آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > ایران

پاسخ
    نمایش ها: 4880 - پاسخ ها: 0  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 03-02-2009, 03:46 AM   #1
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 13,523
در 2,219 پست 12,624 بار تشکر شده
Points: 17,704, Level: 84 Points: 17,704, Level: 84 Points: 17,704, Level: 84
Activity: 52%
Activity: 52% Activity: 52% Activity: 52%
پیش فرض داستان مک فارلین از زبان آیت الله منتظری

پرسش و پاسخ با آیت الله منتظری در مورد مسالۀ مک فارلین(برگرفته از کتاب خاطرات ایشان)

سوال : يكي از مسائلي كه در ارتباط با جنگ ايران و عراق در رسانه ها ي داخلي و خارجي انعكاس وسيعي يافت ماجراي سفر محرمانه مقامات آمريكايي به ايران و پيامدهاي پس از آن بود; لطفا بفرماييد آيا حضرتعالي از اين سفر اطلاع داشتيد يا خير؟ چه كساني در اين ماجرا نقش داشتند و چگونه خبر آن فاش گرديد؟

پاسخ آیت الله منتظری : اين ماجرا يك جريان سري بود، شخصي به اسم " منوچهر قرباني فر " اهل ايران دلال و واسطه خريد اسلحه و آدم ثروتمندي بود، اين شخص رفته بود خارج و با همه اينها مربوط بود، با آمريكا و كشورهاي خارج ارتباط داشت . اين شخص با مك فارلين نماينده ريگان آمده بود ايران، اين طور كه من شنيدم دكتر محمدعلي هادي هم از طرف مسئولين با آنان تماس مي‎گيرد،من اينها را خبر نداشتم، مامور خريد اسلحه هم يك نفر به اسم " محسن كنگرلو " يكي از اعضاي سپاه بود، او واسطه بوده كه منوچهر قرباني فر براي آنها اسلحه و قطعات خريداري كند،اين اسلحه و قطعات را آمريكا داشته،و آمريكا مي‎خواسته بدين وسيله با ايران رابطه برقرار كند. قرباني فر به ضمانت كنگرلو پول اجناس راداده بوده و كنگرلو در وقتي كه مي‎بايست پول را بدهد نداده بود و كار آنان به مشاجره كشيده بود. بعد آقاي قرباني فر دوتا نامه به آقاي كنگرلو مي‎نويسد كه يكي ده صفحه و ديگري نوزده صفحه بود و فتوكپي آنها را خود آقاي قرباني فر به عنوان اينكه من قائم مقام رهبري هستم به وسيله مرحوم آقاي اميد نجف آبادي براي من فرستاد و در واقع با نوشتن اين دو نامه جريان را لو داد، چون آقاي محسن كنگرلو به وعده هايي كه به او داده بود عمل نكرده بود، البته محسن كنگرلو هم يك واسطه بوده ; بعد از اينكه اين نامه ها دست من رسيد تازه فهميدم كه يك چنين جريان و قرارداد و ارتباطي بوده است و مك فارلين و هيات آمريكايي با قرباني فر به تهران آمده اند و سلاح آورده اند.

بالاخره چون اينها حرفشان شده بود من فهميدم كه چنين قضيه اي هست و در اين ميان معلوم شد پاي اسرائيل هم در ميان بوده است و اصلا اشكال من اين بود كه چرا بايد كار به جايي برسد كه ما خواسته باشيم با اسلحه اسرائيلي با عراق بجنگيم . بعد آقاي هاشمي رفسنجاني كه پيش من آمد من به او اعتراض كردم كه چرا قضيه مك فارلين را به من نگفتيد؟ خيلي تعجب كرد و گفت : "شما اين قضيه را از كجا فهميديد؟!"گفتم :"از هر كجا فهميدم،چرا اين قضيه را به من نگفتيد؟" گفت : "قصد داشتيم اين قضيه را بعدا به شما بگوييم "; بالاخره من اعتراض كردم كه چرا خودسرانه اين كارها را مي‎كنيد،و آنها ناراحت بودند كه چرا من اين مسائل را فهميده ام .

س : آيا در جلسات سران، اين مساله مطرح نشده بود؟

پاسخ آیت الله منتظری : در آن جلسات كه من بودم مطرح نشده بود، ماجرا را از دو نامه اعتراض منوچهر قرباني فر به محسن كنگرلو كه فتوكپي آنها را براي من فرستاده بود با خبر شدم .

س : آيا مرحوم امام (ره) در جريان اين معامله بودند يا نه ؟

پاسخ آیت الله منتظری : من درست نمي دانم كه مرحوم امام (ره) در جريان اين مساله بودند يا نه، ولي من پس از آنكه اين جريان را شنيدم رفتم به بيت مرحوم امام و جريان را براي حاج احمد آقا گفتم، او خيلي تعجب كرد كه شما از كجا در جريان قرار گرفتيد؟ گفتم : "از هر جا،بالاخره اجنه به من خبر داده اند!"، گفت : "خوب گاهي اين اجنه كه براي شما خبر مي‎آورند اين خبرها را بنويسيد و براي امام هم بفرستيد!"گفتم :"بالاخره اين گونه نيست كه من در جريان قرار نگيرم "، ولي آقايان از اينكه من به طور كامل همه اين جريان را مي‎دانم خيلي ناراحت بودند.

س : به نظر شما آيا ميان جريان مك فارلين و جريان سيد مهدي هاشمي و دستگيري آقاي اميد نجف آبادي ارتباطي وجود نداشت و اين جريان يك تصفيه حساب جناحي نبود؟

پاسخ آیت الله منتظری : همه چيز محتمل است، والاحتمال خفيف الموونه ; و بعضي اخبار پشت پرده و بعضي تلكسهايي كه در آن وقت روي تلكس منزل ما منعكس مي‎شد حكايت از اين ارتباط مي‎كرد، و قضيه آوردن اسلحه از اسرائيل براي ايران هم در يكي از اين تلكسها منعكس شده بود، والعلم عندالله .

س : چند وقت پيش از اينكه آقاي هاشمي رفسنجاني در مقابل مجلس سخنراني كند و اين مساله را براي مردم افشا كند شما در جريان آن قرار گرفتيد؟

پاسخ آیت الله منتظری : به طور دقيق مدت آن را ياد ندارم . البته بعد از مدتي هم همان آقاي منوچهر قرباني فر براي من پيغام فرستاد كه قرار است شما را از قائم مقامي عزل كنند - مدتي قبل از جريانات بركناري و مسائل آن بود- معلوم مي‎شود كه او يك ارتباطهايي با جاهايي داشته و اطلاعاتي داشته است و ما بي خبر بوديم ; و اين نشان مي‎داد كه آقايان مدتها پيش از نامه ‏1/6 و 1/8 كه در فروردين ماه 68 اتفاق افتاد تصميم خود را گرفته بودند و در تلاش بودند كه زمينه ذهني براي امام هم فراهم كنند; حتي تحركات آنها قبل از جريانات سال 68 علني شده بود، از جمله در همان ايام بود ( ‏67/11/29) كه بعضي از دوستان قديمي ما يعني آقايان مهدي كروبي و امام جماراني و زيارتي را هم تحريك كردند كه آن نامه تند و سراپا كذب و تهمت را خطاب به اينجانب بنويسند; و چنانكه شنيدم بعضي از افراد منسوب به بيت اينجانب را هم كه با احمد آقا رفيق و مرتبط بودند به ملاقات مرحوم امام برده بودند تا مطالب دروغي را عليه من و بيت من به امام گزارش بدهند; و شنيده شد كه بعضي از آقايان به عنوان اعتراض عليه من عمامه خود را نزد امام به زمين زده و با حالت گريه و انابه معظم له را تحت تاثير قرار داده اند.

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع