آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > ایران > خبر سیاسی

پاسخ
    نمایش ها: 1872 - پاسخ ها: 4  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 02-07-2009, 01:56 AM   #1
akbar

akbar's Avatar

تشکرها: 395
در 334 پست 746 بار تشکر شده
Points: 10,665, Level: 68 Points: 10,665, Level: 68 Points: 10,665, Level: 68
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض دیدار خاتمی با اصلاح طلبان کرد

سياسي | ۱۷ بهمن ۱۳۸۷ کردها؛ دسته دسته در روز برفی تهران ، جاده‌های سرد کوهستانی کردستان را تمام کرده و خود را به بلندیهای سپید پوش شده از برف جماران در تهران رسانده اند. اصلاح طلبان کرد نمی دانستند روز دیدار 200 نفر کردستانی گرد هم می‌آیند تا خاتمی در میانه شور و حمایت آنان بگویید که «تصمیم گرفته و وارد انتخابات شده است.»
به گزارش کوردنیوز ، البته خاتمی اول به تبیین جایگاه اقلیت‌ها در اصلاحات پرداخت و اذعان کرد که جای تبیین این مسئله مهم در ایران همین نشست اصلاح طلبان کردستانی است.آنگاه صریح تر گفت اگر امنیت می خواهیم امنیت با رضایت شهروندان از رفتار حاکمان به دست می آید و راهی جز ایفای حقوق همه ایرانیان نیست. تجربه غرب در دموکراسی و مدل دموکراسی ایرانی در مقایسه با مدل غربی و جایگاه اقلیت های قومی و مذهبی و تجارب بشری در این زمینه از دیگر سخنان خاتمی بود. مدلی که در آنها باید چگونه حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی پاس داشته شود و همین طور ادامه داد تا بگویید که متاسف است راهی جز آمدن ندارد.خاتمی حدود یک ساعت از اندیشه‌اش درباره قومیت ها که دردولت آینده مانیفست دولتش در برخورد با آنان است سخن راند.

چه در سوی دیگر صحنه های جالبی رخ می نمود. دو نماینده کردستانی مجلس هشتم برای دعوت از خاتمی به جماران آمده بودند. اقبال محمدی نماینده مریوان و سروآباد و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و فخرالدین حیدری نماینده سقز و بانه.
محمدی مورد حمایت اصلاح طلبان بود گرچه به اعتماد ملی پیوسته ولی او صریحا" به کروبی گفته با خاتمی به انتخابات می آید. چنان که خاتمی خود نیز گفت «اصلاح طلبان تنها با یک نامزد به انتخابات می آیند.» اما برای نماینده بانه و سقز کمی جرات می خواست اینگونه جسور صحنه تقابل با دولت احمدی نژاد را نمایان کند.
جلسه جای سوزن انداختن نیست. همه پرشور سخن می گویند بعضی با تجربه ها بی تحربه دادسخن سرمی دهند و برخی کم تجربه ها سنگین و وزین.
دکتر جلال جلالی زاده و دکتر محمد علی توفیقی به دعوت خاتمی دو سویش نشسته ، رازانی استاندار سابق کردستان نیز و همگان در دیداری خصوصی آرام گرفته تا بگویند و بشنوند از آینده ناپیدای سیاسی‌اشان. کردستان؛ صحنه برابری خواهان در ایران است. خانم‌هایی هم ، دوش به دوش مردان کردستانی به جلسه امید بخش و دموکراسی طلب اصلاح جویان در اداره کشور آمده اند.
اول حسین فیروزی حساب شده و برنامه‌مند از سوی اصلاح طلبان کردستان به تفصیل از این سالها که عدالت نوش جان کرده اند و آن سالها که با اصلاح طلبان کردستان اداره شده، سخن گفت. آرام و متین داد سخن راند؛20 دقیقه از اقتصاد عقب نگه داشته شده کردستان، از تهدید های فرهنگی و ناهنجاری اجتماعی و نابرابری های سیاسی، و بالاخره از حقوق اساسی کردها و اهل سنت .
دکتر جلال جلالی زاده هم همچنین . جلسه از سوی دکتر توفیقی اداره می‌شد .سپس دکتر خالد توکلی نماینده جامعه روشنفکری کردستان از دغدغه مقدس خاتمی درآمدن و نیامدن او به انتخابات بحث کرد چنان که گفت که کردها سیاسی ترین ایرانیان با چنین دغدغه های نامونس نیستند.دکتر سیدهاشم هدایتی نیز از نابرابرهای اقتصادی سخن راند. آنسوتر "جبهه متحد کرد" نیز به دکتر رئوف کریمی ماموریت داده بود که در 10 دقیقه به حمایت از خاتمی سخن بگوید.
دکتر لقمان ستوده نیز آنگاه که وقت سخنش آمد به گرمی از سوی جماعت دعوت و اصلاح و جامعه اهل سنت ایران از خاتمی دعوت و حمایت کرد.
دکتر مرتضی جوانمردی به نمایندگی از جامعه دانشجویی و دانشگاهی هم به سخن آمد. از روزهای سخت درس آزادی ، عدالت ، برابری و حقوق اساسی شهروندان به دانشجویانش سخن گفت، چنان با احساس و خودمانی و آرام که سخت همگان را تحت تاثیر قرار داد که خوب شد زود تمام کرد اگرنه من هم گریه می کردم!
همسر کبودوند روزنامه نگار زندانی کردستان و خاتم توفیقی دو بانوی کردستانی که به نمایندگی از جامعه بانوان کردستانی از خاتمی حمایت کردند. سید معروف صمدی و عبدالله سهرابی نمایندگان دوره های پیشین مجلس سنندج و مریوان هم سخنرانی کردند.
نیز،کردها با خود موسیقی به این جلسه برده بودند. سعدالله نصیری شعری با آواز برای کودکان جهان تقدیم کرد. براستی مرثیه ای جاندار که به نیکوی خوانده شد چنان که خاتمی در پایان نصیری را به آغوش کشید تاخود را در مرثیه کودکان رنج دیده کرد شریک کند.
اینک همه می دانند که خاتمی به انتخابات آمده وقت گرفتن عکس‌های یادگاری است. عرفان شریفی جوان اصلاح طلب سقزی و پیشقراول وب نگاری در این شهر و فیض الله پیری که به جرم نگاه اصلاح طلبانه اش و همراهی با مجرمی چون ما چهار سال است از سوی دولت از حق کار کردن محروم شده سخت درتکاپو ثبت عکس های یادگاری.
جلسه بعد از سه ساعت پایان گرفت. رییس ستاد اصلاح طلبان کردستان در انتخابات پیش رو و مشاورانش در تهران ماندند و ما در اتوبوس امید به آینده راهی سنندج.
akbar آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از akbar بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 02-07-2009, 12:13 PM   #2
kavan

kavan's Avatar

تشکرها: 201
در 179 پست 426 بار تشکر شده
Points: 7,967, Level: 60 Points: 7,967, Level: 60 Points: 7,967, Level: 60
پیش فرض پاسخ : دیدار خاتمی با اصلاح طلبان کرد

اصلاح طلبي كردها همه نشان از علاقه آنها به ساختن ميهني متحد و به دور از تبعيض است كه در انتخابات پيشين نيز با حضور گسترده و اعتماد به اصلاح طلبان و همچنين عدم حضور در انتخابات و بي اعتمادي آنان به اصولگرايان همه نشان از نقش فعال كردها در سازندگي ايران است.
و جالبه بدانيم كه اصولگرا بودن در جامعه كردها نوعي عار است و كانديداهاي مجلس تا حد توان خود از مارك خوردن چنين برچسبي پرهيز مي كنند.
kavan آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 02-07-2009, 03:43 PM   #3
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

تشکرها: 4,206
در 8,212 پست 26,844 بار تشکر شده
Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100

اصولگرانمایان متاسفانه از دشمنان قومیت های مختلف ایران مخصوصآ اکراد هستند و عدم تحقق پروژه های عمرانی در استانهای کردستان و کرمانشاه و ایلام در 4 سال گذشته که سبب قهر نمایندگان این سه استان در مجلس از دولت نهم شده بیانگر این نگرش منفی این گروه به بخش بزرگی از هموطنان است. همچنین دکتر رمضان زاده سخنگوی فهیم دولت اصلاحات اهل بیجار و سایر بزرگان این دیار در مجلس در سخنان خود نشان داده اند که یکی از بهترین فرهیختگان ایران هستند. در انتخابات نهم نیز بیشترین آرای مربوط به غیر اصولگرانمایان از سه استان کرد نشین غرب کشور بوده است.
قدیمی 02-20-2009, 10:20 AM   #4
kavan

kavan's Avatar

تشکرها: 201
در 179 پست 426 بار تشکر شده
Points: 7,967, Level: 60 Points: 7,967, Level: 60 Points: 7,967, Level: 60

تفاوت دو دیدار: حاشیه ای بر دیدار کردها با خاتمی و کروبی
فعالین کرد چندی پیش نامه ای به "خاتمی" نوشتند و ضمن تشریح دردها و بیان مشکلات، او را به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری فرا خواندند و من نیز از جمله امضاکنندگان! هدف از این نامه در واقع "حمایتی مشروط" بود بر اين‌ شرط اساسی که برنامه های ایشان مبتنی باشد بر " رفع تبعيض در عرصه‌های گوناگون و عادلانه ساختن امکان دستيابی به فرصت‌ها برای تمامی اقوام، مذاهب و گروه‌های سياسی و توجه به حضور برابر همگان در مديريت کلان کشور". بعدها این نامه زمینه ساز دیدار جمعی از کردها شد با او در جماران و من البته غائب. دیداری که در نوع خود، خبر ها ساخت، عکس العملها برانگیخت و البته سرنوشت ساز هم شد، چنانکه گفتند و نوشتند که "خاتمی با کردها آمد".
از نامه بگذریم و به این دیدار بپردازیم که در واقع باید "پاسخ غیر مکتوب خاتمی" باشد به آن درخواست:
خاتمی در این دیدار، از زبان قرآن بر واقعیت اختلاف های قومی و فرقه ای تاکید و نیز به کثیر الاقوام بودن ایران و بسیاری از کشورهای جهان اشاره کرد و گفت: "در یک وضع مناسب، اختلافات باید سبب تعارف و همدلی و همزبانی شود" و نه واگرائی! خاتمی چاره کار قومیت ها را ،اما، در استقرار و تداوم مردم سالاری دینی دید وبس ، چیزی که آن را "خواست تاریخی ملت ایران وراه کم هزینه و پرفایده امروز" نامید. او تاکید داشت که: "مردم سالاری خود عامل مهمی است که مانع تبدیل اختلاف به تعارض می شود و موجب ثبات و وحدت ملی می گردد".
خاتمی گفت که "ملت می‌تواند رنگین کمان دل‌انگیزی از تفاوت‌ها و اختلافات زبانی، قومی وحتی دینی باشد." اما مستقیما سخنی از "حاکمیتی با رنگین کمان دل انگیز تفاوتها" به میان نیاورد. او با زبانی فلسفی و شاید از سر واقع بینی سیاسی، هنوز زمانه و شرایط را به قدر کافی آماده ی پذیرش این رنگین کمان! ندید و افزود: "مشکلات ما فراوان است ولی حل آن یک شبه میسر نیست."و نیز در فرازی دیگر تاکید کرد که "بنده معتقدم و ترجیح می دادم و می‌دهم که درعرصه فرهنگی کار بیشتری شود چون کار درازمدت را می‌طلبد." در مقام تلخیص، ایشان تلویحا اجرای مطالبات قومی - مذهبی را به آینده ای دور و نامعلوم حوالت کردند و ترجیح دادند که وعده ویژه انتخاباتیشان، همان شعار همیشگی همه کاندیداها، یعنی توجه به مناطق محروم باشد و بس.
در "صداقت گفتار" خاتمی صد البته نمی توان تشکیک کرد، اما در "شجاعت کردار" او تردیدها همچنان باقی است. خاتمی نرمخو و مهربان و صبور است. او شارلاتان نیست و وعده های بزرگ فریبنده نمی دهد. خاتمی به فرآیندهای طبیعی باور دارد و چندان با مفهوم کاتالیزر آشنا نیست. بی تردید او اگر پزشک زنان می بود، هیچ کودکی را با سزارین متولد نمی کرد و می گذاشت فرآیند تولد هر چند طولانی و زجر آور و پرخطر، بر روال طبیعی خویش باشد. او بلاشک از آن دست پزشکانی می شد که خطر مرگ مادر و کودک و جراحی ناگزیر را یا نمی پذیرفت و یا به دیگری وا می گذاشت که او را نه دل این کار بود و نه یارای آن...
همین دیروز دیدار دیگری هم رخ داد و جمعی از اهل سنت و کردها که در میان آنان بخشی از دعوت کنندگان خاتمی هم بودند، به دیدار کروبی رفتند. او از سر تجربه دانست که چگونه دیدار کنندگان را از خود خشنود سازد و با خویش هم پیمان. کروبی بدون حاشیه پردازیهای فیلسوف مآبانه و جامعه شناسانه، صریحا اعلام کرد که: "اعتقاد دارم که بايد سطح مشارکت همه اقوام و مذاهب به ويژه اهل سنت را در حاکميت افزايش داد". او ضمن اقرار به شرائط عینی- ذهنی حاکمیت ("البته باوردارم که گروه های افراطی هستند که اين تفکر و انديشه را بر نمی تابند")، در تضمین وعده اش، با اعتماد به نفسی ستودنی، گفت:"رييس جمهور می تواند در چارچوب همين قانون نسبت به رفع تبعيض ها اقدام نمايد. در واقع قانون اساسی و حاکميت اين ظرفيت را دارد" و افزود :"من شايد تنها فردی باشم که بنا به ضرورياتی در يک مقطع هم در اجرا و هم در قوه مقننه خدمت کرده ام و تمام تلاش خود را در جهت احقاق حقوق و عدم تبعيض بين همه اقوام و مذاهب به کار گرفته و سوابق بنده نيز گويای اين حقيقت است"
به نظر می رسد کروبی با قواعد بازیهای سیاسی در جهان سوم بیشتر آشناست. او نه تنها از بالابردن سطح مطالبات مردم هراسی ندارد بلکه آن را به مثابه پلکان ترقی خویش می داند و به کار می گیرد. کروبی شجاعت در گفتار و عمل را هم - با تکیه بر پشتوانه هایش- بارها به نمایش گذاشته و آنرا حتی در سطح نامه نگاریهای سرگشاده و صریحش به اثبات رسانده است. نامه هائی که تنها برای ثبت در تاریخ نگاشته نشده اند بلکه گاه مخاطبان قدرتمند را هم -ناباورانه- به عقب نشینی واداشته اند...
به هر حال، اصلاح طلبان طیف خاتمی باید این واقعیت را بپذیرند که کروبی مصمم و حساب شده به صحنه آمده است و دست کم گرفتن او نتیجه ای جز شکست مجموعه اصلاح طلبی ندارد.
به نقل از وبلاگ من رويايي دارم.
kavan آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 02-20-2009, 09:49 PM   #5
akbar

akbar's Avatar

تشکرها: 395
در 334 پست 746 بار تشکر شده
Points: 10,665, Level: 68 Points: 10,665, Level: 68 Points: 10,665, Level: 68

کاوان عزیز
باسلام
بنظر من اقای کروبی همانطور که فرمودید "قواعد بازی" را خوب بلد هستند. ولی در موقع بحران جریان اصلاح طلبی را براختی قربانی میکنند یادمان باشد وعده های انتخاباتی با واقعیات بسیار فاصله دارد وباید دید که این فرد مرد عمل هست یا خیر. نمونه ای از زمانیکه ایشان در راس مجلس بود میاورم.

مزروعي:
آنهائيكه بر امثال بنده خرده مي‌گيرند كه شما در مجلس ششم چه كرديد بد نيست به گزارش مشروح مذاكرات مجلس ششم نظري بياندازند تا دريابند حداقل تلاش ما اين بود كه صداي راي دهندگانمان را بازتاب دهيم و البته هزينه‌هاي آنرا پرداخته و هنوز مي‌پردازيم، صد البته براي ديگراني كه ادعاهاي فراوان دارند ميدان آزمون باز است.
جلسه 17 مجلس ششم – روز يكشنبه 16 مرداد 1379
رجبعلي مزروعي – من استناد مي‌كنم به همان اصولي كه جناب آقاي ربوشه كردند. ما سوگند خورده‌ايم كه مدافع قانون اساسي باشيم. اصل يكصد و دهم وظايف رهبري را به تفصيل معين كرده. من توجيهي كه حضرت عالي براي خارج از دستور اعلام كردن قانون مطبوعات آورديد اين را مستند به قانون اساسي كرديد. بنظر من استنادي به قانون اساسي در اين زمينه نمي‌شود كرد و ما مي‌توانيم يك كار فراقانوني را اينجا بپذيريم. اين خارج كردن قانون .... بله، بهرحال من فكر مي‌كنم به قانون اساسي براي اينكار نمي‌شود استناد كرد. قانون اساسي وظايف را بطور دقيق احصاء كرده و خارج كردن اين طرح اصلاح قانون مطبوعات از دستور مجلس، هم خلاف آيين‌نامه مجلس است و هم با قانون اساسي نمي‌خواند.
رئيس – ميكروفن آقاي مزروعي را خاموش نكنيد من يك سئوالي كنم، ايشان جواب بدهد.
شما بفرماييد در مجلس دوم كه آن بساطها شد و همه ما و شما همه هم همديگر را مي‌شناسيم، آن بساط را براي آذري و اينها راه انداخته بوديد كه همه هم مريد امام بودند چه بود؟ اين را جواب بدهيد كه اينها امر امام را چرا اطاعت نكردند؟ اين را جناب عالي جواب بدهيد(عده‌اي از نمايندگان – احنست) آنموقع اعتقاد داشتيم يا نداشتيم؟ جواب بدهيد؟
مزروعي – اجازه بدهيد، جناب آقاي كروبي! اين را داريد به من نسبت مي‌دهيد ....
رئيس – ببينيد! با كسي روبرو هستيد كه نه از كسي خورده، برده‌اي دارد،‌ نه مطيع كسي است كه جز خدا و امام،‌ اين را هم به شما بگويم، اما قانوني وظيفه‌ام را عمل مي‌كنم وامدار هيچكس هم در اين نظام نيستم، حالا با صراحت اعلام مي‌كنم، جواب بدهيد.
مزروعي – ببينيد! اگر اينطوري است ...
رئيس – خوب، بگوييد ديگر ...
مزروعي – من الان مي‌گويم، من ايستاده‌ام كه بگويم ....
رئيس – من كه خودم خواهش كردم ميكروفن ايشان را خاموش نكنند، بفرماييد.
مزروعي - بنده اصلا در جريان آن موضوع نيستم كه كيفيت آن چگونه بوده، در مجلس دوم هم نبودم و حتي اگر آنموقع هم اين كار انجام شده باشد دليل بر درستي آن نيست، يعني چه استنادي است كه ما مي‌كنيم؟ ما در اين سالها قانونگرايي را بعنوان يك شعار اصلي پذيرفته‌ايم،‌ اصلاحات اگر بخواهد در كشور انجام شود جز تكيه بر قانون نمي‌شود و اين مسير معلوم نيست كه به كجا ادامه پيدا كند. من نمي‌دانم شما چطور اين را قانون اساسي توجيه مي‌كنيد. بنده را توجيه كنيد و اشكال قبلي دليل بر اين نيست كه اشكال جديد را هم توجيه كند.(عده اي از نمايندگان – احسنت) جلسه 415 مجلس ششم – روز يكشنبه 30 فروردين ماه 1383
رجبعلي مزروعي – بسم‌الله الرحمن الرحيم
حاج آقا! ما دموكراسي را در چارچوب قانون بايد تمرين كنيم، در چارچوب آيين نامه داخلي مجلس. بنده اين ماده (182) را متذكر مي‌شوم. واقعا در رابطه با صحبت‌هاي شما، در آيين نامه مورد و وجهي نمي‌بينم، به اضافه اينكه شما باب يك بحثهايي را باز مي‌كنيد كه واقعا قابل مناقشه است. بحث حكم حكومتي كه حضرت عالي مي‌گوييد هيچ جايگاهي در قانون اساسي ندارد و اينها توجيه مي‌كند اين كارهايي را كه انجام شده. برداشت ما اين است كه حكم حكومتي به اين شكلي كه در اين چند سال اخير دارد اجراء مي‌شود هيچ انطباقي با قانون اساسي ندارد. مگر با حكم حكومتي مي‌شود قوه قانونگذاري را تعطيل كرد؟
رئيس - من نگفتم براي موارد خاص ضروري و حل مشكل؟
مزروعي – نه حاج آقا! ما مي‌گوييم همه چيز در چارچوب قانون، به اضافه، آنهاييكه به حكم حكومتي گوش نمي‌دهند كه منتصبين و منصوبين رهبري هستند! ايشان مي‌توانند عزلشان كنند. فقط در اينجا تنها اتفاقي كه افتاد اين است كه قوه قانونگذاري را با يك حكم تعطيل كردند، خيلي متشكرم.
قرباني – حاج آقا! من تذكر آيين نامه‌اي دارم. آقاي مزروعي به چه استنادي تذكر آيين نامه‌اي دادند؟
رئيس – نه، آقاي قرباني! ديگر نمي‌خواهد، حالا ممكن است مرتضوي هم كه ايشان اسم برد براي ما نامه بنويسد،‌ نمي‌دانم چه مي‌شود.
http://mazrooei.ir/post/241.php
akbar آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از akbar بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
پاسخ

برجسب ها
خاتمی

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 12:00 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.