آخرین ارسالات تالار

 
 

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار اجتماعی > بخش اجتماعی

پاسخ
    نمایش ها: 6097 - پاسخ ها: 12  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-08-2011, 09:52 AM   #1
رامین
 
رامین's Avatar
 
تاریخ عضویت: Mar 2009
پست ها: 3,968
تشکرها: 13,218
در 2,825 پست 15,115 بار تشکر شده
Points: 32,680, Level: 100
Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض آشنایی با مراکز مطالعاتی و اتاق های فکر آمریکا

اتاق فکر “بنیاد فورد”


برخی از مراکزفکری و بنیادهای به ظاهر بشردوستانه در آمریکا در راستای پیشبرد سیاست های خارجی آمریکا گام برداشته و حتی به عنوان عامل نفوذی،نقش بازوی اطلاعاتی سیستم جاسوسی آمریکا بر عهده دارند؛ یکی از این مراکز، بیناد فورد است. در این نوشتار تلاش می شود تا با بررسی پیشینه تأسیس این بنیاد و همچنین اهم فعالیت های آن، نقش و عملکرد بنیاد فورد در حوزه تصمیم سازی کاخ سفید تحلیل بررسی شود.
اتاق فکر "بنیاد فورد"
پیشینه تأسیس بنیاد فورد
بنیاد فورد با کمک مالی بالغ بر ۲۵۰۰۰ دلار در ۱۵ ژانویه ۱۹۳۶، توسط «ارسل فورد» تأسیس شد. «ارسل» پسر «هنری فورد» معروف بود که کمپانی بزرگ اتومبیل سازی فورد را ایجاد کرده بود.
پس از ارسل در (۱۹۴۳) و پدرش هنری فورد (۱۹۴۷)، بنیاد فورد به بنیادی خیرخواهانه با گستره فعالیتی جهان تبدیل شد. این دوران که با ریاست «هنری فورد دوم» بر بنیاد فورد متقارن بود، نقطه عطف برجسته ای در تاریخ این بنیاد تجاری و سیاسی بود. به طوری که تشکیل کمیته مطالعاتی گایزر (gaither study committee) توسط اچ روان گایزر (H-Rowan gaither) از مهم ترین تغییرات فعالیتی بنیاد فورد بود. این کمیته مطالعاتی درخصوص نفوذ روابط خارجی آمریکا در سطح بین المللی و همچنین مناسبات اجتماعی ایالات متحده و ضرورتاً در ترویج و گسترش ارزش های نهادهای لیبرال دموکراسی در جهان تمرکز مطالعاتی داشت.
به هر حال، بنیاد به ظاهر بشردوستانه فورد تأسیس شد تا سناریویی جهانی ترسیم کند که در آن غرب را در لوای شعارهای حقوق بشری قادر سازد تا با فراهم کردن موقعیت های استقرار نیروهای نظامی آمریکا و جهان غرب در مناطق غنی و با ارزش جهان، فرایند نفوذ و استثمار قدرت سخت افزاری و نرم افزاری غرب به رهبری آمریکا را فراهم آورد.
اهم فعالیت های بیناد فورد
بنیاد فورد یک سازمان بزرگ غیردولتی و مستقل با یک هیئت مدیره جدا از شرکت اتومبیل سازی فورد است.
بنیاد فورد به ظاهر یک بنیاد خیریه است که با اعطای کمک های بلاعوض و وام های بلندمدت به کشورها و گروه های غیردولتی مختلف همواره در جهت بسترسازی فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی نفوذ نرم و گسترده آمریکا در عرصه بین المللی تلاش کرده است. در این راستا، بنیاد فورد با بیش از ۵۰ نمایندگی در ایالت آمریکا و راه اندازی ۱۰ دفتر منطقه ای در سراسر جهان گام برداشته است. از این رو، فعالیت های بنیاد فورد نسبت به سایر نهادها و اتاق های فکر در آمریکا متنوع تر است. همانطور که گفته شد، بنیاد فورد دارای ۱۰ دفتر منطقه ای است که فعالیت های برون مرزی آن را انجام می دهند؛ فعالیت های برون مرزی بنیاد فورد از سال ۱۹۷۳ با مساعدت ۸۵۰ نفر برنامه ریز در داخل آمریکا و ۹۲۰ نفر کادر متخصص در خارج از این کشور انجام گرفته که تأسیس دانشگاه ها و بیمارستان ها و درمانگاه های متعدد و صحرایی در کشورهایی نظیر هندوستان، برزیل، اندوزی و ... از جمله فعالیت های پوشش دار بنیاد فورد بوده است.به طوری که گفته می شود این بنیاد و مراکز و موسسات تحت پوشش آن در سراسر دنیا در لوای اقدامات به ظاهر بشردوستانه، بازویی مهم و راهبردی برای سیستم جاسوسی آمریکا(سیا) بوده و بخشی از فعالبت های سازمان جاسوسی سیا از طریق این بنیاد انجام می شود !
در حقیقت بنیاد فورد با شناسایی و گردهم آوردن نخبگان سیاسی، رهبران تجاری، حقوقدانان، مدیران بخش های خصوصی و مدنی و ... از سراسر دنیا درجهت هم راستاسازی جهانی در زمینه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حتی حقوقی با سیاست های کاخ سفید و سرمایه سالاران غرب گام برداشته است. از این رو، تربیت رهبران غربگرا و اندیشمندان اصلاح طلب در جهان سوم یکی از مهم ترین فعالیت های مهم این بنیاد است.
بنیاد فورد به عنوان بازوی دیپلماسی عمومی کاخ سفید، همواره تلاش کرده تا در زیر لوای کمک های بشردوستانه و ارائه خدمات پوششی عمومی به مردم آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و ... افکار عمومی این مناطق را تحت تأثیر نیات به ظاهر بشردوستانه آمریکا قرار داده تا از این طریق بستر نفوذ سیاسی و فرهنگی مقامات صهیونیستی کاخ سفید، را در این مناطق فراهم آورد. همچنین از طرفی با اعطای کمک هزینه های تحصیلی به اتباع خارجی و حمایت از دانشمندان و پژوهشگرانی که دارای افکار مشابه با آمریکا و غرب هستند و نیز حمایت از موسسات غیردولتی و شبکه های مدنی در پیشبرد اهداف سیاست خارجی کاخ سفید گام برداشته است.
همچنین بنیاد فورد، با ارائه منشورها و گزارش های راهبردی توسط کمیته مطالعاتی گایزر، نقش حیاتی در حل چالش های بین المللی آمریکا و همچنین طراحی و تدوین سیاست های بین المللی کاخ سفید دارد.
از این رو، مأموریت و وظایف اصلی بنیاد فورد در توسعه شبکه های مدنی در مناطق مختلف دنیا، شناسایی فرصت های اقتصادی و زمینه سازی اجرای سیاست های خارجی آمریکا خلاصه می شود که از طریق خدمات عمومی و به ظاهر بشردوستانه تجلی پیدا می کند.
براساس این مأموریت ها، بنیاد فورد برنامه مطالعاتی خود را در سه محور فرصت های اقتصادی، تقویت دموکراسی و قدرت نرم و ترویج الگو آموزش غربی وآزادی بیان قرار داده است.
در برنامه فرصت های اقتصادی، بنیاد فورد توان مطالعاتی خود را بر روی توسعه طرح های ابتکاری در مناطق مختلف جهان و همچنین گسترش اقتصاد آزاد متمرکز نموده است تا از این طریق فرصت های اقتصادی برای مشارکت کمپانی های غربی و آمریکا در مناطق مختلف جهان خصوصاً مناطق نفت خیز و زرخیز فراهم گردد.
بنیاد فورد در برنامه قدرت نرم و تقویت دموکراسی ، به دنبال راهبردهایی درخصوص ترویج نهادهای دموکراتیک، ایجاد شبکه های مدنی با مدل غربی و همچنین توسعه جنبش های سیاسی غربگرا در مناطق دنیا خصوصاً جهان اسلام می باشد. بخش مطالعاتی بنیاد فورد، در این برنامه با ترویج سیستم های انتخاباتی غربی (دموکراتیک) در کشورهای مختلف، از طرفی به دنبال مهره چینی سیاسی بوده و از طرفی، به دنبال تحت فشار قرار دادن دولت های مخالف و متضاد با سیاست های آمریکا است که پیگیری انقلابات رنگین در برخی مناطق از جمله اروپای شرقی و آسیای مرکزی از مهم ترین طرح های این برنامه راهبردی بنیاد فورد است.
ترویج الگو آموزش غربی و آزادی بیان یکی دیگر از برنامه های مهم بنیاد فورد می باشد بخش مطالعاتی بنیاد فورد در این برنامه با ایجاد سیستم های آموزشی مدرن و ترویج آن درصدد هستند تا نوسازی آموزشی در کشورهای مختلف خصوصاً مناطق هدف صورت گیرد تا از این طریق بستر توسعه سیاسی و ایجاد شبکه های مدنی و گروه های سیاسی غرب محور فراهم گردد. همانطور که گفته شد، آزادی بیان یکی دیگر از موارد مهم این برنامه است که در راستای جنجال سازی سیاسی و همچنین تحت فشار قرار دادن دولت های متضاد با منافع آمریکا صورت می گیرد.
همانطور که در ابتدا این بخش گفته شد، بنیاد نفوذی فورد دارای ۱۰ دفتر منطقه ای می باشد که سیاست ها و راهبردهای کاخ سفید و همچنین سیستم جاسوسی آمریکا را در مناطق مختلف جهان دنبال می کنند. از این رو، بنیاد فورد دارای بخش های مطالعاتی منطقه ای است که به طور مستمر تحولات را رصد کرده و راهبردها و سیاست های بین المللی کاخ سفید را در این مناطق طراحی و تدوین می کنند. در ادامه به مهم ترین بخش های مطالعات منطقه ای بنیاد نفوذی فورد اشاره می شود.
بخش مطالعات شرق آفریقا یکی از بخش های مطالعاتی بنیاد فورد می باشد. در این بخش بررسی ایجاد و گسترش نهادهای دموکراتیک در شرق آمریکا، افزایش مشارکت سیاسی و مدنی با الگوی غربی و هم راستاسازی با سیاست های آمریکا، تغییر تدریجی در سیاست های اقتصاد شرق آفریقا، بررسی نقش و مشارکت آمریکا در درگیری های شرق آفریقا، اصلاحات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی در این منطقه، راه اندازی شبکه های مختلف رسانه ای ... از جمله فعالیت های مهم مطالعاتی این بخش می باشد.
بخش مطالعاتی آمریکا که در زمینه بررسی چالش های اجتماعی و فرهنگی جامعه آمریکا، تنظیم سیستم آموزشی و پژوهشی، هدایت فکری رسانه های جمعی، تنظیم سیستم مالی و اقتصادی داخلی آمریکا، تولید و استمرار انسجام اجتماعی و ... تمرکز مطالعاتی دارد.
بخش خاورمیانه و شمال آفریقا بنیاد فورد که دارای یک دفتر مرکزی منطقه ای در قاهره است، تکثر فرهنگی از طریق ابتکارات مدرن فرهنگی (سینمای خانگی، اینترنت، فضای مجازی و ...)، حمایت از اصلاحات آموزشی، راه اندازی شبکه های پژوهشی، بررسی جریانات فرهنگی، اجتماعی و مذهبی کشورهای منطقه (خاورمیانه و شمال آفریقا)، حمایت از شبکه ها و گروه های مدنی سکولار، تقویت سیستم بازار آزاد و توسعه فعالیت های اقتصادی بخش های خصوصی و ... را دنبال می کند.
بخش مطالعاتی آسیا که محور آن کشور چین می باشد. در این بخش تحقیق و بررسی نهادهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی چین، بررسی تحولات و ظرفیت های اقتصادی چین، بررسی و شناسایی چالش های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی چین، حمایت از گروه های مخالف و غربگرا، نفوذ زنجیره ای در نهادهای فرهنگی و اجتماعی از طریق ارتباط گیری با جوامع فقیر، مهاجران، اقلیت ها و موسسات غیردولتی چین، دامن زدن به چالش های اجتماعی نظیر، کارگران مهاجر، حقوق زنان ... تمرکز مطالعاتی دارد.
موسسات وابسته
بنیاد فورد دارای شبکه گسترده ای از موسسات و مراکز مطالعاتی در آمریکا و حتی در سایر مناطق جهان است که به طور غیر رسمی و بعضاً رسمی و با پوشش بشر دوستانه فعالیت می کنند. در این بخش به برخی از موسسات و مراکز وابسته به بنیاد فورد که به صورت رسمی با این بنیاد همکاری می کنند اشاره می کنیم .
کنسرسیوم خیرخواهانه آسیا : اقیانوسیه که در زمینه تقویت زیر ساخت های اجتماعی بر اساس الگوی لیبرال دموکراسی در مناطق آسیا و اقیانوسیه فعالیت دارد.انجمن بنیادهای کوچک که در زمینه ایجاد نوسازی و اصلاحات آموزشی در مناطق مورد هدف با بنیاد فورد همکاری می کند .بنیاد خیریه کرنیکل که به عنوان منبعی برای انتشار و توزیع اخبار و آخرین تحلیل ها از تحولات جهانی به صورت آنلاین برای سیاستمداران، رهبران اقتصادی،
اساتید و... فعالیت می کند. انجمن موسسات و بنیادها که وظیفه اصلی آن ایجاد همکاری و مشارکت بین شورای بنیادها و موسسسات با بنیاد فورد در آمریکا است.صندوق پیوند آمریکا که در زمینه مدیریت خدمات عمومی و اعطای کمک های مالی در مناطق مختلف جهان با بنیاد فورد همکاری می کند. شورای بنیادها که در زمینه رشد و رونق فعالیت موسسات و بنیادهای آمریکایی در راستای راهبردها و اهداف بین المللی کاخ سفید فعالیت می کند بنیاد اروپای مرکزی که در جهت تقویت همکاری میان موسسات و مراکز اروپای با بنیادهای آمریکایی فعالیت می کند. بنیاد خیرخواهانه گوگل که در زمینه مدیریت کاربری و ایجاد و ترویج برنامه های مختلف در اینترنت همگام با اهداف سیاسی آمریکا فعلیت می کند. مرکز ستاره راهنما که در زمینه فراهم کردن اطلاعات لازم به مراکز و موسسات مختلف و همچنین مدیریت فکری و عملکردی آنها فعالیت دارد.
بررسی عملکرد بنیاد فورد در روند تاریخی
بنیاد فورد در سال ۱۹۴۸ به بازتعریف اهداف خود دست زد، به طوری که به دنبال نفوذ خود در منافع ملی کاخ سفید از طریق کمک های مالی و ایجاد مراکز و بنیادهای مطالعاتی بود. به عنوان مثال روان گایزر، رئیس کمیسیون مطالعات بنیاد فورد در راستای این باز تعریف «مرکز مطالعاتی رند» را با استفاده از ضمنانت های بانکی بنیاد فورد تأسیس کرد.
در سال ۱۹۵۱، شورای اجرایی بنیاد فورد با پیشنهاد کمیته مطالعاتی گایزر اقدام به تغییر سمت «پاول جی هافمن» از سرپرستی طرح مارشال به عنوان، رئیس بنیاد فورد نمود، انتصاب «هافمن» به عنوان رئیس بنیاد باعث گسترش جهانی و داخلی این بنیاد گردید.
به طوری که بنیاد فورد با کمک های اقتصادی بستر نفوذ سیاسی خود را در بدنه تصمیم سازی کاخ سفید گستراند. به عنوان مثال طی سال های ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۰ ، ۶/۳۲ میلیون دلار در برنامه های آموزشی، ۷۵ میلیون دلار در فعالیت های آموزش مدیریت و نزدیک به ۳۰۰۰ میلیون دلار در بیمارستان ها و مدارس آموزش پزشکی هزینه کرد. از این پس اعضای ارشد بنیاد تصمیم گرفت تا فعالیت های بنیاد را در عرصه بین المللی وارد کنند. اولین تلاش ها برای توسعه جهانی بنیادفورد به تأسیس «صندوق روسیه آزاد» برمی گردد که مدیریت آن بر عهده جنرال کنان بود.
بنیاد فورد طراح اصلی تغییر روش های نظامی و استفاده از روشهای دیپلماتیک و اجتماعی علیه شوروی و جهان کمونیسم در دوران جنگ سرد بود.همچنین این بنیاد نفوذی در برنامه های نظامی آمریکا از جمله پروژه «مانهاتان» مشارکت داشته است حتی گفته می شود هزینه مالی بسیاری از پروژه های نظامی پنتاگون خصوصاً در زمینه موشکی توسط بنیاد فورد تأمین می گردد.
تشکیل «کمیته آمریکاییان متحد اروپا» و یا همانAcue که به عنوان خط مقدم سیا برای حمایت از ساخت یک اروپای فدرال مطابق با منافع واشنگتن بود یکی دیگر از فعالیت های مهم بنیاد فورد است که با کمک مستقیم این بنیاد صورت گرفت.
کنگره آزادی فرهنگی و همچنین «تزریق قراردادهای جدید به نظام اصلاح طلبی» از مهم ترین اقدامات سیاسی بنیاد فورد بعد از فروپاشی کمونیسم بود که در راستای اصلاحات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در اروپای شرقی و کشورهای تازه استقلال یافته اتحادیه جماهیر شوروی صورت گرفت. به طوری که طرح انقلابات رنگین در اروپای شرقی و آسیای مرکزی مستقیماً از سوی بنیاد فورد و با حمایت گسترده مالی آن صورت گرفت.
بنیاد فورد همچنین با حمایت از بنیاد سوروس روند اصلاح طلبی در ایران را از اوایل دهه هفتاد شمسی پیگیری می کند .به طوری که زمینه ارتباط گیری ها و هزینه مالی سوروس جهت ارتباط برخی از افراد سکولار و اصلاح طلب مانند »رامین جهانبگلو» توسط بنیاد فورد صورت می گرفت .حتی گفته می شود موسسات و ان . جی. او های غیردولتی و وابسته به جریان اصلاح طلبی مستقیماً منابع مالی خود را از بنیاد فورد تأمین می‌کردند.
منبع : آمریکا نگاه نو
رامین آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از رامین بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-08-2011, 09:55 AM   #2
رامین
 
رامین's Avatar
 
تاریخ عضویت: Mar 2009
پست ها: 3,968
تشکرها: 13,218
در 2,825 پست 15,115 بار تشکر شده
Points: 32,680, Level: 100
Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : آشنایی با مراکز مطالعاتی و اتاق های فکر آمریکا

اتاق فکر “شورای روابط خارجی”



شورای روابط خارجی، یک سازمان، انتشارات و اتاق‌فکری غیرانتفاعی، فراجناجی و عضوپذیر است که در روابط خارجی آمریکا و مسائل بین ‎الملل رویکردی مداخله‌جویانه دارد.
این تشکیلات در سال ۱۹۲۱ تأسیس شد و در نیویورک مستقر بوده و با دفتر دیگری در واشنگتن، به ‎عنوان تأثیرگذارترین اتاق‌فکر روابط خارجی محسوب می ‎شود. دوماهنامه «فارن افرز» توسط آن ‎‎ها منتشر می ‎‌شود.
شورای روابط خارجی
مأموریت
در سایت رسمی سازمان، مأموریتش بدین نحو بیان شده است: «منبعی برای اعضا، مقامات رسمی، تجار، روزنامه‌نگاران، مدرسین و دانشجویان، رهبران اجتماعی و مذهبی، و دیگر شهروندان علاقه‌مند، جهت کمک به رسیدن به درک بهتری از دنیا و انتخاب‌ ‎هایی که آمریکا و دیگر کشور ‎ها در سیاست خارجی دارند.»
اتاق‌فکرش با نام «برنامه تحقیقاتی دیوید راکفلر»، مشتمل بر حدود ۵۰ محقق تمام ‎وقت و الحاقی و همچنین ۱۰ محقق مدعو است که مسائل اصلی منطقه ‎ای و برجسته را که در شکل‌گیری شرایط بین ‎المللی فردا تأثیر می ‎‌گذارد، پوشش می ‎‌دهند.
ایده حکومت جهانی
اکثر دولت‌ ‎هایی که پس از روزولت در آمریکا بر سر کار آمدند، در سلطه اعضای شورا بودند. ریچارد هاروود، نویسنده روزنامه واشنگتن پست گزارش می ‎‌دهد که در زمان دولت بیل کلینتون، CFR ، «نزدیک ‎ترین جزء به اداره‌کنندگان آمریکاست» ‌و به معرفی ده ‎‎ها عضوی که در کاخ سفید دارای پست‌ ‎های کلیدی هستند، می ‎‌پردازد.
اعضای CFR اکثریت را در دولت‌ ‎های بوش هم در اختیار داشتند، به ‎عنوان مثال ریچار هاس‌ ـ مشاور کنونی اوباما در سیاست‌گذاری خارجی - در هر دو دولت کار کرد. وی تا ژوئن ۲۰۰۳، مدیر برنامه‌ریزی وزارت خارجه بود. وی در ژوییه ۲۰۰۳ از پست دولتی‌اش استعفا داد تا رییس شورای روابط خارجی شود.
وی در مقاله ‎ای برای نشریه «تایپه تایمز» در فوریه ۲۰۰۶ می ‎‌نویسد: «... برای آن ‎که ساختار ‎های بین ‎المللی کشور ‎ها کار کنند، باید این آمادگی را داشته‌ باشند تا قمستی از حاکمیت خود را به سازمان‌ ‎های جهانی واگذار کنند.»
در سال ۱۹۹۵، «کمیسیون حکومت جهانی» که توسط سازمان ملل پشتیبانی مالی می ‎‌شود، اقدام به انتشار گزارش پایانی با عنوان «همسایگی جهانی‌امان» کرد. یکی از پیشنهاداتش تشکیل یک سیستم حکومتی مؤثر جهانی مشتمل بر «شورای امنیت اقتصادی» بود، که قدرت اعمال نظر در مسائل زیر داشته باشد:
«... تهدیدات بلند مدت نسبت به امنیت در معنای گسترده‌تر، مانند بحران‌ ‎های مشترک محیط‌ زیستی، بی‌ثباتی اقتصادی، رشد نرخ بی ‎کاری... فقر توده ‎‎های مردم... و ترغیب توسعه پایدار.»
نماینده آمریکا در «کمیسیون حکومت جهانی»، عادله سیمون، یکی از اعضای شورای روابط خارجی است.
ساختار
شورا توسط هیأت مدیر ‎ه‌ای شامل ۳۱ عضو اداره می ‎‌شود. لسلی جلپ، رییس اجرایی و ریاست شوراست. کارمندانی که زیر نظر وی هستند شامل حدود ۲۰۰ نفر، از جمله ۷۵ محقق هستند. اعضای آن ‎که حدودا ۴ هزار نفر هستند، تقریبا به ‎طور مساوی در واشنگتن و نیویورک قرار دارند.
عضویت
دو نوع عضویت در شورا وجود دارد: تمام عمر یا محدود؛ تنها شهروندان آمریکایی و کسانی ‎که اقامت دائم در آن ‎جا دارند و درخواست ملیت کرده‌اند، می ‎‌توانند به عضویت درآیند.
منابع مالی
شورا، سازمانی مستقل و معاف از مالیات است که از راه حق عضویت و هدایا، کمک‌ ‎های سازمانی و فردی، مشارکت حقوقی، و درآمد ‎هایی که از موقوفاتش به ‎دست می ‎‌آورد، تأمین مالی می ‎‌شود. آخرین بودجه سالیانه ‎ای که برایش ثبت شده، ۶ میلیون و۲۹۰ هزار دلار است.
انتشارات
علاوه ‎بر «فارن افرز» که «سرآمد نشریات مسائل بین ‎الملل و سیاست خارجی آمریکاست»، آن ‎‎ها تحلیل‌ ‎های مجزایی که حاصل تلاش مشترک متخصصینی از حوزه ‎‎های متفاوت، برای تولید گزارش‌ ‎هایی حاوی نتایج و پیشنهاد ‎های تصمیم‌سازی، درباره موضوعات مهم سیاست خارجی منتشر می ‎‌کند. تا امروز، شورای روابط خارجی از بیش از ۵۰ گزارش حمایت مالی کرده است.
CFR و ایران


متخصصان ایران اتاق فکر شورای روابط خارجی
||| چگونه ایران را درباره مسأله هسته ‎ای تحت فشار قرار بدهیم
ری تاکی
۱۱ نوامبر ۲۰۱۰
وی در این مقاله مدعی می ‎‌شود: «به ‎عنوان بخشی از مذاکرات با غرب، باید از جمهوری اسلامی بخواهیم تا نه ‎تنها مشکل هسته ‎ای را حل کند، بلکه مسأله حقوق بشر را هم مرتفع کند.
||| نمایش معامله هسته ‎ای با ایران
۹ نوامبر ۲۰۱۰
اما ال. بلچر
بلچر منافع به شکست انجامیدن پیشنهاد جدید آمریکا درباره معاوضه سوخت با ایران را مورد بحث قرار داده‌است.
||| واشنگتن باید موضع شدیدتری درباره معامله هسته ‎ای روسیه - ونزوئلا اتخاذ کند
جاناتان پرل
۲۸ اکتبر ۲۰۱۰
پرل ادعا می ‎‌کند که در معامله هسته ‎ای روسیه - ونزوئلا، آمریکا باید از رابطه ونزوئلا با ایران نگران باشد
رامین آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از رامین بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-08-2011, 09:56 AM   #3
رامین
 
رامین's Avatar
 
تاریخ عضویت: Mar 2009
پست ها: 3,968
تشکرها: 13,218
در 2,825 پست 15,115 بار تشکر شده
Points: 32,680, Level: 100
Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : آشنایی با مراکز مطالعاتی و اتاق های فکر آمریکا

اتاق فکر “موسسه کاتو”


به‎گفته جرج اف ویل: «مؤسسه کاتو پیشگام و حامی نظریه آزادی در کشوری است که خود در نظریه آزادی پیشگام است.»
"موسسه کاتو"
وندی کامینر در آمریکا پروسپکت می‎گوید: «اگر به‎دنبال تعهد محکمی برای حمایت همه‎جانبه از آزادی فردی هستید، به مؤسسه کاتو بپیوندید.»
واشنگتن پست نیز در این زمینه می‎‎نویسد: «کاتو حتی در مرحله عملیاتی هم به باور‎های بینیادین خود وفادار است و به این دلیل مورد احترام است.»
مؤسسه کاتو واقع در واشنگتن دی‎سی، اتاق‌فکری راست‌گرا و طرفدار آزادی فردی است. در سال ۱۹۷۷ توسط ادوارد اچ کران (ریاست و مدیرعامل کنونی) و کارلس کوچ (رییس هیأت مدیره و مدیر اجرایی شرکت نفتی صنایع کوچ که بر اساس درآمد، دومین کارخانه بزرگ آمریکاست) تأسیس شده.
مأموریت‌‎های این شرکت، «گسترش مباحث سیاست‌‎های عمومی جهت بسط اصول سنتی آمریکا، یعنی محدودیت دولت، آزادی فردی، بازار آزاد و صلح» با «تلاش در به‎دست آوردن مشارکت افراد روشنفکر، نظر‌سنجی و آماده‌کردن افکار عمومی درباره سیاست‌‎های عمومی و نقش اصلی دولت مورد» عنوان شده‌اند. متخصصان کاتو سیاست‌‎های تحقیقاتی را بر دامنه وسیعی از مسائل سیاست‌‎های عمومی، انتشار کتاب، مطالعات، تحلیل و وبلاگ‌‎ها هدایت کرده و همچنین اغلب به رسانه‎‎ها نیز دعوت می‎شوند.
دیدگاه سیاست خارجی غیر مداخله ‌جویانه کاتو و حمایت شدید از آزادی مدنی، همواره متخصصان آن را به‎سوی انتقاد از دولت‎مردان هم جمهوری‌خواه و هم دموکرات، سوق داده است. متخصصان کاتو با جنگ خلیج‎فارس که جرج بوش پدر در سال ۱۹۹۱ به راه انداخت، مداخله بیل کلینتون در هائیتی و کوزوو و اشغال عراق توسط جرج بوش مخالفت کردند. آنان به‎عنوان پاسخی به حمله ۱۱ سپتامبر، با از بین بردن القاعده و حذف رژیم طالبان موافقت و آن را حمایت کردند، اما با اشغال طولانی مدت و نامعین افغانستان توسط نظامیان مخالفت کردند.
کارشناسان کاتو گاهی از دولت جمهوری‌خواه جرج بوش (۲۰۰۱ - ۲۰۰۹) بر سر برخی مسائل دیگری مانند آزادی مدنی، تحصیلات، کشاورزی، سیاست انرژی و همچنین از مخارج بالای دولت انتقاد کردند. اما در همین حال، این مؤسسه از جرج بوش، برای پیشگام بودن در مسائلی نظیر سلامت، امنیت اجتماعی، گرمایش زمین، سیاست مالیات و مهاجرت تمجید کرده است. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸، از کاندیدای هر دو حزب اصلی، یعنی جان مک‌کین و باراک اوباما انتقاد کردند.
در طی مطالعاتی توسط دانشگاه پنسیلوانیا، مؤسسه کاتو هفتمین اتاق‌فکر تأثیر‌گذار آمریکایی در سال ۲۰۱۰ معرفی شد.
ساختار
هیأت مدیره‎ای متشکل از ۱۵ تاجر حرفه‌ای، این مؤسسه را اداره می‎کنند که شامل حدود ۹۰ کارمند تمام وقت، ۶۰ مشاور، ۱۶ عضو و کارآموز‎هایی است. ادوارد اچ کرین، رییس و بنیان‌گذار این مؤسسه به فعالیت‌‎های روزانه آن نظارت می‎کند.
تأمین مالی
این مؤسسه برای حفظ استقلال، هیچ تحقیق قراردادی انجام نمی‎دهد، وجوه دولتی نمی‎پذیرد و برای درآمد به اعانه‎‎های شخصی وابسته است.
مؤسسه کاتو براساس گزارش سالانه‌اش در سال ۲۰۰۸، ۲۴ میلیون دلار درآمد داشت. این گزارش خاطر نشان می‎کند‌ که ۷۷ درصد درآمد کاتو، از اعانه‎‎های شخصی به‎دست آمده، ۱۳ درصد از مؤسسات خیریه، ۲ درصد از همکاری‌ها، ۸ درصد از برنامه‎‎ها و دیگر درآمدها (به‎طور مثال فروش نشریه و ورودی برنامه‎ها)
فعالیت‌‎های کاتو

متخصص موسسه کاتو برای ایران
اصول آزادی و محدودیت دولت تقریبا بر تمامی ابعاد سیاست‌‎های عمومی تأثیر می‎گذارد. به همین ترتیب محققان کاتو بر طیف گسترد‎ه‌ای از موضوعات تمرکز می‎کنند:
سیاست‌‎های آموزشی و کودک؛
انرژی و محیط زیست؛
سیاست‌‎های مالی، بانکی و پولی؛
سیاست خارجی و امنیت ملی؛
دولت و سیاست؛
سلامت، رفاه و مستمری‌بگیران؛
اقتصاد بین‎الملل و توسعه؛
آزادی قانونی و مدنی؛
فلسفه سیاسی؛
مطالعات قانونی؛
سیاست‌‌ بودجه‎ای و مالیاتی؛
سیاست‌‎های ارتباطات، اینترنت و اطلاعات؛
تجارت و مهاجرت
معرفی کتاب
راهنمای کاتو برای تصمیم‌سازان ۲۰۰۹
در هفتمین چاپ، راهنمای کاتو برای تصمیم‌سازان، حاوی استاندارد‎هایی برای دولت آمریکا در جهت تغییرات تأثیر‌گذار در هزینه‎‎های دولتی، مالیات‌‎ها و قدرت است. در تک‎تک موضوعات، راهکار‎هایی را ارائه می‎کند تا مداخله دولت را به محدوده تعیین شده توسط مؤسسان کشور آمریکا بازگرداند. در معرفی آن آمده است: «با ارائه تحلیل‌‎های عمیق و پیشنهادهای دقیق، راهنمای کاتو، منبعی با ارزش برای تصمیم‌سازان و تمام کسانی است که علاقه‌مند به رسیدن به آزادی از طریق محدود کردن دولت هستند.»
فصل ۵۰ با عنوان «سیاست آمریکا در برابر ایران» به‎صورت مستقیم به رابطه با ایران می‎پردازد. در پایان، پیشنهادات زیر به تصمیم‌سازان داده شده است:
فشار برای رسیدن به دیپلماسی مستقیم با رهبری ایران؛
محدود کردن اهداف دیپلماتیک به برنامه هسته‎ای ایران؛
بررسی و تنظیم یک برنامه جایگزین برای شرایطی که دیپلماسی شکست خورد؛
گرفتن راهنمایی از فرماندهان نظامی آمریکا درباره پیامد‎های عملیات نظامی علیه ایران؛
مشخص شود که قدرت تصمیم برای جنگ در دست کنگره است و رییس‎جمهوری امتیاز ویژ‎ه‎ای برای تصمیم‌گیری بدون مجوز برای عملیات نظامی ندارد.
انتشارات
در عصر گسترش رسانه‎‎های شهروندی، کاتو خود را ملزم به ارائه تحلیل‌‎های روشن، هوشمندانه و مستقل بر روی موضوعات سیاست‌ عمومی مهم می‌داند. کاتو با استفاده از تمامی ابزارهای ممکن چون وبلاگ‌ها، اینترنت، حضور تلویزیونی، کنفرانس‌ها، گزارش تحقیقات، سخنرانی و کتا‌ب‌، تلاش بسیاری می‎کند تا تحلیل‌‎های قابل‎درک و قاطعی به شهروندان ارائه دهد.
اخبار
متخصصان کاتو معمولا تفسیر و تحلیلی برای شبکه‎‎های کابلی، محلی، سراسری و بین‎المللی در زمینه رویداد‌‎های آنی، اخبار کلی‌تر و برنامه‎‎های تحقیقاتی تهیه می‎کنند. به‎علاوه، هر ساله صد‎ها تحلیل توسط متخصصان کاتو در روزنامه‎‎ها و مجلات آمریکایی و بین‎المللی دیده می‎شود.
رویدادها
مؤسسه کاتو هر ساله صد‎ها برنامه‎‎ نظیر جلسات مباحثه درباره سیاست‌‎ها و کتاب‌‎های منتشر شده در دفتر اصلی در واشنگتن، برگزاری جلسات توجیهی در مجلس، کنفرانس‌‎های سالانه، سمینار‎هایی در اجتماعات سراسر کشور و... را هدایت می‎کند که بیشتر این برنامه‎‎ها در قسمت آرشیو ویدئویی سایت کاتو، برای دسترسی سریع‎تر عموم موجود است.
انتشارات
فعالیت اصلی هر سازمان تحقیقات سیاست عمومی، انتشار کتاب و مطالعه سیاست‌ است. مؤسسه کاتو به‎دنبال چاب کتاب‌‎ها و مطالعاتی است که از استاندارد بالای علمی برخوردار بوده و برای اکثر خوانندگان در دسترس باشند، همچنین به‎دنبال سیاست‌‎هایی است که با قوانین آزادی فردی، محدودیت دولت، بازار آزاد و صلح سازگار باشد. کتاب‌‎ها و مطالعات کاتو توسط محققان این مؤسسه و نویسندگان دیگر نوشته شده است.
به‎علاوه انتشارات مؤسسه شامل نشریه کاتو، آیین‎نامه و گزارش سیاست‌‎های کاتوست.
رسانه‌های جدید
از بین تمامی رسانه‎ها، یوتیوب، پادکست‌ها، بلاگ‌ها، ویدئو‌‎های هفتگی، خبرنامه‎‎های الکترونیکی، مهمترین خبر‎های آنلاین، فیس‎بوک و تویتر، کاتو موفق‌ترین نهادی است که به‎طور خلاقانه از خبر و ابزار‎های ارتباطی استفاده می‎کند تا عموم مردم و تصمیم‎گیرندگان را پایبند و مطلع نگه دارد .
رامین آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از رامین بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-08-2011, 09:57 AM   #4
رامین
 
رامین's Avatar
 
تاریخ عضویت: Mar 2009
پست ها: 3,968
تشکرها: 13,218
در 2,825 پست 15,115 بار تشکر شده
Points: 32,680, Level: 100
Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : آشنایی با مراکز مطالعاتی و اتاق های فکر آمریکا

اتاق فکر “مؤسسه امریکن انترپرایز”



پیشینه تأسیس
انجمن امریکن اینترپرایز در سال ۱۹۴۳ م در بحبوحه جنگ جهانی دوم تأسیس شد. در کنگره آمریکا، در جریان جنگ قرار بر این شد تا جهت جلوگیری از بحران های اقتصادی و به تبع سایر بحران ها، قیمت کالاها ثابت نگه داشته شده و تولید افزایش یابد. به همین منظور انجمن اینترپرایز که یک بنگاه کوچک اقتصادی بود که در سال ۱۹۳۸ در نیویورک ایجاد شده بود، تصمیم گرفت تا برای خارج کردن سریع اقتصاد از فضای جنگ و همچنین بهبود بخشیدن اوضاع اقتصادی، دفتری در واشنگتن احداث کند. با احداث این دفتر، انجمن اینترپرایز در مدت کوتاهی توانست با برنامه اقتصادی خود، تأثیر بسزایی بر اقتصاد آمریکا برجای بگذارد ، به طوری که سرانجام با توسعه فعالیت های این دفتر، انجمن اینترپرایز به مرکز تبدیل شد. البته این امر، یعنی تبدیل انجمن اینترپرایز به یک مرکز مطالعاتی و فکری از دو عامل پر اهمیت ایجاد شده بود که یکی واکنش به رشد وسعت و قدرت حکومت فدرال و دیگری مهاجرت انجمن های تجاری و بازرگانی از بنگاه های تجاری (خصوصی) به مراکز سرمایه گذاری ملی و ظهور اتاق های فکر سیاسی بود. در این زمان مرکز اینترپرایز یک شریک بزرگ اقتصادی برای مدیران برجسته تجاری و مالی دولت آمریکا محسوب می شد که موفقیت سیاسی بزرگی را برای این موسسه در پی داشت. به دنبال این مسئله، دفتر واشنگتن اینترپرایز در طول جنگ و بعد از آن، توانست نقش قابل توجهی در کنترل و تثبیت وضعیت اقتصادی آمریکا داشته باشد به طوری که با تهیه و ارائه تحلیل های قانونی و طرح های مطالعاتی در موضوعاتی چون بررسی وضعیت اقتصادی، تغییرات اجتماعی، تأثیر تجارت بر مشاغل، تأثیر بهره وری اقتصادی در افزایش دستمزدها و... منبعی مطالعاتی برای اقتصاد آمریکا شود که تا به امروز نیز ادامه دارد.
اهم فعالیت‌های اینترپرایز

موسسه «امریکن اینترپرایز» یک مرکز به ظاهر غیرانتفاعی است که متعلق به نومحافظه کاران بوده و در زمینه سیاست های داخلی ایالات متحده (از جمله مطالعات حکومتی ، سیاست اقتصادی ،رفاه اجتماعی، تنظیم مقرراتی حکومتی) و سیاست خارجی و دیپلماسی کاخ سفید فعالیت می کند.

این موسسه با ارائه پروژه هایی تحلیلی راهبردی و همچنین برگزاری سمینارهای تخصصی که گفته می شود بیشتر مقامات دولتی آمریکا در آن شرکت دارند، به عنوان مرجعی برای کارشناسان آمریکایی در زمینه های حقوقی، علوم سیاسی، اقتصادی، مذهبی، مطالعات دفاعی و سیاست خارجی ، بهداشت و درمان و ... شناخته می شود. امریکن اینترپرایز ، از برگزاری بیش از صد کنفرانس ، سمینار در هر سال حمایت می کند که کنفرانس سالانه« ایروینگ کریستول» و سمینارهای عمومی نظارت بر انتخابات آمریکا از آن جمله می باشند. همچنین این موسسه کتب ، مجلات، مقالات تک پژوهشی راهبردی متعددی را منتشر می کند که گزارش های تحلیلی (out look) از جمله عمده ترین تولیدات این موسسه می باشد که با موضوعاتی چون اقتصادی، امنیت ملی، سیاست های درمانی، سیاست توسعه، سیاست های مالیاتی و مطالعات سیاست خارجی با تأکید بر روسیه، آسیا و خاورمیانه منتشر می شود. شایان ذکر است انتشارات «اینترپرایز» جایگاه مهمی در نزد مقامات دولتی، بنگاه های تجاری، روزنامه نگاران، محافل دانشگاهی و ... دارد.
همچنین این موسسه گزارش های راهبردی سالانه ای را در حوزه های اقتصادی، سیاست خارجی ، امنیت بین المللی و سیاست داخلی آمریکا منتشر می کند که منبعی قابل اطمینان برای سیاستمداران کاخ سفید و مافیای تجاری جهانی قرار می گیرد.
موسسه اینترپرایز دارای مجموعه مراکز مطالعاتی نیز است که در زمینه های مختلفی فعالیت می کند. این مراکز عبارتند از: مرکز مطالعات دفاعی ( که درخصوص توانایی نظامی آمریکا، برنامه های آینده نظامی ، ساختار نظامی و دفاعی و ... فعالیت می کند.) ، مرکز مطالعات تغییر انتخابات( که در زمینه سیستم انتخاباتی آمریکا فعالیت می کند)، مرکز مطالعات تهدیدات حساس و بحرانی (این مرکز با برشمردن القاعده، پاکستان، ایران، سومالی، لبنان، یمن و ... به عنوان تهدیدات اصلی امنیت ملی آمریکا، تحولات این کشورها را مورد مطالعه قرار داده و ارزیابی هایی را در زمینه راهبردهای آمریکا در این کشورها به کاخ سفید ارائه می دهد)، مرکز مطالعات حکومت جهانی ( که در زمینه هایی چون تأثیر سازمان های بین المللی بر سیاست داخلی، ارزیابی شرکت های بین المللی چند ملیتی، بررسی رفتار بازیگران غیردولتی و ... فعالیت می کند.) مرکز حقوقی عمومی ( که در زمینه های منافع عمومی و قانون گرایی و نظام دموکراسی در آمریکا و اروپا تمرکز دارد) ، کمیته تنظیمات مالی شادو ( که در حوزه های مالی، نقد سیاست های تنظیماتی آمریکا، بررسی سیستم بانکی، تأثیرات تنظیمات مالی بر اقتصاد و ... فعالیت می کند)، مرکز مطالعات تنظیمات بازار( که با همکاری موسسه بروکینگز در زمینه قوانین حقوقی بازار داخلی و جهانی، نظام سیستم نظارتی و تنظیمات بازار و ... فعالیت می کند).
یکی از مراکز وابسته به اینترپرایز که درخصوص بررسی تحولات ایران به طور ویژه فعالیت دارد، مرکز «ردیابی ایران» است که خود زیر مجموعه مرکز مطالعات تهدیدات حساس و بحرانی است. این مرکز تحت مدیریت «علی آلفونه» قرار داشته و با تمرکز بر تحولات و رویدادهای ایران به ارائه گزارش های تحلیلی و راهبردی درخصوص ایران می پردازد، به عنوان مثال در راستای پروژه «ایران هراسی»، این مرکز گزارش های متعددی را درخصوص برجسته سازی تهدید سپاه پاسداران منتشر می کند که «تاراج اقتصاد ایران به دست سپاه پاسداران» با قلم «علی آلفونه» از آن جمله می باشد.
با این حال می توان حوزه فعالیت موسسه اینترپرایز را در سه بخش اصلی مطالعات سیاست اقتصادی، مطالعات سیاست دفاعی و خارجی و مطالعات سیاست بهداشت و درمان خلاصه کرد. در بخش مطالعات سیاست اقتصادی، موضوعاتی چون اقتصاد بین المللی، تنظیم مقررات اقتصاد داخلی، سیاست مالی و مالیاتی، انرژی و محیط زیست، امنیت اجتماعی و ... مورد بررسی قرار می گیرد. بخش مطالعات سیاست دفاعی و خارجی در زمینه های امنیت ملی آمریکا و سیاست خارجی، سازمان های بین المللی و توسعه و تحولات مربوط به خاورمیانه، آمریکای لاتین، اوراسیا، اروپا و روسیه، جنوب آسیا و آفریقا فعالیت می کند. در بخش مطالعات سیاست بهداشت و درمانی موضوعاتی چون بهداشت جهانی، سیاست مراقبت بهداشتی، دارویی و... مورد بررسی قرار می گیرد.
روند تاریخی فعالیت‌های اینترپرایز
در طول دهه ۵۰، اینترپرایز در یک حرکت فکری، فعالیت خود را در زمینه مباحث فلسفی توسعه داد که اجتماع های قوی، حکومت دموکراتیک، رویش فکری، همکاری های داوطلبانه اجتماعی و... از آن جمله بود که ماحصل فعالیت های فلسفی این مرکز در این زمان در دو شاهکار بزرگ علمی در غرب چون «روح دموکراتیک سرمایه داری اثر «میشل نواکز» و «دو تشکر برای سرمایه داری» اثر «ایروینگ کریستول» خلاصه شد. البته در این دوران، پایه تفکرات نومحافظه کارانه که بیشتر از سوی کریستول ترویج می شد، در محافل فکری آمریکا گذاشته شد که در دهه های بعدی این تفکر وارد عرصه سیاسی ایالات متحده گردید.ا ز دیگر تحولات اینترپرایز در دهه ۵۰ میلادی، آمدن «ویلیام برودی» در سند مدیریت اینترپرایز بود. که مدیریت وی سبب شد تا این مرکز به یک موسسه مدرن تبدیل شود. از طرفی وی تفکرات سیاسی محافظه کارانه را محور فعالیت های اینترپرایز قرار داد و به سمت طرح ایده های عقلانی، سیاسی در این زمینه حرکت نمود به طوری که در طول دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی، اینترپرایز به یک مرکز برجسته مطالعاتی برای محافل دانشگاهی، مقامات سیاسی و مراکز تجاری و روزنامه های آمریکایی تبدیل شد.

در سال ۱۹۷۶ وقتی که «جرالدفورد» رئیس جمهور آمریکا شد، اعضای برجسته اینترپرایز وارد کابینه دولت وی شدند و این عاملی شد تا اینترپرایز وارد بدنه قدرت سیاسی آمریکا شود. از طرفی در طول دهه ۷۰ میلادی اینترپرایز کانونی مهم برای خلق و ابداع طرح ها و ایده های مختلف اقتصادی در موضوعاتی چون حذف نظارت دولت در اقتصاد، تغییر نظام مالیاتی، سیاست اقتصادی، مشکلات اجتماعی به وجود آمد و در دوران جنگ، به تقویت کننده سیستم دفاعی و سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده بود.
با روی کارآمدن «رونالد ریگان» در اوایل دهه ۸۰ میلادی، گروه برجسته ای از اعضای این موسسه وارد کابینه وی شدند به طوری که حتی قضات دیوان عالی فدرال را هم در بر گرفت. گفته می شود در این زمان اینترپرایز در بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا، تنظیم مقررات نظارتی، سیاست حقوقی، برنامه های دفاعی و امنیتی و سیاست خارجی موفقیت های بزرگی را برای ریگان به ارمغان آورد، به طوری که گفته می شود طرح «دفاع استراتژیک» یا همان «جنگ ستارگان» ریگان متأثر از طرح های راهبردی اینترپرایز بود. همچنین گفته شده این مرکز نقش جدی و اساسی در اتخاذ سیاست های براندازانه آمریکا در اتحاد جماهیر شوروی داشت که منجر به فروپاشی آن گردید. در طول دهه ۹۰ میلادی اینترپرایز نسلی جدید از اقتصاددانان و متخصصان سیاسی و دفاعی را وارد بدنه سیاسی آمریکا نمود که نقش تأثیرگذاری در سیاست های داخلی و خارجی در دولت های کاخ سفید ایفا نمودند. به عنوان مثال یک تیم برجسته از موسسه اینترپرایز از جمله «دیک چنی» و «پل ولفوویتر» (نفر سوم پنتاگون) طرحی را به نام «راهنمای سیاستگذاری دفاعی» در دولت بوش پدر به تصویب رساندند که پایه سیاست های خارجی آمریکا در دولت های بعدی شد.
همچنین این موسسه در سال ۱۹۹۷ طرحی را به نام «پروژه قرن جدید آمریکایی» با کمک موسسه بروکینگز به تصویب رساندند که هدف آن گسترش سلطه آمریکا در جهان و جلوگیری از ایجاد تهدیدات بین المللی جدید برای آمریکا بود.
با به قدرت رسیدن بوش پسر در انتخابات سال ۲۰۰۰ میلادی اکثر بنیانگذاران این پروژه به پست های کلیدی دولت جدید آمریکا دست یافتند به طوری که حوادث ۱۱ سپتامبر نقطه عطفی برای اجرای این طرح گردید و نومحافظه کاران (که بیشتر از موسسه اینترپرایز بودند) با تحریک بوش اقدام به عملی کردن این پروژه نمودند که گفته می شود حمله به عراق و افغانستان ، همکاری با رژیم صهیونیستی، حضور نظامی در بالکان، سرنگونگی تشکیلات خودگردان عرفات ، حزب الله و ایران از اولویت های اصلی این پروژه بود که در دوران ریاست جمهوری بوش پسر اجرایی شد. همچنین گفته می شود«طرح خاورمیانه بزرگ» بخشی از پروژه بزرگتر «قرن جدید آمریکایی» بود که توسط نومحافظه کاران موسسه اینترپرایز مطرح و اجرایی شد همچنین اجرای گفتمان های قوم گرایی ، تجزیه طلبی و فدرالیسم در دولت های محور شرارت (عراق، ایران و سوریه) از دیگر طرح های موسسه اینترپرایز بود که در راستای طرح خاورمیانه بزرگ دنبال شد. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۶ این موسسه «طرح فدرالیسم» را برای حل معضل عراق پیشنهاد داد.
اینترپرایز و مقامات نومحافظه کار آن که سیاست های خارجی دولت بوش در ید آنها بود، سیاست های جنگ طلبانه ای را علیه جمهوری اسلامی ایران به کار گرفت، به طوری که عمده ترین آن طرح «رامسفلد» بود که در موسسه اینتراپرایز تهیه و طراحی شده بود. این طرح، تنها راهکار مقابله با ایران را در منزوی کردن جمهوری اسلامی، جلوگیری از صادرات نفت و حمله هوایی و موشکی به مراکز حیاتی معرفی کرده بود که به طور جدی از سوی اینترپرایز پیشنهاد می شد و در این راستا گزارش های راهبردی متعددی به کاخ سفید ارائه می شد.
از طرفی از سال ۲۰۰۵ موسسه اینترپرایز در راستای عملی نشدن حمله به ایران، پروژه تغییر رژیم را مطرح می کند. این پروژه «ایران ناشناخته، مورد دیگری برای فدرالیسم» نام داشت و دامن زدن به مسائل قومی در ایران را به عنوان بهترین راهکار برای تغییر رژیم در ایران پیشنهاد می کرد.
با روی کار آمدن «باراک اوباما» موسسه اینترپرایز همچنان موقعیت خود را در کانون فکری سیاست خارجی آمریکا حفظ نمود به طوری که این مسئله درخصوص اتحاذ سیاست های ضد ایرانی از سوی دولت اوباما به خوبی قابل مشاهده است. به عنوان مثال به دنبال تحولات پس از دهمین دوره ریاست جمهوری، اجرای پروژه«انقلاب رنگی» در ایران یکی از محورترین موضوعات موسسه اینترپرایز بود، البته نباید فراموش کرد که طرح اجرای یک «انقلاب رنگین» در ایران قبلاً در سال ۲۰۰۲ از سوی این موسسه برای مقابله با جمهوری اسلامی مطرح شده بود.
در حال حاضر هم در صورتی که اکثر مراکز مطالعاتی و تحلیلگران آمریکایی به این نتیجه رسیده اندکه اقدام نظامی علیه تهران امکان پذیر نبوده و تبعات ناگواری را برای آمریکا در بر خواهد داشت، اما موسسه امریکن اینترپرایز تنها راهکار را برای ایران، گزینه نظامی می داند!
به هر حال با نگاهی به عملکرد تاریخی موسسه «امریکن اینترپرایز» به خوبی می توان فهمید رویکرد و راهبرد کلی این موسسه در راستای اهداف و منافع مافیای اقتصاد جهانی و صهیونیسم بین الملل می باشد که حمله به عراق و افغانستان و طرح خاورمیانه بزرگ که از سوی دولت بوش پسر و با تحریک نومحافظه کاران اینترپرایز انجام شد گواهی بر این ادعاست.
رامین آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از رامین بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-08-2011, 09:59 AM   #5
رامین
 
رامین's Avatar
 
تاریخ عضویت: Mar 2009
پست ها: 3,968
تشکرها: 13,218
در 2,825 پست 15,115 بار تشکر شده
Points: 32,680, Level: 100
Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : آشنایی با مراکز مطالعاتی و اتاق های فکر آمریکا

اتاق فکر “مرکز مطالعات خاورمیانه”



مراکز مطالعاتی تخصصی نقش مهمی در تدوین و تبیین راهبردهای بین المللی و منطقه ای کاخ سفید داشته اند. به طوری که این مراکز فکری توانسته اند کار حوزه تصمیم گیری ایالات متحده را در اتخاذ سیاست های خارجی به حداقل ممکن برسانند. یکی از این مراکز، مرکز مطالعات خاورمیانه است. لذا در این نوشتار سعی شده تا با بررسی شکل گیری و عملکرد این مرکز فکری نقش آن در حوزه تصمیم سازی راهبردهای خاورمیانه ای کاخ سفید مورد تحلیل و کنکاش قرار گیرد.
مرکز مطالعات خاورمیانه
پیشینه تأسیس مرکز مطالعات خاورمیانه
مرکز مطالعات خاورمیانه (The middle East Institute) توسط پورفسور جورج کمپ کیزر و کریستین هرتر، وزیر اسبق امور خارجه آمریکا در سال ۱۹۴۶میلادی تأسیس شد.
بعداز اتمام جنگ جهانی دوم و با شروع قدرت طلبی ایالات متحده، منطقه راهبردی خاورمیانه در رأس سیاست های بین المللی کاخ سفید قرار گرفت. بر این اساس ، مطالعات و پژوهش درخصوص منطقه خاورمیانه ضرورت جدی یافت. مرکز مطالعات خاورمیانه که جدیدالتأسیس بود، مورد توجه حوزه تصمیم گیری کاخ سفید قرارگرفت.
این مرکزپژوهشی به عنوان یکی از قدیمیترین اتاق های فکری آمریکا، به طوراختصاصی تمرکز تحقیقاتی خودرا بر روی تحولات سیاسی، اجتماعی، تاریخی و فرهنگی خاورمیانه قرار داد.
اهم فعالیت های مرکز مطالعات خاورمیانه
مرکز پژوهشی خاورمیانه با ارائه تحلیل های راهبردی در خصوص مسائل منطقه، نقش مهمی در طراحی و تدوین سیاست های خاورمیانه ای کاخ سفید برعهده داشته است.ریاست فعلی این مرکز مطالعاتی بر عهده «وندی چمبرلین» و «ویچ فولر» است.
با توجه به جایگاه راهبردی این مرکز در حوزه تصمیم گیری کاخ سفید، مدیران مرکز مطالعات خاورمیانه مهم ترین وظیفه خود را بر پایه دانش و شناخت عمیق منطقه راهبردی خاورمیانه قرار داده اند. برلین اساس این مرکز پژوهشی حوزه مطالعاتی خود را به لحاظ جغرافیای سیاسی، از مراکش تا پاکستان و آسیای مرکزی تعریف کرده اند.
مرکز مطالعات خاورمیانه، ارتباط گسترده ای با کنگره آمریکا دارد به طوری که سیاستمداران و سناتورهای کهنه کار کنگره از اعضای فکری این مرکز راهبردی هستند و پروژه های مطالعاتی آن را مدیریت می کنند.
همچنین گفته می شود این مرکز فکری دارای روابط عمیقی با لابی های صهیونیستی و مراکز فکری آنها دارد به گونه ای که موضوعات مطالعاتی این مرکز در منطقه و همچنین نحوه ارتباط گیری با کارشناسان و محافل سیاسی و پژوهشی خاورمیانه توسط سیاستمداران صهیونیستی تدوین ومدیریت می شود .
مرکز راهبردی خاورمیانه برنامه های تحقیقاتی خود را بر اساس پازل راهبردهای خاورمیانه ای کاخ سفید، به موضوعاتی چون بررسی و ریشه یابی درگیری های منطقه، مسایل و تحولات اقتصادی، تمرکز بر مسایل برخی کشورهای مهم منطقه از جمله ایران، عربستان سعودی، عراق، لبنان و ترکیه، ظرفیت سازی گسترش روابط آمریکا در منطقه، بررسی ابعاد روابط اسرائیل : اعراب، امنیت در خلیج فارس، تحولات و مسائل نفتی منطقه خصوصاً حوزه خلیج فارس، بررسی سیستم های نظامی و تجهیزات تسلیحاتی کشورهای خاورمیانه ،ترویج اقتصاد بازار آزاد در منطقه خاورمیانه، بررسی چگونگی پیاده سازی پروژه دولت:
ملت سازی در خاورمیانه، ایجاد تکثر فرهنگی در خاورمیانه، بررسی تحولات سیاسی، اجتماعی، شناخت فرهنگ و ریشه های آن در جوامع مختلف منطقه، شناسائی گروه ها و فرقه های دینی خصوصاً اسلامی، شناخت و بررسی جریانات فکری در خاورمیانه ، شناسائی احزاب و جریانات سیاسی کشورهای مختلف منطقه، نوسازی سیاسی و اجتماعی در منطقه، بررسی نقش زنان در تحولات سیاسی و اجتماعی، ترویج سکولاریسم و دموکراسی سازی، چگونگی راه اندازی شبکه های مدنی در جوامع مختلف منطقه، سیاسی کردن گروه های جهادی در منطقه و... تقسیم بندی کرده است.
شناسایی و ارتباط گیری با سیاستمداران و تحلیلگران سکولار خاورمیانه یکی از کارکردهای دیگر این مرکز فکری است.
گذشته از موضوعاتی که گفته شد، مرکز مطالعات خاورمیانه تمرکز مطالعاتی جدی بر روی مسائل فرهنگی و دینی منطقه دارد به طوری که این مرکز تحقیقات گسترده و عمیقی بر روی جریانات فرهنگی و فکری، دینی دارد. گفته می شود که تحلیل ها و گزارش های راهبردی این مرکز نقش بسزایی در فهم و تبیین سیاست های منطقه ای تصمیم گیران کاخ سفید داشته است.
این مرکز فکری هر ساله کنفرانس های سالانه برگزار می کند که در آن سیاستمداران و کارشناسان آمریکایی به همراه اساتید و تحلیلگران برجسته خاورمیانه شرکت می کنند و در خصوص تحولات مهم خاورمیانه بحث و گفتگو می کنند که ما حصل این کنفرانس ها پیش درآمدی برای حوزه تصمیم گیری کاخ سفید است.
همچنین یکی دیگر از فعالیت های مهم مرکز مطالعات خاورمیانه انتشار کتب، انواع فصلنامه های راهبردی، گزارش های تحلیلی، بولتن های خبری و... می باشد. از مهمترین این نشریات می توان به «ژورنال خاورمیانه» که از سال ۱۹۴۷منتشر شده و مقالاتی از سیاستمداران و کارشناسان برجسته آمریکایی در حوزه های مطالعاتی مختلف منطقه در آن درج می شود که در سطح نهادهای دولتی و محافل دانشگاهی آمریکا توزیع می شود.
«بولتن ماهانه خبری خاورمیانه» یکی دیگر از نشریات تأثیرگزار این مرکز مطالعاتی است که از سال ۱۹۵۰ میلادی منتشر شده و در اختیار سیاستمداران کنگره و کاخ سفید قرار می گیرد.
یکی دیگر از برنامه های مهم و راهبردی این مرکز، دپارتمان آموزش زبان های مختلف خاورمیانه است که از سال ۱۹۷۲ میلادی راه اندازی شده است. امروزه در این دپارتمان آموزشی زبان هایی چون فارسی، عربی، عبری، ترکی و... تدریس می شود.
برنامه آموزشی «پرورش رهبران آینده»، یکی دیگر از فعالیت های مطالعاتی مرکز مطالعاتی خاورمیانه است که در راستای تربیت نسل جدید رهبران آینده آمریکا صورت می گیرد. در برنامه فوق جوانان آمریکایی با سطوح علمی کارشناسی ارشد و دکتری شرکت کرده و در دوره های آموزشی مختلف از آموخته ها و تجربیات اساتید برجسته و همچنین سیاستمداران کهنه کار آمریکایی بهره می گیرند. همچنین در این برنامه در راستای تربیت و مهره چینی در نظام های سیاسی خاورمیانه، از دانشجویان و کارشناسان جوان کشورهای مختلف منطقه برای شرکت در دوره های آموزشی استفاده می شود.
کتابخانه و مرکز جمع آوری و آرشیو «جورج کمپ تیزر» یکی دیگراز کارکردهای قابل توجه مرکز مطالعات خاورمیانه است که از سال ۱۹۴۶ میلادی راه اندازی شده است. گفته می شود این کتابخانه بعد از کتابخانه مرکزی کنگره، غنی ترین منبع اسنادی انگلیسی در حوزه مطالعاتی خاورمیانه می باشد. به طوری که کتب، مقاله ها و اسناد این کتابخانه مورد استفاده سیاستمداران و مدیران سرویس های اطلاعاتی و امنیتی امریکا قرار می گیرد.
مرکز مطالعات خاورمیانه با بیش از ۶۰ سال سابقه کاری با برگزاری سمینارها و کنفرانس های متعدد توانسته است با گردهم جمع کردن مقامات دولتی، دیپلمات های کهنه کار، اساتید و دانشمندان و روزنامه نگاران آمریکایی تبدیل به یک هسته فکری برای تصمیم گیران کاخ سفید شده است.
همچنین قابل ذکر است که برخی شرکت های بزرگ آمریکایی نظیر شرکت نفتی «شل»، General Dynamics Exon mobil Fluor valmont و... از حامیان جدی این موسسه مطالعاتی هستند.
موسسات مطالعاتی وابسته
یکی از سیاست های مرکز مطالعاتی خاورمیانه راه اندازی دفاتر پژوهشی در کشورهای با اهمیت منطقه است. هرچند که این دفاتربه ظاهر کار پژوهشی و تحقیقاتی انجام داده و تحولات مختلف کشور مورد هدف را بررسی و گزارش های تحلیلی مربوطه را برای مقامات کاخ سفید ارسال می کنند، اما در حقیقت این دفاتر در خاورمیانه به عنوان بازوان اطلاعاتی دولت آمریکا فعالیت می کنند.
مرکز مطالعاتی خاورمیانه دارای چندین مرکز رسمی پژوهشی و تحقیقاتی است که مهم ترین آنها عبارتند از :
مرکز مطالعات پاکستان (The center for Pakistan studies)، این موسسه فعالیت خود را برروی بررسی جریانات و احزاب سیاسی و همچنین شناخت و تبیین مسائل فرهنگی و گروهها و فرق اسلامی متمرکز کرده است. از دیگر فعالیت های این موسسه همکاری و تعامل با گروههای سیاسی، محافل دانشگاهی، روزنامه نگاران و رسانه های جمعی پاکستان است.
همچنین «تریبون آنلاین» موسسه مطالعات از طرفی، نشریات، روزنامه ها و برنامه های تلویزیونی پاکستان رابه طور آنلاین در اختیار مقامات و مردم آمریکا قرار می دهد و از طرفی مجموعه انتشارات دولتی، آگهی های کمک ها و بورسیه های تحصیلی و اسناد را در فضای سایبری پاکستان منتشر می کند؛ مرکز مطالعات ترکیه (The center for Turkish Studies) که یک موسسه پژوهشی غیر رسمی مستقل است که برروی مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ترکیه تمرکز مطالعاتی دارد.
از دیگر برنامه های این موسسه تعامل علمی با محافل دانشگاهی ترکیه در زمینه تاریخ، فرهنگ و ریشه های دینی این کشور است؛ مرکز فرهنگی سلطان قابوس (The sultan Qaboos cultural center) که دفتر مرکزی آن در واشنگتن دی سی می باشد. این موسسه که از سال ۲۰۰۵ احداث گردیده است، تمرکز فعالیت خود را برروی ارتباط فرهنگی میان آمریکا و عمان و دیگر کشورهای حوزه راهبردی خلیج فارس قرار داده است.
به نوعی این موسسه فرهنگی اجرای سیاست های کاخ سفید در حوزه دیپلماسی عمومی و فرهنگی را در حوزه خلیج فارس بر عهده دارد.
روند تاریخی عملکرد مرکز مطالعات خاورمیانه
مرکز مطالعات خاورمیانه در سال ۱۹۵۳اولین دوره آموزشی زبان های منطقه خاورمیانه را برای کارشناسان برگزار نمود. به طوری که در سال ۱۹۷۲توانست یک دپارتمان تخصصی آموزش زبان های مهم منطقه خاورمیانه از جمله فارسی، عربی، عبری و ترکی را دایر کند. در سال ۲۰۰۵، دپارتمان زبان و مطالعات منطقه ای از دولت آمریکا مجوز ملی دریافت کرد.
در سال ۱۹۹۹، این موسسه مطالعاتی یک هسته مرکزی تحقیقی در خصوص خاورمیانه تشکیل داد که عمده سیاستمداران کنگره و کاخ سفید و دیپلمات های کهنه کار آمریکایی که در منطقه فعالیت داشتند در آن مشارکت داشتند و در راستای تدوین راهبردهای آمریکا در خاورمیانه سیمینارهایی را برگزار می کردند که نتایج آن در حوزه تصمیم سازی کاخ سفید به طور جدی موثر بوده و هست. به طوری که گفته می شود برنامه تحقیقاتی توسعه انسانی که خمیرمایه طرح خاورمیانه بزرگ بود توسط این مرکز فکری انجام شد.این موسسه همچنین یکی از مراکز مطالعاتی برنامه های سیاست دیپلماسی عمومی ایالات متحده در خاورمیانه بوده و از سال ۲۰۰۵، اجرای راهبرد دیپلماسی فرهنگی کاخ سفید در منطقه را برعهده دارد.
همچنین یکی از برنامه های این مرکز مطالعاتی، نوسازی سیاسی و اصلاح فرهنگی و اجتماعی در کشورهای خاورمیانه در راستای طرح خاورمیانه بزرگ می باشد که از سال ۲۰۰۳به طور جدی از سوی این مرکز پیگیری می شود.
مرکز مطالعات خاورمیانه بر روی مسائل ایران تمرکز جدی دارد که مدیریت میز ایران در این مرکز برعهده «مهرزاد بروجردی» است. این مرکز فکری به صورت مستمر گزارش های راهبردی در خصوص تحولات اجتماعی و فرهنگی ایران به مقامات کاخ سفید ارائه می دهد. همچنین میز ایران مرکز مطالعات خاورمیانه، فعالیت های سیاست خارجی، اقتصادی و نظامی ایران را رصد کرده و با تهیه گزارشات تحلیلی، دورنمایی از وضعیت ایران را برای حوزه تصمیم گیری ایلات متحده مشخص می کند. همچنین گفته می شود این مرکز در چند ساله اخیر تلاش کرده است تا با جریانات سکولار در ایران رابطه برقرار نماید که انتشار فصلنامه خاورمیانه به زبان فارسی و برگزاری سمینارهای مختلف و دعوت از برخی عناصر خارج نشین اصلاح طلب بخشی از فعالیت های این مرکز در این خصوص بوده است.
رامین آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از رامین بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-08-2011, 10:00 AM   #6
رامین
 
رامین's Avatar
 
تاریخ عضویت: Mar 2009
پست ها: 3,968
تشکرها: 13,218
در 2,825 پست 15,115 بار تشکر شده
Points: 32,680, Level: 100
Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : آشنایی با مراکز مطالعاتی و اتاق های فکر آمریکا

تئورسين جنگ نرم آمريكا عضو تيم ديپلماسي عمومي هاروارد
اتاق فكر تيم ديپلماسي عمومي دانشگاه هاروارد چه كساني هستند؟


دانشكده كندي دانشگاه هاروارد با دعوت از كارشناسان علمي، تجاري، سياسي، توسعه‌اي، فرهنگي، نظامي، مذهبي، رسانه‌اي، سازمان‌هاي غيردولتي، تيم ديپلماسي عمومي خود را تشكيل داده است.
دانشكده كندي دانشگاه هاروارد در راستاي افزايش كارآيي ديپلماسي عمومي آمريكا، مشاركت در مباحث هدفمند جهاني و ترويج شبكه‌ها و تفكرات جديد آمريكايي در مسائل منطقه‌اي و جهاني يك مجموعه ديپلماسي عمومي را راه اندازي كرد.
اين دانشكده كارشناسان زمينه‌هاي مختلف اعم از علمي، تجاري، سياسي، توسعه‌اي، فرهنگي، نظامي، مذهبي، رسانه‌اي، سازمان‌هاي غيردولتي، و بخش‌هاي ديگر را كه در پي ارتقاء بحث و مناظره، آموزش، دانش، و نشر آن در زمينه ديپلماسي عمومي با هدف گسترش و بهبود عملكرد ديپلماسي عمومي و در نهايت ترويج حاكميت دموكراتيك آمريكا هستند، را در تيم ديپلماسي عمومي گرد هم آورده است.
دانشگاه هاروارد اعضاي تيم ديپلماسي عمومي خود را اينگونه معرفي كرده است:
"متيو بوعم "
رئيس دانشكده همكاري ديپلماسي عمومي
- استاد ارتباطات جهاني ماروين كالب، دانشكده حاكميت دانشكده كندي دانشگاه هاروارد
"آر نيكلاس برنز "
مدير آينده پروژه ديپلماسي
- استاد ديپلماسي و سياست‌هاي بين‌المللي
- معاون اسبق وزير در امور سياسي
- سفير اسبق آمريكا در ناتو و يونان
"جوزف ناي "
عضو ارشد دانشكده همكاري ديپلماسي عمومي
- استاد برگزيده دانشگاه هاروارد و استاد روابط بين‌الملل پادشاه عمان
- رئيس اسبق مدرسه كندي دانشگاه هاروراد
- معاون اسبق وزير دفاع در امور امنيت بين‌المللي
- قائم مقام اسبق معاونت علوم و تكنولوژي وزارت كشور
"جد ويلارد "
مدير اجرايي دانشكده همكاري ديپلماسي بين‌الملل
- مدير بخش ديپلماسي عمومي و فضاي اجتماعي
- از بنيانگذاران گروه زبان
- بنيانگذار شوراي منافع ديپلماسي عمومي در مدرسه كندي دانشگاه هاروارد
اين دانشكده با تأكيد بر اينكه تنها چند هزار متخصص در زمينه ديپلماسي عمومي در ايالات متحده وجود دارد درحالي‌كه ده‌ها ميليون نفر آمريكايي از ديپلماسي عمومي متاثر مي‌شوند، اعلام كرده است: تبادل دانشجويان، سربازان مستقر در خارج از كشور، تهيه كنندگان تلويزيون و سينما، داوطلب‌هاي بين‌المللي، مبلغان، اركستر سمفوني‌ها و كاركنان شركت‌هاي بزرگ آمريكايي در سراسر جهان، همه به نوعي آگاهانه يا ناآگاهانه ديپلمات‌هاي ايالات متحده هستند.
اين گزارش مي‌افزايد: با ايجاد ارتباط بين متخصصين زمينه‌هاي مختلف و تبيين مزاياي اشتراك تجارب آنها اين همكاري در زمينه ديپلماسي عمومي به صورت فيزيكي و مجازي به وقوع مي‌پيوندد
رامین آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از رامین بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-08-2011, 10:01 AM   #7
رامین
 
رامین's Avatar
 
تاریخ عضویت: Mar 2009
پست ها: 3,968
تشکرها: 13,218
در 2,825 پست 15,115 بار تشکر شده
Points: 32,680, Level: 100
Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : آشنایی با مراکز مطالعاتی و اتاق های فکر آمریکا

اتاق فکر “بنیاد دفاع از دموکراسی (FDD)”



بخشی از مراکز فکری در آمریکا، عمده فعالیت های خود را بر روی ترویج ارزش های لیبرال دموکراسی در دنیا و همچنین مقابله فکری با جریانات متضاد با غرب خصوصاً جهان اسلام قرار داده اند.
یکی از مراکز فکری در آمریکا، بنیاد دفاع از دموکراسی است ، با بررسی پیشینیه تاریخی این موسسه و همچنین تبیین فعالیت های مهم این بنیاد، عملکرد آن در تدوین راهبردهای کاخ سفید و همچنین سیاست خارجی آمریکا مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد.
بنیاد دفاع از دموکراسی (FDD)
پیشینه تأسیس
بنیاد دفاع از دموکراسی در اوایل هزاره سوم میلادی با حمایت مستقیم کنگره و سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) تشکیل شد. این مرکز فکری در ابتدا متشکل بود از شورای رهبری مشاوران برجسته که در آن افرادی چون لوئیس جی فرش، مدیر سابق افی بی آی(FBI)، پائلودوبریانسکی، مدیر پیشین دپارتمان دولتی کنگره روبرت بود، مشاور اسبق امنیت ملی رئیس جمهور، آرجیمز ولزی مدیر سابق سازمان سیا، این بنیاد را مدیریت فکری می کردند.
این بنیاد که در واقع بازوی فکری و اجرایی سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) به حساب می آمد، هدف خود را به ظاهر در دفاع از ارزش های دموکراسی در سطح بین المللی قرار داد، اما در واقع پلورالیسم فرهنگی و ترویج ارزش های لیبرال دموکراسی و مقابله با جریانات فکری مغایر با غرب را پایه اهداف و عملکرد خود قرار داده بود. به طوری که گفته می شود پروژه براندازی نرم در کشورهای مورد هدف کاخ سفید توسط این بنیاد طرح ریزی و اجرا می شود.
اهم فعالیت‌های بنیاد دفاع از دموکراسی
بنیاد دفاع از دموکراسی، فعالیت خود را در ترویج ارزش های دموکراتیک در سایر جوامع قرار داد و بر این اساس مقابله با سایر نحله های فکری خصوصاً اسلام را در رأس فعالیت های خود قرار داده است.
مهم ترین راهبرد این بنیاد در داخل آمریکا، ترویج ارزش های آمریکایی (لیبرال دموکراسی) می باشد. به طوری که این بنیاد با نفود در شبکه های مختلف تلویزیونی در آمریکا ارزش های لیبرال دموکراسی را در جامعه آمریکا و حتی اروپای غربی ترجیح می دهد.
اما تمرکز اصلی این بنیاد در خارج از جامعه آمریکا، اولاً مقابله با جریان های فکری مخالف و تضاد با ارزش های دموکراسی خصوصاً اسلام می باشد. به طوری که این بنیاد در اساسنامه خود، جنگ بزرگ قرن ۲۱ را جنگ با اسلام معرفی می کند؛ ثانیاً مقابله مدنی و نرم با حکومت های متضاد با منافع آمریکا از دیگر فعالیت های مهم این بنیاد فکری می باشد.
بر این اساس، بنیاد دفاع از دموکراسی با احداث و همچنین حمایت مالی از شبکه های ماهواره ای مختلف از طرفی به دنبال ترویج ارزش های لیبرال دموکراسی بوده و از طرف دیگر جنگ رسانه ای گسترده ای علیه اسلام و جوامع اسلامی آغاز کرده است. به طوری که یکی از سیاست های اصلی این بنیاد و شبکه رسانه ای آن تخریب و فضاسازی علیه شبکه ها و رسانه های اسلامی از جمله شبکه العالم، المنارحزب الله لبنان و رسانه های فلسطینی خصوصاً حماس می باشد.
یکی از فعالیت های دیگر این بنیاد، فضاسازی و تخریب جهانی اسلام و اندیشه های اسلامی می باشد که از آن به عنوان «رادیکالیسم اسلامی» در رسانه های جهانی و افکار عمومی معرفی می شود.
به همین منظور این بنیاد فکری با هجمه رسانه ای گسترده، اسلام را با تروریسم خودخوانده غرب پیوند داده و مهم ترین چالش هزاره سوم را اسلام معرفی می کند. به طوری که اساسی ترین رویکرد و راهبرد بنیاد دفاع از دموکراسی، در بزرگنمایی تروریسم و ارتباط آن با اسلام خلاصه می شود. در واقع این بنیاد فکری با جوسازی خبری و تحلیلی در پی آن است تا در سطح افکار عمومی جهان، سیاست های جنگ طلبانه کاخ سفید خصوصاً در عراق و افغانستان را توجیه نماید.
بر این اساس، بنیاد دفاع از دموکراسی با ایجاد شبکه های متعدد ماهواره ای و فضاسازی های مسموم علیه جهان اسلام فقط به دنبال آن است که جنگ با اسلام را به یک مقابله جهانی تبدیل کرده و زمینه اجرای سیاست های جنگ طلبانه و جاه طلبانه صهیونیسم بین الملل را هموار سازد.
یکی دیگر از فعالیت های این بنیاد فکری، اجرای پروژه انقلابات رنگین در کشورهای متضاد با منافع آمریکا می باشد. این بنیاد با حمایت سیاسی، رسانه ای و مالی از جریانات مخالف برخی از دولت های هدف، زمینه تنش و اغتشاش سیاسی و براندازی نرم در این کشورها را کلید می زند. پروژه ای که در برخی ازکشور تازه استقلال یافته شوروی سابق از جمله گرجستان، قرقیزستان و... صورت گرفت.
از طرفی یکی از راهبردهای مهم و اساسی بنیاد دفاع از دموکراسی در جهان اسلام خصوصاً در منطقه راهبردی خاورمیانه، دنبال کردن پروژه پلورالیسم فرهنگی و مقابله با اندیشه های فکری اسلامی و در کل مقابله فرهنگی و نرم با جهان اسلام می باشد که در راستای راهبرد دیپلماسی فرهنگی، کاخ سفید پیگیری می شود.
یکی دیگر از فعالیت های مهم این بنیاد، بزرگنمایی خطر ایران و فعالیت های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی می باشد. به عنوان مثال با بزرگنمایی رسانه ای برخی از سخنان دکتر احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران نظیر «جهان بدون آمریکا» و «محو اسرائیل» در پی تخریب جایگاه بین المللی ایران و همچنین برنامه صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران در سطح افکار عمومی جهان است.
همانطور که گفته شد، اساسی ترین راهبرد و رویکرد بنیاد دفاع از دموکراسی، مقابله با اسلام و جریانات فکری اسلامی می باشدکه با فضای سازی رسانه ای در میان افکار عمومی، جهان را به یک مقابله جهانی با اسلام فرا می خواند. به طوری که یکی از اساسی ترین راهبردهای این بنیاد در این راستا مقابله با اسلام جهادی و اندیشه های جهادی در جوامع اسلامی خلاصه می شود.
از طرفی در راستای این راهبرد، بنیاد دفاع از دموکراسی حمایت گسترده ای از جریانات و فرق اسلامی منحرف در مقابل اسلام جهادی (شیعی و سنی) می کند. به همین منظور شبکه های رسانه ای وابسته به بنیاد دفاع از دموکراسی با بزرگنمایی خطر اسلام جهادی برای عموم بشریت (تروریسم) در پی تخریب اسلام جهادی به عنوان مهم ترین محور تقابلی با جهان غرب است.
بنیاد دفاع از دموکراسی همچنین، تمرکز مطالعاتی جدی بر روی بررسی جریانات فکری و اندیشه ای جهان اسلام دارد. به طوری که با شناسایی فرقه های مختلف اسلامی در پی آن است تا با حمایت از اسلام سیاسی مدنظر غرب (وهابیت و سلفی گری) با اسلام جهادی مقابله فکری کرده و ازطرفی جنگ و درگیری را با مبنای اندیشه ای در جهان اسلام شعله ور سازد. بر این اساس در سایت رسمی بنیاد دفاع از دموکراسی شاهد گزارش های متعدد و آمارهای جعلی علیه اسلام و کشورهای اسلامی هستیم که در راستای ترویج رادیکال اسلامی در میان افکار عمومی جهان دنبال می شود.
از دیگر فعالیت های اساسی این بنیاد، ترویج تفکر صهیونیسم- مسیحی در جهان غرب می باشد. به طوری که با نفوذ قوی لابی های صهیونیستی در مدیریت فکری و اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی و ارتباط مدیران این بنیاد با سران، هدف اصلی این بنیاد در غرب ترویج نحله صهیونیستی- مسیحی و حمایت از گروه های وابسته به این نحله فکری از جمله «آوجلیک ها» در آمریکا می باشد. حتی این بنیاد با اختصاص بودجه های هنگفت و با احداث شبکه های مختلف رسانه ای در ترویج این نحله فکری در غرب تلاش می کند تا حمایت عمومی از اسرائیل و سیاست های آن در سطح افکار عمومی غرب را ایجاد نماید.
موسسات وابسته به بنیاد دفاع از دموکراسی
بنیاد دفاع از دموکراسی، دارای مراکز مطالعاتی، پژوهشی و تحقیقی و ... می باشد که به برخی از آنان اشاره می کنیم:
مرکز تحقیقات تروریسم (CTR) یکی از زیرمجموعه های اصلی بنیاد دفاع از دموکراسی می باشد که بر روی بزرگنمایی تروریسم و تخریب اسلام و جریانات اسلامی تمرکز مطالعاتی دارد. به طوری که این مرکز، خوراک فکری و اندیشه ای بسیاری از رسانه ها و شبکه های ماهواره ای جهانی را تغذیه می کند. این مرکز همچنین با تهیه گزارش های متعدد موضوعی در خصوص جهان اسلام و ارائه آنها به کاخ سفید و کنگره وحتی سازمان سیا کمک فراوانی در تدوین و طراحی راهبردها و سیاست های ضد اسلامی آمریکا می کند.
مرکز مطالعات حقوق و ضدتروریسم(CLC)، یکی از موسسات وابسته به بنیاد دفاع از دموکراسی است. این مرکز در ترویج حقوقی و استدلال حقوق در جنگ با تروریسم و توجیه حقوقی فعالیت های عمده آمریکا در سطح بین المللی خصوصاً در جنگ با افغانستان و عراق نقش اساسی داشته و در این خصوص تمرکز مطالعاتی و پژوهشی دارد.
مرکز مطالعات امنیت انرژی از دیگر موسسات رسمی وابسته به بنیاد دفاع از دموکراسی است که در حوزه موضعاتی چون خطر تروریسم برای محیط زیست، خطر تروریسم برای تأمین امنیت انرژی آینده مردم دنیا تمرکز مطالعاتی دارد.
مرکز مطالعات رادیکال اسلامی در آفریقا از دیگر موسسات وابسته به بنیاد دفاع از دموکراسی می باشد که در زمینه بررسی بحران های آفریقا و ترویج لیبرال دموکراسی در این منطقه و همچنین مقابله با جریانات اسلامی در آفریقا تمرکز مطالعاتی دارد.
مرکز مطالعاتی ایران و حرب الله، یکی دیگر از مراکز وابسته مطالعاتی بنیاد دفاع از دموکراسی می باشد که در زمینه بررسی تحولات ایران و حزب الله لبنان و همچنین تخریب ایران و برنامه هسته ای آن و همچنین حزب الله و عملکرد آن در لبنان تمرکز مطالعاتی دارد.
روند تاریخی عملکرد بنیاد دفاع از دموکراسی
یکی از فعالیت های مهم بنیاد دفاع از دموکراسی در سطح بین المللی، پیگیری پروژه انقلاب های نرم در کشورهای هدف کاخ سفید بوده است. به طوری گفته می شود که این بنیاد با حمایت و ایجاد مراکزی چون بنیاد سوروس مجری اصلی پروژه انقلاب های رنگین در کشورهایی چون گرجستان، قرقیزستان و ... بوده است.
حتی گفته می شود این بنیاد با حمایت از شبکه های مدنی و ایجاد تنش های سیاسی در میان گروه های مختلف در پی ایجاد براندازی نرم در کشورهای اسلامی است.
این بنیاد همچنین برروی تحولات ایران، تمرکز اساسی داشته است. به طوری که در جریان اتفاقات پس از انتخابات در ایران، با حمایت از جریان فتنه، به طور اساسی عمده فعالیت های خود برروی تحولات ایران متمرکز نموده بود.
در این راستاحتی گفته می شود بنیاد دفاع از دموکراسی با ایجاد رسانه های مختلف فارسی ضد ایرانی و همچنین ارتباط و حمایت از سران خارج نشین جریان فتنه یکی از مهم ترین فعالیت های این بنیاد در دوران پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری ایران بوده است.
همچنین بنیاد دفاع از دموکراسی با تخصیص بودجه های کلان در پی حمایت سیاسی و رسانه ای از گروه های ضد انقلاب داخلی و خارجی بوده است.
رامین آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از رامین بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-08-2011, 10:02 AM   #8
رامین
 
رامین's Avatar
 
تاریخ عضویت: Mar 2009
پست ها: 3,968
تشکرها: 13,218
در 2,825 پست 15,115 بار تشکر شده
Points: 32,680, Level: 100
Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : آشنایی با مراکز مطالعاتی و اتاق های فکر آمریکا

اتاق فکر موسسه بروکینگز


۹۴ سال تصمیمسازی برای ایالات متحده
بروکینگز یک سازمان سیاست گذاری عمومی و غیرانتفاعی مستقر در واشنگتن ‎دی‎سی، پایتخت ایالات متحده است. این اتاق فکر که در زمره با تجربه ترین مؤسسات واشنگتن به حساب می آید، در امر تحقیقات و آموزش علوم اجتماعی، اصول اقتصاد، سیاست‎گذاری شهری، مدیریت دولتی، سیاست خارجی، اقتصاد جهانی و توسعه، فعال است.
اهداف
بنابر آن چه در وب‎سایت این مؤسسه درج شده، مأموریت بروکینگز، فراهم کردن نظریه ها و توصیه هایی جدید و متفاوت است که سه‎گونه هدف را پیش می برند:
۱- تقویت دموکراسی از نوع آمریکایی؛
۲- پدید آوردن رفاه اقتصادی - اجتماعی، امنیت و فرصت‎های مختلف برای تمام آمریکایی‎ها؛
۳- ایجاد نظام بین‎المللی بازتر، امن‎تر و مرفه‎تر، همراه با همکاری های بیشتر.
مستقل یا جناحی؟
هرچند بروکینگز مدعی است اندیشمندان و اعضایش، افرادی با افکار مختلف و بعضا متناقض هستند و خود، برتر از هر نوع وابستگی حزبی قرار دارد، ولی رسانه ها معمولا بروکینگز را اتاق فکری «لیبرال» یا «میانه» می دانند. تمام مقالات سال ۲۰۰۸ روزنامه نیویورک تایمز، بروکینگز را «محافظه‎کار» می خواندند، اما واشنگتن پست، لس‎آنجلس تایمز، تایم و نیوزویک، آن را دارای افکار لیبرالی متمایل به میانه‎روها و چپ ها توصیف می کنند. اگرچه هستند لیبرال‎هایی که عقیده دارند با وجود تمایل بروکینگز به افکار چپ و میانه، متفکران بخش خارجی آن، همه از هواداران سیاست های خارجی جرج بوش پسر بوده‎اند. در هیئت امنای بروکینگز، جمهوری خواهانی چون کنت دوبرشتاین (رییس دفتر رونالد ریگان، رییس‎جمهوری اسبق) و دموکراتی چون لورا تایسون (سرتیم مشاوران اقتصادی بیل کلینتون، رییس‎جمهوری سابق) هم دیده می شوند. همچنین در بین اعضای همکاران اتاق فکر، از جمهوری خواهان و دموکرات هایی که در دولت‎های پیشین، مسئولیت هایی داشته اند تا کسانی که هیچ مسئولیت دولتی با وابستگی حزبی نداشته و ندارند نیزحضور دارند.
تاریخچه
بروکینگز نخستین بار در سال ۱۹۱۶ با عنوان مؤسسه مطالعات دولتی (IGR) شروع به کار کرد و هدفش این بود که به «اولین مؤسسه خصوصی، که وظیفه‎اش تجزیه و تحلیل سیاست های عمومی در سطح کلان است»، تبدیل شود. بنیان گذار آن رابرت.س٫ بروکینگز (۱۹۳۲-۱۸۵۰) ابتدا سه مؤسسه را پایه‎گذاری کرد: مؤسسه مطالعات دولتی؛ مؤسسه اقتصاد و کالج رابرت بروکینگز وابسته به دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس٫ بعدها در ۱۹۲۷ این سه مؤسسه با هم تلفیق شده و نام واحد بروکینگز را گرفتند. در دوران رکود بزرگ اقتصادی دهه ۱۹۳۰، رییس‎جمهوری وقت، فرانکلین دی. روزولت از آن‎ها خواست که دلایل رکود را بررسی کنند. با انجام این کار، اولین مدیر آن، هارولد مولتن و همکارانش در قامت مخالفان طرح‎های اقتصادی روزولت درآمدند و آن‎ها را مانع بهبود وضع اقتصادی توصیف کردند.
با آغاز جنگ جهانی دوم، مؤسسه، دوباره با هدف برنامه‎ریزی برای چگونگی جذب مردم و بسیج کردن امکانات برای جنگ، از در همکاری با دولت وارد شد. در ۱۹۴۸ مأموریت یافت طرح بازسازی اروپا را تدوین کرده و مورد بررسی قرار دهد که نتیجه‎اش تأیید و اجرای محتاطانه طرح مارشال در اروپا براساس اصول تجارت بود. در ۱۹۵۲ رابرت کالکینز، دومین مدیر آن موفق شد کمک‎هایی را از بنیادهای راکفلر و فورد دریافت کند که به تقویت مالی مؤسسه انجامید. کرمیت گوردن جانشین وی در ۱۹۶۷ دست به یک سری مطالعات برای برنامه و بودجه ۱۹۶۹ زد که به «اولویت های ملی» مشهور شد. او همچنین تحقیقات سیاست خارجی، در مؤسسه، در زمینه های امنیت ملی و دفاع گسترش داد. پس از به قدرت رسیدن ریچارد نیکسون جمهوری‎خواه در ۱۹۶۸ رابطه بروکینگز و کاخ سفید به سردی گرایید؛ هرچند در تمام دهه ۱۹۷۰ تحقیقات و مطالعاتی به بروکینگز سپرده شد که به علت حجم بالای کار، به‎سختی می توانست از انجام همه آن‎ها برآید.
درفضای شدیدا روشنفکری و رقابتی حاکم بر مؤسسه در دهه ۱۹۸۰، مطالعاتی در زمینه کسری بودجه فدرال و تحقیق درباره مشکلات موجود در امنیت ملی و ناکارآمدی دولت انجام گرفت و با شروع ریاست فردی جدید در سال ۱۹۹۵، مؤسسه، رویکرد خود را به آمادگی برای آغاز قرن بیست و یکم معطوف کرد و بر اساس جهت‎گیری های سیاسی آمریکا چندین مرکز مطالعاتی را تا سال ۲۰۰۷ تأسیس کرد.
منابع مالی

در سال ۲۰۰۹ میزان دارایی های مؤسسه بروکینگز بالغ بر ۲۵۸ میلیون دلار برآورد شد؛ هزینه ها ۳۹ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار و بودجه آن نیز ۸۰ میلیون دلار بود. بیشترین کمک‎های داده شده، از سوی سازمان خیریه پیو PEW، بنیاد مک آرتور، موقوفه کارنگی و دولت های ایالات متحده، بریتانیا و ژاپن بوده است. با این حال در لیست درآمدهای این مؤسسه می توان به نام های آشنای دیگری نیز برخورد:
سفارت قطر (در آمریکا)، کالج بوستون، سازمان ملل، اتاق بازرگانی آمریکا، دانشگاه تل‎آویو، کمپانی های نفتی شل، شورون و اکسون موبیل؛ فروشگاه های زنجیره ای وال مارت؛ شرکت‎های چند ملیتی کونوکوفیلیپس، کوکاکولا و ویزاکارت؛ گروه بانکی مریل لینچ؛ شرکت مایکروسافت و...؛ نکته قابل‎توجه این که بروکینگز با کارخانجات ساخت سیگار و تنباکو رابطه خوبی ندارد.
پروژه بزرگ
پس از احساس این که در فضای امنیتی جدید جهان تغییراتی ایجاد شده؛ بخش سیاست خارجی بروکینگز دست به پروژه گسترده ای به نام طرح دفاع قرن بیست و یکم (۲۱CDI) زد که هدفش بررسی مهم‎ترین چالش های امنیتی - دفاعی پیش روی رهبران در قرن جدید بود و رویکردش عمدتا برجنگ، آینده دفاعی ایالات متحده و نیازها، اولویت ها و تفکرات دفاعی آینده در این کشور متمرکز شد تا همه آن‎ها را مورد بررسی عمیق و تجزیه و تحلیل دقیق قرار دهد. در راستای اجرای این پروژه، اعضای مؤسسات جدیدالتأسیس اروپا، آسیا و خاورمیانه همکاری زیادی داشتند و افسرانی از سه شاخه نظامی ارتش آمریکا، CIA و گارد ساحلی نیز آن‎ها را یاری دادند. مسئولیت این پروژه با پیتر . و . سینگ بوده و عمده سرفصل های مطالعاتی آن به روش‎های مقابله با شورشیان، تکنولوژی نظامی و جنگ های کنونی اختصاص یافته است.
اولویت ها
برای فعالیت در قرن جدید، بروکینگز چهار زمینه کاری را برگزیده؛ توجهش را معطوف به آن‎ها کرده و قصد دارد تک‎تک‎شان را مورد مطالعه و تحقیق کامل قرار دهد. این چهار زمینه عبارتند از:
انرژی و تغییرات اقلیمی؛
- رشد و نوآوری؛
- مدیریت تغییرات و بحران های جهانی؛
- فرصت ها و رفاه جامعه.
مدیران بروکینگز

استروب تالبوت - رئیس مؤسسه بروکینگز
وی مسئول تعیین و اجرای سیاست های مؤسسه، دادن پیشنهاد پروژه های مختلف، تأیید مطالب منتشره توسط مؤسسه و استخدام همکاران است. تالبوت که سابقه فعالیت در بخش های دولتی، دانشگاهی و روزنامه‎نگاری را دارد؛ کارشناس سیاست خارجی و متخصص در حوزه های اروپا، روسیه، جنوب شرق آسیا و کنترل تسلیحات اتمی است. او در دوران معاونت وزارت خارجه آمریکا در دولت کلینتون، نقش زیادی در پیش‎برد اهداف سیاست های خارجی آمریکا و بهترشدن روابط بخش مدیریت مؤسسه با کنگره آمریکا داشت.



جان. ال. تورنتن - رییس هیئت امنای بروکینگز

هیئت امنای بروکینگز، هیئتی متشکل از مسئولان سابق دولتی؛ مدیران موفق تجاری؛ اساتید دانشگاه ها و افراد مؤثر در جامعه است. اعضای هیئت امنا برای سه سال انتخاب می شوند و سه بار در سال جلسه دارند. وظیفه هیئت امنا مدیریت امور مالی و عادی مؤسسه، تأیید حوزه های مطالعات پیشرفته و حفاظت از استقلال فکری مؤسسه است.
مراکز تصمیم سازی
موسسه بروکینگز باتوجه به گستردگی حوزه های فعالیتی خود، برای تسهیل درانجام تحقیقات و مطالعات خود و همچنین عملیاتی کردن آنها، از مجموعه های تخصصی- حرفه ای مختلفی استفاده می کند که مراکز زیر به طور مستقیم زیرنظر آنها هستند:
مرکز تصمیم سازی آموزش براون
بالا بردن کیفیت آموزش در ایالات متحده برای اغلب مردم، یکی از ملزومات شرایط خوب زندگی یک جامعه است. با در نظر گرفتن این هدف، قصد مرکز تصمیم سازی آموزش براون در بروکینگز، بررسی مشکلات سیستم آموزشی آمریکا و کمک به ترسیم راه حل های عملیاتی برای مردم است.
بیشتر تحقیقات آن‎ها معطوف به دوره راهنمایی و دبیرستان بوده، اما حیطه فعالیت‎شان، در حال گسترش جهت بررسی چالش های آموزش عالی است.
مرکز مطالعات تصمیم سازی آسیای شمال شرق
این مرکز که در سال ۱۹۸۸ افتتاح شد، مسئولیت تحقیق، تحلیل و طرح ریزی سیاست هایی برای توسعه و فهم بیشتر مسائل حیاتی سیاسی، اقتصادی و امنیتی شمال شرق آسیا را به‎عهده دارد.
مرکز خلاقیت در فن آوری
این مرکز که طلایه دار شکل دادن به مباحث عمومی درباره خلاقیت در فن آوری و توسعه برنامه های بورسیه مخصوص در جهت بالابردن شناخت فن آوری بوده، از جنبه های حقوقی، اقتصادی، اجتماعی و مدیریتی تأسیس شده است.
مرکز آموزش جهانی
مرکز آموزش جهانی در بروکینگز به دنبال توسعه و انتشار راه حل های مؤثر برای چالش «بالابردن کیفیت جهانی آموزش» است. این مرکز، مجمعی برای تحقیقات، گفت و گو در سطوح بالا و مباحثه عمومی درباره مسائل مرتبط با آموزش در کشورهای در حال توسعه است.
مرکز کودکان و خانواده ها
مرکز کودکان و خانواده ها، در زمینه سیاست های بهبود، شرایط کودکان و خانواده ها، به‎خصوص فرزندان خانواده هایی که در شرایط خوبی نیستند را مطالعه می کند و به دنبال روش مؤثرتری برای حل فقر، نابرابری و نبود فرصت های مساوی در آمریکاست.
مرکز پویایی اجتماعی و اقتصادی
وظیفه مرکز CSED، مطالعه پیچیدگی های سیاست گذاری عمومی، به‎خصوص از طریق مدل سازی کامپیوتری و شبیه سازی است.
مرکز ایالات متحده و اروپا
مرکز ایالات متحده و اروپا در جهت مطالعه اروپا و روابط آمریکا-اروپا تأسیس شده است. این مرکز، شامل متخصصین آمریکایی و اروپایی‎ست که به صورت فعالانه در برنامه های تحقیقاتی، تحلیل و مباحثه مشغول هستند.
مرکز اصلاحات خدمات درمانی انگلبرگ
مرکز اصلاحات خدمات درمانی انگلبرگ، راه حل های عملیاتی برای بهبود کیفیت، ابتکار در سلامت و از نظر اقتصادی قابل‎پرداخت بودن را ارائه می کند و تمرکز اصلی آن‎ها بر شناسایی فرصت ها در سطح کشور، ایالت ها و مراکز محلی است.
مرکز جان ال. تورنتون چین
مرکز جان ال. تورنتون چین، تحلیل های فصلی و مستقل و پیشنهادهایی در حوزه تصمیم گیری برای کمک به رهبران آمریکا و چین در مواجهه با چالش های بلند مدت، هم در روابط دوجانبه و هم در مسائل داخلی چین را منتشر می کند.
مرکز تصمیم سازی خاورمیانه سابان
مرکز سابان، در اصل، کار تحقیقاتی انجام می دهد و برنامه های ابتکاری برای رسیدن به درک بهتر از سیاست های مختلفی که تصمیم سازان آمریکایی می توانند درباره خاورمیانه اتخاذ کنند را اجرا می کند.
مرکز شهری تصمیم سازی مالیات بروکینگز
مرکز شهری تصمیم سازی مالیات بروکینگز، برای نیاز مبرم به روشن کردن و تحلیل سیاست های مختلف مالیاتی ای که کشور می تواند اتخاذ کند، تأسیس شد. این مرکز، تحلیل ها و آمار در زمینه سیاست های مالیاتی را به‎صورت فصلی در اختیار تصمیم سازان، روزنامه نگاران، شهروندانی که مرتبط با آن هستند و محققین قرار می دهد.
مرکز توسعه وولفنسون
مرکز توسعه وولفنسون با همکاری دیگر مراکز، به دنبال یافتن راه حل های مؤثر برای حل چالش های اساسی توسعه هستند تا دنیایی مرفه تر و پایدار داشته باشیم.
سه برنامه ای که بر آن تمرکز کرده اند عبارتند از:
- تأثیرگذاری کمک ها؛
- موضوع توسعه در ارتباط با کودکان در سن پایین؛
- جوانان خاورمیانه.
مراکز عملیاتی
مرکز دوحه بروکینگز
مرکز دوحه بروکینگز، پروژه ای از مرکز تصمیم سازی خاورمیانه سابان است که تحقیقاتی در زمینه های اجتماعی - اقتصادی و ژئوپلیتیک در دنیای اسلام انجام می دهد تا فهم متقابل بهتری به سیاست سازان آمریکا و دنیای اسلام بدهد.
مرکز سیاست های عمومی بروکینگز-تسینگوا
در اکتبر ۲۰۰۶، بروکینگز دفتر خود را در دانشگاه تسیگوا شهر پکن (چین) با نام مرکز بروکینگز-تسینگوا افتتاح می‎کند.
این مرکز، انجام پروژه های انفرادی توسط دانشگاهیان چینی و آمریکایی را با موضوع مسائل اقتصادی و اجتماعی در توسعه چین، تسهیل می کند. همچنین برقراری ارتباط میان اتاق های فکر، مؤسسات دانشگاهی، شرکت ها و افراد دانشگاهی در چین برعهده همین مرکز است که سمینار ها، میزگردها و کنفرانس ها را نیز میزبانی می کند
و سخن آخر
روزگاری لیندون جانسون، رییس‎ جمهوری دهه ۶۰ آمریکا، درباره بروکینگز گفت: «یک مؤسسه ملی که از اهمیت زیادی برخوردار است - دست‎کم شاخه مدیریتی‎اش -؛ و من به‎همراه کنگره و کل کشور فکر می‎کنیم، اگر بروکینگزی وجود نداشت، باید از کسی می خواستیم آن را برای‎مان تأسیس کند.»
همان‎طور که سناتور چاک هگل در سال ۲۰۰۶ گفت: « بروکینگز در ۹۰ سال اخیر، کانون تمام مباحثات سیاسی این کشور بوده است»؛ این مؤسسسه از سال ۱۹۱۶ در سیاست‎گذاری های آمریکا نقش داشته و در ایجاد نهادهایی چون سازمان ملل، دفتر بودجه کنگره و طرح مارشال مؤثر بوده و همواره نظرات خود را در مواردی چون کاهش قوانین تجاری و نظارت های دولتی، اصلاحات وسیع ساختار مالیاتی و تأمین اجتماعی و کمک‎های خارجی، اعمال کرده است. علاوه بر اصل نتایج تحقیقاتی که به‎صورت محرمانه برای نهادهای ذیربط تهیه می شود، نسخه هایی حاوی برخی از قسمت های آن‎ها علنی می شود تا با پوشش رسانه ای، در جهت دهی به افکار عمومی تأثیرگذار باشند؛ نشست هایی با موضوعات مختلف برگزار می شود و کتب متعددی نیز در کنار این گزارش ها به چاپ می رسد.
مجله سیاست خارجی Foreign Policy در سال ۲۰۰۹ بروکینگز را در صدر لیست بیست مؤسسه برجسته آمریکایی قرار داد که تأثیرگذارترین مؤسسه در ساختار ایالات متحده به‎شمار می روند. مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک، عقیده دارد: «بروکینگز از احترام قابل توجهی در واشنگتن برخوردار است؛ چون از قالب افکار حزبی فراتر رفته و این کار در شهری مانند واشنگتن که همه‎چیز براساس سیاست های حزبی تعیین می شود، آسان نیست.»
رامین آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
9 کاربر از رامین بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-08-2011, 01:31 PM   #9
هزارچهره
 
تاریخ عضویت: Nov 2010
پست ها: 2,093
تشکرها: 19,729
در 2,075 پست 13,605 بار تشکر شده
Points: 29,680, Level: 99
Points: 29,680, Level: 99 Points: 29,680, Level: 99 Points: 29,680, Level: 99
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%
پیش فرض پاسخ : آشنایی با مراکز مطالعاتی و اتاق های فکر آمریکا

رامین عزیز! جالب بود. به نظر شما تمام این اتاقهای فکر در یک راستا فعالیت می نمایند؟ به نظرم نباید اینگونه باشد هر کدامشان از یک حزب و گروه خاصی حمایت می کنند. مثلا الان کدامشان با اوباما همراستا هستند؟
این تاپیک ، من را یاد فعالیت های بشردوستانه آمریکا به زلزله زدگان هائیتی و آسیب دیدگان سیل پاکستان انداخت. قبل از اینکه کشورهای دیگه برای خدمات بشردوستانه و امدادی بروند؛ آمریکا با هدف کمک های بشردوستانه تمام نیروهای نظامی اش را برای کنترل اوضاع هائیتی مستقر کرده بود.(البته نباید از خدمات امدادی و بشردوستانه اش غفلت کرد) و کشورهایی که بعد از آمریکا به اون منطقه وارد شدند با هماهنگی آمریکا وارد می شدند چون تمام فرودگاه را تحت کنترل خود درآورده بود. نا گفته نماند که ایران بدون حمایت آمریکا توانست خدمات پزشکی قابل توجهی به زلزله زدگان هائیتی بدهد.
هزارچهره آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از هزارچهره بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-08-2011, 09:03 PM   #10
رامین
 
رامین's Avatar
 
تاریخ عضویت: Mar 2009
پست ها: 3,968
تشکرها: 13,218
در 2,825 پست 15,115 بار تشکر شده
Points: 32,680, Level: 100
Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : آشنایی با مراکز مطالعاتی و اتاق های فکر آمریکا

نقل قول:
نوشته اصلی توسط هزارچهره نمایش پست ها
رامین عزیز! جالب بود. به نظر شما تمام این اتاقهای فکر در یک راستا فعالیت می نمایند؟ به نظرم نباید اینگونه باشد هر کدامشان از یک حزب و گروه خاصی حمایت می کنند. مثلا الان کدامشان با اوباما همراستا هستند؟
هزار چهره عزیز
فکر می کنم دوستانی مانند شهاب گرامی یا علیرضای عزیز بیشتر و بهینه تر بتوانند درباره این مطلب به ما پاسخ دهند و من هم خواهشمندم که این دوستان لطف بفرمایند .
رامین آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از رامین بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-08-2011, 11:27 PM   #11
شهاب
 
تاریخ عضویت: Aug 2008
محل سکونت: آمریکا و کانادا
پست ها: 4,885
تشکرها: 7,017
در 3,467 پست 18,824 بار تشکر شده
Points: 41,465, Level: 100
Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100
Activity: 2%
Activity: 2% Activity: 2% Activity: 2%
پیش فرض پاسخ : آشنایی با مراکز مطالعاتی و اتاق های فکر آمریکا

اگر بخواهیم به بررسی جامع بپردازیم یک paper اساسی کار می برد چون مسئله باید از خیلی زوایا بررسی شود. اما به اختصار بروکینگز امروز نقش امریکن اینترپرایز دوران بوش را بازی می کند و از نفوذ بالائی برخوردار است. گروهی که همیشه وزنه موثری هستند شورای روابط خارجی است که تصور می کنم از همه بزرگتر باشد و 4300 متفکر و دانشمند را در بر می گیرد. گروههای دیگری (از جمله دولتی) با دیدگاههای اقتصادی متفاوت از راست تا میانه و هم چنین نظامی (رند مهمترین آنها) به علاوه وابستگان به اسرائیل (انستیتو واشنگتن مهمترین آنها) به شدت فعالند. در آمریکا در حدود 1800 فکرانباره (وفادار به ترجمه ی درستتر شهیر چون ترجمه ی tank اطاق نیست) وجود دارند که در حدود یک سوم کل فکرانباره های جهان است.
شهاب آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
9 کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-10-2011, 07:07 AM   #12
حسینی
 
حسینی's Avatar
 
تاریخ عضویت: Jun 2009
محل سکونت: ایران
پست ها: 4,935
تشکرها: 11,931
در 4,213 پست 17,625 بار تشکر شده
Points: 54,971, Level: 100
Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : آشنایی با مراکز مطالعاتی و اتاق های فکر آمریکا

جدیدترین مطالب اندیشکده‌های استراتژیک ایالات متحده را در سایت زیر ببینید:
سایت اشراف - پایگاه رصد اندیشکده های استراتژیک
http://eshraf.ir/
حسینی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از حسینی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 02-10-2014, 06:08 PM   #13
alisosho
 
alisosho's Avatar
 
تاریخ عضویت: Mar 2009
پست ها: 12,955
تشکرها: 17,727
در 9,957 پست 32,180 بار تشکر شده
Points: 131,696, Level: 100
Points: 131,696, Level: 100 Points: 131,696, Level: 100 Points: 131,696, Level: 100
Activity: 52%
Activity: 52% Activity: 52% Activity: 52%
پیش فرض پاسخ : آشنایی با مراکز مطالعاتی و اتاق های فکر آمریکا

جهت بالا امدن مطلب...
__________________
در کشور من"روشنفکر"هست اما"روشنفکرنما"بیشتر!
همانطور که"مذهبی"هست و"مذهبی‌نما"بیشتر!
اصلا نمی دانم چرا اینجا بیشتر روی"نما"کار می کنند تا چیز دیگر...!
alisosho آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برجسب ها
جوزف نای


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

موضوعات مشابه
موضوع آغازگر موضوع انجمن پاسخ ها آخرین ارسال
ماجرای «معامله بزرگ» ایران و آمریکا و گزارش اطلاعاتی آمریکا Aram. ایران 3 04-10-2011 11:04 PM
الگوی رفتاری آمریکا در برابر چین.... و ایران ! رامین تحلیل سیاسی 0 12-09-2010 10:48 PM
آمریکا و اهداف استراتژیک در آسیا رامین تحلیل سیاسی 0 08-09-2010 05:35 PM
سه نکته درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حاجی جفرسون تحلیل سیاسی 0 01-27-2009 04:35 PM
دو تحلیلگر برجسته عضو سابق شورای امنیتی آمریکا : زمان کوتاه آمدن در برابر ایران فرارسیده است alireza تحلیل سیاسی 0 11-30-2008 04:52 AM


ساعت جاری 10:08 PM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd

Persian Language Powered by Mihan IT