آخرین ارسالات تالار

 
 

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار نوشته های شهیر > مقالات اجتماعی

پاسخ
    نمایش ها: 8417 - پاسخ ها: 5  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 12-21-2008, 04:46 AM   #1
شهاب
 
تاریخ عضویت: Aug 2008
محل سکونت: آمریکا و کانادا
پست ها: 4,885
تشکرها: 7,017
در 3,471 پست 18,849 بار تشکر شده
Points: 41,465, Level: 100
Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100
Activity: 2%
Activity: 2% Activity: 2% Activity: 2%
پیش فرض چگونه افکار فروید نظام نوین آمریکا را شکل داد (شهیر)


بشر طی دو هزاره گذشته راه بسیار پر پیچ و خمی را پشت سر گذاشت تا به همت متفکران اجتماعی و مبارزین راه عدالت و آزادی توده های مردم بسیج شده و به مقابله با نظام های بی قانون و استبدادی بپردازند. نتیجه همه این مجاهدت ها شکل گیری نوع خاصی از دموکراسی در جهان غرب بود. مفهوم دموکراسی که قدمت آن به نوشته های افلاطون باز می گردد طی قرون متمادی گهگاه در جوامع مختلف درخششی می گرفت و سپس به خاموشی می گرائید. نخستین انتخابات پارلمانی در سال ١٢۶۵ در انگلستان صورت گرفت ولی هنوز قدرت شاهان بر اراده مردم غلبه چشمگیری داشت. بالاخره چرخش بزرگ در قرن هجدهم صورت گرفت و در سال ١٧٨٨ قانون اساسی ایالات متحده آمریکا بر اساس اصل آزادی و برابری حقوق پا به عرصه وجود گذاشت.

هر چند که در ابتدا تعریف شهروند آمریکائی شامل مردان و آنهم مردان سفید پوست می شد و تنها مالکان زمین از حق دادن رای برخوردار بودند ولی چون این گونه موارد با اصل برابری حقوق و آزادی در تناقض قرار می گرفت رفته رفته متمم های جدیدی به قانون اساسی مزبور اضافه شد تا اینکه با پایان گرفتن قرن نوزدهم تمامی مردان سفید پوست و هم چنین بردگان آزاد شده قادر بودند رای بدهند و فعالانه در انتخابات شرکت کنند.

با وقوع انقلاب سال ١٧٨٩ هر چند فرانسه به دموکراسی ای دست یافت که عمر آن کوتاه بود اما "اعلامیه حقوق انسان و شهروندان" که از نتایج انقلاب بود سنگ بنای حرکات بعدی را در باز شدن فضای سیاسی و تحقق دموکراسی در فرانسه گذاشت.

زنان که در اکثر کشورها از حق رای دادن محروم بودند نخست در نیوزیلند (زولاند نو) و رفته رفته در کشورهای دیگر و بالاخره در آمریکا در سال ١٩٢٠ به این حق دست یافتند.

پس از قرنها مبارزه عاقبت قدرت به مردم منتقل شد و انسانها برای نخستین بار در یک بخش از جهان قادر شدند که "خویشتن" خود را ابراز کنند و در تعیین سرنوشت جامعه خود سهیم شوند. از میان انواع دموکراسی که حداقل بر روی کاغذ وجود داشت و توسط متفکرین عنوان گردیده بود "دموکراسی از طریق نمایندگان مردم" (Representative Democracy) یعنی آنچه که امروز در غرب حاکم است انتخاب برتر گردید و راه خود را بسرعت بسوی آینده باز کرد. در آمریکا همزمان درهای تجارت بسرعت باز شد و گسترش صنایع و وقوع اختراعات و کار اعجاب انگیز مهاجرینی که از اقصی نقاط جهان به انگیزه در آغوش کشیدن یک زندگی مملو از شادی و پر از نعمت های مادی به آمریکا آمده بودند با جشن "پیروزی خویشتن انسان" همراه شد.

در این میان اما کسانی بودند که هم چنانکه ناظر جریان سیل آسای این شوریدگی و سرمستی بودند تصویر بزرگتری را می دیدند و دور از چشم ها طرحی نو در سر می پروراندند.

زیگموند فروید با ورود به دنیای اسرار آمیز "ضمیر ناخودآگاه" قلمرو جدیدی را برای شناخت خواسته های سر به مهر بشر گشود. با بهره گیری از نظریه فروید دنیای سیاست و تجارت در آمریکا با کمک غولهای تبلیغات بطور شگفت انگیزی تغییر چهره داد و سیر این جریان پیچیده که من در اینجا در صدد باز کردن آن برای شما هستم هم چنان ادامه دارد.

از سال ٢٠٠٢ که آدام کرتیس (Adam Curtis) مستند ساز پرآوازه انگلیسی یک سریال جنجالی چهار قسمتی بنام "قرن خویشتن انسان" (The Century of the Self) را در شبکه تلویزیونی بی بی سی به معرض نمایش گذاشت، دایره بزرگی از روشنفکران و فعالان سیاسی در آمریکا و اروپا را با نام معمار جامعه نوین آمریکا یعنی ادوارد برنیز (Edward Bernays) آشنا کرد.

کرتیس در این سریال با آنالیز تعاریف و مفاهیم گوناگونی که از انسان و نفس او در قرن بیستم شد نشان می دهد که چگونه نهایتا یکی از این تئوری ها غالب گردید و چگونه کورپوریشن ها آنرا در جهت منافع خود وسیله منی پولیت* کردن جامعه قرار دادند.

در قلب این ماجرا خانواده زیگموند فروید و بطور مشخص خواهرزاده وی ادوارد برنیز قرار داشت. برنیز که با مطالعه آثار فروید سخت تحت تاثیر نظریات او قرار گرفته بود معتقد شده بود که انسانها عموما می توانند تحت تاثیر ضمیر ناخودآگاه خود که نیرویی قوی و غیرمنطقی و سخت احساسی است، قرار بگیرند.

برنیز کار خود را از زمان ریاست جمهوری وودرو ویلسون (Woodrow Wilson) و پس از جنگ جهانی اول آغاز کرد. او وظیفه داشت نظریات و شخصیت ویلسون را در جامعه به محبوبیت برساند تا راه برای اجرای سیاست های ویلسون باز شود. در این زمان (دهه ١٩٢٠) کلمه پروپاگاند (Propaganda) یک بار منفی بخود گرفته بود و جامعه آمریکا بلافاصله با شنیدن این کلمه آنرا به کمونیست ها و روشهای تبلیغاتی آنان نسبت می داد. برنیز با ضرب یک سکه جدید، نخست، این بار منفی را از فعالیت های خود زدود. روابط عمومی (Public Relations) جانشین پروپاگاند شد و با آنکه طبیعت کار هر دو یکی بود ولی عنوان روابط عمومی تاثیر بسیار مثبتی بر اذهان می گذاشت.

از این لحظه کار اصلی برنیز در جهت کمک به کورپوریشن ها آغاز گردید. در اولین گام تلاش او برای متقاعد کردن زنان به کشیدن سیگار بطور حیرت انگیزی موفقیت آمیز بود. دهه ١٩٢٠ است و کشیدن سیگار توسط زنان یکی از تابوهای اجتماعی بشمار می آید. برنیز از یک روانکاو (Psychoanalyst) کمک می گیرد و ناباورانه می شنود که علت نزدیک نشدن زنان به سیگار اینست که آنان آنرا سمبل قدرت مردانه می دانند و لذا نزدیک شدن به آنرا چالش آن قدرت به حساب می آورند.

برنیز دست بکار شد. گروهی از زنان زیبا و جذاب را استخدام کرد و کارناوالی در نیویورک به راه انداخت. در برابر خیل خبرنگاران (که وی از قبل آنان را برای حضور در این کارناوال دعوت کرده بود) زنان هر یک سیگاری بدست گرفتند و آنچه را برنیز آنرا "مشعل آزادی" (Torches of Freedom) می خواند برافروختند.

گروه انبوهی از مردم که از قبل از طریق تبلیغات گسترده ای که بر روی این واقعه شده بود گرد آمده بودند با چشمانی حیرت زده ناظر کشیدن سیگار توسط زنان شدند. برنیز مسئله حق سیگار کشیدن را به یک چالش اجتماعی حقوق زنان تبدیل کرد و زمان زیادی لازم نبود که فروش سیگار سر به آسمان بکشد. هر مخالفتی در جامعه با کشیدن سیگار توسط زنان به مثابه جنگ علیه آزادی و حقوق زنان محسوب می شد و به ناچار صحنه را به سرعت ترک می کرد.

برنیز با بهره گرفتن از این نظریه فروید که انسان اصولا غیرمنطقی است و بر اساس ارضاء خودخواهی و نفع شخصی خود دست به تصمیم گیری می زند و نیز اینکه اسیر احساسات است، تحول اساسی را در تبلیغات کالا ایجاد نمود که این تحول به نوبه خود کپیتالیسم را در آمریکا به یک سطح بالاتر ارتقاء داد.

تا این زمان تبلیغات بر محور تاکید بر واقعیت های کالا به مصرف کننده عرضه می شد. این پارچه دوام بیشتری دارد یا با این نوع بنزین می توان مسافت طولانی تری پیمود و یا این اتوموبیل به هنگام تصادف شما را از خطر مرگ حفظ می کند. برنیز معتقد بود که تبلیغات باید بر جنبه احساسات غیرمنطقی انسان تکیه داشته باشد و نه بر وجه منطقی او. یک کالا الزاما نباید برآورنده نیاز باشد بلکه باید ارضاء کننده تمناها باشد. میدان دید را باید تغییر داد. دیگر مهم این نبود که دوام پارچه چقدر است و یا اتوموبیل حافظ جان راننده و سرنشین است مهم این بود که پارچه با مارک فلان بر شخصیت فرد می افزود و اتوموبیل لوکس مدل بهمان زنان را جلب می کرد.

پس از موفقیت های اولیه برنیز چرخشی دیگر پدید آمد. تحولی عظیم که نه تنها دنیای جدیدی در قلمرو اقتصاد خلق کرد بلکه فرهنگ نوینی از دل آن تولد یافت که تمامی ارکان جامعه آمریکا را از خود متاثر کرد.

شرکت سرمایه گذاری برادران لمن (Lehman Brothers) که از پیروزی های برنیز به وجد آمده بود به همراه چند بانک دیگر در نیویورک امکانات مالی در اختیار افرادی گذاشتند که قصد ایجاد فروشگاههای عظیم فروش اجناس با عنوان دپارتمنت ستور (Department Stores) داشتند. اعتماد به نفسی که در دنیای فایننس پدید آمده بود شرکت های سرمایه گذاری را قانع کرده بود که با استفاده از تکنیک برنیز می توان مردم را قانع به خرید هر چیزی کرد، کالاهائی که اگر به خود آنان واگذار می شد هرگز به فکر خرید آن نمی افتادند.

دیگر آوازه برنیز همه جا پیچیده بود. در این زمان سیستم سیاسی آمریکا که با معضل بزرگی در آمریکای لاتین روبرو بود از برنیز برای حل آن درخواست کمک کرد. طرح واژگونی دولت مردمی جاکوبو آربنز (Jacobo Arbenz) در گواتمالا در آغاز دهه پنجاه یکی از طرحهای برنیز بود که با نتیجه چشمگیری روبرو شد.

زمانی که جاکوبو آربنز بر سر کار آمد به مقابله با کمپانی های آمریکائی که تمامی محصول موز و در عمل کنترل کشور را در اختیار داشتند رفت. کورتیس با به تصویر کشیدن جریان کودتای گواتمالا از طرح برنیز برای جعل اخبار و زدن اتهامات بی پایه به آربنز (از قبیل فساد و کمونیست بودن) خبر می دهد. فشار تبلیغات زمینه را در داخل آمریکا و نیز در گواتمالا برای زدن ضربه آخر آماده نمود و آربنز با یک کودتا سرنگون شد. (برنیز شخصا درگیر این طرح بود).

نسخه دیگر طرح گواتمالا دقیقا دو سال بعد در ایران و با سرنگونی دولت دکتر مصدق پیاده شد. تبلیغات مداوم به رهبری عوامل سی آی ا و اتهام کمونیست بودن و همدستی مصدق با حزب توده و امکان بر سر کار آمدن کمونیست ها مردم را در یک حالت بلاتکلیفی و سر در گمی فرو برد. گروههای هدایت شده بنام اعضاء حزب توده با چوب و چماق در خیابان لاله زار بجان مغازه ها، کسبه و مردم افتادند و جوّ رعب و وحشت را از امکان روی کار آمدن کمونیست ها دامن زدند تا اینکه بالاخره در روز ٢٨ مرداد سال ١٣٣٢ (١٩۵٣) با استفاده از غفلت مصدق در بازگذاشتن درب سفارت آمریکا و آزادی رفت و آمد بداخل سفارت، پس از شکست کودتای اول، (روز ٢۵ مرداد) کودتای دوم در حالی که مردم در حالت بهت بسر می بردند شکل گرفت و کار به اتمام رسید.

طرح برنیز بدون هیچ گونه تغییر در سال ١٩٧٣ حکومت مردمی سالوادور آلنده (اسپانیولی آینده تلفظ می شود) را به پائین کشید و این روزها بار دیگر طرح برنیز با قدری گرد و غبار روبی از بایگانی خارج شده و هوگو چاوز را در ونزوئلا هدف قرار داده است.

تا پیش از آنکه تکنیک های تبلیغاتی و یا بقول برنیز "روابط عمومی" پا به عرصه وجود بگذارد در تمام دوران تسلط نظریه روانکاوی فروید در اروپا و آمریکا دغدغه و نگرانی بزرگ این بود که نیروهائی که از ضمیر ناخودآگاه توده ها سرچشمه می گیرند می توانند آنقدر خطرناک و مخرب جلوه گر شوند که روزی به یک دشمن در درون جامعه کپیتالیستی بدل شوند. حامیان این تز ظهور آلمان نازی را در آلمان نمونه بارز اوج گیری خطرناک نیروهای پنهان و مخرب در ضمیر انسانها می دانستند که به سادگی می توانند از طریق احساسات تحریک شده و نظام سرمایه داری را مورد تهدید جدی قرار دهند.

اما با ظهور یکی از رهروان اندیشه فروید که روانکاوی اهل اطریش بود ماجرا شکل جدیدی به خود گرفت. ویلهلم رایش (Wilhelm Reich) که یک روانکاو یهودی و کمونیست بود با ظهور هیتلر از آن کشور گریخت و پس از مدتی اقامت در اروپا نهایتا به آمریکا مهاجرت نمود. رایش که از عقاید عجیبی در روانکاوی پیروی می کرد و محور تئوری هایش را همچون فروید تمایلات جنسی تشکیل می داد در نقطه ای از فروید جدا شد.

بخش دوم
تصویر پائین متعلق است به ادوارد برنیزشهیر شهیدثالث
شهاب آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
18 کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 02-17-2010, 05:53 PM   #2
شهاب
 
تاریخ عضویت: Aug 2008
محل سکونت: آمریکا و کانادا
پست ها: 4,885
تشکرها: 7,017
در 3,471 پست 18,849 بار تشکر شده
Points: 41,465, Level: 100
Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100
Activity: 2%
Activity: 2% Activity: 2% Activity: 2%
پیش فرض پاسخ : چگونه افکار فروید نظام نوین آمریکا را شکل داد (شهیر)

برای مطالعه دوستان جدید
شهاب آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-22-2010, 11:02 AM   #3
alireza
 
تاریخ عضویت: Sep 2008
پست ها: 693
تشکرها: 2,489
در 538 پست 2,937 بار تشکر شده
Points: 7,905, Level: 59
Points: 7,905, Level: 59 Points: 7,905, Level: 59 Points: 7,905, Level: 59
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : چگونه افکار فروید نظام نوین آمریکا را شکل داد (شهیر)

ممنون از نامیرای عزیز که یکبار دیگر ما را یاد این مقاله انداخت. از نوشته های خوب شهیر است.
alireza آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از alireza بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-09-2013, 09:30 PM   #4
FarShir
 
تاریخ عضویت: Sep 2010
پست ها: 3,726
تشکرها: 6,719
در 3,047 پست 9,721 بار تشکر شده
Points: 12,987, Level: 74
Points: 12,987, Level: 74 Points: 12,987, Level: 74 Points: 12,987, Level: 74
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : چگونه افکار فروید نظام نوین آمریکا را شکل داد (شهیر)

با اينكه كارل گوساو يانگ يكي از دنباله روان فرويد بود ولي با فرويد در مواردي مخالفت مي كرد.
يانگ معتقد بود كه ضمير ناخوداگاه جايگاه خلاقيت هم هست.
فلسفه يانگ در امريكا طرفداران زيادي دارد
فرق اين دو:
Freud and Jung's Early Relationship

In April of 1906, Freud began a correspondence with a young psychiatrist named Carl Gustav Jung. They first met in person when Jung traveled to Vienna on February 27, 1907, and the two were fast friends. Jung later described his initial impressions of Freud as "…extremely intelligent, shrewd, and altogether remarkable." They corresponded extensively over the next seven years, with Freud viewing Jung as protégé and heir to psychoanalysis.

Breaking From Freud

This relationship and collaboration began to deteriorate as the years went on. While Freud had viewed Jung as the most innovative and original of his followers, he was unhappy with Jung's disagreement with some of the basic tenets of Freudian theory. For example, Jung believed that Freud was too focused on sexuality as a motivating force. He also felt that Freud's concept of the unconscious was limited and overly negative. Instead of simply being a reservoir of repressed thoughts and motivations, as Freud believed, Jung argued that the unconscious could also be a source of creativity.

While the official break from Freud came when Jung resigned from the International Psychoanalytic Congress, the hostility growing between the two was readily apparent in the letters they exchanged. At one point, Jung scathingly wrote, "...your technique of treating your pupils like patients is a blunder. In that way you produce either slavish sons or impudent puppies... I am objective enough to see through your little trick" (McGuire, 1974).

While the theoretical differences between the two men marked the end of their friendship, their collaboration had a lasting influence on the further development of their respective theories. Jung went on to form his own influential school of thought known as analytical psychology. Freud's reaction to the defection of Jung, and later that of Alfred Adler, was to close ranks and further guard his theories. Eventually, an inner-circle of only the most devoted followers was formed. Often referred to as "the Committee," the group included Freud, Sandor Ferenczi, Otto Rank, Karl Abraham and Ernest Jones.

اخيرا كتاب سرخ يانگ در امريكا منتشر شده.
ارسال شده توسط تلفن همراه
FarShir آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از FarShir بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 08-16-2013, 11:13 AM   #5
Kaman
 
Kaman's Avatar
 
تاریخ عضویت: Sep 2011
پست ها: 4,182
تشکرها: 14,666
در 4,025 پست 18,844 بار تشکر شده
Points: 39,991, Level: 100
Points: 39,991, Level: 100 Points: 39,991, Level: 100 Points: 39,991, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : چگونه افکار فروید نظام نوین آمریکا را شکل داد (شهیر)

یاد شهاب بخیر.

بخش دوم را هم میتوان در اینجا مطالعه نمود.

.
Kaman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Kaman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-16-2013, 05:32 PM   #6
Photon
 
تاریخ عضویت: Jul 2010
محل سکونت: اروپا
پست ها: 485
تشکرها: 978
در 445 پست 2,090 بار تشکر شده
Points: 8,978, Level: 63
Points: 8,978, Level: 63 Points: 8,978, Level: 63 Points: 8,978, Level: 63
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%
پیش فرض پاسخ : چگونه افکار فروید نظام نوین آمریکا را شکل داد (شهیر)

نقل قول:
ویدئوی کوتاه چند دقیقه ای مستند آدام کرتیس را اینجا مشاهده کنید (توصیه می کنم حتما ببینید) برای تماشای هر چهار قسمت به اینجا مراجعه کنید.
به دوستان توصیه می کنم، حتما کل مستند را تماشا کنند، تا قبل از تماشا این مستند عمقی این نوشته را درک نکرده بودم. خودم پس از تماشا این مستند تا یکی دو روز تو شوک بودم!
Photon آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Photon بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع


ساعت جاری 09:41 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd

Persian Language Powered by Mihan IT