آخرین ارسالات تالار

 
 

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار دانش و فناوری > تالار دانش و فناوری

پاسخ
    نمایش ها: 2811 - پاسخ ها: 0  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 12-06-2009, 05:42 PM   #1
kaman
میهمان
 
پست ها: n/a
پیش فرض سوپر نوا (supernova) چیست و کدام سوپر نواها میتوانند در نزدیکی زمین بوقوع بپیوندند؟

متن زیر, برگردانی است از متن آلمانی فیلمی در مورد سوپر نوا که میتوان آنرا در یوتیوب
مشاهده نمود. اینکار را برای دوستانی انجام دادم که به دنیای کیهانی و کهککشان و ستارگان و اتفاقاتیکه در آنها پدید میآید علاقه مند هستند. شاید از خواندن آن لذلت برده و در مقابل گستردگی کائنات و ذره و ناچیز بودن کره خاکی خودمان و انسانهای روی آن کمی تامل کنیم.

کمان
__________________________________________________ __________________________________________________ __


سوپر نوا (supernova) چیست؟


سوپر نواها (supernovae), آنها قاتلان کیهانی هستند. سوپر نواها سر انجام و مرحله آخر زندگی ستارگان هستند. انفجارات تماشائی ستارگان. صد میلیارد مرتبه فروزنده تر و روشن تر از خورشید. برای لحظه ای, نور آنها از مجموعه انوار یک کهکشان هم بیشتر میباشد. بزرگترین واقعه انفجاری بعد از انفجار اولیه بیگ بن در ابتدای تشکیل کائنات. از این رخداد غیر عادی و فاجعه انگیز کیهانی, چیزهای جدیدی بوجود میآیند, ولی اگر یک چنین اتفاقی در نزدیکی کره خاکی ما بوقوع میپیوست, تمامی هستی را از روی زمین بر میکند. کائنات, محل بروز و ظهور یک چنین نیروی سر آمیزی میباشد, سوپر نواها.

سوپر نوا (supernova), یک واقعه تماشائی ای است که بهنگام مرگ یک ستاره پدید آمده و بزرگترین انفجار کیهانی میباشد. در حقیقت فقط تعداد کمی از ستاره ها منفجر میگردند ولی آنهائیکه منفجر میگردند در واقع تکه تکه و ذره ذره میگردند و در این حال و در مقایسه تمام طول حیات خورشید, بیش از یک میلیارد مرتبه انرژی زیادتری را از خود آزاد میکنند. این انفجار حیرت انگیز, تشعشعات وحشتناک کشنده ای را در کائنات میگستراند. اگر خورشیدی در داخل یک منظومه ای از سیارات منفجر میگشت, بدون تردید تمامی زندگی و حیات در این منظومه را از بین میبرد. تشعشعات حاصل از آن, همه چیز را استریل نموده و به حیات خاتمه میداد.

دانشمندان نیز همچون کارآگاهانی که در مورد یک قتل تفتیش میکنند, در مورد مطالعه آثار یک جنایت کیهانی از دقیقترین وسایل استفاده میکنند. از تلسکوپها و مدرنترین تکنیک برای یافتن سوپر نواها و اینکه آنها کی و چرا اتفاق میافتند. زمانیکه انفجار رخ میدهد, در واقع مهمترین بخش مسئله به اتمام رسیده است. دانشمندان در این هنگام سعی میکنند که آثار آنرا جمع آوری نموده و سعی بر آن دارند که پی ببرند که چه اتفاقی افتاده است. کاوشگران کیهان میدانند که سوپر نواها دارای یک شخصیت دوگانه هستند. آنها در طرفی بسیار ویرانگر بوده و در طرف دیگر در ایجاد و تولید پدیده ها و سیاره ها و ستارگان جدید نقش دارند.

بهنگام وقوع یک سوپر نوا از طرفی نور غیر قابل تصوری تولید میگردد و از طرف دیگر در این تغییر و تحول عناصر سنگین از عناص ابتدائی و سبک تولید میگردند. بعنوان مثال آهن, کلسیم و ناتریم (سدیم) و نیز سایر عناصر جدول عناصر. این عناصر قبل از تشکیل و ایجاد خورسید در جریان یک سوپر نوا پدید آمده اند. عناصری که در این بین بوجود میآیند در سرانجام, سیارات, گیاهان و انسان را پدید میآورند. کلسیمی که در استخوانهای ماست و هوائی که ما با آن تنفس میکنیم در درون چنین پدیده ای پرورده شده و در فضای کیهانی گسترده شده اند.

امواج فشاری که بهنگام این قبیل انفجارها تولید میگردند, میتوانند بخارات عظیم گازی را متراکم نموده و یک کلاپس گرانشی را ایجاد نمایند که سر انجام ستارگان و سیارات جدید و زندگی جدیدی را ببار میآورند.
بنا بلایل علمی- فضائی که دانشمندان جمع آوری نموده اند, آنها بر این باور هستند که در هر ثانیه در گوشه ای از کائنات سوپر نوای جدیدی در حال رخ دادن است. این تقریبآ در هر سال برار میشود با 30 میلیون مرتبه. و این تغییر و تحول از زمان پدیدار شدن کائنات در 10 میلیارد سال قبل به همین منوال بوده و ادمه دارد. ما اگر تصور کنیم که در کهکشانهای عادی شبیه کهکشان راه شیری ما در هر صد سال فقط یک الی دو فقره سوپر نوا اتفاق میافتد, در آن هنگام
خواهیم توانست که به وسعت و عظمت هستی و کائنات در کل آن پی ببریم. با این وجود هیچ کسی هرگز نمیداند که چه موقع سوپر نوای بعدی و کجا اتفاق خواهد افتاد.

این فقط یک اتفاق تصادفی است. و به همین دلیل هرگز هیچ فردی نخواهد توانست که پیش بینی کند که سوپر نوای بعدی کی خواهد بود. شاید فردا, شاید 5 دقیقه پیش و یا صد سال بعد. ما نمیدانیم. اگر آنها به اندازه کافی به ما نزدیک بودند, ما میتوانستیم آنها را مثل ستارگان و یا ماه و خورشید خودمان مشاهده کنیم.

اگر یک سوپر نوا در نزدیکی ما اتفاق بیفتد میتواند به هستی و حیات خاتمه دهد. برق برخواسته از آن آتمسفر مارا میدرید و همه چیز را میسوزاند. آسترونومها مرتبآ در حال کاوش در آسمان هستند و توجه خود را قبل از همه در کهکشان راه شیری معطوف دو ستاره نموده اند. این دوستاره دارای پتانسیلی هستند که میتوانند در نزدیکی زمین انفجار فاجعه آمیزی را باعث گردند. "اتا کارینه" ستاره ای که میتواند در شرف انفجار باشد, در داخل مه "کارینا" است و تقریبآ 9000 سال نوری از ما فاصله دارد. اتا کارینه یک ستاره ای بسیار بزرک و دارای چگالی عظیم و وزنی بیش از صد برابر خورشید منظومه شمسی ما دارد. او دارای یک زندکی کوتاه است و امکان آن است که به این زودیها منفجر گردد.

ستاره دیگری که در خطر انفجار قرار دارد, ستاره است بنام "بیتای گویچه" که در عکس ستاره ای اوریون قرار دارد. این ستاره در حدود 15 مرتبه از خورشید بزرگتر است. بیتای گویچه حتی در مقایسه با اتا کارینه به زمین نزدیکتر است. او تقریبآ در حدود 500 سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت انفجار خواهد توانست که حتی در روز روشن یک صحنه تماشائی را در آسمان ارائه دهد.

در این تردیدی و جود ندارد که بتا گویچه منفجر خواهد شد. این انفجار میتواند امروز و یا در 10 هزار سال آینده بوقوع بپیوندد. ما اطلاع دقیقی نداریم. ولی هرکسی میتواند هر شب نگاهی به آسمان بیندازد. حتمآ روزی منفجر خواهد شد.

منبع متن ترجمه ای فوق:

http://www.youtube.com/watch?v=9dzJX23p7fA
  پاسخ با نقل قول
4 کاربر از بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

موضوعات مشابه
موضوع آغازگر موضوع انجمن پاسخ ها آخرین ارسال
10 حقیقت شگفت انگیز درباره ماه حاجی جفرسون تالار دانش و فناوری 0 06-26-2009 06:01 PM
مجله دیسکاور: زندگی فرازمینی- کجا٬ چه موقع و در کدام جهان؟ youme تالار دانش و فناوری 2 05-22-2009 11:28 PM
دیگر میزان رای ملت نیست (بسیار مهم) youme ایران 0 05-11-2009 03:57 PM
بازار زمین و خانه‌سازی در ایران ...تحلیلی جالب از فریبرز رئیس دانا شهاب بخش اقتصادی 0 02-04-2009 07:57 PM


ساعت جاری 08:17 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd

Persian Language Powered by Mihan IT