آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > ایران > تحلیل سیاسی

پاسخ
    نمایش ها: 1748 - پاسخ ها: 71  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 07-10-2019, 11:55 PM   #26
صادق

تشکرها: 5,555
در 2,223 پست 10,208 بار تشکر شده
Points: 24,459, Level: 95 Points: 24,459, Level: 95 Points: 24,459, Level: 95
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : نهایت اعتماد به کدخدا !-گام دوم ایران در برجام؛ ایران با چه موقعیت احتمالی مواجه است؟-

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
ببینید، توافق همه طرف ها به طور ساده این است: اگر برجام وجود نداشته باشد، همه چیز به سال 94 و قبل از برجام باز خواهد گشت.
نخیر وضعیت مشابه نمیشود. لطفا خوب توجه کنید .مقاله اینطور گفته :
========================================
"غیر از این در صورتی که آژانس اعلام کند ایران به تعهدات خود پایبند نبوده است، کشورهای عضو توافق برجام می توانند خواستار برگزاری جلسه اضطراری اعضا در سطح وزرای خارجه شوند. در صورتی که پس از یک ماه از این تاریخ، موضوع حل و فصل نشده باشد، اختلاف به شورای امنیت سازمان ملل کشیده خواهد شد.

در شورا، اعضا درباره اینکه تحریم های بین المللی همچنان علیه ایران اجرا نشود، رای گیری می کنند. در این شکل همه اعضای دارای حق وتوی شورای امنیت باید موافق ادامه رفع تحریم ها باشند در غیر این صورت، تحریم های سازمان ملل متحد دوباره برقرار می شود. در صورتی که تحریم های سازمان ملل دوباره از سرگرفته شود، تحریم های اتحادیه اروپا هم که بر اساس تحریم شورای امنیت تصویب شده بود، از سر گرفته می‌شود
"
===============================
در این معاهده فقط در جواب به تخلف ایران نحوه رای گیری را اینطوری شرح داده به عبارتی طرف غربی عالمانه و با دقت کاری کرده که امکان حقوقی حمایت از ایران توسط روسیه یا چین وجود نداشته باشد .چون طرف ایرانی نهایت اعتماد را به امضای جان کری داشت اصلا فکرش را نمیکرد که خب اگر ابتدا از طرف آمریکا نقض شد و ایران براساس معاهده برحام به غنی سازی بیشتر پرداخت دیگر نباید رای گیری شورای امنیت چنین باشد .
این عدم دقت طرف ایرانی بود .
حالا با تمام این تفاصیل به نظرم همین حرفی که من میزنم یعنی اینکه
"رفتار ایران حتی تا غنی سازی بسیار بالا هم نباید نقض برجام تلقی شود چون در خود برجام چنین راهی پیش بینی شده "
را متخصصان حقوق بین الملل شاید بتوانند به زبان فنی ترجمه کرده و نوع طرح موضوع را در شورای امنیت عوض کنند !

بهر حال بدلیل اینکه حق حمایت از طرف ایرانی در رای گیری شورای امنیت ظاهرا مسدود شده وضعیت از نظر حقوقی بدتر از سال 94 است .
نقل قول:
حالا مساله اینجا است چرا حکومت ایران با وجود خروج آمریکا از برجام، همچنان در آن باقی مانده است؟
به دلایل متعدد از جمله گرفتن بهانه از کشورها و افراد که اگر ایران سریع خارج میشد تبلیغ میکردند که راه دیپلماسی زمان بر است و ایران مهلت برای راهکارهای دیپلماتیک نداد وگرنه اروپا و حقوق بین الملل چنین و چنان . بقول دکتر ظریف در جواب دکتر فواد ایزدی :دنیا اینقدرها هم بی حساب و کتاب نیست .( در همان کلیپ 3 دقیقه ای میگوید )
خودتان ببینید در مدت اجرای برجام طبق گزارش های متعدد آژانس ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده و آمریکا یکطرفه خارج شده اما بعضیها بازهم ایران را مقصر میدانند که چرا با شروع اجرای برجام بیشتر در برابر آمریکا سر خم نکرده و چرا مانع پیاده شدن اهداف آمریکا در خاورمیانه خصوصا در سوریه بوده !
حالا اگر ایران به فاصله زمانی نزدیک از برجام خارج میشد دیگر چه ها میگفتند !
نقل قول:
ضمناً همیشه که قرار نیست و نمی توانیم تا ابد مقاومت بکنیم و طبق طرح شما نان خشک و نمک بخوریم و استامینوفن و ژلوفن مان تامین باشد تا دردهایمان را فراموش بکنیم. فرض کنید فردا روزی، دوباره مذاکره اتفاق افتاد. طرح شما به عنوان یک تحلیل گر مسائل سیاسی برای گرفتن تضمین از آمریکا چیست؟
اولا من ادعای تحلیلگری ندارم . فقط در مورد گفته هایی ابهاماتی به نظرم میرسد و خواهان رفع ابهام هستم و البته سعی میکنم در باره نطرات خودم هم توضیح دهم .
ثانیا مقاومت شرایط محیطی دارد اما شرط زمانی ندارد . یعنی تا وقتی که بتوانیم غذا و دارو را برای همه مردم با هر در آمدی تامین کنیم و آمریکا حاضر به شناسایی حقوق ما نشود مقاومت ادامه خواهد داشت
ثالثا نه با آمریکا بلکه با هر کسی در هر قرارداد طولانی مدت باید میزان هزینه و فایده متناسب و پایاپای باشد .هر یک قدم در برابر یک قدم . اتفاقا آقای خامنه ای علنا خطوط قرمز خود را به تیم مذاکره کننده گفتند و بصورت بیانیه ای در صدا و سیما خوانده شد که یکی همین رفتار قدم به قدم بود اما تیم مذاکره کننده متاسفانه به خطوط قرمز گفته شده توجهی نکرد در حالیکه جو تبلیغاتی را با خود همراه داشت .حتی آقای خامنه ای در جواب تبریک فیروزآبادی گفتند :هنوز که طوری نشده و باید ببینیم طرفهای برجام چه میکنند یا حتی هنگامی که آقای روحانی از برجام دو و سه حرف میزد بازهم آقای خامنه ای به سابقه بدعهدی آمریکاییها اشاره کردند و گفتند ابتدا گذارید ببینیم رفتار آمریکاییها در همین برجام اول در برابر تعهداتشان چگونه است !
خلاصه کلام اگر رییس جمهور محترم برای تبلیغات سیاسی در برجام عجله نمیکرد و کمی به کدخدا شک داشت و اعتماد کامل نمیکرد و خطوط قرمز را رعایت میکرد حداکثر برجام اجرا نمیشد و دولت میتوانست رسما بگوید به دلیل اینکه آمریکاییها خطوط قرمز رهبری را قبول نکردند برجام شکست خورد .
در آنصورت حداقل دست حامیان احتمالی خود را شورای امنیت را نبسته بودیم !
نقل قول:
چهار تا قطعنامه صادر شده آن وقت اعتراض نکردید چرا از ظرفیت روسیه و چین برای وتوی قطعنامه ها استفاده نشده است؟ آن موقع می گفتند کاغذپاره است، بعد کشور که به هچل افتاده انتظار دارند برجام جوری نوشته شود که با انبار کردن چهار تا سانتریفوژ طرف مقابل تمام دستاوردهایش را که با هزینه بسیار به دست آورده کنار بگذارد!
من الان هم به این معترض نیستم که چرا از ظرفیت چین و روسیه استفاده نکردید ! چون استفاده از چنان ظرفیتهایی شرایط دیگری هم لازم دارد که شاید در آن زمان وجود نداشته است .
بلکه اعتراض من این است که چرا احتمال استفاده از چین و روسیه را از دست دادید . صرفا از دست دادن یک احتمال متوسط است . مثلا همین حالا چین با آمریکا درگیری تجاری دارد و اگر میتوانست از کارت ایران استفاده میکرد و با گرفتن امتیازی از ترامپ بازهم رای به تحریم ایران میدااد اما همچنان این احتمال وجود داشت که با آمریکا در امتیاز مورد نظر به توافق نرسد و برای حالگیری از آمریکا به موافقت ایران از حق وتوی خود استفاده کند . این یک احتمال بود که ظاهرا از دست دادیم .
نقل قول:
نه عزیزجان، آن وقتی که می گفتند نگذارید پرونده به شورای امنیت برود، فکر اینجا را می کردند.
رفتن پرونده ایران به شورای امنیت اهمیت چندانی نداشت و همین حالا هم ندارد .تحریم های آزار دهنده فقط تحریمهای یک جانبه آمریکا هست و نه تحریم های شورای امنیت . و در نهایت هم دیدید که موضوع با به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران از شورای امنیت خارج شد .
الان هم که من از وجود چنان بندی ناراحت و معترضم بیشتر به لحاظ حقوقی و احساس فریب خوردگی هست . به عبارت دیگر آمریکا برجام را بطور کلی نقض کرده اما ایران باید بعنوان ناقض برجام به شورای امنیت برود آنهم درحالیکه قبلا امکان توجه کنید فقط امکان استفاده از حق وتوی چین و روسیه را از خود سلب کرده است .
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-11-2019, 12:00 AM   #27
صادق

پیش فرض پاسخ : نهایت اعتماد به کدخدا !-گام دوم ایران در برجام؛ ایران با چه موقعیت احتمالی مواجه است؟-

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Photon نمایش پست ها
ولی برنامه اقتصادیتان (تهبه غذا و دارو و رشد اقتصادی بدون نفت) مسیر حتی خطرناکتر از عراق(نفت در برابر غذا) است. بر اساس برخی گزارش ها فروش نفت ایران به زیر سیصد هزار بشکه در روز رسیده است. بدون درآمد نفتی، توانمندی های منطقه ایش هم کاهش پیدا خواهد کرد. این هم دقیقا خواسته آمریکا در شرایط فعلی است، یعنی عدم درگیری نظامی ولی تضعیف ایران از طریق ضزبه زدن به اقتصاد.
ارسال شده توسط تلفن همراه
اون توانمندیهای منطقه ای قرار نیست همیشه نظاره گر باشند .
بلکه با شدت گرفتن تحریمها میتوانند حرکات ایذایی کنند و البته این حرکات ایذایی میتواند به خستگی متحدان آمریکا منجر شود و یا اینکه میتواند به یک جنگ بزرگ برسد و اینجا هست که جواب سئوال دوم اهمیت زیادی پیدا میکند :
"2-آیا در صورت بروز جنگ توانایی زدن ضربه مهلک به اسراییل را دارم ؟"
اگر جواب به این سیوال "نه " است باید هر چه زودتر دنبال یک توافق کم ضرر تر باشم و اگر "بله " است باید این توانایی را قبل از شروع حرکات ایذایی به طرف اسراییلی ثابت کنم .آنگاه خود لابی اسراییل دنبال توافق خواهد بود .
نقلی منسوب به جرج واشنگتن است که میگوید : بهترین راه داشتن صلح آمادگی برای جنگ است
قدیمی 07-11-2019, 12:11 AM   #28
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهیر نمایش پست ها
من نمی دانم چطور در آن مملکت، از صدر تا ذیل، کسانی که (یا کسی که) مذاکره بعد از برجام را با آمریکا ممنوع کردند حتی یک درصد احتمال می دادند که با وجود درگیری و دشمنی در صد جبهه بین دو کشور ممکن است برجام پایدار بماند.
من در paper سال 2013 (که مشترکا با آقای امیر احمدی برای واشنگتن کوارترلی نوشتم و بعدا دهها بار در مصاحبه ها و نوشته های فارسی و انگلیسی تکرار کردم) تاکید کردم که ممکن نیست با این وضعیت دشمنی و خصومت قرارداد هسته ای پایدار بماند. در آن موقع مذاکرات علنی حتی شروع هم نشده بود.
[/LEFT]
علت اصلی این طرز فکر دو چیز است
اول - تبلیغات اصلاح طلبان که تمام مشکلات خارجی ایران را ناشی از عدم رعایت قوانین بین المللی میدانست . این تصور جا انداخته شد که اگر ما گرگ را گاز نگیریم گرگ هم ما را گاز نخواهد گرفت و لذا اگر ما معاهده ای را قبول کرده و بر آن عمل کنیم میتوان طرف مقابل را هم پایبند نگه داشت .(اگر آن کلیپ 3 دقیقه ای را ببینید این تصور کاملا واضح است ) .
بر اساس همین تبلیغات , ایران خودش را یک کشور هم ارز آمریکا تصور میکند که میتواند از قوانین بین المللی در جهت منافع خودش و بطور مستقل بهره ببرد .
دوم - زیاده خواهی آمریکا ! یعنی آمریکا هیچ رفتار مستقلی را در این منطقه تحمل نمیکند .
من نمیدانم شما تا چه حد با واقعی بودن این شایعه موافقید اما شایعه ای قوی بود که در زمان خاتمی ایران حتی حاضر به شناسایی اسراییل شده بود اما آمریکا قبول نکرد .
ایران هر حسن نیتی که نشان داده با رفتار قلدرمابانه آمریکا روبرو شده !
قدیمی 07-11-2019, 12:16 AM   #29
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط masoud نمایش پست ها
با سلام
متاسفانه ما به چین و روسیه به همان اندازه دلخوشیم که به امضای جان کری!
گیرم این سوال به ذهن حقوقدانان ما نرسید که اگر آمریکا از برجام خارج شود چه خواهد شد و چه وچه...
اما اگر واقعا چین و روسیه میخواستند از ایران حمایت کنند این سوال به ذهن حقوقدانان آنها نیز نرسید؟ یا اینکه این به فکر منافع خودشان در آینده بوده اند و این برنامه ازقبل تعریف شده بود؟
اصلا و ابدا به چین یا روسیه دلخوش نیستیم !
چین و روسیه هم دنبال منافع خودشان بودند و هستند و اصلا دلیلی ندارد به منافع ما فکر کنند . فقط بعضی وقتها میتوان از اختلاف آنان با سایرین در جهت منافع خود استفاده کرد . همین و تمام و اما متاسفانه با این نحوه نگارش معاهده امکان استفاده حقوقی از حق وتو را خودمان از خودمان سلب کردیم !
قدیمی 07-11-2019, 08:32 AM   #30
mehdi

تشکرها: 2,772
در 1,799 پست 8,089 بار تشکر شده
Points: 19,540, Level: 88 Points: 19,540, Level: 88 Points: 19,540, Level: 88

نقل قول:
نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
من الان هم به این معترض نیستم که چرا از ظرفیت چین و روسیه استفاده نکردید ! چون استفاده از چنان ظرفیتهایی شرایط دیگری هم لازم دارد که شاید در آن زمان وجود نداشته است .
بلکه اعتراض من این است که چرا احتمال استفاده از چین و روسیه را از دست دادید . صرفا از دست دادن یک احتمال متوسط است . مثلا همین حالا چین با آمریکا درگیری تجاری دارد و اگر میتوانست از کارت ایران استفاده میکرد و با گرفتن امتیازی از ترامپ بازهم رای به تحریم ایران میدااد اما همچنان این احتمال وجود داشت که با آمریکا در امتیاز مورد نظر به توافق نرسد و برای حالگیری از آمریکا به موافقت ایران از حق وتوی خود استفاده کند . این یک احتمال بود که ظاهرا از دست دادیم .
رفتن پرونده ایران به شورای امنیت اهمیت چندانی نداشت و همین حالا هم ندارد .تحریم های آزار دهنده فقط تحریمهای یک جانبه آمریکا هست و نه تحریم های شورای امنیت . و در نهایت هم دیدید که موضوع با به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران از شورای امنیت خارج شد .
الان هم که من از وجود چنان بندی ناراحت و معترضم بیشتر به لحاظ حقوقی و احساس فریب خوردگی هست . به عبارت دیگر آمریکا برجام را بطور کلی نقض کرده اما ایران باید بعنوان ناقض برجام به شورای امنیت برود آنهم درحالیکه قبلا امکان توجه کنید فقط امکان استفاده از حق وتوی چین و روسیه را از خود سلب کرده است .
متاسفانه به نوشته ها توجه نمی شود. وقتی قطعنامه ای صادر شد، لغو آن به رای مثبت همه 5 عضو شورای امنیت احتیاج دارد. در نتیجه همان وقتی که ایران به دام قطعنامه ها افتاد، رای وتوی احتمالی روسیه و چین را از دست داد.
قطعنامه ها کاغذپاره نیستند و اینکه بگویید شورای امنیت اهمیت چندانی نداشت، تنها برای تبلیغات استفاده می شود و واقعیت چیز دیگری است.
از آن گذشته مگر آمریکا به ایران اعتماد داشته که به خاطر انبار کردن چهار سانتریفوژ همه امتیازات را بدون بازگشت به ایران بدهد؟ اوباما براساس یک استراتژی مشخص توافق هسته ای و حق غنی سازی را پذیرفت. استراتژی اوباما ادامه مذاکرات و کاهش تنش بود.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-11-2019, 09:00 AM   #31
arman

تشکرها: 15,308
در 451 پست 2,400 بار تشکر شده
Points: 13,362, Level: 75 Points: 13,362, Level: 75 Points: 13,362, Level: 75
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

نقل قول:
من نمی دانم چطور در آن مملکت، از صدر تا ذیل، کسانی که (یا کسی که) مذاکره بعد از برجام را با آمریکا ممنوع کردند حتی یک درصد احتمال می دادند که با وجود درگیری و دشمنی در صد جبهه بین دو کشور ممکن است برجام پایدار بماند.
من در paper سال 2013 (که مشترکا با آقای امیر احمدی برای واشنگتن کوارترلی نوشتم و بعدا دهها بار در مصاحبه ها و نوشته های فارسی و انگلیسی تکرار کردم) تاکید کردم که ممکن نیست با این وضعیت دشمنی و خصومت قرارداد هسته ای پایدار بماند. در آن موقع مذاکرات علنی حتی شروع هم نشده بود.
نقل قول:
اوباما براساس یک استراتژی مشخص توافق هسته ای و حق غنی سازی را پذیرفت. استراتژی اوباما ادامه مذاکرات و کاهش تنش بود.
استنباط من این بوده و هست که فرمان رهبری برای عدم انجام مذاکرات در موارد دیگر یک فرمان موقت بود. به نظر عقلانی میرسد که برای ادامه مذاکرات در موارد بسیار حساس تری که پیش رو بودند باید اول جدیت و حسن نیت آمریکا در مرحله اول که برجام بود محک میخورد. وقتی بعد از برجام آمریکا جلوی بهره مند شدن ایران از عواید برجام را گرفت (در همان زمان اوباما)، طوری که انتظارات دولت روحانی و جامعه ای که به او رای داده بودند هم به هیچ وجه برآورده نشد و هیچ گشایش اقتصادی محسوسی (حتی در همان حد که در برجام وعده داده شده بود) با برجام رخ نداد در حالیکه ایران طبق گزارشهای آژانس کاملاً به برجام پایبند بود، شما چطور انتظار داشتید که ایران با سایر مولفه های قدرت وهویتش هم قمار کند؟
در ضمن شاید رهبری بر مذاکرات نظارت داشتند اما جزییات را به تیم سپرده بودند و طبیعی بود که بخواهند صبر کنند و حاصل دست پخت نظام و تیم دولت در خصوص برجام را مشاهده کنند بعد به مراحل بعدی فکر کنند.
مخلص کلام اینکه اگر ایران از برجام عایدی حداقلی روشنی داشت و به قول رییس جمهور گلابی ای از باغ برجام عایدش میشد شما یقین بدانید هیچ کس حتی رهبری یارای مقاومت در برابر ادامه مذاکرات در مسایل دیگر را نداشتند. اگر استراتژی اوباما واقعاً ادامه مذاکرات بود باید بخش توافق مربوط به آمریکا را بسیار بهتر انجام میدادند به گونه ای که دولت مطلب قابل عرضه ای از عواید برجام برای عوام جامعه می داشتند که واضح بود نداشتند.
arman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از arman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-11-2019, 09:05 AM   #32
صادق

نقل قول:
متاسفانه به نوشته ها توجه نمی شود. وقتی قطعنامه ای صادر شد، لغو آن به رای مثبت همه 5 عضو شورای امنیت احتیاج دارد. در نتیجه همان وقتی که ایران به دام قطعنامه ها افتاد، رای وتوی احتمالی روسیه و چین را از دست داد.
قطعنامه ها کاغذپاره نیستند و اینکه بگویید شورای امنیت اهمیت چندانی نداشت، تنها برای تبلیغات استفاده می شود و واقعیت چیز دیگری است.
از آن گذشته مگر آمریکا به ایران اعتماد داشته که به خاطر انبار کردن چهار سانتریفوژ همه امتیازات را بدون بازگشت به ایران بدهد؟ اوباما براساس یک استراتژی مشخص توافق هسته ای و حق غنی سازی را پذیرفت. استراتژی اوباما ادامه مذاکرات و کاهش تنش بود.
اول -خیلی ممنون .من نمیدانستم برای ابطال یک قطعنامه شورای امنیت بعد از صدور آن نیاز به رای مثبت همه اعضا دارد .
اگر اینطور باشد درست میفرمایید که ایران احتمال استفاده از وتو را همان ابتدا از دست داده بود .
البته هر چند عملا فایده ای ندارد اما وکلای مدافع شاید بتوانند صدور قطعنامه مبنی بر تصویب برجام را بعنوان ابطال تحریم قبلی عنوان کنند دوم - جنگ دوم عراق و آمریکا که با دروغ و بدون مجوز شورای امنیت انجام شد و در آخر هم با جوک گویی جرج بوش و قهقهه حضار از هر دو حزب آمریکا و رسانه های آمریکایی همراه بود از یک طرف و آنهمه قطعنامه صادر شده علیه اسراییل که اجرا نشده نشان میدهد که قطعنامه های شورای امنیت ورق پاره ای بیش نیست .
سوم - استراتژی آمریکا هر چه که بود از همان ابتدا با کارشکنی و بد عهدی آمریکا همراه بود . با توجه به اهداف اعلامی آمریکا از زمان بوش و حتی سخنان جان کری بعد از خروج ترامپ نشان میدهد که بدبینی ایران غیر عقلانی نیست .
این کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-11-2019, 12:09 PM   #33
Photon

تشکرها: 950
در 423 پست 2,038 بار تشکر شده
Points: 8,360, Level: 61 Points: 8,360, Level: 61 Points: 8,360, Level: 61
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%

نقل قول:
اون توانمندیهای منطقه ای قرار نیست همیشه نظاره گر باشند .
بلکه با شدت گرفتن تحریمها میتوانند حرکات ایذایی کنند و البته این حرکات ایذایی میتواند به خستگی متحدان آمریکا منجر شود و یا اینکه میتواند به یک جنگ بزرگ برسد و اینجا هست که جواب سئوال دوم اهمیت زیادی پیدا میکند :
اگر جواب به این سیوال "نه " است باید هر چه زودتر دنبال یک توافق کم ضرر تر باشم و اگر "بله " است باید این توانایی را قبل از شروع حرکات ایذایی به طرف اسراییلی ثابت کنم .آنگاه خود لابی اسراییل دنبال توافق خواهد بود .
نقلی منسوب به جرج واشنگتن است که میگوید : بهترین راه داشتن صلح آمادگی برای جنگ است
ولی مشکل دقیقا همین جا است! ایران باید روی لبه تیغ حرکت کند! بسیاری از جنگ ها به دلیل محاسبات اشتباه رخ میدهد.
از دو وجهه به این قضیه نگاه کنید.
1. بر اساس شواهد موجود، اسراییل و عربستان تمام تلاش شان در کشاندن آمریکا به یک جنگ تمام عیار با ایران است. حال، آیا ایران توانایی ضربه مهلک به اسراییل را دارد یا ندارد، اهمیت خودش را از دست میدهد، به این دلیل که اسراییل و عربستان تصور میکنند که ایران چنین توانایی را ندارد.

2. ایران قصد تغییر دادن، چنین تصویری است. دقیقا چه نمایشی را میتواند اجرا کند که نتیجه اش آغاز خود جنگ تمام عیار نباشد؟ اگر دارای سلاح هسته ای باشد، نمایش آن آزمایش سلاح اتمی در دشت لوت است. شما در تایپیکی مثال حمله به نیروگاه های هسته ای اسرائیل را زدید، حالا شما چگونه می توانید به اسراییل نشان دهید که چنین توانایی را دارید؟ حداقل جنگ 33 روزه و 22 روزه چنین چیزی را به اسرائیل اثبات نکرده است.
یک مثال: از تهدیدهای مقامات ایران بستن تنگه هرمز است که در هفته های گذشته نمایشش را هم اجرا کردند. خطرش هم واکنش آمریکا و تاثیرات دومینوار بعد از آن می بود.
Photon آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-11-2019, 12:55 PM   #34
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Photon نمایش پست ها
ولی مشکل دقیقا همین جا است! ایران باید روی لبه تیغ حرکت کند! بسیاری از جنگ ها به دلیل محاسبات اشتباه رخ میدهد.
از دو وجهه به این قضیه نگاه کنید.
1. بر اساس شواهد موجود، اسراییل و عربستان تمام تلاش شان در کشاندن آمریکا به یک جنگ تمام عیار با ایران است. حال، آیا ایران توانایی ضربه مهلک به اسراییل را دارد یا ندارد، اهمیت خودش را از دست میدهد، به این دلیل که اسراییل و عربستان تصور میکنند که ایران چنین توانایی را ندارد.

2. ایران قصد تغییر دادن، چنین تصویری است. دقیقا چه نمایشی را میتواند اجرا کند که نتیجه اش آغاز خود جنگ تمام عیار نباشد؟ اگر دارای سلاح هسته ای باشد، نمایش آن آزمایش سلاح اتمی در دشت لوت است. شما در تایپیکی مثال حمله به نیروگاه های هسته ای اسرائیل را زدید، حالا شما چگونه می توانید به اسراییل نشان دهید که چنین توانایی را دارید؟ حداقل جنگ 33 روزه و 22 روزه چنین چیزی را به اسرائیل اثبات نکرده است.
یک مثال: از تهدیدهای مقامات ایران بستن تنگه هرمز است که در هفته های گذشته نمایشش را هم اجرا کردند. خطرش هم واکنش آمریکا و تاثیرات دومینوار بعد از آن می بود.
در جنگ سی و سه روزه آخرین موشکهای حزب الله در روزهای پایانی جنگ تا 40 کیلومتری تل آویو رسید . آن موقع شایع بود که اسراییل از طریق یک سفارت اروپایی به ایران اخطار داده است که اگر موشکها بیشتر به تل آویو نزدیک شود موجب حمله اتمی به تهران خواهد شد .
البته آن موقع خبری از گنبد آهنین و فلاخن داود نبود .
از طرفی همین اصرار اسراییل برای وقوع جنگ را آقا شهیر قبلا بعنوان دلیلی بر تصور اسراییل از عدم توانایی قابل توجه ایران دانست و من هم براین باور هستم .
پس واقعا ایران باید سعی در تغییر این تصور داشته باشد .
بطور دقیق این را فرماندهان نظامی باید بگویند اما شخصا مثلا به نظرم میرسد با هماهنگی قبلی انفجار یک منور جنگی بر فراز یکی از شهرهای کوچک اسراییل میتواند اثبات کننده توانایی زدن ضربه مهلک باشد .
قدیمی 07-11-2019, 02:31 PM   #35
mehdi

نقل قول:
اگر جواب به این سوال "نه " است باید هر چه زودتر دنبال یک توافق کم ضرر تر باشم و اگر "بله " است باید این توانایی را قبل از شروع حرکات ایذایی به طرف اسراییلی ثابت کنم .آنگاه خود لابی اسراییل دنبال توافق خواهد بود .
فرض کنید، مطابق معمول طرفین اشتباه محاسبه کردند و جنگ شد و به اسرائیل ضربه مهلک زدیم و نابود شد. بعدش چه؟ فکر می کنید غرب رهایمان می کند؟
ضمن اینکه توانایی ضربه مهلک به اسرائیل نداریم، مگر به این سادگی است. من یک زمانی فرض می کردم، اگر روزی 1000 موشک به اسرائیل بخورد، اینها عقب می نشینند. اولاً امروز این قدر پیشرفت کرده اند که 1000 موشک نمی خورند. ثانیاً اغلب جمعیت ساکن در این محل بیش از 75 سال در آنجا ساکن بوده اند که آن قدر طولانی است که جوان ها و کودکان نسل اولیه هم اغلب فوت کرده اند و نسل اخیر سرزمینی جز اسرائیل به رسمیت نمی شناسد و با 1000 تا موشک گراد فرار نخواهند کرد. ثالثاً در زمان بحران و به خصوص جنگ روانشناسی مردم تغییر می کند. زمانی مسئولین انگلیسی پیش بینی می کردند در صورت جنگ با آلمان و حملات هوایی به لندن مردم شهر را تخلیه خواهند کرد. در اثر بمباران ها نیمی از شهر ویران شد، اما شهر تخلیه نشد، مردم به تدریج با وضعیت سازگار شدند.
قدیمی 07-11-2019, 05:44 PM   #36
صادق

نقل قول:
فرض کنید، مطابق معمول طرفین اشتباه محاسبه کردند و جنگ شد و به اسرائیل ضربه مهلک زدیم و نابود شد. بعدش چه؟ فکر می کنید غرب رهایمان می کند؟
.
بله فکر میکنم بعد از یک جو تبلیغآتی روانی شدید موقع محاسبه مجدد هزینه فایده میرسد و از کل ماجرا صرف نظر میکند .ضربه مهلک یک شهر نیست بلکه آلودگی یا در معرض آلودگی کیلومترها مساحت به سلاح‌های رادیواکتیو یا شیمیایی هست که در خود اسراییل انباشته شده .
نقل قول:
ضمن اینکه توانایی ضربه مهلک به اسرائیل نداریم، مگر به این سادگی است. من یک زمانی فرض می کردم، اگر روزی 1000 موشک به اسرائیل بخورد، اینها عقب می نشینند. اولاً امروز این قدر پیشرفت کرده اند که 1000 موشک نمی خورند.
امکان خوردن یا نخوردن را فرماندهان نظامی باید بگویند .فکر میکنم جزء اطلاعات محرمانه دولتها باشد
نقل قول:
. ثانیاً اغلب جمعیت ساکن در این محل بیش از 75 سال در آنجا ساکن بوده اند که آن قدر طولانی است که جوان ها و کودکان نسل اولیه هم اغلب فوت کرده اند و نسل اخیر سرزمینی جز اسرائیل به رسمیت نمی شناسد و با 1000 تا موشک گراد فرار نخواهند کرد. ثالثاً در زمان بحران و به خصوص جنگ روانشناسی مردم تغییر می کند. زمانی مسئولین انگلیسی پیش بینی می کردند در صورت جنگ با آلمان و حملات هوایی به لندن مردم شهر را تخلیه خواهند کرد. در اثر بمباران ها نیمی از شهر ویران شد، اما شهر تخلیه نشد، مردم به تدریج با وضعیت سازگار شد
تغییر روانشناسی مردم هنگام جنگ موضوع ثابت شده است که کمتر مورد توجه قرار میگیرد و در این مورد کاملا درست میفرمایید .
من هر وقت از فروپاشی خونبار میگویم که برخی اصلا نمیتوانند باور کنند به یاد رادوان کاردزیج می افتم که به دلیل قساوتهایی که به خرج داد عنوان جنایتکار را گرفت در حالیکه قبل از جنگ ایشان روانپزشک و شاعر بوده و هنوز کتب شعرش در بلگراد چاپ میشود . اصلا نمیشود تصور کرد یک روانپزشک و شاعر جنایتکار جنگی شود . در همین فجایعی که اخیرا در سنجر توسط داعش بر ایزدی ها رفت از خاطرات یک ایزدی آن بود که با اشغال شهر متجاوز به خانه ما همسایه ما بود که سالها با هم زندگی میکردیم !
برای همین تجزیه را صرفا یک عمل کوتاه مدت نمیدانم و فکر میکنم غربیها با تعمد و دقت مسیر خونبار را برایمان رقم میزنند تا تنفر حاصل سالها ادامه داشته باشد .
اما اینکه با حمله به اسراییل روحیه ساکنین به چه مسیری میرود را من نمیدانم و مطالعه ای در این مورد ندارم اما با توجه به امکان فرار از شرایط سخت و مهاجرت به آمریکا که برای اسراییلی ها خیلی راحتتر است انتخاب این مسیر احتمال زیادتری دارد
پی نوشت : در صورتیکه اسراییل ضربه مهلک بخورد لزوما ساکنین آواره نمیشوند بلکه میتواند اسراییل بعنوان یک کشور نرمال وجود داشته باشد اما نه یک کشور یهودی .
قدیمی 07-13-2019, 08:52 AM   #37
فرزاد

فرزاد's Avatar

تشکرها: 31,039
در 4,954 پست 27,259 بار تشکر شده
Points: 57,674, Level: 100 Points: 57,674, Level: 100 Points: 57,674, Level: 100

نقل قول:
باد كردن عجيب و غريب يك قرارداد تازه با اون حجم از اختيار كه به اين دولت داده شد كه در تاريخ بعد از انقلاب بي سابقه بود چه عايدي براي ما داشته؟
خیلی مختصر و مفید بگم برای ما چه داشت.
خروج پرونده هسته ای از دستور کار شورای امنیت.
پذیرش حق غنی سازی از سوی قدرتهای جهانی.
لغو قطعنامه های سازمان ملل.
اگر همان توافق ناقص هم نهایی نشده بود موضوعات فوق کماکان بیخ ریش ما سبز بود

چطور به این سادگی مسائلی به این پراهمیتی را فراموش میکنیم؟
فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-13-2019, 12:05 PM   #38
namira

namira's Avatar

تشکرها: 23,271
در 4,490 پست 26,485 بار تشکر شده
Points: 63,174, Level: 100 Points: 63,174, Level: 100 Points: 63,174, Level: 100

نقل قول:
نوشته اصلی توسط masoud نمایش پست ها
با سلام
متاسفانه ما به چین و روسیه به همان اندازه دلخوشیم که به امضای جان کری!
گیرم این سوال به ذهن حقوقدانان ما نرسید که اگر آمریکا از برجام خارج شود چه خواهد شد و چه وچه...
اما اگر واقعا چین و روسیه میخواستند از ایران حمایت کنند این سوال به ذهن حقوقدانان آنها نیز نرسید؟ یا اینکه این به فکر منافع خودشان در آینده بوده اند و این برنامه ازقبل تعریف شده بود؟
سلام
اتفاقا به ذهن حقوقدانانشان رسيده بود و مطرح هم كردند(خبر پايين)

اما آتش تند عاشقان ايراني برجام نگذاشت

وخب وقتي طرف ايراني راضي به امضا برجام شد روسها و چيني ها چرا كاسه داغ تر از آش شوند!؟

بازگشت ایران به شورای امنیت اختلاف اصلی غرب با روسیه و چین/ آخرین خبرها از لوزان

مذاکرات میان ایران و ٥+١ در حالی ادامه دارد که هنوز برخی از اختلافات باقی مانده و حتی به اختلاف نظر میان روسیه و آمریکا هم تسری یافته است.

سعيد جعفري پويا- لوزان : سرگي لاوروف نيامده در حال بازگشت به روسيه است، بازگشتي كه البته مي تواند دوباره تكرار شود. وزير خارجه روسيه كه عصر ديروز به لوزان آمده بود حالا به گفته خانم زاخاروف سخنگوي وزير خارجه روسيه براي رسيدگي به امور آبخازيا بايد امشب پس از ديدار با اشتاين ماير به مسكو برگردد.
منابع غربي مي گويند لاوروف و ايران بر سر يك مسئله با طرف غربي به اختلاف خورده اند، موضوعي كه تنها به ايران و پرونده هسته اي ايران مربوط نمي شود و مي تواند در مناسبات شوراي امنيت هم تاثيرگذار باشد. شنيده ها حاكي از اين است كشورهاي غربي خواهان اين هستند در صورتي كه ايران در بازه زماني اعتمادسازي به تعهدات خود عمل نكند، تمامي تحريم هاي وضع شده به يكباره عليه ايران فعال شوند.
اين در حاليست كه علاوه بر ايران، روسيه و چين هم با اين امر مخالفت ورزيده اند. پكن و مسكو در اين گفتگوها تاكيد كردند هر نوع سرباز زدن ايران از تعهدات احتمالي بايد سبب بررسي مجدد پرونده ايران در شوراي امنيت شود، نه اينكه همه تحريم ها به يكباره و اتوماتيك عليه ايران فعال شوند.
يكي از خبرنگاران روسي نزديك به تيم مذاكره كننده روسيه در اين رابطه به من مي گويد: واضح است كه روسيه نمي تواند چنين پيشنهادي را بپذيرد، چرا كه چنين رويه اي مي تواند باب شود و در آن صورت نقش چين و روسيه در شوراي امنيت زير سوال خواهد رفت. اين خبرنگار روس همچنين تاكيد مي كند آقاي لاوروف بر اين مسئله تاكيد كرده كه مركز تصميم گيري مجدد حتما بايد شوراي امنيت باشد نه اينكه هر زمان كشورهاي غربي اراده كردند بتوانند تحريم ها را به يكباره فعال كنند.
در مقابل طرف غربي هم از وتوهاي احتمالي روسيه و چين در شوراي امنيت نگران است و به همين دليل مي خواهد در صورت قصور ايران بلافاصله و بدون محدوديت هاي حقوقي تحريم ها را عليه ايران فعال كند.
به نظر مي رسد در شرايط فعلي موضوع تعهدات آتي ايران و همچنين تضمين هاي لازم براي تعهد ايران به اجراي وعده هاي داده شده يكي از اختلافات جدي طرفين به شمار مي رود، اختلافي كه البته فقط به ايران مربوط نمي شود و ظاهرا به موضوعي جدي ميان غرب و شرق در مذاكرات هسته اي تبديل شده است در اين شرايط مشخص نيست رفتن لاوروف از لوزان چه تاثيري بر سرنوشت اين اختلاف خواهد گذاشت، اما در عين حال سخنگوي لاوروف تاكيد كرده در صورتي كه توافق ميان دو طرف حاصل شود، وزير خارجه روسيه آمادگي دارد سه شنبه يا چهارشنبه به محل مذاكرات باز گردد.
namira آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از namira بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-13-2019, 12:19 PM   #39
namira

namira's Avatar

Points: 63,174, Level: 100 Points: 63,174, Level: 100 Points: 63,174, Level: 100

نقل قول:
اول -خیلی ممنون .من نمیدانستم برای ابطال یک قطعنامه شورای امنیت بعد از صدور آن نیاز به رای مثبت همه اعضا دارد .
اگر اینطور باشد درست میفرمایید که ایران احتمال استفاده از وتو را همان ابتدا از دست داده بود .

اتفاقا براي تصويب برجام قطعنامه اي با راي مثبت اعضاي شوراي امنيت تصويب شد
قطعنامه 2231

كه در آن تمام 6 قطعنامه قبلي "مثلا" لغو شد و ما كلي جيغ و دست و هورا......

منتهي نكته اينجا بود كه شرط و شروط بي اهميتي هم داشت! (توافقنامه ژنو را ضميمه ان كرده بودند)
يكي از شروطش همان بود كه شما در اين تاپيك داري داد ميزني و خيلي ها از جمله دكتر ايزدي همان روزها ميگفتند و آقاي ظريف نامشان را به درستي دلواپسان گذاشته بودند

و ميگفت مگر امريكايي ها خلند كه 12 سال مذاكره كنندو به توافق برسند و بعد بخواهند از توافق خارج شوند!...امضاي كري .........

جالب است حتي صداي روس ها هم در آمده بود و بخاطر دارم روسوفوبياهاي ايراني نامش را گذاشته بودند مخالفت روسيه با توافق و كلا پيشرفت ايران!
این کاربر از namira بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-13-2019, 12:24 PM   #40
namira

namira's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط فرزاد نمایش پست ها
خیلی مختصر و مفید بگم برای ما چه داشت.
خروج پرونده هسته ای از دستور کار شورای امنیت.
پذیرش حق غنی سازی از سوی قدرتهای جهانی.
لغو قطعنامه های سازمان ملل.
اگر همان توافق ناقص هم نهایی نشده بود موضوعات فوق کماکان بیخ ریش ما سبز بود

چطور به این سادگی مسائلی به این پراهمیتی را فراموش میکنیم؟
عزيزم ديگه خييييلي مختصر گفتي ، به ما وعده آفتاب تابان و گلابي و كلي فوايد اقتصادي داده بودند!

كليپ زير هم براي تجديد خاطره بد نيست رفيق جان

ميگفتند الیس الصبح بقریب
قدیمی 07-13-2019, 06:53 PM   #41
صادق

پكن و مسكو در اين گفتگوها تاكيد كردند هر نوع سرباز زدن ايران از تعهدات احتمالي بايد سبب بررسي مجدد پرونده ايران در شوراي امنيت شود، نه اينكه همه تحريم ها به يكباره و اتوماتيك عليه ايران فعال شوند.

ضمن تشکر از نامیرای گرامی
واقعا این میشود "نهایت اعتماد به کدخدا"
و نتیجه اش هم حالا هست .
تازه علی مطهری افاضات کرده که نگذاشتند !!!!
قدیمی 07-13-2019, 08:57 PM   #42
mehdi

نقل قول:
پكن و مسكو در اين گفتگوها تاكيد كردند هر نوع سرباز زدن ايران از تعهدات احتمالي بايد سبب بررسي مجدد پرونده ايران در شوراي امنيت شود، نه اينكه همه تحريم ها به يكباره و اتوماتيك عليه ايران فعال شوند.

ضمن تشکر از نامیرای گرامی
واقعا این میشود "نهایت اعتماد به کدخدا"
و نتیجه اش هم حالا هست .
تازه علی مطهری افاضات کرده که نگذاشتند !!!!
[/
صادق جان، اینها قوانین فروم است که شما متاسفانه رعایت نمی فرمایید:
نقل قول:
قانون شماره ۸:
لطفا برای جلوگیری از شلوغ شدن انجمن ها و بی نظمی در آنها از ارسال پست های غیرلازم، پست های تشکر، اعلام موافقت و غیره خودداری نموده و برای چنین مواردی از قسمت پیام خصوصی استفاده کنید. ضمنا بزبان فارسی تایپ نمایید مگر اینکه بخواهید مطلبی را اصولا به زبان انگلیسی بنویسید.
دوستان عزیز و بزرگوار معنای علامت سئوال و علامت تعجب را همه ما می دانیم

نقل قول:
دوستان عزیز گذاشتن 200 علامت سئوال، جمله شما را "سئوالی تر" نمی کند و 300 علامت تعجب چشمان کسی را از حیرت از کاسه بیرون نمی آورد. این پدیده تنها ارزش نوشته شما را در حد گفتمان های عامیانه پائین می آورد. یا مثلا استفاده از فانت های خیلی بزرگ که گفته مان را برجسته کنیم و یا هفتاد رنگ کردن نوشته ها، این امر تنها نویسنده را قانع و راضی می کند و باعث نمی شود خواننده دو تا چشم دارد دو تا دیگر هم قرض کند و به صرف اینکه نوشته با فانت 10 نوشته شده با دقت بیشتری آن را بخواند. بیائید با هم با همه مظاهر فرهنگ اغراق به هر شکلش مبارزه کنیم و فضا را به یک فضای منطق و عقلانیت سوق دهیم. با تشکر از همه دوستان عزیز
حالا این تیترها و جملات اغراق آمیز و دروغ و تبلیغاتی مانند "نهایت اعتماد به کدخدا" به کنار، حداقل در فرم رعایت کنیم.
این کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-13-2019, 09:49 PM   #43
صادق

نقل قول:
صادق جان، اینها قوانین فروم است که شما متاسفانه رعایت نمی فرمایید:

دوستان عزیز و بزرگوار معنای علامت سئوال و علامت تعجب را همه ما می دانیم

حالا این تیترها و جملات اغراق آمیز و دروغ و تبلیغاتی مانند "نهایت اعتماد به کدخدا" به کنار، حداقل در فرم رعایت کنیم.
ممنون خب وقتی ایراد آیین نامه ای وارد است کاریش نمیشه کرد ..اما واقعا من اون حرفهای چینی ها و روسها یادم نبود که نامیرای گرامی زحمتش را کشید .
یعنی این افراد حقوق دان و با زبان دنیا آشنا تا این حد به آمریکا اعتماد داشتند !
آقا مهدی به نظر شما این نهایت اعتماد به کدخدا نیست ؟!
قدیمی 07-13-2019, 11:44 PM   #44
mehdi

نقل قول:
آقا مهدی به نظر شما این نهایت اعتماد به کدخدا نیست ؟!
خود این جمله اغراق است، تبلیغات است، ژتوریک است.
خود شما در پست های بالایی تان پذیرفته اید:
نقل قول:
بله زور ما بیشتر از این نمی رسید.
من در این پست نشان دادم روند تصمیم گیری چگونه است. شک ندارم جزء به جزء و ریز به ریز توافق با تهران و در تمام سطوح هماهنگ شده است. بالاخره نظام به این نتیجه رسیده که چنین توافقی را بپذیرد. به قول شما زورش بیشتر از این نرسیده. نمی شود بگوییم مردم خواستند و دولت اصرار کرد. بسیاری از توافقات دیگر پذیرفته نشده و حذف شده است. نمونه اخیرش FATF یا سند 2030.
آیا ظریف این قضیه ماشه را قبول داشته؟ مطمئناً خیر. خودتان لینک اشتراک گذاشته اید که در مذاکرات ایران و روسیه با آن مخالفت کرده اند:
نقل قول:
منابع غربي مي گويند لاوروف و ايران بر سر يك مسئله با طرف غربي به اختلاف خورده اند
تنها چیزی که می توان گفت: زورش بیشتر از این نرسیده و به این زودی نخواهد رسید.
قدیمی 07-13-2019, 11:56 PM   #45
صادق

نقل قول:
خود این جمله اغراق است، تبلیغات است، ژتوریک است.
خود شما در پست های بالایی تان پذیرفته اید:

من در این پست نشان دادم روند تصمیم گیری چگونه است. شک ندارم جزء به جزء و ریز به ریز توافق با تهران و در تمام سطوح هماهنگ شده است. بالاخره نظام به این نتیجه رسیده که چنین توافقی را بپذیرد. به قول شما زورش بیشتر از این نرسیده. نمی شود بگوییم مردم خواستند و دولت اصرار کرد. بسیاری از توافقات دیگر پذیرفته نشده و حذف شده است. نمونه اخیرش FATF یا سند 2030.
آیا ظریف این قضیه ماشه را قبول داشته؟ مطمئناً خیر. خودتان لینک اشتراک گذاشته اید که در مذاکرات ایران و روسیه با آن مخالفت کرده اند:

تنها چیزی که می توان گفت: زورش بیشتر از این نرسیده و به این زودی نخواهد رسید.
آقا مهدی جسارتا "ژتوریک" یعنی چی ؟!
ضمنا من معتقدم ایران برای رد و بدل کردن امتیاز زورش بیشتر نمیرسید و یکی از دلایلی که زورش بیشتر نمیرسید جو روانی و انتظار ایجاد شده در جامعه بود . آقای روحانی و جناح طرفدارش وعده حل مشکلات زیادی را دادند . چند بار آقا شهیر قبلا با مثالهایی نشان دادند که رهبری هم تحت تاثیر اطرافیان از جمله رییس جمهور است . میگفتند رهبری در زمان خاتمی و احمدی نژاد ( دور اول این را میگفتند ) یک نفر است اما مواضع در برابر آمریکا متفاوت است و این را ناشی از تاثیر خاتمی و رفسنجانی میدانستند .
حالا در باره امتیازات هر چی بود تمام شد . اما اینکه اصلا به خلف وعده آمریکا فکر نکنند و قبول کنند که ایران به هر دلیلی که از تعهدات برجام سرباز زد مستقیما تحریمهای شورای امنیت برقرار شود بر هیچ پایه ای بنا نشده جز اعتماد به امضای آمریکا و این علیرغم هشدار چین روسیه از یک طرف و تام کاتن و ترامپ از طرف دیگر بوده !
واقعاهیچ فرضیه ای به جز نهایت اعتماد به کدخدا را نمیشود مطرح کرد .
قدیمی 07-14-2019, 07:14 AM   #46
رضا

تشکرها: 3,126
در 818 پست 2,500 بار تشکر شده
Points: 12,800, Level: 73 Points: 12,800, Level: 73 Points: 12,800, Level: 73
Activity: 40%
Activity: 40% Activity: 40% Activity: 40%

نقل قول:
نقل از صادق :
واقعاهیچ فرضیه ای به جز نهایت اعتماد به کدخدا را نمیشود مطرح کرد .
تا آنجا که من یادم است پس از ملاقاتهای برجام و انجام توافق، طرف امریکایی باید موافقت مجلسین را میگرفت که نتوانستند در آنجاها اکثریت بدست بیاورند ولی با توجه به اینکه تعداد موافقین بیش از یک حد نصابی کمتر از نصف بود با حکم اوباما این موافقت نامه حکم قانونی گرفت. بنابراین اینکه شما و یا عده ای مسئله اعتماد به کدخدا را مطرح میکنند ، معنای روشنی ندارد و معلوم نیست پشت آن چیست. وقتی روحانی هم این جمله را بکار برد منظورش این بود که بیخود ایندر آندر نزنید بریم با طرف اصلی مذاکره کنیم. آن موقع کاملا مشهود بود که امریکا مانند ایران و بقیه کشورها یکدست نیست. الان هم نیست. ما هم نیستیم. اما اینکه سعی میشود که یکدست نشان داده شود و انگ های خاصی به دولت روحانی زده شود جای سئوال دارد. لازم بیاد آوری همه دولتهای بعد از انقلاب عموما همه امروز اخ هستند . نگاهی به بازرگان، بنی صدر، موسوی ،رفسنجانی ،خاتمی و احمدینژاد بیاندازید غیر از اینست؟ البته غیر از آخری که به عضویت شورای تشخیص مصلحت منصوب شد و هنوز در این شورا مشغول تشخیص مصلحت ماست. اگر الان کسانی که این همه دولتها را امروز بد میدانند و خودشان یکی از مهره های مهمشان ،روحانی را ،که تایید کردند و به ریاست رسانند امروز هم او را بد میدانند حداقل از خودشان انتقادی میکردند که اینهمه آدم ناجور را ما تشخیص صلاحیت کردیم و به این دلیل کمی خجالت میکشیدند یا حداقل یک کاری مثبتی در نهادی مثل قوه قضاییه ( که مقدار فساد آنرا میدانیم) ،که این مردم نادان و اضل و امریکای جنایتکار هیچکاره بودند، انجام داده بودند، میکردند، پیچیدن به پروپای روحانی منتخب خودشان معنایی داشت .
و حالا کی از روحانی با آن افتضاحی که با موسسات مالی پیش آوردند که اصولگرا و میانه رو برخی اصلاح طلب و سردار و همه خوب بردند و این بلا را سر ارز آوردند کی دفاع کرده که بخواهیم از فلان جمله کدخدای او حربه ای برای کوبیدنش بیابیم.
بنظر من کسانی که امروز به پروپای روحانی میپیچند دارند بازی پیچیده ای را بازی میکنند . یک اینکه مسئولیت خودشان را در انتخاب او مخفی میکنند و گردن مردم و یا اصلاح طلب ها می اندازند و هیچ نامی هم از سعید جلیلی و سیاستهای آنروزشان که رفیقشان انجام داد و به نتیجه نرسید نمیکنند . دوم با گرفتن قیافه اپوزیسیون خودشان را قاطی مردم و مخالفین میکنند تا بیایند و دوباره خرابکاری کنند. جالب است که در این مملکت همه مخالفند . اصلا خرابکاریهای گذشته شان را با توجه به حافظه کوتاه مدت مردم مخفی میکنند. اما فکر میکنم دیگر زیادی گندش درآمده.
رضا آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از رضا بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-14-2019, 07:59 AM   #47
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
تا آنجا که من یادم است پس از ملاقاتهای برجام و انجام توافق، طرف امریکایی باید موافقت مجلسین را میگرفت که نتوانستند در آنجاها اکثریت بدست بیاورند ولی با توجه به اینکه تعداد موافقین بیش از یک حد نصابی کمتر از نصف بود با حکم اوباما این موافقت نامه حکم قانونی گرفت. بنابراین اینکه شما و یا عده ای مسئله اعتماد به کدخدا را مطرح میکنند ، معنای روشنی ندارد و معلوم نیست پشت آن چیست. وقتی روحانی هم این جمله را بکار برد منظورش این بود که بیخود ایندر آندر نزنید بریم با طرف اصلی مذاکره کنیم..
آقا رضای عزیز شخصا نه فساد در قوه قضاییه را انکار میکنم و نه فساد اقتصادی که دامن همه جناح‌های سیاسی حتی جناح های خارج نشین و مثلا برانداز را ! متاسفانه فساد اقتصادی و حتی اخلاقی خودی و غیر خودی را گرفتار کرده .
اما اینجا مبحث کاملا چیز دیگر است .
یک جریان تبلیغی وجود دارد که بدنبال تبرئه آمریکا هست
. این جریان تبلیغی بدون اینکه مشکلات آمریکا را انکار کند (درست مثل خود من که فساد داخلی را انکار نمیکنم ) اما سعی دارد آنچه بلایی که آمریکا بر سر ما می آورد را ناشی از تقصیرات خودمان بداند .
اون موقعی که ترامپ از برجام خارج شد ( و برای خود من باور کردنی نبود ) کوچکترین احتمالی نمیدادم که تازه باید اثبات کنم که خروج ترامپ از برجام ناشی از زیاده خواهی ها و قلدری ذاتی آمریکا هست .
اما این جریان تبلیغی سعی دارد این زیاده خواهی و قلدری آمریکا را لاپوشانی و حتی موجه و منطقی جلوه دهد .
اگر توجه کرده باشید اغلب قریب به اتفاق مطالب من حول این محور تبلیغاتی دور میزند و کمتر به فساد داخلی پرداخته میشود .
چون در باره فساد داخلی گوینده زیاد است و بسیاری هم خوب و مستدل میگویند و کمبودی احساس نمیشود اما در باره بابا نوئل جا زدن ترامپ احساس کمبود میکنم و مشخصا می بینم که دوباره دارد خط اعتماد به آمریکا تبلیغ میشود . تیتر نهایت اعتماد به کدخدا که واقعا هم تیتر با مسمایی هست صرفا به نیت جلوگیری از ترویج اعتماد دوباره به آمریکا انتخاب شده .
2 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-14-2019, 12:28 PM   #48
رضا

نقل قول:
نقل از صادق:
یک جریان تبلیغی وجود دارد که بدنبال تبرئه آمریکا هست
. این جریان تبلیغی بدون اینکه مشکلات آمریکا را انکار کند (درست مثل خود من که فساد داخلی را انکار نمیکنم ) اما سعی دارد آنچه بلایی که آمریکا بر سر ما می آورد را ناشی از تقصیرات خودمان بداند .
من نمیدانم شما از کدام جریان تبلیغی که بدنبال تبرئه آمریکاست صحبت میکنی . اما میدانم که از زیر پاسخ به این سئوال که مشکلا ت ما ناشی از سوء مدیریت داخلی است شانه خالی میکنی. من پرسیدم وضعیتی که در قوه قضاییه موجود است بعهده امریکاست ؟ آیا امریکا مدیران قوه قضاییه را انتخاب کرده؟ آیا سیاست قوه قضاییه را امریکا تنظیم کرده؟ آیا امریکا این فساد را دامن زده؟ آیا این فسادی که در دیگر قواست به یمن ضعف و فساد قوه قضاییه نیست که بهر فاسدی شجاعت رذالت داده؟ آیا موسسات مالی که بهره اسلامی (؟) 25-30 میدادند امریکایی بودند ؟ اینکه در نهایت قروض این موسسات با چاپ پول و گند زدن به ارزش ریال را آیا امریکا انجام داد و تقصیر امریکاست؟ آیا امریکا دزدی این موسسات را لاپوشانی کرد؟و چپاولگران آن موسسات را الان امریکا ول کرده ویا در زندان خاص از آنها پذیرایی میکند؟ آیا این وضعیت صنعت که در حال ورشکستگی است را امریکا موجب شده؟ آیا با درآمد نفتی بیش از هزار میلیارد دلار از دوران احمدینژاد تاکنون این امریکاست که این موج تورم و بیکاری و رشد منفی را ایجاد کرده ؟ مسلما و به ضرس قاطع نه؟ اینها همه به دست دولت مکرمه جمهوری اسلامی ضد امریکایی انجام شده .
و اینکه شما با پذیرش فساد جلو می آیید، بوی سیاست خلع سلاح منتقدین به خرابکاریها و خرابکاران فوق الذکر را دارد. وقتی در عمق هیچ اشاره ای به عواقب این سیاست نمیکنید.
اینکه یک جمله از روحانی ( که مورد تایید کل نظام است )در مورد کدخدا بودن را مطرح و نقد کرده و سعی میکنید حواسها را به آن سمت جلب کرده و موضع اپوزیسیون بگیرید بوی این را میدهد که سیاست انحراف توجه از خرابکاریها و خرابکاران فوق در کارست. اینکه یک جمله نا مشخص از مطهری را گرفته و آنرا بدون توجه به کلیت طرف نقد میکنید، سیاست تخریب کسانی رامطرح میکنید که هنوز تتمه ای از ظواهر انسانی اوایل انقلاب در آنها باقیست و به همین دلیل هم گاهی انگشت روی کثافتکاریها میگذارند. بنظر من شما اگر هم ظاهرا فساد را قبول دارید، اصلا دوست ندارید از کسانی که بی لیاقت و یا فاسدند و یک از کارهایشان برای از میدان بدر کردن منتقدانشان، انگ امریکایی به آنها زدن است انتقاد کنید. و ضمنا نوشته هایتان بوی همان سیاست انگ امریکایی زدن را بیاد می آورد. سیاستی که شما در پست هایتان دیده میشود بوی سیاست جناب علیزاده را میدهد.
برای کسی که ضد امریکایی است این باید محرز باشد که امریکا بدنبال تحریم و تضیعیف و خوردن ایرانست و تمام امیدشان به جدایی حاکمیت و ملت است که این جدایی نه فقط با تحریم بلکه به یمن فساد و سومدیریت داخلی در حال عملی شدن است. اگر کسی به امریکا خدمت میکند، منتقدان به حاکمیت نیستند، آنهایی هستند که همین فسادی و سو مدیریت را که شما قبول دارید ایجاد کرده اند.
این کاربر از رضا بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-14-2019, 09:32 PM   #49
صادق

نقل قول:
من نمیدانم شما از کدام جریان تبلیغی که بدنبال تبرئه آمریکاست صحبت میکنی . اما میدانم که از زیر پاسخ به این سئوال که مشکلا ت ما ناشی از سوء مدیریت داخلی است شانه خالی میکنی. من پرسیدم وضعیتی که در قوه قضاییه موجود است بعهده امریکاست ؟
1-آن جریان تبلیغی که دنبال تبرئه آمریکا هست را میشود از گفتارشان تشخیص داد . گفتار آنها یک ویژگی یکسان دارد .
"ابتدا ترامپ را محکوم میکنند بعد میگویند اما تقصیر خودمان هم بود که زودتر از در دوستی با آمریکا برنیامدیم و اگر با آمریکا دوست شده بودیم اینطور نمیشد "
2- در باره سوء مدیریت داخلی از جمله قوه قضاییه قبلا هم به صراحت گفته ام و ظاهرا متوجه نشدید برای همین دوباره تکرار میکنم . سوء مدیریت داخلی و از جمله فساد قوه قضاییه ربطی به آمریکا ندارد .
اما اگر انتظار دارید در هر موضوعی من به مسائل و مشکلات داخلی بپردازم و ژست روشنفکری با انتقاد و حتی تحقیر خودی بگیرم باید بعرض برسانم که کمبودی در این زمینه وجود ندارد و الحمدلله به اندازه کافی منتقد داخلی وجود دارد و اهل خود تحقیری هم نیستم .
نقل قول:
و اینکه شما با پذیرش فساد جلو می آیید، بوی سیاست خلع سلاح منتقدین به خرابکاریها و خرابکاران فوق الذکر را دارد. وقتی در عمق هیچ اشاره ای به عواقب این سیاست نمیکنید.
اینکه یک جمله از روحانی ( که مورد تایید کل نظام است )در مورد کدخدا بودن را مطرح و نقد کرده و سعی میکنید حواسها را به آن سمت جلب کرده و موضع اپوزیسیون بگیرید بوی این را میدهد که سیاست انحراف توجه از خرابکاریها و خرابکاران فوق در کارست.
1-مگر منتقدین طرفدار آمریکا هستند که من خلع سلاحشان میکنم ؟! اگر طرفدار آمریکا نیستند پس از چه سلاحی من آنها را خلع کردم ؟! موضوع ساده هست من بدعهدی ها و فریبکاری ها و جنگ روانی آمریکا را مورد بررسی قرار میدهم و از طرفی ساده اندیشی های داخلی را نشان میدهم تا از تاریخ عبرت گرفته و دوباره فریب نخوریم .
2-یک جمله از آقای روحانی نیست بلکه مجموعه ای از وعده ها و گفتار هست که با نگاه خوش بینانه نشاندهنده ساده لوحی دست اندرکارن هست . باید از ساده اندیشی بیشتر پیشگیری کرد .
نقل قول:
اینکه یک جمله نا مشخص از مطهری را گرفته و آنرا بدون توجه به کلیت طرف نقد میکنید، سیاست تخریب کسانی رامطرح میکنید که هنوز تتمه ای از ظواهر انسانی اوایل انقلاب در آنها باقیست و به همین دلیل هم گاهی انگشت روی کثافتکاریها میگذارند.

آهان اصل مطلبی که دنبالش هستم همین است . اینکه آقای کسی مانند آقای مطهری را دارای تتمه ای از ظواهر انسانی اوایل انقلاب بدانیم ! همین کار را خراب میکند . در اینجا بگویم اصلا یک جمله نامشخص نیست بلکه یک مصاحبه کامل است که در لینک مطلب مربوطه ارجاع اصلی هم وجود دارد و اما کلا این نگاه دو ایراد دارد .
اول - ما تحت تاثیر شخص قرار میگیریم و به سخنان فرد توجه نمیکنیم و سخنان را تحلیل نمیکنیم .اقای مطهری خروج ترامپ را تلویحا توجیه میکند و میگوید نیروهای داخلی زمینه ساز خروج ترامپ شدند . ایشان دارد آدرس غلط میدهد و آدرس غلط را هر کسی داد باید غلط بودن آن نشان داده شود .این لینک پاسخ به همین آدرس غلط دادن است
و در لینک ابتدای صفحه هم ارجاع به اصل مصاحبه مطهری وجود دارد تا گمان نکنید فقط یک جمله نامشخص گرفته شده
دوم - ایراد دوم این نگاه این است که کسی را تتمه ای از ظواهر انسانی اوایل انقلاب میدانید که با برخی رفتارهایش مطابقت ندارد . برای مثال میتوانید نوع برخورد ایشان با موضوع یعقوب دورازهی نماینده سراوان را بررسی کنید تا ببینید چقدر از آن تتمه باقی مانده است .
نقل قول:
بنظر من شما اگر هم ظاهرا فساد را قبول دارید، اصلا دوست ندارید از کسانی که بی لیاقت و یا فاسدند و یک از کارهایشان برای از میدان بدر کردن منتقدانشان، انگ امریکایی به آنها زدن است انتقاد کنید. و ضمنا نوشته هایتان بوی همان سیاست انگ امریکایی زدن را بیاد می آورد.
اصلا اصراری ندارم که طور دیگری در باره من فکر کنید اما اگر مستقیما و فقط در باره موضوعاتی که من مطرح میکنم حرفی دارید خوشحال میشوم که بدانم
این کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-15-2019, 01:16 AM   #50
رضا

نقل از صادق:
نقل قول:
1-آن جریان تبلیغی که دنبال تبرئه آمریکا هست را میشود از گفتارشان تشخیص داد . گفتار آنها یک ویژگی یکسان دارد .
"ابتدا ترامپ را محکوم میکنند بعد میگویند اما تقصیر خودمان هم بود که زودتر از در دوستی با آمریکا برنیامدیم و اگر با آمریکا دوست شده بودیم اینطور نمیشد "
اگر منظورتان من هستم . نه من اینطور فکر نمیکنم. شما هم بد نیست برای فهمیدن نظر دیگران به حرفهای آنها توجه کنید . ملت ایران هم تحت حضور این حاکمیت بصورت مداوم انگ خورده و در نهایت از طرف هم جز ریاکاری ندیده. انگ تبرئه امریکا هم انگ کمی نیست . بنظر من وقتی شخصی به مرحله انگ زنی میرسد باید با او با احتیاط بیشتری برخورد کرد.
بگذریم برای روشن شدن نظرم در خصوص امریکا مثالی میزنم. فرض کسی ایدز یا سرطان خون دارد . سیستم دفاعی بدنش به جای مقابله با میکرب خارجی به خود بدن حمله میکند ، سیستم داخلیش قرو قاطی و ضعیف شده و بطرف زوال میرود. از طرفی هم شیر و مار و عقرب تهدید میکنند. کسی میگوید به معالجه بیماری نپرداز و به جنگ شیر برو. شیر هم بیرون ایستاده منابع را محدود کرده و منتظر از پا در آورده شدن شخص توسط میکربهای داخلیش است تا حمله کند. شما چه میکنی ؟ من فکر میکنم باید به معالجه بیماری پرداخت ، بدن را قوی کرد ، شاید آقا شیره ول کنه بره. اما شما میگویی که به تشخیص بیماری نپرداز به کلک و حقه های داخلی نپرداز، فقط آماده دفاع در مقابل عنصر خارجی باش . به امثال ما هم انگ دنبال تبرئه امریکا بودن را میزنید.

اینکه از تک تک یا کلیت نظام توسط بخشهایی دیگر از آن انتقاد میشود بیراه نیست. شما هرچه دلت میخواهد به روحانی و غیره بگو . بنظر میرسد که بخشی مشغول بخش دیگری است. از آنجاییکه با سو مدیریت در طول این چهل ساله کار هر روز بدتر شده، در کلیه جهات، مسلما با پیشرفتن این خط هم کار درست نخواهد شد. اما دیگران هم حق دارند با پروژه هایی که زیر لوای مبارزه با دشمن خارجی ، دشمن داخلی را تقویت میکنند آنطور که دلشان میخواهد برخورد کنند.
2 کاربر از رضا بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 12:01 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.