آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > ایران > تحلیل سیاسی

پاسخ
    نمایش ها: 328 - پاسخ ها: 8  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-26-2019, 11:29 PM   #1
صادق

تشکرها: 5,554
در 2,221 پست 10,204 بار تشکر شده
Points: 24,417, Level: 95 Points: 24,417, Level: 95 Points: 24,417, Level: 95
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض آیا واقعا رابطه با آمریکا شرط لازم است .؟!!

این دو پست را سرنگار دیگری در قالب یک موضوع جدید ارائه کردم چون به نظرم مبحث قابل تاملی هست .این مطلب از اجزای جنگ روانی هست که در فضای مجازی بسیار ترویج میشود .
جدا کردن پست این دو دوست عزیزم فقط برای ملموس تر کردن موضوع است و خدای ناکرده اصلا کاری به نظرات شخصی آن عزیزان ندارد . خلاصه موضوع اصلا شخصی نیست
نقل قول:
نوشته اصلی توسط payman نمایش پست ها
چند وقت پیش دکتر زرشناس استکبار ستیز در صدا و سیما نیز شبیه همچین استدلالی کردند که : اگر رابطه با آمریکا موجب پیشرفت می شود چرا مکزیک و مصر و پیشرفت نکرده اند

دکتر ناظران گفتند که ایشان فرق بین شرط لازم و کافی را نمی داند و از حداقل ابزار ریاضی برای بحث منطقی برخودار نیست . و به بیان ایشان لازم است با آمریکا رابطه داشته باشیم تا پیشرفتی حاصل گردد اما کافی نیست .
که آسیب دیدگی ایران به علت رعایت نکردن لزوم رابطه است و آسیب مصر و مکزیک و....به علت کافی نبودن برقراری رابطه ! در هر حال چیزی که میدانیم و میبینیم عدم رابطه موجب آسیب است .
این گزاره شرطی چیز عجیبیه در حد دکترامون هم باهاش مشکل دارند
نقل قول:
نوشته اصلی توسط شمشیری نمایش پست ها
شاید ریشه کن شدن فقر متضمن رابطه با آمریکا نباشد لیکن متضمن ایجاد جنگ و رویارویی با آمریکا نیز نخواهد بود. قرار نیست اگر رابطه نداریم "بجنگیم" و اگر قهریم به یکدیگر چنگ و دندان نشان دهیم. ضمنا تا چه میزان رشد اقتصادی در بازاری که بزرگترین بخش آن متعلق به کسی است که ما با آن سرجنگ داریم امکان پذیر است؟
این دو گفته در واقع یک مطلب هست .
بطور خلاصه میگوید :
"اگر رشد اقتصادی میخواهیم شرایطی دارد که از جمله شرط لازم آن رابطه با آمریکا است !"
دوستان لطفا خوب توجه کنند .
این نظر حاوی چند پیش فرض ذهنی هست که شالوده چنین تفکری را تشکیل میدهد اجزای این شالوده برخی واقعیات را در نظر نمیگیرند و برخی واقعیات که اولویت نیست را در اولویت بالا قرار میدهند . این پیش فرضها این است .
1- اولین پیش فرض آنستکه ایران تمایلی به داشتن با رابطه آمریکا ندارد !
حتی برخی تا جایی پیش میروند که آمریکا بسیار تمایل به برقراری رابطه دارد اما ایران ندارد .
این گروه در باره برخی واقعیات چشم خود را می بندند و بعد با حربه های تبلیغاتی اذهان را اغفال میکنند .
واقعیاتی که این گروه در نظر نمیگیرند چندین دوره مذاکره بین ایران و آمریکا هست که بنا بر تمایل هر دو طرف و وجود منافع مشترک انجام شده اما در نهایت طرف آمریکایی در هنگامی که دید مشکلش حل شده یا احتمال داده که میتواند امتیاز بیش از آنچه قبلا توافق کرده بودند را بگیرد به راحتی از بار تعهدات خود سرباز زده و با ایجاد هیاهوی تبلیغاتی افکار عمومی را از بدقولی خود منحرف کرده .
آخرین آن همین برجام بود که ترامپ از آن بیرون آمد آنوقت من ایرانی باید برای هموطنانم توضیح بدهم که آمریکا بدعهدی کرده و ایران در این زمینه مقصر نیست . تمام طرفهای غیر آمریکایی از بدعهدی آمریکا میگویند اما من باید درس شرط لازم و کافی پس بدهم !
2- دومین پیش فرض ذهنی اجبار ما به متابعت از آمریکا هست و مختار بودن آمریکا به هر کار است.
این شالوده فکری تبلیغ میکند که اگر آمریکا در مذاکرات بدعهدی کرده چون ما آنطور که او میخواسته رفتار نکردیم .!باب میل آمریکا رفتار کردن را هم نامگذاری کرده اند رفتار نرمال !
میگویند ایران کشور نرمالی نیست ! اگر نرمال بود آمریکا بدعهدی نمیکرد .
اینها صریحا نمیگویند رفتار نرمال چیست اما در واقع منظورشان داشتن رفتاری باب طبع آمریکا هست .در واقع از بار مثبت ذهنی کلمه نرمال سوء استفاده میکنند .انسان با شنیدن چیز نرمال آنرا مطلوب تصور میکند و هر آنچه غیر نرمال باشد را بیشتر بد میداند تا خوب .!
ایران بعد از برجام رفتار نرمالی نداشت چون در سوریه مانع سقوط اسد و روی کار آمدن دست نشانده های آمریکا و اسراییل و نهایتا مثله شدن اعضای حزب الله لبنان شد !
ایران واقعا بد کرد که اجازه نداد متحدان منطقه ای اش از بین بروند و قتل عام شوند . یادتان باشد اسراییل حتی اعضای داعش را را رسما مورد مراقبتهای پزشکی در خاک خود قرار میداد .
رفتار اسراییل ترکیه عربستان و امارت همه نرمال بودند اما ایران رفتار نرمال ندارد .
این را اگر آمریکاییها بگویند تعجبی ندارد اما بقول عباس عبدی اگر ایرانی بگوید مایه تعجب است ! بیشتر به تحت تاثیر تبلیغات قرار گرفتن میماند .
3-سومین پیش فرض ذهنی این نظریه آنستکه برای کشوری با تاریخ و جغرافیای سیاسی ایران اولویت اصلی را رشد اقتصادی میداند !
این فکر سعی میکند تهدیدهای امنیتی را نادیده بگیرد و با بستن چشمان خود در برابر تهدیدات امنیتی به مخاطب القا میکند که اصلا تهدید امنیتی وجود ندارد .
برای مثال آنهمه حمایت آمریکا از گروههای معاند و حتی تجزیه طلب را کاری کوچک میداند یا فراموش میکند که به قول دکتر ظریف ما در جنگ 8 ساله به دنیا التماس کردیم التماس کردیم التماس کردیم که به ما موشک برای مقابله با موشکهای صدام بدهند و ندادند . فراموش میکند که در 200 سال گذشته ایران به هیچ کشوری حمله نکرد اما مرتبا مورد حمله و طمع بیگانگان دور و نزدیک قرار گرفت . فراموش میکند که آمریکا آلمان و هلند به صدام سلاح شیمیایی میدادند .
همه اینها تهدیدات امنیتی است و رفع تهدید امنیتی در اولویت همه چیز است . چون بقول شکسپیر :بودن یا نبودن مسئله این است .
نباید در برابر دورنمای زیبای رشد اقتصادی کاری کنیم که موجودیت آنی ما در خطر قرار گیرد .
4- چهارمین پیش فرض آنستکه تمام وضع بد جامعه ما ناشی از عدم وجود رابطه با آمریکا هست . جالب است که بعضا شعار عدالت و رفع فقر داده میشود اما اینکه سیاستهای داخلی که عامل ایجاد فقر و شکاف طبقاتی هست چه ربطی به آمریکا دارد را بیان نمیکنند .
به نظر میرسد همان سیاستگذاران مال اندوز هستند که عدم رابطه با آمریکا را بعنوان عامل اصلی فقر و شکاف طبقاتی در جامعه تبلیغ میکنند .
5- این فکر اعتماد عجیب و دور از واقعیتی به آمریکا دارد .
اصلا در نظر نمیگیرد آمریکا در زمان اوباما موبایل شخصی متحد خود صدر اعظم آلمان خانم مرکل را شنود میکرد یعنی حتی به روابط خانم مرکل با شوهر و بچه اش هم کار داشت .حالا این کشور آلمان با آن قدرت اقتصادی هست تصور کنید با ایران مطیع و رام چه میکند وقتی دستش برسد .
این گروه یادشان رفته که اگر انسان گرگ را گاز نمیگیرد دلیلی ندارد که گرگ هم انسان را گاز نگیرد و البته در باره زمانی که گرگ به هر دلیل میل به گاز گرفتن پیدا کرد کوچکترین برنامه ای حتی در حد حرف ندارند ! فقطمیگویند اینطور نمیشود ! همین !
خلاصه :
رابطه با هر کشوری از جمله آمریکا خوب است به شرط آنکه منافع آن از مضار آن بیشتر باشد .
در شرایطی که دولتهای آمریکا در 40 سال گذشته بقول نوام چامسکی از اذیت و آزار ایران فروگذار نکردند ما حتی اگر بخواهیم با آمریکا رابطه برقرار کنیم و از مواهب اقتصادی آن بهره مند شویم عملا باید به کشوری خلع سلاح شده و حرف گوش کن مثل عربستان تبدیل شویم و تازه در آن شرایط هم این آمریکا هست که تصمیم میگیرد که چکار با ما بکند . آیا ایران یکپارچه برایش و برای اسراییل جالبتر است یا ایران از هم گسیخته .
پس صرف به این است که حداقل خودمان در باره سرنوشت خودمان تصمیم بگیریم و نه اینکه تصمیم گیری را به آمریکا و اسراییل واگذار کنیم چون میخواهیم نرمال باشیم
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-27-2019, 01:48 AM   #2
mehdi

تشکرها: 2,769
در 1,788 پست 8,068 بار تشکر شده
Points: 19,502, Level: 88 Points: 19,502, Level: 88 Points: 19,502, Level: 88
پیش فرض پاسخ : آیا واقعا رابطه با آمریکا شرط لازم است .؟!!

یک زمانی آقا شهابی بود که به کار بردن علامت های تعجب و سوال بیش از حد حساس بود.
نظر شخصی من این است که باید به این طور سرنگارها که پی در پی ایجاد می شوند و با علامت تعجب مکرر در نام سرنگار پیش داوری شان را کرده اند باید بی توجه بود.

نقل قول:
قانون شماره ١٢ :
لطفا از پست کردن خبر های کم اهمیت و تحلیل های ضعیف و غیر مستند جدا بپرهیزید. پست های مذکور منعکس نخواهند شد.
نمی دانم به متنی که چنین جملاتی دارد می توان نام تحلیل گذاشت؟
نقل قول:
این گروه در باره برخی واقعیات چشم خود را می بندند و بعد با حربه های تبلیغاتی اذهان را اغفال میکنند .
ایجاد هیاهوی تبلیغاتی افکار عمومی
اینها صریحا نمیگویند رفتار نرمال چیست اما در واقع منظورشان داشتن رفتاری باب طبع آمریکا هست
با بستن چشمان خود
بیشتر به تحت تاثیر تبلیغات قرار گرفتن میماند
به عنوان عامل اصلی فقر و شکاف طبقاتی در جامعه تبلیغ میکنند .
این گروه یادشان رفته
کوچکترین برنامه ای حتی در حد حرف ندارند ! فقطمیگویند اینطور نمیشود
نقل قول:
قانون شماره ۶:
لطفا از ارسال "موضوعات جدید" تکراری جدا خودداری فرمایید. قبل از ایجاد موضوع جدید یا طرح سئوال با استفاده از گزینه جستجو از عدم وجود مطلب ارسالی در انجمن ها مطمئن شوید. از نوشتن یک سئوال و یا یک نامه در انجمن های مختلف خودداری فرمایید.
همه این مباحث قبلاً در فروم بحث شده است. از ابزار جستجو استفاده کنید و آنها را بیابید و دوباره بخوانید.

به نظرم برای همه واجب است یک کتاب اقتصاد کلان خواندن.
یک پزشک نوعی را مجبور بکنند یا خودش را راضی بکند تنها اعضای خانواده خودش را درمان بکند. اقتصاد این پزشک رشد می کند؟ برای خدماتش ارزش افزوده ایجاد می شود؟ ثروتمند می شود؟ امنیتش بالاتر می رود؟ نه جانم. کم کم خانواده خودش هم می فهمد او چاره ای جز ارائه خدمات به ایشان ندارد و ارزش خدمات او کاهش می یابد و شاید حتی چیزی هم به او پرداخت نکنند. وضع اقتصادش که خراب شد، وضع امنیتش هم خراب می شود. وضع عزتش هم خراب می شود.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 06-27-2019, 08:09 AM   #3
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
. وضع اقتصادش که خراب شد، وضع امنیتش هم خراب می شود. وضع عزتش هم خراب می شود.
1- یاد کردی از مدینه و کردی کبابم . یادش به خیر جای آقا شهاب خیلی خالی هست
2- یک زمانی میگفتند اسفندیار رحیم مشایی احمدی نژاد را سحر کرده است .
مشایی در جواب گفت فرض کنید من احمدی نژاد را سحر کردم ! پس آقایان در حوزه اینهمه سال چکار میکردند خب بفرمایند باطل السحر شوند .
حالا من اقتصاد کلان نخواندم شما که ماشالا خواندید بفرمایید به جز تعداد علامت تعجب به کار رفته در متن ایراد دیگری را بطور مستند بگیرید .
3 - من هم کاملا موافقم اقتصاد که خراب شد امنیت هم از بین میرود عزت هم از بین میرود . این حرف تازه ای نیست .
نقل است از سقراط (2000سال پیش) که گفته دوام و قوام ملک به سه چیز است اول - نان دوم - سلاح سوم - اعتماد بین مردم و حکومت
از او پرسیدند اگر مجبور باشیم یکی را حذف کنیم اما مملکت دوام بیاورد کدام را حذف کنیم جواب داد سلاح چراکه یا نان و اعتماد بین مردم و حکومت مملکت دوام می آورد از او پرسیده شد اگر یک ضلع این مثلث را برداریم کدام ضلع است که حتما مملکت فروپاشد ؟! جواب داد اعتماد بین مردم و حکومت ! اگر اینرا بردارید حتی با وجود نان و سلاح مملکت فرو خواهد پاشید .
خلاصه اهمیت اقتصاد از صدها سال پیش معلوم بوده فقط یک دیدگاه میگوید برای داشتن اقتصاد سالم و عادلانه ( نه صرفا رشد بالا ) میشود بدون سر خم کردن جلوی آمریکا و با اصلاح و اجرای قوانین به هدف رسید و دیگری میگوید نخیر باید سلاح را داد و سر خم کرد و مثل عربستان پول داد و اسمش را گذاشت مولفه القلوب !
در تایید دیدگاه اول که میگوید تحریمهای آمریکا اگر درست مدیریت شود قابل حل است این خبر آمده .
شخصا نمیدانم این خبر تا چه میزان صحت دارد اما علی الحساب هست . انشالله یکی از دوستان اقتصاد کلان خوانده صحت آن را بررسی و منت نهاده ما را در جریان میگذارد .
"بانک جهانی پیش‌بینی کرده است که اقتصاد ایران در سال جاری میلادی ۳,۶ درصد کوچک‌تر خواهد شد اما از سال آینده به مدار صعودی بازخواهد گشت و نرخ رشد ۱.۱ درصدی را تجربه خواهد کرد که همین نرخ رشد در سال ۲۰۲۱ نیز تکرار خواهد شد. بانک جهانی در گزارش خود به تأثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر کاهش ارزش ریال و منفی شدن نرخ رشد اقتصادی ایران اشاره‌کرده و درعین‌حال خاطرنشان کرده که این تحریم‌ها ثبات بازار جهانی نفت را نیز به خطر می‌اندازند."
http://ana.ir/fa/news/50/350705/پیش‌...ر-سال-2020
ارسال شده توسط تلفن همراه
این کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 06-27-2019, 09:16 AM   #4
mehdi

شما می فرمایید می شود با تحریم نه صرفاً رشد بالای اقتصادی بلکه اقتصاد سالم و عادلانه داشت. طیف مخالفتان را هم متهم به وادادگی و تسلیم می کنید و البته این رویه معمول تان در این یکی دو هفته اخیر است:
نقل قول:
یک دیدگاه میگوید برای داشتن اقتصاد سالم و عادلانه ( نه صرفا رشد بالا ) میشود بدون سر خم کردن جلوی آمریکا و با اصلاح و اجرای قوانین به هدف رسید و دیگری میگوید نخیر باید سلاح را داد و سر خم کرد و مثل عربستان پول داد و اسمش را گذاشت مولفه القلوب !
این ادعای شما است دیگر درست است؟
از طعنه هایتان می گذرم. از اینکه مثل دون کیشوت یک دشمن خیالی می سازید و به آن حمله می کنید هم می گذرم. اصلاً شما مجموعه خوبی ها و شجاعت ها و صراحت ها و صداقت ها ما مجموعه ترس ها و تبلیغات و القاها و دروغ ها. از این بالاتر؟ پذیرفتیم دیگر. حالا خواهش می کنم اینها را بگذاریم کنار و یک خط در میان از آنها در جملات استفاده نکنیم.
لطفاً خواهش می کنم، استدعا دارم در قالب همین دو سوال به بحث ادامه بدهید.
1- این مدل اقتصادی را که می توان بدون رابطه با جهان خارج و در حال تحریم نه صرفاً رشد اقتصادی بلکه اقتصاد سالم و عادلانه داشت را برایمان توضیح بدهید.
2- کدام کشور جهان بدون رابطه با جهان و تحریم به این اقتصاد مدنظر شما رسیده است. یک یا چند مورد را نام ببرید.
2 کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-27-2019, 09:31 AM   #5
صادق

نقل قول:
لطفاً خواهش می کنم، استدعا دارم در قالب همین دو سوال به بحث ادامه بدهید.
1- این مدل اقتصادی را که می توان بدون رابطه با جهان خارج و در حال تحریم نه صرفاً رشد اقتصادی بلکه اقتصاد سالم و عادلانه داشت را برایمان توضیح بدهید.
2- کدام کشور جهان بدون رابطه با جهان و تحریم به این اقتصاد مدنظر شما رسیده است. یک یا چند مورد را نام ببرید.
1- بدون رابطه با جهان خارج مورد ادعای من نبود بلکه میشود روابطی هرچند اندک داشت همان که گفته میشود دور زدن تحریمها و
ضمنا داشتن اقتصاد سالم و عادلانه براساس قوانین عدالت محور و اجرای آن است . ایجاد و اجرای آن قوانین عدالت محور ربطی به دنیای خارج ندارد .
2- در مصاحبه ای با مرحوم انور خامه ای خواندم کشور آلمان در رکود سال 1929 با جداسازی خود از اقتصاد جهانی موحب شد که گرفتار رکود نشود و به قدرت اقتصادی آلمان منجر شود البته مرحوم خامه ای میگفت همین قدرت اقتصادی موجب بلندپروازی هیتلر هم شد

قدیمی 06-27-2019, 10:21 AM   #6
صادق

ظاهرا خبر خبرگزاری آنا صحیح است .
رشد اقتصادی ایران بعد از رکود فعلی در سالهای 2020 تا 2024 !
این گزارش صندوق بین المللی پول است که صریحا میگوید ایران از سال 2020 دوباره رشد اقتصادی را شروع میکند و از 2021تا سال 2024 رشد 1.1% را تجربه خواهد کرد
The International Monetary Fund has forecast Iran's real GDP growth to stand at -6%, 0.2% and 1.1% in 2019, 2020 and 2024 after a contraction of 3.9% in 2018
https://financialtribune.com/article...growth-in-2020
ظاهرا برای رشد اقتصادی 1 % تقریبا بدون نفت نیازی به رابطه با آمریکا نیست

البته دوستانی که اقتصاد کلان خوانده اند اگر ممکن است تفسیری بفرمایند .ترجیحا در سرنگار جدا گانه .بقول معروف مرسی که هستید
3 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-27-2019, 02:34 PM   #7
mehdi

نقل قول:
نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
ظاهرا خبر خبرگزاری آنا صحیح است .
رشد اقتصادی ایران بعد از رکود فعلی در سالهای 2020 تا 2024 !
این گزارش صندوق بین المللی پول است که صریحا میگوید ایران از سال 2020 دوباره رشد اقتصادی را شروع میکند و از 2021تا سال 2024 رشد 1.1% را تجربه خواهد کرد
The International Monetary Fund has forecast Iran's real GDP growth to stand at -6%, 0.2% and 1.1% in 2019, 2020 and 2024 after a contraction of 3.9% in 2018
https://financialtribune.com/article...growth-in-2020
ظاهرا برای رشد اقتصادی 1 % تقریبا بدون نفت نیازی به رابطه با آمریکا نیست

البته دوستانی که اقتصاد کلان خوانده اند اگر ممکن است تفسیری بفرمایند .ترجیحا در سرنگار جدا گانه .بقول معروف مرسی که هستید
اجازه بدهید، اتفاق بیفتد در موردش تاپیک جداگانه می گذاریم.
فعلاً خواهش می کنم در مورد سوالات مطرح شده به صورت مستند پاسخ بدهید.
نقل قول:
البته کلیت اینکه با جهان خارج باید رابطه داشت را پذیرفته اید:
نقل قول:
1- بدون رابطه با جهان خارج مورد ادعای من نبود بلکه میشود روابطی هرچند اندک داشت همان که گفته میشود دور زدن تحریمها و
حالا بیایید یک حالت حدی در نظر بگیریم و درباره اش فکر کنیم، فرض کنید اتفاق عجیبی در دنیا افتاده است که هر گونه مبادله ای چه کالا چه خدمات غیر ممکن شده است، نه اینکه غیرقانونی باشد، اصلاً غیرممکن است یا هزینه آن بی نهایت است. هر چیزی که برای من است تا ابد برای من است و هر چیزی که من می سازم تا ابد برای من خواهد بود. چه اتفاقی برای چنین اقتصادی می افتد؟ به عبارت دیگر اگر هزینه های مبادله در یک اقتصاد افزایش یابد چه اتفاقی برای آن می افتد؟
قدیمی 06-27-2019, 06:27 PM   #8
صادق

نقل قول:
حالا بیایید یک حالت حدی در نظر بگیریم و درباره اش فکر کنیم، فرض کنید اتفاق عجیبی در دنیا افتاده است که هر گونه مبادله ای چه کالا چه خدمات غیر ممکن شده است، نه اینکه غیرقانونی باشد، اصلاً غیرممکن است یا هزینه آن بی نهایت است. هر چیزی که برای من است تا ابد برای من است و هر چیزی که من می سازم تا ابد برای من خواهد بود. چه اتفاقی برای چنین اقتصادی می افتد؟ به عبارت دیگر اگر هزینه های مبادله در یک اقتصاد افزایش یابد چه اتفاقی برای آن می افتد؟
اولا این گونه سئوال کردن خیلی سبک و سیاق خوبی هست . همانطور که من فروپاشی خونبار ایران را در اثر خلع سلاح و به امید نزدیکی به آمریکا مطرح میکنم و پیش بینی واکنش شما را در برابر این سناریو را طلب میکنم شما هم میگویید :بسیار خب با آمریکا قهر و آنهم امکان مبادله را صفر میکند . خب بعدش چه اتفاقی می افتد .
من ابتدا به همین سئوال جواب میدهم و بعد اگر خواستید به سئوال دوم که البته قبلا پاسخ کوتاهی داده بودم .
حالا به قول شما فرض کنیم عملا رابطه با جهان خارج ممکن نیست ! آنوقت چه اتفاقی می افتد .در عمل هم میفرمایید اینقدر هزینه انتقال زیاد میشود که عملا امکان جابجایی نیست .
به نظر من این فرض محال است چون مبادله کالاهای نظامی در مناطق محاصره شده و شدیدا تحت کنترل مثل غزه و یا یمن انجام میشود . وقتی بتوان به غزه و یمن که ظاهرا بطور کامل تحت محاصره هست سلاح رسانید امکان محاصره کشور بزرگی مثل ایران محال است .
این که بتوان واقعا از عبور کالا جلوگیری کرد اشتباه محاسباتی هست که برای مثال فرانسه در ویتنام مرتکب شد . فرماندهی نظامی فرانسه فکر نمیکرد که ویتکونگها بتوانند از کوههای مرتفع و پردرخت با امکانات بسیار اندک توپ جابجا کنند در حالیکه حرکت آنها دیده نشود و خود فرانسوی ها از همان ارتفاعات چند عراده توپ با هواپیما جابجا کردند .
اما همین اشتباه محاسباتی موجب شکست سخت دین بین فو برای قلدرهای قرانسوی شد .
حالا با تمام این تفاصیل میشود گفت فرض محال ,محال نیست .
اگر واقعا امکان مبادله هیچ کالایی با خارج ممکن نشود ما به یک زندگی روستایی با تمام مشکلات و فواید آن برخواهیم گشت و عادات روستایی را دوباره در پیش خواهیم گرفت .
توجه داشته باشید در صورت عدم مبادله هیچ کالایی عملا کامپیوتر و اینترنت وجود نخواهند داشت .
حالا ممکن است بگویید این خیلی بد است و من میگویم هرچند این حالت را محال میدانم اما در مقایسه با برادر کشی که خود آمریکاییها راه خواهند انداخت بد نیست .
شخصا ترجیح میدهم مانند روستایی زندگی کنم تا اینکه در کمپ آوارگان یکبار از تجاوز نگهبانان ارودگاه بترسم یا در صف گرفتن غذا از UN !
یا ترجیح میدهم مانند روستایی زندگی کنم تا اینکه دستم به خون هموطنم آلوده باشد .
یا ترجیح میدهم مانند روستایی زندگی کنم تا اینکه توسط هموطنم و با اسلحه آمریکایی و طرح اسراییلی کشته شوم .
قدیمی 06-28-2019, 07:03 PM   #9
payman

payman's Avatar

تشکرها: 638
در 158 پست 509 بار تشکر شده
Points: 7,944, Level: 59 Points: 7,944, Level: 59 Points: 7,944, Level: 59
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
1- اولین پیش فرض آنستکه ایران تمایلی به داشتن با رابطه آمریکا ندارد !
2- دومین پیش فرض ذهنی اجبار ما به متابعت از آمریکا هست و مختار بودن آمریکا به هر کار است.
3-سومین پیش فرض ذهنی این نظریه آنستکه برای کشوری با تاریخ و جغرافیای سیاسی ایران اولویت اصلی را رشد اقتصادی میداند !
4- چهارمین پیش فرض آنستکه تمام وضع بد جامعه ما ناشی از عدم وجود رابطه با آمریکا هست .
5- این فکر اعتماد عجیب و دور از واقعیتی به آمریکا دارد .
در اینکه آمریکا بد عهدی کرده وقابل اعتماد نیست درست می فرمایید ولی در مورد پیش فرضهای 5 گانه که گفتید من نظرم با قضاوتهای شما اندکی متفاوت است :

- در مورد اول ایران علاقه به ارتباط با آمریکا دارد ولی جهت پیشبرد اهدافی که به ضرر متهدان منطقه ای آنهاست و اینکه حکومت نیاز به 4 پایه رهبری آسمانی ، ایدئولوژی آسمانی ، طرفداران متعصب و دشمن خارجی دارد ، و بدون هرکدام از این 4 گانه تعادل آن از بین می رود . مثلا در مورد چهارم مزین شدن خیابان های تهران به تصویر شیطاتی اوباما در زمان تماس رییس جمهور منتخبمان در همین راستا بود.
- در مورد دوم من عقیده دارم که آمریکا مجاز به انجام هر کاری نیست ولی خودمان داریم اجازه هر کاری را به آنها می دهیم ، مثلا بجای رد پیشنهاد مذاکره می توان با حضور طرفهای جدید و پیش شرط آن را امتحان کرد .
-در مورد سوم ممکن است اولویت اول اقتصاد نباشد اما چون تهدید اول است باید چاره ای برایش اندیشید .
- در مورد چهارم هم نظر با شما تفریبا تمام مشکلات داخلی است، ولی نه از طرف صادق و پیمان بلکه سران اصلی مملکت مسبب وضعیت فعلی هستند .مثلا بجای حساسیت به نام شاملو و شجریان میتوانند روی پرونده های شهرداری و فساد سیستماتیک وزرا وکلا اندکی نظر بکنند و راسا پیگیر باشند ! ، یا یکبار پیگیر شوند چرا اینهمه فساد داریم و چه قانونی ممکن است کمک کند یا تورم یا ....
- در مورد 5م می توان نه اعتماد کرد و نه تقابل بلکه با سیاست های درست خطر را مهار کرد کافیست یک مدت شعر مرگ و نابودی و تحرکات حساسیت زا را برای استراحت خودمان هم شده متوقف کرد ببینید تغییری حاصل می شود یا خیر .

به هر دلیلی دشمنان اصلی که مسئولان برایمان ساخته اند خشکسالی ، نقدینگی ،رکود ، تورم ، بیکاری 10 میلیونی ، حاشیه نشینی 12 میلیونی ، فساد ، محیط زیست ، ورشکستگی صندوقهای بازنشستگی ،فرسودگی صنعت ،سقوط سرمایه انسانی و اجتماعی و....هستند . وآمریکا و دشمنان منطقه ای که خودمان انتخاب کرده ایم از این موضوع آگاهند و از همین طریق فشار حداکثری می آورند تا خرابکاری 40 ساله ما را تکمیل کنند . اما راه حل چیست ؟
بنظر من راه حل تغییرات گسترده داخلی و بازی مذاکره با همون لات استیجاری هست که عربستان و اسرائیل برای ما در نظر گرفته اند .
در غیر اینصورت به قول آن پیر خراسانی " خودتان میدانید و مملکتتان "
پیروز باشید
payman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از payman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 07:13 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.