آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار نوشته های شهیر > مقالات سیاسی

پاسخ
    نمایش ها: 18416 - پاسخ ها: 47  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-13-2010, 02:04 AM   #1
شهیر

تشکرها: 6,652
در 2,023 پست 21,967 بار تشکر شده
Points: 40,569, Level: 100 Points: 40,569, Level: 100 Points: 40,569, Level: 100
Activity: 60%
Activity: 60% Activity: 60% Activity: 60%
پیش فرض گپ و گفتگو با شهیر (3)

با سلام بر دوستان جوان و عزیزم که با تلاش خود یک جو متفاوت و منحصر بفرد را در فضای سیاسی جامعه ایرانی بوجود آورده اند. امروز بعد از مدت ها گرفتاری های مختلف توانستم سری به فوروم بزنم. دوستان جدید به اضافه قدیمتر ها اینجا را به مکانی برای برخورد اندیشه بجای برخورد "صرف" عقیده، برخورد عقلانیت و معلومات و دانش اجتماعی و سیاسی بجای برخورد احساسات و تعصب و شعار های بی محتوا بدل کرده اند. کافی است صفحه ای از مباحثات این فوروم را باز کنید و با نظرات داده شده در یک موضوع مشابه در سایت های پر خواننده مقایسه کنید. برای من عجیب است سطح اطلاعات و نحوه استدلال و قدرت آنالیز بچه های این فوروم.

درود بر همه و با آرزوی روز هائی که جامعه ما از بند "خود قبولی های افراطی" رها شده و فرهنگ حاکم بر این فوروم ، حداقل در جامعه نخبگان فکری ما، فرهنگ غالب شود. اگر امری و سئوالی باشد در حد توان در خدمتم.
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 06-13-2010, 02:10 AM   #2
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,149
در 2,494 پست 13,681 بار تشکر شده
Points: 29,132, Level: 99 Points: 29,132, Level: 99 Points: 29,132, Level: 99
Activity: 80%
Activity: 80% Activity: 80% Activity: 80%
Question پاسخ : گپ و گفتگو با شهیر (3)

با درود فراوان خدمت استاد بزرگ شهیر گرامی. پرسش من این است:

با در نظر گرفتن تحرکات اخیر از جانب ایران و آمریکا، احتمال حمله به ایران را چگونه ارزیابی میفرمایید؟

با سپاس فراوان.

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
14 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-13-2010, 03:15 AM   #3
شهیر

Points: 40,569, Level: 100 Points: 40,569, Level: 100 Points: 40,569, Level: 100
پیش فرض پاسخ : گپ و گفتگو با شهیر (3)

شمشیری عزیز، سلام. با تشکر از لطف شما، حدود یک سال و نیم پیش وقتی که هنوز شهیربلاگ دائر بود در بحثی که با یکی از دوستان داشتیم من نظر خود را در مورد حمله احتمالی آمریکا (که قبل از آن معتقد بودم به احتمال زیاد صورت خواهد گرفت) اینگونه بیان کردم که وضعیت جدیدی ایجاد شده و بدلیل شرایط نابسامانی که پیش روی اقتصاد آمریکاست یک پنجره کوتاه زمانی چند ماهه بر روی آمریکا باز است و اگر نتواند در این مدت به این هدف جامه عمل بپوشاند باید تا سالها حول قضیه حمله به ایران را خط بکشد. وضعیت اقتصاد آمریکا ( و نئو لیبرالیسم بطور عام) هر چند که ظاهر امر نشان می دهد که از یک ثبات نسبی برخوردار است در عمق از مشکلات ساختاری بسیار جدی رنج می برد که به این زودیها دست از سر این سیستم بر نخواهد داشت. من یکبار در نوشته ای گفتم که اگر روزی داو جونز حتی مرز 11 و 12 هزار را پشت سر بگذارد انتظار داشته باشید که دوباره سقوط کند. خانم کلینتون، آقای گیتس، آقای بایدن و آقای اوباما که از تصمیم گیران اصلی سیاست خارجی آمریکا هستند در اعماق عقل و قلب خود می دانند که حمله به ایران مسئله ای نیست که آمریکا و جهان غرب به راحتی بتواند آنرا پشت سر بگذارد. سیمور هرش در مقاله ای که شاید توجه زیادی بخود جلب نکرد دو سال پیش از طرف یک سناتور ناشناس گفت که در جلسه ای رابرت گیتس در همان اوائلی که جای رامسفلد را گرفته بود حرفی زد که باید تا زمانی که او بر سر کار است در ذهن ما نقش ببندد. او گفته بود در صورت حمله به ایران، ما نسل ها جنگجوی جهادی خلق خواهیم کرد بطوریکه نوادگان ما نیز با آنها در جنگ خواهند بود. به گفته سناتور مزبور این گفته گیتس سناتور های دموکرات را مبهوت کرده بود. (یادمان باشد که گیتس یک وزیر دفاع معمولی نیست او سوابقی مانند ریاست سی آی ا و یکی از تئوریسین های شورای روابط خارجی آمریکا را در پرونده خود دارد) به عنوان جمع بندی من معتقدم تحت شرایط موجود آمریکا اقدام به حمله نظامی به ایران نخواهد کرد. اما یک احتمال وجود دارد و آن اینکه با شدید شدن تحریم ها از سوی آمریکا و به خطر افتادن وضعیت در ایران، ایران در صدد پاسخگوئی بر آمده (چه در عراق و چه خلیج فارس) و دست به اعمال تلافی جویانه بزند و مآلا اصطکاک تشدید شود و خارج از خواست و اراده دو طرف، برخوردی خشن شکل بگیرد. با تشکر مجدد.
قدیمی 06-13-2010, 08:06 AM   #4
namira

namira's Avatar

تشکرها: 23,231
در 4,458 پست 26,431 بار تشکر شده
Points: 62,376, Level: 100 Points: 62,376, Level: 100 Points: 62,376, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%

سلام بر شهير عزيز و گرامي
احتمالا در جريان هستيد كه كاربراني تحت عنوان گروه فرارسي و سنتكام چند وقتيست در اين فوروم فعاليت ميكنند
گفتگو هاي مختلفي بين اعضا و اين دوستان انجام شد
جواب هايي كه اين نمايندگان ارائه ميكردند بسيار كليشه ايي و تكراري بوده كما اينكه به جستجوي كوتاهي همين حرف ها در فكس نيوز و ABC ساير خبرگزاري ها هم يافت ميشد و در نهايت نتيجه اين گفتوگوها به نتيجه مناسبي ختم نشد
حال سئوال بنده اينست :
با توجه به احتمال(فرض محال كه محال نيست ) گفتگو بين نمايندگان دولت ايران و امريكا چه اطميناني وجود دارد كه آنها هم به مشكلي كه ما در اين فوروم به ان برخورديم مواجه نشوند!؟
اصولا فنون مذاكره با طرف امريكايي بايستي در چه چارچوبي باشد تا به نتيجه مثبت ختم شود!؟
اشتباهي از جانب ما و يا اين نمايندگان رخ داده يا ماهيت اين گفتگو همين است1؟
با تشكر
namira آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 06-13-2010, 10:06 AM   #5
mory291

mory291's Avatar

تشکرها: 6,913
در 2,363 پست 14,849 بار تشکر شده
Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100
Activity: 71%
Activity: 71% Activity: 71% Activity: 71%

با سلام و احترام به حضور شهیر عزیز
حضور شما را مغتنم می شمرم و قصد دارم در دو زمینه بسیار کلی ، شامل اوضاع داخلی و بین المللی کشور سوالاتی طرح کنم و امیدوارم امکان استفاده از نظرات شما را داشته باشم .
1) سوال اول در مورد تحلیل عمومی شما در مورد وضعیت سیاسی داخلی کشور است. شاید در جزئیات این موضوع سوالات بسیار زیادی بتوان مطرح نمود. اما به طور کلی با نگاهی به سلسله رخداد های اخیر ، متاسفانه نمی توان خوشبین بود. موضع گیری های صورت گرفته مثل موضع گیری تهدید آمیز اخیر رهبر نظام در مورد معترضین و متعاقبا پاسخ های داده شده، نشان می دهد که تفاهم به این زودی ها به دست نمی آید و عزمی هم برای ان وجود ندارد. در دیگر سو چالش های ایجاد شده در داخل گروه حاکم در دولت و مجلس که عملا مرز و محدوده وظائف دو طرف را کاملا به هم ریخته است ، تنش های اقتصادی و صنعتی و معیشتی ایجاد شده در کشور و از طرفی شوهای تلویزیونی دولتی در مورد موفقیتها و پیروزی ها و وقع ننهادن به واقعیات جامعه و مطالبات اجتماعی، همه و همه فضای کشور را تبدیل به یک انباره پر از تعارض و تضاد نموده است. آیا شما چشم انداز بهبود را در این ماجرا می بینید؟
2) در زمینه روابط ایران با دنیای خارج ظاهرا کل ماجرا دارد پوست می اندازد و جبهه و صورت مشخص تری از تضاد و چالش به خود می گیرد. بیانیه تهران که با پادرمیانی به ظاهر خیر خواهانه برزیل و ترکیه صورت گرفت (خودش جای تحلیل دارد) نیز برای بهبود اوضاع موثر نبود و نتوانست جلوی صدور قطع نامه را بگیرد که خود نشان از عمق چالش دارد. (هر چند که بیانیه بسیار دیر و بعد از تاریخ مصرف، صادر شد و قطع نامه هم چندان سنگین تر از قبل نیست) از این سوی هم انعطاف یا تحرک هوشمندانه ای مشاهده نمی شود و متاسفانه کل روال به سوی بن بست تعارض می رود. حداقل برداشت بنده این است. سوال این است که در شرائط فعلی برای بهبود اوضاع فعلی چه کسی باید قدم اول را بردارد؟ برای حل این معضل روی کدام نقطه مشترک می توان دست گذاشت که اولین نقطه تفاهم باشد وبتواند سرنخی برای ادامه رفع چالش قرار بگیرد. آیا با توجه به ساختار سیاسی و رفتاری طرفین، چنین نقطه ای وجود دارد؟
در نهایت همانگونه که مشاهده می گردد جمهوری اسلامی در دو جبهه داخل خارج در حال نزاع است و متاسفانه به تصور بنده در هیچیک از این دو جبهه هم از انعطاف و نو آوری و حتی عزم استفاده از ظرفیت های موجود برای چاره جوئی و ایجاد راه حل برخوردار نیست! بخش تصمیم گیر نظام در هر دو جبهه شدیدا محدود به افراد و تفکرات خاص و مآل اندیش و یک جانبه گراست و مرز مصلحت و ایدئولوژی در رفتارشان واقعا مشخص نیست! شاید خود هم در مورد انتخاب هر یک از این دو روش در شرائط متفاوت سر در گم هستند! راه حل بهبود اوضاع چیست و وظیفه چه کسی بیشتر است؟
بسیار مشتاقم تحلیل شما را _ تا حد مقدورات _ در این زمینه بشنوم.
از وقتی می گذارید سپاسگزار و ممنونم
قدیمی 06-13-2010, 10:15 AM   #6
Warrior

تشکرها: 9,449
در 3,299 پست 16,076 بار تشکر شده
Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%

با سلام خدمت شهیر عزیز

نقل قول:
وضعیت اقتصاد آمریکا ( و نئو لیبرالیسم بطور عام) هر چند که ظاهر امر نشان می دهد که از یک ثبات نسبی برخوردار است در عمق از مشکلات ساختاری بسیار جدی رنج می برد که به این زودیها دست از سر این سیستم بر نخواهد داشت. من یکبار در نوشته ای گفتم که اگر روزی داو جونز حتی مرز 11 و 12 هزار را پشت سر بگذارد انتظار داشته باشید که دوباره سقوط کند
1.لطفا بیشتر در مورد این مشکلات ساختاری توضیح دهید.

2.همانطور که مطلعید قطعنامه چهارم ضد ایران در شورای امنیت به تصویب رسید
تقریبا همه متفق هستند که قطعنامه چیز خاص جدیدی نداشت.به نظر من دو از
دو حالت خارج نیست یا آنها در شرایط انفعالی به تصویب این قطعنامه دست زدند
یعنی بعد از سپری شدن ماهها از قطعنامه قبلی و تعیین ضرب الاجل و همین طور بیانیه تهران مجبور بودند حرکتی از خود نشان دهند(برخورد انفعالی و صرفا زنده نگه داشتن موضوع هسته ای) ویا اینکه آنهابرنامه جدی برای تحریم ایران دارند و از قطعنامه شورای امنیت صرفا بعنوان یک توجیه کننده(با توجه به نافرمانی ایران)
برای صدور قطعنامه های یکجانبه استفاده خواهند کرد.نظر شما در این باره چیست؟

3.تاثیر گذاری قطعنامه های یکجانبه آمریکا(تحریم بنزین و تحریم جدی بانک مرکزی)
را در چه حد می دانید یک سوال که برای من پیش آمده اینست که اگر آنها به تاثیر
این تحریم ها بر روی اراده سیاسی مقامات ایرانی اعتقاد جدی دارند پس
چرا تا به امروز تعلل کرده اند؟

4.آیا آمریکا نهایتا در عمل ایران هسته ای را خواهد پذیرفت ؟( شاید همین الان هم به عنوان یک واقعیت پذیرفته باشدکه آنگاه دو مسیر در مقابل آنها قرار خواهد داشت مذاکره و یا مهار ایران هسته ای.)
آیا قطعنامه صادر شده را می توان به عنوان اقدامی صرفا در جهت مهار ایران هسته ای دید (پذیرش ایران هسته ای) یا این قطعنامه را باید در چارچوب متوقف کردن ایران هسته ای(عدم پذیرش ایران هسته ای) تفسیر کرد؟
با تشکر
Warrior آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
8 کاربر از Warrior بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-13-2010, 12:53 PM   #7
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

تشکرها: 4,206
در 8,212 پست 26,845 بار تشکر شده
Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض یک پرسش!

درود و سلام بر دوست عزیز و قدیمی ، آقا شهیر گرامی

حضرت استاد،عرض شود که تنها وجود یک تایپیک کافی است تا حاجی نیمه شب لب تاپ را به گوشه ایی ببرد و ذوق زده شود و به یمن حضور پر برکت شما اصولا اصلا دنبال سئوال بگردد که بپرسد.راستش پیش بینی شما از مسائل امروز در شهیر بلاگ جاودانه برایم امروز به یک پرسش شده است.چون که تمام بحث ها و تحلیل هایی که راجع به مسائل ایرن و امریکا بود امروز به حقیقت پیوسته و در شرایط امروز پیش بینی های قبلی شما را ما از زبان تحلیلگران سیاسی امروز برای مسائل اتفاق افتاده می خوانیم و بنابراین فکر می کنم هر سئوالی که به ذهن من در حیطه مسائلی جهانی،امریکا و ایران،چه در حوزه اقتصاد و چه سیاست و چه اجتماع برسد،پاسخش را می توانم در همان تحلیل های شهیر بلاگ پیدا کنم و یا اصولا ماحصل حضور و مطالعه آن تحلیل های شگرف شما، امروزه در نتیجه خود حاجی جفرسون گردن شکسته تبدیل به لوطی پای نقارهء منار جنبان تحلیلگران شده و خودش می تواند جسارتا پاسخش را پیدا کند , جسارتا" وقت گیر وقت گران سنگ شما نشوم.امًا یک پرسش:

اگر به یاد داشته باشید،من بعد از بحران جهانی از شما سئوال کردم که بعد از این بحران،جامعه وارد فاز دیپرشن یا افسردگی خواهد شد و شما فرمودید: بله..امروز من پس از دوسال تقریبا این دوره افسردگی را دیدم و لمس کردم.

امروز بعد از به هر حال جریان های اتفاق افتاده در ایران بعد از انتخابات، که به نظرم تمام جناح سیاسی مخصوصا گروه اصلاح طلبان دچار اشتباه وحشتناکی شده اند، نوعی حالت بعد از بحران اقتصادی به چشم می خورد و آن فاز دیپرشن اقشار متوسط اجتماع است.

پرسش: اساسا" بوجود آمدن فاز دیپرشن در اقشار متوسط و حامیان موسوی را تا چه حد صحیح می دانید و آیا این قضیه منجر به رفتار های خاص و متفاوتی در آینده خواهد شد که نتیجه منفی داشته باشد؟

از اینکه وقت خود را در این دوران فشردگی کار باز هم در اختیار فرووم گذاشته اید،سپاسگزارم و دست آخر من فقط بخاطر شما این یک بار عهد شکنی کردم و در بخش غیر طنز و تولد حضور پیدا کردم.

توبه کردم که دگر می نخورم در همه عمر..بجز امشب و شب و شب و شب های دگر.

ارادتمند ابدی .حاجی جفرسون

قدیمی 06-13-2010, 04:36 PM   #8
شهیر

قبل از ادامه پاسخ به سئوالات دوستان گرامی اجازه می خواهم نکته ای را یاد آوری کنم. خوانندگانی که از سالها قبل نوشته های من را دنبال کرده اند می دانند که سعی من بر این است که بیطرفانه بنویسم و در تحلیل هایم تمایلات خود را کمتر دخالت دهم (البته سعی می کنم، این که تا چه حد موفقم خوانندگان می توانند قضاوت کنند). شاید هم بهمین دلیل گروهی به نوشته هایم علاقه مند شدند. هدف من تایید یک جریان و کوبیدن جریان دیگر نیست. من فعال سیاسی نیستم بلکه تحلیل گرم و در هر تحلیلی امکان خطا وجود دارد.
19 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-13-2010, 05:11 PM   #9
شهیر

با سلام متقابل بر namira عزیز،

در هر دو کشور آمریکا و ایران دو تمایل در مورد مذاکره مستقیم وجود دارد. یک تمایل مخالف سرسخت مذاکرات و گرایشی دیگر که راه چاره را در ایجاد دیالوگ مستقیم بین دو کشور می داند. تا این لحظه جریان مخالف مذاکره و "آشتی" در هر دو کشور قویتر بوده است. اما، ایران و آمریکا با جنگ و یا بدون جنگ مجبورند که روزی به این وضعیت پایان دهند. ادامه این وضعیت برای آمریکا هیچ توجیه اقتصادی ندارد و هم چنین به نا پایدار شدن منطقه می انجامد. از سوی دیگر ادامه این وضع ایران را با مشکلات روزافزون اقتصادی و رو درروئی با نظام سلطه جهانی روبرو می کند که نهایتا یا به جنگ می انجامد و یا وضعیت "تنش دائمی" را شکل می دهد. ممکنست برخی بپرسند، خب چه اشکالی دارد؟ اشکال در قلمرو اقتصاد بوجود می آید و سپس به قلمروهای دیگر از جمله سیاسی و اجتماعی سرریز می کنند. اقتصاد آزاد با تنش و بحران سازگاری ندارد چون نظام سرمایه از ماجراجوئی و "اتفاقات غیرمترقبه" بیزار است. ایران و آمریکا بالاخره روزی به مذاکره خواهند پرداخت و تن به صلح خواهند داد هر چند که امروز مخالفین این امر در هر دو کشور از نیروی بیشتری برخوردارند.

در آمریکا کانسرواتیوهای حامی تز power politics و هم چنین لابی پرقدرت اسرائیل و در ایران محافظه کارانی که صلح با آمریکا را معادل نفوذ لیبرالیسم، سقوط ارزش های اسلامی و کاهش قدرت و نفوذ خویش می دانند بر روند آشتی ناپذیری پای می فشارند. با این حال مذاکرات محرمانه بدعتی بوده که از آغاز انقلاب (و اسنادی در حال انتشار است که نشان می دهد حتی قبل از انقلاب) گذاشته شده و هنوز هم ادامه دارد. گری سیک از مشاوران عالیرتبه شورای امنیت ملی در زمان سه رئیس جمهور (فورد، کارتر، ریگان) بوده در سال 1991 در مقاله ای جنجالی در نیویورک تایمز از معامله ای پرده برداشت که در سال 1980 بین ایران و نمایندگان ریگان انجام شد و طبق آن 20 دقیقه پس از ادای سوگند توسط ریگان (و شکست کارتر) گروگان ها همگی آزاد شدند. هیئت تحقیق کنگره و سنا این مسئله را رد کرد اما دو ماه پیش رابرت پری پرده جدیدی از این ماجرا را کنار زد. (گفته می شود که رئیس گروه ریگان آقای رابرت گیتس و ریاست گروه ایرانی را مهدی کروبی بر عهده داشته است)

حکومت ایران با پذیرش (حتی نه سر فرود آوردن به) این واقعیت که نظام سیاسی جهان غیردموکراتیک است مشکل دارد. در این نظام پنج کشور بطور رسمی و علنی قادرند سرنوشت هر کشور و ملتی را تحت تاثیر قرار دهند در حالیکه خود از حساب پس دادن معافند (حمله آمریکا در سال 2003 به کمک انگلستان به عراق و حمله روسیه به گرجستان در سال 2008 نمونه ای از این وضعیت است). قطعنامه اخیر علیه ایران اگر در مجمع عمومی سازمان ملل به رای گذاشته بود بهتر مشخص می شد که جامعه بین المللی چگونه می اندیشد. نظیر برزیل و ترکیه در میان دیگر اعضاء سازمان ملل که در آژانس هم از ایران حمایت کردند کم نیستند. اما تصمیمات "لازم الاجراء" را جامعه جهانی نمی گیرد بلکه 15 کشور عضو شورای امنیت و در عمل 5 عضو دائمی آن می گیرند. ایران از این نظم خشمگین است اما این واقعیتی است که هست. سیاست های کشورهای کوچکتر باید با درک این واقعیت (نه الزاما تسلیم شدن به آن) اتخاذ شود نه با انکار آن. اینکه ما نظمی را دوست نداریم یک مسئله است و اینکه ظرفیت های یک کشور در مقابله با آن نظم تا چه حد است مسئنله ای دیگر.

صرف نظر از مذاکرات محرمانه که مدارک نشان می دهد افتان و خیزان ظرف 30 سال گذشته ادامه داشته هرگز عزم راسخی از سوی دو طرف برای آشتی نبوده است (جریان پیشنهاد آشتی در سال 2003 با ابهامات جدی روبروست). با روی کار آمدن احمدی نژاد به پیچیدگی اوضاع افزوده شده است. سیاستمداران آمریکا و آنالیست های غربی بر این تصورند که احمدی نژاد بدلیل حرکات مغایر اصول دیپلماتیک فردی متزلزل و غیرقابل اعتماد است که نباید به وی بهای چندانی داد. با همین تحلیل هم اوباما پاسخ تبریک وی را نمی دهد و در عوض برای آیت الله خامنه ای نامه می نویسد. این تحلیل که از پای بست خراب است منجر شده که آمریکا در حالت گیجی و سردر گمی راه خود را گم کرده باشد. احمدی نژاد از قدرت بالای سیاسی برخوردار است. از طرفی نحوه سخن گفتن آمریکا با ایران بسیار عکس العمل برانگیز است و اینگونه برخورد شاید در مورد لیبی اثر خود را کرد اما در مورد ایران عکس العمل به شدت منفی ایجاد می کند و به نتیجه عکس منجر می شود. در شرایط موجود ایران هم راه خطا را می پیماید. با روی کار آمدن اوباما من نوشتم که ایران باید بر مذاکرات رو در رو با آمریکا پافشاری کند و در دام گروه 5+1 نیفتد. ایران به علت تجربه و دانش پائین سیاسی حریف کشوری هائی که نظام غیر دموکراتیک جهانی را شکل داده اند نیست اما در عوض با انجام بده بستانهائی با آمریکا بخصوص در ارتباط با عراق و لبنان و فلسطین می تواند با آمریکا به آتش بس برسد. مشکل اینجاست که هنوز آن عزم راسخ برای صلح در هر دو کشور وجود ندارد.

از اینکه مطالب فهرست وار شد عذر می خواهم
24 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-15-2010, 12:46 AM   #10
aghajan

aghajan's Avatar

تشکرها: 5,511
در 219 پست 792 بار تشکر شده
Points: 9,198, Level: 64 Points: 9,198, Level: 64 Points: 9,198, Level: 64

با درود بر شهیر عزیز،
چند روزی است که خواندن کتاب خورشید در مه را به پایان رسانده ام و نوشتارهای محققانه شما در همین فوروم را نیز در ارتباط با مسایل مطرح شده در کتاب مرور کردم . تحلیل های نغز شما در کنار نوشته های جوزف استیگلیتز و نسیم نیکولاس طالب تصویر روشنی از عوامل موثر بر بحران اقتصادی اخیر در دنیا، کارایی مدیریت ریسک در بخش مالی و... برایم ایجاد کرد که صمیمانه سپاسگزار و منتدار شما هستم.
اما سوالی که اکنون بیشتر طالب یافتن پاسخ آن هستم، مربوط به چشم انداز سیاست داخلی و مهمتر از آن اوضاع اقتصادی کشور با توجه به تلاش دولت برای اجرای هدفمندسازی یارانه ها ، رکود حاکم بر اغلب بخش ها، و تشدید تحریم های خارجی است.
با تشکر مجدد.
aghajan آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از aghajan بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-15-2010, 01:06 AM   #11
باران

باران's Avatar

تشکرها: 7,634
در 3,744 پست 14,599 بار تشکر شده
Points: 46,705, Level: 100 Points: 46,705, Level: 100 Points: 46,705, Level: 100
Activity: 81%
Activity: 81% Activity: 81% Activity: 81%

سلام آقا شهیر
ضمن تشکر از حضرتعالی برای بوجود آوردن چنین فضایی برای گفتگو و تبادل نظر بفرمایید در مورد جریاناتی که اکنون به نام جنبش سبز در ایران می گذرد چه تحلیلی دارید ؟ متشکرم .
قدیمی 06-15-2010, 02:06 AM   #12
شهیر

موری عزیز با سلام و تشکر متقابل،

بسیاری از تحلیلگران غربی و هم چنین فعالان سیاسی مخالف حکومت ایران شرایط پس از انتخابات را به مبارزه مردم علیه حکومت تعبیر کردند. این تحلیل درستی از شرایط واقعی جامعه نیست. آنچه که اتفاق افتاد ادامه یک نبرد با قدمت صد ساله بین مدرنیته و سنت گرائی بود (و هست) که هر یک از دو گرایش مذکور بخش بزرگی از جامعه را در بر می گیرند. این به آن معنا نیست که تمام حامیان حرکت اعتراضی درون ایران را تجدد گرایان و همه حامیان جناح مخالف را سنت گرایان تشکیل می دهند بلکه بحث بر سر نیروی غالب و برتر در هر دو اردوگاه است. چرا تعبیر مقابله مردم با حکومت تفسیر درستی از ماهیت حرکت موسوم به جنبش سبز نیست؟ چون حتی در بدبینانه ترین حالت طبق گفته های حامیان جنبش سبز چند میلیون نفر که اکثریت آنان را سنت گرایان مذهبی و طبقات محروم جامعه تشکیل می دهند به احمدی نژاد رای داده بودند. بنابراین اینکه یک سمت جریانات اخیر "مردم" (لفظی که توسط هواداران جنبش سبز استفاده می شود و آقای موسوی بر آن تاکید بسیار دارند) هستند و سوی دیگر تنها گروهی هستند که قدرت را بدست دارند یک خطای تحلیلی مهلک و غیر واقع بینانه است.

گرایش های لیبرال در شهرهای بزرگ بخصوص در تهران قوی است. این گرایش که بیشتر در میان قشر تحصیلکرده و نیمه مرفه و مرفه به چشم می خورد با تسلط "امر و نهی کننده" سنت گرایان و بخصوص روحانیت در تضاد است (سروش یکی از نمایندگان این جریان می گوید روحانیت ما عوام زده نیست بلکه خود عوام است). در انتخابات خرداد 88 علیرغم فعل و انفعالاتی که انجام شد موسوی در تهران و شمیرانات بر احمدی نژاد غلبه کرد. جریان جنبش سبز ماهیتا لیبرال است. این به آن معنی نیست که تک تک عناصر آنرا لیبرالها تشکیل می دهند بلکه بدنه اصلی آن را جوانانی تشکیل می دهند که احساسات لیبرالیستی قوی دارند و بخصوص آزادی های فردی برایشان مهم است. مظاهر غربی برای شهرنشینانی که از رفاه نسبی برخوردارند سخت جاذبه دارد. در حالی که آزادیهای فردی توسط سنت گرایان کنترل و محدود می شود تحت تاثیر چند عامل بر وسعت گرایش های لیبرالی در جامعه افزوده می شود. بخشی از جوانهای شهری و تحصیلکرده ایرانی مشکل زیر بار محدودیت هائی که از سوی روحانیت اعمال شود می روند. از طرفی سیستم های ارتباط جمعی جوان ها را با آزادیهای موجود در جوامع لیبرال آشنا می کند و برنامه های تلویزیونی و شبکه های اینترنتی که از سوی غرب جامعه جوان ایران راهدف قرار داده بر جاذبه های مزبور دامن می زنند. جوانانی که به سن بلوغ می رسند و موج موج وارد جامعه می شوند در معرض این ابزار سیاسی موسوم به "تشویق و ترویج ارزش ها"ی غربی value promotion قرار می گیرند. پرزیدنت اوباما در یک سخنرانی بر ترویج فرهنگ آمریکائی (که بنا بر ادعای نئو مارکسیست های نئو گرامشین هژمونی ایدئولوژیک و فرهنگی یکی از پایه های بقای نظام سرمایه داری به شمار می رود و به همین دلیل معتقدند که پیش بینی مارکس در خصوص فروپاشی سیستم سرمایه داری محقق نشده) در خارج از مرز های آمریکا تکیه کرده و می گوید :
We can hold true to our values, and in doing so advance those values abroad.

به این جمعیت جوان بخش بزرگی از تکنوکرات ها، نویسندگان و هنرمندان و دانشجویان نیز اضافه می شوند و مجموعه فرهنگی و اجتماعی پرقدرتی را پدید می آورند که با روح سنت گرائی در تضاد است. ادامه این روند اما می تواند در نقطه ای برای حکومت ایران مسئله آفرین شود. این احتمال وجود دارد که تدریجا وضعیتی بوجود آید که حامیان تجدد به لحاظ کمی به یک برتری قاطع برسند. در آن چنان حالتی حکومت ایران با این پارادوکس روبرو خواهد شد که تا کجا می توان در تئوری و در عمل سیستم حاکمیت اکثریت را که شالوده سیستم لیبرال دموکراسی و منبعث از افکار جان لاک است پذیرا بود چیزی که هم اکنون نیز از سوی تئوریسین پرنفوذ، آقای مصباح یزدی زیر سئوال است. چگونه می توان یک حکومت دینی را بر پایه نظر اکثریت تداوم بخشید اگر نظر اکثریت با حکومت دینی در تضاد و تقابل قرار گیرد؟

مطلب قابل توجه در شعارهای جنبش سبز این است که تقریبا اثری از شعارهای اقتصادی و شعارهای ضد استثماری و ضد استعماری در آن نمی بینیم (یا بسیار کمرنگ می بینیم) آن چه هست مقولات مربوط به آزادی و دموکراسی است. این مسئله جایگاه طبقاتی این جنبش را مشخص می کند و به ما یادآور می شود که طبقات متوسط به بالای جامعه بدنه اصلی (نه الزاما تک تک افراد جنبش را این طبقات تشکیل دهند بلکه نیروی غالب اند) این جریان اجتماعی – سیاسی را تشکیل می دهند. اهمیت این قضیه آنجاست که نگرش لیبرالیستی طبقات مرفه تر اصولا از برخورد خشونت آمیز در شرایطی که امنیتشان به خطر بیافتد گریزان اند. از اینرو با به خشونت کشیده شدن درگیری ها بعد از 25 خرداد سال گذشته مشخص بود که رفته رفته از تعداد شرکت کنندگان کاسته می شود. اعلامیه اخیر آقایان موسوی و کروبی مبنی بر اینکه در تظاهرات به مناسبت 22 خرداد شرکت نکنید از درک همین مسئله ناشی می شود که آنها دریافته اند که هواداران جنبش سبز (بدنه اصلی) اهل درگیری خیابانی نیستند و آن چنان پر حجم ظاهر نخواهند شد و لذا بهانه تبلیغاتی بدست حکومت داده خواهد شد. مدتها پیش تحلیلی از سپاه منتشر شد که مضمون آن این بود که با توجه به اینکه خشونت های بکار رفته هواداران جنبش سبز را از خیابان ها روانه خانه هایشان کرده از این به بعد آنها که به خود جرات می دهند و به مصاف نیروهای انتظامی و امنیتی می آیند از جنس دیگری هستند و باید با آنها رفتاری کرد که با اشرار می شود.

نکته درخور توجه اینست که موازنه قوا بین دو گروه تجدد گرا و سنت گرا از دو جهت به نفع سنت گرایان بهم می خورد. اول اینکه سنت گرایان حتی اگر به لحاظ تعداد در اقلیت باشند چون به لحاظ کیفی آمادگی برخورد و حتی کشته شدن را دارند در صورت خشن شدن برخوردها دست بالا را پیدا می کنند. دوم اینکه حکومت و قدرت بخصوص نیروی نظامی در دست و حامی آنان است.

اما اینکه روند این جریان به کجا خواهد انجامید، واقعیت اینست که جریان اعتراضی موجود حکومت ایران را راحت نخواهد گذاشت و فشار خود را در صحنه اجتماعی (برخورد و انتقاد مستمر از حکومت در سطح جامعه و یا مسئله حجاب خانمها و تبعیت پسران جوان از مد غربی) و در صحنه سیاسی (نویسندگان و هنرمندان و متفکران و بخشی از دانشجویان) و مبارزه خبری و تبلیغی از طریق اینترنت و شبکه های فارسی بر حکومت وارد خواهد کرد. اما جریان اعتراضی جنبش سبز بدلائلی که پیشتر گفتیم (ماهیت لیبرالیستی آن) قدرت ساختار شکنی و تغییر حکومت ایران را ندارد. ولی خطری که حکومت ایران را تهدید می کند اینست که بر اثر بی توجهی به وضع معیشیتی مردم و گسترش محرومیت های اقتصادی و بخصوص تضاد طبقاتی زجردهنده ای که در جامعه دهان باز می کند جوان ها این بار از طبقات پائین جلب کمپ مخالفان شده و رفته رفته ماهیت این جریان اعتراضی تغییر پیدا کرده و طبقات پائین جامعه را نیز در خود بگیرد. مردمی که از آن طبقات می آیند چندان رعایت اتیکت مبارزه اجتماعی و مدنی را نمی کنند و حتی خطر فعالیت های زیر زمینی را به جان می خرند. به عنوان جمع بندی تضاد موجود در جامعه ایران ریشه تاریخی دارد (زمان رضاشاه و شاه، جناح تجدد گرا حاکم بود و سنت گرایان در حالت تدافعی قرار داشتند) و از میان رفتنی نیست مگر اینکه زمانی حکومت ایران به این نتیجه برسد که باید سخت گیری را در جامعه کاهش دهد و چرخشی در سیاست خود ایجاد کند که در آن صورت تنش به میزان قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت. اگر از من می پرسید که آیا این امر محتمل است یا نه؟ نظر من اینست که این امر اتفاق خواهد افتاد اما کی؟ نه من و نه هیچ کس قدرت این پیشگوئی را ندارد. ولی فراموش نکنیم که ما در مرکز تاریخ قرار نداریم و "عمر ما" در مقایسه با تاریخی که قرار است صدها بلکه هزارها سال دیگر ادامه یابد به یک مژه بر هم زدن بیشتر نمی ماند.

موری جان، در مورد سئوال دوم من توضیحاتی برای Namira عزیز نوشتم که اشتراکاتی با این سئوال دارد. اما اینکه در این شرایط چه کسی باید قدم اول را بردارد تصور من اینست که احمدی نژاد انتظار دارد اوباما مستقیما برای ایشان نامه بنویسد و از او بخواهد که در مذاکرات دو جانبه شرکت کند. احمدی نژاد هنوز از پاسخ نگرفتن برای تبریک به اوباما عصبی است. اما این اتفاق نخواهد افتاد. متاسفانه این در ذهن غربی ها فرو رفته که احمدی نژاد مهره ای نیست و می خواهند او را دور بزنند در حالیکه چنین برداشتی خطاست. یکی از مشکلات "قدم اول" را که شما به آن اشاره کرده اید همین مسئله بوجود آورده. از طرفی بدلیل صحبت هائی که احمدی نژاد در مورد هالوکاست و اسرائیل کرده کار برای سیاستمداران غربی بخصوص آمریکائیها بسیار مشکل شده و کسی جرات پیشنهاد مذاکره مستقیم به او را ندارد چرا که با آینده سیاسی خودش بازی خواهد کرد. یک حالت هم که ممکنست رخ دهد اینست که در خفا توافقهائی برای مذاکره بشود و یکباره علنی شود. اما من با توجه به آنچه که در پاسخ قبلی نوشتم در "شرایط فعلی" این امر را بعید می دانم هر چند که باز هم معتقدم نهایتا ایران و آمریکا باهم (با جنگ و درگیری یا بدون آن) به آشتی خواهند رسید.
قدیمی 06-15-2010, 09:18 AM   #13
faramarz

faramarz's Avatar

تشکرها: 635
در 126 پست 545 بار تشکر شده
Points: 4,767, Level: 44 Points: 4,767, Level: 44 Points: 4,767, Level: 44

با سلام بر شهیر عزیز و تشکر از این تحلیل جالب و پر محتوا. بنظر شما تحریم های فلج کننده از سوی آمریکا و اروپا عملی خواهد شد؟ در این صورت این جریان روسیه و چین را از جبهه آنها خارج نخواهد کرد و به ایران نزدیکتر نخواهد کرد؟ این در واقع پشت پا زدن به تحریم های سازمان ملل و تو دهنی به چین و روسیه است.
faramarz آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از faramarz بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-15-2010, 11:41 AM   #14
alireza

تشکرها: 2,489
در 538 پست 2,937 بار تشکر شده
Points: 7,905, Level: 59 Points: 7,905, Level: 59 Points: 7,905, Level: 59

من هم تشکر از شهیر عزیز میکنم و این مقاله را که تحلیل گسترده تر یک بخش از نوشته بالاست با اجازه در اینجا قرار میدهم.
alireza آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از alireza بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-15-2010, 11:49 AM   #15
ghorbani

ghorbani's Avatar

تشکرها: 12,086
در 1,769 پست 10,296 بار تشکر شده
Points: 28,555, Level: 99 Points: 28,555, Level: 99 Points: 28,555, Level: 99

با سلام
دوستان عزیز به نظر شما جای "شهیر عزیز" وهزاران اندیشمندی که میتوانند در تصمیمات کلان کشور کمک کنند در ایران خالی نیست؟(زمینه های مختلف سیاسی -فنی -اقتصادی - اجتماعی و .....)
ghorbani آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
10 کاربر از ghorbani بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-15-2010, 12:12 PM   #16
alireza

تشکرها: 2,489
در 538 پست 2,937 بار تشکر شده
Points: 7,905, Level: 59 Points: 7,905, Level: 59 Points: 7,905, Level: 59

قربانی جان نه فکر کنی این موضوع مال امروز است متاسفانه همیشه در مملکت ما باند بازی و گروه گرائی حرف اول را میزده. در غرب هم این موضوع هست اما نه با این شدت (رابرت گیتس وزیر دفاع بوش در کابینه اوباما هم تثبیت میشود). در رژیم شاه همین بود، وقتی رفسنجانی سوار اسب قدرت بود همین بود، وقتی اصلاح طلب ها آمدند داستان همین بود (در این مورد خود من متاسفانه تجربه بدی دارم) و امروز دیگه قضیه به اوج خودش رسیده. رفتاری که با حسین درخشان شد پیامی برای همه بچه های خارج از کشور داشت که نه تنها اینجا شما را تحویل نمیگیریم بلکه بلائی بر سرتان میآوریم که فکر نکردن و معلومات نداشتن برایتان آرزو بشود. اما من یک مطلب هم میخواهم اضافه بر فرمایش قربانی عزیز بگویم و آن اینکه این جو موجود آنچنان عکس العمل برانگیز است که حتی بچه های خوشفکر و با سواد داخل کشور هم تحت تاثیر همین عکس العملی شدن و دچار احساس شدن (که حق هم دارند) قدرت تحلیل و درک درست مسائل سیاسی را از دست میدهند. آدم هائی مثل پیمان که روزگاری تحلیل هایش در مورد مسائل جهانی حیرت آدم را بر میانگیخت بر اثر فشار های حکومت بر او چنان احساسی و کم مایه و بی محتوا شده که آدم از خودش میپرسد این همان آدم است؟
alireza آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
9 کاربر از alireza بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-16-2010, 07:52 AM   #17
ghorbani

ghorbani's Avatar

تشکرها: 12,086
در 1,769 پست 10,296 بار تشکر شده
Points: 28,555, Level: 99 Points: 28,555, Level: 99 Points: 28,555, Level: 99

با سلام
استاد گرامی جناب شهیر ثالث عزیز
خواهشمندم در رابطه با علل عقب ماندگی مسلمانان وخصوصا ایرانیان در قرون اخیر توضیح بفرمائید قبلا نهایت تشکر را دارم.
ghorbani آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از ghorbani بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 06-17-2010, 10:33 AM   #18
Aram.

تشکرها: 59
در 41 پست 129 بار تشکر شده
Points: 382, Level: 7 Points: 382, Level: 7 Points: 382, Level: 7

جناب شهیر با سلام و احترام
من با این جمله شما موافق نیستم: « ما در مرکز تاریخ قرار نداریم»
اصولا تاریخ و زمان مرکزی ندارد که ما در آن باشیم یا نباشیم.

تاریخ تقویم یا گذرگاه زمان چیزی جز تکرار و چرخش رودخانه دیتای هستی نیست. خطی نیست بلکه حلقوی است و ابتدای آن به انتهایش می رسد.
از نظر ناظری که در داخل این رود خروشان چرخش «اطلاعات» باشد حرکت و تغییر در اطلاعات دریافتی به صورت یک پروسه ذهنی تفسیر می شود که ما آنرا گذشت زمان می نامیم. اما از نظر ناظری که در خارج از این پروسه چرخش دیتا قرار دارد و تمام محتویات آنرا و تکرار آنرا می بیند دیگر تغییر ملموس نیست. زمان برای او متوقف شده است.

آنچه برای ما به عنوان ناظر که در نقطه ای در این گردش دوار حضور داریم مهم است اینست که در کجای این دایره قرار داریم ؟ آیا می توانیم با اراده خود از یک منطقه که تجربیات درکی نامطلوبی به ما می دهد به منطقه ای با شرایط بهتر پرش کنیم؟ انسان مختار است می تواند انتخاب کند که در کجای این چرخ دوار بایستد , انسان به عنوان ناظر محکوم و تحت سلطه اطلاعات نیست بلکه حاکم و مسلط به آن است و چون مختار است و می تواند مطلوب خود را انتخاب کند. من در این میان فقط یک لحظه یا چشم بر هم زدن فرصت تجربه بودن و دیدن و زندگی کردن را دارم و می خواهم این لحظه بودنم در بهترین نقطه دایره زمان باشد. زندگی من و من ها ! اینکه چگونه می گذرد ! این تنها چیزی است که اهمیت دارد و نه چرخ دوار زمان که دائم تکرار می شود.
متشکرم.
Aram. آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از Aram. بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 06-17-2010, 12:25 PM   #19
فابیان

فابیان's Avatar

تشکرها: 29,331
در 3,403 پست 14,832 بار تشکر شده
Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88

آرام جان این انسانی که مختار است کجاست ؟ مرده ؟ زنه ؟ پیره ، جوونه ؟ فقیره ؟ پولداره ؟ زندانیه ؟ آزاده ؟ ایرانی است ؟ عربه ؟ ترکه ؟ چینیه ؟ زنده است یا مرده ؟ که به اختیار خودش یکی از اینهاست.
دستور العمل پرش به منطقه ی مطلوب را هم لطفا درج کنید .
خیلی مشتاقم توقف زمان را تجربه کنم. افسوس که حتی تئوری آن هم تو کله ام نمیرود.
فابیان آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از فابیان بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 06-17-2010, 12:54 PM   #20
Warrior

Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100

سلام Aram. عزیز
گرچه سوال شما از شهیر است اما من هم نظراتی در مورد تک تک جملاتی که فرمودید
دارم .برای اینکه زیاده گویی نشود(حرف زیاد است)صرفا بصورت نقل قول و مختصر بیان می کنم.

نقل قول:
از نظر ناظری که در داخل این رود خروشان چرخش «اطلاعات» باشد حرکت و تغییر در اطلاعات دریافتی به صورت یک پروسه ذهنی تفسیر می شود که ما آنرا گذشت زمان می نامیم.
موافقم

نقل قول:
اما از نظر ناظری که در خارج از این پروسه چرخش دیتا قرار دارد و تمام محتویات آنرا و تکرار آنرا می بیند دیگر تغییر ملموس نیست. زمان برای او متوقف شده است.
از کدام انسان سخن می گوید؟ آیا انسانی هست که "در خارج از این پروسه چرخش دیتا قرار دارد" وجود خارجی داشته باشد!؟ من فکر می کنم ما در اطلاعات هستیم نه خارج ا ز آن پس لاجرم از آن تاثیر می گیریم.تا زمانی که ما در دنیای افکار زندگی می کنیم امکان ندارد زمان برایمان متوقف شود.

نقل قول:
انسان مختار است می تواند انتخاب کند که در کجای این چرخ دوار بایستد , انسان به عنوان ناظر محکوم و تحت سلطه اطلاعات نیست بلکه حاکم و مسلط به آن است و چون مختار است و می تواند مطلوب خود را انتخاب کند.
من عکس شما فکر می کنم این موضوع ریشه اش برمی گردد به موضوع بالاتر که انسانی
خارج از پروسه چرخش دیتا وجود نداد یعنی ما در اطلاعات قرار داریم نه خارج از و بر آن
چون خارج از آن قرار نداریم پس نمی توانیم بر آن سلطه داشته باشیم(فکر نمی کنم کلمه سلطه کلمه مناسبی باشد)
همه ما اسیر شرطی شدگی ها و عادت های خودمان هستیم و گریز از آنها مشکل و در مواردی غیر ممکن است(می توان برنامه ریزی عصبی و شرطی کرد اما آنهم محدودیت های
خود را دارد)
فکر می کنم تفاوت دیدگاههای ما در دو مفهوم "اراده " و "اختیار" است.
لا جبر والا اختیار بل امر بین الامرین
نقل قول:
« ما در مرکز تاریخ قرار نداریم»
برداشت من از این جمله اینست که فرآیندهای اجتماعی بر خلاف فرآیندهای شیمیایی(فرآیند
سوختن را در نظر بگیرد که چقدر سریع است) بسیار کند هستند(البته فناوری اطلاعات این
سرعت را چند برابر کرده اما هنوز کم است یعنی درمقایسه با عمر یک انسان کم است) ممکن است رسیدن به حالت مطلوب شما در دوران حیات شما اتفاق نیافتد.جمله بالا دعوت
به پذیرش این حقیقت است.
3 کاربر از Warrior بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-17-2010, 03:42 PM   #21
Aram.

در نظر قبلی ام اشاره کردم که

«آنچه برای ما به عنوان ناظری که در نقطه ای از این گردش دوار حضور داریم مهم است اینست که در کجای این دایره قرار داریم ؟ آیا می توانیم با اراده خود از یک منطقه که تجربیات درکی نامطلوبی به ما می دهد به منطقه ای با شرایط بهتر پرش کنیم؟ انسان مختار است می تواند انتخاب کند که در کجای این چرخ دوار بایستد»

ناظر بیرونی شعور هستی است من نگفتم انسانی بیرون از چرخه زمان بلکه اشاره ام ناظر خارجی است که مخزن دیتا هم همین شعور بیرونی هست و البته شعور من نيز به عنوان جزء بخشي از شعور کلي هستي است و البته اتصال بين ايندو نيز از آنجا که ذاتشان يکي است ممکن است. اگر منظورم را بد رساندم اصلاح می کنم.

نحوه پرش در زمان البته به طریقه فیزیکی شاید روزی ممکن شود ولی در اینجا منظورم بررسی وقایع تاریخ و انتخاب است. ما نمونه پرش و جهش و تغییرات را می توانیم در طول تاریخ و جوامع بشری ببینیم .تکرار پذیری تاریخ می تواند امکان انتخاب را بدهد اینجا منظور پروسه وقوع وقایع است و نه عین آن واقعه با همان مردم و ...

اطلاعات و ديتاي هستي که تاريخ هم جزئي از آنست بايد در خدمت ما باشند و اين تسلط شدني است چرا که ذهن و شعور مامن و ميعادگاه اطلاعات است و نه برعکس.
ذهن ناظر من به من می گوید بهترین نقطه زمان جایی تجربه شده است که انسانها دست از خودخواهی برمی دارند . دست از خود برتر بینی و تعیین تکلیف و اجبار برای انسان دیگر بر می دارند و حق زندگی و آسایش و بقا و نشو و نما را برای همه می خواهند. در عین حالیکه خود از زندگی و بودن لذت می برند اجازه می دهند بقیه هم به طریقی که دوست دارند زندگی کنند و کسی را با اکراه و اجبار به کاری وادار نمی کنند.

جناب شهير خود شما چرا ایران را ترک کردید؟ آیا جز اینست که در زندگی خود انتخاب کردید تا از یک شرایطی که مطلوبتان نبود به حوزه دیگری از زندگی و تجربه که از نظر شما مفید تر و مطلوب تر ( نه ایده آل) بود قدم بگذارید؟

نمی توان زندگی و انسان را نادیده گرفت. ما برای تاریخ و زمان زندگی نمی کنیم. تاریخ دور تسلسل خودش را بدون توجه به اینکه ما کدام بخش آنرا انتخاب می کنیم می پیماید.

برخی خواهند گفت که این بعد زندگی تمام چیزی نیست که تجربه می کنیم و « بعد یا ابعاد دیگری» هم هست.

اگر زندگی کنونی تنها ساعتی از سحر یک زندگی طولانی تر باشد حتی این یک ساعت هم دارای ارزش است و هیچ منطقی نمی تواند آنرا بی ارزش انگارد.
قدیمی 06-17-2010, 04:43 PM   #22
سلام

تشکرها: 319
در 440 پست 1,252 بار تشکر شده
Points: 7,392, Level: 57 Points: 7,392, Level: 57 Points: 7,392, Level: 57

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهیر نمایش پست ها
.
. در آن چنان حالتی حکومت ایران با این پارادوکس روبرو خواهد شد که تا کجا می توان در تئوری و در عمل سیستم حاکمیت اکثریت را که شالوده سیستم لیبرال دموکراسی و منبعث از افکار جان لاک است پذیرا بود چیزی که هم اکنون نیز از سوی تئوریسین پرنفوذ، آقای مصباح یزدی زیر سئوال است. چگونه می توان یک حکومت دینی را بر پایه نظر اکثریت تداوم بخشید اگر نظر اکثریت با حکومت دینی در تضاد و تقابل قرار گیرد؟
سلام.
بنده نمی گویم که اکثریت مخالف اقتدار حکومت را تضعیف می کند یا نه .
ولی عرض انست که هرگز حاکمیت اکثریت یا اقلیت در جمهوری اسلامی پذیرفته شده نیست .
انچه پذیرفته شده است حق حاکمیت اسلامی است که اکثریت ملت درچارچوب اسلام مجریانش را انتخاب می کنند (لطفا به لغات به کار گرفته شده دقت کنیم).

یک وقت من نوعی ممکن است برداشتم این باشد که جمهوری اسلامی یعنی نظامی که رای اکثریت ملاک است و در عین حال به دین هم بها می دهد .
اگر اینگونه برداشت کنم می شود (جمهوری اسلامی =دموکراسی اسلامی)که این به هیچ وجه پذیرفته نیست.
اما برداشت صحیح که متاسفانه بدلایلی گاهی مورد غفلت قرار می گیرد انست که جمهوری اسلامی یعنی جمهوری در چارچوب اسلام با محتوای اسلام.

این دو با هم فرق دارند .
اگر شما دیدگاهتان در مورد جمهوری اسلامی ان توضیحی باشد که در ابتدا عرض شد انوقت کلا برداشتتان از این سیستم نادرست می شود .انوقت از یک برداشت نادرست به وفور می توان نتایج نادرست گرفت.
اما برداشت درست:
جمهوری در چارچوب اسلام با محتوای اسلام (همان معنای حقیقی جمهوری اسلامی)تضادی در خود ندارد .
چون جمهور اولا در چارچوب اسلام معتبر است .
ثانیا همان جمهور در چارچوب اسلام معتبر هم محتوایش باید اسلامی باشد .
به عبارتی مردم در چارچوب اسلام حق انتخاب دارند .
همچنین انهایی هم که درچارچوب اسلام انتخاب می شوند باید محتوای حکومت را اسلامی حفظ کنند .(البته سازو کار اجرایی این حفظ محتوا هم در وجود شورای نگهبان و سپاه و رهبری و امثال ان امده است که فعلا خارج از بحث است .)همچنین ما اصول الی الابد لایتغیر در قانون اساسی داریم که با رای مردم هم قابل تغییر نیست .که گواهی دیگر بر انچه عرض شد می باشد .
به خدا سوگند اگر شب تا صبح، بیدار بر خار سعدان به سر برم، يا مرا در غل و زنجير به روي زمين كشند نزد من محبوبتر از آن است كه خدا و رسول را در قیامت در حالي ديدار كنم كه بنده ای از بندگان را ستم نموده يا چيزي از متاع دنيا براي خود غصب كرده باشم. والله اگر هفت اقليم را با همه آنچه در زير آسمان آنهاست به من دهند تا با گرفتن پوست جوي از دهان مورچه اي خدا را نافرمانی کنم هرگز چنین نخواهم كرد.
سلام آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از سلام بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-17-2010, 06:47 PM   #23
Warrior

نقل قول:
ذهن ناظر من به من می گوید بهترین نقطه زمان جایی تجربه شده است که انسانها دست از خودخواهی برمی دارند
لطفا بیشتر در مورد ذهن ناظر توضیح دهید.قبلا این اصطلاح را نشنیده بودم.
قدیمی 06-17-2010, 07:05 PM   #24
Warrior

سلام عزیز با این مساله که جمهوری اسلامی بر پایه افکار غربی تشکیل نشده است و تعریف
جدیدی از جمهوری است موافقم.درست است حکومت مشروعیتش را ازاسلام می داند نه رای مردم ولی در صورتی که اکثریت چیز دیگری بخواهند حکومت در عمل دچار مشکل خواهد شد.
آیا در آن صورت حکومت راه تقابل با خواست اکثریت را در پیش خواهد گرفت؟ یا تن به واقعیات
خواهد داد.

ادامه بحث در مورد حق حاکمیت، مشروعیت و مقبولیت در جمهوری اسلامی که توسط سلام آغاز شد به تاپیک "مشروعیت و مقبولیت جمهوری اسلامی" منتقل شده و از این تاپیک پاک شده است تا اینجا خلوت تر شود و از از موضوع خارج نشود.
با تشکر - مدیریت

3 کاربر از Warrior بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-17-2010, 08:52 PM   #25
Aram.

نقل قول:
لطفا بیشتر در مورد ذهن ناظر توضیح دهید.قبلا این اصطلاح را نشنیده بودم

اشاره به اینست که هنگامی که شما از «خود عرفی» خود فاصله می گیرید و تمایلات آن خود یا «من» همیشگی آشنایی که به آن عادت دارید کنار می گذارید و تنها به عنوان « ناظر صرف » به پدیده ها و وقایع و حتی خودتان می نگرید. قضاوت در این شرایط بسیار روشنتر و صحیحتر صورت می گیرد.

راجع به « و اذا النفوس زوجت» چیزی نشنیدید؟

این تعبیر نیز به چنین شرایطی اشاره دارد.
پاسخ

برجسب ها
گپ و گفتگو با شهیر, اختصاصی فوروم

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع