آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > ایران > تحلیل سیاسی

پاسخ
    نمایش ها: 721 - پاسخ ها: 23  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-15-2019, 07:34 AM   #1
صادق

تشکرها: 5,518
در 2,130 پست 10,016 بار تشکر شده
Points: 23,310, Level: 93 Points: 23,310, Level: 93 Points: 23,310, Level: 93
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض چرا‌با‌آمریکا‌مذاکره‌نم ی‌کنیم؟ این سؤالی کلیدی است

ین سؤالی کلیدی است و این روزها توسط برخی از سیاسیون و رسانه های داخلی مطرح میشود. برای پاسخ به آن اما بیایید سؤال را برعکس کنیم و بپرســیم که اگر فرضا (فرض محال) با آمریکا مذاکره کنیم چه اتفاقی میافتد؟ در این صورت، طبعا"نتیجه"ی آن از سه حالت خارج نیست:

اول، دو طرف پای میــز مذاکره بروند و بعد از ســاعتها و روزها گفتگو کردن، به دلیل تعارض شدید دیدگاهها و رویکردها، به نتیجهای نرسند و میز مذاکره را ترک کنند. واضح اســت که در این حالت، نه تنها چیزی عاید کشور نمیشود بلکه هم فرصت های کشــور به هدر میرود، و هم فضاسازی ها علیه ایران به شکل سنگین تری از سر گرفته خواهد شد که ایران نمیخواهد مذاکرات به نتیجه برسد و به اصطاح میشود کالاول!

دوم، دو طرف بعد از مذاکرات فشــرده و بحث های فــراوان، در بهترین حالت به توافقی شبیه همین توافق موســوم به «برجام» برسند. در این حالت، سؤال آن است که آیا منافع ایران از این متن حاصل خواهد شد؟ آیا برجام منتهی به برداشتن تحریمها شد که حالا مجددا چیزی شبیه آن را تجریه کنیم؟ از این مهمتر، اساسا چه تضمینی وجود دارد که دولت بعدی ایالات متحده، مانند دولت فعلی، برخاف همه ی قواعد و قوانین حقوقی عمل نکند و با این ادعا که این توافق به ضرر کشــور آمریکا است، به طور یکجانبه از آن خارج نشود؟ و اصلا چرا باید مسیری را که یک بار آزموده ایم و به نتیجه ای هم نرسیده ایم، مجددا تکرار کنیم؟

«دولت آمریکا برخاف ّ تعهدات خودش عمل می ِ کند؛ این بار ّ اول هم نیست؛ قضایای گوناگون قبلی هم همین را تأیید میکند. مجموعه ّ ی برخوردهایــی که از اول با برجام کردند، به تعبیر حضرات دیپلمات های ما، نقض روح و جسم برجام بود؛ این را دیپلمات های محترم ما که خودشان این زحمت را کشیده بودند و واقعاً تلاش شبانه روزی کرده بودند برای مسئله ّ ی برجام، بارها و مکرر درِ زمان ِ این دولت و در زمان دولت قبلآ آمریکا گفتند که برجام نقض شده؛ گاهی روح برجام و گاهی جسم برجام را نقض کردند.

خب، دولتی با این ّ خصوصیات که به این راحتی معاهده ی بین المللی را نقض میکند، بعد هم مثل آب خوردن زیر امضایش میزند و می گوید من از معاهده خارج شدم - با کارهای نمایشی تلویزیونی؛ امضایش را نشان میدهد که ما خارج شدیم از فان [معاهده-] خب پیدا است که با این دولت لااقل جمهوری اسامی نمی ِ تواند تعامل کند. این جوابآن کسانی که بارهاوبارها به ما در طول زمان میگفتند چرا با آمریکا مذاکره نمیکنید، چرا با آمریکا تعامل نمیکنید؛ این جوابش».97/3/2

ســوم هم اینکه آمریکا به مذاکرات، به صورت یک"بسته ی کامل"که فراتر از موضوع هسته ای نگریسته و خواستار"مذاکرات جامع"با ایران، بر سر سایر موضوعات مهم مانند فعالیت های منطقه ای ایران، تسلیحات موشکی، حقوق بشر، حمایت ایران از گروه های محور مقاومت هستند.

«حرف طرف مقابل این اســت که میگوید ایــن توافق انجام گرفت لکن این توافق کافی نیست و مســائل دیگری هم هست که در آنها هم بایستی ملّت ایران، دولت ایران، مســئولین ایران تصمیم بگیرند و اقدامّ بکنند. حالا در حل این اختلافات، فرض بفرمایید که ملّت ایران مجبور باشــد از اصول خود صرف ّ نظر کند، از خط قرمزهای خود هم صرف نظر
کند. تا در نتیجه کشــور بتواند از ظرفیت های خود استفاده کند.

بنابراین در قضیه ی هسته ای توافق شد و اسم این را گذاشتیم «برجام»؛ برجام دیگری در قضایای منطقه، برجام دیگری در قضایای قانون اساسی کشور؛ برجام۲ و۳و۴و الی غیرذلک بایستی به وجود بیاید تا ما بتوانیم راحت زندگی کنیم. این منطقی است که سعی میکنند این منطق را در بین نخبگان جامعه و از ســوی نخبگان جامعه به افکار عمومی جامعه منتقل کنند.»95/1/1

[B]مثل روز روشن است که پیامد چنین مذاکره ای، تهی کردن کشور از «مؤلفه های قدرت» خود است و در این صورت، کشور بیش از هر زمان دیگری به گزینه ی حمله ی نظامی نزدیکتر خواهد شــد[/B]. بنابراین هیچکدام از سه حالت فوق، در بردارندهی منافع ملی کشور و مردم نخواهد بود. «مذاکره ی با آمریکا برای ما هیچ فایده ّ ای ندارد، دوم اینکه ضرر دارد؛ یعنی چیزی است بی فایده و با ضرر».9۸/3/۸
پس‌چه‌باید‌کرد؟

حال که مشــخص شــد مذاکره با آمریکا، «بی فایده و باضرر» است، باید به این سؤال پاسخ داد که پس چه باید کرد و راه چاره چیســت؟ جواب این سؤال را به تفصیل، رهبر انقلاب در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی(ره) بیان کردند: رساندن کشور به نقطه ی بازدارندگی.

«هدف مقاومت عبارت است از رسیدن به نقطه ی بازدارندگی. هم در اقتصاد، هم در مســائل سیاسی کشــور، هم در مسائل اجتماعی، هم در مسائل نظامی باید به نقطه ای برسیم که این نقطه بازدارنده باشد، یعنی بتواند جوریّ خود را نشان بدهد که دشمن را از تعرض به ملّت ایران در همهی زمینه ها منصرف کند؛ دشمن ببیند فایدهای ندارد و با ملّت ایران نمیتواند کاری بکنــد. ما امروز در بخش نظامی تا حدود زیادی به این بازدارندگی رســیده ایم.این هم که میبینید روی مسئله ی موشک و مانند این حرفها اصرار میکنند، به خاطر همین است؛ میدانند که ما بــه بازدارندگی رســیدهایم، بــه نقطه ی تثبیت رسیده ایم».9۸/3/14

البته نحوهی مواجه ی ما با دشمن نیز حداقل دارای۴ شرط اساسی و مهم است، شروطی که پیروزی جبهه یّ حق را تضمین خواهد کرد: «باید اولاً شــجاعانه باشد، مرعوبانه نباشد؛ ثانیاً امیدوارانه باشد، مأیوسانه نباشد؛ ثالثاً عاقلانه و خردمندانه باشد، هیجانی و احساساتی سطحی نباشد؛ [رابعاً] مبتکرانه باشد، از روی انفعال نباشد؛ ابتکار ّ کنیم؛ اگر به این کیفیت حرکت کردیــم، اگر اینجور حرکت کردیم، بدانید ملّت ایران در مواجه هی با همه ی قدرت های بزرگ توفیق خواهد یافت و خواهد توانست پیش برود»
https://www.alef.ir/news/3980324118.html
ارسال شده توسط تلفن همراه
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-15-2019, 12:14 PM   #2
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,130
در 2,477 پست 13,631 بار تشکر شده
Points: 28,753, Level: 99 Points: 28,753, Level: 99 Points: 28,753, Level: 99
Activity: 90%
Activity: 90% Activity: 90% Activity: 90%
پیش فرض پاسخ : چرا‌با‌آمریکا‌مذاکره‌نم ی‌کنیم؟ این سؤالی کلیدی است

اتفاقا برعکس، همین دیدگاه در دوره ی اوباما نگذاشت ما "زودتر" همین قدر مذاکره ای که مقدور بود را هم را انجام بدهیم. یکی دوسال مذاکره زودتر در آن زمان به ریشه دار شدن ورود سرمایه گزاران خارجی کمک می کرد و چه بسا آمریکایی ها هم گوشه ای از این سفره را گرفته بودند و آنوقت بنظر شما، آیا ترامپ می توانست به این آسانی بزند زیر همه چیز؟ فراموش نکنیم که شرکتها و کارتلهای اقتصادی بزرگترین و موثرترین لابی ها را در سیاست دارند. ما میوه ی اشتباه عظیم آن زمان را "الان" داریم می خوریم.

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
9 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-15-2019, 12:28 PM   #3
No Fear

No Fear's Avatar

تشکرها: 1,443
در 730 پست 1,789 بار تشکر شده
Points: 10,139, Level: 67 Points: 10,139, Level: 67 Points: 10,139, Level: 67
Activity: 57%
Activity: 57% Activity: 57% Activity: 57%

فکر نمیکنم که آقای خامنه‌ای با مذاکره با آمریکا مخالفتی میکردند اگر این اطمینان وجود داشت که در دولت حاضر، تیم مذاکره با آمریکا قادر باشد از منافع ملی ایران دفاع کند و حداقل داوطلبانه در راکتور اتمی بتون نریزد و قدرت چانه زنی ایران را در آینده از بین نبرد. جای تاسف است که بسیاری تیم هسته یی را از مجرب‌ترین و نخبه‌ترین دیپلمات‌های ایران میدانستند. خود آقای خامنه‌ای هم از این تیم دفاع کرده بودند هر چند که اضافه کردند که این تیم خطوط قرمز ایشان را رعایت نکردند. با وجود چنین شرایطی و نبود یک آدم درست حسابی در ایران که قوانین بین المللی را بفهمد، همان بهتر که مذاکره نکنیم تا منافع ملی ما به دست خودمان به باد نرود. دولت و تیم مذاکره کنونی فاقد صلاحیت لازم برای دفاع از منافع ملی ایران میباشند.
No Fear آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 06-15-2019, 08:50 PM   #4
Saman

Saman's Avatar

تشکرها: 1,705
در 591 پست 3,897 بار تشکر شده
Points: 13,238, Level: 74 Points: 13,238, Level: 74 Points: 13,238, Level: 74
Activity: 33%
Activity: 33% Activity: 33% Activity: 33%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شمشیری نمایش پست ها
اتفاقا برعکس، همین دیدگاه در دوره ی اوباما نگذاشت ما "زودتر" همین قدر مذاکره ای که مقدور بود را هم را انجام بدهیم. یکی دوسال مذاکره زودتر در آن زمان به ریشه دار شدن ورود سرمایه گزاران خارجی کمک می کرد و چه بسا آمریکایی ها هم گوشه ای از این سفره را گرفته بودند و آنوقت بنظر شما، آیا ترامپ می توانست به این آسانی بزند زیر همه چیز؟ فراموش نکنیم که شرکتها و کارتلهای اقتصادی بزرگترین و موثرترین لابی ها را در سیاست دارند. ما میوه ی اشتباه عظیم آن زمان را "الان" داریم می خوریم.
زمان اوباما و در جریان برجام بود که کنت کتزمن مرکز تحقیقات کنگره‌ی آمریکا در پنلی درباره‌ی نقش فعالان اقتصادی آمریکا در تعمیق تعامل واشنگتن و تهران، با مقایسه‌ی ایران با مورد کوبا گفت برای بیزنس آمریکایی ایران سرزمینی دور و ناشناخته است با اقتصادی کوچک و شرکت‌های آمریکایی بعید است مثل رفع تحریم‌های کوبا برای نزدیکی واشنگتن و تهران لابی کنند. اتفاقی که بعد از روی کار آمدن ترامپ افتاد این بود که او در عمل رابطه با هاوانا را هم با وجود آنکه دوطرف درباره‌ی همه‌ی مسائل مذاکره کرده، سفارت‌خانه‌ها باز شده و پروازهای مستقیم و سیل توریست‌ها هم راه ‌افتاده بود تقریباً به پیش از دوره‌ی اوباما بازگرداند. اتفاقات دو سال اخیر ثابت کرده احتیاط آقای خامنه‌ای در تعامل با آمریکا بیراه نیست. (طبیعتاً این به معنای تأیید اقدامات خلاف منافع ملی با انگیزه‌ی ضربه زدن به رقبای داخلی نیست.)
Saman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از Saman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-16-2019, 06:51 AM   #5
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط No Fear نمایش پست ها
فکر نمیکنم که آقای خامنه‌ای با مذاکره با آمریکا مخالفتی میکردند اگر این اطمینان وجود داشت که در دولت حاضر، تیم مذاکره با آمریکا قادر باشد از منافع ملی ایران دفاع کند و حداقل داوطلبانه در راکتور اتمی بتون نریزد و قدرت چانه زنی ایران را در آینده از بین نبرد. جای تاسف است که بسیاری تیم هسته یی را از مجرب‌ترین و نخبه‌ترین دیپلمات‌های ایران میدانستند. خود آقای خامنه‌ای هم از این تیم دفاع کرده بودند هر چند که اضافه کردند که این تیم خطوط قرمز ایشان را رعایت نکردند. با وجود چنین شرایطی و نبود یک آدم درست حسابی در ایران که قوانین بین المللی را بفهمد، همان بهتر که مذاکره نکنیم تا منافع ملی ما به دست خودمان به باد نرود. دولت و تیم مذاکره کنونی فاقد صلاحیت لازم برای دفاع از منافع ملی ایران میباشند.
با تشکر از Saman عزیز که به خوبی با مثال زدن نمونه کوبا نشان دادند که خواسته های آمریکا اگر زورش برسد حد و مرزی ندارد و به هیچ پیمانی هم پایبند نیست یک نکته دیگر را اضافه میکنم .
یک فکری تبلیغ میشود که اگر با اوباما زودتر به توافق میرسیدیم آنگاه شرکتهای آمریکایی به بازار ایران می آمدند و بنابراین ترامپ نمیتوانست بدقولی کند !
چند نکته در باره این فکر
اول - نمونه کوبا که Saman نشان داد بیانگر راه و روش آمریکا هست درحالیکه کوبا با اسراییل مشکلی ندارد و محدودیتهای فرهنگی ایران را هم ندارد
دوم - حتی آقا شهیر هم در جای دیگری گفتند که برجام فقط وقتی به نتیجه رسید که اوباما درک کرد که باید حق غنی سازی در داخل کشور را به رسمیت بشناسد ! خب آیا دوسال بقول شما زودتر بازهم اوباما به چنین درکی رسیده بود ؟!
سوم - در همین دو سال برجام در دوره اوباما بازهم بدعهدی وجود داشت و آمریکا در زمینه رفع تحریم های بانکی کند عمل میکرد و مسئولان بانک مرکزی گلایه مند بودند ! حتما فشار ایمیلی ظریف به جان کری یادتان هست !
چهارم - در همین دوسال برجام در دوره اوباما آیا درخواستی از شرکتهای آمریکایی برای ورود به ایران دیده اید ؟! تا جاییکه یادم هست تنها چند دلال میخواستند ماشین آمریکایی وارد کنند که آقای خامنه ای گفتند کالای مصرفی بدون ورود تکنولوژی به ضرر کشور هست . ! اگر تکنولوژی را وارد میکنید بیایید که کسی درخواستی برای این کار نداشت .
خلاصه :
مذاکره خودش هدف نیست فقط ابزار است که شرایطی برای موفقیت دارد و آن دوسال زودتر در دوران اوباما با به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران همراه نبود .
برجام فقط حاصل مذاکره دو ساله نبود بلکه حاصل مقاومت چند ساله هم بود .
5 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-17-2019, 06:36 PM   #6
شهیر

تشکرها: 6,567
در 2,010 پست 21,859 بار تشکر شده
Points: 39,880, Level: 100 Points: 39,880, Level: 100 Points: 39,880, Level: 100
Activity: 43%
Activity: 43% Activity: 43% Activity: 43%

نقل قول:
کنت کتزمن مرکز تحقیقات کنگره‌ی آمریکا در پنلی درباره‌ی نقش فعالان اقتصادی آمریکا در تعمیق تعامل واشنگتن و تهران، با مقایسه‌ی ایران با مورد کوبا گفت برای بیزنس آمریکایی ایران سرزمینی دور و ناشناخته است با اقتصادی کوچک و شرکت‌های آمریکایی بعید است مثل رفع تحریم‌های کوبا برای نزدیکی واشنگتن و تهران لابی کنند.
سامان جان، آقای کتسمن اگر چنین حرفی زده بسیار حرف بی ربطی زده. شرکت های آمزیکائی برای ورود به بازاز ایران سر و دست می شکنند. شرکت های برزگ اعم از نفتی و غیر نفتی خیلی از ایرانی ها را که ادعا کردند می توانند رابطه ایران و آمریکا را درست کنند میلیونر کردند شاید کاری از دستشان برآید. سه نفرشان را من از نزدیک و چند نفر را از دور می شناسم. در دنیای امروز هیچ بازاری نمی تواند جایگزین بازار ایران و منابع انرژی ایران شود.
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
10 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-17-2019, 09:20 PM   #7
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهیر نمایش پست ها
سامان جان، آقای کتسمن اگر چنین حرفی زده بسیار حرف بی ربطی زده. شرکت های آمزیکائی برای ورود به بازاز ایران سر و دست می شکنند. شرکت های برزگ اعم از نفتی و غیر نفتی خیلی از ایرانی ها را که ادعا کردند می توانند رابطه ایران و آمریکا را درست کنند میلیونر کردند شاید کاری از دستشان برآید. سه نفرشان را من از نزدیک و چند نفر را از دور می شناسم. در دنیای امروز هیچ بازاری نمی تواند جایگزین بازار ایران و منابع انرژی ایران شود.
خیلی ممنون آقا شهیر . لطفا چند مدرک درباره تمایل ورود شرکتهای غیر نفتی آمریکایی نشان دهید . خودم گشتم پیدا نکردم .
منظور فروش مثلا اتومبیل شورلت نیست بلکه تمایل به واردات خط تولید شورلت است ( فقط بعنوان مثال از اتوموبيل گفتم )
البته آقا سامان یک ادعای دیگری هم داشتند که اگر در باره اون هم نظر بدهید ممنون خواهم بود و آن اینکه
"اتفاقی که بعد از روی کار آمدن ترامپ افتاد این بود که او در عمل رابطه با هاوانا را هم با وجود آنکه دوطرف درباره‌ی همه‌ی مسائل مذاکره کرده، سفارت‌خانه‌ها باز شده و پروازهای مستقیم و سیل توریست‌ها هم راه ‌افتاده بود تقریباً به پیش از دوره‌ی اوباما بازگرداند"
4 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-18-2019, 04:39 AM   #8
شهیر

Points: 39,880, Level: 100 Points: 39,880, Level: 100 Points: 39,880, Level: 100

صادق عزیز مدرک؟ خود من. بسیاری از شرکت های بزرگ آمریکائی به هر کس یا گروه لابیست که بتواند رابطه ایران و آمریکا را از این حالت بیرون بیاورد حاضرند کمک مالی بکنند. به خود من از طرف سه شرکتIT، نفت و renewable energy، پیشنهاد کار شد که البته من نه این کاره ام نه ارتباطی با مقامات ایران دارم. از طرفی عرض کردم که سه نفر را خود من می شناسم که از این شرکت ها پول می گرفتند و برای بهبود رابطه ایران و آمریکا کار می کردند که میلیونر شده اند. شرکت های نفتی و تکنولوژی "با سر" حاضرند در ایران سرمایه گذاری کنند. جنرال الکتریک و هانیول و بوئینگ ایران را بازاری می دانند که در حال حاضر در دنیا جایگزین ندارد. اینکه تکنولوژی می دهند و یا جنس می فروشند و یا سرمایه گذاری می کنند بحث ما نیست. بحث من حرفی است که آقای کتسمن زده که اگر زده باشد بکلی بی ربط است. بازار ایران برای شرکت های آمریکائی جایگزین ندارد. بوئینگ یک نمونه اش بود که دیدید چطور بلافاصله بعد از برجام جلو آمد. شرکت های آمریکائی نه تنها بازار ایران را می شناسند بلکه بهتر از خود ایرانی ها می شناسند. گزارش مک کینزی در مورد ایران که به قیمت حدود 500 هزار دلار در 300 صفحه زیر و روی اقتصاد ایران را بررسی کرده و به کمپانی های آمریکائی می فروخت. ترجمه آن به فارسی از طریق یک شرکت انگلیسی به من پیشنهاد شد که deadline کوتاه بود و من وقت کافی نداشتم.

نظر منفی من را نسبت به سیاست های کلی آمریکا و نظام آمریکائی می دانید. اما وقتی "یک نفر" می خواهد برای سرنوشت 85 میلیون تصمیم بگیرد منافع و مصالح آن 85 میلیون در اولویت قرار می گرد نه ایده آل های فرد.

من معتقدم که مذاکره با ترامپ بجائی نمی رسد چون این آدم از شعور کافی برخوردار نیست و به دنبال تشفی عقده های سرکوب شده خودش است. بیمار است و باید معالجه شود. اما بحث عدم مذاکره با آمریکا "به قصد کاهش تشنج" سیاست راهبردی آقای خامنه ایست و مختص به ترامپ نیست. آیت‌الله خامنه‌ای بدون توجه به تغییر شرایط جهانی نسبت به 40 سال پیش می‌گوید "امام مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد و من هم ممنوع می‌کنم". تا کی؟ تا "جمهوری اسلامی به آن اقتداری برسد که فشار و هوچی‌گری آمریکا رویش تأثیری نگذارد". خب، طبعا چنین چیزی میسر نیست مگر اینکه ایران اقتصادی قدرتمند داشته باشد. اما تناقض در اینجاست که در 100 سال گذشته هیچ کشوری نبوده که با آمریکا در درگیری و کشمکش دائمی باشد و به رشد اقتصادی "پایدار" دست یافته باشد. چنین چیزی در دنیای امروز با توجه به واقعیت های امروز تقریبا غیر ممکن است. دو نظام کمونیستی چین و ویتنام نیز که در جدال سرسختانه‌ای با آمریکا بودند ( ویتنام در جنگ با آن کشور 3 میلیون کشته داد) درست به همین دلیل، در عین تضاد با نظام آمریکائی آن کشور را به عنوان شریک درجه اول تجاری خود برگزیدند. به قول آقای ظریف "تعامل به معنی رابطه دوستانه نیست. هیچ دو کشوری رابطه کاملا دوستانه ندارند".

14 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-18-2019, 06:41 AM   #9
صادق

نقل قول:
صادق عزیز مدرک؟ خود من. بسیاری از شرکت های بزرگ آمریکائی به هر کس یا گروه لابیست که بتواند رابطه ایران و آمریکا را از این حالت بیرون بیاورد حاضرند کمک مالی بکنند. به خود من از طرف سه شرکتIT، نفت و renewable energy، پیشنهاد کار شد که البته من نه این کاره ام نه ارتباطی با مقامات ایران دارم. از طرفی عرض کردم که سه نفر را خود من می شناسم که از این شرکت ها پول می گرفتند و برای بهبود رابطه ایران و آمریکا کار می کردند که میلیونر شده اند. شرکت های نفتی و تکنولوژی "با سر" حاضرند در ایران سرمایه گذاری کنند. جنرال الکتریک و هانیول و بوئینگ ایران را بازاری می دانند که در حال حاضر در دنیا جایگزین ندارد. اینکه تکنولوژی می دهند و یا جنس می فروشند و یا سرمایه گذاری می کنند بحث ما نیست. بحث من حرفی است که آقای کتسمن زده که اگر زده باشد بکلی بی ربط است. بازار ایران برای شرکت های آمریکائی جایگزین ندارد. بوئینگ یک نمونه اش بود که دیدید چطور بلافاصله بعد از برجام جلو آمد. شرکت های آمریکائی نه تنها بازار ایران را می شناسند بلکه بهتر از خود ایرانی ها می شناسند. گزارش مک کینزی در مورد ایران که به قیمت حدود 500 هزار دلار در 300 صفحه زیر و روی اقتصاد ایران را بررسی کرده و به کمپانی های آمریکائی می فروخت. ترجمه آن به فارسی از طریق یک شرکت انگلیسی به من پیشنهاد شد که deadline کوتاه بود و من وقت کافی نداشتم.

نظر منفی من را نسبت به سیاست های کلی آمریکا و نظام آمریکائی می دانید. اما وقتی "یک نفر" می خواهد برای سرنوشت 85 میلیون تصمیم بگیرد منافع و مصالح آن 85 میلیون در اولویت قرار می گرد نه ایده آل های فرد.

من معتقدم که مذاکره با ترامپ بجائی نمی رسد چون این آدم از شعور کافی برخوردار نیست و به دنبال تشفی عقده های سرکوب شده خودش است. بیمار است و باید معالجه شود. اما بحث عدم مذاکره با آمریکا "به قصد کاهش تشنج" سیاست راهبردی آقای خامنه ایست و مختص به ترامپ نیست. آیت‌الله خامنه‌ای بدون توجه به تغییر شرایط جهانی نسبت به 40 سال پیش می‌گوید "امام مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد و من هم ممنوع می‌کنم". تا کی؟ تا "جمهوری اسلامی به آن اقتداری برسد که فشار و هوچی‌گری آمریکا رویش تأثیری نگذارد". خب، طبعا چنین چیزی میسر نیست مگر اینکه ایران اقتصادی قدرتمند داشته باشد. اما تناقض در اینجاست که در 100 سال گذشته هیچ کشوری نبوده که با آمریکا در درگیری و کشمکش دائمی باشد و به رشد اقتصادی "پایدار" دست یافته باشد. چنین چیزی در دنیای امروز با توجه به واقعیت های امروز تقریبا غیر ممکن است. دو نظام کمونیستی چین و ویتنام نیز که در جدال سرسختانه‌ای با آمریکا بودند ( ویتنام در جنگ با آن کشور 3 میلیون کشته داد) درست به همین دلیل، در عین تضاد با نظام آمریکائی آن کشور را به عنوان شریک درجه اول تجاری خود برگزیدند. به قول آقای ظریف "تعامل به معنی رابطه دوستانه نیست. هیچ دو کشوری رابطه کاملا دوستانه ندارند".

خیلی ممنون آقا شهیر گرامی
نمیدانم فرصت دارید یا نه فقط بعنوان شاگرد احتمالا کند ذهنی که درس پس میدهد نکاتی را به شماره میگویم
1- مسلما حرف شما برای من سند هست اما این سند برای کسی که آشنا نباشد کاربرد ندارد . چون قبلا درگیر این موضوع بودم خودم جستجو کردم و به جز پیشنهاد فروش کالاهای مصرفی آمریکایی مثل اتومبیل چیزی ندیدم که این موضوع با مخالفت روبرو شد چون با انتقال تکنولوژی همراه نبود. لذا دنبال مطلبی قابل استناد برای غیر هستم که مزاحم شما شدم .آیا جایی دیده اید که مثلا در یک مناقصه شرکت آمریکایی کنار گذاشته شده باشد ؟!
2- در باره عدم مذاکره به قصد کاهش تنش آقای خامنه ای یک سئوال را بارها مطرح کرده اند و شخصا ندیدم کسی پاسخ داده باشد و آن سئوال این است :" حد یقف درخواستهای آمریکا کجاست ؟!"
درخواستهای آمریکا از زمان بوش مشخصا خلع سلاح ایران بوده و همچنان هست . شما احتمالا ترامپ را مسئول خروج از برجام میدانید در حالیکه خروج از برجام حتی برنامه جان کری هم بود . اگر خواستید باید از کانالهای تلگرامی اینجا دانلود کنم .
خلاصه :
با توجه به چندین بار مذاکره قبلی ایران و آمریکا به نظرم سیاست راهبردی ایران عدم مذاکره نیست بلکه مذاکره ای هست که واقعا نتیجه ای داشته باشد .تا حالا هربار مذاکره ای صورت گرفته با بدعهدی و قلدری آمریکا همراه بوده . از قذافی که بگذریم مثال کوبا که آقا سامان مطرح کردند هم وجود دارد و یادمان باشد که نه بوش و نه اوباما به نامه احمدی نژاد پاسخی ندادند . جالب که پیام احمدی نژاد به اوباما تبربک ریاست جمهوری بود اما بی پاسخ ماند
############
.بازگویی این حرف علی علیزاده اینجا بد نیست .

"بگذارید صریح‌تر بگویم؛ بحث حتی بحث انتزاعی درباره عزت یا شعار توخالی دادن درباره استقلال نیست. بحث دقیقا براساس قوانین اولیه سیاست واقعی است. مخالفان نظام و واعظان دین غرب‌پرستی می‌گویند نظام جمهوری اسلامی ایدئولوژیک است و به‌خاطر آمریکاستیزی ایدئولوژیکش تن به مذاکره نمی‌دهد. کاملا برعکس. اتفاقا به‌خاطر «واقع‌گرایی» سیاسی تن دادن به مذاکره در شرایط حاضر یک اشتباه محض و یک خودکشی ملی است. نه‌فقط ایران، بلکه هر کشور دیگری در شرایطی که از نظر اقتصادی تحریم‌ها به آن فشار آورده و طرف مقابل بدعهدی آشکار کرده اگر تن به مذاکرات بیشتر بدهد فقط طرف مقابل را برای بدعهدی‌های بیشتر جری و با دست خود سند نابودی خودش را امضا کرده‌ است."
4 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-18-2019, 12:45 PM   #10
amirsn

تشکرها: 1,387
در 48 پست 154 بار تشکر شده
Points: 8,313, Level: 61 Points: 8,313, Level: 61 Points: 8,313, Level: 61
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%

Salam Shahir jan,

With US primary sanctions in place against Iran, do you think the Israel lobby will allow the economic interdependence to form between Iran and US without any changes to the current ME power balance
amirsn آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از amirsn بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-19-2019, 02:30 AM   #11
شهیر

نقل قول:
نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
خیلی ممنون آقا شهیر گرامی
نمیدانم فرصت دارید یا نه فقط بعنوان شاگرد احتمالا کند ذهنی که درس پس میدهد نکاتی را به شماره میگویم
1- مسلما حرف شما برای من سند هست اما این سند برای کسی که آشنا نباشد کاربرد ندارد . چون قبلا درگیر این موضوع بودم خودم جستجو کردم و به جز پیشنهاد فروش کالاهای مصرفی آمریکایی مثل اتومبیل چیزی ندیدم که این موضوع با مخالفت روبرو شد چون با انتقال تکنولوژی همراه نبود. لذا دنبال مطلبی قابل استناد برای غیر هستم که مزاحم شما شدم .آیا جایی دیده اید که مثلا در یک مناقصه شرکت آمریکایی کنار گذاشته شده باشد ؟!
2- در باره عدم مذاکره به قصد کاهش تنش آقای خامنه ای یک سئوال را بارها مطرح کرده اند و شخصا ندیدم کسی پاسخ داده باشد و آن سئوال این است :" حد یقف درخواستهای آمریکا کجاست ؟!"
درخواستهای آمریکا از زمان بوش مشخصا خلع سلاح ایران بوده و همچنان هست . شما احتمالا ترامپ را مسئول خروج از برجام میدانید در حالیکه خروج از برجام حتی برنامه جان کری هم بود . اگر خواستید باید از کانالهای تلگرامی اینجا دانلود کنم .
خلاصه :
با توجه به چندین بار مذاکره قبلی ایران و آمریکا به نظرم سیاست راهبردی ایران عدم مذاکره نیست بلکه مذاکره ای هست که واقعا نتیجه ای داشته باشد .تا حالا هربار مذاکره ای صورت گرفته با بدعهدی و قلدری آمریکا همراه بوده . از قذافی که بگذریم مثال کوبا که آقا سامان مطرح کردند هم وجود دارد و یادمان باشد که نه بوش و نه اوباما به نامه احمدی نژاد پاسخی ندادند . جالب که پیام احمدی نژاد به اوباما تبربک ریاست جمهوری بود اما بی پاسخ ماند
############
.بازگویی این حرف علی علیزاده اینجا بد نیست .

"بگذارید صریح‌تر بگویم؛ بحث حتی بحث انتزاعی درباره عزت یا شعار توخالی دادن درباره استقلال نیست. بحث دقیقا براساس قوانین اولیه سیاست واقعی است. مخالفان نظام و واعظان دین غرب‌پرستی می‌گویند نظام جمهوری اسلامی ایدئولوژیک است و به‌خاطر آمریکاستیزی ایدئولوژیکش تن به مذاکره نمی‌دهد. کاملا برعکس. اتفاقا به‌خاطر «واقع‌گرایی» سیاسی تن دادن به مذاکره در شرایط حاضر یک اشتباه محض و یک خودکشی ملی است. نه‌فقط ایران، بلکه هر کشور دیگری در شرایطی که از نظر اقتصادی تحریم‌ها به آن فشار آورده و طرف مقابل بدعهدی آشکار کرده اگر تن به مذاکرات بیشتر بدهد فقط طرف مقابل را برای بدعهدی‌های بیشتر جری و با دست خود سند نابودی خودش را امضا کرده‌ است."

صادق عزیز، در اینترنت به دنبال شرکت های آمریکائی که در مناقصه ای در ایران شرکت کنند نگردید. یک ربع قرن است که شرکت های آمریکائی از معامله با ایران ممنوع شده اند. جریمه که هیچ، داغ و درفش و زندان هم در انتظار مدیران شرکت های آمریکائی و افرادی است که طرف ایران بیایند.

در مورد اینکه آقای خامنه ای گفته اند " حد یقف درخواستهای آمریکا کجاست ؟!". شاید گفته باشند اما برای رسیدگی به این مسئله باید این سئوال را از ایشان کرد که "حد یقف مبارزه با آمریکا کجاست؟" من امروز به فکر 20 تا 30 میلیون انسانی هستم که در شرایط غیر انسانی در زیر خط فقر در ایران به سر می برند و میلیون ها تن دیگر که در حال سقوط به زیر خط فقر هستند و جان می کنند تا سر خود را بالای آب نگاه دارند. . زنان بسیاری از فقر به فحشاء کشیده شده اند، مردم کلیه خود را می فروشند، دارو کمیاب است (یکی از عزیزان من در ایران در به در به دنبال داروی شیمی درمانی برای سرطانش بود و با دوندگی طاقت فرسا توسط رابطه ای در بالاترین سطوح دوستان توانستند داروی او را تهیه کنند)، مردانی هستند که خجالت زده خانواده خود هستند که در ماه به زور یک بار گوشت در سفره می گذراند. درست است که همه این مشکلات ناشی از رابطه خصومت آمیز با آمریکا نیست اما بر خلاف نطر آقای خامنه ای رابطه خصمانه با آمریکا مادر مشکلات ایران است. تحریم ها با توجه به بررسی های خود حکومت ایران باعث گرانی و تورم سرسام آور و کاهش ارزش پول ملی شده و فشار آن نه به رهبران کشور می آید، نه به فرماندهان سپاه، نه پولدارها و وابسته های به سیستم رانت حکومتی و نه آقای علیزاده که برای دست و پا کردن اسم و رسم کنار گود نشسته و بدون پرداخت هزینه میگوید لنگش کن. قشر زحمت کش و حقوق بگیر است که باید "مقاومت" کند. چرا؟ که گروهی در قدرت بمانند. ببخشید این را می گویم، گول شعار ها را نخورید. عدم مذاکره با آمریکا ریشه اش اینجاست:

The culmination of the nuclear accord with six world powers, which was overwhelmingly the outcome of compromise and cooperation between Iran and the US, emerged as a historic moment providing the two systems with the opportunity to break the deadlock of a “no-talks, no-détente” relationship. Ayatollah Khamenei’s immediate move, however, revealed that many, including the Iranian president Hassan Rouhani and US president Barack Obama, had mistakenly indulged in the illusion of moving toward a more peaceful relationship between the two nations. Ayatollah Khamenei banned any further negotiations with the US, saying, “Negotiations with the United States open gates to their economic, cultural, political, and security influence….Through negotiations, Americans seek to influence Iran…"
Ayatollah is right! The crux of the matter is that, in an Americanized Iran, which, considering Iran’s social structure, would most likely occur under improving relations with the US, the influence of the clergy would erode and so would the system of velayat-e faqih (guardianship of the jurisprudence) which rules the country. In a liberalized system, the authority of the Guardian Jurist as defined by Ayatollah Khamenei, that “all Muslims have to obey the order of the Guardian Jurist and submit to his commands,” would be impossible to sustain.
Even the founder of the Islamic Republic, Ayatollah Ruhollah Khomeini, who had radical anti-American sentiments, did not think that Iran’s enmity with the US would last forever. Mohsen Rafighdoost, a founding member of the Iranian Revolutionary Guards (IRGC), gave an interview in 2015 pointing out that Ayatollah Khomeini dissuaded him from setting up the IRGC headquarters in the former US Embassy in Tehran. “Why do you want to go there?” Rafighdoost recounts Ayatollah asking him. “Are our disputes with the US supposed to last a thousand years? Do not go there.” ... i
من هم معتقدم که مذاکره با ترامپ و دار و دسته اش به جائی نمی رسد. ترس من تحقیر شدن و این قبیل حرف های بی ربط که کمترین اثر مثبت عملی برروی سرنوشت میلیون ها ایرانی ندارد، نیست. آیت الله خمینی با درد و رنج جام زهر را سر کشید. یک رهبر باید شجاعت قبول شرایط تحقیر آمیز را برای دفاع از مصالح و منافع ملتش داشته باشد. بحث من این است که نمی توان با ترامپ که سیاستمدار نیست، تنها هدفش این است که خود را ثابت کند و برای انتخابات امتیاز بگیرد و فقط "چماق" را نشان می دهد بدون اینکه "شیرینی"پیشنهاد کند به نتیجه رسید. بحث های روشنفکرانه را باید کنار گذاشت. این رابطه ایران با آمریکا قابل تداوم نیست.
اگر مشکل از طریق مذاکره حل نمی‌شود پس از چه طریق حل می‌شود؟ پاسخ آقای خامنه‌ای و جناح محافظه‌کار این است که از طریق "مقاومت". اما آنچه که در این راهکار از سوی هیچ مقامی از جمله آقای خامنه‌ای روشن نشده این است که این مقاومت تا کی و تا کجا باید ادامه پیدا کند؟ آیا انتظار این است که آمریکا تسلیم ایران شود؟ و اگر چنین است این تسلیم به چه معنا خواهد بود؟ استراتژی بی‌وقفه آمریکا از دهه ۱۹۵۰ میلادی، در منطقه، بر پایه حفاظت از موجودیت اسرائیل ، حفاظت از منافع آمریکا و منابع انرژی پایه‌ریزی شده است. ایران همه این مولفه‌ها را تهدید می‌کند. به این ترتیب آیا منظور از مقاومت این است که آمریکا تسلیم سیاست‌های ایران شود و دست از استراتژی ۷۰ ساله خود بکشد؟ طبق یک گزارش رویترز تنها هزینه جنگ عراق می‌تواند به ۶ هزار میلیارد دلار (معادل ۲۰۰ سال درآمد فعلی ایران از فروش نفت) بالغ شود. با توجه به پرداخت این هزینه سرسام‌آور از سوی آمریکا، آن هم تنها در مورد یک منازعه در منطقه، تسلیم شدن آن کشور به ایران تا چه حد منطقی به نظر می‌رسد؟

آیت‌الله خامنه‌ای بدون توجه به تغییر شرایط جهانی نسبت به ۴۰ سال پیش می‌گوید "امام مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد و من هم ممنوع می‌کنم". تا کی؟ تا "جمهوری اسلامی به آن اقتداری برسد که فشار و هوچی‌گری آمریکا رویش تأثیری نگذارد". و طبعا چنین چیزی میسر نیست مگر اینکه ایران اقتصادی قدرتمند داشته باشد. اما تناقض در اینجاست که در ۲۰۰ سال گذشته هیچ کشوری نبوده که با آمریکا در درگیری و کشمکش دائمی باشد و به رشد اقتصادی پایدار دست یافته باشد. دو نظام کمونیستی چین و ویتنام نیز که در جدال سرسختانه‌ای با آمریکا بودند، درست به همین دلیل، در عین تضاد با نظام آمریکائی آن کشور را به عنوان شریک درجه اول تجاری خود برگزیدند. به قول آقای ظریف "تعامل به معنی رابطه دوستانه نیست. هیچ دو کشوری رابطه کاملا دوستانه ندارند".

آقای خامنه ای چند روز پیش در ملاقات با آبه مذاکره با آمریکا را رد کرده و گفت "جمهوری اسلامی ایران هیچ اعتمادی به آمریکا ندارد."

این سخن می‌تواند از عدم شناخت روابط بین‌الملل سرچشمه بگیرد. روابط بین‌الملل نه تنها بر اساس اعتماد بنا نشده بلکه بالعکس بر اساس عدم اعتماد میان حکومت‌ها بنا شده است. ارتش‌های بزرگ و کوچک و مسابقه تسلیحاتی بی‌وقفه که در سراسر جهان در جریان است دقیقا به دلیل سوء‌ظن و عدم اعتمادی است که میان حکومت‌ها وجود دارد. حکومت‌ها برای دفاع از منافع خود است که وارد فرآیند مذاکره با حکومت متخاصم می‌شوند. چطور ممکن است حکومتی اول به یک حکومت متخاصم اعتماد کند و بعد با آن وارد مذاکره شود؟ محمدجواد ظریف در کتاب "آقای سفیر" در مورد رابطه ایران و آمریکا می‌گوید: "من اعتقاد دارم که روابط ما با آمریکا هیچ گاه دوستانه نخواهد بود (اما) رابطه با آمریکا یا هر کشور دیگری ابزار است و باید در جهت منافع ملی به کار گرفته شود ... اصل، پیگیری منافع و اهداف ملی است".
این درک درستی از روابط بین‌الملل است. اسرائیل و آمریکا نزدیکترین روابط را بین کشور‌های جهان با یکدیگر دارند اما هر دو از هم جاسوسی می‌کنند و حتی جاسوس‌های یکی در کشور دیگر به زندان می‌افتند.
14 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-19-2019, 02:41 AM   #12
شهیر

نقل قول:
نوشته اصلی توسط amirsn نمایش پست ها
Salam Shahir jan,

With US primary sanctions in place against Iran, do you think the Israel lobby will allow the economic interdependence to form between Iran and US without any changes to the current ME power balance

امیر جان، بحث این است که وضعیت فعلی تا چه حد قابل تداوم است؟ موضوع موازنه قدرت وقتی مطرح است که وضعیت فعلی قابل تداوم باشد. به نظر من تداوم این وضع یا به انفجار درونی و یا جنگ می انجامد. ایران باید راهی را که چین در دهه هفتاد و ویتنام در دهه 90 رفت در پیش بگیرد. یعنی تجدید نظر کلی در سیاست خارجی، از بالا تا پائین. من معتقدم که تحت شرایط موجود اگر جمهوری اسلامی پایه های قدرتش چه از خارج چه از داخل و چه ترکیبی از هر دو لرزان شود این نظام آخرین نظامی خواهد بود که بر کشوری بنام ایران حکومت کرده است. آیا بافت فعلی حکومت ایران اجازه چنین تغییر بنیادی را می دهد؟ در شرایط فعلی نه اما من بعید نمی دام که همه شگفت زده شویم و قبل از اینکه دیر شود تحولی در این زمینه صورت بگیرد.
12 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-19-2019, 08:14 AM   #13
No Fear

No Fear's Avatar

تشکرها: 1,443
در 730 پست 1,789 بار تشکر شده
Points: 10,139, Level: 67 Points: 10,139, Level: 67 Points: 10,139, Level: 67
Activity: 57%
Activity: 57% Activity: 57% Activity: 57%

نقل قول:
این مقاومت تا کی و تا کجا باید ادامه پیدا کند؟ آیا انتظار این است که آمریکا تسلیم ایران شود؟ ... تسلیم شدن آن کشور به ایران تا چه حد منطقی به نظر می‌رسد؟
.

سوال بجایی است. واضح است که پاسخ به این سوال هیچ گاه از سوی مسولان شفاف و روشن نخواهد بود. دلیلی هم ندارد کشوری مثل ایران استراتژی خود را در مواجه با یک قدرت جهانی برملا کند. البته واژه "مقاومت" با وجود این که یک واژه کلی است به قدر کافی مفهوم است. در ابتدا باید گفت که مذاکره با امریکا در چنین شرایطی تنها منجر به دادن امتیازات بیشتری از سوی ایران خواهد شد تا ایران از شدت تحریم‌های آمریکا بکاهد. در حقیقت، آمریکا با وضع یک سری تحریم‌های غیر قانونی که خود به وجود آورده است، خواهان گرفتن امتیازات بیشتری از ایران است. به عبارت دیگری، قرار نیست که در این مذاکرات ما چیزی به دست بیاوریم، بلکه باید یک چیزی بدهیم تا تحریم‌های که قرار بود از ابتدای برجام برداشته شود، در دولت ترامپ برداشته شود که در این هم تضمینی نیست. صرفنظر از اینکه چه دولت و یا حکومتی در ایران سر کار است، در این جا پای منافع ملی در میان است و باید شیوه یی را در پیش گرفت که در دراز مدت منافع ملی را به خطر نندازد.

درست است که آقای خامنه‌ای سیاست مقاومت را در پیش گرفته ا‌ند و جواب رد به نماینده آلمان و ژاپن دادند ولی از طرفی هم یک جاسوس لبنانی که در اختیار ایران بود، بدون هیچ دلیل موجهی، آزاد میشود. در گیری‌های محدود و نوع حملاتی که به چند نفتکش در خلیج فارس انجام شد، بیشتر حامل یک پیام بود که واکنش دولت آمریکا را بسنجد. اخیرا نیز نیروهای مقاومت یمنی اعلام کرده ا‌ند که به تکنولوژی موشک‌های نقطه زن و رادار گریز دست یافته ا‌ند و به زودی اخبار جدیدی را منتشر میکنند. به نظر می‌رسد که در مرحله یی قرار داریم که دولت آمریکا و نظام ایران در حال تست کردن واکنش‌های طرف مقابل میباشند. من از سیاست جدید ایران استقبال می‌کنم زیرا در حال استفاده از تمام پتانسیل‌های خود برای تاثیر گذاری روی یک روند سیاسی میباشیم. اولتیماتوم هسته یی به اروپا نیز در همین مقوله است. تنها ایراد از دید من این است که این سیاست بسیار دیر اجرأ شد و وزیر امور خارجه و دولت روحانی عملا در مواجه با ترامپ راه حلی نداشتند و از تحرک کافی برخوردار نبودند.

هیچگاه نباید دشمن خود را نادان و احمق فرض کنیم. بسیاری از سیاست‌های آقای ترامپ قابل پیش بینی هستند و دید گاه‌های این رهبر پوپولیست آمریکا در بسیاری از مسائل روشن و اشکار است. تحلیل گرانی که قار قار جنگ راه انداخته ا‌ند و خواهان مذاکره ایران و آمریکا میباشند، باید صریح نقطه نظراتشان را بگویند که قرار است چه امتیازی بدهیم و چطور باید قرار دادمان با دولت ترامپ را تضمین کنیم. هل دادن ایران برای مذاکره با آمریکا با علم به اینکه قرار است از منافع ملی هزینه شود، جای سوال است. دقیقا همین قشر از تحلیل گران، ما را به سوی برجام هل دادند. آیا باید شیوه شکست خورده را دوباره امتحان کرد؟

از دید من مقاومت تنها راهی است که شرایط را به نفع ما تغییر دهد به این صورت که اگر اروپا به تعهدات خود عمل نکند، ایران میتواند به طور عملی از تعهدات هسته یی خود بکاهد و خروج از برجام را با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مصادف کند. در ادامه ما باید به همان توانمندی‌های سابق هسته یی برسیم تا در مذاکرات آینده کارت برنده یی داشته باشیم و تضمین‌های محکم تری داشته باشیم. اگر قرار است که با تهدید جنگ هر روز بخواهیم از منافع ملی خود هزینه کنیم، چه فرقی بین نظام جمهوری اسلامی و دولت فتحعلی شاه قاجار است؟

...
No Fear آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 06-19-2019, 01:22 PM   #14
hiran

hiran's Avatar

تشکرها: 3,537
در 1,018 پست 3,071 بار تشکر شده
Points: 12,967, Level: 74 Points: 12,967, Level: 74 Points: 12,967, Level: 74

نقل قول:
امیر جان، بحث این است که وضعیت فعلی تا چه حد قابل تداوم است؟ موضوع موازنه قدرت وقتی مطرح است که وضعیت فعلی قابل تداوم باشد. به نظر من تداوم این وضع یا به انفجار درونی و یا جنگ می انجامد. ایران باید راهی را که چین در دهه هفتاد و ویتنام در دهه 90 رفت در پیش بگیرد. یعنی تجدید نظر کلی در سیاست خارجی، از بالا تا پائین. من معتقدم که تحت شرایط موجود اگر جمهوری اسلامی پایه های قدرتش چه از خارج چه از داخل و چه ترکیبی از هر دو لرزان شود این نظام آخرین نظامی خواهد بود که بر کشوری بنام ایران حکومت کرده است. آیا بافت فعلی حکومت ایران اجازه چنین تغییر بنیادی را می دهد؟ در شرایط فعلی نه اما من بعید نمی دام که همه شگفت زده شویم و قبل از اینکه دیر شود تحولی در این زمینه صورت بگیرد.
درود با یک نگاه میدانی باید دید از این رهگذر تا کنون در راستای منافع ملی ما چه دست اوردی
داشته ایم و چه اندازه از توسعه و پیشرفت عقب افتاده ایم و ماحصل ملموس و عینی که که ملت از ان متنفع هستند چی هست
به نظر می رسد دو کشور از این بستر و بازی متنفع شده و هستند یکی امریکا که در اینجا به اجمال شرحش گذشت
و روسیه که با زیرکی هزینه و بازخورد جنگ سردری را که در جهت هژمونی خود بر مناطقی از خاورمیانه در راستای منافع خود و کسب امتیاز از امریکا باید به ان تن میداد از طریق مهره ایران در این صفحه شطرنج بازی میکند و با هزینه و زیان ایران خود متنفع میشود.
و ایران هرچه زودتر با درک شرایط خود و در راستای منافع ملی با تغییر حداقل ساختار سیاست خارجی خود از این میدان بازی خارج شود بهتر می باشد چه ما بخواهیم یا نخواهیم در یک جنگ سرد فرسایشی با غرب درگیرهستیم، که افق و اینده درخشانی با نگاه به موقعیت و پتانسل نابرابری که داریم بر ان متصور نمی باشد
قدیمی 06-19-2019, 06:35 PM   #15
شهیر

قابل توجه دوستانی که پست های بالا را ندیده اند.
قدیمی 06-19-2019, 08:51 PM   #16
Saman

Saman's Avatar

تشکرها: 1,705
در 591 پست 3,897 بار تشکر شده
Points: 13,238, Level: 74 Points: 13,238, Level: 74 Points: 13,238, Level: 74

نقل قول:
سامان جان، آقای کتسمن اگر چنین حرفی زده ...
صحبت‌های کامل سه سال و نیم پیش کن کتزمن از دقیقه‌ی ۷۸: https://youtu.be/eRAZZc7h48o?t=4690
Saman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Saman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-19-2019, 09:20 PM   #17
صادق

نقل قول:
صادق عزیز، در اینترنت به دنبال شرکت های آمریکائی که در مناقصه ای در ایران شرکت کنند نگردید. یک ربع قرن است که شرکت های آمریکائی از معامله با ایران ممنوع شده اند. جریمه که هیچ، داغ و درفش و زندان هم در انتظار مدیران شرکت های آمریکائی و افرادی است که طرف ایران بیایند.

در مورد اینکه آقای خامنه ای گفته اند " حد یقف درخواستهای آمریکا کجاست ؟!". شاید گفته باشند اما برای رسیدگی به این مسئله باید این سئوال را از ایشان کرد که "حد یقف مبارزه با آمریکا کجاست؟" من امروز به فکر 20 تا 30 میلیون انسانی هستم که در شرایط غیر انسانی در زیر خط فقر در ایران به سر می برند و میلیون ها تن دیگر که در حال سقوط به زیر خط فقر هستند و جان می کنند تا سر خود را بالای آب نگاه دارند. . زنان بسیاری از فقر به فحشاء کشیده شده اند، مردم کلیه خود را می فروشند، دارو کمیاب است (یکی از عزیزان من در ایران در به در به دنبال داروی شیمی درمانی برای سرطانش بود و با دوندگی طاقت فرسا توسط رابطه ای در بالاترین سطوح دوستان توانستند داروی او را تهیه کنند)، مردانی هستند که خجالت زده خانواده خود هستند که در ماه به زور یک بار گوشت در سفره می گذراند. درست است که همه این مشکلات ناشی از رابطه خصومت آمیز با آمریکا نیست اما بر خلاف نطر آقای خامنه ای رابطه خصمانه با آمریکا مادر مشکلات ایران است. تحریم ها با توجه به بررسی های خود حکومت ایران باعث گرانی و تورم سرسام آور و کاهش ارزش پول ملی شده و فشار آن نه به رهبران کشور می آید، نه به فرماندهان سپاه، نه پولدارها و وابسته های به سیستم رانت حکومتی و نه آقای علیزاده که برای دست و پا کردن اسم و رسم کنار گود نشسته و بدون پرداخت هزینه میگوید لنگش کن. قشر زحمت کش و حقوق بگیر است که باید "مقاومت" کند. چرا؟ که گروهی در قدرت بمانند. ببخشید این را می گویم، گول شعار ها را نخورید. عدم مذاکره با آمریکا ریشه اش اینجاست:

The culmination of the nuclear accord with six world powers, which was overwhelmingly the outcome of compromise and cooperation between Iran and the US, emerged as a historic moment providing the two systems with the opportunity to break the deadlock of a “no-talks, no-détente” relationship. Ayatollah Khamenei’s immediate move, however, revealed that many, including the Iranian president Hassan Rouhani and US president Barack Obama, had mistakenly indulged in the illusion of moving toward a more peaceful relationship between the two nations. Ayatollah Khamenei banned any further negotiations with the US, saying, “Negotiations with the United States open gates to their economic, cultural, political, and security influence….Through negotiations, Americans seek to influence Iran…"
Ayatollah is right! The crux of the matter is that, in an Americanized Iran, which, considering Iran’s social structure, would most likely occur under improving relations with the US, the influence of the clergy would erode and so would the system of velayat-e faqih (guardianship of the jurisprudence) which rules the country. In a liberalized system, the authority of the Guardian Jurist as defined by Ayatollah Khamenei, that “all Muslims have to obey the order of the Guardian Jurist and submit to his commands,” would be impossible to sustain.
Even the founder of the Islamic Republic, Ayatollah Ruhollah Khomeini, who had radical anti-American sentiments, did not think that Iran’s enmity with the US would last forever. Mohsen Rafighdoost, a founding member of the Iranian Revolutionary Guards (IRGC), gave an interview in 2015 pointing out that Ayatollah Khomeini dissuaded him from setting up the IRGC headquarters in the former US Embassy in Tehran. “Why do you want to go there?” Rafighdoost recounts Ayatollah asking him. “Are our disputes with the US supposed to last a thousand years? Do not go there.” ... i
من هم معتقدم که مذاکره با ترامپ و دار و دسته اش به جائی نمی رسد. ترس من تحقیر شدن و این قبیل حرف های بی ربط که کمترین اثر مثبت عملی برروی سرنوشت میلیون ها ایرانی ندارد، نیست. آیت الله خمینی با درد و رنج جام زهر را سر کشید. یک رهبر باید شجاعت قبول شرایط تحقیر آمیز را برای دفاع از مصالح و منافع ملتش داشته باشد. بحث من این است که نمی توان با ترامپ که سیاستمدار نیست، تنها هدفش این است که خود را ثابت کند و برای انتخابات امتیاز بگیرد و فقط "چماق" را نشان می دهد بدون اینکه "شیرینی"پیشنهاد کند به نتیجه رسید. بحث های روشنفکرانه را باید کنار گذاشت. این رابطه ایران با آمریکا قابل تداوم نیست.
اگر مشکل از طریق مذاکره حل نمی‌شود پس از چه طریق حل می‌شود؟ پاسخ آقای خامنه‌ای و جناح محافظه‌کار این است که از طریق "مقاومت". اما آنچه که در این راهکار از سوی هیچ مقامی از جمله آقای خامنه‌ای روشن نشده این است که این مقاومت تا کی و تا کجا باید ادامه پیدا کند؟ آیا انتظار این است که آمریکا تسلیم ایران شود؟ و اگر چنین است این تسلیم به چه معنا خواهد بود؟ استراتژی بی‌وقفه آمریکا از دهه ۱۹۵۰ میلادی، در منطقه، بر پایه حفاظت از موجودیت اسرائیل ، حفاظت از منافع آمریکا و منابع انرژی پایه‌ریزی شده است. ایران همه این مولفه‌ها را تهدید می‌کند. به این ترتیب آیا منظور از مقاومت این است که آمریکا تسلیم سیاست‌های ایران شود و دست از استراتژی ۷۰ ساله خود بکشد؟ طبق یک گزارش رویترز تنها هزینه جنگ عراق می‌تواند به ۶ هزار میلیارد دلار (معادل ۲۰۰ سال درآمد فعلی ایران از فروش نفت) بالغ شود. با توجه به پرداخت این هزینه سرسام‌آور از سوی آمریکا، آن هم تنها در مورد یک منازعه در منطقه، تسلیم شدن آن کشور به ایران تا چه حد منطقی به نظر می‌رسد؟

آیت‌الله خامنه‌ای بدون توجه به تغییر شرایط جهانی نسبت به ۴۰ سال پیش می‌گوید "امام مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد و من هم ممنوع می‌کنم". تا کی؟ تا "جمهوری اسلامی به آن اقتداری برسد که فشار و هوچی‌گری آمریکا رویش تأثیری نگذارد". و طبعا چنین چیزی میسر نیست مگر اینکه ایران اقتصادی قدرتمند داشته باشد. اما تناقض در اینجاست که در ۲۰۰ سال گذشته هیچ کشوری نبوده که با آمریکا در درگیری و کشمکش دائمی باشد و به رشد اقتصادی پایدار دست یافته باشد. دو نظام کمونیستی چین و ویتنام نیز که در جدال سرسختانه‌ای با آمریکا بودند، درست به همین دلیل، در عین تضاد با نظام آمریکائی آن کشور را به عنوان شریک درجه اول تجاری خود برگزیدند. به قول آقای ظریف "تعامل به معنی رابطه دوستانه نیست. هیچ دو کشوری رابطه کاملا دوستانه ندارند".

آقای خامنه ای چند روز پیش در ملاقات با آبه مذاکره با آمریکا را رد کرده و گفت "جمهوری اسلامی ایران هیچ اعتمادی به آمریکا ندارد."

این سخن می‌تواند از عدم شناخت روابط بین‌الملل سرچشمه بگیرد. روابط بین‌الملل نه تنها بر اساس اعتماد بنا نشده بلکه بالعکس بر اساس عدم اعتماد میان حکومت‌ها بنا شده است. ارتش‌های بزرگ و کوچک و مسابقه تسلیحاتی بی‌وقفه که در سراسر جهان در جریان است دقیقا به دلیل سوء‌ظن و عدم اعتمادی است که میان حکومت‌ها وجود دارد. حکومت‌ها برای دفاع از منافع خود است که وارد فرآیند مذاکره با حکومت متخاصم می‌شوند. چطور ممکن است حکومتی اول به یک حکومت متخاصم اعتماد کند و بعد با آن وارد مذاکره شود؟ محمدجواد ظریف در کتاب "آقای سفیر" در مورد رابطه ایران و آمریکا می‌گوید: "من اعتقاد دارم که روابط ما با آمریکا هیچ گاه دوستانه نخواهد بود (اما) رابطه با آمریکا یا هر کشور دیگری ابزار است و باید در جهت منافع ملی به کار گرفته شود ... اصل، پیگیری منافع و اهداف ملی است".
این درک درستی از روابط بین‌الملل است. اسرائیل و آمریکا نزدیکترین روابط را بین کشور‌های جهان با یکدیگر دارند اما هر دو از هم جاسوسی می‌کنند و حتی جاسوس‌های یکی در کشور دیگر به زندان می‌افتند.
آقا شهیر گرامی خیلی ممنون از پاسختون هرچند پاسخ من نبود !
ابتدا که مطلب شما را خواندم پستی طولانی همراه با سند و مدرک و چندساعت کار به ذهنم رسید اما با چندبار خواندن منصرف شدم چون پاسخ من نبود.
میشود خیلی براین مطلب شما خصوصا اینکه فکر میکنید رابطه با آمریکا با تغییر فرهنگ پایه حکومت مذهبی را سست میکند و در مقاله بی بی سی خود هم آورده بودید نقد نوشت اما بیشتر حاشیه به موضوع است .
شما اگر میتوانید بدون پیروی از سبک آقای احمدی نژاد که سِئوال را با سئوال جواب میداد فقط به همین سئوالی که آقای خامنه ای پرسیدند جواب بدهید .
" حد یقف درخواستهای آمریکا کجاست ؟!"
----------
پی نوشت
1- من میدانم و میتوانم با دلیل حد یقف خواسته ایران را بگویم اما چون حاشیه روی شده و موجب عدم تمرکز بر موضوع میشود فعلا نمیگویم تا دقیقا آقا شهیر عزیز و هر کسی که خواست پاسخ سئوال ساده واضح و صریح آقای خامنه ای را بدهد " حد یقف درخواستهای آمریکا کجاست ؟!"
2- یک سرگرمی برای دوستان به ویژه کسانی که از مطلب آقا شهیر در اینجا تشکر کردند دارم .
چون آقا شهیر از فقر و تن فروشی در ایران ناراحت بودند (البته در این مورد من هم بسیار ناراحت هستم )و چاره اصلی را در رابطه با آمریکا دانستند این سرگرمی برای دوستان به خاطرم رسید .
دوستان به ویژه تشکر کنندگان زحمت چند جستجوی ساده اینترنتی را بکشند و ببینند
اول - شیوع فقر در خود آمریکا چند درصد هست
دوم - وضعیت آب آشامیدنی در شهرهای آمریکا چطوری هست و احیانا چه میزانی از آب لوله کشی منازل به سرب یا خاک آلوده هست
سوم - شیوع فقر در ترکیه عربستان سعودی مصر چقدر است و چقدر با ایران تفاوت دارد
چهارم - در آمد حاصل ازفاحشگی چه میزان از ناخالص ملی آلمان را به خود اختصاص داده
است
پنجم- میزان شیوع تجاوز جنسی در دانشگاههای آمریکا یا سوئدچقدر است
ششم-شیوع مواد مخدر در دانشگاههای آمریکا اروپا استرالیا و نیوزیلند چقدر است
خلاصه :
آقا شهیر فکر میکند اگر با آمریکا مذاکره نکنیم و دوست نشویم ایرانی وجود نخواهد داشت و حس علاقه به وطن به ایشان میگوید که باید با آمریکا دوست شد .
این حس در من هم هست اما همین حس علاقه به وطن میگوید اگر ایران یکپارچه را میخواهی فعلا باید مقاومت کنی و تسلیم نشوی چون من علاوه بر ویتنام و چین که در منطقه جغرافیایی دیگر و فرهنگ دیگر و قدرت اقتصادی نظامی دیگر قرار دارند سرنوشت قذافی و صدام را میبینم و البته سرنوشت بشار اسد و سید حسن نصراله و را هم میبینم . من مرحوم محمد مرسی و عکس یادگاری او با جان کری را هم میبینم .اما آقا شهیر بسیار سعی میکند که از دیدن چنین تصاویری چشم پوشی کند .فقط همین
این کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 06-20-2019, 01:50 AM   #18
mory291

mory291's Avatar

تشکرها: 6,900
در 2,363 پست 14,848 بار تشکر شده
Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100
Activity: 71%
Activity: 71% Activity: 71% Activity: 71%

نقل قول:
آقا شهیر عزیز و هر کسی که خواست پاسخ سئوال ساده واضح و صریح آقای خامنه ای را بدهد " حد یقف درخواستهای آمریکا کجاست ؟!"
با درود
حد یقف خواستهای آمریکا دقیقا بعد از برآورده شدن آخرین بند لیست منافع ملی آن کشور (آشکار و نهان و قانونی و غیرقانونی) ،امیال حزب حاکم ، درخواست های رای دهندگانشان ، اصل پول و سود کسانی که پول خریدن رای ها و تبلیغاتشان را داده اند، حق حساب فاکس نیوز و وال استریت، هزینه کشیدن دیوار برای کشور های همسایه و سند شش دانگ تابعیت مطلق در مسایل منطقه ای برای کشور های دور دست را می توان بر شمرد... خلاصه اینکه "حد یقف" آمریکا آنقدر از مرزهایشان دور است که عملا وجود ندارد !
آمریکاییها برای رسیدن به حد یقف خود از انداختن بمب اتم در هیروشیما و به توبره کشیدن خاک ویتنام و عراق و تحریم بی حد و حصر ایران و ... هم ابایی نداشته اند و بنا به فراخور زمان و امکانات اقدام کرده اند. امیدوارم تعیین حد قانع کننده بوده باشد آقا صادق!
اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد : اول اینکه فقط آمریکا نیست که از این حد یقف های گل و گشاد دارد. همسایه شمالی ما فعلا حد یقفش در دریای خزر را تا چند کیلومتری ساحلمان رسانده و البته تا فدا کردن کارت ایران برای افزایش سهمش در بازی حد یقف با آمریکا هم فاصله چندانی ندارد.
نکته بعدی اینکه این حد یقف ها فقط برای ایران نیست و همه دنیا مشمول ان هستند و سایر رهبران دنیا (مثل رهبران چین و اتحادیه اروپا و حتی ترکیه و مالزی و ..) هم به اندازه آقای خامنه ای به این مسئله واقفند. اما به جای تقابل سخت و پر هزینه ، راه تعامل و رقابت اقتصادی و صنعتی و سرمایه گذاری و ایجاد اتحادیه های دارای منافع مشترک را در پیش گرفته اند تا بروش کم هزینه و کم خطری از توسعه طلبی آمریکا بکاهند. در واقع همه با هم آموخته اند که بزرگ تر شوند و یارگیری کنند به طریق نرم افزاری بجنگند و از سنت اسلاف خود فاصله بگیرند که یک نسل را فدای یک "ایسم" می کردند و تا چند تسل بعد هم تاوانش را می دادند!
البته لازمه این تغییر تاکنیک ، برخورداری از دانش روز و اگاهی است و طبیعتا کار امثال صدام و قذافی نبود و به ادمهایی مثل مهاتیر محمد و ماندلا نیاز داشت که از عقبه نفرت و جزمیت و توهمات کم کنند و با عقلانیت و مبانی واقعی پیش بروند.
حال اینکه ما کجا ایستاده ایم و با چه منطق و استدلالی راه اشغال سفارت و شعار "مرگ بر .." را در پیش گرفته ایم و 40 سال هر گفتگو و تعاملی را نفی کرده ایم و امروز هیچ همراه و هم نظری نداریم را باید در لابلای تفکراتمان و البته اشراف و آگاهی مان به روابط بین الملل جستجو کرد. البته این استدلال کودکانه _ و تا حدی هم مزورانه_ که ما تنها مستقلان عالمیم و همه دیگران وابسته هستند هم خوشبختانه اخیرا کمتر استعمال میشه!
قدیمی 06-20-2019, 07:30 AM   #19
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mory291 نمایش پست ها
با درود
حد یقف خواستهای آمریکا دقیقا بعد از برآورده شدن آخرین بند لیست منافع ملی آن کشور (آشکار و نهان و قانونی و غیرقانونی) ،امیال حزب حاکم ، درخواست های رای دهندگانشان ، اصل پول و سود کسانی که پول خریدن رای ها و تبلیغاتشان را داده اند، حق حساب فاکس نیوز و وال استریت، هزینه کشیدن دیوار برای کشور های همسایه و سند شش دانگ تابعیت مطلق در مسایل منطقه ای برای کشور های دور دست را می توان بر شمرد... خلاصه اینکه "حد یقف" آمریکا آنقدر از مرزهایشان دور است که عملا وجود ندارد !
آمریکاییها برای رسیدن به حد یقف خود از انداختن بمب اتم در هیروشیما و به توبره کشیدن خاک ویتنام و عراق و تحریم بی حد و حصر ایران و ... هم ابایی نداشته اند و بنا به فراخور زمان و امکانات اقدام کرده اند. امیدوارم تعیین حد قانع کننده بوده باشد آقا صادق!
اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد : اول اینکه فقط آمریکا نیست که از این حد یقف های گل و گشاد دارد. همسایه شمالی ما فعلا حد یقفش در دریای خزر را تا چند کیلومتری ساحلمان رسانده و البته تا فدا کردن کارت ایران برای افزایش سهمش در بازی حد یقف با آمریکا هم فاصله چندانی ندارد.
نکته بعدی اینکه این حد یقف ها فقط برای ایران نیست و همه دنیا مشمول ان هستند و سایر رهبران دنیا (مثل رهبران چین و اتحادیه اروپا و حتی ترکیه و مالزی و ..) هم به اندازه آقای خامنه ای به این مسئله واقفند. اما به جای تقابل سخت و پر هزینه ، راه تعامل و رقابت اقتصادی و صنعتی و سرمایه گذاری و ایجاد اتحادیه های دارای منافع مشترک را در پیش گرفته اند تا بروش کم هزینه و کم خطری از توسعه طلبی آمریکا بکاهند. در واقع همه با هم آموخته اند که بزرگ تر شوند و یارگیری کنند به طریق نرم افزاری بجنگند و از سنت اسلاف خود فاصله بگیرند که یک نسل را فدای یک "ایسم" می کردند و تا چند تسل بعد هم تاوانش را می دادند!
البته لازمه این تغییر تاکنیک ، برخورداری از دانش روز و اگاهی است و طبیعتا کار امثال صدام و قذافی نبود و به ادمهایی مثل مهاتیر محمد و ماندلا نیاز داشت که از عقبه نفرت و جزمیت و توهمات کم کنند و با عقلانیت و مبانی واقعی پیش بروند.
حال اینکه ما کجا ایستاده ایم و با چه منطق و استدلالی راه اشغال سفارت و شعار "مرگ بر .." را در پیش گرفته ایم و 40 سال هر گفتگو و تعاملی را نفی کرده ایم و امروز هیچ همراه و هم نظری نداریم را باید در لابلای تفکراتمان و البته اشراف و آگاهی مان به روابط بین الملل جستجو کرد. البته این استدلال کودکانه _ و تا حدی هم مزورانه_ که ما تنها مستقلان عالمیم و همه دیگران وابسته هستند هم خوشبختانه اخیرا کمتر استعمال میشه!
خیلی خوب بود .این جمله کلیدی شما
".. خلاصه اینکه "حد یقف" آمریکا آنقدر از مرزهایشان دور است که عملا وجود ندارد ! "
شاهان قاجار هم همین طرز تفکر را داشتند و نتیجه را دیدیم .
آن موقع هم سوء مدیریت داخلی همراه با همین طرز تفکر بود که نه تنها قسمتهایی از کشور را جدا کرد بلکه فقر و نابسامانی اجتماعی را بسیار گسترش داد .
وقتی شما خودتان و در ذهن خودتان زور گویی کشوری را امری بدیهی میدانید مسلما هیچ راه حلی ا به غیر از تسلیم محض برایش متصور نمیشود و البته اسم تسلیم محض را میگذارید دانش سیاسی !!!
اما اینبار بدانید که این دانش سیاسی اگر به نتیجه برسد قطعا با فروپاشی کشور همراه خواهد بود .
ضمنا اگر ممکن هست در تا پیکی دیگر بفرمایید تفاوت قذافی با پادشاهان عربستان جه بود که این عاقبت برایش رقم خورد .
قذافی هم که به دانش سیاسی رسید و اینقدر دانش سیاسی ایشون زیاد شد که شخص تونی بلر نخست وزیر سابق انگلیس وکیل شخصی خانواده قذافی در اروپا بود و هنگام رفتن به پاریس در حیاط کاخ الیزه برایش چادر برپا میکردند و برلوسکونی نخست وزیر وقت ایتالیا جلوی دوربین دست قذافی را میبوسید .
خلاصه شاید فقط دانش سیاسی ماندلا و ماهاتیر محمد در موفقیت ایندو نفر تاثیر نداشته و عوامل دیگری مثل منافع آمریکا یا وجود یا عدم وجود یک کشور توسعه طلب مثل اسراییل و فقدان منابع انرژی هم تاثیر داشته . وگرنه بیچاره مرحوم محمد مصدق هم دانش سیاسی داشت و از آمریکا هم درخواست وام کرد اما وام آمریکا به زاهدی کودتاگر تعلق گرفت .!! چرا ؟!! احتمالا دلیل آن این نبوده که سرهنگ زاهدی ماندلا و مهاتیر محمد بوده اما مصدق مشابه قذافی هست !!

مجددا از تعریف حد یقف آمریکا تشکر میکنم و البته نمیدانم آقا شهیرکه از مطلب شما تشکر کردند هم با این تعریف موافق هستند !
2 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-22-2019, 01:30 AM   #20
mehdi

تشکرها: 2,724
در 1,674 پست 7,828 بار تشکر شده
Points: 18,372, Level: 86 Points: 18,372, Level: 86 Points: 18,372, Level: 86

دعواهای سیاست خارجی ما همان ادامه دعواهای سیاست داخلی ما است.
دعوای بین سنت و مدرنیته یا به قولی کولتور و سیویلیزاسیون.
دعوای بین ملت و امت.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-22-2019, 06:48 AM   #21
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
دعواهای سیاست خارجی ما همان ادامه دعواهای سیاست داخلی ما است.
دعوای بین سنت و مدرنیته یا به قولی کولتور و سیویلیزاسیون.
دعوای بین ملت و امت.
اتفاقا صدام و قذافی سکولار هم به امت اعتقادی نداشتند و بیشتر به ملت فکر میکردند .
دعوای سیاست خارجی مقاومت در برابر زیاده خواهی های آمریکا است .
اگر جلوی زیاده خواهی ها مقاومت کنی فرقی نمیکند دنبال ملت باشی یا امت . آلنده و مصدق باشی یا قذافی و صدام !
اتفاقا اسراییل بعنوان ویروس کنترل کننده آمریکا خیلی هم بد کینه هست و حتی قذافی دوست شده را هم رها نمیکند .
2 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-22-2019, 12:06 PM   #22
mansouryar

mansouryar's Avatar

تشکرها: 1,969
در 1,023 پست 3,021 بار تشکر شده
Points: 12,343, Level: 72 Points: 12,343, Level: 72 Points: 12,343, Level: 72
Activity: 48%
Activity: 48% Activity: 48% Activity: 48%

نقل قول:
اتفاقا صدام و قذافی سکولار هم به امت اعتقادی نداشتند و بیشتر به ملت فکر میکردند .
اگر جلوی زیاده خواهی ها مقاومت کنی فرقی نمیکند دنبال ملت باشی یا امت . آلنده و مصدق باشی یا قذافی و صدام !
اتفاقا اسراییل بعنوان ویروس کنترل کننده آمریکا خیلی هم بد کینه هست و حتی قذافی دوست شده را هم رها نمیکند .
ادعاهای بی مبنای این کاربر را مدام منتشر کنید و جوابهای من را مدام سانسور ...
===================
اگر فکر میکنید ادعایی بی مبنا است از ایشان مدرک بخواهید
ادبیات ناپسند در هر حالت حذف خواهد شد یا تغییر خواهد کرد و استثنایی وجود ندارد - با تشکر مدیریت
قدیمی 06-24-2019, 01:11 AM   #23
mehdi

تشکرها: 2,724
در 1,674 پست 7,828 بار تشکر شده
Points: 18,372, Level: 86 Points: 18,372, Level: 86 Points: 18,372, Level: 86

نقل قول:
اتفاقاً هر دوی اینها تفکر امت عربی داشتند و در نقاط مختلف جهان دخالت می کردند. قذافی این اواخر حتی پیشنهاد داده بود یک حکومت واحد اسلامی تشکیل شود و امت را متحد کند.
بقیه جهان هم تسلیم زیاده خواهی نیستند. ساختار جهان تغییر کرده است. همین الآن وقتی توانسته اند ارتباطات اقتصادی ما را قطع کنند و ما را از زنجیره تامین جهانی جدا کنند، بازار ما را که به نوعی قلمرو ما است کوچک کنند و از ما بگیرند، یعنی ما تسلیم زیاده خواهی شده ایم. وقتی بازار آمریکا در اشغال محصولات چینی و ویتنامی و ژاپنی و کره ای است، یعنی آمریکایی ها تسلیم زیاده خواهی این کشورها شده اند.
شواهد زیادی وجود دارند که اختلافات بر سر سیاست خارجی کشور از دعوا بر سر سنت و مدرنیته و دعوای بین امت و ملت ناشی شده اند.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 06-24-2019, 07:23 AM   #24
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
اتفاقاً هر دوی اینها تفکر امت عربی داشتند و در نقاط مختلف جهان دخالت می کردند. قذافی این اواخر حتی پیشنهاد داده بود یک حکومت واحد اسلامی تشکیل شود و امت را متحد کند.
بقیه جهان هم تسلیم زیاده خواهی نیستند. ساختار جهان تغییر کرده است. همین الآن وقتی توانسته اند ارتباطات اقتصادی ما را قطع کنند و ما را از زنجیره تامین جهانی جدا کنند، بازار ما را که به نوعی قلمرو ما است کوچک کنند و از ما بگیرند، یعنی ما تسلیم زیاده خواهی شده ایم. وقتی بازار آمریکا در اشغال محصولات چینی و ویتنامی و ژاپنی و کره ای است، یعنی آمریکایی ها تسلیم زیاده خواهی این کشورها شده اند.
شواهد زیادی وجود دارند که اختلافات بر سر سیاست خارجی کشور از دعوا بر سر سنت و مدرنیته و دعوای بین امت و ملت ناشی شده اند.
آقا مهدی
اولا شما وقتی میفرمایید دعوا بین امت و ملت هست یعنی یک دید گاه دینی و سنتی در برابر دیدگاه سکولار و جدیدتر قرار دارد .
امت عربی صدام و قذافی رسما سکولار بود که خیلی های دیگر هم مشابه آنرا دارند فقط فعلا امکان بروز آن نیست . مثلا حمایت روسیه از صربستان را تا حدی به نژاد مشترک اسلاو بودن یا همان امت اسلاو مرتبط میدانند . اسلام گرایی صدام و قذافی در اواخر هم برای فرار از مخمصه بود نه اینکه در عمل به جریانات اسلام گرا کمکی کنند چیزی مانند کمک بشردوستانه اسراییل به داعش در سوریه که البته حتی مثل اسراییل عملی هم نکردند و درحد شعار بود ..
ثانیا موضوع در باره دعوای سیاست خارجی بین جناحها مختلف نبود موضوع دعوای آمریکا و ایران بود . شواهد زیادی وجود دارد که دعوای آمریکا با کشورهای دیگر ناشی از تفکر قلدر مآبانه یا همان زیاده خواهی هست و کاری به شعار و گفتمان آن کشور ندارد .
کاش یکی مقایسه ای بین دستمزدها و شرایط مخیط کار کارگر ویتنامی و چینی و کره ای با کارگر آمریکایی و اروپایی انجام میداد تا معلوم شود این بیشتر بودن قابل توجه سود سرمایه هست که موجب ورود کالاهای ویتنامی به آمریکا میشود نه سیاست معجزه آمیز به عبارت ساده تر شما هم نوکر ارزانتر باش خب نوکری را به شما خواهند داد .
ارزان فروختن که افتخار نیست تازه همین ها هم بستگی به ارباب خواهد داشت و مثلا اگر ترامپ خواست میتواند بازهم به بهانه ای گرفتاری ایجاد کند
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 03:40 PM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.