آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار دانش و فناوری > تالار دانش و فناوری

پاسخ
    نمایش ها: 5021 - پاسخ ها: 3  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 03-25-2009, 08:30 PM   #1
youme

youme's Avatar

تشکرها: 1,288
در 551 پست 1,417 بار تشکر شده
Points: 9,086, Level: 64 Points: 9,086, Level: 64 Points: 9,086, Level: 64
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض تاتا

در 24 مرداد ماه 87 شهیر عزیز خبری در سایت خودش منتشر کرد که با استقبال فراوان و کامنتهای متعددی، به ویژه از دوستانی که هم اکنون از اعضای فعال فوروم هستند، روبرو شد. به بهانه انتشار اخباری جدید، اصل خبر، کامنتهای دوستان و سیر اتفاقاتی که از آن زمان تا کنون رخ داده، به همراه جدیدترین اخبار را با هم مروری می کنیم تا برای همه دوستان تجدید خاطره‏ای شده باشد.
http://www.shahirblog.com/detail.asp?id=501
تاريخ درج: پنجشنبه، 24 مرداد 1387 - Thursday, August 14, 2008
نويسنده: شهیر شهیدثالث دفعات مشاهده: 5462 بار كد: 501

این اتومبیل چهره جهان را تغییر خواهد داد
tata

زمانی که در سال ۲٠٠۵ کمپانی تاتا موتورز (Tata Motors) هند اعلام کرد که اتوموبیلی خواهد ساخت که قیمت آن زیر ۴٠٠٠ دلار خواهد بود، سازندگان آلمانی، ژاپنی و آمریکائی ایده مزبور را به سخره گرفتند. سه سال بعد در نمایشگاه دهلی نو آن ماشین جدید برای اولین بار به جهانیان عرضه شد. قیمت؟ ۲۵٠٠ دلار!

نانو (Nano) به عنوان ارزانترین ماشین جهان نه تنها خبر از ظهور یک قدرت اقتصادی جدید در صحنه جهانی می دهد بلکه شادی را نیز به دلهای دهها و یا شاید صدها میلیون هندی و سپس مردم دیگر کشورهای آسیائی که سالها در آرزوی داشتن یک اتوموبیل بسر می بردند خواهد آورد. با ظهور نانو فصل جدیدی در صنعت اتوموبیل گشوده می شود و هند به همراه چین و برزیل موقعیت خود را به رخ غولهای صنعتی قدیمی می کشد.

تصور می رود دهها میلیون نانو ساخت تاتا موتورز در سه سال آینده بر روی جاده های هند، چین، آسیای جنوب شرقی و حتی آمریکای جنوبی ظاهر شوند. بازار اتوموبیل بطور باور نکردنی توسط نانو دموکراتیزه می شود و مردم کم درآمد را به رویای دیرینه شان می رساند اما فاجعه ای نیز در راه است.

ماشین مردم، نامی که تاتا موتورز بر این پدیده گذارده است، به آلودگی هوای کره زمین بطور تصاعدی خواهد افزود چرا که دی اکسید کربن CO2 موجود در هوا بطور قابل توجهی ظرف ۵ تا ۱٠ سال آینده افزایش خواهد یافت.

اتوموبیل ها بطور متوسط بازای هر گالن بنزین مصرفی ۸/۸ کیلوگرم دی اکسید کربن وارد هوا می کنند. بر این مطلب، ازدیاد چشمگیر مصرف نفت گرانی نفت و گرانی مواد غذائی و مآلا بالا رفتن هزینه زندگی را نیز اضافه کنید، تصویر چندان خوشایندی از ظهور دهها میلیون نانو بر روی جاده ها پدید نخواهد آمد.

هر چند که نانو تحولی در وضعیت اجتماعی با صاحب اتوموبیل نمودن خانواده های تهی دست تر بوجود خواهد آورد اما آثار تخریبی محیط زیستی آن که این روزها به عنوان یکی از مصائب و مشکلات مرکزی کشورها و دولت های غربی مطرح است نیز غیرقابل انکار خواهد بود.
--------------------------------------------------------------------------------
نظرات کاربران:
:
8/18/2008 - 7:58:00 PM
با سلام من از جناب آقاي همداني متشكرم كه اطلاعاتشان را در اين زمينه در سايت منتشر كردند و همچنين عذر ميخوام از تاخير در پاسخ به كامنتي كه در ان مرا شرمنده كرده بودند. همچنين از شهير هم كه يه چاشني علمي را هم به سايت اظافه كرده متشكرم

علی شیرازی:
8/16/2008 - 3:03:00 PM
با سلام
یکی از مشخصات مردم هند ساده زیستی آنها است. با هجوم تکنولوژی ارزان اما مخرب ّاین عادت در حال نابود شدن است. این ماشتن بجز تولید دود وبدهکاری برای مردم وافزایش ثروت برای ثروتمندان نتیجه ای دیگری دربرنخواهد داشت، نه تکنولوژی جدیدی ایجاد شده ونه باری از دوش مردم فقیر هند بر میدارد بلکه بر عکس آلودگی هوا و حرص خرید ایجاد میکند که نتیجه آن را هم اکنون در سایر جوامع می توانیم بینیم. یا حق

:
8/16/2008 - 11:46:00 AM
با عرض خسته نباشيد خدمت همگي
بنظر من اصلاً اين ايده كارخانه هندي جالب نيست و در زماني كه افكار عمومي جهانيان در حال تفكر به اتومبيلهاي هيبريد برقي يا هر نوع سوخت پاك قابل جايگزيني سوختهاي فسيلي است صرفاً دودخوري مردم بدبخت جهان سومي باز هم بيشتر از كشورهاي پيشرفته مي شود.ايكاش اين كارخانه تلاشش را در زمينه ارتقا تكنولوژي سوختهاي جايگزين مي كرد تا لااقل غير از منافع مادي خدمتي هم به بشريت كرده باشد.

علیرضا همدانی:
8/16/2008 - 6:30:00 AM
با عرض ادب و احترام خدمت شهیر عزیز: با کسب اجازه از دوست گرامی جناب فرهیخته.
در کشور ژاپن در شهر اوزاکا کمپانی* Genepax * برای اولین بار موفق به طراحی خودروای با سوخت آب گردید. این خودرو قادر خواهد بود توان مورد نیاز موتور های خود را تنها از طریق یک باک آب و مقداری هوا تولید نماید. به گفته شرکت سازنده در این طرح از یک سلول الکترو شیمیایی ساده استفاده شده و الکترود های این سلول از نوعی پلاتین مخصوص بنام ( MEA- Membrane electrode Assebly) که در انحصار شرکت مورد نظر قرار دارد، می باشد. با واکنش شیمیایی ساده که بین این الکترود ها و آب صورت می گیرد، اکسیژن و هیدروژن سازنده آب از یکدیگر جدا میشوند. این واکنش به هیچوجهی نیاز به استفاده از یک نوع کاتالیزوری برای سرعت بخشیدن به این فرایند ندارد و از هیدروژن آزاد شده بعنوان سوخت برای راه اندازی موتور، استفاده می کند. خروجی این فرایند فاقد گاز دی اکسید کربن است و قطعا در عدم آلودگی محیط زیست نقش موثری را ایفا می کند. جهت دریافت اطلاعات تکمیلی و رویت تصاویر مرتبط، به وب سایت: www.genepax.co.jp/en یا پست techon.nikkeibp.info/english/NEWS- EN/20080613/153276 و یا به زبان آلمانی به آدرس: www.lohas-lifestyle.de مراحعه نمائید.ارادتمند-همدانی

حاجی جفرسون-واشینگتن:
8/15/2008 - 8:58:00 PM
جناب علی رضا همدانی(بدون نقطه)کامنت حضرت عالی مستحکم! با بتون مسلح یا غیر
مسلح! حداقل مقدور دارای آیین نامه ضد زلزله! ( شوخی می کنم) لطف عالی آفتابی .
ممنون! ح-جفرسون-واشینگتن DC !! :-)
شهیر جان فکر کنم شما آخرش مهندس همه علوم شدید بغیر از مکانیک!! :-)
عین من که آخرش مهندس همه علوم شدم بغیر از اصلاح نباتات!! تازه توماس جفرسون
عاشق کشاورزی بود ولی حاجیشون نه!! :-)

بهزاد:
8/15/2008 - 8:06:00 PM
خسته نباشی شهیر جان. جالبه اگه این کوچولو بیاد ایران ده دوازده هزار دلار ارزش پیدا خواهد کرد. به لطف جیب مردم و گشنگی دولت.

علیرضا همدانی:
8/15/2008 - 4:50:00 PM
با عرض ادب خدمت جناب حاجی جفرسون: پیام واصل شد اما بنده باز هم به مکان شما کاری ندارم، فقط دیدم جنابعالی بعد از اون جریان در کامنت ها زیاد آفتابی شدید گفتم برنزه نشید. (مزاح). به هر حال لطف شما رسید و خواهشا در مورد بنده از کلمه *خان * استفاده نفرمائید که دوران آن به سر آمده و در صورت تمایل لطفا نقطه آن را به زیر کشیده تا مقبول بیفتد و دوستی *بتون وار *به پیش رود. شهیر جان ما سعی میکنیم با کامنت های پربارمان بخشی از مقالات بلندی را که شما فعلا بعلت مشغله کاری قادر به درج آن نمی باشید، پر کنیم. ارادتمند هر دو-همدانی

حاجی جفرسون-واشینگتن:
8/15/2008 - 11:45:00 AM
ممنون از جناب علی رضا خان همدانی.. من افتابی هستم ولی برنزه دوست ندارم بشوم
..شوخی می کنم..:) این واشینگتن عین عروس هزار داماد است صبح افتابی ظهر بارانی شرجی شب طوفانی! اب و هوا ابن الوقت تر از اینجا ندیدم صد رحمت به تهران که
حداقل تکلیف ادم از صبح تا شب روشن است!!. تاتانانو من را به یاد موتور سه چرخه های قدیم تهران می اندازد . خدا به داد استفاده کننده این خودرو برسد که تصادف نکند
چون در این صورت بایستی گفت صد رحمت به پیکان و پراید!!

علیرضا همدانی:
8/15/2008 - 9:40:00 AM
با عرض ادب و احترام خدمت شهیر عزیز: با کسب اجازه از جناب شهیر و بویژه دوست بی نام (:) گرامی و عزیزم ، * که بنده اسم ایشان را (فرهیخته) می نامم، در صورتی که موفق به تهیه اطلاعات در مورد اتومبیل با سوخت آب نگردیدند، با حق تقدم درج برای ایشان این اطلاعات را برای همه سروران گرامی تقدیم کنم. در انتظار کسب اجازه جناب فرهیخته. ارادتمند-همدانی

مهدی:
8/15/2008 - 8:26:00 AM
شهیر جان هم مقاله و هم توضیحاتی که به دوستان دادید جالب بود، اتفاقا این گونه پدیده ها که می تواند جهش های ناگهانی در مصرف، به خصوص مصرف انرژی ایجاد کند، کاملا شایسته بررسی اند.

مهدی عزیز، زنده باشی و خیلی ممنون. شهیر

علیرضا همدانی:
8/15/2008 - 8:09:00 AM
با عرض ادب و احترام خدمت شهیر عزیز: این اطلاعات جهت جناب شهیر،سروران خواننده و جناب حاجی جفرسون آفتابی برنزه شده تقدیم می گردد. منبع: *Spiegel Online- Wissenschsaft * اتومبیل فوق الذکر دارای دو (2) سیلندر باحجم موتور (623) سی سی، نسبت تراکم: 9.5:1 دو میل سوپاپ از بالا DOHC حداکثر قدرت 33 اسب بخار برای موتور بنزینی و 28 اسب بخار برای موتور دیزلی، وزن تقریبی 700 Kg ،حداکثر سرعت 105 Km، نوع جعبه دنده: 4 سرعته با Overdrive، میانگین مصرف سوخت: 1 L در 23 Km، میزان آلایندگی: 94.8 Km/g ، دارای استاندارد Euro 4،طول:3.10 ،عرض:1.50 ارتفاع:1.60 متر، قیمت: 1700 یورو. یکی از دلایل اصلی ارزانی این اتومبیل عدم استفاده از تجهیزات ایمنی فعال و پیش فعال همانند: Air Bag - ترمز ABS و سیستم EBDو EPS و غیره ...... می باشد. همین ایده را آدلف هیتلر با اتومبیل Volkswagen -VW ( به قول ما ایرانی ها فولوکس قورباغه ای )، هر آلمانی با یک VW داشت، بطوریکه اتومبیل تاتا نانو را ماشین مردم در قرن 21 نامیده اند. ارادتمند-همدانی

مرسی علیرضا جان. شهیر

:
8/15/2008 - 5:48:00 AM
جالبه بدونين اخيرا اتومبيلي ساخته شده كه سوختش فقط آب هست! مطمئنا با تكنولوژي پيل سوختي كه در آن هيدروژن بدست آمده از متانول و يا هر چيز ديگر ميسوزد و آب توليد ميكند آشنا هستيد. اين تكنولوژي جديد با ساخت يك الكترود كه فرمول آن هنوز فاش نشده و بدون استفاده از برق و صرفا با استفاده از قوانين شيمي و فيزيك آب را به اكسيژن و هيدروژن تبديل ميكند كه نهايتا بعد از سوختن دوباره به آب تبديل ميشوند!!! اين يكي هم مثل اتومبيل ذكر شده دنيا را عوض خواهد كرد ولي بصورت سبز

ممکن است لطفا اطلاعات مربوط به آن را اگر جائی در اینترنت قابل مشاهده هست برای ما بفرستید.ممنون. شهیر

Nima:
8/15/2008 - 4:58:00 AM
شهير جان اينو ديدي: Russia may change Iran position due to U.S. support for Georgia Bloomberg News http://deseretnews.com/article/1,5143,700250850,00.html Russia may change its position on the U.S.-led effort to prevent Iran from building a nuclear bomb because of American military support for Georgia, Deputy Prime Minister Sergei Ivanov said. "We'll think twice" about Iran, Ivanov said in an interview with Bloomberg Television in Moscow today. "We'll keep in mind how our partners acted in this period of crisis which Russia faced," he said. "So far we haven't vetoed UN resolutions" on Iran.

Thanks Nima jon. The rise of a multi-polar world is an excellent news for weaker countries. We are almost at the end of the era so called "new world order" which emerged in 1990 .Ghorbanat Shahir

Aria/CA:
8/15/2008 - 4:31:00 AM
Dear Shahir Do you have any statistics on how much of the world's air polution problem is caused by the cars on streets (e.g compared to big industrial factories, etc) I'm not sure if it is significant Also, I didn't understand how the high prices of oil and food are related to this car? If a family cannot afford the costs, they will simply not buy the car, isn't it?

آریای عزیز، اتوموبیل عامل شماره یک در ایجاد آلودگی در هوا است. لطفا به این تحقیق دانشگاه میشیگان مراجعه کنید. در بخشی از این گزارش آمده است:
As discussed before the biggest cause of air pollution is use of transportation, followed by the combustion of fossil fuels. In the past thirty years many new standards have been passed in the United States which resulted in a dramatic reduction in the gases emitted by automobiles (such as the Clean Air Act of 1979). But even with these new laws air pollution is still on the increase. It is mostly due to the fact that there are more automobiles on the road today. Cars may be more efficient but there are too many of them, which in many ways dimishes their efficiency.
البته این به این معنی نیست که منابع دیگر آلودگی کم اهمیت اند اما نقش وسائل نقلیه و ماشین در این میان بسیار بارز است. بطور مثال به غیر از دی اکسید کربن، به لحاظ تولید گاز خطرناک منو اکسید کربن نیز ماشین ها در رده اول قرار دارند.در حدود 40در صد منو اکسید کربن را نیز اتوموبیل ها تولید می کنند. مسئله قیمت نفت نیز اینگونه وارد معادله می شود. این اتوموبیل با قیمت و مصرفی که دارد (100 کیلومتر 5 لیتر) برای افرادی که تازه به طبقه متوسط جامعه هند ملحق می شوند تا آینده قابلا پیش بینی به لحاظ مالی جاذبه خواهد داشت. اما بحث بر سر فشاری است که اضافه شدن میلیون ها اتوموبیل برقیمت نفت خواهند آورد (در آمریکا حدود 50 در صد و در دنیا حدود 35 در صد از کل نفت مصرفی را اتوموبیل ها مصرف می کنند) با افزایش قیمت نفت تاثیر آن بخصوص بر مواد غذائی چشمگیر خواهد بود. آیا دارندگان نانو با درک این مسئله اقدام به ترک اتوموبیل خود خواهند کرد؟ تصور نمی کنم کمترین ایده ای از این مسئله در ذهن مردم باشد و تصور هم نمی کنم یکمرتبه طالبان و دارندگان این ماشین با درک این وضعیت دست به اقدامی مبنی بر نخریدن ماشین بزنند. شهیر

منصور:
8/14/2008 - 10:30:00 PM
آقای علیرضا، اولاً مطلب من حاوی کمترین توهینی به کسی نیست و اصطلاح »فصل خیار« توهینی به کسی تلقی نمی شود. پس شما بی جهت اتهام توهین به من وارد نکنید. ثانیا همان قدر که جنابعالی حق دارید در اینجا مطلب بنویسید دیگران هم حق دارند، و دیگران خودشان تصمیم می گیرند که چطور و با چه زبانی بنویسند، انتقاد بکنند یا نکنند. آقای شهیر اگر نوشته ای را خلاف موازین اخلاقی تشخیص دهد و یا توهینی در آن مشاهده کند خودش لابد می داند با آن چکار کند و یا چه جوابی به آن بدهد.. ....این مطلب اگر تازه چشم شما را باز کرده من و میلیونها نفر دیگر آن را هفت ماه پیش در صفحه اول یاهو میل دیده ایم و سایتهای دیگری هم آن را نقل کرده اند. من اگر این را نمی دانستم مطلب قبلی ام را آن طور نمی نوشتم. با این توضیحات می بینید که بنده هم حق دارم مطلبم را هر طور که می خواهم بنویسم و شما نباید کاسه از آش داغتر می شدید. همان طور هم که لابد دیده اید آقای شهیر خودش جواب مرا نوشته و توضیحات لازم را داده است.

منصور عزیز، بیائیم از این لحن های تند در برخودمان دوری کنیم. موضوع ماشین موضوع چند ماه پیش است اما مهم تحلیلی و دید ماکروئی است که شما از پیدایش این پدیده به خواننده می دهید. مسئله Global Warming چیز جدیدی است؟ مسلما نه. آیا چون یک نفر و یا یک سایت و یا مجله راجع به آن صحبت کردند دیگر بحث در مورد آن برای همیشه تمام شده؟ این برخورد راه را برای طرح بسیاری از مسائل می بندد. شهیر

حاجی جفرسون-واشینگتن:
8/14/2008 - 9:19:00 PM
شهیر جان من مطالبی درباره این خودرو هندی خوانده ام ( کار من هم فروش اتومبیل است و خودم از بچگی عشق ماشین و خواننده مجله معروف ماشین چاپ تهران) پرسشم این است شما که مهندس مکانیک هستید بفرمایید مشخصات فنی دقیق این خودرو را ( من دقیق و کامل نمی دانم)؟ و چرا این فناوری بر روی موتور پایه درونسوز بنزینی شکل گرفت نه هیبریدی یا برقی? و با توجه مصرف بنزین فوق العاده پایین و موتور 3 سلیندری اش میزان co و co2 و سرب تولیدی این خودرو در 100 km داخل شهر چقدر است که میتواند برای جو کره زمین مضر باشد؟ البته دو سال است خودرو مشهور Smart ساخت المان به بازار امده اما چون تکنولوژی انجین های هندی همیشه کیفیت مشابه المانی را ندارد , ایا نگرانی از ضعف احتراق داخلی انجین تاتا نانو است؟

حاجی عزیز، من هم اطلاع دقیقی از میزان CO2 ایجاد شده توسط این ماشین ندارم. اما مهم به هر حال این است که اگر تعداد به میلیون ها سر بزند به اندازه کافی مشکل ایجاد می کند هر چند که برای یک تحقیق آکادمیک و علمی باید کار دقیقی برروی آن بشود. من تنها می توانم یک تصویر کلی بدهم و الا مطمئنم در این زمینه اطلاعات شما بیشتر است. شهیر

علیرضا-ع:
8/14/2008 - 8:29:00 PM
آقای منصور عزیز منهم از خوانندگان دائمی این سایت هستم و نوشته شما باعث تعجب من شد به چند دلیل اولا اگر شما می خواهید انتقاد کنید هیچ دلیلی ندارد که به روشهای توهین آمیز و به خیار و اینجور چیزها متوسل شوید. بخصوص که بنظر شما این سایت، سایت خوبی است و شهیر عزیز زحمت بسیاری می کشد. دلیل دیگر من اینست که مگر شما پولی می پردازید؟ حق عضویتی می دهید که اینطور طلبکارانه برخورد می کنید؟ شهیر تضمینی نداده که هر چه که می نویسد مورد توجه و علاقه من و شما باشد این مطلب به نظر شما عادی بود؟ بنظر من بسیار جالب بود و چشم مرا بر روی مطلبی که اصلا نمی دانستم باز کرد. البته هدف من از نوشتن این چند خط این نیست که اگر انتقادی هست همه ما در جهت بهتر شدن این سایت نکنیم موضوع این طلبکارانه برخورد کردن است که بنظر من جز دلسردی چیزی ایجاد نمی کند. امیدوارم که از حرفهای من ناراحت نشوید و من مخلص همه بر و بچه های این سایت هستم. شهیر عزیز یکبار دیگر از شما برای منتشر کردن این مطالب بکر و جالب تشکر می کنم. این ویدئوی آخر مقاله هم واقعا بامزه بود بخصوص با این آهنگ هندی علیرضا-سوئد

علیرضا جان، از حسن نظرت صمیمانه تشکر می کنم. من فکر می کنم هدف آقا منصور هم بهتر شدن این سایت بوده منتهی منهم با شما هم عقیده ام نیازی نبود که آن مقدمه اول آنهم با آن شکل نوشته شود. شهیر

منصور:
8/14/2008 - 7:12:00 PM
در دانمارک اصطلاحی رسانه ای وجود دارد به نام «فصل خیار». منظور از این اصطلاح روزها یا هفته هایی است که اتفاق خاصی نمی افتد که روزنامه یا مجله را پر کند. به همین دلیل هیأت تحریریه مجبور می شود هر خبری که دم دستش رسید اعم از راست و دروغ و پیش پاافتاده و مبتذل و آرشیوی و غیره را چاپ کند که مطبعه بچرخد! خبری هم که در بالا ملاحظه می کنید از این دست است! خبری مخصوص مجله های هفتگی آن هم در فصل خیار! من تعجب می کنم که آقای شهیر با وجود مطالب خوبی که در این سایت می آورد و به حق پای همه هم زحمت می کشد این یکی را برای چه آورده است؟ شما به هر کجای اینترنت که نگاه کنید از این خبرها می بینید. در هر کشوری که زندگی می کنید اواخر هر وعده اخبار تلویزیونی از این خبرها مشاهده می کنید. در ایران هم دیر یا زود یک خبر به گوش و چشم همه می رسد. پس دیگر آوردن آن در سایتی که مختص مطالب جدی و منحصر به فرد است و خواننده های فراوانی هم دارد چه مزیتی دارد؟ امیدوارم که آقای شهیر از این انتقاد ناراحت نشود و به جای آن فکر خود را مشغول همان مسائلی کند که به خاطر آنها دیگران از جمله اینجانب به سایتش سر می زنند و به خود او هم ارادت دارند!

آقا منصور عزیز، اولا که از انتقاد شما اصلا ناراحت نشدم. در ثانی اگر من به اهمیت مسئله ای خودم ایمان نداشته باشم آنرا نمی نویسم. شما مطمئن باش که در مورد این مسئله در آینده بسیار خواهید شنید منتهی مسئله اینست که من کمی زود به این مسئله پرداختم. موضوع آلودگی هوا داستانی ست که اگر من بخواهم به آن بپردازم آنوقت گروهی از دوستان خواهند گفت چرا سایت تو دیدگاه نیچه ای دارد. خواهش می کنم برای نمونه به جوابی که به دوستم، آریا خواهم داد توجه کنید تا قدری به اهمیت این قضیه پی ببرید. تنها مشکلات امروز بشر مسئله ایران و جنگ بین این کشور و آمریکا نیست. با تشکراز توجهی که به این سایت دارید- شهیر

کوچی:
8/14/2008 - 4:57:00 PM
سلام شهیر جان خبر خوش بگذار تا ما هم پشت فرمان بشینیم (: آلودگی محیط زیست بسپار به آلگور راستش بعضی ها از شرکتها صنعتی تا جنگ افروزها و خود اداره های کشاورزی در سراسر دنیا حتی محیط زیست با تولید حشره کشها ووو.. جنایتی مرتکب شده اند که بمب اتمی در هیروشیما نکرد من به این تفکر غلط محیط زیست ایران وجهان میگویم بمب اتمی بیصدا

حاجی جفرسون-واشینگتن:
8/14/2008 - 11:42:00 AM
جالب است بدانید "تاتا" در زبان پارسی پهلوی اشکانی به معنی پدر است و مالک این کارخانه زرنشتی و از پارسیان هند است که این پارسیان همان ایرانیانی بودند که در هنگامه یورش تازیان به ایران , به انجا پناهنده شدند و 1400 سال است که هنوز به سنت های پارسی خود پایبند هستند.در زبان کردی اورامی یا هورامی هم که مناطق پاوه و اورامانات را شامل میشود کلمه " تاتا "به معنی پدر است البته گویش کردی 4 شاخه دیگر هم دارد که با اورامی کاملا متفاوت است. منظور از گذاشتن این نام بر روی این خودرو هم به مفهوم پدر نانو تکنولوژی است و هم احترام به" جمشید تاتا " به معنی پدر جمشید ( جمشید بابا) بنیانگذار این کارخانه صنعتی میباشد. تاتا(tata) همان "بابا"
معروف در زبان پارسی است و در 1400 سال گذشته {ت} تیدیل به ب شده است .

http://www.bbc.co.uk/persian/busines...pest-car.shtml
به روز شده: 13:18 گرينويچ - پنج شنبه 10 ژانويه 2008 - 20 دی 1386

ارزانترین اتومبیل جهان به نمایش گذاشته شد

این اتومبیل برای مصرف خانواده ها در هند طراحی شده است
امروز (10 ژانویه، 20 دیماه)، ارزانترین اتومبیل جهان در دهلی نو، پایتخت هند، به نمایش گذاشته شد.
شرکت خودروسازی "تاتا"، طراح و سازنده این خودرو است که به خاطر قیمت کم آن "اتومبیل مردم" نامیده شده است.

قیمت "اتومبیل مردم" - که با نام تجاری تاتا نانو به بازار عرضه می شود - حدود صد هزار روپیه یا دو هزار و پانصد دلار خواهد بود.

گزارشگر بی بی سی در آسیای جنوبی می گوید که معرفی این خودرو بالقوه انقلابی در صنعت خودروسازی محسوب می شود؛ اما طرفداران محیط زیست ابراز نگرانی کرده اند که هجوم اتومبیل های ارزان قیمت باعث خواهد شد که تاثیر سوء مصرف سوخت های فسیلی بر آب و هوا دوچندان شود.

در هر حال، عرضه این اتومبیل ارزان قیمت به ویژه باعث خواهد شد که مردم کشورهای در حال توسعه بتوانند صاحب یک خودروی شخصی شوند.

"راتان تاتا"، رییس شرکت خودروسازی تاتا می گوید که امیدوار است "ارزان ترین" خودروی جهان بتواند زندگی مردم هند را آسانتر و امنتر کند؛ خانواده های کم درآمد در بسیاری از نقاط جهان از جمله هند مجبور هستند چند نفره سوار موتورسیکلت شوند که به لحاظ جانی بسیار خطرناک است.

"تاتا نانو"، چهار در و پنج نفره است و حجم موتور آن که در صندوق عقب خودرو جاسازی شده، 624 سی سی است.

این اتومبیل مجهز به دستگاه تهویه هوا و پنجره برقی یا فرمان هیدرولیک نیست اما مدل دولوکس آن نیز به بازار ارائه خواهد شد.

شرکت "تاتا" قصد دارد در وهله اول 250 هزار دستگاه خودرو به بازار عرضه کند و انتظار دارد که در نهایت سالانه تا یک میلیون تقاضا برای این خودروی ارزان دریافت کند.

در حال حاضر از هر هزار نفر از مردم هند یک نفر صاحب خودروست اما اگر "اتومبیل مردم" موفق باشد این وضعیت احتمالا تغییر خواهد کرد.

خبر ساخت و عرضه "نانو"، در حالی اعلام شده است که پیش بینی می شود با توجه به اقتصاد رو به رشد و قدرت خرید مردم هند، در سال های آینده بازار خودرو در داخل این کشور شدیدا رشد کند.

این احتمال وجود دارد که بازارهای خودرو در آفریقا و آمریکای لاتین نیز به خرید "نانو" تمایل نشان دهند.

http://www.bbc.co.uk/persian/busines...ata-ford.shtml
به روز شده: 00:56 گرينويچ - چهارشنبه 26 مارس 2008 - 07 فروردین 1387

شرکت هندی جگوار را خریداری می کند

جگوار در سال های گذشته به خاطر زیاندهی، مشکلات زیادی داشته است
شرکت خودروسازی فورد آمریکا دو کارخانه بریتانیایی لندرور و جگوار را به شرکت هندی تاتا واگذار می کند.
گفته می شود تاتا که بزرگترین تولید کننده خودرو در هند است، برای خریداری این دو شرکت دو میلیارد دلار پرداخت می کند. رقم دقیق این معامله هنوز اعلام نشده است.

فورد که سومین تولید کننده بزرگ خودرو در جهان است از تابستان گذشته برای فروش لندرور و جگوار با تاتا مشغول مذاکره بوده است. شانزده هزار نفر در این دو شرکت بریتانیایی مشغول به کار هستند.

نیمی از بازار خودروهای باربری و بیست درصد از بازار خودروهای سواری شبه قاره هند در اختیار تاتا است. به گزارش اتحادیه کارکنان خودروسازی بریتانیا، این شرکت مناسب ترین گزینه برای خریداری دو شرکت بریتانیایی بوده است.

به گفته رابرت پستون، سردبیر اقتصادی بی بی سی، تاتا متعهد شده است به برنامه پنج ساله توسعه سرمایه گذاری در شرکت های لندرور و جگوار پایبند باشد.

به گفته آقای پستون این دو شرکت به صدها میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز دارند. در این حال به گفته او بازگرداندن شرکت جگوار به وضع سوددهی کار چندان راحت و بی خطری نیست.

در این حال، شرکت فورد برای ایجاد حس اطمینان در کارکنان این دو شرکت، ۶۰۰ میلیون دلار در صندوق های بازنشستگی آنها سرمایه گذاری می کند.

زیاندهی جگوار

شرکت هندی تاتا در ماه ژانویه ارزان ترین خودروی سواری جهان را راهی بازار کرد. خودرو "نانو" ۲۵۰۰ دلار قیمت دارد.

این در حالی است که برخلاف قیمت پایین خودروهای تاتا، آخرین مدل خودرو اسپورت تولید جگوار که اکس اف نام دارد، ۶۴ هزار دلار قیمت دارد.

گفته می شود فورد از زمان خریداری جگوار به قیمت ۵/۲ میلیارد دلار در سال ۱۹۸۹ ، بیش از ده میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری کرده است ولی این شرکت هیچگاه سوددهی نداشته است. فورد هیچگاه عملکرد مالی جگوار را منتشر نکرده است.

در این حال، شرکت لندرور برای فورد سوددهی داشته است.

http://www.bbc.co.uk/persian/busines...a-jaquar.shtml
به روز شده: 14:41 گرينويچ - چهارشنبه 26 مارس 2008 - 07 فروردین 1387

تاتا جگوار را خرید

فورد در ماه ژوئن سال گذشته تصمیم خود برای فروش جگوار و لندرور را اعلام کرد
شرکت عظیم اتومبیل سازی فورد، جگوار، شاخه تولید اتومبیلهای لوکس خود و شرکت لندرور را به شرکت هندی تاتا فروخت.
تاتا که بزرگترین تولید کننده اتومبیل در هند است، پس از ماه ها مذاکره بر سر قیمت و روابط با تامین کنندگان قطعات این دو شرکت، بر سر پرداخت 2.3 میلیارد دلار در ازاء این دو شرکت بریتانیایی به توافق رسیده است.

مذاکرات برای خرید این دو شرکت از ماه ژوئن سال گذشته آغاز شد که فورد تمایل خود برای فروش آنها را اعلام کرد.

در مجموع 16 هزار کارمند در کارخانه های جگوار و لندرور در بریتانیا شاغل هستند.

گرچه لندرور هنوز شرکتی سودآور محسوب می شود، اما فورد هرگز نتوانست از سرمایه گذاری خود در شرکت جگوار سودی کسب کند.

فورد مجبور به فروش این دو شرکت شد تا بتواند تمرکز خود را متوجه فعالیتهای تجاری در آمریکا کند و امیدوار است بتواند با این تدبیر، در دوسال آینده تغییری در وضعیت اقتصادی خود ایجاد کند.

این شرکت سال گذشته نیز، پس از 20 سال، شرکت تولید کننده اتومبیلهای آستون مارتین را در معامله ای به ارزش بیش از 955 میلیون دلار به یک کنسرسیوم عمدتا بریتانیایی فروخت.

جگوار و لندرور اعلام کرده اند هیچ تغییر عمده ای در شرایط کارمندی آنها ایجاد نخواهد شد و کارمندان، اتحادیه های کارگری و دولت بریتانیا با اطلاع از تحولات، از روند موجود حمایت کرده اند.

خرید این دو شرکت به شرکت تاتا امکان می دهد حضور خود در بازار اتومبیل را به بیرون هند گسترش دهد و تاتا را به یک بازیگر در عرصه بین المللی تولید اتومبیل تبدیل کند.

در ماه ژانویه سال جاری، تاتا ارزان ترین اتومبیل جهان، به نام نانو را به بازار روانه کرد که 2500 دلار قیمت دارد.

اما در برابر ارزان قیمت ترین اتومبیل اسپورت جگوار که XF نام گرفته، به قیمت 64 هزار دلار فروخته می شود.

http://www.bbc.co.uk/persian/busines...uspended.shtml
به روز شده: 12:26 گرينويچ - دوشنبه 08 سپتامبر 2008 - 18 شهریور 1387

ساخت ارزانترین اتومبیل جهان معلق ماند

این اتومبیل برای مصرف خانواده ها در هند طراحی شده است
تاتا، شرکت خودروسازی هندی که ارزانترین اتومبیل جهان را طراحی کرده، گفته است که فعالیت کارخانه اش در شرق این کشور همچنان معلق باقی می ماند.
تاتا این خبر را ساعاتی پس از آنکه اعلام شد مناقشه بر سر چهارصد هکتار زمین در بنگال غربی متوقف شده است، اعلام کرد.

کشاورزان محلی از صاحبان تاتا خواسته اند که 400 هکتار از 1000 هکتار زمینی را که برای اجرای طرحشان در اختیار گرفته اند، به آنها پس بدهند.

رائول تندون، گزارشگر بی بی سی در کلکته، می گوید وقتی که روز یکشنبه (7 سپتامبر)، فرماندار بنگال غربی به شرکت کنندگان در جلسه ای که برای حل مناقشه برگزار شده بود، تبریک گفت بسیاری تصور کردند که مناقشه میان زارعین و شرکت تاتا حل شده است. حتی تظاهرات در محل کارخانه تاتا در بنگال غربی به حال تعلیق درآمد.

اما امروز (8 سپتامبر)، تاتا اعلام کرد که از توافقی که روز گذشته به دست آمده، خشنود نیست.

مقامات شرکت تاتا می گویند که با آنها مشورتی نشده است و کارخانه در شهر "سینگور"، همچنان تعطیل خواهند ماند.

آنها خشمگینند که بخشی از زمینی که به این شرکت واگذار شده، ممکن است به کشاورزان محلی پس داده شود.

گزاشگر بی بی سی می گوید که ظاهرا این شرکت هنوز درصدد است محل کارخانه را از بنگال غربی به مکانی دیگر منتقل کند. آنها می دانند که بیشتر ایالات دیگر هند از داشتن فرصت ساخت ارزان ترین اتومبیل جهان، با نام تجاری نانو، خوشحال خواهند شد.

دولت ایالتی بنگال غربی که حزب کمونیست آن را هدایت می کند از چنین خبری نگران خواهد شد. این دولت مستاصل است که سرمایه گذاری به این ایالت جذب کند چون ایالت بنگال غربی یکی از فقیرترین ایالات هند است.

رائول تاندون می گوید از آنجایی که دولت بنگال غربی قادر بوده با رهبر اعتراضات به توافق برسد به نظر نمی رسد که جای مانور زیادی برای مذاکره برای آن باقی نمانده است.

در ماه ژانویه سال جاری، تاتا ارزان ترین اتومبیل جهان، به نام نانو را به بازار روانه کرد که 2500 دلار قیمت دارد.

گزارشگران گفته بودند که ساخت این خودرو انقلابی در صنعت خودروسازی محسوب می شود؛ اما طرفداران محیط زیست ابراز نگرانی کرده اند که هجوم اتومبیل های ارزان قیمت باعث خواهد شد که تاثیر سوء مصرف سوخت های فسیلی بر آب و هوا دوچندان شود.

در هر حال، عرضه این اتومبیل ارزان قیمت به ویژه باعث می شود که مردم کشورهای در حال توسعه بتوانند صاحب یک خودروی شخصی شوند.

"راتان تاتا"، رییس شرکت خودروسازی تاتا هنگام معرفی نانو گفته بود که امیدوار است "ارزان ترین" خودروی جهان بتواند زندگی مردم هند را آسانتر و امن تر کند؛ خانواده های کم درآمد در بسیاری از نقاط جهان از جمله هند مجبور هستند چند نفره سوار موتورسیکلت شوند که به لحاظ جانی بسیار خطرناک است.

"تاتا نانو"، چهار در و پنج نفره است و حجم موتور آن که در صندوق عقب خودرو جاسازی شده، 624 سی سی است.

این اتومبیل مجهز به دستگاه تهویه هوا و پنجره برقی یا فرمان هیدرولیک نیست اما مدل دولوکس آن نیز به بازار ارائه خواهد شد.

http://www.bbc.co.uk/persian/busines...dia-tata.shtml
به روز شده: 16:00 گرينويچ - جمعه 03 اکتبر 2008 - 12 مهر 1387

انصراف از تولید اتومبیل های کم هزینه در بنگال غربی

آقای تاتا می گویداتومبیل های کم هزینه نانو برای مصرف خانواده ها طراحی شده بود
کارخانه خودرو سازی هندی تاتا موتورز، اعلام کرده است که از ساختن اتومبیل های کم هزینه نانو، در ایالت بنگال غربی منصرف شده است.
کشاورزان این ایالت بر سر زمینی که قرار بود محل کارخانه خودرو سازی باشد دست به تظاهرات خشونت آمیزی زده بودند.

راتان تاتا، رئیس کمپانی تاتا گفت اداره کارخانه ای که تمام مدت باید تحت محافظت پلیس باشد عملی نیست.

این اظهارات در پی ملاقات راتان تاتا با وزیر اعظم ایالت بنگال غربی بود.

دولت چپگرای این ایالت از طرح ساختن کارخانه پشتیبانی کرده بود.

دو هزار نفر از کشاورزانی که به آنان پیشنهاد شده بود در قبال تصرف زمین هایشان غرامت به آنان پرداخت شود، از قبول غرامت خودداری کرده و درخواست کردند به کشاورزی در زمین هایشان ادامه دهند و می گفتند این زمین ها تنها وسیله امرار معاش آنان است.

ده هزار کشاورز دیگر دریافت غرامت را پذیرفته اند.

آقای تاتا گفت هنوز محل دیگری برای احداث کارخانه در نظر گرفته نشده ولی افزود که چند ایالت دیگر هند پیشنهاد کرده اند که کارخانه مورد بحث در آنجا احداث شود.

در ماه ژانویه سال جاری، راتان تاتا، ارزان ترین اتومبیل جهان، به نام نانو را به بازار روانه کرد که 2500 دلار قیمت دارد.

گزارشگران گفته بودند که ساخت این خودرو انقلابی در صنعت خودروسازی محسوب می شود؛ اما طرفداران محیط زیست ابراز نگرانی کرده اند که هجوم اتومبیل های ارزان قیمت باعث خواهد شد که تاثیر سوء مصرف سوخت های فسیلی بر آب و هوا دوچندان شود.

در هر حال، عرضه این اتومبیل ارزان قیمت به ویژه باعث می شود که مردم کشورهای در حال توسعه بتوانند صاحب یک خودروی شخصی شوند.

راتان تاتا، رییس شرکت خودرو سازی تاتا هنگام معرفی نانو گفته بود که امیدوار است "ارزان ترین" خودروی جهان بتواند زندگی مردم هند را آسانتر و امن تر کند؛ خانواده های کم درآمد در بسیاری از نقاط جهان از جمله هند مجبور هستند چند نفره سوار موتورسیکلت شوند که به لحاظ جانی بسیار خطرناک است.

http://www.bbc.co.uk/persian/busines...ata-nano.shtml
15:16 گرينويچ - دوشنبه 23 مارس 2009 - 03 فروردین 1388

ارزان‌ترین اتومبیل جهان وارد بازار شد

نانو کمتر از سه متر طول دارد

شرکت تاتا ارزان ترین اتومبیل جهان را تحت عنوان "نانو" به بازار هند عرضه کرد.

فروش این اتومبیل که تنها صد هزار روپیه (معادل 1979 دلار) قیمت گذاری شده در طی 10 روز آینده آغاز خواهد شد.

تاتو امیدوار است اتومبیل نانو که سه متر طول دارد و می تواند پنج نفر را حمل کند برای مردم هند آنقدر ارزان محسوب شود که میلیون ها نفر از مردم این کشور موتورسیکلت های خود را با آن عوض کنند.

راتان تاتا رئیس شرکت تاتا عرضه این اتومبیل را "گامی مهم" خواند. با این حال تحلیلگران می گویند اتومبیل نانو پس از حداقل شش سال به سودآوری خواهد رسید.

تاخیر به دلیل بروز مناقشه

اتومبیل چهار-در نانو از موتوری بهره گرفته که تنها 624 سی سی حجم و توانی معادل 33 اسب بخار دارد.

مدل ساده این اتومبیل از دستگاه تهویه، رادیو، فرمان هیدرولیک و کیسه هوا (Airbag) برخوردار نیست اما مشتریان می توانند با پرداخت پول بیشتر مدل های مجهزتر این اتومبیل را نیز بخرند.

شرکت تاتا همچنین مشغول آماده کردن نسخه بزرگتری از این اتومبیل برای فروش در اروپا است. قرار است این نسخه در سال 2011 در بازارهای اروپایی عرضه شود و قیمت آن بیش از 4200 یورو اعلام شده است.

تحلیلگران می گویند اگر این اتومبیل با استقبال مردم در هند روبرو شود، شرکت تاتا احتمالا برای برآورده کردن تقاضا با مشکل مواجه خواهد شد؛ زیرا کارخانه اصلی شرکت تاتا که در ایالت گوجرات در غرب هند واقع است و ظرفیت تولید 250 هزار اتومبیل در سال را دارد تا سال آینده میلادی شروع به کار نخواهد کرد و تاتا در کارخانه های فعلی خود تنها امکان ساخت 50 هزار دستگاه اتومبیل در سال را دارد.

دلیل تاخیر ایجاد شده در راه اندازی خطوط اصلی تولید شرکت تاتا، مناقشه ای بود که سال گذشته بر سر ساخت کارخانه اصلی این شرکت در در ایالت بنگال شرقی رخ داد و این شرکت نتوانست در زمین هایی که از کشاورزان خریده بود کارخانه خود را بنا کند.

این مسئله عرضه مدل نانو را شش ماه به تاخیر انداخت.

راوی کانت، مدیرعامل شرکت تات اعلام کرد ثبت نام برای خرید این اتومبیل از روز نهم ماه آوریل آغاز می شود و 100 هزار خریدار اول محصولات این شرکت بر اساس قرعه انتخاب خواهند شد.

تحویل این اتومبیل ها احتمالا از ماه ژوئیه آغاز می شود.

مشکلات مالی؟

تاتا که در سال گذشته میلادی موفق شد هفت میلیون دستگاه موتورسیکلت در هند به فروش برساند چشم به بازاری بزرگ برای محصولات خود دوخته است.

اما این شرکت هم مانند دیگر شرکت های اتومبیل سازی در جهان شاهد تاثیر منفی رکود بر میزان فروش خود بود.

شرکت تاتا در سه ماه آخر سال 2008 متحمل بیش از 52 میلیون دلار ضرر شد.

همچنین این شرکت هندی در حال حاضر برای تامین منابع مالی لازم جهت بازپرداخت دو سوم وام سه میلیارد پوندی خود (برای خرید شرکت های جگوار و لندروور در تابستان سال گذشته میلادی) با مشکل مواجه است.
2 کاربر از youme بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 03-25-2009, 10:18 PM   #2
شهاب

تشکرها: 7,017
در 3,471 پست 18,838 بار تشکر شده
Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100
Activity: 2%
Activity: 2% Activity: 2% Activity: 2%
پیش فرض پاسخ : تاتا

یومی جان ممنون زحمت کشیدید. جسارتا ویدئو را اضافه کردم.
شهاب آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 03-26-2009, 03:06 AM   #3
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

تشکرها: 4,206
در 8,212 پست 26,845 بار تشکر شده
Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100

مرسی شهاب جان-البته فرق این حاجی با حاجی 9 ماه پیش(موقع نوشتن این مقاله) این است که نه دیگر ماشین فروش هستم و نه ساکن واشینگتن! کمی جابجایی ها صورت گرفت و یادش بخیر من آن موقع با علی رضا جان کل کل می کردیم و سر به سر هم می گذاشتیم!
خلاصه مثل اینکه بابای این تاتا در اومده!
قدیمی 03-26-2009, 01:22 PM   #4
SIRUS

تشکرها: 358
در 65 پست 181 بار تشکر شده
Points: 1,464, Level: 21 Points: 1,464, Level: 21 Points: 1,464, Level: 21

در باره این اتومبیل Nano, یکی‌ از ماهنامه‌های سوئدی چنین نوشته :
" گزارش شده است که ممکن است در آینده این اتومبیل مجهز به موتوری شود که بتواند از "سوخت‌های جایگزین" مثل CNG (compressed Natural Gas) و یا LPG (liquefied Petroleum Gas) استفاده کند.
ترکیب موتور کوچک با بدنه‌ای شیب دار و عرض کم، مصرف سوخت بسیار پایینی را به این اتومبیل خواهد داد که متعاقبا میزان آلایندگی آن نیز کاهش خواهد یافت.
طبق بر آورد‌ها مصرف سوخت و همچنین میزان آلایش در این اتومبیل حتا کمتر از خودرو‌های ۲ چرخی ست (موتور سیکلت) که امروزه در هندوستان تولید می‌‌شوند."
برگردان از : Teknikensvärld نوشته (ماتیاس رابه) ۲۰۰۸-۰۱-۱۰
* * *
این اتومبیل قرار است از اول ماه آوریل همین سال در سوئد نیز به بازار عرضه شود. سوئدی‌ها در انتخاب اتومبیل برای خرید، طبق نظر سنجی‌ها به اولویت‌های ذیل توجه دارند :
۱ - مصرف سوخت پایین ( که البته این رویکرد متعاقب افزایش بهای نفت در چند سال اخیر بوده است).
۲ - ایمن بودن خودرو.
۳ - میزان آلایندگی هر چه کمتر.
۴ - شکل ظاهری خودرو (design).
۵ - قدرت موتور و میزان "ممان چرخشی" آن.
* * *
ضمنا فن آوری کامل تولید "موتور آب سوز اتومبیل" از مدتها قبل وجود داشته. اساس کار تجزیه آب به دو عنصر اکسیژن و هیدروژن است که به واسطه یک کاتالیزاتور، بدون اشکال صورت می‌گیرد. اکسیژن حاصله به محیط پس داده می‌‌شود. که خیلی‌ هم فرح بخش است. اما چیزی که در باک (باک ثانوی) باقی‌ میماند و قرار است سوخت موتور را تشکیل دهد، گاز متراکم و هیبت آور هیدروژن است. گازی که بین سایر گاز‌ها بیشترین "قابلیت انفجار" را داراست.
راندن اتوموبیلی که مجهز به این نوع موتور است (و اصلا وجود آن در خیابانها و جاده ها) شدیدا استرس زاست. به همین خاطر تا به حال تمایل چندانی برای تحقیق و تلاش جهت ایمن سازی این فن آوری در هیچ جای دنیا وجود نداشته است.
sabz baashin
SIRUS آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از SIRUS بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 04:46 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.