آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار ادبیات > شعر > اشعار شما

پاسخ
    نمایش ها: 4202 - پاسخ ها: 13  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 05-08-2014, 02:44 PM   #1
saeed.sajedi

saeed.sajedi's Avatar

تشکرها: 102
در 100 پست 369 بار تشکر شده
Points: 10,575, Level: 68 Points: 10,575, Level: 68 Points: 10,575, Level: 68
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض خشت خشت شهر را برهم نهادن سخت نیست** خانه امید را آوار کردن مشکل است.

با سلام خدمت دوستان

داوری اولیه هشتمین جشنواره شعر فجر پس از فراخوان و دریافت آثار و بارگذاری تمام اشعار در وبگاه جشنواره در حال اتمام است.تاکید بسیار مسئولان جشنواره بر شفافیت داوری و داوری منصفانه خیلی از شاعران را امیدوار و تشویق به شرکت در جشنواره نمود..متاسفانه شعرهای ارسالی اینجانب به نظر هیچکدام از داوران حتی شایسته راهیابی به دور دوم نبودند..شعر زیر تقدیم می گردد به آقای ...... دبیر محترم هشتمین جشنواره شعر فجر:

ماه من خورشید را انکار کردن مشکل است

با حقیقت روز و شب پیکار کردن مشکل است

اژدهای خفته را بیدار کردن سخت نیست

ذهن خواب آلوده را بیدار کردن مشکل است

یک هزاره خلق را مجذوب کردن سخت نیست

یک شبه یک نسل را بیزار کردن مشکل است

خشت خشت شهر را برهم نهادن سخت نیست

خانه امید را آوار کردن مشکل است

لشکر چنگیز را در خون کشیدن سخت نیست

بی گنه را با ستم بر دار کردن مشکل است

قلدران شهر را سرکوب کردن سخت نیست

طفل بی آزار را آزار کردن مشکل است

تجربه آموختن از دور گردون سخت نیست

اشتباه خویش را تکرار کردن مشکل است

هرچه اقیانوس را دریانوردی سخت نیست

وسعت شعر مرا انکار کردن مشکل است

سعید ساجدی رشوانلویی
saeed.sajedi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از saeed.sajedi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-16-2014, 01:34 AM   #2
gomnam

تشکرها: 15
در 25 پست 61 بار تشکر شده
Points: 4,377, Level: 42 Points: 4,377, Level: 42 Points: 4,377, Level: 42
پیش فرض پاسخ : خشت خشت شهر را برهم نهادن سخت نیست** خانه امید را آوار کردن مشکل است.

با سلام
بعید میدونم داوری ها به دور از رابطه باشد و صرفا بر اساس ضابطه انجام گرفته باشد.
در ضمن این شعر بسیار گیرا و تاثیر گذار است.
gomnam آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از gomnam بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-16-2014, 01:30 PM   #3
فرزاد

فرزاد's Avatar

تشکرها: 31,014
در 4,948 پست 27,242 بار تشکر شده
Points: 57,605, Level: 100 Points: 57,605, Level: 100 Points: 57,605, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : خشت خشت شهر را برهم نهادن سخت نیست** خانه امید را آوار کردن مشکل است.

نقل قول:
نوشته اصلی توسط gomnam نمایش پست ها
با سلام
بعید میدونم داوری ها به دور از رابطه باشد و صرفا بر اساس ضابطه انجام گرفته باشد.
در ضمن این شعر بسیار گیرا و تاثیر گذار است.
جناب ساجدی
ضمن خوشامدگویی به این فوروم به اطلاعتان میرسانم که بعقیده من و با توجه به محتوای شعر ارسالیتان, داوریها چندان دور از منطق هم نبوده است.
نقل قول:
اعتماد به نفس شما را تحسین میکنم ولی ظاهرا هیئت داوران دلیلی برای برتر نداستن شعر شما داشته اند.
اگر چه نمیدانم کدام شعر را برای داوری ارسال کرده اید و از اطلاع چندانی از تبئین ادبی و دستوری شعر فارسی ندارم اما اگر شعر فعلی را ملاک قرار دهیم در محتوا کمی جای بحث دارد.
نقل قول:
خشت خشت شهر را برهم نهادن سخت نیست
خانه امید را آوار کردن مشکل است
باور عمومی برآن است که آباد کردن سخت و ویران کردن آسان است اما شما نظری کاملا متفاوت دارید که شاید از سوی دیگران از جمله هیئت داوران قابل قبول نباشد.
نقل قول:
لشکر چنگیز را در خون کشیدن سخت نیست
بی گنه را با ستم بر دار کردن مشکل است
همان نقد قبل اینجا نیز صادق است با این تفادوت که برای کسی ستم بر مظلومین مشکلتر از هماوردی با ظالم است که معتقد به ارزشهای انسانی و فطری باشد و چنین کسی راضی به بردار کردن بی گنه نمیتواند باشد.
اولا چه توضیحی برای این تناقض ها دارید؟
در ثانی با چه معیار و اشتدلالی خود را محق و هیئت داوران را مغرض میدانید و فکر میکنید که شعر شما از اشعار سایرین استحقاق بیشتری برای انتخاب شدن داشته است؟

پ ن: دوست گرامی
در اینکه شما توانایی شعرسرایی دارید و شعری زیبا سروده اید بحثی نیست و از شما دعوت میکنم که در تالار شعر اینجا ما را نیز مستفیض کنید اما وقتی بطور یکطرفه تصمیم هئیت داوران را در این فضای عمومی به چاش کشیده و تلویحا دیگران را به قضاوت خواندیده اید من نیز نظر شخصیم را نوشتم.
فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-16-2014, 11:09 PM   #4
saeed.sajedi

saeed.sajedi's Avatar

جناب آقای فرزاد
قبل از هر چیز از شما متشکرم که وقت گذاشتید و شعر من رو نقد کردید و برای من باعث خوشحالی است که نظرات دوستان رو بشنوم.
مساله دوم اینکه من باید به شما خوشامد بگم چون من از سال 1387 عضو فروم هستم و خیلی از شعرهای من هم قبلا تو فروم با نظر مثبت مدیران فروم بارگذاری شده است. و خدای ناکرده اینگونه نبوده که به خاطر اعتراض در یک فضای عمومی عضو این فروم شده باشم. اگر لطف کنید و وقت بذارید و بقیه شعرهای من که تو فروم هست رو بخونید و نظر بدید ممنون خواهم بود.
مساله سوم در پاسخ به چند مطلب نوشته شده توسط جنابعالی و چند پرسش حضرتعالی از اینجانب :
نوشته اید:
(( بعقیده من و با توجه به محتوای شعر ارسالیتان, داوریها چندان دور از منطق هم نبوده است.
اگر چه نمیدانم کدام شعر را برای داوری ارسال کرده اید.))
جنابعالی وقتی اطلاع ندارید که من چه اشعاری برای شرکت در جشنواره ارسال کرده ام چگونه رای قاطع به داوری صحیح می دهید؟ آیا در یک جشنواره رقابتی فقط محتوای اشعار من مهم بوده است؟ یا بایستی محتوای اشعار من با محتوای اشعار دیگران مقایسه می شده است؟ پرسش بنده از جنابعالی این است: آیا شما که رای به محق نبودن من داده اید از محتوای سایر اشعار ارسالی و راه یافته به دور دوم اطلاع دارید؟
آقای فرزاد بسیاری از شعرهایی که برای جشنواره ارسال کردم در وبلاگ من هست و خیلی هاش هم تو فروم موجود است. (s-sajedi.mihanblog.com)
مساله بعدی اینکه کار خوبی که امسال در جشنواره انجام شده این بوده که تمام اشعار ارسالی در سایت جشنواره بارگذاری شده و شما می توانید به راحتی تمام آثار شاعران راه یافته به دور بعد را از سایت مطالعه کنید که اگرزحمت انجام این کار را به عهده بگیرید قضاوت منصفانه تری خواهید داشت.( http://fpoem.farhang.gov.ir/fa/home)
نوشته اید:
در ثانی با چه معیار و اشتدلالی خود را محق و هیئت داوران را مغرض میدانید و فکر میکنید که شعر شما از اشعار سایرین استحقاق بیشتری برای انتخاب شدن داشته است؟
اما وقتی بطور یکطرفه تصمیم هئیت داوران را در این فضای عمومی به چالش کشیده اید.
آقای فرزاد!
اول اینکه من هیچ گاه نگفته ام داوران مغرض بوده اند بنده قویا اعتقاد دارم به دلیل گمنام بودن آثار من توسط هیات داوران مورد بررسی قرار نگرفته است. تعداد 3500 اثر برای بخش سنتی ارسال شده است که طبیعتا داوران فرصت کافی برای خواندن تمام آثار نداشته اند و طبیعی است که آثار شاعران دارای نام بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد و اعتراض من گمنام هیچ هزینه ای برای هیچ کس نخواهد داشت اما اعتراض شاعران صاحب نام اینگونه نخواهد بود.
دوم اینکه من ادعا ندارم که اشعار من بالاتر از تمام شاعران شرکت کننده است اما کیفیت آثار راه یافته به دور دوم نشان می دهد که نام من هم می توانست در کنار نام خیلی های دیگر به دور دوم راه پیدا کند. معیار و استدلال من هم کیفیت آثار را یافته به دور دوم است که گاها بدون حتی یک صنعت ادبی و هیچ مفهوم خاصی هستند(تاکید میکنم نه تمام اشعار بلکه برخی).
سوم اینکه من به طور یک طرفه تصمیم هیات داوران را به چالش نکشیده ام بلکه جنابعالی بدون اطلاع از آثار ارسالی اینجانب و کیفیت آثار ارسالی سایرین، نظر بنده را در یک فضای عمومی به چالش کشیده اید و بدون اطلاع کافی قاطعانه قضاوت نموده اید.
و اما قسمت شیرین پاسخ جنابعالی که شامل خود نقد شعر است:
آقای فرزاد من هم کاملا با شما موافقم که مبارزه با ظالم سخت است و بیگناهی را به دار کشیدن امری نابخشودنی است همچنین در خصوص ویران کردن خانه امید و آباد کردن...و بگذارید چند بیت دیگر را با مفهوم مشابه من به شما یادآوری کنم:
یک هزاره خلق را مجذوب کردن سخت نیست
یک شبه یک نسل را بیزار کردن مشکل است
قلدران شهر را سرکوب کردن سخت نیست
طفل بی آزار را آزار کردن مشکل است
تجربه آموختن از دور گردون سخت نیست
اشتباه خویش را تکرار کردن مشکل است

آقای فرزاد!! مگر بیزار کردن یک نسل در یک شب خیلی سخت است؟ مگر آزار کردن طفل بی آزار سخت است؟ مگر تکرار اشتباه سخت است؟؟ دوست عزیز این ابیات زبان طعنه دارد و اتفاقا زیبایی آن هم به این طعنه است..جنابعالی فکر میکنم اگر مطالعه ادبی داشتید به راحتی متوجه زبان طعنه آمیز شعر می شدید. معنی این ابیات این است که به عنوان مثال از نظر من شاعر بر هم نهادن تک تک خشت های شهر و ساختن یک شهر بسیار راحت تر از ویران کردن یک خانه امید است که شما به راحتی انجام می دهید یعنی آنچه بر من گواراتر است زحمت برای ساخت شهر است تا ویران کردن امید یک نفر. این یک انتقاد در لایه پنهان است..و باقی ابیات هم به همین ترتیب.
اما انتقاد طعنه آمیز جنابعالی در خصوص اعتماد به نفس من:

دوست عزیز! شعر من یک اعتراض است به نتایج داوری و بایستی از نقطه نظر جمع بندی دارای نتیجه باشد. این بیت ربطی به اعتماد به نفس ندارد بلکه نشان دهنده اعتراض است. در ضمن تعریف کردن یک شاعر از خود در انتهای شعر در اشعار خیلی از شاعران دیده می شود و فی نفسه محل اشکال نیست.
در خصوص صنایع ادبی به کار رفته در شعر مثل مشابه بودن قافیه مصرع های اول و آخر و همچنین به کار رفتن کلمات ماه، خورشید، شب و روز در بیت اول و کلمات اقیانوس،دریانوردی و وسعت در بیت آخر و .....چون بنا به گفته خود حضرتعالی اطلاع چندانی از تبئین ادبی و دستوری شعر فارسی ندارید صحبت چندانی ندارم.

با تشکر از جنابعالی
4 کاربر از saeed.sajedi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-17-2014, 07:29 AM   #5
فرزاد

فرزاد's Avatar

Points: 57,605, Level: 100 Points: 57,605, Level: 100 Points: 57,605, Level: 100

ساجدی عزیز
حق باشماست بهتر بود نه "ورود" بلکه بازگشت شما را خیر مقدم عرض میکردم.
لیکن در مورد "زبان طعنه" که به درستی مرقوم فرمودید گفتنی هایی هست: حقیر نیز گاهگاهی از این صنعت, نه در شعر که مرا یارای نوشتن نیست بلکه در همین نثر درهم و برهم و پریشانم بهره می جویم.از شما چه پنهان وقتی بعد از سالی ارسالی میبینم که ارسال کننده بیرجندیِ خوش ذوق ما با مشخصه"تاریخ عضویت: Jan 2009" یادی از اینجا میکنندو یار غار گمنامی نیز دارند که با مشخصه ای "تاریخ عضویت: Jan 2009" بعد از سالی به طور اتفاقی ایشان نیز نظری در همانجایی میدهند که باید بدهند فوبیای من عود میکند و زبان طعنه ام گشوده میشود و مجبور به خوشامدگویی میشوم که شدم.
مجبور میشوم از gomnam نقل قول بیاورم و saeed.sajediرا مورد خطاب قرار دهم که دادم
بگذریم.
بعد از مدتها چند روز پیش به سینما رفتم و فیلمی تماشا کردم که سراسر انتقاد بود از اوضاع نابسامان دیارمان و گویا کارگردان تا جایی که میتوانست از تیغ سانسور در امان بماند از سناریو نبُریده بود.
خوشم آمد و برای تقدیر از دست اندرکاران سری به سایتهای اینچنینی زدم و نقدهایی برآن فیلم یافتم.
یکی در چند جمله آنچنان با آب و تاب تعریف کرده بود که گویی کل هالیودی ها جمع شده اند و حاصل خردجمعی را به دنیا عرضه کرده اند.
دیگری در یک کلام نوشته بود"مزخرف بود"
نه اولی مدلل و متقن نوشته بود و نه دومی لیکن سازندگان فیلم لااقل درمی یابند که بیننده عام چگونه به قضاوت نشسته است.
ساجدی جان شعر شما نیز ازاین قاعده مستثنی نیست و به رسم فورومهای اینچنینی من هم نظری دادم,نه از نگاه یک نقّاد شعر.
چندان به دل نگیر.
اما اینکه شما یکی از اساتید را به نام مورد نوازش قرار دادید, من به دل گرفتم.
چرا که فرصت دفاع به او داده نشده است.
موفق باشید.
3 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-17-2014, 08:08 PM   #6
saeed.sajedi

saeed.sajedi's Avatar

با سلام
آقای فرزاد عزیز!!
قبل از هر چیز خدمت شما عرض میکنم که من ارسال کننده بجنوردی هستم نه بیرجندی..در واقع بجنورد مرکز استان خراسان شمالی است و بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی.
راجع به دوست خوبم گمنام هم خدمت شما عرض کنم که ایشان از دوستان خوب من خارج فروم هستند و ما 18 ساله که با هم دوستیم و اینکه به قول شما جایی که باید نظر بدهد میدهد از لطفی است که ایشان به من دارند و البته اینکه از دغدغه های فکری من کاملا آگاه هستند و وقتی میبینند چیزی برای من مهم است سعی میکنند وظیفه دوستی خود را به جا آورند..آقای فرزاد! اصلا این فروم را خود من به ایشان معرفی کردم و اما دوست دارم شما را متوجه یک نکته کنم: تاریخ عضویت من Jan 2009 هست و عضویت ایشان چند ماه بعد یعنی jun 2009 و مسلما شما آگاه هستید که بین january و june در ماه های میلادی تفاوت هست.
از ارسال کننده دقیق اهل جزیره کیش ما بعید است که با آن همه دقت در خصوص ارسال پست ها و پاسخ های دوستان متوجه این دو موضوع نشده باشند.
اما در خصوص به دل گرفتن نوازش شدن یکی از اساتید جهت رفع نگرانی و تکدر خاطر شما عرض کنم که ایشان به دفعات و از طریق رسانه های رسمی و بسیار پرمخاطب تر از این فروم از روند داوری ها و داوران دفاع نموده اند و به همگان اطمینان داده اند که همه آثار مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین من از مدیر وب سایت جشنواره خواهش کردم که شعر تقدیمی من به دبیر محترم جشنواره را به دست ایشان برسانند و ایشان هم قول مساعد دادند. اینکه رسیده باشد یا نه دیگر بی خبرم..پس من هم سعی کردم شعر را به دست خود ایشان برسانم و هم ایشان فرصت کافی دفاع از طریق رسانه های پرمخاطب و رسمی دارند بنابراین دوست من نگران استاد عزیز نباشید.
اما در خصوص قضاوت دوستان..من به همین دلیل که شعرهایم مورد قضاوت قرار بگیرد در این فروم اقدام به ارسال شعر میکنم و اگر در برخی از شعرهای بارگذاری شده در فروم دیده باشید از دوستان خواهش کردم که نظر خود را منعکس کنند و دوباره هم این خواهش را تکرار میکنم..جنابعالی نقد داشتید توضیح خواستید و من هم پاسخ دادم.

برای شما آرزوی موفقیت دارم
با تشکر
قدیمی 05-18-2014, 01:42 AM   #7
hiran

hiran's Avatar

تشکرها: 3,540
در 1,018 پست 3,071 بار تشکر شده
Points: 13,307, Level: 75 Points: 13,307, Level: 75 Points: 13,307, Level: 75

درود ساجدي عزيز شاعر خوب روزگار ان است كه در دايره عرف و عادات نماند
و با واسع انديشي طرح نويي
دراندازد ,نه مجيز گو باشد و نه مدحت سرا ,حر باشد و منتقد ,كبير به حق باشد نه ذليل به مدح,در كار ملت نه در بار دولت.شعرتان زيبا بود منتظر اثار ديگر شما هستيم
ارسال شده توسط تلفن همراه
قدیمی 05-18-2014, 12:48 PM   #8
فرزاد

فرزاد's Avatar

ساجدی جان قبول
شما دو ارسال با دو تیترمتفاوت و یک محتوا داشتید(که یکی حذف شد)و شاکله هر دو موضوع نه "شعر" بلکه انتقاد از شخصی ثالث بود که فرصتی برای دفاع از خود نداشت لذا به امثال من حق بدهید که پیش داوری مثبتی نداشته باشیم و نه به نقد مصفانه به شعر بلکه به انتقاد از اصل ماجرا بیندیشیم.
با اینوجود اگر شتابزده و منفی برخورد کرده ام بابت آن مواردی که بدرستی مورد اشاره قرار دادید عذرخواهی و از شما دلجویی میکنم.
اما نگاهی به سوی دیگر ماجرا هم خالی از لطف نیست.
چرا شعری را که برای داوری به انجمن ارسال کرده بودید در اینجا و یا در سرنگاری مستقل نمیگذارید که مورد نقد قرار گیرد؟
5 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-18-2014, 02:12 PM   #9
hiran

hiran's Avatar

تشکرها: 3,540
در 1,018 پست 3,071 بار تشکر شده
Points: 13,307, Level: 75 Points: 13,307, Level: 75 Points: 13,307, Level: 75

عشق یعنی...
عشق یعنی خوب بی پروا شدن عشق یعنی با دلت یکتا شدن
عشق یعنی از همه دنیا جدا با خیال چشم تو تنها شدن

عشق یعنی زلف خوشبوی نگار عشق یعنی گیسوی افشان یار
عشق یعنی مستی چشمان تو عشق یعنی ساقیا جامی بیار

عشق یعنی عشوه های ناز تو عشق یعنی سینه های باز تو
عشق یعنی هرچه می خواهی بزن من که می رقصم چنین با ساز تو

عشق یعنی شادی و شور و سرور عشق یعنی آسمان غرق نور
عشق یعنی شعرهای بی ریا عشق یعنی بوسه های بی غرور

عشق یعنی تا ابد دلدادگی عشق یعنی معنی آزادگی
عشق یعنی چشمه آب حیات عشق یعنی عشق یعنی زندگی

عشق یعنی آه دل سوز صدا عشق یعنی لحظه ناب دعا
عشق یعنی پرگشودن تا افق عشق یعنی اوج تا پیش خدا

عشق یعنی با دلت پیوسته ام عشق یعنی از فراقت خسته ام
عشق یعنی استواری همچو کوه پای آن عهدی که با دل بسته ام

عشق یعنی ماهتاب روی دوست عشق یعنی شانه زن بر موی دوست
عشق یعنی اشتیاق و اشتیاق عشق یعنی پر زدن در کوی دوست

عشق یعنی جان جان افزا تویی عشق یعنی جنت الماوی تویی
عشق یعنی واله و شیدا منم عشق یعنی ساقی رعنا تویی

عشق یعنی شاهد شیرین سخن عشق یعنی ساقی نازک بدن
عشق یعنی دل گرفته از سکوت مطرب آوازی بخوان سازی بزن

عشق یعنی چرخ فرتوت جهان تا زند چرخی به کام عاشقان
نم نمک در گوش معشوقت بخوان عشق یعنی عشق من با من بمان

سعید ساجدی
.................................................. .................................................. .......
عشق یعنی غرق در معشوق شدن
عشق یعنی از منم مردود شدن

عشق یعنی های های گریه ها
عشق یعنی نالهای بی صدا

عشق یعنی ایها المعشوق من
خود بریدم جمله از دیوار تن

عشق یعنی گم شدن در بحر دوست
عشق یعنی هرچه گویی سر اوست

عشق یعنی معنی بی ترجمان
عشق یعنی دوستی با عمق جان

عشق یعنی...عشق یعنی...

عشق یعنی لحظهای التهاب
عشق یعنی واژهای نابه ناب

عشق یعنی جان نه لیکن این بدن
عشق یعنی یار من ، غمخوار من،

عشق یعنی غرق در دریای دوست
عشق یعنی انچه خاطر خواه اوست

عشق یعنی جان زتن برکنده پوست
عشق یعنی انچه او گوید نکوست

عشق یعنی مانده در بی راهه ها
عشق یعنی سوزها ونالها

عشق یعنی انچه حیران گفته است
او که عشق را مثل یک در سفته است

حیران
قدیمی 05-18-2014, 04:38 PM   #10
Kaman

Kaman's Avatar

تشکرها: 14,493
در 3,987 پست 18,682 بار تشکر شده
Points: 38,332, Level: 100 Points: 38,332, Level: 100 Points: 38,332, Level: 100
Activity: 20%
Activity: 20% Activity: 20% Activity: 20%

اگر قرار بر این است که در اینجا به شعر گوئی ادامه دهیم, منهم با تاسی از شعر شاعر عزیزمان ساجدی, چند بیتی در مورد "سخت نیست, مشکل است" نوشتم که در اینجا قرار میدهم. امید است که مورد عنایت قرار گیرد.

سخت نیست, مشکل است

در سرای ناز مهرویان غنودن سخت نیست
در بیابان از پی مقصود گشتن مشکل است

زیستن در نزد عُشَاق و عزیزان سخت نیست
در میان مردمی بیگانه رفتن مشکل است

دیدن یاقوت و مروارید زرگر سخت نیست
جستن گوهر به اقیانوس و دریا مشکل است

غبطه خوردن بر سر و روی حریفان سخت نیست
بند خود را از گره کوری رهاندن مشکل است

بر سر خان عزیزان سیر خوردن سخت نیست
مایه و سرمایه از کاری کشیدن مشکل است

زاده گشتن از درون مادران هم سخت نیست
از درون خود دگر باره جهیدن مشکل است

ناله از تاریکی شبها نمودن سخت نیست
شمع گشتن, نور افزائی به شبها مشکل است

خنده در بزمی به عیب این و آن هم سخت نیست
عیب خود دانستن و کندن ز آنها مشکل است

مرغ همسایه به طاووسی نمودن سخت نیست
بال و پرهای خودی را پروراندن مشکل است

الغرض درد و دوا دانستن جان, سخت نیست
بر سر بیمار, تیمار به موقع مشکل است

.

Kaman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از Kaman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-18-2014, 09:40 PM   #11
saeed.sajedi

saeed.sajedi's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط hiran نمایش پست ها
درود ساجدي عزيز شاعر خوب روزگار ان است كه در دايره عرف و عادات نماند
و با واسع انديشي طرح نويي
دراندازد ,نه مجيز گو باشد و نه مدحت سرا ,حر باشد و منتقد ,كبير به حق باشد نه ذليل به مدح,در كار ملت نه در بار دولت.شعرتان زيبا بود منتظر اثار ديگر شما هستيم
ارسال شده توسط تلفن همراه
hiran عزیز
با سلام..مرسی از لطف شما...بعد از خوندن مطلبی که نوشتید دو سه بیت از آخرین شعرم که البته هنوز کامل نشده به خاطرم اومد:

چشم دل باز کن و هرچه دلت خواست مگو
در همه زندگی خویش به جز راست مگو
حق نگهدار و به ناحق به کسی زور مگو
مرد ره باش ولی جز ره انصاف مپو
گل شدی آلت دست دو سه کس خار مشو
شر تر گفتی اگر شاعر دربار مشو

با نشکر موفق باشید دوست من
2 کاربر از saeed.sajedi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-18-2014, 10:08 PM   #12
saeed.sajedi

saeed.sajedi's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط فرزاد نمایش پست ها
ساجدی جان قبول
شما دو ارسال با دو تیترمتفاوت و یک محتوا داشتید(که یکی حذف شد)و شاکله هر دو موضوع نه "شعر" بلکه انتقاد از شخصی ثالث بود که فرصتی برای دفاع از خود نداشت لذا به امثال من حق بدهید که پیش داوری مثبتی نداشته باشیم و نه به نقد مصفانه به شعر بلکه به انتقاد از اصل ماجرا بیندیشیم.
با اینوجود اگر شتابزده و منفی برخورد کرده ام بابت آن مواردی که بدرستی مورد اشاره قرار دادید عذرخواهی و از شما دلجویی میکنم.
اما نگاهی به سوی دیگر ماجرا هم خالی از لطف نیست.
چرا شعری را که برای داوری به انجمن ارسال کرده بودید در اینجا و یا در سرنگاری مستقل نمیگذارید که مورد نقد قرار گیرد؟
دوست عزیز فرزاد
خوشحالم که هرچند پاسخ های ارسالی شروع خوبی نداشت اما به ظاهر پایان شیرینی داره..
راجع به ارسال یک موضوع با تیتر متفاوت عرض کنم خدمت شما که اون یه اشتباه سهوی بود و قصدم ارسال دو پست نبود که به لطف مدیریت فروم اصلاح شد.
من هم مطلبی نوشتم که باعث رنجش خاطر شما شده عذرخواهی میکنم.
اما در خصوص پیشنهاد شما درباره شعرهایی که برای جشنواره ارسال کرده ام با کمال میل این کار رو میکنم و از تمام دوستان صمیمانه خواهش میکنم شعر من رو نقد کنند اما شاید بارگذاری همه آنها در این تاپیک از حوصله جمع خارج باشد ولی همانطور که قبلا اشاره کردم بسیاری از آن ها قبلا در فروم بارگذاری شده:

هرگز مرا نبود شکایت ز کار عشق*** من باختم اگر چه تورا در قمار عشق
http://www.iranamerica.com/forum/showthread.php?t=37637

مضراب من به ساز فراق تو آشناست** سنتور را اگر چه غريبانه مي زنم
http://www.iranamerica.com/forum/showthread.php?t=19183

دو چشم سیاه تو
http://www.iranamerica.com/forum/showthread.php?t=16914

و اما یک شعر دیگر که به تازگی گفته ام و برای جشنواره ارسال کرده ام و هنوز در وبلاگم هم نگذاشتم به احترام پیشنهاد شما در زیر می آورم:

بدرود تا درود دگر اي نگار من
اي تو قرار بخش دل بي قرار من
بر من که هر دقيقه چو يک سال بگذرد
بر تو چگونه مي گذرد انتظار من؟
شيرم که بي رقيب به صد بيشه سرورم
بي تو ولي کوير شده بيشه زار من
رفتي و رفت بعد تو نور دو ديده ام
رحمي نما به غربت چشمان تار من
اي جان فداي چشم تو گر بيصدا شکست
قلبي که بود هستي و دار و ندار من
برگرد کز فراق تو جانم به لب رسيد
برگرد و تا هميشه بمان در کنار من

با تشکر
منتظر نظرات همه دوستان خوبم هستم
قدیمی 05-18-2014, 10:12 PM   #13
saeed.sajedi

saeed.sajedi's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط hiran نمایش پست ها
عشق یعنی...
عشق یعنی خوب بی پروا شدن عشق یعنی با دلت یکتا شدن
عشق یعنی از همه دنیا جدا با خیال چشم تو تنها شدن

عشق یعنی زلف خوشبوی نگار عشق یعنی گیسوی افشان یار
عشق یعنی مستی چشمان تو عشق یعنی ساقیا جامی بیار

عشق یعنی عشوه های ناز تو عشق یعنی سینه های باز تو
عشق یعنی هرچه می خواهی بزن من که می رقصم چنین با ساز تو

عشق یعنی شادی و شور و سرور عشق یعنی آسمان غرق نور
عشق یعنی شعرهای بی ریا عشق یعنی بوسه های بی غرور

عشق یعنی تا ابد دلدادگی عشق یعنی معنی آزادگی
عشق یعنی چشمه آب حیات عشق یعنی عشق یعنی زندگی

عشق یعنی آه دل سوز صدا عشق یعنی لحظه ناب دعا
عشق یعنی پرگشودن تا افق عشق یعنی اوج تا پیش خدا

عشق یعنی با دلت پیوسته ام عشق یعنی از فراقت خسته ام
عشق یعنی استواری همچو کوه پای آن عهدی که با دل بسته ام

عشق یعنی ماهتاب روی دوست عشق یعنی شانه زن بر موی دوست
عشق یعنی اشتیاق و اشتیاق عشق یعنی پر زدن در کوی دوست

عشق یعنی جان جان افزا تویی عشق یعنی جنت الماوی تویی
عشق یعنی واله و شیدا منم عشق یعنی ساقی رعنا تویی

عشق یعنی شاهد شیرین سخن عشق یعنی ساقی نازک بدن
عشق یعنی دل گرفته از سکوت مطرب آوازی بخوان سازی بزن

عشق یعنی چرخ فرتوت جهان تا زند چرخی به کام عاشقان
نم نمک در گوش معشوقت بخوان عشق یعنی عشق من با من بمان

سعید ساجدی
.................................................. .................................................. .......
عشق یعنی غرق در معشوق شدن
عشق یعنی از منم مردود شدن

عشق یعنی های های گریه ها
عشق یعنی نالهای بی صدا

عشق یعنی ایها المعشوق من
خود بریدم جمله از دیوار تن

عشق یعنی گم شدن در بحر دوست
عشق یعنی هرچه گویی سر اوست

عشق یعنی معنی بی ترجمان
عشق یعنی دوستی با عمق جان

عشق یعنی...عشق یعنی...

عشق یعنی لحظهای التهاب
عشق یعنی واژهای نابه ناب

عشق یعنی جان نه لیکن این بدن
عشق یعنی یار من ، غمخوار من،

عشق یعنی غرق در دریای دوست
عشق یعنی انچه خاطر خواه اوست

عشق یعنی جان زتن برکنده پوست
عشق یعنی انچه او گوید نکوست

عشق یعنی مانده در بی راهه ها
عشق یعنی سوزها ونالها

عشق یعنی انچه حیران گفته است
او که عشق را مثل یک در سفته است

حیران
مرسی hiran عزیز
هم بابت اینکه شعر من رو اینجا کپی کردید و هم بابت شعری که از خودتون گذاشتین...
3 کاربر از saeed.sajedi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-18-2014, 10:16 PM   #14
saeed.sajedi

saeed.sajedi's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Kaman نمایش پست ها
اگر قرار بر این است که در اینجا به شعر گوئی ادامه دهیم, منهم با تاسی از شعر شاعر عزیزمان ساجدی, چند بیتی در مورد "سخت نیست, مشکل است" نوشتم که در اینجا قرار میدهم. امید است که مورد عنایت قرار گیرد.

سخت نیست, مشکل است

در سرای ناز مهرویان غنودن سخت نیست
در بیابان از پی مقصود گشتن مشکل است

زیستن در نزد عُشَاق و عزیزان سخت نیست
در میان مردمی بیگانه رفتن مشکل است

دیدن یاقوت و مروارید زرگر سخت نیست
جستن گوهر به اقیانوس و دریا مشکل است

غبطه خوردن بر سر و روی حریفان سخت نیست
بند خود را از گره کوری رهاندن مشکل است

بر سر خان عزیزان سیر خوردن سخت نیست
مایه و سرمایه از کاری کشیدن مشکل است

زاده گشتن از درون مادران هم سخت نیست
از درون خود دگر باره جهیدن مشکل است

ناله از تاریکی شبها نمودن سخت نیست
شمع گشتن, نور افزائی به شبها مشکل است

خنده در بزمی به عیب این و آن هم سخت نیست
عیب خود دانستن و کندن ز آنها مشکل است

مرغ همسایه به طاووسی نمودن سخت نیست
بال و پرهای خودی را پروراندن مشکل است

الغرض درد و دوا دانستن جان, سخت نیست
بر سر بیمار, تیمار به موقع مشکل است

.

kaman عزیز
اینکه در مورد سخت نیست مشکل است شعر سروده اید برای من بسیار دلنشین و شیرین بود..مرسی دوست عزیز
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 09:14 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.