آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار اجتماعی > بخش اجتماعی

پاسخ
    نمایش ها: 22710 - پاسخ ها: 96  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 04-07-2012, 12:03 AM   #51
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

تشکرها: 4,206
در 8,212 پست 26,845 بار تشکر شده
Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : "رقص و آواز" از مهدهای کودک حذف می‌شود

شنیده ایم رشته دانشگاهی مداحی هم قرار است،بر پا شود.

همه چیزمان حل شده است،بیکاری حل،اشتغال حل،گرسنه نداریم،حل،اینم حل،اونم حل والسلام

ای خدا

گوهر پاک تو از
مدحت ما مستغنیست
فکر مشاطه چه با حسن خدا داد کند

ره نبردیم به مقصود خود اندر شیراز
خرم آن روز که حافظ ره بغداد کند

خلاصه انسانم آرزوست.
قدیمی 04-07-2012, 12:25 AM   #52
alimirzaee

alimirzaee's Avatar

تشکرها: 11,344
در 1,879 پست 9,625 بار تشکر شده
Points: 13,796, Level: 76 Points: 13,796, Level: 76 Points: 13,796, Level: 76

«بر چهرۀ مداحان و چاپلوسان خاک بپاشید»

منبع
آدما می گن با طعنه ، تو از اربابت جدائی آخه من سگ حسینم ، سگ و چه به بی وفائی .

همه افتخارم اینه بسته اند منو به این باب نیاد اون روزی که باشم لحظه ای جدا از ارباب

نکــنم دسـت گــدایـی دراز به پـادشـاهـی به جز از حسیـن نخواهم ،بکـند بـه من نگـاهی.

گفتم و می گم هنوزم، سـگ دربار حسیـنـم بـــا اجـــازۀ ابـالفـضل عـاشـق زار حـــسیـنم.

بيان واژه هاي نابجا و بي مورد، در محتواي برخي نوحه ها، كه گوينده و سراينده آنها بدون پشتوانه فكري و معرفتي الفاظي را بر زبان جاري مي سازد كه شأن و منزلت اين واقعه عظيم از ديد شنونده كاهش مي‌يابد، بيان واژه هاي بي‌محتوا و سبكي چون «نوكرتم» «قربونتم»، «داداش جونم» « مي‌خوامت خيلي زياد» «قربون چشمان قشنگت» «شاه حسين» «اعليحضرت حسين»، «اعليحضرت ابوالفضل»، « كلب رقيه»، «كلب الحسين»، «سگ توام» عوعو كردن و صداي پارس سگ درآوردن به همراه قلاده بستن به گردن مداحان و نوحه سراياني كه با حركات نمايشي اسير احساسات زودگذر خويش شده و به هر قيمتي صِرف بازارگرمي و گرياندن مخاطب به سمت اشعاري رفته اند كه نه صِبغه تاريخي دارند و نه شور و شعور حسيني، اشعاري كه امامان شيعه مانند معشوق وصف مي‌شوند و از «چشمان سياه» و «لب هاي غنچه اي» «بازوان پهن» و ... سخن ها به ميان مي‌آيد به حدي كه پا را از خطوط قرمز فراتر مي‌نهند و اين چنين موسيقي تحريف مداحي را مي نوازند. به نمونه‌هائي از اين دست اشعار توجه كنيم:

«به بزم عزاي اعليحضرت حسين پيچيده صداي اعليحضرت ابوالفضل

اين كيه كه دل بسته به چشماش خيمه ها امن از قدرت دستهاش»

و در جائي ديگر در مدح حضرت ابوالفضل (ع):

«قربون آن چشمان قشنگت قربون آن قد رشيدت»

يا:

«... الله اكبر چه چشم و ابروئي .. الله اكبر چه دست و بازوئي»

و در مورد ابا عبدالله(ع):

«من كه به شور و شينم .... توله سگ حسينم»

و در مورد حضرت رقيه(س):

«سحر اومدم نبودي/ به شكار رفته بودي/ تو كه سگ نبرده بودي/ به شكار رفته بودي»

سؤال اينجاست كه آيا حضرت حسين (ع)، حضرت زينب، حضرت رقیه و اهل بيت (ع)، شكارچي يا نعوذ بالله سگ دوست بوده‌اند؟! چه اجباري هست كه به خاطر گرياندن لحظه اي مخاطب هر مزخرفاتي كه از ذهن مي‌گذرد در مجالس عزاي حسيني نثار اهل بيت نمائيم؟! چرا مداحان تازه به دوران رسيده امروزي نمي توانند روحيه شجاعت، قهرماني، انسانيت، صبر و رضايت و رفتارهاي انسان ساز اهل بيت (ع) و ياران سيدالشهداء در كربلا را تبليغ نمايند؟! چرا فقط سعي در مظلوم نمائي اين بزرگواران دارند و آنقدر مظلوم نمائي مي كنند كه آنان را حقير جلوه دهند؟! آيا جز اين است كه اين مداحان علم به كار خود ندارند و نا اهل اين كار هستند؟!

چرا برخي فكر مي كنند اگر در مجلسي كه به نام عزاي امام سوم شيعيان برپا شده، قلاده به گردن بسته و صداي عوعو و پارس سگ در بياورند ائمه از آنان خوشنود مي شوند؟ و ...

در مواردي ديگر از اين دست مداحي ها، شنونده با انواع شركيات و كفرگوئي‌ها نيز همنوا مي‌شود. به عنوان مثال مداح مي‌گويد:

« لا اله الا فاطمه الزهرا»، « لا اله الا زينب»، « لا اله الا محمد» و ...

و اين مداحان كفرگو چنان غلو مي نمايند و فرياد برمي آورند كه:

«حسين، مادرش زهرا، رحمان است و رحيم

زينب تو مالك يوم الدين

اياك نعبد و اياك نستعين»

و مداح ديگري چنين به كفرگوئي مي پردازد:

« حيدر، حيدر، خالق ارض و سمائي

حيدر، حيدر عبد خدا و خدائي

حيدر حيدر روزي ده ماسوائي

حيدر حيدر مستم و حيدر پرستم

حیدر حيدر مستم و حيدر پرستم

و ...

در مورد موسيقي و آهنگ‌هاي انتخابي براي نوحه ها و مراثي وضع به مراتب از اشعار مورد استفاده بدتر و اسفناك‌تر است و از آهنگ و ريتم هائي در ارائه كارهاي مذهبي استفاده مي‌شود كه هيچ ارتباطي به فرهنگ عاشورا و حتي فرهنگ ايرانيان ندارد.
منبع

انتظار می رود برخی دوستان مسئول در مقابل چنین مسائلی نیز موضع گیری کنند.
قدیمی 04-07-2012, 12:54 AM   #53
فرزاد

فرزاد's Avatar

تشکرها: 30,821
در 4,904 پست 27,154 بار تشکر شده
Points: 56,273, Level: 100 Points: 56,273, Level: 100 Points: 56,273, Level: 100
Activity: 57%
Activity: 57% Activity: 57% Activity: 57%

نقل قول:
میرزایی جان
احتمالا دوستان مسئول هم بخاطر همین ملاحظات به سراغ بچه های دبستانی رفته اند تا آنها را جایگزین مداحان دروغین کنند.
فکر میکنم بحث تاپیک به حاشیه رفته است.
فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 01:00 AM   #54
alimirzaee

alimirzaee's Avatar

فرزاد عزیز ، در پاسخ یکی از نوشته های جناب حسینی بنده هم این موضوع را گفتم.
اصولا کلیت چنین برخوردها و رفتارهایی ایجاد حاشیه است.
اساسا مشکلات کشور ما فراتر از چنین مسایل سخیف و کوچکی است.
اما چون این مسایل قابلیت حاشیه سازی زیادی دارند، برخی با دامن زدن به آنها برای خود فرصت می خرند تا دوران مسئولیتشان را به گونه ای سپری کنند.
رقص باله یک موضوع کاملا هنری و بدور از موسیقی غنایی یا طرب انگیز است.
اما ...
قدیمی 04-07-2012, 01:04 AM   #55
namira

namira's Avatar

تشکرها: 23,178
در 4,444 پست 26,399 بار تشکر شده
Points: 61,648, Level: 100 Points: 61,648, Level: 100 Points: 61,648, Level: 100
Activity: 62%
Activity: 62% Activity: 62% Activity: 62%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط فرزاد نمایش پست ها
فکر میکنم بحث تاپیک به حاشیه رفته است.
فرزاد جان با این پست آقای میرزایی شما فکر نکن , مطمئن باش
از ابتدا هم مشخص بود چنین مباحثی در فروم به سرانجامی نمیرسد
یاد آن داستان تخیلی پنج میمون که در قفس بودند و اگر نیت میکردند به روی نردبان بروند و موز را بردارند , خیس میشدند افتادم!
فکر کنم خودمان هم دقیقا نمیدانیم قرار است چه چیز را ثابت کنیم و چه چیز را رد
الله حافظ!
namira آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از namira بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 01:27 AM   #56
فرزاد

فرزاد's Avatar

Points: 56,273, Level: 100 Points: 56,273, Level: 100 Points: 56,273, Level: 100

نقل قول:
فکر کنم خودمان هم دقیقا نمیدانیم قرار است چه چیز را ثابت کنیم و چه چیز را رد
نامیرا جان
قرار نیست هریک از تاپیکهای درج شده در این فوروم یکی از معضلات ریشه دار اجتماعی را به چالش بکشند و در نهایت نسخه نهایی را بپیچد و رفع معضل شود.
در همین بحثها و تبادل نظرها ،هرکداممان مطالبی رامی آموزیم و از قبل بهتر و کاملتر میشویم.
هرنکته و جمله تاثیری هر چند اندک بر خواننده دارد.
مهم این است که انشاالله همه نیت خیر دارند و صادقانه نظرشان را با جمع به اشتراک میگذارند.
بنابراین از تمام دوستانی که با احساس مسئولیت، مشارکت کردند تشکر میکنم.
درضمن شما را به میهمانی موز خوری در کیش دعوت میکنم و قول میدهم کسی رویمان آب نریزد.
7 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 01:47 AM   #57
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,130
در 2,477 پست 13,631 بار تشکر شده
Points: 28,753, Level: 99 Points: 28,753, Level: 99 Points: 28,753, Level: 99
Activity: 90%
Activity: 90% Activity: 90% Activity: 90%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط alimirzaee نمایش پست ها
«بر چهرۀ مداحان و چاپلوسان خاک بپاشید»

منبع

همه افتخارم اینه بسته اند منو به این باب نیاد اون روزی که باشم لحظه ای جدا از ارباب

نکــنم دسـت گــدایـی دراز به پـادشـاهـی به جز از حسیـن نخواهم ،بکـند بـه من نگـاهی.

گفتم و می گم هنوزم، سـگ دربار حسیـنـم بـــا اجـــازۀ ابـالفـضل عـاشـق زار حـــسیـنم.

بيان واژه هاي نابجا و بي مورد، در محتواي برخي نوحه ها، كه گوينده و سراينده آنها بدون پشتوانه فكري و معرفتي الفاظي را بر زبان جاري مي سازد كه شأن و منزلت اين واقعه عظيم از ديد شنونده كاهش مي‌يابد، بيان واژه هاي بي‌محتوا و سبكي چون «نوكرتم» «قربونتم»، «داداش جونم» « مي‌خوامت خيلي زياد» «قربون چشمان قشنگت» «شاه حسين» «اعليحضرت حسين»، «اعليحضرت ابوالفضل»، « كلب رقيه»، «كلب الحسين»، «سگ توام» عوعو كردن و صداي پارس سگ درآوردن به همراه قلاده بستن به گردن مداحان و نوحه سراياني كه با حركات نمايشي اسير احساسات زودگذر خويش شده و به هر قيمتي صِرف بازارگرمي و گرياندن مخاطب به سمت اشعاري رفته اند كه نه صِبغه تاريخي دارند و نه شور و شعور حسيني، اشعاري كه امامان شيعه مانند معشوق وصف مي‌شوند و از «چشمان سياه» و «لب هاي غنچه اي» «بازوان پهن» و ... سخن ها به ميان مي‌آيد به حدي كه پا را از خطوط قرمز فراتر مي‌نهند و اين چنين موسيقي تحريف مداحي را مي نوازند. به نمونه‌هائي از اين دست اشعار توجه كنيم:

«به بزم عزاي اعليحضرت حسين پيچيده صداي اعليحضرت ابوالفضل

اين كيه كه دل بسته به چشماش خيمه ها امن از قدرت دستهاش»

و در جائي ديگر در مدح حضرت ابوالفضل (ع):

«قربون آن چشمان قشنگت قربون آن قد رشيدت»

يا:

«... الله اكبر چه چشم و ابروئي .. الله اكبر چه دست و بازوئي»

و در مورد ابا عبدالله(ع):

و در مورد حضرت رقيه(س):

«سحر اومدم نبودي/ به شكار رفته بودي/ تو كه سگ نبرده بودي/ به شكار رفته بودي»

سؤال اينجاست كه آيا حضرت حسين (ع)، حضرت زينب، حضرت رقیه و اهل بيت (ع)، شكارچي يا نعوذ بالله سگ دوست بوده‌اند؟! چه اجباري هست كه به خاطر گرياندن لحظه اي مخاطب هر مزخرفاتي كه از ذهن مي‌گذرد در مجالس عزاي حسيني نثار اهل بيت نمائيم؟! چرا مداحان تازه به دوران رسيده امروزي نمي توانند روحيه شجاعت، قهرماني، انسانيت، صبر و رضايت و رفتارهاي انسان ساز اهل بيت (ع) و ياران سيدالشهداء در كربلا را تبليغ نمايند؟! چرا فقط سعي در مظلوم نمائي اين بزرگواران دارند و آنقدر مظلوم نمائي مي كنند كه آنان را حقير جلوه دهند؟! آيا جز اين است كه اين مداحان علم به كار خود ندارند و نا اهل اين كار هستند؟!

چرا برخي فكر مي كنند اگر در مجلسي كه به نام عزاي امام سوم شيعيان برپا شده، قلاده به گردن بسته و صداي عوعو و پارس سگ در بياورند ائمه از آنان خوشنود مي شوند؟ و ...

در مواردي ديگر از اين دست مداحي ها، شنونده با انواع شركيات و كفرگوئي‌ها نيز همنوا مي‌شود. به عنوان مثال مداح مي‌گويد:

و اين مداحان كفرگو چنان غلو مي نمايند و فرياد برمي آورند كه:

زينب تو مالك يوم الدين

اياك نعبد و اياك نستعين»

و مداح ديگري چنين به كفرگوئي مي پردازد:

حيدر حيدر روزي ده ماسوائي

حيدر حيدر مستم و حيدر پرستم

و ...

در مورد موسيقي و آهنگ‌هاي انتخابي براي نوحه ها و مراثي وضع به مراتب از اشعار مورد استفاده بدتر و اسفناك‌تر است و از آهنگ و ريتم هائي در ارائه كارهاي مذهبي استفاده مي‌شود كه هيچ ارتباطي به فرهنگ عاشورا و حتي فرهنگ ايرانيان ندارد.
منبع

امیدوارم یه روز خوب بیاد، یک مرد خدایی بپاخیزد و این بساط کفر و شرک را از میان ما فروفکند. خنده دار این است که عده ای نگران رقص باله! در مهد کودک ها هستند. البته اگر از همه ی این مداحان هم بپرسید نگرانی های ژرف خود را درباره ی رقص باله و تهاجم فرهنگ غرب به مهدکودک ها بیان می کنند! از درون پوسیدگی که می گن همین است.

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 04:02 AM   #58
حسینی

حسینی's Avatar

تشکرها: 11,931
در 4,213 پست 17,626 بار تشکر شده
Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شمشیری نمایش پست ها
امیدوارم یه روز خوب بیاد، یک مرد خدایی بپاخیزد و این بساط کفر و شرک را از میان ما فروفکند. خنده دار این است که عده ای نگران رقص باله! در مهد کودک ها هستند. البته اگر از همه ی این مداحان هم بپرسید نگرانی های ژرف خود را درباره ی رقص باله و تهاجم فرهنگ غرب به مهدکودک ها بیان می کنند! از درون پوسیدگی که می گن همین است.
خوب، نتیجۀ منطقی این است که برای این مشکل نیز راه حلی -هر چند عجیب پیدا- شد. باید مداحانِ مشرک را تحت تعقیب قرار داد تا رقص و آواز اسلامیِ باله در محیط مهد کودک با خوبی و خوشی ادامه پیدا کند و به نوعی مسئلۀ رقص و آواز در مهدها حل شود! امیدوارم به شیوۀ عربستانی‌ها مشرکین شیعه گردن زده نشوند و ماجرا ساده‌تر حل شود، اما می‌خواهم نظر خودم را دربارۀ این بحث‌های عجیب و حاشیه‌ای بیان کنم.
نقل قول:
آقا باور کنید برخی از همین مداحی ها از هزار تا ابزار لهو و لعب بدتر است.
شمشیری گرامی،
من تعصبی روی مداحان ندارم و این نوع رفتارها و اشعار را هم تأیید نمی‌کنم. ولی معتقدم همه را به یک چوب راندن را صحیح نیست. به واسطۀ شطح و طامات گفتن، مشرک خواندن مداح را را کاملاً مردود می‌دانم؛ ماجرای انا الله گفتن منصور حلاج را همگی شنیده‌ایم و بعید است فرق طامات گفتن با کفر را ندانیم.
اما تعجب بنده از این است که این حرف‌ها چه ربطی به بحث ما دارد؟ آیا در مهد کودکی کودکی به منصور حلاج تأسی کرده و از خود بیخود شده و شطح و طامات گفته است که آن را در این بحث طرح فرمودید؟ اگر خیر، باید بگویم ربطی به موضوع ندارد. چه بسیار اشتباهات که از بسیاری افراد سر می‌زند، آیا باید در این‌جا طرحش کنیم؟ فلان خلیفۀ مسلمین -که نامش را هم لازم نیست ببرم- به مردم ظلم کرده؛ آیا دلیل می‌شود که مسلمانان ظالم‌اند؟ مگر بندۀ نوعی تأییدش می‌کنم که مسئول اعمال او باشم؟ یا فلان فرد از فلان شهر حرفی زده، دلیل می‌شود همۀ مردم آن -حتی کودکانش- حرف نامربوط بزنند؟ واقعیت این است که این خبر مداحی اصلاً ربط به خبر اصلی نداشت که حالا بخواهیم به موضوع ربطش بدهیم. اصلاً فرض کنیم مداحان بد باشند، چه تأثیری در ماجرای آموزش رقص در مهد کودک‌ها دارد؟
اگر مشکل شرک است -که بنابر آن‌چه پیش از این گفتم معتقدم حرف اشتباهی است- مشکل آموزش قرآن در مهدهای قرآن که با کمک پدر و مادر و رضایت آن‌ها و با شیوۀ درست و جذاب برای کودک چیست که دربارۀ آن هم حرف و حدیث‌های مشابهی ساخته‌اند؟
اصلاً چرا ماجرای رقص را کمی پی‌گیری نکنیم؟ بالاخره مراسم رقص در غرب که این‌جا الفبایش را به کودکان می‌آموزند، آدابی دارد. لباس مخصوصِ نیمه عریان دارد، همراهی با جنس مخالف دارد، لب تر کردن و ویسکی و کنیاک‌ای می‌خواهد، از خود بیخود شدنی دارد؛ عیش و عشرت بعدِ رقصی دارد. این‌ها هم اشکالی ندارد؟ بالاخره تا چند سال پیش در این مملکت همۀ این بساط‌ها در مملکت ما پهن بوده و با همین سینه‌زنی‌ها و روضه‌ها و بیان سیرۀ اهل بیت جمع شده. این روزها هم این طرف و آن طرف عده‌ای چنین برنامه‌هائی را در پارتی‌ها و حتی متأسفانه عروسی‌ها برقرار می‌کنند. حالا اگر کودک نفهمد که ماجرا چیست، بنده و شما که می‌فهمیم. چرا باید او را به این نوع رفتار عادت بدهیم و با این نوع سبک زندگی بزرگ کنیم؟
به نظر بنده، سبک زندگی شرقی و ایرانی به دور از این ظواهر پر زرق و برق و اطوارهای عجیب و غریب فرنگی‌مآبانه، آنقدر زیبا و دل‌پذیر هست که نیازی به این طور اطوار نباشد.
نقل قول:
اگر بخواهیم بطور پایه ای زمینه های افسردگی و اعتیاد را محدود کنیم میبایست به فکر روش های شاد کردن مردم باشیم.
موافقم، اما افسردگی و اعتیاد، زایدۀ نوع نگاه انسان به زندگی است. باید چشم‌ها را شست و جور دیگر دید. رقص تند و آهنگ گوش‌خراش راک و متال و کوکائین ممکن است دمی انسان را از غصه‌ها دور کند، اما پس از اندک زمانی، دوباره ناراحتی و غصه برمی‌گردد.
شغل مناسب، ازدواج درست، و در کنارش تفریح سالم، لذت بردن از ورزش آماتوری، کوه، دریا، جنگل، همراهی و هم‌کلامی با دوست و آشنا و بازدید خانواده و هزاران لذت دیگر آن قدر جالب هست که انسان را از گرفتار شدن به این معضلات بازبدارد. برای کودکان هم آن قدر بازی‌های جذاب محلی و سنتی هست که نیازی به این طور آموزش‌ها نباشد. اگر مهد کودک‌های ما به مانند بعضی از مهد کودک‌های شرق آسیا از حضور خانواده‌ها و پیرمردها و پیرزن‌ها استفاده می‌کردند و فضائی خودمانی‌تر برای بچه‌ها ایجاد می‌کردند، شاید هرگز نیاز به داروی خواب‌آور و بی‌حال کننده در غذا و در حالت ایده‌آل این فعالیت‌های به اصطلاح نگه دارنده نبود.
حسینی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از حسینی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 04:38 AM   #59
شمشیری

شمشیری's Avatar

نقل قول:

استغرالله....

زينب تو مالك يوم الدين

اياك نعبد و اياك نستعين»

و ...
حسینی گرامی؛
شطح و طامات یعنی چی؟! عربیم خوب نیست! آنچه که من اینجا می بینم سراسر درستیز با نص صریح قرآن است و بوی شرک می دهد. کجای راه و شیوه ی پیشوایمان حسین روادید "خالق" (=آفریننده) خواندن امامان را داده است؟ یا ملک یوم الدین خواندن و اقرار به ایاک نعبد و ایاک نستعین برای یک انسان؟ آنهم در روز عاشورا؟ روزی که پاکترین خون های تاریخ در راه برپایی یکتاپرستی برزمین ریخته شد؟ من نمی دانم چرا هنوز برخی نگران رقص باله اند!
می گویند برای ورود به دین، اقرار زبانی به شهادتین بسنده است. اقرار به آفرینندگی دیگری و ایاک نستعین گفتن برای یک انسان از دید فرهنگ حسین ع چه معنی می دهد؟ آنهم در سالروز ریخته شدن خونش در راه خدا.
کجاست آن مسئول و قانونی که این بساط شرک را جمع آوری کند؟

نقل قول:
ولی الله نصر، مدیرکل بهزیستی استان تهران در خصوص برنامه‌های آموزشی مهدهای کودک در تهران گفت: تمامی برنامه‌ها تدوین شده به مهدهای کودک ارسال شده اند به طوری که مهدها حق آموزش برنامه‌های غیراخلاقی را ندارند.
آیا برنامه ی دیگری برای برچیدن این شطح و طامات تدوین شده است؟

5 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 04:44 AM   #60
حسینی

حسینی's Avatar

Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100

مشکلی با جمع کردن این بساط ندارم، اما نظرتان دربارۀ موضوع اصلی بحث چیست؟
3 کاربر از حسینی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 04:52 AM   #61
عادل

تشکرها: 11,140
در 1,029 پست 4,883 بار تشکر شده
Points: 13,535, Level: 75 Points: 13,535, Level: 75 Points: 13,535, Level: 75
Activity: 24%
Activity: 24% Activity: 24% Activity: 24%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط حسینی نمایش پست ها
...بالاخره تا چند سال پیش در این مملکت همۀ این بساط‌ها در مملکت ما پهن بوده و با همین سینه‌زنی‌ها و روضه‌ها و بیان سیرۀ اهل بیت جمع شده.
با شما موافق نیستم، اگر منظورتان انقلاب سال 57 است که آرمانهای بزرگ دیگری داشت و قرار دیگری بود. حتی در زمان انقلاب بحث حجاب اجباری و ممنوع شدن مثلا کلاس رقص در مهد کودکها و اینجور مسایل مطرح نبود. اهداف انقلاب چیز دیگر بود. انقلاب شد تا بساط تسلط یک خاندان از روی مملکت برداشته شود، انقلاب شد که بساط فساد دستگاههای دولتی و درباری برچیده شود، انقلاب شد که مردم آزادی و حق انتخاب داشته باشند. انقلاب شد که به مردم اعتماد شود و فرهنگ ریا و تزویر برچیده شود، و بله انقلاب شد که حضور بیگانگان در مملکت برچیده شود. حالا شما بفرمایید بغیر از قطع کردن دست امپریالیسم از مملکت چقدر در بقیه موارد موفق بودیم که حالا نگران رقص باله در مهد کودکها هستیم؟ البته باید اذعان کرد که مشکل بقول شهیر تضاد بین سنت و مدرنیته است و حالا حالا هم این بحثها ادامه خواهد داشت ولی ایکاش شرایطی مهیا شود که اگر هر خانواده ای هر آنچه که برای فرزندش صلاح دانست آنرا بتواند در مملکت پیاده کند. قطعا هیچ پدر و مادری بد فرزند خودش را نمیخواهد و هیچ کس نمیتواند تضمین دهد که مثلا بچه ای که در مهد کودک آموزش رقص و آواز ندیده موفق میباشد و یا برعکس.
عادل آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
10 کاربر از عادل بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 05:37 AM   #62
استقلال

استقلال's Avatar

تشکرها: 1,874
در 637 پست 2,884 بار تشکر شده
Points: 2,345, Level: 29 Points: 2,345, Level: 29 Points: 2,345, Level: 29
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%

مشکل را باید در جایی دیگر جستجو کرد برادر . وگرنه رقص که نمادی از شادی و سرزندگی ست ایرادی که ندارد هیچ میتواند اهرم بسیار قوی برای رشد و بالندگی باشد من که اگر یک روز نرقصم نمی دانم با این همه انرژی نهمفته در درونم را که خدا به یقین برای شادی و جنب و جوش بهم داده چه معامله ای بکنم . ادم اگر رقص و شادی و ورزش را ندید بگیرد با یک مرده متحرک فرقی ندارد . بچه ها خودشان نمودی از این بی پیرایگی در رقص و شادی هستند هیچ قانونی هم مانع این آزادگی نمی تواند باشد .
استقلال آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از استقلال بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 07:14 AM   #63
استقلال

استقلال's Avatar

دوستانی که مخالف رقصند پیشنهاد می کنم امتحان کنید ببینید چطوری عین بچه ها خالص میشوید.
در هر موقعیت و سن و سال که هستید فرقی نمیکند
پاشو برادر باور کن ضرر نداره!
4 کاربر از استقلال بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 08:20 AM   #64
namira

namira's Avatar

تشکرها: 23,178
در 4,444 پست 26,399 بار تشکر شده
Points: 61,648, Level: 100 Points: 61,648, Level: 100 Points: 61,648, Level: 100
Activity: 62%
Activity: 62% Activity: 62% Activity: 62%

نقل قول:
نامیرا جان
قرار نیست هریک از تاپیکهای درج شده در این فوروم یکی از معضلات ریشه دار اجتماعی را به چالش بکشند و در نهایت نسخه نهایی را بپیچد و رفع معضل شود.
در همین بحثها و تبادل نظرها ،هرکداممان مطالبی رامی آموزیم و از قبل بهتر و کاملتر میشویم.
فرزاد جا من با گفته هاي شما موافقم
حتي در در تاپيك هاي سرگرمي هم من از ديگران فراوان آموخته ام
وقتي پاي آقا عادل هم به اينجا باز ميشود قطعا حرف هاي جذابي در حال رد و بدل شدن است و از اين بابت من يكي كه كلي استفاده ميكنم اما
اينكه ما بدانيم قرار است دقيقا راجع چه موضوعي بحث كنيم ، نوشته هايمان را هدفمندتر ميكند
الان كم مانده مشكل فدراسيون فوتبال را هم در اين تاپيك حل كنيم
خلاصه يك شير پاك خرده ايي پيدا بشه يك جمع بندي از گفته ها تا اينجا داشته باشه در حق بنده بزرگي كرده! (فرزاد جان تاپيثك رو شما راه انداختي!؟ )

نقل قول:
درضمن شما را به میهمانی موز خوری در کیش دعوت میکنم و قول میدهم کسی رویمان آب نریزد.
ببين آقا فرزاد تعارف امد نيومد داره برادر ، از من نميترسي از موري و ميرزايي و حسيني و شمشيري حتي آقا عادل بترس!

ار اين تاپيك بعيد نيست كه يهو بحث كشيده بشه به رفع معضلات فرهنگي كيش و تاثير حركات موزون بر ميزان جذب توريست هاي خارجي !

همينا كه اينجا الان تو سر و كله هم ميزنن يهو ديدي پشت پرده توافق كردن سرت خراب شدن!
حالا از من و خوابزده گفتن !
namira آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
10 کاربر از namira بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 10:02 AM   #65
استقلال

استقلال's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط namira نمایش پست ها

ار اين تاپيك بعيد نيست كه يهو بحث كشيده بشه و به رفع معضلات فرهنگي كيش و تاثير حركات موزون بر ميزان جذب توريست هاي خارجي !
نقل قول:
نوشته اصلی توسط namira نمایش پست ها

همينا كه اينجا الان تو سر و كله هم ميزنن يهو ديدي پشت پرده توافق كردن سرت خراب شدن!

موسیقی یه آب آروم و آبی یه بی کرانگی
رقص زیبای ماهی ها که در زلال اب بهت چشمک میزنند
آروووووم شنا کردن و تن سپردن به خنکای آب تو داغی و شرجی هوا
و خودت رو بسپری به رفت و آمد لطیف موج ها روی تنت
توی پلاژ، ماساژور با روغن و موسیقی و دکور مشرق زمینی شون ماساژ می دن و خودتو رو به دستشون سپردن...
حس جالب و متفاوتی از آرامش و رهایی رو توی عضلاتت حس می کنی
خواب برهنه و ماساژی که خیلی ماهرانه و منظم در جریانه
شرجی داغ هوا
خیابون های خلوت و دستور حرکت با حداکثر سرعت 80 تا!
تاکسی تلفنی هایی با نرخ ثابت 2000
و پسر دخترها پشت ماشین های آخرین مدل اجاره ای!
جنس های گرون و توهم ارزون خریدن
کفش های نو که پات رو می زنن و تو رو از راه رفتن می اندازند...!
مرکز خریدهای قشنگ با آدم های رنگارنگ که هیچ کدوم فقیر نیستن!
حس تنها بودن توی جمع و نداشتن هم صحبت...
تلاش برای شادی برای بقا...
و از همه بهتر بازهم موج آرووم آب های خلیج همیشه فارس،
که پاهاتو نوازش می کنه تا روش قدم برداری یا روی ماسه ها خوابت نبره

فرزاد مهمون نمیخواهی برادر
4 کاربر از استقلال بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 10:31 AM   #66
alimirzaee

alimirzaee's Avatar

در مورد رقصهای محلی کشورمان که منبع خاصی در دسترس نیست.
ولی در مورد برخی رقص های غربی، پیشنهاد می کنم دوستان فیلم Shall we dance را ببینند.
مطمئنا دیدگاهشان را کمی تا قسمتی قلقلک خواهد داد و متوجه می شوند که هنر فقط نزد ایران نیست و لزوما رقص با جنس مخالف به فلان و فلان ختم نمیشود و اصولا فلان و بهمان در غرب جایگاهی به مراتب سنجیده تر از شرق دارد.

اینکه چرا بحث به نقد مداحی کشیده شد از بیراهه رفتن بحث نیست.
بقول دوستان نبرد سنت و مدرنیته است.
مثالی از مداحی ها آورده شد تا برخی دوستان بدانند خطر واقعی نه از رقص یک بچه چهار ساله، که از سوی عده ای آدم چهل ساله است که نه تنها نفوذ کلام و پیروان زیادی دارند، بلکه مطالعه هم ندارند و بدتر از آن مورد حمایت رسمی هم هستند. نمونه چنین افرادی در تشبیه معاون رییس جمهور دیده می شود.

مرحوم شریعتی جمله نابی دارد .
خدایا عقیده ام را از عقده ام مصون بدارد.
وقتی عده ای به بهانه شرع اسلام رگ گردنشان برای رقص یک بچه بیرون می زند و با یک مربی جوان مهد برخورد شدید می کنند، انتظار می رود که برای حفظ کیان دینشان از شرک و موارد دیگر، کفن پوشیده و به خیابان بریزند و تا بساط این شرک را جمع نکرده اند ساکت ننشینند.
یا مثلا وقتی کودکان کار را می بینند، طبق قانون آزادی اجتماعات مقابل بهزیستی تجمع کنند و خواستار پاسخگویی رئیس بهزیستی باشند.
اما متاسفانه این اتفاق نمی افتد.
اینجاست که باید در نیت ها شک کرد.
وقتی شک آغاز می شود، یواش یواش دیدگاه ها شکاکانه تر و بد بینانه تر می شود و نهایت این روند برای همه مشخص است.
گسست اجتماعی عظیم بین اندیشه حاکم و اندیشه اجتماع.
از کسی که مدعی صداقت است،ریا و دوگانگی در عمل به هیچ وجه قابل اغماض نیست.
چه برسد به یک مسئول که دایم باید در اتاقکی شیشه ای ،عملکردش در معرض دید عموم مورد نظارت و نقد باشد و هرجا این فرد بجای منافع عموم در پی چلب نظر مقام مافوقش عمل نمود ، مردم حق دارند او را مورد مواخذه و بازخواست قرار دهند.
قدیمی 04-07-2012, 10:49 AM   #67
استقلال

استقلال's Avatar

من کوچولو که بودم خیلی ورجه وورجه میکردم پدرم بغلم میکرد
و با حرکات خیلی قشنگ حرکت کردن صحیح را یادم میداد بعد دستهایم را می گرفت
و میگفت اگر نتوانی با ساز و موسیقی زیبا و موزون برقصی
بعد ها که وارد زندگیِ بی در و پیکر که همه سازی و رقصی داره میشوی نمی توانی زشت و زیبا را بفهمی
و آنوقت شاید دیر شده باشد برای یاد گرفتن .
او یادم داد تا شاد و رقصان راه بروم
و این باعث میشود تا نگذارم کسی برایم اطوار بیجا بیاید
و با رقص موزون خویش موسیقی دلنشین بندگی خداوند را به نمایش بگذارم .
6 کاربر از استقلال بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 10:58 AM   #68
استقلال

استقلال's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط alimirzaee نمایش پست ها
پیشنهاد می کنم دوستان فیلم Shall we dance را ببینند.
عاشق این فیلم هستم بارها انرا دیدم و رقصیدم و خندیدم و گریه کردم
علی چه انتخاب خوبی برادر
2 کاربر از استقلال بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 04:36 PM   #69
شمشیری

شمشیری's Avatar

Question پاسخ : "رقص و آواز" از مهدهای کودک حذف می‌شود

نقل قول:
نظرتان دربارۀ موضوع اصلی بحث چیست؟
سددرسد موافقم!

نقل قول:
مشکلی با جمع کردن این بساط ندارم
بفرمایید چرا هیچ برنامه ای برای "جمع کردن این بساط" تدوین نمی شود؟

3 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 04:47 PM   #70
Kaman

Kaman's Avatar

تشکرها: 14,460
در 3,984 پست 18,673 بار تشکر شده
Points: 37,525, Level: 100 Points: 37,525, Level: 100 Points: 37,525, Level: 100
Activity: 48%
Activity: 48% Activity: 48% Activity: 48%

نقل قول:

...
به این میگویند مداحی به سبک ارازل و اوباش کفرآلود!

حکومت جمهوری اسلامی و سازمان طویلی بنام "وزارت ارشاد" در مقابل این ارازل کفر آلود چکار میکنند؟

Kaman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از Kaman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 06:38 PM   #71
حسینی

حسینی's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Kaman نمایش پست ها
به این میگویند مداحی به سبک ارازل و اوباش کفرآلود!
حکومت جمهوری اسلامی و سازمان طویلی بنام "وزارت ارشاد" در مقابل این ارازل کفر آلود چکار میکنند؟
مراجع تقلید، مخالفت خود با این‌گونه اشعار را بیان کرده‌اند و سازمان تبلیغات اسلامی هم پی‌گیر جلوگیری از این طور بساط‌هاست. اما کمان گرامی،
سؤال است دیگر: آیا حاضرید آن‌ها که «رقص» (با نوع اسلامیش کار نداریم! غیراسلامیش) و دیگر ملزومات فساد را در جامعه ترویج می‌کنند، ارازل و اوباش بنامید؟
این کاربر از حسینی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 04-07-2012, 07:47 PM   #72
فرزاد

فرزاد's Avatar

دوستان عزیز اگر موافقید کمی جمع بندی کنیم.
موضوعات مورد بحث عبارتند از 1- ممانعت از رقص و آواز در مهد کودک ها
2- آموزش مداحی به کودکان دبستانی مستعد

در مورد رقص و اواز بعضی دوستان معتقدند که ترویج رقص غربی برای نونهالان میتواند موجب فاصله گرفتن آنان از فرهنگ ایرانی اسلامی گردد.
بعضی معتقدند که این والدین هستند که مختارند در مورد تربیت فرزندانشان تصمیم بگیرند و میتوانند با توجه به ارائه خدمات مطلوب مهد کودک فرزندشان را انتخاب کنند.
(اینجا موضوع نقض قانون کشور نیز می بایست مد نظر قرار گیرد و نمیتواند خواست آحاد جامعه متناقض با قانون باشد)
نظر شخصی من نیز این است که مثل موضوع حجاب اینگونه مسائل لاینحل باقی خواهند ماند چراکه قوانین شرع با عرف(حداقل عرف جمعیت متوسط جامعه)فاصله دارد و هیچ موسیقی و آواز و رقص شادی وجود ندارد که شرع آنرا مجاز بداند. نتیجتا این کشمکشها تا وقتی قوانین تغییر نکنند همچنان ادامه خواهد داشت.

در مورد مداحی بحث ها بطور کلی به دوشکل عرضه شد.
بعضی ها از اساس با مدح و مداحی مشکل دارند و آنرا دون شأن بزرگان دین میدانند(که با توجه به قوانین فوروم ،جای این بحث در این فوروم نمیتواند باشد)
بعضی دیگر مخالف مداحی های غلط و سخیف هستند.
نظر شخصی من نیز در این مورد اینگونه است که در فرهنگ تشیع تاوقتی توسل به ائمه معنا دارد و تا زمانی که سوگواری بر اهل بیت و بزرگان دین رواج دارد مداحی نیز یکی از ابزارهای نهادینه شده ،هست و خواهد بود
شکی در این نیست که بین مداحان افرادی بی سواد و بی قید و نادان نیز وجود دارند(شاید هم از نظر آماری جمعیت قابل توجهی را شامل شوند)اما این نقیصه یکی از دغدغه های علما و اهل دین است و تا آنجا که من میدانم سالها است که مسئولین در فکر ساماندهی و اصلاح این معضل هستند
تعمیم دادن اینگونه مداحی ها به کل مداحان چندان عادلانه و در عین حال واقع بینانه نیست.

آنچه در این تاپیک مدنظر است اینکه آیا درست است که آموزش و پرورش بعضی کودکان دبستانی را تحت آموزش مداحی قرار دهد.
دوستان به این موضوع نپرداخته اند.
10 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 09:00 PM   #73
Kaman

Kaman's Avatar

تشکرها: 14,460
در 3,984 پست 18,673 بار تشکر شده
Points: 37,525, Level: 100 Points: 37,525, Level: 100 Points: 37,525, Level: 100
Activity: 48%
Activity: 48% Activity: 48% Activity: 48%

نقل قول:
مراجع تقلید، مخالفت خود با این‌گونه اشعار را بیان کرده‌اند و سازمان تبلیغات اسلامی هم پی‌گیر جلوگیری از این طور بساط‌هاست. اما کمان گرامی،
سؤال است دیگر: آیا حاضرید آن‌ها که «رقص» (با نوع اسلامیش کار نداریم! غیراسلامیش) و دیگر ملزومات فساد را در جامعه ترویج می‌کنند، ارازل و اوباش بنامید؟
حسینی گرامی
شکی در این نیست که آنهائی هم که آگاهانه روشهای گناه آلود و فاسد رقص (مثل رقصهای کاباره ای زمان شاه) را در جهت کشاندن مردم به گناه و ترویج فساد ارائه میدهند هم جزو ارازل و اوباش هستند.
Kaman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از Kaman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-07-2012, 09:25 PM   #74
mory291

mory291's Avatar

تشکرها: 6,900
در 2,363 پست 14,848 بار تشکر شده
Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100
Activity: 71%
Activity: 71% Activity: 71% Activity: 71%

با اجازه آقا فرزاد عزیز من موضوع را کمی کلی تر می بینم و آن اینکه :
برای تغییر رفتار اجتماع _که لزوما یک رفتار انحرافی نیست ، بلکه می تواند یک سلیقه باشد _ قدرت بازو و دستور و تادیب لازم است یا باید با کار فرهنگی و ایجاد زمینه فکری و معرفی روش های جایگزین مناسب یک مشکل را سر و سامان بدهیم؟
در این میان عرف و نیازها های عام اجتماع و هیجانات جاری که باید تخلیه شوند چه جایگاهی دارند؟
توضیح اینکه اگر بخواهیم به درست یا غلط بودن مداحی یا رقص از نگاه خود بپردازیم، بیشتر به سلیقه ها پرداخته ایم و نه به مسائل واقعی که باید برای آن چاره اندیشی شود. به هر حال در جامعه ما هر دوی اینها طرفداران خودشان را دارند که یا باید بتوانند مثل همه جای دنیا در کنار هم به نقطه مسالمت برسند و یا یکی، دیگری را حذف کند و والسلام!
کدام یک از این دو رفتار می تواند جامعه را به آرامش و صلاح برساند؟
قدیمی 04-07-2012, 09:47 PM   #75
فرزاد

فرزاد's Avatar

مرتضی جان
واقعیت این است که اگر یکی توان داشت تا حالا دیگری را حذف کرده بود ولی نمیتواند.
به فرض چهارشنبه سوری سر جایش باقی ماند ، غنا حرام است و پاپ جان گرفت و کنسرت ها برگزار میشوند.
پس حدمیانی نیز وجود دارد و این کشمکش کماکان باقی است.
با روی کارآمدن فلان وزیر ارشاد فلان کتابها مجوز نشر میگیرند و فلان فیلم اکران میشود بدون اینکه تعدیل و تغییری در قوانین ایجاد شده باشد.
گاهی خواست های مدنی با اصرار مردم به کرسی مینشینند و نانوشته ها اجرا میشوند فقط میماند توجیهات و کلاههای شرعی که طرفداران " مصلحت " زحمت آنرا میکشند.
سلیقه من و شما اگر مطرح نشود قوانین، خشک باقی خواهند ماندو منعطف نمیگردند.
3 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع