آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار اجتماعی > بخش اجتماعی

پاسخ
    نمایش ها: 13799 - پاسخ ها: 65  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 08-05-2013, 03:46 PM   #51
chiya

chiya's Avatar

تشکرها: 240
در 59 پست 356 بار تشکر شده
Points: 2,117, Level: 27 Points: 2,117, Level: 27 Points: 2,117, Level: 27
Activity: 58%
Activity: 58% Activity: 58% Activity: 58%
پیش فرض پاسخ : ***دلم یه آغوش گرم میخواد**

نقل قول:
متوجه توضيحات شما نشدم. نفهميدم چه چيزي را تابو خوانديد؟ يعني به نظر شما پسراني كه رابطه خارج از ازدواج دارند اگر زماني تصميم به ازدواج بگيرند بدون درنظر گرفتن سوابق دختر و يا همسر آينده ازدواج مي كنند؟ يعني هيچ پرس و جويي و هيچ برآورد و تخميني در ارتباط با اخلاق و روحيات دختر و خانواده انجام نمي دهند؟ من تا به حال به اين مورد شما برخورد نكرده ام.
منظور از تابو، بکارت دختر، داشتن روابط قبل از ازدواج، دست خورده یا دست نخورده بودن و اینگونه مسائل است که این تابو برای نسل جوان امروزی کمرنگ تر شده است و دیگر به آن بسان مسئله ای خانمان برانداز نگاه نمی شود. بعضی پسرها هم نسبت به آن بی تفاوت اند و حتی در موارد کمی برای پسران می تواند ارزش هم محسوب شود و اینگونه دختران را به عنوان فردی نوگرا و متمدن که درگیر سنت و خرافات نیستند با آغوش باز برای ازدواج بپذیرند.
نقل قول:
زوجي كه سه سال شراكت داشته اند بدون ازدواج؟ و خانواده دختر راضي اند؟ شايد اينگونه باشد ولي نميشه اين نوع رابطه را در جامعه بسط و گسترش داد. موضوع خانواده ربطي به مسائل اخلاقي ، نجابت و تابو و ارزش هاي ديني ندارد. در همه جوامع خانواده اولين پايگاه اجتماعي است كه فرد در آن رشد مي كند.
من منظور شما را از اين نوع رابطه متوجه نشدم يعني ازدواجي در كار نخواهد بود؟ بدون ازدواج و تشكيل خانواده، ديگر شاهد رشد و تربيت فرزند نخواهيم بود.
بنده به شما عرض کردم موردی نادر است و اصلا گسترش یافتن و نیافتن آن مد نظرم نیست. من مثالی برای شما آوردم که نشان دهم که مفهوم کانون گرم خانواده، حرمت خانواده، نجابت دختر، حجب و حیا، تنزه و حتی مفاهیمی عمیق تر نظیر عشق یا مادر، همه این مفاهیم به صورتی که مثلا 20 سال پیش به آن ها ارج نهاده میشده است اکنون ارج نهاده نمی شود. ممکن است ارزش محسوب نشود و حتی تبدیل به ضدارزش شود و فردی با پایبندی به این عقاید امل، خرافی،دگم، متحجر و... خطاب شود.
chiya آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از chiya بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-05-2013, 03:52 PM   #52
فابیان

فابیان's Avatar

تشکرها: 29,331
در 3,403 پست 14,832 بار تشکر شده
Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%

و فردی با پایبندی به این عقاید امل، خرافی،دگم، متحجر و... خطاب شود.

والسلام علی من اتبع الهدای
فابیان آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از فابیان بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-05-2013, 03:55 PM   #53
هزارچهره

تشکرها: 19,945
در 2,121 پست 13,766 بار تشکر شده
Points: 33,214, Level: 100 Points: 33,214, Level: 100 Points: 33,214, Level: 100
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط chiya نمایش پست ها
منظور از تابو، بکارت دختر، داشتن روابط قبل از ازدواج، دست خورده یا دست نخورده بودن و اینگونه مسائل است که این تابو برای نسل جوان امروزی کمرنگ تر شده است و دیگر به آن بسان مسئله ای خانمان برانداز نگاه نمی شود. بعضی پسرها هم نسبت به آن بی تفاوت اند و حتی در موارد کمی برای پسران می تواند ارزش هم محسوب شود و اینگونه دختران را به عنوان فردی نوگرا و متمدن که درگیر سنت و خرافات نیستند با آغوش باز برای ازدواج بپذیرند.

بنده به شما عرض کردم موردی نادر است و اصلا گسترش یافتن و نیافتن آن مد نظرم نیست. من مثالی برای شما آوردم که نشان دهم که مفهوم کانون گرم خانواده، حرمت خانواده، نجابت دختر، حجب و حیا، تنزه و حتی مفاهیمی عمیق تر نظیر عشق یا مادر، همه این مفاهیم به صورتی که مثلا 20 سال پیش به آن ها ارج نهاده میشده است اکنون ارج نهاده نمی شود. ممکن است ارزش محسوب نشود و حتی تبدیل به ضدارزش شود و فردی با پایبندی به این عقاید امل، خرافی،دگم، متحجر و... خطاب شود.
ببخشيد كه من جسارت مي كنم و مرتب سوال مي كنم. شما متاهل هستيد يا مجرد؟ لازم شد شما رو در صندلي داغ دعوت كنم بعد از ماه مبارك در خدمتتان خواهم بود. البته اگر فرصت داريد.
اگر شما مجرد هستيد و قصد ازدواج داشته باشيد واقعا دوست داريد دختر مورد نظر شما چه ويژگي هايي داشته باشه؟ براي رسيدن به نتيجه نظر شما برايم مهم است.
هزارچهره آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از هزارچهره بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-05-2013, 04:11 PM   #54
Kaman

Kaman's Avatar

تشکرها: 14,493
در 3,987 پست 18,682 بار تشکر شده
Points: 38,332, Level: 100 Points: 38,332, Level: 100 Points: 38,332, Level: 100
Activity: 20%
Activity: 20% Activity: 20% Activity: 20%

.
فکر میکنم که همه ما کم و بیش به ارزشهای و معیارهای اخلاقی در این موارد احترام میگذاریم و لی هرگز فشاری را که جوانان کشور در ای زمینه تحمل میکنند و حتی امکان لغزش در این موارد برایشان زیاد است را نباید از یادر برده و در جهت یافتن علاج درخور اجتماعی تلاش نکنیم.

بقول المانیها: "جارو کردن این قبیل مسائل به زیر فرش" هم کار ساز نیستند. میباید که به این احتیاج روحی و عاطفی افراد از هر دوجنس توجه کرده و با گسترش عدالت اجتماعی زمینه تشکیل خانوده برای جوانان کشور را فراهم و تسهیل نمود.
جوانان ما در ایران با درنظر گرفتن معیارهای فرهنگی ایران, خودشان از لاابالی گری و شکستن محدوده ها و بعضی تابوها هم خوشحال نخواهند بود ولی در عین حال در سنین بخصوص نمیتوان تاثیر هورمونهای لعنتی را نادیده گرفت.
اگر این احتیاج روحی به اندازه کافی مورد توجه جامعه ما قرار نگیرد, میتواند راه به گمراهیهای جنسی برده و انسانها را حتی تا آخر عمر و بخاطر مثلآ یک تجربه نسنجیده, دچار پریشانیهای روحی و روانی طولانی مدت نماید!

جامعه و جوانان ما, چه ما با آن موافق یا مخالف باشیم, مثل هر جامعه دیگری در این عصر با اینترنت و رسانه های دیگر در تماس هستند. تاثیر ظاهری این رسانه ها را بر افکار و گرایشات مردم خود را نباید فراموش کنیم. مخصوصآ هم در این موارد با تاسف فراوان در بیشتر اوقات کپی برداری از دیگر فرهنگها, آنهم بدون داشتن اطلاعت کافی و فقط از روی سطحی نگری انجام میگیرد که ویران کننده است. بعنوان مثال: برای من جاالب است که وقتی به ایران مسافرت میکنم, در آنجا خیلی خیلی بیشتر از آلمان, مردانی را میبنیم که مثلآ دماغ خود را عمل کرده و یا ابروهای خود را برداشته اند!

در بسیاری از جوامع اروپائی و غربی که ارزشها و معیارهای دینی بسیار سبک شده و اغلب مردم به آنها بی توجه شده اند, ما مسائلی را می بینیم که ویران کننده اجتماع و خانواده و روابط انسانها در کل یک اجتماع میباشد. شاید چنین بنظر برسد که هرچه بی بند و بار تر بهتر و یا هرچه بی معیار تر بهتر! ولی مطالعه اوضاع بعضی کشورها نشان میدهد که تا چه اندازه انسانها و جوامعی که در این موارد از ارزشهای اخلاقی و دینی میبرند, در گذشت زمان به منجلاب و بدبختی دچار میشوند. باز بعنوان مثال: شمار کودکانی که حتی در خانواده های خود در این جوامع مورد تجاوز جنسی توسط افراد خانواده و نزدیکان خانوادگی خود قرار میگیرند, سر بفلک و حتی میلیونها میکشد!
هر چیزی که ظاهرآ جلا دارد طلا و نقره نیست!!
میباید با یک نگرش عمیق و با در نظر گرفتن ارزشهای درست فرهنگی و اجتماعی, این قبیل مسائل و مشکلات اجتماعی را در کشور مورد بررسی قرا داده و راه چاره درست اقتصادی و فرهنگی برای آنها تعبیه نمود. چاره دیگری (مثل فقط نصیحت کردن و ...) کار ساز نیست!

.
Kaman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از Kaman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-05-2013, 04:13 PM   #55
Warrior

تشکرها: 9,449
در 3,299 پست 16,076 بار تشکر شده
Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%

نقل قول:
ما جناب حميد شما از كجا مي دونيد ما اين شرايط رو تجربه نكرديم.
منظورم بالا رفتن سن ازدواج است.سن ازدواج در حال حاضر خیلی از گذشته بیشتر شده است.
در دهه 60 ما شاهد افزایش جمعیت نسبت به دهه 50 بودیم و از انجا که پسرها معمولا با دخترهایی که از خودشان کوچک تر هستند ازدواج می کنند و تعداد پسران دهه 50 از تعداد دختران دهه 60 کمتر است لاجرم تعدادی از دخترها موفق به ازدواج کردن نمی شوند.برعکس دختران دهه 70 با افزایش خواستگار مواجه خواهند بود.
نقل قول:
اون موقع ها نه اينترنت بود. نه دنياي مجازي ...نه موبايل بود كه يه پيام بدي و دلت خوش باشه...ارتباطات هم به اين وسعت نبود. اتفاقا دختراي اون موقع خيلي تنها بودند و حتي جايي نبود كه ديدگاهشون رو مطرح كنند. الان دخترا خيلي راحت تر حرف ميزنند. اكثرا وبلاگ دارند. زندگي خصوصي و چارچوب هاي شخصي از بين رفته. چت ...محيط هاي مجازي و فيس بوك.. باعث شده نياز به ازدواج در جوان ها كمتر از اون موقع باشه...اين ديدگاه منه ...
با حلوا حلوا کردن دهان شیرین نمی شود! نیاز به ازدواج قدرتمندتر از آنی هست که با صحبت کردن در محیط مجازی از نیاز به آن کاسته شود.
نقل قول:
اميدوارم در مورد ايمان فردي قضاوت نكرده باشم. قصدم اين نبوده ...پناه بر خدا...اگر اينگونه برداشت مي شود تصحيح مي كنم كه بايد افرادي كه اعتقاد دارند كه نبايد روابط خارج از چارچوب هاي اعتقاديشان داشته باشند بايد صبر كنند و به خدا توكل كنند.
گفتن این حرف ساده است ولی اگر سنت بگذرد و نگران باشی که تمام عمر تنها خواهی ماند دنیا بشدت در نظرت تیره و تار خواهد شد .دختران نمی توانند خواستگاری بروند تا کی باید صبر کنند تا اخر عمر!؟
نقل قول:
اتفاقا خوبه كه همه نوع عقايدي مطرح بشه . منظور شما رو از متخصصان و اعتقادات و فرهنگي كه از بن چيز است متوجه نشدم.
بشدت سربسته بگم،انسان ها اول از بعد انسان بودنشان مورد توجه قرار نمی گیرند بلکه اولین چیزی که در مورد آنها به ذهن می آید این است که مرد هستند یا زن یعنی جنسیتشان.بیش از این نمی شود باز کرد و حرف در این مورد بسیار است.
Warrior آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از Warrior بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-05-2013, 06:00 PM   #56
chiya

chiya's Avatar

تشکرها: 240
در 59 پست 356 بار تشکر شده
Points: 2,117, Level: 27 Points: 2,117, Level: 27 Points: 2,117, Level: 27
Activity: 58%
Activity: 58% Activity: 58% Activity: 58%

نقل قول:
ببخشيد كه من جسارت مي كنم و مرتب سوال مي كنم. شما متاهل هستيد يا مجرد؟ لازم شد شما رو در صندلي داغ دعوت كنم بعد از ماه مبارك در خدمتتان خواهم بود. البته اگر فرصت داريد.
اگر شما مجرد هستيد و قصد ازدواج داشته باشيد واقعا دوست داريد دختر مورد نظر شما چه ويژگي هايي داشته باشه؟ براي رسيدن به نتيجه نظر شما برايم مهم است.
اختیار دارید. اتفاقا خوشحال میشوم.
من در خدمتم.
بله بنده مجرد هستم.
من هم به عنوان یک داده تصادفی از جامعه آماری جوانان اعتراف میکنم در این زمینه تکلیفم با خودم روشنه و کاملا اپن مایند و باز به مسائل روابطی نگاه می کنم البته نه به مانند تندرویان مذهبی بدحجابان را زامبی میبینم و نه به مانند تندرویان ضدمذهب محجب ها را. ظاهر و اخلاق مطلوب هرکس شخصی است و برای هر شخص که میخواهد همدمی برگزیند ایده آلی وجود دارد که در پی به دست آوردنش است.
بالاتر از هر ملاکی برای بنده همسو بودن دستگاه ارزشی همسرم با من است که در آن کوچکترین اثری از تنزه، پاک دامنی و اینگونه مسائل نیست و پرسش از پیشینه طرف و در پی بقچه باز نشده گشتن برای ازدواج، همانقدر تهوع برانگیز است که دختر در خواسته هایش مارک ماشین مطرح کند !
البته جا داشت اینجا مسئله ای مطرح میشد که آیا "خانواده" انسانی و درست است یا خیر؟ اما چندان با تاپیک همخوانی ندارد باشد برای فرصتی دیگر.
بیشتر از این شاید اینجا مجالش نباشد و اگر فرصت زندگی داشتیم در صندلی داغ شما ایشالا.
chiya آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از chiya بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-05-2013, 06:41 PM   #57
رامین

رامین's Avatar

تشکرها: 13,218
در 2,825 پست 15,116 بار تشکر شده
Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100 Points: 32,680, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%

به نظرم قضیه گالیله پیش اومد باز !
اگر دوستان بخواهند همه چیز می تونه دور زمین بچرخه ! تازه می تونه قربون صدقش هم بره اما اگر درباره جوانهای امروزی دارید بحث می کنید بهتره یک کم بیشتر نگاه کنید اینکه ما با ذهنیت های خودمون درگیر بحث بشیم و چیزهایی که از نظر بخش بزرگی از اونها اصلا موضوعیت نداره رو بهشون نسبت بدیم الکی قضاوت کردنه ! البته ما می تونیم بگیم بخشی از جامعه مثلا حجاب برتر رو چه و چه می دونند یا بخشی از جامعه فلان و فلان هستند (همون مفهوم ارزش مداری غالب در سیاست ) اما واقعیت تو خیابان هاست ، در آدمهایی است که از کنارتون عبور میکنند ، در فیس بوک و انجمن هاست در انجمن های شعر گرفته تا انجمن های خیریه سازمان ها ! واقعیت ها در هنرمندان ، روشنفکرها ، مهمانی ها و هر جایی است که چشم بیاندازید . چند درصد ؟ از کجا می دانید از فرهنگ زیرپوستی که در عموم جوانان جامعه وجود دارد شناخت دارید ؟ چند تا پارتی شرکت کرده اید ؟ به چند مهمانی رفته اید ؟ با چند نفر ارتباط مجازی و غیر مجازی داشته اید ؟ و .... واقعیت این است که نسل امروز خسته است و این خستگی نمودهای بیشماری دارد که تنها یکی از آنها دلزدگی از مذهب و دین و حتی عقلانیت از نوع نسل قبل از ماست . به هر نوعی که قضاوت کنید آنها راه خود را خواهند رفت و مهمترین ارزش برایشان حفظ آزادی و حریم شخصیشان است ! این چیزی است که مسئولین ما به آنها آموزش داده اند منافع فردی و لذت جویی ! گروه های سیاسی ما بدنبال پول و قدرت اند و این در سطح جامعه مشخص است بنابرین بدیهی است جوان امروزی هم در جست و جوی منافع و لذت و خوشی خویش خواهد بود و اصولا چرا نباشد ؟ . پس بهتر است ابتدا نه با ذهنیت خود بلکه با ذهنیت آنها به امور نگاه کنیم و بعد نسخه پیچی کنیم .

دوستان برای حجاب موضع گیری کردند اما چادر بعنوان حجاب و حتی حجاب برتر در اکثریت جامعه با نقشی که زنان می خواهند در جامعه بازی کنند یا در آینده نزدیک بازی خواهند کرد متعارض بوده (حداقل از نظر آنها ) موضوعیت خودش را از دست داده است و چیزی که موضوعیت خودش را از دست داد نمی تواند به جامعه بازگردد .

نمی خواهم سرنگار به بیراهه برود اما در باب نقش زنان به نوشته زیر و بحران و چالش گفته شده نگاهی داشته باشید

نقل قول:
تنگاهای اقتصادی موجود و کمبود فرصتهای شغلی باعث شده است که در موج جمعیتی که اکنون دارد وارد بازارهای سه گانه میشود، برخی ویژگی ها بروز یابد. نخست این که در بازار کار، مردان دست بالا را داشته باشند. این وضعیت هم به علت تداوم ساختارهای فرهنگی مرد سالار در حوزه تولید است، و هم به این علت است که ساختار تولید و نوع صنایع ما عمدتاً دارای فناوریهای غیرپیشرفته، کاربر و متکی بر تواناییهای بدنی است. پس در بازار کار شانس مردان برای تصاحب یک فرصت شغلی بیش از زنان است. از سوی دیگر در بازار ازدواج، به علت تورم بالا و مشکالت تهیه مسکن، سن ازدواج افزایش یافته است. این دو ویژگی بازار اشتغال و بازار ازدواج، به زنان فرصت داده است ـ و خانوادهها را مجبور کرده است که بپذیرند دخترانشان به جای ازدواج یا اشتغال ـ وارد دانشگاه شوند.
با عنایت به روند کلی رشد جمعیت و نیز با توجه به افزایش شدید سهم زنان تحصیل کرده ـ در مقایسه با مردان ـ در سالهای اخیر و تداوم آن در سالهای آینده، پیش بینی میشود نرخ مشارکت زنان تا سال 1402 به 31 تا 41 درصد افزایش یابد. این یک تحول عظیم اجتماعی است که در دوره نسبتا کوتاهی رخ میدهد ـ البته مثبت یا منفی بودن آثار آن بستگی به شرایط اقتصادی و اجتماعی خواهد داشت. اما یک تفاوت محتوایی در کیفیت نیروی کار زنانی که از این پس وارد بازار میشوند با زنانی که در گذشته در بازار کار حضور داشته اند وجود دارد و آن سطح تحصیلات آنان است. در واقع در دو دهه گذشته نه تنها نرخ مشارکت زنان دوباره رو به افزایش نهاده است بلکه سال به سال سهم زنان تحصیل کرده در کل زنان حاضر در بازار کار بیشتر شده است و از این
پس نیز این سهم با شتاب بیشتری افزایش مییابد. بنابراین نه تنها نرخ مشارکت زنان در بازار کار در حال افزایش است بلکه سهم دانشآموختگان عالی آنها نیز در زنان جویای کار در حال افزایش است.
از منظر اقتصادی، چنین تحولی ساختار تولید کشور را تغییر میدهد. ساختار کنونی اقتصاد ما امکان جذب این همه جمعیت زن تحصیلکرده را ندارد. اگر این زنان به دانشگاه نمیآمدند، بخش اعظم آنان اصولا وارد بازار کار نمیشدند. اما اکنون که به دانشگاه آمده اند، بخش اعظم آنها وارد بازار کار میشوند در حالی که ساختار اقتصاد ما توان جذب آنها را ندارد. زنان هم از نظر سنتهای اجتماعی و هم از نظر طبیعت، در بسیاری از مشاغل نمیتوانند جذب شوند. مثالً بخش ساختمان میتواند تنها درصدی بسیار ناچیزی از زنان را جذب کند. اگر این انبوه زنان تحصیل کرده شاغل نشوند، باید منتظر بحرانهای بزرگ اجتماعی باشیم.
وشما خود ارتباط دهید همه این چالش را به حجاب سنتی ، امور و ارتباطات اجتمایی ، نحوه تفکر و البته خانواده ها .
رامین آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
9 کاربر از رامین بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-05-2013, 09:09 PM   #58
Kaman

Kaman's Avatar

Points: 38,332, Level: 100 Points: 38,332, Level: 100 Points: 38,332, Level: 100

نقل قول:
... از منظر اقتصادی، چنین تحولی ساختار تولید کشور را تغییر میدهد. ساختار کنونی اقتصاد ما امکان جذب این همه جمعیت زن تحصیلکرده را ندارد. اگر این زنان به دانشگاه نمیآمدند، بخش اعظم آنان اصولا وارد بازار کار نمیشدند. اما اکنون که به دانشگاه آمده اند، بخش اعظم آنها وارد بازار کار میشوند در حالی که ساختار اقتصاد ما توان جذب آنها را ندارد. زنان هم از نظر سنتهای اجتماعی و هم از نظر طبیعت، در بسیاری از مشاغل نمیتوانند جذب شوند. مثالً بخش ساختمان میتواند تنها درصدی بسیار ناچیزی از زنان را جذب کند. اگر این انبوه زنان تحصیل کرده شاغل نشوند، باید منتظر بحرانهای بزرگ اجتماعی باشیم.
چند روز پیس در مقاله ای انتقادی خواندم که یکی از سیایتمداران عالی مقام و تا چند روز پیش ایران, اول تیر را پرتاب میکرد و بعد دور محل اصابت آن خط دایره هدف را رسم مینمود. (نقل به مضمون).
در مورد تربیت این همه دانش آموخته در ایران که بعد از دوره آموزشهای عالی خود در ایران بیکار میشوند نیز همین نقل قول بالا مصداق دارد. تتنیجه وارد شدن به میدان ایجاد دانشگاه با فکر زر اندوزی و بدون برنامه ریزی برای آینده کشور, همین بلاها را هم با خود بهمراه میآورد.
بسیاری از ناهنجاریهای امروز کشور نتیجه مدیریتهای نسنجیده و غلط و بدون برنامه ریزی اصولی و مورد تحقیق علمی قرا گرفته دیروزی در کشور است. در این مورد میباید به زندگی تک تک افراد, مخصوصآ دختران و خانمهای ایرانی اشاره نمود. میباید که در ایران با یک نگرش انتقادی از گذشته 34 ساله خود, خویشتن خویش را مورد بازبینی قرار دهیم و به همه مردم ایران اجازه شرکت کردن در مورد سرنوشت مملکتشان را بدهیم و از توانائیهای آنها برای برطرف کردن این همه نارسائی استفاده کنیم.
موضوع دیگری را هم که در این مورد نبابد از یاد برد, نتایج جنگ لعنتی عراق - ایران است که منجر به مرگ و شهادت بیش از چند صد هزار نفر از جوانان و مردان ایرانی شد. درتمامی این موارد هم نباید که هرگز و فقط دیگران را صد در صد مقصر بدانیم. اگر سیاست صدور انقلاب در ایران نبود, شاید زمینه های این جنگ لعنتی و خانه و کاشانه ویران کن هم اتفاق نمی افتاد! دخترانی که میبایست با این جوانان ازدواج کرده و صاحب خانه و زندگی میشدند, در خانه ها ماندند و سهم آنها در بازار عرضه و تقاضا (میدانم که انسانها کالا نیستند و لی این واقعیت را هم نباید از یاد برد که بلاخره در بین تعداد آقایان و خانمها در هر کشوری میباید که توازنی باشد) کاملآ به ضرر خانمهای ایرانی تمام شد! کی ما ملت میخواهیم که بسیاری از مسائل اجتماعی را "بدون کوبیدن دروغین بر سینه و شانه خود" و بدون فریادهای کاذب و بیخودی نظیر "هنر نزد ایرانیان است و بس" و بدون محکوم کردن و مقصر دانستن فقط دیگران آنهم برای همه نارسائیهای خود, مورد بررسی واقع بینانه قرار داده و از نتایج آنها برای باز کرن راه آینده استفاده کرده و میدان این مبارزه را برای همه افراد ایرانی و صالح باز کنیم؟

آکنون با روی کار آمدن دولت جدید, شاید دگر بار زمینه برای اجرای بعضی از برنامه های استراتژیک برای ایران و سرنوشت این مردم فراهم شده, میبابد که با کمک جامعه شناسان, تاریخ شناسان, اقتصاد دانان, سیاستمداران و نیز متفکران دینی و فرهنگی دست در دست هم داده و دگرگونیهای لازم را برای ایران قرن 21 و نسلهای آینده این کشور برنامه ریزی نمود. شخصآ مخالف حجاب به شکل ایرانی آن (چادر سیاه رنگ که در تابستان هم همه حرارت آفتاب را جذب کرده و به اندرون خود یعنی بدن حانمهای بیچاره هدایت میکند) هستم, ولی به همه خانمهائی که آگاهانه و آزادانه خود آنرا انتخاب کرده اند احترام قائلم. صحنه های مبارزه اجتماعی انسانهائی را لازم دارد که حد اقل دستانشان برای انجام امور باز باشد. خانمهای ما در هر مقامی که باشند, مجبورند که از دستان خود در درجه اول برای نگهداشتن چادر بر روی سر خود استفاده کنند. آیا خداوند دستها را برای نگهداشتن چادر بر روی سر آفریده است؟ آنها در اجتماع دستی آزاد برای انجام امور محوله را نخواهند داشت! برای این موضوع هم میباید که یک راه و روش و لباس منطقی بعد از 34 سال تعبیه نمود! باشد که همگی رستگار گردیم.

.
.
8 کاربر از Kaman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-05-2013, 10:51 PM   #59
sismir

sismir's Avatar

تشکرها: 10,429
در 1,537 پست 9,512 بار تشکر شده
Points: 19,520, Level: 88 Points: 19,520, Level: 88 Points: 19,520, Level: 88
Activity: 19%
Activity: 19% Activity: 19% Activity: 19%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Paya نمایش پست ها

این " دیگران " به نوعی خود ما هستیم .
حق با شماست اما در جایگاه و دید متفاوت دیگری که هرچند تلاش نماییم باز هم آن فرد را نمیتوانیم به طور کامل درک کنیم.

دوستان متأهل هم فرزندانی دارند که کم و بیش با این موضوع بسیار مهم دیر یا زود درگیر خواهند بود .
پایا جان این بدین معنی است که از زاویه والدین به موضوع نگاه میکنند با اختلاف حداقل 15 سال که تغییرات جامعه و دقدقه هایشان با فرزندانشان متفاوت است.

درسته این قیاس و تقسیم بندی درست و خوبی نیست چرا که :
1- تعداد خانم های محجبه نه چادری در جامعه شهری و غیر شهری (افرادی که از پوشش چادر به عنوان حجاب استفاده می کنند صرفا محجبه نیستند . ) خوشبختانه زیاد است .
2- چه کسی می گوید مانتو روسری حجاب متوسط است ؟!
3- خانمی که به هر دلیلی برای خود احترام و ارزش قائل نمی باشد و دارای حجاب اخلاقی نیست با هر پوششی در جامعه ظاهر شود بی حجاب است .

وقتی با توجه به شرع اسلام چادر حجاب کامل تعریف میشود نتیجتا هر حجابی غیر آن حجاب متوسطی میباشد .هر چند که چادر ملاک پوشش نیست.

دختران و پسران با حیا و متین و با اصل و نصب همیشه در هر شرایطی مانند نگین درخشانی در جامعه می درخشند و بها و ارزش خاص خود را دارند و حتی کسانی که هرز می روند برای ان ها احترام و جایگاه ویزه خود را قائلند چرا که زیبایی در هر شرایطی ریباست و دیده می شود و برای عموم قابل فهم و تحسین برانگیز است .
با توجه به جو حاکم بر روحیات جوانان و دلزدگی آنها از سنت و گاها مذهب به دلیل عملکرد غلط برخی نخبگان مذهبی و سیاسی این احترام کمرنگ شده و از واقعیت کنونی اجتماع دور و به آمال بزرگان تبدیل شده است.

در هر صورت دوستی ها یی که در مسیر ازدواج است اگر با اخلاق و رفتارهای منطقی و درک صحیح و احترام آمیز طرفین و همراهی و راهنمایی خانواده نباشد خواه ناخواه روزی به شکست می انجامد و جز سرخوردگی و افسردگی چیزی عاید طرفین نخواهد شد و باعث بروز و ایجاد عوامل فساد در اجتماع خواهد شد .
متاسفانه با نظرات برخی از دوستان مخالف هستم شما از شرایط جوانان و فشارهای روحی تحت تاثیر جامعه و نقطه نظرات نصیحتی بزرگان خانواده و منتقدین اجتماعی که به قول معروف خرشان از پل گذشته، متحمل میشوند دور هستید...شما از دید خود به مسائل نگاه میکنید نه کسی که با تمام وجود خواهان داشتن یار و همراه زندگیست اما در قوانین دست و پا گیر سنت و شرع و بحرانهای اقتصادی محبوس شده است....
در جایی که به غلط سنگ تفکیک جنسیتی اماکن فرهنگی و دانشگاهی به سینه کوبیده میشود چطور توقع میرود که دو جنسیت پسر و دختر شناخت صحیحی از یکدیگر پیدا کنند و انتخابی صورت گیرد .نتیجتا افراد در محیطهای دیگری به دنبال دوست و همراه میگردند ..محیطهایی که شاید مناسب این آشناییها نباشد.
تنها چیزی که در جامعه ما و در نظر مسئولین کمترین بهایی ندارد وضعیت جوانان است ....پیوسته در شعارهای خود غرق هستند و تصور میکنند راه را درست میروند بدون هیچ کارشناسی و نظر سنجی از خود جوانان در همه اقشار با فرهنگهای متفاوت .
آنها از بین جوانان نیستند از درد و مشکلاتشان خبر ندارند فقط تصمیم میگیرند و پس از چند صباحی پشیمان شده و تصمیم جدیدی میگیرند....
آنها از جنس ما نیستند از نسل ما بی خبرند و خود را پشت تفکرات مقدس معابانه و مردم پسندانه مخفی کرده اند به خیال اصلاح جامعه سبب تنفر بیشتر شده اند.

شخصا تجربه های زیادی در گفتگو با افراد مختلف داشتم ،پای دردل بسیاری نشستم و از شکستهای آنها در روابطشان بسیار شنیدم ....درک این موضوعات میطلبد که جوان باشی ..مجرد باشی... شرایط مشابه داشته باشی ...تا بتوانی درک کنی و در تصمیم گیریها لحاظ کنی ....
کسی که متاهل است دقدقه ما جوانان را ندارد......بیشتر مثبت اندیشی میکند تلاش میکند جوانان را با شرایط تطبیق دهد نه اینکه شرایط را برای آنها مساعد کند .

گرم ترین نگاهت را نصیب کسی کن که در سردترین لحظات با تو باشد.
sismir آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
10 کاربر از sismir بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-05-2013, 11:18 PM   #60
Warrior

Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100

با تشکر از sismir عزیزکه به مسائل خوبی اشاره کرد که مورد نظر من هم هست.جا دارد از شرکت همه دوستان در بحث تشکر کنم.
نقل قول:
شخصا تجربه های زیادی در گفتگو با افراد مختلف داشتم ،پای دردل بسیاری نشستم و از شکستهای آنها در روابطشان بسیار شنیدم ....درک این موضوعات میطلبد که جوان باشی ..مجرد باشی... شرایط مشابه داشته باشی ...تا بتوانی درک کنی و در تصمیم گیریها لحاظ کنی ....
با توجه به تجربیاتی که مطرح کردید اگر امکان دارد مسائلی که به نظر شما باید در تصمیم گیری ها لحاظ شود را بیان کنید.
3 کاربر از Warrior بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-06-2013, 04:15 PM   #61
sismir

sismir's Avatar

تشکرها: 10,429
در 1,537 پست 9,512 بار تشکر شده
Points: 19,520, Level: 88 Points: 19,520, Level: 88 Points: 19,520, Level: 88
Activity: 19%
Activity: 19% Activity: 19% Activity: 19%

حمید جان تشکر از حسن لطف حضرتعالی
امروز صبح در ارتباط با سوال شما مطالبی را با ذکر نمونه تایپ نمودم که با قطع برق حذف شد و اکنون باتوجه به اینکه شاهد صانحه برق گرفتگی یکی از ماموران اداره برق در نزدیک منزلمان و مصدوم شدن ایشان بودم از شدت ناراحتی ذهنم یارای نگارش مجدد را ندارد ...عذر بنده را بپذیرید.
اما بطور خلاصه عرض کنم که در یکماه گذشته با چهار نفر در سنین مختلف20 ،25 ، 24 و 36 ساله گفتگو داشتم ...متاسفانه سرعت پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات اجتماعی مجازی و حقیقی به حدی افزایش یافته که فاصله یک نسل از والدین نسبت به فرزندان ،امروزه به اختلاف چند سال تقلیل یافته و ما برای درک خواهران و برادران کوچکتر خود مشکل داریم .
وقتی نظرات این چهار نفر را کنار هم قرار میدهم باز هم به مطالبی که در پست اول ارسال نمودم میرسم .
دختر 20 ساله صرفا دنبال پرکردن اوغات خود با دوستیهای سطحی است و دنبال لذتجویی صرف.
دختر 25 ساله تحت تاثیر خانواده مقید خود کمتر درگیر این دوستی هاست اما باز هم گرفتار آن گردیده اما بی تمایل به هدفمند بودن این دوستی نیست فقط مسیر را اشتباه میرود .
پسر 24 در پاسخ به سوال " در این دوستیها آیا به ازدواج هم فکر میکنید ؟؟" با کمال تعجب پاسخ میدهد که "ازدواج!!!!!!! چرا باید خود را مقید به یک نفر کنم درحالی که میتوانم گلهای متعدد زیادی را ببویم"
خانم 36 ساله وقتی از زندگی در کنار مردی متعصب و سنتی سخن میگوید با چهره ای شکسته و غمگین پر از افسوس که اکثر فرصتهای زندگی اش را بواسطه امرو نهی های همسرش از داده است و تصمیمی نامعقول برای دختر 14 ساله اش در جهت بالابردن سن ازدواج وی و ترقیب او به داشتن دوست پسر و لذت بردن از زندگی مجردی و نفی تاهل همراه است.
معضلاتی است که زیر پوست جامعه و نظرات منتقدانه و به ظاهر ادبی و اجتماعی مدفون شده اند و تواما دست به دست هم داده و جامعه را طبق فرمایشات رامین گرامی به سمت فردگرایی و لذتجویی پیش میبرد.باید خود را هم تراز جوانا قرار داد و جنس نگاهمان را عوض کنیم و با دقدقه های آنها به مسائل بنگیریم........
حمید جان موارد بسیار است اما آنها با توجه به شرایط زندگی ،فرهنگ رشد ،......و فشار های خانواده هرفردی متفاوت است و باید جداگانه طرح شود (case study) دوستان جامعه شناس و روانشناس بهتر واقفند که اینگونه موضوعات قابل تعمیم نیست .....
البته ورود بنده به این مبحث اغراق آمیز بودن مطلب سوم سرنگار و کلی نگری دوستان بود عوامل متعددی باید باشد تا شخص چنین اعترافاتی نماید که بعید میدانم.....

گرم ترین نگاهت را نصیب کسی کن که در سردترین لحظات با تو باشد.
sismir آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از sismir بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-07-2013, 01:13 AM   #62
Warrior

نقل قول:
اما زیبایی روح آدمها بسیار آرام بخش تره اگه شما آقایون اینو درک کنید قبل از ازدواج، ملاکهاتون تغییر میکنه.
ویکتور عزیز،می دانید اختلاف من با شما کجاست؟
من چیزی چندان در مورد روح حداقل از نوع علمی آن نمی دانم(قل الروح من امر ربی).من آنچه که می شناسم روان است که خودش نتیجه brain activity است که یک چیز کاملا مادی است.ما یک داروی مادی را می خوریم و فرضا افسردگی ما بهبود می یابد.من آنچه که آنرا سیرت می نامم خصوصیات روانی ناپیدای فرد است که فرد است ممکن بعضی از آنها را فقط در موقعیت های خاصی به شکل رفتار بروز دهد.
نقل قول:
از نظر من ایمان یعنی انسانیت، صداقت، بزرگ منشی و بزرگ اندیشی که همگی در سایه ایمان به خدا و نترسیدن از غیر خدا به دست میاد و هیچ ربطی به ظاهر آدها نداره
شما می گوید ایمان= انسانیت،حرف من این است که نه. الزما کسی که ایمان داشت حتما خصوصیات مثبت انسانی را که برای ازدواج لازم است در حد کافی دارا نمی باشد.اگر حتی از نظر اسلام به مساله نگاه کنیم همه انسان ها در هنگام تولد به اسلام متولد می شوند.من برعکس شما انسانیت را مساوی سلامت روانی می دانم.نه الزما اعتقاد به خدای یک دین خاص!
گرچه که برخی معتقدند که دین تاحدی دارای کارکرد روان درمانی هست (فارغ از اینکه به خدا اعتقاد داشته باشند یا نه)حتی کسانی که به خدا معتقد نیستند معتقدند که دین مکانیسمی بوده که بشر در مواجه با طبیعت وحشی در طی تاریخ ایجاد کرده تا کارکردهای مانند ایجاد آرامش برای او داشته باشد. آنچه که مسلم است دین سطحی از تاثیر روانی مثبت مانند ایجاد آرامش را دارد اما آیا همه گونه روان درمانی را از دین می توان انتظار داشت.اگر ایمان و دینداری آنچیزی باشد که اغلب افراد با ایمان دارند من شک جدی دارم که بشود انتظار همه جور روان درمانی را داشت.فردی را تصور کنید که بسیار با ایمان و بشدت هم خدا ترس هم هست اما در کودکی آسیب جدی خورده و بسیار بداخلاق است در لحظه ای به شکل انفجار گونه عصبانی می شود چند لحظه بعد هم خودش پشیمان می شود.اگر این افراد درمان علمی نشوند ممکن است تا هنگام مرگ هم این خصوصیت را داشته باشند در حالیکه ممکن است یک داروی کاملا مادی چنین فردی را درمان کند.برعکس یک فرد آتئیست که کودکی بهتری داشته و سلامت روانی بهتری دارد ممکن است خیلی انسان تر باشد.
عشق میان زن و مرد(منظور infatuation نیست) یک پدیده مادی است که اگر از من سوال کنید که آیا دارای ابعاد روحانی هم است من می گویم جواب scientific برای آن وجود ندارد هرچه بگویم عقیده است.عشقی که من از آن صحبت می کنم مانند یک نوزاد انسانی است که می تواند رشد کند همچنانکه نوزاد انسانی 3 سالگی اش با 20 سالگی اش متفاوت است.وفاداری و هر چیزی که جنبه انسانی دارد در این عشق وجود دارد.
4 کاربر از Warrior بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-07-2013, 12:17 PM   #63
Kaman

Kaman's Avatar

.
در رابطه با این تاپیک سری هم به این موضوع بزنید تا حقیقت مطلب زندگی مشخص شود!
منکه با این مطلب خیلی موافقم. شما دوستان چطور؟
5 کاربر از Kaman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-07-2013, 03:35 PM   #64
Kaman

Kaman's Avatar

نقل قول:
موضوع دیگری را هم که در این مورد نبابد از یاد برد, نتایج جنگ لعنتی عراق - ایران است که منجر به مرگ و شهادت بیش از چند صد هزار نفر از جوانان و مردان ایرانی شد.
...
دخترانی که میبایست با این جوانان ازدواج کرده و صاحب خانه و زندگی میشدند, در خانه ها ماندند و سهم آنها در بازار عرضه و تقاضا (میدانم که انسانها کالا نیستند و لی این واقعیت را هم نباید از یاد برد که بلاخره در بین تعداد آقایان و خانمها در هر کشوری میباید که توازنی باشد) کاملآ به ضرر خانمهای ایرانی تمام شد!
راستی آیا دختران جوانیکه در این گیرو دار و در نتیجه عواقب جنگ, زندکی خود را باختند و نتوانستند صاحب خانه و خانوداه بشوند, بعنوان قربانیان زنده جنگ در جامعه ما, تا بحال مورد بر رسی قرر گرفته اند و یا مطلبی در این مورد نوشته شده است؟

.
6 کاربر از Kaman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-07-2013, 03:53 PM   #65
باران

باران's Avatar

تشکرها: 7,634
در 3,744 پست 14,600 بار تشکر شده
Points: 46,705, Level: 100 Points: 46,705, Level: 100 Points: 46,705, Level: 100
Activity: 81%
Activity: 81% Activity: 81% Activity: 81%

کمان عزیز یاد این نوشته آقای مطهری افتادم که در کتاب آینده انقلاب اسلامی ایشان خوندم :
"ما تا انقلاب خودمان را دقیق نشناسیم نمی توانیم آن را در آینده حفظ و نگه داری، رهبری و هدایت کنیم. اگر نشناسیم، یک وقت می بینیم دانسته یا ندانسته تحریفش کرده ایم...
شناختن یک انقلاب به این است که ما بدانیم آن مردم از چه ناراضی بودند و بر چه خشم گرفته بودند و چه آرمانی داشتند، آنچه که می خواستند به جای وضع موجود بگذارند چه بوده؟"

اینکه آیا کسی در جایگاه شایسته خودش دارد زندگی می کند یا نه جای تأمل بسیار دارد...؟!
قدیمی 08-07-2013, 07:16 PM   #66
هزارچهره

تشکرها: 19,945
در 2,121 پست 13,766 بار تشکر شده
Points: 33,214, Level: 100 Points: 33,214, Level: 100 Points: 33,214, Level: 100
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Kaman نمایش پست ها
راستی آیا دختران جوانیکه در این گیرو دار و در نتیجه عواقب جنگ, زندکی خود را باختند و نتوانستند صاحب خانه و خانوداه بشوند, بعنوان قربانیان زنده جنگ در جامعه ما, تا بحال مورد بر رسی قرر گرفته اند و یا مطلبی در این مورد نوشته شده است؟

.
جناب کمان اکثرا همسران شهید هستند و بعضی از آن ها به تنهایی رنج و مشقت های زیادی در تربیت و بزرگ شدن بچه هایشان داشتند. برخی از فرزندان آن ها بواسطه حمایت اطرافیان و خانواده به جاهای خوبی رسیدند. برخی از آن ها حتی نتوانستند ثابت کنند که پدرشان شهید و یا جانباز هست و زندگی های سختی دارند...بقیه این داستان در واحدهای مددکاری بنیاد شهید هست به همراه اسناد و سوابق
ارسال شده توسط تلفن همراه
هزارچهره آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از هزارچهره بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 05:03 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.