آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار فرهنگ و هنر > تالار هنر

پاسخ
    نمایش ها: 1097 - پاسخ ها: 6  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 11-08-2015, 02:47 AM   #1
عکاس باشی

عکاس باشی's Avatar

تشکرها: 11
در 10 پست 53 بار تشکر شده
Points: 656, Level: 13 Points: 656, Level: 13 Points: 656, Level: 13
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%
پیش فرض آغازگر تایپوگرافی حرفه ای در ایران،به کشور بازگشت

رضا عابدینی
او فارغ التحصیل رشته ی گرافیک از هنرستان هنرهای تجسمی پسران تهران، و لیسانس نقاشی از دانشگاه هنر تهران است و فعالیت حرفه ای خود را از سال1368 آغاز کرد.
وی نخستین طراح ایرانی است که نامش در کتاب تاریخ طراحی گرافیک "مگز" ثبت شده است.
عابدینی از نسل پنجم گرافیک ایران و آغازگر تایپوگرافی (طراحی خط)حرفه ای در ایران می باشد.
وی تاکنون چندین جایزه ی بین المللی از جمله جایزه طراحی پرنس کلاوس هلند را بخاطر آثارش کسب کرده است.
او در فیلم مستندی که درباره ی زندگی و هنرش ساخته شده ،گفته است:
" دلیل رفتنم از ایران این بود که هیچ کس حرف من را نفهمید و حتی یک خط هم درباره ی کارهای من ننوشتند! فقط یا تشویق کردند یا فحاشی!"
و همچنین از دیگر دلایل مهاجرت او جو بد روشنفکری در ایران بود که سبب شد وی در سال 87 ایران را به مقصد هلند ترک کرده و در دانشگاه های خارج از کشور مشغول به تدریس و برگزاری ورک شاپ شود .
حالا عابدینی پس از سال ها به کشور بازگشته و نمایشگاه «طراحی خط» رو در گالری آب انبار -واقع در خ انقلاب،دروازه دولت،خ خاقانی،روشن منش- برگزار نموده است.
بازدید از این نمایشگاه راهی است برای آشناشدن با افکار عابدینی.
وی در بیانیه ای که برای این مجموعه آثار نوشته ، گفته است:
سعی نکنید که این نوشته ها را بخوانید! آنها را ببینید.اینها نوشته هایی برای خوانده نشدن هستند. اگر اصرار به خواندن نوشته ها دارید،پیشنهاد می کنم کتاب های :
. خط سوم ، درباره ی شخصیت، سخنان و اندیشه های شمس تبریزی/ناصرالدین صاحب الزمانی،محمدحسین/تهران/عطایی/1373
.چنین گفت زرتشت/آشوری،داریوش/تهران/آگاه/1370
.کتاب عهد جدید/انجیل مقدس/بیل سوساییتی/دارالسلطنه لندن/1932
را تهیه کنید و بدون دردسر، نوشته های چاپی را بخوانید. چرا ما تصور می کنیم هر نوشته به خودی خود و بدون درنظر گرفتن محتوایش باید ارزش خواندن داشته باشد؟! وقتی یک فیگور طراحی می کنیم، تشخیص این که طراحی خوبی است یا نه کار چندان دشواری نیست (مشروط به آنکه طراحی بدانیم) اما وقتی کلمه را طراحی میکنیم معیارمان برای خوبی یا بدی چیست؟
دستخط آدمیزاد همچون لهجه و آهنگ صدایش به هنگام سخن گفتن،بخشی از روح نویسنده را در خود دارد.در عالم ما هیچ چیز میسر نیست مگر از طریق فرم.(شکل)(ظاهر)
این که کسی حق اعتراض به فرم گرایی دارد به خاطر وجود فرم در عالم است.
اصرار به درک مفهوم یک نوشته، خواننده را از دیدن کلمات محروم می کند.
مقدار دانشی که ما از طریق خواندن و درک اطلاعات یک نوشته بدست می آوریم،به هیچ وجه با ارزشتر از اطلاعات تصویری ما از همان نوشته نیست.
ما نمی نویسیم. یادگرفته هایمان را برای دیگران بازنویسی می کنیم.
همه ی حرف های مهم در عالم قبلا نوشته شده است.
انصافا چند متن می شناسید که ارزش خوانا نوشتن داشته باشند که خوانده شوند؟
خواندن این نقل قول از زبان گرافیست مورد علاقه ی دوره ی دبیرستانم،مرا به این واداشت که دوربین به دست وارد گالری آب انبار شوم.

ابتدا ی ورودم از پله ها پایین رفتم.سالن زیرزمینی باریک و نسبتا دراز دو ردیف از آثار در دیوار های جانبی و یک اثر آویخته بر دیوار روبرویم بود. همانطور که هنرمند خواسته بود، بدون درنظر گرفتن محتوای کلمات، فقط به ظاهر نوشته توجه کردم. با خطوط جوری بازی شده بود که فرم های متنوع، آشنا و ناآشنایی ایجاد کنند.فرم هایی مثل درخت سرو،اندام انسان و یا اشکال هندسی ساده.فرم های منفی تشکیل شده در لابلای خطوط مشکی و یا فرم های مثبت تیره ی جلوه کنان بر صفحه های سفید برایم جذاب بودند به خصوص اینکه زمینه ی آثار،مقواهایی بود که بدون استفاده از قیچی و کاتر، و بدون توجه به صافی و عمود بودن لبه ها، با دست قسمت شده بودند و خطوط مواج و یا موازی عمودی و افقی که به میانه ی فضاهای منفی ریتمی نظری می داد. ازدحام جمعیت خطوط رقصان و پیچان و در هم تنیده ، الفبای خط فارسی را می نمایاند گاهی در نظر کلمه ای مجسم می شد ... اما نباید آن را خواند و مفهوم لغات را تجسم کرد.چرا که نمایاندن فرم هنرمند را دست به قلم برده بود.

به طبقات بالا هم سر زدم.تنگی فضا و شلوغی بازدیدکنندگان و انعکاسات مزاحم شیشه ها کمی حوصله ام را سر برد و ناگزیر سرعت بیشتری در تماشا و ثبت تصویر بخرج دادم که موجب شد از دقتم کاسته شود.
اما در طبقه ی دوم و سوم بود که بنظرم تکرار دستکاری شده ی آثار محبوبم را دیدم.
آثاری که مرا مجذوب فرایند های فرمی ذهن خلاق رضا عابدینی کرده بود. کلمات و حروفی که چهره و اندام آدمی را می نمایاندند و فیگور های مختلفی از فرم انسان را تشکیل میدادند.اما خیلی طول نکشید که به اشتباهم پی بردم.این آثار تکرار مکررات وی نبوده.خیلی ظریف تر و با دیدی ژرف تر از آثار دهه های هفتاد و هشتاد وی بنظر می آمد که ناشی از تسلط کامل به خطوط،فضاهای مثبت و منفی،آناتومی انسان و حتی رفتار شخصیت های مختلف اجتماع می باشند چرا که خطوط ایشان به حدی از ظرافت برخوردارند که حتی حس و حالت چهره ی فرم های انسانی را نیز می نمایانند!
از اطاله گویی می پرهیزم و به اطلاع میرسانم که این نمایش تا 5 آذر ماه دایر می باشد، لذا شما را به بازدید و ابراز نظر در این سرنگار دعوت می نمایم.
تصاویر پیوست شده
نوع فایل: jpg DSC_1546.jpg (72.1 کیلو بایت, 31 نمایش)
نوع فایل: jpg DSC_1588.jpg (54.2 کیلو بایت, 29 نمایش)
نوع فایل: jpg DSC_1550.jpg (77.8 کیلو بایت, 29 نمایش)
عکاس باشی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
8 کاربر از عکاس باشی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 11-08-2015, 07:49 PM   #2
فرزاد

فرزاد's Avatar

تشکرها: 30,947
در 4,920 پست 27,187 بار تشکر شده
Points: 57,035, Level: 100 Points: 57,035, Level: 100 Points: 57,035, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : آغازگر تایپوگرافی حرفه ای در ایران،به کشور بازگشت

با تشکر از عکاس باشی عزیز برای تهیه و انعکاس این گزارش.
نقل قول:
سعی نکنید که این نوشته ها را بخوانید! آنها را ببینید.اینها نوشته هایی برای خوانده نشدن هستند. اگر اصرار به خواندن نوشته ها دارید،پیشنهاد می کنم کتاب های :
............
را تهیه کنید و بدون دردسر، نوشته های چاپی را بخوانید. چرا ما تصور می کنیم هر نوشته به خودی خود و بدون درنظر گرفتن محتوایش باید ارزش خواندن داشته باشد؟! وقتی یک فیگور طراحی می کنیم، تشخیص این که طراحی خوبی است یا نه کار چندان دشواری نیست (مشروط به آنکه طراحی بدانیم) اما وقتی کلمه را طراحی میکنیم معیارمان برای خوبی یا بدی چیست؟
دستخط آدمیزاد همچون لهجه و آهنگ صدایش به هنگام سخن گفتن،بخشی از روح نویسنده را در خود دارد.در عالم ما هیچ چیز میسر نیست مگر از طریق فرم.(شکل)(ظاهر)
تکلیف روشن شد
از این به بعد بجای دقت در کشف نوشته(و احتمالا یک بیت شعر)از خود تصویر لذت میبریم کاری که پیش از این من نمیکردم.
فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 11-08-2015, 10:23 PM   #3
عکاس باشی

عکاس باشی's Avatar

نقل قول:
تکلیف روشن شد
از این به بعد بجای دقت در کشف نوشته(و احتمالا یک بیت شعر)از خود تصویر لذت میبریم کاری که پیش از این من نمیکردم.
خود من هم به خیلی از دستخط ها و مخصوصا سیاه مشق ها رو که نميتونستم بخونم حس بدی داشتم در حالی که اگر به چشم تصویر سازی بهشون نگاه بشه حروف الفبای فارسی عناصر بصری واقعا زیبا و جذابی هستند

ارسال شده توسط تلفن همراه
4 کاربر از عکاس باشی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 11-09-2015, 08:54 AM   #4
alisosho

alisosho's Avatar

تشکرها: 18,341
در 10,307 پست 32,959 بار تشکر شده
Points: 142,075, Level: 100 Points: 142,075, Level: 100 Points: 142,075, Level: 100
Activity: 100%
Activity: 100% Activity: 100% Activity: 100%

هيچ وقت يادم نميره در يكي از شبچرگي هاي قديم در منطقه فراهان كه خواستگاه من نوعي است از اونجايي كه در خانواده پدري و در هر خانواده حداقل يك نفر استاد خط بودند مسابقه خطاطي داشتيم ... مهماني هم داشتيم كه كد خداي يك روستايي بود و براي خودش به اصطلاح كسي بود ... ايشان هم كه ميخواستن از غافله عقب نمانند به عنوان بزرگ مجلس از همه خواست اگر ميتونند سياه مشق بنويسند و خودش شروع كرد به نوشتن ... نتيجه اش يكسري خطوط درهمي بود كه به قول عكاس باشي براي مني كه خط را نه به صورت كلاسيك بلكه ذاتي ياد گرفته بودم يه حس بديو القاء كرد و حتي فكر كردم داره مارو مسخره ميكنه ...
ولي عموزاده ها گفتند كه نه اين هم يك نوع رسم الخط است البت از نوع ميرزاها و ملاباشي قديم ...
چندروز بعدش كه در محضر استاد واشقاني به عنوان مهمان بودم دوستان شرح واقعه كردند و استاد هم نمونه هايي از سياه مشق هاي خودش را بهم نشون داد ... گرچه تفاوت سياه مشق استاد و با خط خطي هاي كدخدا از زمين تا اسمون بود استاد فرمودند كه الانه اين طرح هاي به صورت اوانگارد در دست صاحب سبكاني با اسلوب هاي زيباشناختي ارائه ميشود ...
گاهي بايد نگاه كني و هيچ حرفي نزني حتي قضاوت هم نكني تا انرژي يك اثر حتي اگر از لحاظ بصري نامفهوم بود بهتر درك بشه بعد چشاتو ببندي و تخيل كني!
قدیمی 11-09-2015, 09:57 AM   #5
Arvinik

Arvinik's Avatar

تشکرها: 741
در 100 پست 358 بار تشکر شده
Points: 8,419, Level: 61 Points: 8,419, Level: 61 Points: 8,419, Level: 61
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%

با سلام،
من هم به نوبۀ خود به عکاس باشی گرامی خیر مقدم عرض میکنم و امیدوارم حضورشون گرمابخش تالار نسبتاً مهجور ماندۀ هنر در این فوروم باشد.
اتفاقاً من هم هفتۀ گذشته سری به این گالری زده بودم و از آثار آقای عابدینی بازدید کرده و البته لذت فراوانی بردم. گزارش جالب توجهی از نمایشگاه تهیه فرمودید که جای تشکر ویژه دارد، اما به یک موضوع در این گزارش اشاره نشده بود و آن «قیمت» آثار بود. بر خلاف نمایشگاه های معمول لیست قیمت آثار در دسترس نبود و لذا از دفتر گالری جویای لیست قیمتها شدم. پس از دریافت پوشۀ حاوی قیمتها، ابتدا قیمت نسبتاً پایین آثار توجه مرا جلب کرد که با توجه به کیفیت آثار و شهرت آقای عابدینی در نظرم غریب آمد، تا جایی که متوجه شدم قیمتهای درج شده نه به ریال، که به تومان است! جهت اطلاع دوستان، قیمتهای آثار از 2-3 میلیون تومان (مربوط به تابلوهای کوچکتر طبقۀ پایین - تصویر اول گزارش فوق) شروع و تا 50 میلیون تومان در برخی آثار میرسید. این قیمتها مرا بر آن داشت تا در خصوص نحوۀ قیمت گذاری آثار هنری بررسی و تحقیق بیشتری انجام دهم. یکی از فاکتورهایی که در اکثر موارد به عنوان عاملی تأثیرگذار در قیمت آثار هنری عنوان شده، فاکتور «زمان» است. طوری که هرچه زمان بیشتری از تاریخ خلق اثر و بویژه پس از از دنیا رفتن هنرمند که در واقع به معنای قطع رشتۀ تولید آثار آن هنرمند نیز هست، بگذرد، آثار قیمت بیشتری خواهند یافت. حال اگر دوستان موافقند نظرات خود را در خصوص قیمت آثار هنری با کیفیت (مشابه آثار موضوع گزارش فوق) بیان کنند. آیا موافق قیمتهای بالا برای آثار هنری این چنینی به دلیل ارزش والای هنر و بی قیمت (priceless) بودن آن هستید؟ یا فکر میکنید میتوان برای جاری ساختن هنر خوب و با کیفیت در میان طبقات مختلف مردم با هدف ارتقای فرهنگی جامعه، آثار را با قیمتهای مناسب تری ارائه نمود؟
Arvinik آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از Arvinik بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 11-09-2015, 07:52 PM   #6
فرزاد

فرزاد's Avatar

تشکرها: 30,947
در 4,920 پست 27,187 بار تشکر شده
Points: 57,035, Level: 100 Points: 57,035, Level: 100 Points: 57,035, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%

من اشکالی بر نرخ گذاری های آنچنانی بر آثار هنری نمیبینم و به نظرم هنرمندان نیز مثل ورزشکارها میتوانند ثمره تلاشهایشان را از هر کس که داراست و با هرانگیزه ای مایل به خرید است دریافت کنند.
البته برآورده شدن چنین خواسته ای هیچ منافاتی با مردمی بودن هنرشان ندارد چرا که هر کس که توان پرداخت چنین مبالغی را ندارد میتواند تماشا کند و عکس آثار را به یادگار ببرد.
از سوی دیگر همین مشوقهابرای خیل کسانی که از چنین هنرمندان آوانگارد پیروی میکنند میتواند ایجاد انگیزه مضاعف نماید که دنباله روی و حتی نوآوری کنند
کسانی از جنس همین مردم و همین جامعه
فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 11-10-2015, 10:42 PM   #7
عکاس باشی

عکاس باشی's Avatar

ابراهیم حقیقی، گرافیست حدودا پنجاه ساله ی ایرانی است که حاصل کار و تلاش شش سال اخیر خود را با عنوان «ایران در آینه» در گالری شیرین واقع در خیابان کریم خان زند تهران، به نمایش گذاشت.
در ابتدای ورود با بیست و پنج عکس مستند بر دیوار روبرو می شدیم که گزارشی تصویری از مراحل اجرایی پروژه ی عکاسی است. موسیقی بدون کلامی در حال پخش بود و فضا نور نرم و یکدستی داشت.
مجموعه ی اصلی شامل بیست و پنج عکس رنگی نسبتا بزرگ است با موضوع بنا های تاریخی ایران.
عناصر تشکیل دهنده ی عکس ها ،تصویر قطعاتی از ابنیه ی تاریخی ایران، بازتاب بناها در آینه ها و همچنین فرم هایی از کاغذ هایی به رنگ های اصلی زرد و آبی و قرمز هستند.
قیمت آثار از حدود پانزده تا بیست و پنج میلیون تومان بوده که بنظر بسیار بالاست اما با توجه به هزینه های صرف شده طی سفر های شش ساله و حقوق پرسنل و همکاران و تلاش بسیاری که برای تهیه ی مجموعه صورت گرفته، هنرمند را برای تعیین این قیمت ها تا حدی محق می دانم.
با توجه به فرم های منحنی ،مثلثی و چهارگوش، و همچنین رنگ های بکار رفته و عکس های برش خورده از جزییات کاشی کاری ها یا نماهای خیلی دور بناها، و نوع ترکیب بندی و قرار گیری فرم ها در کنار هم، من بیشتر از عکس های گرفته شده با دوربین، تصاویر را گرافیکی و کامپیوتری می بینم.
تاثیر تجربه ی فعالیت های گرافیکی و تحصیلات معماری ایشان، به وضوح در آثار مشهود است. اما باوجود جذابیت بصری کاغذرنگی ها و زیبایی شناسی بجا در انتخاب نمای عکس ها، عنوان انتخاب شده را برای مجموعه تصاویر مناسب نمی دانم؛ چرا که مفهوم نام «ایران» بسیار فراتر از چند بنای تاریخی است.
ایران یک کشور است و تاریخی غنی دارد اما این ابنیه نه تنها ماهیت این کشور را نشان نمی دهند بلکه حتی توانایی بازگو کردن تاریخش را هم ندارند. آینه ها ایران را در بر نداشتند؛ بلکه تنها بازتابی از تعدادی از آثار معماری ایران بودند.
4 کاربر از عکاس باشی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

برجسب ها
خط،تایپوگرافی،گرافیک،رضاع ابدینی،گالری گردی

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 06:56 PM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.