آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > ایران

پاسخ
    نمایش ها: 1764 - پاسخ ها: 41  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 09-09-2019, 01:47 PM   #26
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,149
در 2,495 پست 13,683 بار تشکر شده
Points: 29,132, Level: 99 Points: 29,132, Level: 99 Points: 29,132, Level: 99
Activity: 80%
Activity: 80% Activity: 80% Activity: 80%
پیش فرض پاسخ : جمع بندی تاپیک تجربه مذاکره با آمریکا

نقل قول:
نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
.....همه دشمنان خود را همچنان که بعضی از دشمنان، دیروز دشمن بودند و بعد به ارتباط کننده عادی تبدیل شدند، از جمله امریکا را، از دشمنىِ با خودش پشیمان کند......
از این تیپ جمله ها و جهت گیری ها در دعواهای روزانه ی ایرانی ها روزی هزاران بار دیده می شود که مثلا پیشمان می کنیم و چه چه ...چون ما ملت ذاتا استاد کشاندن همه چیز به جنگ و تقابلیم(20 میلیون پرونده ی قضایی..؟). و البته فراموش نکنیم شروع و مبدا همه چیز بالارفتن از دیوار "یک سفارت" بود.
نکته ی مبهم دیگر اینکه اصلا معیار پشیمان شدن آمریکا چیست؟ یک نامه رسمی بزنند که "ما را ببخشید و ** خوردیم" کفایت می کند؟ یا نه مثلا از دفاع از اسرائیل و به رسمیت شناختنش دست بردارند و بعد اعضای کنگره چفیه پوشان در تظاهرات روز قدس شرکت کنند؟ خلاصه مشخص بشود که آمریکا دقیقا باید چه بکند که بر ما و حکومت ما ثابت شود که پشیمان است. ضمنا از کجا معلوم است اگر کسی از کاری پشیمان بشود تا ابد بر پشیمانی اش باقی بماند و تغییر جهت ندهد؟ در یک کشور ناگهان انقلابی رخ داد و آن شد که می بینید و عملا سفید ها شدند سیاه و سیاه ها شدند سفید. اصلا اگر تغییر جهت حسب قرائت حزبی و شخصی از منافع لاجرم است پس دیگر چرا منتظر بنشینیم تا آن ایده آلی که ما می خواهیم رخ دهد؟
شاید این یک موضع کاملا منفعلانه است که بنشینیم و زجر بکشیم تا طرف مقابل آدم شود و در طی این انتظار منافع جمعی یک ملت را بطور قطعی و برگشت ناپذیر فدای این انتظارمان بکنیم!

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-09-2019, 01:59 PM   #27
صادق

تشکرها: 5,554
در 2,219 پست 10,199 بار تشکر شده
Points: 24,389, Level: 95 Points: 24,389, Level: 95 Points: 24,389, Level: 95
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شمشیری نمایش پست ها
از این تیپ جمله ها و جهت گیری ها در دعواهای روزانه ی ایرانی ها روزی هزاران بار دیده می شود که مثلا پیشمان می کنیم و چه چه ...چون ما ملت ذاتا استاد کشاندن همه چیز به جنگ و تقابلیم(20 میلیون پرونده ی قضایی..؟). و البته فراموش نکنیم شروع و مبدا همه چیز بالارفتن از دیوار "یک سفارت" بود.
اول - شما بهتر است به جای قضاوت در باره یک ملت ! ابتدا به تهمتی که به من زدید و من قبلا از شما توضیح خواستم بپردازید ! احتمالا قضاوت در باره خود ساده تر و عادلانه تر از قضاوت در باره یک ملت است .
دوم - لطفا پستها را درست بخوانید یا حافظه خود را قوی کنید تا یک موضوع چندین بار پاسخ داده شده را دوباره تکرار نکنید .
اشغال سفارت آمریکا دارای زمینه هایی بود که خود آمریکا فراهم کرد و اتفاقی در خلاء و ابتدا به ساکن نبود .
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 09-09-2019, 02:23 PM   #28
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
آقا صادق لطفاً به بقیه سوالات این پست نیز بپردازید.
نقل قول:
بسیار عالی.
1- چند نمونه از ابتکارات و اقدامات ایشان برای حل تنش با آمریکا در چهل سال اخیر را ذکر بفرمایید. اگر بتوانید برنامه استراتژیک ایشان در این زمینه را تشریح بفرمایید.
پاسخ سئوال اول را قبلا در پست بعدی داده ام .

نقل قول:
2- آیا ایران یک بازیگر منفعل و به قول غربی ها nice بوده است و هیچ ضربه ای به منافع آمریکا در کشورهای دیگر نزده است؟ اگر ضربه زده است، انتظار دارید دیگران منفعل باشند؟
دقیقا متوجه منظور شما از nice نشدم اما ایران هم به قول همان دوست تحلیلگر ایران صدمات زیادی به آمریکا زده است . اما این صدمات تقریبا تماما بدنیال دشمنی های آمریکا بود . اگر این صدمات را نمیزد شاید تا حالا مثل صدام نقش کیک خامه ای را برای آمریکا بازی کرده بود .
نقل قول:
3- منظورتان از مفهوم رابطه با ایران بر اساس کشور مستقل بودن چیست؟ از نظر شما استقلال صفر و یک است یا یک طیف است؟ مثلاً یکی می گفت ما مستقل نیستیم. پرسیدم چرا؟ گفت چون برای تامین مخارح کشور به کشورهای واردکننده نفت وابسته ایم. آن یکی هم می گفت امروز وابسته تر هم شده ایم. قیمت جهانی نفت 55 دلار است، واردکننده ما را مجبور کرده است 45 دلار بفروشیم (الآن یکی نیاید بگوید منبع برای 45 دلار؟ این فقط مثال است.)
این یک بحث نظری هست .
برای تفهیم موضوع ابتدا شما اگر اشکالی به گفته دوست من (که چند بار آوردم و تا کنون فقط رد کردید اما توضیح ندادید ! ) دارید بفرمایید
همین نوشته دوستم را دوباره می آورم تا بتوانید حتی در سرنگار جداگانه ای نقد کنید .
نقل قول:
مساله نوع نگاه آمریکا به ایران و نوع نگاه ایران به خودش است. ایران خودش را به عنوان قدرت منطقه‌ای و قدرت جهان اسلام می‌شناسد. جنگ هشت ساله، عقب‌نشینی اسرائیل از لبنان، جنگ 33 روزه و 22 روزه، گسترش نفوذ ایران در عراق و... این دیدگاه را در ایران تقویت می‌کند؛ ولی نوع نگاه آمریکا به ایران تحقیرآمیز است. یعنی حتی اگر آمریکا مساله مذاکره را مطرح می‌کند، حاضر نیست نوع نگاه ایران به خودش را به رسمیت بشناسد، و حاضر نیست با ایران به عنوان یک قدرت مذاکره کند. تفاوتی که مساله چین و شوروی با ایران داشت در همین است. آمریکا چین و شوروی را به عنوان یک قدرت به رسمیت می‌شناخت و حاضر به مذاکرات محترمانه و عادلانه بود. ولی با وجود اذعان مقامات آمریکایی به این نکته که «هیچ حکومتی به اندازه ایران به منافع آمریکا ضربه نزده است» نشانه مثبتی از به رسمیت شناختن قدرت ایران در طرف آمریکایی دیده نمی‌شود.
این فاکتور را رهبری ایران بارها رویش تاکید می‌کند، ایشان خواستار مذاکرات عادلانه و محترمانه است.
در باره سئوال چهارم که در باره نظر مردم است و همان خلائی هست که آقا شهیر چند بار تا حالا گفته به زودی و با نقل قول از خود آقا شهیر پاسخ میدهم .
البته همچنان منتظر نقد شما بر گفته دوستم که در کادر آورده ام هستم .
قدیمی 09-09-2019, 03:39 PM   #29
صادق

این نقل قول از آقا شهیر است که در سرنگار دیگری مطرح شد . هر چند بصورت کوتاه و پراکنده قبلا پاسخ داده بودم اما تکرار آن از طرف آقا شهیر یا آقا مهدی نشان داد که لازم است جداگانه به آن پرداخته شود .
نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهیر نمایش پست ها
آقا صادق عزیز، ............ آرگیومنت شما خلاء بزرگی دارد که چون قادر به پر کردن آن نیستید به هر دری می زنید. این سئوال پا برجاست که آیا موضوع شناسائی ایران به عنوان قدرت منطقه ای، قدرت موشکی ایران، عَلَم کردن و حمایت از نیروهای نیابتی و درگیری با آمریکا، دغدغه اکثریت مردم ایران به خصوص آنانکه زیر خط فقر به سر می برند و آنان که به زور سرشان را بالای آب نگهداشته اند هست یا دغدغه اقلیتی است که منافعی در حفظ وضع موجود دارند؟ اگر دغدغه اکثریت است از کجا می دانید که هست؟ و اگر نیست به چه حقی شما و آقای خامنه ای و پیروان ایشان این سیاست را به اکثریت تحمیل می کنند؟

اول - در سرنگار مربوطه با عنوان
تیم مذاکره کننده بعد از تجربه مذاکر ه با آمریکا چه می گویند؟
گفتگو بر سر این بود که الان تیم مذاکره کننده که تجربه مذاکرات طولانی قبلی را دارند چه میگویند و آن مذاکرات چه نتیجه ای را بر تجارب ایشان افزوده است .
بتدریج بحث به این کشیده شد که چرا ایران برجام را پذیرفت ؟! چرا ترامپ خارج شد ؟! و چه اقداماتی میتوانست برجام را ادامه دهد ؟!
این بحث کاملا بر سر نشانه ها و شواهد بود .
مثل اینکه در اتوبوسی و در صحرا در حال حرکت هستیم . از دور منظره ای از چند درخت و آب و جانورانی چرنده و پرندگانی در آسمان می بینیم .
یک نفر میگوید آنجا چشمه ای است با آب گوارا و آن جانواران هم آهووانی هستند با گوشت لذیذ و پرندگان هم کبوترانی هستند چاق و چله ! برویم و استراحت کنیم و بخوریم و بیاشامیم .
اما نفر دیگر میگوید نخیر این فقط یک سراب است و ناشی از خطای دید . آن درخت و آب واقعی نیست و آن جانواران متحرک در واقع کفتارانی هستند گرسنه که بر سر قربانیان قبلی جمع اند و آن پرندگان لاشخورانی هستند که منتظر سیر شدن کفتاران هستند تا بروند و باقیمانده گوشت قربانیان را بخورند .
حالا اینجا شروع میشود به گفتگو بر سر نشانه ها و شواهد !
هر کدام با نشان دادن خصوصیاتی سعی میکند بفهمند ( نه لزوما اثبات کند تاکید میکنم نه لزوما اثبات کند )
که آن جانور چرنده کفتار است یا آهو و آن پرندگان کبوترند یا لاشخور .
در اینجا کسی نمیگوید باید رای بگیریم ببینم مسافران به کدام رای میدهند !
بلکه فقط بررسی نشانه ها مهم است و حتی اگر تمام مسافران به لاشخور یا کبوتر بودن آن پرندگان رای دهند واقعیت عوض نمیشود .
آنچه آقا شهیر در ضمن بررسی شواهد ناگهان به آن میپردازد اصلا جایگاهی در این زمینه ندارد .
دوم - اینکه اکثریت مردم چه میگویند را تا جاییکه من میدانم از نظرسنجی میتوان فهمید و من قبلا یک نظر سنجی که پیدا کرده بودم را نشان دادم . اگر آن نظر سنجی درست نیست باید این نادرستی نشان داده شود و صرفا با ادعا نمیتوان چیزی را اثبات کرد .و حتی اگر نادرستی نظر سنجی نشان داده شود ( که البته با بررسی آن به نظرم نظر سنجی درست هم هست ) باز فقط به نظر اکثریت با نظر سنجی دیگری میتوان رسید . خلاصه کلام حتی اینکه اکثریت از ترس نظر واقعی خود را نگفته اند ادعایی هست که باید اثبات شود !
توجه داشته باشید که بسیاری از گروههای سیاسی تا کنون در این تله افتاده اند که هر آنچه نظر خودشان یا مطلوب خودشان بوده را نظر اکثریت قلمداد کرده اند و البته در واقعیت هم خود شکست خورده اند و هم زیانهایی به مردم و کشور وارد کرده اند . سالها قبل اکبر گنجی مطلبی نوشته بود با عنوان " جمع کثیری ..." .
اگر آن مقاله را پیدا کردید بخوانید به نظرم جالب بود .
سوم - چند بار گفته شده که به روحانی رای داده شد چون مردم خواسته اند که روابط با آمریکا بهتر شود !
این نتیجه گیری به نظرم اگر نه کاملا اشتباه اما بسیار ضعیف است زیرا
1- هیچ نظر سنجی که بطور مستقل رابطه رای به روحانی و درخواست برای رابطه با آمریکا را نشان نداده و از طرفی آقای روحانی وعده بهتر شدن معیشت هم داده بود . یادتان هست میگفت چنان رونقی ایجاد کنم که اصلا به 40 تومن کسی نیاز نداشته باشه !
خب حالا براساس کدام نظرسنجی معلوم میشود مردم به رونق اقتصادی بیشتر توجه داشتند تا روابط با آمریکا یا ایندو را بسیار به هم مرتبط میدانستند ؟!
2- رابطه با آمریکا تحت هر شرایطی بررسی نشده .
مثلا نظر سنجی از زائران کربلا (بعنوان مذهبی ترین قشر در ایران )وجود دارد که خواهان رابطه با آمریکا هستند اما این رابطه را در عین داشتن برنامه موشکی و هسته ای میخواهند .
خود من در هر دو دوره به آقای روحانی رای دادم و دلیل آن وجود آقای روحانی در کانونهای قدرت در 40 سال گذشته بود که تبعا باید تمام رموز و پیچیدگیها را بداند و در نتیجه حرف مفت و ادعای واهی نکند و لذا اگر ادعایی میکند حتما میتواند که انجام دهد و دلیل دیگر شعار انتخاباتی :زیبا است که چرخ سانتریفوز بچرخد اما باید چرخ کارخانه ها هم بچرخد !
خود من رابطه با تمام کشورها از جمله آمریکا مفید میدانم اما نه تحت هر شرایطی ! مسئله این است .
امیدوارم عدم وجود خلاء در آرگیومنتم نشان داده شده باشد
2 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-09-2019, 03:45 PM   #30
mehdi

تشکرها: 2,769
در 1,784 پست 8,060 بار تشکر شده
Points: 19,463, Level: 88 Points: 19,463, Level: 88 Points: 19,463, Level: 88

نقل قول:
البته همچنان منتظر نقد شما بر گفته دوستم که در کادر آورده ام هستم .
اگر علاقه دارید، تاپیک جداگانه ای ایجاد کنید. البته قبلاً بارها در تاپیک های مختلف توضیح داده ام که با گسترش ویژگی های روابط فردی مانند تحقیرآمیز به ویژگی های روابط بین الملل مشکل داشته ام و آن را درک نمی کنم. ضمن اینکه بعضی واژه ها مانند عادلانه و محترمانه مبهم است و بیشتر شبیه حرف های شعاری است و جنبه تبلیغاتی دارد.
نقل قول:
اتفاقاً بحث آقا سامان به بحث شما مربوط است. شما می فرمایید باید ما را به عنوان قدرت به رسمیت بشناسند و مانند چین و شوروی با ما عادلانه و محترمانه مذاکره کنند. اینجا مشخص نشده است منظور از مذاکره عادلانه و محترمانه چیست؟
احتمال منظور این است که هر چه ما می خواهیم آنها بگویند چشم و اگر ذره ای عقب نشینی کنیم، نوکر و وابسته شده ایم. آمریکا با آن قدرت عظیم اقتصادی و نظامی و فرهنگی نمی تواند هر چه خواست را به دیگران تحمیل کند. آن وقت ما می خواهیم همه خواسته های خود را به دیگران تحمیل کنیم.
یا قبل، حین و بعد از مذاکرات هیچ شیطنتی نباشد. آمریکا با شوروی و چین مذاکره می کرد و همزمان به منافع یکدیگر ضربه می زدند. هیچ کدام از طرفین هم قهر نمی کردند. همین امروز ترامپ دیوانه شدیدترین ضربه ها را به چین می زند. با این وجود طرفین به مذاکره ادامه می دهند.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-09-2019, 03:49 PM   #31
صادق

نقل قول:
اگر علاقه دارید، تاپیک جداگانه ای ایجاد کنید. البته قبلاً بارها در تاپیک های مختلف توضیح داده ام که با گسترش ویژگی های روابط فردی مانند تحقیرآمیز به ویژگی های روابط بین الملل مشکل داشته ام و آن را درک نمی کنم. ضمن اینکه بعضی واژه ها مانند عادلانه و محترمانه مبهم است و بیشتر شبیه حرف های شعاری است و جنبه تبلیغاتی دارد.
1-اسم سرنگار را چه بگذارم؟
2-به نظر شما حضور خود دوستم مفید هست یا نه چون به هر حال من نقل قول کردم ؟
قدیمی 09-09-2019, 09:24 PM   #32
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,149
در 2,495 پست 13,683 بار تشکر شده
Points: 29,132, Level: 99 Points: 29,132, Level: 99 Points: 29,132, Level: 99
Activity: 80%
Activity: 80% Activity: 80% Activity: 80%

نقل قول:
اول - شما بهتر است به جای قضاوت در باره یک ملت ! ابتدا به تهمتی که به من زدید و من قبلا از شما توضیح خواستم بپردازید ! احتمالا قضاوت در باره خود ساده تر و عادلانه تر از قضاوت در باره یک ملت است ....
.
Taste Your Own Medicine

نقل قول:
دوم - لطفا پستها را درست بخوانید یا حافظه خود را قوی کنید تا یک موضوع چندین بار پاسخ داده شده را دوباره تکرار نکنید .
اشغال سفارت آمریکا دارای زمینه هایی بود که خود آمریکا فراهم کرد و اتفاقی در خلاء و ابتدا به ساکن نبود .
زیبا نیست؟! یعنی اگر کشوری بیگانه و کاملا متخاصم می تواند زمینه هایی را ایجاد کند که مردمی از دیوار سفارتخانه اش بالا بروند دیگر چه آبرویی برای آن مردم باقی خواهد ماند؟ اصلا دیگر چرا دم از لیاقت و عزت و از همه بدتر قدرت می زنید؟ اتفاقا گفته ی شما یک توهین مستقیم و آشکار به مردم ایران است. چرا شما نمی توانید کاری کنید که مردم مثلا آلمان از دیوار سفارتخانه ی ایران بالا بروند؟ شاید هم می توانید و علی ایحال منتظر و مترصد فرصتید!
صادق خان، شک نکنید که تنها با محوریت سرچ گوگل در اوقات بیکاری خود (که بنظر می رسد زیاد هم باشد) حقیقتی را نه تنها اثبات نخواهید کرد بلکه صدای حلبی طور ادعاهای توخالی هر بار بلندتر و رساتر خواهد شد. حقا همانطور که شهیر گفت من هم دیگر مطمئن شدم که شما از یک خلا عمیق آرگیومنت رنج می برید و راه حل آن هرچه باشد قطعا Google Search نخواهد بود. پیشنهاد من این است که این حجم عظیم اوقات بیکاری خود را به مطالعات مربوط از منابع لاتین اختصاص بدهید و تحول فکری را شاهد باشید.

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 09-09-2019, 09:28 PM   #33
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شمشیری نمایش پست ها
Taste Your Own Medicine

زیبا نیست؟! یعنی اگر کشوری بیگانه و کاملا متخاصم می تواند زمینه هایی را ایجاد کند که مردمی از دیوار سفارتخانه اش بالا بروند دیگر چه آبرویی برای آن مردم باقی خواهد ماند؟ اصلا دیگر چرا دم از لیاقت و عزت و از همه بدتر قدرت می زنید؟ اتفاقا گفته ی شما یک توهین مستقیم و آشکار به مردم ایران است. چرا شما نمی توانید کاری کنید که مردم مثلا آلمان از دیوار سفارتخانه ی ایران بالا بروند؟ شاید هم می توانید و علی ایحال منتظر و مترصد فرصتید!
صادق خان، شک نکنید که تنها با محوریت سرچ گوگل در اوقات بیکاری خود (که بنظر می رسد زیاد هم باشد) حقیقتی را نه تنها اثبات نخواهید کرد بلکه صدای حلبی طور ادعاهای توخالی هر بار بلندتر و رساتر خواهد شد. حقا همانطور که شهیر گفت من هم دیگر مطمئن شدم که شما از یک خلا عمیق آرگیومنت رنج می برید و راه حل آن هرچه باشد قطعا Google Search نخواهد بود. پیشنهاد من این است که این حجم عظیم اوقات بیکاری خود را به مطالعات مربوط از منابع لاتین اختصاص بدهید و تحول فکری را شاهد باشید.
کسی که تهمتی بزند و بعد شهامت عذرخواهی نداشته باشد در جایگاه پند و اندرز نیست.
ارسال شده توسط تلفن همراه
2 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-10-2019, 11:16 PM   #34
فرزاد

فرزاد's Avatar

تشکرها: 31,013
در 4,948 پست 27,242 بار تشکر شده
Points: 57,605, Level: 100 Points: 57,605, Level: 100 Points: 57,605, Level: 100

جان بولتون استعفا کرد
باید به فال نیک بگیریم

فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 09-10-2019, 11:35 PM   #35
habibam

habibam's Avatar

تشکرها: 80
در 8 پست 13 بار تشکر شده
Points: 625, Level: 12 Points: 625, Level: 12 Points: 625, Level: 12
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

سلام عزیزان
من سکوتم را میشکنم و میگویم از مباحث شما بهره مند می شوم ولی مایل نیستم به قیمت از دست رفتن کرامت و عزت انسانی باشد . اجازه بدید بگویم موافقم که مخالفیم و این بحث را متوقف کنیم.
شما عزیزان فوق العاده زحمت کشیده اید و دانش شما قابل تحسین است و بدانید وجدان همه ما بیدار است و حق و باطل را تمیز میدهد. دوستی خود را حفظ کنید که در این عالم هیچ چیز ارزش مخاصمت بین عزیزان نیست.
پیام ایامی که در آن بسر میبریم همین عزت نفس و ازادگیست.
habibam آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 09-11-2019, 08:57 AM   #36
Photon

تشکرها: 950
در 423 پست 2,038 بار تشکر شده
Points: 8,360, Level: 61 Points: 8,360, Level: 61 Points: 8,360, Level: 61
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهیر نمایش پست ها
من باید یک موضوع را اینجا روشن کنم. از نظر من (که البته ممکن است اشتباه باشد) مذاکره با ترامپ روانی که از بیماری کیش شخصیت به شدت رنج می برد (این را به واقع می گویم، بیمار است) و حاضر است برای اثبات خودش دنیا را (و مشکلش فقط با ایران نیست) نابود کند، با توجه به تبهکارانی مانند پمپئو و بولتون که دور او را گرفته اند به هیچ کجا نمی رسد. متاسفانه مردم ایران به دلیل اشتباه محاسبه حکومت مجبورند در بهترین حالت یک سال و در بدترین حالت 5 سال دیگر این وضع را تحمل کنند. البته اگر شانس یاری کند و بر اثر خطای محاسبه یکی از طرفین جنگ در نگیرد. فراموش نکنیم که ترامپ دور دوم بسیار خطرناک است چون ترسی از انتخاب شدن مجدد ندارد.
شهیر جان، با توجه به اینکه بولتون از دولت اخراج شده است، زمینه برای گفتگو فراهم نیست؟ ترامپ با طالبان به توافق رسیده بود و ظاهرا مخالفت بولتون دلیل اخراجش از شد. از طرف دیگر، بنا از گزارش ها پمپئو بیشتر مطیع ترامپ است تا مشاور وی.
اتفاقا کیش شخصیت ترامپ از قضا فرصتی برای رهبران ایران است که با چندتا عکس و دست فشار دادن، حداقل بخشی از فشار تحریم ها را کاهش دهند.
Photon آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از Photon بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-12-2019, 07:35 AM   #37
شهیر

تشکرها: 6,699
در 2,027 پست 22,002 بار تشکر شده
Points: 40,915, Level: 100 Points: 40,915, Level: 100 Points: 40,915, Level: 100
Activity: 50%
Activity: 50% Activity: 50% Activity: 50%

فوتون عزیز این کار پا نمی گیرد، عکس انداختن مشکل ایران را حل نمی کند. به پست من در اینجا مراجعه کنید.

http://www.iranamerica.com/forum/sho...901#post198901
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-15-2019, 10:15 PM   #38
mehdi

تشکرها: 2,769
در 1,784 پست 8,060 بار تشکر شده
Points: 19,463, Level: 88 Points: 19,463, Level: 88 Points: 19,463, Level: 88

نمی دانم این خبرگزاری ها این خبرها را از کجا در می آورند؟ چینی ها برنامه ای برای سرمایه گذاری 400 میلیارد دلاری در ایران ندارند. امروز زنگنه این موضوع را رد کرد. ضمناً گفت که چینی ها فاز یازده پارس جنوبی را هم رها کرده اند. به عبارت دیگر فعالیت های کنونی شان را متوقف کرده اند، سرمایه گذاری جدید پیش کش.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 09-21-2019, 01:17 AM   #39
صادق

مدتی صبر کردم تا نظرات دوستان را بیشتر ببینم و احیانا به برخی سئوالات پاسخ داده نشده ام پاسخی داده شود که بهرحال گذشت زمان احتمال پاسخدهی یا ایجاد نظر دیگری در این سرنگار را کاهش داد .
بنابراین من جمع بندی خودم را از گزاره اصلی که انتخاب شده و حتی الامکان بطور خلاصه بیان میکنم .گزاره این است :
"در صورتی که برجام به نتیجه می رسید، امکان ادامه مذاکره در زمینه های دیگر فراهم می شد."
مقدمه :
تحلیل و پاسخ به این گزاره مانند بسیاری از گزاره های دیگر بسیار به جهان بینی و منافع فرد یا گروه پاسخ دهنده بستگی دارد . برای همین موقع پاسخ دادن , بکار بردن مفاهیمی مثل عزت یا اقتدار ملی یا حتی استقلال معمولا نه تنها موجب روشن شدن پاسخ نمیشود بلکه بیشتر موجب پراکنده گویی و نهایتا دور شدن از پاسخ میگردد .
برای نزدیک به ذهن شدن از جایگاه جهان بینی در پاسخ به اینگونه سئوالات مثالی واضح میزنم .
در یک جهان بینی تن فروشی عملی زشت شمرده میشود که حتی میتواند موجب مجازات شود و افراد مهیا کننده یا مشوق تن فروشی بعنوان قوادی نامیده شده و حتی نوعی فحش محسوب میشود .
اما در یک جهان بینی و فرهنگ دیگر نه تنها این اعمال زشت نیست و مورد پیگرد قرار نمیگیرد بلکه تحت حمایت قانونی و مشروع در نظر گرفته شده و مشمول پرداخت مالیات هم میشود . در آن فرهنگ به تن فروش کارگر جنسی و به قوادی هم صنعت پورن گفته میشود .
در آلمان حدود 400 هزار نفر به اینکار مشغولند و سهمی معادل حدود 20 میلیارد دلار در GDPآلمان دارند .
حال فرض کنید که این دو نفر با دو دیدگاه متفاوت بخواهند در باره راه های افزایش عزتمندی اجتماعی صحبت کنند و اختلافات بین این دو تا چه حدخواهد بود !
نمود بیرونی این تفاوت جهان بینی و منافع شخصی در نادیده گرفتن برخی واقعیات یا کم ارزش شمردن تاثیر آن واقعیات است که خوانندگان اینگونه مباحث میتوانند با شمردن شواهد مطروحه از هر طرف و نحوه برخورد با آن شواهد به اعتبار آن استدلال پی ببرند و توجه داشته باشند که افراد در طول زمان میتوانند دچار تغییر جهان بینی و منافع شخصی هم باشند و در نتیجه تحلیلهایشان حتی کاملا متضاد بشود . پس قطعا بررسی شواهد بر نظرات افراد برتری دارد .
بهر حال من برای دوری از این تفاوتهای ناشی از جهان بینی و منافع شخصی به جمع بندی این گزاره براساس یک شاخص ملموس و قابل اندازه گیری یعنی میزان رفاه مردم میپردازم . هرچند روشهای متفاوتی برای اندازه گیری این شاخص وجود دارد اما تقریبا همگی معیارهای مشترک زیادی دارند و از طرفی تاثیر جهان بینی و منافع فردی بر آن بسیار کم میشود .
نقل قول:
جمع بندی :
بطور کلی در باره این گزاره و بطور کل روابط بین ایران و آمریکا در 40 سال گذشته دو دیدگاه وجود دارد .
یک دیدگاه ایران را در ساختار معمول نظم جهانی تصور میکند که آمریکا قدرت اصلی است و راه افزایش رفاه مردم رابطه خوب یا حداقل بدون تنش با آمریکا است . این دیدگاه داشتن رابطه ای بدون تنش با آمریکا را امری لازم و نه کافی در بهروزی مردم ایران میداند .
به نظر من نقطه ضعف اساسی این دیدگاه در نظر نگرفتن یک واقعیت است و آن اینکه منافع کشورها و قدرتها ثابت نیست بلکه کاملا سیال است و در زمان های مختلف میتواند تفاوتهایی داشته باشد و در اینصورت سعی بر تنش زدایی در هر شرایطی نه تنها موجب بهبود رفاه نخواهد شد بلکه میتواند در درازمدت موجب بسیار بدتر شدن رفاه هم بشود . این دیدگاه به این سئوال جواب نمیدهد یا حتی برنامه ای نشان نمیدهد که در صورت حرکت حکومت ایران برای تنش زدایی و از دست دادن مولفه های قدرت خود چه برنامه هایی در برابر خواسته های بعدی آمریکا خواهد داشت !؟
دیدگاه دیگر با توجه به تاریخ و جغرافیای ایران و راههای افزایش رفاه اجتماعی در ایران به مشکلات مردم نگاه دیگری دارد . این دیدگاه عمده مشکلات رفاهی مردم را نه در وجود یا عدم تنش با آمریکا که ناشی از سیاستهای اشتباه داخلی میداند و مقصر اصلی تنش با آمریکا را رفتار زورگویانه خود آمریکا میداند و حتی تنش زدایی را بدلیل انگیزه و برنامه و امکانات آمریکا در ایجادآشوب داخلی نه تنها مفید نمیداند بلکه مضر و حتی مسموم هم قلمداد میکند .
نقطه ضعف اساسی این دیدگاه عدم داشتن پاسخ واضحی برای این سئوال است که در صورت امتداد و تشدید تنش با آمریکا که موجب افزایش احتمال جنگ میشود چه برنامه ای وجود دارد .
مسلما زدن ضربات متعدد به آمریکا و منافعش نمیتواند موجب پایان حکومت آمریکا شود اما به پایان حکومت ایران خواهد انجامید ! بعبارت دیگر وقتی طرفداران این دیدگاه خود عامل اصلی مشکلات داخلی را مدیریت بد میدانند چگونه میخواهند با این مدیریت بد جنگ با بزرگترین قدرت نظامی را به نفع کشور تمام کنند !
-------------------------------------------------
همانطور که می بیند نقطه ضعف هر دو دیدگاه معطوف به آینده است !
در آینده چه خواهد شد ؟!
اگر با آمریکا تنش زدایی کنیم و بعد آمریکا برنامه های خود برای فروپاشی ایران را کلید زد چه دفاعی میتوانیم بکینم ؟!
اگر با آمریکا تنش زدایی نکنیم و نهایتا جنگ یا آشوب داخلی موجب فروپاشی ایران شد چه مقاومتی میتوانیم بکنیم ؟!
به نظر من هیچ راه حل و پاسخ قاطعی به اینگونه سئوالات که معطوف به سیاستگذاریهایی با نتایج بعدی است وجود ندارد .
راه حل یا شاید بهتر باشد که گفته شود گرفتن بهترین پاسخ ونه لزوما پاسخ صحیح به این گونه سئوالات " چه باید کرد ؟! "استفاده از خرد جمعی ( با توجه و حساسیت بسیار زیاد و فوق العاده به شرایط انجام آن است )که البته در امکانات شهروندان عادی مثل من نیست .
یعنی مثلا از راهی مثل رفراندم نمیشود استفاده کرد چون نه تنها خودش میتواند موجب ایجاد تنش زیاد و شاید غیر قابل کنترل گردد بلکه آرای مردم نیز بسیار تحت تاثیر تبلیغات قرار خواهد گرفت و هر نتیجه ای حاصل شود اعتبار کمی خواهد داشت .
سالها قبل آقا شهیر در شهیر بلاگ مقالاتی در باره آفات خرد جمعی و چگونگی اشتباه کردن آن نوشته بودند .
لذا در این مورد فقط میشود از نتایج چندین نظر سنجی مخفیانه و غیر ملموس از تمام نقاط کشور و با رعایت استادنداردهای نظر سنجی استفاده کرد .
5 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-21-2019, 12:18 PM   #40
محمد صادق

محمد صادق's Avatar

تشکرها: 1,229
در 1,016 پست 3,392 بار تشکر شده
Points: 19,743, Level: 88 Points: 19,743, Level: 88 Points: 19,743, Level: 88

جناب صادق گرامی
با سلام
شما اگر به دنبال جمع بندی تاپیک مذاکره با آمریکا هستید، بهتر است تاپیک " انسان و موجودات انسان نما" را که بنده در این فوروم ایجاد کرده ام، نگاهی بیندازید.همانطور که در آنجا ذکر کرده ام، انسانهای واقعی به دنبال جنگ نیستند و تمام این تحولاتی که مشاهده می کنید، درگیری انسان نماها با خودشان میباشد.
این تحولات بایستی ابتدا به ریشه آنها پرداخته شود و پس از آن میتوان به حل مسائل امیدوار بود.
محمد صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از محمد صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 09-21-2019, 03:06 PM   #41
Saman

Saman's Avatar

تشکرها: 1,711
در 603 پست 3,968 بار تشکر شده
Points: 13,574, Level: 75 Points: 13,574, Level: 75 Points: 13,574, Level: 75
Activity: 40%
Activity: 40% Activity: 40% Activity: 40%

نقل قول:
مدتی صبر کردم تا نظرات دوستان را بیشتر ببینم و احیانا به برخی سئوالات پاسخ داده نشده ام پاسخی داده شود که بهرحال گذشت زمان احتمال پاسخدهی یا ایجاد نظر دیگری در این سرنگار را کاهش داد .
بنابراین من جمع بندی خودم را از گزاره اصلی که انتخاب شده و حتی الامکان بطور خلاصه بیان میکنم .گزاره این است :
"در صورتی که برجام به نتیجه می رسید، امکان ادامه مذاکره در زمینه های دیگر فراهم می شد."
مقدمه :
تحلیل و پاسخ به این گزاره مانند بسیاری از گزاره های دیگر بسیار به جهان بینی و منافع فرد یا گروه پاسخ دهنده بستگی دارد . برای همین موقع پاسخ دادن , بکار بردن مفاهیمی مثل عزت یا اقتدار ملی یا حتی استقلال معمولا نه تنها موجب روشن شدن پاسخ نمیشود بلکه بیشتر موجب پراکنده گویی و نهایتا دور شدن از پاسخ میگردد .
برای نزدیک به ذهن شدن از جایگاه جهان بینی در پاسخ به اینگونه سئوالات مثالی واضح میزنم .
در یک جهان بینی تن فروشی عملی زشت شمرده میشود که حتی میتواند موجب مجازات شود و افراد مهیا کننده یا مشوق تن فروشی بعنوان قوادی نامیده شده و حتی نوعی فحش محسوب میشود .
اما در یک جهان بینی و فرهنگ دیگر نه تنها این اعمال زشت نیست و مورد پیگرد قرار نمیگیرد بلکه تحت حمایت قانونی و مشروع در نظر گرفته شده و مشمول پرداخت مالیات هم میشود . در آن فرهنگ به تن فروش کارگر جنسی و به قوادی هم صنعت پورن گفته میشود .
در آلمان حدود 400 هزار نفر به اینکار مشغولند و سهمی معادل حدود 20 میلیارد دلار در GDPآلمان دارند .
حال فرض کنید که این دو نفر با دو دیدگاه متفاوت بخواهند در باره راه های افزایش عزتمندی اجتماعی صحبت کنند و اختلافات بین این دو تا چه حدخواهد بود !
نمود بیرونی این تفاوت جهان بینی و منافع شخصی در نادیده گرفتن برخی واقعیات یا کم ارزش شمردن تاثیر آن واقعیات است که خوانندگان اینگونه مباحث میتوانند با شمردن شواهد مطروحه از هر طرف و نحوه برخورد با آن شواهد به اعتبار آن استدلال پی ببرند و توجه داشته باشند که افراد در طول زمان میتوانند دچار تغییر جهان بینی و منافع شخصی هم باشند و در نتیجه تحلیلهایشان حتی کاملا متضاد بشود . پس قطعا بررسی شواهد بر نظرات افراد برتری دارد .
بهر حال من برای دوری از این تفاوتهای ناشی از جهان بینی و منافع شخصی به جمع بندی این گزاره براساس یک شاخص ملموس و قابل اندازه گیری یعنی میزان رفاه مردم میپردازم . هرچند روشهای متفاوتی برای اندازه گیری این شاخص وجود دارد اما تقریبا همگی معیارهای مشترک زیادی دارند و از طرفی تاثیر جهان بینی و منافع فردی بر آن بسیار کم میشود .

-------------------------------------------------
همانطور که می بیند نقطه ضعف هر دو دیدگاه معطوف به آینده است !
در آینده چه خواهد شد ؟!
اگر با آمریکا تنش زدایی کنیم و بعد آمریکا برنامه های خود برای فروپاشی ایران را کلید زد چه دفاعی میتوانیم بکینم ؟!
اگر با آمریکا تنش زدایی نکنیم و نهایتا جنگ یا آشوب داخلی موجب فروپاشی ایران شد چه مقاومتی میتوانیم بکنیم ؟!
به نظر من هیچ راه حل و پاسخ قاطعی به اینگونه سئوالات که معطوف به سیاستگذاریهایی با نتایج بعدی است وجود ندارد .
صادق جان،‌ از دولت فعلی آمریکا که بگذریم، اطلاعی از کانتورهای توافق مورد قبول توسط استبلیشمنت امنیتی-نظامی‌ آمریکا یا اروپایی‌ها در مورد برنامه‌ی موشکی یا نقش منطقه‌ای ایران هم در دست نیست. همان طور که در مورد برنامه‌ی هسته‌ای، توافق قابل‌قبول توسط آمریکا و اروپا در سال ۹۴ با توافق مطلوب اسرائیل و عربستان یا توافق مطلوب خود آمریکایی‌ها در سال ۸۴ تفاوت‌های چشمگیری داشت، منطقیست نتیجه بگیریم در مورد مسأله‌ی موشکی و منطقه‌ای نیز چنین است. لازمه‌ی رسیدن به توافقی مشابه برجام آن است که حکومت به برنامه‌ی موشکی یا حضور در منطقه هم آن طور که شما در این چند وقت نوشته‌اید به دید ابزار و نه هدف نگاه کرده و فرآیند مذاکره آغاز شود. آن وقت است که خط قرمزها و پیشنهادهای طرف مقابل مشخص شده و برنامه‌های مختلف نیروهای رقیب داخل حکومت با جزئیات بیشتر در کشور به بحث گذاشته می‌شود. این روندی است که در مورد برنامه‌ی هسته‌ای طی شد. ۱۲ سال مذاکره و پیشنهادهای مختلفی که دو طرف روی میز گذاشتند و در همان حال مشغول افزایش کارت‌های بازی خود بودند، در نهایت به برجام منتهی شد.
Saman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Saman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-21-2019, 11:41 PM   #42
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Saman نمایش پست ها
صادق جان،‌ از دولت فعلی آمریکا که بگذریم، اطلاعی از کانتورهای توافق مورد قبول توسط استبلیشمنت امنیتی-نظامی‌ آمریکا یا اروپایی‌ها در مورد برنامه‌ی موشکی یا نقش منطقه‌ای ایران هم در دست نیست. همان طور که در مورد برنامه‌ی هسته‌ای، توافق قابل‌قبول توسط آمریکا و اروپا در سال ۹۴ با توافق مطلوب اسرائیل و عربستان یا توافق مطلوب خود آمریکایی‌ها در سال ۸۴ تفاوت‌های چشمگیری داشت، منطقیست نتیجه بگیریم در مورد مسأله‌ی موشکی و منطقه‌ای نیز چنین است. لازمه‌ی رسیدن به توافقی مشابه برجام آن است که حکومت به برنامه‌ی موشکی یا حضور در منطقه هم آن طور که شما در این چند وقت نوشته‌اید به دید ابزار و نه هدف نگاه کرده و فرآیند مذاکره آغاز شود. آن وقت است که خط قرمزها و پیشنهادهای طرف مقابل مشخص شده و برنامه‌های مختلف نیروهای رقیب داخل حکومت با جزئیات بیشتر در کشور به بحث گذاشته می‌شود. این روندی است که در مورد برنامه‌ی هسته‌ای طی شد. ۱۲ سال مذاکره و پیشنهادهای مختلفی که دو طرف روی میز گذاشتند و در همان حال مشغول افزایش کارت‌های بازی خود بودند، در نهایت به برجام منتهی شد.
1- گاهی نمیشود ابزار و هدف را از هم جدا کرد یعنی به فرض که ایران با آمریکا به توافق همه جانبه ای رسیدند . حتی با این فرض نمیتوان بازوهای منطقه ای را حداقل بطور کامل از دست داد چون با از دست دادن آن شرایطی جدید ایجاد میشود که شاید نقض عهد طرف مقابل را از نظر منافع موجه کند .
2- اینکه مذاکره انجام شود یا نشود و چگونه بشود بستگی به سیاستگز اران دارد دارد . دوسال مذاکره در عمان در حال انجام بود و حتی حسن روحانی هم نمیدانست .
آنچه اینجا من به آن پرداختم نشان دادن نقص و ابهام نظریه ای بود که با شدت و حدت به فواید مذاکره میپرداخت و عدم مذاکره را صرفا ناشی از ترس از نافرمانی مردم میدانست . من خواستم نشان دهم که مبلغان این نظریه در باره چگونگی برخورد با نقض عهد آمریکا و دخالت آن کشور در امور داخلی ایران که میتواند تا فروپاشی هم پیش برود حرفی برای گفتن ندارند .
3 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 02:03 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.