آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > ایران > خبر سیاسی

موضوع بسته شد
    نمایش ها: 15389 - پاسخ ها: 65  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-17-2010, 12:31 AM   #51
صادق

تشکرها: 5,593
در 2,283 پست 10,311 بار تشکر شده
Points: 25,072, Level: 95 Points: 25,072, Level: 95 Points: 25,072, Level: 95
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : توهین بی سابقه اکبر گنجی به ائمه شیعه

نقل قول:
نوشته اصلی توسط payman نمایش پست ها
چون اجازه بحث ندارم فقط خواستم آخر کاری یه سلامی عرض بکنم و بگم که احترام به عقاید دیگران واقعا لازم است .

مثلا من اعتقاد دارم که زمین برروی ماهی قرار دارد و ماهی برروی آب وآب بر روی خاک ....و دوست دارم بقیه نیز مانند من که به که به اعتقادات دیگران احترام می گذارم به این عقیده من احترام بگذارند.
.
علیک السلام پیمان جان
آقا چرا اجازه بحث ندارید ؟! مگر شما چه فرقی با آنهمه کاربران دیگر دارید که بحث میکنند ؟ کم لطفی نفرمایید لطفا ! البته همانگونه که آقا شهاب گفتند "دوستان عزیز قرار ما این بوده که بحث مذهبی صورت نگیرد. این مسئله را هم در قوانین فوروم نوشته ایم"
اما بحث غیر مذهبی و غیرقومی که ممنوع نیست ! و شما هم اگر فقط به مباحث مذهبی یا قومی علاقمندید در باره قسمت مذهبی اش که تالارهای گفتگو اعم از دینداری و بی دینی زیاد است ! اما در غیر اینصورت بفرمایید بحث کنید تا بقول علما مطلب یاد گیریم !
و اما بعد احتراما برای چندمین بار خاطرنشان میکنم که موضوع این سرنگار دروغ توهین آمیز بود و نه صرفا احترام به عقاید ! مثلا اگر کسی مانند شما اعتقاد داشته باشد" زمین برروی ماهی قرار دارد و ماهی برروی آب وآب بر روی خاک " البته باید به آن احترام گذاشت اما اگر شما خود را یک مسلمان بدانید و در مجامع عمومی این باور را جزیی از دین اسلام معرفی کنید مسلما دیگر قابل احترام نخواهد بود چون خدای ناکرده دروغی گفته اید !
صادق آنلاین نیست.  
قدیمی 01-17-2010, 01:09 AM   #52
payman

payman's Avatar

تشکرها: 656
در 174 پست 546 بار تشکر شده
Points: 8,178, Level: 61 Points: 8,178, Level: 61 Points: 8,178, Level: 61

سلام صادق عزیز !

نقل قول:
اما اگر شما خود را یک مسلمان بدانید و در مجامع عمومی این باور را جزیی از دین اسلام معرفی کنید مسلما دیگر قابل احترام نخواهد بود چون خدای ناکرده دروغی گفته اید !
البته نمیدانم پست قبلیم چطوری تایید شد !خواهشا انرا زیادی حمل بر شیطنت یا ناجنسی نکنید !

راستش اصل اون اعتقاد ( ماهی و خاک و آب و شاخ گاو ) یک حدیث اسلامیست است که کلینی از امام صادق نقل کرده حال اینوسط بنا به گفته خود شما یکی خدای ناکرده دارد دروغ میگوید یا دروغی را تایید میکند و عقیده اش قابل احترام نخواهد بود.( انتخاب با خودتان ).

حالا اگه صدها مورد از اینها باشد (که هست )حاضرید باز بگویید که یکی خدای ناکرده دروغ میگوید و نظرش قابل احترام نیست؟!

در پایان هم خدمتتان عرض کنم که این بحث را چون اساسا مذهبیست ادامه نمیدهم فقط خواستم تا حدودی همون پیشداوری ها و حصار های ذهنی را در قبول و رد یک مسئله بیان کنم.

بدرود وطنی.
.
payman آنلاین نیست.  
2 کاربر از payman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-17-2010, 01:10 AM   #53
سلام

تشکرها: 319
در 440 پست 1,252 بار تشکر شده
Points: 7,392, Level: 57 Points: 7,392, Level: 57 Points: 7,392, Level: 57
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط arman نمایش پست ها
چه کسی گفته ما جرات شنیدن گفته های خلاف اندیشۀ مادرزادیمان را نداریم ؟
منتهی ما این را خوب می دانیم که هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد. آیا جای بحث علمی آن هم در مورد موضوعاتی که حساسیت فوق العاده ای روی آنهاست در یک مصاحبه ی چند دقیقه ای تلویزیونی است ؟ آیا اکبر گنجی این را نمی داند؟ بعدش هم من جایی ندیدم ایشان حتی یک سوال مطرح کرده باشد! فقط مشتی ادعاهای قلنبه، که اصلاً در صلاحیت علمی ایشان هم نیست، پرتاب کردند و رفتند! فکر می کنید سخنان ایشان روی کسی که مطالعات دینی پایینی دارد چه تاثیری می تواند داشته باشد؟ لابد او را از ژرفای ظلمات به سوی انوار قدسی رهنمون می شود!

خود را به خواب نزنیم. عزیز من درد اینها سوال و جواب علمی نیست اصلاً بضاعتش را هم ندارند، من که در پست قبلی خودم،این مطلب را باز کردم، درد اینها سیاسیست. حالا شما می گویی بنشینیم با اینها بحث علمی کنیم اصلاً هم به روی خود نیاوریم که چه کرده اند. حتی اگر در بحث علمی هم کاملاً متقاعدشان کنیم زهر خودشان را ریخته اند چون به جز معدودی خواص کسی بحث های جدی علمی را دنبال نمی کند آنها هم این را خوب می دانند.

وقتی این ها بدون کمترین توجهی چیزهایی که در جامعه حرمت دارند را بر زمین می کوبند و می شکنند خوب اسمش می شود حرمت شکنی دیگر. پس چه بگوییم به آن؟
ضمن تاييد سخنان ارمان عزيز .و در پاسخ به شمشيري گرامي از انجايي كه ساير عزيزان از جهتي به اين مساله پاسخ داده اند . بنده در اينجا فكر مي كنم خالي از لطف نباشد كه يك فتواي مشهور شيعه هم عرض شود .
اين فتوا در كنار استدلالاتي هم كه دوستان اوردند خالي از لطف نمي باشد .
متن فتوا چنين است:
تهيه و خريد و فروش و نگه دارى كتب ضاله حرام است مگر براى کسانيکه اهل علم هستند و در صدد جواب و پاسخ گوئى از مطالب ضاله هستند.

خوب شمشيري عزيز .اين فتوا به موضوعي اشاره دارد
اشاره اش به ان است كه جز كساني كه قدرت درك درست از نادرست( در حد مطالب واقع در ان كتب) را دارند از لحاظ شرعي حق خواندن كتب گمراه كننده را ندارند .
اما اين مساله را ربط مي دهم به همين قضاياي شبهه افكني .
شمشيري گرامي .اگر شخصي مانند گنجي واقعا شبهه اي دارد .مي خواهد درمورد بعضي از مسلمات شيعي تحقيق كند و راه راست را از ناراست بيايد .خوب اين راه باز است .
اتفاقا به نظر بنده براي قوي شدن ايمان .داشتن علم در بعضي از اين موارد هم سودمند است .
اما شما فرض كنيد كه يك شخصي در يك شبكه سياسي يا يك محيطي كه عده اي به غير قصد فراگيري مبحثي ديني و كلا به غير چنين قصدي جمع شده اند چنين شبهاتي را مطرح مي كند.
خوب .اين شبهه توسط چند صد هزار نفر شنيده مي شود .
واقعا چند نفر انها استطاعت علمي براي شنيدن چنين شبهه اي دارند ؟
(ضمن اينكه به همه ان افراد شنونده پاسخ ان شبهه هم داده نمي شود ).
سلام آنلاین نیست.  
قدیمی 01-17-2010, 01:24 AM   #54
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,151
در 2,496 پست 13,688 بار تشکر شده
Points: 29,490, Level: 99 Points: 29,490, Level: 99 Points: 29,490, Level: 99
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

جناب صادق آقای عزیز موضوع این تایپک این است: توهین بی سابقه اکبر گنجی به ائمه شیعه

در اینجا که بحث دروغ مطرح نشده است. همینطور شما متن این سرنگار را دقت بفرمایید:

نقل قول:
وی در گفتگویی با شبكه بی بی سی فارسی،در اظهاراتی حرمت شکنانه......
به نظر شما جهت گیری این کلمۀ حرمت شکنانه چیست؟ وجود همین کلمۀ "حرمت شکنانه" باعث شد تا من آن پاسخ را بنویسم. این خبر خودش جهت گیری و موضع گیری مذهبی دارد. وگرنه چه دلیلی داشت از این واژه استفاده شود؟؟ حال جناب شهاب ما را شکار فرمودند که چرا بحث مذهبی میکنید. خب اساس وجود این تایپک موضع گیری مذهبی دارد. تنها یک خبر بی طرف نیست که ما فقط به تحلیل واقعه بپردازیم. همین منبع میتوانست خبر را براساس آنچه که روی داد نقل کند: اکبر گنجی در فلان رسانه فلان موارد را گفت. چه ایرادی در این میبود؟ در آنصورت شما هم موضوع مدرسی و گنجی را ارائه میکردید و ما هم تنها میخواندیم و یک تشکر نثار پست جنابعالی میکردیم! اما میبینیم که اینطور نبوده و در خبر غرض ورزی صورت گرفته است آنهم از نوع ناشیانه اش! اینجا پای حرمت شکنی مطرح شده و من هم عرض کردم که در اینصورت چرا پاسخش داده نمیشود و تنها به شخصیت و سابقۀ گنجی پرداخته میشود؟ من میگویم چرا اینقدر فرصت سوزی میکنیم و موقعیت خودمان را تضعیف؟ مگر تشیع پاسخی برای این سئوالات ندارد که اینقدر یک عده از این انکارات خونشان به جوش آمده است؟ اگر دارد بدهد.

همینطور خدمت آقا شهاب عرض میکنم که هرخبری با چنین طبیعتی به طور ناخودآگاه به سمت مباحث مذهبی کشیده میشود. چراکه اصل خبر بر اساس موضع گیری مذهبی تهیه شده است.

همینطور پایان خبر را ملاحظه کنید:

نقل قول:
فاصله میان این 5 نفر(گنجی ، مهاجرانی ، سروش ، كدیور و بازرگان) با میرحسین موسوی ،فاصله میان ابوذر و علی(ع) می باشد !
میبینیم که منبع خبر با حماقت هرچه تمامتر جهت گیری سیاسی خود را آشکار میکند و در اصل با طرح یک موضوع مذهبی با برخوردی کاملا ناشیانه سعی در اثر گذاری بر مخاطب دارد. پس جهت گیری های سیاسی از یک مسالۀ مذهبی آغاز میشود. حال چطور میشود به خبر پرداخت ولی قسمت اول آنرا نادیده گرفت و بحث نکرد؟؟

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.  
این کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 01-17-2010, 01:30 AM   #55
سلام

نقل قول:
نوشته اصلی توسط payman نمایش پست ها
سلام صادق عزیز !
البته نمیدانم پست قبلیم چطوری تایید شد !خواهشا انرا زیادی حمل بر شیطنت یا ناجنسی نکنید !

راستش اصل اون اعتقاد ( ماهی و خاک و آب و شاخ گاو ) یک حدیث اسلامیست است که کلینی از امام صادق نقل کرده حال اینوسط بنا به گفته خود شما یکی خدای ناکرده دارد دروغ میگوید یا دروغی را تایید میکند و عقیده اش قابل احترام نخواهد بود.( انتخاب با خودتان ).

حالا اگه صدها مورد از اینها باشد (که هست )حاضرید باز بگویید که یکی خدای ناکرده دروغ میگوید و نظرش قابل احترام نیست؟!

در پایان هم خدمتتان عرض کنم که این بحث را چون اساسا مذهبیست ادامه نمیدهم فقط خواستم تا حدودی همون پیشداوری ها و حصار های ذهنی را در قبول و رد یک مسئله بیان کنم.

بدرود وطنی.
.
پيمان جان .حقيقتش انست كه تشيع به هيچ يك از كتب حديثش مطلقا صحيح نمي نگرد (بر خلاف ديگران كه چند صحيح از نظر خود دارند ).
يعني هرگز ما شيعيان ادعا نداريم كه انچه در اصول كافي يا بحار يا وسائل و امثال ان امده سخنان همه اش سخنان معصوم (ع)است .
در همين بحار الانوار كه بزرگترين كتاب حديث شيعي است و نويسنده ان نيز يك عالم ديني بزرگ شيعي .نويسنده سعي كرده كه هر حديثي را اعم از درست و غير ان يافته در موضوعات مختلف جمع كند و عرضه كند .(مثلا احاديثي وجود دارد كه بحث علمي هم در ان نيست و بحث خانوادگي است .ولي هر شخص شيعه اي با خواندن ان حديث راحت متوجه مي شود كه اصلا اين حديث با مسلمات شيعه (بله يا محكمات شيعه )هم همخواني ندارد .خوب حالا شما چگونه تصور مي كني چنان حديثي كه با محكمات ما هم همخواني ندارد در ان كتاب هاي حديثي شيعه امده باشد ولي مثلا حديثي با اين مضمون نباشد؟
متاسفانه كثرت احاديث جعلي باعث شده كه از اين شبهات زياد حاصل شود
سلام آنلاین نیست.  
این کاربر از سلام بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 01-17-2010, 01:32 AM   #56
شمشیری

شمشیری's Avatar

payman گرامی ممنون از این منبع. راستش من این حدیث را نشنیده بودم. از سلام گرامی خواهش میکنم که در صورت امکان به حدیث مورد نظر شما مراجعه کنند و نظر خود را در مورد صحت آن بیان کنند. البته برای جلوگیری از تذکر دوبارۀ مدیریت سلام جان پیام خصوصی بدهند. ممنون

شمشیری آنلاین نیست.  
قدیمی 01-17-2010, 01:58 AM   #57
صادق

تشکرها: 5,593
در 2,283 پست 10,311 بار تشکر شده
Points: 25,072, Level: 95 Points: 25,072, Level: 95 Points: 25,072, Level: 95

اقا پیمان گرامی
امیدوارم پاسخ سلام عزیز تاحدی راهگشا باشد .!
یک لطیفه ای میگوید 3 نفر در دریا سرگردان بودند ! قایقی رسید که دونفر گنجایش داشت ! قایقران گفت سوالی میپرسم هرکس جواب داد سوار شود ! از اولی پرسید پایتخت ایران کجاست و او سریع گفت تهران وسوار شد !به دومی گفت پایتخت آمریکا کجاست و جواب شنید واشنگتن و فورا سوار شد ! به سومی گفت بگو ببینم پایتخت بورکینا فاسو کجاست ؟ سومی گفت حالا نمیخواهی سوار کنی چرا سوال سخت میپرسی !
خلاصه پیمان گرامی نه این سوالات تازه گی دارد و نه پاسخهایش که در هر زمان به فراخور حال داده شده است !
خودم ابتدای این گونه سخنان را در نوشته های مرحوم تقی ارانی خواندم که حدود 70سال پیش در مجله دنیا گفته بود ! بهرحال بستگی دارد چه بخواهیم ! من شخصا بدنبال حقایق و واقعیتها هستم !
و اما شمشیری گرامی من قبلا نسبت به علت توهین آمیز یا همان حرمت شکنانه در این پست توضیح داده ام و راهی برای دنبال کردن شکها را نیز در اینجا گفتم .هرچند دوستان مطلبی را که نپسندند اصلا مطالعه نمیکنند تا حداقل براساس آن نقد کنند !
صادق آنلاین نیست.  
قدیمی 01-17-2010, 01:59 AM   #58
مرتضی

تشکرها: 15,484
در 2,080 پست 10,717 بار تشکر شده
Points: 23,622, Level: 94 Points: 23,622, Level: 94 Points: 23,622, Level: 94
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%

امیدوارم با ورود به بحث این آش را بیشتر هم نزنم چون نه اطلاعات مذهبی آنچنان دارم و نه علاقه ای به بحث در این مورد؛ اما اختلاف نظرهای مطرح در این تاپیک (اگرچه برخی نکات جالب در حواشی اش هست) تا حد زیادی مربوط به این است که دو موضوع متفاوت به بحث گذاشته شده که نباید انتظار داشت به جایی برسد.

یکی این که آیا یک شیعه (یا کسی که ادعا می کند شیعه است) می تواند به اعتقادات پایه ای تشیع به دید تردید نگاه کند و به چالش بکشد و در عین حال مرتد خوانده نشود. در این مورد قوانین فوروم اجازه بحث نمی دهد اگرچه مطلب مهمی است و دوستان تا حدی تشریح کردند.

دوم، آیا ادعای جناب گنجی در دسته بندی بحث فوق قرار می گیرد؟ جواب تقریبا منفی است. جناب گنجی اطلاعات مذهبی و پیشینه بحث مذهبی ندارد. این ادعای ایشان صرفا از بُعد سیاسی قابل بررسی است (کاری که در فوروم ایران آمریکا معمول و معقول است). نظر ایشان از چنین ادعایی سیاسی است و قصدشان ارتباط چندانی به بحث مذهبی ندارد. اگرچه چیزی که مطرح کرده اند سوالی است که برای بسیاری از دنبال کنندگان بحث ها مذهبی همواره مطرح است. ایشان هم مانند برخی از مخالفانشان در کشور استفاده ابزاری از دین کرده اند و کاری به میزان آزادی های فکری شیعیان ندارند. مثلا جناب علیاحضرت شاهزاده می فرمایند هر کس طرفدار من است در شب چهارشنبه سوری فشفشه در کند! اگر با شنیدن این خبر به فکر بیافتید که در باب رسوم کهن ایرانی و ریشه های آن تحقیق و بحث کنید به نظر کمی عجیب است.

این که از بحث بر سر این دو مسئله متفاوت به نتیجه برسید، بعید به نظر می رسد.
مرتضی آنلاین نیست.  
قدیمی 01-17-2010, 02:13 AM   #59
سلام

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهاب نمایش پست ها
سلام عزیز علیرغم خواهش و تذکرات زیاد شما علاقه و عمد عجیبی دارید که بحث ها ر ا مذهبی کنید. این روش شما صحیح نیست و ناقض قوانین سایت است.
شهاب عزيز .ببينيد وقتي موضوعي مذهبي است يا حداقل به مذهب مربوط است چگونه با ان پاسخ دهيم كه وارد مرزهاي مذهب نشويم ؟
كاربر محترمي بحث را به انجا كشانده كه حديثي را بيان كرده كه جعلي است .
خوب بنده چگونه بايد به وي بگويم اين حديث جعلي است ولي در عين حال از كتب شيعي كه علماي شيعه هم معتقدند در ان حديث شيعي وجود دارد سخني بر زبان نياورم؟
خوب بنده براي انكه بگويم حديث جعلي وجود دارد بايد بگويم كتب حديثي وجود دارند كه احاديث جعلي در ان است .و علماي شيعه هم (برخلاف ديگر مذهب اسلامي )خود كتب شيعي را مصون از حديث ضعيف يا جهلي نمي بينند .(حديث جعلي هم نه انگشت شمار كه زياد وجود دارد )
شما راهنماييم كن من چگونه مي توانستم بدون گفتن اين مسائل پاسخ ان كاربر محترم را بدهم .(ضمنا در مورد ذكر فتاوا شايد نظراتتان درست باشد كه سعي مي كنم اينجا كمتر فتاوا را ذكر كنم )
سلام آنلاین نیست.  
قدیمی 01-17-2010, 03:41 AM   #60
باران

باران's Avatar

تشکرها: 7,634
در 3,744 پست 14,600 بار تشکر شده
Points: 46,705, Level: 100 Points: 46,705, Level: 100 Points: 46,705, Level: 100
Activity: 81%
Activity: 81% Activity: 81% Activity: 81%

سیاست کشور ما در حال حاضر با دیانت گره خورده و به نوعی از دین ارتزاق می کند متأسفانه همین امر باعث شده که مسؤولین با هر تحصیلاتی خود را شایسته اظهار نظر کارشناسی در مورد علوم دینی ببینند . البته تفکیک این دو با اوضاع فعلی جهان سیاست کار مشکلی است و بحث پیرامون آن مشکل تر .
قدیمی 01-17-2010, 07:08 AM   #61
شمشیری

شمشیری's Avatar

نقل قول:
آقای گنجی منکر مسئله مهدویت شده، پس ایشان منکر شیعه دوازده امامی شده اند . اگر دوستان علاقه د ارند می توانند بحث کنند که آیا قضیه انکار مصداق توهین است یا نه؟ مثلا اگر یک مارکسیست وجود خداوند را انکار کرد آیا الزاما توهین کرده؟
منکر شدن مصداق توهین نیست. البته این نظر من است. شاید بهتر باشد بگوییم اگر یک مارکسیست خدا را انکار "نکرد" و قبول کرد توهین تلقی میشود با توجه به اینکه شنیده های من حاکی از آن است که مارس گرایی "خدا" را مفهومی اختراعی میدانند؟ این یک مساله است. مارکسیسم یک باور است و اصولی دارد.

تشیع هم به عنوان مذهب اصولی دارد. حال انکار بخشی از تشیع یا بدست ابزارهای موجود در اندیشۀ شیعه گری قابل پاسخ است یا خیر. زیانی از این "انکار" در اندیشۀ تشیع حاصل شده است؟ آری یا خیر؟؟ اگر خیر که چرا باید توهین تلقی شود؟ اگر آری که خب تشیع باید به فکر چاره باشد و ترمیم کند وگرنه که محکوم به فناست! کسی با هر پیشینه ای بیاید و اصلی از مذهب را انکار کند توهین نیست. فرصت است. مذهب میتواند با پاسخ به این شخص پایه های خود را مستحکم تر کند. چرا که نه؟ اتفاقا خدمت دوستانی که معتقد به عدم صلاحیت گنجی در این زمینه هستند اینرا عرض کنم کع این حتی بیشتر به نفع اندیشۀ شیعی است که به آسانی پاسخ ایشان را بدهد و برای خویش یک برد تبلیغاتی رقم بزند. این راهبرد بدیست؟ البته اگر پاسخی برای انکارها نیست که مساله جداست.

من فکر میکنم توهین خواندن یک"انکار مذهبی" در اصل انکار استدلال و تعقل و عمق خود مذهب مورد دفاع ماست. ما با این کار پایه های نفوذ فکری تشیع را سست میکنیم. من نمیدانم هدف از توهین نامیدن و حرمت شکنی نامیدن چیست؟ کمک به مذهب؟ یا تخریب آن؟ آنچه که مسلم است در عمل سرانجامی جز تخریب ندارد.

شمشیری آنلاین نیست.  
قدیمی 01-17-2010, 10:50 AM   #62
namira

namira's Avatar

تشکرها: 23,335
در 4,517 پست 26,535 بار تشکر شده
Points: 63,998, Level: 100 Points: 63,998, Level: 100 Points: 63,998, Level: 100

با سلام خدمت دوستان گرامي
واقعيت اين است كه بيشتر از اينكه بحث جنبه مذهبي و يا سياسي پيدا كند دارد به سمت تلقي ما از واژه توهين ميل ميكند
سري به لغت نامه مرحوم دهخدا زدم :
توهین :
[ ت َ ] (ع مص ) سست کردن . (تاج المصادر بیهقی ) (زوزنی ) (دهار) (ترجمان جرجانی ترتیب عادل بن علی ). سست گردانیدن . (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). ضعیف گردانیدن . (از اقرب الموارد). خوار کردن . خوار شمردن . خوارداشت . ضعیف و سست شمردن . حقیر و سبک داشتن . سبک داشت . (از یادداشتهای مرحوم دهخدا). توهین که معمولاً استخفاف و کوچک شمردن استعمال میشود در لغت به معنی ضعیف ساختن است و در زبان عربی بجای آن اهانت گویند. (نشریه ٔ دانشکده ٔ ادبیات تبریز سال 1 شماره ٔ 2). || (اِ) خواری و زبونی و ناتوانی و سستی . (ناظم الاطباء) : توقیر من به تحقیر و تعظیم به توهین بدل گردد. (سندبادنامه ص 72).
به نظر بنده و با توجه به گفته هاي مرحوم دهخدا بعيد ميدانم انكار وجود يك حقيقت مسلم (امام زمان) توهين به خود ايشان تلقي شود (آنهم توسط شخصي مثل آقاي گنجي!) با توجه به اينكه منزلت و جايگاه ائمه (ع) با توجه به اخبار و اصولي كه شيعه به آن معتقداست از چنان جايگاه و اعتباري برخوردار است كه براي هر ذهن حقيقت جويي در صورت برخورداري از اندكي حقيقت طلبي قابل اثبات خواهد بود.البته كساني كه بدنبال حقيقت نيستند و نيتشان صرفا نفي وجود ايشان با تمسك به هر نوع روش و رفتار و گفتاريست مصداق بارز كساني هستند كه خود را به خواب زده اند و بيدار كردنشان مگر با صور اسرافيل امريست بعيد!

از طرف ديگر قطعا گفتن دروغ (با توجه به ادعاي آقاي گنجي و استناد ايشان به كتاب آقاي مدرسي و تكذيب ايشان )با استناد به لغت نامه دهخدا حقیر و سبک دانستن شعور مردم و توهين به آن (شعور مردم )تلقي مي گردد!

حال اگر شخصي شنيدن دروغ از زبان شخصي كه با او در برخي مسائل سياسي هم عقيده نيست را توهين به شعور خود ميداند(مثلا احمدي نژاد!) و شنيدن دروغ از زبان كسي كه با او در برخي مسائل هم عقيده هست (مثلا گنجي! ) را توهين به خود نميداند اختيار با خودش هست اما كم انصافيست كه از ديگران هم بخواهيم شعور خود را آن هم در اين سطح ناديده بگيرند!
الله حافظ!
--------------------------------------------------
يك سئوال :
دوستان اطلاع دارند كه آيا جناب سیدحسین مدرسی هماني هستند كه در نيوجرسي مشغول به تدريس بودند ؟
namira آنلاین نیست.  
3 کاربر از namira بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-17-2010, 03:53 PM   #63
شمشیری

شمشیری's Avatar

نقل قول:
حال اگر شخصي شنيدن دروغ از زبان شخصي كه با او در برخي مسائل سياسي هم عقيده نيست را توهين به شعور خود ميداند(مثلا احمدي نژاد!) و شنيدن دروغ از زبان كسي كه با او در برخي مسائل هم عقيده هست (مثلا گنجي! ) را توهين به خود نميداند اختيار با خودش هست اما كم انصافيست كه از ديگران هم بخواهيم شعور خود را آن هم در اين سطح ناديده بگيرند!
الله حافظ!

واقعا مشخص نیست که چرا حرفهای آقای گنجی میتواند به شعور من شیعه مذهب توهین کرده باشد؟!!؟ صحبتهای گنجی چه ارتباطی به توهین به شعور یک فرد میتواند داشته باشد؟ اگر ایشان صلاحیت نظر را ندارد که چرا باید حرف ایشان جدی گرفته شود؟ در اینصورت که ضرری به اندیشۀ شیعی وارد نمیشود. کسیکه از ریاضیات یا فیزیک چیزی نمیفهمد و بیاید اظهار نظر کند باید به شعور من توهین شود؟!؟! در مورد احمدی نژاد بحث متفاوت است. ایشان مثلا رئیس جمهور مملکت تشریف دارند! مشخص است که باید در مقابل یک یک افراد ملت پاسخگو باشند. گنجی کیست؟ یک رانده شده ایست که هیچ کارۀ این کشور است! نظرش نظر یک فرد است. در عین حال من احساس میکنم علت اصلی توهین دانستن حرفهای ایشان همانا "نداشتن پاسخ" برای اداعاهای او است. اگر تشیع پاسخی در چنته دارد ارائه کند و مساله را به نام خودش رقم بزند. چرا اینکار انجام نمیشود؟ شیعیان یا جوابی در آستین ندارند و یا حوصلۀ پاسخ! که در هردو صورت گرفتارند!!

در ضمن صرف معرفی کتاب! که نشد پاسخ! "برو این کتاب را بخوان آنجا نوشته چرا!!" این پاسخی بود که از سوی برخی دوستان فوروم به شخص من داده شد. این دیگر چه پاسخی است؟!؟ آقا جواب این منکرات را دارید یا خیر؟ یک کلمه :بله یا خیر. اگر بله بسم الله ما را مستفیض کنید و اگر خیر در شیوۀ خود تجدید نظر بفرمایید چراکه در جهت تخریب پایه های تشیع گام برداشته ید. از آقا صادق عزیز دعوت میکنم به جای دلخوری از حرفهای من پدرانه تشریف بیایند و موارد را توضیح دهند.

بقول نامیرا: الله حافظ!

شمشیری جان مکررا درخواست شد بحث مذهبی پیش نکشید. ممنون از همکاریتان - مدیریت فوروم

شمشیری آنلاین نیست.  
قدیمی 01-17-2010, 04:22 PM   #64
شمشیری

شمشیری's Avatar

من "پاسخکی" نوشتم که حذف شد.

شمشیری آنلاین نیست.  
قدیمی 01-17-2010, 04:29 PM   #65
فابیان

فابیان's Avatar

تشکرها: 29,331
در 3,403 پست 14,832 بار تشکر شده
Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88

فابیان آنلاین نیست.  
این کاربر از فابیان بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 01-17-2010, 06:48 PM   #66
arman

تشکرها: 15,308
در 451 پست 2,400 بار تشکر شده
Points: 13,717, Level: 76 Points: 13,717, Level: 76 Points: 13,717, Level: 76

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شمشیری
آرمان گرامی. اول از همه از اینکه اولین بار است با شما هم صحبت میشوم خوشحالم. امیدوارم در همین دقیقۀ اول کارمان به کلانتری نکشد!(شوخی) برادر و استاد گرامی، ایشان انکار واضح کردند؟ خوب شما اثبات واضح بفرمایید! این نظر ایشان است. شما اگر میتوانید خلافش را ثابت بفرمایید. ما منتظریم دلایل شما را بشنویم نه شاهد سنجش صلاحیت گنجی توسط شما باشیم. ایشان صلاحیت دارند یا خیر ربطی به من و شما ندارد. اگر جیبمان از استدلال و سند و مدرک برای ادعاهایمان پر است دیگر چرا باید به بیراه برویم؟؟ میتوان از کسانی مانند گنجی به نفع خودمان استفاده کرد. چراکه نه؟ شما هم بروید و با استدلال مفتضح بودن این شخصیت بی تربیت(اکبر آقای گنچی) را در میدان رسانه و افکار شکاک با قدرت ثابت بفرمایید. به هرحال ما منتظریم ببینیم شما و آقای صادق چطور ادعاهای گنجی را با دلیل و سند رد کرده و خلافش را ثابت میفرمایید.
در فیزیک نیوتنی می گویند هر عملی را عکس العملی است مساوی با آن و در خلاف جهت آن.
پس شمشیری عزیز ابتدا باید دید عملی که صورت گرفته ماهیتش چیست و از چه سنخی است سپس پاسخی در خور آن عمل تدارک ببینیم.
من در پست قبلی خود با دلیل و مدرک، کامل توضیح دادم که این عمل گنجی یک ماهیت سیاسی و خرابکارانه دارد. و شما هم در این مورد مخالفتی ابراز نکردید، اما با بی دقتی به نوشته های بنده باز حرف خود را تکرار می کنید.
به بیان دیگر به نظر می رسد که شما در اصل با این قانون نیوتن موافق نیستید! یعنی به نظر شما هیچ احتیاجی نیست عمل و عکس العمل از یک سنخ باشند. یعنی مثلاً اگر یک مست با اسلحه به شما حمله کند شما ابتدا از دیگران می خواهید مستی وی را برای شما اثبات کنند تا مطمئن شوید، سپس با آرامش در برابرش می ایستید و در مورد نفی خشونت افسار گسیخته داد سخن می دهید و با استدلال او را مفتضح می کنید و به او چند کتاب معرفی می کنید و با او به مناظره می نشینید.

هر چه من و سایر دوستان می گوییم نر است باز شما و می گویی بدوش!

در عدم کارایی روش پاسخگویی با استدلال به این عمل گنجی همین بس که در این فروم مشاهده کردید تا بحث می خواهد به آن سمت برود زود قضایا گسترده می شوند و نمی شود به این راحتی ها جمعش کرد و در آن مراحل آدمهای کمتری هم حوصله دارند واقعاً بحث را ادامه دهند. بحث در این زمینه ها مانند علوم تجربی نیست که به راحتی و با تجربه یا چند استدلال دانسته ها را ثابت کنیم. مثلاً اگر کسی در یک برنامه ی تلویزیونی بگوید آب به نظر من در فشار یک اتمسفر در صفر درجه یخ نمی زند و هیچ دلیلی هم تا حالا دانشمندان ارائه نکرده اند، هیچ کس از این گفته بر آشفته نمی شود چون اثباتش برای همه و حتی عوام ساده است.

اما چون ذهن من فیزیکی است و مسائل را ساده می کند بگذارید چند استدلال کوتاه برای خودم را اینجا بازگو کنم:
دلایل شیعه برای مهدویت لااقل دو دسته دلیل عقلی و نقلی را شامل می شود.
اول از همه که خدا و صفاتش را اثبات می کنیم. اعتبار دلایل نقلی به خاطر اعتماد به ائمه (که آن هم از اعتماد به خدا می آید) است یعنی اگر ثابت شود امام این را گفته حجت است. روایات در مورد مهدویت هم که می دانید الی ما شاالله هست.
دلایل عقلی هم از راه عدالت خدا اثبات می شوند، و اینکه در نهایت اگر خدایی هست پس بشریت به حال خود رها نشده اند و نهایتاً به دست خودشان عدالت در سراسر زمین برقرار خواهد شد و قافله ی انسانها به هدفی (که اگر خدا وجود داشته باشد قاعدتاً آن هدف هم وجود دارد) که در قرآن هم معهود هست، با رهبری که باید انسانی معصوم باشد، می رسند.

این دلایل البته در شکل تفصیلی شان قاعدتاً برای یک شیعه (که لااقل توحید را قبول دارد) کافیست اما باید دید طرف مقابل دنبال چه دلیلی است اگر کسی می خواهد همانطور که مسایل در علوم تجربی ثابت می شوند مهدویت را ثابت کنیم من که فکر نمی کنم ممکن باشد. آقای گنجی حتی اعلام نکرده اند چگونه دلایلی ایشان را ارضا می کند، وقتی ایشان تمام این دلایل عقلی و نقلی را نادیده می گیرند، بدون حتی ذکر یک دلیل (که این عین بی پروایی است)، من که دیگر نمی دانم چه دلیلی باید برای ایشان آورد. حتماً باید وجود فیزیکی ولی عصر را ثابت کنیم و بگوییم ایشان فلان جا هستند!

نقل قول:
برادر آرمان بی پروا یعنی چی؟! ایشان انکار کرده اند. حالا چرا بی پروا؟ میدانید به نظر من بی پروا یعنی چی؟ یعنی اینکه شما از حرف گنجی ناراحت شده اید ولی پاسخی هم برای ادعاهایش در حال حاضر ندارید.

حساسترین موضوعات؟ در بحث علمی حساسیت چه معنی میدهد؟؟ شما و آقای صادق که سرشارید از دلیل و سند خب یا یکی از هزاران سند و دلیلتان ادعای ایشان را رد بفرمایید. این حساسیت یک حساسیت قشریست نه فکری. تودۀ جامعۀ ایرانی به یک سری مسائل حساسیت دارد تنها به این خاطر که ایرانیان بدنبال ارضای تعصباتشانند تا پاسخ به تعقلاتشان. همین. شیعیان هم همین طور! چرا باید شیعیان این قدر حساس باشند که نتوان یک ادعای آنها را هم مورد تردید قرار داد؟ من به شیعیان پیشنهاد میکنم هروقت اینقدر به حساسیتهایشان احساس توهین کردند با نوشیدن یک لیوان آب سرد خدمتی به خود و تشیع بکنند و آرامش خود را حفظ کرده و "رگی" برخورد نکنند. بعد بنشینند و بیاندیشند که چطور میتوان پاسخی برای یک سری از تردیدها و انکارها پیدا کرد. درست؟ تعصباتشان را هم به زباله دانی تاریخ بسپارند. حساسیتهایشان را هم ضمیمۀ تعصباتشان!
من بی پروا را در بالا توضیح دادم که یعنی چه. اما بله من از حرف گنجی فوق العاده ناراحت شدم و اصلاً در دلم آشوب است، نه به آن دلیلی که شما فرمودید اما به همان دلیلی که در پست های قبل توضیح دادم و در بالا هم دوباره به آن اشاره کردم. مسئله این است که این جور شبهه ها (انکارها) انداختنش راحت است اما پاسخ گفتنش نیاز به زمان دارد. شما می گویید سند بیاوردید و کار تمام است! آیا شما خودتان به این گفته ی خود باور دارید؟ من که بعید می دانم.

وقتی سروش 2 سال پیش آن ادعایش را در مورد قرآن مطرح کرد (باز هم تصادفاً در یک مصاحبه ی سیاسی)، آیت الله جوادی آملی رفتند و در آرامش برای رد ادعای ایشان یک کتاب نوشتند. به نظر شما چند نفر از آنهایی که حرف سروش اثر مخرب خودش را رویشان گذاشته بود آن کتاب جوادی را مطالعه کردند؟ این را پیش وجدان خودتان جواب بدهید.

شما هی می گویی سند بیاوریم. آخر برای کسی (گنجی و دوستان) که سندیت قرآن را هم قبول ندارد ما دیگر چه سندی می توانیم بیاریم. با این آقا ما اصلاً باید برویم در مورد توحیدش حرف بزنیم( تازه اگر به فرض محال گوش شنوایی داشته باشد).

شما پرسیده اید در بحث علمی!!! حساسیت چه معنی میدهد؟ من که کلی توضیح دادم که آن بحث اصلاً علمی نبوده. مساله مهدویت بدون شک حائز یک حساسیت سیاسی و عاطفی است و من هم نگفته ام حساسیت علمی. اما شما بعداً نتیجه گرفته اید این حساسیت ناشی از شدت تعصب است. حالا من می گویم نخیر این حساسیت ناشی از شدت یقین است. یعنی اگر قرار باشد جامعه از این اندیشه های دینی دست بردارد فقط یک راه را می پذیرد آن هم بیان دلایل منطقی و بسیار مستحکم آن هم به آرامی پله پله و تدریجی (چون به هر حال باید عواطف مذهبی توده مردم را درست یا غلط در نظر گرفت). اما دلایل منطقی و مستحکم دقیقاً چیزی است که این دوستان در فقر شدید آن به سر می برند اما تا دلت بخواهد جنجال و هوچی گری بلدند. تا وقتی آنها این کار را می کنند ما هم وظیفه داریم توی دهنشان بزنیم. بالاخره خدا قوه قهریه را برای یک منظوری آفریده دیگر.

نقل قول:
من از گنجی دفاع نمیکنم. به بی بی سی هم نگاه مثبتی ندارم. من فقط منتظر دلایلی هستم که قرنهاست جهان تشیع قول ارائه کردنشان را داده. با تشکر.
اگر شما واقعاً به دنبال آن دلایل هستید حداقل این را بدانید که این آقایان اصلاً به دنبال آنها نیستند و توصیه ی دوستانه من به شما این است که مواظب باشید شما هم از همان راهی نروید که اینها می روند.
arman آنلاین نیست.  
3 کاربر از arman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
موضوع بسته شد

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع