آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > ایران > خبر سیاسی

موضوع بسته شد
    نمایش ها: 15389 - پاسخ ها: 65  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-15-2010, 04:14 PM   #26
فابیان

فابیان's Avatar

تشکرها: 29,331
در 3,403 پست 14,832 بار تشکر شده
Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : توهین بی سابقه اکبر گنجی به ائمه شیعه

باید اعتقادات را از دانستنی ها جدا کرد. کم میدانیم ولی بسیار معتقدیم. اعتقاد دلیل نمیخواد. حتی بعضی معتقدند فطری است.
متون شیعه دلیل همگانی نیستند. شاید آن بنده خدا میخواست یگوید حتی یک دلیل نیست ولی باز به آن معتقدیم. مثل خیلی از اعتقاداتمان ..
فابیان آنلاین نیست.  
قدیمی 01-15-2010, 04:17 PM   #27
سلام

تشکرها: 319
در 440 پست 1,252 بار تشکر شده
Points: 7,392, Level: 57 Points: 7,392, Level: 57 Points: 7,392, Level: 57
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط aHad-Urmia نمایش پست ها
صادق عزیز همانقدر که شما شیعه هستید همانقدر هم اکبر گنجی شیعه است و از اینجا به بعد دیگر دست خودتان است که تا چه میزان در عقیده ای که بدان پایبندید تحقیق کنید و به مراتب بالا برسید و یا خیر تحقیق کنید و منکر شوید پس شما نمیتوانید بگویید اکبر گنجی همین لحظه بیاید و توبه نامه بنویسد که بله من غلط کردم و شیعه نیستم!نه تنها شما که هیچکس نمیتواند چنین انتظاری داشته باشد.
احد جان .شما نوشته ايد كه همانقدر كه صادق شيعه هست گنجي هم شيعه است.
خوب شيعه بودن يعني چه ؟(دراينجا منظور از شيعه شيعه اثني عشري است.)
شيعه بودن در معناي حداقلي ان يعني قبول داشتن اصول دين و مذهب .
يكي از اين اصول مذهب امامت هست (اعتقاد به وجود 12امام معصوم (ص)به همان ترتيبي كه همه ما مي دانيم ).
خوب شما از يك طرف عرض مي كنيد كه گنجي شيعه است .
از طرف ديگر خود گنجي منكر وجود امام زمان (عج)مي باشند .
خوب ايا بهتر نيست وقتي خود شخص اصول مذهبي را انكار مي كند ما سعي نكنيم وي را از اهل ان مذهب بدانيم ؟
فقط سوال اساسي براي من ان است كه چرا اين چنين اشخاصي رسما از مذهب و دين خود كنار نمي كشند تا بتوانند راحت تر و بدون نفاق سخن خود را بگويند ؟

از دوستان تقاضامندم که حتی الامکان از بحثهای مذهبی خودداری کرده و اگر کسی توهینی به ساحت ائمه مرتکب شده صرفا این عمل را محکوم کرده و از بحثهای جانبی بپرهیزید.

با تشکر-مدیریت
سلام آنلاین نیست.  
2 کاربر از سلام بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-15-2010, 07:53 PM   #28
صادق

تشکرها: 5,593
در 2,283 پست 10,311 بار تشکر شده
Points: 25,072, Level: 95 Points: 25,072, Level: 95 Points: 25,072, Level: 95
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%

من فقط برای تنویر افکار یک نکته را اضافه میکنم تا میزان درست گویی آقای اکبر گنجی مشخص باشد !
ایشان در آخرین مصاحبه خود با بی بی سی و برای چندمین بار تکرار کرده اند که :
انديشه مهدويت در اديان ديگر مثل يهوديت و مسيحيت هم بوده و از آنجا به اسلام آمده است. لذا بر اساس شواهد تاريخی خصوصا در کتاب مهم آقای مدرسی، "شيعه در فرآيند تکامل" نشان داده شده که هيچ گونه شاهد تاريخی مبنی بر وجود فردی به نام امام دوازدهم وجود ندارد و شيعيان هم پس از گذشت چهارده قرن، حتی يک دليل هم ارايه نکرده اند که موجودی به نام امام زمان وجود دارد.

تاریخ مصاحبه 22 دیماه 1388
http://www.bbc.co.uk/persian/iran/20...th_ganji.shtml
حال برایتان نقل قول شخص آقای سیدحسین مدرسی را قرار میدهم که مدتها قبل این گفته گنجی را تکذیب کرده اما گنجی همچنان سعی در ادامه تحریف دارد
تاریخ مصاحبه مدرسی با رادیو زمانه 24 مهرماه 1387 (یعنی بیش از یکسال قبل از مصاحبه اخیر گنجی )
به راهنمایی دوستان آگاه شدم که دانشمند و نویسنده‌ی ارجمند جناب آقای گنجی در مقاله‌ی اخیر خود در سایت رادیو زمانه از این بنده‌ی ناچیز یاد و مطالبی نقل فرموده‌اند. گویا پیش از این نیز در مقاله یا مقالاتی دیگر نامی از بنده برده‌اند که چون مدت هاست به‌خاطر عارضه‌ی چشم از خواندن از صفحه‌ی کامپیوتر ممنوع و محروم هستم به‌موقع از آن آگاه نشدم. اما در مورد این مقاله که هم‌اکنون توفیق خواندن نسخه‌ای از آن دست داد توضیحی کوتاه را لازم می‌بینم:
و بعد از ارائه نکاتی پیرامون کتاب خود میگوید
امامت استمرار بُعد دوم و سوم از ابعاد مقام نبوت است که به ضرورت اصل هدایت عام در جهان و بر خلاف بُعد اول (یتلوا علیهم آیاته) زمان‌پذیر و مقید به حال و وقت خاص نیست. آن دو بُعد عبارت است از بر پاداشتن مشعل هدایت و نورانیت و معنویت (ویزکّیهم) و تبیین کتاب و معارف الهی (و یعلّمهم الکتاب و الحکمه).

و در ادامه میگوید
به عبارت ساده‌تر در مورد سخن ما اگر پیامبری پیامبران سلف ثابت شود تمام مراحل بعد تا وجود و حضور حضرت مهدی به استدلال قطعی ثابت است و اگر در وجود و حضور حضرت مهدی تردید شود تمام مراحل پیشین تا پیامبری اولین پیامبر مورد تردید قرار خواهد گرفت.

و درپایان خطاب به گنجی میافزاید
به کسانی که با آن تعریف از مفهوم امامت موافق نیستند حق می‌دهم که در چهارچوب فکری و عقیدتی خود با آن نوشته مخالفت ورزند؛ اما از کسانی که پیام کتاب را در مسأله مهدی و شمار ائمه درنیافتند تعجب می‌کنم.
http://radiozamaaneh.com/idea/2008/10/post_407.html

صادق آنلاین نیست.  
6 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-15-2010, 10:25 PM   #29
arman

تشکرها: 15,308
در 451 پست 2,400 بار تشکر شده
Points: 13,717, Level: 76 Points: 13,717, Level: 76 Points: 13,717, Level: 76

فوكویاما در كنفرانس اورشلیم با عنوان «بازشناسی هویّت شیعه» می‌گوید:
شیعه، پرنده‌ای است كه افق پروازش خیلی بالاتر از تیرهای ماست. پرنده‌ای كه دو بال دارد: یك بال سبز و یك بال سرخ. (بال سبز مهدویت و بال سرخ شهادت است )

سروش قبل از این به بال شهادت حمله کرده بود حالا هم ظاهراً نوبت گنجی است که بر مهدویت بتازد!

دوستان، همه ی دعوا سر این است که این آقای اکبر گنجی و امثالهم دارند دونسته یا ندونسته اما به هر حال منافقانه(چون به نظرم خودشان هم می دونند که این افکار با شیعه بودن اصلاً جور در نمی آد اما سعی می کنن وانمود کنن با تفکر! خودشون به این نتایج جدید! رسیدن)، در راه یه پروژه بزرگ فعالیت می کنن. که یه هدف رو داره اونم این که موتور حرکت شیعه رو از داخل پایین بیارن و اونو به یه دین به خاصیت و بی ضرر برای منافع عده ای تبدیل کنن.

نفس شیعه خوانده شدن (ولو تنها در ظاهر) افرادی مثل اکبر گنجی یا سروش خود به خود به مخاطب این طور القا می کنه که یک فرد هم می تونه شیعه باشه هم اساسی ترین اصول مذهب رو به کلی رد کنه. با این اوصاف دشمن شیعه (حالا این دشمن هر کی و هر چی هست من کار ندارم) می تونه به راحتی توسط افرادی با ظاهر خودی به درون نفوذ کنه و مذهب رو از داخل پوک و بی تحرک کنه.
(به نظر شما NED برای رضای خدا به گنجی پول میده؟)

همانطور که می دانید این دوستان علاقه ای هم به جدا کردن خود از شیعیان ندارند. بلکه گاهی خود را از بسیاری شیعه تر هم می دانند و گاه علمای برجسته قم را هم تلویحاً انسانهایی کم تفکر و گرفتار جمود می نامند. (این دقیقاً همان تفکر خطرناکی است که نباید در جامعه جابیفتد)
arman آنلاین نیست.  
2 کاربر از arman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-15-2010, 11:32 PM   #30
سلام

تشکرها: 319
در 440 پست 1,252 بار تشکر شده
Points: 7,392, Level: 57 Points: 7,392, Level: 57 Points: 7,392, Level: 57
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط arman نمایش پست ها
فوكویاما در كنفرانس اورشلیم با عنوان «بازشناسی هویّت شیعه» می‌گوید:
شیعه، پرنده‌ای است كه افق پروازش خیلی بالاتر از تیرهای ماست. پرنده‌ای كه دو بال دارد: یك بال سبز و یك بال سرخ. (بال سبز
نقل قول:
نوشته اصلی توسط arman نمایش پست ها
مهدویت و بال سرخ شهادت است )

سروش قبل از این به بال شهادت حمله کرده بود حالا هم ظاهراً نوبت گنجی است که بر مهدویت بتازد!

دوستان، همه ی دعوا سر این است که این آقای اکبر گنجی و امثالهم دارند دونسته یا ندونسته اما به هر حال منافقانه(چون به نظرم خودشان هم می دونند که این افکار با شیعه بودن اصلاً جور در نمی آد اما سعی می کنن وانمود کنن با تفکر! خودشون به این نتایج جدید! رسیدن)، در راه یه پروژه بزرگ فعالیت می کنن. که یه هدف رو داره اونم این که
موتور حرکت شیعه رو از داخل پایین بیارن و اونو به یه دین به خاصیت و بی ضرر برای منافع عده ای تبدیل کنن.

نفس شیعه خوانده شدن (ولو تنها در ظاهر) افرادی مثل اکبر گنجی یا سروش خود به خود به مخاطب این طور القا می کنه که یک فرد هم می تونه شیعه باشه هم اساسی ترین اصول مذهب رو به کلی رد کنه. با این اوصاف دشمن شیعه (حالا این دشمن هر کی و هر چی هست من کار ندارم) می تونه به راحتی توسط افرادی با ظاهر خودی به درون نفوذ کنه و مذهب رو از داخل پوک و بی تحرک کنه.
(به نظر شما NED برای رضای خدا به گنجی پول میده؟)

همانطور که می دانید این دوستان علاقه ای هم به جدا کردن خود از شیعیان ندارند. بلکه گاهی خود را از بسیاری شیعه تر هم می دانند و گاه علمای برجسته قم را هم تلویحاً انسانهایی کم تفکر و گرفتار جمود می نامند. (این دقیقاً همان تفکر خطرناکی است که نباید در جامعه جابیفتد)

ضمن تشكر از مطلب آرمان گرامي .عرض مي شود كه بد نديدم متن بيشتري از سخنان فوكوياما را بنويسم :
((( شیعه پرنده ای است که افق پروازش خیلی بالاتر از تیرهای ماست ، پرنده ای است که دو بال دارد یک بال سبز و یک بال سرخ ، بال سبز آن همان مهدویت و عدالت خواهی است چون شیعه در انتظار عدالت به سر می برد ، امیدوار است و انسان امیدوار هم شکست ناپذیر .نمی توانید کسی را تسخیر کنید که مدعی است فردی خواهد آمد که در اوج ظلم و جور دنیا را پر از عدل وداد خواهد کرد بال سرخ شیعه شهادت طلبی است که ریشه در کربلا دارد و شیعه را فنا ناپذیر کرده است . .. این پرنده زرهی به نام ولایت پذیری بر تن دارد که آنها را شکست ناپذیر نموده است ... شیعه با شهادت دو چندان می شود که هر چه او را از بین ببرند بیشتر می شود ...شما باید ولایت فقیه را بزنید بعدا اگر بپرسید چگونه می شود ولایت فقیه را زد من می گویم با استفاده از قانون اساسی ... ))
فوکویاما کنفرانس اورشلیم

ضمنا در مورد اينكه بعضي از اين حضرات علاقه اي به جداشدن از شيعه ندارند .به نظر بنده چند نكته به نظر مي رسد .
اولا انها هيچ مذهب و دين ديگري را نمي توانند مورد قبول بيابند .يعني اگر از تشيع خارج شوند به كجا پناهنده شوند .(شايد بهاييت كه در نزدشان دين مدرني است)
ثانيا:انها مي دانند كه در صورت خارج شدن از تشيع (اعلام رسمي مساله)برد كلام خود را از دست مي دهند .
يعني به ايرانياني كه هنوز هم امثال گنجي را انچنان كه بايد بشناسند نمي شناسند اعلام خروج از شيعه بودن گنجي يعني از دست دادن مقدار زيادي از اعتبار وي.
مثلا در مورد سروش شما ببينيد از وقتي كه كلام بشر بودن قران عظيم را مطرح كرده ديگر سخنانش برد سابق را ندارد.
مثلا در جمعي بحثي بود صحبتي از سروش شد .و عده اي خواستند وي را متدين نشان بدهند خود بنده در ان جمع گفتم كه هيچ مي دانيد كه سروش بشري بودن كلام قران را مطرح كرده .فردي كه اينقدر اطلاعاتش از دين دور است چطور مي تواند متدين باشد .همين قضيه باعث شد كه عده اي بگويند كه منظور ما اين نبود كه وي سواد ديني دارد و امثال اين حرفها .
اين مثال را گفتم كه عرض شود اعلام علني خروج از تشيع تاثير عميقي بر مخاطبان عامي گنجي0مردم كوچه و بازار) دارد .
مثلا چه كسي مي تواند در داخل كشور از وي حمايت كند؟

موضوع سوم هم انكه آرمان عزيز .شما كه اينقدر خوب مي نويسي لطفا بيشتر بنويس.
خوشحال مي شويم بيشتر از مطالب شما بهره مند شويم .
سلام آنلاین نیست.  
این کاربر از سلام بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 01-16-2010, 12:25 AM   #31
محمدجواد

تشکرها: 923
در 392 پست 1,560 بار تشکر شده
Points: 1,952, Level: 26 Points: 1,952, Level: 26 Points: 1,952, Level: 26
Activity: 12%
Activity: 12% Activity: 12% Activity: 12%

هرچند محتوای این نقل قول‌ها از فوکویاما تقریباً درست است، لطفاً دیگر این حرف‌ها را از فوکویاما نقل نکنید چون یک نفر به فوکویاما ایمیل زده بود و معلوم شد که هرچند زیاد در مورد شیعه صحبت کرده، هیچ وقت دقیقاً چنین حرفی نزده است (پرنده‌ای با دو بال و غیره). نقل این حرف‌ها باعث می‌شود که کسانی با اتکا به این که چنین حرفی را فوکویاما نزده، اصل محتوای حرف را زیر سؤال ببرند.
با این وجود من به یک مقاله از فوکویاما در وال‌استریت‌ژورنال برخوردم که گفته بهتر است بخش‌های دموکراتیک‌تر قانون اساسی ایران پررنگ‌تر شوند و اختیارات ولی فقیه محدودتر شود (مضمونی مشابه جمله‌ی آخر نقل شده توسط سلام). چیزهایی هم در کتاب «پایان تاریخ»ش در مورد شیعه گفته، منتها من کتابش را ندارم.
محمدجواد آنلاین نیست.  
3 کاربر از محمدجواد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-16-2010, 01:26 AM   #32
فابیان

فابیان's Avatar

انتقادجمهوری ازپخش مزخرفات گنجی درسیما

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:
شب پنجشنبه 25 دیماه تلویزیون جمهوری اسلامی در برنامه ای بسیاری از مطالب اكبر گنجی علیه قرآن و امام زمان علیه السلام را با صدای خود او پخش كرد!
بسیار عجیب است كه احمقی در آن طرف دنیا علیه اسلام و قرآن و امام زمان مزخرفاتی گفته و سیمای جمهوری اسلامی برای تاكید بر صحت مطالب خود در داخل ! مطالب او را پخش می كند.
اینها همان مزخرفاتی است كه سازمان صداوسیما با پارازیت انداختن تلاش می كند مردم ماهواره دار آن را نبینند اما خودش آن را برای چند ده میلیون ایرانی مسلمان پخش می كند! لابد باید به اینهمه تدبیر آفرین گفت !
http://www.ayandenews.com/news/17492/
فابیان آنلاین نیست.  
2 کاربر از فابیان بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-16-2010, 03:06 AM   #33
arman

نقل قول:
نوشته اصلی توسط محمدجواد نمایش پست ها
هرچند محتوای این نقل قول‌ها از فوکویاما تقریباً درست است، لطفاً دیگر این حرف‌ها را از فوکویاما نقل نکنید چون یک نفر به فوکویاما ایمیل زده بود و معلوم شد که هرچند زیاد در مورد شیعه صحبت کرده، هیچ وقت دقیقاً چنین حرفی نزده است (پرنده‌ای با دو بال و غیره). نقل این حرف‌ها باعث می‌شود که کسانی با اتکا به این که چنین حرفی را فوکویاما نزده، اصل محتوای حرف را زیر سؤال ببرند.
با این وجود من به یک مقاله از فوکویاما در وال‌استریت‌ژورنال برخوردم که گفته بهتر است بخش‌های دموکراتیک‌تر قانون اساسی ایران پررنگ‌تر شوند و اختیارات ولی فقیه محدودتر شود (مضمونی مشابه جمله‌ی آخر نقل شده توسط سلام). چیزهایی هم در کتاب «پایان تاریخ»ش در مورد شیعه گفته، منتها من کتابش را ندارم.
از تذکر به جای شما سپاسگزارم. دقیقاً مهم هم همین است که حرف درست باشد نه این که چه کسی آن را می گوید.

اما ذکر این نکته به نظرم لازم است که مقصود من از این نقل و قول و آوردن نام فوکویاما این نبوده که به این جمله اعتبار بیشتری ببخشم، بلکه قصد داشتم این واقعیت را نیز انعکاس دهم که دشمنان تشیع به خوبی با این مذهب و راههای ضربه زدن به آن آشنا هستند و برای این کار مطالعه دارند و وقت هم صرف می کنند (برای اثبات این مطلب هم فکر نکنم نیاز به سند محضری باشد). پس ساده انگاری در برابر آنها را جایز نمی دانم.
arman آنلاین نیست.  
2 کاربر از arman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-16-2010, 03:11 AM   #34
arman

نقل قول:
نوشته اصلی توسط سلام نمایش پست ها

موضوع سوم هم انكه آرمان عزيز .شما كه اينقدر خوب مي نويسي لطفا بيشتر بنويس.
خوشحال مي شويم بيشتر از مطالب شما بهره مند شويم .
با تشکر از سلام عزیز و اظهار لطفش. راستش من دانشجوی فیزیک هستم و مسایل سیاسی را فقط از دور دنبال می کنم بنابراین بضاعتی ندارم که در اختیار دوستان قرار دهم. ضمن این که وقت هم اجازه نمی دهد.
arman آنلاین نیست.  
این کاربر از arman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 01-16-2010, 03:54 AM   #35
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,151
در 2,496 پست 13,688 بار تشکر شده
Points: 29,490, Level: 99 Points: 29,490, Level: 99 Points: 29,490, Level: 99
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

قابل توجه دوستانیکه دم از حرمت شکنی میزنند:

واقعا به چه چیز میتوان گفت حرمت شکنی؟ آیا مورد پرسش قرار گرفتن افکار "به ارث رسیده" به ما حرمت شکنیست؟ چرا نباید در این باور ها دست کم شک علمی کرد؟ آیا ما باید سرانجام جرات شنیدن گفته های خلاف اندیشۀ مادرزادیمان زا داشته باشیم یا خیر؟ به هرحال من نه زمینۀ علمی به چالش کشیدن مهدویت را دارم و نه واقعا علاقه ای به این کار دارم اما شخصا برای من کاملا مسجل است که باور من به مهدویت یک باور برهان شمول و سازمان یافته نیست که منهم مانند خیلی از کسان دیگر بطور "مادرزادی" و از کودکی این باور را داشته ام و در اصل این یک نوع باوریست که بیشتر از قلب سرچشمه گرفته است تا از عقلانیت و خردورزی. همین امر هم برای کسانی صادق است که به خلاف عقاید ما معتقدند. بسیار از آنها هم باورهای خود را از خانواده و محیط به ارث برده اند و در اصل از کودکی با افکاری که به نظر ما ممکن است نادرست بیاید رشد کرده اند. براستی چه چیزی به ما این اجازه را میدهد خود را تقدیس کنیم و دیگری را تکفیر؟ ما باید به عقاید خود اجازۀ نقد شدن را بدهیم تا ریشۀ عقیدتیمان پربارتر شود نه اینکه با اختراع مفهوم گنگی بنام "حرمت شکنی" اندیشۀ مان را محکوم به انجماد و عقب ماندگی نماییم.

بگذارید به مثالی اشاره کنم. آقای احمدی نژاد در برابر میلیونها چشم جهانی هولوکاست را مورد پرسش قرار میدهد. در ایران کنفرانس هولوکاست برگزار میکند و بقول خودش در این مورد بحث دانشگاهی راه میاندازد. خب به نظر من هم ایرادی در این جریانات نیست. ایشان با نگاهی مشکوک به کل داستان نگاه میکند و پرسشهایی را مطرح میکند که تا سالها پرسیدنشان گناه کبیره محسوب میشد. حال پرسشی که اینجا برای شخص من مطرح میشود این است که برخورد ما با کسی که مثلا با نگاه تردیدوار و مشکوک به جریان عاشورا بنگرد و سئوالهای شکاکانه در اینمورد مطرح کند چه خواهد بود؟ آیا واقعا ما بعنوان مسلمان اجازۀ چنین واشکافی علمی را خواهیم داد؟ آیا ما جرات اینرا داریم که خط قرمزها را فراموش کنیم و تنها با نگاه دانشگاهی به نقد مقدساتی که به ما گفته شده و نه برای ما ثابت شده بپردازیم؟ برای بسیاری از یهودیها مسالۀ هولوکاست از لحاظ تقدس و احترام به نوعی هم ارز عاشورا برای ما محسوب میشود. حال چرا باید برای ما پرسش برانگیز باشد که مثلا چرا نمیتوان هولوکاست را مورد سئوال قرار داد؟؟ آیا ما خودمان همین دیکتاتوری عقیدتی را دنبال نکرده ایم؟؟

مرگ خوب است اما برای همسایه. این عملا رویکرد ما امت اسلام بوده است در رابطه با بحرانها و مسایل پیچیدۀ جهانی. شاید اینجا جای مطرح کردن چنین بحثی نباشد اما واقعا مسالۀ مهدویت برای شخص من هم بسیار پرسش برانگیز و بگونه ای حل نشده است. من نمیگویم معتقد نیستم و نه میگویم ایمان دارم! من فقط در اینمورد سکوت را ترجیح میدهم. متاسفانه این خفقان فکری در جامعۀ ما بگونه ایست که حتی کوچکترین نقدی را برنمیتابد و همین هم باعث شده است که برای امثال من و یا بهتر بگویم "نسل من" پرسشهای بی پاسخ فراوانند و تنها سئوال برانگیز بودن مهدویت یک نمونه از هزاران است. من فکر میکنم اگر ما اینقدر به حرمت شکنی آلرژی داریم خودمان هم نباید حرمت تقدس فکری دیگران را بشکنیم. البته بدون نقد و مورد سوال قرار دادن که هیچ تفکری بالنده نمیشود.

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.  
3 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-16-2010, 04:30 AM   #36
رضا

تشکرها: 3,156
در 839 پست 2,557 بار تشکر شده
Points: 12,972, Level: 74 Points: 12,972, Level: 74 Points: 12,972, Level: 74

صادق عزیز اگر شما با این فکتها برخورد کنی که یهودیان ، مسیحیان ، زرتشتیان ( سااوشیانت) زیدیه و اسماعیلیه و بعضی دیگر نیز قبل از غیبت امام زمان به نحوی غایب شده اند و طرفدارانشان منتظر ظهورند چگونه میتوانی در اصالت امام خود شک نکنی و فکر نکنی که به گفته بعضی ها این امام غایب مرحله ای از تطور برخی از نظرات گروههای اجتماعی بخاطر شکست در شرایط خاص نیست و بعد دنبال پیدا کردن جواب نباشی . یک مانند گنجی که تا حدودی اهل تحقق هم هست گشته و جوابی نیافته ولی بالاخره حق شما و هر کسی است که خواهان تحقیق و خواهان جواب باشد و نباید اینرا برنتابید. نباید هرکسی راکه نظرات دینی را نمیپذیرد به توهین کردن متهم کرد.

دوستان گرامی مجددا خواهش می کنیم بحث های مذهبی را ادامه ندهید.
با تشکر فراوان، مدیریت.
رضا آنلاین نیست.  
قدیمی 01-16-2010, 05:43 AM   #37
arman

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شمشیری نمایش پست ها

واقعا به چه چیز میتوان گفت حرمت شکنی؟ آیا مورد پرسش قرار گرفتن افکار "به ارث رسیده" به ما حرمت شکنیست؟ چرا نباید در این باور ها دست کم شک علمی کرد؟ آیا ما باید سرانجام جرات شنیدن گفته های خلاف اندیشۀ مادرزادیمان زا داشته باشیم یا خیر؟
واقعاً جای بسی تعجب دارد شمشیری گرامی، یکبار دیگر سخنان گنجی را مرور کنید. شما انکار واضح و با اعتماد به نفس کامل را با پرسش علمی یکی می دانید؟ آن هم انکار بی پروای یکی از حساسترین موضوعات برای شیعیان در یک برنامه ی سیاسی از تلویزیون BBC را ؟
معنای پرسش وشک علمی را هم فهمیدیم!
چه کسی گفته نباید در این باور ها دست کم شک علمی کرد؟ کدام عالم دینی؟ کدام یکی از بچه های فروم؟
چه کسی گفته ما جرات شنیدن گفته های خلاف اندیشۀ مادرزادیمان را نداریم ؟
منتهی ما این را خوب می دانیم که هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد. آیا جای بحث علمی آن هم در مورد موضوعاتی که حساسیت فوق العاده ای روی آنهاست در یک مصاحبه ی چند دقیقه ای تلویزیونی است ؟ آیا اکبر گنجی این را نمی داند؟ بعدش هم من جایی ندیدم ایشان حتی یک سوال مطرح کرده باشد! فقط مشتی ادعاهای قلنبه، که اصلاً در صلاحیت علمی ایشان هم نیست، پرتاب کردند و رفتند! فکر می کنید سخنان ایشان روی کسی که مطالعات دینی پایینی دارد چه تاثیری می تواند داشته باشد؟ لابد او را از ژرفای ظلمات به سوی انوار قدسی رهنمون می شود!

خود را به خواب نزنیم. عزیز من درد اینها سوال و جواب علمی نیست اصلاً بضاعتش را هم ندارند، من که در پست قبلی خودم،این مطلب را باز کردم، درد اینها سیاسیست. حالا شما می گویی بنشینیم با اینها بحث علمی کنیم اصلاً هم به روی خود نیاوریم که چه کرده اند. حتی اگر در بحث علمی هم کاملاً متقاعدشان کنیم زهر خودشان را ریخته اند چون به جز معدودی خواص کسی بحث های جدی علمی را دنبال نمی کند آنها هم این را خوب می دانند.

وقتی این ها بدون کمترین توجهی چیزهایی که در جامعه حرمت دارند را بر زمین می کوبند و می شکنند خوب اسمش می شود حرمت شکنی دیگر. پس چه بگوییم به آن؟
arman آنلاین نیست.  
4 کاربر از arman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-16-2010, 08:59 AM   #38
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شمشیری نمایش پست ها
واقعا به چه چیز میتوان گفت حرمت شکنی؟ آیا مورد پرسش قرار گرفتن افکار "به ارث رسیده" به ما حرمت شکنیست؟ چرا نباید در این باور ها دست کم شک علمی کرد؟ آیا ما باید سرانجام جرات شنیدن گفته های خلاف اندیشۀ مادرزادیمان زا داشته باشیم یا خیر؟
ضمن تاکید بر سخنان آرمان گرامی در پست 37 خلاصه میگویم ! اگر دقت کرده باشید قبلا در پست 12 گفتم که هرکس میتواند شک کند و بپرسد اما گنجی صراحتا دروغ گفت ! او علیرغم تکذیب آقای مدرسی بازهم از کتاب ایشان بعنوان مدرک استفاده کرد .من قبلا این در پست 28با ذکر سند آورده بودم .آیا شناخت دروغ تا این حد دشوار است ؟!
....
نقل قول:
حال پرسشی که اینجا برای شخص من مطرح میشود این است که برخورد ما با کسی که مثلا با نگاه تردیدوار و مشکوک به جریان عاشورا بنگرد و سئوالهای شکاکانه در اینمورد مطرح کند چه خواهد بود؟ آیا واقعا ما بعنوان مسلمان اجازۀ چنین واشکافی علمی را خواهیم داد؟ آیا ما جرات اینرا داریم که خط قرمزها را فراموش کنیم و تنها با نگاه دانشگاهی به نقد مقدساتی که به ما گفته شده و نه برای ما ثابت شده بپردازیم؟
لطفا حداقل کتاب حماسه حسینی نوشته مرحوم مطهری را مطالعه بفرمایید تا ببینید که سابقه تحلیل و انتقاد تا چه میزان طولانی و ریشه دار است !
نقل قول:
شاید اینجا جای مطرح کردن چنین بحثی نباشد اما واقعا مسالۀ مهدویت برای شخص من هم بسیار پرسش برانگیز و بگونه ای حل نشده است. من نمیگویم معتقد نیستم و نه میگویم ایمان دارم! من فقط در اینمورد سکوت را ترجیح میدهم.
خب منبع برای مطالعه کم نیست . برای اینکه نشان دهم بازهم در همین سرنگار این موارد مطرح شده و دوستان قبل از مطالعه اقدام به ارسال مینمایند لطفا به پست 15 مراجعه کنید !
نقل قول:
متاسفانه این خفقان فکری در جامعۀ ما بگونه ایست که حتی کوچکترین نقدی را برنمیتابد و همین هم باعث شده است که برای امثال من و یا بهتر بگویم "نسل من" پرسشهای بی پاسخ فراوانند و تنها سئوال برانگیز بودن مهدویت یک نمونه از هزاران است. من فکر میکنم اگر ما اینقدر به حرمت شکنی آلرژی داریم خودمان هم نباید حرمت تقدس فکری دیگران را بشکنیم. البته بدون نقد و مورد سوال قرار دادن که هیچ تفکری بالنده نمیشود.
امیدوارم با مطالعه پستهایی که در همینجا لینک دادم تا حدی این اندیشه زایل شود البته همانگونه که آرمان عزیز گفتند "هر سخن جایی و هرنکته مکانی دارد " البته حالا که در عرصه اینترنت به راحتی میتوان جستجو کرد
صادق آنلاین نیست.  
4 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-16-2010, 09:02 AM   #39
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
صادق عزیز اگر شما با این فکتها برخورد کنی که یهودیان ، مسیحیان ، زرتشتیان ( سااوشیانت) زیدیه و اسماعیلیه و بعضی دیگر نیز قبل از غیبت امام زمان به نحوی غایب شده اند و طرفدارانشان منتظر ظهورند چگونه میتوانی در اصالت امام خود شک نکنی و فکر نکنی که به گفته بعضی ها این امام غایب مرحله ای از تطور برخی از نظرات گروههای اجتماعی بخاطر شکست در شرایط خاص نیست و بعد دنبال پیدا کردن جواب نباشی . یک مانند گنجی که تا حدودی اهل تحقق هم هست گشته و جوابی نیافته ولی بالاخره حق شما و هر کسی است که خواهان تحقیق و خواهان جواب باشد و نباید اینرا برنتابید. نباید هرکسی راکه نظرات دینی را نمیپذیرد به توهین کردن متهم کرد.

دوستان گرامی مجددا خواهش می کنیم بحث های مذهبی را ادامه ندهید.
با تشکر فراوان، مدیریت.
آقا رضای گرامی برای چندمین بار میگویم توهین شک یا سوال نیست .ایشان رسما دروغ گفته اند ! بازهم شما را به مطالعه پست 28 توصیه میکنم ‍!
صادق آنلاین نیست.  
قدیمی 01-16-2010, 03:48 PM   #40
شمشیری

شمشیری's Avatar

نقل قول:
لطفا حداقل کتاب حماسه حسینی نوشته مرحوم مطهری را مطالعه بفرمایید تا ببینید که سابقه تحلیل و انتقاد تا چه میزان طولانی و ریشه دار است !
آقای صادق! از عنوان این کتاب میتوان به جهت کتاب پی برد. اصولا کتابهای مطهری برای توجیه "فکر مسلمان" کارآیی خوبی دارند. اما برای کسیکه اعتقادی ندارد کاملا غیرقابل استفاده اند. من عرض کردم که چرا ما باید همیشه بحث توهین را مطرح کنیم؟ توهین یعنی چه؟ اصلا به نظر من این واژۀ کذایی باید از فرهنگ ما حذف شود. هرکسی هر حرفی زد و ما خوش نداشتیم میشود توهین کننده و هتاک. "بی تربیت! چرا توهین میکنی؟!". این است جواب ما. واقعا ما هنوز در 600 سال پیش زندگی میکنیم. جامعۀ ما یک جامعۀ قرون وسطاییست. دین زده ایم نه دیندار. لباس دین میپوشیم اما ردپای اهریمنی را دنبال میکنیم. خودمان را جای دیگران بگذاریم. واقعا این ادعاهاییکه از سوی ما مطرح میشود تا چه حد قانع کننده بوده است؟ در مورد مهدویت در مورد امامت در مورد ولایت و جانشینی حضرت مهدی و و و. کم نیستند ادعاهاییکه که روزانه از آستین ما بیرون آمده است. آنها را توجیه میکنیم اما اثبات؟؟ هرگز!

نقل قول:
اگر دقت کرده باشید قبلا در پست 12 گفتم که هرکس میتواند شک کند و بپرسد اما گنجی صراحتا دروغ گفت ! او علیرغم تکذیب آقای مدرسی بازهم از کتاب ایشان بعنوان مدرک استفاده کرد .من قبلا این در پست 28با ذکر سند آورده بودم .آیا شناخت دروغ تا این حد دشوار است ؟!
نقل قول:
من در اینجا به گنجی و مدرسی کاری ندارم. البته گنجی "دروغ گفت" توجیهی بر خفقان فکری نقد ناپذیر ایرانی نیست. تا زمانیکه حساسیت ها کاهش نیافته باشند امثال گنجی ها دروغ میگویند و امثال مدرسی ها هم صبح تا شب تکذیب میکنند! ما هم که بیرون گودیم یا روی پیراهنمان نوشته گنجی یا "ع. خ". آقاجان شما عقیده دارید که مهدویت اینگونه نیست خوب بفرمایید برای من بیسواد یک دلیل عقلی بیاورید که اینگونه نیست! من نه میگویم اینگونه هست و نه میگویم اینگونه نیست! من منتظر پاسخ امثال شمایی هستم که قرنهاست هیچ اثباتی برای ادعاهای خود نداشته اید. اینکه پا برزمین بکوبیم که آری"این آقا دروغگو است!" یکنوع مغلطه و به بیراه رفتن است. واکنش شما به یک ادعا باید اثبات خلاف آن باشد نه دادگاهی کردن مدعی.

اما در مورد کتابی که معرفی فرمودید حقیقت در این دیار کفری که ما درآن هستیم غیر قابل خرید به نظر میرسد. اما باز از عنوانش میتوان پی برد که چه جهت گیری فکری را دنبال میکند. مسلم است که با چنین عنوانی سعی در اثبات قضیه با این پیش فرض دارد که مهدویت آری. توهین و بی تربیتی خیر!! در همه چیز از همه کس عقب مانده ایم اما هنوز دنیا را به اندازۀ دایرۀ درک بیمار خود میبینیم.

نقل قول:
. شما انکار واضح و با اعتماد به نفس کامل را با پرسش علمی یکی می دانید؟ آن هم انکار بی پروای یکی از حساسترین موضوعات برای شیعیان در یک برنامه ی سیاسی از تلویزیون BBC را ؟
آرمان گرامی. اول از همه از اینکه اولین بار است با شما هم صحبت میشوم خوشحالم. امیدوارم در همین دقیقۀ اول کارمان به کلانتری نکشد!(شوخی) برادر و استاد گرامی، ایشان انکار واضح کردند؟ خوب شما اثبات واضح بفرمایید! این نظر ایشان است. شما اگر میتوانید خلافش را ثابت بفرمایید. ما منتظریم دلایل شما را بشنویم نه شاهد سنجش صلاحیت گنجی توسط شما باشیم. ایشان صلاحیت دارند یا خیر ربطی به من و شما ندارد. اگر جیبمان از استدلال و سند و مدرک برای ادعاهایمان پر است دیگر چرا باید به بیراه برویم؟؟ میتوان از کسانی مانند گنجی به نفع خودمان استفاده کرد. چراکه نه؟ شما هم بروید و با استدلال مفتضح بودن این شخصیت بی تربیت(اکبر آقای گنچی) را در میدان رسانه و افکار شکاک با قدرت ثابت بفرمایید. به هرحال ما منتظریم ببینیم شما و آقای صادق چطور ادعاهای گنجی را با دلیل و سند رد کرده و خلافش را ثابت میفرمایید.

نقل قول:
آن هم انکار بی پروای یکی از حساسترین موضوعات برای شیعیان

برادر آرمان بی پروا یعنی چی؟! ایشان انکار کرده اند. حالا چرا بی پروا؟ میدانید به نظر من بی پروا یعنی چی؟ یعنی اینکه شما از حرف گنجی ناراحت شده اید ولی پاسخی هم برای ادعاهایش در حال حاضر ندارید.

حساسترین موضوعات؟ در بحث علمی حساسیت چه معنی میدهد؟؟ شما و آقای صادق که سرشارید از دلیل و سند خب یا یکی از هزاران سند و دلیلتان ادعای ایشان را رد بفرمایید. این حساسیت یک حساسیت قشریست نه فکری. تودۀ جامعۀ ایرانی به یک سری مسائل حساسیت دارد تنها به این خاطر که ایرانیان بدنبال ارضای تعصباتشانند تا پاسخ به تعقلاتشان. همین. شیعیان هم همین طور! چرا باید شیعیان این قدر حساس باشند که نتوان یک ادعای آنها را هم مورد تردید قرار داد؟ من به شیعیان پیشنهاد میکنم هروقت اینقدر به حساسیتهایشان احساس توهین کردند با نوشیدن یک لیوان آب سرد خدمتی به خود و تشیع بکنند و آرامش خود را حفظ کرده و "رگی" برخورد نکنند. بعد بنشینند و بیاندیشند که چطور میتوان پاسخی برای یک سری از تردیدها و انکارها پیدا کرد. درست؟ تعصباتشان را هم به زباله دانی تاریخ بسپارند. حساسیتهایشان را هم ضمیمۀ تعصباتشان! من از گنجی دفاع نمیکنم. به بی بی سی هم نگاه مثبتی ندارم. من فقط منتظر دلایلی هستم که قرنهاست جهان تشیع قول ارائه کردنشان را داده. با تشکر.

شمشیری آنلاین نیست.  
3 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-16-2010, 04:28 PM   #41
صادق

آقای شمشیری
1-این سرنگار مربوط به سخنان گنجی هست یا نیست ؟
من سندی نشان دادم که ایشان از قول آقای مدرسی دروغ میگوید ! شما هم خدا را شکر این را تایید کردید .خب پس مشکل چیست ؟تازه برای وجود امام زمان فقط منبع آقای مدرسی نیست اگر شما به دنبال اثبات یا رد وجود امام زمان (عج ) هستید در تالارهای مربوطه مانند تالار گفتمان قرآنی دنبالش بروید ! بالاخره یا قبول میکنید یا نمیکنید اما اینجا صحبت آن بود که گنجی دروغی را به کتابی نسبت میدهد ! همین وتمام
2-من کتاب حماسه حسینی را بعنوان یک منبع معرفی کردم تا بدانید این انتقادات شنیده میشود و پاسخ داده میشود و به عهده شماست که قبول بکنید یا نکنید اما شما تنها با عنوان کتاب در مورد محتویات آن پیش داوری کردید ! پس بازهم توصیه میکنم اگر واقعا بدنبال کشف واقعیت هستید آنرا مطالعه کنید ضمنا احتمالا نیازی به خرید نیست .میتوانید در اینترنت جستجو کنید !
در پایان اضافه کنم اینجا بحث در مورد وجود یا عدم خفقان نبود ! بحث دروغگویی یک مدعی بود که فکر کنم توانستم البته با دلیل نشان دهم !(لینک دلیل در پست قبلی من تکرار گردیده است )
نقل قول:
این حساسیت یک حساسیت قشریست نه فکری
این نکته هم جالب بود ! کسی دروغی را میگوید و اگر گفته شود این دروغ است میشود حساسیت قشری! جالب آنکه آقای گنجی دلیلی بجز همان کتاب آقای مدرسی(که البته آنهم تکذیب شد )نگفته آنوقت من و آرمان باید دلایل وجود امام زمان را بگوییم ! به فرض نگوییم بازهم دروغ گنجی که اثبات شده است!
صادق آنلاین نیست.  
2 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-16-2010, 04:49 PM   #42
فابیان

فابیان's Avatar

در غیبت گل بوی گل آید ؟ هرگز
با وصف گل آوای بل آید ؟ هرگز
باید که لب جوی روی با ساقی
از غار صدای بلبل آید ؟ هرگز
فابیان آنلاین نیست.  
2 کاربر از فابیان بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-16-2010, 05:49 PM   #43
محمدجواد

جناب شمشیری شما یک طرفه به قاضی رفته‌اید؛ دلایل محکمی برای اعتقادات شیعه وجود دارد که در صدها کتاب در طول تاریخ و هزاران کتاب در سال‌های اخیر آمده. شما خیلی راحت همه‌ی آن‌ها را نادیده گرفته‌اید و ادعا می‌کنید دلیلی عرضه نشده. این حرف گنجی مثل این است که من (که تخصصی در تاریخ ندارم) بیایم مثلاً بگویم هیچ دلیلی بر وجود شخصی به نام لئوناردو داوینچی وجود ندارد، آن هم در یک برنامه‌ی سیاسی تلویزیونی. مسلماً جواب شما به چنین ادعایی این خواهد بود که ۱.در مورد چیزی که نمی‌دانی ادعا نکن. آن هم در جایی که اکثر بینندگانت مطلع نیستند و الکی آن‌ها را گمراه می‌کنی. ۲.برو تحقیق کن تا دلایلش را بیابی و کتاب در این زمینه زیاد است. حالا من بیایم بگویم نه این‌ها بافته‌های ذهن شماست و می‌خواهید صرفاً باورهای بدون دلیل‌تان را به ما بباورانید و این کتاب‌ها با فرض وجود داوینچی نوشته شده‌اند و ارزش ندارند و ... و در این صورت شما به من لبخند عاقل اندر سفیهی می‌زنید و می‌روید به کارتان برسید یا این که از تلویزیون می‌خواهید دیگر از من برای صحبت در زمینه‌ی موضوعات تاریخی دعوت نکند.
من هم قبول دارم که در انتقال مبادی و زنجیره‌ی فکری شیعه به مردم عادی کوتاهی شده است، و صدا و سیما گاهی مباحث دینی را به احساسات صرف تقلیل می‌دهد، اما این عملکرد غیرحرفه‌ای و غیرعلمی تعدادی شبهه‌انداز را توجیه نمی‌کند، یا حداقل حق مخالفت با آن‌ها را از ما نمی‌گیرد. بحث سر این است که وقتی یک موضوع علمی مطرح می‌شود باید واقعاً علمی مطرح شود. هیاهو، تشکیک بدون دلیل، سوءاستفاده از جهل مخاطبان، نظر دادن در حوزه‌ی غیرتخصصی و نظیر آن صرفاً روش‌هایی تبلیغاتی هستند و اهمیت علمی ندارند. وقتی از روش‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود، ما هم از روش‌های تبلیغاتی برای مقابله استفاده می‌کنیم هرچند به نظر من نباید در این کار افراط کرد چون افراط در روش‌های تبلیغاتی باعث می‌شود عده‌ای فکر کنند دلیلی وجود ندارد (اتفاقی که الان افتاده).
محمدجواد آنلاین نیست.  
این کاربر از محمدجواد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 01-16-2010, 06:12 PM   #44
alisosho

alisosho's Avatar

تشکرها: 18,387
در 10,312 پست 32,974 بار تشکر شده
Points: 146,574, Level: 100 Points: 146,574, Level: 100 Points: 146,574, Level: 100

من هيچوقت علاقه اي به سخنان گنجي نداشته و ندارم چون او يك افراط و تفريط گر واقعي است،
ولي در مورد عقايد ، ولو اگر دين ما شناسنامه اي باشد ،كه هست ،چند در صد از اينها كه شامل من و توست به تحقيق دين خود پرداخته ايم و چند در صد به يقين رسيده ايم ...
و دوستاني كه مدعي دين داري و دينمداري ان هم از نوع اسلامي و تشيع هستند اين فرض را داشته باشند كه اگر به حكم قدرت خداوند در نقطه اي ديگر از اين كره خاكي بودند (به دنيا مي امدند و زندگي ميكردند حال چه شهروند مدرن و چه بدوي) و ديني غير از اسلام و مذهبي غير از تشيع داشتند در ان هنگام ايا اين جرات و غيرت را در خود ميديدند كه در پي كشف حقيقت حداقل به اين نقطه اي كه الانه ادعاي ان را دارند گام بردارند و به ان برسند و ايا در ان زمان هم پرگويه تر ،يك كارشناس تمام عيار دين و خدا و اخر الزمان از زبان دين مادري خود بودند؟...
قدیمی 01-16-2010, 06:40 PM   #45
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط alisosho نمایش پست ها
من هيچوقت علاقه اي به سخنان گنجي نداشته و ندارم چون او يك افراط و تفريط گر واقعي است،
من نمیدانم چرا به او افراط گر یا تفریط گ گفتید اما اینجا درغگو بودنش در این مورد اثبات شد .البته مثلا از آقای فریبرز رییس دانا شنیده بودم که ایشان سواد علمی اقتصادی و جامعه شناسی هم ندارد وبیشتر نام افراد را ردیف میکند تا اینکه مباحث را بفهمد اما چون خودم نمیتوانستم گفته هایش را با مدرک بسنجم در این زمینه ساکت بودم
نقل قول:
ولي در مورد عقايد ، ولو اگر دين ما شناسنامه اي باشد ،كه هست ،چند در صد از اينها كه شامل من و توست به تحقيق دين خود پرداخته ايم و چند در صد به يقين رسيده ايم ...
و دوستاني كه مدعي دين داري و دينمداري ان هم از نوع اسلامي و تشيع هستند اين فرض را داشته باشند كه اگر به حكم قدرت خداوند در نقطه اي ديگر از اين كره خاكي بودند (به دنيا مي امدند و زندگي ميكردند حال چه شهروند مدرن و چه بدوي) و ديني غير از اسلام و مذهبي غير از تشيع داشتند در ان هنگام ايا اين جرات و غيرت را در خود ميديدند كه در پي كشف حقيقت حداقل به اين نقطه اي كه الانه ادعاي ان را دارند گام بردارند و به ان برسند و ايا در ان زمان هم پرگويه تر ،يك كارشناس تمام عيار دين و خدا و اخر الزمان از زبان دين مادري خود بودند؟...
در مورد شخص من احتمال بسیار زیاد بود که طرفدار دین دیگری باشم یا بی دین باشم اما خب این چه چیز را ثابت میکند؟! درغگویی گنجی که سرجایش هست حالا شما تصور کنیدکه کسی که مدعی آزادیخواهی و غیره هست و مرتب نطق میکند و نسخه میپیچد اینگونه دروغ هم میگوید ! خب اگر این به قدرت برسد چه میکند ؟! در یک امضای دوستان آمده بود :
در هنگام ضعف هرکس میتواند شرایط را تحمل کند اما به او قدرت بده تا شخصیت خود را نشان دهد !
حالا این گنجی هنوز به قدرت نرسیده دروغ میگوید اگر دستش به قدرت برسد چه ؟!
صادق آنلاین نیست.  
قدیمی 01-16-2010, 07:17 PM   #46
شمشیری

شمشیری's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط محمدجواد نمایش پست ها
جناب شمشیری شما یک طرفه به قاضی رفته‌اید؛ دلایل محکمی برای اعتقادات شیعه وجود دارد که در صدها کتاب در طول تاریخ و هزاران کتاب در سال‌های اخیر آمده. شما خیلی راحت همه‌ی آن‌ها را نادیده گرفته‌اید و ادعا می‌کنید دلیلی عرضه نشده....

.
جناب محمد جواد الان من اگر بخواهم بحث را مذهبی کنم عقاب مدیریت من را شکار میکند. اما فقط محض پاسخ به فرمایشات شما مبنی بر یک طرفه به محکمه رفتن من, عرض میکنم که نخیر من جستجو کرده ام و هنوز یک دلیل و مدرک محکمه پسند دال بر وجود بسیاری از ادعاهایی که توسط تشیع مطرح میشود پیدا نکرده ام. مسالۀ مهدویت یک موضوع است و شیوۀ مطرح شدن آن در تشیع موضوعی دیگر. همینطور مسائل دیگری هستند که هنوز برای من واضح نیست. معصومیت ائمه از موارد دیگر آنهاست. درهرحال من اینها را اینجا مطرح نمیکنم اما خوشحال میشوم که اگر شما سندی یا دلیلی مبنی بر اثبات این ادعاها دارید من را هم در جریان قرار دهید. در عین حال اصراری هم بر نادرست بودن اینها ندارم اگر مدرکی ارائه شد که قانع کننده بود چرا که نه؟ مسلما قبول میکنم.

اما در مورد بی بی سی و گنجی عرض میکنم که موضع بی بی سی که مشخص است و نیاتش هم مشخص تر. پس خیلی جای تعجب نخواهد داشت اگر اینها از هر مساله ای در راستای اهداف دیکته شده ای که دارند استفادۀ ابزاری و تبلیغاتی بکنند. بنابراین طرح مسالۀ حرمت شکنی در مورد بی بی سی یک شوخی نه چندان خنده دار است. مسلم است که بی بی سی در راستای اهداف خود در حرکت است. اما خبر ناگوارتر این است که بی بی سی برخلاف رسانه های آبکی و عقب افتادۀ ایرانی، علمی و کارشناسانه عمل میکند و به بهترین حالت ممکن اثراتی را که میخواهد بر جامعۀ "دهن بین" ایرانی تحمیل میکند.

آقای گنجی عقایدی دارد. من از ایشان دفاع نمیکنم. اما ایشان در هرموقعیتی که هست باورهایش را مطرح کرده است. اصلا در نظر بگیرید که حتی اینها را قبلا به ایشان دیکته کرده باشند. اما مشکل گنجی نیست. مشکل این است که ما با واکنش هایمان اعم از اعلام حرمت شکنانه بودن این ادعاها و خواندن توهین آمیز بودن اینها در قدم اول موقعیت خودمان را تضعیف میکنیم. حرمت شکنانه یعنی چه؟ اینها همه نمایشگر عدم تعادل احساسی در ماست. اگر گنجی یک ابله نادان هم باشد باز ما میتوانیم از او در جهت اهدافمان بدرستی بهره گیری کنیم. چطور؟ با استدلال و مدرک میتوان از این فرصت در جهت تحکیم دامنۀ اثر باورهایمان بهره گیری کنیم و با اثبات خلاف ادعاهایش یک امتیازگیری رسانه ای عالی انجام داده باشیم. اما ما چه میکنیم؟ تنها هیاهوی حرمت و توهین سر میدهیم و تنها صلاحیت گنجی را مورد تردید قرار میدهیم و بس! با اینکار، خودمان را تضعیف و دامنۀ تردیدها را گسترش میدهیم و همینطور چهرۀ خودمان را تنها به عنوان یک متعصب بی برهان هرچه بیشتر تثبیت میکنیم و میشویم سوژۀ عملیاتهای رسانه ای بی بی سی و سی ان ان و غیره. حرف من این است. برای همین هم هست که عرض میکنم این ادبیات باید از فرهنگ ما حذف شود. توهین و حرمت و و و و. همۀ اینها به ضرر ماست! تاریخ نشان داده است که به ضرر ما بوده است. برادر بزرگوار اینها کار علمی میکنند. اینها عقایدشان را با روشهای روانشناسی بر جامعه تحمیل میکنند. ما کی میخواهیم چشممان را برروی این واقیتها باز کنیم؟

نقل قول:
علی آقا منهم با شما کاملا موافقم. خیلی از ماها اگر در عربستان بدنیا آمده بودیم شاید وهابی بودیم! و یا اگر در انگلیس شاید مسیحی! شاید هم بی دین! خلاصه ما همه به نوعی تابع جغرافیا هستیم. من با شما موافقم که گذر کردن و تحقیق کردن برای درک حقیقت جرات میخواهد. این خط قرمزها را باید فراموش کنیم و با زبان استدلال به دنیا نگاه کنیم. با این تفسیر دیگر نباید بیهوده بر هرعقیده ای پافشاری کرد. باید گوش شنوا داشت و همه چیز را شنید و پاسخی برایش یافت. در غیراینصورت اینی میشویم که هستیم! کم تحمل و بسیار حساس!! دستگاهی برای شناسایی و حذف دروغگویان و حرمت شکنان!

شمشیری آنلاین نیست.  
2 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-16-2010, 07:20 PM   #47
alisosho

alisosho's Avatar

تشکرها: 18,387
در 10,312 پست 32,974 بار تشکر شده
Points: 146,574, Level: 100 Points: 146,574, Level: 100 Points: 146,574, Level: 100

جناب صادق
افراط و تفريطي اين اقايون در جهش هاي فكري نهفته است كه به گمانم نوعي انقلاب دروني مينامند كه مشخصه بارز اين رفتار در سابقه هاي 30سال اقايون كم نيست امثال اقايان سروش و گنجي وحتي عبدي و ميردامادي، ما كم نداريم و حتي شخصي كه من به نوع نگاهش به موضوعات پيراموني احترام خاصي قائل هستم يعني شهيد اويني كه داستانش را همه ميدانند ديديد كه به چه افراط و تفريطي گرفتار شد ولي اين بزرگوار در يك و نيم سال اخر به ان بلوغ واقعي فكري رسيد و ان هم نتيجه گوشه گيري ان بزرگوار شد ...
در مورد مبحث دوم يادمان باشد كه خدا صرف گفتن شهداتين البته با پايه هاي اعتقادي اوليه شخص را دخول در اسلام ميداند و حتي در بيان "مومن" مشروط به دين و مذهب نمي ماند و اهل كتاب را كه شامل مجوس ،نصراني و يهود ،را هم بر ميشمارد ولي بعد از اين مرتبه رابطه اي است دو سويه با برد هاي اجتماعي كه خدا و شخص در دو سويه اين خط هستند به مثال پله كه كيفيتي را در بر ميگيرد به نام مراتب تقوي ...
ولي يادمان باشد در عصر حاضر و با وجود اين تكنولوژي هاي فراگير انسان مختار است به طرز تفكر خود سويه بدهد ، حتي اگر ان سويه تحت تاثير اطلاعات غلط باشد كه اين هم نتيجه ضعف ساز و كارهاي اطلاعات درست است ...
با قبول باور شما كه مدعي دروغ گويي گنجي هستيد ( من ميگويم او به اين نتيجه رسيده حال غلط و يا درست)
ولي بايد گفت امثال گنجي هيچ نقشي در مسير زندگي ايراني ما نداشته و ندارند به طور مثال در مورد سلمان رشدي كه من بعيد ميدانم كه افراد (منظور شما نيستيد)حتي به خود جرات خواندن يك سطر از ان رمان كذايي داده باشند با ان همه هياهو چه چيز حاصل شد ، با احترام به تفكرات نوع بشر ايا اين گونه افراد كه مطرح كردن خود را در تخريب ديگران ميبينند ارزش اين همه جنجال هاي پر منظور را دارد ...
و يا اينكه دوستان خواسته و يا ناخواسته براي كوبيدن شخص و جريان فكري مخالف با گرته برداري زشت از عمل افرادي چون گنجي ان را چماق كرده اند كه انشاءالله چنين نيست...
قدیمی 01-16-2010, 09:06 PM   #48
محمدجواد

نقل قول:
جناب محمد جواد الان من اگر بخواهم بحث را مذهبی کنم عقاب مدیریت من را شکار میکند. اما فقط محض پاسخ به فرمایشات شما مبنی بر یک طرفه به محکمه رفتن من, عرض میکنم که نخیر من جستجو کرده ام و هنوز یک دلیل و مدرک محکمه پسند دال بر وجود بسیاری از ادعاهایی که توسط تشیع مطرح میشود پیدا نکرده ام...
خب پس مسأله این است که دلایل ارائه شده محکمه‌پسند نبوده‌اند، نه این که اصولاً دلیلی ارائه نشده باشد (چون گفتن این که «هیچ دلیلی ارائه نشده» در این صورت بی‌انصافی است و از جنس تبلیغات است نه بحث علمی). اینجا باب بحث باز می‌شود که چه دلایلی و کجایشان محکمه‌پسند نبوده (مثلاً می‌دانیم که مهم‌ترین دلایل بر مهدویت، نقل‌های متواتر است. اگر این دلایل برای شما قانع‌کننده نباشد، یا از صحت نقل‌ها مطمئن نیستید یا از این که پیامبر یا امام سخن ناصحیح نمی‌زند) و من از این بحث استقبال می‌کنم، هرچند احتمالاً در جایی که بتوان بحث مذهبی کرد و در زمانی که زمان بازتری داشته باشم و فصل امتحانات و پروژه‌ها نباشد!

در مورد شیوه‌ی برخورد با مواردی مثل این حرف گنجی همان‌طور که در پست قبل گفتم تقریباً با شما موافقم. برخورد صرفاً تبلیغاتی با برخی شبهات باعث شده تا احساس امنیت کاذب برای متدینان ایجاد شود و برای پاسخ قانع‌کننده دادن، تلاش نکنند؛ به هر حال کار علمی نیاز به صرف وقت و انرژی دارد و آدم باید از خیلی کارهای روزمره‌اش بزند. این کم‌کاری باعث شده عده‌ای فکر کنند که اصولاً دلیلی وجود ندارد و ریشه‌ی همه‌ی اعتقادات ارثی است.
در مورد این که اگر در ایران به دنیا نیامده بودیم شیعه نبودیم شاید حق با شما باشد، ولی این چیزی را ثابت نمی‌کند. اگر در قرون وسطی در واتیکان (یا چه بسا قبایل فعلی در آفریقا یا جنگل‌های آمازون) به دنیا می‌آمدیم احتمالاً فکر می‌کردیم خورشید دور زمین می‌گردد.
محمدجواد آنلاین نیست.  
قدیمی 01-16-2010, 09:09 PM   #49
صادق

آقایان شمشیری و علی سوشو
من واقعا نمیدانم بحث شما بر سر چیست ؟! این سرنگار برای دروغی توهین آمیز از اکبر گنجی ایجاد شد .
چرا دروغ ؟ چون حداقل در آخرین مصاحبه وی با بی بی سی همچنان از کتابی نقل قول کرد که نویسنده آن کتاب بیش از یکسال پیش ادعای گنجی را تکذیب کرده بود !
چرا توهین ؟ چون با استفاده از دروغ و نیز بعنوان یک شیعه ایرانی ( حتما میدانید شیعیانی دیگر با عقاید دیگر هم وجود دارند اما مخاطب گنجی آنها نیستند بلکه ایرانیان شیعه هستند ) یکی از باورهای مسلم شیعه را فقط انکار نمیکند بلکه آنرا زاییده مسیحیت میداند !
خب من هم تکذیب آن نویسنده را نشان دادم هم متن مصاحبه گنجی را گذاشتم !
اینجا نه کسی خواست وجود امام زمان را اثبات کند ! نه اساسا بحثی در باره علوم دینی بود که بخواهیم استدلالات و نقدها را بررسی کنیم .اما در این میان و البته براحتی متهم به قشری گری ! عدم کار علمی ! ارضای تعصبات شدم !
صادق آنلاین نیست.  
قدیمی 01-16-2010, 11:30 PM   #50
payman

payman's Avatar

تشکرها: 656
در 174 پست 546 بار تشکر شده
Points: 8,178, Level: 61 Points: 8,178, Level: 61 Points: 8,178, Level: 61

چون اجازه بحث ندارم فقط خواستم آخر کاری یه سلامی عرض بکنم و بگم که احترام به عقاید دیگران واقعا لازم است .

مثلا من اعتقاد دارم که زمین برروی ماهی قرار دارد و ماهی برروی آب وآب بر روی خاک ....و دوست دارم بقیه نیز مانند من که به که به اعتقادات دیگران احترام می گذارم به این عقیده من احترام بگذارند.
.
payman آنلاین نیست.  
این کاربر از payman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
موضوع بسته شد

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع