آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار نوشته های شهیر > یادداشت های کوتاه شهیر

پاسخ
    نمایش ها: 18702 - پاسخ ها: 53  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-06-2009, 05:51 PM   #26
سمک عیار

سمک عیار's Avatar

تشکرها: 97
در 39 پست 96 بار تشکر شده
Points: 2,469, Level: 30 Points: 2,469, Level: 30 Points: 2,469, Level: 30
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : انسان مجبور است یا مختار...سئوال یک دوست و پاسخ شهیر (لطفا نظر دهید)

نقل قول:
نوشته اصلی توسط saeed.sajedi نمایش پست ها
من می خوام یک سوال از آقای سمک عیار بپرسم. دوست عزیز شما مطلبی نوشتی آقای kavan جواب داد و دوباره جواب دادی..من سوالی ازت دارم این که تصمیم گرفتی که به جواب Kavan پاسخ دهی جبر حاکم بر طبیعت بود؟ یا خودت انتخاب کردی که جواب بدهی؟ انسان با توجه به شرایط امکانات و توانایی هایی که دارد قدرت احاطه بر کل جهان و تمام امور جهان را ندارد که آن در ید قدرت الهی است اما در محدوده ای که می تواند قادر به انتخاب است به زبان خیلی ساده می گویم الان مثلا شما نمی توانی انتخاب کنی که من برای شما پاسخی بنویسم یا نه اما می توانی تصمیم بگیری که برای من جوابی بنویسی یا نه و این اختیاری است که شما در این انتخاب داری...آیا این که پاسخ بدهی یا نه جبر حاکم بر طبیعت است؟یا در اختار شماست؟
سعید جان از استدلالت خوشم آمد و من را به فکر وا داشت.این که من میتوانم در بین دو راه یکی را انتخاب کنم دلیل بر اختیار نیست.آیا علم خدا در ازل آگاه نبوده که تو کدام راه را انتخاب خواهی کرد؟ اگر آگاه بوده آیا میتوان مخالف با آن دست به انتخاب زد؟فکر نمی کنی قبول اختیار علم خدا را زیر سوال می برد؟
سمک عیار آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از سمک عیار بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 01-06-2009, 07:56 PM   #27
مهدی 313

تشکرها: 262
در 318 پست 488 بار تشکر شده
Points: 6,198, Level: 51 Points: 6,198, Level: 51 Points: 6,198, Level: 51
پیش فرض پاسخ : انسان مجبور است یا مختار...سئوال یک دوست و پاسخ شهیر (لطفا نظر دهید)

نقل قول:
نوشته اصلی توسط saeed.sajedi نمایش پست ها
من می خوام یک سوال از آقای سمک عیار بپرسم. دوست عزیز شما مطلبی نوشتی آقای kavan جواب داد و دوباره جواب دادی..من سوالی ازت دارم این که تصمیم گرفتی که به جواب Kavan پاسخ دهی جبر حاکم بر طبیعت بود؟ یا خودت انتخاب کردی که جواب بدهی؟ انسان با توجه به شرایط امکانات و توانایی هایی که دارد قدرت احاطه بر کل جهان و تمام امور جهان را ندارد که آن در ید قدرت الهی است اما در محدوده ای که می تواند قادر به انتخاب است به زبان خیلی ساده می گویم الان مثلا شما نمی توانی انتخاب کنی که من برای شما پاسخی بنویسم یا نه اما می توانی تصمیم بگیری که برای من جوابی بنویسی یا نه و این اختیاری است که شما در این انتخاب داری...آیا این که پاسخ بدهی یا نه جبر حاکم بر طبیعت است؟یا در اختار شماست؟
سعیدجان سمک عیار جان اگر تصمیم می گرفت که جواب بدهد .یا جواب ندهد .در هر دوصورت در چارچوب علم خدا بود پاسخش .
حتی ممکن است اقای ایکس تصمیم بگیرد که بله من می خواهم این پاسخ را بدهم .ولی حالا حرفم را عوض می کنم وپاسخ را نمی دهم .می دانی وضعیتش چجوری است ؟درعلم خدا پیش از تصمیمش امده بود که ایشان پاسخ را نخواهد داد .پس در هر صورت عملی را که ان فرد انجام می دهد پیش از ان در علم خدا وجود دارد وثبت شده است .این قسمت جبرش است .
اما ایا این جبر می تواند دلیلی باشد بر اینکه انسان به خدا بگوید خوب جبر تو بود من کاره ای نبودم که این عمل را انجام بدهم ؟پاسخ منفی است .چرا ؟
چون خدا می فرماید من به تو اراده وازادی دادم که هر کاری می خواهی بکن .ولی به علم خود می دانستم که چه کاری می کنی .یعنی تو به اراده خود کردی انچه کردی .ولی من تعیین کرده بودم انچه را که می کنی به دلیل علمی که پیش از انجام عملت از رفتار تو داشتم
مهدی 313 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از مهدی 313 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 09-25-2011, 03:35 AM   #28
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,151
در 2,496 پست 13,687 بار تشکر شده
Points: 29,490, Level: 99 Points: 29,490, Level: 99 Points: 29,490, Level: 99
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

آیا انسان مختار است یا خیر؟ به باور من این پرسش از یک دیدگاه صفر و یکی و "ایستا" سرچمشه می گیرد. اگر ما به مفهومهای هستی با یک دید پویا بنگریم و از چنگال خطی انگاریِ رویدادها خود را برهانیم در خواهیم یافت که شاید همه چیز اینقدر آشکارا "الک پذیر" نبوده و البته نیازی هم به انجام آن نباشد! باور من این است که این جهان یک جهان کنش و واکنشی است که در آن هیچ چیز گاسیده (=قطعی) نیست و انسان نمی تواند تنها یکی از گزینه های مختار یا مجبور باشد. ما در آمیخته ای از هستی ها غوطه وریم و در ابری از گرآیند (=احتمال) داریم تاب می خوریم. دراین میان بزرگترین اشتباه این خواهد بود که برای گاسیدگی بخشی مفهومها و هستی ها بکوشیم. من می گویم که مختار بودن انسان از نبود گاسیدگی در اجبارش است و اجبار انسان از نبود گاسیدگی در اختیارش!

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-25-2011, 10:11 AM   #29
میرزا کوچک خان جنگلی

میرزا کوچک خان جنگلی's Avatar

تشکرها: 7,785
در 1,755 پست 8,878 بار تشکر شده
Points: 19,423, Level: 88 Points: 19,423, Level: 88 Points: 19,423, Level: 88

در تکمیل نوشتهای خوب دوست عزیزمان اکبر ، در زیر چند فایل صوتی قرار دادم که مربوط به اشعار مولانا با روخوانی دکتر سروش و تفسیر مثنوی و دیدگاه مولانا در زمینه قضا و قدر و جبر و اختیار می‌‌باشد .

http://www.farhangsara.com/Molana/Mas021.WAV
http://www.farhangsara.com/Molana/Mas022.WAV
قدیمی 02-06-2012, 11:35 PM   #30
ترانه

ترانه's Avatar

تشکرها: 1,576
در 697 پست 4,073 بار تشکر شده
Points: 2,762, Level: 32 Points: 2,762, Level: 32 Points: 2,762, Level: 32
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهاب نمایش پست ها
تاثير محيط فوق العاده بالاست
انسان گرفتار چهار زندان است، جغرافیا و طبیعتی که در آن قرار دارد، تاریخی که در آن زندگی می کند، نظام اجتماعی و بالاخره "خویشتن" که شامل توانائی های فردی است چه منفی و چه مثبت. من بر سر این نیستم که صحت گفته دکتر شریعتی را بررسی کنم اما صحبت او اینست که انسان همچون پرنده ایست که در قفسی زندانی است (چهار زندان) اما این اختیار را دارد که در این قفس به هر سو که می خواهد پرواز کند. الکسیس دتکویل (Alexis de Tocqueville) پدر دموکراسی آمریکا در سال 1835 می نویسد: "مشیت الهی انسان را کاملا مختار و یا کاملا مجبور نیافریده است. خداوند در حقیقت در پیرامون هر انسان دایره ای رسم کرده که انسان قادر به گریز از آن دایره نیست اما در درون آن دایره بزرگ و وسیع آزاد است که با قدرت دست به انتخاب زند." شهیر
کاش در مورد مرگ هم این قفس بود .
قدیمی 02-07-2012, 02:24 AM   #31
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

تشکرها: 4,206
در 8,212 پست 26,845 بار تشکر شده
Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100

البته در نقد مطلب شهیر عزیز باید گفت میزان گرفتاری انسان در این چهار نوع زندان به نسبت محل زندگی متفاوت است..یعنی زندان نخست که جغرافیا باشد،اثر زیادی بر زندان های دیگر دارد،بطور مثال ایرانیان بیش از حد گرفتار جغرافیا و تاریخ و طبیعت هستند که باعث میشود خویشتنشان دچار تغییر محسوسی نسبت به سایر ملل و تاثیر پذیر از سه زندان اول باشد.فی الواقع گاهی اوقات این ها تبدیل به زندان در زندان میشود.خویشتنی که هم گرفتار فردیت وجودی خویشتن خویش هست و هم گرفتار سه زندان جغرافیا و طبیعت و تاریخ که البته ایرانیان بیش از حد تاریخی هستند و نگاهی به گذشته با افسوس دارند و نه نگاهی به آینده.
قدیمی 02-07-2012, 02:40 AM   #32
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

تشکرها: 4,206
در 8,212 پست 26,845 بار تشکر شده
Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شمشیری نمایش پست ها
آیا انسان مختار است یا خیر؟ به باور من این پرسش از یک دیدگاه صفر و یکی و "ایستا" سرچمشه می گیرد. اگر ما به مفهومهای هستی با یک دید پویا بنگریم و از چنگال خطی انگاریِ رویدادها خود را برهانیم در خواهیم یافت که شاید همه چیز اینقدر آشکارا "الک پذیر" نبوده و البته نیازی هم به انجام آن نباشد! باور من این است که این جهان یک جهان کنش و واکنشی است که در آن هیچ چیز گاسیده (=قطعی) نیست و انسان نمی تواند تنها یکی از گزینه های مختار یا مجبور باشد. ما در آمیخته ای از هستی ها غوطه وریم و در ابری از گرآیند (=احتمال) داریم تاب می خوریم. دراین میان بزرگترین اشتباه این خواهد بود که برای گاسیدگی بخشی مفهومها و هستی ها بکوشیم. من می گویم که مختار بودن انسان از نبود گاسیدگی در اجبارش است و اجبار انسان از نبود گاسیدگی در اختیارش!
شمشیری گرامی..بسیار نیکوست و برازنده که بر گفتار پارسی همیشه پایبند باشیم،ولی اندکی از واژگان همانند "گاسیده"بجای واژه تازی *قطعی*،هم شکل و ساختار نامناسبی دارند و همسان برخی واژگان ناخوشایند هستند و هم نامانوس هستند که ناچار گزینش واژه تازی بجای این واژه تازه پارسی نه تنها از ارزش گفتمان پارسی نمی کاهد بلکه بر زیبایی آن خواهد افزود.از دیدگاه من بجای گاسیده از واژه پایدارتر شده بهره گرفته گردد بسیار زیباتر،نیکوتر و بر اندیشه خواننده گوارا تر است.سپاس من را بپذیرید.
قدیمی 02-07-2012, 09:26 AM   #33
سردرگم

سردرگم's Avatar

تشکرها: 12,883
در 1,074 پست 5,694 بار تشکر شده
Points: 12,282, Level: 72 Points: 12,282, Level: 72 Points: 12,282, Level: 72

من یکی از تمثیل های زیبا را در این مقوله را در مثنوی یافتم
که انسان مانند سواری است که اسبی با یک مشخصات خاص به او داده اند که او نمیتواند در آنها تغییر ایجاد کند اما لگام اسب به دست اوست.
سردرگم آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از سردرگم بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 02-07-2012, 07:33 PM   #34
ali110

تشکرها: 2,208
در 520 پست 1,309 بار تشکر شده
Points: 7,908, Level: 59 Points: 7,908, Level: 59 Points: 7,908, Level: 59

آن یکی بر رفت‏بالای درخت
می‏فشاند او میوه را دزدانه سخت
صاحب باغ آمد و گفت ای دنی
از خدا شرمت‏بگو چه می‏کنی؟
گفت از باغ خدا بنده خدا
می‏خورد خرما که حق کردش عطا
پس ببستش سخت آن دم بر درخت
می‏زدش بر پشت و پهلو چوب، سخت
گفت آخر از خدا شرمی بدار
می‏کشی این بی‏گنه را زار زار
گفت کز چوب خدا این بنده‏اش
می‏زند بر پشت دیگر بنده‏اش
چوب حق و پشت و پهلو آن او
من غلام و آلت فرمان او
گفت توبه کردم از جبر ای عیار
اختیار است، اختیار است، اختیار
مولوي
ali110 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از ali110 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 02-07-2012, 09:08 PM   #35
کمال

تشکرها: 925
در 40 پست 259 بار تشکر شده
Points: 5,897, Level: 49 Points: 5,897, Level: 49 Points: 5,897, Level: 49

با سلام .این همان شعاع فطرت است که هنگام عمل تجلی میکند یعنی فطرت ووجدان ما که از درون وجود از کیفیت اراده ما اگاهی کامل دارد قضاوت قطعی ونهایی خود را کرده و اصل ازادی اراده را اعلام می دارد.
کمال آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از کمال بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 02-08-2012, 12:25 AM   #36
FarShir

تشکرها: 6,719
در 3,046 پست 9,719 بار تشکر شده
Points: 12,987, Level: 74 Points: 12,987, Level: 74 Points: 12,987, Level: 74

این قصه سر دراز دارد. اول از شعر شروع می کنیم و بعد به تاریخچه این دونوع تفکر می پردازیم.
مولانا در دیوان شمس و در غزل شماره 455 می گوید:
ان مه که هست گردون گردان و بی قرارش
وان جان که هست این جا وین عقل مستعارش
هر لحظه اختیاری نونو دهد به جان ها
وین اختیار ها را بشکسته اختیارش

در تشریح این غزل :
هر لحظه اختیاری: یعنی اختیار و استطاعت (توانایی) انجام کارها را او لحظه به لحظه و نو به نو در آدمی می آفریند. چنان نیست که قبل از انجام فعل، استطاعتی در انسان باشد و آدمی آن استطاعت موجود از قبل را به هنگام فعل ، مورد استفاده قرار دهد، بلکه مقارن فعل ، نو به نو، حق در آدمی استطاعت می آفریند.
این نکته یکی از مبانی بسیار مهم کلام اشعری و ماتریدی است که مولانا در کلیات ارا و اندیشه های خویش از آن منظومه فکری تبعیت می کند. اصل پرسش که میان اشاعره و معتزله در طول تاریخ منشا جدال ها و بحث ها بوده است این است : استطاعتی که آدمی برای انجام کارها در خود می یابد و آن استطاعت آفریده حق تعالی است، آیا قبل از انجام فعلی در آدمی موجود است یا مقارن انجام فعل در آدمی به وجود می آید. معتزله- که طرفدار اختیارند - میگویند <<الاستطاعه قبل الفعل>> و اشاعره و ما تریدیه - که قابل به نوعی جبر و "کسب" اند - معتقدند که <<الاستطاعه مع الفعل>>
این که مولانا از اختیاری نو به نو سخن می گوید که همه اختیارها را درخود می شکند نظرش به <<استطاعت مع الفعل>> است برای تفصیل دو سوی جدال ، مراجعه شود به شرح العقاید النسفیه .
منبع : غزلیات شمس تبریز
مقدمه گزینش و تفسیر
محمد رضا شفیعی کدکنی
مولانا نوشته های دیگری هم راجع به جبر و اختیار دارد.

همانطور که نوشتم، این قصه سر دراز دارد. این سئوال جدیدی نیست و نمی توان بدون تاریخچه از سر ان گذشت. مردمان ایران باستان هم با همین سئوال روبرو شده بودند.

"در این وقت عقیدهٔ زروانیان که در عهد ساسانی شیوع یافته بود، موجب شد که مردمان اعتقاد به جبر پیدا کردند و این اعتقاد به منزلهٔ زهری جانگزای بود که روح مزدیسنی قدیم را از پای درآورد. این آیین البته دین تازه‌ای در مقابل کیش زرتشتی محسوب نمی‌شد بلکه بیشتر یک طرز تلقی دیگر از مسئلهٔ خیر و شر بود و زروانیان همیشه خود را همچون یک فرقهٔ اصیل زرتشتی تلقی می کرده‌اند.[۵۴] بنا بر عقیدهٔ زروانیان، زروان، پدر اهورامزدا و اهریمن بود و او را نه فقط زمان نامتناهی می‌دانستند بلکه اسم دیگرش «قضا» بود.[۵۵] تفاوت عمده بین این دو شعبه مذهبی ظاهراً در مسئلهٔ جبر و اختیار بود. آیین کرتیر مبنی بر اعتقاد به آزادی و اختیار انسان بود و نزد آنها حتی انگره مینو نه از روی طبع بلکه از روی اختیار به شر گرائیده بود در صورتیکه زروانیان در مقابل مشیت زروان که اصل خیر و شر بود و هر دو مخلوق و مولود او به شمار می‌آمد، حدی نمی‌دیدند و اعتقاد آنها به وجود خدایی مافوق خیر و شر طبعاً به قبول نوعی جبر منتهی می‌شد.[۵۶] روحانیان زرتشتی هر روز قدمی واپس رفتند و دیگر قدرت سابق را نداشتند که بتوانند در برابر جریان‌های جدید سدی بکشند.[۵۷]"
منبع

ایران به عنوان گهواره تمدن ، نه تنها شاهد تکامل فلسفه فکریبلکه محل نزاع برسر عقاید مختلف هم بوده است.
می بینیم که مانی پیامبر ایرانی به وسیله موبدی به نام کرتیر که مخالف سرسخت او بوده به بند کشیده می شود. مانی طرفدار جبر و کرتیر طرفدار اختیار . در این صورت می توان گفت کرتیر در بند کشیدن مانی اختیار بکار برده و مانی در بند کشیدن خود را جزوی از جبر زمان می دانسته!

کرتیر که از دشمنان سرسخت مانی بود، سرانجام سبب زندانی شدن و مرگ مانی در سال (۲۷۶ میلادی)، در دوران پادشاهی بهرام یکم (دوران پادشاهی از ۲۷۳ تا سال ۲۷۶ میلادی) شد. قتل مانی ضعف سلطنت را در مقابل قدرت روز افزون کرتیر آشکارتر کرد.[۱۰]
دین مانوی
سنت آگستین که در اوئل زندگی فلسفی خود یکی از پیروان مانی (جبر) پیامبر ایران باستان بوده است، بعدها با ظهور حضرت مسیح به سمت مسحیت و اراده ازاد رو می کند.

سنت آگوستین قدیس که از بزرگترین متکلمان مسیحی بشمار می‌رود دوره‌ای را بعنوان پیرو مانی (جبر) گذرانده بود و پس از بازگشت به مسیحیت در کتاب اعترافات خود حملات تندی به مانویان بروز داد.
مهمترین آثار سنتی مطالعه مانوی‌گری را می‌توان کتاب اعترافات سنت آگوستین دانست.[۱۰۰] این قدیس رومی اگرچه خود بمدت نه سال مانوی بوده اما بدنبال توبه باز به مسیحیت می‌گرود و در کتابش اگرچه مملو از حمله به مانویان می‌باشد اما اطلاعات جالبی از دین مانوی بدست می‌دهد.

انسان گرچه در طول زندگی خود بسوی ازادی و اختیار می رود ولی این ازادی و اختیار بوسیله جبر دیگران (قانون) می تواند، در نتیجه اعمالش، صلب شود.
ازادی و اختیار انسان به خاطر ضرری که به دیگران می تواند بزند محدود شده است.
مشت شما فقط تا نزدیکی دماغ شخصی دیگر می تواند برود. انسان گر چه اختیار دارد که در سینمایی قدم بگزارد و فریاد "آتش ، آتش " بزند ولی اگر این دروغ باشد، مورد عواقب این عمل هم قرار می گیرد.
FarShir آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 02-08-2012, 01:20 AM   #37
امیر حسین

تشکرها: 836
در 527 پست 1,994 بار تشکر شده
Points: 11,291, Level: 70 Points: 11,291, Level: 70 Points: 11,291, Level: 70
Activity: 24%
Activity: 24% Activity: 24% Activity: 24%

تا زمانی‌ که تعریف درست و مشخصی‌ از خدا وجود نداره این بحث تکرار بحث مرغ و تخم مرغه.
تقریبا میلیونها خدا در دنیا وجود داره که هر کدوم تعریف مخصوص خودشون رو دارند چون در جغرافیا و محیط خاص انسان‌های مورد نظر خودشون به وجود اومدند.
به نظر من هیچ خدای واحدی در این دنیا وجود نداره ولذا تعریف من از جبر و اختیار اینه که هر دو در مالکیت انسان هستند.(چون خدای فرا زمینی‌ وجود نداره و اگر هم هست انسانی‌ بوده که برای ما خداست)
انسان خودش را با اراده خودش مجبور به انجام هر کاری خواهد کرد.

صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی.
امیر حسین آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 02-08-2012, 04:09 PM   #38
FarShir

تعریف درست و مشخص در باره خدا فراوان است، مهم، قبول کردن ان تعاریف است.
اگر هم شخصی تعاریف یا وجود خدا را قبول نداشته باشد، کار عاقلانه و بهتر این است که بر حسب محاسبات اماری فرض کند که حداقل 50% امکان وجود خدا هست. چه بهتر هم که بیشتر از 50% در صد امکان وجود را قبول کند، چون با انچه تعریف شده این قبول کردن و انجام وظائف محول شده به انسان در اینده به نفع او می باشد.
خداوند در هرمز یشت قسمت یشتهای اوستا تعریف شده به عنوان اهورا مزدا یا سرور دانا.
چه چیز تواناتر، چه چیز نیرومندتر ، چه چیز بلند پایگاه تر و چه چیز برای روز پسین کارآمد تراست.
الله اکبر.
نام من و امشاسپندان در منثره ی ورجاوند ، تواناتر از هر چیز ، پیروزمند تر از هر چیز ، بلند پایگاه تر از هر چیز و برای روز پسین ، کارآمد تر از هر چیز است.
الله و اکبر. بسم الله الرحمن و الرحیم . مالک الیوم الدین.
این است پیروزمند ترین و چاره بخش ترین چیزها.

انگاه آهورامزدا گفت
ای زرتشت اشون
یکم : منم سرچشمه دانش و اگاهی (الله و اکبر)
دوم: منم بخشنده گله و رمه (الرحمن الرحیم)
سوم : منم توانا (مالک الیوم الدین)
جهارم: منم بهترین اشه
پنجم: منم نشان همه دهشهای نیک اشه نژاد مزدا افریده
ششم: منم خرد
هفتم: منم خردمند
هشتم: منم دانایی
نهم : منم دانا.
و می رود تا بیستم.

پشتیبان نام من است
آفریننده و نگاهبان نام من است
شناسنده و سپنده ترین مینو نام من است
چاره بخش نام من است
چاره بخش ترین نام من است
پیشوا نام من است
بهترین پیشوا نام من است
اهوره نام من است
مزدا نام من است
اشون نام من است
فره مند نام من است
فره منده ترین نام من است
بسیار بینا نام من است
بسیار بیناتر نام من است.
درو بیننده نام من است
دور بیننده تر نام من است
نگاهبان نام من است
پشت و پناه نام من است.
دادار نام من است
نگاه دارنده نام من است
شناسنده نام من است
....
نافریفتار نام من است
نافریفتنی نام من است
....
همه را شکست دهنده نام من است
آفریدگار نام من است
....
بخشایشگر نام من است
....
نیرومند نام من است
نیرومند ترین نام من است
....
بزرگ نام من است.
....
دانا نام من است
داناترین نام من است
...
اینچنین است نامهای من.

خوب این هم اینهمه تعریف.

متاسفانه بشر به خاطر محدودیت هایی که در حواس پنجگانه خود دارد حتی از واقعیت های جهان فیزیکی بی بهره است چه برسد به جهان متافیزیکی . ولی رسیدن به حقیقت راه دارد. از حواس باید فراتر رفت.
رجوع شود به کتاب رویای حواس نوشته محمد بابایی
دنیای درون

مولانا می گوید:
هر چه اندیشی پذیرای فناست
ان که در اندیشه ناید ان خدا است.

اکارت تول نویسنده کتاب های زمینی نو و قدرت حال با استناد به و خواندن اشعار مولانا می گوید
همه ساختارها ناپایدار می باشند. ، خدا تنها پایدار است.
به محض انکه درجه خاصی از حضور ، توجه خاموش و هشیارانه در ادراک بشر پایدار شود، انسانها می توانند جوهر حیات الهی را حس کنند.

ان شخصی که ناپایدار است ، چگونه می تواند راجع به چیزی که پایدار و ابدی است اضهار نظر کند؟

خدا یکی است.
اگر ان 50% درصد امکان وجود را قبول داشته باشید بوسیله تئوری مچموعه ها متوجه می شوید که کلیه انچه در دنیا وجود دارد را می توان محتوی یک مجموعه نامید. یعنی توحید. وحده.
اگر قبول ندارید و می گوید دو تا هستند ، دوباره فکر کنید که این دو در ست یا مجموعه دیگری که یکتا است قرار می گیرند. پس هنوز جزو یکی هستند. طبق این نظریه ما هم جزوی از خداوند هستیم.
پارادوکس راسل

جبر یا اختیار موضوع اصلی ما است.
ایا ما قدرت اختیار و اراده ازاد داریم و یا سرنوشت ما از قبل نوشته شده و تغییر ناپذیر است؟
---------------------------------------------------------------------
نه با کس جهان مهر دارد و نه کین
بود مرد داننده بخت افرین
این کاربر از FarShir بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 02-08-2012, 05:06 PM   #39
امیر حسین

من وجود خدا رو نفی نکردم گفتم اگر خدایی وجود داشته باشد زمانی‌ انسان بوده است.
و در نهایت گفتم:
لذا بحث اختیار و جبر هر دو تحت مالکیت خود انسان هست.
رسد دمی‌ به جائی‌ که به جز خدا نبیند.....
انسان این اختیار و این جبر رو داره که خدای انسان‌های دیگری شود و یا نشود و هم چنان خدا پرست باقی‌ بماند.

قدیمی 02-08-2012, 05:43 PM   #40
zaviyeh

تشکرها: 1,209
در 89 پست 381 بار تشکر شده
Points: 293, Level: 5 Points: 293, Level: 5 Points: 293, Level: 5
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%

لا جبر و لا اختیار بل الامر بین الامرین.
zaviyeh آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 02-08-2012, 06:49 PM   #41
FarShir

نقل قول:
پس شعر مولانا چه معنی می دهد؟
هر لحظه اختیاری نونو دهد به جان ها
وین اختیار ها را بشکسته اختیارش
قدیمی 02-08-2012, 07:54 PM   #42
امیر حسین

من گفتم انسان یا میتونه خدا باشه که شده یا خدا پرست که اونهم شده.
یعنی‌ ما در این جهان بیکران انسانی‌ داریم که خدا شده است و انسانی‌ که خدا پرست.
(هر کدوم ملزوم یکدیگر هستند..تا خدا نباشد خدا پراستی مفهومی‌ نداره و بلعکس)
در صورتی‌ که خدا پرست باشه بالای هر اختیاری یه اختیار دیگه میبینه در صورتی‌ که اگر خدا باشه خود اختیار خواهد شد.
ما نمی‌تونیم تمام این بحث رو در یک بیت شعر مولانا که در مورد انسان از نوع خدا پرست گفته ببینیم در حالیکه میدونیم مولانا در راستای خدا شدن انسان بسیار حرف‌ها دارد که بحثی‌ جدا می‌طلبد ولی‌ برای مثال این داستان زیبا جای چندین بار خواندن و تامل دارد:
مولوی برای ما داستان عاشقی را تعریف می‌کند که به سراغ معشوقش می‌رود و در خانه‌ی محبوبش را می‌کوبد. معشوق از پشت در می‌پرسد که چه کسی پشت در است؟ عاشق جواب می‌دهد: “من”. معشوق با ناامیدی چنین می‌گوید: “دور شو. هنوز زمان مناسب نرسیده است. این‌جا برای چنین شخص خامی جا نیست.” پس از سالی فراق، عاشق بازمی‌گردد و با ترس و لرز در خانه‌ معشوق را می‌کوبد. معشوق می‌پرسد: “کیست که در می‌زند؟” عاشق این‌بار می‌گوید: تو! “گفت بر در هم تویی ای دل‌ستان.” و این‌جاست که معشوق در را می‌گشاید و می‌گوید‌: “دو «من» در این سرا نمی‌گنجند. حال که تو، من شده‌ای و از آن «منِ تو» چیزی نمانده، می‌توانی بیایی.”

قدیمی 02-08-2012, 08:03 PM   #43
امیر حسین

ضمنا فراموش نکنیم مولانا برای رسیدن به خدا شدن سعی‌ میکنه از قدرت لایزال خدا شدن استفاده کنه و لذا تشویق میکنه تا انسان از خودش بیرون بیاد و خدا بشود.یکی‌ از همین مورد دقیقا شعری هست که شما زحمتش رو کشیدید.
من همیشه معتقد هستم که خدا فقط برای خودش اختیار و جبر قائل هست.خدا هم یک عاشقه و هم یک معشوق که برای عاشقش یا معشوقش هیچ جبر و اختیاری به وجود نیاورده که در رسم و مرام عشق بازی هر دوی اینها باطل هستند.
عاقلان نقطه پرگار وجودند ولی‌..عشق داند که در این دایره سرگردانند.
من شخصاً دیدگاه مولانا را در زمینه خدا شدن بسیار می‌پسندم ولی‌ افسوس که هنوز در این خود متعفن واا مانده ام.

این کاربر از امیر حسین بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 02-08-2012, 08:15 PM   #44
FarShir

(
نقل قول:
هر کدوم ملزوم یکدیگر هستند..تا خدا نباشد خدا پراستی مفهومی‌ نداره و بلعکس)
خداوند ملزوم من و شما نیست.

خواندنی زیاد هست. ما کم خوانده ایم.

نقل قول:
لذا بحث اختیار و جبر هر دو تحت مالکیت خود انسان هست.
واقعا؟
چه کسی در کنترل است؟
who is in charge?
قدیمی 02-08-2012, 08:22 PM   #45
امیر حسین

کسی‌ که تحت کنترل و همینطور فرمانده هست ( خود ) انسان هست.
این خود تا زمانی‌ که خدا نشود خدا پرست باقی‌ میماند و عبارت من و تو در داستان مولانا میشود.
زمانی‌ که این خود به خدایی رسید دیگر من و توئی وجود ندارد و انسان از خدا پرستی‌ به خدایی می‌رسد.

قدیمی 02-08-2012, 08:24 PM   #46
zaviyeh

تشکرها: 1,209
در 89 پست 381 بار تشکر شده
Points: 293, Level: 5 Points: 293, Level: 5 Points: 293, Level: 5
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%

انسان اگر اختیار داشت پدر و مادر خود را انتخاب میکرد و اگر مجبور بود دین را می پذیرفت و قس علیهذا
zaviyeh آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از zaviyeh بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 02-08-2012, 08:26 PM   #47
امیر حسین

عبارت ساده تر: زمانی‌ که ما بر (خودمان=منیّت=خودیت) مسلط باشیم خدا شدیم و زمانی‌ که فرمانبردار (خودمان=منیّت=خودیت) باشیم خدا پرست.

قدیمی 02-08-2012, 08:28 PM   #48
FarShir

نقل قول:
اگر خدایی وجود داشته باشد زمانی‌ انسان بوده است
.
خیر.
لم یلد ولم یولد ، ولم یکن له کفوا احد.
این کاربر از FarShir بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 02-08-2012, 08:53 PM   #49
میرزا کوچک خان جنگلی

میرزا کوچک خان جنگلی's Avatar

تشکرها: 7,785
در 1,755 پست 8,878 بار تشکر شده
Points: 19,423, Level: 88 Points: 19,423, Level: 88 Points: 19,423, Level: 88

زاد مردی چاشتگاهی در رسید

در سرا عدل سلیمان در دوید

رویش از غم زرد و هر دو لب کبود

پس سلیمان گفت ای خواجه چه بود

گفت عزرائیل در من این چنین

یک نظر انداخت پر از خشم و کین

گفت هین اکنون چه می‌خواهی بخواه

گفت فرما باد را ای جان پناه

تا مرا زینجا به هندستان برد

بوک بنده کان طرف شد جان برد

نک ز درویشی گریزانند خلق

لقمهٔ حرص و امل زانند خلق

ترس درویشی مثال آن هراس

حرص و کوشش را تو هندستان شناس

باد را فرمود تا او را شتاب

برد سوی قعر هندستان بر آب

روز دیگر وقت دیوان و لقا

پس سلیمان گفت عزرائیل را

کان مسلمان را بخشم از بهر آن

بنگریدی تا شد آواره ز خان

گفت من از خشم کی کردم نظر

از تعجب دیدمش در ره‌گذر

که مرا فرمود حق کامروز هان

جان او را تو بهندستان ستان

از عجب گفتم گر او را صد پرست

او به هندستان شدن دور اندرست

تو همه کار جهان را همچنین

کن قیاس و چشم بگشا و ببین

از کی بگریزیم از خود ای محال

از کی برباییم از حق ای وبال
قدیمی 02-09-2012, 12:34 AM   #50
FarShir

نقل قول:
به نظر من هیچ خدای واحدی در این دنیا وجود نداره .......
نقل قول:
من وجود خدا رو نفی نکردم گفتم اگر خدایی وجود داشته باشد.....
این دو نوشته ضد و نقیض هستند.

انچه که باید نوشته شود ، نوشته شده و احتیاج به توضیح بیشتر ندارم. و بعلاوه سعی در عوض کردن عقاید اشخاص ندارم .

ا
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 11:24 PM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.