آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار نوشته های شهیر > یادداشت های کوتاه شهیر

پاسخ
    نمایش ها: 9201 - پاسخ ها: 43  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 03-20-2009, 12:32 AM   #1
شهیر

تشکرها: 6,714
در 2,027 پست 22,002 بار تشکر شده
Points: 40,915, Level: 100 Points: 40,915, Level: 100 Points: 40,915, Level: 100
Activity: 50%
Activity: 50% Activity: 50% Activity: 50%
پیش فرض ما در مرکز تاریخ قرار داریم؟ (شهیر)

به دوستی پیشاپیش تبریک عید گفتم، گفت چه تبریکی؟ سالی که نکوست از بهارش پیداست. حواسم همه جا رفت الا یکجا. پرسیدم مگر چه شده؟ گفت مثل اینکه اخبار را دنبال نمی کنی. مگر قضیه کنار کشیدن خاتمی را نشنیدی؟ با خودم گفتم مرد مومن آخر چطور ممکنست نشنیده باشم؟ با اینهمه خودم را کنترل کردم و گفتم، چرا یک چیزهائی جسته و گریخته شنیده ام. ادامه داد: تمام شد و رفت پی کارش. پرسیدم چی تمام شد؟ کی رفت پی کارش؟ گفت، آقا (منظور خاتمی) مملکت را دو دستی تحویل احمدی نژاد داد و صلواتی هم برای ختم این مردم بدبخت فرستاد و رفت.

اکثر شما باید از نقطه نظر من در باب کناره گیری آقای خاتمی آگاه باشید. اگر من اولین نفر نبودم ولی به جرات جزو نخستین کسانی بودم که با نوشتن مقاله ای بهترین گزینه را در کناره گیری آقای خاتمی دانستم. در آنجا به تشریح این مسئله پرداختم که یک انتخاب سیاسی، حداقل در سطح کسانی که درک سیاسی دارند، الزاما به معنای بی تاب شدن برای "بهترین گزینه" نیست بلکه حرکت به سمت "بهترین گزینه ممکن" است. خلاف نظر آقای خاتمی و گروهی از اطرافیان وی و برخی از سیاسی نویسان، تصمیم آقای خاتمی بهیچ وجه یک تصمیم اخلاقی نبود بلکه حرکتی بود کاملا واقع گرایانه. در همان مقاله های قبلی من با تحلیل شرایط عینی موجود بدون کمترین اشاره به مسئله اخلاق سعی کردم که نشان دهم چرا بهترین راه حل در کناره گیری ایشان و سپس ادامه حمایت از میرحسین موسوی نهفته است.

سرنوشت خاتمی با دو امکان در این انتخابات روبرو بود. یا بهر دلیل پیروز نمی شد و یا اگر هم پیروز می شد باید چهار سال سراسر کشمکش و برخورد و درگیری را به مراتب سنگین تر از دوران گذشته تجربه می کرد. به این ترتیب عقل و نه اخلاق حکم می کرد کرد که ایشان هم به لحاظ شخصی و هم به لحاظ آرمانی کناره گیری کنند.

واقعیت این است که آقای خاتمی با خطر حذف از سوی شورای نگهبان روبرو بود، حضور آقای خاتمی باعث شکسته شدن آراء می شد، نیروهای افراطی اما پرنفوذ مخالف خاتمی بسیار بعید بود که اجازه دهند به هر قیمت خاتمی دوباره به ریاست جمهوری برسد و بالاخره از همه مهمتر اینکه با نیم نگاهی به روز بعد از انتخابات در می یابیم حتی اگر معجزه ای رخ می داد و خاتمی برای سومین بار ساکن خیابان پاستور می شد امکان کار کردن و تحقق آرمان های اصلاح طلبانه برای وی وجود نداشت. نتیجه؟ تضاد و تنش دائم در جامعه، هرز رفتن نیروی مردم، به هدر رفتن سرمایه، بدتر شدن اوضاع اقتصادی و اجتماعی و بالاخره لاینحل ماندن مسئله روابط ایران و آمریکا.

میرحسین اما این خواص را ندارد. او حساسیت برانگیز نیست برچسب لیبرالی به او نخورده و می تواند (اینکه عمل کند یا نه مسئله دیگریست) با جلب نیروهای اصولگرائی که از خطوط انحصار طلب و قدرت طلب و فرصت طلب فاصله می گیرند گام به گام سیاست عادی کردن روابط با آمریکا را با حمایت دستگاههای با نفوذی مانند سپاه دنبال کند.

مشکل بزرگ ما ایرانیها از آن زمان که من بیاد دارم همیشه این بوده و هست که فکر می کنیم ما در مرکز تاریخ قرار داریم و همه چیز روزگار باید در زمان حیات ما سر و سامان بگیرد. طیف وسیعی از روشنفکران ما با بینش تاریخی میانه ای ندارند و از این واقعیت که تحولات اجتماعی اگر قرار باشد پایدار و استوار بمانند باید بتدریج صورت پذیرند غافلند. همه چیز باید امروز و اکنون مطابق میل ما شود و الا با قهر و پرخاش ما روبرو می شود.

زمانی که ورود حیوانات و سیاهان به رستورانها در آمریکا ممنوع بود، مارتین لوترکینگ جنبش خود را آغاز کرد. اما برای رسیدن به پیروزی بزرگ، سیاهان باید نیم قرن دیگر به مبارزه و صبر ادامه می دادند تا بالاخره برای نخستین بار در تاریخ کشورهای فوق صنعتی جهان یک سیاهپوست به مقام ریاست جمهوری دست یابد.

این طرز تلقی که همه چیز باید در زمان ما حل و فصل شود والا کار از دست رفته است از انسان، موجودی خیالپرور می سازد که قدرت مقابله و اتخاذ تصمیم در چارچوب واقعیات را ندارد و بسرعت هم سرخورده می شود. انسانی که فکر می کند در مرکز تاریخ قرار گرفته با برداشت های ایده آلیستی همیشه بدنبال ایده آل ها می رود و نه تنها به آنها نمی رسد بلکه با برخورد به سد واقعیت ها یا منفعل می شود و عقب می کشد و یا اصرار می ورزد و نابود می شود. اصلاحات اجتماعی پروسه ایست طولانی که نه در زمان حیات ما و نه احتمالا در زمان حیات کودکان ما و حتی کودکان کودکان ما نیز به سر منزل مقصود نخواهد رسید.

مبارزه بین نیروهای عدالتخواه و انحصارطلب همین امروز در پیشرفته ترین دموکراسی های جهان از جمله ایالات متحده آمریکا با شدت و حدت پی گیری می شود. این مبارزه بخصوص این روزها با پیدایش اینترنت که باعث گردیده برای نخستین بار در تاریخ، مردم عادی صدای خود را خارج از حیطه سلطه جابرانه مراکز قدرت مالی بگوش یکدیگر برسانند وارد مرحله نوینی شده است. این کشمکش ادامه خواهد داشت و جریان تاریخ از ما عبور خواهد کرد هم چنان که میلیون ها سال از میلیاردها انسان دیگر عبور کرده است.

درک این مسئله که ما مرکز تاریخ نیستیم دو خاصیت بزرگ دارد. اول اینکه باعث می گردد که ما در چارچوب امکانات و واقعیتها بهترین تصمیم را برای رسیدن به هدف خود بگیریم و در اوهام و خیالات سیر نکنیم و دوم اینکه از تخریب اعصاب و خودخوری و دست آخر یاس و سرخوردگی مان جلوگیری خواهد کرد چرا که می دانیم همه چیز نباید و نمی تواند امروز و الان حل و فصل شود.

دکتر لوترکینگ بی گمان یکی از تاثیرگذارترین انسانها در طول تاریخ بشر بوده است. نگاه وی به تحولات اجتماعی بطور خیره کننده ای واقع گرایانه و تاریخی و نه آرمانگرایانه و مقطعی بود. او معتقد بود که هر چند منحنی تاریخ سخت و طولانی است اما نهایتا بسمت عدالت خم خواهد شد.

با سال ۱۳۸۷ وداع می کنیم در حالی که من آرزو می کنم سال ۱۳۸۸ برای یک یک شما سالی شاد، پرتحرک، سرشار از امید و خالی از تنش باشد.

فراموش نکنیم که در همه قلمرو های زندگی همیشه "بهترین انتخاب" الزاما "انتخاب بهترین" نیست.
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
26 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 03-20-2009, 12:47 AM   #2
youme

youme's Avatar

تشکرها: 1,288
در 551 پست 1,417 بار تشکر شده
Points: 9,086, Level: 64 Points: 9,086, Level: 64 Points: 9,086, Level: 64
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : ما در مرکز تاریخ قرار داریم؟...با آرزوی بهاری سبز با آسمانی آبی و آفتابی درخشان و دلی سرشار از امید

شهیر عزیز
ضمن اینکه آرزوی سالی خوش برای شما و خانواده محترم دارم، یادداشت حاضر را مقاله ای بجا و روشنگر می دانم. به خصوص آنجا که در مورد خاتمی نظر داده اید.
با اینهمه حتی اگر به دنبال بهترین انتخاب باشیم، که کاملا با شما هم عقیده هستم، آیا گزینش میرحسین موسوی به عنوان انتخاب بهتر زودتر از موقع انجام نشده است؟ آیا نباید بیشتر و بیشتر منتظر بمانیم تا افکار و عقاید ایشان و سایر نامزدها روشنتر گردد؟ آیا امکان انتخابهای بهتر وجود ندارد؟
2 کاربر از youme بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 03-20-2009, 01:20 AM   #3
شهیر

تشکرها: 6,714
در 2,027 پست 22,002 بار تشکر شده
Points: 40,915, Level: 100 Points: 40,915, Level: 100 Points: 40,915, Level: 100
Activity: 50%
Activity: 50% Activity: 50% Activity: 50%
پیش فرض پاسخ : ما در مرکز تاریخ قرار داریم؟...با آرزوی بهاری سبز با آسمانی آبی و آفتابی درخشان و دلی سرشار از امید

یومی عزیز موسوی از یک موقعیت ممتازی برخوردار است که من مشکل می بینم از این نظر کس دیگری بتواند با او برابری کند و آن حمایت آقای خاتمی از اوست. واقعیت این است که بدون حمایت خاتمی آنهم حمایت فعالانه و شدید، موسوی شانس چندانی ندارد. دلیل آن هم روشن است نسل جوان ما که پر شور و حرارت تر هستند از او هیچگونه شناختی ندارند ضمن آنکه اصلاح طلبان هوادار خاتمی هم باید با کمک خاتمی قانع شوند که پشت او بایستند.
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 03-20-2009, 02:22 AM   #4
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

تشکرها: 4,206
در 8,212 پست 26,845 بار تشکر شده
Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100
پیش فرض پاسخ : ما در مرکز تاریخ قرار داریم؟ (شهیر)...با آرزوی بهاری سبز با آسمانی آبی و آفتابی درخشان و دلی سرشار از امید

شهیر گرامی

با درود

نخست اینکه نوروزی نیکو داشته باشید و چونان کوه استوار بمانید و قلب ما را به امید فردایی بهتر شاد نگه دارید و شادباش نوروزی من پیشکش شما و خانواده گرانمایه شما و همچنین همسر گرامی و فرزند برومند شما لیلای گرامی.
.........
دوم اینکه در پیوند با نوشتاری که نگاشته اید با کسب اجازه از شما من درادامه با همین گفتار نوشتاری از خود سید محمد خاتمی در پیوند با رفتنش به پیوست پیشکش می نمایم که در آن نکته های مهمی بیان شده است .
..........
سپاسگزارم

رییس جمهور سابق کشورمان تصریح کرد:«جامعه به وضعیتی رسیده که همه باید تلاش کنیم در اوضاع تغییر ایجاد شود و تغییر فوری‌ترین مسئله‌ای است که مورد توجه ماست و هر کس بتواند آن را انجام بدهد باید به او احسنت گفت.»به گزارش روابط عمومی دفترحجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی ،وی عد از اعلام انصراف از نامزدی انتخابات ؛در دیدار با اعضای ستاد انتخاباتی خود به بیان علل این تصمیم و آینده اصلاحات پرداخت.وی گفت:«هدف از این گردهمایی این بود که در درجه اول دلم می‌خواست دوستان عزیزی که قرار بود در عرصه انتخابات تلاش کنند تشکر کنم، البته این جمع بر اساس احساس مسئولیتی که می‌کردند در این ستاد دورهم جمع شده بودند و نیازی به تشکر من هم ندارند، ولی به رسم ادب لازم دانستم از همه شما تشکر کنم.»رئیس دولت اصلاحات تصریح کرد:«در این میان حضور جوانان که به خاطر انسانی که خودش را چیزی نمی‌داند به عرصه آمدند در خور تقدیر بود و بیشترین توجه من این نیروی کارآمد، پویا و روبه آینده‌ای است که انشالله بتوانیم در آینده با آنها همکاری داشته باشیم.»خاتمی با اشاره به تصمیم اخیر خود مبنی بر انصراف اظهار داشت:«در این تصمیم آخری که گرفتم ساعت‌ها با افرادی از گروههای مختلف صحبت کردم و به این نتیجه رسیدم، البته طبیعی است که نمی‌توان با تک تک افراد صحبت کرد و از نظرات دوستان استفاده نمود.»
وی سپس به بیان نکاتی در این خصوص پرداخت و گفت:«وقتی در هاروارد سخنرانی می‌کردم جمعیت انبوهی آمده بود که از طریق اینترنت انتخاب شده بودند، یعنی جمعیت گزیده شده نبود و همه طور طیفی در آن وجود داشت، بخصوص یهودیان با کلاههای خاص خود در آن جلسه حضور داشتند و سئوالهای مختلفی نسبت به مسائل فلسطین و اسرائیل مطرح می شد.»رئیس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگها وتمدنها ادامه داد:« در آن جلسه از من پرسیدند نظرتان درباره اسرائیل چیست، گفتم تنها یک نظر اخلاقی دارم، البته از نظر سیاسی تصمیم گیرنده خود فلسطینی‌ها هستند و آن اینکه زور و اشغال منشاء مشروعیت نیست و بشر خیلی زحمت کشیده تا به این اصل مهم سیاسی - اخلاقی رسیده است، بنده به این اصل پای‌بندم و معتقدم نباید پایمال شود که جمعیت نسبت به این موضع‌گیری ابراز احساسات کرد و بعد هم مقالات زیادی در این خصوص نوشته شد.»رئیس جمهور سابق کشورمان تاکید کرد:«من سالهای سال است بر یک اصل تکیه کرده‌ام و آن اینکه محور و مدار زندگی امروز، سیاست است و سیاست بر پایه زور، دروغ و فریب است و این مشکل بزرگ بشریت است و کار بزرگ اصلاحی این است که سیاست اخلاقی شود.» وی تصریح کرد:«بنده اگر بناست از این اصل به عنوان یکی از مهمترین اصل‌های اصلاحی دفاع کنم و روی آن بایستم، به هیچ وجه اجازه نمی‌دهم شائبه آن پیدا شود که برای رسیدن به قدرت اخلاق را زیر پا می‌گذاریم.»خاتمی ادامه داد:«فکر می‌کنم اگر علاقه‌ای ملت به این بنده کوچک خود دارد، به خاطر این است که در این برهوت بی‌اخلاقی بی‌صداقتی دروغ ، تزویر و ریا، حفظ و بسط قدرت به هر قیمت و به هر صورت، مردم احساس کردند کسانی هستند که به آنها دروغ نمی‌گویند و برای قدرت حاضر نیستند خیلی چیزها را زیر پا بگذارند.حال اگر کاری برخلاف این اصل مورد تاکید انجام می‌دادم آیا خیانت به باور و اعتقاد مردم نبود؟»
رئیس بنیاد باران با اشاره به اعلام کاندیداتوری مهندس میرحسین موسوی، اظهار داشت:«وقتی شخصیتی مثل جناب آقای مهندس موسوی (که در این روزها خیلی به شخصیت ایشان جفا شد)، یک شخصیت ارزنده، انقلابی، دلسوز و آزادی‌خواهی که می‌شناسم اعلام حضور کردند؛ حضور توامان بنده و ایشان به معنی زیرپا گذاشتن یکی از اصولی که من به آن پایبند هستم؛نبود؟»وی همچنین گفت:«وقتی دو نفر ما برای انتخابات تلاش می‌کردیم تلقی جامعه این می شد ما برای رسیدن به قدرت با هم مبارزه می‌کنیم و اگر اینگونه می‌شد به شائبه غیر اخلاقی بودن رفتار خودمان دامن می زدم.»خاتمی در بیان دلیل دیگر اتخاد این تصمیم اظهار داشت:«تلقی دیگر وجود دارد که بنده نماینده مظهر تفکر و شیوه اصلاحات هستم و نمی‌توانم در تصمیم‌گیری‌هایم فقط مسئله ملاحظات شخص خود را در نظر بگیرم و سود مقطعی نیز مطرح نیست من باید وظیفه‌ام را در قبال این روش و بینش نشان‌ می‌دادم و نباید کاری می‌کردم که تفکر اصلاحی که من نماینده آن هستم و در متن جامعه اکثریت قاطع را دارد در عمل به صورتی درآید که مخالفان بتوانند دستاویزی بیابند تا این طور القا کنند که پایگاه این تفکر در جامعه قوی نیست در حالی‌که واقعا پایگاه قوی دارد.»وی تصریح کرد:«وضع و میزان اقبال به این تفکر را همه ما در جامعه می‌دانیم، البته اگر بنده تنها در عرصه بودم هیچ تردیدی نداشتم که اکثریت قاطع و بدون چون و چرا به نماد این تفکر تعلق می‌گرفت .من که برای خودم کار نمی‌کنم، بنده اگر می‌آمدم باید همانی که واقعیت جامعه است انجام می‌گرفت، حال اگر وضعیتی پیش آید که آرائی که به طور طبیعی به نماد اصلاحات تعلق می‌گیرد تقسیم و پراکنده شود؛ بنده خدمتی به آرمان اصلاحات نکرده بودم و هیچ‌گاه اجازه چنین کاری نمی‌دهم.»
رئیس جمهور سابق کشورمان با بیان اینکه «همه دوستانی که بنده را دعوت به حضور می‌کردند از من توقع معجزه نداشتند و فقط می‌خواستند تغییر در وضع فعلی ایجاد شود»، گفت:«بنده نمی‌توانم از هویت خود دست بردارم و تشکیلات و عِده و عُُده هم ندارم، احساس می‌کردم در مقابلم سدها و موانع وجود دارد و تنها چیزی که می‌تواند برای کسی که به میدان می‌رود قوت قلب باشد رای بالای مردم است.»سید محمد خاتمی تاکید کرد:«به خدا اگر مسئله شخص من بود حتی اگر در عرصه می‌آمدم و شکست هم می‌خوردم نفس راحت می‌کشیدم، ولی آیا من که تصور می‌شود نماد جریان اصلاحات هستم این حق را داشتم که این‌کار را بکنم.»رئیس بنیاد باران در بخش دیگری از سخنانش گفت:«به هر حال امروز جناب آقای مهندس موسوی به عرصه آمده‌اند و ما هیچ‌گاه ادعا نکرده‌ایم که ایشان به عنوان مظهر اصلاحات وارد عرصه شده‌اند، بلکه جامعه به وضعیتی رسیده که همه باید تلاش کنیم در اوضاع تغییر ایجاد شود و تغییر فوری‌ترین مسئله‌ای است که مورد توجه ماست و هر کس بتواند آن را انجام بدهد باید به او احسنت گفت.»رئیس دولت اصلاحات افزود:«حالا که ایشان بعد از سالها سکوت به خاطر شرایط روز کشور به این نتیجه رسیده‌اند که به صحنه بیایند و خیلی مبارک است آیا من حق دارم که مانع از حضور ایشان که احساس مسئولیت کرده‌اند بشوم، نظر ما تغییر است که معتقدیم قابل تحقق است البته در صورتی که دچار احساسات نشویم و واقع بینانه عمل کنیم.»وی با تاکید بر اینکه «عرصه اصلاحات عرصه جامعه است»، اظهار داشت:«چه کسی گفته است تحقق اصلاحات از مسیر حاکمیت می‌گذرد البته باید کاری کنیم که در دراز مدت این تفکر امکان کار در حوزه حاکمیت را داشته باشد.»
سید محمد خاتمی خاطرنشان کرد:«به هر حال بنده کاری که توانستم در جهت جلوگیری از تفرقه آرا انجام دهم انجام دادم و امروز این مسئولیت دشوار متوجه جناب آقایان کروبی و موسوی است که نگذارند این مسئله انجام شود و انشالله با تدبیر دوستان چنین خواهد شد، بنده رسیدن به هدف تغییر را دور از دسترس نمی‌دانم و همواره خود را قطره‌ای کوچک از دریای خروشان ملت ایران به حساب می‌آورم.»

منبع: نواندیش
قدیمی 03-20-2009, 06:03 PM   #5
شهاب

تشکرها: 7,017
در 3,471 پست 18,838 بار تشکر شده
Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100
Activity: 2%
Activity: 2% Activity: 2% Activity: 2%
پیش فرض پاسخ : ما در مرکز تاریخ قرار داریم؟ (شهیر)...با آرزوی بهاری سبز با آسمانی آبی و آفتابی درخشان و دلی سرشار از امید

اگر این حقیقت را بپذیریم که بدون حمایت جانانه خاتمی میر حسین چندان شانسی ندارد حالا سئوال این است که آیا خاتمی با تمام ظرفیت همانطور که خودش گفته واقعا شهر به شهر خواهد رفت و مردم را تشویق به رای دادن خواهد کرد؟ از طرف دیگر امکان اینکه مشارکت و مجاهدین انقلاب نامزد جدیدی معرفی کنند وجود دارد؟
شهاب آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 03-20-2009, 07:54 PM   #6
شهاب

Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100

"هر شهروند يك ستاد" و "هر ايراني يك همراه"؛ شعار میرحسین

شعاری غلط و بی محتوا. شما باید شعاری انتخاب کنید که مردم را قانع به رای دادن کند. این شعار زمانی درست است که اول مردم تصمیم خود را گرفته باشند و حالا برای به حرکت در آوردن آن ها و خارج نمودن آن ها از بی تفاوتی و خمودگی این شعار را جلویشان بگذارید. کسی که اصلا به افکار شما آشنائی ندارد برای چی ستاد شما شود و برای چی یک نفر را هم همراه خود کند !
2 کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 03-21-2009, 05:16 AM   #7
faramarz

faramarz's Avatar

تشکرها: 635
در 126 پست 545 بار تشکر شده
Points: 4,767, Level: 44 Points: 4,767, Level: 44 Points: 4,767, Level: 44

واقعیت این است که اگر اصلاح طلبان سعی کنند یک کاندیدای دیگر را وارد صحنه کنند قافیه را بکلی باخته اند. من اطمینان دارم ما به یک وجدان جمعی به یک حرکت بزرگ نیاز داریم تا چرخشی بزرگ را فراهم آوریم. هر حرف مایوس کننده ای هر نغمه مخالفی چیزی جز کمک به جناح مقابل نیست. با نق زدن ها و مخالف خوانی ها تیشه به ریشه خود می زنیم.
faramarz آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از faramarz بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 03-21-2009, 11:03 AM   #8
خوابزده

خوابزده's Avatar

تشکرها: 23,375
در 2,432 پست 17,097 بار تشکر شده
Points: 31,304, Level: 100 Points: 31,304, Level: 100 Points: 31,304, Level: 100

بهار از آن کسانی است که آن را باور دارند
ضمن تبریک سال نو و آرزوی سالی سرشار از امید ، پویایی ، عشق و سلامتی برای همه دوستان ، این نکته را یادآور می سازم که احمدی نژاد محصول انشقاق صفوف اصلاح طلبان بود نه انسجام اصولگرایان ف زیرا در بدترین حالت هم در دور گذشته ارای سر جمع اصلاح طلبان حدود هفتاد درصد آرا را تشکیل می داد . شاید به قول محمد قوچانی اگر خاتمی و دیگر اصلاح طلبان از کروبی حمایت می کردند هم اکنون احمدی نژاد دیگر رئیس جمهور نبود . گرچه کروبی حداقل با معیارهای من نمی توانست رئیس جمهور ایده آلی باشد. به همین دلیل با این نکته که حمایت خاتمی از موسوی می تواند برگ برنده انتخابات آتی باشد کاملاً موافقم. هم اکنون استراتژی خاتمی باید اولاً حمایت از آقای موسوی با ایراد سخنرانی ، سفرهای استانی و دوماً جلب موافقت آقای کروبی برای کنار رفتن به نفع میر حسین البته در روزهای پایانی تبلیغات باشد تا اینگونه اصولگرایان فرصت اتخاذ جمع بندی یکسانی که از دل آن احمدی نژاد بیرون بزند نداشته باشند.
خوابزده آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از خوابزده بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 03-21-2009, 02:09 PM   #9
mortezA

تشکرها: 58
در 22 پست 59 بار تشکر شده
Points: 1,560, Level: 22 Points: 1,560, Level: 22 Points: 1,560, Level: 22

باتبريك سال نو به شهير گرامي و همه دوستان فروم و آرزوي سالي بهتر از سالهاي گذشته !مي خواستم در تاييد طولاني دانستن پروسه تحولات اجتماعي، اين نكته را اضافه كنم كه اين روند طولاني با اتخاذ سياستي درست و مطابق روند توسعه و تحول به مراتب كوتاهتر خواهد شد.به ياد داشته باشيم كه انقلاب صنعتي به معناي واقعي آن، در كشورهايي مثل :چين،هند، روسيه و... با ايجاد شرايط مناسب توسط دولتهاي وقت اين كشورها و اتخاذ سياستي كه اين روند را تسريع كند،انجام شد.دردوران كنوني و با وجود مناسبات سياسي- اجتماعي گوناگون و سطوح مختلف رشد در جوامع موجود وظيفه دولت ها بسيار حساس و تعيين كننده مي باشد.كمترين بي مسئوليتي و ناديده گرفتن شرايط و استفاده نكردن از شرايط و بدتر ازآن ،قرار گرفتن در مقابل آن را فقط مي توان با جمله سخت وخشن خيانت به كشور و ملت نام گذاري كرد! ناآگاهي و ندانستن در اين دوران گناهي نابخشودنيست كه هيچ دولت و دولت مردي اجازه تمسك به آن را ندارد.ناآگاهي جاده لغزنده ايست كه ملتي را به سراشيب خطرناك عقب ماندگي مي اندازد.همه آناني كه مي گويند، مي نويسند،عمل سياسي مي كنند و به گونه اي در مسير تحول و توسعه تاثير گذارند و يا خودرا مسئول ميدانند،اجازه ندانستن ندارند!بايد بدانند كي اند ،كجاي جهان قرار دارند و مهمتر اينكه مي خواهند به كجا برسند!!!رفسنجاني در دوره ي طولاني ي حكمراني خود چه ها كرد؟خاتمي درآن هشت سال چه مي خواست و چه كرد؟ احمدي نژاد چه مامو ريتي داشت؟ وغوغاي ورود خاتمي با چه هدفي بود و اينك خروجش به چه معناست؟و دهها چه و چه ي ديگر؟كه كند وكاو در كنه آنها و دست يافتن به علل و چگونگي هر كدام مطالعه،بررسي ودقت نظر توام با تيزبيني و زيركي ي صادقانه مي طلبد. دوستان عزيز!خواسته و ناخواسته در برهه اي از زمان قرار گرفته ايم كه ناچاريم بدانيم و بدانيم و بدانيم و آن گاه در عمل سياسي به گونه اي فعال ،عمل كنيم.كشور ما برلبه تيز و پرسنگلاخ تحول بنيادي ي اجتماعي ايستاده و وظيفه ما گام برداشتن آگاهانه،دليرانه و ايثارگرانه در اين جاده ي خطر ناك و سخت و نيز پر افتخار است ! به اين نكته نيز توجه كنيم كه در اين كشور هستند انسانها،گروه هاو ... كه بهتر مي دانند و بهتر مي توانند عمل كنند!اين سيكل معيوب و دايره ي بسته ي ناآگاهي و بي خردي و بي كفايتي را مي توان كنار زد و به نيرو هايي بر آمده از جمع و خرد جمعي اتكا كرد!!!
mortezA آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از mortezA بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 03-21-2009, 05:17 PM   #10
محمد صادق

محمد صادق's Avatar

تشکرها: 1,237
در 1,016 پست 3,392 بار تشکر شده
Points: 19,812, Level: 88 Points: 19,812, Level: 88 Points: 19,812, Level: 88
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%

انصراف خاتمی،عیدی به کاندیداها،حسرت برای هواداران
اگر احمدی‌نژاد را یکی از دو کاندیدای راه یافته به دور دوم فرض کنیم، در برابر او به تعبیر خاتمی، جبهه "خواستاران تغییر" شکل خواهد گرفت و یا اصلاح‌طلبان ناگزیر به حمایت از قالیباف خواهند بود و یا اصول‌گرایان منتقد احمدی‌نژاد از موسوی حمایت خواهند کرد
مهم‌ترین پس‌لرزه انصراف خاتمی را می‌توان خروج انتخابات از حالت دوقطبی خاتمی – احمدی‌نژاد به انتخاباتی متکثر دانست که با ورود تمام قامت چهره‌ای چون محمدباقر قالیباف به صحنه انتخابات رقم خواهد خورد،‌ از سوی دیگر تداوم حضور مهدی کروبی که به نظر نمی‌رسد همچون خاتمی به آسانی به نفع میرحسین موسوی کناره‌گیری کند، دستاورد اصلی این انصراف، یعنی شکل‌گیری اجماع در اردوگاه اصلاح‌طلبان را به چالش خواهد کشید.

اگر احمدی‌نژاد را یکی از دو کاندیدای راه یافته به دور دوم فرض کنیم، در برابر او به تعبیر خاتمی، جبهه خواستاران تغییر شکل خواهد گرفت و یا اصلاح‌طلبان ناگزیر به حمایت از قالیباف خواهند بود و یا اصول‌گرایان منتقد احمدی‌نژاد از موسوی حمایت خواهند کرد.

...پیامد دیگر انصراف خاتمی، کاهش احتمالی سطح مشارکت در انتخابات به کمتر از 30 میلیون رأی خواهد بود. بايد گفت شرایط رقابتی و دوقطبی دوم خرداد، موجب افزایش شدید و ده میلیون نفری شرکت‌کنندگان در انتخابات ریاست‌جمهوری نسبت به دوره‌های قبل شد، پدیده‌ای که حتی با حضور خاتمی و رقبای متعدد اما نه چندان جدی وی در سال 1380 و حتي انتخابات چندقطبی نهم تکرار نشد. از همين رو پیش‌بینی می‌شد با شکل‌گیری رقابت دوقطبی و سرسختانه خاتمی- احمدی‌نژاد مجدداً سطح مشارکت با توجه به افزایش جمعیت 12 سال اخیر، از مرز 30 میلیون نفر عبور کرده و به حد 35 میلیون نفر برسد. اما در شرایط فعلی به نظر می‌رسد مشارکت در انتخابات در حد دوره قبلی باقی بماند و با این حساب حد نصاب پیروزی در دوره اول انتخابات در سطح 14 میلیون رأی باقی بماند و دسترسی به این سطح رأی قطعاً برای احمدی‌نژاد که هوادارن وی، حداقل رأی وی را حدود ده میلیون نفر برآورد می‌کنند، ممکن‌تر خواهد بود.

بنابراین اگرچه احمدی‌نژاد با انصراف خاتمی، حمایت اجماعی اصول‌گرایان را از دست می‌دهد، اما در مقابل امتیازاتی نیز به دست می‌آورد.

بنابراین می‌توان گفت تمامی کاندیداهای موجود در اردوگاه‌های اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان به نوعی از کناره‌گیری خاتمی منتفع می‌شوند و اگرچه شاید این انصراف احتمال کلی پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات را کاهش داده است، اما مذاق چهره‌هایی را که با حضور وی شانس چندانی برای حضور در رقابت نهایی برای تکیه زدن بر صندلی کاخ ریاست‌جمهوری نداشتند، در آستانه سال نو شیرین کرده است.

منبع: اينده
محمد صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از محمد صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 03-21-2009, 10:26 PM   #11
SIRUS

تشکرها: 358
در 65 پست 181 بار تشکر شده
Points: 1,464, Level: 21 Points: 1,464, Level: 21 Points: 1,464, Level: 21

آیا گزینش میر حسین موسوی به عنوان انتخاب بهتر زودتر از موقع انجام نشده است؟ آیا نباید بیشتر و بیشتر منتظر بمانیم تا افکار و عقاید ایشان و سایر نامزدها روشنتر گردد؟ آیا امکان انتخابهای بهتر وجود ندارند؟
احتمالا ما ایرانیها تنها ملتی هستیم که عمیقا اعتقاد داریم که : دشمن دشمن ما دوست ماست. غافل از اینکه "دوست" تعریف واضح و جامع خودش رو داره که ممکن است به طور کامل در وجود این "دشمن دشمن" متجلی نباشد. به عبارتی این دشمن دشمن، نسخه قلب دوست باشد.
با توجه به این اعتقاد ناصواب و همینطور با در نظر گرفتن بضاعت کم ما از آگاهیها و تر فند‌های سیاسی‌، این خطر همیشه وجود دارد که ما در انتخاب مهره‌های سیاسی‌ خود نیز فقط به دشمن دشمن خود دل ببندیم و وجود دوستان واقعی‌ خود را که در لباس نامزد‌های عدیده ی انتخابات استتار شده ا‌ند، نادیده بگیریم.
با این ذهنیت، در خلال انتخاباتی که در پیش داریم، شکی نیست که میر حسین موسوی اگر تحت حمایت خاتمی قرار گیرد، در افکار عمومی‌ تنها مهره مخالف احمدی نژاد تلقی‌ خواهد شد. که در اینصورت نابخردانه هر گونه شانسی‌ از به عنوان مثال، مهدی کروبی (که تا استخوان اصلاح طلب است) سلب شده است.
این در حالیست که موسوی هنوز تعلق تام و تمام خود را به جبهه اصلاحات رسما اعلام نکرده ( به رغم دوستی‌ و همفکری با خاتمی و کروبی) و امکان لغزش و سر خوردن وی به سمت جناح تمامیت خواه، پس از رسیدن احتمالی‌ به قدرت، همیشه وجود دارد.
موسوی در صورت رسیدن به قدرت عمدتا توسعه اقتصادی را در صدر برنامه‌های خود قرار خواهد داد و فقط در این زمینه لوایحی به مجلس خواهد برد، و این به لحاظ این است که با تبحر و قابلیت‌های وی بیشتر هم خوانی دارد.
توسعه سیاسی ، که به اعتقاد من بیشتر دلمشغولی ما ایرانیان خارج از مرز است، تا ایرانیانی که در داخل تحت فشار‌های اقتصادی قرار گرفته ا‌ند، در اثر مماشات وی با جبهه اصولگرا، احتمالا (اما نه همه جانبه) به بوته فراموشی سپرده خواهد شد.
موسوی با غیبت ۲۰ ساله خود از صحنه تلاطمات سیاسی ایران، امروزه به همان اندازه که برای نسل جوان ناشناس است، برای نسلی که او را به یاد دارند نیز ناشناخته فرض میشود و جا دارد تا زمانی‌ که به وضوح تعلقات سیاسی و و عده های انتخاباتی خود را رسما تبیین نکرده، به عنوان یک قوطی کنسرو سربسته قلمداد شود.
همانند حسین شریعتمداری و فاطمه رجبی که دلائل سکوت موسوی را در برابر حوادثی که -به زعم اینان فاجعه بوده است- جویا شده ا‌ند، ما نیز حق داریم سکوت وی را در باره فجایعی مثل قتل‌های زنجیره‌ای و یا حمله به خوابگاه دانشجویان، زیر سوال ببریم.
مطالعه دقیق و عده‌های انتخاباتی و همچنین توجه به پیشینه سیاسی چند سال اخیر یک به یک نامزدها از اهمیت خاصی‌ برخوردار است. حتا اگرین نامزد خاتمی میبود که در مبارزات باقی‌ مانده بود.
چشم دوختن و دل بستن به نامزدی که از قبل، و فقط به مدد چند تحلیل سیاسی، برنده حتمی انتخابات فرض شده است، یک کنش نارس سیاسی ست که باید از آن احتراز کرد.
بهانه نگارش این سطور سوال داهیانه youme از شهیر بود که امیدوارم به نوبه خود به بحث‌های بیشتر دامن بزند.
سبز باشین.
SIRUS آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 03-22-2009, 12:06 AM   #12
شهاب

نقل قول:
چشم دوختن و دل بستن به نامزدی که از قبل، و فقط به مدد چند تحلیل سیاسی، برنده حتمی انتخابات فرض شده است، یک کنش نارس سیاسی ست که باید از آن احتراز کرد

چه کسی چنین فرضی کرده؟ تحلیل جدی که موسوی را برنده "حتمی" دانسته ما حداقل در اینجا نداشته ایم . بحث بحث دغدغه های دوستان خارج از کشور نیست. صحبت بر سر گذر از یکی از پیچیده ترین معابر تاریخ ایران است. بحث هم بر سر بهترین گزینه هم نیست. موضوع این مقاله برای همین بوده که در ظرف زمان و مکان شما به بهترین انتخاب ممکن دست بزنید. کسی نگفته که موسوی ایراد ندارد اصلا فرض چنین چیزی هم امکان ندارد. صحبت اما این است. هر گونه مخالف خوانی با فردی مانند موسوی خواسته یا ناخواسته ما را بصورت نیروئی در می آورد که به جناح مقابل کمک و یاری می رسانیم. حال در اینجا سئوال این است. چرا از کروبی حمایت نکنیم؟ سئوالی است منطقی و بجا. اگر سناریوئی را در نظر بگیریم که در آن موسوی از صحنه خارج شده و خاتمی به حمایت همه جانبه از کروبی بپردازد آنوقت ما در برابر واقعیت جدیدی قرار می گیریم که تصمیم گیری در مورد آن نیاز به نبوغ چندانی ندارد. طبیعی است در آن صورت حمایت حمایت از کروبی باید در دستور کار همه نیرو های مترقی قرار گیرد. اما نمی شود با تحلیل یک شرایط تخیلی در صف کسانی که بقول آقای خاتمی خود را متعهد به تغییر می بینند شکاف ایجاد کرد و شک و شبهه به وجود آورد. اگر چنین سیاستی یعنی ایجاد شک در انتخاب موسوی به نتیجه برسد چه کسی از این جریان منتفع خواهد شد؟ اما باز در چارچوب شرایط عینی آیا تا چه حد امکان حمایت آقای خاتمی از شخصی مانند کروبی و یا حتی هر فرد دیگری خارج از این دایره وجود دارد؟ اینکه آقای خاتمی مسئله یا من یا خاتمی را عنوان نمود از سر تعارف و رفیق بازی نبود. درست یا غلط او به این نتیجه رسیده بود (و نهایتا هم در عمل بر آن صحه گذاشت) که مرد این میدان موسوی است. حالا اگر چنین است نه به صرف اینکه چون آقای خاتمی می گویند بلکه باز در درون دنیای امکان و صلاح عقلا و منطقا می توان به کس دیگری روی آورد هر چند که فرد مزبور به نظر ما صد در صد انتخاب شایسته و برتر باشد؟ این نظر شهیر به لحاظ سیاسی (چیزی که تمام سعی او در این مقاله بوده) حائز اهمیت فراوان است که بهترین انتخاب الزاما انتخاب بهترین ها نیست. چون که چه بسا بهترین انتخاب شما شکست سنگینی را هم به خود و هم به موسوی وارد کند و نهایتا باعث پیروزی جناح مقابل شود. از طرفی جه کسی تضمین می کند که با گوش کردن به "برنامه افراد" می توان تصمیم برای انتخابات گرفت. محمود احمدی نژاد برنامه های زیادی را اعلام کرد که در واقع همین اعتماد بخشی از مردم به "برنامه" سبب پیروزی وی شد. چه مقدار از آن برنامه ها در راس همه آن ها مبارزه با فساد عملی شد؟ شناخت ما از موسوی و یا آقای خاتمی از موسوی بر اساس شعار های او نیست. موسوی در جریان عمل خصیصه هائی از خود نشان داده که امروز می تواند به نجات کشور بیاید. اما این اشتباه بزرگی خواهد بود اگر او را بی عیب و نقص بدانیم.یادمان نرود که در شرایط حساس امروز بزرگ کردن نقاط ضعف او و آن ها را از زیر گرد و غبار تاریخ بیرون کشیدن چه کسی را کمک خواهد کرد؟ مراقب باشیم با سر بدامی که جلویمان پهن شده سرازیر نشویم که در نتیجه آن تاوان سنگینی باید بپردازیم. سال خوبی داشته باشید.
این کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 03-22-2009, 12:22 AM   #13
شهاب

دعوت جبهه مشارکت به اجماع اصلاح‌طلبان

http://www.iranamerica.com/forum/showthread.php?p=14777#post14777
قدیمی 03-22-2009, 12:43 AM   #14
SIRUS

به اين نكته نيز توجه كنيم كه در اين كشور هستند انسانها،گروه هاو ... كه بهتر مي دانند و بهتر مي توانند عمل كنند!

mortezA عزیز، محتوای پست شما منطقی‌، زیبا و ایده آل بود، بخصوص این جمله که من از پست شما اقتباس کردم و در صدر این نوشته قرار دادم. اما همانطور که خودتان هم واقفید، با وجود سرند (فیلتر) شورای نگهبان همیشه نمی‌‌توان بهترین‌ها رو در خدمت داشت. به خاطر همین انتخاب ما همیشه انتخاب بین "بد و بدتر" بوده است. به این لحاظ بود که من پست شما رو علاوه بر منطقی‌ و زیبا، ایده آل (به معنی‌: در بیشتر موارد دست نیافتنی) هم لقب دادم.
با عرض ارادت : سیروس
این کاربر از SIRUS بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 03-22-2009, 01:02 AM   #15
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

تشکرها: 4,206
در 8,212 پست 26,845 بار تشکر شده
Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100

دعوت به اتحاد سوی جبهه مشارکت واقعه خجسته ایست و به نوعی باید با حزب اتحاد ملی یک هم اندیشی در حوزه مقابله با تند رو ترین جریان اقتدار گرایی داشته باشند و از طرفی اگر انتخابات به دور دوم رفت و احمدی نژاد در برابر افرادی غیر از موسوی و کروبی قرار گرفت و با لطایف الحیل احتمالی صادق محصولی در وزرات کشور این اتفاق افتاد باید باز هم ارا بر رقیب احمدی نژاد متحد شود(مانند فردی مثل قالیباف). ولی در بهترین حالت نوعی اعتلاف به این شکل لازم است که اگر مثلا کروبی به نفع موسوی کنار رفت در مبارزه انتخاباتی اقای موسوی ایشان را معاون اول خود عنوان کند و بر عکس . چیزی مانند هیلاری و اوباما.
قدیمی 03-22-2009, 09:35 AM   #16
Safa

تشکرها: 185
در 34 پست 103 بار تشکر شده
Points: 1,949, Level: 26 Points: 1,949, Level: 26 Points: 1,949, Level: 26

من با حاجی موافقم که میبایست با پیشنهاد دادن پست و مقام به آقای کروبی در کابینه، ایشون رو تشویق به کنار گیری به نفع آقای موسوی کرد. وگرنه بعیده که شیخ اصلاحات به راحتی‌ کنار بکشه !
Safa آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 03-22-2009, 03:28 PM   #17
mortezA

سيروس گرامي! من هم مثل شما ديدن كامل ،دقيق ،همه جانبه و از زواياي مختلف پديده ها، يا همان واقع گرايي را كليد شناخت درست مسايل ميدانم.اما شناخت درست مسايل اجتماعي را وقتي كامل ميدانم كه نگاه به آينده انسان داشته باشد، به تعبيري واقع گرايي با تلفيق آرمان گرايي ،يا همان نگاه انساني و انسان دوستانه به پديده هاي اجتماعي را را ه گشاي حل معضلات جوامع بشري ميدانم.اين جمله را اين گونه اصلاح مي كنم كه، من هم مثل ميليونها وميليونها انسان ديگر اين گونه فكر مي كنم .مستحضر هستيد كه واقع گرايي محض سرانجامي جز عمل گرايي ندارد، واين شيوه ي تكنو كراتها يي است كه حل مشكلات و معضلات را در پرتو تجزيه و تحليل آني ي پديده هاو يافتن پاسخ آني و نه آتي ي مسايل مي دانند.در حاليكه شناخت ريشه هاي پديده هاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي تنها راه برون رفت قطعي و رهايي و غلبه بر فرماسيون هاي استثمار و استعمار گرايانه تاريخ بشري مي باشد. بنابر اين دادن پوشش آرمانگرايانه به راه حل ها ، نه آب ورنگ زدن بلهوسانه كه انساني كردن اقدامات و عملكردها مي باشد. نگرانن ازبرخي نوشته هاي دوستان جوانتر، كه با ارائه ي راه حل هاي عمل گرايانه ، نا خواسته ريشه هاي تحولات اجتماعي را در سايه قرار ميدهند،نيز علت تاكيد بيشتر من بر آرمان خواهي و تلنگر زدن بر حس وحال بشر دوستانه وانسان خواهانه ي دوستان جوان فروم مي باشد. حالا كه دوستان جوانتر مچ من وتو وچند نفر ديگر را گرفته اند و مكرر مارا پير هاي فروم صدا مي زنند، بياييد ما هم از اين امتياز بيشترين استفاده را ببريم و عزيزان جوان را به ذات پاك و انساني ي شان بيشتر توجه دهيم!!!
قدیمی 03-23-2009, 03:01 AM   #18
شهاب

توجه به یک مسئله برای ادامه بحث های اجتماعی و هم چنین سیاسی بسیار ضروری است. درست برخلاف آنچه که برخی تصور می کنند رئالیسم یا واقع گرائی معنایش تهی شدن از مفاهیم آرمانگرایانه نیست. اینکه می گویم درست، منظورم این است که اصلا تعریف واقع گرائی اجتماعی شدیدا آرمانگرایانه است اما خیالپرورانه نیست. به این تعریف رئالیسم اجتماعی با هم نظری بیندازیم (نقل از ویکی پیدیا)
Social Realism, also known as Socio-Realism, is an artistic movement, expressed in the visual and other realist arts, which depicts social and racial injustice, economic hardship, through unvarnished pictures of life's
struggles; often depicting working class activities as heroic
رئالیسم اجتماعی جنبشی هنری است (از جمله در زمینه نویسندگی) که در قلمرو های مختلف هنری منعکس کننده بیعدالتی های اجتماعی و نژادی و اقتصادی است از طریق به تصویر کشیدن بی پیرایه مبارزات در متن زندگی (اجتماعی) و معمولا فعالیت های طبقه زحمتکش را به نوعی قهرمانانه انعکاس می دهد.
در حقیقت، واقع گرائی علیه تخیل گرائی و رفتن به دنبال آرمانهای غیر قابل دسترسی است و معنایش صرف عملگرائی نیست. در استفاده از این مفاهیم باید بسیار محتاط بود. ارادتمند
2 کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 03-23-2009, 05:50 PM   #19
mortezA

شهاب عزيز! دراينجا اشتباهي رخ داده، آنچه مورد نظر شماست ، رئاليسم سوسياليستي يا رئالسيم اجتماعي است ولي من رئاليسم به معني ي عام آنرا در نظر داشتم.در هر حال از دقت نظرتان سپاسگزارم و مجددا مي خواهم روي اين نكته تاكيد كنم كه صرف پرداختن به امور واقع ، بدون داشتن آرماني انساني، متاسفانه دانستن و فهميدن خالص علل پديده هاست، كه مي توان اين درك معنا را در جهت خير يا شر به كار برد.بنابر اين مهم شناخت هدفدار ودر جهت منافع اكثريت مردم است، والا دانستن و شناخت امور،مي تواند تيغي باشد در دست دشمن و چراغي باشد در دست دزد!!!اينجاست كه دانستن ، فهميدن و درك عميق امور جاري و نگرش انتقادي به آن با تكيه بر اعتقاد به منافع ومصالح اكثريت اهميت پيدا مي كند! من اين نوع آگاهي را اسلحه اي مي دانم كه تمامي ي ستم گران و سلطه خواهان درتمامي طول تاريخ از مردم دريغ داشته اند و وظيفه ي ماست كه به دنبال آن باشيم ،وديگران را تشويق و ترغيب وكمك به كسب آن كنيم.توجه داشته باشيم كه دشمنان بشريت هميشه با تكيه بر دانشي كه داشته اند _ومانع دانستن ديگران شده اندويا آگاهي غلط داده اند و گمراه كرده اند - توانسته اند سلطه خود را حفظ نمايند،واينك نيز همين كار رابا تمامي ي ابزارهاي تبليغاتي ي جهانگير و فراگير خود ميكنند. ارادتمند
قدیمی 03-23-2009, 05:54 PM   #20
SIRUS

در تعاریفی‌ که در انسیکلو پیدیا‌ها برای مفاهیم واقع گرایی، تخیل گرایی و عمل گرایی و ......... وجود دارند، همیشه مرز‌های مشخص و شدادی را (در بعضی‌ موارد با خط کش) بین این مفاهیم رسم کرده ا‌ند. اما زمانی‌ که در واقعیا ت به اسم فاعل این مفاهیم مراجعه می‌‌کنیم و، به عنوان مثال، به شخصی‌ که دا عیه واقع گرا بودن دارد، نظر می‌‌اندازیم و در افکار و سلوک سیاسی- اجتماعی وی دقیق می‌‌شویم، میبینیم که همیشه رگه‌هایی‌ از تمایلات دیگر را نیز در وجود خود دارد. که این مختص آدمی‌ و از خصایص انسان است و تعجبی هم ندارد.
sabz baashin
2 کاربر از SIRUS بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 03-23-2009, 10:39 PM   #21
شهاب

مرتضی عزیز این ها نحله های فکری و فلسفی هستند که با خود بار و معانی خاصی را حمل می کنند. آنچه که ما در اینجا موضوع بحثمان هست و به موضوعات ما می خورد رئالیسم اجتماعی است و بر همان اساس هم شهیر در مقالات خود با آن برخورد می کند. منظور شما از رئالیسم عام را من متوجه نمی شوم. اگر تعریفی از آن در جائی شده برای اطلاع پست کنید ممنون می شویم.
قدیمی 03-23-2009, 11:44 PM   #22
SIRUS

چه کسی چنین فرضی کرده؟ تحلیل جدی که موسوی را برنده "حتمی" دانسته ما حداقل در اینجا نداشته ایم .

شهاب خان گرامی‌. نوشته من به گواهی سطر آخر آن، فقط به سوال youme نظر داشت و نه به جوابی که شهیر به این سوال داده بود. گر چه یقینا شهیر خودش را نقد ناپذیر نمی‌‌داند.
دایره ی گردشگری اطلاعاتی‌ (وبگردی) هیچ یک از ما کاربران هم به این فوروم محدود نمی‌‌شود و خبر‌ها اینجا و اونجا در گردشند.
* * *
در پاسخ به بقیه مطالب شما هم باید یاد آوری کنم که امروزه گروهی وجود دارد که به شدت نگران استمرار و نهادینه شدن تفکر اصلاحات است.
این گروه، پیروزی بر احمدی نژاد را در این انتخابات گر چه لازم می‌‌داند، اما به هیچ وجه کافی‌ نمی‌‌بیند. به عبارتی بیشتر به دستاورد‌های آتی نظر دارد تا موفقیت‌های آنی‌.
این گروه، مجمع روحانیون مبارز و شخص خاتمی را از خود می‌‌داند اما مثل گذشته بی‌ چون و چرا از وی اطاعت نمی‌‌کند.
بر این اساس این گروه اینبار اصرار در اعمال دقت و وسواس بیشتر در گزینش نماینده اصلاحات دارد و حساسیتی هم به کلاهی و معمم ندارد.
نگاه من در اون نوشته "درون گروهی" بود و علاقه ای به بحث در باره عملکرد احمدی نژاد و و عده‌های فراموش شده او ندارم. اما از شما می‌‌پرسم که اگر یک رای دهنده عادی به هنگام انتخاب، به و عده‌های انتخاباتی و پیشینه سیاسی نامزد‌ها نظر نداشته باشد، پس به چه چیز باید عنا یت کند ؟؟
مطمئنم که جواب شما "شکل و شما یل" نیست.
سبز باشین.
قدیمی 03-24-2009, 12:52 AM   #23
شهاب

نقل قول:
این گروه، مجمع روحانیون مبارز و شخص خاتمی را از خود می‌‌داند اما مثل گذشته بی‌ چون و چرا از وی اطاعت نمی‌‌کند.
بحث اطاعت نیست عزیز من. آلترناتیو دیگر چیست؟ آلترناتیوی که در این دنیای واقعی با همه کاستی هایش راه پیروزی در انتخابات را هموار کند و از فردای ورود به صحنه، کشور دستخوش یک جنگ و در گیری دیگر نشود.
قدیمی 03-24-2009, 07:52 AM   #24
شهاب

كروبي:به ميرحسين گفتم در صحنه انتخابات بمان

دبير كل حزب اعتماد ملي گفت: هم من و هم آقاي موسوي به چند صدايي انتخابات معتقديم و به ايشان نيز پيشنهاد كردم كه در مصاحبه‌هايتان قاطعانه بگوييد كه در عرصه خواهيد ماند.
مهدي كروبي دبيركل حزب اعتماد ملي در گفتگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس با تاكيد بر اينكه در انتخابات رياست جمهوري به نفع هيچ كس كنار نمي‌روم، اظهار داشت: در روز ميلاد پيامبر اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع)، ميرحسين موسوي به منزل ما آمد و آنجا بر چندصدايي در عرصه انتخابات تاكيد كرديم.
كروبي افزود: معتقديم همين چندصدايي باعث مي‌شود تا مجموعه‌هاي مختلفي از اقشار مردم در انتخابات حضور پيدا كنند.
وي ادامه داد: نه من و نه ميرحسين از انتخابات كنار نمي رويم و من نيز به ايشان پيشنهاد كردم در صحبت‌هايي كه داريد طوري صحبت نكنيد كه برداشت كنار رفتن از عرصه شود و هميشه بگوييد كه در عرصه خواهم ماند.
قدیمی 03-24-2009, 02:27 PM   #25
alireza

تشکرها: 2,489
در 538 پست 2,937 بار تشکر شده
Points: 7,905, Level: 59 Points: 7,905, Level: 59 Points: 7,905, Level: 59

این مقاله عبدی هم که توسط علیرضای عزیز پست شده تشابه های جالبی با این نوشته شهیر دارد.
http://www.iranamerica.com/forum/sho...4932#post14932
alireza آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برجسب ها
شهیر،عید، بهار، تاریخ، اتخابات، خاتمی،موسوی

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع