آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار نوشته های شهیر > یادداشت های کوتاه شهیر

پاسخ
    نمایش ها: 1747 - پاسخ ها: 8  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 11-19-2017, 10:40 PM   #1
شهیر

تشکرها: 6,725
در 2,028 پست 22,004 بار تشکر شده
Points: 41,014, Level: 100 Points: 41,014, Level: 100 Points: 41,014, Level: 100
Activity: 30%
Activity: 30% Activity: 30% Activity: 30%
پیش فرض چگونه یک مقاله تحلیلی بنویسیم (لطفا مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. با تشکر) (شهیر)

مقالاتی که در نشریات و یا پایگاه های اینترنتی منتشر می شود بر دو نوعند: خبری و تحلیلی. مقالات خبری همانطور که از اسمشان پیداست حول محور یک خبر دور می زنند هر چند که ممکن است اخبار مرتبط با خبر اصلی هم در آنها ارائه شود. در مجموع هدف از این نوع مقالات اطلاع رسانی است.
اما آنچه که در این نوشته به آن پرداخته می شود نحوه نگارش مقالات تحلیلی است. این دسته از مقالات، یا بر اساس یک خبر و یا یک مجموعه خبر موضوعی را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند و یا به بررسی یک "پدیده" یا "تحول" می پردازند. مقاله تحلیلی می تواند بدون هیچگونه سمت گیری نوشته شود و یا می تواند از دل بحث و برهان (argument) نقطه نظری را ارائه و تبلیغ کند.
انتخاب موضوع
هر چند که جذابیت موضوع یک مقاله در جذب خواننده امری بدیهی به نظر می رسد اما تاکید این نکته ضروری است که در دنیائی که هر روز هزاران مقاله به نگارش در آمده و در مطبوعات و اینترنت منتشر می شود شرط مهم برای جذب خواننده این است که موضوع دارای زاویه دید متفاوت و چه بهتر که توام با عنصر غافلگیری (سورپرایز) باشد. بطور مثال، فرض کنید خبری بیرون آمده که حکومت عربستان رانندگی را برای زنان آزاد کرده و روز بعد هم تلویزیون دولتی آن کشور، ویدیوی ام کلثوم، خواننده زن مصری را پخش می کند. از زوایای مختلفی می توان به این مسئله نگاه کرد اما احتمالا موضوع "رهبران عربستان سعودی راهی را می‌روند که شاه ایران رفت؟" عناصر لازم را برای جذب خواننده دارد.
گاهی هم در میان دریای اخبار می توان به "یک اظهار نظر" برخورد که ارزش تجزیه و تحلیل و نوشتن یک مقاله را دارد در حالی که نظر خوانندگان عادی را جلب نکرده است.
بخوانید، بخوانید، بخوانید
برای نوشتن یک مقاله تحلیلی قوی باید بر اخبار مرتبط با موضوع مسلط باشید. علاوه بر آن باید نظرات متضاد و چالشی در ارتباط با موضوع و تاریخ یا تاریخچه موضوع را بدانید در حدی که از مطرح شدن یک نقد غافلگیر نشوید و قادر به دفاع از تحلیلتان باشید.
مانع از بروز تعصب و مبالغه در نوشته تان شوید
ارزش یک مقاله تحلیلی در این است که "مستند و مستدل" نوشته شده باشد. تحلیلی که بر اساس پیشداوری نوشته شود تنها یک طیف همسو با نویسنده را جذب می کند. هر چند هیچ یک از ما نمی تواند بکلی خود را از پیشداوری مبرا کند ولی برای دور ماندن از پیشینه های ذهنی و خواست های درونی و احساسات باید حداکثر تلاش را حین نوشتن یک مقاله تحلیلی به کار برد. برای مستند کردن نوشته تان، اگر برای پایگاه های اینترنتی مطلب می نویسید، حتی الامکان از پیوند های (لینک) مرتبط استفاده کنید. ضمن پرهیز از کلماتی که بار احساسی دارند (حتی در سطح کلماتی مانند متاسفانه و خوشبختانه) سه اصل دیگر را نیز رعایت کنید.
اول، از عمومیت دادن خوداری کنید (انگیس ها ضرب المثلی دارند که می گوید "عمومیت دادن اشتباه است، از جمله همین عمومیت دادن!"). با استفاده از عباراتی مانند "برخی معتقدند ...." و یا گروهی می گویند ...." هم نقطه نظر خود را به خواننده منتقل کرده اید هم آنرا تعمیم نداده اید.
دوم، از ابراز "پیش بینی قطعی" در باب آینده تحولات (با اینکه ممکن است برای خوانندگان کنجکاو جالب باشد) خودداری کنید و به جای آن از عباراتی مانند "این احتمال وجود دارد" و یا "ممکن است" و یا "ادامه این وضعیت می تواند" استفاده کنید. روش دیگری که می توان از آن برای پیش بینی آینده استفاده کرد نقل قول از یک منبع معتبر و یا استفاده از یک کار تحقیقی است.
سوم، از کلمات مبالغه آمیز حتی الامکان استفاده نکنید. بطور مثال، بکار بردن کلماتی مانند فوق العاده، وحشتناک، زاید الوصف، عظیم و مانند آن تاثیر چندانی بر خواننده ندارد و بر ارزش نوشته شما هم نمی افزاید. ضمن اینکه استفاده از این صفات برای توصیف یک پدیده سوبژکتیو است، یعنی تابع دیدگاه نویسنده است. بطور مثال هم موافقان و هم مخالفان جدائی کاتالونیا از اسپانیا تظاهرات خود را عظیم و میلیونی می خوانند. اما یک استثناء وجود دارد و آن زمانی است که موضوع را از یک منبع خبری معتبر نقل می کنید. بطور مثال "به گزارش خبرگزاری ... تظاهرات عظیم در مخالفت با جدائی کاتالونیا ..."
مراقب باشید مقاله انسجام خود را از دست ندهد
یک تحلیل خوب علیرغم بررسی موضوع از زوایای مختلف، یک "ارتباط منطقی" را بین بخش های مختلف مقاله حفظ می کند. به عبارت دیگر مقاله از نقطه ای آغاز می گردد و به تدریج برهان آن توسعه پیدا می کند به نحوی که جمع بندی و نتیجه گیری انتهای مقاله برای خواننده با معنی خواهد بود. چون با معنی است امکان به خاطر سپردن آن وجود دارد و چون در خاطر باقی می ماند در موفقیت مقالات بعدی نویسنده موثر است.
شطرنج بازان حرفه ای می توانند یک وضعیت از یک بازی نیمه کاره را به خاطر بسپارند و آنرا از نو بازسازی کنند. اما اگر مهره ها طوری چیده شوند که بین آنان "ارتباط منطقی" وجود نداشته باشد (یعنی احتمال وقوع چنان وضعیتی در یک بازی واقعی وجود نداشته باشد) شطرنج باز حرفه ای قادر به بخاطر سپردن صحنه مزبور و بازسازی آن نیست (لینک).
از توضیح تئوری های مخالف نظر خود ابائی نداشته باشید
اگر در صدد هستید که از دل تحلیل، نقطه نظری را استخراج کنید، از بیان بی کم و کاست نظریات مخالف ابائی نداشته باشید. آنها را با دلایلشان ذکر کرده و برهان متقابل خود را ارائه کنید.
دست بکار نوشتن شویم
· بعد از تصمیم گیری بر روی موضوع، جستجو کنید و اطلاعات و مطالب مرتبط را از اینترنت جمع آوری کنید. همه آنها را در یک پوشه (folder ) در Bookmark ذخیره کنید.
· به جای آنکه مطالب را با عنوان اصلی ذخیره کنید هر مطلب را تحت عنوانی ذخیره کنید که بعدا بتوانید فورا آنرا از میان مقالات ذخیره شده در Bookmark پیدا کنید.
· چارچوب مقاله را با شماره بندی سرفصل مطالب (1، 2، 3، ...) از ابتدا تا انتها بر روی کاغذ بیاورید. ممکن است مجبور شوید چندین بار آنها را جابجا کنید. ابتدا خبر یا اخباری را قرار دهید که می خواهید حول و حوش آن بنویسید. این بخش باید حتی الامکان فشرده اما جامع باشد.
· عنوان مقاله ممکن است به اندازه موضوع خود مقاله برای جذب خواننده اهمیت داشته باشد. عنصری که در ابتدا خواننده را ترغیب به خواندن یک مقاله تحلیلی می کند خود مقاله نیست، چون خواننده از محتوای آن اطلاعی ندارد، بلکه عنوان آن است. عنوان، باید کنجکاوی خواننده را بر انگیزد. عناوین "ژنریک" که همه جا استفاده می شود می تواند یک مقاله خوب را هم بِکُشد.
· ساده بنویسید. نوشته هائی که به لحاظ ادبی پیچیده هستند کمتر موفق اند. خواننده امروزی با دریائی از مطالب خواندنی روبروست و حوصله وقت گذاشتن بر روی نوشته های ثقیل را ندارد. در ضمن حتی الامکان جملات را کوتاه انتخاب کنید.
درست است که شروع کار یک چالش است اما هم در ایران و هم در خارج از ایران هستند پایگاه هائی که مقالات آزاد را قبول می کنند. با آنها تماس بگیرید. خلاصه داستانی را که می خواهید بنویسد برایشان بفرستید و نظرشان را بخواهید. باید نهایت دقت و هنر خود را برای نوشتن خلاصه به کار ببرید. اگر تایید کردند اصل مطلب را بنویسید و بفرستید. یادتان باشد، از شنیدن جواب رد نا امید نشوید. باز هم سعی کنید. در ضمن، زاویه ای که به یک خبر یا مجموعه ای از خبر نگاه می کنید باید نو و جذاب باشد. موفق باشید.
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
15 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 11-22-2017, 09:53 PM   #2
hossein2015

تشکرها: 143
در 9 پست 19 بار تشکر شده
Points: 1,833, Level: 25 Points: 1,833, Level: 25 Points: 1,833, Level: 25
Activity: 24%
Activity: 24% Activity: 24% Activity: 24%
پیش فرض پاسخ : چگونه یک مقاله تحلیلی بنویسیم (لطفا مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. با تشکر) (شهیر)

به نظر شما رسانه های بزرگ غربی تا چه حد اصول نوشتن یک مقاله تحلیلی را رعایت می کنند، بطور مثال در مورد دونالد ترامپ اکثر رسانه های بزرگ آمریکایی بشدت مخالف آقای ترامپ هستند و مخالفتشان نیز لزوما منطقی نیست.
hossein2015 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از hossein2015 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 11-23-2017, 07:01 AM   #3
شهیر

Points: 41,014, Level: 100 Points: 41,014, Level: 100 Points: 41,014, Level: 100
پیش فرض پاسخ : چگونه یک مقاله تحلیلی بنویسیم (لطفا مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. با تشکر) (شهیر)

نقل قول:
نوشته اصلی توسط hossein2015 نمایش پست ها
به نظر شما رسانه های بزرگ غربی تا چه حد اصول نوشتن یک مقاله تحلیلی را رعایت می کنند، بطور مثال در مورد دونالد ترامپ اکثر رسانه های بزرگ آمریکایی بشدت مخالف آقای ترامپ هستند و مخالفتشان نیز لزوما منطقی نیست.
ممنون از طرح این سئوال. ببینید، صحبت ما در مورد مقاله تحلیلی است. مطالبی که در سی ان ان یا نیویورک تایمز و یا واشنگتن پست، بطور مثال، نوشه می شود "اکثرا" مقالات خبری است. این 3 رسانه در این نوع مقالات اخباری را به اطلاع می رسانند ضمن اینکه به اخبار جهت هم می دهند. مقالات اکثرا خبری هستند، آنالیز نیستند. این سه رسانه چون بخشی از "دولت در عمق" آمریکا هستند مخالف ترامپند چون ترامپ با establishment در جنگ است. لذا هدفی جز تخریب او ندارند. اما در عین حال یک چیز را فراموش نکنیم. مقاله تحلیلی الزاما بدون جهت گیری نیست. من در مقاله هم مطرح کردم که اگر می خواهید نقطه نظری را به اثبات برسانید، نظر های مخالف و استدلالات (argument) آنها را هم مطرح کنید (لغت دقیق و حسابی برای argument نداریم). به عبارت دیگر منظور من این است که تحلیل نباید احساسی نوشته شود. می تواند موضع داشته باشد اما باید مستند و مستدل باشد. هم تحلیلگران چپ و هم تحلیلگران راست مقالات تحلیلی در جهت اثبات نقطه نظر خود می نویسند. بطور مثال پتریک بوکانن یکی از آنالیست های برجسته راست است. من با آنکه مواضع سیاسی او را نمی پسندم اما از خواندن مقالاتش همیشه چیز یاد می گیرم (می توانید به اینجا مراجعه کنید).
6 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 11-23-2017, 10:08 PM   #4
hossein2015

در 9 پست 19 بار تشکر شده

شما فکر می کنید شیوه کنونی تدریس رشته های علوم انسانی در دانشگاهها صحیح می باشد که اساتید در طول ترم به جای آموزش روش تحقیق و نوشتن مقاله و گزارشهای تحلیلی صرفا به داستان گویی بسنده می کنند، در واقع اکثر اساتید مطالب یک کتاب را حفظ نموده اند و در طول ترم به دانشجویان دیکته می گویند.
2 کاربر از hossein2015 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 11-26-2017, 12:32 AM   #5
شهیر

نقل قول:
نوشته اصلی توسط hossein2015 نمایش پست ها
شما فکر می کنید شیوه کنونی تدریس رشته های علوم انسانی در دانشگاهها صحیح می باشد که اساتید در طول ترم به جای آموزش روش تحقیق و نوشتن مقاله و گزارشهای تحلیلی صرفا به داستان گویی بسنده می کنند، در واقع اکثر اساتید مطالب یک کتاب را حفظ نموده اند و در طول ترم به دانشجویان دیکته می گویند.
من در ایران علوم انسانی نخواندم. مکانیک شریف بودم. اما در انگلیس از دو دانشگاه فوق لیسانس روابط بین الملل (یکی از آنها ژئوپلیتیک و استراتژی کلان) گرفتم. نمی دانم در دوره لیسانس در انگلیس چه می کنند. اما در فوق لیسانس روال به این شکل بود که هر هفته هر استادی یک خروار مطلب را که از کتاب ها و ژورنال ها برداشته بود به صورت پلی کپی به دانشجویان می داد (برای مورد اول در سال اول 6000 صفحه و برای مورد دوم در سال دوم حدود 8000 صفحه مطلب خواندم). مطالب با اینکه متفاوت بودند اما هر هفته تِم خاص و موضوع خاصی را دنبال می کردند. ساعت درس که می شد استاد مربوطه سئوالاتی را از دل مطالب همان هفته مطرح می کرد و دانشجویان که دور هم (مثل یک میز بزرگ) نشسته بودند وارد بحث می شدند که معمولا هم چون نظرات مخالف بود کلاس به دو جناح تقسیم می شد اما گاهی هم بیشتر. برای بیشتر درس ها باید دو paper که موضوع آنرا خودتان با تایید استاد مربوطه انتخاب می کردید می نوشتید اما بعضی درس ها یک paper و یک امتحان نهائی داشت. برای چگونه نوشتن paper هم یک کتابچه راهنما می دادند. در ضمن هر چقدر می خواستید می توانستید به دفتر استاد مربوطه بروید و از او برای نوشتن paper کمک بگیرید.
به این ترتیب درسی برای روش تحقیق و روش نگارش مقاله بلند آکادمیک نبود. من تصورم این است که حتما این موارد باید از واحد های دوره لیسانس باشد. اما در آمریکا در دوره فوق لیسانس (حداقل در مورد روابط بین الملل اینجور است) چندین واحد درسی را به این موضوع اختصاص می دهند و شدیدا وارد جزئیات می شوند. برای همین هم دوره فوق لیسانس در آمریکا دو سال است در حالی که در انگلیس یک سال است.
در تایید صحیت های شما، پارسال یک شرکت انگلیسی به من مراجعه کرد و از من خواست که 10 مقاله را در حیطه علوم انسانی از ژورنال های داخل ایران انتخاب کنم (به شرطی که وزارت علوم آنها را "الف" رده بندی کرده باشد) و آنها را هم ترجمه کنم و هم با ورود به جزئیات روی آنها کامنت بنویسم. می خواستند بعدا آنرا به صورت کتاب منتشر کنند و در اختیار دانشگاه های ایران بگذارند. هر مقاله توسط چندین استاد دانشگاه نوشته شده بود. اغراق نمی کنم وحشتناک بد بودند. افتضاح به معنی واقع کلمه. مطالب غیر منسجم، پراکنده و گاها بی ارتباط با موضوع، ادبیات ضعیف، اظهار نظر های بدون منبع و ماخذ، آرگیومنت های مبتذل که صرفا اظهار عقیده بود تا آرگیومنت، خلاصه کلافه شده بودم. چند بار خواستم کار را نیمه کاره رها کنم اما صاحبکار اصرار داشت که کار را ادامه بدهم. روی 10 مقاله حدود 100 صفحه کامنت نوشتم. قاعدتا باید مقالات خوب هم وجود داشته باشد اما تجربه من از ده مقاله این بود که عرض کردم. اگر اکثر مقالات به این شکل باشند باید گفت وضعیت خیلی خراب است و باید یک فکر اساسی بشود.
9 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 11-26-2017, 11:00 PM   #6
hossein2015

در 9 پست 19 بار تشکر شده

من به عنوان شخصی که در کلاسهای درس رشته علوم سیاسی و تاریخ دانشگاه تهران حاضر می شوم می توانم به سه مشکل بزرگ علوم انسانی در ایران اشاره کنم:
اولا اکثر دانشجویان رشته علوم سیاسی واقعا هیچگونه علاقه ای به درس خواندن ندارند و بصراحت می توان گفت صرفا برای خوشگذرانی و تفریح به دانشگاه می روند البته اقلیتی از دانشجویان واقعا به این رشته علاقه دارند اما مشکلات بازار کار و استخدام آنها را به شدت سرخورده می کند.
دوما اکثر اساتید به جای آموزش روش تحقیق و تحلیل فقط به تدریس دروس حفظی به دانشجویان متمرکز شده اند، این روش نادرست باعث شده است بیشتر دانشجویان توانایی نوشتن یک مقاله ساده را هم نداشته باشند.
سوما اساتید ایرانی به شدت غرب زده می باشند، آنها علاقه خاصی به تحلیلهای کارشناسان آمریکایی و اروپایی دارند، این علاقه افراطی و جنون آمیز به شدت به کیفیت کار آنها لطمه زده است، شاید باورتان نشود اما خیلی از اساتید جرات ندارند فکر کنند آنها اعتقاد دارند باید صحبتهای تحلیلگران غربی را نقل قول نمایند. نتیجه وقتی از دانشجویان سوال می کنید که چرا در ژورنالهای خارجی مقاله چاپ نمی کنید در جواب می گویند ما که حرفی برای گفتن نداریم همه کتابها و مقاله ها ترجمه است
3 کاربر از hossein2015 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 12-10-2017, 06:58 AM   #7
شهیر

آقای میثم بهروش تحلیلگر مسائل خاورمیانه است که به انگلیسی هم مطلب می نویسند. ایشان تحلیلگر خوبی است. من می خواهم دو رویکرد به یک موضوع را که یکی توسط من نوشته شده و دیگری آقای بهروش (که تقریبا نتایج مشابهی گرفته ایم) برای درک بهتر نوشته اصلی من در این تاپیک در اینجا ببینید.

مقاله آقای بهروش

مقاله من در اینجا یا اینجا
3 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 12-10-2017, 07:21 AM   #8
hossein2015

در 9 پست 19 بار تشکر شده

لطفا در موردنوشتن مقاله تحلیلی به صورت مشترک توضیح دهید، زیرا در ایران اگر قرار باشد دو نویسنده یک مقاله کوتاه تحلیلی به صورت مشترک بنویسند، معمولا اختلافات زیادی بین آنها به وجود می آید، مسائلی مثل اینکه نام چه کسی در اول مقاله بیاید و سایر مسائل.
در کشورهایی که سابقه زیادی در زمینه مطبوعات و کار رسانه ای دارند چگونه این مسائل مدیریت می شود؟
این کاربر از hossein2015 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 12-11-2017, 06:28 AM   #9
شهیر

دوستان علاقه مند به این تاپیک پاسخ شماره 7 را ببینند. با تشکر
این کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 10:19 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.