آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > Enter IranAmerica English Forum > Society in English

پاسخ
    نمایش ها: 4772 - پاسخ ها: 14  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 09-06-2012, 08:05 AM   #1
شهیر

تشکرها: 7,012
در 2,077 پست 22,368 بار تشکر شده
Points: 43,422, Level: 100 Points: 43,422, Level: 100 Points: 43,422, Level: 100
Activity: 30%
Activity: 30% Activity: 30% Activity: 30%
پیش فرض بلومبرگ: زلزله 7.6 ریشتری در کاستاریکا و یک کشته!

Costa Rica Power Restored After Magnitude 7.6 Earthquake Strikes

سالهائی که من در کاستاریکا زندگی می کردم (2005 - 2010) بدون شک جزو بهترین ایام زندگی من بود. مردمی آرام، خوشرو، بی نهایت شاد، بطور اعجاب آور کمک کننده و همراه، در یکی از قدیمیترین دموکراسی های جهان، کشوری بدون ارتش، و زیبائی طبیعت دیوانه کننده. تنها چیزی که من و همسرم را آزار می داد (بجز دوری از بقیه خانواده که تقصیر کاستاریکا نبود) زلزله بود. عجیب اینجاست که با وجود تلفات کم بر اثر زلزله، زلزله هنوز در کاستاریکا رعب و وحشت ایجاد می کند. بخصوص هنگام وقوع زلزله جیغ و فریاد خانم ها از هر طرف بگوش می رسد. در همین زلزله امروز یک خانم از ترس سکته کرده است.

این هم عکس حقیر در کاستاریکا. در افق اقیانوس اطلس را می بینید.

تصاویر پیوست شده
نوع فایل: jpg Coasta Rica Shahir.jpg (570.4 کیلو بایت, 59 نمایش)
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
27 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-06-2012, 08:19 AM   #2
Warrior

تشکرها: 9,449
در 3,300 پست 16,077 بار تشکر شده
Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%
پیش فرض پاسخ : بلومبرگ: زلزله 7.6 ریشتری در کاستاریکا و یک کشته!

شهیرجان،دلیل تلفات پایین زلزله چیست؟
Warrior آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
12 کاربر از Warrior بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-06-2012, 08:30 AM   #3
شهیر

تشکرها: 7,012
در 2,077 پست 22,368 بار تشکر شده
Points: 43,422, Level: 100 Points: 43,422, Level: 100 Points: 43,422, Level: 100
Activity: 30%
Activity: 30% Activity: 30% Activity: 30%

در شهر ها مثل سن حوزه خانه ها برای 10 درجه ریشتر طراحی شده و در روستا ها با تجربه ای که کسب کرده اند خانه ها را از مواد بسیار سبک می سازند که اگر هم تخریب شود کشته نمی دهد. به عبارت ساده "کمی مغز و کمی دور اندیشی" بکار گرفته می شود، بقیه کار هم دست خدای بزرگ است.
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
17 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-06-2012, 09:21 AM   #4
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

تشکرها: 4,206
در 8,213 پست 26,853 بار تشکر شده
Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%

. سایت اینساید کاستاریکا،: گزارشها از وقوع زلزله ای شدید در سواحل کاستاریکا واقع در شمال اقیانوس آرام حکایت دارد.این زلزله به قدرت 7.9 ریشتر بوده و کانون آن در 80 کیلومتری شهر لیبریا و 153 کیلومتری غرب سن خوزه پایتخت کاستاریکا بوده است.هنوز گزارشی در مورد میزان خسارات یا تلفات این زلزله منتشر نشده است. با این حال کارشناسان در مورد وقوع سونامی پس از این زلزله در سواحل کاستاریکا هشدار داده اند.

پی نوشت: خدا را شکر شهیر جان شما آنجا نبودید(شوخی)
قدیمی 09-06-2012, 09:29 AM   #5
faramarz

faramarz's Avatar

تشکرها: 635
در 126 پست 545 بار تشکر شده
Points: 4,767, Level: 44 Points: 4,767, Level: 44 Points: 4,767, Level: 44

گزارش inside Costa Rica حاکیست که خطر سونامی رفع شده:
TSUNAMI ALERT IS CANCELED
faramarz آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
8 کاربر از faramarz بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-06-2012, 11:47 PM   #6
mory291

mory291's Avatar

تشکرها: 6,919
در 2,363 پست 14,849 بار تشکر شده
Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100
Activity: 71%
Activity: 71% Activity: 71% Activity: 71%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهیر نمایش پست ها
....به عبارت ساده "کمی مغز و کمی دور اندیشی" بکار گرفته می شود، بقیه کار هم دست خدای بزرگ است.
ضمن تشکر
راه فراگیر کردن عادت استفاده از "کمی مغز و کمی دور اندیشی" چیست ؟
به عبارت دیگر چرا در کاستاریکا "آره" ولی در ایران "نه" ؟ به هر حال در ایران هم احتمالا کسانی هستند که بعد از مدیریت دنیا ، به لزوم وجود ذره ای مدیریت برای اوضاع خودمان هم اعتقاد داشته باشند!
پس مشکل کجاست؟
قدیمی 09-07-2012, 12:01 AM   #7
mehdi

تشکرها: 2,860
در 1,969 پست 8,505 بار تشکر شده
Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mory291 نمایش پست ها
ضمن تشکر
به عبارت دیگر چرا در کاستاریکا "آره" ولی در ایران "نه" ؟ به هر حال در ایران هم احتمالا کسانی هستند که بعد از مدیریت دنیا ، به لزوم وجود ذره ای مدیریت برای اوضاع خودمان هم اعتقاد داشته باشند!
پس مشکل کجاست؟
به نظر من مشکل در دو نکته است: یکی تقدیر گرایی ایرانیان است که ریشه در پوچ‌گرایی ما دارد، در نتیجه ما به سرنوشت خودمان اهمیتی نمی‌دهیم. امروز در شبکه 3 برنامه شوک را تماشا می‌کردم، بی‌توجهی مردم به زندگی مشهود بود، حتی چند نفر به وضوح گفتند که خوب همه می‌میریم دیگه! وقتی جامعه تا این حد پوچ‌گرا باشد، نه رانندگی‌اش درست می‌شود نه ساختمان‌هایش را درست می‌سازد دوم فساد حاکم بر جامعه است. ما قانون، سازمان و نیروی انسانی مناسب را در سازمان نظام مهندسی ساختمان ساختاردهی کرده‌ایم، ولی نتیجه چیست؟ به راحتی قانون دور زده می‌شود.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-07-2012, 03:04 AM   #8
Kaman

Kaman's Avatar

تشکرها: 14,664
در 4,025 پست 18,844 بار تشکر شده
Points: 39,745, Level: 100 Points: 39,745, Level: 100 Points: 39,745, Level: 100

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
به نظر من مشکل در دو نکته است: یکی تقدیر گرایی ایرانیان است که ریشه در پوچ‌گرایی ما دارد، در نتیجه ما به سرنوشت خودمان اهمیتی نمی‌دهیم. امروز در شبکه 3 برنامه شوک را تماشا می‌کردم، بی‌توجهی مردم به زندگی مشهود بود، حتی چند نفر به وضوح گفتند که خوب همه می‌میریم دیگه! وقتی جامعه تا این حد پوچ‌گرا باشد، نه رانندگی‌اش درست می‌شود نه ساختمان‌هایش را درست می‌سازد دوم فساد حاکم بر جامعه است. ...
خدا رحمت کند "اریک فوروم" را. این انسان نابغه , گرایشات روحی انسانهای مختلف را در کلیت آن به دوبخش بسیار بزرگ تقسیم کرده است:
1- بیوفیلی: گرایش به شادابی و سرزندگی و عشق ورزیدن به زنده بودن و هرچیزی که زنده است و بوی زنده بودن و زندگی میدهد.
2- نکروفیلی: گرایش به مرگ و مرده و هر آنچیزی که زنده نیست و بوی مرگ میدهد!

نقل قول:
امروز در شبکه 3 برنامه شوک را تماشا می‌کردم، بی‌توجهی مردم به زندگی مشهود بود، حتی چند نفر به وضوح گفتند که خوب همه می‌میریم دیگه!
من نمیدانم که جامعه ما بیشتر بکدام طرف گرایش دارد؟

نقل قول:
ضمن تشکر
پس مشکل کجاست؟
شاید بشود پاسخ این سئوال را از اریک فوروم دریافت کرد؟

شهیر گرامی
نمیشود در این کاستاریکا یک کلنی درست کرد و همه بچه هارا برد اونجا دور هم جمع کرد؟

.
.
Kaman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از Kaman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-07-2012, 04:00 AM   #9
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,190
در 2,507 پست 13,726 بار تشکر شده
Points: 30,079, Level: 100 Points: 30,079, Level: 100 Points: 30,079, Level: 100
Activity: 70%
Activity: 70% Activity: 70% Activity: 70%

نقل قول:
ضمن تشکر
پس مشکل کجاست؟
یادم هست که در دوران دانشجویی، افتخار آموختن از یک استاد سالمند ایرانی را داشتیم. یکبار پرسشی پیش آمد که باعث شد من و یکی از همکلاسی ها پیش ایشان برویم. پرسش درباره ی چگونگی پخش بار باد روی یک سازه ی گنبد فضاکار بود و ما انتظار گرفتن پاسخ را از یکی از پایه گذاران این رشته داشتیم. ایشان زمانی که پرسش ما را شنید با خونسردی گفت: "خب! باید نشست و فکر کرد." آن زمان من و دوستم کمی یکه خوردیم که چرا ایشان چشم بسته غیب می فرمایند؟! خب معلوم است که باید فکر کرد! اما پاسخ چیست؟ البته ایشان پاسخ را نگفت.
امروز که چندی ست از آن زمان گذشته است، تازه می فهمم که منظور ایشان از آن جمله چه بوده است: "باید نشست و فکر کرد". این یک گزاره ی منطقی ست که با داشتن "و"، تنها درصورتی درست است که هردوی شرط ها برقرار باشد، یعنی "نشستن" و "فکر کردن". من فکر می کنم منظور ایشان از "نشستن" اختصاص دادن زمانی است برای انجام عمل فکر کردن. در این زمان نمی توانید به هیچ چیز دیگری از جمله سیاست، قدرت، جناح و ایدئولوژی بپردازید بلکه باید تنها روی موضوع هدف خیمه بزنید و فکر کنید. مشکل ما در ایران این است که به خیلی چیزها باهم و در یک زمان فکر می کنیم. چه بسا خیلی چیزها مگر همان موضوع اصلی!

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-07-2012, 03:51 PM   #10
mory291

mory291's Avatar

Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شمشیری نمایش پست ها
... تازه می فهمم که منظور ایشان از آن جمله چه بوده است: "باید نشست و فکر کرد".
٬
نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
...... وقتی جامعه تا این حد پوچ‌گرا باشد، نه رانندگی‌اش درست می‌شود نه ساختمان‌هایش را درست می‌سازد..... ما قانون، سازمان و نیروی انسانی مناسب را در سازمان نظام مهندسی ساختمان ساختاردهی کرده‌ایم، ولی نتیجه چیست؟ ...
ضمن تشکر از دوستان ٬ بر اساس تجربه ذکر شده توسط شهیر گرامی در کاستاریکا :
نقل قول:
در شهر ها مثل سن حوزه خانه ها برای 10 درجه ریشتر طراحی شده و در روستا ها با تجربه ای که کسب کرده اند خانه ها را از مواد بسیار سبک می سازند
برای من چند سوال هنوز بی پاسخ است :
- آیا طراحی ساختمان های مقاوم در برابر زلزله ۱۰ ریشتر ٬ صرفا بر اساس "نشستن و فکر کردن " امکان پذیر است؟ چه کسی باید فکر کند ؟
- اگر فرهنگ ساخت و ساز در خانه ها و جاده ها و اتومبیل ها اشکال دارد و معتقدیم که مسایل و باورهای فرهنگی و رفتاری اجتماع هم در این امر اثر دارد ٬ آیا کسی متولی انجام کار زیر بنایی و تحقیقاتی و فرهنگ سازی در سطح کلان کسی هست یا این مسله باید باز هم "خود جوش" و کدخدا منشانه حل شود؟
در دیگر کشورها که این مسایل حل شده ٬ آیا مردم بصورت "خودجوش" دور هم نشسته و فکر کرده اند و مشکلات را حل کرده اند یا متولی و برنامه و انگیزه ای در کار بوده؟ به عبارت آیا تنها مردم عادی مقصرند که نمی نشینند و فکر نمی کنند یا کسان دیگری هم هستند که وظیفه ای دارند؟
سپاس
قدیمی 09-07-2012, 09:35 PM   #11
Kaman

Kaman's Avatar

تشکرها: 14,664
در 4,025 پست 18,844 بار تشکر شده
Points: 39,745, Level: 100 Points: 39,745, Level: 100 Points: 39,745, Level: 100

نقل قول:
...
در دیگر کشورها که این مسایل حل شده ٬ آیا مردم بصورت "خودجوش" دور هم نشسته و فکر کرده اند و مشکلات را حل کرده اند یا متولی و برنامه و انگیزه ای در کار بوده؟ به عبارت آیا تنها مردم عادی مقصرند که نمی نشینند و فکر نمی کنند یا کسان دیگری هم هستند که وظیفه ای دارند؟
سپاس

من فکر نمیکنم که باید نشست و فکر کرد. فکر میکنم که میباید وارد میدان شد, بررسی نمود, با متخصصین امر مشورت کرد و برای از بین بردن هر بدبختی برنامه ریخت و آنرا کنترل شده با مسئولیت خواهی از مدیرانی که پیشبرد آن برنامه را تفبل نموده اند, برنامه ها را پیش راند! در دیگر کشورهای پیشرفته سیاستمداران کشور برای کشور خود برنامه دراز مدت میریزند و مکانیزمهای عمل کننده و کنترل کننده را هم برای پیشبرد آن برنامه در نظر گرفته و اعمال میکنند. فقط به مکانیزم مدیریت کیفیت و پاسخگوئی در مقابل دیگر مقامها و مردم اشاره میکنم.
دولتها زمینه قانونی و اقتصادی و انگیزه های مالیاتی را فراهم میکنند و مردم هم با در نظر گرفتن شرایط مساعد وارد میدان میشوند. در آلمان برای بالابردن مالیات ارزش اضافی کالاها 5 سال در جامعه صحبت و تبادل نظر شد و یک و نیم سال قبل از اجرائی شدن آن از تصویب پارلمان گذشت و مشخص شد که از اول ژانویه فلان سال بعوض 16 در صد میباید که 19 در صد مالیات ارزش اضافه پرداخت گردد. در ایران اگر شما تاجر هم هستید و با خارج از کشور هم داد و ستد میکنید میتوانید شب بخوابید و فردا برای کار و شغل شما قوانین تازه ای گذرانده باشند که دیگر نتوانی به کار خود ادامه دهی!

ما هم در ایران برنامه "سریع" میریزیم ولی مکانیزمهای کنترل کننده و پیش برنده و پاسخ گوئی در مقابل شکست آنها را مشخص نمیکنیم . یا اگر مشخص هم باشد (با درنظر گرفتن فرهنگ ایرانی) برخورد درست با آنها نمشود و بیشتر با ماستمالیها و پارتی بازیهای معمول از کنار همه آنها رد میشویم. در کشورهای دیگر سیستمهای رسیدگی و نظارت و کنترل عمل کننده وجود دارد.

اکثر مدیران ما در مقابل مردم زیاد پاسخگو نیستند و بسیار کمند مدیرانی که در مقابل شکست و یا ناتوانی, از مردم عذر خواسته و کنار بکشند. باسن بسیاری از آنها گویا با چسب اوهو به صندلی مدیریت می چسبد و بخاطر اینکه هرگز هم از آن کنده نشود, تا حد توان از پذیرش مسئولیت شکست در محدوده مدیریتی خود هم ابا دارند!

.
Kaman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Kaman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-07-2012, 10:09 PM   #12
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,190
در 2,507 پست 13,726 بار تشکر شده
Points: 30,079, Level: 100 Points: 30,079, Level: 100 Points: 30,079, Level: 100
Activity: 70%
Activity: 70% Activity: 70% Activity: 70%

نقل قول:
٬

- آیا طراحی ساختمان های مقاوم در برابر زلزله ۱۰ ریشتر ٬ صرفا بر اساس "نشستن و فکر کردن " امکان پذیر است؟ چه کسی باید فکر کند ؟
بله هست. ما مهندسان باهوش و بسیار زیرکی در ایران داریم. چرا نشود؟ من فکر نمی کنم مشکل ما چندان فنی باشد. مشکل از یک سو "پژوهشی" و از یک سوی دیگر "فرهنگی" ست.
تا جاییکه من "شنیده ام"، آیین نامه ی طراحی زلزله در ایران ترجمانی ست از BS و "دین" آلمان و آیین نامه ی آمریکا. من فکر میکنم باید زمان گذاشت و آیین نامه ای برای ایران و برپایه ی شرایط ایران پدید آورد (البته باز شنیده ام که دو پروفسور ایرانی هم اکنون سرگرم گردآوری آن هستند). افزون براینکه حتی آیین نامه ی اروپایی، EC8 ، هم که یکی از پیشرفته ترین ها در زلزله است، باز بحث زلزله را با پیش فرضهایی ساده سازی و ناکارآمد کرده است. در برخی دانشگاهها رشته ای بنام Random Vibrations (لرزه های کاتوره ای) آموخته می شود که به شیوه ای "فرا آیین نامه ای" به زلزله می پردازد که البته باز در آنجا فرآیند کاتوره ای زلزله گاوسی و stationary (ایستا) فرض می شود که با واقعیت همخوانی ندارد، هرچند بهتر از ساده سازی های آیین نامه ایست. گرفتاری فنی با زلزله این است که هیچ دو زلزله ای در جهان مانند هم نیستند و مهندس با درجه ی بالایی از ناقطعیتی روبروست و بنابراین خودبخود به ساده سازی در واکاوی اش روی می آورد. چون واقعن زلزله میدان همگرایی دانش احتمالات، نظریه ی آشوب، زمین شناسی و مهندسی ست. بااینحال دانش زلزله در ایران پیشرفته است و مهندسان ایرانی در این زمینه شاید کمی از ژاپنی ها عقب تر باشند. دانشگاه شریف غول هایی در این زمینه دارد که نباید فراموششان کرد. تنها گردآوری یک آیین نامه برای ایران است که همانگونه که گفتم بدست دو استاد ایرانی، یکی از دانشگاه شریف و دیگری دانشگاه surrey در انگلستان در حال انجام است.
همه ای اینها نخستین مرحله اش همان "نشستن و فکر کردن" است. اما شدنی است. البته این برداشت من است.

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-08-2012, 12:59 AM   #13
mory291

mory291's Avatar

ممنون از شمشیری عزیز برای ارایه اطلاعات بسیار ارزشمند. داشتن مهندسین خوب در جمع فروم موهبت بزرگی است.
اما سوال من بیشتر در مورد جنبه های اجرایی و برنامه ریزی اجرای روش هاست. چه ضمانت اجرایی و قوانین مدونی برای این منظور وجود دارد تا از پراکنده کاری جلوگیری شود ؟ بودجه و اعتبارات لازم چگونه تامین شود ؟ اسباب و امکانات چطور؟)
ارسال شده توسط تلفن همراه
قدیمی 09-08-2012, 02:36 AM   #14
فرزاد

فرزاد's Avatar

تشکرها: 31,100
در 4,957 پست 27,267 بار تشکر شده
Points: 58,634, Level: 100 Points: 58,634, Level: 100 Points: 58,634, Level: 100
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

نقل قول:
اما سوال من بیشتر در مورد جنبه های اجرایی و برنامه ریزی اجرای روش هاست. چه ضمانت اجرایی و قوانین مدونی برای این منظور وجود دارد تا از پراکنده کاری جلوگیری شود ؟ بودجه و اعتبارات لازم چگونه تامین شود ؟ اسباب و امکانات چطور؟)
به عنوان کسی که سالها به ساخت و ساز پرداخته ام عرض میکنم که مشکلات عمده ای که عملا در ایران وجود دارد محدود به آیین نامه ها و مقررات ساخت و ساز نیست و موارد ذیل را شامل میشود.
(البته برای عمده ساخت و ساز و ساختمان های کمتر از 6 طبقه چراکه برای بلند مرتبه ها چه از نظر محاسباتی و چه از نظر نظارت ساخت معمولا ضوابط بهتر رعایت میشوند)
1- عمده خرابی های ناشی از زلزله مربوط به ساختمانهایی است که بدون استفاده از اسکلت فلزی و یا بتونی بنا شده اند و اصلا بحث مقاوم سازی در مورد آنها مطرح نیست.
باید برای تخریب کل ساختمانهایی که از دیوارهای باربر و سقف سنگین استفاده کرده اند جدول زمانی و ضرب العجل تعیین شود و دولت با تامین بودجه و امکانات لازم به چنین مقوله ای بطور جدی وارد شود.
نه تنها عمده ساختمانهای روستایی اینطور ساخته شده اند بلکه بسیاری از ساختمانهای قدیمی شهرها هم چنین مشکلی را دارند.
2- عدم وجود نظارت صحیح بر ساخت
غیر از ساختمانهایی که کلا خارج از ضوابط ساخته میشوند در محله هایی که برای ساخت و ساز , داشتن پروانه ساخت ضروری است مسلما می بایست نقشه ارائه شده و براساس مقررات ساختمان بنا شود.پس محاسبه ای در بین است و نظارتی.
اما ناظرین چه کسانی هستند؟
حتما آقا مرتضی که در ایران زندگی میکنند واقفند که مهندسین کارآزموده و با تجربه که حرفی برای گفتن دارند چندان وقتی برای نظارت بر ساختمانهای معمولی و کوچک نداشته و از وقتشان در عرصه های پر درآمد استفاده میکنند و عموما مهندسین جوان و کم تجربه رغبت به نظارت بر ساختمانها در روستاها,شهرهای کوچک و شهرستانها دارند (که از نظر آماری حجم قابل توجهی از ساخت و ساز را شامل میشود) عمده ناظرین چندان انگیزه ای برای نظارت دقیق و مسئولانه ندارند و بسیاری از سازندگان بخاطر صرفه جویی,نداشتن وجدان کاری و حتی کم دانشی سهل انگاری میکنند و در نهایت ضوابط رعایت نمیشود.
البته موارد بسیاری نیز مزید بر علت میشود مثلا عمده جوشکارها تجربی هستند و اصلا اطلاعی از نحوه صحیح کاری که انجام میدهند ندارند و تقریبا ناظرین نیز نمیتوانند کمکی به این نقیصه نمایند.
با تمام اوصاف همینکه اجبار در کار باشد که در ساخت ساختمان از بتون و فلز استفاده شود تا حد زیادی آمار مرگ و میر زلزله کم میشود.
مهمترین کار همانطور که در مورد اول گفتم تخریب بافتهای قدیمی و غیر مقاوم است.
فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-08-2012, 03:05 AM   #15
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

تشکرها: 4,206
در 8,213 پست 26,853 بار تشکر شده
Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100

سود جویی شخصی در پروزه های ساختمانی و باور غلطی که یک ساختمان بعد از سی سال باید کلنگی و از رده خارج شود،خودش بزرگترین عامل ساختن ساختمانهای ضعیف در برابر زلزله در ایران است در حالی که عمر بسیاری از ساختمان ها در کشور های پیشرفته به بیش از 60 سال رسیده و کماکان مثل روزاول محکم و استوار است
مثلا در تهران ساختمانهای اکباتان و برجهای اصلی شهرک غرب (فاز یک و دو و سه ) تهران بعنوان مثال و یا سه برج معروف و عظیم خیابان ستارخان یا برج سامان بلوار کشاورز یا برج اسکان میرداماد پس از بیش از چهل سال هنوز یکی از بهترین ساختمان های تهران مقاوم در برابر زلزله هستند چون ایرانی ها ان را نساخته اند و خدا نکند که کوچکترین لرزشی برجهای غیر مقاوم و گران قیمت منطقه شمیران را تکان دهد که دست ساز ایرانی هاست.
اشکال از دید کوتاه مدت ایرانی هاست در زندگی و عجب آنکه به دوهزار ششصد سال تاریخی اشاره ایی می کنیم که بهره ایی از آن نبرده ایم وگرنه سازه های قدیمی ایرانی مثل اثار باستانی یزد و اصفهان شیراز ؛از استحکام چیزی کم ندارند که پس از 500 تا 200 سال،هنوز استوار هستند.
ما ایرانیان افق دیدمان در زندگی خیلی کوتاه است برای همین خانه های ما مثل خود ما لرزان و غیر مقاومند.
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع