آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار اقتصادی > دنیای بورس

پاسخ
    نمایش ها: 2951 - پاسخ ها: 49  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-02-2018, 09:08 PM   #26
mehdi

تشکرها: 2,612
در 1,510 پست 7,337 بار تشکر شده
Points: 16,846, Level: 82 Points: 16,846, Level: 82 Points: 16,846, Level: 82
Activity: 19%
Activity: 19% Activity: 19% Activity: 19%
پیش فرض پاسخ : کوسه های بازار و نکاتی کلیدی برای معامله گران

دو اتفاق افتاد که سقوط اخیر دلار را موجب شد. یکی اینکه به دنبال اعلام توافق ایران و اروپا برای راه اندازی SPV هیجانات بازار تا حد زیادی فروکش کرد و انتظارات کاهشی ظاهر شد. دوم اینکه دولت شروع به تزریق اسکناس به بازار کرد.
این را در نظر داشته باشیم که دولت بزرگترین سرمایه دار در ایران است و بیشترین دلارها هم با فاصله بسیار زیاد در اختیار دولت است. رسانه های عمده هم در اختیار دولت است. دولت در چند روز اخیر حالا به هر دلیلی تصمیم گرفته است اسکناس به بازار تزریق کند. در پی این اقدام دلار شروع به کاهش قیمت کرد رسانه ها هم جو سازی کردند و شیب سقوط به شدت افزایش یافت ولی دولت قصد ندارد سقوط بیشتر از این باشد بنابراین ظهر امروز در حالی که دلال ها و صرافی ها خرید اسکناس را متوقف کرده بودند به بانک ها دستور داد دلارهای مردم را بخرند و از سقوط بیشتر دلار جلوگیری کرد.
حالا اگر SPV به نتیجه برسد و موثر باشد (با ابن ماجراجویی ها و موشک پرانی ها بعید است از یک جایی به بعد اروپا همراهی کند) و دولت اسکناس کافی داشته باشد، این قیمت باقی خواهد ماند وگرنه دوباره رشد خواهد کرد.
این بالا و پایین دلار تنها توزیع ثروت را از اینی که هست بدتر می کند. البته ما که پایینی ندیدیم. از 4000 تومان رفت به 12000 بعد در عرض دو هفته به 20000 رساندند و حالا دوباره به 12000 برگرداندند و همه خوشحالند. به قول بعضی اصول روش شوک درمانی را خوب آموخته اند.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-03-2018, 01:07 PM   #27
هزارچهره

تشکرها: 19,813
در 2,095 پست 13,675 بار تشکر شده
Points: 31,222, Level: 100 Points: 31,222, Level: 100 Points: 31,222, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شمشیری نمایش پست ها
تو ایران زمانبندی حرکتت از یک بازار به بازار دیگه مهمترین چیزه...خیلی خیلی مهم! شما نیاز نیست وارن بافت باشی یا استیو جابز یا حتی مارتی شوارتز....شما فقط باید 1.بتونی و 2. بدونی که چه موقع از بازار الف به ب حرکت کنی مثلا از ارز به بورس و از فلان صنعت به آن صنعت دیگر و اینکه خلاصه its not personal! (آمار بورس رو نگاه کنید) اون موقع که من عرض کردم خروج ترامپ برای معامله گران "نعمت" بود شاید نمیشد به آسونی باورش کرد ولی امروز میبینیم که فعالان بازار توی سودن، معامله گران ارز و سکه و غیره توی سودن. حالا چه بازار ارز چه بازار سرمایه و بورس.
بنابراین اگرچه من با صحبت شهیر مخالف نیستم اما هنوز در حال حاضر حسم به دلار bearish عه.
خلاصه بعنوان یک معامله گر اگر بخوام به موضوع نگاه کنم تصمیم فروش در ۱۸۷۵۰ و خرید در ۸ تا ۱۰ تومنه ک شما یک معامله ی ۱۰ هزاردلاری انجام بدی ۱۰ هزارتات شده ۱۸ هزار دلار به همین بی مزگی.
یعنی تا کی بازار دلار داغ هست؟ معامله گران از کجا میفهمن چطوری از این بازار به اون بازار جابجا بشن؟
ممنون از توضیحات
هزارچهره آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از هزارچهره بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-03-2018, 07:50 PM   #28
شهیر

تشکرها: 6,100
در 1,953 پست 21,449 بار تشکر شده
Points: 38,040, Level: 100 Points: 38,040, Level: 100 Points: 38,040, Level: 100
Activity: 29%
Activity: 29% Activity: 29% Activity: 29%

دوباره شروع شد. رفتیم سر خانه اول. طرحی که صد بار شکست خورده و باز هم شکست خواهد خورد.

خرید و فروش ارز خارج از صرافی‌ها ممنوع شد

در ضمن، خرید تا 5000 یورو آزاد شد.
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-03-2018, 09:03 PM   #29
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,089
در 2,443 پست 13,512 بار تشکر شده
Points: 27,686, Level: 98 Points: 27,686, Level: 98 Points: 27,686, Level: 98
Activity: 14%
Activity: 14% Activity: 14% Activity: 14%

دلار امروز هم bearish بود و تا رنج حدود ۹ تومن هم معامله شد.
هزار چهره عزیز تا کی بازار دلار داغ است؟ تا یک آینده ی قابل پیش بینی. مادامیکه شرایط سیاسی اینگونه باشد بازار دلار داغ خواهد بود.
اما چگونگی حرکت از یک بازار به بازار دیگر یک بحث شبهه روانشناسی است. خدا رو شکر من دلار را در ۳۸۰۰ جمع کردم و در ۱۸۷۵۰ فروش کردم. چرا؟ چون تابع احساسات و جو اجتماعی حاکم نیستم. دلار دقیقا چند میشود ؟ نمی دانم! نه تنها من هیچکس نمی داند (البته بجز ژن خوب) ولی، اینکه اصولا یک‌ رشد شارپی با یک افت شارپی متقابل دیگر متعادل میشود را خیلی از کسانی که در بازارهای فوق volatile مثل فارکس یا نفت کار کرده اند را لمس کرده اند. من شکر خدا دلار رو خوب خریدم اما خوب ریسک فروش در ۱۹ تومن رو قبول نکردم. برای من ۱۸ تومن قابل قبول بود چون خریدم را خوب انجام داده ام. چنین چیزی براساس یک فرمول ریاضی است؟
خیر! آیا یک فرمول کلی وجود دارد؟ هم اره و هم نه.
عدم قطعیت ذات بازار است و لذا هیچ فرمول کلی ای نمی تواند همیشه صدق کند ولی از سوی دیگه همین وجود عدم قطعیت ذاتی خودش یک قانون است. نکته ی دیگر عدم توجه به دیدگاه جمع و توده است. وقتی قشر عامی جامعه به این نتیجه رسید که بورس خوب است باید منتظر یک سقوط قطعی بود که این اتفاق هم در این دو روز گذشته افتاد. خیلی از تازه واردها نیامده دمشان رو روی کولشون گذاشتن و فرار کردن چون صف ها ی فروش دردناک رو متحمل شدن. در مورد بازار یک چیز قطعی ست و اون اینکه در اکثریت مواقع "خیر بازار به عوام و تازه از راه رسیده ها نرسیده است و نخواهد رسید." این یک قانون کلیه. عوام می ترسن، ولی خواص در عین ترس با‌ یک تاکتیک مشخص حرکت میکنن. در مورد بورس موقعی که همه بهش منفی بودن من خریدار بودم. الان بعضی هاش خدا رو شکر ۲۰۰ درصد تا ۳۰۰ درصد رشد کردن. به نظر شما کسیکه در عین ترس و ریسک، جسورانه تصمیم میگیره منصفانس که شرایط کسی رو داشته باشه که مدام رو شایعه و ازدحام جماعت عامی از روی ترس و طمع خرید و فروش میکنه؟
راستش رو بخوای من واقعا فکر نمی کردم که دلار تا ۱۹ بره ولی می دونستم اواخر شهریور یک حرکت شارپی اتفاق میفته که توی پست های همون موقع من در همین فوروم میتونی ببینی اگرچه دروغ چرا، این عدد ۱۹ برام اصلا واقع بینانه نبود! ولی درست زمانیکه دلار شد ۱۸ و دیدم ملت دارن همه ی زندگیشونو دلار می کنن شم من می گفت که این آخرشه و این‌پالس شارپی صعودی فرو می ریزه که ریخت. راستشو بخوای الانم که عوام دارن میفروشن بهت پیشنهاد میکنم که "مثل یک پلنگ مترصد شکار باشی"
Be patient
Like a lion
Aim
And
Attack
ارسال شده توسط تلفن همراه

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-03-2018, 09:15 PM   #30
شهیر

Points: 38,040, Level: 100 Points: 38,040, Level: 100 Points: 38,040, Level: 100

گزارش ایسنا ساعت 18 و 40 دقیقه امروز (وضعیت مضحکی برای وارونه کردن واقعیت ها):

نقل قول:
عصر امروز در بازار آزاد ارز که حجم ترددها نسبت به ساعات صبح و ظهر امروز نصف شده، چند صرافی نرخ‌های قابل توجهی برای خرید دلار روی تابلوهایشان درج کرده‌اند، به طوری‌که نرخ خرید دلار ۱۰ هزار تومان و قیمت فروش آن ۱۰ هزار و ۱۰۰ تومان روی تابلوها درج شده است. البته یکی از این صرافی‌ها مغازه‌اش را بسته بود و دیگری علیرغم درج قیمت‌های مذکور، دلار را با نرخ دلالان خرید و فروش می‌کرد و دست‌اندرکاران این صرافی در پاسخ به تفاوت فاحش قیمت اعلامی با نرخ معامله‌ای، اعلام کردند که نرخ درج شده روی تابلو درخواست اتحادیه است!
آخر قربانتان گردم اگر شما آنقدر ارز داشتید که به هر کس که ارز می خواهد از دم 5000 یورو بدهید چرا منتظر ماندید تا دلار نزدیک 20000 تومان بشود بعد این اعلام عجیب و غریب را بکنید. از طرفی هم منطقی نیست که دولت خودش قیمت ارز را با کاهش عرضه بالا برده باشد، چون اولا تاثیرات تورمی این امر خورد کننده است و می تواند تبدیل به بحران های سیاسی شود و ثانیا اگر چنین بود چرا برای کاهش آن به آب و آتش زده. این سیاست ها نقش یک مسکن را بازی می کند. هنوز یک عده در کار تصویب لوایح مربوط به FATF کارشکنی می کنند به این عنوان که قبول شرایط این سازمان یعنی تسلیم شدن به استکبار. تازه خیال نکنید با تصویب این چهار لایحه مشکل با FATF حل می شود. آنقدر در این لوایح برای "مقابله با استکبار" اما و اگر گذاشته شده که FATF یکبار دیگر برای تصحیح آنها پرونده شان زیر بغلشان می گذارد. من شخصا با موضوع مقابله با قلدری آمریکا مشکلی ندارم اما مسیر این مبارزه از درون یک اقتصاد محکم و با ثبات و پویا می گذرد نه شعار و صرفا سیاست های تهاجمی. در این راه اگر جائی باید نرمش نشان داد باید نشان داد. چین از حدود 40 سال پیش به این نتیجه رسید و ویتنام هم با وجود 20 سال خونریزی آمریکائی ها در آنجا به همین جمع بندی رسید. هیچکدام هم تسلیم زورگوئی آمریکا نشده اند.
11 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-05-2018, 12:04 AM   #31
شمشیری

شمشیری's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهیر نمایش پست ها
گزارش ایسنا ساعت 18 و 40 دقیقه امروز (وضعیت مضحکی برای وارونه کردن واقعیت ها):

از طرفی هم منطقی نیست که دولت خودش قیمت ارز را با کاهش عرضه بالا برده باشد، چون اولا تاثیرات تورمی این امر خورد کننده است و می تواند تبدیل به بحران های سیاسی شود و ثانیا اگر چنین بود چرا برای کاهش آن به آب و آتش زده......
شهیر گرامی چه بسا منطقی باشد. ایجاد panic و دلهره اتفاقا کاملا به سود دولتیه که عمیقا نیازمند جبران دردهای بیکران مالی اش است. افزایش شارپی دلار منجر به ایجاد panic میشه، ملت می ترسن می خرن، به فکر رفتن میفتن بیشتر و زودتر و گرونتر می خرن، احتکار می کنند بیشتر می خرن خلاصه فروش یک "دلار حبابی" فقط به یک ملت مستأصل و مبهوت و در شوک ممکن است. چرا دولت اینکار را نکند؟ الان دولت چکار باید می کرد تا چندین میلیارد دلار را از دست ملت جمع کند و بریزد توی جیب خودش؟ چه استراتژی بهتر از این برای پرداخت معوقات به پیمانکاران طلبکار عاجز که مطالباتشان با احتساب تعدیل در موخرترین فهرست بها الان یک سوم شده است؟ این دولت همان دولتی است که با وقاحت تمام اسناد خزانه اش را با کلی ناز و افاده به پیمانکاران بیچاره غالب کرد و بخشی از مطالبات آنها را با کسر ۲۰ درصد لوتی‌ خور کرد! پیمانکاران برای پرداخت بیمه ی کارگرانشان که در صندوق تامین اجتماعی میریزد مجبور بودند ۲۰ درصد از مطالباتشان را عملا ببخشند. حرکت بعدی؟ حالا که اسناد خزانه اش را به طلبکاران‌ غرق در بدهی به همان بانکهای دولتی (خودت دولت) تحمیل کرده است، میاید در یک حرکت کاملا حساب شده و با "بهانه کردن" و بزرگنمایی موجودی بنام ترامپ دلار را در یک‌چشم بهم زدن منفجر میکند. یک راهزنی به تمام‌ معنی.‌
حالا هم که کارش تمام شده خودش با یک بازی زیرکانه فتیله اش را فعلا پایین کشیده است. البته در مورد بی ثباتی سیاسی هم خیالتان راحت باشد، چون هیچ اتفاق غیرقابل کنترلی رخ نخواهد داد. ملتی که دلارش میشود ۲۰ هزارتومن ککش نمی گزد مطمئن باشید اگر ۴۰ تومن هم بشود آب از آب تکان نمی خورد. من تقریبا مطمئنم ک همه ی این بازی ها کاملا دست پخت دولت بود و عمدا و با نیت و خواست حکومت ممکن شد و به ثمر رسید.

6 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-05-2018, 11:29 AM   #32
فرزاد

فرزاد's Avatar

تشکرها: 30,649
در 4,881 پست 27,082 بار تشکر شده
Points: 54,475, Level: 100 Points: 54,475, Level: 100 Points: 54,475, Level: 100

نقل قول:
شهیر گرامی چه بسا منطقی باشد. ایجاد panic و دلهره اتفاقا کاملا به سود دولتیه که عمیقا نیازمند جبران دردهای بیکران مالی اش است. افزایش شارپی دلار منجر به ایجاد panic میشه، ملت می ترسن می خرن، به فکر رفتن میفتن بیشتر و زودتر و گرونتر می خرن، احتکار می کنند بیشتر می خرن خلاصه فروش یک "دلار حبابی" فقط به یک ملت مستأصل و مبهوت و در شوک ممکن است. چرا دولت اینکار را نکند؟ الان دولت چکار باید می کرد تا چندین میلیارد دلار را از دست ملت جمع کند و بریزد توی جیب خودش؟ چه استراتژی بهتر از این برای پرداخت معوقات به پیمانکاران طلبکار عاجز که مطالباتشان با احتساب تعدیل در موخرترین فهرست بها الان یک سوم شده است؟ این دولت همان دولتی است که با وقاحت تمام اسناد خزانه اش را با کلی ناز و افاده به پیمانکاران بیچاره غالب کرد و بخشی از مطالبات آنها را با کسر ۲۰ درصد لوتی‌ خور کرد! پیمانکاران برای پرداخت بیمه ی کارگرانشان که در صندوق تامین اجتماعی میریزد مجبور بودند ۲۰ درصد از مطالباتشان را عملا ببخشند. حرکت بعدی؟ حالا که اسناد خزانه اش را به طلبکاران‌ غرق در بدهی به همان بانکهای دولتی (خودت دولت) تحمیل کرده است، میاید در یک حرکت کاملا حساب شده و با "بهانه کردن" و بزرگنمایی موجودی بنام ترامپ دلار را در یک‌چشم بهم زدن منفجر میکند. یک راهزنی به تمام‌ معنی.‌
حالا هم که کارش تمام شده خودش با یک بازی زیرکانه فتیله اش را فعلا پایین کشیده است. البته در مورد بی ثباتی سیاسی هم خیالتان راحت باشد، چون هیچ اتفاق غیرقابل کنترلی رخ نخواهد داد. ملتی که دلارش میشود ۲۰ هزارتومن ککش نمی گزد مطمئن باشید اگر ۴۰ تومن هم بشود آب از آب تکان نمی خورد. من تقریبا مطمئنم ک همه ی این بازی ها کاملا دست پخت دولت بود و عمدا و با نیت و خواست حکومت ممکن شد و به ثمر رسید.
شمشیری جان با شما موافقم.
شهیر عزیز
به نظرم دولت چند منظوره عمل کرده و درحال انجام اقداماتی است که چندین معضل یک بار برای همیشه برطرف واقتصاد بیمار ایران التیامی نسبی پیدا کند(البته قبول دارم که این فرضیات ممکن است خوش بینانه باشند).
فارغ از حجم گلوگیر نقدینگی،بدهی سرسام آور دولت به پیمانکاران و تامین اجتماعی و غیره، مشکل بنگاه داری بانکهای نظامی هم بسیار مهم و قابل توجه است.
به عبارت دقیقتر مجموعه های مالی قدرتمند که با نفوذ سیاسی و رانت قوی اطلاعاتی و مصونیتهای رنگ و وارنگ به بهانه"درآمدزایی"در هر کاسه ای دست میکردند(و فعلا میکنند).از واردت کلان کالای استراتژیک با ارز دولتی گرفته تا دخانیات و کالای لوکس قاچاق(از مبادی غیر رسمی و بدون پرداخت گمرکی) مسکن ،ارز ،طلا،بورس و غیره
خوشبختانه اخیرا آقای خامنه ای به این مقوله پرداختند و گفتند"بانکها غلط میکنند بنگاهداری کنند!"
آقای نوبخت نیز به مطلب جالبی اشاره کرد:
طبعا هرچه مداخلات دولت در بانک مرکزی کمتر باشد می تواند مستقل‌تر عمل کند. منتهی شرایطی وجود دارد که در همان خطبه های نماز جمعه حرف دیگری در خصوص موسسات مالی می زنند و بانک مرکزی مجبور می شود که ٢٣ هزار میلیارد و یا تا ٣٥ هزار میلیارد تومان پول پرفشار برای تسویه طلب ها تزریق کند و این نقدینگی است که اثرش در پایه پولی و ضریب فشار باقی می ماند. بانک مرکزی اگر مستقل شود، باید لیبرالی عمل کند.
حالا گویا مقرر شده که بانکهای نظامی{ثامن،کوثر،انصار، حکمت، قوامین ،کوثر،مهر اقتصاد(بدون رعایت ترتیب- وابسته به بنیان تعاون سپاه،نیروی انتظامی،وزارت دفاع،ارتش،بسیج)در بانک سپه ادغام شوندو قطارشان به ریلِ "بانکداری"باز گردد.
از سوی دیگر بدهی بعضی از آنها که توسط دولت به مردم پرداخت شده ،در بازه زمانی مناسب و از محل فروش دارایی ها(اعم از فروش املاک هزاران شعبه در سراسر کشور،مجتمع های مسکونی عریض و طویل و بازارهای تجاری لوکس و غیره)مستهلک شود.
مخلص کلام اینکه اگر روحانی در این بلبشوی ارزی فقط حریف یک قلم "ماست مالی یکه تازی ها و خرابکاری های مجموعه های اقتصادی نظامی"شود کاری کرده است کارستان
فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-05-2018, 10:25 PM   #33
شهیر

نقل قول:
نوشته اصلی توسط namira نمایش پست ها
شهير جان ، به نظر شما سياست هاي اقتصادي و ارزي دولت چه نقش و سهمي در اوضاع كنوني دارد؟

نامیرای عزیز، داستان تصمیمات پر از خطای فاحش دولت (از جمله دادن دلار 4200 تومانی به وارد کنندگان و از آن بدتر قاچاق اعلام کردن معامله ارز که من از ده هزار مایل دورتر بی درنگ گفتم شکست خواهد خورد) و بعد تصمیمات متناقض پی در پی، حداقل اثری که داشت باعث ایجاد "احساس بی ثباتی" در جامعه و بروز یک جو بی اعتمادی شدید شد. این وضعیت، بخشی از جامعه را با هدف حفظ ارزش دارائی خود و یا به طمع کسب سود آسان تحریک کرد و با توجه به نقدینگی بالا این بخش به بازار هجوم آورد و نتیجه این شد که شد. اما توجه داشته باشید که این مسئله ریشه اصلی مشکل نیست هر چند که همانطور که گفتم حداقل در این جبهه دولت مقصر بوده است.

حقیقت این است که دلیل عمده این تصمیمات پی در پی و متناقض این است که دولت مستاصل شده و به هر دری می زند که جلوی کاهش ارزش ریال را که می تواند به ابر تورم و سپس بحران های جدی سیاسی و اجتماعی (که زمینه اش از اسفند گذشته در زیر پوست جامعه می جوشد) منجر شود، بگیرد. مرکز پژوهش های مجلس در یک گزارش تحقیقی نتیجه گرفته که به ازای هر 10 درصد افزایش قیمت دلار، 2 درصد تورم ایجاد خواهد شد. در حالی که تا همین امروز حدود 300 درصد قیمت دلار نسبت به یک سال پیش افزایش پیدا کرده، فقط از این محل، (توجه کنید فقط از این محل) کشور با یک تورم تقریبا 60 درصدی روبرو خواهد شد. اما چرا دولت سرآسیمه دست به تصمیمات متناقض می زند؟ چنانکه که قبلا گفتم و علی مطهری توضیح داد دولت نمی تواند ارز حاصل از فروش نفت را به اندازه کافی وارد کشور کند که جوابگوی تقاضا باشد. سیستمی که اروپا می خواهد ایجاد کند (که این هم در گرو راضی کردن FATF است که خودش مبحثی است) ممکن است (ممکن است) "قدری" از فشار بکاهد. دو جور اطلاعات از رویکرد احتمالی اروپا بیرون می آید که یک ورژن کمک چندانی نخواهد کرد و ورژن دیگر، بسته به واکنش آمریکا، ممکن است تا حدی کمک کند.

موضوع دیگر این است که با اینکه طبق گزارش صندوق بین المللی پول ذخیره ارزی ایران حدود 100 میلیارد دلار برآورد می شود حتی اگر راه ورود ارز به داخل کشور باز شود مطمئن باشید دولت به خاطر فشارهائی که در راه است بسیار محتاطانه خرج خواهد کرد تا تکلیف این گروه وحشی در کاخ سفید تا دو سال دیگر معلوم شود. لذا اعلام فروش 5000 یورو، از دم، جز ایجاد یک جو برای مقابله با افت ریال نیست.

جالب است که در بوق کرنا کرده اند که قیمت دلار کاهش یافت. اولا دلاری که تا مرز 10000 تومان رفت امروز 14000 تومان است. این یعنی حدود چهار برابر قیمت سال گذشته. حتی اگر 10000 تومان بود سه برابر یک سال پیش بود. در یک اقدام بی ربط دیگر، دولت اعلام کرد بانک ها دلار را از مردم به قیمت 9500 تومان بخرند در حالی که پیشتر اعلام کرده بود که بازار سنا نرخ را نعیین می کند، یعنی عرضه و تقاضا. قرار بود صرافی ها بخرند و بفروشند و قیمت در سنا ثبت شود. ناگهان وضع عوض شد و صرافی ها نرخ 10000 تومان را پشت شیشه هایشان زدند اما وقتی مشتری برای خرید وارد مغازه می شد به او قیمت 14 تا 15 هزار تومان داده می شد (این گزارش ایسنا است). مخلص کلام دولت به هر دری می زند که جلوی افزایش قیمت دلار را بگیرد اما نتیجه تلاش ها ناپایدار و ناموفق است. سایت هائی هم مثل انتخاب تیتر می زنند دلار وارد کانال 9 یا 10 هزار تومان شد بلکه با هو و جنجال قیمت دلار فروکش کند. اما تا آمدند به خودشان بجنبند دلار وارد کانال 14 و 15 هزار تومان شد.

بهر حال با وجود این دار و دسته در کاخ سفید هیچ چاره ای جز مقاومت برای دوسال آینده نیست. آیا دلار به افزایش قیمت خود ادامه می دهد؟ بله. آیا وضعیت گرانی برجسته می شود؟ بله. اما تحت شرایط موجود، من هم که روزی در زمان اوباما معتقد بودم باید با آمریکا مذاکره و به نوعی تنش زدائی کرد، صحبت کردن با امثال جان بولتون صرفا به خاطر اسرائیل به معنای اخص کلمه کمر قتل ایران و ایرانی را بسته (به تغییر رژیم هم راضی نیست بلکه می خواهد برای همیشه ایران از صفحه روزگار حذف شود) جر تحقیر و حقارت نتیجه ای در بر ندارد. اما یک تمهید برای این دو سال آینده ضروری است که صورت بگیرد. باید هر طور شده با اروپا کنار آمد و آمریکا را ایزوله کرد. تا اینجا دستگاه دیپلماسی خوب عمل کرده. درگیر شدن با اروپا از جمله برسر FATF نتایج پیش بینی نشده و خطرناکی به همراه خواهد داشت.
10 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-06-2018, 02:08 AM   #34
mansouryar

mansouryar's Avatar

تشکرها: 1,876
در 995 پست 2,957 بار تشکر شده
Points: 11,734, Level: 71 Points: 11,734, Level: 71 Points: 11,734, Level: 71
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

نقل قول:
... تا تکلیف این گروه وحشی در کاخ سفید تا دو سال دیگر معلوم شود. لذا ...
و اگر این گروه برای دور بعد هم سر قدرت ماندند چه؟
.
.
قدیمی 10-06-2018, 04:12 AM   #35
شهیر

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mansouryar نمایش پست ها
و اگر این گروه برای دور بعد هم سر قدرت ماندند چه؟
.
.

این احتمال کاملا وجود دارد. باید دید تا آن موقع "وضعیت فروش نفت" و رابطه ایران و اروپا و به خصوص کانال مالی اختصاص داده شده به ایران، خارج از سویفت، به چه صورتی در آمده. اگر سیستم مزبور کار کند و نفت هم حداقل یک و نیم میلیون بشکه به قیمت بالای 60 دلار فروش برود که دار و دسته ترامپ است که برای رسیدن به اهدافش به مشکل می خورد. اگر نه، ایران روزهای سخت و شاید هم بسیار سختی را تجربه خواهد کرد. مطلب زیر از بی بی سی است:

وزیر دارایی فرانسه خروج آمریکا از برجام را 'فرصتی برای نهادهای مالی مستقل اروپا' دانست

وزیر دارایی فرانسه گفته است که بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران "فرصتی" برای اروپا است تا نهادهای مالی خود را مستقل از آمریکا داشته باشد.برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه، با انتقاد از سیاست‌های دونالد ترامپ در عرصه بین‌المللی، گفته است که آقای ترامپ "انگیزه‌ای برای اروپای قدرتمندتر" است.
او با اشاره به خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌های ایران گفته است: "یقینا نتیجه بحران با ایران، فرصتی برای آن است که اروپا نهادهای مالی مستقل خود را داشته باشد تا با هر کس که می‌خواهد تجارت کند."
اتحادیه اروپا، قدرت‌های اروپایی و همچنین روسیه و چین وعده‌ داده‌اند که با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگرداندن تحریم‌های نفتی و بانکی علیه ایران، ساز و کار جدیدی برای ارتباطات مالی با ایران ایجاد کنند.
زیر دارایی فرانسه گفته است: "واشنگتن نمی‌تواند تصمیم بگیرد که آیا ما مجاز به تجارت با ایران هستیم یا نه."
انتقاد برونو لومر از رئیس جمهور آمریکا به سیاست او در قبال ایران محدود نبود.
آقای لومر از جمله گفت: "ترامپ تصمیم گرفته که جنگی تجاری آغاز کند. فکر می‌کند برنده این جنگ خواهد شد. اما این جنگ برنده‌ای نخواهد داشت."
او گفت کشورهای اروپایی در اتحاد با هم توانسته‌اند با این مشکل روبرو شوند.
11 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-06-2018, 11:33 AM   #36
محمد صادق

محمد صادق's Avatar

تشکرها: 1,204
در 994 پست 3,345 بار تشکر شده
Points: 18,269, Level: 85 Points: 18,269, Level: 85 Points: 18,269, Level: 85

اشتباهی که دولت و یا بهتر است بگوییم نظام در عرصه سیاست خارجی مرتکب شد این بود که بلافاصله بعد از انتخاب ترامپ و قبل از تصمیم او برای احیای تحریم ها ، هیئتی را برای مذاکره با او در مورد برجام به آمریکا نفرستاد و ترامپ هم تیم ضد ایرانی را در کاخ سفید بر سر کار آورد.دولت این کار را نکرد و نتوانست از منافع ملی به خوبی حراست کند.
اما اکنون چه باید بکند؟
اکنون بهتر است که صبر کند تا نتیجه تلاش ها و مذاکرات با اروپا و سایر قدرت ها مشخص شود.اگر این تلاشها برای حفظ برجام به نتیجه برسد نیاز فوری به مذاکره با آمریکا وجود ندارد.اما اگر این مذاکرات شکست بخورد و ایران نتواند نفت را به نحوی صادر کند که نیازهای ارزی و داخل کشور تامین نشود، آنگاه چاره ای جز مذاکره با آمریکا وجود ندارد و نباید سرنوشت کشور را به رفتن ترامپ و دار و دسته اش از کاخ سفید پیوند زد.
محمد صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 10-06-2018, 06:19 PM   #37
شهیر

برای دوستانی که دو پست بالای من را احتمالا ندیدند.
3 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-15-2018, 09:09 PM   #38
mehdi

نقل قول:
حقیقت این است که دلیل عمده این تصمیمات پی در پی و متناقض این است که دولت مستاصل شده و به هر دری می زند که جلوی کاهش ارزش ریال را که می تواند به ابر تورم و سپس بحران های جدی سیاسی و اجتماعی (که زمینه اش از اسفند گذشته در زیر پوست جامعه می جوشد) منجر شود، بگیرد. مرکز پژوهش های مجلس در یک گزارش تحقیقی نتیجه گرفته که به ازای هر 10 درصد افزایش قیمت دلار، 2 درصد تورم ایجاد خواهد شد. در حالی که تا همین امروز حدود 300 درصد قیمت دلار نسبت به یک سال پیش افزایش پیدا کرده، فقط از این محل، (توجه کنید فقط از این محل) کشور با یک تورم تقریبا 60 درصدی روبرو خواهد شد.
با این روندی که تورم ماهانه (هر ماه نسبت به ماه قبل) نشان می دهد، تورم 60 درصد و بیشتر تا پایان سال قطعاً محقق خواهد شد. تیرماه 4.4 درصد، مرداد 5.2 درصد و شهریور ماه 5.4 درصد نسبت به ماه قبل افزایش قیمت داشته ایم.
این کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 10-25-2018, 03:22 PM   #39
mehdi

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
با این روندی که تورم ماهانه (هر ماه نسبت به ماه قبل) نشان می دهد، تورم 60 درصد و بیشتر تا پایان سال قطعاً محقق خواهد شد. تیرماه 4.4 درصد، مرداد 5.2 درصد و شهریور ماه 5.4 درصد نسبت به ماه قبل افزایش قیمت داشته ایم.
افزایش شاخص قیمت ها در مهر ماه نسبت به ماه قبل 7.1 درصد.
2 کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-26-2018, 11:50 PM   #40
mehdi

یعنی دولت روحانی تورمی بسازد که خودش و گروهک اطرافش (نوبخت و واعظی و نهاوندیان) تا سالهای سال نتوانند از طریق انتخابات به قدرت بازگردند.
2 کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-28-2018, 05:09 PM   #41
شمشیری

شمشیری's Avatar

یادداشت سیزدهم

چکیده مختصر، دقیقا چطوری میشه تو بورس هفته ای حداقل 10 درصد سود کنم؟!

قانون اول (مهمترین قانون) - اولین و بزرگترین و قوی ترین و موثرترین وجود خداست. قبل و بعد و در حین معامله فقط و فقط از اون کمک بخواید و به اون توکل کنید. این قانون خیلی خیلی مهمه

قانون دوم - چیزی هست بنام Random Walk و Geometric Brownian Motion که اتفاقا بر خلاف اسمشون یک سری مباحث فوق العاده ساده ی ریاضی هستن. پیشنهاد می کنم مطالعه کلی بکنید اینارو. این دو تا بزرگوار یک جور ابزار برای شبیه سازی ریاضی قیمت ها هستن. خیلی راحت می تونید یک نمودار فرضی قیمت رو با اینها در excel شبیه سازی کنید. خواهید دید که دقیقا مثل نمودار یا چارت قیمتی می مونن. چند بار شبیه سازی کنید تا حس حرکات قیمت رو درک کنید.

قانون سوم - بازنده ی خوبی باشید. همیشه بهترین معامله گرا هم گاهی ضرر می کنن. ضرر رو بپذیرید و اصرار بیهوده بر درست بودن تصمیمتون نداشته باشید. اشتباه حق شماست و کاملا طبیعیه. ضرر رو قبول کنید و سعی کنید در معامله ی بعدی سود کنید.

قانون چهار - هرگز از روی این چهار تا حس تصمیم نگیرید: 1 ترس،2 طمع،3 عصبانیت و4 غرور.

قانون پنج - حفظ سرمایه از افزایش آن مهمتر است پس مطمین شوید که عواقب تصمیمتان منجر به حذفتان از بازار نگردد.

قانون شش - یادبگیرید سناریوهای پیش رو را پیش بینی کنید و از عواقب و احتمال آنها آگاه شوید. مثلا، اگر در قیمت 100 حمایت شود ممکن است تا 120 برود ولی اگر نشود تا 80 می ریزد و .."

قانون هفت - به طرز دیوانه واری از رفتار گله ای پرهیز کنید حتی اگر سود داشته باشد. مثلا اگر گله به شرق می رود شما به غرب بروید.

قانون هشت - معیار های ملموس و قابل قیاس داشته باشید. مثلا افزایش قیمت ارز یا طلا و نفت، نرخ سود بانکی، قیمتهای گذشته، تورم، صنعت و گروه مربوطه و شاخص کل. تا می توانید مقایسه کنید. مثلا اگر در یک ماه در سهمی در 50 درصد سود هستید به فروش فکر کنید حتی اگر فکر می کنید که قیمتش بیشتر صعود خواهد کرد. معیارتان بازدهی بازارهای دیگر باشد. اگر بانک سالی 25 درصد بدهد و شما در یک ماه 50 درصد سود کرده اید نفروختنتان ناشی از طمع است. قانون چهار یادتان باشد.

قانون نهم - بجای اینکه حدس و گمان بزنید حتما با پول واقعی شده خیلی ناچیز مثلا حدود 1 میلیون معامله ی واقعی بکنید و شرایط بازار را لمس کنید. نگویید اگر انقد بود چقد میشد و از این قبیل خیال پردازی ها. سهم بخر و ببین چقد سود می کنی.

موفق باشید (قانون اول از همه ی قوانین مهمتر است..یادتان باشد).

2 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 11-01-2018, 01:17 PM   #42
Arvinik

Arvinik's Avatar

تشکرها: 688
در 99 پست 356 بار تشکر شده
Points: 8,171, Level: 61 Points: 8,171, Level: 61 Points: 8,171, Level: 61

نقل قول:
یادداشت سیزدهم

چکیده مختصر، دقیقا چطوری میشه تو بورس هفته ای حداقل 10 درصد سود کنم؟!

آقا رانت داری؟ اطلاعات پشت پرده چطور؟ پسرخاله ی حسابدار توی شرکت سایپا چی؟.."میگن فلان اتفاق قراره باعث بشه فلان سهم شارپی پرواز کنه...".؟ و از این قبیل. تو این مملکت اصلا "مده" که هرکی نتیجه بگیره رو ببندن به رانت و شانس و حق خوری دیگران. نتونن آسیبی بزنن شده در حرف حداقل پشتش هزار جور تحلیل می کنن و رزیلانه از روی حسادت می کوبنش. ولی راز پول در آوردن تو بورس چیه؟ اصلا میشه یا نمیشه؟ باور کنید تو همه ی این پستهایی که اینجا گذاشتم این مهمترینه. میخواید تو بورس موفق باشید کلمه به کلمه ی این یادداشت رو بخونید. اما قبلش، بزارید یه مطلبی رو یکبار برای همیشه روشن کنم: "بله! میشه در بورس سود کرد، میشه هفته ای 10 درصد یا بیشتر هم سود کرد!" می خوای ببینی چطوری سطر سطر این پست رو بخون:

قانون اول (مهمترین قانون) - اولین و بزرگترین و قوی ترین و موثرترین وجود خداست. قبل و بعد و در حین معامله فقط و فقط از اون کمک بخواید و به اون توکل کنید. این قانون خیلی خیلی مهمه

قانون دوم - چیزی هست بنام Random Walk و Geometric Brownian Motion که اتفاقا بر خلاف اسمشون یک سری مباحث فوق العاده ساده ی ریاضی هستن. پیشنهاد می کنم مطالعه کلی بکنید اینارو. این دو تا بزرگوار یک جور ابزار برای شبیه سازی ریاضی قیمت ها هستن. خیلی راحت می تونید یک نمودار فرضی قیمت رو با اینها در excel شبیه سازی کنید. خواهید دید که دقیقا مثل نمودار یا چارت قیمتی می مونن. چند بار شبیه سازی کنید تا حس حرکات قیمت رو درک کنید.

قانون سوم - بازنده ی خوبی باشید. همیشه بهترین معامله گرا هم گاهی ضرر می کنن. ضرر رو بپذیرید و اصرار بیهوده بر درست بودن تصمیمتون نداشته باشید. اشتباه حق شماست و کاملا طبیعیه. ضرر رو قبول کنید و سعی کنید در معامله ی بعدی سود کنید.

قانون چهار - هرگز از روی این چهار تا حس تصمیم نگیرید: 1 ترس،2 طمع،3 عصبانیت و4 غرور.

قانون پنج - حفظ سرمایه از افزایش آن مهمتر است پس مطمین شوید که عواقب تصمیمتان منجر به حذفتان از بازار نگردد.

قانون شش - یادبگیرید سناریوهای پیش رو را پیش بینی کنید و از عواقب و احتمال آنها آگاه شوید. مثلا، اگر در قیمت 100 حمایت شود ممکن است تا 120 برود ولی اگر نشود تا 80 می ریزد و .."

قانون هفت - به طرز دیوانه واری از رفتار گله ای پرهیز کنید حتی اگر سود داشته باشد. مثلا اگر گله به شرق می رود شما به غرب بروید.

قانون هشت - معیار های ملموس و قابل قیاس داشته باشید. مثلا افزایش قیمت ارز یا طلا و نفت، نرخ سود بانکی، قیمتهای گذشته، تورم، صنعت و گروه مربوطه و شاخص کل. تا می توانید مقایسه کنید. مثلا اگر در یک ماه در سهمی در 50 درصد سود هستید به فروش فکر کنید حتی اگر فکر می کنید که قیمتش بیشتر صعود خواهد کرد. معیارتان بازدهی بازارهای دیگر باشد. اگر بانک سالی 25 درصد بدهد و شما در یک ماه 50 درصد سود کرده اید نفروختنتان ناشی از طمع است. قانون چهار یادتان باشد.

قانون نهم - بجای اینکه حدس و گمان بزنید حتما با پول واقعی شده خیلی ناچیز مثلا حدود 1 میلیون معامله ی واقعی بکنید و شرایط بازار را لمس کنید. نگویید اگر انقد بود چقد میشد و از این قبیل خیال پردازی ها. سهم بخر و ببین چقد سود می کنی.

موفق باشید (قانون اول از همه ی قوانین مهمتر است..یادتان باشد).
داستان جیمز سیمونز؛ ریاضی دان میلیاردر بورس و پادشاه اعداد

...جیمز سیمونز سال ۱۹۷۷ دانشگاه استونی بروک را هم ترک کرد تا شرکت مونتمریک را تاسیس کند. یک شرکت تجاری که با تکیه بر اعداد و الگوریتم های ریاضی بر روی بازار کالا متمرکز شد. ۵ سال بعد نام شرکت تغییر کرد و از آن زمان تا کنون همه آن را به نام رنسانس تکنولوژی می شناسد. صندوق سرمایه گذاری برجسته او مدالین نام داشت که در سال ۱۹۸۸ میلادی تاسیس شد که با استفاده از مدل سازی عددی و الگوریتم های معاملاتی دست به سرمایه گذاری در بازار های جهانی می زد. این صندق و در حال حاضر به صورت اختصاصی برای کسب سود کارکنان این شرکت فعالیت دارد. شرکت رنسانس بیش از ۲۰ میلیارد دلار سرمایه را از طریق چندین صندوق سرمایه گذاری مدیریت می کند و سالانه ۴۰ درصد سود به سرمایه گذارانش می دهد.
Arvinik آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Arvinik بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 11-04-2018, 12:41 PM   #43
شمشیری

شمشیری's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Arvinik نمایش پست ها
داستان جیمز سیمونز؛ ریاضی دان میلیاردر بورس و پادشاه اعداد

...جیمز سیمونز سال ۱۹۷۷ دانشگاه استونی بروک را هم ترک کرد تا شرکت مونتمریک را تاسیس کند. یک شرکت تجاری که با تکیه بر اعداد و الگوریتم های ریاضی بر روی بازار کالا متمرکز شد. ۵ سال بعد نام شرکت تغییر کرد و از آن زمان تا کنون همه آن را به نام رنسانس تکنولوژی می شناسد. صندوق سرمایه گذاری برجسته او مدالین نام داشت که در سال ۱۹۸۸ میلادی تاسیس شد که با استفاده از مدل سازی عددی و الگوریتم های معاملاتی دست به سرمایه گذاری در بازار های جهانی می زد. این صندق و در حال حاضر به صورت اختصاصی برای کسب سود کارکنان این شرکت فعالیت دارد. شرکت رنسانس بیش از ۲۰ میلیارد دلار سرمایه را از طریق چندین صندوق سرمایه گذاری مدیریت می کند و سالانه ۴۰ درصد سود به سرمایه گذارانش می دهد.

این ویدئو TED ایشون هستش:

Jim Simons was a mathematician and cryptographer who realized: the complex math he used to break codes could help explain patterns in the world of finance.

این کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 11-17-2018, 01:27 PM   #44
شمشیری

شمشیری's Avatar

نقل قول:
هزارچهره گرامی شرایط فعلی مملکت پیش بین نمی خواهد، "پیشگو" می خواهد. ولی قاعدتا قیمت دلار رو به کاهش خواهد بود. احتمالش هست که حتی از آبان ماه این کاهش تشدید هم بشود. تا قبل از تعیین تکلیف دور نهایی تحریمها و تصمیم اروپا بعید است دولت باد دلار را بخواباند که البته درستش هم همین است ولی پس از شکستن سد روانی دور دوم تحریمها احتمال کاهش دلار تا 7 8 تومن بعید نیست. تزریق دلار ناشی از بلاتکلیفی جز اینکه دلارهای دولت را بسوزاند دست آوردی نمی داشت. دولت دلارها را برای بعد آبان ماه آماده کرده است (امیدوارم).
26 آبان و دلار رو به پایین

4 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 11-23-2018, 12:20 PM   #45
mehdi

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
افزایش شاخص قیمت ها در مهر ماه نسبت به ماه قبل 7.1 درصد.
افزایش شاخص قیمت ها در آبان ماه نسبت به ماه قبل 2.6 درصد.
تورم نقطه ای 34.9 درصد.
مثل اینکه شیب رشد تورم کمی کند شده است.
این کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 11-29-2018, 11:02 PM   #46
شمشیری

شمشیری's Avatar

8 آذر و دلار همچنان نزولی

فقط محض یادآوری:

1 - پیش بینی انفجار دلار حدود سه ماه پیش - نوشته شده توسط شمشیری سه ماه قبل:

نقل قول:
...اولین حرکت در پایان شهریور امسال...
2 - پیش بینی ریزش دلار 1.5 ماه بعد - نوشته شده توسط شمشیری حدود 1.5 ماه پیش:

نقل قول:
ولی قاعدتا قیمت دلار رو به کاهش خواهد بود. احتمالش هست که حتی از آبان ماه این کاهش تشدید هم بشود.
thanks God

قدیمی 11-29-2018, 11:39 PM   #47
شهیر

شمشیری عزیز، روزهای بحرانی "اگر تمهیداتی در سیاست خارجی شکل نگیرد" (من امیدوارم که می گیرد) در پیش است. درد را با مُسکّن کاهش داده اند اما بیماری سر جای خودش هست و با گذشت زمان پیشرفت هم می کند.
3 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 11-30-2018, 12:57 PM   #48
شمشیری

شمشیری's Avatar

استاد شهیر عزیز اینکه دلار را "دارند" پایین آورند که درش شکی نیست و این نزول ناشی از یک حرکت دستوری است نه بهبود شرایط. من هم در همان پست عرضم همین بود:

نقل قول:
........تزریق دلار ناشی از بلاتکلیفی جز اینکه دلارهای دولت را بسوزاند دست آوردی نمی داشت. دولت دلارها را برای بعد آبان ماه آماده کرده است (امیدوارم). ......
موضوع بیماری فعلی وضعیت ایران بحث پوشیده ای نیست و این بیماری تا آینده قابل پیش بینی ادامه خواهد داشت. اما نظر من این است که جدای اینکه شرایط وخیم است یا خیر، اینها می خواهند ارام ارام دلار را پایین ببرند و احتمالا سیاستشان حسب شرایط این خواهد بود که آن را در میان مدت تا حدود 8 9 تومن برساننش (شاید هم کمی کمتر).

قدیمی 12-03-2018, 10:30 AM   #49
Saman

Saman's Avatar

تشکرها: 1,691
در 578 پست 3,839 بار تشکر شده
Points: 12,615, Level: 73 Points: 12,615, Level: 73 Points: 12,615, Level: 73
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%

نقل قول:
شمشیری عزیز، روزهای بحرانی "اگر تمهیداتی در سیاست خارجی شکل نگیرد" (من امیدوارم که می گیرد) در پیش است. درد را با مُسکّن کاهش داده اند اما بیماری سر جای خودش هست و با گذشت زمان پیشرفت هم می کند.
شهیر جان، علاوه بر آنچه در مقاله‌ی کمتر از دو ماه پیشتان برای شورای آتلانتیک برشمردید، شواهد جدیدی برای امیدواری می‌بینید؟
Saman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از Saman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 12-05-2018, 09:08 AM   #50
شهیر

سامان جان، برای تحلیل کردن از سه روش می شود استفاده کرد. یکی بر اساس استدلال (که در ایران خیلی باب است ولی ارزش علمی و عملی ندارد)، دوم بر اساس اطلاعات، و سوم بر مبنای ترکیب اطلاعات و استدلال. من به روش سوم عمل می کنم.

موضوعی که من بر اساس آن، مقاله ای را که شما به آن اشاره کرده اید نوشتم صحبت های بی سابقه آقای فلاحت پیشه بود. فلاحت پیشه آدم کمی در سیستم نیست. او نسبتا جوان است (47 ساله) و بعد از 13 (یا 14 ) سال ریاست کمیسیون امنیت ملی مجلس را از دست بروجردی که مثل بختک روی این سمت افتاده بود در آورد، آنهم بر اثر انتخاب داخلی مجلس. این یک روی سکه است که به من امیدواری می دهد ایران در صدد تجدید نظر در سیاست خارجی خود به خصوص در رابطه با آمریکاست. فلاحت پیشه استدلال می کند که تازه "سیستم" به این نتیجه رسیده که در مورد رابطه با ایران دو جریان در آمریکا وجود دارد. یک جریان که در واقع دست نشانده اسرائیل است و به دنبال، نه تنها تغییر رژیم بلکه فروپاشی ایران است (ظریف هم به این مسئله پرداخته) و جریان دیگر که عاشق حکومت ایران نیست اما می داند که نهایت این تضاد و درگیری یک جنگ مهیب است که تمام خاورمیانه را به آتش خواهد کشید. فلاحت پیشه استدلال می کند که باید با این گروه دوم، که شدیدا علیه ترامپ است وارد تعامل شد. من معتقدم که این اظهار نظر نظر با توجه به جایگاه فلاحت پیشه نمی تواند بدون پشتوانه در بالاترین سطوح کشور باشد.

در عین حال من در چند مقاله نوشته ام که اروپا مصمم است که برای ممانعت از فروپاشی برجام (اروپا شدیدا از این بیم دارد که برجام فرو بپاشد، جنگ در بگیرد، در ایران بی نظمی ایجاد شود و سیل جدید پناهنده و مهاجر به سمت اروپا سرازیر شود) سیستم اس پی وی را راه اندازی کند. اما یک کشش مقابلی هم وجود دارد و آن این است که اروپا نمی تواند بدون آمریکا به ثبات اقتصادی (و در نتیجه سیاسی) خود ادامه دهد. حالا سئوال این است که کدام گرایش در این جریان قویتر خواهد بود. من یکماه پیش در مقاله ای با توجه به "اطلاعات موجود و توسل به استدلال" نوشتم که اروپا نه تنها ممکن است به ایران کمک کند بلکه امکان دارد کار بحائی بکشد که دلار به عنوان ارز مسلط موقعیت خود را در جهان از دست بدهد.

اما آخرین اطلاعاتی که از رویترز بیرون آمده نشان می دهد که ظاهرا اروپا در این امر عقب نشینی کرده و می خواهد با یک کار نمایشی به قول معروف سر و ته قضیه را هم بیاورد و ایران را در موقعیتی قرار بدهد که نتواند از برجام خارج شودو به یک حداقلی قانع شود. یک دیپلمات اروپائی گفته است اگر ایران می خواهد در برجام بماند باید به این تصمیم از دریچه سیاسی نگاه کند نه اقداماتی که اروپا انجام می دهد. اگر این حرف درست باشد ترکیب اطلاعات و تحلیل این می شود که اروپا عقب خواهد نشست (چنانکه در سال 2005 نشست و با آمریکا در جهت اعمال تحریم ها همراه شد) و وخامت وضعیت اقتصادی در ایران تشدید خواهد شد. کدام اطلاعات صحیح است؟ آنکه می گوید اروپا در برابر آمریکا خواهد ایستاد یا آنکه می گوید فقط به یک نمایش بسنده خواهد کرد؟ هم اطلاعات و هم استدلال هر دو تئوری را تایید می کند. نظر من؟ فکر می کنم بستگی به آینده جریانی دارد که ترامپ آن را نمایندگی می کند. اگر ترامپ از مهلکه ای که مولر برایش ایجاد کرده سالم در برود و اگر دوبازه انتخاب شود (که شانسش زیاد است) اروپا نهایتا تسلیم خواهد شد و ایران را تنها خواهد گذاشت. و اگر ماشین تهاجمی ترامپ از کار بیفتد (حتی اگر سر کار هم باشد اما قیمت نفت سر به آسمان بکشد) آنوقت اروپا به نفع ایران سوار کار خواهد شد. من فکر می کنم ایران در دو سال آینده روزهای سختی را پیش رو خواهد داشت مگر اینکه تئوری فلاحت پیشه از طریق اتحادیه اروپا تحقق عینی پیدا کند و ایران بعد از 40 سال مرگ بر آمریکا گفتن وارد یک پروسه عملگرایانه با آمریکا شود.
6 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 11:12 PM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.