آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار نوشته های شهیر > مقالات سیاسی

پاسخ
    نمایش ها: 22343 - پاسخ ها: 91  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 08-21-2009, 01:59 PM   #26
Nezam

Nezam's Avatar

تشکرها: 7,187
در 1,075 پست 4,690 بار تشکر شده
Points: 18,635, Level: 86 Points: 18,635, Level: 86 Points: 18,635, Level: 86
Activity: 30%
Activity: 30% Activity: 30% Activity: 30%
پیش فرض پاسخ : گپ و گفتگو با شهیر

با سلام فراوان خدمت شهیرجان.
شهیرجان به نظر شما این تنش آفرینی احمدی نژاد نوعی خوش خدمتی به روسیه به خاطر خدمات متقابل در ایام انتخابات نیست؟به نظر شما روسیه واقعا در انتخابات نقشی داشت؟
پیشاپیش از توجهتون ممنونم.
Nezam آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از Nezam بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-21-2009, 06:11 PM   #27
SIRUS

تشکرها: 358
در 65 پست 181 بار تشکر شده
Points: 1,464, Level: 21 Points: 1,464, Level: 21 Points: 1,464, Level: 21
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%

آقا ی شهید ثالث سلام، رسیدنتون به خیر.
همیشه در نوشته‌های شما رگه‌هایی‌ از جامعه شناسی‌ به چشم می‌‌خورد. حال اگر فقط از این منظر (جامعه شناسی‌، یا بقول امروزیها جامعه شناختی‌) به ایران نگاه کنیم، آیا شما مردم ایران را مستحق و لایق چنین وضعیتی می‌‌دانید ؟؟
(لطفا در جوابیه احتمالی‌ خود به گفته ی "سارکوزی" توجهی‌ نداشته باشید، چرا که قبلا هادی خرسندی در "حقوق بشر کجاست؟" حق وی را کف دستش گذاشته است). با تشکر قبلی
قدیمی 08-21-2009, 07:22 PM   #28
jadid

تشکرها: 872
در 469 پست 2,035 بار تشکر شده
Points: 4,135, Level: 40 Points: 4,135, Level: 40 Points: 4,135, Level: 40

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mory291 نمایش پست ها
"
بر اين اساس ، حكومت تلاش خواهد كرد يك همزيستي مسالمت اميز با "بحران" و "دشمن" ايجاد كند و ....
و ثانيا به لابي هاي مخفي در پايتخت دشمن كمافي السابق ادامه داده و با نامه پراكني و گاها دادن امتيازات مخفي، باعث ادامه بازي نه جنگ و نه صلح باشند.
ضمن تشکر به دلیل اهمیت این بخش از تحلیل شما من انرا جدا کردم تا سوالی را که به ذهنم رسید مطرح کنم . ایا نظام به دلیل همین تصور که در وضعیت فعلی نیز می تواند با همان رویه سابق بحران پیش رو در ارتباط با غرب را پشت سر بگذارد دچار اشتباه محاسباتی در رفتار خود نخواهد شد ؟ ایا با وجود پیچیدگی اوضاع همان رفتار کلیشه ای کارکرد خواهد داشت ؟
jadid آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از jadid بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 08-22-2009, 12:16 AM   #29
شهیر

تشکرها: 6,979
در 2,065 پست 22,306 بار تشکر شده
Points: 42,850, Level: 100 Points: 42,850, Level: 100 Points: 42,850, Level: 100
Activity: 60%
Activity: 60% Activity: 60% Activity: 60%

اکسیمیر عزیز، خیلی از اظهار لطفت ممنونم.

کوتاه به 3 نکته اشاره کنم. دورانی که عرضه و تقاضا در کمال نجابت قیمت ها را در بازار تعیین می کردند چندین دهه است که در اقتصاد غرب و بخصوص آمریکا بسر آمده. در واقع همه بدبختی امروز و بحران موجود بر سر همین مسئله است. امروز قیمت ها را نهایتا آن ها که پول های نجومی دارند و معاملات speculative می کنند و به اصطلاح خودشان بازار را manipulate می کنند تعیین می کنند. تقریبا یکسال پیش یعنی در ماه جون 2008 کنگره چندین جلسه (hearing) درست در باب همین مسئله یعنی دستکاری کردن بازار نفت داشت و قضیه هم بسیار جدی بود. داشت. نتیجه؟ 70 در صد معملات نفت را که در آن زمان قیمت در حدود 130 یا 140 دلار بود معاملات قماری تشکیل می دهند.

The House Subcommittee on Oversight and Investigations reported Monday that speculators are responsible for about 70 percent of the oil traded on the New York Mercantile Exchange

در همان جلسه سناتور ایالت ایلی نوی آن روز و رئیس جمهور امروز آمریکا آقای برک اوباما گفت :

"Big investors or purchasers or buyers can artificially jack up the price of oil in order to secure short-term profits," Illinois Sen. Barack Obama told reporters, traveling in his campaign plane.

سرمایه گذاران بزرگ، فروشندگان و خریداران می توانند بطور تصنعی قیمت نفت را بالا می برند تا در کوتاه مدت استفاده ببرند. بنابراین هم ایران (فروشنده) و هم کمپانی های نفتی و هم معامله گران قماری قادرند قیمت را تصنعی بالا ببرند. (صد البته که سرعت اقتصاد و تب مصرف در تنظیم قیمت موثر است و این به این معنا نیست که عرضه و تقاضا هیچگونه تاثیری ندارد). در یک مقاله تحقیقی خواندم که یک بشکه نفت قبل از اینکه بدست مصرف کننده برسد 27 بار دست بدست می شود.

با دانستن این مطلب اینکه کمشمکش های سیاسی کجا وارد معادله می شوند دیگر احتیاج به تعمق چندانی ندارد. با افزایش تنش و امکان وقوع یک حادثه بخصوص در تنگه هرمز که 40 درصد نفت حمل شده جهان (برای فروش) از آن عبور می کند speculator ها برای خرید قرار داد های آتی (نه خود کالای نفت) هجوم می آورند و باعث افزایش قیمت می شوند.

اما در مورد اینکه پروژه ای در حکومت دنبال می شود، من چنین عرضی نکردم هر چند که یک عده چنین اعتقادی دارند. بنظر من مخالفت ها از درون اصولگرایان بازی و ساخت و پاخت نیست اما همانگونه که گفتم (عین عبارت من این است).."میدان دادن به اوپوزیسیون خودی " در دستور کار سیستم است.

و بالاخره اینکه، من از نظر خودم عدول نکرده ام و هنوز هم معتقدم هیچ سپاهی از عهده آرمانی که زمان ظهورش فرا رسیده باشد برنخواهد آمد. اما معتقدم امروز هنوز آن روز نیست.

باز هم از اظهار لطفت ممنونم.
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
10 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-22-2009, 12:49 AM   #30
شهیر

Points: 42,850, Level: 100 Points: 42,850, Level: 100 Points: 42,850, Level: 100

نقل قول:
نوشته اصلی توسط ablogsh نمایش پست ها
شهیر عزیز، نکات جالبی‌ را مطرح کردید.
استراتژی مهندس موسوی از نظر من در پاره‌ای از موارد بدون درایت لازم اتخاذ شد ولی‌ ماجرای انتخابات (رخدادهای قبل از انتخابات، نحوه برگزاری و اعلام نتایج) راه‌های چندانی پیش روی ایشان باز نگذاشت. پیشنهاد شما در باره روش(های) معقول قابل اتخاذ در چنین شرایطی چیست؟
متشکرم

با درود فراوان، اشکال بزرگ مهندس موسوی این بود که اصولا استراتژی نداشت که درست باشد و یا غلط. ایشان با محاسبات غلط وارد صحنه انتخابات شد چون بهیچوجه نباید در جلد یک رفورمیست تمام عیار مثلا آقای خاتمی فرو می رفت. متاسفانه چنین نشد و از هسته مرکزی قدرت نه تنها دور شد بلکه به حالت خصم درآمد. پس از اعلام نتایج انتخابات باز هم ایشان دچار اشتباه محاسبه شد. او تصور می کرد که با برپا کردن تظاهرات سیستم را مجبور به عقب نشینی و لغو نتیجه انتخابات و برگزاری یک انتخابات جدید خواهد کرد. چنین امری به دلائلی که من در یکی از مقالاتم نوشته ام، محال بود چون اولا هر گامی که قدرت حاکم عقب می نشست راه را برای حرکت های بعدی مخالفان خود باز می کرد و در ثانی حتی اگر به ارقامی که جبهه اصلاحات به آن اعتقاد داشت اتکاء کنیم حکومتی که هنوز از یازده، دوازده میلیون حامی پر و پا قرص و متعصب و بعضا جان برکف برخوردار است، دلیلی برای عقب نشینی نمی بیند. آقای موسوی بعد از انتخابات باید اعتراضاتش را مستدل می کرد (که نکرد) و بجای اعلام پیروزی یکساعت پس از بسته شدن حوزه ها، و درخواست ابطال انتخابات قبل از ارائه مدارک، با آرامش قضیه را پی گیری می کرد و هرگز از موضع انتقادی خود دست نمی کشید. برگزاری یک یا دو تظاهرات میلیونی بسیار خوب بود برای اینکه قدرت وی را به رخ جناح مقابل می کشاند اما ادامه اینکار آنهم بدون داشتن هر گونه استراتژی و برنامه ای غیر عادی و غیر سیاسی بود. این امر او را بعنوان دشمن سیستم معرفی کرد، محدودیت های شدید هم برای او و هم برای مردم ایجاد کرد و از همه بدتر به نتیجه ای نرسید که برای آینده بتوان روی آن سرمایه گذاری کرد. موسوی ضمن حفظ موضع انتقادی خود باید کاری را که الان کرده (یعنی براه انداختن یک تشکیلات اجتماعی) آن موقع انجام می داد با این تفاوت که بدلیل بالا نگرفتن سطح دشمنی ها آقای موسوی خود و تمام جبهه اصلاحات را در برابر وضعیتی قرار نمی داد که بنظر من تا سالهای قابل پیش بینی نتوانند حتی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند. مطمئنا با یک کار سیاسی خوب می شد انتظار داشت که موسوی رئیس جمهور بعدی ایران باشد. آنچه توسط ایشان صورت گرفت یک کار هدفمند سیاسی نبود بلکه بقول عوام یک حال گیری متقابل کامل ولی پر هزینه بود. با تشکر
11 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-22-2009, 01:18 AM   #31
مرتضی

تشکرها: 15,484
در 2,080 پست 10,717 بار تشکر شده
Points: 23,622, Level: 94 Points: 23,622, Level: 94 Points: 23,622, Level: 94

آقا شهیر موافق صحبتتان درخصوص اشتباهات مهندس موسوی هستم. به نظرتان حالا که تا اینجای راه -درست یا اشتباه- اینگونه توسط ایشان و معترضین طی شده، عاقلانه ترین تصمیمی که برای آینده می توانند بگیرند چیست؟ و یا گزینه نامعقولی که بهرنحو منجر به نتیجه دلخواه ایشان و خیل معترضین بشود هم دارند؟ چیزی که این روزها با این گونه جملات مطرح می شود: «هر حرکتی هزینه ای دارد». این «هزینه» البته در نظر افراد مختلف متفاوت است و باید اضافه کنم متاسفانه اکثریت قریب به اتفاق منتظر راهکاری هستند که در کوتاه مدت جواب بدهد.
ممنون.
مرتضی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از مرتضی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-22-2009, 05:47 AM   #32
شهیر

عادل جان، منهم از حضور در میان شما عزیزان از صمیم قلب خوشحالم و امیدوارم که این بحث و گفتگوها نتایج سازنده و مفیدی داشته باشد. نقطه شروع بحث ما در مورد روشنفکران، باید تعریف و معنی این واژه باشد. اگر معادل این واژه را در انگلیسی intellectual در نظر بگیریم، طبق تعریف به کسی گفته می شود که از هوش و فکر و تفکر تحلیلی خود برای بحث در باب مسائل مختلف و یا پیدا کردن راه حلها استفاده کند. اما آنچه که در فرهنگ ما بعنوان روشنفکر جا افتاده بیشتر کاراکترهائی را تداعی می کند که از آسمان و بالای ابرها زمین را نگاه می کنند. این داستان که از دهه 1320 با پیدایش روشنفکران ملی گرا و مارکسیست در ایران آغاز شد در دهه 1350 به شاخه های مختلف زندگی اجتماعی ما ایرانیها از قبیل هنر، سیاست، مقولات اجتماعی و دینی راه پیدا کرد.

آنچه که من فکر می کنم جامعه ایران از نبود آن شدیدا در رنج است، این گونه شخصیت ها نیستند. در واقع تعداد این نوع کاراکترها که در برج عاج زندگی می کنند و از واقعیت ها گسسته اند و همه چیز را آنطور که دوست دارند می بینند در جامعه تحصیل کرده ما کم نیستند. آنچه که منظور من است و همیشه با شما دوستان در مورد آن بحث شده، کمبود دانشور و یا دانش پژوه (scholar)، آنالیست و برنامه ریز است. شاید اگر بخواهم بین این گروههای مختلف یکی را انتخاب کنم و در صدر بنشانم و بگویم جامعه ما بشدت از این نظر فقیر است، شخصیت های آنالیست باشند. کسانیکه بتوانند با تحلیل واقعیت ها و جمع کردن facts & figures شمای کلی یک پدیده را و یا روند یک حادثه را در برابر چشمان طالبان تحلیل قرار دهند که بر اساس ان تصمیم گیری شود.

اینکه چرا ما از این نظر در فقر هستیم، من مطالعه جامعی در مورد آن ندارم ولی همین اندازه می توانم بگویم که پیدایش متفکران سیاسی که از قرن شانزدهم در انگلستان آغاز شد هنوز که هنوزست در کشور ما مراحل جنینی را طی می کند. پدیده هائی مانند جان لاک و تاماس هابز از خود یادگارهائی بجای گذاشتند که همین امروز که انسان آنها را می خواند از عمق نظر و وسعت بینش آنها حیرت می کند. آنچه که دوره روشنگری در اروپا نامیده می شود از قرن شانزدهم آغاز می شود و تا اواسط قرن نوزدهم ادامه دارد. بزرگترین خصیصه این دوره جدا شدن جوامع اروپائی از نرم های کلیسا بود. با وقوع این تحول یعنی قطع رابطه و یا سست شدن رابطه با کلیسا اندیشمندان و دانشمندان در غرب به مسائل زمینی و مادی روی آوردند و در همه زمینه ها به فکر پیدا کردن روشهائی افتادند که نیازهای انسان اروپائی را در این زمینه های مادی پاسخگو باشند.

با قطع حاکمیت و نفوذ کلیسا، دولت - ملتها (Nation - States) شکل گرفته و تئوری های سیاسی در باب قدرت و رابطه آن با مردم و جامعه، روز به روز بسط و گسترش یافت. توجه داشته باشید که من قصد ارزش گذاری دوران روشنگری در اروپا را ندارم (که مانند هر پدیده دیگری محاسن و معایب خود را دارد) بلکه تنها گزارش ماوقع می کنم.
درست در همین دوران با تسلط صفویه بر ایران به مدت دو قرن ایران راه عکس می پیمود. خرافات و جهل و تاریکی امپراطوری صفویه را در بر گرفت. پس از یک دوران کوتاه 50 یا 60 ساله حکومت افشاریه و زندیه، نوبت به خاندان قاجار رسید که داستان این خاندان هم که دست کمی از صفویه نداشتند برای مردم ما روشن است.

اگر به تاریخ ایران نگاه کنید ما متفکرانی مانند همین آقایان هابز و لاک و روسو و هگل و مارکس (این دو تن آخر نه به عنوان فیلسوف بلکه political thinker ) انگشت شمار داریم اما تا دلتان بخواهد شعر و شاعری در تاریخ ما موج می زند. دلیل این امر هم توجه بسیار به معنویات و مکروه بودن توجه به مادیات بوده است. هنوز هم در جامعه ما اگر بخواهند یکی را برچسب بزنند می گویند طرف "مادی" است. گوئی که توجه به مادیات گناه کبیره است.

البته در جامعه امروز ما به عنوان یک عکس العمل تاریخی به معنویت گرائی، جامعه بشدت "مادی" شده ولی ابعاد دیگر این قضیه مثل پیشرفت های علمی و فکری هماهنگ با این گرایش رشد نکرده.

در پاسخ به سئوال دیگر شما، توجه داشته باشیم فعال سیاسی و تحلیل گر، دو مقوله کاملا جدا از یکدیگرند. اکثر قریب به اتفاق کسانیکه ما در ایران می بینیم، فعالان سیاسی اند، منتها می خواهند (و اصرار عجیبی بر این مسئله دارند) بعنوان تحلیلگر هم ظاهر شوند که کمیتشان لنگ می زند. شما در ایران چند نفر را می شناسید که تحلیل سیاسی بدهند و لابلای خطوط لاینقطع شعار های عقیدتی ندهند. برای جامعه ما قابل تصور نیست که فردی به لحاظ مرامی حامی آقای موسوی باشد اما بگوید من هیچ مدرکی دال بر پیروزی ایشان ندیده ام و یا بالعکس در جبهه آقای احمدی نژاد باشد و به عنوان تحلیل گر بگوید من هنوز حامی او هستم اما دلایل کافی دارم که سطح تقلبات گسترده بوده و ایشان نباید رئیس جمهور می شد. چنین چیزی در فرهنگ تحلیل گران سیاسی ما ممکن است؟ گره کار درست همین جاست. چرا؟ چون به این ترتیب راه نقد و انتقاد از خود بکلی مسدود می شود و وقتی چنین شد جامعه ای این چنین بوجود می آید که آمده.

اینکه ما از این حرکتها حمایت بکنیم یا نکنیم، شاید مشکل چندانی را حل نکند، اصل بر اینست که جامعه باین نتیجه برسد که از این نظر ضعف شدیدی دارد و بر اثر احساس نیاز، در درون خود به پرورش چنین انسان هائی بپردازد. شما نشریات داخل و خارج و سایتهای اینترنتی سیاسی داخل و خارج را ببینید و با روزنامه ها و سایتهای سیاسی آمریکائی مقایسه کنید. بنظر من نه اینکه در ایران از سطح کیفی پائین تری برخوردارند، بلکه به کل، کار تحلیلی وجود خارجی ندارد.(از نمونه های استثنائی بگذریم)

در مورد سئوال دیگر شما، واژه ای که بتوان برای متضاد روشنفکر و یا تحلیلگر و دانش پژوه پیدا کرد وجود من سراغ ندارم. چه بسا که فردی یک محافظه کار دینی باشد و تحلیلگر خوبی هم باشد. نه از آن نظر که من افکارم با فردی که الان نامش را می برم هماهنگی دارد، ولی اگر فرصت کردید نوشته های تحلیلی (نوشته های غیرتحلیلی هم زیاد دارند) فردی بنام آقای رضا گرمابدری که سردبیر صبح صادق هستند را بخوانید. تفاوت کیفی بین کار ایشان با همین ها که در جامعه ما بعنوان فعال سیاسی معرفی شده اند احساس خواهید کرد.

اینکه چه چیز باعث شده وضعیت کشور ما باین درجه از التهاب برسد، آمیزه ای بسیار پیچیده از عوامل تاریخی بی شمار است که نیاز به یک کار تحقیقی بزرگ و جامع دارد. اینکه آیا شرایط حاکم (اعم از سیاسی و اجتماعی) جامعه را از بار آوردن متفکر و آنالیست عاجز کرده و یا بالعکس متفکران تنبل بوده اند و نتوانسته اند به جامعه خط و ربط منطقی بدهند، حداقل برای من قابل تشخیص نیست.

در جواب آخرین بخش، بنظر من بهترین متفکر سیاسی و آنالیستی که ما در ایران داشته ایم، دکتر حبیب الله پیمان بوده است ضمن اینکه دکتر ابراهیم یزدی هم با تحلیل گران خوب خارجی برابری می کند. هر دوی این آقایان اطلاعات تاریخی بسیار بسیار قوی دارند که لازمه کار تحلیل است. متاسفانه این افراد فعال سیاسی هم هستند و لذا نتوانستند شاگردانی تربیت کنند.
12 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-22-2009, 06:00 AM   #33
شهیر

محبت کنید اجازه دهید سئوالات فعلی را که تا الان مرتضی عزیز آخرین آن ها را مطرح کرده جواب بدهم بعدا به سئوالات جدید بپردازیم. قربان همگی شهیر
3 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-22-2009, 05:14 PM   #34
Hadi

تشکرها: 4,235
در 1,005 پست 5,614 بار تشکر شده
Points: 22,006, Level: 92 Points: 22,006, Level: 92 Points: 22,006, Level: 92

درود بر شهير عزيز و با عرض خوشامد گويي و ارادت خدمت ايشان

درخصوص موضوع شکاف عظیم پديدار شده در جامعه ایران بايد عرض كنم كه درست است كه شروع اون به سالهاي اوايل انقلاب بعد از 57 برميگرده ولي در اون زمان مثل الان شدت نداشت. من اتفاقي كه اون زمان افتاد رو اسمش رو تركهاي مويي ميذارم ولي اتفاقي كه در اين انتخابات افتاد واقعاً يك شكاف عظيم در بدنه جامعه بود يا نه اگه بخواهيم بهتر بگيم بايد بگيم دو تا شكاف عظيم. اولي همان تركهاي مويي ايجاد شده در سالهاي اوايل انقلاب كه دهان باز كرد و به يك شكاف بزرگ تبديل شد و دومي شكافي بود كه در بدنه جامعه حكومتي كشور و حاميان آنها بالاخص جبهه معروف به اصولگرايان ايجاد شده و با توجه به عملكردهاي آتي آقاي احمدي نژاد پيش بيني ميشه كه روز به روز به عمق اين شكاف نوظهور افزوده بشه.

هرچند شايد حاشيه گويي باشه اما براي يادآوري از اينكه چه فكر ميكردند و چه شد مطالعه دو تا متن زير خالي از لطف نيست :

از وبلاگ سينرژي :
... من به عنوان یک سرباز صفر، حتی زیر صفر، به جمهوری اسلامی رای می‌دهم. [با لهجه خراسانی و حرکت انگشت سبابه] : ... هر کی هر چی می‌خواد ورگه، ورگه. مو به جمهوری اسلامی آقای خمینی رای مودوم.
حتما شما هم این مستند را كه از روز 12 فروردين 58 رو دیده‌اید. با وجود اینکه مثل فیلم محمد رسول الله از ابتدا تا انتهای آن را حفظ هستم، اما هر بار که پخش می‌شود، باز هم آن را با دقت تماشا می‌کنم. تقریبا همه مردم برای رای دادن آمده‌اند، با حجاب و بی حجاب، مسلمان و زرتشتی و ...
کاملا مشهود است که در خیلی از آنها شور انقلابی از شعور انقلابی بیشتر است و اصلا ابایی ندارد که این را اعلام کنند. زن و شوهری که با فرزندشان در پارک هستند، یکی می‌گوید که می‌خواهد به جمهوری اسلامی رای بدهد و دیگری می‌گوید که هنوز تصمیمش را نگرفته و نمی‌داند ایده جمهوری اسلامی چیست. نکته جالب برای من این است که مجری اصلا سعی نمی‌کند یک جواب کلیشه‌ای مشخص از پاسخ دهنده بگیرد و هیچ یک از مصاحبه شونده‌ها هم علت رای دادن را زدن مشت محکم بر دهان استکبار جهانی اعلام نمی‌کنند. حس مشارکت در چشمها و صدای مصاحبه شونده ها موج می‌زند.

چرا جستجوي اينترنتي اين جمله فيلتر شده ؟ سخراني امام خميني در نوفل لوشاتو
يكي از عجيبترين smsهايي كه به دستم رسيده اينه كه: اين جمله رو تو گوگل يا ياهو سرچ كن ميبيني فيلتره!!!!: سخنراني امام خميني در نوفل لوشاتو اوش فكر كردم كه اين حرف از اون دروغاي شاخداره كه بعضيا درست ميكنن ولي بعد كه به گوگل و ياهو و ام اس ان و اي او ال مراجمعه كردم ديدم بــــــــــــــله، فيلتره بلاخره زير آب اين سانسور ديجيتال را زدم و ديدم امام خميني در نوفل لوشاتو گفته:
در ايران اسلامي علما خودشان حكومت نخواهند كرد و فقط ناظر و هادي امور خواهند بود. خود من نيز هيچ مقام رهبري نخواهم داشت و از همان ابتدا به حجره تدريس خود در قم برخواهم گشت. مصاحبه با خبرگزاري رويتر، نوفل لوشاتو، 5 آبان 1357
در جمهوري اسلامي كمونيستها هم در بيان عقايد خود آزاد خواهند بود. مصاحبه با سازمان عفو بين الملل، نوفل لوشاتو، 10 نوامبر 1978
در جمهوري اسلامي زنان در همه چيز حقوقي كاملاً مساوي با مردان خواهند بود. مصاحبه با روزنامه گاردين، نوفل لوشاتو، 1 آبان 1357
5 کاربر از Hadi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-22-2009, 07:37 PM   #35
شهاب

تشکرها: 7,017
در 3,471 پست 18,847 بار تشکر شده
Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100
Activity: 2%
Activity: 2% Activity: 2% Activity: 2%

دوستان عزیز نوشته مفصل شهیر در پاسخ به عادل به دلیل نامعلومی حذف شده و تنها دو خط از آن باقی مانده. تامل بفرمائید احتمالا خود شهیر نسخه ای از آن را داشته باشد.
شهاب آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 08-23-2009, 02:06 AM   #36
akbar

akbar's Avatar

تشکرها: 395
در 334 پست 746 بار تشکر شده
Points: 10,665, Level: 68 Points: 10,665, Level: 68 Points: 10,665, Level: 68

شهیر عزیز
با سلام
متوجه گفتگوی شما با دوستان در فورم شده و با اجازه شما دو سوال مطرح میکنم:
1-آیا به نظر شما کودتایی در کشور اتفاق افتاده است یا خیر؟
2- اگر جواب شما مثبت است راههای مقابله با ان از چه مسیرهای میگذرد؟
البته امیدوارم که این دو ماه تفکر و سکوت شما برای بررسی این دو مورد کافی باشد.
akbar آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از akbar بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-23-2009, 04:45 AM   #37
باران

باران's Avatar

تشکرها: 7,634
در 3,744 پست 14,600 بار تشکر شده
Points: 46,705, Level: 100 Points: 46,705, Level: 100 Points: 46,705, Level: 100
Activity: 81%
Activity: 81% Activity: 81% Activity: 81%

با سلام خدمت دوست عزیزم آقای شهیر
از درگاه ایزد منان برایتان آرزوی سلامی و شادابی و موفقیت روز افزون دارم و بسیار خوشحالم که در جمع دوستانمان حضور دارید و این ماه مبارک و لحظه های سرشار از عشق و مستی و برکتش را به شما تبریک عرض می کنم و این گل زیبا را که يکي از گونه هاي نادر گل سوسن که بومي برخي مناطق شمالي ايران است، سوسن چلچراغ (Lilium lederbourii) نام گرفته است و از ناياب ترين گل های جهان است و در متن پهلوي «خسرو قبادان و ريدکي» بوي گل سوسن سپيد چون «بوي دوستي» توصيف شده است را به شما تقدیم می کنم .

قدیمی 08-23-2009, 05:03 AM   #38
شهیر

فریماه عزیز، چقدر این گل عجیب و زیباست. لطف شما همیشه شامل حال من بوده. همین که دوستان خوبی مثل شما، هر چند نادیده در این فوروم دارم، به معنای واقع کلمه قوت قلب بزرگی است. ایکاش شرایطی شود که همه شاد و سر زنده در این فوروم دور هم جمع شویم. مهم نیست با هم هم عقیده نباشیم اما خصم و دشمن یکدیگر هم نباشیم. حداقل ما در این فوروم و این اجتماع کوچک بیائیم به این تجربه دست بزنیم. فریماه جان باز هم ممنون.
این کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 08-23-2009, 05:07 AM   #39
شهیر

پیمان جان با تشکر از تحلیلی که داده اید، در مورد سئوال شما فکر می کنم دوستان حق مو سپیدی بجا آوردند. بهرحال از همه شما متشکرم.
قدیمی 08-23-2009, 05:43 AM   #40
شهیر

پاسخ به کامنت شماره 25 توسط موری عزیز:

ضمن تشکر از ابراز محبت آن دوست و برادر عزیز شاید باورتان نشود که خود منهم تا چه اندازه مشتاقم که بطور دائم در اینجا حضور داشته باشم و با شما تبادل نظر کنم. متاسفانه مشغله های زندگی روال دیگری را به انسان دیکته می کند.

موری جان سئوال اول شما را من تا حدودی در پست شماره 30 پاسخ داده ام. نگاهی بکن و اگر باز هم مشکلی بود باهم صحبت خواهیم کرد.
این مسئله که آقای موسوی راه و استراتژی ندارد و نمی داند چه باید بکند از چشم خارجی ها هم پنهان نیست. این تیتر لس انجلس تایمز بعد از اعلام موجودیت تشکیلات جدید مهندس موسوی است. ببینید چگونه خبر منتشر می شود:

سئوال دوم: تا آنجا که من در مورد نتایج انتخابات مطالعه کرده ام (که تقریبا سعی کرده ام تمامی مطالب عمده فارسی و حتی انگلیسی را بخوانم) بدون اینکه بخواهم وارد جزئیات شوم به این جمع بندی رسیدم که در انتخابات تخلف و یا تقلب و یا هر چه که اسمش را بگذاریم صورت گرفته اما هیچ دلیل قانع کننده ای وجود ندارد که آقای موسوی برنده این انتخابات بوده است. بالعکس احساس من اینست که آرائ احمدی نژاد بیشتر از موسوی میبوده. اما اینکه آیا قضیه در دور اول خاتمه پیدا می کرد یا نه، بنظر من جز خدای بزرگ و حلقه کوچکی از این جمعیت شش میلیارد و نیمی کره زمین کسی اطلاع ندارد.
در مورد سئوال سوم: بهرحال وجود مهره های متعادل تری مانند آقای لاریجانی و یا شاهرودی از شدت حرکات غیرمنطقی جناح حاکم خواهد کاست. اما بنظر من هنوز تصمیمی قطعی در این مورد در سطح نظام گرفته نشده و سیاست بقول فرنگی ها wait & see دنبال می شود. اظهار نظر (ببخشید هیچ لغت بهتری پیدا نمی کنم) احمقانه خانم کلینتون در این باب که ما پشت پرده کمک های زیادی به اعتراض کنندگانی می کردیم “doing a lot” behind the scenes هم جان عده ای را در ایران بخطر می اندازد هم حربه بدست عناصر تندرو می دهد که فضا را بسته تر کنند و اقدامات شدیدتری انجام دهند و هم فعلا تا اطلاع ثانوی صحبت و مذاکره را بایگانی می کند.

Clinton: US Supported Iran Protesters ‘Behind the Scenes

آنچه که من در آینده نزدیک می بینم بالا گرفتن برخورد با آمریکا و تشدید بحران های اقتصادی در کشور است. هر یکی از این دو پارامتر دیگری را تقویت می کند و من فکر می کنم مجادلات داخلی تحت الشعاع قرار بگیرد و برای مدتی تعطیل شود.

دوباره از لطفت تشکر می کنم
5 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-23-2009, 05:50 AM   #41
شهیر

حاجی عزیز ضمن تشکر از این متن استثنائی و جالب به عرضت برسانم که خانم من از خواندن آن حیرت زده شده بود و می گفت مگر ممکن است چنین قریحه ای. به او گفتم که شما در گل آقا قلم می زده اید. از خدای بزرگ برایت آرزوی بهترین ها را دارم.
قدیمی 08-23-2009, 06:24 AM   #42
jadid

تشکرها: 872
در 469 پست 2,035 بار تشکر شده
Points: 4,135, Level: 40 Points: 4,135, Level: 40 Points: 4,135, Level: 40

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهیر نمایش پست ها
اظهار نظر (ببخشید هیچ لغت بهتری پیدا نمی کنم) احمقانه خانم کلینتون در این باب که ما پشت پرده کمک های زیادی به اعتراض کنندگانی می کردیم “doing a lot” behind the scenes هم جان عده ای را در ایران بخطر می اندازد هم حربه بدست عناصر تندرو می دهد که فضا را بسته تر کنند و اقدامات شدیدتری انجام دهند و هم فعلا تا اطلاع ثانوی صحبت و مذاکره را بایگانی می کند.
شهیر گرامی ایا با اطمینان می توان گفت این اظهارات که در ظاهر احمقانه به نظر می رسد دقیقا برای هدایت گروه تندرو داخلی به سمت مسیر دلخواه انان نیست ؟ اگر در این مورد بیشتر توضیح دهید سپاسگزار می شوم .
jadid آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از jadid بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-23-2009, 09:23 AM   #43
شهیر

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Nezam نمایش پست ها
با سلام فراوان خدمت شهیرجان.
شهیرجان به نظر شما این تنش آفرینی احمدی نژاد نوعی خوش خدمتی به روسیه به خاطر خدمات متقابل در ایام انتخابات نیست؟به نظر شما روسیه واقعا در انتخابات نقشی داشت؟
پیشاپیش از توجهتون ممنونم.
با سلام متقابل به دوست پایدار و قدیمی، نظام عزیز. من شواهدی که نشان بدهد که جریانات اخیر و بخصوص حرکات احمدی نژاد در جهت خدمت به روسیه است، در دست ندارم. هم چنین علیرغم شایعات و بحث هائی که وجود داشته باز اسناد محکمی دال بر نقش داشتن روسیه در جریان انتخابات نمی بینم. از همراهی همیشگی ات از طرف خودم و فوروم تشکر می کنم.
قدیمی 08-23-2009, 09:50 AM   #44
شهیر

نقل قول:
نوشته اصلی توسط SIRUS نمایش پست ها
آقا ی شهید ثالث سلام، رسیدنتون به خیر.
همیشه در نوشته‌های شما رگه‌هایی‌ از جامعه شناسی‌ به چشم می‌‌خورد. حال اگر فقط از این منظر (جامعه شناسی‌، یا بقول امروزیها جامعه شناختی‌) به ایران نگاه کنیم، آیا شما مردم ایران را مستحق و لایق چنین وضعیتی می‌‌دانید ؟؟
(لطفا در جوابیه احتمالی‌ خود به گفته ی "سارکوزی" توجهی‌ نداشته باشید، چرا که قبلا هادی خرسندی در "حقوق بشر کجاست؟" حق وی را کف دستش گذاشته است). با تشکر قبلی
سیروس عزیز، سلام و با تشکر از سئوال استثنائی ات! من در پاسخ به این سئوال با خودم فکر می کنم آیا مثلا مردم انگلستان مستحق و لایق زندگی ای که دارند هستند؟ (من به خوب و بدش کاری ندارم که هر کس در چارچوب خواست ها و علایق خود ارزیابی می کند)آیا از کرات دیگر آمده اند و به آنها کمک کرده اند؟ اگر آنها مستحق آن وضعیت هستند چه دلیل قانع کننده ای وجود دارد که ما نباشیم؟ یک سفر نامه در مورد پاریس در قرون وسطی می خواندم نوشته بود در گوشه و کنار خیابان ها جا بجا انبوهی از "مو" Hair دیده می شد و تا وقتی که حرکت نمی کردند متوجه نمی شدید انسان هستند و زنده اند.... و این است وضع امروز فرانسه. اگر نظری داشتی باز هم ما را در جریان بگذار. با تشکر مجدد
قدیمی 08-23-2009, 12:21 PM   #45
باران

باران's Avatar

تشکرها: 7,634
در 3,744 پست 14,600 بار تشکر شده
Points: 46,705, Level: 100 Points: 46,705, Level: 100 Points: 46,705, Level: 100
Activity: 81%
Activity: 81% Activity: 81% Activity: 81%

چرا باید حتی این سؤال را پرسید ؟! هر ملتی در هر کشوری شایسته زندگی شایسته در تمامی ابعاد آن است و بر فرد فرد مردم واجب و لازم است تا در حد توان و شایستگی هایشان در تحقق این مهم تلاش و جدیت بخرج دهند اینکه می بینیم کشور و مردم ایران دچار چنین بحرانی شده است مقصر اصلی را باید در بین خودمان جستجو کنیم تمام مردم به نوعی نقش در این ویرانی اسف بار دارند وگر نه تا مظلوم تن به ظلم ندهد میدانی برای زور گویی ، دروغ و خیانت ، نفاق ، قدرت و ثروت را انحصاری کردن و ... وجود ندارد ؛ خیر دوست عزیز ملت ایران مستحق چنین وضعییتی نمی باشد و باید نیروهای سالم و کارآمد و دانا در دامان خود پرورش دهد تا امور کشور به دست اهل آن اداره شود و از تحقیر و عقب ماندگی به رشد و تعالی دست یابد .
آقای شهیر عزیز آیا نباید به این باور رسید که ملت ایران در این سالها فریب خورده و تا این اوضاع حاکم است باز هم بازیچه این فریب قرار می گیرد ؟ راهکارهای پیشنهادی از هر جناحی هم در نهایت به این بن بست می رسد و این باعث شده که افراد دانا به سیاست داخلی و جهانی و کارآمد نسبت به اداره کشور عملا دست بسته شوند ! واقعا چه باید کرد ؟ راهکارهای شما در صورتی مفید خواهد بود که این طلسم شکسته شود در غیر این صورت آب در هاون کوبیدن است !
قدیمی 08-23-2009, 04:44 PM   #46
mory291

mory291's Avatar

تشکرها: 6,919
در 2,363 پست 14,849 بار تشکر شده
Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100
Activity: 71%
Activity: 71% Activity: 71% Activity: 71%

[QUOTE=شهیر;34031]پاسخ به کامنت شماره 25 توسط موری عزیز:
0000سئوال اول شما را من تا حدودی در پست شماره 30 پاسخ داده ام.....
.....این مسئله که آقای موسوی راه و استراتژی ندارد و نمی داند چه باید بکند از چشم خارجی ها پنهان نیست. 0000
سئوال دوم: تا آنجا که من در مورد نتایج انتخابات مطالعه کرده ام (که تقریبا سعی کرده ام تمامی مطالب عمده فارسی و حتی انگلیسی را بخوانم) بدون اینکه بخواهم وارد جزئیات شوم به این جمع بندی رسیدم که در انتخابات تخلف و یا تقلب و یا هر چه که اسمش را بگذاریم صورت گرفته ......
آنچه که من در آینده نزدیک می بینم بالا گرفتن برخورد با آمریکا و تشدید بحران های اقتصادی در کشور است. هر یکی از این دو پارامتر دیگری را تقویت می کند و من فکر می کنم مجادلات داخلی تحت الشعاع قرار بگیرد و برای مدتی تعطیل شود......[/QUOTE]
با سلام مجدد شهير عزيز و تشكر از توجه شما و وقتي كه ميگذاريد
گفته مي شود موضوع تقلب در انتخابات بيش از آنچه كه روي كاغذ قابل احتساب است، در اجتماع طنين داشته و به نظر من يكي از مواردي كه مي تواند مورد بحث باشد دليل همين موضوع است. هر چند كه برداشت شخصي من وجود تقلب سازمان يافته و بسيار گسترده است (سواي نتيجه) و دليلي هم كه مي توانم براي آن بياورم اين است كه اولا همانطور كه قبلا نيز در بحث هاي گذشته با دوستان اشاره كردم، شاكله پليسي و امنيتي و نگاه يكطرفه مجريان و ناظران باعث ميشود كه اساسا سلامت انتخابات از اساس مشوه باشد و احراز نگردد. ثانيا از سوي سيستم حاكم اجازه داده نشد كه كوچكترين راستي آزمائي صورت بگيرد تا حداقل اذهان بخش مسئله دار اجتماع تا حد امكان اقناع شود. اين موضوعي است كه اذهان بخش بزرگي از اجتماع را به سمت اين باور سوق مي دهد حجم تقلب مي تواند بسيار بزرگ باشد.
در مورد پاسخ شما در شماره 30 نيز ضمن تشكر و تائيد موارد فوق، تصور ميكنم كه كاستي هاي مورد اشاره، بيش از آنكه به ضعف آقاي موسوي مربوط باشد _ كه تا حدودي هست _ اما از سوي ديگر به تنها بودن ايشان در موضع تصميم گيري و انتظارات بيش از حد از ايشان برمي گردد. ياد آوري كنم كه بسياري از طرفداران ايشان در واقع به خاطر بازه تنگ ايجاد شده بوسيله نظارت استصوابي ايشان را پذيرفتند و شايد اگر نظارت استصوابي نبود، راي بسياري از طرفداران ايشان _مثل بنده _ كس ديگري بود . اين طرفداران براي اينكه شاهد حداقل حركت آرام كشور به سمت صلاح و بهبود باشند ، شرايط بازي را به همين شكل نا موزون پذيرفتند و در اين بين به ايشان راي دادند. اما متاسفانه حكومت همين را هم بر نتافت و حتي حاضر نشد دو دوره اي شدن انتخابات را تحمل كند و يا براي اثبات صحت انتخابات و جلوگيري از شكاف در اجتماع كوچكترين قدمي بردارد.
در چنين شرائطي من فكر ميكنم نقد عملكرد آقاي موسوي _ به تنهائي _ كار منصفانه اي نيست و وقايع اخير در يك ساختار گروهي بايد مورد نقد قرار گيرد. موسوي درحال حاضر بيش از انكه يك شخص باشد، تابلوي يك تفكر و رخداد است كه حاصل انباشت حجم عظيمي از مطالبات بي پاسخ بخش بزرگي از اجتماع است.
اما در كمال تاسف شاهديم كه بر اساس آنچه كه اخيرا مد شده _ به خصوص در اين روزهاي فروم _ بيش از آنكه اين حركت اجتماعي و اشكالات و مباني آن مورد جهت يابي و نقد سازنده باشد، شخص آقاي موسوي در بوته نقد گذاشته شده است و شخصيت و عملكرد ايشان مورد تاكيد است! من اين روش را يك تله مي بينم! تله رسانه اي مخوفي كه توسط بخش انحصار طلب حكومت پهن شده و قصد دارد بنياد حركت امروز ما را در عملكرد و شخصيت آقاي موسوي و شايد كروبي خلاصه كند. اين بيش از اينكه يك واقعيت باشد، يك افتراست! در حال حاضر اين موسوي است كه به عنوان نخست وزير سابق و تائيد شده شوراي نگهبان جمهوري اسلامي، دنباله رو حركت اجتماع شده، نه اينكه اجتماع دنباله رو موسوي است!
متاسفانه در اين تند روي تا آنجا رانده ميشود كه حتي اشكالات جاري حكومت و دولت را هم از ياد برده ايم و آنقدر كه در مورد اشكالات رفتار موسوي مي گوئيم ، در مورد اشكالات نظام جاري و اينكه اصلا چرا كار به اينجا كشيد و چگونه موسوي جلودار شد، نمي گوئيم!
قصد اطاله كلام يا منحرف كردن بحث را ندارم. اما اين عرائض را از جهت وجود سوالي در ذهنم كه واقعا جوابي برايش ندارم ارائه كردم. چرا اين روزها موسوي سيبل شده ؟ مگر تمام حركت اجتماعي صورت گرفته به خاطر ايشان بود يا بنياد همه اشكالات پيش امده در تفكر و نحوه عمل ايشان بوده است؟ مگر همه آنان كه در خيابان بودند و رنگي داشتند دنباله رو موسوي بودند يا اصولا احساساتشان توسط آقاي موسوي يا ستادش قابل كنترل بود؟
مطمئنا چنين نيست. در چنين شرائطي هر كس هم جاي موسوي باشد دو راه بيشتر ندارد. يا كنار مي نشيند و دچار همان طعن و لعن هائي ميشود كه خاتمي شد كه چرا كوتاه امد و فرصت سوزي كرد و غيره! يا همچنان سردر گم در بين خواست هاي متنوع و تمام نشدني اجتماعي در ميدان مي ماند و سيبل ميشود و ادامه اشتباهات متسلسل كه بيش از هر چيز حاصل انتظارات نابجاست! شايد راه سومي هم هست و آنكه كسان ديگري هم كه درد مشتركي دارند واقع بين باشند و مسئوليت فردي خود را بپذيرند و در كنار انتقاد، اگر تواني دارند راهكار هم ارائه دهند.
با عرض پوزش از طولاني شدن اين نوشته
mory291 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از mory291 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-23-2009, 08:42 PM   #47
شهیر

موری عزیز اجازه دهید روال منطقی بحث ها ادامه یابد و دوباره به روشهای سنتی باز نگردیم. برادر عزیز من "اخیرا مد شده" و "تله رسانه ای مخوف" و این جور بحث ها متعلق به این فضا که داشتیم یک گفتگوی منطقی را با هم پیش می بردیم نیست. اگر همان روال نوشته قبل را ادامه می دادید انگیزه بیشتری در انسان ایجاد می کرد و بهتر به نتیجه می رسیدیم بخصوص که مطالب قابل بحثی را مطرح کرده اید. تنها یک نکته، آقای موسوی بیش از دو راه پیش رویشان بود. یکی از راهها اجمالا در پست شماره 30 به عرض رسید. راه آقای خاتمی راه تفریط بود و راه ایشان راه افراط و هر دو به حرکت مردم ضربه زدند. آثار حرکت خاتمی را با روی کار آمدن احمدی نژاد و آثار حرکات آقای موسوی را هم با به تاخیر افتادن اصلاحات "حداقل" برای دهسال دیگر شاهد خواهیم بود. با تشکر مجدد که نظرات خودتان را مرقوم فرمودید. اصلا هم اهمیتی ندارد که طولانی باشد.
4 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-23-2009, 09:47 PM   #48
kamyar

تشکرها: 348
در 87 پست 257 بار تشکر شده
Points: 9,011, Level: 63 Points: 9,011, Level: 63 Points: 9,011, Level: 63

شهیر گرامی سلام
همانطور که اشاره کردید لابلای نوشته موری مطالب قابل بحثی وجود دارد ، ولی یک نکته بیش از همه ذهن من را قلقلک می دهد و آن اینکه راهکار عملی موسوی چه می توانست باشد ؟ در مورد پیش از انتخابات ، چیزی که یخ جامعه را باز کرد و نظرها را به سوی موسوی معطوف کرد همین رفورمیست تمام عیار بودنش بود ، موسوی دو فیلم انتخاباتی داشت ، در اولی فقط یک فریم تصویر خاتمی وجود داشت و لی بخش زیادی از فیلم دوم به خاتمی اختصاص داشت . شاید اصلاح طلبها به این نتیجه رسیده بودند در غیر اینصورت شکست خواهند خورد .
در مورد پس از انتخابات هم راهی که رضایی طی کرد خیلی متعادل بود ولی همه دیدیم سر انجامی نداشت و در نهایت مجبور شد فقط خودش را حفظ کند و حاصلی برای جامعه نداشت .
این سوال را قبلاً از آقا شهاب پرسیده بودم و بی پاسخ مانده بود . حالا از شما استاد گرامی می پرسم :
این راه میانه که نه افراطی است و نه تفریطی چیست ؟
kamyar آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از kamyar بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 08-23-2009, 10:27 PM   #49
شهیر

نقل قول:
نوشته اصلی توسط مرتضی نمایش پست ها
آقا شهیر موافق صحبتتان درخصوص اشتباهات مهندس موسوی هستم. به نظرتان حالا که تا اینجای راه -درست یا اشتباه- اینگونه توسط ایشان و معترضین طی شده، عاقلانه ترین تصمیمی که برای آینده می توانند بگیرند چیست؟ و یا گزینه نامعقولی که بهرنحو منجر به نتیجه دلخواه ایشان و خیل معترضین بشود هم دارند؟ چیزی که این روزها با این گونه جملات مطرح می شود: «هر حرکتی هزینه ای دارد». این «هزینه» البته در نظر افراد مختلف متفاوت است و باید اضافه کنم متاسفانه اکثریت قریب به اتفاق منتظر راهکاری هستند که در کوتاه مدت جواب بدهد.
ممنون.
مرتضی عزیز، بنظر من آقای موسوی با "برخی حرکاتش" و با توجه به شرایط موجود سیاسی کشور و هم چنین سیگنالهائی که دال بر دخالت آمریکا در جریانات اخیر آمد گام به یک جاده ای بی بازگشت گذاشت. او نه تنها به دلیل اشتاهات محاسباتی بلکه بدلیل نداشتن استراتژی مشخص و حرکات سردرگم نتوانست بنحوی هوشمندانه از گردنه خطرناک انتخابات به سلامت عبور کند. آنکس که به او خبر پیروزی در انتخابات را یک ساعت بعد از بسته شدن حوزه ها به او داد زنجیره ای از حوادث را باعث گردید که تا به اینجا کشیده شد.

پال کریگ رابرتس معاون سابق وزیر خزانه داری آمریکا یکماه پیش در مقاله ای با اشاره به نقش CIA در تولید و پخش خبر پیروزی موسوی بطور گسترده با فرستادن sms آنرا پیش درآمد حوادث بعد از انتخابات دانست. سخنان هیلاری هم در مورد کمک های "زیاد پشت پرده" “doing a lot” behind the scenes به تظاهرکنندگان وضع را بدتر کرد. آقای موسوی تضاد های "درون ایدئولوژیکی" هم دارند که من در این مقاله به آنها اشاره کرده ام. (اتفاقا عنوانی را که شهاب خان انتخاب کرده بیشتر می پسندم Mousavi Against Mousavi ).

با این نظر که هر حرکتی هزینه ای دارد من هم موافقم. اما بگذارید فرض کنیم که من و شما تصمیم می گیریم در جاده ای که در دل کویری کشیده شده و به شهر دیگری می رسد با هم گام بزنیم. راهمان را آغاز می کنیم. پس از چندی خستگی و تشنگی و گرسنگی بر ما مستولی می شود. باز هم به تلاشمان ادامه می دهیم (در حال دادن هزینه ایم). بالاخره در نقطه ای در حالی که از بی آبی و خستگی و بی غذائی داریم تلف می شویم از خود می پرسیم ما که می دانستیم راهی این چنین صعب و طاقت فرسا در پیش داریم چرا خود را مجهز نکردیم. چرا برنامه ریزی نکردیم. لباس مناسب کفش مناسب، غذا، آب...چرا فکر اینجای کار را نکرده بودیم..... درست است که هزینه را پرداختیم اما بدلیل فقدان برنامه ریزی و آمادگی برای رویاروئی با مشکلات یا باید جان خود را هم بر سر اینکار می گذاشتیم و یا مجبور بودیم از راهی که آمده ایم باز گردیم.

شاید اسم سر ادموند هیلاری به گوشتان خورده باشد. او نخستین کسی است که به قله اورست صعود کرد. "پیش از جنگ جهانی دوم" به دوستانش گفته بود که بالاخره من به قله اورست صعود خواهم کرد. تمرینات خود را از همان زمان آغاز کرد. از بعد از جنگ یعنی از سال 1946 تمام وقت و انرژی خود را صرف آماده شدن برای صعود به اورست کرد. (نه چهار ماه قبل)یکبار در تابستان و بار دیگر در زمستان به قله های آلپ رفت تا هم صعود از صخره را تجربه کرده باشد و هم کوههای پر از یخ را. در سال 1951 به اولین مسافرت تحقیقی خود به هیمالیا دست زد و سال بعد در راس هیئتی برای بررسی مشکلات و برنامه ریزی صعود به قله راهی نپال شد. بالاخره در سال 1953 سفر پر حادثه هیلاری و تیم همراهش به قله اورست آغاز گردید. شاید برایتان جالب باشد که این ارقام را بدانید.

تیمی که ادموند هیلاری را برای رسیدن به قله همراهی کرد شامل 400 نفر بود که از این میان 362 نفر آنها را باربران تشکیل می دادند و 20 نفر راهنما (شرپا) و 18 نفر تیم صعود. نهایتا با پشتیبانی گروه مزبور در سال 1953 برای اولین بار در تاریخ بشر ادموند هیلاری و یک شرپا دونفری اورست را فتح کردند.

مرتضی جان به صرف اتکا به دادن هزینه نمی توان به کار های بزرگ دست زد. کار آقای موسوی و همه نیروی حامی او کوچکتر از کار ادموند هیلاری بود که قریب هفت سال آمادگی و برنامه ریزی آن بطول انجامید ؟
15 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-24-2009, 01:05 AM   #50
صادق

تشکرها: 5,653
در 2,382 پست 10,487 بار تشکر شده
Points: 26,456, Level: 97 Points: 26,456, Level: 97 Points: 26,456, Level: 97
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%

نقل قول:
سئوال دوم: تا آنجا که من در مورد نتایج انتخابات مطالعه کرده ام (که تقریبا سعی کرده ام تمامی مطالب عمده فارسی و حتی انگلیسی را بخوانم) بدون اینکه بخواهم وارد جزئیات شوم به این جمع بندی رسیدم که در انتخابات تخلف و یا تقلب و یا هر چه که اسمش را بگذاریم صورت گرفته اما هیچ دلیل قانع کننده ای وجود ندارد که آقای موسوی برنده این انتخابات بوده است. بالعکس احساس من اینست که آرائ احمدی نژاد بیشتر از موسوی میبوده. اما اینکه آیا قضیه در دور اول خاتمه پیدا می کرد یا نه، بنظر من جز خدای بزرگ و حلقه کوچکی از این جمعیت شش میلیارد و نیمی کره زمین کسی اطلاع ندارد.
سلام بر شهیر عزیز و خیر مقدم برای حضوری دیگر .من تا کنون فقط خواننده مباحث بودم و طبق معمول از خواندن نظرات شما لذت بردم .در مورد این قسمت از پاسخ شما میخواهم با اجازه وارد جزییات بیشتری شوم البته اصراری به پاسخگویی ندارم هرطور صلاح میدانید .اما بعد من براساس مطالعاتی که داشتم متوجه شدم که اتفاقا شواهد قانع کننده ای بر وجود تخلف گسترده که حتی باعث پیروزی قاطع احمدی نژاد در دور اول باشد وجود ندارد بعبارتی اساسا تقلب در شمارش آرا (تاکید میکنم در شمارش آرا)را مردود میدانم .من بطور خلاصه دلایل خودم را میگویم و در صورت صلاحدید میخواهم که آنها کاملا نقد شوند .
در مورد شمارش آرا به نظرم مهمترین و جامع ترین و موثرترین تحقیقی که در این زمینه شده مطالعه Walter R. Mebane از دانشگاه میشیگان است . من براساس راهکارهایی که ایشان ارائه دادند بررسی هایی انجام دادم که عرض میکنم .هرچند در هنگام مطالعه تحقیق والتر و با استفاده مکرر وی از واژه تقلب در انتخابات ایران طبق معمول بیاد مقاله جالبی از شما افتادم که گفته بودید :"حتی متخصصین هر رشته هم در اظهار نظر پیرامون موضوعات نمیتوانند از جهت گیریها و علائق کاملا دور باشند "اما نکات جالبی را عنوان کردند که من فهرست وار میگویم
1-آرای زیاد احمدی نژاد دلیل بر تقلب نیست !
2-الگوهای آماری موجود در انتخابات 2009 ایران و 2008 آمریکا بسیار به هم شبیه هستند پس هیچکدام از الگوهای آماری ارائه شده در مطالعه (مطالعه والتر )دلیل قطعی وجود تقلب در انتخابات 2009ایران نیست!
3-الگوهای آماری نشان میدهد که آرای موسوی بطور کلی دست نخورده و حقیقی است !
4-نکات مبهمی در انتخابات ایران وجود دارد که در صورت عدم داشتن پاسخ مناسب احتمال تقلب را بسیار زیاد میکند که عبارتند از :
الف-با توجه به آمار انتخابات 2005 ایران آمار قابل پیش بینی مربوط به کروبی و رضایی بطور غیر معمول پایین است پس دو حالت وجود دارد اول -آرای کروبی و رضایی بدلیل عدم حمایت جدی رای دهندگان پایین است دوم -اگر نتوان این عدم حمایت را اثبات کرد پس حتما تقلب بصورت نخواندن یا دور ریختن آرای ایندو و یا خواندن آرای آنها به نفع احمدی نژاد صورت گرفته و در واقع مانع رفتن انتخابات به دور دوم گردیده اند !
ب-آمار احمدی نژاد بطور غیر معمول با توجه به آمار 2005 زیاد است پس چند حالت وجود دارد اول-واقعا حمایت زیادی از او توسط رای دهندگان صورت گرفته دوم-صندوقها توسط آرای ساختگی پر شده است !
ج-بین آرای باطله و آرای احمدی نژاد رابطه معکوس وجود دارد یعنی با افزایش آرای احمدی نژاد به آرای باطله اضافه نشده است .در توضیح این قسمت نه در مطالعه بلکه در مصاحبه ای والتر گفته بود هنگامی این اتفاق رخ میدهد که متقلبین در حال افزایش مصنوعی آرای مورد نظر فراموش میکنند که آرای باطله را نیز به نسبتی افزایش دهند !

خب حالا من دوباره این فهرست را بصورت سوال خلاصه میکنم و به بررسی براساس مکتوبات مندرج در کمیته صیانت از آرای موسوی و نیز شواهد دیگر میپردازم

سوال 1-آیا شواهدی وجود دارد که کروبی و یا رضایی دارای آرای چند میلیونی بوده اند که خوانده نشده یا به نفع احمدی نژاد خوانده شده باشد ؟
سوال 2-اگر صندوقها از قبل پرشده باشد در چه صندوقهایی بوده است ؟آیا امکان پر کردن صندوق بدون وجود شاهدان زیاد سطح وسیع بوده است ؟یا اینکه در صندوقهای خاصی یا نهایتا در هنگام تجمیع آرا رای مصنوعی به احمدی نژاد اضافه شد؟
سوال 3-آیا با اینکه متقلبین احتمالی بنابر گزارش کمیته صیانت از مدتها قبل برنامه ریزی برای مهندسی آرا داشته اند امکان فراموش نمودن آنها از افزایش کمی آرای باطله همراه با افزایش مصنوعی احمدی نژاد بوده است ؟

حال سوالات مطروحه را پاسخ میگویم !

پاسخ سوال اول :تنها مدرک در دسترس در باره نحوه نگرش مردم یا همان رای دهندگان نسبت به کاندیداها نظرسنجیهای علنی موجود میباشد ! ما به 25 نظرسنجی دسترسی داریم که هرچند در مورد پیش بینی آرای موسوی و احمدی نژاد بدلیل وجود شائبه طرفداری و پروپاگاندا چندان قابل اعتنا نیستند اما با کمال تعجب همگی اعم از نظرسنجیهای اصولگرا و یا اصلاح طلب نشان میدهند آرای کروبی هیچگاه آنگونه که والتر در نظر گرفته بود به میزان آرای 4 سال قبل او نمیرسند و در واقع در 13 مورد آرای وی اساسا ناشناخته ویا به زبان دیگر فاقد ارزش از لحاظ آماری بوده است .ودر مورد رضایی بجز نظرسنجی گزارش شده از تابناک که نهایتا آرای 30%را برای وی در نظر گرفته بود و بدلیل وجود وابستگی به رضایی قابل اعتنا نیست 15 نظر سنجی دیگر آرای وی را نیز مانند کروبی unknownگزارش کرده بودند !لذا درواقع هیچ شاهد قوی مبنی بر وجود آرای میلیونی کروبی ورضایی وجود ندارد که احتمال نخواندن یا استفاده از آن به نفع احمدی نژاد وجود داشته باشد به بیان دیگر در مورد ابهام والتر در مورد وجود یا عدم وجود حمایت از کروبی و رضایی ونیز توجیه کم بودن آرای آندو برطرف میگردد.

پاسخ سوال 2-با فرض پر شدن صندوقها در هرمرحله اعم از شمارش یا تجمیع آرا به گزارش کمیته صیانت از آرا میپردازم .این کمیته در ضمیمه 27 صفحه ای خود که حاوی 5 جدول عمده است در یک قسمت به صندوقهایی که آرای احمدی نژاد بیش از 78% بوده اند (جدول شماره 3)ونیز آرای صندوقهایی که بطور غیر معمول شمارش آنها نشان میداد که آرا در بسته های صدتایی داده شده اند (یعنی دورقم آخر آنها دو صفر بود !-جدول شماره 4)و نیز صندوقهایی که احمدی نژاد آرای 99%به بالا داشته اند بعنوان صندوقهایی که توسط آرای ساختگی پر شده اند اشاره میکند اما با کمال تعجب با یک جمع بستن ساده می بینیم که مجموع آرای احمدی نژاد در این صندوقعا کمتر از 6 میلیون رای است بعبارتی اگر فقط حدود 15%آرای احمدی نژاد در این صندوقها را واقعی و بقیه یعنی 85% را ساختگی بدانیم بازهم احمدی نژاد در دور اول پیروز انتخابات میبود !
بگذریم از ادعای کمیته صیانت از آرا در جدول شماره 1 که بدلیل اختلاف در شمارش آرای تاریخ 25 خرداد و 2 تیرماه مدعی مخدوش بودن بیش از 11 میلیون رای ازشمارش مجموع 39 میلیون رای بود اما با یک ضرب وتقسیم ساده این اختلاف شمارش بطور متوسط کمتر از 2 در هزار رای بوده است !یعنی در شمارش هر هزار رای بین دو اعلام و احیانا شمارش کمتر از 2 رای اختلاف وجود دارد در حالیکه خود گزارش کمیته دارای تضادهایی است مثلا در حالیکه عنوان جدول 3 خبر از فهرست شعب با میزان مشارکت 101%میدهد موارد متعددی از صندوقهای مشارکت 95 و96%وجود دارد !.ونیز بگذریم از جدول شماره 2 که جمعی از صندوقهای دارای رای بیش از 100%واجدین شرایط را اعلام کرده بود که مجموعا کمتر از 4 میلیون رای بود و البته بدلیل عدم تفکیک آرای احمدی نژاد از سایر کاندیداها قابل استفاده برای بررسی من نبود!

پاسخ سوال سوم-همانگونه که قبلا گفتم بنظر احتمال فراموش کاری متقلبینی که از طبق ادعای گزارش کمیته صیانت از آرا از مدتها قبل برنامه ریزی برای تقلب داشته اند واحتمالا برای برنامه ریزی از انتخابات مشابه سایر کشورها الگو برداری کرده اند بسیار اندک است !

لذا با توجه به این بررسی ها من وجود تقلب که منجر به تغییر نتیجه شده باشد را در انتخابات 2009 ایران مردود میدانم !
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع