آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > ایران > تحلیل سیاسی

پاسخ
    نمایش ها: 2170 - پاسخ ها: 6  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 07-21-2009, 02:23 PM   #1
صالح

صالح's Avatar

تشکرها: 1,993
در 715 پست 1,608 بار تشکر شده
Points: 25,522, Level: 96 Points: 25,522, Level: 96 Points: 25,522, Level: 96
Activity: 19%
Activity: 19% Activity: 19% Activity: 19%
Arrow مناظره آشنا، کلهر و نوباوه در رادیو گفت‌وگو/آشنا: صداوسیما باید می‌گفت براساس نظرسنجی‌ها موسوی برنده نیست

مناظره آشنا، کلهر و نوباوه در رادیو گفت‌وگو
آشنا: صداوسیما باید می‌گفت براساس نظرسنجی‌ها موسوی برنده نیست

هفته‌ی گذشته رادیو گفت‌وگو مناظره‌ای میان کلهر مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور، نوباوه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس و آشنا استاد ارتباطات برگزار کرد.
به گزارش رجانیوز، این مناظره به بررسی نقش رسانه‌ها در انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داشت که عملاً بخش عمده‌ای از آن به بحث درباره عملکرد صداوسیما در زمینه انتخابات منجر شد.
متن کامل این مناظره خواندنی در ادامه آمده است:
مجری: رسانه ها در عصر جهاني شدن يكي از مهم‌ترين ابزارهاي جنگ بين قدرت‌ها محسوب هستند. در واقع، امروزه رسانه ارتباط جمعي نقش ويژه اي در تامين منافع ملي كشورها و يا نقض آن پيدا كرده است. تحولات يكي، دو ماه اخير هم كه درطول انتخابات رخ داده است، اهميت تحليل و بررسي نقش رسانه ها ي داخلي و بيگانه را دو چندان مي كند. طبيعتاً از رسانه هاي بيگانه نمي شود انتظار تأمين منافع ملي كشور را داشت اما اين انتظار از رسانه هاي داخلي يك انتظار به‌جا است كه بايد با كارشناسي علمي مد نظر قرار گيرد.
در برنامه امروز گفتگو سعي مي كنيم با توجه به تحولات اخير كشور به نقد و ارزيابي رسانه ها در تحولات اخير بپردازيم. در اين برنامه آقاي مهدي كلهر مشاور رسانه اي رئيس‌جمهور و آقاي دكتر حسام الدين آشنا استاد ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع) و آقاي بيژن نوباوه نماينده مجلس شوراي اسلامي حضور دارند.
مجري: تحليل شما از نقش و عملكرد رسانه هاي داخلي در جريان انتخابات اخير رياست جمهوري چيست؟
نوباوه: ما در مباحث آكادمي و علمي علوم ارتباطات کمبود داریم. اگر ما نقصي در علم ارتباطات كشورمان مشاهده مي كنيم، در واقع به نوع نگرش ما و رسانه و علم ارتباطات بر مي گردد. زماني كه آقاي مك دوهان بحث دهكده جهاني را مطرح كرد، شايد بسياری از مردم از جمله خبرنگاران تصور اين بحث برايشان سخت بود. مثلاً در سال 1359 سفري كه من به الجزاير داشتم، براي اينكه بتوانم يك دقيقه گزارش تلفني را به تهران ارسال كنم، حدود 900 كيلومتر مسافت را در بيابان طي كردم تا به ابزاري براي ارسال گزارش دست پيدا كنم. اما امروزه با پيشرفت علم، اين اطلاع رساني بسيار راحت مي شود و امروزه مي توان گفته آقاي مك دوهان را به خوبي درك كرد و ايشان توانستند در آن زمان به خوبي دهكده‌ي جهاني را پيش بيني كنند. ما امروزه مي بينيم كه اين دهكده جهاني شكل گرفته حتي به نظر من نزديك تر از يك دهكده است. ما از دهكده استفاده مي كنيم، چون روابط كشورهاي جهان بسيار به هم نزديك شده و رسانه ها هم سريع گسترده شده اند. در اين شرايط، علوم ارتباطات بسيار پيشرفت كرده و به درستي مي گويند كه رسانه ها مديريت چهارم هستند. زماني صحبت از جنگ نرم بود و از هر ده نفر شايد يك نفر متوجه مي‌شد كه جنگ نرم به چه معنا است اما امروزه مفاهيم كاملاً خودشان را نشان مي دهند و كاملاً اين موضوع را در انتخابات خودمان و يا جنگ‌هایي كه در ساير كشورها اتفاق مي افتد مي توانيم درك كنيم. ما مي بينيم كه در چين مسلمانان را قتل عام مي كنند و يا يك خانم مسلمان مصري را در دادگاه جلوي چشم قاضي و پليس قطعه قطعه مي كنند ولي صداي دنيا درنمي آيد. بررسي رسانه ها در اين شرايط بسيار پيچيده است. ما صاحب تكنولوژي پیشرفته نبوده ايم اما به لطف خداوند در طي اين چند سال خوب توانستيم حركت كنيم. ما زماني ضربه پذير مي شويم كه گوشه خاكريز خالي مانده باشد و دشمن از همين گوشه خالي خاكريز نفوذ كرده و يا از نقطه ضعف ما استفاده كرده و آنها شناختشان از ما بهتر است.
آنها تسلط شان بر علوم روانشناسي، روانشناسي اجتماعي، جامعه شناسي از ما بيشتر است. و بر اساس نياز جامعه برنامه خود را تدوين مي كنند و از خلاءي كه ما ايجاد مي كنيم آنها به خوبي بهره برداري مي كنند.
آشنا: مي توان گفت كه الآن به نوعي گرد و خاك انتخابات خوابيده و صحبت كردن جدي راجع به مباحث انتخاباتي( انتخابات رسانه اي) نمي تواند شائبه چيزهاي ديگري را داشته باشد. من كار را تقسيم مي كنم به يك جمله كليدي و چند ملاحظه. جمله كليدي من اين است كه انتخابات ايران در سال 88 آزمايشگاه بزرگ رسانه هاي داخلي، خارجي منطقه اي، جهاني، روزنامه نگاري شهروندي، رسانه هاي جايگزين و رسانه هاي مدني بود. آزمايش بزرگ به اين معنا كه در اين انتخابات جنبه رسانه اي انتخابات وارد تاريخ ارتباطات جهاني شد. البته خوب و يا بد بودن آن يك بحث ديگري دارد. اما ما يكبار ديگر هم وارد تاريخ مطالعات ارتباطي شديم. ايران يك بار در جريان انقلاب اسلامي وارد نظريه پردازي هاي ارتباطات در جهان شد. سؤال اين بود كه به هر حال راديو و تلويزيون ملي ايران كه سومين سازمان رسانه اي آسيا تلقي مي‌شد، چگونه در برابر اعلاميه هاي امام، نوارهاي كاست، اعلاميه هاي زيراكسي، ديوار نوشته ها و الله اكبرهاي شبانه مردم و در نهايت تظاهرات عظيم تاسوعا و عاشورا شكست خورد. اين سؤال خيلي بزرگي است براي نظريه پردازان علم ارتباطات سياسي كه يك سازمان قدرتمند رسانه اي چگونه مي بازد و نمي تواند افكارعمومي را مديريت كند. در اينجا ما وارد نظريه پردازي هاي ارتباطات شديم. نظريه هاي مختلفي ارائه شد از جمله نظريه اي كه با عنوان انقلاب بزرگ و رسانه هاي كوچك مطرح گرديد. كه مربوط به خانم آنا بل سربني محمدي و آقاي دكتر علي محمدي بود كه همچنان در دانشگاه ها تدريس مي شود. در انتخابات سال 1376 ايران هم تلقی این بود كه سازمان راديو و تلويزيون ايران از يك كانديدا حمايت می‌کند و بي طرفي رسانه اي رعايت نشده است اما در مقابل كانديدایي راي آورد كه سازمان صداوسيما نسبت به آن به نوعي ادعا مي‌شد كه جفا کرده است. و اين نيز پديده اي بود مبني بر اين كه چگونه راديو وتلويزيون نتوانسته افكار عمومي را به گونه اي هدايت كند كه كانديداي مورد نظرش راي بياورد. سومين بار هم كه وارد نظريه پردازي هاي جدي ارتباط سياسي در سطح رسانه هاي جهاني شديم مسئله انتخابات رياست جمهوري دوره دهم بود. اين وضعيت را از جنبه هاي مختلف میتوان ديد اما يك جنبه آن اين است كه با توجه به وجود يك نظام اطلاع رساني قوي ملي به نام سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي و اخراج خبرگزاري هاي خارجي به دلايل مختلف (جاسوسي، ارسال اخبار نادرست و...) چگونه اخبار ايران بدون استناد به تلويزيون رسمي و بدون استناد جدي به خبرگزاري هاي داخلي خبر اول دنيا مي شود. بنابراين وقتي مسئله مهم است چيزي كه فدا مي شو،د دقت است. يعني وقتي اهميت موضوع و لزوم سرعت پذيرفته مي شود، بسيار راحت، دقت، شفافيت، عينيت و بي طرفي، تبديل به ارزش‌هاي ثانويه مي شوند.
چيزي كه در دنيا به عنوان روزنامه نگاري شهروندي مطرح مي شود، معمولاً در مسائل محيط زيست و كمتر سياسي است، اما این روش اینبار وارد حوزه مسائل بسيار جدي مانند خشونت هاي خياباني، مستند قرار گرفتن براي تقلب و يا عدم تقلب در انتخابات شد. اين دوره از انتخابات يك اهميت تاريخي براي نظريه پردازي ارتباطات جهان دارد كه ما بايد منتظر ده ها مقاله باشيم كه در اين زمينه توليد مي شود و مهم اين است كه چند تا از اين مقاله ها توسط نويسنده هاي ما نوشته خواهد شد. اين مسئله كه با توجه به اخراج خبرنگاران خارجي خبرهاي مربوط به ايران در سراسر جهان پخش مي شد يك موضوع مهمي است براي مطالعه در علم ارتباطات و فن اوري.
كلهر: در كشوري جنگي صورت گرفته و كمبود منابع نيز وجود دارد اما رسانه مي تواند به گونه اي عمل كند تا مردم فكر كنند، هيچ مشكلي نيست و همه چيز عادلانه تقسيم مي شود. در زمان جنگ جهاني دوم در انگلستان بچه ها را از خانواده ها جدا مي كردند و به منطقه اي درشمال انگلستان مي بردند و بعد از جنگ آنها را به خانواده ها بر گردانند اما بعضي از آنها پدر و مادر خود را در جنگ از دست داده بودند، اين مسائل از نظر عاطفي بسيار دشوار است اما رسانه هاي مثل روزنامه ها، مجله ها و راديو در اين زمان اقداماتي صورت دادند و چون مي دانستند كه بايد اين فضاي پر تنش را آرام كنند و نشاط و سلامت را به كشورشان برگردانند، آنها توانستند از طريق رسانه ها روي افكار عمومي تاثير بگذارند و اين قضايا را به فراموشي بسپارند. من فكر مي كنم در اين انتخابات يك برنده وجود داشت، آن هم مردم بودند و يك نقطه اتكاء به نام رهبريت نيز وجود داشت. تمام جريانات سياسي بازنده بودند. (اين نظر شخصي خودم است) رسانه ملي نيز با وجود انجام كارهاي زياد جزء بازنده ها است وقتي مسئله ملي شد، نگاهها بايد فرق كند ديگر نگاه گروههاي سياسي چپ و راست مطرح نيست، بحث يك كشور است. خوشبختانه كشور ما به لحاظ مادي ميان كشورهاي منطقه و جهان جزء 30 كشوري هست كه بيشترين ميوه، خوراك و پوشاك را در اختيار داريم اما لذت اين ابزارهاي مادي را نمي بريم. ما با وجود فراواني ابزارهاي مادي، نق زدن رسانه اي را در كنار تمام كارهايمان تمرين كرده ايم و اين نق زدن يك جور اعتبار شخصيتي شده كه بسيار خطرناك است. به نظر من اگر بزرگاني كه در عرصه رسانه اي هستند، سياست گذاري كنند، فضاي كشور را از اين حالت كدر و تاريك است، تبديل به يك فضاي سفيد و زيبا می‌كنند. زماني بود كه 3 نوبت بمباران در شهرها صورت مي گرفت، با اين وجود ما در آن موقع خيلي احساس خوشبختي مي كرديم. من فكر مي كنم يك تخم مرغ نيمرو را هزار جور مي توان خورد ولي بايد سعي كرد زيباترين نوع خوردن را انتخاب كرد. آنچه كه رنسانس را در غرب نهادينه كرد، رماني بود كه توسط رمان نويس‌هاي آگاه غربي بر اساس تفكر رنسانسي نوشتند. يك رسانه توانمند نيز مي تواند بر افكار و انديشه‌ها تأثير بگذارد. به نظر من كمي به زيبايي شناسي زندگي بپردازند، زندگي مجموعه نقاطي از لحظه است که يك پازل را تشكيل مي دهد، اين نقاط هرچه خاكستري شود، در نهايت پازل شما يك تابلوي چركي خواهد بود، پس بياييد از لحظه لحظه زندگي‌امان استفاده كنيم.
نوباوه: فرهنگ محاوره ما خيلي متفاوت از نوع افكار رسانه اي ما نيست. خبرهاي انتخابات علي رغم ميل ما پخش گرديد، چنانچه باید، در آنها صداقت و راستي باشد كه بسياري ازآنها رعايت نشد. ۀيا با گرفتن و بستن و ندادن مي توانيم يك خبر و رسانه ي موفق داشته باشيم؟
امروزه چيزي كه در رسانه مهم است، چگونه گفتن است. امروز نمي توانيم بگوييم كه خبري را من نگويم و يا كمي ديرتر بگويم، زيرا خبر را كسي ديگر خواهد گفت، چه بسا به دروغ. چگونه گفتن و اول گفتن، به‌دست گرفتن افكار عمومي است. امروزه ديگر زمان آن نيست كه ما بخواهيم ماهواره ها را جمع كنيم و حتي نمي توانيم بگوييم آيا ماهواره ها را بايد جمع كنيم يا نه؟ دشمن از جايي مي آيد كه ما غفلت كرده باشيم و خلأ را نتوانسته باشيم، پر كنيم. ارتباط رسانه اي با فرهنگ بسيار تنگاتنگ است. اگر ما به تاريخ رياست جهوري امريكا نگاه كنيم، از ابتدا تا ريگان و كارتر و جرج دبليو بوش كه يك گاوچران بوده، در زمان مناظره ها يك كلمه نقض از زبان ايشان نمي شنيديم و اگر قرار بود توهيني و يا نقضي گفته شود، فردي حضور داشت كه آشنا با منافع ملي بوده و سريعاً تذكر داده است. رسانه ها مجموعه رفتارهاي فرهنگي ما هستند. زماني كه مي خواهيم يك بررسي رسانه اي كنيم، بايد حتماً فرهنگ را نيز بررسي كنيم و بايد فرهنگ و رسانه با هم همسو باشند.
مجری: آيا ما بايد رسانه را بر مبناي فرهنگ بچينيم و يا فرهنگ را بر مبناي رسانه؟
كلهر: امريكا با وجود اينكه كشور مهاجرپذيري است و اكثر جمعيت آن، ريشه در آن كشور ندارند، بنابراين يك چنين كشوري بسيار آسيب پذير و بي فرهنگ است، هر لحظه ممكن است از هم بپاشد. در اينجا سينما، خيلي نقش ايفا مي كند، نقش سينما در امريكا با تمام دنيا متفاوت است. در سينماهاي اين كشور، تيم‌هایي وجود دارد كه حتي سياستمداران را تربيت مي كنند. امريكايي ها در اين زمينه بسيار كار كردند و گفتند آنچه را كه ايده آل است، ما به‌صورت فيلم مي سازیم و اين فيلم‌ها روي خيلي ها اثر مي گذارد. واقعيت اين است كه اگر رسانه، دانشگاه و الگو شود، مي تواند از واقعيت موجود به يك واقعيت مطلوب و معبود برسد. اما در فيلمهاي ما، مثلاً در ماه رمضان 28 روز افراد همه با چهره هاي بد هستند كه در روز آخر بر مي گردند و خوب مي شوند. هنوز در شهرهاي كوچك و روستاهاي ما از طریق رسانه، دنيا را خيلي زيباتر مي بينند. چرا رسانه هاي ما اول فاضلاب هاي غرب را باز مي كنند، در صورتي كه در غرب چيزهاي ديگري نيز وجود دارد.
رسانه مي تواند هر دو وجه را داشته باشد، هم خوب باشد و هم بد. من مخالف دروغگويي در رسانه ها و سانسور رسانه اي هستم و معتقدم با سانسور، آنچه كه ما دنبالش هستيم، به‌دست نمي آوريم و بايدها در آن مطرح نمي شود، در صورتي كه زندگي دقيقاً با بايدها ساخته مي شود. انبيا و امامان ما هميشه بايدها را مطرح كرده اند و نكات ريز زندگي نيز از نظر آنها دور نبوده اما متأسفانه رسانه هاي ما اين كار را نمي كنند. ما مي توانيم فيلمهاي بهتري داشته باشيم و به همين سريالها قناعت نكنيم. من معتقدم رسانه، نقش به‌سزاي در شركت مردم در انتخابات نداشت و اگر رسانه نبود، شايد 300، 400 نفر كمتر شركت مي كردند. مردم مي خواستند در سرنوشت خودشان شركت كنند كه كردند.
آشنا: آقاي كلهر، مردم ما در انتخابات سال 84 با همين نظراتي كه الآن بيان مي كنيد، آشنا شدند. خيلي از مردم آقاي احمدي‌نژاد را نمي شناختند اما وقتي ديدند، كلهري است با اين ادبيات از آقاي احمدي‌نژاد دفاع مي كند، خيلي دل‌ها گرم شد و خيلي اميدها بسته شد. اما شما در تمام مناظره ها با آقاي احمدي‌نژاد بوديد و نوع ادبياتي كه به كار رفت، با نوع گفتار و نگاه امروز شما شباهتي ندارد. يا شما هيچ ربطي با رئيس‌جمهور نداريد و دو شخصيت متفاوتي هستيد كه بعضي وقت‌ها كنار هم ديده مي شويد يا اينكه شما دو نوع ادبيات داريد. يك بيان كاملاً حرفه اي كه در مناظره ها خروجي آن را ديديم و بعد در ميدان وليعصر ديديم (آقاي كلهر: آنها ربطي به من نداشت) يا اينكه اين اصطلاح مشاوره رسانه اي را بايد برایش فكري كرد. اگر ما فكر كنيم مردم با تصوير سازي رسانه اي، احساس خوشبختي مي‌كنند يك امر واقعي است زيرا ما با تصوراتمان بيشتر زندگي مي كنيم تا با واقعيت‌ها. من حرف شما و آقاي نوباوه را قبول دارم كه يك رابطه بين مردم و حاكمان وجود دارد. آقاي احمدي‌نژاد، آقاي موسوي، آقاي كروبي، آقاي رضايي نماينده همين مردم هستند و هر كدام گفتماني را در اين كشور نمايندگي مي كنند، ديدگاه ها از حرفهاي هر 4 نماينده مشخص مي شود. آن چيزي كه من در صحبت‌هاي آقاي احمدي‌نژاد در 3 مناظره و وقت اضافه و سخنراني ها ديدم، ترسيم يك فضاي كاملاً قطبي بود و حق و باطل به يك نوع ادبيات، يزيد و امام حسين را در اين فضاها ترسيم مي شد. اين نوع قطبي كردن در گفتارهاي آقاي موسوي و آقاي كروبي نيز بود اما شاه بيتش در گفتارهاي آقاي احمدي‌نژاد ديده مي شد. اين نوع قطبي كردن فضا، قطعاً در ميزان حضور و ميزان احساس حضور نقش داشته است. در ضمن طي تشكري كه مقام رهبري از صداوسيما كردند و به نقش صداوسيما در به صحنه آوردن مردم در انتخابات اشاره كردند و اين نظر شما را كه مي گوييد مردم خودشان به صحنه مي آمدند را رد مي كند (كلهر: رهبری نقش مناظرات را فرمودند)
صداوسيما، 3 نقش اساسي را براي خودش تعريف كرده: 1- نقش پيش از انتخابات 2- نقش حين انتخابات 3- نقش پس از انتخابات. صداوسيما براي پيش از انتخابات به‌طور مفصل برنامه ريزي كرد و برنامه ها را نيز اعلام كرد. معمولاً در انتخابات قبلي نيز اين اقدامات را انجام داده و اين دور در اين قسمت با دوره هاي گذشته زياد فرق نمي كند. اما زماني كه تبليغات انتخاباتي شروع شد، با توافقات كانديداها براساس ايده هاي صداوسيما برنامه ها شروع شدند و آن بسته انتخاباتي اجراي صداوسيما بسته مهم و قابل مناقشه است. من تنها صداوسيما را در اين جريانات مقصر نمي دانم. در دوره قبل، زمان آقاي خاتمي برنامه انتخاباتي، 3 محور اصلي اقتصادي، سياسي و فرهنگي و بعد سياست خارجي داشت و 3 نفر مجري- كارشناس به اين اصول پرداختند. در هر برنامه، اين 4 نفر بر سر يك محور با هم گفتگو مي كردند و يك مجري كه در موضوع مربوطه از كانديداها قوي‌تر بود، حضور داشت اما در اين دوره، تك تك كانديداها خودشان در مناظره ها شركت كردند، در اين دوره اتفاقي كه رخ نداد، نماينده كانديداها در مناظره ها شركت نداشتند (كلهر: در جلسه اي كه آقاي ضرغامي نماينده كانديداها را دعوت كردند، خود نماينده ها اينگونه خواستند كه كانديداها در مناظره ها شركت كنند هرچند كه در دعوت بعدي اعتراض داشتند كه چرا نماينده كانديداها نبايد در مناظره ها شركت كنند)
تفاوت عرض من با جنابعالي اين است كه بنده انتخابات را حق ملت مي دانم نه نماينده ها و از موضوع حقوق ملت و برنامه ريزي كلان ملت صحبت مي كنم، در بسته انتخاباتي كه به عنوان رسانه ما ديديم، يك نقص كار، نوع برخورد هجومي بود كه در اولين برنامه بين آقاي احمدي‌نژاد و موسوي رخ داد و سيل اتهامات و ادعاهايی كه بين اين دو نفر رد و بدل شد. سومين بخش بسته مناظره، وجود كارشناسان مستقلي بود كه ادعاهاي كانديدها و كارشناسان را نقد و برنامه ريزي كنند.
كلهر: طبق آمار و سي‌دي‌هاي موجود، در طول دوره انتخابات نقد عليه دولت در تمام شبكه هاي صداوسيما به قدري جدي بود كه نماينده اي از دولت نتواند پاسخگو باشد.
نوباوه: ما وقتي خلأیي را كه از جريان‎های تبليغاتي بوجود آمده، بخواهيم توسط كارشناسان مجرب از بين ببريم، به‌جز كارشناسان، افراد زنده اي هم هستند كه بتوانند مطالب را نقد كنند. كاري كه BBC در كشور ما كرد، همين نقدي بود كه ما بهتر از آنها مي توانستيم انجام دهيم. ما قبل از بحران نيز مي توانستيم صحبت كنيم اما چرا اين صحبت‌ها و نقدها صورت نگرفت. چرا از اين خبر و نقد كارشناسي ديگران (رسانه هاي بيگانه) استفاده كردند.
كلهر: به نظر من تنها مناظره اي كه در انتخابات برگزار شد، مناظره بين آقاي احمدي‌نژاد و آقاي رضايي بود اما بقيه برنامه ها مناظره نبودند. در اين مناظره، يك موضوع بسيار جدي و مهم اقتصادي مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. در ايران اين موضوعات اقتصادي است كه بسيار جدي است و بايد بر سر آن بحث هاي بسياري صورت بگيرد.
شما (آقاي آشنا) كه گفتيد اگر ما به عنوان مشاور هرچه بگوييم، آقاي احمدي‌نژاد گوش مي كنند، اينگونه نيست. من به عنوان مشاور هستم اما اينكه من هر چيزي كه بگويم، ايشان گوش كنند، اينگونه نيست، در برخي موارد گوش مي دهند و در برخي موارد هم اصلاً گوش نمي دهند. به نظر من از الآن براي 4 سال آينده برنامه ريزي بايد بكنيم تا در آن زمان دوباره دچار مشكل نشويم.
آشنا: بسته‌ي سومي كه عرض مي كنم، بسته كارشناسان مستقل است كه با بسته دوم كارشناسان وابسته متفاوت است. فرض كنيد رئيس گروه عمران دانشگاه تربيت مدرس بگويد اين ادعاها كه مطرح مي شود، درست است يا خير؟ ما اين كارها را مي كنيم يا نمي كنيم و چه برنامه هايی داريم، البته وابسته هم نباشد.
بسته چهارم، برنامه ريزي است كه ما مي خواهيم فعالانه وارد آن فضاي معنوي و مدني شويم. نقش جدي كه صداوسيما بايد انجام مي‌داد و بسيار هم مهم بود ولي انجام نداد. روند نظرسنجي ها در انتخابات، نمايانگر برد آقاي موسوي نبود البته رشد آراي آقاي موسوي را نشان مي داد اماحتی در يكي از خبرگزاري های گروه چپ هم مطرح نمي كردند كه آقاي موسوي مي‌برد، اما در ستاد آقاي موسوي و ميان دوستان آقاي موسوي باورشان اين بود كه مطلقاً برده اند و حاضر به شكست، نبودند.
اگر در كشور نظرسنجي شود، نظرسنجي از طرف چه كسي است؟ مالك نظرسنجي خود مردم هستند. هر نظرسنجي كه مي شود، يك انتخابات است.
نوباوه: در ايلات متحده نيز ميزان رأي دموكرات‌ها و جمهوري‌خواه‎ها مشخص بود. اين آماده سازي افكار عمومي براي قبول يك واقعيت اجتماعي به وظيفه صداوسيما است.

آشنا: در طول تبليغات انتخاباتي، طرفداران هر كانديدا در دو سوي خيابان‌ها مي ايستادند و با لبخند به روي هم، شعارهايی را مي دادند، آيا اين لبخندها واقعاً لبخند بودند يا نيشخند، و آيا اين آرامش، آرامش قبل از طوفان بود؟
وقتي افكار عمومي دو طرف، انتظار برد مطلق را دارند و هيچ كس هم به آنها نگفته اينگونه نيست و بايد يك نفر برنده و يك نفر بازنده باشد، فرداي انتخابات مردم نمي‌خواهند بحث 10 ميليون اختلاف را قبول كنند.
چرا ما بايد بحث پس از انتخابات را براي اولين بار داشته باشيم؟ چرا هزينه هاي بعد از انتخابات را بايد بپردازيم؟ براي اينكه كسي فكر كرده اولين بار است، اشكالي ندارد؟ اما نه، خيلي هم اشكال دارد. اين قضيه براي اولين بار در كشور ما بوده، درست، اما در دنيا كه اولين بار نبوده است. آن كساني كه تدبير براي انتخابات در كشور مي كنند، بايد فكر عواقب آن نيز باشند.
كلهر: من در سال 76 در سازمان بودم و نظرسنجي ها را نيز داشتيم و تا چهارشنبه آخر نيز همين روحيه بين طرفداران آقاي ناطق نوري و طرفداران آقاي خاتمي وجود داشت. ولي اين بار، يك برنامه اي وجود داشت كه از يك سال پيش در كشور ما صورت گرفته بود و مقصر اين رويدادها نيز هيچكدام از كانديداها نبودند.
آشنا: آقاي آخوندي در جلسه با مقام معظم رهبري گفتند، من در آن زمان به آقاي ناطق گفتم كه تمام شد، يعني كانديدای بازنده پيش از پايان انتخابات مشخص شد. لذا ساعت 10 صبح فرداي انتخابات، ايشان به كانديداي برنده تبريك گفتند، به اين دليل بود كه مي دانستند باخته است. اما آقاي موسوي ساعت 10، 11 شب انتخابات اعلام مي كند كه پيروز شده است.
نوباوه: رفتارهاي ما است كه سياست‌هاي ما را مي سازد. حرفهاي شما را قبول دارم اما مگر صداوسيما، خودمان نيستيم. اين يك برآيند فرهنگي كشور است. ايسپا در جريان موج فرهنگي، آماري را ارائه كرد و من به آنها گفتم كه چرا اين آمار را قبلاً اعلام نكرديد. طبق اين آمار نشان مي داد كه آقاي موسوي در شهرستان‌ها، طرفدارانشان كمتر بود ولي آنها اين آمارها را تا قبل از انتخابات اعلام نمي كردند. صداوسيماي ما تا چه حد اختيار دارد كه هر چيزي را اعلام كند؟ اگر اين آمارها اعلام شده بود، صداوسيما پخش نمي كرد و در عدم پخش اين آمارها تصميم گيرنده صداوسيما بود، فرمايشات شما درست است.
آشنا: در مناظره 2 كانديداي روبروي هم، شما نمي توانيد پيش بيني كنيد كه چه پيش مي آيد و چه صحبت‌هايی مي شود؟
نوباوه: دستور رسمي مناظره ها از سوي آقاي ضرغامي بوده است، حال هم حسن ها و هم ضررهایي داشته است.
كلهر: من فكر مي كنم مناظره ها در مجموع گل سر سبد اين انتخابات بوده و يك‌سري آثار كوتاه مدت و ميان مدت و بلند مدت را داشته است وما نبايد شجاعت و زحمات آقاي ضرغامي را با نقدهای يك جانبه زير سؤال ببريم.
آشنا: واقعيت اين است كه در مناظره ها، رفتار كانديداها قابل پيش بيني نبوده، چون سطح آنها بالا بود. به دليل اينكه نمي توانيد و نبايد رفتار كانديداها را درون مناظره مديريت كنيد، مجبوريد فضاهاي بيرون از مناظره ها را كنترل كنيد. وقتي ما يك سري مسائل را ناقص بلديم، آنها خراب مي شوند. يا نبايد انجام دهيم يا بايد يك سال از مناظره هاي رياست جمهوري در امريكا و كشورهاي ديگر كه مطالعه كرده ايم گذشته باشد. بعد هم كمي در جامعه عمومي تر شده باشد. اما اين كار را نمي كنيم، دقيقاً مانند اين است كه ما با ديدن يك عمل جراحي قلب باز فكر كنيم جراح هستيم و اقدام به جراحي نماييم.
كلهر: مانند فيلم و سريال سازي هاي ما است.
آشنا: در سريال سازي‌ها ما كشته نمي دهيم. 3 هزار نفر دستگير نمي شوند و اين قدر آشوب و نابساماني ايجاد نمي شود.
نوباوه: در فرمايشات قبلي شما اشاره كرديد كه نوع تبليغات صداوسيما مبين همه افكار جامعه نبود.
آشنا: نه نظرم اين نبود. پيش از انتخابات كاري صورت گرفت كه در درون انتخابات به يك معنا، اسير مناظره اي بود كه خودش درست كرده بود. اگر وزارت كشور به هر دليلي ابتكاراتي در انتخابات داشته (رايانه اي شدن شمارش، 5 ميليون رأي تكميل شده را دوبار اعلام كردند) و تغييراتي در نحوه و جمع آوري و شمارش و در نحوه اعلام نتايج اتفاق افتاده، نمي توان از نظر تدبير رسانه اي نسبت به آن بي تفاوت بود. اين تغييرات بايد اعلام شود. صداوسيما و وزارت كشور بايد كاملاً به‌صورت هماهنگ با يكديگر عمل كنند زيرا وقتي انتخابات تا اين حد قطبي شده، مسئله اصلي اعتمادسازي است. وقتي كانديداها پيشاپيش اعلام مي‌كنند كه برنده هستند و اگر برنده نشوند، حتماً تقلب صورت گرفته و اين توهم در جامعه پخش مي شود، صداوسيما براي اين چه تدبيري را انديشيده؟ بايد با دوربين جلوي اتاق شمارش آرا می رفتند و مراحل وارد كردن آرا را به رايانه ها نشان مي دادند و مردم مي توانستند اين تغييرات را ببينند و اعتماد سازي ايجاد شود.
نوباوه: ما از قبل مي‌دانستيم و وزارت اطلاعات هم در مجلس اعلام كرده بود و مي دانستند عامل اين اقدامات چه كسي است اما چرا با توجه به اين آگاهي، مانع اين اقدامات نشدند و فرد شناسايي شده را دستگير نكردند. پس در اينجا يا وزارت اطلاعات صحيح نمي گويد و يا غير واقعي مي گويد و اگر مي دانسته، قصور كرده و به وظيفه‌اش عمل نكرده است. اگر ما فقط صداوسيما را مورد نقد قرار دهيم، بحثمان اشكال دارد. من از سازمان ايراد دارم اما همه ايرادات به صداوسيما بر نمي گردد. ما بايد براي كاهش درگيري ها، افكار عمومي را آماده كنيم و مسائل را برايشان روشن كنيم.
اگر مطبوعات خودمان بيايند، اطلاعات را مطرح كنند و آمارها را به واقعيت بگويند، ديگر BBC نمي تواند بيايد و روي افكار عمومي مردم ما اثر بگذارد. اگر ما در رسانه نقدها را شكل بدهيم، مردم به سمت رسانه هاي بيگانه كشيده نمي شوند. در رسانه بايد الگوسازي شود و فرهنگي عمل كرد. رسانه هاي ما بايد در آگاه سازي جامعه فعاليت كنند و مثلاً وقتي آقاي موسوي از قبل از انتخابات اعلام مي كند كه من برنده هستم و به عنوان يك رئيس‌جمهور با برخي رسانه ها صحبت مي كند، بايد اين مسائل پشت پرده را براي مردم شفاف سازي كنيم. ما اگر اين آسيب شناسي‌ها را درست انجام دهيم، بسياري از مشكلاتمان حل خواهد شد.

منبع
صالح آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از صالح بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-21-2009, 05:30 PM   #2
alisosho

alisosho's Avatar

تشکرها: 18,341
در 10,307 پست 32,956 بار تشکر شده
Points: 142,075, Level: 100 Points: 142,075, Level: 100 Points: 142,075, Level: 100
Activity: 100%
Activity: 100% Activity: 100% Activity: 100%
پیش فرض پاسخ : مناظره آشنا، کلهر و نوباوه در رادیو گفت‌وگو/آشنا: صداوسیما باید می‌گفت براساس نظرسنجی‌ها موسوی برنده نیست

معمولا مناظره بين طيف هاي مقابل است نه درون گروهي و اين هم از عجايب رسانه ملي (!) است...
قدیمی 07-21-2009, 06:07 PM   #3
SAeiD.A

تشکرها: 634
در 102 پست 329 بار تشکر شده
Points: 6,692, Level: 53 Points: 6,692, Level: 53 Points: 6,692, Level: 53
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : مناظره آشنا، کلهر و نوباوه در رادیو گفت‌وگو/آشنا: صداوسیما باید می‌گفت براساس نظرسنجی‌ها موسوی برنده نیست

مناظره که نبود حداکثر گفتگویی دوستانه درباره موضوعی خاص بود.
SAeiD.A آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از SAeiD.A بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-22-2009, 12:32 AM   #4
Raha

تشکرها: 8
در 14 پست 18 بار تشکر شده
Points: 945, Level: 16 Points: 945, Level: 16 Points: 945, Level: 16

اينجا ديگر صحبت از رسالت صدا و سيما نيست بلكه تبليغ علني به نفع جناحي خاص مطرح است
Raha آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-22-2009, 08:40 AM   #5
jadid

تشکرها: 872
در 469 پست 2,035 بار تشکر شده
Points: 4,135, Level: 40 Points: 4,135, Level: 40 Points: 4,135, Level: 40

. نوباوه: ما از قبل مي‌دانستيم و وزارت اطلاعات هم در مجلس اعلام كرده بود و مي دانستند عامل اين اقدامات چه كسي است اما چرا با توجه به اين آگاهي، مانع اين اقدامات نشدند و فرد شناسايي شده را دستگير نكردند. پس در اينجا يا وزارت اطلاعات صحيح نمي گويد و يا غير واقعي مي گويد و اگر مي دانسته، قصور كرده و به وظيفه‌اش عمل نكرده است. اگر ما فقط صداوسيما را مورد نقد قرار دهيم، بحثمان اشكال دارد. من از سازمان ايراد دارم اما همه ايرادات به صداوسيما بر نمي گردد. ما بايد براي كاهش درگيري ها، افكار عمومي را آماده كنيم و مسائل را برايشان روشن كنيم.

با کمی دقت در سخنان نوباوه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس متوجه می شویم کلا دولتمردان ما افراد نابغه ای هستند و همه اتفاقات را از قبل پیش بینی می کنند و می دانند :

1- از قبل می دانند برنده کیست ! در عین حال انتخابات را به شکلی کاملا ابرومند و در شان یک قدرت فرا منطقه ای برگزار می کنند و هزینه های ان را هم با تمام و کمال می پردازند .

2-بهتر از هر کسی می دانند تحریم ها چه بر سر حمل و نقل هوایی ما اورده است ولی با حماقت کامل اجازه پرواز این تابوتهای متحرک را صادر کرده و هر از چندی سانحه ای دلخراش را رقم می زنند

3-می دانند که میزان تلفات هموطنانمان در جاده ها رکوردار منطقه است منتها بجای رفع ان به بزرگراههای نانو فکر می کنند

4-با وجودی که می دانند وقتی تعداد کثیری از هموطنان بیگناه در اثر سانحه هوایی جان می بازند حداقل وظیفه انان اعلام یک روز عزای عمومی برای همدردی با انان است منتها بلافاصله به مشهد رفته و در صحن حرم حضور پیدا می کنند تا در همه حال به ما یادداوری کنند که " 3<1 " !
jadid آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از jadid بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-22-2009, 09:50 AM   #6
aghajan

aghajan's Avatar

تشکرها: 5,510
در 219 پست 792 بار تشکر شده
Points: 8,856, Level: 63 Points: 8,856, Level: 63 Points: 8,856, Level: 63

مناظره آشنا، کلهر و نوباوه در رادیو گفت‌وگو
.
مناظره؟!
aghajan آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از aghajan بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-22-2009, 10:26 AM   #7
jadid

تشکرها: 872
در 469 پست 2,035 بار تشکر شده
Points: 4,135, Level: 40 Points: 4,135, Level: 40 Points: 4,135, Level: 40

بالاخره باید اسم انرا مناظره بگذارند تا یکسری استدلالات سطحی و بی ارزش را به خورد مردم داد .
jadid آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع