آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > ایران > تحلیل سیاسی

پاسخ
    نمایش ها: 1496 - پاسخ ها: 71  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 07-15-2019, 06:05 AM   #51
صادق

تشکرها: 5,531
در 2,169 پست 10,088 بار تشکر شده
Points: 23,745, Level: 94 Points: 23,745, Level: 94 Points: 23,745, Level: 94
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : نهایت اعتماد به کدخدا !-گام دوم ایران در برجام؛ ایران با چه موقعیت احتمالی مواجه است؟-

نقل قول:
نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
نقل از صادق:

اگر منظورتان من هستم . نه من اینطور فکر نمیکنم. شما هم بد نیست برای فهمیدن نظر دیگران به حرفهای آنها توجه کنید . ملت ایران هم تحت حضور این حاکمیت بصورت مداوم انگ خورده ...
1-نخیر منظورم فرد خاصی نیست .بطور کلی پرداختن به افراد موجب اتلاف وقت است . منظورم فکر است . یک فکر در حال تبلیغ است که در حد توان به نقد و رد آن میپردازم
2- مسلما پرداختن به ضعفها داخلی اهمیت زیادی دارد و کسی مخالف آن نیست .فقط پرداختن به برخی مطالب در برخی سرنگار ها حاشیه به متن محسوب میشود . مثلا اگر کسی در سرنگاری پیرامون آشپزی به مسائل ستاره شناسی پرداخت حاشیه روی کرده و برعکس و این ناشی از کم اهمیت بودن ستاره شناسی نیست بلکه فقط گفتار خارج از موضوع است .
بقول معروف : هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد
ارسال شده توسط تلفن همراه
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-15-2019, 06:50 AM   #52
صادق

پیش فرض پاسخ : نهایت اعتماد به کدخدا !-گام دوم ایران در برجام؛ ایران با چه موقعیت احتمالی مواجه است؟-

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
فرض کنید، مطابق معمول طرفین اشتباه محاسبه کردند و جنگ شد و به اسرائیل ضربه مهلک زدیم و نابود شد. بعدش چه؟ فکر می کنید غرب رهایمان می کند؟
ضمن اینکه توانایی ضربه مهلک به اسرائیل نداریم، مگر به این سادگی است. من یک زمانی فرض می کردم، اگر روزی 1000 موشک به اسرائیل بخورد، اینها عقب می نشینند. اولاً امروز این قدر پیشرفت کرده اند که 1000 موشک نمی خورند. ثانیاً اغلب جمعیت ساکن در این محل بیش از 75 سال در آنجا ساکن بوده اند که آن قدر طولانی است که جوان ها و کودکان نسل اولیه هم اغلب فوت کرده اند و نسل اخیر سرزمینی جز اسرائیل به رسمیت نمی شناسد و با 1000 تا موشک گراد فرار نخواهند کرد. ثالثاً در زمان بحران و به خصوص جنگ روانشناسی مردم تغییر می کند. زمانی مسئولین انگلیسی پیش بینی می کردند در صورت جنگ با آلمان و حملات هوایی به لندن مردم شهر را تخلیه خواهند کرد. در اثر بمباران ها نیمی از شهر ویران شد، اما شهر تخلیه نشد، مردم به تدریج با وضعیت سازگار شدند.
سید حسن نصرالله: تمام مراکز حساس اسرائیل در تیررس مقاومت است
دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: ما سلاح هسته‌ای در اختیار داریم و آن مخازن آمونیاک حیفاست. اگر موشک‌هایمان را به آنجا روانه کنیم، ده‌ها هزار نفر کشته و ده‌ها هزار نفر زخمی می‌شوند.
https://www.mehrnews.com/news/466549...ومت-است
قدیمی 07-15-2019, 12:37 PM   #53
Photon

تشکرها: 940
در 414 پست 2,018 بار تشکر شده
Points: 8,229, Level: 61 Points: 8,229, Level: 61 Points: 8,229, Level: 61
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: ما سلاح هسته‌ای در اختیار داریم و آن مخازن آمونیاک حیفاست. اگر موشک‌هایمان را به آنجا روانه کنیم، ده‌ها هزار نفر کشته و ده‌ها هزار نفر زخمی می‌شوند.
https://www.timesofisrael.com/enviro...-storage-tank/
Photon آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-15-2019, 12:59 PM   #54
Photon

تشکرها: 940
در 414 پست 2,018 بار تشکر شده
Points: 8,229, Level: 61 Points: 8,229, Level: 61 Points: 8,229, Level: 61
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Photon نمایش پست ها
عراق هم رشد اقتصادی بیشتر از دودرصد داشت و هم برنامه نفت در برابر غذا (و دارو و...) با سازمان ملل ولی منجر به وخیم تر شدن زندگی شهروندان (کاهش ایندکس رشد انسانی) و هم توان نظامی و قدرت سیاسی. ادامه تحریم ها و قطع فروش نفت، همان مسیر عراق است. زمان به نفع ایران نیست.
بخشی از مقاله آقای شهیر:
خطای راهبردی دیگر آیت‌الله خامنه‌ای این است که بدون توجه به تغییر شرایط جهانی نسبت به ۴۰ سال پیش می‌گوید "امام مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد و من هم ممنوع می‌کنم". تا کی؟ تا "جمهوری اسلامی به آن اقتداری برسد که فشار و هوچی‌گری آمریکا رویش تأثیری نگذارد". و طبعا چنین چیزی میسر نیست مگر اینکه ایران اقتصادی قدرتمند داشته باشد. اما تناقض در اینجاست که در ۲۰۰ سال گذشته هیچ کشوری نبوده که با آمریکا در درگیری و کشمکش دائمی باشد و به رشد اقتصادی دست یافته باشد. دو نظام کمونیستی چین و ویتنام نیز که در جدال سرسختانه‌ای با آمریکا بودند، درست به همین دلیل، در عین تضاد با نظام آمریکائی آن کشور را به عنوان شریک درجه اول خود برگزیدند. به قول آقای ظریف "تعامل به معنی رابطه دوستانه نیست. هیچ دو کشوری رابطه کاملا دوستانه ندارند".
Photon آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از Photon بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-15-2019, 08:17 PM   #55
mehdi

تشکرها: 2,743
در 1,710 پست 7,898 بار تشکر شده
Points: 18,699, Level: 86 Points: 18,699, Level: 86 Points: 18,699, Level: 86

نقل قول:
دنبال یک بمب اتمی دیگر باشید، این مکان تخلیه شده است.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-15-2019, 11:26 PM   #56
mehdi

تشکرها: 2,743
در 1,710 پست 7,898 بار تشکر شده
Points: 18,699, Level: 86 Points: 18,699, Level: 86 Points: 18,699, Level: 86

نقل قول:
1-آن جریان تبلیغی که دنبال تبرئه آمریکا هست را میشود از گفتارشان تشخیص داد . گفتار آنها یک ویژگی یکسان دارد .
"ابتدا ترامپ را محکوم میکنند بعد میگویند اما تقصیر خودمان هم بود که زودتر از در دوستی با آمریکا برنیامدیم و اگر با آمریکا دوست شده بودیم اینطور نمیشد "
یک جریان هم وجود دارد علاوه بر اینکه تبلیغی است، منافع مالی بسیار گسترده ای هم در شکست برجام و تحریم کشور دارد. خواسته اش با خواسته های تیم ب (نتانیاهو، بولتون، بن زاید و بن سلمان) هم همسو است.
نقل قول:
2- در باره سوء مدیریت داخلی از جمله قوه قضاییه قبلا هم به صراحت گفته ام و ظاهرا متوجه نشدید برای همین دوباره تکرار میکنم . سوء مدیریت داخلی و از جمله فساد قوه قضاییه ربطی به آمریکا ندارد .
نه تنها این بلکه حتی بحران آب هم به تنش های مان در سیاست خارجی مربوط است.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-15-2019, 11:52 PM   #57
ilia786

تشکرها: 1,962
در 1,355 پست 5,416 بار تشکر شده
Points: 20,927, Level: 91 Points: 20,927, Level: 91 Points: 20,927, Level: 91
Activity: 19%
Activity: 19% Activity: 19% Activity: 19%

نقل قول:
یک جریان هم وجود دارد علاوه بر اینکه تبلیغی است، منافع مالی بسیار گسترده ای هم در شکست برجام و تحریم کشور دارد. خواسته اش با خواسته های تیم ب (نتانیاهو، بولتون، بن زاید و بن سلمان) هم همسو است.

این بخش را با آقا مهدی موافق هستم. ضرر چند ده میلیاردی سالانه تحریم ها و از آن مهمتر مانعی که بر سر ورود فن‌آوری و صنعت به کشور ایجاد می‌کند، دلیل اصلی عدم موفقیت در مبارزه با فساد و گسترش بخش رسمی اقتصاد است.
ilia786 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از ilia786 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-16-2019, 05:39 PM   #58
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,144
در 2,488 پست 13,665 بار تشکر شده
Points: 28,998, Level: 99 Points: 28,998, Level: 99 Points: 28,998, Level: 99
Activity: 33%
Activity: 33% Activity: 33% Activity: 33%

گاهی بهترین پاسخ و راه حل برای یک مساله "عدم طرح آن مساله" است. مثل این است که من بیایم و چاله ای را در وسط حیاط خانه ام حفر کنم و بعد مرتب هرروز برای بیرون کشیدن ماشینم از آن یک "تدبیر فوق العاده" بکار ببرم! این همان پرسشی است که همواره و بالاخص در مورد ایرانی جماعت برای من وجود داشته است. می رود و با آمریکا سرشاخ می شود بعد میاید هنر نمایی می کند و آکروبات می زند تا یکی دو امتیاز از آمریکا بگیرد!! خوب جانم از همان اول نشو! جالب این جاست که اصولا هدف ما، مسیر ما و اساسا هزینه و فایده ما از همان آغاز از طرح این مساله روشن نیست. آنوقت وقتی سوال پیش می آید و می پرسیم که "چرا؟" می گویند عزت ملی و عدم سرسپردگی به بیگانه و چه و چه. خلاصه از این جور چیزهایی که هم تعریفش مبهم است و هم مفهومش از اساس ماهیتی Subjective و نسبی دارد! لذا یک سوال همیشه برای من مطرح بوده است و آن اینکه اصولا مگر تعریف برنده شدن و امتیازگرفتن "تقبل ریسک کمتر و حصول نتیجه بیشتر" نیست؟ مثلا فرض کنید شما بروید و با یک "سوزن" شروع به کندن و حفر زمین بکنید تا شاید به نفت برسید! البته اقدام و "اصرار" شما قابل تقدیر است اما صرف استفاده از سوزن و جان کندن بیشتر، شما را به نفت نزدیکتر نمی کند! یعنی شما قابل تقدیری منتها رفتارت "قابل توجیه" نیست. درستش این است که شما چاره ای بیاندیشی، فن و هنری بکارببری و راهکاری ارائه کنی تا بتوانی حسب آن حجم خاک بیشتری را در ظرف زمانی کمتر و با صرف هزینه ی نازل تری جابجا کنی. بعید می دانم "عقل سلیم" غیر از این را بگوید مگر اینکه موضوع چیز دیگری باشد، مثلا بخواهی سوزن روی دست مانده ات را به ملت قالب کنی یا شخص شخیص خودت را! آنهم فقط بشرطی امکان پذیر است که مخاطبت ساده لوح و ناآگاه باشد.

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-19-2019, 01:10 PM   #59
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Photon نمایش پست ها
بخشی از مقاله آقای شهیر:
خطای راهبردی دیگر آیت‌الله خامنه‌ای این است که بدون توجه به تغییر شرایط جهانی نسبت به ۴۰ سال پیش می‌گوید "امام مذاکره با آمریکا را ممنوع کرد و من هم ممنوع می‌کنم". تا کی؟ تا "جمهوری اسلامی به آن اقتداری برسد که فشار و هوچی‌گری آمریکا رویش تأثیری نگذارد". و طبعا چنین چیزی میسر نیست مگر اینکه ایران اقتصادی قدرتمند داشته باشد. اما تناقض در اینجاست که در ۲۰۰ سال گذشته هیچ کشوری نبوده که با آمریکا در درگیری و کشمکش دائمی باشد و به رشد اقتصادی دست یافته باشد. دو نظام کمونیستی چین و ویتنام نیز که در جدال سرسختانه‌ای با آمریکا بودند، درست به همین دلیل، در عین تضاد با نظام آمریکائی آن کشور را به عنوان شریک درجه اول خود برگزیدند. به قول آقای ظریف "تعامل به معنی رابطه دوستانه نیست. هیچ دو کشوری رابطه کاملا دوستانه ندارند".
بعد از چند روز مشغله کاری فرصتی شد تا خدمت دوستان رسیده و نظرات و ابهاماتم در مورد برخی مطالب جالب توجه را به بحث بگذارم .از حسن توجه تمامی دوستان و سروران گرامی که وقت گذاشته به من پاسخ میدهند سپاسگزارم .
این مطلب آقا شهیر را میشود بصورت جزء به جزء بررسی نمود مثلا اینکه
"اقتدار حکومت به حدی برسد فشار آمریکا رویش هیچ تاثیری نداشته باشد "
به چه معنا هست ؟!
منظور از هیچ تاثیری چیست ؟
الف -اگر واقعا هیچ تاثیر را به معنای مطلق در نظر بگیریم تقریبا هیچ کشوری پیدا نمیشود که فشار آمریکا روی آن بی تاثیر باشد حتی چین و روسیه و بنا براین منتظر بودن برای رسیدن به آن رشد اقتصادی واقعگرایانه نیست .
ب -اما اگر منظور از هیچ تاثیری فقط محدود به عدم ایجاد مخاطره جدی امنیتی هست باید گفت که برای اینکار نیازی به رشد اقتصادی بالا نیست .
ایراد دیگری که به این نوشته وارد است نوشتن نسخه مشابه برای کشورهایی با شرایط جغرافیایی فرهنگی متفاوت است . این تفاوت شرایط جغرافیایی فرهنگی موجب میشود که مقاصد آمریکا در هر ناحیه تفاوت جدی داشته باشد.
اما از همه اینها گذشته آقا شهیر جواب یک پرسش جدی و مهم را به صراحت تاکنون نداده اند یا من نخوانده ام و آن پرسش در واقع همانی هست که فواد ایزدی از ظریف پرسید !
اگر آمریکا بدعهدی کرد چه کنیم ؟!
ایجاد رابطه اقتصادی با هر کشوری از جمله آمریکا بسیار خوب است و ایران هم همانطور که خود آقا شهیر تلویحا گفتند مانعی بر ایجاد روابط اقتصادی با آمریکا نیست اما این دولت آمریکا هست که مانع روابط اقتصادی میشود که بازهم آقا شهیر قبلا گفته اند .
خب حالا اگر به فرض آن موانع سیاسی برطرف شد و آنگاه آمریکا خواست در پوشش روابط اقتصادی دست به دخالت جدی در کشور بزند چه طرحی برای آن دخالت داریم ؟!
اینکه مثل دکتر ظریف مرتب تکرار کنیم نه نمیشود نه نمیشود موجب دفع این خطر نیست !
قدیمی 07-19-2019, 01:17 PM   #60
صادق

نقل قول:

خیلی ممنون آقا مهدی عزیز
1-اصلا انکار نمیکنم که منافع برخی در ادامه تحریم باشد و حتی بنا بر ادعای نیک آهنگ کوثر و نوار منتشر شده منسوب به مکالمه تلفنی ایشان و مهدی هاشمی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی حتی جناب مهدی هاشمی هم منافع خود را در ادامه و تشدید تحریمها میدیده اند .
این نمونه را گفتم تا انحصار منافع تحریم را به یک گروه سیاسی محدود نکنیم .
اما شما بفرمایید این گروه که بقول شما منافع مالی دارد را از چه گفتاری میتوان تشخیص داد و ایراد اصلی و غیرواقع بینانه آن گفتار چیست ؟!
2- بسیار ممنون که حتی فساد قوه قضاییه را ناشی از آمریکا دانستنید .
خودم میتوانم بطور غیر مستقیم و البته اندک قسمتی از فساد قوه قضاییه را به رفتار آمریکا نسبت بدهم که در پاسخ آقا رضا گفتن آن موجب حاشیه روی میشد و از طرفی چون تاثیر غیر مستقیم بود قابل اثبات هم نبود .
اما حالا که شما به صراحت مشکلات قوه قضاییه را به آمریکا نسبت دادید لطف نموده و چگونگی این تاثیر را توضیح دهید . ممنون
قدیمی 07-19-2019, 01:34 PM   #61
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شمشیری نمایش پست ها
گاهی بهترین پاسخ و راه حل برای یک مساله "عدم طرح آن مساله" است. مثل این است که من بیایم و چاله ای را در وسط حیاط خانه ام حفر کنم و بعد مرتب هرروز برای بیرون کشیدن ماشینم از آن یک "تدبیر فوق العاده" بکار ببرم! این همان پرسشی است که همواره و بالاخص در مورد ایرانی جماعت برای من وجود داشته است. می رود و با آمریکا سرشاخ می شود بعد میاید هنر نمایی می کند و آکروبات می زند تا یکی دو امتیاز از آمریکا بگیرد!! خوب جانم از همان اول نشو!
من واقعا نمیدانم چه شواهدی باید نشان داده شود که ایران شروع کننده و حتی ادامه دهنده دشمنی با آمریکا نیست بلکه این زیاده خواهی و قلدری آمریکا بوده است که موجب رفتار عکس العملی ایران شده است !به عبارتی ما خودمان در خانه خودمان چاه نکندیم بلکه قلدری زیادخواه آمده و در اطراف یا داخل خانه ما گودال کنده و همچنان تلاش میکند که گودال بکند .
حالا اگر معتقدید باید جلوی قلدری خم شد و از اینکه حق و حساب زیاده خواهی آمریکا را داد خب به صراحت بگویید .
بفرمایید حق با ایران است اما نمیتوانیم و تمام .
اما اینکه جوری برخورد کنیم که اصلا انگار حضور و دخالت آمریکا در هر جای دنیا اختیار ذاتی این شیطان هست و اصلا مقاومت در برابر زورگویی اشتباه هست را نمیشود توجیه کرد .
جالب اینکه همزمان با توجیه ظلم خارجی به بهانه قدرت خارجی از ظلم داخلی شکایت دارید .
خب اگر ظلم قابل توجیه باشد پس میشود وجود ظلم داخلی را هم توجیه کرد چون ظالم داخلی هم زور بیشتری دارد .

نقل قول:
آنوقت وقتی سوال پیش می آید و می پرسیم که "چرا؟" می گویند عزت ملی و عدم سرسپردگی به بیگانه و چه و چه. خلاصه از این جور چیزهایی که هم تعریفش مبهم است و هم مفهومش از اساس ماهیتی Subjective و نسبی دارد! لذا یک سوال همیشه برای من مطرح بوده است و آن اینکه اصولا مگر تعریف برنده شدن و امتیازگرفتن "تقبل ریسک کمتر و حصول نتیجه بیشتر" نیست؟
شخصا کاری به تعاریفی با قابلیت تبلیغاتی ندارم . شاید اگر برای عوام بخواهم سخنرانی کنم یا کار تبلیغاتی کنم از همین مفاهیم به قول شما ذهنی استفاده کنم .
اما در اینجا که یک تالار گفتگوی سیاسی هست به صراحت میگویم تفاوت دیدگاه من و شما در همین تقبل ریسک کمتر است .
قبلا هم چندین بار به صورتهای گوناگون گفتم و حالا دوباره تکرار میکنم .
با توجه به بدعهدیهای مکرر آمریکا و وجود اسراییل با مقاصد خاص در این منطقه و سرنوشت افرادی مثل قذافی و صدام و حتی محمد مرسی ریسک کمتر فقط با در پیش گرفتن مقاومت برنامه ریزی شده است .
توجه بفرمایید مقاومت عملی احساسی و زود گذر نیست بلکه عملی با برنامه ریزی و طولانی مدت هست . در این شرایط نزدیک شدن بی مهابا به آمریکا موجب فروپاشی خونبار ایران در جهت مقاصد اسراییل خواهد شد .
2 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-19-2019, 06:13 PM   #62
شمشیری

شمشیری's Avatar

نقل قول:
من واقعا نمیدانم چه شواهدی باید نشان داده شود که ایران شروع کننده و حتی ادامه دهنده دشمنی با آمریکا نیست بلکه این زیاده خواهی و قلدری آمریکا بوده است ......
قلدری جزئی از ذات قدرقدرتی است. حاکمیت ایران حتی اگر "نصف آمریکا" هم قدرت نظامی و اقتصادی و برش سیاسی داشت که قطعا ندارد، تا مورچه های روی زمین هم از دستش در امان نبودند. شما همین الان بینید آقای نصرالله چگونه با داشتن چهار تا موشک عاریه ای و استجیاری که متعلق به تکنولوژی چند سال پیش روسیه است دارد موجودات اطرافش را تهدید به نیستی و نابودی می کند. مصاحبه ی اخیرش را ببینید چون واقعا انسان انگشت بدهان می ماند.

نکته ی بعدی اما در طریقه ی نگرش کلان برخی به امر سیاست برمیگردد. شما سیاست را مدرسه ای و ایدئولوژیکی نگاه می کنید و لذا مرتب برایتان سوال پیش می آید که چرا فلانی قلدر است و چرا حرف و عملش یکی نیست و چرا مثلا دروغ می گوید؟ درصورتیکه دنیا از این دیدگاه شما سالهاست عبور کرده است و به بلوغی رسیده است که سیاست شده یک صفحه ی شطرنج که در آن سود، زمان و ریسک حرف اول را می زند. شما واقعا فکر می کنید بیشتر از ویتنامی و چینی از آمریکا بیزارید؟

یک مساله ی دیگر هم هست که نباید مغفول بماند. ببینید الان در این شرایط کنونی همه بلا استثنا دارند از موضوعی بنام ایران سود می برند. روسیه و چین از یک سو، آمریکا و فروش اسلحه اش از سوی دیگر، عربستان و امارات و ترکیه از فرار سرمایه اش از سوی دیگر، همه اینها یک طرف، ژن های خوب و آقازاده ها هم که چه حاجت به بیانند؟ آنها که دارند مانند لشگری از زالوها و کاملا بطور بی وقفه و بدون تنفس و تا خرخره شیره ی اقتصاد را می مکند. تنها یک عده و گروه هستند که فعلا دارند در این نمایشنامه ی بی دروپیکر ضرر می دهند و زیر دست و پای این عزیزان "تلف" می شوند و البته آنها کسی نیستند جز "ملت شریف اما نگون بخت ایران". همان مردم عادی کوچه بازاری که وقتی در خیابان و تاکسی و فلان مغازه که میروی، خطها و خراشهای عمیق زندگی را میبینی که با بیرحمی هرچه تمام تر روی صورتشان حک شده است. جالب اینجاست که به شکرانه ی معجزات محیرالعقول این حاکمیت، بار سنگین "منتِ" برخورداری از عزت و استقلال هم برگرده شان سنگینی می کند آنهم درست در حالیکه در همان لحظه فرزندی یا پسرخاله ای دارد با ولع هرچه تمام تر شیره ی این ملت را قورت قورت نوش جان می کند.

متاسفانه این بازی فعلی خاورمیانه شده است مانند مسابقات کشتی کج نمایشی آمریکایی. مبارزه های نمایشی پولهای میلیاردی را نصیب برگزار کنندگانش می کند با این تفاوت که در این بازی ها تماشاگران بابت پرداخت هزینه، حداقل از "هیجان تماشا" لذت می برند درحالیکه ملت ایران فقط باید با زجر و حسرت آب شدن و دود شدن تدریجی سرنوشتشان را بدون اینکه دستشان به جایی بند باشد با ترس و توهم به نظاره بنشینند.

6 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-19-2019, 07:10 PM   #63
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شمشیری نمایش پست ها
قلدری جزئی از ذات قدرقدرتی است. حاکمیت ایران حتی اگر "نصف آمریکا" هم قدرت نظامی و اقتصادی و برش سیاسی داشت که قطعا ندارد، تا مورچه های روی زمین هم از دستش در امان نبودند. ...

نکته ی بعدی اما در طریقه ی نگرش کلان برخی به امر سیاست برمیگردد. شما سیاست را مدرسه ای و ایدئولوژیکی نگاه می کنید و لذا مرتب برایتان سوال پیش می آید که چرا فلانی قلدر است و چرا حرف و عملش یکی نیست و چرا مثلا دروغ می گوید؟ درصورتیکه دنیا از این دیدگاه شما سالهاست عبور کرده است و به بلوغی رسیده است که سیاست شده یک صفحه ی شطرنج که در آن سود، زمان و ریسک حرف اول را می زند. شما واقعا فکر می کنید بیشتر از ویتنامی و چینی از آمریکا بیزارید؟
یک داستانی هست که مرحوم نوذری گفت که در شهری قدیمها حمامی بوده که براساس پول پرداختی مشتری ردیف بندی بوده . در ردیفهای بالا اعیان می نشستند و پایین ها عوام . در طبقه بالا طرف میتوانست لخت مادرزاد شود و دلاک ماهری کیسه بکشد و از حقوق مشتری طبقه بالا هم این بود که اگر گاز صدا داری بروز میداد ایرادی نداشت .
یک بار یک پینه دوز با مدتها مرارت و پس انداز کردن بالاخره پول قسمت اعیان را تهیه کرد و روز جمعه به حمام رفت و پول را به حمامی پرداخت و به طبقه بالا رفت لخت مادرزاد شد و دلاک را صدا کرد . دلاک که پینه دوز را میشناخت و از کیسه کشی او خوشش نمی آمد با اکراه شروع به کار کرد . در این میان پینه دوز برای استفاده هرچه بیشتر از حقوق خود شروع به برون دادن گاز های صدا دار از روده کرد .
دلاک که حوصله اش سر رفته بود به اعتراض گفت : خودت را جمع کن این چه کاریست که میکنی !؟
پینه دوز جواب داد : به تو چه پول دارم میگوزم
==========
حالا در این مدرسه سیاست شما هم فرض کنید که اگر آمریکا پول دارد و میگوزد خب حکومت ایران هم ادعا دارد پول کافی برای انجام عمل مشابه دارد و نمیشود ایرادی گرفت .
وقتی خروجی مدرسه سیاست عدم توجه به تعهدات باشد پس دیگر جایی برای ابراز نگرانی برای تلف شدن ملت نگون بخت ایران باقی نمیماند چون طرف قدرتمند میتواند تعهدات خود را زیر پا بگذارد .

از طرفی هنوز اون نحوه هزینه و فایده سرجایش هست که قبلا گفتم و بی توجه به آن گذشتید برای همین دوباره کپی پیست میکنم

با توجه به بدعهدیهای مکرر آمریکا و وجود اسراییل با مقاصد خاص در این منطقه و سرنوشت افرادی مثل قذافی و صدام و حتی محمد مرسی ریسک کمتر فقط با در پیش گرفتن مقاومت برنامه ریزی شده است .
توجه بفرمایید مقاومت عملی احساسی و زود گذر نیست بلکه عملی با برنامه ریزی و طولانی مدت هست . در این شرایط نزدیک شدن بی مهابا به آمریکا موجب فروپاشی خونبار ایران در جهت مقاصد اسراییل خواهد شد .
این کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-20-2019, 12:00 PM   #64
شمشیری

شمشیری's Avatar

تاریخ قضاوت خواهد کرد:

نقل قول:
حاکمیت ایران حتی اگر "نصف آمریکا" هم قدرت نظامی و اقتصادی و برش سیاسی داشت که قطعا ندارد، تا مورچه های روی زمین هم از دستش در امان نبودند.

آقا صادق: سکوت

نقل قول:
شما واقعا فکر می کنید بیشتر از ویتنامی و چینی از آمریکا بیزارید؟

نقل قول:
تنها یک عده و گروه هستند که فعلا دارند در این نمایشنامه ی بی دروپیکر ضرر می دهند و زیر دست و پای این عزیزان "تلف" می شوند و البته آنها کسی نیستند جز "ملت شریف اما نگون بخت ایران".

نقل قول:
هزار تا مورد دیگر...

نقل قول:
تعریف و تمجید یک مجری الجزیره..

آقا صادق: هیجان زده و خوشحال

نتیجه گیری:
صادق جان می گویید که "نمی خواهید صدام و قذافی شوید..". باور کنید تنها راهش یک چیز است، در برابر ظلم سکوت نکنید. اگر مردم فلسطین انسانند، مردم ایران "چی" هستند؟ پس قذافی و صدام نباشیم.

این کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-20-2019, 01:11 PM   #65
صادق

نقل قول:
حاکمیت ایران حتی اگر "نصف آمریکا" هم قدرت نظامی و اقتصادی و برش سیاسی داشت که قطعا ندارد، تا مورچه های روی زمین هم از دستش در امان نبودند.
اگر آنروز شد در باره اش حرف میزنیم .
نقل قول:
شما واقعا فکر می کنید بیشتر از ویتنامی و چینی از آمریکا بیزارید؟
اصلا موضوع بیزار بودن یا نبودن نیست ! موضوع وجود تهدید امنیتی آنی هست ! اگر فکر میکنید مشکل آمریکا و ایران صرفا ناشی از احساس هست صریحا بفرمایید تا بدانیم بر سر چه گفتگو کنیم
نقل قول:
تنها یک عده و گروه هستند که فعلا دارند در این نمایشنامه ی بی دروپیکر ضرر می دهند و زیر دست و پای این عزیزان "تلف" می شوند و البته آنها کسی نیستند جز "ملت شریف اما نگون بخت ایران".
کسی منکر مشکلات مردم نیست فقط اختلاف نظر در نحوه حل مشکلات مردم هست . من معتقدم ریشه مشکلات مردم قوانین نادرست و یا اجرای نادرست قوانین است و ربطی چندانی به آمریکا ندارد .
من معتقدم اگر اینقدر که برخی تلاش میکنند که رفتار زورگویانه آمریکا را توجیه کنند در جهت تصحیح قوانین یا اجرای آن تلاش میکردند نتیجه بهتری برای مردم ایران حاصل میشد .
نقل قول:
هزار تا مورد دیگر...
به موارد فوق نپرداختم چون حاشیه به این سرنگار بود اما اگر واقعا نیاز میدانید آن موارد را هم بگویید تا سکوت نکنم
نقل قول:
تعریف و تمجید یک مجری الجزیره..
به نظر شما این خوشحالی از تمجید مجری شبکه الجزیره خیلی بد است که چند بار تکرار کردید ؟! اگر اینطور فکر میکنید علت بد بودن آنرا توضیح دهید !
نقل قول:
صادق جان می گویید که "نمی خواهید صدام و قذافی شوید..". باور کنید تنها راهش یک چیز است، در برابر ظلم سکوت نکنید. اگر مردم فلسطین انسانند، مردم ایران "چی" هستند؟ پس قذافی و صدام نباشیم.
اولا به صدام و قذافی محمد مرسی را اضافه کنید .
ثانیا علت ساقط شدن صدام و قذافی توسط آمریکا و اروپا ظلم آنها نبود بلکه ندانستن سیاستها و مقاصد آمریکا و اروپا بود .
وگرنه حکام سعودی و تازه ترین آنها بن سلمان یا مبارک یا جانشین آن السیسی هم از ظلم هر جا صلاح دانستند فرو گذار نکردند . خوب است بدانید که بعد از کودتای السیسی در مصر فقط یک قلم بیش از 3000 نفر ناپدید شدند ! این به غیر از دستگیری های علنی و رفتن تانک روی تظاهرکنندگان مصری بود .
تمام سعی من این است که بازهم به آمریکا اعتماد نکنیم .برای همین شروع سرنگار را " نهایت اعتماد به کدخدا " انتخاب کردم .
خب حالا که پاسخ صریح به ابهامات شما دادم شما پاسخی صریح به این بخش بفرمایید
نقل قول:
از طرفی هنوز اون نحوه هزینه و فایده سرجایش هست که قبلا گفتم و بی توجه به آن گذشتید برای همین دوباره کپی پیست میکنم

توجه بفرمایید مقاومت عملی احساسی و زود گذر نیست بلکه عملی با برنامه ریزی و طولانی مدت هست . در این شرایط نزدیک شدن بی مهابا به آمریکا موجب فروپاشی خونبار ایران در جهت مقاصد اسراییل خواهد شد .توضیح آنکه به فرض ما طبق خواسته آمریکا تسلیم شدیم خب چه تضمینی هست که آمریکا و اسراییل برای فروپاشی ایران از طریق ایجاد جنگ داخلی اقدام نکنند ؟!
حتما میدانید اگر ما گرگ را گاز نگیریم دلیل نمیشود که گرگ هم ما را گاز نگیرد
این کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-20-2019, 11:17 PM   #66
عادل

تشکرها: 11,146
در 1,030 پست 4,885 بار تشکر شده
Points: 13,656, Level: 76 Points: 13,656, Level: 76 Points: 13,656, Level: 76
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%

معجزه هزاره سوم، جناب احمدی نژاد، هم توصیه به مذاکره مستقیم با ترامپ کرده اند. ظاهرا کدخدا را برای مذاکره قابل اعتماد دانسته اند
عادل آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از عادل بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-21-2019, 08:15 AM   #67
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط عادل نمایش پست ها
معجزه هزاره سوم، جناب احمدی نژاد، هم توصیه به مذاکره مستقیم با ترامپ کرده اند. ظاهرا کدخدا را برای مذاکره قابل اعتماد دانسته اند
ما درون را بنگریم و حال را
نی برون را بنگریم و قال را

اینجا بعنوان یک تالار گفتگوی سیاسی براساس منابع و استدلال صحبت میشود .به صرف گفته یک شخصیت حرفی قابل قبول یا غیر قابل قبول نیست .
ضمنا اگر به توجیه احمدی نژاد در باره مذاکره با ترامپ توجه کنید ضعف استدلالی مشخص هست .
توجه داشته باشید من مذاکره مخفیانه را رد نمیکنم که ممکن است همین حالا هم در جریان باشد اما مذاکره علنی آنهم با این شدت و حدت که برخی دوستان آنرا توصیه میکنند را کاری عاقلانه نمیدانم چون با توجه به قدرت رسانه ای حریف تنها دستاویزی برای تشدید جنگ روانی میشود .
همین حالا ترامپ از یک معاهده مصوب شورای امنیت و نتیجه چندین سال مذاکره خارج شده و تازه در نظر برخی نه تنها مقصر نیست که تازه ایران بدهکار هم شده که چرا بعد از برجام به سرعت کشور نرمال نشده ( یادآوری میشود مثلا عربستان کشور نرمال است !) .
حالا فرض کنید دو تا عکس تبلیغاتی هم ترامپ با رییس جمهور ایران گرفت بعد ببینید چطور ایران را محکوم میکنند که چرا سوپرنرمال نمیشود !
2 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-22-2019, 04:58 AM   #68
No Fear

No Fear's Avatar

تشکرها: 1,444
در 732 پست 1,792 بار تشکر شده
Points: 10,285, Level: 67 Points: 10,285, Level: 67 Points: 10,285, Level: 67

نقل قول:
توجه داشته باشید من مذاکره مخفیانه را رد نمیکنم که ممکن است همین حالا هم در جریان باشد اما مذاکره علنی آنهم با این شدت و حدت که برخی دوستان آنرا توصیه میکنند را کاری عاقلانه نمیدانم چون با توجه به قدرت رسانه ای حریف تنها دستاویزی برای تشدید جنگ روانی میشود .
ه[/i][/size]
این دیدگاه بسیار غیر منطقی و بر خلاف اصول دمکراسی می‌باشد. در همه جای دنیا مردم از دولت‌هایشان انتظار شفافیت دارند. اگر ایران سابقه مذاکرات مخفیانه دارد، دلیل بر درستی این قضیه نمیباشد. شما به جای اینکه خواستار شفافیت دولت و حکومت باشید و در مسائلی مانند برجام، به رای مستقیم مردم رجوع کنید و از این دیدگاه دفاع کنید، از مذاکرات مخفیانه دفاع می‌کنید. اصلا چه چیزی باعث شده که شما به مذاکره کنندگان ایرانی تا این حد اعتماد داشته باشید که حافظ منافع ایران باشند آن هم در مذاکرات مخفیانه! مگر در قرارداد الجزایر منافع ایران حفظ شد؟ مگر در قبول قطعنامه ۵۹۸ منافع ایران حفظ شد و عراق به عنوان متجاوز شناخته شد تا ایران غرامت بگیرد؟ در همین برجام هم نتوانستیم بر اساس مفاد برجام از آمریکا در دادگاه لاهه شکایت کنیم و به استناد به قانون دیگری به جا مانده از دوران پهلوی از آمریکا در دادگاه لاهه شکایت کردیم. تا این حد وضع خراب است. تیم کنونی سیاست خارجی ایران به گواه بسیاری از مجرب‌ترین تیم‌های دیپلماسی کشور بشمار میرفت و بسیاری از دوستان دواتیشه از آنها دفاع میکردند. دوستانی که ادعای دمکرات بودن داشتند، از سانسور مطبوعات و سانسور صدا‌های مخالف در دوران تصویب برجام دفاع میکردند (در همین فروم). چیزی شبیه همین کاری که شما پیشنهاد می‌کنید و خواستار مخفیانه بودن مذاکرات میشوید. همین الان هم کسی متن کامل و واقعی برجام را در ایران نخوانده است ولی همه ادعا میکنند که آمریکا مفاد برجام را نقص کرده است.

روشن است که دولت‌های مختلف در جمهوری اسلامی از کفایت لازم در تدوین قرارداد‌های خارجی برخوردار نبوده و نیستند. این یک واقعیت است که نتیجه آن جلوی چشم مان می‌باشد. حالا با چنین پیشینه‌ای مذاکرات مخفیانه چه معنی دارد؟ پایبندی به اصول دمکراسی هم پیش کشتان.
No Fear آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از No Fear بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-22-2019, 08:12 AM   #69
فرزاد

فرزاد's Avatar

تشکرها: 30,888
در 4,915 پست 27,177 بار تشکر شده
Points: 56,630, Level: 100 Points: 56,630, Level: 100 Points: 56,630, Level: 100

نقل قول:
نوشته اصلی توسط No Fear نمایش پست ها
این دیدگاه بسیار غیر منطقی و بر خلاف اصول دمکراسی می‌باشد. در همه جای دنیا مردم از دولت‌هایشان انتظار شفافیت دارند. اگر ایران سابقه مذاکرات مخفیانه دارد، دلیل بر درستی این قضیه نمیباشد..
نوفیر جان شاید استدلال شما درمورد کشورهای دموکراتیک صدق کند اما واقعیت این است که اینجا ایران است و تابع قواعد معمول نیست.
فقط بخاطر منافع زودگذر جناحی و کاسبی و غیره در اوج مذاکرات فیلشان یادهندوستان میکند که موشک هواکنند و رویش شعار بنویسند.
عشقشان میکشد فلان سفارت خانه را آتش بزنند و باغ فلان سفارت را اشغال کنند.
مذاکره کننده بدبخت هم میماند که در این نزاع و گیر و دار ، سپر را رو به جلو ببندد یا پشت!
لذا بهتر است عقلا و نخبه های قوم کارشان را پشت درهای بسته انجام دهند وهمین بس که موقع گزارش دادن و مشورت با بزرگتر را فراموش نکنند.
بقول پدرخانم آقا شهیر وقتی یک چرخ قطار از ریل خارج شد کار جور نمیشود و حتما باید چرخ دیگر هم خارج شود(نقل به مضمون)
فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-22-2019, 10:35 AM   #70
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط فرزاد نمایش پست ها
نوفیر جان شاید استدلال شما درمورد کشورهای دموکراتیک صدق کند اما واقعیت این است که اینجا ایران است و تابع قواعد معمول نیست.
فقط بخاطر منافع زودگذر جناحی و کاسبی و غیره در اوج مذاکرات فیلشان یادهندوستان میکند که موشک هواکنند و رویش شعار بنویسند.
چون آزمایش موشکی و شعار نویسی روی آن بعنوان عاملی برای تضعیف برجام تبلیغ میشود این سئوال را میپرسم !
به نظر شما اگر خود اوباما یا مشابه آن رییس جمهور آمریکا بود و ایران هم روی موشک شعار ننوشته بود به نظر شما آمریکا از برجام خارج میشد یا نه ؟!
سرنگار مرتبط :
آیا واقعا ترامپ از لج اوباما از برجام خارج شد ؟! یا خروج آمریکا از برجام برنامه ریزی شده بود فقط بصورت دیگر !

قدیمی 07-22-2019, 10:32 PM   #71
No Fear

No Fear's Avatar

تشکرها: 1,444
در 732 پست 1,792 بار تشکر شده
Points: 10,285, Level: 67 Points: 10,285, Level: 67 Points: 10,285, Level: 67

نقل قول:
نوشته اصلی توسط فرزاد نمایش پست ها
بهتر است عقلا و نخبه های قوم کارشان را پشت درهای بسته انجام دهند وهمین بس که موقع گزارش دادن و مشورت با بزرگتر را فراموش نکنند.
)

...

بهتر است که در موضوعاتی که سرنوشت ملت به آن گره خورده است، مشارکت حد اکثری مردم در قبال چنین تصمیم هائی در قالب رفراندوم در نظر گرفته شود آن هم در فضأیی که بدون سانسور مطبوعات، مردم کاملا در جریان مذاکرات قرار گرفته باشند.

این دیدگاه که باید برجام به رفراندوم گذشته شود و مردم باید در مورد آن تصمیم بگیرند در فضای سیاسی ایران وجود داشت و عملا از سوی جریان منتسب به پوپولیست بودن دنبال میشد و موضع رسمی آنان بود. هنوز هم هست. این یکی از مزیت‌های پوپولیسم می‌باشد که بدون اتکا به زد و بند‌های جناحی و حزبی، به شدت متکی به آرای مردم است. اصلا اصطلاحی مانند " عقلا و بزرگان قوم" دارای تعریف سیاسی نمیباشد و نا مفهوم است. ما چنین چیزی در قانون اساسی نداریم بنابرین بنا کردن دیدگاه سیاسی مان بر روی موجوداتی که وجود قانونی ندارند، بی‌معنی است.
No Fear آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از No Fear بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-23-2019, 10:19 AM   #72
masoud

تشکرها: 2,630
در 166 پست 1,050 بار تشکر شده
Points: 8,222, Level: 61 Points: 8,222, Level: 61 Points: 8,222, Level: 61
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط عادل نمایش پست ها

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 02:46 PM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.