آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار فرهنگ و هنر > تالار فرهنگ

پاسخ
    نمایش ها: 4550 - پاسخ ها: 8  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 08-20-2015, 12:14 AM   #1
Azad

Azad's Avatar

تشکرها: 327
در 4,100 پست 12,161 بار تشکر شده
Points: 51,073, Level: 100 Points: 51,073, Level: 100 Points: 51,073, Level: 100
Activity: 30%
Activity: 30% Activity: 30% Activity: 30%
پیش فرض بازگشت داعش به عصر برده‌داری وحشی

روهی که دوران قرون وسطی را بیشتر دوست دارد
بازگشت داعش به عصر برده‌داری وحشی

وحشت ما این است که این افکار نو قرون وسطایی به ما درس‌هایی درباره تحول عقایدمان و این که چه تاثیری در دوران مدرن دارند، بدهد. این مسئله با آگاهی رنج‌آوری شروع می‌شود که ما یک و نیم قرن اوضاع چندان روشنی در مقایسه با داعش نداشتیم.
نویسنده: نوآه فلدمن
دیپلماسی ایرانی: حدود 150 سال قبل بود که قوانین ایالات متحده برده داری زنان و دختران توسط اربابان را ممنوع کرد. تقریباً تمام جوامع مدرن مسلمان در قرن گذشته برده داری را لغو کرده اند. بنابراین چرا داعش زمان را به عقب برگردانده و به طور فعال اسارت زنان ایزدی را تشویق می کند و با استفاده از تفسیر قوانین کلاسیک به آنها تجاوز می کند؟
هدف اولیه داعش پول یا رابطه جنسی نبوده اما فرستادن این پیام بود که آنها جامعه آرمانی اسلامی را به وجود آورده اند. آنها می خواهند به گذشته برگردند، یعنی روزهایی که مسلمانان اولیه وجود داشتند. آنها دوران قرون وسطی را بیشتر دوست دارند.
وحشت ما این است که این افکار نو قرون وسطایی به ما درس هایی درباره تحول عقایدمان و این که چه تاثیری در دوران مدرن دارند، بدهد. این مسئله با آگاهی رنج آوری شروع می شود که ما یک و نیم قرن اوضاع چندان روشنی در مقایسه با داعش نداشتیم.
برده داری در ایالات متحده مربوط به دوران باستان نیست. ما هنوز در حال مواجهه با عواقب آن هستیم و این مسئله خودش را در نابرابری های نژادی مداوم نشان داده است. ما نباید تاریخ برده داری آمریکا را از یاد ببریم، به ویژه نیم قرن قبل از لغو آن که یکی از وحشی ترین سیستم های برده داری در تاریخ بشر ثبت شده است. تاریخ برده داری در اسلام در مقایسه با این دوران بسیار خفیف است.
برده های آفریقایی نه تنها برای افزایش بازدهی شان در مزارع پنبه مورد شکنجه قرار می گرفتند، بلکه زنان مورد تجاوز سیستماتیک و قانونی قرار می گرفتند. همکار من آنت گوردون رید، در دانشگاه هاروارد در مقاله اش نشان داده است که سالی همینگز و توماس جفرسون، روابط پیچیده و دو طرفه ای به عنوان برده و ارباب داشته اند. وی در مقاله اش به این موضوع اشاره می کند که برده داری در ایالات جنوبی قبل از این که به زور متوقف شود، به طور وحشیانه ای به اوج خودش رسیده بود.
این چیزی است که ما در ایالات متحده آن را تحریم کرده ایم و نسبت به آن دافعه داریم. و البته به درستی متوجه شده ایم که برده داری و تجاوز جنسی از نظر اخلاقی مورد تایید نیستند. این اقدامات بشر و عواقب آن در صورت لزوم باید با استفاده از زور متوقف شود.
فرآیند قبول اشتباهاتمان است که موجب شده ما امروز مدرن شویم. ما امروز ایده هایی را داریم که اجداد ما به سختی آنها را به رسمیت می شناختند و ما به این مسئله باور داریم که ایده های قدیمی ما نه تنها غلط هستند، بلکه به طرز وحشتناکی غلط بوده اند. آدم های معاصر آماده این شده اند که بگویند پدران ما و پدران پدران ما، گناهکار بوده اند.
ما به عنوان مردم دوران مدرن، همیشه فکر می کنیم که وقتی چیزی را تغییر می دهیم بهتر می شود. بعضی اوقات اشتباه می کنیم. این امر در دوران مدرن به سادگی می تواند اتفاق بیفتد و شامل یک سری بهبود های تدریجی است. از افراط گری در انقلاب فرانسه و روسیه تا وحشت فاشیسم و توتالیتاریسم، عصر مدرن با نمونه هایی از مدرنیسم اشتباه روبه رو بوده است. واقعیت این است که هر چیزی که جدید باشد و خوب به نظر برسد، هیچ تضمینی وجود ندارد که اخلاقی هم باشد.
اما بخشی از این مدرن بودن مربوط به رسمیت شناختن اجماعی بر سر ظهور شیوه های نادرست گذشته همانند برده داری است. داعش، زنان را به بردگی می گیرد تا به جهان نشان دهد که این ایده ای که جهان مدرن با آن مخالف است و اکثریت مسلمانان هم همین نظر را دارند، از نظر آنان ایرادی ندارد. تنها واکنش مناسب، پاسخ مدرن به آن وحشت و تعهد به انجام کاری درباره آن است.
منبع: بلومبرگ ویو/ مترجم: حسین هوشمند
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-20-2015, 10:28 AM   #2
Lantern

Lantern's Avatar

تشکرها: 937
در 320 پست 708 بار تشکر شده
Points: 4,751, Level: 44 Points: 4,751, Level: 44 Points: 4,751, Level: 44
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : بازگشت داعش به عصر برده‌داری وحشی

من از زاويه ديگري به اين موضوع نگاه ميكنم
"شهوت راني همراه با خشونت " كه لذتي بس وافر براي ميليون ها حيوان انسان نما در طول تاريخ بشر داشته است! و عمده حاكمان تاريخ نيز بعضا بسيار از آن به عنوان سيستم پاداش دهي كارآمد براي درندگان تحت امر خود بكار برده و مي برند!

اين داستان هايي كه جامعه شناسانان تي تيش ماماني غربي و بعضا شرقي در راستاي خلوص نيت و براي رضاي خدا و اشاعه يك روش زندگي و هزار بهانه ديگر سر هم مي كنند تا به اصطلاح اين رفتار هاي درندگان را تبين كنند پشيزي براي من ارزش ندارد. موضوع خيلي ساده است وقتي نظام هاي سياسي فرو مي ريزند اين وحشي هاي انسان نما آزاد مي شوند و به انسانها خصوصا زن ها حمله مي كنند. در بسياري نقاط دنيا وقتي زلزله اي مهيب رخ مي دهد ابتدا غارت اموال سپس تجاوز به زنان صورت مي پذيرد امداد گران بين اللملي صليب سرخ و هلال احمر بهتر مي دانند! شرم آور است ولي بياد مي آورم سالها پيش مطلبي را خواندم كه زني نه ماه بعد از ز وقوع زلزله (يا شايد سيل يادم نيست) كه همسر خود را از دست داده بود فرزندي بدنيا مي آورند و بسياري از خويشان و دوستانش خوشحال بوده اند كه يادگاري از همسرش برايش مانده ولي وي بشدت افسرده بوده است و نهايتا جايي اعتراف مي كند كه همسرش قادر به توليد مثل نبوده است و اين فرزند حاصل تجاوز يك فرد ناشناس در همان ساعات اوليه وقوع آن حادثه طبيعي است!
صرب ها كه يادمان نرفته اعمال ننگين خود را اينگونه تعريف مي كردند تا با تجاوز به زنان بوسنيايي در واقع دارند آنها را شكنجه مي دهند !!
هميشه براي ديو صفتي بهانه اي است.
به چهره اين زن جوان آمريكايي كه بخاطر آمريكايي بودنش به دست ما رسيده نگاه كنيد(صد البته هزاران زن بي كس كار بيچاره هر روزه در سراسر دنيا مورد چنين تجاوز هايي قرار مي گيرند اما تصويري از آنها به دست ما نمي رسد) چون بر رويي داشته و آمريكايي بوده حكم دختران خانواده هاي سلطنتي مغلوب شده در اعصار گذشته را داشته و طبعا به آن مرد خرس پيكر ديو سيرت ، سركرده داعش تقديم شده است !
3 کاربر از Lantern بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-20-2015, 04:23 PM   #3
Azad

Azad's Avatar

Points: 51,073, Level: 100 Points: 51,073, Level: 100 Points: 51,073, Level: 100

اعترافات تکان‌دهنده یک زن تاجیکی فراری‌ از داعش

شما چطور سر از سوریه درآوردید؟

من تا کلاس چهارم دبستان درس خواندم و به‌سختی می‌توانم بنویسم و بخوانم. پدرم معلول و مادرم خانه‌دار است. پدر و مادرم توانایی مالی نداشتند که من و دیگر خواهران و برادرانم را به مدرسه بفرستند بطوریکه هیچ‌کدام از اعضاء خانواده ما حتی دیپلم دبیرستان هم ندارد. چون شوهرم کارگر بود برای کسب درآمد و زندگی بهتر به شهر "کراسنادار" روسیه مهاجرت کردیم. ما یک سال در روسیه زندگی کردیم تا اینکه یک روز تلویزیون جنگجویان داعش را در حال نبرد نشان داد و ناگهان شوهرم شریف گفت من می‌خواهم به سوریه بروم و درراه داعش بجنگم. من از این حرف شوکه شدم و باورم نمی‌شد که آدم مهربان، آرام و قابل‌اعتمادی مثل شریف این حرف را زده باشد. من همیشه آرزوی یک خانواده آرام و بی حاشیه را داشتم. وقتی شوهرم با مخالفت شدید من روبرو شد ساکت شد و من خودم هم فکر می‌کردم که شوخی بود. شریف آدم مذهبی و از خانواده مذهبی بود و حتی در روسیه هم نماز و مسجد را ترک نمی‌کرد. پول بسیار کمی به دست می‌آورد و به‌سختی اجاره خانه را پرداخت می‌کردیم. اما یک روز شریف به من گفت می‌خواهد به ترکیه برود و عملاً من را در برابر عمل انجام‌شده قرارداد. بعد از یک ماه از ترکیه به من زنگ زد و گفت در استانبول کار پیدا کردم.

پس شما هم به استانبول رفتید؟

من از استانبول خیلی خوشم می‌آمد و به آنجا رفتم و در استانبول شریف را ملاقات کردم. سپس سوار اتوبوس شدیم و باکمال تعجب دیدم که اتوبوس دارد از شهر خارج می‌شود و شریف هم اصلاً به سؤال‌های من جواب نمی‌داد. یک شبانه‌روز درراه بودیم تا اینکه به مکانی رسیدیم و آنجا سوار ماشین دیگری شدیم که ما را به بیابان بردند در آنجا پیاده شدیم و شوهرم به من گفت تا جان در بدن داری فرار کن. فقط فرار کن الآن وقت سؤال پرسیدن نیست. ما چهار نفر بودیم و با تمام قوا پا به فرار گذاشتیم چون ماه رمضان بود از گرسنگی و تشنگی رمقی برایم نمانده بود. با گریه از شریف سؤال کردم اینجا کجاست؟ او گفت اینجا سوریه است و این خوشبختی و شانس بودن در سوریه نصیب هرکسی نمی‌شود. من داد کشیدم که من را فریب دادی ولی او با خونسردی جواب داد اگر دوست نداری می‌توانی برگردی. من به اطرافم نگاه کردم همه‌جا بیابان بود چون زبان عربی و ترکی بلد نبودم برگشتن برای من سخت بود. من چاره‌ای جز کنار آمدن با شرایط پیش‌آمده نداشتم. سرانجام افراد ناشناسی ما را ملاقات کردند و به مخروبه‌ای بردند که دو برادر عرب با زن‌هایشان در آنجا زندگی می‌کردند بعد از یک هفته ما را به مکان دیگری بردند. اطراف کوه بود و دریغ از یک‌ذره سرسبزی.

شوهرتان چه کار می‌کرد؟

من تقریباً او را نمی‌دیدم؛ من با زن‌های دیگر زندگی می‌کردم؛ آنجا زنان عرب، ازبک، روس و چچنی بودند. شوهرم هر هفته یک‌بار به من سر می‌زد و گاهی اوقات هم هر دو هفته یک‌بار مقداری سیب‌زمینی و ماکارونی می‌آورد. فقط زنان در خانه می‌ماندند، مردها شبانه‌روز در حال جنگ برای داعش بودند. هنگامی‌که هواپیماها بمب می‌انداختند همه ما در یک اتاق جمع می‌شدیم و با فریاد برای نجات یافتن از خدا کمک می‌خواستیم. صدای گریه کودکان بیش از همه، جو را غمگین می‌کرد. نمی‌توان با کلمات فضای بی‌رحمانه داعشی ها را بیان کرد. ما هرلحظه فکر می‌کردیم که کشته می‌شویم یا زنده می‌مانیم و از شوهرانمان ناراحت بودیم که چرا ما را به این مصیبت گرفتار کردند. بیرون آمدن از خانه‌ها برای زن‌ها ممنوع بود؛ دارو نبود؛ محصولات غذای اصلاً نداشتیم؛ شبانه‌روز توی خانه‌ها بودیم. صحبت کردن، خندیدن و گردش کردن با مردان در قانون داعشی برای زنان ممنوع است. در هر اتاق شش نفر زندگی می‌کرد، فرش، کولر، برق نداشتیم و آب هم فقط به‌اندازه پختن غذا داشتیم. در فصل تابستان، گرما و مگس امان ما را بریده بود؛ در زمستان نیز هوا بسیار سرد بود نه لباس گرم داشتیم و نه سیستم گرمایشی. من واقعاً جهنم را در سوریه در پناهگاه‌های داعش با چشمان خودم دیدم و حس کردم.

کودکان اکثراً مریض می‌شدند و در مقابل چشمان مادرشان از درد ناله می‌کردند. چون دارو، دکتر و داروخانه وجود نداشت. مردان داعشی با ما بسیار بدرفتار می‌کردند، اگر روبند به صورتمان نمی‌زدیم کتکمان می‌زدند. داعشی‌ها به زن به‌عنوان یک انسان نگاه نمی‌کنند. طی مدت اقامتم در سوریه، حتی یک‌بار با پدر و مادرم صحبت نکردم. ما کاملاً زندان بودیم و همه‌چیز را برای ما ممنوع کردند. علاوه بر این داعشی ها هرماه خانه‌های ما را تغییر می‌دادند. شوهرم بعد از یک ماه برگشت وقتی او را دیدم ابتدا نتوانستم بشناسم، بدنش غرق خون بود، رنگ‌پریده، لاغر و به‌زحمت راه می‌رفت. هیچ نوع امکانات پزشکی و حتی خوراکی مقوی هم نبود که شوهر بیمارم را درمان کنم و در این مدت هیچ‌کس از شوهرم عیادت نکرد.

شوهرتان به شما گفت که چرا به سوریه آمد؟ برای جنگ درراه داعش آمد یا برای به دست آوردن پول؟

شوهرم از عملکرد خودش بسیار پشیمان بود و از درد شدید نمی‌توانست زیاد صحبت کند و گفت داعشی ها در ترکیه وعده‌های دیگری به ما دادند، ما را فریب دادند. بعد از دو هفته داعشی‌ها آمدند و او را درحالی‌که مجروح بود به‌زور با خودشان بردند. ما از هم خداحافظی کردیم و احساس کردم که دیگر برنمی‌گردد. شوهرم بازهم اظهار پشیمانی کرد و از من طلب بخشش کرد و آرزوی خوشبختی برای من کرد. و هفته بعد از خداحافظی چند تا مرد داعشی آمدند و عکس شوهرم را که با دهان و چشمان باز مرده بود روی گوشی تلفن به من نشان دادند. من از شدت غصه و اندوه نمی‌دانستم چیکار باید بکنم. شب و روز گریه می‌کردم. اما گویا مصیبت‌های من تمام‌شدنی نیست. یک هفته بعد چند نفر سراغ من آمدند و گفتند باید با یک نفر دیگر ازدواج کنی، اعتراض آنجا به‌مثابه مرگ است. شوهر جدید من اهل داغستان روسیه بود ما باهم به روسی حرف می‌زدیم. زن در خلافت داعش مانند یک وسیله است و هنگام ازدواج رضایت زن مهم نیست و حتی از او یک‌بار هم نمی‌پرسند. یک ماه با شوهر دومم زندگی کردم. من در وحشت کامل و به‌عنوان برده زندگی می‌کردم. هرلحظه ممکن بود من را کتک بزند و یا به مرد دیگری بفروشد. داعشی ها حتی نسبت به کودکان هم بی‌رحم بودند. کتک زدن زنان و کودکان در پناهگاه‌های داعش امری عادی تلقی می‌شد. در خلافت داعش همه زن‌هایی که چه باردار و چه دارای فرزند، شوهرانشان در جنگ کشته می‌شوند اجباراً برای بار دوم باید ازدواج کنند.

چطور موفق شدید به تاجیکستان برگردید؟

در اتاقی که زندگی می‌کردیم یک زن ترک با چند تا کودک زندگی می‌کرد. او باردار بود و شوهرش در جنگ کشته‌شده بود. داعشی ها می‌خواستند او را به‌زور شوهر بدهند. ایشان مدام گریه می‌کرد و بچه‌ها هم به دنبال او گریه می‌کردند صحنه بسیار دردآوری بود. سرانجام یک زن چچنی از بومی‌های آنجا کمک خواست و شبانه ما را با ماشین به مرز ترکیه رساندند. شوهرم هیچ اطلاعی از نقشه‌های من نداشت. این بار مرز را با دیوار آهنی بسته بودند. روز هنگام ما نمی‌توانستیم به مرز نزدیک شویم زیرا مرزبانان به ما شلیک می‌کردند. هنگام شب، بومی‌هایی که ما را به مرز رساندند، دریچه بزرگی را در دیوار آهنی مرز به ما نشان دادند و از طریق آن به ترکیه رفتیم و تا سپیده پیاده راه را طی می‌کردیم تا به جاده رسیدیم. سپس به استانبول رفتیم و پس از بازجویی‌های مکرر به والدین من زنگ زدند و من را به تاجیکستان فرستادند.

اکنون‌که در وطن خودم دوشنبه هستم باورم نمی‌شود. هنوز فکر می‌کنم داعشی های وحشی به سراغ من می‌آیند. من اوج وحشت و رذالت را در داعشی ها دیدم. شوهر من آدم زودباور و ساده‌لوحی بود، او تحصیل‌کرده نبود. داعشی ها به‌سادگی تمام او را قربانی مقاصد شیطانی خود کردند. من به همه زنان عالم توصیه می‌کنم که اشتباه من را مرتکب نشوید، زیرا تمام هستی خود را از دست خواهید داد و خاطرات داعشی هرگز شما را رها نمی‌کند.
3 کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-21-2015, 05:51 PM   #4
Azad

Azad's Avatar

بيانيه عجيب داعش درباره زنان موصل
گروه تروريستي داعش در ادامه جنايات دهشتناک خود، اخيرا با انتشار بيانيه اي رسما از ساکنان موصل خواسته است که دختران خود را براي جهاد نکاح تسليم داعش کنند.

به گزارش مهر گروه تروريستي داعش در نهمين روز اشغال موصل، دومين شهر بزرگ عراق با انتشار بيانيه اي از ساکنان اين شهر خواست که دختران خود را به منظور جهاد نکاح (اشاعه فساد و فحشا به اسم نکاح) تسليم داعش کنند.

در اين بيانيه آمده است که هر کس از اين فرمان سرپيچي کند، طبق قوانين اين گروه تروريستي مجازات خواهد شد.

پيشتر نيز منابع محلي و شاهدان عيني از اجبار زنان موصلي به جهاد نکاح از سوي داعش خبر دادند.
در اين ميان چندين نفر از زنان موصل که مجبور به اين کار شده بودند دست به خودکشي زدند.
این کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 09-01-2015, 10:33 AM   #5
Azad

Azad's Avatar

حملات جهادی امر عادی روزانه شده است
سرایت میکروب تروریسم در کل آفریقا

آنچه که تندروها را در آفریقا هدایت می‌کند صرفا خوش شانسی ایشان یا زور اسلحه‌شان نیست بلکه منبع اصلی قدرت آنها ایدئولوژی است.

دیپلماسی ایرانی: روند تغییر مراکز گردشگری در سواحل کنیا به مناطق مخروبه و بدون مشتری بسیار سریع بوده است؛ طی ماه های گذشته تنها خارجیانی که در سواحل کنیا حضور پیدا کرده اند جهادگران سومالیائی بوده اند. آنها بر مساجد محل مسلط شده و این مساجد را مملو از خطبائی کرده اند که سرگرم انجام سخنرانی های تحریک کننده و ترویج نفرت در میان مخاطبان بوده و پرچم های سیاه (در طرفداری از جهادگرایان) را بلند کرده اند.
صدها نفر از جوانان محلی به صفوف این جهادگران پیوسته اند؛ ده ها نفر از مسیحیان ساکن در این مناطق را مقابل چاه های آب به صف کشیده یا از اتوبوس ها پیاده کرده و با شلیک گلوله به قتل رساندند. «علی روبه» حاکم منطقه معروف به «مندره» که شامل بخش هایی از سومالی و کنیا است در توصیف اوضاع جاری می گوید که دیگر هیچ امیدی نیست؛ او اضافه می کند که در چنین اوضاعی سواحل کنیا نیز وضعیتی مشابه شمال نیجریه پیدا خواهد کرد. یکی از سفرای مقیم در نایروبی پایتخت کنیا در مورد تولد بوکوحرام در کنیا هشدار می دهد. بوکوحرام گروه جهادی خشونت طلبی است که فعلا در نیجریه فعالیت می کند.
اینک پس از عملیات های تروریستی اخیر در تونس، اروپائیان بابت امکان عبور تندروها از دریای مدیترانه و هدف گرفته شدن کشورهایشان نگران شده اند؛ با این حال احتمال بیشتر آنست که میکروب عملیات تروریستی به سمت جنوب یعنی به طرف منطقه ساحل تغییر جهت دهد؛ منطقه ای که مانند کمربند بر حاشیه صحرای خشک آفریقا قرار گرفته و از اقیانوس اطلس تا دریای سرخ امتداد می یابد و البته این منطقه قبلا نیز با ویروس و تب جهادگرائی از ناحیه الجزایر و لیبی مواجه شده است.
این روزها امکان رفتن به مناطق دیگری در آفریقای زیر صحرا دیگر میسر نیست از جمله در بخش هایی از کامرون، چاد، نیجریه و نیجر. شمال مالی با وجود دخالت نظامی فرانسه در سال 2013 که منجر به توقف پیشرفت جهادگرایان به سمت پایتخت کشور شد از زمان شورش مورد حمایت اسلامگرایان در سال 2012 از وجود افراد خارجی و بویژه غربی ها خالی شده است. در حملات اخیر بوکوحرام در نیجریه و چاد صدها نفر کشته شدند؛ موضوعی که باعث شد محمد بوهاری رئیس جمهور نیجریه اقدام به برکناری فرماندهان ارتش کند.
در کرانه شرقی آفریقا خشونت دینی از مرزهای استوا عبور کرده و به سمت جنوب یعنی در تانزانیا گسترش یافته است. در این مناطق خشونت گرایان خود را به بمب های دست ساز، تفنگ های دستی و بطری های اسید مسلح کرده و رهبران مسیحی و گردشگران را هدف می گیرند. تانزانیا همچنین تبدیل به نقطه رفت و آمد تندروهای اروپائی شده است. «جهادی جون» یک عضو بریتانیائی داعش که به عنوان جلاد گردن زن در مقابل دوربین های فیلمبرداری معروف شده است از مسیر دارالسلام یعنی بزرگترین شهر تانزانیا به سوریه رفته است.
اینک بیشتر از ده کشور در آفریقای زیر صحرا گرفتار گروه های جهادی محلی شده اند. از جمله می توان از این کشورها نام برد: کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، اریتره، اتیوپی، کنیا، مالی، موریتانی، نیجر، نیجریه، سومالی، سودان، تانزانیا و اوگاندا. حملات جهادی در اغلب جاها تبدیل به یک امر عادی روزانه یا هفتگی شده است. اسلحه هم بصورت فراوان در دسترس است؛ اغلب سلاح ها از زمان جنگ های داخلی سابق که بر سر مسائل غیرمذهبی اتفاق می افتاد و هزاران کشته بر جای می گذاشت بدست می آید.
سودان نقطه اتصال تندروها در آفریقا به همدیگر است زیرا در این کشور تعداد فراوانی از گروه های تندرو با همدیگر تماس گرفته و اقدام به مبادله نیرو، اطلاعات و امکانات می کنند. در کودتای 1989 گروهی از فرماندهان نظامی اسلامگرای همسو با اسامه بن لادن در سودان به قدرت رسیدند. دو دهه پیش، سودان میزبان اسامه بن لادن بود. از آن زمان تاکنون حکومت سودان از روند اسلامگرائی افسار گسیخته که هیچ حد و مرزی را نشناسد نگران شده است. با این حال این حکومت نمی تواند از روند یاد شده اظهار بیزاری نماید. دانشگاه خارطوم در پایتخت سودان تبدیل به مرکز جذب دانشجویان تندرو شده است. برخی از این جوانان در ادامه راه بن لادن به صحنه های جنگ در شمال و شرق رفته اند.
داعش و القاعده بعنوان دو گروه پرآوازه جهادی خشونت گرا برای جذب گروه های جهادی محلی در آفریقا با همدیگر رقابت می کنند. روابط میان این دو گروه پرآوازه پیچیده تر از آنست که صرفا محدود به وفاداری و بیعت اعضا با آنها باشد. روابط میان گروههای جهادی رقابت جو نه تنها در زمان قدرت یابی یک گروه بلکه حتی در زمان ضعف آنها نیز متعارض است. وقتی در سال 2009 بوکوحرام تار و مار شد بسیاری از رهبران آن به چاد، سودان و سومالی رفتند. از آن زمان تاکنون صدای عرب زبانان اهل سودان در تبلیغات ویدیوئی بوکوحرام شنیده می شود. گروه های اصلی سازنده بمب های جاسازی شده در اتومبیل ها در سومالی آموزش دیده اند. شیوه تاکتیک های نظامی زد و خورد با عنوان «جنگ و گریز تویوتا» که در چاد آموزش داده می شود اینک تبدیل به شیوه های جنگی بوکوحرام شده است. وقتی پارسال بوکوحرام در مرحله افزایش قدرت خود قرار گرفته بود منطقه نفوذ خود را در مرزهای شرقی نیجریه گسترش داده و تعداد بیشتری از اتباع کامرون را جذب کرد.
شکست های محلی گروه های اسلامی سبب می شود که بخاطر فرار اعضای این گروهها، روند پخش و گسترش سرطانی ایشان در سرتاسر قاره سرعت و شتاب بیشتری پیدا کند. سرطان جهادی در کشورهای آفریقای زیر صحرا احتمالا بر اثر تداوم منازعات در لیبی و نیجریه که این گروه ها را درگیر کرده است گسترش خواهد یافت. اعضای این گروهها به مناطق وسیع شنی که بخشهای گسترده ای از آفریقای بالای استوا را پوشانده است فرار خواهند کرد مانند نتایج حاصل از تلاش نیروهای فرانسوی در ریشه کن ساختن تندروها در شمال مالی در سال 2013.
یک افسر امنیتی در نیجریه می گوید: «در مناطق پست و صحرائی آفریقا مرزها هیچگاه اهمیت و معنای زیادی نداشته اند؛ در این مناطق سیاست همواره با تجارت و بازرگانی پیوند داشته است. گروه های جهادی نظیر انصار الشریعه، حرکه التوحید و الجهاد در غرب آفریقا و القاعده در مغرب اسلامی از طریق شبکه های قاچاق در کشورهای صحرائی آفریقا رشد یافته اند. افراد وابسته به چنین تشکیلاتی قادر هستند مسافت های طولانی را در مسیرهای بازرگانی ناشناخته در صحرا طی نمایند؛ مسیرهائی که برای قرن های متوالی مورد استفاده بوده است. نقشه های آنان برای پیمودن مسافت های طولانی برای کسی معلوم نیست.»
هر چند گروه های تندرو از جانب نخبگان ثروتمند حمایت می شوند اما آنها قادر نیستند بدون حمایت های مردمی دوام پیدا کنند. هر کدام از این گروه ها قادرند از ذائقه ها و سلیقه های متنوع محلی که در این مناطق وجود دارد استفاده نمایند. از مالی و نیجریه تا کنیا و تانزانیا داستان به همین صورت است. تندروها از میان مسلمانانی بر می خیزند که که تاکنون در حاشیه نگه داشته شده بودند؛ کسانی که دهه های متوالی شاهد بی توجهی، تبعیض و بدرفتاری از جانب مسئولان کشور خود بوده اند. نیروهای جهادی قادرند از تنش های دینی موجود برای منفجر کردن اوضاع استفاده نموده و بدین ترتیب به درون جوامع ناراضی مسلمان رخنه نمایند.
علاوه بر اینها درگیری هایی که این گروهها راه می اندازند سبب افزایش تعداد آوارگان و پناهندگانی می شود که همین افراد آسیب پذیر، قابلیت گرایش به تندروی دارند و بدین ترتیب آتش تندروی در آفریقا فراهم می شود.
آنچه که تندروها را در آفریقا هدایت می کند صرفا خوش شانسی ایشان یا زور اسلحه شان نیست بلکه منبع اصلی قدرت آنها ایدئولوژی است. بنابراین خلافت اسلامی که از موصل در شمال عراق تا شمال شرقی نیجریه گسترده شده صرفا بر روی زمین شکل نگرفته است بلکه فراتر از آن رایحه تفکرات مسموم از فراز هزاران مایل وزیدن گرفته است. اسلام اینک تبدیل به ایدئولوژی نوین اعتراضات در آفریقا شده است و همین موضوع سبب شده تا اسلامگرائی قدرتی استثنائی پیدا کند.
سیاست در آفریقا تمایل به گرایشات قبیله ای و تعهد به نژاد دارد و همین موضوع سبب بوجود آمدن خلا سیاسی گسترده ای شده است. گروهی مثل «الشباب» در سومالی قادر است خود را به عنوان تشکیلاتی برتر از قبایل ارائه نماید. تنها یک رقابت سیاسی سازنده می تواند اوضاع را تغییر دهد اما بندرت رهبران قبیله ای و نژادی برای واگذاری قدرت تمایل نشان می دهند. دولتهای آفریقائی و غربی اغلب در فکر مقابله نظامی با جهادگرایان هستند. فرانسه 3000 نیروی نظامی واکنش سریع به همراه شش فروند جت جنگنده و 20 فروند بالگرد نظامی در چاد مستقر کرده و آمریکا نیز پایگاه پهپاد در آفریقا درست کرده است. صرفا تکیه بر چنین شیوه هایی برای مقابله با جهادی ها شانس کمی برای موفقیت دارند. در سومالی کمک های غرب برای مبارزه با جهادگرایان دستاوردهایی داشته است ولی اینها کافی نیست. بر اثر این درگیریها الشباب تعداد زیادی از نیروها و بخش های وسیعی از قلمروی خود را از دست داد؛ چنین راهکارهائی صرفا نابودکننده است و به تنهایی کافی نیست زیرا تشکیلاتی که قبلا فقط محدود به سومالی بود اینک از مرزها عبور کرده و به کنیا رسیده و حتی در میان نیروهای دولتی کنیا متحدانی پیدا کرده است! در کنیا مانند هر جای دیگری در دنیا، وحشیگری رسمی و دولتی تبدیل به بهترین ابزار برای جذب نیرو به نفع گروههای تندرو شده است. نظامیان در کنیا هزاران نفر را بدون دلیل دستگیر و شکنجه کرده اند. بنابراین هر یک از این افراد خود را قربانی می دانند. طی دو سال اخیر بیش از 20 روحانی مسلمان در سواحل کنیا کشته شده اند. هر چه دولتها بیشتر احساس خطر کنند دست نظامیان را برای سرکوب بازتر می گذارند؛ چنین فرایندی نه تنها مخالفان را بیشتر به جوش می آورد بلکه سبب پیدایش دولت های شکننده و نهادهای شکننده و ناکارآمد خواهد شد.
منبع: اکونومیست/ مترجم: سید قاسم ذاکری
3 کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-08-2015, 10:22 AM   #6
Azad

Azad's Avatar

تصاویر: پرداخت جزیه مسیحیان به داعش

http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1951715
قدیمی 11-20-2015, 03:16 PM   #7
Azad

Azad's Avatar

پیکارجویان داعش 'روانی' هستند؟
47 دقیقه پیش

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، هنگام ابراز هم‌دردی با قربانیان حمله پاریس، افراطی‌های داعش را "هیولاهای جامعه‌ستیز" خواند
جمعه شب (۱۳ نوامبر) مردان مسلح به یک رستوران، یک سالن کنسرت و استادیوم فوتبال پاریس حمله کردند، ۱۲۹ نفر را کشتند و صدها نفر را زخمی کردند. گروه موسوم به دولت اسلامی یا همان داعش مسئولیت حمله‌‌ها را پذیرفت.
فجیع‌ترین واقعه حمله به سالن کنسرت بود. سه مرد مسلح جمعیت حاضر را به رگبار بستند. برخی گزارش‌ها حاکی است که بین جنازه‌های زمین افتاده راه می‌رفتند و دوتادرمیان به یکی شلیک می‌کردند.
جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده، کمی بعد از حمله، افراطی‌های داعش را "هیولاهای جامعه‌ستیز" (psychopath) خواند. در این گزارش می‌خواهیم بفهمیم جامعه‌ستیز به که می‌گویند؟ آیا همه آدم‌کش‌ها جامعه‌ستیزند؟
تعریف جامعه‌ستیز

تصویری از عبدالحمید اباعود، که گفته شده طراح حمله‌های جمعه شب پاریس است
در فرهنگ لغات آمده که جامعه‌ستیز کسی است که اختلال روانی مزمن دارد و رفتار اجتماعی‌‌اش غیرعادی یا خشن است.
شخص جامعه‌ستیز معمولا راستگو نیست، مسئولیت‌پذیر نیست، بیش از حد به خود مطمئن است، تصمیم‌های آنی می‌گیرد، خودخواه است، و شاید از همه مهم‌تر حس هم‌دلی و شرم و عذاب‌وجدان ندارد.
از دیگر ویژگی‌های جامعه‌ستیزها این است که سطح تحمل‌شان بسیار پایین است. به سادگی کلافه می‌شوند و به خشونت رو می‌آورند.
تردیدی نیست که افراطی‌هایی که جمعه شب به پاریس حمله کردند به‌غایت خشن بودند. اما آیا می‌شود گفت داعشی‌ها جامعه‌ستیزند؟ آیا می‌شود کسی آدم‌ها را به رگبار ببندد و جامعه‌ستیز یا سایکوپت نباشد؟
برای پاسخ سراغ اسی ویدینگ رفتیم، استاد جامعه‌ستیزشناسی در دانشگاه یو سی ال.
‌آیا همه آدم‌کش‌ها جامعه‌ستیزند؟

شمع‌هایی که مردم روبروی سالن نمایش باتاکلان روشن کردند
نمی‌شود با اطمینان گفت. داده کافی در این مورد نداریم. در مورد اغلب آدم‌کش‌ها معیارهایی که بتوان از روی آن‌ها با قطعیت چنین تشخیصی ابراز کرد، در دست نیست.
می‌شود کسی این کارهایی را که این افراطی‌ها کردند بکند و جامعه‌ستیز نباشد؟
بله. این افراد پیرو اندیشه‌ای هستند، و اغلب جان کسانی را که با آن‌ها نیستند کم ارزش‌تر از انسان می‌دانند. این انسان‌زدایی از قربانی باعث می‌شود حس همدلی نداشته باشند. در عین حال به آرمان خودشان وفادارند، می‌توانند با هم کار کنند، حس برادری و رفاقت دارند – اینها ویژگی‌هایی است که جامعه‌ستیزها ندارند. جامعه‌ستیزها فقط به فکر خودشان‌ هستند و بسیار به‌ندرت به یک ایدئولوژی گرایش دارند. مثل هر گوشه دیگر جهان یا جامعه، بعضی از این افراطی‌ها هم احتمالا ویژگی‌های جامعه‌ستیزانه دارند. اما بسیار بعید است که همه یا اکثرشان جامعه‌ستیز باشند. جامعه‌ستیزها اساسا نمی‌توانند با هم در راستای یک هدف مشترک کار کنند، و هدایت کردن و کنترل‌شان بسیار دشوار است.
یعنی اگر مبنای رفتار خشونت‌بار شما عقیده، ایدئولوژی یا حس وظیفه باشد، جامعه‌ستیز نیستید؟
نمی‌شود رد کرد بعضی از این افراد ویژگی‌های جامعه‌ستیزانه دارند، اما اغلب‌شان احتمالا جامعه‌ستیز نیستند. دلیل این‌که می‌توانند این کارهایی را که می‌کنند بکنند این است که انسانیت قربانی‌ را در دل و ذهن‌شان کشته‌اند، بنابراین می‌توانند میل هم‌دلی‌شان را سرکوب کنند.
می‌شود گفت سربازهای عادی یا خلبان‌های جنگی که آدم می‌کشند هم جامعه‌ستیزند؟

حضور نیروهای ویژه فرانسوی پس از حمله بسیار چشم‌گیر شده
ادعای سازنده‌ای نیست. سربازها اغلب خانواده دارند و به فکر عزیزان‌شان هستند – ویژگی‌هایی که جامعه‌ستیزها به‌هیچ‌وجه ندارند. سربازها می‌خواهند از کشورشان دفاع کنند. آموزش دیده‌اند بجنگند، یعنی باید بعضی از حس‌های طبیعی‌شان نسبت به بقیه انسان‌ها را کنار بگذارند، اما کم نیستند آنهایی که بعد از جنگ دچار مشکلات روحی می‌شوند، از آنچه در نبرد دیده‌اند عمیقا متأثر می‌شود. می‌شود گفت جنگ رد خود را روی وجودشان می‌گذارد، که در مورد جامعه‌ستیزها پیش نمی‌آید.
چه می‌شود که کسی جامعه‌ستیز می‌شود؟ آیا ریشه ژنتیک دارد، محصول نارسایی مغزی است، یا از عوامل محیطی و گذشته افراد برمی‌آید؟
شواهد محکمی هست که نشان می‌دهد عوامل ژنتیکی می‌تواند باعث شود بعضی افراد راحت‌تر جامعه‌ستیز شوند. اما واضح است که ژن تقدیر مقدر نیست. ترکیبی از ژنتیک و عوامل محیطی (که تا کنون کامل شناسایی نشده) ریسک جامعه‌ستیز شدن افراد را بالا می‌برد. جامعه‌ستیزها نارسایی مغزی ندارند، اما می‌شود این‌طور گفت که مغزشان احساسات دیگران را بی‌طرفانه ارزیابی نمی‌کند. واکنش مغزشان به رنج دیگران واکنش معمول نیست – مثلا به آدمی که ترسیده کمتر واکنش نشان می‌دهد. می‌شود این‌طور تصور کرد که مغزشان در برابر رنج دیگران سکوت می‌کند، که احتمالا به همین خاطر با دیگران همدلی ندارند.
آیا همه جامعه‌ستیزها میل آدم‌کشی دارند؟ همه بالقوه آدم‌کش‌اند؟ آیا کسی که ویژگی‌های بارز جامعه‌ستیزانه دارد، ضرورتا خطرناک است؟
همه جامعه‌ستیزها آدم‌کش نیستند. به یک معنا می‌شود گفت همه ما بالقوه آدم‌کش‌ هستیم، هرچند احتمال بالفعل شدنش در اغلب ما نزدیک صفر است. خب احتمال آن‌که یک جامعه‌ستیز آدم بکشد بیش از بقیه ماست. افرادی که ویژگی‌های جامعه‌ستیزانه دارند از شهروندهای عادی خطرناک‌ترند، اما این به‌هیچ‌وجه به این معنا نیست که هرکس سنگدل یا خودشیفته است، آدم می‌کشد.
ویژگی‌های جامعه‌ستیزها
می‌گویند یک شخص جامعه‌ستیز است اگر با معیارهایی مشخص – مثلا آن‌چه در "فهرست بازنویسی‌شده مشخصه‌های جامعه‌ستیزی"، تألیف رابرت هیر – بخواند. هرکس به اندازه کافی از این معیارها را داشته باشد جامعه ستیز محسوب می‌شود.
این معیارها عبارتند از:
بی‌تفاوتی: با رنج دیگران هم‌دلی ندارد، سنگ‌دل است.
بی‌احساسی: به‌طور کلی احساساتش ضعیف است، به‌ویژه حس‌های اجتماعی مثل شرم یا عذاب‌وجدان.
بی‌مسئولیتی: خطاهایش را گردن دیگران می‌اندازد.
بی‌صداقتی: می‌تواند از پرگویی بی‌پایه و زبان‌ریزی الکی باشد تا دروغ‌گویی بیمارگونه و مدام.
بی‌فکری: تصمیم‌های آنی می‌گیرد، نمی‌تواند رفتارش را مهار کند.
خودخواهی: خودش را محور می‌داند و از دوست داشتن دیگران عاجز است.
بی‌برنامگی: نمی‌تواند برای آینده برنامه بریزد، بی‌خیال است و اهداف درازمدت ندارد
خشونت: اهل مدارا نیست، زود کلافه می‌شود، و آسان خشم‌اش را بیرون می‌ریزد
قدیمی 12-31-2015, 04:54 PM   #8
Azad

Azad's Avatar

آموزش تنها راه شکست داعش است
نویسنده: گوردون براون، نخست وزیر سابق بریتانیا
دیپلماسی ایرانی: هیچ کدام از بازدیدکنندگان خاورمیانه نمی توانند به شکاف بین آرمان های آموزشی، کارآفرینی و اشتغال جوانان منطقه و واقعیت تلخی که بسیاری از آنها از آینده ای مثبت محروم هستند، توجه نکنند. این در حالی است که نیمی از جمعیت 18 تا 25 ساله خاورمیانه بیکار یا بی سواد هستند.
بحران جهانی آوارگان این اوضاع را بدتر کرده است. این بحران موجب بی خانمان شدن حدود 30 میلیون کودک که شش میلیون آنها سوری هستند شده است که تعداد بسیار کمی از آنها این فرصت را خواهند داشت تا در سنین تحصیلشان به خانه هایشان بازگردند. از این رو تعجب آور نیست که گروهی که موسوم به داعش است عقیده دارد که بهترین مکان برای سربازگیری در میان همین جوانان بی خانمان و ناراضی است.
تبلیغاتچی های داعش از رسانه های اجتماعی سوءاستفاده می کنند و همچنین برخی از اوقات هم از مساجد به عنوان مکانی برای رادیکالیزه شدن، سوءاستفاده می کنند. این گروه با جنجال آفرینی بر سر چالش های احتمالی میان اسلام و غرب جوانان را تشویق به جهاد می کنند.
خشونت عجیبی که در فیلم های داعش وجود دارد دارای جذبه غیرمنتظره ای است. اما آنچه که واقعاً موجب جذب جوانان ناراضی می شود چیزی بیشتر از این است و مربوط به جوامعی است که در آن زندگی می کنند. شیراز ماهر از مرکز بین المللی مطالعات افراط گرایی در کالج کینگ لندن، احساساتی مشترک میان افراد تازه جذب شده در این گروه های تروریستی کشف کرده است: «خشم، سرپیچی، حس آزار و اذیت و امتناع از مطابقت». گزارش بنیاد کوئیلیام هم این گونه نتیجه گیری می کند که داعش بر روی اشتیاق جوانان به چیزی ارزشمند یعنی آرمان تکیه می کند و با استفاده از آن نیروهای جدید را جذب می کند.
به غیر از این عده ای بسیار کمی وجود دارند که با این ایده که ما در مبارزه ای قرار داریم که با قلوب و اذهان روبه رو است و فقط توسط راه های نظامی حل نمی شود، مخالف باشند. قدرت سخت می تواند هسته اصلی رهبران داعش را از بین ببرد. اما ما به چیزی بیشتر از آن نیاز داریم تا حدود 200 میلیون جوان مسلمان را از افراط گرایی بازداریم.
چندین راه برای مبارزه با افراط گرایی در شبه قاره هند و خاورمیانه وجود دارد: مجلات کودکان در پاکستان، فیلم هایی برای نوجوانان شمال آفریقا، ایستگاه های رادیویی در خاورمیانه و کتاب و انتشارات در مخالفت با القاعده. این راه ها می توانند به بیان حقیقت درباره زندگی داعش -این که وحشی، فاسد و مستعد به تصفیه های درونی است- از چندین روش از جمله توجه به فراریان داعش، کمک کند. یک گزارش که در سال 2004 تهیه شده بود نشان می دهد که «نشان دادن جداشدگان از گروه، تصویر اتحاد و اراده را که آنها می خواهند از خودشان منتقل کنند را خدشه دار می کند.»
اما اگر می خواهیم در نبرد ایده ها پیروز باشیم، باید جاه طلب تر باشیم و باید فضای فرهنگی را گسترش دهیم که داعش آن را «منطقه خاکستری» می نامد و مشتاق به نابودی آن است. این فضا، فضایی است که مسلمانان و غیرمسلمانان می توانند با هم زندگی کنند، ارزش های مشترکشان را کشف و با هم همکاری کنند. پیتر نیومن، مدیر مرکز بین المللی مطالعات افراط گرایی پیشنهاد می دهد که با استفاده از فضای یوتیوب، فیلم هایی تولید شود که چرایی شکست داعش را توضیح دهند. وی می گوید: «شما در یک بازه زمانی 5 هزار فیلم دریافت می کنید، 4 هزار تای آنها به درد نخور هستند، اما هزار تای آن موثر هستند. هزار فیلم علیه تبلیغات داعش.»
با این حال بهترین ابزار طولانی مدت برای مبارزه با افراط گرایی آموزش است. در یافا، اسرائیل مدرسه ای توسط کلیسای اسکاتلند اداره می شود که فضائل بردباری را به کودکان مسلمان، یهودی و مسیحی می آموزد. در لبنان برنامه ای آموزشی وجود دارد که تنوع مذهبی را -برنامه ای که شامل «رد هرگونه افراط گرایی و انزوای مذهبی یا فرقه ای» می شود- به کودکان سنی، شیعه و مسیحی از سن ۹ سالگی می آموزد. این کشور همچنین از زمانی که 200 هزار کودک آواره سوری را پذیرفته است، مدارسش را دو شیفته کرده است.
اگر لبنان مشکل دار که به خاطر خشونت های فرقه ای و تقسیمات مذهبی آسیب دیده است، می تواند همزیستی را رواج دهد و به آوارگان سوری فرصت آموزش را اعطا کند، دیگر دلیلی برای بقیه کشورهای منطقه باقی نمی ماند که نتوانند این الگو را دنبال کنند.
انتخاب از این واضح تر وجود ندارد. ما می توانیم دست نگه داریم و شاهد نسلی مسلمان مسلط به اینترنت باشیم که هرچه می گذرد بیشتر غرق این ادعا می شوند که اسلام نمی تواند با ارزش های غربی همزیستی داشته باشد. یا می توانیم جوانان خاورمیانه و دیگر نقاط جهان اسلام را به رسمیت بشناسیم که آنها هم خواسته هایی همانند همه نقاط جهان دارند.
تمام شواهد نشان می دهد که جوانان منطقه، آموزش، شغل و فرصت شکوفا شدن استعدادهایشان را می خواهند. برنامه ما برای سال 2016 می تواند این گونه باشد.
منبع: پراجکت سیندیکیت/ مترجم: حسین هوشمند
قدیمی 12-31-2015, 11:32 PM   #9
Azad

Azad's Avatar

بزرگترین حامیان داعش در فضای مجازی
پیشخوان روزنامه دنیای اقتصاد ۱۳۹۴/۱۰/۱۰ ۲۲:۰۶:۱۰ بازدید: 55 بار کد خبر: DEN-986234
بزرگ ترين جامعه حاميان داعش در ميان كشورهای مختلف با 27 درصد به عربستان سعودي تعلق دارد.28

اندیشکده آمریکایی "بروکینگز" با انتشار گزارشی در باره وضعیت گروه تروریستی داعش در شبکه‌های اجتماعی توئیتر اعلام کرد: کاربران عربستان سعودی بزرگترین حامیان این گروه تروریستی هستند.

به گزارش تابناک براساس اين گزارش بزرگ ترين جامعه حاميان داعش در ميان كشورهای مختلف با 27 درصد به عربستان سعودي تعلق دارد.28 درصد حاميان توئيتري داعش، اعضاي اين گروه مستقر درمناطق تحت اشغال عراق و سوريه مي باشند اما نكته جالب توجه اين است كه باقيمانده حاميان داعش در توئيتر كه درساير كشورها پراكنده هستند، درصدشان درهيچ كشوري به بيش از 6 درصد نمي رسد
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 12:31 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.