آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > بین الملل > تحلیل سیاسی

پاسخ
    نمایش ها: 1049 - پاسخ ها: 7  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-10-2010, 02:00 AM   #1
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

تشکرها: 4,206
در 8,212 پست 26,841 بار تشکر شده
Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
Exclamation ژنرال جونز، قرباني ناكامي در افغانستان - ترميم تيم امنيتي كاخ سفيد آغاز شد

گروه بين‌الملل-اميرحسين تيموري: همانطور كه از چند ماه پيش شايع شده بود ترميم تيم امنيتي كاخ سفيد آغاز شده است. در آستانه انتخابات كنگره در ماه نوامبر و با گذشت حدود دو سال از ورود اوباما به كاخ سفيد، رئيس‌جمهور آمريكا در حالي كه در نظرسنجي ها، حزب متبوعش از جمهوريخواهان عقب است در حال بازسازي تيم امنيتي خود است تا كنگره را از دست ندهد و به تبع آن در رقابت رياست‌جمهوري 2012 به جمهوريخواهان نبازد. شكست جمهوريخواهان در رقابت كنگره در سال 2006 منجر به تغيير وزير دفاع وقت آمريكا يعني دونالد رامسفلد توسط جورج بوش شد اما اين بار اوباما پيش از آغاز رقابت‌ها مشاور امنيت ملي خود كه يك ژنرال بلند پايه است را تغيير داده است و به جاي او تام دانيلون كه از نزديكان جوزف بايدن و يك شخصيت محافظه‌كار است را به اين سمت گماشته است. اما به واقع چرا ژنرال جونز از مقام خود استعفا داد؟ عمده تحليل‌ها در اين خصوص بر اين نظرند كه اختلافات داخلي درخصوص جنگ افغانستان بين تيم سياسي و امنيتي اوباما از مهمترين دلايل قرباني شدن افرادي مثل جونز است. پيش از جونز مهمترين مقام آمريكايي كه در اين خصوص بركنار شد ژنرال استنلي مك كريستال فرمانده نيروهاي آمريكايي در افغانستان بود كه به علت انتقادهاي تند از دولت اوباما درخصوص نحوه اداره جنگ افغانستان و همچنين از شخص ژنرال جونز جاي خود را به ژنرال ديويد پترائوس داد.

اما اوباما خود در پيامي به مناسبت استعفاي جونز در روز جمعه گفت: «ظرف بيست ماه گذشته من از مشاوره‌ها و نظرات ژنرال جيم جونز بهره برده ام. زماني كه پس از انتخابات با او درمورد پذيرفتن اين سمت صحبت كردم، تصميم گيري در اين خصوص براي او كاري مشكل بود. او در آن زمان به تازگي از خدمت در ارتش بازنشسته شده بود و بايد به امور خانوادگي‌اش رسيدگي مي‌كرد، اما به خاطر روحيه ميهن پرستي و فداكاري‌اش براي حفظ امنيت آمريكا، با ارائه خدمت در اين سمت براي مدت دوسال موافقت كرد. من از ايثار و فداكاري مضاعف او و همسرش براي كشورمان قدرداني مي‌كنم.»

اما اين سخنان نمي‌تواند بحران در دولت آمريكا در خصوص جنگ افغانستان را پنهان كند. جيمز جونز مورد انتقاد شماري از فرماندهان ميداني كه از عملكرد نيروهاي آمريكايي در عراق و افغانستان ناراضي هستند قرار داشت.

همان گونه كه ذكر شد يكي از دلايل بركناري ژنرال مك كريستال فرمانده نظاميان آمريكايي در افغانستان، انتقادات شديد وي از ژنرال جيمز جونز اعلام شد. شايد همين نارضايتي‌ها يكي از دلايل كناره گيري جيمز جونز باشد. ولي كاخ سفيد هيچ اشاره‌اي به اين مسئله نكرد كه باراك اوباما از جونز خواسته است استعفا دهد بلكه اين استعفا را ناشي از تمايل شخصي جونز دانست.

اما از همان ابتدايي كه جونز به مشاورت اوباما رسيد به او لقب وصله ناجور در دولت اوباما را دادند كه نمي‌تواند آرزوهاي بلند اوباما را برآورده كند. برژينسكي دراين خصوص مي‌گويد: مشاوران رئيس‌جمهور به اندازه‌اي درامور سياست خارجي دخالت مي‌كردند كه ديگر مسئوليتي متوجه جونز نبود. به گفته يكي از روزنامه‌نگاران آمريكايي هرگز حرف جونز آخرين چيزي نبود كه اوباما در زمينه مسائل امنيتي مي‌شنيد. تحليل ديگري كه درباره علت كناره گيري جونز گفته مي‌شود پرونده هسته‌اي ايران است. اوباما در بخشي از اظهارات خود در اعلام استعفاي جونز درباره شرح فعاليتهاي جونز در دوسال گذشته، به موفقيت آمريكا در اعمال فشار به ايران در قالب اعمال تحريمهاي سنگين و جديد اشاره كرد و آن را از دستاوردهاي جونز خواند. در اين خصوص و بر اساس برخي گزارش‌ها جونز 67 ساله معتقد است كه آمريكا بايد بر روي موضوع ايران تمركز و در دادن فرصت ديپلماتيك به ايران براي تداوم مذاكرات با جامعه بين‌المللي با وسواس بيشتري برخورد كند. به عبارتي او بر اين باور است كه گزينه نظامي نبايد تنها به عنوان يك ژست در دستور كار كاخ سفيد قرار گيرد، بلكه با تعيين زمان براي تمكين ايران به خواست ايالات متحده و هم‌پيمانانش، در صورت بي‌توجهي ايران، بايد حمله نظامي را در دستور كار قرار داد.

اما در مقابل، اوباما بر اين باور است گزينه نظامي به‌عنوان آخرين گزينه بايد در دستور كار قرار گيرد. حال اما جونز رفته است و دانيلون كه پيش از اين فقط مشاغل اداري و نه امنيتي داشته به جاي او مي‌نشيند. دانيلون كه پيش از اين و در دوره بيل كلينتون رئيس كاركنان وزارت خارجه بود و چندان در مسائل نظامي و امنيتي سررشته‌اي ندارد اما مشاور قهاري به‌شمار مي‌رود، سال گذشته از منتقدان اصلي درخواست ارتش آمريكا براي افزايش نيرو در افغانستان به شمار مي‌رفت.

باب وود‌ وارد در كتاب جديد خود درباره جنگ افغانستان مي‌نويسد دانيلون بارها با مسئولان پنتاگون درباره اين مسئله درگير شد.

تهران امروز
قدیمی 10-10-2010, 10:10 AM   #2
FarShir

تشکرها: 6,719
در 3,045 پست 9,716 بار تشکر شده
Points: 12,987, Level: 74 Points: 12,987, Level: 74 Points: 12,987, Level: 74
پیش فرض پاسخ : ژنرال جونز، قرباني ناكامي در افغانستان - ترميم تيم امنيتي كاخ سفيد آغاز شد

تمام این سر و صدا ها از وقتی شروع شد که طالبان با اینکه آنها را کمپانی های نفتی در هیوستون wine and dine کرده بودند حاضر نشدند که از خط لوله نفت جدید در افغانستان حفاظت کنند حتی با پیشنهاد دو بیلیون دلار.
کمپانی های نفتی اقای کارزای که مشاور unocal شرکت نفتی تگزاسی بود را سر کار آوردند که این کارها را انجام بدهد.

برای کمپانی نفتی مهم نیست که شاه را که منافع نفتی را از آن خود می دانست بیاورد. دکتر مصدق را از کار برکنار کند،ملت امریکا را در قرض بیاندازد. فقط فروختن نفت مهم است.

نقل قول:
جيمز جونز مورد انتقاد شماري از فرماندهان ميداني كه از عملكرد نيروهاي آمريكايي در عراق و افغانستان ناراضي هستند قرار داشت.
وقتی یک کاری از اول اشتباه باشد و هدف آن چیزی نباشد که به افراد به دروغ گفته شده ، این ضمیر ناخودآگاه که متصل به ضمیر جمعی است ، بالاخره متوجه می شود و حاضر نیست که دروغها را قبول کند.
وقتی سرباز آمریکایی از خودش سئوال می کند من برای چه در افغانستان هستم؟ چند وقت می تواند خودش را گول بزند؟ وقتی زن و بچه اش در امریکا تنها هستند .
این ضمیر ناخودآگاه را نمی شود گول زد از همه چیز آگاه است. این گوهر وجود می داند که چه کاری درست است و چه کاری غلط. با اینکه منیت ego ممکن است کار غلط خود را برای مدتی کوتاه انجام دهد ولی نمی تواند این ضمیر جمعی را گول بزند.
این کاربر از FarShir بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 10-16-2010, 02:13 AM   #3
centcom

تشکرها: 1
در 33 پست 129 بار تشکر شده
Points: 1,832, Level: 25 Points: 1,832, Level: 25 Points: 1,832, Level: 25
پیش فرض پاسخ : ژنرال جونز، قرباني ناكامي در افغانستان - ترميم تيم امنيتي كاخ سفيد آغاز شد

این تصور بسیاراشتباه است که ایالات متحده به منظور احداث خط لوله نفت و گاز وارد افغانستان شده است این یک تئوری توطئه ای علیه آمریکا است که توسط آنان که خواستار انکار واقعیت آنچه در تاریخ 11 سپتامبر 2001 رخ داده و انکار تلاش های جامعه بین المللی تا به حال در افغانستان می باشند استفاده می شود. اما نیز همانند تمامی تئوری های توطئه بی اساس این هم به راحتی بارها نفی آن ثابت شده است. می بایست به این نکته اشاره کنم که شما تا حدی اجزاً این تئوری را اشتباه بیان کرده اید، اتهام مورد بحث در رابطه با خط لوله گاز طبیعی است و نه خط لوله نفت.

من بسیار در شگفت هستم که چگونه این تئوری می تواند در ذهن حامیان آن به راحتی تمامی شواهد و دلایل موجود در مورد جنگ در افغانستان را کنار گذارد، برای من باور کردن این سخت است که چطور یک نفر می تواند به راحتی اعمال تروریستی گروهی هدایت شده از افغانستان را که به آمریکا حمله کرده ، امنیت ملی ما را تحت خطر گذاشتند و حدود ۳۰۰۰ نفر مردم را به قتل رساندن کنار بگذارند و این تئوری را باور کند شاید که داستان خط گاز واقعا برایشان جالب تراست و مقعیطی را فراهم می کند تا آنان بتوانند این
گونه انتقاد کنند.

ابتدا می بایست به این نکته اشاره کرد که تنها شرکت انرژی آمریکایی که نسبت به این مسئله گرایش نشان داده بود یونکال بود و حتی گرایش آنان خیلی هم محکم نبود و در سال ۱۹۹۸ آنان از این پروژه منصرف شدند. به طور واضح در همه جا ثبت شده است که این شرکت اعلام کرد تا زمانی که دولت طالبان از سوی ایالات متحده به رسمیت شناخته نشوند آنان این برنامه را جلو نمی برند. نه تنها دولت کلینتون رسمیت شناختن طالبان را رد کرد در پاسخ به اعمال تروریستی القاعده به مراکز آموزشی آنان در افغانستان در سال ۱۹۹۸ یک حمله موشکی کرد.

علاوه بر این واقعیت بسیار روشن که پس ازگذشت ۱۰ سال از حمله به آمریکا هنوز حتی عملیات اولیه ساخت این خطوط گاز را هم نمی شود دید. این امر این تئوری غیر قابل قبول تر و مضحک ترآنست که کسی آنرا باورکند.

نکته قابل توجه در این تئوری این است که حتی شواهد متناقض را می توان به راحتی در این تئوری دید. به عنوان مثال ، این تئوری که شما آنرا باور دارید ، پس از حوادث 11 سپتامبر به طور کامل تغییر یافت . به گفته ست استیونسون ، این نظریه تغییر 180 درجه یافته است. ،

در ابتدا بیان میشد، ما از طالبان برای ساخت خطوط گاز حمایت می کنیم در حالی که ادعا می کنیم ارطبات آنان با گروهای تروریست برای ما مطرح نیست

و حال گفته می شود که

ما به طالبان حمله می کنیم تا بتوانیم خطوط گاز را در افغانستان بسازیم در حالی که ما ادعا داریم که مسئله مهم مطرح شده برای ما ارتباط آنان با گروهک های تروریستی می باشد.

حال همانطور که گفته ام ما از مطالب متفاوت نوشته شده در رابطه با این تئوری کاملا پوچ مطلع می باشیم. شاید شما بپرسید پس چرا این تئوری حمله و بمباران افغانستان برای ساخت خطوط گاز تا این حد توجه جلب کرده است؟ ست استیونسون به نکته جالبی در این مورد اشاره می کند وی میگوید به همان دلیل که تئوری حمایت از طالبان برای ساختن این خطوط گاز مورد توجه قرار گرفت.

؛شواهد و مدارک بسیاری به این دیدگاه اشاره می کنند. یونیکال مشتاق به ساخت این خطوط در افغانستان بود و نسبت به کار با طالبان مشکلی عمده نداشتند. بوش و چیی نی با شرکت های نفتی برزگ رابطه قوی دارند. اما این تئوری ها مضحک ونوعی مفلطه می باشند. نویسندگان این مطالب و تئورها نمی خواهد از شواهد موجود نتیجه گیری کنند آنان شواهد مورد نیاز را برای ادعا خود جم آوری می کنند و یا می سازند و بقولی می بافند. آنان اول شکار می کنند و سپس برای توجیه شکار تصمیم می گیرند.
Ida Tarbell vs. Standard Oil: When in Doubt, Blame Oil First.” بر می گردد استفاده می کنند

سوال من این است که این تئوری برای آنان که به آن باور دارند چه طور همکاری و شرکت مستقیم ۴۷ کشور مستقل دیگر را در نیروهای ائتلاف آیسف توجیه می کنند. آیا شما اظهارمیکنید که تمامی این کشور ها جان سربازان خود را به خطر می اندازند و از تمامی منابع خود برای حمایت از این هدف تلاش می کنند ، آیا تصور می کنید علت حقیقی حضور ما در افغانستان پروژه خط لوله گاز که ارزش آن محدود است می باشد؟ شما باید بدانید که تمامی استخراج نفت و گاز رز کشورهای خاورمیانه توسط شرکت های نفتی جهانی انجام می شود. این چگونه است که شما و افرادی مانند شما این تئوری را باور داریند.

سنتکام - فرماندهی مرکزی ایالات متحده

در آخر در رابطه با سربازان ما... تمایل به بازگشت به خانه و برگشت به جمع خانواده خود از هر انسان طبیعی است. اگر چه ما می دانیم که این جنگ برای مدت زمان طولانی ادامه داشته است ،اما باید ذکر کرد که سربازان ما برای خدمت به کشورخود داوطلبانه به ارتش پیوسته اند. زیرا که امنیت کشورشان در معرض خطر است ، آنها حاضر به رها کردن همه چیز می باشند تا بتوانند از کشور خود دفاع کنند و آنان این کار را با افتخار کامل انجام می دهند. من این را به عنوان یک فرد غیر نظامی که در حال حاضر ناظر بر رفتار روزانه این سربازان می باشم می گویم ، من این شور و علاقه را در تک تک آنان دیده ام. واقعا این را دور از هیچ اغراق می گویم! من شخصا برای دفاع از کشوری که برای من زندگی بهتری را فراهم کرده است راهی کمتر خطر را پیش گرفته ام، اما من ، هر روز ، شجاعت این سربازان را که برای هدفشان ودفاع از کشورشان خانواده خود ترک می کنند و جان خود را به خطر می اندازند تحسین می کنم.

به همین دلیل هنگامی که برخی به سادگی می توانند خواسته یک سرباز، که تحت فشار روحی شرایط جنگ است برای بازگشت به خانواده اش به عنوان عدم اعتقاد وی به هدفش و یا عدم توانایی او برداشت می کنند، این برای من واقعا مورد تاسف است! آمریکایی ها هرگز فراموش 9 / 11 را فراموش نخواهند کرد، لذا این مبارزه تا زمانی که ما به هدف خود دست نیافته ایم و طالبان را به زانو درنیا ورده ایم ادامه خواهد داشت.

پس چرا بسیاری در این فضای مجازی، اینترنت ، چنین گرایش های دیوانه وار را برای ترویج تئوری هایی که بیشتر از مواقع عمدا گمراه کننده می باشند را دارند؟
centcom آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 10-19-2010, 12:31 AM   #4
FarShir

نقل قول:
این تصور بسیاراشتباه است که ایالات متحده به منظور احداث خط لوله نفت و گاز وارد افغانستان شده است این یک تئوری توطئه ای علیه آمریکا است که توسط آنان که خواستار انکار واقعیت آنچه در تاریخ 11 سپتامبر 2001 رخ داده و انکار تلاش های جامعه بین المللی تا به حال در افغانستان می باشند استفاده می شود. اما نیز همانند تمامی تئوری های توطئه بی اساس این هم به راحتی بارها نفی آن ثابت شده است. می بایست به این نکته اشاره کنم که شما تا حدی اجزاً این تئوری را اشتباه بیان کرده اید، اتهام مورد بحث در رابطه با خط لوله گاز طبیعی است و نه خط لوله نفت.

من بسیار در شگفت هستم که چگونه این تئوری می تواند در ذهن حامیان آن به راحتی تمامی شواهد و دلایل موجود در مورد جنگ در افغانستان را کنار گذارد، برای من باور کردن این سخت است که چطور یک نفر می تواند به راحتی اعمال تروریستی گروهی هدایت شده از افغانستان را که به آمریکا حمله کرده ، امنیت ملی ما را تحت خطر گذاشتند و حدود ۳۰۰۰ نفر مردم را به قتل رساندن کنار بگذارند و این تئوری را باور کند شاید که داستان خط گاز واقعا برایشان جالب تراست و مقعیطی را فراهم می کند تا آنان بتوانند این
گونه انتقاد کنند.
اگر امنیت ملی امریکا بوسیله القاعده تهدید شده چرا به آنها نمی رسید؟
بقیه افغان ها چه گناهی کرده اند؟
همانطور که امریکا تبلیغ می کند.
War on terror جنگ بر علیه تروریسم است.
ولی اگر قصد واقعی امریکا مبارزه با تروریست در دنیا بوده است که چرا وقتی سالها IRA (Irish republican Army با متحد امریکا، انگلستان در نزاع بود و با انفجار های متعدد امنیت انگلیس را مختل کرده بود ، یک دفعه نشد که امریکا با IRA اعلان جنگ بدهد و به ایرلند شمالی حمله کند؟
مگر نه IRAسازمان ایرلندی بوسیله متحد امریکا تروریست اعلام شده بود؟
چون امریکا با هر دو دوست بود .

من از وجدان شما یک سئوال دارم. به من مربوط نیست به خودتان مربوط است. اگر توانستید با جوابش خودتان را قانع کنید.
سئوال:
آیا امریکا برای دنبال کردن و بدست آوردن خوشحالی در افغانستان است؟
?Is America in persuit of happiness in Afghanistan.
ایا این خوشحالی با کشتن دیگران بدست می آید؟
http://en.wikipedia.org/wiki/Life,_l...t_of_happinesshttp://en.wikipedia.org/wiki/United_...f_Independence
We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal, that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights, that among these are Life, Liberty and the pursuit of Happiness..
آیا all men فقط مردان و زنان امریکای هستند؟

نقل قول:
Ida Tarbell vs. Standard Oil: When in Doubt, Blame Oil First.”
خنده دار است چون اینهم ممکن است بوسیله نفوذ کمپانی های نفتی نوشته شده باشد
قدیمی 10-20-2010, 09:46 AM   #5
FarShir

www.youtube.com/watch?v=3kpWqdpMjMo
رامزفلد در 2001 گفت دو بیلیون و صد میلیون دلار در پنتاگون معلوم نیست چطور شده.
چرا اینقدر خرج روی دست مالیات دهندگان امریکا می گزارید؟
بزرگترین ناامنی برای مالیات دهندگان امریکا ، نگرانی راجع به تامین مخارجشان است .

این ادعا فوق العاده جالب است که امنیت امریکا در کشور کوچکی مانند افغانستان تامین می شود.
اگر ایجاد امنیت به از بین بردن خطرهاست که بزرگترین خطر برای امریکا، به علت ورود مواد مخدر ، مکزیکو است.
اگر خطرهای امنیتی دیگر را در نظر بگیرید باید به کشورهای دیگر حهان هم امریکا حمله کند.
چرا به شوروی حمله نمی کنید ؟
حقیقت این است که امنیت امریکا بوسیله ارتش امریکا می تواند با خرج کمتری برای دولت و ملت امریکا در درون مرزهای امریکا تامین شود.

اینهم کمی از کارهای کمپانی های نفتی در نیجریه
http://en.wikipedia.org/wiki/Bowoto_v._Chevron_Corp.
http://nigeriantimes.blogspot.com/20...-fraud-in.html
http://warisacrime.org/node/38060
قدیمی 10-22-2010, 08:57 PM   #6
centcom

تشکرها: 1
در 33 پست 129 بار تشکر شده
Points: 1,832, Level: 25 Points: 1,832, Level: 25 Points: 1,832, Level: 25

آقای فرشیر من بارها در همین فورم در رابطه با سوالات شما نوشته های بسیاری را پست کرده ام و به سوالات شما و یا مشابه به آن در مباحث مختلف پاسخ داده ام. من به شما پیشنهاد می کنم که نگاهی به پست های گذشته من بی اندازید. پس از چندین بار مواجه شدن با این مسئله من به این نتیجه رسیده ام که برخی فقط برای آنکه بحث کنند و یا پاسخی بدهند بدون اینکه به نکات و مطالبی که در نوشته های من مطرح شده، سوال ها و یا اتهامات خود را در پاسخ به مطلب می نویسند ، انگار آنکه هرگز با پاسخ ها و منطقی که من ارائه می کنم قانع نمی شوند و اصلا نمی خواهند آن را بپذیرند تا زمانی که من عقاید آنان را بپذیریم. امیدوارم که ما بتوانیم گفتگوهای خود را از این انحراف دور نگه داریم

در رابطه با حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان و نکته ای که شما به آن اشاره کرده اید در مورد خوشحالی مردم افغان ، من از شما می پرسم، آیا مردم افغان تحت کنترل طالبان خوشحال بودند؟ من فکر می کنم ما هر دو در رابطه با هویت طالبان و اعمال خشونت آمیز آنها نسبت به مردم خودشان می توانیم هم عقیده باشیم. دوباره تکرار می کنم ، ما به افغانستان رفتیم زیرا طالبان برای القاعده که به کشور ما در سپتامبر 11 حمله کرد و منجر به مرگ 3000 نفر از مردم این کشور شد، حاشیه امن فراهم کردند. حال چنین حمله ای در هر کشوری در این دنیا به عنوان یک حمله اساسی به منافع ملی یک کشور محسوب می شود!! آیا شما این را قبول دارید؟ آیا شما چنین فاجعه ای را درک نمی کنید؟ به عقیده شما پس از چنین حمله ای که ۳۰۰۰ نفر در یک روز کشته شدند ایالات متحده چه سیاستی را می بایست پیش می گرفت؟ ا.

در رابطه با آی آر ای من ارتباط این گروه را با القاعده درک نمی کنم. حداقل نمی دانم که چه ربطی می تواند به گفتگو ما در اینجا داشته باشد! با این حال ، اجازه دهید به چند نکته در مورد تفاوت ها و شباهت های عمل کرد ما نسبت به این دو گروه اشاره کنم. ۱) مسئله آی ار ای در دهه ۸۰ بود، در آن زمان ما جنگی به نام جنگ علیه تروریسم نداشتیم. جالب تر این است که در حالی که گروهکهائی از این سازمان هنوز وجود دارد سازمان اصلی این گروه از سال ۱۹۹۷ ، زمانی که توافق نامه بلفاست به دنبال برقراری صلح در ایرلند شمالی بود غیر فعال بوده است. ۲)، ما از انگلیس در مقابله با این تروریست ها در حد رهبری در این مبارزه و بر قراری صلح در ایرلند شمالی خدمت و حمایت کردیم .

در انتها ، در رابطه به شرکت های نفتی ، چرا شما در پاسخ خود به مطالب در پست قبلی من توجه نمی کنید؟ من نمی دانم که موارد مربوط به نیجریه چه ارتباطی با فعالیت های ما در افغانستان دارد؟ و فراموش نکنید که من مسئول و یا سخنگوی شرکت های نفتی خصوصی آمریکا نمی باشم! من در دفاع از سیاست های امنیت ملی ایالات متحده صحبت می کنم و نماینده این رشته از گفتگو ها می باشم و نه هر بحثی که ربط به آمریکا داشته باشد!

حالا من از شما یک سوال مشابه مپرسم ، آیا شما از صمیم قلب، دور از احساسات شما در مورد ایالات متحده و یا اینکه سیاست های ما موافق باشید یا نه ، اعتقاد دارید که مردم افغانستان تحت حاکمیت طالبان در موقعیت بهتری بودند؟ فقط به این خبر که همین امروز منتشر شده است، هنگامی که من در حال نوشتن پاسخ به سوال های شما هستم نگاهی بیاندازید.
http://www.pajhwok.com/en/2010/10/21...ol-blown-logar

در حال حاضر مردم افغانستان دارای یک دولت و مجلس منتخب شده هستند، بر خلاف تهدید های طالبان در هر دو انتخابات مردم افغان شرکت کردند ، در حال حاظر در افغانستان زنان می توانند رأی دهند و کار و مهمتر از همه تحصیل کنند. من می دانم که افغانستان با آنکه چند تجربه کوچک در روند دموکراتیک داشته است، هنوز راه درازی را برای رسیدن به دموکراسی واقعی در پیش دارد و می بایست با مشکلاتی مانند فساد در دولت با شدت مقابله کند.
علاوه بر این، ما این را هم می دانیم که انتقال دموکراسی نه تنها به کشوری که در تاریخ و یا فرهنگ آن هرگز چنین روندی وجود نداشته است، بلکه هر کشوری قابل انتقال نیست. بنابراین ، این یک فرایند است که باید آموخته شود و دانه آن درفرهنگ آن جامعه کاشته شود. مردم افغان تمایل و توانایی خود را برای رسیدن به زمانی که پایه کشور آنان بر اساس اصول دمکراسی باشد نشان داده اند. شما نمی توانید با هیچ منطقی این موضوع را تکذیب کنید. و باور کنید که گفته های شما در رابطه با دخالت یک کشور خارجی از راه دور در کشور دیگر بسیار قدیمی شده است! ما به افغانستان برای یک مأموریت مشخص رفتیم و نه برای آنکه "دموکراسی" را به آنجا ببریم. با این حال ، ما پس از تکمیل و دست یابی به اهداف خود این کشور را در هرج و نخواهیمترک کرد ، ما به مردم این کشور کمک خواهیم کرد تا آنان بتوانند کشوری بهتر برای خود بسازند
.
اگر شما واقعا به آنچه که ما تا به حال در افغانستان هم زمان با مبارزه با طالبان انجام داده ایم با چشم منصفانه نگاه کنید ، من مطمئن هستم که شما می توانید اشتیاق مردم افغانستان و راه طولانی که آنها تا به حال برای دست یابی به زندگی بهتری طی کرده اند را ببینید.

سنتکام
فرماندهی مرکزی ایالات متحده
centcom آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 10-23-2010, 12:22 AM   #7
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

تشکرها: 4,206
در 8,212 پست 26,841 بار تشکر شده
Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100

آقای مهدی ارجمند،نماینده سنتکام، راجع به خوشنودی مردم افغانستان،بهتر از از دوست و هم زبان محترم اهل کابل در فروم،آقای سیادت سئوال کنیم که آیا ادعای شما را در این باره از دیدگاه یک شهروند اهل افغانستان ،تایید می کند یا نظرشان به گونه دیگری است.آنچه امروز من می بینم امریکا در مواجهه با طالب ها دچار شکست فاحشی شده که باعث شده حامد کرزای با طابان از در گفتگو و صلح در بیاید و از سویی،سو استفاده مالی و فساد گسترده شرکت های بازسازی کننده در افغانستان سبب شده که کمتر مهاجری میل به بازگشت داشته باشد.بعد از ده سال چه مقدار کیفیت زندگی اهالی افغانستان تغییر کرده است ما بهتر است از دوستمان آقای سیادت بپرسیم که زحمت سئوال را به فرشیر جان می سپارم.
قدیمی 10-23-2010, 07:41 AM   #8
FarShir

اینکه می بینیم امریکا اینقدر زیاد به بهبودی وضع و حال مردم کشوری که شش هزار مایل از ان فاصله دارد بسیار تعجب آور است در حالی که بسیاری از مردم مکزیک و تاهیتی که قابل کمک و در دسترس امریکا هستند، در وضعیتی نه چندان بهتر زندگی می کنند.
افغانها ایران را ترک نمی کنند چون در آمد خوبی در کار ساختمان سازی دارند، لازم نیست زبان دیگری یاد بگیرند. غذای حلال به راحتی می خورند.
اکثرا نگهبان همان ساختماهایی می شوند که تمام شده و مجانی زندگی می کنند. رفتار مردم ایران نسبت به بیشتر آنها بسیار خوب است. ایران برای آنها به نسبت افغانستان بهتر است.
اینکه می گویند افغانها از ایران اخراج می شوند فقط تا اندازهای درست است. اگر پول ویزای خود را بدهند می توانند کار کنند. و اگر پاسپورت تحصیلی بگیرند می توانند در دانشگهاهی ایران درس بخوانند.
البته شکایاتی هم هست . بسیاری از آنها از رفتار دولت ایران ناراضی هستد..
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع