آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > بین الملل > خبر سیاسی

پاسخ
    نمایش ها: 8597 - پاسخ ها: 42  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 05-21-2010, 12:35 AM   #26
alireza

تشکرها: 2,489
در 538 پست 2,937 بار تشکر شده
Points: 7,905, Level: 59 Points: 7,905, Level: 59 Points: 7,905, Level: 59
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : جان ليمبرت: نشستن پشت ميز مذاکره تنها راه است

نقل قول:
اما گذشت 7 سال به جایی رسیده که فعلا اعتراض آمریکا به غنی سازی 20% است و نه 5% !
وقتی قرار بر ارزیابی می شود، معادله یا نا معادله ای باید باشد که یک طرف benefit است و یک طرف cost. یک نگاهی به وضعیت اقتصادی، معضلات سرمایه گذاری از طرف سرمایه گذاران داخلی و خارجی و یک نگاهی به وضعیت اجتماعی و از آن مهمتر روند قضایا هم بد نیست بیندازیم . در ضمن :

نقل قول:
بلکه به داشتن برگه های برنده نیاز است ! برگه هایی که بعضا در طول زمان نصیب خواهد شد .
خیلی دلم میخواهد بدانم از کجا انقدر قاطع میدانید که برگ های برنده نصیب خواهد شد. همینجوری؟ اگر بجای ورق برنده ورق بازنده نصیب شد ( بقول بچه ها رو یازده کشیدیم اما یازده یازده کردیم) آنوقت تکلیف چیست؟ بلائی که بر اثر بحران مالی مثل اجل معلق بر سر جورج بوش آمد و کاسه کوزه اش را بهم ریخت را به یاد داریم. در آن صورت بهتر نیست تا اوضاع خرابتر نشده دست بکار شد؟ چیزی که از حرکت شتابزده اخیر بویش به مشام میرسد.
alireza آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از alireza بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 05-21-2010, 12:49 AM   #27
صادق

تشکرها: 5,611
در 2,301 پست 10,334 بار تشکر شده
Points: 25,282, Level: 95 Points: 25,282, Level: 95 Points: 25,282, Level: 95
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط alireza نمایش پست ها
وقتی قرار بر ارزیابی می شود، معادله یا نا معادله ای باید باشد که یک طرف benefit است و یک طرف cost. یک نگاهی به وضعیت اقتصادی، معضلات سرمایه گذاری از طرف سرمایه گذاران داخلی و خارجی و یک نگاهی به وضعیت اجتماعی و از آن مهمتر روند قضایا هم بد نیست بیندازیم .
علیرضا جان اینجا بحث محاسبه سود و زیان نبود ! بحث این بود که آیا روند فعلی با مذاکره علنی و دوجانبه با آمریکا بهبود میابد یا خیر ؟ من بنا بر شواهد و دلایلی که ارائه کردم بر این باورم که ضرر احتمالی مذاکره مستقیم و علنی بسیار بیشتر از نفع احتمالی آن خواهد بود مگر آنکه این مذاکرات با اهرمهای فشار قویتری همراه باشد (و فعلا هیچکدام اهرم قویتری از این که فعلا نشان داده اند ندارند)
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-21-2010, 12:58 AM   #28
alireza

نقل قول:
نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
علیرضا جان اینجا بحث محاسبه سود و زیان نبود ! بحث این بود که آیا روند فعلی با مذاکره علنی و دوجانبه با آمریکا بهبود میابد یا خیر ؟ من بنا بر شواهد و دلایلی که ارائه کردم بر این باورم که ضرر احتمالی مذاکره مستقیم و علنی بسیار بیشتر از نفع احتمالی آن خواهد بود مگر آنکه این مذاکرات با اهرمهای فشار قویتری همراه باشد (و فعلا هیچکدام اهرم قویتری از این که فعلا نشان داده اند ندارند)
صادق جان دور یک دایره میگردیم. راه حل چیست؟ اگر خزانه کشور خالی باشد (من نمیدانم) اگر کسری بودجه و اقتصاد از پا افتاده و فشار درونی نیرویمان را تحلیل ببرد به امید چه چیزی صبر کنیم؟ راه حل چیست؟ مذاکرات محرمانه؟ یک چیز را از این برادرت بشنو...در سال 2010 هیچ چیز بخصوص مذاکراتی high profile مثل این ممکن نیست محرمانه بماند.
قدیمی 05-21-2010, 01:08 AM   #29
صادق

نقل قول:
صادق جان دور یک دایره میگردیم. راه حل چیست؟ اگر خزانه کشور خالی باشد (من نمیدانم) اگر کسری بودجه و اقتصاد از پا افتاده و فشار درونی نیرویمان را تحلیل ببرد به امید چه چیزی صبر کنیم؟ راه حل چیست؟ مذاکرات محرمانه؟ یک چیز را از این برادرت بشنو...در سال 2010 هیچ چیز بخصوص مذاکرات high profile مثل این ممکن نیست محرمانه بماند.
وقتی خزانه کشور خالی شد و اقتصاد از پا افتاد وضعیت میشود وضعیت قبول قطعنامه 598 و باقی ماجرا اما اینبار معلوم نیست که حکومت بتواند اوضاع را جمع وجور کند ! خب حالا با مذاکره علنی آیا میشود اوضاع را تغییر داد یا اینکه به احتمال زیاد اوضاع بدتر هم خواهد شد ! تحریمها شدیدتر و هم پیمانان سردتر و طرفداران داخلی حکومت مایوس ! حتما شنیده اید که یاس برادر مرگ است !
اما در مورد عدم توانایی در مخفی نگه داشتن مذاکرات ! به فرض که یکطرف خواست درز بدهد و افشا کند ! خب چه چیز را افشا کند که با تکذیب طرف مقابل همراه نشود ! من تجربه ای در مذاکرات محرمانه ندارم اما ابتدایی ترین راهکار امنیتی عدم ضبط مکالمات تصاویر و غیره است پس همه چیز قابل تکذیب است . من نامه خاتمی به بوش را دیده ام .نامه ای که چند نفر از مقامات آمریکایی صحت آنرا تایید کردند اما این نامه که حاوی به رسمیت شناختن اسراییل هم بود بدون مهر بدون امضا و بدون سربرگ بود و لذا عملا امکان تبلیغاتی زیادی بر ضد ایران نداشت مضاف به اینکه افرادی مانند حسین شریعتمداری اساسا وجود آنرا انکار کردند !
نقل قول:
خیلی دلم میخواهد بدانم از کجا انقدر قاطع میدانید که برگ های برنده نصیب خواهد شد. همینجوری؟ اگر بجای ورق برنده ورق بازنده نصیب شد ( بقول بچه ها رو یازده کشیدیم اما یازده یازده کردیم) آنوقت تکلیف چیست؟ بلائی که بر اثر بحران مالی مثل اجل معلق بر سر جورج بوش آمد و کاسه کوزه اش را بهم ریخت. در آن صورت بهتر نیست تا اوضاع خرابتر نشده دست بکار شد؟ چیزی که از حرکت شتابزده اخیر بویش به مشام میرسد.
هیچی ! از هیچ کجا نمیدانم و واقعا ممکن است بدتر هم بشود البته فقط "ممکن است" اما حالا که میخواهیم اقدامی بکنیم آیا مذاکره علنی بالاخره ضررش با این شواهدی که گفتم بیشتر هست یا نه ؟

حال واقعا سوالی برایم مطرح است که اگر خواستید پاسخ دهید .ممنون خواهم بود .
فرض کنید مذاکرات محرمانه ای در چهار ماه گذشته بین ایران و آمریکا بصورت تلفنی یا دیدار رو در رو مثلا در بغداد یا بیروت و یا حتی خود واشنگتن یا تهران انجام شده و به نتیجه نرسیده ! شما به چه شواهدی نیاز دارید که وجود این مذاکره بی نتیجه محرمانه را قبول کنید !؟
این کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 05-21-2010, 12:18 PM   #30
alireza

نقل قول:
فرض کنید مذاکرات محرمانه ای در چهار ماه گذشته بین ایران و آمریکا بصورت تلفنی یا دیدار رو در رو مثلا در بغداد یا بیروت و یا حتی خود واشنگتن یا تهران انجام شده و به نتیجه نرسیده ! شما به چه شواهدی نیاز دارید که وجود این مذاکره بی نتیجه محرمانه را قبول کنید !؟
صادق عزیز من قبلا جواب داده بودم دوست داشتی تکرار میکنم

نقل قول:
در سال 2010 هیچ چیز بخصوص مذاکراتی high profile مثل این ممکن نیست محرمانه بماند.
این کاربر از alireza بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 05-21-2010, 01:30 PM   #31
صادق

نقل قول:
صادق عزیز من قبلا جواب داده بودم دوست داشتی تکرار میکنم

[B]
ممنون علیرضا جان خب به نظر شما شواهدی از این دست برای اثبات وجود مذاکرات محرمانه کافی هست یا باید به شواهد بیشتری اتکا کرد ؟! در صورت نیاز به وجود شواهد بیشتر لطفا نوع یا حجم مورد نظر را بفرمایید تا اگر توانستم پیدا کنم .
لطفا به هر دو پست (ارسالی توسط خودتان و mory291گرامی )توجه فرمایید که حاوی شواهد زیادی هست .
افشای جزئیات نامه محرمانه اوباما به رهبر انقلاب
ضمنا این پست نشان دهنده زمینه های تبلیغاتی احتمالا خطرناک هم هست .
قدیمی 05-21-2010, 02:15 PM   #32
alireza

آقا صادق ما صحبت از "مذاکرات" نه "مذاکره" و یا رد و بدل کردن یک نامه میکنیم. مذاکراتی که بخواهد به سی سال خصومت و درگیری آشکار و پنهان و توطئه و خرابکاری پایان دهد ماهها (اگر نه سال) طول خواهد کشید. مسئله ساده نیست و پیچیدگی ها و کوهی از مطالب از عراق گرفته تا فلسطین از اپوزیسیون داخل گرفته تا خارج از صدای آمریکا گرفته تا گروههای تروریستی و مسئله افغانستان یک دنیا مسئله باید توی دایره ریخته شده و صحبت شود. یک قلم مسئله خروج آمریکا از عراق به هماهنگی پیچیده ای نیاز دارد. در ضمن شما هم برای اینکه بدانید در چه دنیائی زندگی میکنیم بد نیست به این مطلب توجه کنید که جریان نوشتن نامه حتی قبل از وقوع آن باز شده بود. آقا صادق من با اجازه از ادامه این بحث خودداری میکنم چون به مسائل جزئی و کم اهمیتی رسیده ایم.

نقل قول:
WASHINGTON - The Obama administration is leaning toward making a major diplomatic overture to Iran before the country's presidential elections in June. This initiative could come in the form of a letter from President Obama to Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei, according to two senior European diplomats who have met in recent weeks with key State Department officials crafting a new US policy toward Iran
.
در ضمن با تاکید بر نوشته آقا شهاب همین نامه هم نشان میدهد که چه موقعیت هائی از دست رفته و حالا چطور دستپاچه برای جلوگیری از تحریم ها دست به مانور های بی نتیجه زده میشود.
2 کاربر از alireza بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-21-2010, 04:13 PM   #33
صادق

علیرضای عزیز اینکه کدام مسائل کم اهمیت و جزیی است بستگی به دید هر فرد دارد و ادامه یا قطع گفتگو نیز به تمایل طرفین وابسته است . فقط توجه شما را به پاراگراف دوم مقاله ارسالی شما در پست قبل جلب میکنم !
نقل قول:
The letter would be aimed at initiating talks over the Iranian nuclear program and Iran's role in neighboring Iraq and Afghanistan, the diplomats said, speaking on condition of anonymity because of the sensitivity of the issue.
بعبارتی همان مذاکره مخفیانه که به باور من قبلا و در چند مرحله انجام شده است .اینکه چرا بی نتیجه ماند خود موضوع دیگریست !
اما از همه اینها گذشته آیا واقعا مثالی در تاریخ از مذاکره بین یک قدرت برتر نظامی اقتصادی با قدرت بسیار کمتر سراغ دارید که در حضور ناظرانی از کشورهای ثالث انجام شده باشد ؟!
3 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-21-2010, 07:13 PM   #34
پرسشگر

تشکرها: 11,370
در 2,422 پست 17,070 بار تشکر شده
Points: 25,312, Level: 95 Points: 25,312, Level: 95 Points: 25,312, Level: 95
Activity: 57%
Activity: 57% Activity: 57% Activity: 57%

با سلام به همه دوستان و تشکر ویژه ازعلیرضا و صادق عزیز که هر کدام منطقی قابل دفاع دارند. بحث پیچیده ایست و رسیدن به یک فرمول سحرآمیز بسیار مشکل.
در خصوص مذاکرات محرمانه، دو مورد در حافظه ام است. یکی مذاکرات عرفات و رابین که به پیمان اسلو انجامید و دیگری لیبی با انگلیس( و تا حدودی آمریکا) که به عادی سازی روابط منجر شد. مورد دوم نزدیک به دوسال طول کشید و هیچکس از آن اطلاع نداشت تا اینکه به یکباره افکار عمومی جهان خبر امضای توافقات را از رسانه ها شنید !
در ضمن این جمله جان لیمبرت برایم سوال برانگیز است :

نقل قول:
نوشته اصلی توسط ;59120
در مورد بحث دوری از مباحث حقوقی، شما دقيقا منظورتان چيست؟
منظور این است که اگر می خواهید موفق باشید، نباید این را به حقوقدانان یا وکلا بسپارید که مثلا طبق یک قرارداد باید عمل کنند. این در گذشته زیاد نتیجه موفقی نداشته است که من به چند مورد تاریخی هم در این کتاب اشاره کرده ام.

پس منظورتان این است که به جای اینکه دقیق بشوید روی این موارد حقوقی، بیشتر روی موارد جاری و کلی صحبت بشود
البته جاری . ...
تمام حرف ایران در مسئله هسته ای اینست که موضوع باید در چهارچوب حقوقی آژانس بررسی شود و آمریکا آن را سیاسی کرده. همینطور در بسیاری از موارد چالش برانگیز ایرادات ایران حقوقیست. چرا باید مذاکرات را از چهارچوب حقوقی خارج کرد ؟
پرسشگر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از پرسشگر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-21-2010, 07:19 PM   #35
Aram.

تشکرها: 59
در 41 پست 129 بار تشکر شده
Points: 382, Level: 7 Points: 382, Level: 7 Points: 382, Level: 7

مشکل ایران تابوشکنی است والسلام.
گاهی برای رفع یک مرض باید داروی تلخ خورد . منتها انقدر راجع به مقوله « مصالحه با آمریکا » در ایران مانور تبلیغاتی سنگین شده که هر گونه پیش کشیدن مذاکره تابو شده.
در ضمن زمان شناسی ما هم جالب نیست ما باید وقتی آنها متمایل به مذاکره بودند و چند بار چراغ سبز دادند جلو می رفتیم . حالا که صحبت از تحریم شده هر گونه پیشنهاد از سوی ما به عنوان رعب و کوتاه آمدن تلقی میشه ( رجوع کنید به واکنشها در قبال اجلاس 15جی تهران )
با این حال تهران میتونه از همون حربه خود آمریکاییها استفاده کنه: هویج و چماق.
یعنی پیغام چماق را محرمانه و غیر رسمی از کانالهای مختلف بفرسته (غنی سازی تا 90 درصد در صورت ادامه تهدید آمریکاییها) و هویج را علنا و پس از نوشیدن داروی تلخ تابوشکنی اعلام کنه يعني آمادگی برگزاری مذاکرات مستقیم چهار جانبه با شرکت:
1- ایران
2- آمریکا
3- اسرائیل به عنوان نماینده یهودیان سرزمینهای اشغالی
4- نماینده یا نمایندگان منتخب فلسطینیها .
اول باید تکلیف مقوله فلسطین- اسرائیل مشخص بشه. چون ایران خودش رو در این کلاف پیچانده.
این نیازمند به رسمیت شناختن پدیده ای به نام اسرائیل از جانب ایرانه و این یک تابوشکنی از جانب ایران هست. در مقابل اسرائیل و آمریکا هم باید زمینه های تشکیل دولت جدید فلسطینی -اسرائیلی را فراهم کنند.
اما اگر ایران در نفی پدیده اسرائیل همچنان مصر باقی بماند چه در آینده ایران قوی هسته ای با تغییر موازنات منطقه ای را داشته باشیم و چه ایران ضعیف ناشی از تحریمهای فرسایشی قطعا تهاجم نظامی از این سمت به دیگری یا از آن سو به ایران گریز ناپذیر است. البته آن چیزی که ممکن است تعدیلی از نظر زمان وقوع تقابل نظامی بوجود بیاوره اژدهای زرد است که البته من نمیدونم پایداری نظام اقتصادی-مالی چین چقدر دوام میاره و تا کی ایران میتونه با تکیه به این قطب قدرت مانور بده.
Aram. آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 05-22-2010, 12:52 AM   #36
حسینی

حسینی's Avatar

تشکرها: 11,931
در 4,213 پست 17,627 بار تشکر شده
Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100

نقل قول:
اما اگر ایران در نفی پدیده اسرائیل همچنان مصر باقی بماند چه در آینده ایران قوی هسته ای با تغییر موازنات منطقه ای را داشته باشیم و چه ایران ضعیف ناشی از تحریمهای فرسایشی قطعا تهاجم نظامی از این سمت به دیگری یا از آن سو به ایران گریز ناپذیر است. البته آن چیزی که ممکن است تعدیلی از نظر زمان وقوع تقابل نظامی بوجود بیاوره اژدهای زرد است که البته من نمیدونم پایداری نظام اقتصادی-مالی چین چقدر دوام میاره و تا کی ایران میتونه با تکیه به این قطب قدرت مانور بده.
شاید هم یک گزینۀ دیگر باشد: نوشیدن جام زهر توسط اوباما و پذیرش ارتباط با ایران منکر اسرائیل.
«آدم غرب زده هرهری مذهب است؛ به هیچ چیز اعتقاد ندارد، اما به هیچ چیز هم بی‌اعتقاد نیست. یک آدم التقاطی است و نان به نرخ روز خور است؛ همه چیز برایش علی‌السویه است. خودش باشد و خرش از پل بگذرد، دیگر بود و نبود پل هیچ است».
مرحوم جلال آل احمد در کتاب غرب‌زدگی
حسینی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از حسینی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-22-2010, 01:21 AM   #37
محمدجواد

تشکرها: 923
در 392 پست 1,560 بار تشکر شده
Points: 1,952, Level: 26 Points: 1,952, Level: 26 Points: 1,952, Level: 26
Activity: 12%
Activity: 12% Activity: 12% Activity: 12%

نقل قول:
شاید هم یک گزینۀ دیگر باشد: نوشیدن جام زهر توسط اوباما و پذیرش ارتباط با ایران منکر اسرائیل.
بستگی دارد به چه کسی توصیه بکنیم! گاهی می خواهیم به طرف ایرانی توصیه بکنیم گاهی به طرف آمریکایی. گاهی یک نفر بسته به موقعیتش ممکن است به هر دو طرف پیشنهاد کند کمی از مواضع خود کوتاه بیایند و طرف مقابل را درک کنند. و اینها با هم متناقض نیست. مثلا طوری که من متوجه شدم ظاهرا شهاب گرامی چنین رویکردی دارند! یعنی ضمن این که از آقای خامنه ای انتقاد می کنند که چرا فرصت مذاکره با آمریکا را از دست داده اند، از اوباما هم انتقاد می کنند که چرا در مقابل ایران از سیاست چماق و هویج دست بر نمی دارد و تلاش نمی کند فرهنگ و نگرانیهای ایران را درک کند.
وقتی شما دارید در مورد این که حکومت ایران باید چه کار کند نظر می دهید، نمی توانید بگویید یک گزینه این است که اوباما جام زهر بنوشد! چون حکومت ایران کنترلی روی آن ندارد. و بالعکس.

ویرایش: البته یک وقت هم هست که شما در نقش یک ناظر بی طرف می خواهید مشخص کنید که اخلاقا کدام طرف باید چه کار بکند. یا این که می خواهید دیدگاه خاصی را گسترش دهید تا به نفع یا ضرر یکی از دو طرف تبلیغ کنید (مثلا بگویید که آمریکا دارد به ایران زور می گوید و باید از زورگویی دست بردارد). در این موارد نظر شما منطقی است. ولی این منافاتی با حالت اول ندارد.
محمدجواد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از محمدجواد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-22-2010, 01:27 AM   #38
Aram.

نقل قول:

البته این گزینه نیازمند نزول جایگاه آمریکاست. فعلا شواهد ضعیف است. چه از نظر قدرت کسب اجماع جهانی و چه از نظر جایگاه دلار.
در نهایت اگر طرفین از عوارض تخریبگر و ماندگار یک تقابل نظامی در ساختار اقتصادی و اجتماعی خود واهمه یا کراهت دارند نوشیدن جام داروی تلخ تعدیل خواسته ها باید دو طرفه باشد.
فکر می کنید آمریکا در نهایت تسلیم ما خواهد شد؟ این یک اشتباه است. مقاومت آنها از فروافتادن از آقایی جهان به مراتب بسیار بیشتر از کوشش ما در کسب جایگاه منطقه ای و جهانی است . فقط در صورت بروز مجدد بحران فایننس زمان رویارویی به تاخیر خواهد افتاد.
این کاربر از Aram. بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 05-22-2010, 01:40 AM   #39
Aram.

توجه داشته باشيد در صورت بروز تقابل نظامي عوارض اجتماعي عميق و وخيمي توان بروز پيدا مي کنند که کمترين آن ناپايداري هاي محلي در نقاطي مانند مناطق کرد نشين و سيستان و بلوچستان مي باشد.
قدیمی 05-22-2010, 04:17 AM   #40
شهاب

تشکرها: 7,017
در 3,471 پست 18,845 بار تشکر شده
Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100
Activity: 2%
Activity: 2% Activity: 2% Activity: 2%

نقل قول:
مثلا طوری که من متوجه شدم ظاهرا شهاب گرامی چنین رویکردی دارند! یعنی ضمن این که از آقای خامنه ای انتقاد می کنند که چرا فرصت مذاکره با آمریکا را از دست داده اند، از اوباما هم انتقاد می کنند که چرا در مقابل ایران از سیاست چماق و هویج دست بر نمی دارد و تلاش نمی کند فرهنگ و نگرانیهای ایران را درک کند.
محمد جواد عزیز کاملا درست برداشت کرده اید. چون بنیان مسئله اهمیت دارد توضیح کوتاهی عرض می کنم. خط فکری که من به عنوان یک تحلیل گر دنبال می کنم (و بدون تعارف بر اثر کار با شهیر) تامین منافع حداکثری و رنج حداقلی ایران است. ( از این نظر شاید یک utilitarian به حساب بیایم!) برای تامین این هدف گاه ممکن است انسان بر خلاف خواسته اش نیز فکر و یا عمل کند هم در موضع مخالفت و هم در وضعیت سازش. (در تاریخ سیاسی این قبیل تصمیم گیری ها از جمله در ایران در ارتباط با پایان جنگ عراق سابقه داشته است) منتها این امکان که اشتباه هم صورت بگیرد وجود دارد چه در تعریف وضعیت "defining the situation" که بسیار اهمیت دارد و چه در یافتن راه حل "finding the solution". مهم این است که تا حد امکان بر احساس غلبه کنیم. اما چگونه بفهمیم که موفق به مهار احساس هستیم؟ اینکه ببینیم "حداقل" پاره ای از اوقات راه حل را قلبمان دوست ندارد اما مغزمان می پسندد. با تشکر از طرح مسئله
شهاب آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-22-2010, 10:38 AM   #41
namira

namira's Avatar

تشکرها: 23,346
در 4,526 پست 26,547 بار تشکر شده
Points: 64,153, Level: 100 Points: 64,153, Level: 100 Points: 64,153, Level: 100

نقل قول:
. آقا صادق من با اجازه از ادامه این بحث خودداری میکنم چون به مسائل جزئی و کم اهمیتی رسیده ایم.
با سلام و عرض تشكر از مباحث جالب دوستان خصوصا آقا صادق و عليرضاي عزيز
هم اين گفتگو و هم گفتگوي شما با محمدجواد در تاپيك ديگري بنظر من بسيار مفيد و مورد استفاده بوده و هست
بحث جالبي هست اي كاش نيمه كاره رهايش نكنيد

نقل قول:
بعبارتی همان مذاکره مخفیانه که به باور من قبلا و در چند مرحله انجام شده است .اینکه چرا بی نتیجه ماند خود موضوع دیگریست !
اما از همه اینها گذشته آیا واقعا مثالی در تاریخ از مذاکره بین یک قدرت برتر نظامی اقتصادی با قدرت بسیار کمتر سراغ دارید که در حضور ناظرانی از کشورهای ثالث انجام شده باشد ؟!
نقل قول:
چندي قبل در خصوص صحبت هاي گروه فرارسي با دوستان فوروم ايران و امريكا و مباحث و مشكلات بوجود امده در طي اين گفتگوها و اينكه چرا نماينده فرارسي پاسخ هاي تكراري (مانند يك ربات ) ميدهد نكته ايي به ذهن بنده رسيد كه يكي از دوستان براي بنده نقل كرده بود كه نقل آن خالي از لطف و بي ارتباط با گفتگوي آقا صادق و عليرضا جان و همچنين گفتگوي عليرضا و محمدجواد(در تاپيك ديگري ) نيست

ايشان كه در زمان دولت آقاي خاتمي يكي از مقامات ارشد ايران در نيويورك بودند تعريف ميكردند (خدا كند به فوروم ما سر نزد و بر ما بابت نقل اين حرف خرده نگيرد !) در يكي از ماموريت هايي كه قرار بر انجام گفتگو و ديدار با زلماي خليلزاد در واشنگتن بودند ناگهان تيم همراهي كننده آنان از نيويورك به واشنگتن در آستانه حركت از همراهي ايشان سر باز ميزند و جلوي رفتنشان به واشنگتن را مي گيرد .در حالي كه تيم مذاكره كننده امريكايي طرف ايشان هم از اين موضوع اظهار بي اطلاعي ميكنند و . . . .

نتيجه
1- آيا مذاكرات انجام ميشود (پنهاني ) : با توجه به شناختي كه من از راوي اين مطلب و صداقت در كلامشان دارم ، در اين سطح ديپلماتيك گفتگو مستقيم هم انجام ميشود
2- نتايج حاصل از انجام اين گفتگو ها و اينكه چرا تا كنون آنچنان كه بايد ثمر بخش نبوده است : شخصا به اين نتيجه رسيده ام كه در سيستم حكومتي امريكا هم مانند ايران دو دستگي وجود دارد و عدم وجود هماهنگي نتايج حاصله را كم رنگ و حتي بد رنگ ميكند
اينكه حتي نماينده گروه فرارسي هم براي پاسخ دادن به يك سئوال ساده نياز به كسب تكليف و هماهنگي به فلان و بهمان را دارد (كه طبيعي هم به نظر ميرسد )
namira آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از namira بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-22-2010, 07:38 PM   #42
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط namira نمایش پست ها
با سلام و عرض تشكر از مباحث جالب دوستان خصوصا آقا صادق و عليرضاي عزيز
هم اين گفتگو و هم گفتگوي شما با محمدجواد در تاپيك ديگري بنظر من بسيار مفيد و مورد استفاده بوده و هست
بحث جالبي هست اي كاش نيمه كاره رهايش نكنيد
نامیرای گرامی به نظر من این گفتگو نیمه کاره رها نشد بلکه بنا به شواهدی که خودتان در پست قبل یکی از آنها را نشان دادید گفتم که به باور من مذاکرات پنهانی چندین بار انجام شده اما علت اینکه نتیجه نداده را باید در جایی دیگری جستجو کرد ! و از طرفی مذاکرات علنی هم با توجه به زمانی که میبرد و قدرت تبلیغاتی غرب بیشتر به دامی برای ایران شبیه است تا مذاکراتی واقعی ! و در پایان براساس یک نظر دوستان که بسیار نظر جالبی بود سوالی کردم که متاسفانه پاسخی ندیدم . اگر یادتان باشد دوستان گرامی معتقد بودند میشود مذاکره علنی دوجانبه با شرکت چند کشور ثالث بصورت ناظر ترتیب داد وبه این نحو از جر زنی (و حتی تبعات تبلیغاتی غرب به باور من )در امان بود ! خب من هم سوالی کردم و آن اینکه آیا تاکنون در طول تاریخ نمونه ای وجود داشته است که یک دولت بسیار قوی حاضر شود با دولت ضعیف تر از خود مذاکره علنی با نظارت کشورهای ثالث داشته باشد ؟ اگر هست مرا راهنمایی فرمایند و اگر نیست پس با کدام پشتوانه نظری موفقیت چنین پیشنهادی از سوی ایران را محتمل میدانند ؟
به نظر من در صورت ابراز چنین پیشنهادی از سوی ایران ! آمریکا خواهد گفت مشکلات ایران ربطی به روابط ایران -آمریکا ندارد بلکه ناشی از نگرانی جامعه جهانی است پس باید مذاکرات همانگونه که تاکنون بوده ادامه یابد ! و احتمالا ایران باید پذیرای تبعات این سخن آمریکا باشد .!
قدیمی 05-23-2010, 08:39 PM   #43
alihallo

alihallo's Avatar

تشکرها: 2,773
در 1,610 پست 4,907 بار تشکر شده
Points: 23,612, Level: 94 Points: 23,612, Level: 94 Points: 23,612, Level: 94

جان ليمبرت: نشستن پشت ميز مذاکره تنها راه است

با عرض ادب و احترام،

قبل از هر مذاكره اي، ابتدا بايد با ساختار ايدئولوژيكي نظام سياسي دو طرف آشنا بود و بعد به ارائه راه حل هاي مختلف براي طرفين مذاكره پرداخت.

همه نظام هاي سياسي موجود داراي محوريتي بر مبناي ايدئولوژي از پيش تعريف شده ای هستند كه اينك با ائيسم هاي مختلف و مكاتب گوناگون كاملا قابل رصد و جستجويند كه در حين اختلاف و تضاد، مورد مثال در زمان جنگ سرد و چه اينك با هزينه و فايده كه هميشه هم يكسان نمي باشد، به تعامل با يكديگر پرداخته و براي مذاكره پشت يك ميز مي نشينند.

اما آنچه اين معضل سي ساله را پيچيده و يا غير ممكن نموده (كه يقينا به غير ممكن بودن آن معتقدم ) نوع ساختار ايدئولوژيك نظام سیاسی جمهوري اسلامي ايران مي باشد كه با دين ممزوج شده و تاكيدا" بر مذهب شيعه جعفري پيوند خورده و جداي از نوع قضاوت، خود را خير و طرف مقابل را شر مي پندارد.

اينك ارائه پیشنهاد گفتگو و نشست چه علني و چه غير علني كه بار ها با شكست روبرو گرديده،بي فايده بوده و از قبل نتيجه تقابل خير و شر كه هر يك خويش را در مقام حق مي پندارند، كاملا معلوم و ملموس مي باشد.

در انتها اشاره نمايم كه ساختار اقتصادي ضعیف حال و آتیه ایران و میزان بنيه مشروعيت سياسي،نقش اساسي در مذاکرات احتمالی ( که یقینا به دلایل بالا غیر ممکن می باشد ) خواهد داشت كه جتي ارائه يك معامله بزرگ هم، تاثيري در عدم اين برخورد اجتناب ناپذير بوجود نخواهد آورد. با تشكر/
alihallo آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از alihallo بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع