آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار نوشته های شهیر > مقالات سیاسی

پاسخ
    نمایش ها: 8864 - پاسخ ها: 20  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 05-07-2011, 05:11 PM   #1
شهیر

تشکرها: 6,610
در 2,017 پست 21,903 بار تشکر شده
Points: 40,210, Level: 100 Points: 40,210, Level: 100 Points: 40,210, Level: 100
Activity: 60%
Activity: 60% Activity: 60% Activity: 60%
پیش فرض بن لادن، افسانه مجرمی که تاریخ سیاسی جهان را به دو بخش تقسیم کرد

حوادث ۱۱ سپتامبر تاریخ سیاسی جهان را به دو بخش قبل و بعد از آن تقسیم کرد. حوادث مزبور و تاثیرات شگرف آن بر مناسبات بین المللی از زوایای مختلف توسط هزاران متفکر و نویسنده مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفته است. بیش از ۱٠ میلیون تیتر کتاب تنها به زبان انگلیسی درباره این حوادث و یا در ارتباط با آن نوشته شده است، بگذریم از مجموعه تحقیقات مراکز علمی و دانشگاهی و مقالات منتشر شده در روزنامه ها و پایگاههای اینترنتی که تعداد آنها به صدها میلیون می رسد. اینکه می گویم از زوایای مختلف، بطور مثال من چند سال پیش در مقاله ای عنوان کردم که منشاء رکود فعلی اقتصادی آمریکا (و شاید جهان) آنطور که امروز هم ظن آن می رود می تواند حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر باشد و در آنجا تحلیل های موجود در این زمینه را ارائه کردم. بهرجهت همین که برای دومین بار در تاریخ، آمریکا در درون خاکش مورد یک تهاجم بزرگ قرار گرفت نشان از اهمیت وقایع مزبور دارد. بار اول (حمله ژاپن به پرل هاربر) منجر به دو انفجار اتمی (اولین و تا این تاریخ آخرین) شد و این بار نیز کشوری را در جهان نمی توان یافت که "بنحوی" تحت تاثیر وقایع مزبور قرار نگرفته باشد. از جمله افزایش قیمت نفت بعد از حمله عراق (که در کنار بهانه های دیگر به بهانه همکاری صدام با القاعده صورت گرفت) کشوری را از تاثیرات سیستم خود مصون نگذاشت. در برخی کشورها از جمله کشورهای دارنده نفت این تاثیرات مثبت و در بقیه نقاط جهان به فشارهای اقتصادی منجر گردید. بهرصورت اسامه بن لادن مردی که با رهبری القاعده حادثه ۱۱ سپتامبر را آفرید و به تروریسم در سطح جهان ابعاد جدیدی داد پس از دهسال روز دوشنبه دوم ماه می بدست نیروهای آمریکائی کشته شد. با کشته شدن وی ماشین تئوریسین های توطئه (هم چنانکه در جریانات ۱۱ سپتامبر اتفاق افتاد) بکار افتاد که در این مقاله مورد نظر من نیست (هر چند که در مورد 11 سپتامبر هنوز هم سئوالات جدی درباره فروریختن ساختمان شماره ۷ آنهم ظرف چند ثانیه در حالیکه هواپیما به آن اصابت نکرده بود وجود دارد).

قطعا تمام حقایق کشتن بن لادن در اختیار ما قرار ندارد اما توضیحی که جان برنن (John Brennan) مشاور در امور ضد تروریسم کاخ سفید در این باره داد بطور مختصر این بود که سیستم اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده بود که چون بن لادن از هیچ وسیله ارتباطی با جهان خارج استفاده نمی کند با رد گیری فردی که به عنوان پیک او عمل می کند می توان به محل اختفای وی پی برد. بنابراین تمام تمرکز بر روی پیدا کردن پیک مخصوص بن لادن گذاشته شد. سر نخ ها از زندانیان گوانتانامو آغاز شد. اطلاعات نشان می داد که فردی بنام ابواحمد الکویتی فرد مورد اطمینان بن لادن و رابط او با تشکیلات القاعده است. پس از دستگیری خالد شیخ محمد فرد سوم القاعده و مغز متفکر و برنامه ریز ۱۱ سپتامبر در پاکستان وی اقرار کرد که الکویتی را می شناسد اما رابطه وی را با القاعده منکر شد. سپس در سال ۲٠٠۴ یکی دیگر از رهبران القاعده، "حسن غول" در عراق دستگیر شد. او تائید کرد که الکویتی پیک مخصوص بن لادن است و تائید کرد که شخص مزبور با فرج اللیبی یکی از رهبران تازه به قدرت رسیده القاعده رابطه نزدیکی دارد. در واقع حکم جدید اللیبی را الکویتی بدست او رسانده بود. در ماه می ۲٠٠۵ اللیبی بدام سی آی ا می افتد اما بطرز عجیبی از بیخ و بن منکر وجود شخصی با مشخصات الکویتی می شود. جان برنن می گوید با توجه به قرائن موجود و تکذیب حیرت انگیز اللیبی دائر بر اینکه چنین شخصی اصلا وجود خارجی ندارد ما تقریبا مطمئن شدیم که فرد مزبور وجود دارد و رابط بن لادن است.

چندین سال گذشت تا بالاخره در اواسط سال ۲٠۱٠ در حالیکه تلفن های یک مظنون دیگر زیر نظر سی آی ا بود سر نخ احمد الکویتی بدست آمد. تنها یک پاسخ کوتاه احمد به تلفن فرد مزبور کافی بود که محل او کشف شود. اما محل کشف شده تا محل سکونت بن لادن فاصله بسیاری داشت. بالاخره با تعقیب احمد وی ندانسته سیستم اطلاعاتی آمریکا را به محل اختفای بن لادن هدایت کرد. خانه ای بزرگ در شهرکی تازه تاسیس بدون خط تلفن، بدون اینترنت، با سیستم سوزاندن زباله در داخل منزل (که حتی برای گذاشتن زباله هم افراد داخل خانه خارج نشوند)، و از همه عجیب تر در ۸٠٠ متری آکادمی نظامی پاکستان که زبدگان نظامی ارتش در آنجا تربیت می شوند و هم چنین یک قرارگاه پلیس.

برنن می گوید چون شهرک ۹٠٠٠٠ نفری تازه تاسیس بوده افراد یک دیگر را چندان نمی شناختند و در واقع از نقاط منحصر بفردی در پاکستان بوده که بن لادن می توانسته پنهان شود. برنن می گوید تا زمان حمله به محل سکونت بن لادن هیچ مدرکی بدست نیامد که ما بگوئیم "آهان گیرش انداختیم". تنها قرائن بود که دائم روی هم انباشه می شد. مثلا معنی نداشت که در خانه ای با آن عظمت به ندرت کسی در خارج ساختمان آفتابی شود و رفت و آمدی صورت بگیرد. آمریکا اطلاعات بدست آمده را با نزدیک ترین متحدینش از جمله انگلستان هم در میان نگذاشت. بقیه ماجرا هم روشن است.

در سپیده دم دوشنبه دو هلی کوپتر با ۲۴ تن از بهترین های ارتش (شش نفر عملیات اجرائی را بدست گرفتند) از جلال آباد (افغانستان) برمی خیزند. با سیستم هایی که برنن می گوید بسیار پیچیده بوده اند رادارهای پاکستان از کار می افتد. با عکس هائی که بطور حیرت انگیزی دقیق بوده و از ماهواره از درون ساختمان گرفته شده بود محل سکونت افراد و نقشه ساختمان را آمریکائی ها دقیقا بررسی کرده بودند. ماموریت ظرف ۴٠ دقیقه انجام می گردد. اینکه دقیقا چند نفر در خانه بوده اند مشخص نیست ولی ظاهرا احمد و برادرش کشته می شوند، همسر بن لادن از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار می گیرد (ظاهرا به عنوان سپر جلوی بن لادن قرار گرفته بوده) و فرزند بن لادن نیز کشته می شود. بن لادن را با دو گلوله هدف قرار می دهند اولی بالای چشم چپ او و دومی سینه را می شکافد. آزمایش های DNA آمریکا را صد در صد مطمئن می کند که فرد کشته شده بن لادن بوده است. اینطور که از توضیحات برنن برمی آید جسد وی بلافاصله به ناو کارل ویسنن (Carl Visnon) در اقیانوس هند منتقل می شود و در آنجا وی را با وزنه ای سنگین به قعر دریا می فرستند. به این ترتیب زندگی بن لادن خاتمه می یابد در حالی که تاثیر تفکر او بر فضای سیاسی جهان تا آینده نامعلوم سنگینی خواهد کرد. ابهامات حول محور محل اختفای بن لادن مسئله ایست که سخت آمریکا را می آزارد.

برنن در مصاحبه ای می گوید محال است که بن لادن در چنین محلی سکنی گزیده باشد و سیستم امنیتی پاکستان بی اطلاع بوده باشد. او در درون سیستم مزبور حامیانی دارد. وی هم چنین می گوید پس از مطالعه بسیار تصمیم گرفتیم کمترین اطلاعی در این زمینه به پاکستان ندهیم و راسا اقدام کنیم چرا که سئوالات بسیاری برای ما بوجود آمده است.

براستی چرا باید سیستم امنیتی پاکستان چنین خطری را بخرد و از بزرگترین مجرم بین المللی تاریخ بشر حمایت کند؟ آیا ارتباطی بین سیستم امنیتی پاکستان و حوادث 11 سپتامبر وجود داشته است؟ سئوال دیگری که این روزها سخت از سوی تحلیل گران مورد بحث است اینست که مرگ بن لادن چه تاثیری بر تروریسم مبتنی بر ایدئولوژی القاعده می گذارد؟ مطالعاتی که متخصصین امنیت ملی در آمریکا در این زمینه انجام داده اند نتایج بسیار جالب توجهی را بدست ما می دهد. لطفا منتظر بخش دوم این مقاله باشید.
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 05-07-2011, 07:20 PM   #2
jadid

تشکرها: 872
در 469 پست 2,035 بار تشکر شده
Points: 4,135, Level: 40 Points: 4,135, Level: 40 Points: 4,135, Level: 40
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : بن لادن، افسانه مجرمی که تاریخ سیاسی جهان را به دو بخش تقسیم کرد

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهیر نمایش پست ها
(هر چند که در مورد 11 سپتامبر هنوز هم سئوالات جدی درباره فروریختن ساختمان شماره ۷ آنهم ظرف چند ثانیه در حالیکه هواپیما به آن اصابت نکرده بود وجود دارد).

شهیر گرامی گو اینکه پرسش من ارتباطی با بخش اصلی مقاله شما ندارد ولی نظر به اهمیت ان موضوع را مطرح می کنم . یکی از دوستانم که برای ادامه تحصیلات مقطع دکترا در همان ایام واقعه یازه سپتامبر در کانادا اقامت داشت در مورد مقاله ای صحبت کرد که یک شرکت سرمایه گزاری کلیه سهام خودش را در صنایع هوایی به فاصله یک هفته قبل تقد می کند و یکسری موارد دیگر که متاسفانه به دلیل گذشت زمان حضور ذهن ندارم . نظر شما در مورد این واقعه چیست ؟ با تشکر .
jadid آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
15 کاربر از jadid بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-07-2011, 08:18 PM   #3
فرزاد

فرزاد's Avatar

تشکرها: 30,888
در 4,915 پست 27,177 بار تشکر شده
Points: 56,630, Level: 100 Points: 56,630, Level: 100 Points: 56,630, Level: 100
Activity: 33%
Activity: 33% Activity: 33% Activity: 33%

نقل قول:
بهرصورت اسامه بن لادن مردی که با رهبری القاعده حادثه ۱۱ سپتامبر را آفرید و به تروریسم در سطح جهان ابعاد جدیدی داد پس از دهسال روز دوشنبه دوم ماه می بدست نیروهای آمریکائی کشته شد.
شهیر عزیز
آیا شما واقعا این موضوعات را پذیرفته اید که بن لادن خارج از اراده حاکمیت ایالات متحده چنین حادثه ای را آفریده و نهایتا توسط نیروهای امریکایی کشته شده است؟
شاید اگر به یقین نرسیده باشید نتوانیم از این مفروضات به نتیجه ای واقعی برسیم.
اما اگر حادثه 11 سپتامبر را به عنوان بزرگترین مستمسک قرن قلمداد کنیم، خواهیم توانست از اقدامات هدفمند بعدی واشینگتن، تحلیلی واقعی تر استنتاج کنیم.نظر شما چیست؟
فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
13 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-07-2011, 08:57 PM   #4
فابیان

فابیان's Avatar

تشکرها: 29,331
در 3,403 پست 14,832 بار تشکر شده
Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88

علاج واقعه بعد از وقوع باید کرد. خوب این مهارت مخصوص میخواهد و ما هنوز اندر خم تجربه ایم.
فابیان آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
13 کاربر از فابیان بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-08-2011, 12:56 PM   #5
پرسشگر

تشکرها: 11,370
در 2,422 پست 17,069 بار تشکر شده
Points: 25,312, Level: 95 Points: 25,312, Level: 95 Points: 25,312, Level: 95
Activity: 57%
Activity: 57% Activity: 57% Activity: 57%

نقل قول:
سئوال دیگری که این روزها سخت از سوی تحلیل گران مورد بحث است اینست که مرگ بن لادن چه تاثیری بر تروریسم مبتنی بر ایدئولوژی القاعده می گذارد؟ مطالعاتی که متخصصین امنیت ملی در آمریکا در این زمینه انجام داده اند نتایج بسیار جالب توجهی را بدست ما می دهد. لطفا منتظر بخش دوم این مقاله باشید.
بی صبرانه منتظر ادامه تحلیل شهیر گرامی هستیم.
از جمله تحلیل هایی که در این رابطه شده (Mathieu Guidère متخصص تروریسم اسلام گرا) به شکست ایدئولوژیک القاعده اشاره می کنند : «القاعده مبارزه ایدئولوژیک را باخته است چرا که بن لادن و سربازانش همواره خشونت و ترور را برای سرنگونی رژیم ها تجویز کرده اند در حالی که اکنون جنبش های مردمی و صلح آمیز سردمداران را مات می کنند.».
از طرفی در لیبی، القاعده جایگاه متناقضی دارد. گفته می شود آنها به نیروهای ناتو، برای اهدافی که باید بمباران شوند آدرس می دهند. یعنی عملا دارند در کنار ناتو می جنگند!
پرسشگر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
21 کاربر از پرسشگر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-08-2011, 10:31 PM   #6
مرتضی

تشکرها: 15,484
در 2,080 پست 10,717 بار تشکر شده
Points: 23,622, Level: 94 Points: 23,622, Level: 94 Points: 23,622, Level: 94

برای مطالعه دوستانی که احیانا ندیده اند. همچنین اخبار و بحث های مرتبط با موضوع بن لادن را در این تاپیک ها می توانید ملاحظه کنید:

- اوباما با تاييد خبر مرگ بن لادن : او رهبر مسلمانان نبود قاتلشان بود
- چرا کماندوها، بن لادن را کشتند؟
- وقتی خبرگزاری فارس، نوول ابسرواتور را وارونه تفسیر می کند
مرتضی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
14 کاربر از مرتضی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-08-2011, 10:32 PM   #7
شهاب

تشکرها: 7,017
در 3,471 پست 18,838 بار تشکر شده
Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100
Activity: 2%
Activity: 2% Activity: 2% Activity: 2%

این دو پست هم مرتبط بود

نقل قول:
نوشته اصلی توسط پرسشگر نمایش پست ها
هفته‌نامه نوول ابسرواتور:
بن لادن سال‌ها قبل كشته شده است
خبرگزاري فارس: به نوشته هفته‌نامه نوول ابسرواتور بن لادن يك نوچه آمريكا و سازمان سيا بيش نبوده و سال‌ها قبل كشته شده و واشنگتن براي توجيه جنگ خود در افغانستان وانمود به زنده بودن او مي‌كرده است.
از این خروجی فارس، بسیاری از سایت ها نقل قول کرده اند.
نوول ابسرواتور در مقاله ای به قلم ژان مارک بوگرو و با عنوان : "بن لادن و بازنشینی مفرط تئوری توطئه" نه تنها چنین ادعایی ندارد بلکه هدفش مذمت طرفداران تئوری توطئه است.
نقل قول:
ممنون پرسشگر عزیز، من نمی دانم کسانی که اینگونه خبر ها را وارونه می کنند یک لحظه فکر نمی کنند که عده ای کنجکاو و با دانش سیاسی و مسلط به زبان های خارجی ممکن است صحت این خبر ها را چک کنند. از لطف شما و این خبری که در اختیار ما قرار دادید ممنونم. می گویند بن لادن نمرده. اگر خود القاعده عربستان هم به یک ستون قرآن قسم بخورد که مرده و انتقام او را می گیرد دوستان از حرفشان بر نمی گردند. آمریکا چنین دروغی بگوید و فردا آقای بن لادن با یک روزنامه چاپ همانروز نیویورک تایمز یک دی وی دی پر کند و برای الجزیره بفرستد. آنوقت تکلیف آقای اوباما و گروهش چه می شود؟ می گویند سال ها پیش کشته شده، این حرف دیگر واقعا منطقی به نظر می رسد. دار و دسته نئوکان ها که بدلیل بی لیاقتی برای کشتن بن لادن و جنگ بزرگی که در افغانستان روی دست غرب گذاشتند از صحنه سیاسی آمریکا حذف شوند اما بزرگ منشی کرده و افتخار چنین کار عظیمی را به دشمن یعنی لیبرال ها واگذار کنند که تا می توانند روی آن مانور کنند. از طرف دیگر امروز بعد از چند سال تازه سایت های فارسی (و بعضا انگلیسی) یادشان آمده که نوار بینظیر بوتو را که گفته بن لادن کشته شده منتشر کنند. این نوار را در سایت های فارسی اولین بار من در شهیر بلاگ منتشر کردم و روز بعد هم در باره آن توضیح دادم. خانم بوتو در توضیح درباره عمر شیخ و تروریسم القاعده او را مردی معرفی می کند که the man who murdered bin Laden کسانی که انگلیسی می دانند می دانند که کلمه murder در مورد کسی بکار می رود که قربانی شده و یا victim هستند. در مورد بن لادن هرگز یک سیاستمدار آنهم در آن شرایط قبل از انتخابات چنین واژه ای را بکار نمی گیرد. چون محتوای بحث هم بحث تروریسم است خانم بوتو بجای Daniel Pearl خبرنگاری که بدست عمر شیخ کشته شد اشتباها نام بن لادن را می آورد. بعد از همین مصاحبه با فراست روز بعد به CNN می گوید من فکر نمی کنم مشرف از محل اختفای بن لادن مطلع باشد:
I don’t think General Musharaf personally knows where Osama bin Laden is
و برای اینکه از حال و هوای خانم بوتو در آن روز ها مطلع شوید بلافاصله بعد از این اظهار نظر می گوید دیکتاتور های پاکستان مجاهدین ایران را شکل دادند که بعد از دل آنها طالبان و القاعده بیرون آمد! این بار هم بجای افغانستان می فرمایند ایران.

That military dictatorship formed the Iran Mujahideen. The Mujahideen subsequently became Al Qaeda and Taliban

از اینکه در جریان کشتن اسامه بن لادن تمام حقایق گفته نشده شکی نیست اما کسی که بطور جدی سیاسی می اندیشد باید ملاحظاتی را در نظر بگیرد نه اینکه چنین خبری را در خروجی یک خبرگزاری مهم قرار دهد.
شهاب آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
14 کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-08-2011, 10:37 PM   #8
شهاب

Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100

این اطلاق کلمه murder به کشته شدن بن لادن من را یاد مصاحبه ای در دوران جنگ با یکی از رزمندگان انداخت. این شوخی نیست جدی است و من خودم مصاحبه را از تلویزیون دیدم. برادرمان از شرح درگیری ها می گفت تا رسید به اینجا که گفت در آن حمله توانستیم دهها مزدور عراقی را شهید کنیم. ببخشید مرتضی جان متوجه شدم شما کار را قبل از من و به نحو بهتری انجام داده بودید.
12 کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-08-2011, 10:59 PM   #9
فابیان

فابیان's Avatar

تشکرها: 29,331
در 3,403 پست 14,832 بار تشکر شده
Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88

شهاب جان خودت خوب میدانی شهید کردن مزدور کار بسیار سختی است واژه ها هیبت خود را دارند نمیشود الکی مزدور را شهید کرد و بالعکس. در سوریه امروز وازه ها در جنگند که بر قامت انسانها می چسبد. چسب در کشور ما کمیاب است.
فابیان آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
11 کاربر از فابیان بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-09-2011, 11:03 AM   #10
محمد صادق

محمد صادق's Avatar

تشکرها: 1,207
در 1,002 پست 3,369 بار تشکر شده
Points: 19,031, Level: 87 Points: 19,031, Level: 87 Points: 19,031, Level: 87
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

عملکرد منافقانه دولتهای امریکا از جرج بوش گرفته تا باراک اوباما در مواجهه با حادثه دست ساز 11 سپتامبر نقاط تاریک و مبهم زیادی را حول این حادثه به وجود اورد و این باعث خواهد شد که هیچگاه تصویر روشن و شفافی از انچه که گذشت به دست نیاید.

اما انچه که روشن است این است که پروژه بن لادن به موضوعی تبدیل خواهد شد برای رسوا ساختن محارمی که در تلاشند دنیا را به زیر سیطره خود بگیرند و از نا اگاهی توده ها در جهت رسیدن به اهداف فریبکارانه خود نسبت به حقوق مسلم انسانها, بهره بگیرند.

امیدوارم که روزی برسد تا ملت امریکا به خود امده و بیشتر از این اجازه سواری دادن به این محارم را ندهد.

به امید ان روز...
محمد صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از محمد صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-10-2011, 11:51 AM   #11
شهیر

Points: 40,210, Level: 100 Points: 40,210, Level: 100 Points: 40,210, Level: 100

نقل قول:
نوشته اصلی توسط jadid نمایش پست ها
شهیر گرامی گو اینکه پرسش من ارتباطی با بخش اصلی مقاله شما ندارد ولی نظر به اهمیت ان موضوع را مطرح می کنم . یکی از دوستانم که برای ادامه تحصیلات مقطع دکترا در همان ایام واقعه یازه سپتامبر در کانادا اقامت داشت در مورد مقاله ای صحبت کرد که یک شرکت سرمایه گزاری کلیه سهام خودش را در صنایع هوایی به فاصله یک هفته قبل تقد می کند و یکسری موارد دیگر که متاسفانه به دلیل گذشت زمان حضور ذهن ندارم . نظر شما در مورد این واقعه چیست ؟ با تشکر .
سلام بر دوست عزیزم، متاسفانه وقت لعنتی اجازه نمی دهد اما هیچ چیز برای من دلنشین تر از این نیست که ساعت ها را در اینجا با شما دوستهای خوبم که این فوروم وجودش مدیون درک و حس کنجکاوی شماست بگذرانم. دوستانی که از سالها قبل من را می شناسند می دانند که من کار زیادی روی مسئله 11 سپتامبرکردم (در این مورد کتاب نوشتم) و با افراد زیادی هم از جمله آقای چامسکی در این زمینه ایمیل و مکاتبه داشتم. نتیجه نهائی که من به آن رسیدم این است: دلایل قانع کننده ای وجود ندارد که این عمل با برنامه ریزی و هدایت دولت آمریکا صورت گرفته. آیا ابهاماتی در این زمینه وجود دارد؟ بله و اهم آن ها را من در شهیر بلاگ بتدریج منتشر کردم از جمله نوع فروریختن ساختمان شماره 7 اما بین این مسئله و اتهام دست داشتن دولت در جرینات مذکور "ارتباط منطقی" نمی توان بر قرار کرد. و این آن چیزی است که چامسکی از آن یاد می کند. در مورد شرکت های هواپیمائی در آن دوران، رکود اقتصاد امریکا بر اثر تقلبات "دات کام" همگی شرکت های هواپیمائی را در معرض ورشکستگی قرار داده بود. بعد از این ماجرا در "اولین اقدامات" دولت آمریکا حدود 15 میلیارد دلار (تقریبا نصف درآمد نفت ایران در آن سال ها) به آنها وام و کمک داد و بعد هم بطور عجیبی liability های شرکت های مذکور را پائین آورد. از قضا به توجه به اوضاع آن روز ها من اگر از واقعه 11 سپتامبر پیشاپیش با خبر می شدم حتما سهام شرکت های مزبور را می خریدم نه اینکه بفروشم. سهام برای مدتی بعد از 11 سپتامبر پائین آمد و دوباره بالا رفت (هر چند که بعدا بر اثر افزایش شدید قیمت نفت دوباره افت کرد). اما یکی از مسائل کلیدی این است که مدارکی نشان می دهد که کشور ثالثی در جریان این مسائل بوده است و حداقل قضیه این است که دولت آمریکا را در جریان قرار نداده. برای اطلاعات بیشتر این عبارت را گوگل سرچ کنید: art students september 11. از توجهت ممنونم.
19 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-10-2011, 12:14 PM   #12
شهیر

نقل قول:
نوشته اصلی توسط فرزاد نمایش پست ها
شهیر عزیز
آیا شما واقعا این موضوعات را پذیرفته اید که بن لادن خارج از اراده حاکمیت ایالات متحده چنین حادثه ای را آفریده و نهایتا توسط نیروهای امریکایی کشته شده است؟
شاید اگر به یقین نرسیده باشید نتوانیم از این مفروضات به نتیجه ای واقعی برسیم.
اما اگر حادثه 11 سپتامبر را به عنوان بزرگترین مستمسک قرن قلمداد کنیم، خواهیم توانست از اقدامات هدفمند بعدی واشینگتن، تحلیلی واقعی تر استنتاج کنیم.نظر شما چیست؟
فرزاد جان در مورد مسائل سیاسی و بخصوص امنیتی شما هرگز به یقین نمی رسید بلکه با انباشته شدن مدارک به یک اطمینان نسبی قابل قبول برای اتخاذ موضع می رسید. همانطور که خدمت دوست عزیز دیگرمان عرض کردم "تا این لحظه" من به مدارک قانع کننده ای که خلاف نظر مزبور را اثبات و یا ظن قوی قابل قبولی در جهت عکس ایجاد کند بر نخورده ام. معنایش این نیست که تا ابد هم اینگونه خواهد بود. امیدوارم پاسخ سئوال شما را داده باشم.
15 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-10-2011, 12:31 PM   #13
شهیر

نقل قول:
نوشته اصلی توسط پرسشگر نمایش پست ها
بی صبرانه منتظر ادامه تحلیل شهیر گرامی هستیم.
از جمله تحلیل هایی که در این رابطه شده (Mathieu Guidère متخصص تروریسم اسلام گرا) به شکست ایدئولوژیک القاعده اشاره می کنند : «القاعده مبارزه ایدئولوژیک را باخته است چرا که بن لادن و سربازانش همواره خشونت و ترور را برای سرنگونی رژیم ها تجویز کرده اند در حالی که اکنون جنبش های مردمی و صلح آمیز سردمداران را مات می کنند.».
از طرفی در لیبی، القاعده جایگاه متناقضی دارد. گفته می شود آنها به نیروهای ناتو، برای اهدافی که باید بمباران شوند آدرس می دهند. یعنی عملا دارند در کنار ناتو می جنگند!
پرسشگر گرامی، من هم امیدوارم هر چه زودتر قسمت بعدی را بنویسم هر چند که فکر نمی کنم در ماه مه بتوانم. نظر من در مورد ایدئولوژی القاعده با نظر آقای Guidere اختلاف دارد. اولا تفکر القاعده از ابتدای امر هم جایگاه وسیعی در جهان نداشت و به بخش های بسیار کوچکی در کشور های عربی محدود می شد. "اخوان مصر" از دهه 90 رسما کار های تروریستی را کنار گذاشت و این ماجرا مربوط به امروز نیست. اما.... اتفاقی که افتاد افزایش ناگهانی پیروان این تفکر در بین جوانان مسلمان در غرب بود که حادثه های بزرگی آفریدند و ماشین تروریسم را در آینده همین ها به جلو خواهند برد. یک اشتباه مغالطه آمیز یکی فرض کردن خود تشکیلات القاعده با مکتب extremism است. در نوشته بعد من در این مورد اطلاعات در اختیارتان خواهم گذاشت. ممنون از شما.
17 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-21-2011, 01:28 AM   #14
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

تشکرها: 4,206
در 8,212 پست 26,845 بار تشکر شده
Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100

باید دید که در آینده،چه کسی را مانند بن لادن می سازند و سپس نابودش می کنند.متاسفانه ایدئولوزی های سیاسی خواسته یا ناخواسته ابزار قدرت هستند.داستان بن لادن هم همانند همه اشخاص بوجود امده و سپس نابوده شده به ما نشان می دهد که در دنیای سیاست چگونه ابزار برای بسط قدرت ساخته میشود.بن لادن خدمت بزرگی به امریکا و غرب کرد و همیشه باید امریکا مدیون بن لادن ها باشد.از این داستان ترروریسم هم برنده نهایی،تند رو های دو طرف غرب و شرق هستند.اگر با دید ساده به تحلیل های شهیر جان نگاه کنید می بینید که خیلی راحت می توان سوار بر موج هایی شدکه به ظاهر سمت مخالف و علیه ما می آیند.عین یک موج سوار.تروریسم القاعده امواج خوبی برای امریکاست برای موج سواری.هر چند ممکن است چندتا موج سوار هم طمعه دریا و کوسه ها شود.ولی امریکا تیم موج سوار دارد.فردی نگاه نمی کند.نگاهی تیمی و بلند مدت.در ماجرای بن لادن هم نباید از اسرائیلی ها هم غافل شد.
قدیمی 08-21-2011, 03:40 AM   #15
ali110

تشکرها: 2,208
در 520 پست 1,309 بار تشکر شده
Points: 7,908, Level: 59 Points: 7,908, Level: 59 Points: 7,908, Level: 59

سلام
نظر دوستان در باره این ویدئو چیست؟ آیا ایشان Aaron Russo به خاطر این اظهارات جون خودشون رو از دست دادن؟
.............Rockefeller having predicted an "event" that would trigger the invasions of Iraq and Afghanistan eleven months before 9/11............
http://www.youtube.com/watch?v=7nD7dbkkBIA
ali110 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از ali110 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-22-2011, 01:47 PM   #16
ali110

این پست قبلی من بود :
سلام
نظر دوستان در باره این ویدئو چیست؟ آیا ایشان Aaron Russo به خاطر ایناظهارات جون خودشون رو از دست دادن؟
.............Rockefeller having predicted an "event" that would trigger the invasions of Iraq and Afghanistan eleven months before 9/11............
http://www.youtube.com/watch?v=7nD7dbkkBIA

ظاهرا مورد توجه قرار نگرفت لذا مجددا از دوستان خصوصا آقایان شهیر و شهاب و سایر دوستان که در خارج کشور هستن خواهشمندم نظر خودشون رو اعلام کنند. قسمت آبی رنگ برای من خیلی مهم هست چون یه پروژه درسی دارم که نظرات دوستان خیلی بهم کمک میکنه:
Russo states that Rockefeller told him, "Eleven months before 9/11 happened there was going to be an event and out of that event we were going to invade Afghanistan to run pipelines through the Caspian sea, we were going to invade Iraq to take over the oil fields and establish a base in the Middle East, and we'd go after Chavez in Venezuela."

بنا به اظهار روسو یازده ماه قبل از حادثه یازده سپتامبر(نیک) راکفلر پیش بینی کرده که یک اتفاق بسیار مهم بزودی رخ خواهد داد که بدنبال آن ما (آمریکایی ها) افغانستان و عراق را اشغال خواهیم کرد بمنظور ایجاد خطوط لوله نفت و گاز از دریای خزر و ایجاد یک پایگاه در مناطق نفت خیز خاور میانه. و بعد از این مرحله به سراغ چاوز در ونزولا میرویم.

, "Endless war on terror where there's no real enemy and the whole thing is a giant hoax," so that "the government could take over the American people," according to Russo, who said that Rockefeller was cynically laughing and joking as he made the astounding prediction.
راکفلر در حالی که قهقهه میزد به رسو گفت بزودی خواهد دید که سربازان در غار های افغانستان و پاکستان بدنبال دشمن خیالی خواهند گشت.

In a later conversation, Rockefeller asked Russo what he thought women's liberation was about. Russo's response that he thought it was about the right to work and receive equal pay as men, just as they had won the right to vote, caused Rockefeller to aughingly retort, "You're an idiot! Let me tell you what that was about, we the Rockefeller's funded that, we funded women's lib, we're the one's who got all of the newspapers and television - the Rockefeller Foundation."

Rockefeller
told Russo of two primary reasons why the elite bankrolled women's lib, one because before women's lib the bankers couldn't tax half the population and two because it allowed them to get children in school at an earlier age, enabling them to be indoctrinated into accepting the state as the primary family, breaking up the traditional family model.

بنا به گفته راکفلر هدف اصلی ایجاد جنبش های برابری حقوق زنان دو دلیل داشته است یک آنکه بتوان مالیات بیشتر دریافت نمود(زنان نیمی از جمعیت هر جامعه را تشکیل دهند) و دوم اینکه وقتی زنان سر کار بروند کانون گرم سنتی خانواده ها از هم پاشیده خوهد شد و کودکان به جای الگو گیری از ارزش های نهاد خانواده دنباله رو ارزش های ارائه شده توسط دولت و بنیاد های اجتماعی خواهند رفت !

This revelation dovetails previous admissions on behalf of feminist pioneer Gloria Steinem (pictured) that the CIA bankrolled Ms. Magazine as part of the same agenda of breaking up traditional family models.

Rockefeller was often keen to stress his idea that "the people have to be ruled" by an elite and that one of the tools of such power was population reduction, that there were "too many people in the world," and world population numbers should be reduced by at least half.

One issue which has spiraled out of control of the elite according to Rockefeller's conversations with mh Russo, is the Israel-Palestine conflict, with serious thinking at one stage revolving around the bizarre notion of giving Israeli citizens one million dollars each and relocating them all in the state of Arizona.

بنا به گفته راکفلر مشکل درگیری اسرائیل و فلسطین باعث شده که طبقه الیت نتواند به هدف اصلی خود که برنامه سلطه کامل بر عوام در کل جهان است را اجرا کند. این مشکل بحدی جدی است که پیشنهاد پرداخت مبلغ یک میلیون دلار به هر اسرائیلی بمنظور مهاجرت به ایالت آریزونا نیز مطرح شده است !!
Source http://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/sociopol_globalelite05.htm
6 کاربر از ali110 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-22-2011, 07:29 PM   #17
شهاب

سلام علی عزیز، در مورد این گونه گفته ها می توان صحبت کرد اما آنالیز سیاسی از آن نمی توان استخراج کرد. یک فرضیه سیاسی باید از طرق مختلف قابل اثبات باشد و به گفته ی افراد و شنیده های خصوصی آنها نمی توان تکیه کرد. حداقل این است که با دیدگاه من همخوانی ندارد.
2 کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-22-2011, 08:04 PM   #18
OMID

OMID's Avatar

تشکرها: 4,400
در 825 پست 3,432 بار تشکر شده
Points: 7,249, Level: 56 Points: 7,249, Level: 56 Points: 7,249, Level: 56

علی جان من زبان خارجی ام ضعیف است. اینطور که فهمیدم آرون یا همان هارون روسو کاندیدای مستقل ریاست جمهوری ایالات متحده هم بوده. ولی راجع به نیکلاس راکفلر و موقعیتش چیزی نفهمیدم. کمی راجع به این دو فرد توضیح دهید ممنون می شوم.
OMID آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از OMID بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-22-2011, 10:24 PM   #19
ali110

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهاب نمایش پست ها
سلام علی عزیز، در مورد این گونه گفته ها می توان صحبت کرد اما آنالیز سیاسی از آن نمی توان استخراج کرد. یک فرضیه سیاسی باید از طرق مختلف قابل اثبات باشد و به گفته ی افراد و شنیده های خصوصی آنها نمی توان تکیه کرد. حداقل این است که با دیدگاه من همخوانی ندارد.
امید جان
آقای روسوبیشتر به عنوان یک کارگردان هالیود معروف هستند. مستند آمریکای آزاد تا فاشیزم ولیست بعضی دیگر کارهای وی در اینترنت موجود است که مد نظر من نیست. بیشتر موضوع مورد ادعای ایشان برای من مهم هست (حتی اگر ایشان دروغ گفته باشند) که دور از انتظار نیست. ظاهرا نیکولاس راکفلر یکی از راکفلر های معروف هستند که تعمدا اسمشون در لیست خانواده راکفلر ها حذف شده و بیشتر تمایل دارند تا سر حد امکان گمنام بمانند که این خود باعث میشود که با ادعای آقای روسوبیشتر جور در بیاید.
اگر این ادعا را در زمانی که مطرح شده (پنج سال پیش ) صدر درصد بپذیریم به نظر من در حال حاضر دیگر موضوعیت ندارد.( بنا به دلایلی که فعلا نمیخواهم در مورد آن صحبت کنم چون موضوع یک پروژه درسی میباشد و تا قبل از تحویل آن نمیتوان در وب انتشار داد) خلاصه کلام اینکه این بحران اقتصادی اخیر فوائدی هم برای بشریت داشته است !
این کاربر از ali110 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 08-22-2011, 10:45 PM   #20
OMID

OMID's Avatar

تشکرها: 4,400
در 825 پست 3,432 بار تشکر شده
Points: 7,249, Level: 56 Points: 7,249, Level: 56 Points: 7,249, Level: 56

این آقای راکفلر چه کاره هست یا بوده؟ رشته تحصیلی اش چه بوده؟ راجع به ادعاهای مرحوم روسو اظهار نظر نکرده؟ در اتاق های فکر ایالات متحده عضو بوده؟ مقام دولتی داشته؟ یا فقط یک سرمایه دار است؟
OMID آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 09-10-2011, 04:51 PM   #21
arman

تشکرها: 15,297
در 451 پست 2,400 بار تشکر شده
Points: 13,362, Level: 75 Points: 13,362, Level: 75 Points: 13,362, Level: 75
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

شهیر عزیز حسابی بدقول شده و نه خبری از بخش دوم این مقاله القاعده هست نه این یکی. در مورد آینده القاعده این مقاله بد نیست:
ریشه های القاعده در پاکستان عمیق تر می شوند
4 ماه پس از مرگ بن لادن و در سالگرد حادثه 11 سپتامبر هیچ نشانه ای از نزدیکی شکست القاعده وجود ندارد. تا کنون تحلیل گران بیشتر به خطرات طالبانیزاسیون پاکستان توجه می کردند. اما اکنون آشکار شده است که باید به خطر بزرگتر پاکستانیزاسیون القاعده پرداخته شود. بسیاری از گروه های کلیدی جهادی پاکستانی که صبغه ی ضد آمریکایی و ضددولتی دارند با القاعده متحد شده اند تا دوره ای از حاکمیت ترور در پاکستان رقم بزنند.

The Pakistani intelligence findings on the Mehran attack clearly demonstrate that al-Qaeda and the TTP have teamed up with the Punjabi Taliban in recent years to form a triangular syndicate of militancy, with the aim to destabilize Pakistan, whose political and military leadership has been siding with "the forces of the infidel" in the "war against terror".

Therefore, the al-Qaeda-Taliban alliance has gained an edge in Pakistan because of the support the local jihadi groups provide. Ideological ties bind al-Qaeda, the TTP and the Punjabi Taliban to throw out international forces from Afghanistan. These three jihadi entities share intelligence, human resources and training facilities, and empathize with each other as American and Pakistani forces - however strained the relationship between the two countries may be - hunt and target them. This was proven recently with the arrest of Mauritania, which was the result of collaboration between US and Pakistani intelligence agencies.
arman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از arman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

برجسب ها
11 سپتامبر

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع