آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار فرهنگ و هنر > تالار فرهنگ

پاسخ
    نمایش ها: 688 - پاسخ ها: 0  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 08-04-2010, 02:42 PM   #1
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

تشکرها: 4,206
در 8,213 پست 26,853 بار تشکر شده
Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
Exclamation رستم و سهراب برای نجات سرخپوستان به آمریکا می آیند!

فرارو- می توانید تصور کنید داستان رستم و سهراب پایان خوشی داشته باشد و این پدر و پسر با هم دوست شوند و به آمریکا سفر کنند و سرخپوستان را نجات دهند!

هانیبال الخاص شاعر ایرانی این کار را کرده و اثر حماسی تراژیک ایرانی را دوباره سروده است. روزنامه آفتاب یزد در صفحه ادبیات خود خبر این خبر را آورده و به نقل از هــانـيـبـال الـخـاص –نـقــاش و شـاعـر– که داستان رستم و سهراب را با پایانی خوش سروده است، در مـورد ســـرودن دوبـــاره داســـتـــان "رسـتم و سـهـراب" بـه شيوه‌اي متفاوت نوشت: «رستم و سهراب را كـه خواندم خـيلي نارحت شـدم و بـراي قـتـل سـهـراب خـيلــي گــريــه كـردم. بـراي هـمين ‌چون به سبك فردوسي مسلط هستم و مي‌توانم در وزن اشعار او شعر بگويم تصميم گرفتم آن را به زبان آشوري ‌ترجمه كنم».‌ وي افزود: «وقتي به نبرد رستم و سهراب، كشتي گرفتن آنها و لحظه‌اي كه رستم، سهراب را مي‌كشد رسيدم فكر ‌كردم داستاني بنويسم كه پايان خوشي داشته باشد».‌

الخاص با بيان اينكه با توجه به تغيير داستان، علاوه ‌بر زبان آشوري، شعر را به زبان فارسي نيز سروده است ادامه ‌داد: «انتهاي داستان را اين طور تمام كردم كه وقتي رستم، چاقو را به سمت گردن سهراب مي‌برد مي‌گويد <من از ‌قدرت تو فهميدم فرزندم هستي و تو را نمي‌كشم.>‌ اين نقاش در مورد سرانجام نهايي داستان عنوان كرد: بعد از آن رستم و سهراب با هم دوست مي‌شوند و به مردم ‌كمك مي‌كنند حتي داستان را به همينجا ختم نكردم و تا امروز هم ادامه دادم، يعني رستم و سهرابي كه به آمريكا ‌مي‌آيند و سرخپوستان را نجات مي‌دهند و...»

کوبریک، دیکتاتور بزرگ
خبر بعدی متعلق به روزنامه تهران امروز است. این روزنامه در خبری با عنوان "وقتي كارگردان‌ها تبديل به ديكتاتور مي‌شوند"، نگاهی به 10 استاد فيلمسازي دنيا كه سر صحنه فيلم‌هايشان تبديل به حاكمان ستمگري مي‌شوند انداخته و ویژگی های خاص کارگردانی آنها را ذکر کرده است. در این فهرست نام هایی چون ورنر هرتزوک، جیمز کامرون، ویلیام فریدکین، جان هیوستون، جان فورد و دنیس هاپر دیده می شود.

یکی از کارگردانان مشهوری که در این فهرست وجود دارد اسنلی کوبریک بزرگ است. در باره او نوشته‌اند:استنلي كوبريك يك سينماگر نابغه بود اما كمي هم ديوانه و عصبي بود به‌طوري كه گروه سر صحنه فيلم «درخشش» با دشواري زيادي روبه‌رو مي‌شوند چون كوبريك تمايل ديوانه‌واري داشته كه هر صحنه را بارها و بارها تكرار كند.

بازيگران تقريبا به زانو درمي‌آمدند و چيزي نمانده بود كه به گريه بيفتند. فشار عصبي آنقدر زياد بود كه موهاي سر ستاره فيلم، ‌شلي دووال، شروع به ريختن مي‌كند. البته اصلا تعجب نمي‌كنيد وقتي بدانيد كه كوبريك از عمد كاري كرده بود كه دووال تصور كند استنلي مي‌خواهد او را اخراج كند، فقط براي اينكه او به اندازه كافي هيستريك باشد تا بتواند نقش قرباني فيلم را درست ايفا كند.

همین روزنامه در بخش هنرهای نمایشی گفتگویی با ایرج راد مدیرعامل خانه تئاتر انجام داده که در آن، راد از وضعیت تئاتر ایران انتقاد و به لزوم سازماندهی تحت عنوان سازمان تئاتر کشور تاکید می کند. این بازیگر تئاتر می گوید: «وضعيت حال حاضر تئاتر نمي‌تواند پاسخگوي نيازهاي جامعه تئاتري و نيازهاي فرهنگي و نمايشي باشد. حدود سه سال پيش بود كه ما به اين فكر افتاديم كه تئاتر بنا به وضعيت و احوال موجود نيازمند يك سازماندهي دقيق است. بحث سازمان تئاتر از زمان دكتر منتظري مطرح شد كه به نتيجه نرسيد و همانطور باقي ماند.

پناهی کاپشن خود را به رهگذر داده بود
اما خبر ویژه این روزنامه صفحه ایست که به طور کامل به حسین پناهی شاعر و بازیگر فقید ایرانی اختصاص یافته و در آن خاطرات هنرمندان از این هنرمند درگذشه به چشم می خورد. اکبر عبدی، همبازی او در یکی از یادداشت ها خاطره ای از همکار سابقش می گوید که خواندن آن خالی از لطف نیست. عبدی می گوید: «يك روز سر سريال بوديم. هوا هم خيلي سرد بود. از ماشين پياده شد بدون كاپشن، گفتم حسين اين جوري اومدي از خانه بيرون؟ نگفتي سرما مي‌خوري؟! گفت: كاپشن قشنگي بود نه؟ گفتم، آره گفت من هم خيلي دوستش داشتم ولي سرراه يكي را ديدم كه اون هم دوستش داشت و هم احتياجش داشت، من فقط دوستش داشتم».

کنسرت خواجه نوری در رودهن
روزنامه وطن امروز در صفحه فرهنگی خود خبر از کنسرت احسان خواجه امیری داده است. کنسرت بزرگ احسان خواجه‌امیری 15 مردادماه در 2 سئانس در پردیس رودهن برگزار می‌شود. در این کنسرت هنرمندان نام‌آشنایی همچون میثم مروستی، سیامک پناهی، بهرنگ بهادرزاده، محمد کاظمی، مهراد هزارخانی، بابک ملکی، آرمین قیطاسی، سیامک کریم‌پور، علی ضرابی و هومن نامداری به رهبری بهرنگ بهادرزاده حضور خواهند داشت.

سنتوری در شبکه خانگی
خبر توزیع در شبکه خانگی فیلم مهرجویی عنوان برجسته دیگری است که در روزنامه مردم سالاری به چشم می خورد. مردم سالاری نوشت: «فيلم سينمايي «سنتوري» ساخته داريوش مهرجويي اواخر مرداد ماه توسط موسسه هنر هشتم در شبکه خانگي توزيع مي شود».

«امير زم» مديرعامل موسسه «هنر هشتم» گفت: «قرار بود توزيع نمايش خانگي فيلم سينمايي «سنتوري» را انجام دهيم اما مطلع شديم آقاي فرازمند تهيه کننده فيلم مجوز نمايش سينمايي را از وزارت ارشاد دريافت کرده است. وي ادامه داد: همين موضوع باعث شد تا روند توزيع فيلم را به تاخير انداختيم. اما دوباره مطلع شديم که اداره کل نظارت و ارزشيابي با اکران فيلم در سينماها مخالفت کرده است و ما موظفيم فيلم را هرچه سريع تر به بازار عرضه کنيم».

دوری من از دوربین به خاطر بی‌اخلاقی‌هاست
روزنامه جوان آخرین خبر گزیده فرهنگی این بخش را دارد. این روزنامه گفتگویی با بازیگر شهیر سینمای ایران محمد علی کشاورز، انجام داده که در آن این استاد تئاتر نسبت به وضعیت اخلاقی سینمای ایران انتقاد کرده است. کشاورز گفته: «مدتی است که اصلاً نمی‌توانم خودم را متقاعد کنم که جلوی دوربین قرار بگیرم که مهم‌ترین دلیلش زیر پا گذاشتن اصول ساده اخلاقی است».

وی ادامه داد: «الان اوضاع به گونه‌ای است که تعامل چندانی میان کارگردانان و بازیگران وجود ندارد. من روزی در تلویزیون گفتم که بهتر است جوانان به جای روی آوردن به بازیگری به سمت یک حرفه مطمئن‌تر بروند؛ چرا که در این حرفه نه تنها شما امنیت شغلی ندارید بلکه نسبت به مسائل اخلاقی هم مصونیت ندارید. اکثر آدم‌ها در این حرفه دنبال این هستند که خودشان را مطرح کنند و در این راه نادیده گرفتن خیلی چیزها برایشان ساده است. یادم است استاد تهرانی که به ما موسیقی تدریس می‌کرد، همیشه به ما می‌گفت که شرط اول برای هنرمند شدن آدم بودن است، یعنی اول آدم باشید بعد هنرمند. یادم است مرحوم دکتر فروغی، رئیس دانشکده هنرهای دراماتیک در آن دوران اگر فردی را می دید که ظاهری مناسب نداشت، اول به او تذکر می‌داد و اگر آن فرد نمی‌پذیرفت، عذرش را می‌خواست یعنی به بهانه حرفه هنری هر تیپی را نمی‌پسندید».

پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع