آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار ترجمه > تالار مطالب سیاسی (ترجمه)

پاسخ
    نمایش ها: 4014 - پاسخ ها: 11  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 07-19-2011, 05:01 PM   #1
پرسشگر

تشکرها: 11,370
در 2,422 پست 17,070 بار تشکر شده
Points: 25,312, Level: 95 Points: 25,312, Level: 95 Points: 25,312, Level: 95
Activity: 57%
Activity: 57% Activity: 57% Activity: 57%
پیش فرض سوریه: یک میلیون تظاهرکننده؛ واقعا؟ (ترجمه اختصاصی برای فوروم)

هفته هاست سوریه شاهد ناآرامی های اجتماعی-سیاسی است. انعکاس رسانه های بزرگ از این کشور به نحویست که آن را با شورش مردمی در تونس و مصر قیاس می کنند. برای تایید ادعای خود، تظاهرات سراسری در کشور را سند می آورند که با سرکوب شدید نیروهای امنیتی مواجه شده است.

به عنوان مثال (به ادعای این رسانه ها) در شهر حماة یکی از اصلی ترین مراکز اعتراضات، روز جمعه 500 هزار نفر تظاهرات کرده اند... شهری که با احتساب روستاهای اطراف 530 هزار نفر جمعیت دارد.

تنها منبع آنها اپوزیسیون مقیم خارج است. مدارک عینی؟ عکسهایی که در آن به صورت مبهم می توان انبوهی از ده ها نفر را تمیز داد.

ژورنالیست ها چه دفاعی از خود می کنند؟ مطبوعات نمی توانند وارد کشور شوند و اینترنت قطع است. در زیر شهادت پیر پکنن، محقق بلژیکی را می بینید که در حال حاضر در محل است و در این مقاله خبر یک میلیون تظاهرکننده را تفسیر می کند.

به هیچ وجه صحبت از دفاع از رژیمی نیست که مدل سیاسی دموکراسی غرب را اجرا نمی کند و همچنین رد کردن واقعیت حضور معترضین، ولی هدف اثبات عدم صداقت حرفه ای ژورنالیستهای غربیست که دانسته یا ندانسته حامل پروپاگاند دولت های غرب و غیر دوست رژیم فعلی سوریه هستند.

سوریه: یک میلیون تظاهرکننده بر ضد رژیم، 28 نفر کشته از مردم عادی
عکس یوتیوب از تظاهرات ضد رژیم در حماة، 8 ژوییه 2011 AFP منتشر شده در روزنامه لیبراسیون

عکسی که نویسنده گرفته (بدون شرح)

مدت یک هفته است که در سوریه هستم. جمعه دمشق را به مقصد حماة مقر شورش اسلامی از طریق حمص ترک کردم.

داده های این خبرگزاری (فرانسه AFP) که رسانه های بسیاری به آن استناد کرده اند کذب است و احتمالا داوطلبانه بزرگنمایی کرده اند. من از همه مناطق حساس کشور بازدید کردم بدون آنکه کسی مانع شود.

در شهر درعا، به غیر از چند محله مجزا که چند صد نفر هر از گاهی به مدت یک یا دو ساعت تظاهرات می کنند، اعتراضات تقریبا خاموش شده و بدون آنکه ارتش مداخله کند همه چیز آرام است.

در دمشق روز جمعه چند هزار نفر (نه ده ها هزار) تظاهرکننده در گروههای مجزا در چند محله حومه بیرون آمدند.

همینطور درحمص، جایی که چند باند مسلح، پلیس را تحریک می کنند. پنج شنبه اطلاع یافتم که خطر درگیری زیاد هست و برای همین همان روز به آنجا رفتم. مرکز شهر آرام بود. اولین کامیونی که نظامیان را حمل می کرد تعقیب کردم. ناگهان چند ده معترض که صورتهایشان را با ماسک پوشانده بودند با عده ای سرباز درگیر می شوند. سربازان شلیک می کنند و مرا مجبور به ترک محل می کنند.

همه بعد از ظهر جمعه را در حماة گذراندم؛ تنها شهری است که اعتراضات، شدت واقعی خودش را حفظ کرده. تنها شهری که یک پوستر هم از بشار اسد که در همه شهرها می توان دید در آن یافت نمی شود. به استثنای نمای ساختمان حزب بعث که ماموران امنیتی در آن ساکن هستند: اهالی، ورودی های شهر را برای جلوگیری از ارتش مسدود کرده اند و تعداد ده ها هزارنفر تظاهرات می کنند.

حماة تنها جایی بود که توانستم عکسبرداری کنم. در بقیه مکانها به خاطر حضور پلیس نمی توانستم دوربینم را بیرون بیاورم.

در بدو ورودم به حماة مورد تعقیب یک گروه جوان موتورسوار قرار گرفتم که مرا بازجویی کردند. وقتی گذرنامه بلژیکیم را نشانشان دادم وضعیت آرام شد. آنها مرا همه جا اسکورت کردند و به طرف ساختمان بلندی راهنمایی کردند که از ارتفاع آن بتوانم از مجموعه معترضین در میدان العصی و خیابان الامحین عکسبرداری کنم.

آنها از آنجایی که من تنها ناظر خارجی در محل بودم همه امکانات لازم را در اختیارم گذاشتند و در مدتی که پیاده بین معترضین می رفتم از خودرویم نگهبانی کردند.

با وجود همه محبت و مهماندوستی که از طرف معترضین در حماة شامل حال من شد باید این حقیقت را بگویم که بی شک تعداد تظاهرکنندگان از 100 هزار نفر تجاوز نمی کرد، بر خلاف AFP که ادعا کرده است حماة شاهد بزرگترین تظاهرات کشور با 500 هزار نفر بود.

برآورد کلی کار آسانی نیست. اما می توان اذعان کرد که این بزرگترین تظاهرات کشوری بود. با این حال اگر بخواهم برآورد دقیقتری کنم می گویم تعداد آنها باید بین 15 تا حداکثر 30 هزار نفر باشد.

قبلا یک تحلیل عمیق تر از اوضاع سوریه در وبلاگم نوشتم و در آنجا عکسهایی از تظاهرات منتشر کرده ام که به صورت واضح اطلاعات داده شده را اثبات می کنند.

بدین ترتیب تظاهرات "میلیونی" در سرتاسر سوریه با واقعیت ناسازگار است و باید از ده ها هزار نفر سخن گفت.

من توانستم یورونیوز را تماشا کنم: تصاویری که اپوزیسیون و بلاگرها فرستاده بودند شگفت آور بود. پلان های نزدیک که توهم یک جمعیت انبوه را ایجاد می کنند در حالی که دسته ها نسبتا لاغرند.

در مورد تعداد کشته ها امکان تخمین جدی نیست. ولی منابع محلی دمشق و حمص که با آنها در تماس بودم چنین ادعاهایی را تایید نمی کنند. در حماة تانک ها بیرون شهر ماندند و هیچ شلیکی نشد، هیچ کشته و هیچ بازداشتی.

به استثنای حماة، وضعیت سوریه کاملا تحت کنترل دولت است و جو عمومی (باز هم به استثنای حماة که خیابان ها پر است از موانع و حصار و بقایای درگیری های اولیه) به هیچ وجه انقلابی نیست.

پیر پکنن پروفسور تاریخ و علوم سیاسی مدرسه اروپایی بروکسل است که قبلا مقاله تونس - مصر: برخلاف ظاهر، انقلابی در کار نیست از او در فوروم منتشر شده بود.

منبع: Investig' Action
پرسشگر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-19-2011, 06:03 PM   #2
OMID

OMID's Avatar

تشکرها: 4,400
در 825 پست 3,432 بار تشکر شده
Points: 7,249, Level: 56 Points: 7,249, Level: 56 Points: 7,249, Level: 56
Activity: 2%
Activity: 2% Activity: 2% Activity: 2%
پیش فرض پاسخ : سوریه: یک میلیون تظاهرکننده؛ واقعا؟ (ترجمه اختصاصی برای فوروم)

متشکر از زحمتی که کشیدید پرسشگر گرامی
OMID آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
8 کاربر از OMID بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-19-2011, 06:42 PM   #3
فابیان

فابیان's Avatar

تشکرها: 29,331
در 3,403 پست 14,832 بار تشکر شده
Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%

این مقاله در واقع دهن کجی به روزنامه نگاران غربی است که از هر کاهی کوهی میسازند و از هر کشته ده هزار تیراژ به رنگین نامه های خود اضافه میکنند. باید اذعان داشت که نوشته های پکنین اثری ندارد حتا اکنون که گند دخالت قطر و سعودی در سرنگونی اسد شامه ها را متاثر کرده است. نشست مخالفان اسد در ترکیه و میل باطنی غربیها در انتقام از اسد و در نتیجه ایران ، قوی تر از آن است که پکنین و مشاهدات عینی اش آنرا خنثی کند. حتی اگر در تعداد تظاهر کنندگان اغراق شده باشد. واقعیت این است که استبداد اسد دیگر در سوریه خریداری ندارد و برای اصلاحات خیلی دیر است. توطئه ی سقوط اسد حتمی است ودست اندر کاران بسیار قوی و موذی هستند. میلیاردر های سوری ساکن اروپا که غالبا علوی هستند بطور نا محسوس از اسد فاصله میگیرند و عاقبت اسد میماند و حوضش . آنچه مسلم است سوریه ثبات قبلی را دیگر نخواهد دید مگر با تغییر رژیم و آنهم با رضایت اسد و پسمانده های بعٍث سوری. که محتمل لا یحتمل است.
فابیان آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
16 کاربر از فابیان بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-19-2011, 09:27 PM   #4
پرسشگر

نقل قول:
واقعیت این است که استبداد اسد دیگر در سوریه خریداری ندارد و برای اصلاحات خیلی دیر است. توطئه ی سقوط اسد حتمی است ودست اندر کاران بسیار قوی و موذی هستند.
فابیان جان، ممنون از کامنتت
همانطور که در مقدمه مقاله به آن اشاره شد، سوریه مدل سیاسی دموکراسی غربی را اجرا نمی کند. اما این دلیل نمی شود که اکثریت جامعه به دنبال براندازی مدل موجود باشند.
همینکه شما به "توطئه سقوط اسد" معتقدید نشان از آن دارد که مورد سوریه با تونس و مصر متفاوت است.
10 کاربر از پرسشگر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-19-2011, 10:30 PM   #5
فابیان

فابیان's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط پرسشگر نمایش پست ها
فابیان جان، ممنون از کامنتت
همانطور که در مقدمه مقاله به آن اشاره شد، سوریه مدل سیاسی دموکراسی غربی را اجرا نمی کند. اما این دلیل نمی شود که اکثریت جامعه به دنبال براندازی مدل موجود باشند.
همینکه شما به "توطئه سقوط اسد" معتقید نشان از آن دارد که مورد سوریه با تونس و مصر متفاوت است.
پرسشگر جان . مگر تونس یا مصر و یمن و لیبی و نزدیک خودمان بحرین سیاست دموکراتیک غربی را اجرا میکنند . اصلا صحبت از دموکراسی نیست. این یک برچسب نامناسب است . مردم این کشور مطالبات اولیه هر شهروند را داشتند و دارند. کمی عدالت . شمه ای از آزادی ، یک قطره مساوات. و از همه مهمتر مقابله با فساد اقتصادی و رشوه و رانت را میخواستند. در ضمن مگر کشورهای خلیج فارس و یا عربستان سعودی که شوشوی غربی ها هستند دموکراسی غربی دارند؟ این اولین بار است میشنوم که دموکراسی غربی و شرقی دارد . مثلا ژاپن و یا هند دموکراسی اش از چه نوع است ؟ در سوریه اول عده کمی تحت نسیم بهار عربی تقاضای اصلاحات مختصری بودند ولی با سرکوب بسیار خشن مواجه شدند بقیه هم به این جمع پیوستند و از شما چه پنهان فکر کنم اکنون باید اکثریت باشند. غربیها هم که فرصت را مناسب دیدند با وجود مخالفت اولیه ی صهیونیستها هیزم بیار معرکه شدند . تا اینکه سود وزیان سقوط اسد اکنون به نفع مخالفین میچربد. سوریه ی اسد امروز تنهاست. حتا دوستان عرب او را رها کردند.
5 کاربر از فابیان بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-19-2011, 11:00 PM   #6
mehdi

تشکرها: 2,787
در 1,848 پست 8,213 بار تشکر شده
Points: 19,851, Level: 89 Points: 19,851, Level: 89 Points: 19,851, Level: 89
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%

پرسشگر عزیز توطئه بودن اعتراضات سوریه آن چنان قطعی هم نیست. همین گزارشگر -با وجود اینکه من بی طرفی اش شک دارم- اعتراضات را به اسلامگرایان نسبت می دهد. آنها هم منافع مشترک اندکی با غرب دارند.
نقل قول:
جمعه دمشق را به مقصد حما مقر شورش اسلامی از طریق حمص ترک کردم.
ولی شکی هم نیست که سقوط بشار اسد به ضرر منافع ملی ایران است. معمولا خواسته های معترضان (به خصوص انقلابیون) برخلاف نظم موجود شکل می گیرد و هر چه اعتراضات بیشتر به خشونت کشیده شود، این تضاد پررنگ تر می شود. در مصر که حامی غرب است، خواسته های انقلابیون تعدیل روابط با غرب است، در سوریه تعدیل روابط با ایران. آن هم از ابتدا مطرح نبود در هفته های اخیر است که نشانه هایی از آن دیده می شود.
آنچه که به نظر می رسد این است که خواسته غرب در کوتاه مدت نه تغییر نظام سوریه که بدون دخالت نظامی ممکن نیست بلکه تضعیف آن تا حدی است که حاضر به معامله شود و این اتفاق را از طریق فشار اقتصادی به سوریه انجام خواهد داد و احتمال موفقیت این سیاست بالاست مگر آنکه کمک اقتصادی بزرگی از خارج به او برسد. به همین خاطر دو سیاست را همزمان پی می گیرد. نخست پرونده هسته ای سوریه را به شورای امنیت می فرستد تا ابزار لازم برای تحریم آن کشور فراهم شود و دوم با تشدید اعتراضات سعی دارد افکار عمومی را برای این هدف خود آماده کند.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
9 کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-20-2011, 12:13 AM   #7
پرسشگر

نقل قول:
مگر تونس یا مصر و یمن و لیبی و نزدیک خودمان بحرین سیاست دموکراتیک غربی را اجرا میکنند
خیر
نقل قول:
در ضمن مگر کشورهای خلیج فارس و یا عربستان سعودی که شوشوی غربی ها هستند دموکراسی غربی دارند؟
خیر
نقل قول:
این اولین بار است میشنوم که دموکراسی غربی و شرقی دارد . مثلا ژاپن و یا هند دموکراسی اش از چه نوع است ؟
دموکراسی یک مفهوم judéo chrétien یا یهودی-مسیحی است که توضیحش در قالب این تاپیک نمی گنجد. ژاپن و هند هر دو خود را با این متد تطبیق دادند ولی هیچکدام مسلمان نیستند.
نقل قول:
در سوریه اول عده کمی تحت نسیم بهار عربی تقاضای اصلاحات مختصری بودند ولی با سرکوب بسیار خشن مواجه شدند بقیه هم به این جمع پیوستند و از شما چه پنهان فکر کنم اکنون باید اکثریت باشند.
برای اکثریت "فکر کردنتان" باید فکت بیاورید. امیدوارم فکت های شما بر اساس اخبار AFP نباشد.
7 کاربر از پرسشگر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-20-2011, 12:31 AM   #8
پرسشگر

نقل قول:
توطئه بودن اعتراضات سوریه آن چنان قطعی هم نیست.
در مقاله ادعا نشده اصل اعتراضات توطئه بوده.
نقل قول:
همین گزارشگر -با وجود اینکه من بی طرفی اش شک دارم- اعتراضات را به اسلامگرایان نسبت می دهد. آنها هم منافع مشترک اندکی با غرب دارند.
مهدی عزیز اصولا شک کردن خوب است. در مورد نسبت معترضین با اسلامگرایان، رجوعتان می دهم به تحلیل ها، منجمله شهاب عزیز که به مذاکرات غرب با اخوان المسلمین اشاره می کند.
9 کاربر از پرسشگر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-20-2011, 12:54 AM   #9
فابیان

فابیان's Avatar

نقل قول:
برای اکثریت "فکر کردنتان" باید فکت بیاورید. امیدوارم فکت های شما بر اساس اخبار AFP نباشد.
پرسشگر جان نکنه انتظار داری بلند شوم و بروم دمشق تک تک مخالفین را بشمرم. آ اف په و اسوشیتد پرس و الجزیره و رویترز و الفلان والبیسار هم قبول نیست. حالا نمیشه مثل همیشه بدون فکت فکر کنم؟ یا حتما باید از فکت های امثال پکنین بیاورم. فکتمون کجا بود رفیق ، یه چیزهائی سر هم میکنیم و از شنوده ها و دیده ها هرچند مغرضانه ، استفاده میکنیم و عاقبت تصوری داریم که چنین است و چنان نیست. حالا شاید چند روز بعد خلافش ثابت شد. خوب میگیم ببخشید اشتباه کردیم. اگر هم نشد میگیم باریکلا به خودم.
در ضمن فکت آنست که خود ببیند نه آنکه شیاد بچیند.
6 کاربر از فابیان بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-20-2011, 02:36 AM   #10
عادل

تشکرها: 11,157
در 1,030 پست 4,885 بار تشکر شده
Points: 13,892, Level: 76 Points: 13,892, Level: 76 Points: 13,892, Level: 76

اینکه در تعداد تظاهرکنندگان اغراق میشود و اینکه مدیای غرب موضوع سوریه را بزرگنمایی میکند و بصورت دوگانه با اعتراضهای مردمی در منطقه برخورد میکند یک واقعیت است. دقیقا در چندین میزگرد و تحلیل سیاسی در تلویزیونهای غربی خود شاهد بودم که تحلیلگران به موضوع دوگانگی برخورد مدیای غربی با اعتراضهای مردمی در بحرین و سوریه اذعان میکردند که در راستای منافع دول غربی این اخبار شکل میگیرد. اما واقعا در سوریه استبداد وجود ندارد؟ اینکه پیاده کردن دموکراسی حال از مدل غربی گرفته یا مدل جامعه مدنی مورد مناقشه است آیا در وجود استبداد و دیکتاتوری مثلا در همین کشور سوریه تردید وجود دارد یا نه؟! چند روز پیش با یکی از جوانان سوری صحبت میکردم که معتقد بود همه چی در این کشور یعنی خانواده اسد و حزب حاکم. بقیه همه باید بله قربان گو باشند. کاری به حرف این دوست سوری هم ندارم، آیا این مدل حکومت در سوریه از حافظ اسد تا بشار اسد استبداد هست یا نیست؟!
عادل آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از عادل بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-20-2011, 04:24 AM   #11
مرتضی

تشکرها: 15,484
در 2,080 پست 10,717 بار تشکر شده
Points: 23,622, Level: 94 Points: 23,622, Level: 94 Points: 23,622, Level: 94

نقل قول:
نوشته اصلی توسط عادل نمایش پست ها
اما واقعا در سوریه استبداد وجود ندارد؟ اینکه پیاده کردن دموکراسی حال از مدل غربی گرفته یا مدل جامعه مدنی مورد مناقشه است آیا در وجود استبداد و دیکتاتوری مثلا در همین کشور سوریه تردید وجود دارد یا نه؟! چند روز پیش با یکی از جوانان سوری صحبت میکردم که معتقد بود همه چی در این کشور یعنی خانواده اسد و حزب حاکم. بقیه همه باید بله قربان گو باشند. کاری به حرف این دوست سوری هم ندارم، آیا این مدل حکومت در سوریه از حافظ اسد تا بشار اسد استبداد هست یا نیست؟!
عادل جان من هم می خواهم جواب این سوال را بدانم اما مسئله ی مورد بحث در اینجا این است که آیا سوری ها که با حکومت حافظ و بشار اسد زندگی کرده اند (برخلاف ماها که سوریه را فقط از دریچه ی اخبار می بینیم) تا این حد مخالف حکومتشان هستند که میلیونی به میدان بیایند؟ مهم نیست این حکومت با معیارهای دیگران جزو چه رده ای قرار می گیرد و اسمش چیست، مهم این است که سوری ها تا چه حد از آن راضی هستند یا مخالفند.
مرتضی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
15 کاربر از مرتضی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-21-2011, 03:15 AM   #12
مرتضی

تشکرها: 15,484
در 2,080 پست 10,717 بار تشکر شده
Points: 23,622, Level: 94 Points: 23,622, Level: 94 Points: 23,622, Level: 94

پرسشگر عزیز این نوشته به نقل از فوروم در چند سایت دیگر از جمله بررسی استراتژیک و پارسینه منتشر شده است. با تشکر از حسن انتخاب و زحمتی که برای ترجمه این مطلب کشیدید.
مرتضی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
11 کاربر از مرتضی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

برجسب ها
اختصاصی فوروم, سوریه

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع