آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار اجتماعی > بخش تاریخ

پاسخ
    نمایش ها: 4745 - پاسخ ها: 17  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 09-23-2009, 05:49 AM   #1
بامداد

بامداد's Avatar

تشکرها: 4,312
در 1,111 پست 5,749 بار تشکر شده
Points: 10,193, Level: 67 Points: 10,193, Level: 67 Points: 10,193, Level: 67
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض حذف پادشاهان از کتب تاریخ مدارس ایران

حذف پادشاهان از کتب تاریخ مدارس ایران

وزارت آموزش و پرورش ایران اعلام کرد پادشاهان، از کتاب های درسی تاریخی مقطع راهنمایی و دبیرستان حذف خواهند شد.
به گزارش خبرگزاری مهر یعقوب توکلی، رییس گروه مطالعات تاریخ وزارت آموزش و پرورش ازاعمال تغییرات جدید در کتاب های تاریخ مقاطع راهنمایی و دبیرستان خبر داد و گفت در این تغییرات "تاریخ نگاری های سیاسی و نظامی و پادشاهان" از کتاب های تاریخی این دو مقطع حذف می شود و کتاب های تاریخ جدید با "رویکرد فرهنگی و تمدن پرور" جایگزین آنها می شود.
به گفته آقای توکلی اعمال این تغییرات "به صورت تدریجی" آغاز شده اما سال ها طول می کشد تا کامل شود.
این مقام مسئول وزارت آموزش و پرورش ایران در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت بر همین اساس پادشاهان و جنگجویانی مثل چنگیز خان و سلطان محمد شاه حذف و به جای آنها به چهره های تمدن سازی مانند خواجه نصیر الدین طوسی، زکریای رازی و ابوعلی سینا پرداخته می شود.
شیرزاد عبداللهی، کارشناس امور آموزشی در ایران گفته های آقای توکلی را ایده هایی می داند که به الزامات آن توجه نمی شود.
آقای عبداللهی همچنین با اشاره به اینکه تاریخ معاصر برای مدارس بر اساس اتفاقات روز باز نویسی می شود گفت این گونه اظهار نظرهای "عجیب و غریب" طرح های منتج به عملی نیستند.
شیرزاد عبداللهی تاکید کرد که این اولین بار نیست که دست اندر کاران آموزش و پرورش از این گونه تغییرات سخن می گویند.
به عقیده آقای عبداللهی اظهاراتی از این دست، بیشتر تبلیغاتی هستند که برای جلب نظر منتقدان به سیاست های آموزش و پرورش انجام می شوند.
این کارشناس امور آموزشی در گفتگو با بی بی سی گفت، ایده های آموزشی باید ابتدا در پژوهشگاه تعلیم و تربیت آموزش و پرورش مورد کارشناسی و بررسی قرار بگیرد و سپس به صورت طرح به شورایعالی آموزش و پرورش ارایه و در صورت تصویب به صورت مصوبه اجرایی، اعلام شود.
مأخذ
بامداد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از بامداد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-23-2009, 11:28 AM   #2
گارد جاویدان

گارد جاویدان's Avatar

تشکرها: 10,125
در 1,415 پست 8,168 بار تشکر شده
Points: 26,022, Level: 96 Points: 26,022, Level: 96 Points: 26,022, Level: 96
پیش فرض پاسخ : حذف پادشاهان از کتب تاریخ مدارس ایران

ممالک دیگر به فکر ساختن تاریخ وتمدن هستند اما اینها دارند ان را خراب ونابود می سازنداما تاریخ همیشه در حال تکرار شدن هست ...........
یا رب ازادی رسان پیر غم دوران شدم.
گارد جاویدان آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از گارد جاویدان بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-23-2009, 12:28 PM   #3
سبز همیشگی

سبز همیشگی's Avatar

تشکرها: 82
در 277 پست 558 بار تشکر شده
Points: 1,928, Level: 26 Points: 1,928, Level: 26 Points: 1,928, Level: 26

البته من خیلی زودتر از اینها منتظر این اتفاق بودم آخه دنیا ما رو با اسم کوروش و داریوش میشناسه بهشون بالاخره بر میخوره دیگه ما باید حتما با تمام دنیا دشمن باشیم چون همه دروغ میگن ما راست میگیم ولی از این گذشته چند وقت پیش امام جمعه شیراز گفته بود نماد هخامنشی رو بزنید بشکونید ما بت پرست نیستیم یه مشت ... هم واسه این حرف تکبیر داده بودن
چه به شراب ،
هر دو یکی است...

دکتر علی شریعتی
سبز همیشگی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از سبز همیشگی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-23-2009, 01:11 PM   #4
خوابزده

خوابزده's Avatar

تشکرها: 23,375
در 2,432 پست 17,097 بار تشکر شده
Points: 31,304, Level: 100 Points: 31,304, Level: 100 Points: 31,304, Level: 100

آفرین به وزارت آموزش و پرورش ، احسنت ، هزار ماشاءالله.
من بارها زده بودم توی سر خودم که آخه فایده تاریخ برای ما ایرانیها چیه؟
تنها فایده تاریخ برای ما پر کردن چاله های ناشی از عقده های عقب ماندگی فعلیمان است وگرنه خدای ناکرده ما و عبرت گرفتن از تاریخ ...، خدا به دور!
حالا یک شیر پاک خورده ای پیدا شده و این بخش بدون استفاده را از تاریخ حذف کرده است ،ببین چه قشقرقی به پا شده.
آقا من همین جا رسماً تشکر خودم رو از این دانشمندان گرامی به عمل می آورم. نظر ترجیحی من اینست که اصولاً تاریخ ما از سال 84 شروع شود چون مگر قبل از آن ما چیز مهمی برای افتخار کردن داشته ایم؟
اصلاً باور کن تمام مشکلات فراروی ایران (مسئله اسرائیل) نتیجه خیانت یکی از همین پادشاهان بوده که آنها را از اسارت نجات داد وگرنه الان ما باید یک روز دیوار ندبه در حمایت از اسرائیلیها نام گذاری می کردیم .
و فقط یک سوال اساسی داشتم . آیا سلسله پهلوی هم از این تاریخ حذف می شود یا نه؟
چون اگر حذف شود ، دانش آموزان عزیز ما کمی دچار سرگیجه خواهند شد که بالاخره ما بر علیه چه چیزی انقلاب کردیم و همین می شود که فکر می کنند می شود همین جوری ابتدا به ساکن بریزند توی خیابانها و برای تنوع هم که شده انقلاب کنند.
خلاصه بچه ها متشکریم.
قدیمی 09-23-2009, 04:49 PM   #5
sibmoz

sibmoz's Avatar

تشکرها: 167
در 308 پست 523 بار تشکر شده
Points: 3,379, Level: 36 Points: 3,379, Level: 36 Points: 3,379, Level: 36

نقل قول:
بر همین اساس پادشاهان و جنگجویانی مثل چنگیز خان و سلطان محمد شاه حذف و به جای آنها به چهره های تمدن سازی مانند خواجه نصیر الدین طوسی، زکریای رازی و ابوعلی سینا پرداخته می شود
نقل قول:
ممالک دیگر به فکر ساختن تاریخ وتمدن هستند اما اینها دارند ان را خراب ونابود می سازند
چنگیز خان تاریخ و تمدن شماست ولی خواجه نصیر نه
واقعا معنی جانم فدای ایران را فهمیدم

نقل قول:
از عربستان مزاحم تلفنی دارم، دلتون بسوزه
فکر کنم فهمیدن به الحوثی کمک میکنم
دانشمند فروم رفته ما هم در تعطیلاتیم. باز هم دلتون بسوزه
sibmoz آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از sibmoz بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-23-2009, 04:52 PM   #6
sibmoz

sibmoz's Avatar

واقعا این جنبش سبز از تحریف لذت میبرد
میگویند چنگیز خان میشنوند داریوش و کوروش
نکند دوست دارید این بخش ها را حذف کنند!

نقل قول:
3 کاربر از sibmoz بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-23-2009, 05:37 PM   #7
خوابزده

خوابزده's Avatar

Points: 31,304, Level: 100 Points: 31,304, Level: 100 Points: 31,304, Level: 100

برادر سیب موز فرمایش شما مثل اینست که بگوئیم یکدفعه هیتلر و موسولینی و شاه و ... را از تاریخ حذف کنیم که خدای نکرده بچه هامان دچار بدآموزی نشوند و خیال خودمان را هم راحت کنیم. بعدش بجای اینکه خواجه نصیرالدین و ابن سینا را در دروس علوم به بچه ها شناسایی کنیم ، بیاییم آنها را در تاریخ معرفی کنیم که البته این شقش اصلاً ایرادی ندارد. ولی حذف امثال چنگیز خان و آقا محمد خان پاک کردن صورت مسئله است. البته از این دست اتفاقها برای ما که سنی ازمان گذشته زیاد پیش آمده که یکسال شیخ فضل الله خائن به مشروطه بود و سال بعدش شد قهرمان نهضت . یکسال روز وحدت پیشنهاد آیت الله منتظری بود و سال بعدش پیشنهاد امام خمینی ، یکسال مصدق مظهر ملی شدن نفت بود و سال بعد ...
بالاخره همیشه تاریخ را قوم پیروز می نویسند اما این باعث نمی شود که تاریخ تغییر کند و سیر دیالکتیک تاریخ از حرکت بایستد.
خوابزده آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
9 کاربر از خوابزده بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-23-2009, 07:04 PM   #8
گارد جاویدان

گارد جاویدان's Avatar

تشکرها: 10,125
در 1,415 پست 8,168 بار تشکر شده
Points: 26,022, Level: 96 Points: 26,022, Level: 96 Points: 26,022, Level: 96

نقل قول:
نوشته اصلی توسط sibmoz نمایش پست ها
چنگیز خان تاریخ و تمدن شماست ولی خواجه نصیر نه
واقعا معنی جانم فدای ایران را فهمیدم
سرزمین ایران از قرنها پیش اماج حملات بیگانگان بوده است وهمچنان ایستاده است و این مدیون شخصیتهای تکرار نشدنی تاریخ تمدن فراموش شده خود هستیم .......
اما متاسفانه جوری این شخصیت های بزرگ را خراب می کنند که گویی دشمن ایران بوده است.
البته این کار هم منفعتی داره واینکه خودمان اگر به فرزندان خود اموزش بدهیم بهتر از این است که با دروغی که تو کتابها می نویسند وبه خورد شون می دهند
یا رب ازادی رسان پیر غم دوران شدم.
گارد جاویدان آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از گارد جاویدان بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-23-2009, 08:42 PM   #9
fatima.m

fatima.m's Avatar

تشکرها: 3,050
در 694 پست 2,121 بار تشکر شده
Points: 5,445, Level: 47 Points: 5,445, Level: 47 Points: 5,445, Level: 47

ولی بد نمیشه ها
این اراجیف که حذف شن باعث میشه بچه ها از تاریخ بدشون نیاد
بعدش خودشون میرن دنبال مطالعه تاریخ
و تاریخی که می خونن احتمالا منتخب نخواهد بود
قدیمی 09-23-2009, 11:52 PM   #10
sibmoz

sibmoz's Avatar

شما اگر میخواهید هیتلر و موسیلینی و شاه را حذف کنید چیز دیگری است
به نظر من بهتره تاریخ بعد از انقلاب رو به کتاب های تاریخ اضافه کنند
چون خیلی ها از تاریخ ریز بعد از انقلاب خبر ندارند
عدم دانستن اینکه چنگیز خان چه کشور گشایی هایی کرده است نفعی برای ما ندارد
ولی اینکه بدانیم ابوعلی سینا غیر از طبابت چه کارهای مهمی دیگری برای ایران کرده است خالی از لطف نیست
البته بهتر آن بود که کتابی مثل مفاخر ایران به دروس اضافه میشد و دقیق تر به این موضوعات میپرداخت
کتابی که به صورت داستان باشد نه واحد درسی
الته تا ارمان شهر در نظام آموزشی فاصله زیادی است

نقل قول:
این کاربر از sibmoz بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 09-24-2009, 07:08 AM   #11
jadid

تشکرها: 872
در 469 پست 2,035 بار تشکر شده
Points: 4,135, Level: 40 Points: 4,135, Level: 40 Points: 4,135, Level: 40

نقل قول:
نوشته اصلی توسط خوابزده نمایش پست ها
یکسال مصدق مظهر ملی شدن نفت بود و سال بعد ...
.
حال که دوست گرانقدر اشاره ای به اسم مصدق داشتند مطلبی در همین رابطه از سالهای اول انقلاب عنوان کنم . در ان سالها اسامی خیابانها را تغییر می دادند و اولین نامی که بر روی خیابان " ولی عصر " تهران گذاشتند " مصدق " بود . منتهی بعد از مدت کوتاهی یکی از اقایان در سخنرانی خود عنوان کرد که : شش فرسخ خیابان را برای چه به اسم مصدق کرده اید ! و پس از این سخنان تاریخی بود که نام جدید این خیابان شد " ولی عصر " .
jadid آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از jadid بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-24-2009, 02:15 PM   #12
خوابزده

خوابزده's Avatar

تابناک - روز گذشته یعقوب توکلی، رئیس گروه مطالعات تاریخ وزارت آموزش پرورش در گفت‌وگو با مهر از آغاز تغییرات جدید در کتب درسی تاریخ مقاطع راهنمایی و متوسطه خبر داد و گفت: کتاب‌های تاریخ جدید این دو مقطع با رویکرد فرهنگی و تمدن پرور جایگزین تاریخ نگاری‌های سیاسی و نظامی پادشاهان و جنگ‌ها می‌شود. او در ادامه افزود: در این رویکرد پادشاهان و جنگجویانی نظیر چنگیز خان مغول یا سلطان محمد شاه و پادشاهان دیگری از این قبیل حذف و به جای آنان چهره‌های تمدن‌سازی همچون خواجه نصیر طوسی، زکریای رازی، ابوعلی سینا و... پرداخته و توجه می‌شود.

به نوشته «خبر»، اعلام این خبر از سوی رئیس گروه مطالعات تاریخ وزرات آموزش و پروش، نگرانی کارشناسان تاریخ و تعلیم و تربیت را به همراه داشت، بطوریکه حجت الاسلام علی ذوعلم، مدیر کل برنامه‌ریزی و تألیف کتب درسی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش، برای آرام کردن فضا و توجیه سخنان همکار خود اعلام کرد: پادشاهان و چهره‌های مهم در تاریخ ایران از کتاب‌های درسی حذف نمی‌شوند و تنها برخی از چهره‌های علمی به این کتاب‌ها اضافه خواهند شد. اما به دلیل اینکه در تاریخ تنها نام پادشاهان و جنگهای آنان و زمان ورود و خروج آنها آمده و کمتر به تمدن ایرانی پرداخته‌ایم، در نظر داریم چهره‌های علمی زمان آنها و عملکرد فرهنگی و اقتصادی سلسله‌های مختلف را در کنار سایر موارد وارد کتاب‌های درسی کنیم تا خلاهای موجود برطرف شود.

کارشناسان و اساتید حوزه تاریخ با ابراز نگرانی از انتشار این گونه نظریات معتقدند هر گونه تغییر و تحریف تاریخ در جهت تأمین منافع و حوایج سیاسی و جناحی نه تنها کمکی به تاریخ و تمدن پر بار ایران نمی‌کند بلکه ضربه جبران‌ناپذیری است بر پیکر آن.

دکتر صادق آینه وند، استاد تاریخ دانشگاه تربیت مدرس معتقد است: اگر وزارت آموزش و پرورش قصد نگارش تاریخ علم، ملل، تمدن، علما و... را دارد تغییر، حذف پادشاهان و افزودن چهره‌های علمی بی‌اشکال است اما اگر منظور تغییر کتب تاریخ عمومی به معنای (HISTORY) است کاریست عبث و بی‌معنا.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به این که تاریخ امری واقع است که اتفاق افتاده و باید با تمام جزئیات نگاشته شود و سپس مورد نقد قرار گیرد می‌افزاید: در قرآن کتاب دینی همه ما هم تأکید شده شرح دقیق ظهور و سقوط پادشاهان به دقت ذکر شود تا مردم از آن عبرت بگیرند. این کار وزارت آموزش و پرورش و نهاد‌های زیرمجموعه‌اش حتی با موازین اعتقادی مسلمانان هم تطبیق ندارد.

شیرزاد عبداللهی، کارشناس مسائل آموزشی با اشاره به غیر اجرایی بودن این گونه طرح‌ها می‌گوید: متأسفانه به زبان آوردن سخنان عجیب و غریب در آموزش و پرورش شدت پیدا کرده که نشان از رواج پدیده چاپلوسی و کسب امتیازات پولی و شغلی می‌دهد.
این کارشناس می‌افزاید: بعضی از آقایان تصور می‌کنند چون در آموزش و پرورش با کودکان سر و کار دارند می‌توانند هر حرفی را به عنوان سخن کارشناسی مطرح کنند.

این کارشناس آموزش و پرورش در پایان می‌گوید: تمام طرح‌های این چنینی مانند تغییر کتب بر اساس جنسیت، اسلامی کردن شیمی، فیزیک و... از ذهن‌هایی سرچشمه می‌گیرد که کمترین اطلاعی از آموزش و پرورش و کتاب نویسی ندارند و جز اینکه بودجه و زمان وزارت آموزش و پرورش را تلف کند هیچ سودی ندارد.

حمید رضا حسینی، روزنامه نویس و کارشناس تاریخ می‌گوید: آنچه مورد اعتراض است، حذف نام شاهان از کتاب‌های درسی نیست، زیرا چهره‌های تاریخی - خوب یا بد - برای ماندگاری در تاریخ محتاج نظر وزارت آموزش و پرورش نیستند و تاکنون نیز ثبت نامشان در تاریخ، ناشی از درج در کتب درسی نبوده است، بلکه آنچه اسباب نگرانی می‌شود، غلبه رویکردهای غیر علمی در آموزش و پرورش است.

این روزنامه نگار می‌افزاید: همان گونه که فلسفه، علم و هنر جزیی از تاریخ تمدن هستند، ساختارهای سیاسی و اداری و نظامی نیز جزیی از تمدن هر ملتی به شمار می‌آیند. فرهنگ، اجتماع، اقتصاد و سیاست مقوله‌های منفک از هم نیستند که بخواهیم بخشی را به سلیقه خود کنار بگذاریم و بخش دیگر را به شکل مجرد بررسی کنیم. آن هم در سرزمینی مانند ایران که به سبب موقعیت جغرافیایی خود در طول تاریخ محل آمد و شد اقوام و ادیان و فرهنگ‌ها بوده و بسیاری از این آمد و شدها جز در پرتو منازعات سیاسی و کشاکش‌های نظامی میسر نشده است؛ کشاکش‌هایی که کلیت فرهنگ و تمدن ایران را تحت تأثیر خویش گرفته است.

او معتقد است: به فرض آمدیم چنگیزخان را به جرم خونخواری از کتب تاریخ حذف کردیم و فقط از چهره‌های علمی و فرهنگی سخن گفتیم، آیا دانش آموز نمی‌پرسد چرا یک باره فرهنگ ایران در سده هفتم هجری رو به رکود و سستی گذاشت؟ و آیا ناگزیر نیستیم در پاسخ او از یورش خانمان سوز مغول سخن بگوییم و پای چنگیزخان را به میان بکشیم؟ آیا می‌توان از تمدن ایران باستان سخن گفت و یادی از کوروش نکرد؟ آیا این سلسله ساسانی نبود که با تأسیس دانشگاه جندی شاپور چراغ علم در جهان باستان را روشن نگه داشت؟ آیا این خاندان حکومت گر سامانی نبودند که رستاخیز زبان و ادب فارسی در دوران پس از اسلام را رقم زدند؟ آیا سلجوقیان مؤسس مدارس نظامیه نبودند که امثال سعدی شیرازی در آن پرورش یافتند؟ آیا بایسنقر میرزا سومین شاه سلسله تیموری بزرگ‌ترین خوشنویس زمانه خویش نبود؟ آیا این صفویه نبودند که از پس قرن‌ها پیگرد و آزار شیعیان، به تشیع اثنی عشری رسمیت بخشیدند و به حمایت از بزرگانی چون محقق کرکی، شیخ بهایی و علامه مجلسی برخاستند؟ آیا کمال‌الدین بهزاد و میرعماد و علیرضا عباسی در دربار صفویه به خود نبالیدند؟ آیا نادرشاه با همه سبعیتی که داشت، دست بیگانگان را از ایران کوتاه نکرد و روس و عثمانی را از شمال و غرب ایران نراند؟

علی بیگدلی، استاد تاریخ دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به این که تاریخ ایران تاریخ جنگ است می‌گوید: بسیاری از بزرگان اندیشه ساز تاریخ ما مانند ابوعلی سینا و فردوسی در خدمت پادشاهان بوده‌اند.
او ابوریحان بیرونی را مثال می‌آورد؛ این چهره برجسته ایران زمین نقشه حمله هولاکوخان به عراق و الموت را طراحی و اجرا کرد.

استاد تاریخ دانشگاه شهید بهشتی می‌افزاید: پادشاهان، خوب یا بد، سبب‌ساز رشد و بالیدن چهره‌های اندیشه‌ساز تمدن ایران زمین بوده‌اند و حذف آنها نشانه نااگاهی و عدم شناخت از تاریخ است.
خوابزده آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از خوابزده بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 09-24-2009, 03:06 PM   #13
payman

payman's Avatar

تشکرها: 638
در 157 پست 507 بار تشکر شده
Points: 7,944, Level: 59 Points: 7,944, Level: 59 Points: 7,944, Level: 59
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

با محوریت تاریخ امروزیمان که تقریبا شروعش با حمله اعراب یکیست خلاصه تاریخ ایران اینست که.....

((ایرانی که عرب در سالهای 14 تا 36 هجری تحویل گرفت یکی از چهار امپراطوری صدر نشین جهان باستان بود با اعتباری سیاسی و رونقی اقتصادی که عمیقا مورد توجه جهانیان بود . و ایرانی که عرب در قرن سوم هجری اجبارا تحویل صاحبان ان داد ،همانند ایران دیگری که وارثان عرب در قرن پانزدهم هجری در جریان تحویل آن به هزاره سوم اند ، ایرانی بود که نه هویت داشت نه اعتبار سیاسی ،نه رونق اقتصادی و نه شکوه فرهنگی .

در هزار و چهار صد ساله این تاریخ – به استثنای یک دوره کوتاه 70 ساله – ایران به طور دائم یک ابر قدرت جهان باستان بود و در دو قرن در این مدت اصولا ابر قدرت منحصر به فرد ان بود.در 1400 ساله دوم نه تنها نشانی از این سر افرازی بر جای نماند بلکه در بیش از نیمی از این مدت ایران حتی حاکمیت ساده ای هم نداشت و تنها بخشی از امپراطوری های عرب و غزنوی وسلجوقی و تاتار بود.

در 1400 ساله نخست تنها چهار سلسله بر سرزمین ایران سلطنت کردند و در 1400 ساله دومین 35 سلسله که تنها 7 تای انها ایرانی و 28 تای دیگر مغول و ترک و تاتار و ترکمن و افغان بودند.در 1400 ساله نخست تنها یک هجوم موفق بیگانه به ابران صورت گرفت و در 1400 ساله دوم بیش از سی بار به ایران هجوم آورده شد که تقریبا همگی موفق بودند.در هزار و چهاصد ساله نخست تقریبا خون ایرانی به دست ایرانی ریخته نشد .در 1400 ساله دوم .....)) تولدی دیگر

حال ، اگر چه تاریخسازان کتب راهنمایی و دبیرستان و کسانی چون شریعتی ها و مطهری ها آغوشمان را بیش از حد برای اعراب بگشایند و گمگشته هایشان را بجویند اما ما عجمان مولی ، معنی جلولاء را خوب میدانیم و می شناسیم و تاریخ را از طبری ، ابن اثیر ، دینوری ،یعقوبی ، بلاذری ، ابن فقیه ، راوندی ، مسعودی و تاریخ طبرستان می خوانیم.
payman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 09-24-2009, 07:08 PM   #14
کتایون

تشکرها: 178
در 21 پست 84 بار تشکر شده
Points: 3,819, Level: 39 Points: 3,819, Level: 39 Points: 3,819, Level: 39

پادشاهان بخشی از تاریخ کشورمون هستند چه خوب و چه بد باشند باید از آنها بدونیم ، حداقل این که بچه ها اسمشونو شنیده باشند، هر چه قدر کمتر درباره تاریخ به بچه ها بگن آنها برای یادگیری تاریخ مشتاقترمیشن .
کتایون آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از کتایون بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-25-2009, 04:56 AM   #15
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

تشکرها: 4,206
در 8,212 پست 26,845 بار تشکر شده
Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100

سی سال است که تاریخ را بگونه ایی دیگر، می آموزانند. چه شد؟ غیر از اینکه نقش فروهر را بر گردن بسیاری آویخت و نماد های کوچک باستانی ایران، پر فروش ترین صنایع دستی ایران شد؟
آیا سی سال نتیجه پرورش نسل انقلابی اسلامی ،به گشت ارشاد نرسید؟
از مردم، هر چه را سلب کنید به دنبالش می روند و همان نسلی که علیه فیلم الکساندر و 300 طومار می نوشت، نسلی بود که زیر تیغ سانسور تاریخ، تاریخ را خود خوانده بود.

مگر نه اینکه سلسله قاجاریه در صدد حذف تمامی تاریخ قبل از خود بود و ایرانیان تا قبل از آمدن مستشریقین اروپایی، تاریخ خود را گم کرده بودند.

جلوی اندیشه را در عصر اطلاعات نمی توان گرفت و هر ملتی که تاریخ خود را نداند از آن درس نیز نخواهد گرفت.اما درسی که نمی توان از کتاب ها حذف کرد این است که تاریخ تکرار خواهد شد.چه بخواهند و چه نخواهند.

حذف تاریخ ایران از کتب درسی مانند ریختن یک سطل ماست در استخر بزرگ برای درست کردن دوغ است!!

گشت ارشاد آموزش پرورش هم برود مثل یک داستان علمی تخیلی در داخل تاریخ و چادر سر اردوان پنجم اشکانی بکشد و بگوید که بچه های اسلامی نازنین! این اسمش ارغوان خانم خاتون سوم است و حجابش را رعایت می کند.

خوب. چطور است کل ایران حذف شود و تبدیل به یک استان کشور ونزوئلا شود و کاشف به عمل آید که توسط مورالس کاشف بزرگ بولیویایی در سال 2005 کشف گردیده!!

خوب معمولا آرمانی که زمان حضورش فرا رسیده باشد را هیچ سپاهی توان ایستادن در مقابلش را نیست.

تاریخ اگر قابل حذف شدن بود، هیچگاه تکرار نمیشد و کسانی که می خواهند با حذف تاریخ ایران، از کتاب درسی، آموزه ای از تاریخ را نیاموزانند در وهله نخست ، خود قربانی تکرار تاریخی خواهند شد که نمی خواستند درکش کنند.

در کارگاه کوزه گری بودم دوش..دیدم هزار کوزه گویا و خموش..ناگه یکی کوزه برآورد خروش..کو کوزه گر و کوزه خر و کوزه فروش..

100 سال دیگر چه؟ مگر نه اینکه این سرزمین 2568 سال تاریخ ثبتی رسمی دارد؟ مگر 2 قرن سکوت حمله اعراب توانست هویت ایرانی را پاک کند.آن در زمان عصر آهن؟ چه برسد به عصر اطلاعات قرن بیست و یکم!

حقیقت این است که تاریخ در درجه اول برای آن هایی که نمی خواهند تاریخ تکرار شود، تکرار خواهد شد.
قدیمی 09-25-2009, 03:09 PM   #16
مرتضی

تشکرها: 15,484
در 2,080 پست 10,717 بار تشکر شده
Points: 23,622, Level: 94 Points: 23,622, Level: 94 Points: 23,622, Level: 94

واکنش خسرومعتضد به حذف نام پادشاهان

خسرو معتضد کارشناس تاریخ، از طرح حذف نام پادشاهان از کتاب‌های تاریخی انتقاد کرد و گفت: این نظر یک نظر ناپخته‌ای است که از سوی افراد بیکار و کم‌سواد داده شده است. مگر می‌شود طی طرحی نام پادشاهان را از این مملکت حذف کرد که یک سری آدم بی‌معلومات برای شیرین زبانی در یک جلسه این نظر ناپخته را می‌دهند.

به گزارش فردانیوز معتضد حذف نام پادشاهان از تاریخ را غیرممکن خواند و افزود: چند وقت پیش قانونی گذاشتند که عمل جراحی زنان را مردان نمی‌توانند انجام دهند. مگر ما چند جراح زن در ایران داریم که مردان را از انجام این کار منع می‌کنند. قانونی که هیچ وقت اجرا نشد همانگونه که حذف نام پادشاهان امکان‌پذیر نیست و غیرممکن به نظر می‌رسد.

پادشاهان از خود ما بوده‌اند و در میان مردم ایران قرار داشتند. در تمام دنیا تاریخ ملت‌ها به قرون قدیم، قرون وسطا، عصر جدید، قرون معاصر و عصر اتم و فضا تقسیم شده است و ما نمی‌توانیم این بخش‌ها را از تاریخ ایران حذف کنیم. به عنوان مثال حکومت خارجی سولوکوست. 80 سال در زمان مابین هخامنشیان و اشکانیان در ایران حکومت کرد. در حالی که یک حکومت خارجی هم بود. اما ما نمی‌توانیم بگوییم که این 80 سال خواب بوده است و نمی‌توان آن را از تاریخ حذف کرد.

وی در ادامه با اشاره به تلف شدن وقت مملکت اظهار کرد: با این حرف‌ها و نظریه‌ها فقط وقت مملکت را هدر می‌دهیم. در حالی که امور مهم‌تری وجود دارد که می‌توان به آنها رسیدگی کرد. جزایر خلیج فارس که غیر از 4 جزیره بقیه به صورت متروکه درآمده‌اند، وضعیت مسکن جوانان، و وضعیت سیستان و بلوچستان و بسیاری دیگر از مشکلات را کنار گذاشته‌ایم و از روی بیکاری به تاریخ گیر داده‌ایم.

افرادی که به حذف نام پادشاهان می‌اندیشند می‌خواهند به تاریخ این مملکت ... بزنند و آینده را خراب کنند و بعد از چند سال عنوان می‌کنند که ما اشتباه کردیم. من تقاضا دارم برای این آقایان بیکاره کار جور کنند تا این قدر به تاریخ گیر ندهند.

تاریخ نگار کشورمان با اشاره به اینکه دیگر در ایران استاد بزرگ تاریخ نداریم، خاطرنشان کرد: خدابیامرزد استادان سعید نفیسی، عباس اقبالی، دکتر بهمنش، شیبانی، فلسفی و سایر اساتید تاریخ ایران را. دیگر در ایران کسی جای این افراد را نمی‌تواند بگیرد و اکنون شاهد این هستیم که در ایران استاد تاریخ وجود ندارد. من امروز شنیدم که این مسئله حذف نام پادشاهان را تکذیب کرده‌اند. مگر می‌شود امثال خواجه نصیرالدین طوسی و سعدی با اینکه افراد خوبی بودند، جای پادشاهان ایران را بگیرند. من می‌گویم که حتی یک ورق از تاریخ ایران هم نباید حذف شود.

معتضد در پایان به ضررهایی که این طرح برای دانش‌آموزان و آیندگان دارد اشاره کرد و گفت: با این کار دیگر هیچ کس درس تاریخ را نمی‌خواند و من بارها شاهد آن بوده‌ام که معلمان در سمینارهای مختلف می‌گویند که دانش‌آموزان از درس تاریخ بدشان می‌آید. درس تاریخ مرده‌ترین درس ایران شده و علت آن هم نظریاتی است که اینگونه افراد داده‌اند.

منبع: تابناک

مرتضی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از مرتضی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-25-2009, 09:55 PM   #17
eli

eli's Avatar

تشکرها: 629
در 216 پست 1,372 بار تشکر شده
Points: 5,880, Level: 49 Points: 5,880, Level: 49 Points: 5,880, Level: 49

با حذف نام پادشاه غزنوي جاي فردوسي بزرگ در پهنه تاريخ فراخ تر مي شود؟ آيا کار بزرگ خواجه نصير الدين طوسي در رام کردن خونخوارترين و بي فرهنگ ترين پادشاهان جهان و ساختن چهره اي فرهنگ ساز از آنان با حذف نام "هلاکو خان" از تاريخ مقطع راهنمايي و متوسطه،بهتر ديده مي شود؟
به فرض حذف سلسله پهلوي , از تاريخ معاصر ايران در زمان روايت تاريخ به نوجوانان و جوانان خود چه بگوییم؟ گرچه ملت ما خود به خوبي توانسته است اين حذف و اضافه را در روند تکامل تدريجي انجام دهد. به غير از آن، پادشاهان و سلاطين نيز به ملت کمک کرده اند که اين موضوع بهتر و سريع تر انجام شود.
اين سرشت تاريخ است که ملت ما پادشاهان و حاکمان خود را در جاي مناسب خود در موزه تاريخ نگهداري کند. گروهي را در انبار اين موزه و درلابه لاي خرت وپرت ها وضايعات پنهان مي کند و برخي ديگر را در تابلوهايي نفيس و محفظه هايي مجهز و ايمن به تماشاگران تاريخ عرضه مي کند. با بخشنامه و دستورالعمل، اين امر مهم عملي نمي شود. کتاب تاريخ را پاره نکنيد!
تخت جمشید را که ساخت
ابراهیم رها طنز اعتماد را به این موضوع اختصاص داده و نوشته گمان مي کنم با اين درايت و تدبير (اجزاي لاينفک دولت احمدي نژاد) کتاب هاي تاريخ مدارس اين طوري مي شود :
کشور ايران که فوق حداکثرش چند دهه پيش تاسيس شده سابقه يي ديرين و باستاني دارد، در ايران آثار باستاني فراواني مثل تخت جمشيد هست که آن را اسفنديار رحيم مشايي در دوره رياستش بر سازمان ميراث فرهنگي ساخته است.
به نوشته این طنزنویس در کتاب های درسی خواهد آمد: در گذشته يک تعداد جنگ در ايران اتفاق افتاده مثلاً اسکندر مقدوني به ايران حمله کرده که چون در آن زمان پادشاه يا سلسله يي در کشور وجود نداشته راهش را گرفته و رفته است.
ستون طنز اعتماد اینطور ادامه می یابد: بعد از اين زمان يک سلسله ديگري وجود نداشته که آنها هم به هيچ جا حمله نکرده اند و مرزهاي ايران هم توسعه پيدا نکرده تا دوره سلسله ديگري که کلاً از بيخ وجود نداشته و يزدگرد سوم هم که اسمش اشتباهاً چند جا آمده همسايه آن آسيابان مروي بوده که چون به ناموس او نظر داشته توسط آسيابان به قتل رسيده است و ...
2 کاربر از eli بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-24-2010, 12:46 AM   #18
tara -m

تشکرها: 0
در 1 پست 3 بار تشکر شده
Points: 180, Level: 3 Points: 180, Level: 3 Points: 180, Level: 3

سلام .من وقتی این مطلب وخوندم واقعا متاسف شدم.مثلا با این کارشون می خوان چیو ثابت کنن؟یعنی کوروش جای یه سریا رو توی تاریخ تنگ کرده بود؟با این کارشون دیگه نسل اینده چیزی از کوروش و داریوش وهخامنشیان نمی دونن.
_این فرمانیه کوروش کبیر بود:
«فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خاک سپارند تا اجزای بدنم ذرات خاک ایران را تشکیل دهد...»
واقعا حیف.
tara -m آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از tara -m بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع