آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سرگرمی > سرگرمی

پاسخ
    نمایش ها: 9631 - پاسخ ها: 10  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 04-28-2009, 03:07 AM   #1
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

تشکرها: 4,206
در 8,212 پست 26,845 بار تشکر شده
Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
Arrow بررسی تطبیقی اشعار شهرام شب‌پره و نظریه رنه دکارت

این آقا یک عدد اندیشمند خارجی است ، البته مربوط به خیلی خیلی قدیما!

شهرام به طرز عمیقی تحت تاثیر عقل گرایی دکارت قرار داشت و از این رو مخالفت خود را با جریانهای تجربه گرا در لوای پست مدرنیسم و از دریچه هجویات برای عامه بیان نمود.

آنجا که استاد میفرماید:
"دلم شیشه دلت سنگه واسه سنگه دلم تنگه"
بر ناتوانی ضمنی دریافت درونی در دریافت حقیقت محض و سرگشتگی افکار حاصل از تجربه گرایی در زندگی مدرن صحه میگذارد.

در فراز دیگری از کارهای استاد میشنویم:
"واسه یک دی یه دل بر بسه؛ اگه دو تا بشه یکیش هوسه اگه دو سه بشه دنیا قفسه"

در این شعر خودخواهی انسان تجربه گرا را در تعدد زوجات در مرحله گذار از سنت به مدرنیسم به چالش کشیده و تجربه گرایی افراطی را منتهی به زندانی شدن در دنیای تجربی میداند و در نهایت ذکر میکند:

"اگه سه چار بشه که دیگه هوا پسه"

دریافت عقلی و استدلال استتنتاجی را مقدم بر خواص ذاتی اشیا دانسته تا آنجا که میگوید:
"گل اگه باشی سنبلی پرنده باشی بلبلی"

شهرام بازگشت انسان به طبیعت را از دریچه مدرنیسم و عقلانیت به فاجعه قرن و سرگستگی اگزیستانسیالیستی تاویل میکند و میگوید:

"آفتاب نشی باز بری زیر ابرا مروارید نشی بری ته دریا رودخونه نشی بری قاطی سیلا اگه اینجوری بشه واویلا"

وی تا آنجا پیش رفته که با زیرکی خاصی نظام آموزشی مدرن را از دریچه عقل به چالش میکشد و سیستم آموزشی را ناکارآمد و ریاکار توصیف میکند و میگوید:

"خانوم معلم اجازه هست؟ من که شاگرد اولم چرا آخر کلاس پیش این تنبلا نشستم؟"

او در ویدئوی برات میمیرم باورهای مذهبی را با برداشتن حجاب یک راهبه منسوخ توصیف میکند و انسان را به فراعقل گرایی در زندگی مدرن دعوت میکند و عاقبت تلخ پرولتاریا را در سیستم کاپیتالیسم به تصویر میکشد و در نهایت به خاطر سمپاتی در دوران جوانی با ماکیاولی بر فرضیه مردن در راه هدف مهر تائید گذاشته و میگوید:
"برات میمیرم"

آهنگ: ای یار قشنگ مو بلند مشکی پوشم/با لنگه ابرو هات شرق شرق نزنی تو گوشم!
سئوال: آیا دکارت شیش و هشت بلد بوده و فکر می کرده و گفته: من منم.من منم. من همیشه من منم. اگه اگه سوختم اگه ساختم اگه باختم منه همیشه من منم!

منبع: رادیو زمانه با دستکاری حاجی!!
قدیمی 04-28-2009, 01:02 PM   #2
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100 Points: 108,663, Level: 100
پیش فرض پاسخ : بررسی تطبیقی اشعار شهرام شب‌پره و نظریه رنه دکارت

پیرمرد های فرووم از جمله مهندس شهیر جان ، آقا شهاب خان گل و بلبل، هیچ دقت فرموده اید که شهرام شپ پره 40 سال است آواز می خواند و کلًه اش را تکان می دهد و نه تنها سر درد نمی گیرد بلکه قیافه اش همان قیافه 40 سال پیش است در حالی که از ابی تا ستار و قمیشی که سابقه کمتر دارند جملگی وا رفته و درب و داغان شده اند؟ راه دور چرا برویم؟ علت چیست؟
علت ذات سورالیسمی خود شهرام است.چون 45 سال است که اشعارش هنوز در کلاس درس و مدرسه است. این تعبیر فلسفی آنجا روشنتر میشود که تجربه گرایی در شهرام با فضیلت شیش و هشت هیچ همخوانی ذاتی ندارد. مفهوم عبور از تونل زمان رای شهرام معنای درونی قابل درک ندارد بلکه سالها برایش فقط ریتم شیش و هشت است که بتواند با آن از مدخل ناتورالیسمی به رئالیسمی خود ساخته اش برسد.
جایی می گوید: چطوری بگم دوستت دارم؟ چطوری بگم خاطر خواتم؟ این یعنی چه؟ یعنی اینکه بیان عشق در شهرام یک معادله چند مجهولی فلسفی است و برای همین چون نمی تواند در دامن پست مدرنیسم و از دریچه تجربه گرایی بیان عشق را بگوید، دچار یاس فلسفی شده و همچنان در فضای ذهنی اکسپرسیونیسمی خویش زندگی کرده و مانع از رسوخ آرمانگرایی در اندیشه های دکارتی خود میشود.
قدیمی 04-28-2009, 01:24 PM   #3
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

خیلی خوشگله یارم، همینه مشکل کارم، هی من میده آزارم!!

این علاقه وافر شهرام را به اقتصاد کاپیتالیسمی نشان می دهد و با توجه به اینکه اقتصاد کاپیتالیسمی هم آزار دهنده و هم مشکل ساز است کماکان از دید شهرام این اقتصاد خوشگل است.این یعنی کماکان مفهوم تجربه گرایی از دید شهرام با توجه به رد شدن نظریه های اقتصاد افراطی کاپیتالیسمی ، کماکان نا مفهوم است.
در قسمت های بعدی حاجی جفرسون به ادامه تطبیق اشعار شهرام شپ پره با کلیه های نظریه های فلسفی و اقتصادی سیاسی می پردازد.

ادامه دار است.
قدیمی 04-28-2009, 06:07 PM   #4
ناظر

ناظر's Avatar

تشکرها: 80
در 22 پست 50 بار تشکر شده
Points: 1,521, Level: 22 Points: 1,521, Level: 22 Points: 1,521, Level: 22

آقای حاجی جفرسون عزیز
با استعدادی که در بررسی های تطبیقی شما به چشم میخورد اگه برید تو بعضی دسته ها و گروههای سیاسی داخلی ، چی میشه. واویلا واویلا...
ناظر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از ناظر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-28-2009, 07:34 PM   #5
youme

youme's Avatar

تشکرها: 1,288
در 551 پست 1,417 بار تشکر شده
Points: 9,086, Level: 64 Points: 9,086, Level: 64 Points: 9,086, Level: 64

جناب حاجی جفرسون عزیز، مراتب سپاس بی کرانه اینجانب را پذیرا باشید.
استدعا دارم پرده از تعبیرات عرفانی این قطعه شعر حضرت استاد نیز بردارید و همه همراهان رو مستفیض کنید:
تو یه کوهی و من دره.
تو دنیایی و من ذره.
و ...
نگاه کن تو چشم خستم.
تو یه گرگی و من بره.
البته استاد در ادامه می فرمایند:
من تو خواب و تو رویا
دنبال تو گشتم
دستاتو گرفتم
از سراب گذشتم...
که حکایت هفت شهر عشق را به ذهن متبادر می سازد و واقعا جای حضرت عطار برای درک معانی بلند این اشعار خالیست.
منتظریم استاد
6 کاربر از youme بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-29-2009, 12:25 AM   #6
حاجی جفرسون

حاجی جفرسون's Avatar

درود و سلام بر یومی جان گرامی -من استاد نیستم ولی شاید بعنوان لولو سرخرمن(مهندس کشاورزی سابق) روح بزرگ دکارت را با تشویش های بطئی دچار پرسش هایی از فضیلت شهرام بنمایم البته با همراهی دوستان عزیز غیر مهندس کشاورزی!

باری برویم سر اصل دکارت و شهرام!

تو یه کوهی و من دره.
تو دنیایی و من ذره.
و ...

اینجا منظور شهرام نگاه هجو آمیز به دنیا از دریچه اگزیستیانسیالیسمی است و تاکید بر ناتوانی فردی بشر برای گذر از لابیرنت های پیچ در پیچ زندگی بدون در نظر گرفتن مولفه های فلسفی واقع گرایانه به دنیا و در اینجا:

نگاه کن تو چشم خستم.
تو یه گرگی و من بره.

در بیت فوق پاچه خواری اش را در روای التماس آمیزی در حالی بیان می کند که در آن هم استدعا مشاهده میشود هم پاچه خواری و هم زدن اتهام گرگ به طرف که مسلما این تعبیر خلاف امنیت ملًی کشور است و بنوعی براندازی از نوع شنگول و منگول، حبه انگور محسوب میشود. این پاردوکس احتمالا نشان دهنده آن است که یک خواننده معلوم حال با تاثیر پذیری از افکار استکباری دکارتی می خواهد در دولت دهم برای خود کاری دست و پا کند و به عنوان رییس تایید ترانه قسمت موسیقی وزارت ارشاد استخدام شود تا از طریق مار های موجود یک تهاجم فرهنگی سازمان یافته را تشکیل دهد.

من تو خواب و تو رویا
دنبال تو گشتم
دستاتو گرفتم
از سراب گذشتم...

چند بیان روانشناسی در این مفهوم در کنار فلسفه خود باوری دکارتی به چشم میخورد. رنه دکارت می اندیشد پس وجود دارد و هست و شهرام اوور دووز میکند و به خیال و توهم میرود پس حال می کند و چون حال می کند پس هستش!
همچنین تجربه گرایی افراطی را کنار می گذارد و با طرف حال واقعی نمی کند که توسط گشت ارشاد دستگیر شود بلکه دچار روند فزایند سورالیسم در زندگی شده و زندگی را در بازیگری از نوع برشت و نه استانیسلاوسکی جستجو میکند.
دستاتو گرفتم...از سراب گذشتم...دقیقا یعنی دست دافی و زید و جی اف را گرفته و از سراب که همان شمسی پهلوون یا گشت ارشاد است بدون گرفتن مهرورزی عبور می کند.تمام داستان چون فرا واقع یا سورئال است با اصلیت اندیشه دکارت که واقع است یک پاردوکس ماهوی دارد ولی چون شهرام در مکتب دکارت به اصطلاح تقیه کرده است ، کارشناسان مسائل فلسفی این پارادوکس را نشان ضعف شهرام نمی دانند بلکه اندیشه شهرام می دانند که اکس و توهم را جایگزین اندیشه می کند نه از ترس اندیشه بلکه از ترس شمسی پهلوون و اصغر ادیسون که در کنار ون ارشاد انتظارش را می کشند.
قدیمی 08-30-2012, 02:07 PM   #7
namira

namira's Avatar

تشکرها: 23,221
در 4,454 پست 26,419 بار تشکر شده
Points: 62,155, Level: 100 Points: 62,155, Level: 100 Points: 62,155, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%

تاپيك باحالي بود
من نديدمش چرا؟
namira آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از namira بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-30-2012, 06:31 PM   #8
فابیان

فابیان's Avatar

تشکرها: 29,331
در 3,403 پست 14,832 بار تشکر شده
Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88

نقل قول:
نوشته اصلی توسط namira نمایش پست ها
تاپيك باحالي بود
من نديدمش چرا؟
نامیرا جان چی شده یهو بفکر کلاس اول افتادی ؟ تعطیلی زور داره و رفتی سراغ قدیما.
این حاجی از قدیم شورشکار بوده خبر نداری. ولش کنی همه ی تاپیک ها رو قبضه میکنه بعدش من بدو حاجی بدو ..
فعلا تو اجلاس گیر کرده یه نفس راحتی میکشیم ، تکونش نده که بارش زیاده و خلبان و پاسدار و شهردار داره که گلیم بلد نیست ببافه ، قالیباف شده و میخواد برامون سقف مینا ببافه.
خلاصه مواضب باش این حاجی در فکر بافه ، چه قالی ، چه خالی

خدارا شکر حاجی شوخی سرش میشه
فابیان آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از فابیان بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-21-2013, 12:51 PM   #9
هزارچهره

تشکرها: 19,943
در 2,120 پست 13,761 بار تشکر شده
Points: 33,019, Level: 100 Points: 33,019, Level: 100 Points: 33,019, Level: 100
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط حاجی جفرسون نمایش پست ها
درود و سلام بر یومی جان گرامی -من استاد نیستم ولی شاید بعنوان لولو سرخرمن(مهندس کشاورزی سابق) روح بزرگ دکارت را با تشویش های بطئی دچار پرسش هایی از فضیلت شهرام بنمایم البته با همراهی دوستان عزیز غیر مهندس کشاورزی!

باری برویم سر اصل دکارت و شهرام!

تو یه کوهی و من دره.
تو دنیایی و من ذره.
و ...

اینجا منظور شهرام نگاه هجو آمیز به دنیا از دریچه اگزیستیانسیالیسمی است و تاکید بر ناتوانی فردی بشر برای گذر از لابیرنت های پیچ در پیچ زندگی بدون در نظر گرفتن مولفه های فلسفی واقع گرایانه به دنیا و در اینجا:

نگاه کن تو چشم خستم.
تو یه گرگی و من بره.

در بیت فوق پاچه خواری اش را در روای التماس آمیزی در حالی بیان می کند که در آن هم استدعا مشاهده میشود هم پاچه خواری و هم زدن اتهام گرگ به طرف که مسلما این تعبیر خلاف امنیت ملًی کشور است و بنوعی براندازی از نوع شنگول و منگول، حبه انگور محسوب میشود. این پاردوکس احتمالا نشان دهنده آن است که یک خواننده معلوم حال با تاثیر پذیری از افکار استکباری دکارتی می خواهد در دولت دهم برای خود کاری دست و پا کند و به عنوان رییس تایید ترانه قسمت موسیقی وزارت ارشاد استخدام شود تا از طریق مار های موجود یک تهاجم فرهنگی سازمان یافته را تشکیل دهد.

من تو خواب و تو رویا
دنبال تو گشتم
دستاتو گرفتم
از سراب گذشتم...

چند بیان روانشناسی در این مفهوم در کنار فلسفه خود باوری دکارتی به چشم میخورد. رنه دکارت می اندیشد پس وجود دارد و هست و شهرام اوور دووز میکند و به خیال و توهم میرود پس حال می کند و چون حال می کند پس هستش!
همچنین تجربه گرایی افراطی را کنار می گذارد و با طرف حال واقعی نمی کند که توسط گشت ارشاد دستگیر شود بلکه دچار روند فزایند سورالیسم در زندگی شده و زندگی را در بازیگری از نوع برشت و نه استانیسلاوسکی جستجو میکند.دستاتو گرفتم...از سراب گذشتم...دقیقا یعنی دست دافی و زید و جی اف را گرفته و از سراب که همان شمسی پهلوون یا گشت ارشاد است بدون گرفتن مهرورزی عبور می کند.تمام داستان چون فرا واقع یا سورئال است با اصلیت اندیشه دکارت که واقع است یک پاردوکس ماهوی دارد ولی چون شهرام در مکتب دکارت به اصطلاح تقیه کرده است ، کارشناسان مسائل فلسفی این پارادوکس را نشان ضعف شهرام نمی دانند بلکه اندیشه شهرام می دانند که اکس و توهم را جایگزین اندیشه می کند نه از ترس اندیشه بلکه از ترس شمسی پهلوون و اصغر ادیسون که در کنار ون ارشاد انتظارش را می کشند.
به قول ناميرا عجب تاپيكي! تازه ديدمش...حاجي نابغه اي هست براي خودش...

اگر زحمتي نيست نظرتون در مورد اين شعر و ارتباطش با فلسفه دكارت مطرح كنيد.
هزارچهره آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از هزارچهره بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 10-21-2013, 01:57 PM   #10
nik

nik's Avatar

تشکرها: 435
در 644 پست 1,836 بار تشکر شده
Points: 4,092, Level: 40 Points: 4,092, Level: 40 Points: 4,092, Level: 40

سلام هزار چهره جان-ممنون خواهرم یادی از حاجی کردید،چون جفرسون رفت و گلیمش رفت به آب،تقصیر نقشش بود که شد خراب! در هر صورت عالم و آدم می دانند که نیک همان حاجی است البته اینبار خودش است و شخصیت دوستش را بی اجازه قرض نگرفته است.اصولا چند قبل قبل برنامه ای از خانم ژاکلین دختر ویگن دیدم که ایشان ترانه سرا و آهنگساز و نوازنده و خواننده هستند،کاشف به عمل آمد که اشعار شهرام شبپره متعلق به ایشان است.از جمله اشعار بالا که تصحیح میشود.در ارتباط با سئوال شما اگر ادمین های فوروم مشکلی ندارند پاسخی عرض کنم وگرنه به قول نمیرا خودم کردم که....!
nik آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از nik بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-08-2018, 10:28 AM   #11
هزارچهره

تشکرها: 19,943
در 2,120 پست 13,761 بار تشکر شده
Points: 33,019, Level: 100 Points: 33,019, Level: 100 Points: 33,019, Level: 100
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

حاجی جفرسون هم برای خودش یک طنازی بود. راستی کجاست؟ اوضاع خوبه؟
هزارچهره آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از هزارچهره بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع