آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار نظرسنجی > بخش نظرسنجی

پاسخ
    نمایش ها: 21528 - پاسخ ها: 94  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-08-2011, 09:15 PM   #26
صادق

تشکرها: 5,531
در 2,168 پست 10,086 بار تشکر شده
Points: 23,724, Level: 94 Points: 23,724, Level: 94 Points: 23,724, Level: 94
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : شما تصمیم گیر ارشد برنامه هسته ای ایران هستید!

آقا موری عزیز شما در ابتدای پست میفرمایید :من در مورد مسالمت جو بودن رفتار آمریکائی ها واقعا نظری ندارم .و در انتها نیز میفرماییدهمترین نکته مثبتی که وجود دارد، همین که به دفعات برای مذاکره مستقیم با ما اعلام آمادگی کرده اند و حتی از هر موقعیتی برای تبادل پیام با سران نظام استفاده کرده اند.البته کاملا موافقم که آمریکائی ها این کار را نه به خاطر نیت خیر
بالاخره آیا در رفتار آمریکاییها علامتی دال بر حسن نیت وجود دارد یا نه ! اگر بله خب مثال بزنید و اگر نه که خود پیشنهاد مذاکره هم میتواند دام باشد ! یادمان باشد که بزرگترین صلح طلب روی زمین که همواره بر مذاکره تاکید داشته است اسراییل است ! اسراییل در 40 سال گذشته پیوسته مذاکره کرده و همواره بر سطح یا عمق اشغال خود افزوده است ! پس این شعار مذاکره به تنهایی نه کافی است و نه حتی لازم !
البته من هم شدیدا موافق مذاکره هستم البته مذاکره محرمانه و این هم نه بدلیل گرفتن ژست روشنفکری یا صلح طلبی بلکه بدلیل یک نکته ساده ای است که قبلا آقا شهاب مطرح کردند به این صورت که براساس مطالعاتی نشان داده شد ه که اغلب جنگهای 100 سال اخیر ناشی از سوءتفاهم و نه با برنامه ریزی قبلی بوده است ! به همین دلیل ساده من نیز طرفدار مذاکره محرمانه هستم که حداقل از احتمال جنگ ناشی از سوءتفاهم کاسته گردد و نه اینکه امید وافرای به اینگونه مذاکرات بسته شود !
در باره موارد بعدی هم که قبلا گفتم یا توان دفاع از خود در برابر تهدیدات نظامی -اقتصادی داریم یا نداریم !پاسخ به این ابهام نیازمند اطلاعاتی است که حداقل من ندارم بنابراین مجبوریم که فعلا و تا حدامکان مقاومت کنیم ! حال در این راه اگر بتوانیم از دیپلماسی بهتری استفاده کنیم که چه بهتر !
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
8 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-08-2011, 10:34 PM   #27
mory291

mory291's Avatar

تشکرها: 6,904
در 2,363 پست 14,849 بار تشکر شده
Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100
Activity: 71%
Activity: 71% Activity: 71% Activity: 71%

ممنون صادق جان
جملاتی که از گفته من نقل می کنید ، اکثرا پس و پیش داشته و دارای توضیحند. فکر میکنم به اندازه کافی در این مورد بحث کردیم و مابقی تبدیل خواهد شد به بازی با الفاظ که خدا می دونه از این کار خوشم نمیاد. اما برای اینکه مخلص کلام رو عرض کنم فقط بگم که :
من هم مثل شما شدیدا موافق مذاکره هستم و قویا معتقدم که حتی اگر فقط یک در هزار هم امکان نتیجه گرفتن وجود داشته باشد ، آزمودن مذاکره به امتحانش می ارزد. حداقل حسنش هم این است که جنگ را چند صباحی به تاخیر خواهد انداخت.
جنگی که من هیچ فرجامی بر آن و برای هیچ طرفی نمی بینم و قویا معتقدم هیچ کس پیروز این میدان نخواهد بود. نسل های سوخته و وامانده و بحرانی عمیق و وحشتناک بر جا خواهد گذاشت و زیر بنا ها را نابود کرده و حداقل ما را به 50 سال قبل بر خواهدگرداند. همانگونه که ملت عراق بد فرجام شد و دولت و ملت امریکا در گل مانده و مایوس گردید!
البته من به دلایل مختلف وضعیت امریکا و ایران را در صورت درگیری ، بسیار بدتر و فاجعه آمیزتر می دانم. به قول گیتس : "اگر ما (آمریکا) با ایران درگیر شویم، مطمئن هستم که تا چندین نسل باید با هم بجنگیم!"
پس از هیچ کاری برای پیش گیری از جنگ نباید خودداری کرد.
ممنونم
قدیمی 01-09-2011, 12:31 AM   #28
vatoos

vatoos's Avatar

تشکرها: 328
در 297 پست 924 بار تشکر شده
Points: 8,303, Level: 61 Points: 8,303, Level: 61 Points: 8,303, Level: 61
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%

جنگ ایران و آمریکا فقط در این نیست که دو تا ناو بیاد خلیج و ایرانم چهارتا موشک بفرسته و این بزنه و اون بخوره ...
جنگ ایران و آمریکا خیلی وقته شروع شده و ما الان داخلش هستیم ، فقط تا الان تلفات جانی مستقیم نداشتیم ، و این جنگ بین دولتها بوده ، بدون خونریزی ولی با دردی که در بین مردم و وضعیت معاش و اقتصاد مملکت میشه اونو حس کرد ...
انرژی هسته ای برای همه ممالک نعمتی بس گران خواهد بود اما باید ببینیم تا چه حد ارزش داره که ما به اون نعمت برسیم .. برای بدست آوردن چه چیزی باید چه چیزهایی رو از دست بدیم ؟!

عدم اطمینان سیاسی دنیا و کشورها به همدیگه باعث شده که کسی از مواضع خودش عقب نکشه ، دولت ایران یه جورایی به همه دنیا مشکوکه و از برنامه هاش کوتاه نمیاد . بنابراین با موج تحریمها کل کشور رو از منابعی که به راحتی میتونیم برای رشد مملکتمون ازش استفاده کنیم به خاطر همین تحریمها بی بهره گذاشته . ایران خاطره خوبی از اعتماد به خارجیها مخصوصا" آمریکا نداره و این باعث شده همیشه گارد بگیریم و راه مذاکرات رو ببندیم . اینو باید دولت مردان ما بفهمند که با قلدری نمیشه کارا رو پیش برد ... اخلاق و فکرشون باید اصلاح بشه .
در حال حاضر در اینجایی که قراردارم نمیتونم بگم چه کار خاصی انجام میدادم اما مطمئنم کاری نمیکردم که انقدر کشور به انزوا کشیده بشه ... با مطلبی که دوست عزیز yar نوشته موافقم
(خیلی خوب نوشتی ) .
در مجموع با این موافقم که ایران و آمریکا رابطه خصمانه خودشونو توسط مذاکرات محرمانه برطرف کنن و به نوعی رقابت یا نوعی شراکت دو طرفه برسن ، چون هم ایران شدیدا" میتونه از دوستی با آمریکا استفاده کنه و هم امریکا متقابلا" میتونه از ایران استفاده کنه .
تحریم و گوشه نشینی برای کشور منفعتی نداره و باید فکری برای شکستن این تحریمها کرد .
yar این قسمتو هم خیلی قشنگ اومدی :
مردم فهیم ایران هم این تغییر رابطه با آمریکا را نه تنها نشانه تسلیم بلکه نشانه درایت و زمان شناسی کل سیستم سیاسی نظام اسلامی خواهند دید؛ افتخاری که تمام گروه‌های سیاسی درآن شریک خواهند بود.
vatoos آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از vatoos بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-09-2011, 01:29 AM   #29
Yar

تشکرها: 4,802
در 294 پست 2,430 بار تشکر شده
Points: 6,605, Level: 53 Points: 6,605, Level: 53 Points: 6,605, Level: 53

بحث جالبی است و فکر میکنم صادق و موری از دو زاویه متفاوت و مهم به قضیه نگاه می کنند. یکی اهمیت مذاکره و دیگری نگرانی های مذاکره کردن را بیان می کند. تا 6 ماه پیش امیدی به نتیجه بخش بودن مذاکره نداشتم. وجود فردی مانند دنیس راس را معادل «مذاکره با هدف شکست آن و مشروعیت بخشی به تحریم و جنگ» و گری سیمور را معادل«اجرای مدل لیبی برای ایران» میدانم. ولی شرایط بسیار تغییر کرده اند.از سمت آمریکا: شکست مذاکرات صلح فلسطین، شکست دمکرات ها،ادامه یافتن مشکل اقتصادی و بدهی های فدرال و ایالتی، وخامت اوضاع در افغانستان، نگرانی شدید در مورد پاکستان، وارد شدن چین به محدوده تکنولوژی هایی که به معنی محدودیت یا عدم دسترسی نیروی نظامی آمریکا به آسیای جنوب شرقی است،و از سمت ایران: موفقیت ایران در مدیریت بنزین و اخیرا اجرای هدفمندی یارانه ها بدون مشکل امنیتی، آرام شدن مشاجرات انتخاباتی، نتیجه بخش نبودن حمله ویروس کامپیوتری در انهدام کامل تجهیزات نطنز، احتمال نصب سانتریفیوژهای نسل جدیددر آینده نزدیک، شروع بکار بوشهر، تولید سوخت نیروگاه تهران در داخل، و موارد دیگر باعث شده تا سیستم تصمیم ساز آمریکا بار دیگر به فکر معامله با ایران و با پیش کشیدن شناسایی مشروط حق چرخه سوخت در ایران به عنوان شیرین کننده معامله بیفتد.
البته غرب با تحریم های مالی و بانکی به دنبال اهرم فشار- leverage- بوده که کافی نبوده و بنابرین قصد طراحی تحریم نفتی را دارد که بدلیل تبعات قیمت در انجام آن مردد است.
در چند ماه اخیر یک نوع جمود و بلاتکلیفی در منابع open source در پیدا کردن راهی برای راه حل مساله ایران دیده میشود. آرام کردن فضای رسانه ای و عمومی غرب با تبلیغ(دروغین) در مورد موثر بودن اقدامات تخریبی در ایجاد تاخیر در زمان دستیابی به بمب تا 2015 نیز برای کاستن از فشار روانی که خودشان قبلا خلق کرده بودند است. همراه با سخنان آشتی جویانه وزیر خارجه ای که قبلا هیچ حقی برای ایران قائل نبود این به معنای جدیت طرف مقابل برای رسیدن به نوعی معامله است!
در واقع پیش کشیدن دوباره حق غنی سازی در ایران نه بدلیل اعتراف به حق ملی ایران بلکه به دلیل پیدا کردن راهی برای ابتر کردن این حق در صورت امکان است. تحلیل پیر گلداشمیت هم در این جهت است.
ولی ایران با دانستن این دام، نباید از مذاکره فرار کند؛ بلکه با یک برنامه کامل و با راه حل های خودش و با قاطعیت در مورد خط قرمز ها، طرف مقابل را طی یک مسیر مشخص به سمت دام خودش هدایت کند.
در پست بعدی به جزئیاتی که از نظر من برای مذاکرات آتی مهم هستند خواهم پرداخت.
Yar آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
11 کاربر از Yar بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-09-2011, 01:38 AM   #30
حسینی

حسینی's Avatar

تشکرها: 11,931
در 4,213 پست 17,627 بار تشکر شده
Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100
Lightbulb پاسخ : شما تصمیم گیر ارشد برنامه هسته ای ایران هستید!

نقل قول:
نوشته اصلی توسط vatoos
در مجموع با این موافقم که ایران و آمریکا رابطه خصمانه خودشونو توسط مذاکرات محرمانه برطرف کنن و به نوعی رقابت یا نوعی شراکت دو طرفه برسن ، چون هم ایران شدیدا" میتونه از دوستی با آمریکا استفاده کنه و هم امریکا متقابلا" میتونه از ایران استفاده کنه .
فکر نمی‌کنم هیچ یک از دو طرف از جو به وجود آمده خشنود باشند، اما بحث دقیقاً بر سر چگونگی مذاکرات است و این‌که گفتگوها چه دستاوردی برای کشور دارد و چه مشکلاتی را ایجاد می‌کند. کلی‌گوئی، فایده‌ای ندارد و مسئله، دستور کار مذاکره است. شما چه پیشنهاد می‌کنید؟
به نظر می‌رسد از دوستان، کسی ایده‌ای برای پاسخگوئی به مذاکره‌ای که صادق طرح کرد، ندارد؛ البته از نظر من این غیرمنتظره نیست، چون مسئلۀ دشواری است، اگر ناممکن نباشد.
نقل قول:
انرژی هسته ای برای همه ممالک نعمتی بس گران خواهد بود اما باید ببینیم تا چه حد ارزش داره که ما به اون نعمت برسیم .. برای بدست آوردن چه چیزی باید چه چیزهایی رو از دست بدیم ؟!
پس قبول دارید که تا حدی ارزش دارد. خوب، حد این ارزش / تاوان چقدر است؟
نقل قول:
نوشته اصلی توسط mory291
البته من به دلایل مختلف وضعیت امریکا و ایران را در صورت درگیری ، بسیار بدتر و فاجعه آمیزتر می دانم. به قول گیتس : "اگر ما (آمریکا) با ایران درگیر شویم، مطمئن هستم که تا چندین نسل باید با هم بجنگیم!"
پس از هیچ کاری برای پیش گیری از جنگ نباید خودداری کرد.
فکر می‌کنم صادق راه حل عملی برای این کار پیشنهاد داد؛ از نظر بنده، افزایش توان نظامی «متعارف» تنها راه جلوگیری از جنگ است.
نقل قول:
کسینجر هم چین مائوئیست را با دیپلماسی فتح کرد، نه با زور موشک های جنگی
ایالات متحده چین را فتح نکرد. جمهوری خلق چین، پس از «شکست نظامی» ایالات متحده و وابستگانش در خاک اصلی چین ایجاد شد و ایالات متحده هم چاره‌ای جز این ندید که نام جزیره‌ای در کنار کشور اصلی که حاکمان فراری پس از خونریزی فراوان در آن جای گرفته بودند، «جمهوری چین» بگذارد. بله، منظور کشوری است که ما آن را تایوان می‌نامیم ولی نامش به انگلیسی، Republic of China است!

این ایالات متحده بود که دست همکاری چین را رد کرد، و از طریق عملیات مخفیانه به صورت مستقیم توسط سیا و غیرمستقیم توسط گروه‌های وابسته، چین را با چالش از میان رفتن موجودیت کشورش مواجه کرد. البته کار تنها زمانی پایان یافت که ایالات متحده فهمید نمی‌تواند کار را از طریق نظامی به پیش ببرد، و در جنگ پروکسی کره هم شکست خورد. زمانی که ایالات متحده دید می‌تواند برای حل چالش‌های اقتصادی به جای مخاصمه با چین، به مشارکت با آن بپردازد، راه برای حل مشکلات دو طرف آغاز شد. اما آیا می‌توان تاریخ طولانی مشکلات میان دو کشور را نادیده گرفت و ارتباط میان دو کشور را دستاورد یک مذاکره کننده، یعنی کیسینجر دانست؟
به نظر بنده نباید این مسئلۀ واضح را نادیده گرفت: نمی‌توان دورنمای مشخصی برای مذاکرات ایران و آمریکا تعیین کرد. به همین دلیل، طبیعی است طرفین رغبت چندانی به مذاکرۀ مستقیم نداشته باشند. در مذاکرات غیرمستقیم اخیر، طرف آمریکائی به دنبال فریب و تطمیع و بحث خصوصی با مذاکره‌کنندگان کشورمان بود و طرف ایرانی هم راهی جز مقاومت در مقابل این خواسته‌ها نمی‌دید. البته، تمایل نسبتاً بیشتر ایالات متحده را باید بیشتر به این مسئله مرتبط دانست که احساس می‌کند در مذاکره دست بالاتر را دارد، و سعی می‌کند با انتخاب کانال‌های مشخص برای ارتباط با ایران و استفاده از ابزار جاسوسی، تهدید و عملیات پنهان بر علیه ایران، نظر خود را تحمیل کند. البته خیلی عجیب نیست، چون این فایده‌بخش بودن رشوه و جاسوس‌پروری، زیر دندانشان مزه کرده!
خلاصه این‌که مذاکره هدف نیست، آن‌چه می‌دهید و آن‌چه می‌گیرید مشخص می‌کند که مذاکرۀ موفقی داشته‌اید یا خیر.
«آدم غرب زده هرهری مذهب است؛ به هیچ چیز اعتقاد ندارد، اما به هیچ چیز هم بی‌اعتقاد نیست. یک آدم التقاطی است و نان به نرخ روز خور است؛ همه چیز برایش علی‌السویه است. خودش باشد و خرش از پل بگذرد، دیگر بود و نبود پل هیچ است».
مرحوم جلال آل احمد در کتاب غرب‌زدگی
حسینی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
8 کاربر از حسینی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-09-2011, 01:49 AM   #31
Warrior

تشکرها: 9,449
در 3,299 پست 16,076 بار تشکر شده
Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%

نقل قول:
وجود فردی مانند دنیس راس را معادل «مذاکره با هدف شکست آن و مشروعیت بخشی به تحریم و جنگ» و گری سیمور را معادل«اجرای مدل لیبی برای ایران» میدانم. ولی شرایط بسیار تغییر کرده اند.از سمت آمریکا: شکست مذاکرات صلح فلسطین، شکست دمکرات ها،ادامه یافتن مشکل اقتصادی و بدهی های فدرال و ایالتی، وخامت اوضاع در افغانستان، نگرانی شدید در مورد پاکستان، وارد شدن چین به محدوده تکنولوژی هایی که به معنی محدودیت یا عدم دسترسی نیروی نظامی آمریکا به آسیای جنوب شرقی است،و از سمت ایران: موفقیت ایران در مدیریت بنزین و اخیرا اجرای هدفمندی یارانه ها بدون مشکل امنیتی، آرام شدن مشاجرات انتخاباتی، نتیجه بخش نبودن حمله ویروس کامپیوتری در انهدام کامل تجهیزات نطنز، احتمال نصب سانتریفیوژهای نسل جدیددر آینده نزدیک، شروع بکار بوشهر، تولید سوخت نیروگاه تهران در داخل، و موارد دیگر باعث شده تا سیستم تصمیم ساز آمریکا بار دیگر به فکر معامله با ایران و با پیش کشیدن شناسایی مشروط حق چرخه سوخت در ایران به عنوان شیرین کننده معامله بیفتد.
البته غرب با تحریم های مالی و بانکی به دنبال اهرم فشار- leverage- بوده که کافی نبوده و بنابرین قصد طراحی تحریم نفتی را دارد که بدلیل تبعات قیمت در انجام آن مردد است.
در چند ماه اخیر یک نوع جمود و بلاتکلیفی در منابع open source در پیدا کردن راهی برای راه حل مساله ایران دیده میشود. آرام کردن فضای رسانه ای و عمومی غرب با تبلیغ(دروغین) در مورد موثر بودن اقدامات تخریبی در ایجاد تاخیر در زمان دستیابی به بمب تا 2015 نیز برای کاستن از فشار روانی که خودشان قبلا خلق کرده بودند است. همراه با سخنان آشتی جویانه وزیر خارجه ای که قبلا هیچ حقی برای ایران قائل نبود این به معنای جدیت طرف مقابل برای رسیدن به نوعی معامله است!
کاملا با تحلیلتان موافقم.من هم به مذاکرات خوشبین هستم.بعضی همین فضای
رسانه ای را دلیلی برای این می دانند که آمریکا تمایل دارد که مذاکرات به سرانجام
برسد.جالب است در تحلیل های تلوزیون ایران هم اشاره می شد که این مذاکرات
دشمنانی دارد و بعضی نمی خواهند این مذاکرات به سرانجام برسد و نباید بگذاریم
آنها در مذاکرات ایجاد مشکل کنند.ظاهرا طرف ایران به دو نتیجه رسیده
1.آمریکاییها این بار به دنبال توافق هستند.(دقیقا بر اساس همان تحلیلی که شما کردید.)
2.این مذاکرات مخالفینی دارد که سعی دارند که مذاکرات به سرانجام نرسد تا بهانه
برای تحریم بیشتر را بیابند.
Warrior آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از Warrior بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-09-2011, 05:43 AM   #32
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,144
در 2,488 پست 13,664 بار تشکر شده
Points: 28,973, Level: 99 Points: 28,973, Level: 99 Points: 28,973, Level: 99
Activity: 19%
Activity: 19% Activity: 19% Activity: 19%

مشکل ِ بنیادین ِ ایران را با اسراییل حل می کردم.

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
8 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-09-2011, 10:40 AM   #33
حسینی

حسینی's Avatar

Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100

پست قبلی بنده که به دلیل اشکال فنی، نصف بیشترش رفته بود، بازیابی شد! لطفاً دوباره ملاحظه بفرمائید.
نقل قول:
مشکل ِ بنیادین ِ ایران را با اسراییل حل می کردم.
از نظر بنده هم مشکل اساسی، همین مسئله اسرائیل است. اسرائیل و حامیانش، مانع اصلی مذاکره و سازماندهی کنندگان فشار بر علیه ایران هستند. اما مگر می‌شود این‌ها که در جلد آمریکا رفته‌اند و پست‌های کلیدی را قبضه کرده‌اند، از خصومت با ایران بازداشت؟
ممنون می‌شوم اگر راه حلتان برای حل این مشکل ِ بنیادین را توضیح بدهید.
«آدم غرب زده هرهری مذهب است؛ به هیچ چیز اعتقاد ندارد، اما به هیچ چیز هم بی‌اعتقاد نیست. یک آدم التقاطی است و نان به نرخ روز خور است؛ همه چیز برایش علی‌السویه است. خودش باشد و خرش از پل بگذرد، دیگر بود و نبود پل هیچ است».
5 کاربر از حسینی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-09-2011, 11:47 AM   #34
alisosho

alisosho's Avatar

تشکرها: 18,341
در 10,307 پست 32,956 بار تشکر شده
Points: 142,075, Level: 100 Points: 142,075, Level: 100 Points: 142,075, Level: 100
Activity: 100%
Activity: 100% Activity: 100% Activity: 100%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Yar نمایش پست ها
بحث جالبی است و فکر میکنم صادق و موری از دو زاویه متفاوت و مهم به قضیه نگاه می کنند. یکی اهمیت مذاکره و دیگری نگرانی های مذاکره کردن را بیان می کند.
اول بايد پذيرفت كه مناقشه بر روي مسئله هسته اي ايران قبل از اينكه فني باشد سياسي است و به نوعي عدم وجود اعتماد در بين دو طرف است و در حال با توجه به گذشته سياسي روابط ايران و امريكا به گونه اي از نماد تضاد اين دو قدرت،ظاهر گرديده ولي انچيزي كه در بيان دو دوست عزيزمون نمود دارد پذيرش اصل گفتگوي مستقيم رژيم هاي ايران و امريكا است ولي بحث بر سر تاكتيك است...
يك چيزي كه من از نوشته هاي صادق عزيز متوجه شدم اين است كه بايد امريكا را به گونه اي وادار به مذاكره حداقل كم شرط يا بي شرط با ايران كرد كه راهكار صادق عزيز استفاده از توان بازدارندگي مستقيم و غير مستقيم در مقابله با هجمه هاي امريكا ميباشد ، حال ميخواهد استفاده كاربردي از حزب الله لبنان باشد و يا با جنجال بر سر مسائلي نظير 11 سپتامبر و يا هولوكاست...
ولي در بيانات موري عزيز بيشتر بر نقش نوعي مسامحه از سوي دو طرف ، حداقل براي برون رفت از تابوي گفتگوي مستقيم كه در اصل به خارج راندن از گود افراطيون بنيادگراي موجود در دو كشور و همچنين كشورهايي كه نقش بازدارنده دارند براي تلطيف فضاي گفتگو و امتياز دهي هاي معقول بدون اينكه برچسب شكست و فرياد وانفسا در قبال امتياز دهي ها از سوي مخالفان در فضاي رقابتي داخلي دوكشور شنيده شود...
ولي پيشنهاد من تركيبي از اين دو تاكتيك است از سوي با نشان دادن ميزان قدرت موجود در مشت و مهره هايي كه ميتواند تاثير گذار در ميزان هژموني امريكا در منطقه و دنيا باشد البته نه با شعار هاي عوام فريبانه كه اين راهكار را ميتوان با قدرت مند نمودن پايه هاي اقتصاد از بعد نظامي به بعد اقتصادي كشاند به مانند مدل چين و از سوي ديگر اين شجاعت را در سيستم ايجاد كرد كه بايد براي امتياز گرفتن امتياز داد
اري اين همان بازي برد برد است و براي شروع هم حداقل ان است كه امريكا به نوعي از تحريم بخش انرژي ايران دست بردارد كه خود به نوبه امتيازي است دو طرفه از يك سو كمك به ايران است كه دست به بازسازي گسترده صنايع فرسوده نفت و گاز خود با تكنولوژي دست اول نمايد و از يك سو شركت هاي قدرتمند و با تكنولوژي امريكايي امكان سرمايه گذاري و تجارت در كشوري دارا ميشوند كه حجم عظيمي از نفت گاز دنيا را در خود جاي داده
و ايران هم در عوض بايد فتيله مانور هاي شعارگونه حزب الله و حماس را پايين بكشد
گرچه مطمئنا كشوري نظير عربستان در عراق بيكار نخواهد نشست و به نوعي با دامن زدن به حجم افراطي گري در اين كشور با وجود بازگشت شخصي به مانند صدر كه خود اهرم فشار ايران در عراق است روند كار امريكا در عراق را با ايران به صحنه مناقشه و رويارويي مجدد قرار خواهد داد كه در اين باره هم امريكا به گونه اي عربستان را بايد ادب كند
تمام اين پيشنهادات يك شماي كلي ان هم در نبود ريز اطلاعات است و مطمئنا در عالم واقعيت و تجزيه و تحليل ها با وجد بازيگران متعدد و منافع موجود موارد به گونه اي ديگر رقم خواهد خورد.
قدیمی 01-09-2011, 02:19 PM   #35
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,144
در 2,488 پست 13,664 بار تشکر شده
Points: 28,973, Level: 99 Points: 28,973, Level: 99 Points: 28,973, Level: 99
Activity: 19%
Activity: 19% Activity: 19% Activity: 19%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط حسینی نمایش پست ها
پست قبلی بنده که به دلیل اشکال فنی، نصف بیشترش رفته بود، بازیابی شد! لطفاً دوباره ملاحظه بفرمائید.
از نظر بنده هم مشکل اساسی، همین مسئله اسرائیل است. اسرائیل و حامیانش، مانع اصلی مذاکره و سازماندهی کنندگان فشار بر علیه ایران هستند. اما مگر می‌شود این‌ها که در جلد آمریکا رفته‌اند و پست‌های کلیدی را قبضه کرده‌اند، از خصومت با ایران بازداشت؟
ممنون می‌شوم اگر راه حلتان برای حل این مشکل ِ بنیادین را توضیح بدهید.
حسینی جان گره گشایی از این گره ی کهنه هزاران ساعت اندیشه و واکاوی می خواهد. من می پندارم بالاخره ما باید واقع بین باشیم یا دست کم بکوشیم که واقعیت ها را ببینیم. ما باید بپذیریم که اسراییل "هست". رفتنی نیست و نابود شدنی هم نیست. پس، بر همین پایه باید نخست او را به رسمیت بشناسیم. اینطور که پیداست خود عرب ها هم سالهاست که به همین نتیجه رسیده اند. حتی خود فلسطینی ها هم تا جاییکه من بابرخی شان گفتگو کرده ام به این نتیجه رسیده اند. آمریکا سرخپوست ها را ستمگرانه به خاک و خون کشید و کشوری بنام آمریکا زاده شد. ما همین آمریکا را پذیرفته ایم. چرا؟ آیا سرخپوست ها آدمیزاد نبودند یا حافظه ی تاریخی ما بیشتر از یک سده نمی تواند به گذشته بازگردد؟
به پندار من هیچ کشوری بدون اشغال و زورگویی پدید نیامده است. اگر بدنبال برپایی همبستگی اسلامی هم هستیم فکر کنم باید این خواب شیرین را دست کم برای امروز به فراموشی بسپاریم. باید واقعیت ها را دید و پذیرفت.

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-09-2011, 06:49 PM   #36
Yar

*اصول‌‌اساسی‌مذاکره
**اولین‌ موردی‌ که‌ برای طرف‌ ایرانی‌‌ باید عوض شود، تاکید بردستیابی‌ به‌تمامی‌ دانش‌وفنون از جمله استفاده از انرژی اتمی،غیر‌نظامی‌یا‌نظامی به عنوان حق‌ ملی،‌مستقل ‌و‌طبیعی‌- Sovereign -ایران ‌است.
اینکه تاکید می شود استفاده از انرژی اتمی حقی به خاطرعضویت در NPT است ، نگاه اشتباهی است که به طرف مقابل فرصت تحدیدحقوق ایران را می دهد.حقوق‌ ملی،‌مستقل ‌و‌طبیعی ایران ‌‌‌‌‌مقدم‌ بر‌هر ‌معاهدۀ‌ بین‌المللی‌است و ‌تنها ‌بر‌اساس‌ منافع ‌ملی ‌‌ممکن‌ است بخشی‌ از ‌این‌ حق ‌طبیعی‌ را ‌بطور ‌داوطلبانه ‌و ‌در ‌بازه‌‌ زمانی ‌مشخص‌ و ‌به ‌شیوه ‌مقرر ‌در ‌قانون‌‌ اساسی ‌مورد ‌استفاده ‌قرار ‌ندهیم. ‌
**دلیل‌امضای‌معاهدهNPT منافع ‌ملی ‌ایران‌است‌. تا ‌زمانی ‌که ‌این‌ منافع ‌تامین‌شده ‌وهمزمان ‌امنیت‌ ملی ‌کشور‌ از جانب‌ دول‌خارجی ‌مورد تهدید ‌قرار ‌نگیرد ‌، ایران ‌بر ‌اساس‌ معاهده NPT از‌تولید‌سلاح‌ هسته‌ای (به‌معنای‌سرهم‌کردن‌سلاح ‌و‌نه‌محدودیت‌در‌استفا ه‌از‌حداکثر قابلیت‌های‌دانش‌ به‌بهانه‌استفاده‌دو‌گان ه) خودداری‌ می کند .‌در ‌صورت‌ تعرض‌ به ‌امنیت‌ملی‌کشور ،ایران ‌ضمن‌ خروج ‌از‌ این‌معاهده ،با‌اعلام‌قبلی‌ ودر ‌‌صورت‌‌ ضرورت‌ بدون‌اعلام‌قبلی،‌از‌مردم،تمامیت‌ارضی‌و ‌منافع‌ملی‌خود‌در ‌برابر ‌متجاوز‌دفاع‌خواهد‌کرد.
**ایران‌ باید اعلام‌کند ‌در‌پی‌انهدام،‌دشمنی‌ی ‌تهدید ‌موجودیت‌هیچ‌کشور ،رژیم ‌و‌یا‌گروهی‌ از‌مردم‌نیست ‌و‌نخواهدبود ‌مگر‌اینکه ‌از‌سوی‌کشور ،رژیم‌و یا‌گروه ‌مردم ‌مورد‌حمله‌قراربگیرد.
**‌ایران‌هیچگاه‌‌دست‌ به‌آزمایشات ‌مسلح‌سازی‌اتمی‌نزده ‌و تحت‌ هیچ‌ شرایطی ‌به‌این‌‌ مساله‌اقرار‌نکرده ‌و‌تمامی ‌اتهامات‌ نسبت‌داده‌شده‌را‌بی‌اس س‌و‌جعلی‌میداند.
**‌در‌طور‌این‌مذاکرات‌ا ران‌هیچ‌محدودیت ‌فنی‌و ‌علمی ؛کمی‌یا‌کیفی؛‌را‌نخواهد پذیرفت‌مگر‌از‌سوی‌​خود ‌ایران‌ و‌بصورت‌داوطلبانه‌و‌با مدت‌زمان‌محدودپیشنهاد‌ش ود.

(این‌مقدمه‌‌در‌ابتدای‌م ذاکره‌با‌۵+ا،‌‌سخن‌گفتن ‌ به ‌‌زبان ‌خود‌آنها ‌است‌و‌امید‌است ‌‌از‌سوی‌آنها‌درک‌شود. آنهاسایر فلسفه بافی های مارانمی فهمند و حمل بر تزویر میکنند )

مسیر‌پیش‌روی‌ایران‌و‌۵+ ۱‌

‌1-مسیر‌برخورد‌و‌مقابله‌۵+ با‌حقوق‌طبیعی‌و‌مشروع‌ یران:

ایران‌اعلام‌میکند‌‌در ‌صورتی ‌که ‌بعداز ‌صدور قطعنامه‌ 1929‌شورای‌امنیت‌، ‌قطعنامه‌ای‌ دیگر ‌در‌جهت‌ محدود‌کردن‌ حقوق‌بین‌المللی‌ایران‌ص ادرشود‌و‌یا‌بطور ‌یک‌جانبه ‌یا‌چند ‌جانبه‌مورد‌تحریم‌های ‌فرامرزی ‌قرارگیرد؛ این‌تنبیهات‌ رامعادل‌تنبیهات‌ تولید سلاح‌هسته‌ای‌‌ از‌سوی‌ایران‌ فرض ‌ خواهد‌کرد. ‌این‌بدین‌معنی‌است‌ که‌امنیت‌ملی‌ایران ‌مورد‌تهدیدقرار‌گرفته‌و ‌ایران‌دراین‌شرایط‌خود را بدون ‌اعلام ‌قبلی ‌خارج ‌از ‌معاهده ‌NPT فرض کرده و هیچ ‌مسئولیتی‌ در‌قبال ‌آن ‌نخواهدداشت.

2- ‌مسیرشراکت،همکاری‌‌و‌اح ترام‌متقابل
این‌ مسیر ‌مورد‌ دلخواه ‌ایران‌ در‌جهت‌صلح‌ و‌امنیت ‌بین‌المللی‌وگسترش‌رفاه ‌و‌رضایت‌‌همگانی‌است.‌ گر‌گروه 5+1‌به ‌حقوق‌مصرح‌ایران‌‌احتر م‌بگذارد‌؛ایران‌با‌مسر ‌آماده‌همکاری،با‌این‌گ وه‌بر‌اساس‌منشور‌سازما ‌است.

۳_نحوه‌برطرف‌کردن‌نگرانی ‌های‌متقابل‌طرفین

تضمین‌صلح‌آمیز‌بودن‌فعا لیت‌های‌چرخه‌سوخت‌هسته ای:

درمرحله‌اول،‌ایران‌می تواند ‌با‌تاسیس‌ یک‌شرکت‌مشترک‌‌ با‌سهام‌۵۰‌درصد‌ایران‌ ‌۵۰درصدشرکتی‌تحت‌‌مالک ت‌ یکی‌ از ‌کشورهای۵+۱‌،فعالیت‌غنی سازی‌ایران را‌با شراکت‌ مالی‌ این‌شرکت‌صورت‌دهد.شرکت‌ ارجی‌مذکور‌هیچ‌ تعهدی ‌برای‌ انتقال ‌دانش‌فنی‌‌ نخواهد ‌داشت؛ بدیهی‌است‌ که ‌شریک ‌خارجی ‌با قبول ‌عدم‌ انتقال ‌دانش ‌فنی، مسولیت‌‌ و‌نظارت‌ فنی‌ نداشته‌و‌بر‌اساس‌توافقا ت‌‌ سود‌تضمین‌شده ‌‌را‌دریافت ‌خواهد ‌کرد.
شرکت‌خارجی‌مذکور‌بر‌اسا س‌مناقصه‌بین‌کشور‌های‌ +۱‌‌انتخاب‌ میشود.

به‌عنوان‌‌نشان‌حسن‌نیت ایران‌از‌تاریخ‌امضای‌ت وافقنامه‌به ‌مدت‌۶‌ماه‌ از‌تزریق‌گاز‌به ‌سانتریفیوژ‌ها‌‌خودداری ‌میکند. این‌مدت‌تحت‌هیچ‌شرایطی تمدید‌نمی‌شود.
در‌پایان‌این‌مدت‌۶‌ماه ،‌۵+۱‌متعهد‌میشودکه‌شرک ‌همکار‌در ‌نطنز‌ را انتخاب ‌‌و‌موانع‌ حضور‌شرکت‌های ‌نیروگاه‌ساز معتبر را ‌در‌مناقصه‌‌‌ ۳‌نیروگاه‌اتمی‌۷۰۰‌مگاو اتی‌رابا‌امضای‌قرارداد ‌احداث‌رفع‌کند.

در‌صورت‌اجرای‌‌کامل‌مر له‌اول‌در‌مدت‌۶‌ماه،ای ران‌میتواند ‌ارانیوم‌غنی‌شده‌رادر بسته‌های۲‌تنی‌ به‌کشورترکیه‌جهت‌ ذخیره‌ موقت‌ ارسال ‌و ‌در‌عوض‌ به منابع معدنی ارانیوم بین المللی دسترسی پیدا کند. بعد ‌از‌ رسیدن ‌‌‌ذخیره ‌موقت‌به‌ ۱۵‌تن،‌ ارانیوم‌غنی‌شده‌به‌ایرا ن‌برگشته ‌تا‌ به ‌میله‌های ‌سوخت‌تبدیل‌شود.بعد ‌از‌ یک ‌سال ‌ایران‌ نیازی ‌به ‌‌ذخیره ‌سوخت‌ در ‌ترکیه ‌ندارد.
راکتور‌تهران:
ایران‌باتولیدسوخت‌مورد‌ یاز‌تحت‌معاهدهNPT نیازی‌ به ‌خرید ‌سوخت‌از‌خارج‌ندارد.
نیروگاه‌اراک‌:
ایران‌موافقت‌میکند‌با‌ه مکاری‌یک‌شرکت‌صاحب‌ تکنولوژی ، ‌نیروگاهی ‌برای‌استفاده‌ مجدد ‌سوخت ‌‌مصرف ‌شده‌ اراک‌احداث‌کند.
پروتکل‌الحاقی(AP‌):
ایران‌‌‌بعد‌ازدستگیری‌ عاملان‌،دستور‌دهنده‌گا ‌‌و‌پشتیبانان‌ترور ‌دانشمندان ‌ایرانی‌با‌همکاری‌اینتر پل‌ومحاکمه ‌و ‌مجازات ‌آنها‌تحت‌سیستم‌قضائی‌ یران، آماده‌امضای‌پروتکل ‌الحاقی‌است‌.
گروه Nuclear Suppliers Group) :NSG) ‌ ایران‌موافقت‌میکند‌برای کمک‌به‌سیستم‌منع‌اشاعه ‌به‌عنوان‌ عضو‌برابر؛‌صادرات‌‌ووار دات‌هسته‌ای‌خود‌را‌درو ‌گروه‌ مدیریت‌کند.
‌گروه ‌۵ + ۱‌متعهد‌میشوددرطی‌یک‌سا ل ‌از‌ امضای‌قرارداد‌،تمامی ‌قطعنامه های‌صادر‌شده‌علیه‌ایران را ‌ملغی‌کند.
پست‌بعدی،‌‌مذاکره‌با‌آ ریکا
6 کاربر از Yar بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-09-2011, 06:53 PM   #37
Yar

اگر به اسرائیل به چشم regional rival و نه ideological enemy نگاه کنیم میتوانیم از اسرائیل و اعراب برای محدود کردن یکدیگر استفاده کنیم. بقولی بیشتر از یک راه برای پوست کندن پرتقال وجود دارد.
8 کاربر از Yar بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-09-2011, 09:09 PM   #38
صادق

تشکرها: 5,531
در 2,168 پست 10,086 بار تشکر شده
Points: 23,724, Level: 94 Points: 23,724, Level: 94 Points: 23,724, Level: 94
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%

Yar گرامی این پیشنهادات تقریبا همگی قبلا توسطایران گفته شده اند اما پاسخ غرب منفی بوده است !
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-09-2011, 09:10 PM   #39
حسینی

حسینی's Avatar

نقل قول:
حسینی جان گره گشایی از این گره ی کهنه هزاران ساعت اندیشه و واکاوی می خواهد. من می پندارم بالاخره ما باید واقع بین باشیم یا دست کم بکوشیم که واقعیت ها را ببینیم. ما باید بپذیریم که اسراییل "هست". رفتنی نیست و نابود شدنی هم نیست. پس، بر همین پایه باید نخست او را به رسمیت بشناسیم.
چند مشکل مهم هست:
1. با اهداف اساسی انقلاب (از جمله آزادی مظلومان جهان) در تناقض است.
2. با قانون اساسی کشور در تعارض است. (اصل 154)
3. تنها برگ برندۀ جمهوری اسلامی
در مسئله حقوق بشر را از او می‌گیرد.
4. یکی از پایه‌های مهم مشروعیت جمهوری اسلامی، یعنی عدالت‌خواهی را حذف می‌کند.

به شخصه، هیچ انگیزه‌ای برای دفاع از نظامی که کشته شدن انسان‌ها و به خصوص مسلمان‌ها برایش مهم نیست، ندارم. اگر ایران، اسرائیل را با این وضعیت به رسمیت بشناسد، چه خواهد شد؟ صدای امام، با آن لحن دلسوزانۀ خاصش در گوشم زنگ می‌زند که:
شما اسرائیل را بشناسید، او شما را نمی‌شناسد...
...
ای مسلمین! به داد اسلام برسید. ابرقدرتها با اسلام مخالفند، ابرقدرتها اسلام را نمی‌خواهند باشد؛ برای اینکه مشاهده می‌کنند که در زیر پرچم اسلام اگر یک میلیارد جمعیت مجتمع بشوند، برای آنها در دنیا زندگی کردن دیگر مشکل می‌شود و دست جنایتکار همۀ آنها قطع می‌شود. چه شده است مسلمین را و چه شده است سران مسلمین را که همۀ حیثیت و آبروی خودشان را نثار امریکا کرده‌اند؟ چه شده است اینها را که خزاین بزرگ اسلامی را که مال ملتهای پابرهنۀ ضعیف است به امریکا تقدیم می‌کنند و امریکا در مقابل این تقدیم از اسرائیل طرفداری می‌کند و می‌گوید که اسرائیل را ما به اینها نمی‌فروشیم؟ چه شده است مسلمین را؟

متن کامل سخنان امام
دانلود فایل صوتی

نقل قول:
اینطور که پیداست خود عرب ها هم سالهاست که به همین نتیجه رسیده اند. حتی خود فلسطینی ها هم تا جاییکه من بابرخی شان گفتگو کرده ام به این نتیجه رسیده اند.
اعراب دیگر کشورها و مهاجرین شاید، اما آیا مردم ساکن فلسطین هم چنینند؟ فلسطینیان، بقیه اعراب را که ادعاهای بزرگ داشتند و در نهایت، کمکی به فلسطین نکردند، به مسخره می‌گیرند.
از آن‌ها می‌شنویم که اعراب به ما کاری نداشته باشند... کمک پیش‌کش آن‌ها.

عـرب‌هـا کـجائـیـد؟
این تصویری است که کاروان آسیائی غزه از سفر چند روز پیش‌شان فرستاده‌اند. باقی‌اش را این‌جا ببینید:
http://twitpic.com/photos/asia2gaza
ناجی علی، کاریکاتوریستی که به جرم حمایت از وطنش به شهادت رسید، این‌گونه می‌نویسد:
وقتی که برگشتم، اردوگاه، جنگلی مسلح، اما بدون شفافیت سیاسی بود. اردوگاه به قبایلی تقسیم شده بود. رژیم‌های عربی گوناگون به آن تاخته بودند و دلارهای نفت، بسیاری از جوانان آن را خراب کرده بودند. اردوگاه، رحِمی بود که مبارزان راستین آزادی تولید می‌نمود، اما بیرونی‌ها تلاش می‌کردند تا این روند را متوقف کنند. بسیاری از مردم به این خاطر سرزنش می‌شدند. گرچه کسی نمی‌تواند خطی میان خیانت و غفلت رسم کند، اما هیچ‌کس معاف از گناه نیست.
رژیم‌های عرب، مرتکب جرم‌هایی علیه ما و علیه انقلاب فلسطینیان شده‌اند. این شرایط، بسیاری از آن‌چه را که در طول تهاجم اسرائیل به لبنان رخ داد، توضیح می‌دهد. من در سعیده بودم؛ هنگامی که تهاجم 1982 آغاز شد. فلسطینی‌ها در اردوگاه‌ها احساس کردند که کسی را ندارند تا آن‌ها را رهبری کند. اسرائیل در تلاش برای این‌که ما فراموش کنیم كه چیزی به نام فلسطین وجود دارد، با تمام توان نظامی‌اش به ما یورش آورد. اسرائیلی‌ها می‌دانستند که وضعیت کلی به نفع آن‌ها است. آن‌ها چیزی برای ترسیدن از جهان عرب، قدرت‌های بین‌المللی و یا انقلاب فلسطین نداشتند. رژیم‌های عرب، بعد از «کمپ دیوید»، خود را به‌طور مؤثری خنثی نموده بودند. در گذشته، انقلاب فلسطین جنگی سراسر آزادی پیش‌بینی می‌نمود. به هرحال، تمامی رهبران نظامی ما در 1982، حمله را پیش‌بینی کرده بودند.
اگرچه من مرد نظامی نیستم و در زندگی‌ام هرگز از اسلحه استفاده نکرده‌ام، اما اعتقاد دارم که تحمیل خسارات بیش‌تر به نیروهای مهاجم اسرائیلی امکان‌پذیر بود. به‌همین دلیل است که احساس می‌شود رژیم‌های عرب و دیگر احزاب، بخشی از یک توطئه برای پاک‌سازی جنوب لبنان بودند، برای نابود کردن قدرت نظامی فلسطینی و برای تحمیل راه حل «صلح آمیز». این، همان «هویج» بود که ما را دنباله‌روی راه حل آمریکایی نمود. من معتقدم که ما می‌توانستیم خرابی‌های جدی‌ای را ‌به نیروی نظامی اسرائیل تحمیل کنیم، اما اردوگاه‌ها رهبری نداشتند.
نقل قول:
آمریکا سرخپوست ها را ستمگرانه به خاک و خون کشید و کشوری بنام آمریکا زاده شد. ما همین آمریکا را پذیرفته ایم. چرا؟ آیا سرخپوست ها آدمیزاد نبودند یا حافظه ی تاریخی ما بیشتر از یک سده نمی تواند به گذشته بازگردد؟
این‌جا یک تفاوت مهم هست. اگر ما در زمان سرخپوست‌ها از این جنایت مطلع بودیم و قدرت دفاع داشتیم، باید مقابله می‌کردیم. الآن که از نسل آن‌ها جز اندکی، کسی نمانده. تعدادی اندک در مقابل 300 میلیون نفر، آن هم پس از گذشت سالیان سال...
اما وضعیت فلسطین چنین نیست. اسرائیل در حال گسترش ارضی است و اگر اکنون به کمک فلسطینیان نشتابیم، وضعیت از این که هست بدتر می‌شود.
تصاویر پیوست شده
نوع فایل: jpg gaza.jpg (87.5 کیلو بایت, 81 نمایش)
6 کاربر از حسینی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-09-2011, 09:33 PM   #40
شوقی

تشکرها: 960
در 109 پست 648 بار تشکر شده
Points: 472, Level: 9 Points: 472, Level: 9 Points: 472, Level: 9

مذاکرات استانبول نتیجه ای مطلوب نخواهد داد. چرا ؟ چون حفظ نظام اوجب الوجوب است. تصور اینکه با غرب هیچ مشکلی نداشته باشیم ، تحریم ها لغو ، اعتبار و اقتدار نظام محفوظ بماند تخیلی بیش نیست. در نظام تک صدائی تصمیم گیر ارشد مفهومی مناسب ندارد. تمام توجه ما به این مسئله ارزش یابی قدرت تخریب آن است و صدمه ای که به نظام وارد است. نظامی دیگر هم در افق نیست. اقایان متکی ، جلیلی و یا صالحی هم اسقلال فکری ندارند. تنها منفعتی که در نظر دارند همانا نظام است. و گلواژه های تئوریسن های نظام. کشور و آحاد ملت در پناه همین نظام پاسخگوی مذاکرات هستند. آنطرف هم اتلاف وقت را درک میکند و اجماع هیئت منصفه ی جهانی را علیه ایران تدارک میبیند. تعجبی ندارد که بعضی از دوستان همان نظرات نظام را منتشر میکنند و در همین چارچوب پیشنهاد ارائه میدهند. که شش سال است در جا میزنیم. هزینه میپردازیم و سودی هنوز نبرده ایم. اهمیت استانبول در این است که دما سنج حاضر است. و پیشبینی کننده ی دمای فردا.
شوقی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از شوقی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-09-2011, 10:00 PM   #41
ایران شهر

ایران شهر's Avatar

تشکرها: 7,610
در 1,158 پست 5,079 بار تشکر شده
Points: 18,369, Level: 86 Points: 18,369, Level: 86 Points: 18,369, Level: 86

شوقی عزیز پیشنهاد شما برای حل این مشکل پیچیده چیست؟
فرض محال که محال نیست
تصور بفرمائید شما مسئولیت دارید که این مشکل را به هر قیمتی برای ایران حل کنید
شما چطور مشکل را حل می کنید
با تشکر
3 کاربر از ایران شهر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-09-2011, 10:42 PM   #42
شوقی

تشکرها: 960
در 109 پست 648 بار تشکر شده
Points: 472, Level: 9 Points: 472, Level: 9 Points: 472, Level: 9

ایران شهر جان همانطور که خوب میدانید نظام برای تداوم بقای خود برنامه هائی دارد. تفکر ایدئولوزیک و خودکامگی است. پیشرفت و توسعه ، اقتدار و عظمت هم در یک چارچوب کاملا بسته توجیه ، تبلیغ و توصیه میشود. مگر ما نیازها و توقعات جامعه خود را نمیدانیم. جایگاه خود را در خاور میانه و جهان نمیدانیم. نابودی منابع طبیعی . کشاورزی ، صنعت ، اخلاق و حتی فرهنگ خود را نمی بینیم. با این تداوم و بر فرض محال. حل این مشکل لاجرم به حفظ نظام میانجامد. بر فرض محال که این مسئولیت من باشد. در شرایط فعلی غنی سازی را تعلیق . تبادل تکنولوژی و سرمایه گذاری خارجی را تشویق. شناسائی اسرائیل بعنوان یک رقیب فورا و کمک به حماس را تعویق. نظام را با تمام مردم ایران بدون استثنا رفیق . و بر فرض محال در اجرای عدالت دقیق.
ایران شهر جان. ولی بر فرض محتمل گره کورتر میشود. چون سیاستمدار ما سپاهی است.
شوقی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از شوقی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-09-2011, 11:13 PM   #43
Yar

«از تمام کاربران عزیز به خاطر مشکل فنی در پست سوم عذر می خواهم. نمی دانم مشکل چه بود»
نقل قول:
نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
Yar گرامی این پیشنهادات تقریبا همگی قبلا توسطایران گفته شده اند اما پاسخ غرب منفی بوده است !
صادق عزیز، اگر تنها به آن بخش از پیشنهادها نگاه کنید(من هنوز فرصت نکرده ام بخش دوم را بنویسم) و همچنین زمان و تغییر شرایط را در نظر نگیرید؛ بله درست می فرمائید این پیشنهاد ها در ظاهر فرق زیادی با قبل ندارند.

حسینی عزیز، برای محدود کردن اسرائیل، نباید با آن مستقیما سرشاخ شد مخصوصا اگر شما ابزار آن راهم نداشته باشید. اسرائیل و آمریکا دو ماشین سلاخی هستند که در هنر جنگ و سبعیت به درجه کمال رسیده اند. اگر با قاعده آنها(جنگ نظامی) وارد بازی شوید آنها برنده خواهند بود. آمریکائیهاشایدنتوانند برای کشتن طالبان پا برهنه در کوهها از سلاح بخوبی استفاده کند ولی بخوبی میدانند چطور یک شهر را با خاک یکسان کنند. ببینید با فلوجه(در عراق) چه کردند.
9 کاربر از Yar بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-09-2011, 11:44 PM   #44
حسینی

حسینی's Avatar

نقل قول:
«از تمام کاربران عزیز به خاطر مشکل فنی در پست سوم عذر می خواهم. نمی دانم مشکل چه بود»
امکانش هست مطلبتان را دوباره نوشته و ارسال کنید؟
نقل قول:
حسینی عزیز، برای محدود کردن اسرائیل، نباید با آن مستقیما سرشاخ شد مخصوصا اگر شما ابزار آن راهم نداشته باشید. اسرائیل و آمریکا دو ماشین سلاخی هستند که در هنر جنگ و سبعیت به درجه کمال رسیده اند. اگر با قاعده آنها(جنگ نظامی) وارد بازی شوید آنها برنده خواهند بود. آمریکائیهاشایدنتوانند برای کشتن طالبان پا برهنه در کوهها از سلاح بخوبی استفاده کند ولی بخوبی میدانند چطور یک شهر را با خاک یکسان کنند. ببینید با فلوجه(در عراق) چه کردند
درست، اما توجه دارید که قدرت نظامی را باید به دو بخش تقسیم کرد:
1. توانائی‌های دفاعی، پدافند غیرعامل
2. توانائی ضربۀ متقابل
این دو توانائی مکمل هم هستند و دستیابی به توانائی مناسب در این دو بخش می‌تواند بخشی از نگرانی‌های ایران را در بخش نظامی مرتفع کند. لزومی هم ندارد که توانائی ایران در این دو بخش قابل مقایسه با ایالات متحده باشد تا این کشور را از حمله منصرف کند. کافی است ایران توانائی انجام عکس العملی به اندازۀ کافی دردآور را داشته باشد، که در این بخش ایران به توانائی‌های خوبی دست یافته است.
نقل قول:
در شرایط فعلی غنی سازی را تعلیق . تبادل تکنولوژی و سرمایه گذاری خارجی را تشویق. شناسائی اسرائیل بعنوان یک رقیب فورا و کمک به حماس را تعویق. نظام را با تمام مردم ایران بدون استثنا رفیق . و بر فرض محال در اجرای عدالت دقیق.
بسیاری از مردم با کمک به فلسطین موافقند. نهضت انقلاب اسلامی از همان ابتدا با آرمان فلسطین گره خورده بود. با این مردم چه خواهید کرد؟ آیا این اکثریت هم بلا استثناء با شما رفیق خواهند بود یا باز هم باید منتظر انقلابی دیگر باشیم؟
اگر خواست مردم این‌ها بود، همه با شاه آماده بود... خوب، دلیل انقلاب چه بود؟
6 کاربر از حسینی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-10-2011, 03:07 AM   #45
Yar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط حسینی نمایش پست ها
درست، اما توجه دارید که قدرت نظامی را باید به دو بخش تقسیم کرد:
1. توانائی‌های دفاعی، پدافند غیرعامل
2. توانائی ضربۀ متقابل
این دو توانائی مکمل هم هستند و دستیابی به توانائی مناسب در این دو بخش می‌تواند بخشی از نگرانی‌های ایران را در بخش نظامی مرتفع کند...
حسینی عزیز؛
من یک سناریوی جنگ بین ایران وآمریکارا برای شماتصویر میکنم خودتان قضاوت کنید توانائی‌های دفاعی، پدافند غیرعامل و یاتوانائی ضربۀ متقابل ایران را:
«ایران و آمریکا وارد جنگ شده اند! بعد از حمله ناموفق اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران و حمله های موشکی به تل آویو، با بسیج گروه های فشار اسرائیل، کنگره آمریکا علیه ایران اعلان جنگ می کند. ایران با حمله به پایگاه دریایی و وهوائی آمریکادر بحرین و قطر به حملات آنها پاسخ می دهد. باکمک های عربستان به آمریکا، ایران با نابودی تاسیسات عظیم نفتی al aqaba به گستاخی عربستان پاسخ می دهد.
به رئیس جمهور آمریکا گزارش می شود که علیرغم بمباران تمامی صنایع دفاعی ایران، نیرو های دفاعی ایران با تهمیدات اندیشه شده، قادر خواهند بود تا سه ماه آینده تنگه هرمز را بسته نگه دارند. مردم آمریکا عصبانی از نفت 250 دلاری و از دست دادن دو ناو مین روب خواستار شدت عمل هستند. بیشتر مردم آمریکا سرکار نمی روند چون با قیمت بنزین دیگر صرف نمی کند. رئیس جمهور آمریکامیداند که بعداز سه ماه نفت به 400 دلار رسیده و با آغاز فروپاشی کامل اقتصادی و شورش های مردم، او باید با فراخوانی ارتش در پایگاه های خارجی نظم را در خانه برقرار کند. چینی هاباکم شدن صادرات به آمریکا، با خودداری از فروش اوراق قرضه، خواستار بازپرداخت بدهی ها به صورت واگذاری کالیفرنیایا عدم مقاومت آمریکائیهادر اشغال استرالیااز سوی چین هستند. آخرین چاره حرکت دوباره نفت کش ها در خلیج فارس است. به دلیل نبود سفارت خانه در کشور های همدیگر و تماس سیاسی،ایرانی هابادریافت پیام های اشتباه آمریکائیها، به جنگ ادامه می دهند. با غرق دو ناو آمریکائی دیگر و غلیان احساسات،رئیس جمهور آمریکابه یک زیردریائی دستور می دهد تا3 شهر ایران رابا سلاح اتمی منهدم کند. او در یک پیام تلوزیونی اعلام می کند در صورت عدم تسلیم مطلق ایران تهران و چهار شهر دیگر را تا 4 ساعت آینده منهدم خواهد کرد. دنیا با بهت تنها نظاره می کند و ایران سوگوار مرگ 6 میلیون نفر است. باتسلیم مطلق ایران...»
هنگام نوشتن سطور بالا، نفسم بالا نمی آید، نمیخواهم چند سطر آخررا بخوانم چه رسد به نوشتن آن...
قدیمی 01-10-2011, 03:30 AM   #46
Yar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شوقی نمایش پست ها
ایران شهر جان همانطور که خوب میدانید نظام برای تداوم بقای خود برنامه هائی دارد. تفکر ایدئولوزیک و خودکامگی است. پیشرفت و توسعه ، اقتدار و عظمت هم در یک چارچوب کاملا بسته توجیه ، تبلیغ و توصیه میشود. مگر ما نیازها و توقعات جامعه خود را نمیدانیم. جایگاه خود را در خاور میانه و جهان نمیدانیم. نابودی منابع طبیعی . کشاورزی ، صنعت ، اخلاق و حتی فرهنگ خود را نمی بینیم. با این تداوم و بر فرض محال. حل این مشکل لاجرم به حفظ نظام میانجامد. بر فرض محال که این مسئولیت من باشد. در شرایط فعلی غنی سازی را تعلیق . تبادل تکنولوژی و سرمایه گذاری خارجی را تشویق. شناسائی اسرائیل بعنوان یک رقیب فورا و کمک به حماس را تعویق. نظام را با تمام مردم ایران بدون استثنا رفیق . و بر فرض محال در اجرای عدالت دقیق.
ایران شهر جان. ولی بر فرض محتمل گره کورتر میشود. چون سیاستمدار ما سپاهی است.
شوقی عزیز،
با هر ایرانی که صحبت کنید برداشت بخصوصی از پیشرفت و توسعه ، اقتدار و عظمت و نیازها و توقعات خواهد داشت. اگر به آخرین نظر سنجی the International Peace Institute توجه کنید، 70 درصد ایرانیان خواستار بمب اتمی اند.
من با نتیجه گیری این دسته از ایرانیان موافق نیستم ولی داشتن توانایی تولید سلاح هسته ای(نه سلاح آماده) در زمان صلح را برای امنیت ملی ایران حیاتی میدانم. منافع و امنیت ملی ایران وابسته به حاکم تاجدار یاعمامه دار نیست و نمی شود در انتظار حاکم ایده آل همه چیز را تعطیل کرد.
قدیمی 01-10-2011, 04:14 AM   #47
فابیان

فابیان's Avatar

تشکرها: 29,331
در 3,403 پست 14,832 بار تشکر شده
Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88

داشتن بمب اتمی و یا فناوری تولید آن مشکلی نیست بلکه باعث افتخار هر ایرانی خواهد بود. دلمان میسوزد که دولتمردان ما تولید و یا حتی دانائی این فناوری را محکوم میدارند ، حتی فتوائی بر حرام بودن تولید آن میدهند. در حالیکه طرف مقابل ما را متهم به ساخت آن میکند. چه اشکالی ، بیشتر از آنچه هست ، دارد اگر ما فردا اعلام کنیم هدف ما تولید بمب است آنهم از نوع توپ تاپ . تعهدات بین المللی ما در دیگر زمینه ها وجهه بهتری ندارد. مسئله بمب نیست بلکه بهانه ی تقابل است. که متاسفانه توازن قوا وجود ندارد . صدمه پذیری ما بر همه ی ما یکسان نیست. من دلم میسوزد و دیگری .....
ما مرتب ضربه میخوریم در حالیکه فقط گاهگاهی ضربه میزنیم. و در مدت فرسودگی نصیب ماست.
راهبرد دیگری باید که شاید ... امیدوارم.
فابیان آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از فابیان بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-10-2011, 11:52 AM   #48
FarShir

تشکرها: 6,719
در 3,046 پست 9,719 بار تشکر شده
Points: 12,987, Level: 74 Points: 12,987, Level: 74 Points: 12,987, Level: 74

دوست عزیز:
در جنگ با عثمان ها دلیل شکست شاه اسماعیل صفوی نداشتن توپ بود. هر چه که شاه اسماعیل رشید بود و با شمشیر خود به توپها هم رسید و زنجیرشان را پاره کرد عاقبت شکست خورد.
به این نتیجه می رسم که آنچه که برای دفاع از ایران لازم است باید بدست آورد.
ولی سلاح هسته ای و کشتار جمعی وسیله دفاعی نیست. در جنگ هسته ای برنده ای وجود نخواهد داشت و رهبران ایران هم اگر از رسیدن به این سلاح کشتار جمعی جلوگیری می کنند و مخالفند کارشان درست است.
FarShir آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از FarShir بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-10-2011, 12:57 PM   #49
فابیان

فابیان's Avatar

تشکرها: 29,331
در 3,403 پست 14,832 بار تشکر شده
Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88

ولی سلاح هسته ای و کشتار جمعی وسیله دفاعی نیست.

فکر کنم اتفاقن و دقیقن سلاح هسته ای فرایند دفاعی دارد و دیگر هیچ. حماقت هیروشیما و ناکازاکی برای هفت پشت بشریت بس است. داشتن سلاح هسته ای دلیل استفاده ی لاجرم از آن نیست. قدرت بازدارنده آن مهمتر است از نیروی تخریبی آن. وحشت تبلیغاتی غرب از بمب ایرانی احتمال استفاده از آن نیست بلکه توهم بازدارنده آن است که خواب اسرائیل و اعراب را هم آشفته کرده است. چه بخواهند ،چه نخواهند عاقبت ایران هم صاحب بمب خواهد شد. ای بسا برای مان کف هم بزنند. فکر کنم برای تعادل قوا لازم هم باشد. اگر با کمک و پشتیبانی آمریکا بمب ایرانی آزمایش میشد نور علی نور بود. امید بر جوانان قدیمی عیب نیست.
فابیان آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از فابیان بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 01-10-2011, 02:52 PM   #50
FarShir

تشکرها: 6,719
در 3,046 پست 9,719 بار تشکر شده
Points: 12,987, Level: 74 Points: 12,987, Level: 74 Points: 12,987, Level: 74

در حال حاضر به خاطر تهمتهای ناروا و بی اساسی که به ایران زده می شود، اینهمه مشکل برای ایران درست کرده اند.
اگر هم بمب اتم درست شود چه فائده دارد؟ فقط بدنامی بیشتری برای ایران می آورد. و رهبران غرب می گویند : " دیدید گفتیم ایران بمب می ساخت"
احتمال بسیار زیاد دارد که وقتی هم درست شود این ابزار کشتار جمعی استفاده نشود .
حتما شنیده اید که می گویند
one nuclear bomb can ruin your whole day.
امروزه بمب اتم فقط به عنوان deterent یا پیشگیرنده در دنیا مطرح است و بعد از مدتی کلاهک ها بدون استفاده زنگ می زنند و از بین می روند.
ولی چرا ما باید اینهمه هزینه کنیم؟
سریال planet of the apes قسمت جالبی راجع به آخرین بمب اتمی داشت که پرستش می شد و بالاخره استفاده شد و همه سیاره از بین رفت.
FarShir آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از FarShir بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

برجسب ها
مذاکرات هسته ای, انرژی هسته ای, بمب اتم, بحث داغ, سیاست خارجی

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع