آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار نظرسنجی > بخش نظرسنجی

پاسخ
    نمایش ها: 21517 - پاسخ ها: 94  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-05-2011, 03:42 PM   #1
ایران شهر

ایران شهر's Avatar

تشکرها: 7,610
در 1,158 پست 5,079 بار تشکر شده
Points: 18,369, Level: 86 Points: 18,369, Level: 86 Points: 18,369, Level: 86
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض شما تصمیم گیر ارشد برنامه هسته ای ایران هستید!

ساعت 5 صبح از خواب پاشده اید یا ساعت 5 با یه تلفن از خواب پا میشید
بهتون میگن از همین الان شما تصمیم گیر ارشد در مورد برنامه هسته ای کشور هستید و هر تصمیمی بگیرید هیچ کس رو حرفتون حرف نمیزنه
آماده بشید چند دقیقه دیگه ماشینهای تشریفات میخوان بیان و شما رو به دفترتون ببرن
خب الان ساعت 7 صبحه و کنفرانس مطبوعاتیتون رو تمام کردید و افکار عمومی کل دنیا از الان شما رو به عنوان تصمیم گیر ارشد ایران میشناسن
از همین الان کار شما شروع میشه
این گوی و این میدان
قوانین و شرایط کار
1- فراموش نکنید شما فقط مسئول ارشد در برنامه هسته ای هستید نه مسائل دیگر
2- هر تصمیمی که شما بگیرید سایر مقامات مخالفتی نخواهند کرد حتی اعلام انصراف از دستیابی به انرژی هسته ای و عقب نشینی یا جنگ به خاطر پافشاری

دوستان خواهش میکنم همراهی کنید ببینیم میشه به نتیجه ای رسید یا نه
خواهشمندم رک و پوست کنده نظراتتون رو بگید و به خاطر خوشایند یا رودربایستی با دیگران عوضشون نکنید
با تشکر
15 کاربر از ایران شهر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-05-2011, 05:12 PM   #2
ایران شهر

ایران شهر's Avatar

پیش فرض پاسخ : شما تصمیم گیر ارشد برنامه هسته ای ایران هستید!

اعلام میکنم تا 70 درصد اورانیوم غنی شده کشور رو حاضرم به ضمانت آمریکا به آمریکا تحویل بدم و مبادله پایاپای در ترکیه یا خلیج فارس داشته باشیم یه چیزی مثل همین طرح که ایران میخواد انجام بده اما 70 درصد
حاضرم به شرط ختم پرونده هسته ای و تایید تمام دول متخاصم مبنی بر شفاف بودن پرونده هسته ای ایران و لغو تمام تحریمها پروتکل الحاقی رو امضا کنم البته با این شرط که اگر پرونده مختومه شده دوباره به جریان بیفته ایران هم پروتکل الحاقی رو اجرا نمیکنه و در متن قرارداد مشترک هم مینویسیم .
نکته: برای معقول شدن شرط بالا این حق رو قائل میشم که اگر بعد از این تاریخ موردی جدید مشاهده شد و با سند معتبر ثابت شد ایران نمیتواند از انجام پروتکل الحاقی شانه خالی کنه
2 کاربر از ایران شهر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-05-2011, 06:52 PM   #3
mory291

mory291's Avatar

تشکرها: 6,904
در 2,363 پست 14,849 بار تشکر شده
Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100
Activity: 71%
Activity: 71% Activity: 71% Activity: 71%

با علم به اینکه انچه در مورد پرونده هسته ای رخ داده را از بنا سیاسی می بینم ، و بعید می دانم که نگاه فنی و غیر سیاسی اصولا در این ساختار قابل تحمل باشه، اما فکر می کنم باید تمام تلاش رو در وهله اول معطوف گردگیری سیاسی ماجرا و روشن کردن افکار عمومی در مورد واقعیات فنی و اقتصادی این مسئله کرد.
1) در یک میز گرد شبانه در پر بیننده ترین ساعات تلویزیون و پس از انجام تبلیغات و خبر رسانی لازم در باره موضوع ، از کارشناسان موافق و مخالف رویکرد فعلی دعوت می کنم که بصورت شفاف و بی پرده به بحث عمومی در مورد زوایای فنی و توجیهات اقتصادی موضوع بپردازند. (حداقل 10 روز)
2) در یک رفراندم کاملا شفاف تمام نقاط ابهام موضوع را به رای مردم می گذارم. این موضوعات میتواند شامل گزینه هائی مانند :
الف) توقف کامل غنی سازی و خرید سوخت هسته ای به میزان مورد نیاز و اجرای سایر مفاد NPT
ب) توقف زماندار غنی سازی در قبال پذیرش بسته های پیشنهادی فنی و اقتصادی و شروع مذاکرات وبحث بر سر مفاد NPT و پیش گیری سیاست چانه زنی مدبرانه با محوریت افرادی انتخابی
ج) حفظ سیاست فعلی و پافشاری بر عدم توقف و پذیرش تمام تبعات آن
د) خروج از NPT و اعلام ساخت بمب هسته ای که البته چون پاکستان و اسرائیل دارند ، پس حق مسلم ماست!
3) به آنچه که با رای مردم از صندوقی بدون نظارت انحصاری و استصواب و تفسیر خارج شود با قدرت و اطمینان ، عمل می کنم.
---------------------------------------
(البته سر این نخ را که بگیری، تا تهش باید بری! مثلا انتخاب نماینده مدبر باید چطور باشه؟ یا انتخابات شفاف چگونه باید برگزار بشه؟ بدیهی است که این نیاز به تصحیح تمام فرایند سیاسی مملکت خواهد داشت. لذا می بینیم که موضوع هسته ای مثل کوه یخی است که فقط نوکش از آب بیرونه! تصحیح سیاست هسته ای ، ریشه در اصلاح بسیاری تصمیمات دیگه داره که ..... بگذریم!)
ممنون
قدیمی 01-05-2011, 11:48 PM   #4
صادق

تشکرها: 5,531
در 2,167 پست 10,084 بار تشکر شده
Points: 23,694, Level: 94 Points: 23,694, Level: 94 Points: 23,694, Level: 94
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%

مسئول ارشد برنامه هسته ای یعنی چی ؟ اونهم فقط برنامه هسته ای و نه مسائل دیگر !
این یعنی شما شدید رییس یک کارخانه یا یک پروژه صنعتی از معدن تا فرآوری نهایی ! خب در اینصورت باید کاری را کرد که مدیر هر پروژه ای باید انجام دهد ! شما فقط باید به سیاستگزاران یگویید فلان مقدار ماده اولیه و فلان مقدار نیروی کار و فلان مقدار زمین میخواهید و بعد هم برنامه ریزی کنید !
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-06-2011, 12:13 AM   #5
حسینی

حسینی's Avatar

تشکرها: 11,931
در 4,213 پست 17,627 بار تشکر شده
Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100

نقل قول:
2- هر تصمیمی که شما بگیرید سایر مقامات مخالفتی نخواهند کرد حتی اعلام انصراف از دستیابی به انرژی هسته ای و عقب نشینی یا جنگ به خاطر پافشاری
صورتم رو یه آبی می‌زنم، به خودم می‌گم: حسینی، حسینی، بیدار شو!
ایران شهر جان
چنین شرایطی تقریباً ناممکن است. اتفاقاً علت اساسی پیچیده بودن مسئلۀ هسته‌ای، بازیگران متعدد در این عرصه است و شاید اگر از هر طرف یک فرد یا یک جریان تصمیم‌گیرنده بود، خیلی زودتر از این‌ها مسئله حل شده بود.
ولی چنین نیست و در هر دو کشور مراکز قدرت متعدد با نظرات تا حدودی متفاوت، دست اندرکار مسئله هستند.
«آدم غرب زده هرهری مذهب است؛ به هیچ چیز اعتقاد ندارد، اما به هیچ چیز هم بی‌اعتقاد نیست. یک آدم التقاطی است و نان به نرخ روز خور است؛ همه چیز برایش علی‌السویه است. خودش باشد و خرش از پل بگذرد، دیگر بود و نبود پل هیچ است».
مرحوم جلال آل احمد در کتاب غرب‌زدگی
حسینی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
10 کاربر از حسینی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-06-2011, 08:50 PM   #6
ایران شهر

ایران شهر's Avatar

دوستان خواهش میکنم بحث رو ادامه بدید
راستش من میخواستم اولش بگم شما رهبر ایران هستید گفتم ننویسم بهتره
اما حالا که اختیارات بیشتر میخواید بیاید اینم اختیارات فقط خواهش میکنم قانون اساسی مملکت رو رعایت کنید و به جاده خاکی نزنید
فقط لطفا نظر بدید
قدیمی 01-06-2011, 09:51 PM   #7
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط ایران شهر نمایش پست ها
دوستان خواهش میکنم بحث رو ادامه بدید
راستش من میخواستم اولش بگم شما رهبر ایران هستید گفتم ننویسم بهتره
اما حالا که اختیارات بیشتر میخواید بیاید اینم اختیارات فقط خواهش میکنم قانون اساسی مملکت رو رعایت کنید و به جاده خاکی نزنید
فقط لطفا نظر بدید
خب در اینصورت براساس اطلاعات تحلیل و اقدام میکردم. 4 سال پیش یکی از آشنایان ساکن لندن تلفنی با من حرف میزد و میگفت که اینجا همه روزنامه ها از جنگ مینویسند و من گفتم سایتها را که من هم می بینم همینطور ! گفت حالا صادق جدی اگر تو بودی چکار میکردی ؟ گفتم خب در این مورد محاسبه میکردم که اگر حمله شد من میتوانم در 24 ساعت اول حداقل ده هزار موشک بطرف اسراییل بفرستم ؟ (آنگونه که ادعا میشود ) اگر بله بشدت مقاومت میکردم و فقط قبل از جنگ پیغامی خصوصی از راه دو سفارت غربی به آمریکا میفرستادم که اگر میخواهی جنگ را شروع کنی با فرزند نامشروعت خداحافظی کن ! البته این به نظرم اصلی ترین اتکای نظامیست اما روی سایر متغیرها مانند استفاده از گروههای مقامت در منطقه هم باید برنامه ریزی داشت اما نه امید کامل !
در جنبه اقتصادی به هر شدت عملی شده باید مدیریت اجرایی -اقتصادی صنایع بهینه شود ! سم مهلک این قسمت تعیین مدیران براساس روابط است اما اگر اهداف 6 ماهه برای هربخش در نظر گرفته شده و مدیر آن پروژه در هر 6 ماه یا باید به هدف تعیین شده برسد یا باید مدارکی مستند نشان دهد که در رسیدن به هدف پیگیر بوده و دلایل نرسیدن به هدف و راهکارهای رفع مشکل را کتبا رائه دهد وگرنه باید مدیر عوض شود .حال با اتکا به این موضوع در بخش اقتصاد باید دید آیا میتوان حداقل بمدت 4 سال تحریمهای موجود و احیانا شدیدتر را تحمل کرد ! اگر بله شدیدا مقاومت میکردم .
حالا راههای بینابین هم وجود دارد که نیازمند اطلاعات دقیق هست و نمیتوان کلی گفت !
6 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-07-2011, 02:37 AM   #8
mory291

mory291's Avatar

Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100

نقل قول:
نوشته اصلی توسط حسینی نمایش پست ها
.....علت اساسی پیچیده بودن مسئلۀ هسته‌ای، بازیگران متعدد در این عرصه است و شاید اگر از هر طرف یک فرد یا یک جریان تصمیم‌گیرنده بود، خیلی زودتر از این‌ها مسئله حل شده بود.
ولی چنین نیست و در هر دو کشور مراکز قدرت متعدد با نظرات تا حدودی متفاوت، دست اندرکار مسئله هستند.
حسینی عزیز
اولا من منظور شما رو از "دو کشور " نفهمیدم. چرا که اولا سوال طرح شده صرفا در مورد ارائه راهکاری است که در ایران طراحی می شود. دوما اگر منظور شما اشاره به تقابل ایران با امریکا در بحث هسته ای است، به جرات می توان گفت که فعلا نرم ترین طرف ما در این موضوع همان آمریکاست! چرا که ما اگر با امریکا تنها بودیم شاید امیدی برای تفاهم بود! اما در حال حاضر کشور های اروپای غربی _ بخصوص فرانسه و انگلیس _ و رقبای منطقه ای ما در زمینه تقابل با ما فرسنگ ها از امریکا جلوترند. لفظ " دو کشور" در این داستان چندان کاربردی ندارد.
موضوع دیگر اینکه با شما در مورد تعدد کانون های تصمیم گیر طرفین موافقم. اما بفرمائید با قبول این موضوع ، حالا چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟ قطعا از طرح موضوع تعدد کانون ها نمی خواهید نتیجه بگیرید که "موضوع اساسا لاینحل است"!
قدیمی 01-07-2011, 03:05 AM   #9
mory291

mory291's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
خب در اینصورت براساس اطلاعات تحلیل و اقدام میکردم. 4 سال پیش یکی از آشنایان ساکن لندن تلفنی با من حرف میزد و میگفت که اینجا همه روزنامه ها از جنگ مینویسند و من گفتم سایتها را که من هم می بینم همینطور ! گفت حالا صادق جدی اگر تو بودی چکار میکردی ؟ گفتم خب در این مورد محاسبه میکردم که اگر حمله شد من میتوانم در 24 ساعت اول حداقل ده هزار موشک بطرف اسراییل بفرستم ؟ (آنگونه که ادعا میشود ) اگر بله بشدت مقاومت میکردم و فقط قبل از جنگ پیغامی خصوصی از راه دو سفارت غربی به آمریکا میفرستادم که اگر میخواهی جنگ را شروع کنی با فرزند نامشروعت خداحافظی کن ! البته این به نظرم اصلی ترین اتکای نظامیست اما روی سایر متغیرها مانند استفاده از گروههای مقامت در منطقه هم باید برنامه ریزی داشت اما نه امید کامل !
.....!
صادق جان
این فرمایش شما کمی ثقیل است یا من متوجه اصل گفتار شما نشدم!
سوال این بود که چه سیاستی برای حل موضوع پیش می گیرید؟ و شما با جنگ شروع کردید!
یعنی واقعا راه دیگری جز تقابل نیست؟ آیا صرفا باید با تهدید به محو و انهدام شروع کنیم؟
من اصلا با این ایده موافق نیستم که آمریکائی ها فقط به جنگ فکر می کنند. اما با این ایده موافقم که به دنبال افزایش سهم منافعشان هستند. که البته ما هم هستیم ! پس بهترین نتیجه ممکن ایجاد زمینه برای یک بازی برد-برد است!
در این بازی هم کسی بیشتر منفعت خواهد برد که بازی را به نقاطی از زمین ببرد که در آن قوت دارد. بدیهی است که ما در زمینه جنگ با امریکا عایدی کلانی نخواهیم داشت! ( خیلی که مثبت بیندیشیم!)
من تصورم را بر این گذاشتم که ما می خواهیم راهی در پیش بگیرم که در کوتاه مدت از جنگ و درگیری جدا دوری کنیم. در مرحله بعد منافعمان را به شکلی اصولی و منطقی حفظ کنیم و در نگاهی بلند تر امیدی برای رسیدن به ثبات و آرامش و زمینه جلب رضایت لایه های مختلف اجتماع و ایجاد جامعه ای با ضوابط امروزی ایجاد کنیم. جامعه ای که به جای سانسور و پارازیت ، حرف برای گفتن داشته باشد. به جای شعار و خود شیرینی ، آمار مستندی برای ارائه داشته باشد که حداقل اوضاع خودش را توانسته بهبود ببخشد. جرات داشته باشد که به چند NGO و سندیکای خودی اجازه کار مستقل و سازمان یافته بدهد و به هر منتقدی انگ استکبار و صهیونیسم نزند.
موضوع اینجاست که ما همیشه مسئله را از نگاه طیفی خاص و تفکری غالب می بینیم! بدون اینکه توجه کنیم که این جامعه 70 میلیون نفوس با تنوع عظیمی از خواست ها و توقعات دارد که شاید نظرات دیگری هم داشته باشند. همه این مشکلات در گرو انرژی هسته ای و جنگ با امریکا و محو اسرائیل قابل حل نیست. البته شاید قابل لاپوشانی باشد!!!
قدیمی 01-07-2011, 09:16 PM   #10
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mory291 نمایش پست ها
صادق جان
این فرمایش شما کمی ثقیل است یا من متوجه اصل گفتار شما نشدم!
سوال این بود که چه سیاستی برای حل موضوع پیش می گیرید؟ و شما با جنگ شروع کردید!
یعنی واقعا راه دیگری جز تقابل نیست؟ آیا صرفا باید با تهدید به محو و انهدام شروع کنیم؟
من اصلا با این ایده موافق نیستم که آمریکائی ها فقط به جنگ فکر می کنند. اما با این ایده موافقم که به دنبال افزایش سهم منافعشان هستند. که البته ما هم هستیم ! پس بهترین نتیجه ممکن ایجاد زمینه برای یک بازی برد-برد است!
چشم توضیح میدهم . اتفاقا این سیاستی در جهت حل موضوع است و منجر به یک بازی برد -برد میشود .من نمیدانم چند مثال از خلف وعده - زیرپاگذاشتن قوانین بین المللی و نیز جنایت را از طرف غرب نشان دهم که باورمان شود این غربیها فقط ظاهری خندان و منطقی دارند وگرنه دستشان برسد از چنگیزخان مغول خونخوارترند ! اینها فقط جایی منطقی و طرفدار گفتمان هستند که زورشان نرسد ! حالا هم با تحریم و تهدید صبر کرده اند تا ببینند نتیجه اوضاع داخلی چه میشود ! من هم در یک کلام گفتم اگر توان مدیریت مشکلت اقتصادی و احیانا نظامی را داشته باشیم آنگاه بقول معروف "چون میگذرد غمی نیست ! " همین .ما در موضوع هسته ای چیزی بیشتر از مفاد NPT نخواستیم ! آیا اینرا باید به خودی هم اثبات کرد ! آیا یادتان نیست در زمان آقای خاتمی که داشتن چرخه سوخت اعلام شد اولین واکنش رایس که آن موقع مشاور امنیتی بوش بود چه بود ؟! او حتی راکتور هسته ای را هم برای ایران صریحا نفی کرد ؟ این حرفهای شعاری که حالا غربیها میدهند آن موقع هم بود ؟ چه چیز باعث شد که از انکار حق ایران برای داشتن راکتور برسیم به اینکه فقط غنی سازی نداشته باشد !
حالا اصلا بیایید مانند خیلی از خودباخته های غرب زده مدعی روشنفکری فرض کنیم که اصلا ایران برضد تمام قوانین بین المللی بدنبال بمب اتمی هست ! خب کو دلیل ؟! کو شاهد ؟! و تازه مگر قوانین NPT , یا پروتکل الحاقی باندازه کافی ممانعت کننده نیست ! اگر هست که دیگر مشکلی نیست و اگر نیست خب قوانین پروتکل الحاقی را محکمتر کنند البته آن قوانین محکمتر شده باید به تصویب اعضای IAEA ! اگر توانستند چنان قوانینی را تصویب کنند به روی چشم !

نقل قول:
در این بازی هم کسی بیشتر منفعت خواهد برد که بازی را به نقاطی از زمین ببرد که در آن قوت دارد. بدیهی است که ما در زمینه جنگ با امریکا عایدی کلانی نخواهیم داشت! ( خیلی که مثبت بیندیشیم!)
نه اتفاقا چندان معلوم هم نیست ! یک سئوال: آیا وقتی اسراییل جنگ 33 روزه را شروع کرد کسی فکر میکرد کسی شکست اسراییل را پیش بینی کند !؟ واقعا همین حالا هم بگردید ببینید چند تحلیل گر در هفته اول جنگ شکست اسراییل را پیش بینی میکردند !؟ در غزه همینطور ! اصلا چه کسی پیش بینی میکرد که اسراییل مناطق وسیعی از جنوب لبنان را بعد از 20 سال توجه کنید بعد از 20سال اشغالگری تخلیه کند ! آیا یادتان هست در همان مناطق جنوب لبنان علاوه بر اسراییل ارتش دست نشانده موسوم به "ارتش جنوب لبنان " ایجاد شده بود که حتی در آن مناطق سربازگیری میکرد ! خواستم نشان دهم که آن موقع برنامه اسراییل تا این حد بر اساس ماندگاری در مناطق اشغال شده جنوب لبنان استوار بود ! جنگ بد است بله بسیار هم بد است اما اگر به آمریکا قبولاندیم که جنگ فقط محدود به ایران نخواهد بود و نه تنها تمام ناوهای جنگی آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان قابل غرق شدن هستند همانگونه که ناوچه جنگی اسراییل در ساحل بیروت غرق شد ! و اگر توانستیم بقبولانیم که دامنه جنگ موجب در معرض انهدام قرار گرفتن اسراییل خواهد شد آنگاه شرایط برای حاصل شدن برد-برد مهیا خواهد بود .در اینجا خاطره ای را از دیک چنی میگویم :در خاطره ای آمده بود قبل از حمله به عراق و در بحبوحه مخالفت با حمله به عراق جناب دیک چنی در یک مهمانی اظهار نظر فرموده بودند : حمله به عراق مانند بلیعدن یک کیک خامه ای است !
بله موری عزیز وقتی با رفتار خود چنین تصور خامی را در مغز سردمداران کاخ سفید ایجاد کنیم دیگر نه نیاز به مجوز شورای امنیت برای حمله وجود خواهد داشت ونه اساسا معانی از قبیل حقوق بشر !
نقل قول:
من تصورم را بر این گذاشتم که ما می خواهیم راهی در پیش بگیرم که در کوتاه مدت از جنگ و درگیری جدا دوری کنیم. در مرحله بعد منافعمان را به شکلی اصولی و منطقی حفظ کنیم
نگران نباشید در کوتاه مدت جنگی بروز نخواهد کرد چون قبلا ایران سمبه پرزور را در لبنان و غزه نشان داده و با انجام مانور نظامی و به رخ کشیدن تسلیحات موشکی خود را از یک کیک خامه ای به لقمه گلو گیر تغییر وضعیت داده اما حالا شما بفرمایید چگونه میخواهید به شکل اصولی و منطقی منافعتان را حفظ کنید ! لطفا شعار ندهید ! دقیقا تاکتیک بگویید ! بفرمایید دقیقا برای رفع تنش با آمریکا چه امتیازاتی میدهید و در عوض چه تضمینی دارید که امتیاز وعده داده شده غرب را بگیرید !
نقل قول:
و در نگاهی بلند تر امیدی برای رسیدن به ثبات و آرامش و زمینه جلب رضایت لایه های مختلف اجتماع و ایجاد جامعه ای با ضوابط امروزی ایجاد کنیم. جامعه ای که به جای سانسور و پارازیت ، حرف برای گفتن داشته باشد. به جای شعار و خود شیرینی ، آمار مستندی برای ارائه داشته باشد که حداقل اوضاع خودش را توانسته بهبود ببخشد. جرات داشته باشد که به چند NGO و سندیکای خودی اجازه کار مستقل و سازمان یافته بدهد و به هر منتقدی انگ استکبار و صهیونیسم نزند.
ثبات -آرامش - فعالیت سیاسی مستقل و همه وهمه چیزهایی که برایمان تبلیغ میشود و به نظر من حتی در خود غرب هم وجود ندارد وابسته به شرایط امنیتی از یک سو و تغییر فکر مردم در هرجامعه ازسوی دیگر است ! اگر مدعیان روشنفکری واقعا بدنبال بهبود شرایط فکری جامعه هستند بهتر است بجای اینکه بلندگوی شعارهای غرب ساخته باشند و بدون داشتن عرضه کافی فقط مترسکهایی برای تقلید خطر شوند که خود بهانه بیشتری برای محدودسازی امنیتی میدهد ! بیاییند و هم سو با منافع ایران رفتار فراقانونی و قلدرمابانه غرب خصوصا آمریکا را مورد انتقاد قرار دهند .با اینکار حداقل مستقل بودن خود را اثبات میکنند و یکی از آرزوهای شما یعنی فعالیت NGO مستقل به منصه ظهور نزدیک میشود اما وقتی اصلا رفتاری دال بر استقلال مدعیان نداشته باشیم که فعالیت چنان NGO هم دور از ذهن خواهد بود .
نقل قول:
موضوع اینجاست که ما همیشه مسئله را از نگاه طیفی خاص و تفکری غالب می بینیم! بدون اینکه توجه کنیم که این جامعه 70 میلیون نفوس با تنوع عظیمی از خواست ها و توقعات دارد که شاید نظرات دیگری هم داشته باشند. همه این مشکلات در گرو انرژی هسته ای و جنگ با امریکا و محو اسرائیل قابل حل نیست. البته شاید قابل لاپوشانی باشد!!!
دقیقا موضوع این هست و البته شامل مخالفان بعضا متوهم هم میشود !
5 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-07-2011, 10:29 PM   #11
حسینی

حسینی's Avatar

تشکرها: 11,931
در 4,213 پست 17,627 بار تشکر شده
Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100

نقل قول:
موضوع دیگر اینکه با شما در مورد تعدد کانون های تصمیم گیر طرفین موافقم. اما بفرمائید با قبول این موضوع ، حالا چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟ قطعا از طرح موضوع تعدد کانون ها نمی خواهید نتیجه بگیرید که "موضوع اساسا لاینحل است"!
لاینحل بودنش برایم معلوم نیست، اما منظور از حرفی که زدم نشان دادن پیچیدگی مسئله بود.
نقل قول:
بهتون میگن از همین الان شما تصمیم گیر ارشد در مورد برنامه هسته ای کشور هستید و هر تصمیمی بگیرید هیچ کس رو حرفتون حرف نمیزنه
خوب پس چرا به این مقام ارشد هسته‌ای نمی‌گین که چه امکاناتی داریم و چی کارا می‌تونیم بکنیم؟ نکته می‌خواید ما رو هم مثل متکی وسط مذاکره کله پا کنین؟! :-) اگه شرایط و امکانات کشور رو بدونم، می‌تونم پیشنهاد بدم...
نقل قول:
موافقم. زبان منطق را همه نمی‌فهمند، اما زبان زور را همه می‌فهمند، حتی اسرائیل! البته این به معنی به کارگیری زور نیست، بلکه مسئلۀ «توان نظامی» است که در موقع لازم بتوان آن را به کار گرفت. وقتی به اندازۀ کافی قوی باشیم (نه لزوماً قوی‌تر از ایالات متحده)، آن‌گاه تهدیدها هم کم‌رنگ می‌شود.
البته امید به صلح با آمریکا و اسرائیل اصلاً واقع‌بینانه نیست، چون تجاوزگر اگر صلح کند وجودش زیر سؤال می‌رود؛ می‌شود چیزی مثل گرگ توبه کرده یا دزد زاهد! اما به هر صورت می‌توان گرگ بی‌دندان را برای مدتی تحمل کرد!
«آدم غرب زده هرهری مذهب است؛ به هیچ چیز اعتقاد ندارد، اما به هیچ چیز هم بی‌اعتقاد نیست. یک آدم التقاطی است و نان به نرخ روز خور است؛ همه چیز برایش علی‌السویه است. خودش باشد و خرش از پل بگذرد، دیگر بود و نبود پل هیچ است».
مرحوم جلال آل احمد در کتاب غرب‌زدگی
حسینی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از حسینی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-07-2011, 10:30 PM   #12
Warrior

تشکرها: 9,449
در 3,299 پست 16,076 بار تشکر شده
Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%

صادق جان ،دقیقا همان چیزی را گفتید که منظور من است.اگر صلح می خواهی برای جنگ آماده شو.ما جنگ طلب نیستیم.اما معتقدم لازمه یک صلح(مقتدرانه) توانایی بالا نظامی است.اگر آمریکا زورش می رسید تابحال روسیه را تجزیه کرده بود.همه دیدیم که برخورد قاطع روسیه در ماجرای جنگ گرجستان چطور باعث شد که غرب در مقابل روسیه کوتاه بیاید.عده ای با نام روشنفکری می خواهند که ما از خود ضعف نشان بدهیم.اگر روسیه و چین هم در مقاطع مختلف می خواستند ضعف نشان بدهند کلاهشان پس معرکه بود.

Warrior آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از Warrior بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-07-2011, 10:37 PM   #13
شهاب

تشکرها: 7,017
در 3,471 پست 18,838 بار تشکر شده
Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100
Activity: 2%
Activity: 2% Activity: 2% Activity: 2%

دوستان خواهش می کنم در بحث ها رعایت این مسئله را بفرمائید که طبق قوانین فوروم ترغیب خشونت و نفرت جایز نیست. ما در این فوروم اگر نتوانیم روال منطقی و انتقادی را حفظ کرده و به جائی کارمان بکشد که از طالبان که مظهر جنایت و پوشش دادن به انواع جنایت از القاعده گرفته تا سرمایه گذاران و باند های مواد مخدر اند، حمایت کنیم بهتر است عطای این فوروم را به لقایش ببخشیم. روال کار ما بررسی و نقد آگاهانه بوده است. طالبان به نام دین چهار پنج سال چه ها که نکردند و چه آبروئی که از اسلام نبردند. پسر بچه های 8 تا 18 ساله از دست عمله ی آنها زندگی سیاه و رقت باری را می گذراندند و طفلان معصوم از ترس این جانوران دم نمی توانستند بزنند. بعضی از آنها روانی شده اند و در آمریکا جرات نمی کنند از در خانه بیرون بیایند از بس از آنها استفاده جنسی دستجمعی شده. نظر شرعی آیت الله خامنه ای در مورد دستیابی به بمب اتمی چیست؟ چرا وضعیت را طوری جلوه بدهیم که صبح تا شام بدنبال جنگیم. اگر به ملتی زور گفته شود وظیفه آن ملت است که در مقابل زورگو بایستد اما روش سیاسی جنگ جنگ کردن نیست بلکه معرفی زورگو و مصرف کننده معیار های دوگانه با سند و مدرک است. این کار مشکل است و توان فکری می برد اما مخالف را هر چقدر هم که زور بزند خلع سلاح منطقی می کند و ضعفش را به خوانندگان نشان می دهد. توان موشکی ایران را هم اشکنازی بهتر از همه ما می داند.
شهاب آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
10 کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-07-2011, 10:51 PM   #14
صادق

ممنون آقا شهاب طبق معمول سخنان زیبایی گفتید و ما هم بدنبال تبلیغ جنگ نبئدیم .سئوال این بود که اگر تصمیم گیر ارشد بودید چه میکردید ؟! و پاسخ هم چندان عجیب بود اگر میتوانی خب مقاومت کن ! اینکه چیز عجیبی نیست ! اما یک قسمت که گفتید :"روش سیاسی جنگ جنگ کردن نیست بلکه معرفی زورگو و مصرف کننده معیار های دوگانه با سند و مدرک است. این کار مشکل است و توان فکری می برد اما مخالف را هر چقدر هم که زور بزند خلع سلاح منطقی می کند و ضعفش را به خوانندگان نشان می دهد." را جسارتا چندان قبول ندارم ! البته نه اینکه برخورد سیاسی با جنگ طلب و متجاوز اصلا مفید نباشد اما گاهی مواقع اصلا مهم نیست .برای مثال موضوع دروغ بودن وجود سلاح کشتار جمعی در عراق نه بعد از حمله که حتی قبل از حمله هم برملا شده بود و حتی همان موقع گفته شد سند ارائه شده برای خرید اورانیوم عراق از نیجر یک سند ساختگی است ! برای همین هم شورای امنیت مجوز حمله به عراق را نداد و آمریکا وانگلیس خودسرانه به یک کشور به رسمیت شناخته شده توسط سازمان ملل حمله کردند! خب همه این اتفاقات به نظر شما چرا صورت گرفت ! البته دلایلی زیادی میتوان برای آن فهرست کرد اما به نظر من یک انگیزه های روانی قوی برای حمله وجود داشت که یکی مشابهت حمله به عراق و بلعیدن کیک خامه ای بود !
4 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-07-2011, 11:03 PM   #15
mory291

mory291's Avatar

صادق جان
ممنون از نوشتار مبسوط شما.
البته شروع گفتارم را با اجازه با اعتراضی دوستانه شروع می کنم و آن اینکه فقط داریم در مورد نظراتمان بحث می کنیم. با پذیرش این اصل که قصد تحمیل نظر خود را نداریم و البته به قول بانکی ها اشتباه از طرفین قابل قابل تصحیح و پذیرش است ، لذا با کاربرد الفاظ ذیل از سوی شما موافق نیستم:
نقل قول:
...خیلی از خودباخته های غرب زده مدعی روشنفکری ...
...مدعیان روشنفکری واقعا بدنبال بهبود شرایط فکری جامعه هستند بهتر است بجای اینکه بلندگوی شعارهای غرب ساخته باشند و بدون داشتن عرضه کافی فقط مترسکهایی برای تقلید خطر شوند ....
.... البته شامل مخالفان بعضا متوهم هم میشود...
هر چند که شما جواب من را دادید. اما بنده هیچیک از این موارد را با اجازه شما به خودم نمی گیرم! چون روی شما بیشتر با مدعیان روشنفکری است و خوشبختانه بنده نه روشنفکرم و نه مدعی آن! (البته در مورد متوهم ... باید بیشتر فکر کنم!) اما خلاصه اینکه حتی عصبانیت آقا صادق در مورد دشمن فرضی در این مانور روشنفکری هم برای من قابل احترام است.
در پاسخ من که گفتم : " بدیهی است که ما در زمینه جنگ با امریکا عایدی کلانی نخواهیم داشت! ( خیلی که مثبت بیندیشیم!) " شما پاسخ داده اید:
نقل قول:
نه اتفاقا چندان معلوم هم نیست ! یک سئوال: آیا وقتی اسراییل جنگ 33 روزه را شروع کرد کسی فکر میکرد کسی شکست اسراییل را پیش بینی کند !؟ واقعا همین حالا هم بگردید ببینید چند تحلیل گر در هفته اول جنگ شکست اسراییل را پیش بینی میکردند !؟ در غزه همینطور !
ببین صادق جان
من کارشناس امور نظامی نیستم. اما به حساب منطق معمول هم می توان دریافت که قیاس نبرد اسرائیل و حماس با نبرد ایران و امریکا از اساس قیاسی مع الفارق است. چون جنس این دو نبرد کاملا متفاوت است. اصلا قرار نیست که یک نیروی زمینی درگیر ماوقع شود. ما در مورد یک جنگ الکترونیک و راه دور حرف می زنیم و نه یک جنگ ارتش اسرائیل با یک میلیشیای نظامی در نبردی زمینی و حتی تن به تن!
دیگر اینکه من موافقم که ما می توانیم آسیب هائی به نیروهای آمریکائی در منطقه و حتی اسرائیل و این نیمچه کشور های طرفدار امریکا در منطقه بزنیم. اما به چه قیمتی؟ حد آسیب های خودمان چه خواهد بود؟ من روزگار بعد از جنگ را می بینم که حاصلش چه خواهد بود؟ آخرش چی؟
این است که اگر قدری از مرکب احساس پیاده شویم و واقعیت و سختی راه را ببینیم ، دست از شعار محو نابودی بر میداریم و کمی به راه های غیر از جنگ هم خواهیم اندیشید!
نقل قول:
من نمیدانم چند مثال از خلف وعده - زیرپاگذاشتن قوانین بین المللی و نیز جنایت را از طرف غرب نشان دهم که باورمان شود این غربیها فقط ظاهری خندان و منطقی دارند وگرنه دستشان برسد از چنگیزخان مغول خونخوارترند !اینها فقط جایی منطقی و طرفدار گفتمان هستند که زورشان نرسد !
بر منکرش لعنت ! اصلا نیازی نیست مثال بزنید. تنها نظر من این است ضمن قبول این واقعیت باید گفت که زبان دوران ما با دوره چنگیز فرق کرده و همان چنگیزی های نوین هم روش های نوینی برای خونخواری دارند که تمامش در قدرت بازو و تیر و سر نیزه خلاصه نشده! خودتان هم اشاره کرده اید:
نقل قول:
... حالا هم با تحریم و تهدید صبر کرده اند تا ببینند نتیجه اوضاع داخلی چه میشود ! ...
فراموش نکنید که این کار را با دیپلماسی کرده اند و نه با اسلحه! این کار را با گرفتن رای از دوستان شفیق ما همچون چین و روسیه انجام داده اند نه در میدان جنگ! دوستانی که به شکل دیگری خون ما را می مکند و ظاهرا شما اصلا از دست انها به اندازه امریکا عصبانی نیستید! فرق خونخواری آمریکا با روسیه چیست؟
لذا من با بخش اول این گفتار موافقم که :
نقل قول:
...نگران نباشید در کوتاه مدت جنگی بروز نخواهد کرد چون قبلا ایران سمبه پرزور را در لبنان و غزه نشان داده...
اما این موضوع نه به خاطر سمبه ایران ، که به دلیل واقع بینی و اتفاقا اعتقاد به خونخواری نوین از سوی رقیبان ماست! من هم موافقم که تا روش های جاری اقتصادی و نحوه مدیریت اجتماعی در مملکت ما سیاق فعلی را دارد، و الگوی ما کره شمالی است، آمریکا برای نیل به اهداف توسعه ای منفور خود حتی نیار ندارد که یک تیر به سمت ما شلیک کند! می توااند بنشیند و ببیند که خودمان همه بهانه ها را تقدیمش می کنیم!
حتی قویا معتقدم که اگر نشانه های تولید سلاح هسته ای بروز کند ، هم اینکار را نخواهند کرد! تنها به کنترل بحران در عراق و غزه و افغانستان دست خواهد زد و بر گرده جریان های عصبی داخلی سوار خواهند شد که اتفاقا وجود این بحران ها، علیرغم تمام هزینه اش ، اما بهترین تبلیغ غرب بر ضد ما و روش شوراندن عالم بر علیه ماست! کاری که حاصلش را هم انها دیده اند و هم ما ! (مگر که قصد داشته باشم خود را به ندیدن بزنیم!)
نقل قول:
حالا شما بفرمایید چگونه میخواهید به شکل اصولی و منطقی منافعتان را حفظ کنید ! لطفا شعار ندهید ! دقیقا تاکتیک بگویید ! بفرمایید دقیقا برای رفع تنش با آمریکا چه امتیازاتی میدهید و در عوض چه تضمینی دارید که امتیاز وعده داده شده غرب را بگیرید !
برای رفع تنش با آمریکا فقط مذاکره مستقیم با امریکا _ نه با کشور های اروپائی _ راه حل یگانه موضوع است. فرصتی که وجود داشت و خرابش کردیم. وقتی ما با روسیه و چین مذاکره می کنیم ، یعنی می توانیم با امریکا هم مذاکره کنیم. همه این کشور ها عضو شورای امنیت و دارای سابقه دوستی با اسرائیل و دارای زمینه تحمیل ضررهای اقتصادی و سیاسی به ما هستند. این تابو باید شکسته شود و تا زمانی که چنین نشود ، باید هزینه اختلافات امریکا با اروپا و زیاده طلبی و کلاشی اروپائیها را هم بدهیم و همچون کارتی در بازی شرق و غرب رد و بدل شویم.
در عراق و افغانستان این امر آزموده شد و تا زمانی که تند رو های طرفین _ هر دو طرف _ بازی را به هم نزدند اثرات مثبت کوتاهی هم داشت.
در مورد "تضمین" هم همانقدر ضمانت می گیریم ، که ضمانت میدهیم! نمی شود که آقای جلیلی به عنوان نماینده ما در اروپا قولی بدهد و دیگری در تهران به هم بزند _ ماجرای تبادل سوخت _ و انگاه ما از دیگران تضمین هم بخواهیم. طبیعتا این یک بازی دو طرفه است .
در خاتمه و یک حاشیه کوچک :
قویا معتقدم عصبانیت احساسی و یک بعدی ما نسبت به آمریکا از حالت تعادل خارج شده و باعث شده که ما با بزرگ نمائی بیش از حد خطر آمریکا _ که البته وجود دارد و تردید در آن نیست _ از خطرات دیگر شرق و غرب و از همه مهمتر مشکلات عظیم داخلی و رفتار ناهمگون خودمان به شدت غافل شویم که گر تعدیل نشود ، تاوان این یک سونگری را این نسل و نسل های دیگرمان خواهند داد.
(با عرض پوزش از صاحب تاپیک که بحث مقداری از موضوع خارج شد. اما سیاست گذاری موضوع هسته ای هم به تمام این موضوعات مرتبط است)
قدیمی 01-07-2011, 11:19 PM   #16
شهاب

Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100

نقل قول:
برای مثال موضوع دروغ بودن وجود سلاح کشتار جمعی در عراق نه بعد از حمله که حتی قبل از حمله هم برملا شده بود و حتی همان موضوق گفته شد سند ارائه شده برای خرید اورانیوم عراق از نیجر یک سند ساختگی است
عجب مثالی زدید صادق جان. پایه مشروعیت بین المللی آمریکا را درست این مسئله از پایه مورد حمله قرار داده و یک از بزرگترین دلایل افول آمریکا در صحنه بین المللی است. انگلیس دقیقا به دلیل بساطی که بر سر سند سازی در خانه شماره 10 داونینگ در زمان بلر آبروی انگلیس را برد دو سیاست (در حد یک دموکراسی غربی انقلابی) را پیش گرفت. دوری از آمریکا و تمرکز سیاست خارجی در وزارت خارجه بجای نخست وزیری. یکی از حرفهای هیگ باز یافتن پرستیژ از دست رفته انگلیس بر سر مسئله عراق است. اما تکان بزرگ اینجاست که با دور شدن انگلیس پایه آمریکا در اروپا تضعیف شده و نهایتا به تضعیف آمریکا در جهان می انجامد. تئوری "قدرت نرم" که اساس سیاست خارجی آمریکاست (و همه ی قدرت ها) سه پایه را برای یک قدرت تعیین می کند که یک از آنها پایبندی به اصول اعلام شده است. این مسائل را نباید سطحی گرفت منتها تاثیرات آن در طول زمان هویدا می شود. چون شما چیزی از آن نمی شنوید معنایش این نیست که اثر تخریبی خود را بر نفوذ آمریکا نگذاشته. کتاب قدرت نرم Nye را اگر علاقه مندید بخوانید.
11 کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-07-2011, 11:27 PM   #17
صادق

نقل قول:
برای رفع تنش با آمریکا فقط مذاکره مستقیم با امریکا _ نه با کشور های اروپائی _ راه حل یگانه موضوع است. فرصتی که وجود داشت و خرابش کردیم. وقتی ما با روسیه و چین مذاکره می کنیم ، یعنی می توانیم با امریکا هم مذاکره کنیم. همه این کشور ها عضو شورای امنیت و دارای سابقه دوستی با اسرائیل و دارای زمینه تحمیل ضررهای اقتصادی و سیاسی به ما هستند. این تابو باید شکسته شود و تا زمانی که چنین نشود ، باید هزینه اختلافات امریکا با اروپا و زیاده طلبی و کلاشی اروپائیها را هم بدهیم و همچون کارتی در بازی شرق و غرب رد و بدل شویم.
در عراق و افغانستان این امر آزموده شد و تا زمانی که تند رو های طرفین _ هر دو طرف _ بازی را به هم نزدند اثرات مثبت کوتاهی هم داشت.
در مورد "تضمین" هم همانقدر ضمانت می گیریم ، که ضمانت میدهیم! نمی شود که آقای جلیلی به عنوان نماینده ما در اروپا قولی بدهد و دیگری در تهران به هم بزند _ ماجرای تبادل سوخت _ و انگاه ما از دیگران تضمین هم بخواهیم. طبیعتا این یک بازی دو طرفه است .
در خاتمه و یک حاشیه کوچک :
قویا معتقدم عصبانیت احساسی و یک بعدی ما نسبت به آمریکا از حالت تعادل خارج شده و باعث شده که ما با بزرگ نمائی بیش از حد خطر آمریکا _ که البته وجود دارد و تردید در آن نیست _ از خطرات دیگر شرق و غرب و از همه مهمتر مشکلات عظیم داخلی و رفتار ناهمگون خودمان به شدت غافل شویم که گر تعدیل نشود ، تاوان این یک سونگری را این نسل و نسل های دیگرمان خواهند داد.
(با عرض پوزش از صاحب تاپیک که بحث مقداری از موضوع خارج شد. اما سیاست گذاری موضوع هسته ای هم به تمام این موضوعات مرتبط است)
چون فکر میکنم منظور خود را تا حدی زیادی واضح کردم و این موضوع مذاکره مستقیم با آمریکا هم بارها مطرح شده پیشنهادی دارم که اگر مدیر ارشد فروم صلاح بداند انجام دهیم !
شما یا هرکس دیگر که میخواهد بعنوان نماینده تام الاختیار ایران و من بعنوان نماینده تام الاختیار آمریکا وارد مذاکره میشویم تا ببینم چه امتیاز دندان گیری پیشنهاد میدهید و چه امتیاز قابل توجهی میدهد! من از همین الان به سبک وسیاق آمریکا شروع میکنم !
--------------------------------------
دولت ایالات متحده آمریکا که از آغاز پیدایش همواره بر سنتهای دموکراسی -آزادی - حقوق بشر تاکید داشته و بارها از امکانات خود برای تحقق این اهداف عالیه استفاده کرده همچنان ضمن احترام به ملت بزرگ و پرسابقه تاریخی ایران میخواهد که سوءتفاهمات فیمابین برداشته شود و ملت بزرگ ایران که بارها لیاقت خود را به داشتن زندگی بهتر در چارچوب قوانین مدرن و دموکراتیک نشان داده است به قلل پرافتخار تمدن و پیشرفت نائل گردد. ما قبلا هم خواسته های خود را بطور واضح گفته ایم و تاکید داریم که این خواسته ها در واقع درخواستها ونگرانی های جامعه جهانی است که از طرف دولت ایالات متحده آمریکا مطرح گردیده است .
1- توقیف هرگونه عملیات مشکوک به تولید -تکثیر و ذخیره کردن سلاحهای کشتار جمعی .
2- توقیف عملیات مطالعاتی -تکنیکی اعم از طراحی و ساخت سلاحهای غیر متعارف خصوصا فعالیتهای موشکی .
3- توقف حمایت از فعالیتهای تروریستی
4- از آنجاییکه ما بسیار نگران مردم بزرگ ایران هستیم تاکید زیادی بر رعایت حقوق بشر توسط دولت ایران داریم و در این راه و برای ادغام کامل ایران در جامعه جهانی لازمست تمهیداتی از سوی دولت ایران اتخاذ شود که نقض سیستماتیک حقوق بشر از سطح قانون تا اجرا برطرف شود .
البته با توجه به آنکه ما بعنوان ملتی که سالها تجربه دموکراسی و رعایت حقوق بشر را داریم بخوبی از این موضوع آگاهیم که رعایت حقوق بشر وخصوصا تغییر قوانین کاری زمان بر است و لذا خواستار تغییر ناگهانی نیستیم اما جامعه جهانی رفتار دولت ایران را در این مسیر زیر نظر دارد و روابط خود را با توجه به این مورد علاوه بر موارد 3 گانه دیگر تنظیم خواهد کرد .
3 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-07-2011, 11:28 PM   #18
mory291

mory291's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط حسینی نمایش پست ها
...البته امید به صلح با آمریکا و اسرائیل اصلاً واقع‌بینانه نیست، چون تجاوزگر اگر صلح کند وجودش زیر سؤال می‌رود؛
در مورد اسرائیل کاملا با شما موافقم. (صرفا در مورد صلح با ایران)
اما در مورد امریکا ، مگر حالت صلح بین این کشور و با سایر کشور های مستقل _ ترکیه ، مالزی ، برزیل ، ... _ وجود آمریکا یا آن کشور دوم را زیر سوال برده؟ مشکل کجاست؟
قدیمی 01-07-2011, 11:30 PM   #19
Warrior

Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100

نقل قول:
اما روش سیاسی جنگ جنگ کردن نیست بلکه معرفی زورگو و مصرف کننده معیار های دوگانه با سند و مدرک است. این کار مشکل است و توان فکری می برد
یک سوال دارم شهاب جان
آیا اگر شما بجای آقای پوتین بودید به گرجستان حمله می کردید؟ یا خیر؟
نقل قول:
منتها تاثیرات آن در طول زمان هویدا می شود. چون شما چیزی از آن نمی شنوید معنایش این نیست که اثر تخریبی خود را بر نفوذ آمریکا نگذاشته. کتاب قدرت نرم Nye را اگر علاقه مندید بخوانید.
اینکه شما می گویید نوشدارو بعد از مرگ سهراب نیست؟اینها امروز به چکار صدام می آید؟
قدیمی 01-07-2011, 11:40 PM   #20
mory291

mory291's Avatar

نقل قول:
....شما یا هرکس دیگر که میخواهد بعنوان نماینده تام الاختیار ایران و من بعنوان نماینده تام الاختیار آمریکا وارد مذاکره میشویم تا ببینم چه امتیاز دندان گیری پیشنهاد میدهید و چه امتیاز قابل توجهی میدهد! من از همین الان به سبک وسیاق آمریکا شروع میکنم !....
باعرض پوزش بنده معذورم!
چون نه من _ که منتقد رفتار سیاسی دولت ایران هستم _ و نه شما _ که شدیدا منکر وجود هر گونه رفتار مسالمت جویانه در دولت امریکا هستید _ نمی توانیم بدون پیش فرض و بر اساس واقعیات درونی جوامع فوق _ بخصوص موارد اقتصادی و اجتماعی _ چنین تصمیماتی بگیریم یا مذاکراتی انجام دهیم! لذا تصور می کنم این موضوع صرفا یک شوی یک بعدی سیاسی خواهد بود ، نه یک تحلیل یا مذاکره بر اساس معیاری واقعی.
ضمنا من نظرم را اظهار کردم و هیچ اصراری هم بر غالب کردن این نظر بر نظر دیگران ندارم.
ممنون
قدیمی 01-07-2011, 11:41 PM   #21
شهاب

جمید جان من اطلاعاتم در مورد اوستیا کلی است و نمی توانم نظر هوشمندانه بدهم. غرض از عبارت مذکور این نبود که کشور بنیه دفاعی اش را تقویت نکند بلکه این بود که مبارزه در صحنه جهانی پارامتر های دیگری را نیز در بر می گیرد که در سال 2011 که صحبت می کنیم "قدرت نرم" اساس آن است. شما برای مبارزه، باید هدف قرار دادن پایه های قدرت نرم طرفتان را "نیز" در برنامه کار داشته باشید. قدرت نرم چیست و چگونه کار می کند؟ این اساس مطالعات روابط بین الملل امروز است. برای اطلاعات اولیه کار جوزف نای را بخوانید.
8 کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-07-2011, 11:54 PM   #22
صادق

نقل قول:
باعرض پوزش بنده معذورم!
چون نه من _ که منتقد رفتار سیاسی دولت ایران هستم _ و نه شما _ که شدیدا منکر وجود هر گونه رفتار مسالمت جویانه در دولت امریکا هستید _ نمی توانیم بدون پیش فرض و بر اساس واقعیات درونی جوامع فوق _ بخصوص موارد اقتصادی و اجتماعی _ چنین تصمیماتی بگیریم یا مذاکراتی انجام دهیم! لذا تصور می کنم این موضوع صرفا یک شوی یک بعدی سیاسی خواهد بود ، نه یک تحلیل یا مذاکره بر اساس معیاری واقعی.
ضمنا من نظرم را اظهار کردم و هیچ اصراری هم بر غالب کردن این نظر بر نظر دیگران ندارم.
ممنون
هرطور راحتید بهرحال پیشنهاد من پابرجاست و هرکس خواست میتواند پاسخ دهد !
فقط یک نکته و آن اینکه واقعا شما رفتار مسالمت جویی هم در آمریکا و در برابر ایران برای موضوع هسته ای سراغ دارید !
بد نیست چند نکته را یادآوری کنم !
اول - از ابتدا مقامات ارشد آمریکایی حق ایران را برای داشتن حتی راکتور اتمی هم انکار میکردند
دوم - در دوران بوش 2 بار ایران و اتحادیه اروپا به توافق رسیدند ! اول هنگامی که ایران تنها 25 سانتریفوز در اختیار داشت و قبول کرد که غنی سازی را گسترش ندهد اما این توافق با مخالفت بوش مواجه شد ! میدانید چرا ؟ ! چون بوش موافقت ایران را به ضعف ایران تعبیر کرد و خواهان امتیازات بزرگتری بود و بار دوم همین توافق وقتی صورت گرفت که ایران 75 سانتریفوژ داشت و بازهم بوش با همین فکر مخالفت کرد
سوم - طرح تبادل سوخت استانبول که با میانجیگری ترکیه -برزیل به توافق رسید توسط شخص اوباما نادیده گرفته شد در حالیکه فقط چند روز قبل آقای اوباما شخصا به داسیلوا نامه ای برای تشویق ایران به تبادل سوخت نوشته بود ! این نامه توسط دفتر ریاست جمهوری وقت برزیل منتشر شد ! و دو شب قبل از ملاقات نمایندگان ایران با ترکیه برزیل خانم کلینتون رسما گفت موافقت ایران با تبادل سوخت کاری درست است اما ایران نخواهد پذیرفت اما آنکه آشکارا به وعده های خود پشت پا زد آمریکا بود
البته نکات منفی زیاد است اما اگر شما یا هرکس دیگر واقعا نکات مثبتی در رفتار آمریکا در باره موضوع هسته ای دیده خوشحال میشوم که بشنوم ! باز هم یاد آوری کنم براساس اسناد ویکیلیکس پیام نوروزی اوباما هم چیزی بیش از یک ژست صلح طلبانه نبود ! همان ژستی که سران اسراییل سالهاست که آن را نمایش میدهند و صدام هم در برابر ایران زیاد به آن ژست متوسل شد !
5 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-07-2011, 11:55 PM   #23
Warrior

نقل قول:
حمید جان من اطلاعاتم در مورد اوستیا کلی است و نمی توانم نظر هوشمندانه بدهم
نیازی نیست که شما در مورد اوستیا اطلاعات داشته باشید شما می گوید:

نقل قول:
اما روش سیاسی جنگ جنگ کردن نیست بلکه معرفی زورگو و مصرف کننده معیار های دوگانه با سند و مدرک است. این کار مشکل است و توان فکری می برد
شما گزاره ای را مطرح می کنید که برداشت من این است که شما مخالف هرگونه اقدام قاطعانه هستید.این گزاره شما ظاهرا مطلق است و هیچگونه تبصره ای
ندارد.سوال من از شما این است که در دنیای واقعی کدام قدرت را سراغ دارید
که در مقابل اقدام جنگی طرف مقابلش اقدام قاطعانه از خودش نشان نداده باشد.
و مثلا شروع به جمع کردن سند و مدرک کرده باشد.
نقل قول:
بلکه این بود که مبارزه در صحنه جهانی پارامتر های دیگری را نیز در بر می گیرد که در سال 2011 که صحبت می کنیم "قدرت نرم" اساس آن است. شما برای مبارزه، باید هدف قرار دادن پایه های قدرت نرم طرفتان را "نیز" در برنامه کار داشته باشید. قدرت نرم چیست و چگونه کار می کند؟ این اساس مطالعات روابط بین الملل امروز است. برای اطلاعات اولیه کار جوزف نای را بخوانید.
موافقم اما فکر نمی کنم این نفی کننده اقدام قاطعانه باشد.
قدیمی 01-08-2011, 07:49 AM   #24
Yar

تشکرها: 4,802
در 294 پست 2,430 بار تشکر شده
Points: 6,605, Level: 53 Points: 6,605, Level: 53 Points: 6,605, Level: 53

با‌‌ سلام به همه؛
با اجازه ایران شهر من ازسمت تصمیم گیرمطلق پرونده اتمی انصراف داده و تنها عقیده خودم را ابراز می‌کنم. پرونده اتمی از نظر من اهمیتی به اندازه جنگ ایران و عراق دارد و تک تک ایرانیان باید بدانند برای چه چیزی و به چه مقدار و تا چه حدی آماده فداکاری هستند. این ابهام، در تصمیم گیران و مردم عادی، ما را به وضعیت زمان پایان جنگ با عراق کشاند و این شرایط برای پرونده اتمی نباید بوجود آید.
ازنظر‌من‌‌‌‌ دستیابی به توانائی تولید سلاح هسته‌ای (و نه خود سلاح در حال حاضر) برای امنیت ملی ایران بسیار مهم است و دلایل آنهم در وهله اول ربطی به مشکل با آمریکا یا اسرائیل ندارد.
این تصمیم گیری مطلق صدام حسین و بدون آگاهی دادن در مورد اهمیت پروژه‌های ملی و ایجاد زمینه‌های وحدت ملی بود که عراق را به اینجا رساند. ملتی که بداند به دنبال چیست و چه قیمتی برای آن می‌پردازد یا با یک کاسه برنج و موشی پخته در روز می‌جنگد ویا سربه‌‌راه بودن را انتخاب می‌کند.
برای اینکه اهمیت وحدت حداکثرمحور و وحدت حداقل محور را بفهمیم کافی است به مقاله‌ها، تحلیل‌ها و اظهارنظرهای قبل و بعد ازآخرین انتخابات ریاست جمهوری ایران توجه‌کرده و میزان انعطاف قدرت‌های موثرتصمیم سازآمریکا درقبول حق ملی چرخه سوخت هسته‌ای ایران را بسنجید.
بسیار مهم است که حق این تکنولوژی سرنوشت‌ساز را بواسطه فشار شورای امنیت از دست ندهیم حتی اگر به قیمت مذاکره برسرنحوه تغییرتعامل ما با آمریکا و منافع آن در خاور‌میانه باشد. به یاد داشته باشید که منافع آمریکا براساس یک ناموازنه بین اسرائیل، اعراب وایران (درحوزه اولیه و بلافصل نسبت به ایران) عمل میکند. برای سبک کردن کفه اعراب واسرائیل؛ ایران میتواند با مذاکره ومعامله در مورد منافع آمریکا در منطقه کفه واهمیت خود را سنگین‌تر کرده ودر عین حال رابطه تخاصم محور خود با آمریکا را به رابطه رقابت محوربا او تبدیل کند. با توجه به مشکلات کنونی آمریکا، یک رابطه رقابت محور در راستای منافع ملی ایران و زمان آنهم آلان و در زمان ضعف آمریکا است. صورت‌بندی توافق می تواند یک برد دوطرفه را نشان دهد ولی ایران با حفظ چرخه سوخت پیروز اصلی(ولی خاموش) نهایی خواهد‌بود. مردم فهیم ایران هم این تغییر رابطه با آمریکا را نه تنها نشانه تسلیم بلکه نشانه درایت و زمان شناسی کل سیستم سیاسی نظام اسلامی خواهند دید؛ افتخاری که تمام گروه‌های سیاسی درآن شریک خواهند بود.
دولینک پائین پنجره‌ای از فرصت‌ها و تهدید‌های فراروی ایران را نشان می‌دهد:

http://the-diplomat.com/2011/01/06/u...und-on-iran/3/

http://www.carnegieendowment.org/pub...=view&id=42225
Yar آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
9 کاربر از Yar بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-08-2011, 10:26 AM   #25
mory291

mory291's Avatar

نقل قول:
واقعا شما رفتار مسالمت جویی هم در آمریکا و در برابر ایران برای موضوع هسته ای سراغ دارید
من در مورد مسالمت جو بودن رفتار آمریکائی ها واقعا نظری ندارم . اما معتقدم که بر خلاف ما در مورد منافعشان بسیار پراگماتیک و با حساب و کتاب فکر و رفتار می کنند. در هیچ بخشی از رفتار سیاسی دولت آمریکا واکنش احساسی سراغ ندارم. (البته گروه فرارسی با روح ایرانی خود یک استثناست!)
پس تصور می کنم که برای سیستم تصمیم گیری در حکومت آمریکا _ که بهیچ وجه قائم به فرد نیست _ جنگ یک وسیله است ، نه هدف! لذا آنجا که بتوانند با هزینه کمتر به هدف برسند، دست به سلاح نخواهند برد. و بر همین اساس همیشه آماده معامله هستند.
نقل قول:
اول - از ابتدا مقامات ارشد آمریکایی حق ایران را برای داشتن حتی راکتور اتمی هم انکار میکردند
دوم - در دوران بوش 2 بار ایران و اتحادیه اروپا به توافق رسیدند ! اول هنگامی که ایران تنها 25 سانتریفوز در اختیار داشت و قبول کرد که غنی سازی را گسترش ندهد اما این توافق با مخالفت بوش مواجه شد ! میدانید چرا ؟ ! چون بوش موافقت ایران را به ضعف ایران تعبیر کرد و خواهان امتیازات بزرگتری بود و بار دوم همین توافق وقتی صورت گرفت که ایران 75 سانتریفوژ داشت و بازهم بوش با همین فکر مخالفت کرد
!
آقا صادق ، سوء تعبیر شده!
من منکر زیاده طلبی و سود جوئی آمریکائی ها نیستم. منکر ضرورت ایستادگی و پافشاری بر حقوق حقه خود هم نیستم. آنچه که مورد انتقاد من است رفتار ماجراجویانه و احساسی و خارج از واقع بینی و کوبیدن بی مهابا و بی منطق بر طبل جنگ است . چون گفتم که میدان جنگ فیزیکی نقطه قوت ما در مقابل حریف نیست . ما باید میدان های دیگری را باز کنیم که می توانیم امتیاز بگیریم. من به وضوح گفتم:
نقل قول:
من موافقم که ما می توانیم آسیب هائی به نیروهای آمریکائی در منطقه و حتی اسرائیل و این نیمچه کشور های طرفدار امریکا در منطقه بزنیم. اما به چه قیمتی؟ حد آسیب های خودمان چه خواهد بود؟ من روزگار بعد از جنگ را می بینم که حاصلش چه خواهد بود؟ آخرش چی؟
آیا این رفتار به ما انرژی هسته ای خواهد داد؟ آیا منافع ما و نسل های بعدمان اینجوری تضمین خواهد شد؟
بله! البته آنگاه که چاره ای نباشد ، مجبوریم بجنگیم و هزینه اش را هم بدهیم ! اما هنوز به آن نقطه نرسیده ایم. پس پیشاپیش به استقبالش هم نرویم! الان حریف خسته و درمانده از دیگر جنگ ها و آماده مذاکره است. (شانس بزرگ جمهوری اسلامی که اگر درایتی باشد باید نهایت بهره را از ان ببرد.)
پس الان وقت مذاکره بدون واسطه و رودرواسی است. آنچه در میدان جنگ به دست نیاید ، اینجا امکان حصول دارد! اگر نشد، آنوقت باز هم وقت برای جنگیدن هست! مطمئن باشید.
نقل قول:
سوم - طرح تبادل سوخت استانبول که با میانجیگری ترکیه -برزیل به توافق رسید توسط شخص اوباما نادیده گرفته شد در حالیکه فقط چند روز قبل آقای اوباما شخصا به داسیلوا نامه ای برای تشویق ایران به تبادل سوخت نوشته بود ! این نامه توسط دفتر ریاست جمهوری وقت برزیل منتشر شد ! و دو شب قبل از ملاقات نمایندگان ایران با ترکیه برزیل خانم کلینتون رسما گفت موافقت ایران با تبادل سوخت کاری درست است اما ایران نخواهد پذیرفت اما آنکه آشکارا به وعده های خود پشت پا زد آمریکا بود
!
دقیقا نکته همینجاست!
ما هر چه خورده ایم از همین واسطه ها و دلال ها خورده ایم. همین است که می گوئیم: فقط مذاکره مستقیم! نه 1+5 و نه ترکیه و برزیل و نه هیچ میانجی دیگری نمی تواند بدون در نظر گرفتن منافع خود و قاطی کردن مصالح خودش پادر میانی کند. اما از سر گیری روابط اولیه و مذاکره مستقیم ضمن شکستن یخ جنگ سرد ، باعث کم شدن روی همسایگان مهمل باف و سوء استفاده گر شمال و جنوب و اروپا و چین خواهد شد و در سوء استفاده های تحمیلی را بر روی انان خواهد بست.
ضمن اینکه طرح انتقادات رودردرو با امریکا و گرفتن کوچکترین امتیازی در این باره _ حتی در حد خریدن چند قطعه فنی و راه اندازی چند طرح زیر بنائی که نشان از شکستن رسمی تحریم باشد_ کارائی بیش از صد ها موشک بر پیکر نحیف همسایگان جنوبی و و حتی اسرائیل خواهد داشت. اینجا دیپلماسی با هزینه ای بسیار کمتر از جنگ، عوایدی 100 ها برابر تقدیم ما خواهد کرد. (کسینجر هم چین مائوئیست را با دیپلماسی فتح کرد، نه با زور موشک های جنگی..)
به امتحانش می ارزد صادق جان!
باز هم تکرار می کنم ، که اگر جواب نداد، هیچوقت برای جنگیدن دیر نیست.
نقل قول:
اگر شما یا هرکس دیگر واقعا نکات مثبتی در رفتار آمریکا در باره موضوع هسته ای دیده خوشحال میشوم که بشنوم ! باز هم یاد آوری کنم براساس اسناد ویکیلیکس پیام نوروزی اوباما هم چیزی بیش از یک ژست صلح طلبانه نبود !
مهمترین نکته مثبتی که وجود دارد، همین که به دفعات برای مذاکره مستقیم با ما اعلام آمادگی کرده اند و حتی از هر موقعیتی برای تبادل پیام با سران نظام استفاده کرده اند. البته کاملا موافقم که آمریکائی ها این کار را نه به خاطر نیت خیر ، بلکه به دلیل احساس ضرورت و شرایط تحمیل شده بین المللی حاصل از جنگ عراق و افعانستان و مشکلات عمیق اقتصادی و واقعیت های ژئوپلتیکی و لجستیکی برخورد با ایران انجام می دهند.
به هر حال این بدین معنی است که در مذاکره باز است و آماده معامله هستند. حال این ما هستیم که چگونه از فرصت موجود استفاده بجا و منطقی بکنیم که با کمترین هزینه، بیشترین منفعت را ببریم.
پاسخ

برجسب ها
مذاکرات هسته ای, انرژی هسته ای, بمب اتم, بحث داغ, سیاست خارجی

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع