آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار اجتماعی > مقالات کاربران

پاسخ
    نمایش ها: 1709 - پاسخ ها: 3  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-11-2016, 01:08 AM   #1
فرزاد

فرزاد's Avatar

تشکرها: 30,888
در 4,915 پست 27,177 بار تشکر شده
Points: 56,630, Level: 100 Points: 56,630, Level: 100 Points: 56,630, Level: 100
Activity: 33%
Activity: 33% Activity: 33% Activity: 33%
پیش فرض بازارهای ما به چه روزی افتاده اند!

با سلام به دوستان و همفورومی های عزیز
مطلبی برای درج در شبکه های اجتماعی نوشتم که عینا به استحضار عزیزان میرسانم.
با این توضیح که خبری از اوضاع مشابه در تهران و شهرستانها ندارم و این اتفاق برایم در جزیره کیش افتاده و صلاح دانستم که اطلاع رسانی کنم:

یه ماجرای واقعی که چند روز پیش (اوائل خرداد 95)برای خودم اتفاق افتاد براتون تعریف میکنم که اگرچه قدری طولانیه ولی ارزش خوندن داره و میتونه هم تجربه ای باشه برای خودتون و هم اگر صلاح دونستید منتشر کنید برای آگاهی رسانی به سایر هموطنهامون.

برای خریدن گوشی همراه به بازار پردیس1 کیش رفتم و یک سامسونگ گالکسیA5 خریدم وفروشنده جلوی خودم با کاتر لیبلها رو بُرید و آکبندشو باز کرد و با فاکتور و گارانتی تحویلم داد.

به محض تماس با دیگران, همه شون گلایه میکردند که صدا گُنگ و نامفهوم شنیده میشه!
فردا رفتم سراغ فروشنده و بدون هیچ اعتراضی یک جعبه دیگه باز کرد وسیم کارتها رو توی گوشی جدید گذاشت و گوشی و جعبه قبلی رو گرفت و فاکتور دیگه ای با شماره سریال گوشی جدید نوشت و به من داد.
ایندفعه آنتن دهی ضعیف بود و دیگران میگفتند که عموما شماره های من در دسترس نیستند.
فرداش برگشتم و دوباره قرار بود همون ماجرا تکرار بشه ولی با این تفاوت که تقاضا کردم قبل از باز کردن لیبلها "آکبند جعبه" رو شخصا بررسی کنم.
فروشنده با اعتماد به نفس گفت که اونطور گوشی که شما میخوای ندارم و با همکارش تماس گرفت و گفت فلان گوشی با اکبند اصلی برام بفرست.
گوشی که آورده شد گرفتم و نگاه کردم که لیبلهایی روی لیبلهای دیگه ای چسبونده شده بودند و نوشته های لیبل زیری رو میشد از روی اونها خوند.همینکه خواستم بهش بگم, گفت" متوجه شدم الان حلّش میکنم"
زنگ زد به همکارش و گفت مگه نگفتم آکبند اصل بفرست! که گویا طرف گفت که موجود نیست.
چند جای دیگه زنگ زد و نتیجه همون بود و با عذرخواهی پول گوشی,طلق و جلد رو به من برگردوند.
شخصا تمام غرفه های موبایل فروشی بازارهای پردیس1 و 2 رو گشتم ولی به محض اینکه میگفتم با آکبند کارخانه میخوام میگفتند نداریم. جالب اینکه در مجتمع تجاری کیش اولین فروشگاه گفت نداریم ولی دومی با قیافه ای حق به جانب گفت اکثر موبایل فروشها گوشی های " رفرش شده" و مرجوعی به دُبی رو میخرن و بجای گوشی آک به مردم میفروشند وبعد یه جعبه که ادعا داشت اصل هست رو جلوم گذاشت.
خیلی ساده برچسبش پلاستیکی روبا دقت کَندَم و لیبل کاغذی و پاره شده که زیرش بود بهش نشون دادم.عین بُز تو چشام زُل زد و بدون اینکه کلامی رد و بدل بشه اونجا رو ترک کردم.
خلاصه با واسطه و آشنا بازی در یکی از فروشگاههای بازار مروارید اونی رو که میخواستم با قیمتی حدود 80 هزار تومن بالاتر خریدم.
طی جلسه ای که به تقاضای من تشکیل شد, کُل ماجرا رو برای مدیر بازرگانی سازمان منطقه آزاد شرح دادم و در حالی که ظاهرا شگفت زده شده بود قول داد که موضوع رو بطور ویژه پیگیری کنه.
موضوع اینه که من کیشوند بودم و فرصت داشتم که پیگیری کنم ولی مسافرهای بیخبری که این کلاه سرشون میره چی؟
حداکثر اینکه به نمایندگی های شهرشون مراجعه کنن واز اون به بعد با "گوشی تعمیری" کنار بیان .
مخلص کلام اینکه بعضی موبایل فروشها به 20,10 درصد سود قانع نیستند و میخوان 80,70 درصد سود ببرند البته بعضی هاشون ادعا میکنن گمرک جعبه تمام گوشی ها رو باز و بازرسی میکنه که گوشی گرونقیمت تر رو در جعبه ارزانتر ها وارد نکنند که این ادعا کاملا دروغه و حقیقت اینه که اونها گوشی های مرجوعی رو که فقط باید از اجزاء اونها برای تعمیرات استفاده بشه(اوراق بشن)بجای گوشی نو میفروشند.

به هر صورت موقع خرید گوشی به لیبلها دقت کنید و به یاد داشته باشید که لیبلهای کاغذی و اصلی قابل بازسازی نیستند و حداکثر میتونن اون رو از روی جعبه بتراشند که جای اون کاملا مشخصه ولی عموما با یک لیبل دیگه اونها رو میپوشونن.
امیدوارم در خلاء نظارت مسئولین, خداوند همه ما را به راه راست هدایت فرماید.
فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
12 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-18-2016, 03:21 PM   #2
رستم

رستم's Avatar

تشکرها: 2,402
در 1,045 پست 3,553 بار تشکر شده
Points: 7,221, Level: 56 Points: 7,221, Level: 56 Points: 7,221, Level: 56
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : بازارهای ما به چه روزی افتاده اند!

فرزاد عزیز
در چند سال اخیر به این نتیجه رسیده ام که اخلاق در ایران پس از یارانه ها و تحولات ساعتی قیمت سهام و دلار در دولتین احمدی نژاد عمیقا تغییر کرده است, و عمده دلیل رکود در بازار را همین اخلاق جدید مردم ایران می دانم و فکر می کنم تا دهه ها قابل تغییر نخواهد بود و هر تلاشی هم دولت بکند تاثیر مورد نظر را نخواهد داشت.
فروشندگان همانگونه که نوشته اید به سود منطقی قانع نیستند و خریداران هم تا سرحد ممکن دنبال جنس ارزان ترند و کیفیت را از مطالبات خود حذف کرده اند.
حتی در مورد مواد غذایی همانند گوجه و میوه های بی کیفیت که بحث سلامتی مطرح است مشتریان بیشتری حول آنها هستند.
فروشندگان صادق و درستکار به سرعت ورشکسته شده و تعطیل می کنند.
افرادی را میشناسم که پولهای کلانی را به خانه انتقال داده اند مبادا یارانه آنها قطع شود , همین افراد فرزندان خود را جهت مشغول شدن یارای نمی کنند و برخی از انها پسرانشان کارتن خوابند (درتهران) و هیچ دغدغه ای هم برای آنها ندارند.
شاید اختلاسهای کلان مدیران هم در رشد این نوع اخلاق گدایی تاثیر داشته است.
رستم آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از رستم بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-22-2016, 11:51 AM   #3
امیربهزاد

تشکرها: 855
در 123 پست 584 بار تشکر شده
Points: 8,303, Level: 61 Points: 8,303, Level: 61 Points: 8,303, Level: 61

در تکمیل صحبت‌های رستم:

مقدمه کتاب چرخه‌های افول اخلاق و اقتصاد
http://donya-e-eqtesad.com/news/654488
قدیمی 06-27-2016, 01:40 PM   #4
regnow

تشکرها: 256
در 154 پست 280 بار تشکر شده
Points: 3,046, Level: 33 Points: 3,046, Level: 33 Points: 3,046, Level: 33

در "مشکل مملکت ما"بصورت پراکنده به زعم خود به مشکلات گوناگون ایران پرداختم نقطه پایانی برای این دست تقلبها قابل پیش بینی نیست بطور متوسط اجاره مغازه در کیش حدود 10 میلیون به بالاست در حالیکه مملکت در رکود و هزینه زندگی در کیش هم خیلی بالاست برای تامین هزینه و حاشیه سود ناچار به تقلب هستند برشما عزیزان پنهان نیست که مناطق آزاد بیشتر بنابود دروازه صادرات محصولات ایرانی باشه ولی مجموعه ای از نگرشهای غلط ما را به نقطه کنونی رسونده
در لحظه کنونی مدعیم اگر سرتاسر خاک ایران به ضخامت 10 سانتیمتر از طلای 24عیار باشه و هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1500 دلار هم باشه پس از مدت محدودی بازهم وضع اقتصادی خراب و دامنه تقلبها خیلی گسترده خواهد بود نیاز به سمبلها و الگوهای کاملا معمولی و زمینی و 50 سال تلاش شبانه روزی داریم تا شاید جبران مافات بشود
ارسال شده توسط تلفن همراه
regnow آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از regnow بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 02:54 PM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.