آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار نوشته های شهیر > یادداشت های کوتاه شهیر

پاسخ
    نمایش ها: 18539 - پاسخ ها: 53  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-03-2009, 05:34 PM   #1
شهاب

تشکرها: 7,017
در 3,471 پست 18,838 بار تشکر شده
Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100
Activity: 2%
Activity: 2% Activity: 2% Activity: 2%
پیش فرض انسان مجبور است یا مختار...سئوال یک دوست و پاسخ شهیر (لطفا نظر دهید)

در اينجا يک سئوال به نظر من خيلی مهمه که ايا شخص رو ما می تونيم به طور کامل مسئول رفتارش بدونيم؟ اگر فردا روز قيامت باشه , افراد داخل ايران با افراد کشور سوئيس به يک مقدار مورد قضاوت قرار می گيرند؟ و ايا اصولا نقش وجدان Conscience در اين زمينه چی هست؟ در ضمن من با اين نظر کاملا موافقم, تاثير محيط فوق العاده بالاست

آنچه که در فلسفه دینی در مورد قضاوت در امر "خوب" و "بد" افراد گفته می شه خلاصه اش اینه، هر کسی در ظرف وسع و استعداد و توانائی و امکاناتی که داره (که مجموعا محدودیت هائی را برای او ایجاد می کند) می تواند دست به انتخاب "خیر" و "شر" بزند. بعبارت دیگر افراد داخل ایران با مجموعه "وسعی" که دارند (چه به لحاظ محیطی و چه به لحاظ شخصی) و توانی که برای انتخاب "خیر" و "شر" دارند قضاوت می شوند و آن کسی که در سوئیس است با امکاناتی که باز به لحاظ شخصی و محیطی برای وی فراهم آمده قضاوت می شود. در اسلام هم استدلال به همین شکل است و به آیه ای از قرآن استناد می شود با این مضمون که "لایکلف الله نفسا الا وسعها" به این معنی که "خدا به نفسی تکلیف نمی کند مگر به اندازه وسع آن". البته بخصوص در اسلام موضوع شدیدا وارد جزئیات می شود و بحثهای کلامی و فقهی بین معتزله و اشاعره و حتی در داخل خود دو گروه در می گیرد. خدا عاقبت ما را به خیر کند که وارد حیطه ای شدیم که تخصص لازم را نداریم چون می دانی که نباید هر کس خود را مجاز بداند در این زمینه اظهار نظر کند. از قضا مطالعاتی که انجام می شود نیز روز به روز این نظریه را تائید می کند که در کنار محدودیتهائی که "ژن" و "محیط" برای تو بوجود می آورند تو قادری در آن چارچوب دست به انتخاب بزنی. شریعتی در نوشته چهار زندان خود عنوان می کند که انسان گرفتار چهار زندان است، جغرافیا و طبیعتی که در آن قرار دارد، تاریخی که در آن زندگی می کند، نظام اجتماعی و بالاخره "خویشتن" که شامل توانائی های فردی است چه منفی و چه مثبت. من بر سر این نیستم که صحت گفته دکتر شریعتی را بررسی کنم اما صحبت او اینست که انسان همچون پرنده ایست که در قفسی زندانی است (چهار زندان) اما این اختیار را دارد که در این قفس به هر سو که می خواهد پرواز کند. الکسیس دتکویل (Alexis de Tocqueville) پدر دموکراسی آمریکا در سال 1835 می نویسد: "مشیت الهی انسان را کاملا مختار و یا کاملا مجبور نیافریده است. خداوند در حقیقت در پیرامون هر انسان دایره ای رسم کرده که انسان قادر به گریز از آن دایره نیست اما در درون آن دایره بزرگ و وسیع آزاد است که با قدرت دست به انتخاب زند." شهیر
شهاب آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
11 کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-03-2009, 07:59 PM   #2
فابیان

فابیان's Avatar

تشکرها: 29,331
در 3,403 پست 14,832 بار تشکر شده
Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : انسان مجبور است یا مختار...سئوال یک دوست و پاسخ شهیر (لطفا نظر دهید)

قال الصادق (ع) : لا جبر و لا اختیار . بل امر بین الامرین .
فابیان آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از فابیان بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-03-2009, 09:27 PM   #3
kavan

kavan's Avatar

تشکرها: 201
در 179 پست 426 بار تشکر شده
Points: 9,073, Level: 64 Points: 9,073, Level: 64 Points: 9,073, Level: 64
پیش فرض پاسخ : انسان مجبور است یا مختار...سئوال یک دوست و پاسخ شهیر (لطفا نظر دهید)

دوستان عزيز راستي اگه انسان مختار باشه وضعيت دنيا بهتر ميشه يا اينكه جبرا در پي اهداف از پيش تعيين شده باشد؟(منظور از وضعيت دنيا در محدوده يك برداشت آزاد از جنبه هاي مختلف است)
....
kavan آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از kavan بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 01-03-2009, 09:54 PM   #4
مهدی 313

تشکرها: 262
در 318 پست 488 بار تشکر شده
Points: 6,198, Level: 51 Points: 6,198, Level: 51 Points: 6,198, Level: 51

این بحث خیلی ارزشمند است وسزاوار پاسخ گویی . اما انچه که در تشیع وجود دارد ان است که یک بینابینی بین جبر واختیار برای انسان درنظر گرفته شده است . اما من یک دیدگاهی شخصی هم دارم والبته حقیقتش نمی دانم چقدر درست است . شما هم به این موضوع فکر کنید .جالب است .من برداشتم این بود که خدا به علمی که نسبت به هر بشری دارد او را در مکانی به دنیا می اورد که همانقدر شایستگی میزان ازادی در خیر وشر برایش وجود دارد .اگر از این منظر بنگریم می بینیم که خدا مثلا مرا شیعه قرار داده واین امکان از یک مثلا ساکن سومالی گرفته شده است که به اسانی شیعه شود . خوب این در اصل برای من یک موهبت است . اما شاید خدا به علم ازلیش لیاقت مرا اینچنین می پنداشت که اینجا دنیا بیایم .و ان فرد سومالیایی انجا .(او در انجا احتمال کمتری برای استفاده از این موهبت دارد ) البته این هنوز برای خودم هم قطعی نشده .اما گاهی فکرم را به این سمت می کشاند
مهدی 313 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از مهدی 313 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-03-2009, 10:43 PM   #5
ilia786

تشکرها: 1,967
در 1,357 پست 5,420 بار تشکر شده
Points: 21,144, Level: 91 Points: 21,144, Level: 91 Points: 21,144, Level: 91
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

جالب بود.
مهدي جان يعني ميگويي شما كه در اينجا و شيعه به دنيا آمدي لياقت بيشتري از آن سوماليايي داشتي؟
همين اول كاري عدالت خداوند را زير سوال بردي كه؟

ولي در مورد بخش اول نظرت به اين جمله شهير دقت كن
" هر کسی در ظرف وسع و استعداد و توانائی و امکاناتی که داره (که مجموعا محدودیت هائی را برای او ایجاد می کند) می تواند دست به انتخاب "خیر" و "شر" بزند."
ilia786 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از ilia786 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-04-2009, 12:34 AM   #6
akbar

akbar's Avatar

تشکرها: 395
در 334 پست 746 بار تشکر شده
Points: 10,665, Level: 68 Points: 10,665, Level: 68 Points: 10,665, Level: 68

من فکر مینکنم انسان موجودی است مختار در دایره جبر.وسعت بخشیدن به این دایره بستگی تام دارد به استعداد امکانات و توانائی ها و از همه مهمتر تلاش خستگی ناپذیر . باید در نظر داشته باشیم هر انچه انسان در این دنیا افریده در دایره اختیار بوده.اکنون حتی اعماق زمانرا رصد میکند تا پیدایش عالم، باکمک علم برخاسته از احتیار. فقط بعضی مواقع ما انسانها برای پوشاندن ضعفهای خود به دامان قضا وقدر وتقدیر و...پناه می بریم.
akbar آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از akbar بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-04-2009, 07:58 AM   #7
keefer

تشکرها: 639
در 354 پست 1,140 بار تشکر شده
Points: 7,278, Level: 56 Points: 7,278, Level: 56 Points: 7,278, Level: 56
پیش فرض Re: انسان مجبور است یا مختار...سئوال یک دوست و پاسخ شهیر (لطفا نظر دهید)

ما محکوم به آزادی و در نتیجه مجبور در انتخاب. اون انتخاب را هم، طبق گفته استادان ارجمند، بسته به سواد فرد، جامعه، فرهنگ، تاریخ در اون تاثیر گذار میباشند. شهید شاهد شریعتی‌ هم، طبق گفته دوست ارجمندمان، در چهار زندانش به خوبی‌ تحلیل کرد
keefer آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از keefer بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-04-2009, 11:41 AM   #8
ilia786

جالبه كه حداقل در اين يك مورد همه يك نظر را دارند.

و نكته ي ديگري كه به ذهنم مي آيد اينه كه شايد "انسانهای مصور آینده" (به کسر واو) ((نقل از شهير)) قدرت اين را دارند كه از دايره ي جبر اطراف خود عبور كنند و خود و اطرافيانشان را به نقطه هاي جديدي از دايره ي جبر و اختيار برسانند.
قدیمی 01-04-2009, 08:46 PM   #9
kavan

kavan's Avatar

من شخصا با مفهوم جبر مخالفم چون اصولا انسان هر آنچه را انجام مي دهد از روي تفكر يا عدم تفكر است و تفكر در مورد موضوعي از يافته هاي و تجربيات پيشين فرد تاثير مي پذيرد و همانا تصميم فرد در مورد پديده ايي آن را جهت دهي مي كند و اگر واقعا جبري در كار باشد پس تفكر بر اساس يافته هاي پيشين معنايي ندارد و همين به معناي عدم اختيار است.
من معتقد به اختيار و جبر در كنار هم نيستم چون تعيين مرز آنها نيز نوعي سلب اختيار از انسان است.
آيا در صورت وجود داشتن جبر مي توان قوانين طبيعي و فيزيكي را نوعي جبر دانست؟
قدیمی 01-04-2009, 09:19 PM   #10
مهدی 313

نقل قول:
نوشته اصلی توسط ilia786 نمایش پست ها
جالب بود.
مهدي جان يعني ميگويي شما كه در اينجا و شيعه به دنيا آمدي لياقت بيشتري از آن سوماليايي داشتي؟
همين اول كاري عدالت خداوند را زير سوال بردي كه؟

ولي در مورد بخش اول نظرت به اين جمله شهير دقت كن
" هر کسی در ظرف وسع و استعداد و توانائی و امکاناتی که داره (که مجموعا محدودیت هائی را برای او ایجاد می کند) می تواند دست به انتخاب "خیر" و "شر" بزند."
من فکر می کنم خدا به علمی که پیش از خلقت ما داشت .ما را در ذریه خاصی قرار داد . در مکان خاصی به وجود اورد .و این را به علمی که از شایستگی های ما داشت در ما قرار داد .
ضمنا در نظر من مستضعف فکری به همان اندازه فهمش مورد سوال قرار می گیرد .
شخصی که در امازون به دنیا امده و از خیلی چیزها بی خبر است مسلما در حدی مورد سوال قرار نمی گیرد که شخصی در عربستان یا سوییس به دنیا امده .
قدیمی 01-04-2009, 11:17 PM   #11
saeed.sajedi

saeed.sajedi's Avatar

تشکرها: 102
در 100 پست 369 بار تشکر شده
Points: 10,575, Level: 68 Points: 10,575, Level: 68 Points: 10,575, Level: 68

با سلام خدمت دوستان
نظرات بسیار قشنگ بود اما من می خواهم سوالی را این جا مطرح کنم. آیا انسان قادر نیست تمام این حصارهای موجود را بشکند و چهار زندان را فرو بریزد؟آیا ((لا یکلف الانسان الا وسعها)) می تواند توجیه سکون جمود نیندیشیدن و انتخاب نادرست باشد؟ آن جایی که پیامبر اسلام می گوید دو گروه کمر مرا شکستند: عالمان بی عمل و جاهلان متعصب نمی دانست که گروه دوم جاهلند؟.حتی جاهل هم باید درست را انتخاب کند فکر کند تعصب نداشته باشد هر چند که جاهل است اصلا جاهل ماندنش خود محل اشکال است.من فکر می کنم انسان علاوه بر این که در آن دایره ای که دوستان بیان کردند، مختار است می تواند انتخاب کند که آیا برای شکستن این حصارها تلاش کند و چهار زندان را فرو بریزد یا این که راحتی را برگزیند و در دنیای سکون و جمود خویش بیاساید و تصور من بر این است که استدلال چهار زندان و محدودیت توانایی انسان تا جایی درست است که مانع سکون و جمود انسان نشود
saeed.sajedi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 01-04-2009, 11:53 PM   #12
ilia786

نقل قول:
نوشته اصلی توسط kavan نمایش پست ها
من شخصا با مفهوم جبر مخالفم چون اصولا انسان هر آنچه را انجام مي دهد از روي تفكر يا عدم تفكر است و تفكر در مورد موضوعي از يافته هاي و تجربيات پيشين فرد تاثير مي پذيرد و همانا تصميم فرد در مورد پديده ايي آن را جهت دهي مي كند و اگر واقعا جبري در كار باشد پس تفكر بر اساس يافته هاي پيشين معنايي ندارد و همين به معناي عدم اختيار است.
من معتقد به اختيار و جبر در كنار هم نيستم چون تعيين مرز آنها نيز نوعي سلب اختيار از انسان است.
جبر را ما هر روزه در اطرافمان ميبينيم و اگر كمي به آن دقت كنيم مفهوم آن را در ميابيم.به نظر من يكي از مصاديق جبر "قسمت" است.
تصادفي را در نظر بگير، در يك ثانيه رخ ميدهد.حال اگر ده سال قبل اين فرد يك ثانيه زودتر از خانه خارج شده بود شايد امروز يك ثانيه زودتر مانع را ميديد و ترمز ميكرد.

در مثالي ديگر اگر بخواهيم امكان تصادف دوستمان را در برگشت از دانشگاه با متغييرهاي رياضي محاسبه كنيم به عددي بسيار كوچك بر ميخوريم ولي اين اتفاق بارها افتاده . حال چگونه است كه احتمال كوچك تر از 0.00000001 روي ميدهد ...؟!
جبر است يا اختيار؟

در فيلم زيباي اثر پروانه اي (butterfly effect) اين موضوع به وضوح شرح داده ميشود و در مقاله ي " دردهاي ما و پروانه ي " شهير عزيز هم ميتواني مطالبي در اين باره بخواني .
اين نظر من بود در مثالي كوچك از جبر يا سرنوشت.خوشحال ميشوم نظر دوستان را هم بدانم.
این کاربر از ilia786 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 01-05-2009, 01:05 AM   #13
سمک عیار

سمک عیار's Avatar

تشکرها: 97
در 39 پست 96 بار تشکر شده
Points: 2,469, Level: 30 Points: 2,469, Level: 30 Points: 2,469, Level: 30

دوستان،واقعیت اینه که چیزی به نام اختیار وجود نداره جبری مطلق بر هستی حاکمه که راه گریزی از اون وجود ندارد.
این بحث جبر واختیار یکی از مهمترین مباحث طول تاریخ اسلام بوده و خیلی از بزرگان تاریخ اسلام که همه ما به آنها احترام می گذاریم همه به جبر بودن هستی اعتقاد داشته اند(مثل حافظ ومولانا و...)
راستش من از پیروان راستین خیام هستم و مثل خیام معتقدم که ما عروسکیم وخدا عروسک گردان .
((ما لعبت کانیم وفلک لعبته باز...))
خدا عجب عروسک بازیه!!!!!!!!
سمک عیار آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 01-05-2009, 02:37 AM   #14
akbar

akbar's Avatar

تشکرها: 395
در 334 پست 746 بار تشکر شده
Points: 10,665, Level: 68 Points: 10,665, Level: 68 Points: 10,665, Level: 68

در طول تاریخ از دایره جبر کاسته وبه دایره اختیار افزوده شده بسیاری چیزها که در گذشته جبر مطلق بوده اندامروز تاحدودی قابل دسترس هستند امروز میتوان ابرها را بارور کرد و باران را در اختیار گرفت.
سمک عیار عزیز در مورد مولانا مقاله جالبی دیدم که در زیر میاورم
جبر و اختیار از دیدگاه مولانا
یکی از پرماجراترین و رایج ترین بحث های که از آغاز تاریخ تا کنون در میان بشریت مطرح بوده است،مسعله ی جبر و اختیار است.با وجود این همه بحث های که در میان ادیان،مذاهب،مکاتب و گروه های گوناگون پیرامون مسعله ی جبر و اختیار می گزرد هنوز هم بازار این موضوع گرم است و در اینگونه مباحث همچنان باز می باشد. می گویند از میان اندیشمندان باستان شاید نخشتین کسی که به طور منظم و مفصل بدین بحث پرداخته است ارسطو باشد.همچنین این بحث به طور مفصل در میان مکاتب و جریان های مختلف اسلامی نیز مطرح بوده کتاب ها و رساله های فراوانی در این باب نویشته شده است.گروهی معتقدند نخستین کسی که مذهب جبر آورد جحم بن صفوان(سال قتلش 128 هجری)بود.ولی در دیگر منابع جبررا به ابوالحسن اشعری(سال های 260-330) نسبت می دهند.خاننده ی باریکبین می تواند این سوال را مطرح کند که اصلا بحث جبر و اختیار و موضوع اساسی آن چیست؟به طور بسیار ساده پیروان مکتب جبریه معتقدند انسان موجودیست،که هیج گونه اختیار ندارد.سرنویشت انسان از قبل تعیین شده است و آدمان در زندگی هر عمل،رفتار و افعالی که از خود نشان می دهند بر اساس همان برنامه یست،که خدا قبل از آفرینیش برایشان در نظر گرفته است.این اعمال شامل نیک و بد،خوب و زیشت،میزان رزق و روزی،خوشبختی و بدبختی،دارایی و ناداری،ضعف و ناتوانی و غیره می باشد.
این روباعی منصوب به خیام را می توان به عنوان شعار مکتب جبرگرایی مثال زد:
* * *
یا رب تو گلم سرشته ی من چه کنم؟
پشم و قصبم تو ریشته ی من چه کنم؟
هر نیک و بدی،که آید از من به وجود،
تو بر سر من نویشته ی من چه کنم؟
* * *
پیروان مکتب اختیار باشد برعکس اصحاب جبر معتقدند،که انسان موجودیست آزاد،مختار،مسعول،ساحب اختیار و پاسخگوی پیامد اعمال و افعال خویش.حالا فکر نکنید،که با این دو تعریف ساده مسعله تمام شده است برعکس ماجرای این دو گروه محض از همین جا آغاز می شود.چگونه؟طبق این دو تعریف نامبرده طرفداران اختیار اهل جبر را به سحیم دانیستن خدا در انجام اعمال و افعال زیشت متهم می کنند و جبر گراها نیز اهل اختیار را به جرم انکار قضا و قدر الاهی و انباز یا شریک قرار دادن بشر با خداوند محکوم می کنند.در واقع از این دو نگریش دو سوال کوبنده در زهن انسان شکل می گیرد:یکی اینکه اگر تمام اعمال و افعال بشر پیش از تولد توسط خدا مقدر شده باشد و اگر انسان در انجام اعمال خود در دنیا مختار نباشد پس چگونه فردا روز قیامت مورد بازخواست قرار می گیرد؟آخر گناهانی که صادر کرده است با خواست خود او نبوده بلکه قضا و قدر الاهی سرنویشت اورا چنین رقم زده است؟...پس بر اساس این برداشت مشروعیت روز جزا و از همه مهمتر مسعله ی عدل الاهی زیر سوال قرار می گیرد.از سوی دیگر اگر به نظریه ی اهل اختیار،که انسانرا یک موجود آزاد و مختار مطلق می دانند باور کنیم مسعله ی قضاو قدر الاهی یا همان تقدیر،که جزعی ایمان مومنان محسوب می شود چه خواهد شد؟تکلیف خودرا با این حدیث،که می گوید:«من لم یرضه بکضای فلیطلوب ربا صوای»،«هر که به قضایم رضا ندهد باید خدای جز من بجوید» چگونه روشن کنیم.حالا متوجه شدید که با چه سوالات دندانشکن و سختی رو به رو هستیم و چگونه به بنبست رسیدیم؟مثل غریبی که در بیابان راه گم می کند و حیران می ماند که به کدام طرف حرکت کند تا به آبادی برسد.جالب است بدانیم عارفان و حکیمان ربانی بخصوص حضرت مولانا با این مسایل پیچیده و مبهم چگونه برخرد کرده اند .این عارف وارسته اهل جبر بود یا اختیار؟ پاسخ حضرت مولانا به این مسایل چگونه بوده است؟آن بزرگواررا برخی جبرگرا وبعضی اهل اختیارو گروهی نیز گفته اند که در بینابین این دو منزل قرار دارد.
طوری در مقالات قبلی اشاره کردیم رویش، برداشت،مکتب و نگریش حضرت مولانا به این مسایل بکلی فرق می کند.چنانچه در موضوع اضداد یادداور شدیم به نظر مولانا سبب انحراف بشر ظاهربینی اوست.اختلاف و بحث و جدل و جنگ و خونریزی بشر نیز از همین ناحیه سر می زند.آنچه ظاهر ما انهارا ضد یکدیگر می دانیم مانند روز و شب،سیاه سفید،بلند و پست،نیک و بد،تلخ و شیرین،گرم و سرد،خشک و تر و غیره...بر اساس نظریه ی حضرت مولانا در باطن عین یکدیکرند و در صلح کامل به سر می برند:
* * *
زندگانی آشتی ضدهاست،
مرگ آن کندر میانشان جنگ خواست.
* * *
یعنی این اضداد به معنی الفبای شناخت عالم هستی می باشند.بشر از طریق همین پدیده های ظاهرا به هم ضد در باره ی کاینات معرفت حاصل می کند.شما اگر دیقت کنید ما در علم فزیک جرین «مثبت» و«منفی»داریم،که ظاهرا به هم ضد هستند اما قتی این دو جریان متضاد با هم وصل می کنیم نور و رشنایی تولید می شود.همچنین اگر ما در حکمت روز و شب و دیگر پدیده های به هم ضد تفکر کنیم برایمان روشن می شود،که این پدیده ها نه مخالف هم بلکه مکمیل یکدیگرند.طبق همین نظریه مسعله ی قضاو قدر و جبر و اختیار نیز در مکتب حضرت مولانا قابل فهم است و چندان پیچیده و مرکب نیست.استاد کریم زمانی در این باره می فرماید «قضا عبارت است از حتمیت و قطعیت اجرای ارادهی الاهی در هستی.قضا دو مرتبه دارد.یکی مرتبه ی علم ازلی یا عنایت ازلی که مبده ی فیضان موجودات است و دیگر مرتبه ی فعل الاهی که موجب ظهور موجودات در عالم است.و مراد از قدر همان ظرفیت ها و خصوصیات زاتی ممکنات است.به نظر مولانا رضا به قضای الاهی دادن مرتبه ی رهیدن از بند منیت و خودبینی است و قضای الاهی به معنی نفی اراده اختیار و استقلال انسان نیست.تفاوت تنها اینجاست که امکانات و توانای های انسان و دیگر موجودات در مقایسه به امکانات و ظرفیت های خداوند محدود است.مولانا در باب قضاو قدر و توفیق میان دو حدیث به ظاهر متعرض تحقیق دقیق کرده است.حدیثی می گوید:«راضی شدن به کفر کفر است» و حدیث«هر که به قضایم رضا ندهد باید خدای جز من بجوید».وی در این باره پاسخ داده است که کفر مقضی است نه قضا و ما باید به قضا راضی باشیم نه به مقضی.یعنی کفر از آن جهت که کفر است مورد رضای ما نیست ولی از آن حیث که در علم خداست مورد رضای ماست زیرا قضا مرتبه ی از علم خداست.بنابرین هر فعلی که آدمی انجام می دهد یا هر حادثه ی که روخ می دهد خارج از دایره ی قضا و قدر نیست و اما در دایره ی قضا و قدر عمل کردن نیز مخالف اختیار آدمی نیست زیرا هر کس در حطه ی قضا و قدر قدرت اختیار دارد.»
پس به عقیده ی مولانا اعتقاد به قضا و قدر به معنی انکار اختیار انسان نیست همچنان که جبری ها می پنداشتند.
* * *
جبر باشد پر و بال کاملان،
جبر هم زندان و بند کاهلان.
بال بازان را سوی سلطان برد،
بال زاغان را به گورستان برد.
* * *

در بیت اول منظور از جبر همان قضا و قدر است.مولانا می گوید اگر آدمی در افعال خویش مجبور می بود پس وجود احوال گوناگون از فبیل خشم و کین،مهر و پشیمانی،عقل و اراده،شادی و اندوه و... در او مفهومی نداشت.از اینرو وجود احوال مختلف در آدمی دلیل بر این است که او در افعال خود مسعول و مختار است.
* * *
اختیاری هست مارا بی گمان،
حرس را منکر نتانی شد عیان.
سنگ را هرگز نگوید کس بیا،
از کلوخی کس کجا جوید وفا؟
کس نگوید سنگ را دیر آمدی،
یا که چوبا !تو چرا بر من زدی؟
چون همی خوایی تو دندان با عدو؟
چون همب بینی گناه و جرم او؟
آنکه دزدد مال تو گوی:بگیر
دست و پایش را ببر سازش اسیر.
ور بیاید سیل رخت تو برد،
هیج با سیل آورد کینی خرد؟
ور بیامد باد و دستارت ربود،
کی ترا با باد دل خشمی نمود؟
خشم در تو شد بیان اختیار،
تا نگویی جبریانه اعتذار.
* * *

آدمی در کار ها گاه دچار تردید و دودلگی می شود. با خود می گوید که این کاررا بکونم بهتر است یا آن کاررا؟مولانا می گوید آدمی هیج گاه در امور ناممکن و دست نیافتنی به تردید و شک گرفتار نمی آید بلکه دو دلگی معمولا در مورد ی رخ می دهد که آدمی خودرا در انجام آن توانا می بیند.
* * *
اینکه فردا آن کنم یا آن کنم،
این دلیل اختیار است ای صنم!
در تردد مانده ایم اندر دو کار،
این تردد کی بود بی اختیار.
* * *

حضرت مولانا در ادامه ی بحث خود می افزاید اگر بشر در اعمال خود مجبور و بی اراده بود پس چرا خداوند اورا به اعمال نیک فرا می خواند و از اعمال بد برحذر می دارد؟یا چرا به بدکاران وعده ی دوزخ می دهد و به نیکان وعده ی بهشت؟
* * *
جمله قرآن امر و نهی است و وعید،
امر کردن سنگ مرمر را که دید؟
هیج دانا هیج عاقل این کند؟
با کلوخ و سنگ خشم و کین کند؟
عقل کی حکمی کند بر چوب و سنگ؟
عقل کی چنگی زند بر نقش چنگ؟
خالیقی که اختر و گردون کند،
امر و نهی جاهلانه چون کند؟
احتمال عجز از حق راندی،
جاهل و گنج و سفیهش خواندی.
امر عاجز را قبیح است و ذمیم،
خشم بتر خاصه از رب رحیم.
* * *

باز حضرت مولانا در عدم تناقض مشیت الاهی با اختیار انسان می گوید اینکه خداوند فعال ما یشاع است از این روست،که تو در رضای او بکوشی نه اینکه دست روی دست بگزاری و هیج تلاشی نکنی.یکی از تحقیقات مولانا در باب نسبت انسان با اختیار خداند این است،که همچنان که وجود عارضی ممکن الوجود به واجب الوجود می پیوندد اختیارات اصلی انسان نیز به اختیارات ذاتی واجب الوجود منتهی می گردد.
* * *
قول بنده ایشه شاء الله و کان،
بهر آن نبود که تنبل کن در آن.
بلکه تحریض است بر اخلاص و جد،
که در آن خدمت فزون شو مستعد.
بر قضا کم نه بهانه ای جوان،
جرم خودرا چون نهی بر دیگران؟
اختیارات اختیارش هست کرد،
اختیارش چون سواری زیر گرد.
اختیارش اختیار ما کند،
امر شد بر اختیاری مستند.
* * *

به نظر حضرت مولانا اعتقاد به جبر چشم فروع بستن از واقعیت است.جای دیگر جبریان را صوفستای می خواند و می گوید اینها گروهی هستند که دود را می بینند و آتش را نه،روشنای را می بینند و شمع را انکار می کنند و بلاخره تاکد می کند که مشرب جبر از قدریون رسواتر است.
* * *
در خرد جبر از قدر رسواتر است،
زانکه جبری حس خودرا منکر است.
منکر حس نیست آن مرد قدر،
فعل حق حسی نباشد ای پسر!
* * *

این عارف وارسته در پایان این بحث جالب به این نتیجه می رسد که تنها عشق به مجادله ی جبر و اختیار خاتمه می دهد.حضرت مولانا می گوید اختیاری که آدمی دارد اختیاری نیمبند و نسبی است.چون همیشه آدمی بر دو راهه های تردید و دودلگی می بیند و این حالتی رنج آور است.از این رو مولانا از درگاه خداوند می خاهد که خداوند منان اورا چنان در دریای عشق و مستی غرق سازد که یکسره مجزوب حق گردد و اختیار نسبی خود را در اختیار حق حلاک سازد.
* * *
کای خداوند کریم و بردبار،
ده امانم زاین دو شاخهء اختیار.
جزب یک راهه صرات المستقیم،
به ز دو راهه تردد ای کریم.
زین دو ره گرچه همه مقصد تویی،
لیک خود جان کندن آمد این دویی.
زین دو ره گرچه به جز عزم تو نیست،
لیک هرگز رزم چون بزم تو نیست.
عشق برد بحث را ای جان و بس،
کو ز گفتگو شود فریادرس.
لب ببندد سخت او از خیر و شر،
تا بباید از دهان افتد گهر.
* * *
خوب مشتاقان حضرت مولانا از این بحث نتیجگیری می کنیم.چنانچه در آغاز اشاره شد برخی مولانارا طرفدار جبر برخی جانبدار اختیار و عده ی پیرو جبر و اختیار مطلق دانیسته اند اما ما همچنین فکر نمی کنیم.مرز تفکر با همین دو نگریش محدود نمی شود.حضرت مولانا طبق کنسپسیون عرفا و حکیمان ربانی که عالم را سایه ی حق می دانند معتقد است که اعتقاد به قضا و قدر الاهی به معنی نفی آزادی،اختیار و اراده ی انسان نیست و متقابلا اعتقاد اختیار و آزادی انسان مخالف قضا و قدر الاهی نیست بلکه مسایل از این دست سلسله ی یک زنجیر هستند که با قدرت و مشیت الله اداره می شوند که نظم هستی و نبز هستی همه در حیطه ی اراده و قدرت بازوی توانای خدای یکه و یگانه است.
akbar آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از akbar بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-05-2009, 09:59 AM   #15
kavan

kavan's Avatar

نقل قول:
جبر را ما هر روزه در اطرافمان ميبينيم و اگر كمي به آن دقت كنيم مفهوم آن را در ميابيم.به نظر من يكي از مصاديق جبر "قسمت" است.
تصادفي را در نظر بگير، در يك ثانيه رخ ميدهد.حال اگر ده سال قبل اين فرد يك ثانيه زودتر از خانه خارج شده بود شايد امروز يك ثانيه زودتر مانع را ميديد و ترمز ميكرد.

در مثالي ديگر اگر بخواهيم امكان تصادف دوستمان را در برگشت از دانشگاه با متغييرهاي رياضي محاسبه كنيم به عددي بسيار كوچك بر ميخوريم ولي اين اتفاق بارها افتاده . حال چگونه است كه احتمال كوچك تر از 0.00000001 روي ميدهد ...؟!
جبر است يا اختيار؟

در فيلم زيباي اثر پروانه اي (butterfly effect) اين موضوع به وضوح شرح داده ميشود و در مقاله ي " دردهاي ما و پروانه ي " شهير عزيز هم ميتواني مطالبي در اين باره بخواني .
اين نظر من بود در مثالي كوچك از جبر يا سرنوشت.خوشحال ميشوم نظر دوستان را هم بدانم.

جبر است يا اختيار؟

يا شايدم اگر قوانين راهنمايي و رانندگي را رعايت مي كرد و يا اگر يه تعميرات حسابي را از قبل انجام مي داد و وهاي ديگر چنين اتفاقي نمي افتاد.در صورتي كه جبري وجود داشته باشد چنين اگر و امايي به وجود نمي آمد و فرد محكوم به فنا در چنين تصادفي مي بود و حتي تصور گريز را نيز پس از خود در اذهان بينندگان تداعي نمي كرد.با حل يك معادله رياضي نخواهيد توانست راههاي ديگري را به غير راه انجام معادله حتي تصور بنماييد و اين معناي جبر است نه هزاران راه حل براي يك اتفاق.
چنين تصادفاتي فقط از روي احتمال است همانطور كه در آسماني به اين پهناوري بارها اتفاق افتاده كه سر بنده در احتمالي بسيار كمتر از احتمال شما به wc گنجشك ها تبديل شده است.
من در قوانين طبيعي وفيزيكي به وجود جبر معتقدم چون همانا از پيش بسياري از وقايع را با احتمال زياد مي توان پيش بيني نمود ولي اين جبر با تعريف جبر در زندگي انسان هيچ تناسبي ندارد
قدیمی 01-05-2009, 03:55 PM   #16
سمک عیار

سمک عیار's Avatar

نقل قول:
يا شايدم اگر قوانين راهنمايي و رانندگي را رعايت مي كرد و يا اگر يه تعميرات حسابي را از قبل انجام مي داد و وهاي ديگر چنين اتفاقي نمي افتاد.در صورتي كه جبري وجود داشته باشد چنين اگر و امايي به وجود نمي آمد و فرد محكوم به فنا در چنين تصادفي مي بود و حتي تصور گريز را نيز پس از خود در اذهان بينندگان تداعي نمي كرد.با حل يك معادله رياضي نخواهيد توانست راههاي ديگري را به غير راه انجام معادله حتي تصور بنماييد و اين معناي جبر است نه هزاران راه حل براي يك اتفاق.
چنين تصادفاتي فقط از روي احتمال است همانطور كه در آسماني به اين پهناوري بارها اتفاق افتاده كه سر بنده در احتمالي بسيار كمتر از احتمال شما به wc گنجشك ها تبديل شده است.
من در قوانين طبيعي وفيزيكي به وجود جبر معتقدم چون همانا از پيش بسياري از وقايع را با احتمال زياد مي توان پيش بيني نمود ولي اين جبر با تعريف جبر در زندگي انسان هيچ تناسبي ندارد
این که شما می گویید میتوان با دقت کردن از بعضی از حوادث جلوگیری کرد چندان قابل قبول نیست من رانندگانی را میشناسم که محتاط ترین آدمها بوده اند اما تقدیر چنان گریبانشان را گرفت که باید ببینی.فکر میکنید اگر تقدیر تصادف را در برنامه گنجانده باشد راهی برای فرار از آن هست ؟
این که میگویید اما و اگرها نشانه اختیار است به هیچ عنوان اینطور نیست برنامه ریزی اینطوری دیگه بازی به این شکل لذت بخش تره حتی اگر بخواهیم این را با دردسر نشانه اختیار بدانیم از حوزه تخیل هرگز فراتر نمی رود در دنیای واقعی جبر حاکم است اما در دنیای تخیل شاید بتوانیم خودمان را گول بزنیم وخیالی به نام اختیار برای خود بسازیم.
قدیمی 01-05-2009, 05:34 PM   #17
مهدی 313

نقل قول:
نوشته اصلی توسط سمک عیار نمایش پست ها
دوستان،واقعیت اینه که چیزی به نام اختیار وجود نداره جبری مطلق بر هستی حاکمه که راه گریزی از اون وجود ندارد.
این بحث جبر واختیار یکی از مهمترین مباحث طول تاریخ اسلام بوده و خیلی از بزرگان تاریخ اسلام که همه ما به آنها احترام می گذاریم همه به جبر بودن هستی اعتقاد داشته اند(مثل حافظ ومولانا و...)
راستش من از پیروان راستین خیام هستم و مثل خیام معتقدم که ما عروسکیم وخدا عروسک گردان .
((ما لعبت کانیم وفلک لعبته باز...))
خدا عجب عروسک بازیه!!!!!!!!
سمک جان .چند وقت بود نبودی .دلمان برایت تنگ شده بود .چند مرتبه تکرار کردم .تا اینکه حدود یک هفته قبل گفتم سبا و سمک عیار هم ای کاش بودند .(در همین فوروم نوشتم )خدا رو شکر در کمتر از یک هفته هردو نفر برگشتید به اینجا .
قدیمی 01-05-2009, 06:14 PM   #18
saeed.sajedi

saeed.sajedi's Avatar

تشکرها: 102
در 100 پست 369 بار تشکر شده
Points: 10,575, Level: 68 Points: 10,575, Level: 68 Points: 10,575, Level: 68

من می خوام یک سوال از آقای سمک عیار بپرسم. دوست عزیز شما مطلبی نوشتی آقای kavan جواب داد و دوباره جواب دادی..من سوالی ازت دارم این که تصمیم گرفتی که به جواب Kavan پاسخ دهی جبر حاکم بر طبیعت بود؟ یا خودت انتخاب کردی که جواب بدهی؟ انسان با توجه به شرایط امکانات و توانایی هایی که دارد قدرت احاطه بر کل جهان و تمام امور جهان را ندارد که آن در ید قدرت الهی است اما در محدوده ای که می تواند قادر به انتخاب است به زبان خیلی ساده می گویم الان مثلا شما نمی توانی انتخاب کنی که من برای شما پاسخی بنویسم یا نه اما می توانی تصمیم بگیری که برای من جوابی بنویسی یا نه و این اختیاری است که شما در این انتخاب داری...آیا این که پاسخ بدهی یا نه جبر حاکم بر طبیعت است؟یا در اختار شماست؟
saeed.sajedi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از saeed.sajedi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 01-05-2009, 07:21 PM   #19
مهدی 313

نقل قول:
کاوان جان جبر کلی وجود دارد وانسان در بین ان جبر کلی مختار است .
یعنی شما نمی توانی از یک محدوده ای عبور کنی ولی دران محدوده اختیار داری. (البته عملی را که با اختیار خود انجام می دهی .خدا به علمش پیش از انجام عملت می داند .)
در مجموع نه جبر کلی وجود دارد ونه اختیار کلی
این کاربر از مهدی 313 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 01-05-2009, 07:24 PM   #20
مهدی 313

نقل قول:

جبر است يا اختيار؟

جبر است يا اختيار؟
ایلیا جان جالب انکه من به کرات این مسائل را که به هیچ وجه با احتمال نمی سازد در زندگیم تجربه کرده ام .
این کاربر از مهدی 313 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 01-05-2009, 08:52 PM   #21
kavan

kavan's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط سمک عیار نمایش پست ها
این که شما می گویید میتوان با دقت کردن از بعضی از حوادث جلوگیری کرد چندان قابل قبول نیست من رانندگانی را میشناسم که محتاط ترین آدمها بوده اند اما تقدیر چنان گریبانشان را گرفت که باید ببینی.فکر میکنید اگر تقدیر تصادف را در برنامه گنجانده باشد راهی برای فرار از آن هست ؟
این که میگویید اما و اگرها نشانه اختیار است به هیچ عنوان اینطور نیست برنامه ریزی اینطوری دیگه بازی به این شکل لذت بخش تره حتی اگر بخواهیم این را با دردسر نشانه اختیار بدانیم از حوزه تخیل هرگز فراتر نمی رود در دنیای واقعی جبر حاکم است اما در دنیای تخیل شاید بتوانیم خودمان را گول بزنیم وخیالی به نام اختیار برای خود بسازیم.
با سپاس از جواب شما.
من انسان معتادي را پيدا مي كنم كه در حال مرگ است ولي با اختيار تمام فرد را با زحمات فراوان به بيمارستان برده و با كمك پرستاران و پزشكان و انواع داروها وي را از مرگي كه براي وي تقدير شده بود مي رهانم يعني در واقع نوع تصميم گيري من در نگاه اول در خيالات صورت گرفت و با تجسم آينده و عواقب و مراحل كار اقدام به ياري رساندن به چنين فردي شدم.آيا واقعا تقدير فرد بايد به دست هزاران احتمال در هنگام تصميم گيري و ارزيابي شرايط از سوي من قرار بگيرد.
البته در بسياري از موارد كه رفتار انسان در گرو قانون هاي طبيعي همانند جاذبه باشد جبرا وادار به كنش خاص از پيش معلوم شده مي شود ولي در ميان رفتارهاي انساني كه احتمالات بسياري دخيل هستند معتعدم كه جبري در كار نيست.
قدیمی 01-05-2009, 09:42 PM   #22
Farah

تشکرها: 0
در 1 پست 2 بار تشکر شده
Points: 1,248, Level: 19 Points: 1,248, Level: 19 Points: 1,248, Level: 19

انسان تا جائیکه قادر به اقدام برای انجام کاری است باید اقدام قانونی و اخلاقی خود را بکند و جائیکه مسئله از حیطه اختیار او خارج است باید تسلیم خواست خداوند باشد که بهر حال مصلحت انسان را بهتر از خود او میداند.
فرح از هاوائی
Farah آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Farah بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-05-2009, 10:15 PM   #23
Ali

تشکرها: 29
در 51 پست 109 بار تشکر شده
Points: 2,072, Level: 27 Points: 2,072, Level: 27 Points: 2,072, Level: 27

"سخت است. ولی هرگز با سرنوشت تلخم سازش نخواهم کرد".
این قسمتی از دیالوگ یک فیلم قدیمی روسی بود که متأسفانه اسمش را فراموش کرده ام. به نظرم زیبا گفته. حتی اگر فردی به طور قطع به جبر برسد، نباید راه راحت طلبی و بی خیالی را طی کند.
Ali آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از Ali بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 01-05-2009, 11:38 PM   #24
مهدی 313

نقل قول:
با سپاس از جواب شما.
من انسان معتادي را پيدا مي كنم كه در حال مرگ است ولي با اختيار تمام فرد را با زحمات فراوان به بيمارستان برده و با كمك پرستاران و پزشكان و انواع داروها وي را از مرگي كه براي وي تقدير شده بود مي رهانم يعني در واقع نوع تصميم گيري من در نگاه اول در خيالات صورت گرفت و با تجسم آينده و عواقب و مراحل كار اقدام به ياري رساندن به چنين فردي شدم.آيا واقعا تقدير فرد بايد به دست هزاران احتمال در هنگام تصميم گيري و ارزيابي شرايط از سوي من قرار بگيرد.
البته در بسياري از موارد كه رفتار انسان در گرو قانون هاي طبيعي همانند جاذبه باشد جبرا وادار به كنش خاص از پيش معلوم شده مي شود ولي در ميان رفتارهاي انساني كه احتمالات بسياري دخيل هستند معتعدم كه جبري در كار نيست.
کاوان جان شما که علم به مرگ یا زندگی ان فرد نداری. شما به فکر خود برداشت می کنی که ان فرد دارد می میرد . درحالیکه در تقدیر ان فرد امده بود که قرار است مثلا توسط شمای نوعی به بیمارستان برده شود ونجات پیدا کند .
ولی شما گمان می کنی که ان فرد دارد می میرد واگر شما وی را به بیمارستان نبری مرده است . پس او را به بیمارستان می بری و او خوب می شود .درحالیکه درقضای وی هم امده بود که وی قرار است توسط شما به بیمارستان برده شود وخوب شود .
یعنی شما با عملت داری قضایی را که قرار است انجام گیرد انجام می دهی بدون انکه خودت بدانی .
قدیمی 01-06-2009, 04:45 PM   #25
سمک عیار

سمک عیار's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط مهدی 313 نمایش پست ها
سمک جان .چند وقت بود نبودی .دلمان برایت تنگ شده بود .چند مرتبه تکرار کردم .تا اینکه حدود یک هفته قبل گفتم سبا و سمک عیار هم ای کاش بودند .(در همین فوروم نوشتم )خدا رو شکر در کمتر از یک هفته هردو نفر برگشتید به اینجا .
مهدی جان از لطفت ممنون چند وقتی مشکلات کوچکی داشتم ولی حالا دوباره در خدمتم
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 09:42 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.