آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار نظرسنجی > بخش نظرسنجی

پاسخ
    نمایش ها: 2304 - پاسخ ها: 13  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 04-18-2010, 04:53 PM   #1
alireza

تشکرها: 2,489
در 538 پست 2,937 بار تشکر شده
Points: 7,905, Level: 59 Points: 7,905, Level: 59 Points: 7,905, Level: 59
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض آیا اولویت با پول است؟ این دو دیدگاه را ببینید و نظر دهبد

نقل قول:
نوشته اصلی توسط بامداد نمایش پست ها
شهاب جان قبول بفرماييد آدم دستپاچه ميشه. اصلاً اين بحث تمركز ناپذيره. آخه هر كدام را انتخاب مي كنم باز مي بينم بهترش جا مانده . اصلاً همه اش رو مي خوام. به نظر مي آيد هر يك مكمل ديگري ست. به قول خواجه حافظ: دل در بر و مي در كف و معشوقه به كام است . ـ . ـ . ـ . سلطان جهانم به چنين روز غلام است.

اما از شوخي كه بگذريم اولين موردي كه اشاره كردي تمام آيتم هاي ديگر را به همراه مي آورد. بلي پول. پول پول پول پول پول .................. .البته اين نظر بنده است.اما اينكه نقل از عيسي مي كنند كه پول كثيف ترين چيز در دنياست كاملاً نقض است. مي دانيد اولين چيزي كه با پول مي آيد احترام، بعد سليقه و بعد شهرت. حتي دوستان بي شمار، همسر فداكار، سواد سلامتي سكس. خيلي جالب، خيلي غم انگيز.

به من چه در شهر چه مي گذرد. بگذار ديگران از گرسنگي همديگر را بدرند. عدالت اجتماعي و اقتصادي كيلو چند ؟

شعار كافيه. از ما قول گرفتي حقيقت را بگوييم. نمي دانم، حتي اگر جمله بالا به واقع از عيسي هم باشد به اين راحتي از خير پول نمي توان گذشت.

آقا من همون پولو مي خوام.

بامداد جان شما فرد خوشفکری هستی. اما من می خواهم با شما یک مخالفت کوچکی بکنم. نه به این دلیل که پول نباید انتخاب اول شما باشد بلکه بدلیل استدلالی که پشت این خواسته نهفته است. همسر فداکار بر اثر پول زیاد؟ موارد نقض این تئوری آنقدر در زندگی من وجود داشته که اگر بخواهم نتیجه گیری کنم عکس آن صحیح تر است. به عبارت دیگر شکل رابطه بین زن، و شوهری که بسیار پول و پول و پول دارد از حالت علاقه و فداکاری خارج می شود و به صورت یک رابطه تجاری و معامله در می آید. اشکالی دارد؟ اصلا! اما بامداد جان الزاما پول زیاد، متضمن برخورداری از همسر فداکار نیست. اما همسر خوشگل و خوش هیکل بله! حتما! شک نکن. در خیابان های تهران این را به راحتی می توانید تجربه کنید. خانم های زیبا و جذاب سوار بر ماشین های گران قیمت به ما خبر می دهند که شوهر باید در چه شرایط status اقتصادی بسر ببرد. سواد و معلومات چطور؟ از این نظر بگذار در کوزه و .....از طرف دیگر، پول بامداد جان، بطور قاطع بگویم دوست خوب برای شما نمی خرد. به محض اینکه از حدی پول بیشتر شد دو دسته آدم با شما دوست می شوند. یکی آنهائی که از نظر طبقه اجتماعی و وضعیت اقتصادی با شما هماهنگی دارند و دسته دوم آن ها که وقتی شما را می بینند در چشمانشان مثل فیلم های کارتون علامت دلار نقش می بندد. اگر دوست داری آدم دور و برت زیاد باشد حتما! پول دوای درد است. دوست صادق می خواهی؟ آ آ...فکرش را هم نکن. احترام؟ صد در صد. قلبی و غیر قلبی. مخلص کلام اینکه من مخالفتی با انتخاب شما ندارم بلکه با استدلال شما کمی (نه خیلی) مشکل دارم.
alireza آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از alireza بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-19-2010, 07:26 AM   #2
شهاب

تشکرها: 7,017
در 3,471 پست 18,838 بار تشکر شده
Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100
Activity: 2%
Activity: 2% Activity: 2% Activity: 2%
پیش فرض پاسخ : آیا اولویت با پول است؟ این دو دیدگاه را ببینید و نظر دهبد

علیرضا جان اقلا نظر خودت را هم می نوشتی
شهاب آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 04-19-2010, 05:11 PM   #3
mory291

mory291's Avatar

تشکرها: 6,904
در 2,363 پست 14,849 بار تشکر شده
Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100
Activity: 71%
Activity: 71% Activity: 71% Activity: 71%

معلم، شاگرد را صدا زد تا انشاء‌اش را درباره علم بهتر است یا ثروت بخواند. پسر با صدایی لرزان گفت: ننوشتیم آقا..! واسه اينكه....
معلم اجازه نداد حرف پسرك تمام شود و به شدن تنبيهش كرد.
پسرك در گوشه کلاس ایستاده بود و در حالی که دست‌های قرمز و باد کرده‌اش را به هم می‌مالید، زیر لب می‌گفت: اي كاش بابام پول داشت و مي تونست ديروز برام يه دفتر بخره تا توش بنویسم « واضح و مبرهن است كه علم بهتر است از ثروت و..! » و تازه كتك هم نمي خوردم!
قدیمی 04-19-2010, 05:25 PM   #4
حبه انگور

حبه انگور's Avatar

تشکرها: 9,304
در 837 پست 4,651 بار تشکر شده
Points: 7,767, Level: 59 Points: 7,767, Level: 59 Points: 7,767, Level: 59
Activity: 24%
Activity: 24% Activity: 24% Activity: 24%

شاید پول عامل خوشبختی نباشد، ولی فقر عامل بدبختی است.
6 کاربر از حبه انگور بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-19-2010, 09:36 PM   #5
mory291

mory291's Avatar

Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100 Points: 32,301, Level: 100

داغ دلمان را تازه كردي عليرضا جان!
من به خدا نمي دانم چند بار اين انشا را در سال هاي مختلف ابتدائي و راهنمائي و متوسطه نوشته ام! اما ظاهرا در ان ایام روزگار علم هميشه بهتر بود! چون حاليمان نميشد كه ابَوی بيچاره از كجا و با چه خون دلي ، اندک پول حلالی گیر می آورد و در دوران جنگ و نداري و جنس كوپني پول دفتر و مدرسه ما را مي داد تا انشاي "علم بهتر است از ثروت" بنويسيم!
بعدتر ها كه كمي بزرگ تر شديم فهميديم در دوران باستان كه صندوقچه تمام افتخارات و اعتبارات داشته و نداشته ماست، بزرگ ترين علمي كه پدرانمان به دنبال كشف رموزش بودند، علم كيمياگري بود! علمي كه تمام همت پدران ما مصروف اين بود كه مس را طلا كنند و به پول و پَله اي برسند!
پس به قاعده شل شديم كه راستي علم بهتر است يا ثروت؟ پس گفتیم : "علم خوب است برای رسیدن به ثروت!"
پیشتر آمدیم رسیدیم به آنجا که تمام عالمان به علوم و فنون جدید که در یک کلام IQ می نامیدیمشان ، تمام همتشان را در چمدانی جمع کرده تا علمشان را در دیار غربت عرضه کنند که گوئی در خانه پدری برای علم و عالم چندان آسایش و نان و مکانی مهیا نیست! (ثروت پیش کش) جویا شدیم دیدیم بعـــــــــــــــله!!! برخی علما و فرهیختگان منور به نور علم طب و مهندسی، بعضا در غربت نوائی یافته اند و مکنتی و بازماندگان نیز کار در رستوران فرنگ را به کار در دانشگاه و مدرسه و بیمارستان خانه پدری ترجیح می دهند که چرایش بماند! (البته دور از جون همه! منظور برخی تازه عالمان و تازه رفتگان است!)
پس اندیشیدیم که : "همچین معلوم هم نیست که علم خوب باشد برای رسیدن به ثروت! بگیر نگیر داره!"
بالاخره همچنان مغشوش بودیم و تصویر ذهنمان برفکی و وامانده در وادی علم یا ثروت که به ناگه ندا آمد که:
"آدم بیکار! علم و ثروت هر دو چاشنی می خوان! بی چاشنی که باشند به لعنت خدا هم نمی‏ارزند. چاشنی‏‏ها هم گوناگونند. گاهی حماقت، گاهی شقاوت اما بیشتر وقاحت است که کار را کارستان می‌کند. می‏گویی نه؟ بفرما و رخصت بده تا حکایت بچه مایه‏‏دار و بچه معروف و بچه مثبت میهن گل و بلبل را بگویم. آنهائی که سوار بر بنز های چند صد میلیونی در خیابان صبح تا شب قر می دهند و با پول بابا سوال آزمون می خرند و ایضا مدرک دانشگاه آزاد می گیرند تا بابا برایشان یک نمایشگاه اتومبیل بزند و یا مزون تاسیس کند و سر آخر با مدرکشان عروس یا داماد تور کنند! در واقع مدرک حکم سنجاق کراوات آقایان و گل سینه خانوم ها را دارد. بچه های غیر مثبت عوام هم که حسابشان معلوم است! فقط محکومند _ بله محکومند _ که واقعا عالم شوند و آخرش حقوق بگیر ! اونوقت بنشینند و باز هم علم تولید کنند واسه سنجاق کراوات ثروتمندان و حقوق بگیری نسل بعد خودشان! حالیت شد؟"
عرض کردم بله! پاسخ علم بهتر است یا ثروت چنین است: " علم بهتر است! چون از ثروت نمی توان به عنوان سنجاق کراوت یا گل سینه استفاده کرد!"
ممنون
قدیمی 04-20-2010, 12:50 PM   #6
پرسشگر

تشکرها: 11,370
در 2,422 پست 17,069 بار تشکر شده
Points: 25,312, Level: 95 Points: 25,312, Level: 95 Points: 25,312, Level: 95
Activity: 57%
Activity: 57% Activity: 57% Activity: 57%

با سلام
هفته پیش پسرم برای روزنامه دیواری مدرسه اش اقدام به یک نظر سنجی کرد که موضوع آن بی ارتباط با تاپیک نیست. با کسب اجازه از او نتایج این تحقیق میدانی را در اختیار فروم می گذارم.
جهت اطلاع شما این مدرسه همه ساله ۶۰ دانش آموز از بهترین های منطقه را با آزمون ورودی در کلاس اول دبیرستان پذیرفته و همین تعداد قبولی تحویل دانشگاهها می دهد که اکثریتشان در بهترین سطح آکادمیک کشور هستند.
سوال نظرسنجی این بود : معیار شما در انتخاب رشته ی دانشگاهی "در درجه ی اول" چیست ؟
١-علاقه شخصی ام ٢-امنیت شغلی و کسب در آمد بیشتر ٣- هنوز پاسخی ندارم
۱۷۰نفر (تقسیم شده به نسبت مساوی از اول، دوم و سوم نظری بدون پیش دانشگاهیها) به این سوال پاسخ دادند که جمع بندی طبق جدولی به تفکیک کلاس و پایه در گزارشی مفصل همراه با نمودارتحلیل شده بود که سر دوستان را با آن درد نمی آورم و فقط به آمار کلی اکتفا می کنم :
-دانش آموزان این مدرسه تقریباً به دو دسته ی مساوی تقسیم شده اند.
-برتری نسبی برای علاقه ی شخصی قابل مشاهده است. ( ٨٢/٤٨% در برابر ٣٥/٤٢% )
-سوم ها به نحو چشمگیری علاقه ی شخصی را در اولویت قرار می دهند ( ٦٦% در برابر ٢٨% )
-دوم ها اما با اکثریت قاطع دغدغه امنیت شغلی دارند. ( ٥/٥٢% در برابر ٣/٣٧% )
-اول ها به معدل کل مدرسه نزدیک تر هستند. آنها به دو دسته ی کاملاً مساوی ٨٢/٤٤% تقسیم شده اند.
-نزدیک به ٩% دانش آموزان مدرسه هنوز پاسخی به این سوال ندارند.
میزان اهمیت علاقه ی شخصی بعد از یک دوره ی افول در سال دوم دبیرستان ناگهان در آستانه ی اخذ دیپلم، صعودی حیرت انگیز می کند یا به عبارت دیگر امنیت شغلی و درآمد بیشتر در سال دوم بسیار پر اهمیت میشود قبل از آنکه سال بعد جای خود را به علاقه شخصی دانش آموزان بدهد.
اینکه تا چه حد این اشانتیون قابل تعمیم است زیر سوال است اما به هر حال نتایج حاصله تامل برانگیز است.
پرسشگر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
11 کاربر از پرسشگر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-21-2010, 06:35 PM   #7
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,144
در 2,489 پست 13,666 بار تشکر شده
Points: 28,998, Level: 99 Points: 28,998, Level: 99 Points: 28,998, Level: 99
Activity: 33%
Activity: 33% Activity: 33% Activity: 33%

من فکر میکنم ثروت بهتر است. ثروت داشته باشی دانشگاه خوب میری. کشورهای ثروتمند دانشگاههای خوبی دارند. در کشورهای ثروتمند دانش آموزی نیست که پول دفتر نداشته باشد. پس برای خدمت به علم نیازمند ثروتیم. چرا همه میگویند علم بهتر است؟ ثروت داشته باش علم را "میتوان خرید". نه تنها علم که حتی بسیاری از عالمان و دانشمندان برجسته هم خریدنی هستند و بها دارند.

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 04-21-2010, 07:09 PM   #8
شهاب

Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100 Points: 41,465, Level: 100

بحث مقایسه ثروت با علم می تواند موضوعی جداگانه باشد. صحبت من که علیرضا زحمت بازتاب دوباره آن را کشید این است :

با پول دوستان زیادی می توان بدور خود جمع کرد اما دوستان شفیق و یکدل معلوم نیست
با پول همسر زیبا و جذاب می توان دست و پا کرد اما فداکار و از خود گذشته و با شخصیت معلوم نیست
با پول تعظیم و تکریم می توان خرید اما احترام قلبی و حقیقی معلوم نیست
با پول شادی می توان خرید اما آرامش درون معلوم نیست
با پول خانه ی بزرگ می توان خرید اما صفا و یکرنگی و اتحاد اعضاء داخل خانه را معلوم نیست

به عبارت دیگر کاربرد پول محدود به قلمرو هائی است که مفاهیم، قابل خرید و فروش اند. خارج از آن محدوده پول کار آئی خود را از دست می دهد. آیا معنای این بحث این است که بنابراین فقر بهتر است؟ چنین ادعائی نشده و چنین ادعائی معقول هم نیست. صحبت بر سر محدودیت های ثروت مادی است که "معلوم نیست" بتواند جنبه های دیگر زندگی انسان را نیز "الزاما" اقناع کند. لذا فرد پیش از حرکت به طرف مقصد بهتر است مراقب جلوه های مختلف زندگی باشد. زندگی غم انگیز و در تنهائی مایکل جکسون و زندگی اولین میلیاردر تاریخ بشر هاوارد هیوز برای ما گفتنی های بسیار دارد. بار دیگر من مدافع فقر و قناعت صوفیگرایانه نیستم.
6 کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-21-2010, 09:51 PM   #9
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,144
در 2,489 پست 13,666 بار تشکر شده
Points: 28,998, Level: 99 Points: 28,998, Level: 99 Points: 28,998, Level: 99
Activity: 33%
Activity: 33% Activity: 33% Activity: 33%

نقل قول:
با پول دوستان زیادی می توان بدور خود جمع کرد اما دوستان شفیق و یکدل معلوم نیست
با پول همسر زیبا و جذاب می توان دست و پا کرد اما فداکار و از خود گذشته و با شخصیت معلوم نیست
با پول تعظیم و تکریم می توان خرید اما احترام قلبی و حقیقی معلوم نیست
با پول شادی می توان خرید اما آرامش درون معلوم نیست
با پول خانه ی بزرگ می توان خرید اما صفا و یکرنگی و اتحاد اعضاء داخل خانه را معلوم نیست
آقا شهاب اقلا با پول میدانیم که میتوان اینهایی را که شما فرمودید بدست آورد. بقیۀ داستان هم تنها "نامعلوم" است و نه غیر ممکن. اما برعکس، بدون پول نه تنها بیشتر این مواردی را که شما اشاره کردید را به ندرت میتوان یافت، بازهم بدست آوردن آن موارد دوم مانند یکرنگی و یا صفا را نمی توان تضمین کرد! مساله این است که دست کم با داشتن پشتوانه ای بنام "پول" در بدترین حالت براساس آنچه که شما اشاره کردید، میشود با درصد بالایی داشتن یک خانۀ خوب و یا یک همسر زیبا و ... را در نظر گرفت اما بدون پول بدبختانه نه تنها خیلی چیزها را نمیتوان بدست آورد که درعین حال داشتن معنویات هم امری نامعلوم و غیر قطعیست. خلاصه اینکه هنوز علم رابطۀ وارونی میان پول و معنویات را مطرح نکرده است.

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 04-21-2010, 10:06 PM   #10
شهاب

شمشیری جان تفکر صفر و صد منعکس کننده ی مطلب من نیست. من قبلا هم گفتم بحث مقایسه فقر با ثروت معقول نیست. بین دو عدد صفر و صد بی نهایت عدد وجود دارد. موضوع همانطور که گفتم هدف قرار دادن یا هدف قرار ندادن پول در کوران زندگی است. بحث من حتی این هم نیست که داشتن ثروت زیاد خوب است یا بد . این به دیدگاههای هر فرد در زندگی بستگی دارد. نقش من در اینجا فقط این است که بگویم اگر محور زندگی پول شود مراقب باشید که یک سری عوامل که در زندگی بشر می توانند نقش داشته باشند قابل خرید نیستند. همین. اما اعتقاد قلبی خودم و تجربیاتم و مشاهداتم در زندگی این است که که آنچه که در بخش دوم هر کدام از گزاره های بالا تحت عنوان "معلوم نیست" آوردم در عالم واقع با وجود پول زیاد دست نیافتنی می شوند. این که کدام بهتر است یک انتخاب شخصی است و بس. انسان ثروتمند در عمق انسانی است تنها اما چه بسا کسانی که تعظیم و تکریم های فریبکارانه را به دوستی و محبت عمیق ترجیح دهند. با اعتقادات من همخوانی ندارد اما من مانعی نمی بینم.
این کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 04-21-2010, 11:03 PM   #11
mory291

mory291's Avatar

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهاب نمایش پست ها
... به عبارت دیگر کاربرد پول محدود به قلمرو هائی است که مفاهیم، قابل خرید و فروش اند. خارج از آن محدوده پول کار آئی خود را از دست می دهد. آیا معنای این بحث این است که بنابراین فقر بهتر است؟ چنین ادعائی نشده و چنین ادعائی معقول هم نیست....
من فکر می کنم این بحث ضمن متانت تمام، اما باید در هر زمان و یا مکان بصورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد. متاسفانه در جامعه امروز ایران، فاکتور های مصطلح و عادات مرسوم چنان منقلب شده اند که حتی در گذشته همین کشور هم سابقه نداشته. چه برسد به بقیه دنیا! به همین دلیل تصور می کنم با فرمول های علوم اجتماعی مکشوف و در جریان در سایر جوامع، نمی توان برای ایران امروز ما تجویز مناسبی انجام داد.
متاسفانه ما بر خلاف شعارهای پوچ معنی گرایانه، اما در عمل نه تنها بسیار مادی، بلکه بسیار پولکی و صرفا خورده کاسبکار شده ایم .این رفتار مرسوم و ناهنجار که هیچ هدف بلندی را دنبال نمی کند و صرفا به دنبال سود کلان در مدت کوتاه و به هر قیمتی می گردد، هیچ ضابطه ای را تحمل نخواهد کرد! لذا محدوده مورد اشاره شما که "قلمرو هائی است که مفاهیم، قابل خرید و فروش اند" متاسفانه در کشور ما بسیار فراخ و بسیط شده و از دوستی و رفاقت گرفته تا عشق و ازدواج، از انتخاب رشته تحصیلی گرفته تا صناعت و تجارت و روابط فامیلی و همه و همه متاثر و منبعث از میزان سود و زیان است! اینجاست که همه چیز در خدمت رسیدن به ثروت است. حتی سیاست های کلان مملکت را که واکاوی کنید، ظاهر امر این است که همه چیز به سمت خصوصی سازی می رود! اما باطن آن نشان از ایجاد تراست های نشان دار داخلی است که با انباشت سرمایه _ تحت نام جعلی خصوصی _ اما در قالب و فرایندی دولتی به کسب درامدهای محیرالعقول و انحصاری مشغولند.
جامعه تکنوکرات ما این رفتار را می فهمد و تحلیل می کند و قشر متوسط و تحصیل کرده، خواه ناخواه جذب همین جریانات می شود و خودش به بخشی از همین رفتار تبدیل شده و آن را عرف می داند! لذا در زندگی خصوصی هم همین رفتار عینا تکرار می شود و همه چیز قابل خرید و فروش می گردند! حتی نفس و عشق و خدای نکرده شرافت!
بله! قاعده مورد اشاره شما کاملا درست است! اما بعید می دانم تا ما رفتار کلانمان را تصحیح نکنیم، بتوانیم در جرئیات برای این قاعده الگو سازی کنیم. بسیار مشکل است!
ممنون
قدیمی 04-22-2010, 02:01 AM   #12
حسینی

حسینی's Avatar

تشکرها: 11,931
در 4,213 پست 17,627 بار تشکر شده
Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100 Points: 54,971, Level: 100

نقل قول:
به عبارت دیگر کاربرد پول محدود به قلمرو هائی است که مفاهیم، قابل خرید و فروش اند. خارج از آن محدوده پول کار آئی خود را از دست می دهد.
یکی از آرزوهای من در زندگی، کاهش همین قلمرو (حداقل در زندگی خودم) هست، یعنی کاهش قلمروی دیکتاتوری پول... فعلاً جز گشتن دنبال راه‌هائی برای فرار از این قضیه چاره‌ای نیست. وصل کردن مسائل به دوستی، رفاقت و خیلی چیزای دیگه.
البته چون فعلاً همه چیزا با معیار پول تعریف شده، نمی‌شه کلاً نمی‌شه کنارش گذاشت؛ روابط جامعه‌مون این طوری تعریف شده. خلاف جهت شنا کردن دردسرهای خاص خودش رو داره. نمی‌شه با باد هوا زندگی کرد. اگه زن و بچه داشته باشی که مسئله باز هم مشکل‌تره. شاید بشه یک بخش وقت رو آدم اختصاص بده به کارهای پولکی و بقیه‌اش رو کارهای دلی انجام بده. تو این قسمت دومیه که آدم احساس می‌کنه واقعاً داره نفس می‌کشه...
نه این‌که پول بد باشه. قدرت بی قید و شرطی که پول تو بعضی جوامع مثل جامعۀ ما داره، بده. پول و پلۀ الکی دست یک عده میاد که سرشون به تنشون نمی‌ارزه. از نظر من، این مشکل اصلیه؛ وگرنه با پول حلال، قدرت خرید متناسب با ارزش کاری که یک فرد برای جامعه انجام داده، حق طبیعی آدم‌هاست.
«آدم غرب زده هرهری مذهب است؛ به هیچ چیز اعتقاد ندارد، اما به هیچ چیز هم بی‌اعتقاد نیست. یک آدم التقاطی است و نان به نرخ روز خور است؛ همه چیز برایش علی‌السویه است. خودش باشد و خرش از پل بگذرد، دیگر بود و نبود پل هیچ است».
مرحوم جلال آل احمد در کتاب غرب‌زدگی
حسینی آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از حسینی بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-22-2010, 04:05 AM   #13
شهاب

نقل قول:

لذا محدوده مورد اشاره شما که "قلمرو هائی است که مفاهیم، قابل خرید و فروش اند" متاسفانه در کشور ما بسیار فراخ و بسیط شده و از دوستی و رفاقت گرفته تا عشق و ازدواج، از انتخاب رشته تحصیلی گرفته تا صناعت و تجارت و روابط فامیلی و همه و همه متاثر و منبعث از میزان سود و زیان است!
اینکه روابط متاثر از شریط مادی است بحث امروز نیست. مارکس و انگلس در قرن نوزدهم مطرح کردند که زیر بنای تمام مناسبات اجتماعی اقتصاد است. بنابراین اینکه رشته تحصیلی و روابط بین افراد متاثر از نفع طلبی مادی باشد چیز عجیب و غریبی و یا برداشت جدیدی نیست (هر چند که بر عام بودن این نظریه ایرادات جدی وارد است. بطور مثال منش قهرمانانه ای که بسیاری از سربازان گمنام در قرن بیستم برای دفاع از آرمان هایشان از آمریکای لاتین گرفته تا ایران خودمان از خود بروز دادند با انگیزه های صرفا اقتصادی نبوده است). و اینکه دامنه این مسئله در اجتماع ایرانی (در داخل و خارج) جنبه افراط بخود گرفته این هم برداشت درستی است. اما از یکجا این مفاهیم در هم می ریزد و این آنجاست که شما با مفاهیمی غیر مادی مثل عشق و گذشت و فداکاری سر و کار پیدا می کنید. بحث اینجاست که این ها را نمی توان خرید. آن رابطه ای که بین یک زن و شوهر و یا فرزندان و پدر و مادر براساس پول تنظیم شده باشد نوعی رابطه ی تجاری است که بر روی آن لعاب غیر مادی کشیده شده نه آنگونه که شما می گوئید "عشق" و "رفاقت". ممکن است کسی بپرسد خب چه مانعی دارد. به نظر من مانعی ندارد اما باید دقت کرد که این نوع رابطه چون اساسش بر پول است در صورتی که اساس متزلزل شود و یا "تضاد منافع" پیش بیاید آنوقت چهره ی دیگری از خود نشان می دهد. آن رابطه عاطفی که بر اساس اشتراکات دیگری جز پول بنا شود با تضاد منافع بر هم نمی ریزد چون اصولا تضادی بین منافع شکل نمی گیرد. این رابطه می تواند بین دو دوست و یا یک زوج و یا پدر و مادر و فرزندان و یا خواهران و برادران شکل گیرد. ممکن است کسی در اینجا بگوید اما چنین نوع رابطه ای در ایران کمیاب شده. این هم حقیقتی است، اما مهم این است که شما آنجا که دست به انتخاب می زنید با چشم باز متوجه باشید که دوستتان که بخاطر مسائل مادی به شما نزدیک شده دوست شما نیست، همسرتان "همسر" نیست بلکه شریک تجاری است و اگر روزی به افلاس و نداری افتادید و یا "تضاد منافع" پیدا کردید یا آن دوست و همسر ترک شما را خواهند کرد و یا با شما از در جنگ در خواهند آمد.

سریال "زن بابا" یک فاجعه به تمام معنی بود. نه از این جهت که نشان می داد نارفیقی بر روابط یک خانواده حاکم است بلکه بدتر از همه آنکه نهایتا بجای آنکه افراد خانواده چشمشان بر روی روابط صرفا مادی خود باز شود این پدر خانواده است که مجبور است حق السکوت بدهد، سند خانه و زمین بدهد تا دوستان او را پذیرا شوند. چرا پدر باید مجبور باشد برای اینکه فرزندانش مرگش را نخواهند در زنده بودنش دار و ندارش را تقسیم کند در حالی که بچه ها از فقر و گرسنگی رنج نمی برند (که اگر چنین باشد شکل قضیه فرق می کند). دعوای بر سر مال علتش خصلت هائی است ویژه، نه وجود خانه و ملک که اگر پدر آنها را بنام دوستان کرد مسئله خاتمه یافته شود. اگر خانه و ملک نباشد آنوقت بر سر 1000 تومان دعوا می شود. در "زن بابا" نهایتا پدر با بهائی که می پردازد در واقع صحه ای بر روابط مهوع حاکم بر خانواده اش می گذارد.
10 کاربر از شهاب بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 04-23-2010, 08:49 AM   #14
alireza

تشکرها: 2,489
در 538 پست 2,937 بار تشکر شده
Points: 7,905, Level: 59 Points: 7,905, Level: 59 Points: 7,905, Level: 59

متنی زیبا از شهاب عزیز که ممکن است زیر آوار خروار ها مطلب گم شود. و ممنون از موری عزیز.
alireza آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از alireza بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع