آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار اجتماعی > بخش اجتماعی

پاسخ
    نمایش ها: 1202 - پاسخ ها: 35  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-29-2020, 01:33 PM   #26
صادق

تشکرها: 5,648
در 2,367 پست 10,456 بار تشکر شده
Points: 26,104, Level: 96 Points: 26,104, Level: 96 Points: 26,104, Level: 96
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : «یکی از هزاران مشکل ایرانی جماعت تمرکز بر نحوه ی بیان است»

نقل قول:
نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
نقل از صادق:

بودجه بخش فارسی بی بی سی 15 ملیون پوند است اما در لایحه بودجه ۱۳۹۸ ایران، سهم نهادهای مذهبی و تبلیغاتی حکومت و سازمان صدا و سیمای ایران در مجموع به بیش از پنج تریلیون تومان (۵۳۰۰ میلیون تومان) می‌رسد. این یعنی سیصد ملیون پوند . بیست برابر بودجه بی بی سی. آنهم در ایران با این حقوقهای و هزینه های پایین باید راندمان این سیصد ملیون حداقل معادل یک میلیارد پوند باشد. اما نیست . چرا؟ چرا حکومتی که چهل سال است ادعای خدایی دارد، عرض میکنم ادعای خدایی دارد و نه فقیه یا ملا یا روحانی ، ادعای خدایی دارد ، با این همه کبکبه و دبدبه و بگیر و ببند و پول در مقابل آن 15 ملیون پوندکم آورده ؟ حتما یک جاییش ایراد دارد . یا اصل ایدئولوژی اشکال دارد یا پولها هاپولی میشود یا اینکه اصلا دعوا سر لحاف ملاست یا همه اینها. که فکر میکنم آخرین گزینه جواب باشد. مطلقه ها پهلوان پنبه های هستند که نق میزنند که چرا بی بی سی پته ما را روی آب میریزد. واقعا اگر عرضه دارند بروند وارد میدان شده و کشتی بگیرند. همیشه که نمیشود با زندان شکنجه و تهدید و مرگ و داغ و درفش و انگ پیش رفت و مدال افتخار قلابی را بگردن انداخت. امروز که چهل سال از انقلاب گذشته و بیشتر بخش فعال مردم ،عمده عمر خود را در این دوران گذرانده اند، کاندیداها را غربال میکنند و فقط جناح خود را انتصاب میکنند. چرا ؟ چون توان برخورد با مخالف را ندارند. چون از نظر فکری و عقیدتی و شخصیتی ضعیفند. چون میترسند. چون سرتا پایشان ایراد است . اگر با قهرمانیشان مخالفت کنی داغ و درفش.
.
آقا رضا یادآوری کنم که موضوع وجود اهمیت افکار عمومی برای سیاستگذاران بود و نه میزان بازدهی سیستمهاس تبلیغاتی مثل بی بی سی فارسی یا صدا و سیمای ایران !
شما نفرمودید که بالاخره معتقد هستید سیاستگذاران غربی برای تعیین سیاست خود به افکار عمومی ایران هم اهمیت میدهند و این اهمیت در سیاستگذاری غرب تاثیر دارد ؟!
نقل قول:
در ادامه جملاتی نوشته ای که همانطور که قبلا هم گفتم بنظر می آید ما را گرفته ای و یا شاید میخواهی ته و توی مارا در آوری:
نقل از صادق:

یعنی مثلا کشته شدگان شهریور 67 یا صدها کشته شدگان آبان امسال بدست جمهوری اسلامی دارند مطلقه ها را سرکوب میکنند؟ یا زندانیان سیاسی که در بند زندانیان مواد مخدر و متجاوزین و اعدامیها هستند و کشته میشوند الان دارند مطلقه ها را سرکوب میکنند؟ بابا دمت گرم. بقول بعضی ها بگو چی زدی، ما هم ...
اولا پیشنهاد میکنم از نکات طعنه آمیز در گفتگوی جدی پرهیز شود چون معمولا در صورت ادامه نتایج خوبی به بار نمیآورد
ثانیا هدف مخالفین حکومت خصوصا آنها که شما نامبردید از اعضای منافقین (همان جاسوسهای صدام ) تا سایر زندانیان سیاسی سرکوب (یا همان ساقط کردن ) حکومت نبوده ؟! حالا اینکه موفق شده اند یا خیر موضوع دیگری است . من ممکن است به دنبال سرکوب شما باشم اما در این درگیری ممکن است خودم منکوب شوم و در اینصورت باز هم در هدفم تغییر ی نمیکند .
نقل قول:
نه اصلا قابل دفاع نیست. فقط فعالیت مطلقه ها که به بدتر شدن حتمی و غیرقابل جبران وضع مردم منجر شود قابل دفاع است. دیدی زدی...
.
یک فعال سیاسی اگر داعیه بهبودی وضع مردم را داشته باشد باید نتایج احتمالی فعالیتش را بررسی کند . این مسئولیت اوست و اگر وضع بدتر شد هم او مقصر است .
این فعال سیاسی میخواهد طرفدار حکومت باشد یا مخالف !
این مطلب تکمیل خواهد شد انشالله
تکمیل مطلب حاضر
نقل قول:
متوجه هستی که یک لایی دادی؟ مطلقه ها را قدرت قویتر و زورگو اعلام کردی. شکنجه را هم قبول کردی. این نشان میدهد که کاملا متوجه اوضاع هستی . اما چرا این کار ها را اینجا میکنی ؟ بقول شمشیری بماند.
1- چرا لایی دادم ؟! مگر تا حالا وجود شکنجه را انکار کرده بودم ؟! یا مگر زورگویی را انکار کرده بودم ؟!
متاسفانه این دید مطلق سیاه و سفید موجب پبش دواری میشود . شما یک عبارت در کل پستهای من در باره انکار شکنجه یا زورگویی در تمام سالهایی که در این فروم فعالیت داشته ام پیدا کنید و جایزه بگیرید !
البته سعی میکنم حتی الامکان دلایل و شواهد من در باره هر اتهامی از منابعی مربوط به خود همان منبع باشد . مثلا وقتی میگویم آمریکای جنایتکار به صدام سلاح شیمیایی میفروخت این را براساس گزارش کنگره آمریکا میگویم و نه ادعای مثلا روزنامه های ایران !
در مورد وجود شکنجه از معتبرترین مدارک وجود فیلم بازجویی همسر سعید امامی است که اصالت فیلم توسط روح الله حسنیان یعنی یک مقام اطلاعاتی تایید شده یا در باره زورگویی که روی دیگر فساد است در جدال لفظی دو ریاست قوه قضاییه یا اظهارات آیت الله آملی لاریجانی در باره نزدیکان حسن روحانی مشهود است !
خب حالا که خیالتان راحت شد که اصلا هم لایی نداده ام و اگر پرسیده بودید به صراحت میگفتم یک پرسش ساده مطرح میکنم و آن این است خب آیا میشود برای حل مشکل زورگویی یا همان فساد و شکنجه به آمریکا چشم دوخت یا حتی انتظار کوچکی از آمریکا داشت !
همین آمریکا که فعلا حامی منافقین است و خود منافقین پرونده های طویلی در شکنجه در اردوگاه اشرف خود دارند و بدنبال حاکم شدن بر ایران هستند یا همین آمریکایی که ریاست فعلی سازمان سیای آن خانم جینا هیسپل قبلا رییس زندان مخفی سیا در تایلند بوده یا همین چند وقت پیش ابوغریب را در غرب ایران و زندان بگرام را در شرق ایران داشت . حتما تصاویر غرق شدگی یا شوکهای الکتریکی را دیده اید .
موضوع ابتدایی وجود یا عدم شکنجه یا زورگویی نیست بلکه موضوع این است که با فعالیت هر چند ناچیز از کدام سمت به کدام سمت میرویم !؟
اگر به سمت ایجاد حکومتی دوستدار آمریکا یا در واقع تسلیم به آمریکا میرویم نه انتظار کاهش شکنجه را با وجود منافقین و خانم هسپل و مشابهان آن داشته باشید و نه انتظار کاهش زورگویی !
در ضمن پدیده هایی مثل شکنجه بسیار به شرایط امنیتی منطقه بستگی دارد یعنی اگر در سوئد کسی شکنجه نمیشود فقط به خاطر قوانین سوئد نیست بلکه عدم وجود مخاطرات امنیتی برای حکومت سوئد نیز نقش دارد .
برای مثال به این مطلب که من 6 سال قبل فرستادم توجه کنید ضمنا نظرات آقای کمان در آن زمان یعنی 6 سال پیش هم جالب است .
دولت کانادا: استفاده از اطلاعات بدست آمده از شکنجه مجاز است
در آخر پرسیدید چرا اینجا اینکارها را میکنم ؟! اصلا هدف من چه اهمیتی دارد ؟! شما باید توان تحلیل و راستی آزمایی تحلیل را داشته باشید . فرض کنید من یک پادوی وزارت اطلاعات هستم ! خب که چی ؟! واقعا فکر کنید چه فرقی میکند !
یک وقتی در این فروم برخی ها چندین نام کاربری داشتند و برخی هم دچار احساس کارآگاهی شده بودند و چند بار برای من پیام خصوصی میدادند که فلانی با فلان نامها ارسال میکند . حتی یکبار گفته شد خود آقا شهیر و آقا شهاب یک نفر هستند !
اینجا گفتم برای من فرقی نمیکند که چه کسی چه میگوید فقط خود گفته برایم مهم است که ببینم چیزی به اطلاعاتم یا تجاربم اضافه میکند یا نه . حالا شهیر و شهاب یکی باشند چه فرقی میکند . این نامهای کاربری فقط جایی مهم است که مطالب برخی را اصلا نمیخوانم و مثلا مطلب مربوط به شهیر یا شهاب را بعضا دو سه بار میخواتم چون برایم جالبتر است .همین و تمام .
نقل قول:
در مورد تحقیر مردم صحبت شد. مدتی است این مسئله در ذهن من مرا تحقیر میکند. نحوه برخورد با کسانیکه به کشتن دانشمندان هسته ای متهم شدند. واقعا از اطلاعات یک کشور که ادعای خدایی دارد عجیب است . بالاخره باید کمی ظاهر سازی کنند. یک عده بیگناه را گرفته ، جمالی فشی را کشته و بقیه هم پای اعدام . همه هم بیگناه . فقط با ضرب کتک و شکنجه از مردم بیگناه اعتراف میگیرند. برای چه ؟ برای اینکه ضعف خود را بپوشانند؟ در مقابل مردم؟ امیدوارم چنین باشد. چون اسراییل میداند که این افراد آدمهای او نبودند و صدایش هم در نیامد. و صدایش هم در نیامد . هیچ روزنامه نگاری هم جرات ندارد مثل کشورهای امپریالیستی و جنایتکار در مورد مسئله چیزی بگوید. آن یکی دو نماینده مجلس هم که پر رویی کردند و سئوالی کردند فعلا از دایره مستوصبین خارج شده اند تا منتصبین بیایند. اما از این هم عجیب تر اینکه تمام این کارها را گردن یک نفر انداختند و گفتند که از مرز فرار کرده رفته ترکیه. این هم خیلی جالب است. یعنی به او دسترسی نیست. نه اسمی ، نه نامی که حداقل مردم اورا شناسایی کنند و مثل خاوری نه اینترپولی برای جلب او . یعنی زندانها و بگیر و ببندهایی که در مورد متهمان بوده در مورد این فرد نبوده که نتواند فرارکند ؟ شاید هم اینقدر نفوذی بوده که زودتر به او گفته اند در رو که دارند می آیند؟ و شاید هم همه اش دست طرف است و این ها سناریوهایی آنهاست . و بنده که این سطور را مینویسم اسراییلیم. مطمئنا این سئوالها در ذهن همه بوده. و اینکه همه را ... فرض کرده اند تحقیر آمیز است. و اینکه کاری هم نمیشود کرد.
بله تمام اینها که گفتید واقعا تحقیر است و نمونه های زیاد دیگری هم میشود گفت که آخرین آن ساقط کردن هواپیمای اوکراینی بود .
اما این مثالها ربطی به گفتگوی ما و اعتراض من ندارد . من مشخصا یک فرد را به دلیل اهانتها و تحقیرهای بدون مطالعه و مقایسه مورد خطاب قرار دادم .و گوشه ای از توهینهای ایشان را هم در پست شماره 18 آوردم . من از این نوع گفتار احساس توهین میکنم شما را نمیدانم !
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 01-29-2020, 08:54 PM   #27
شهیر

تشکرها: 6,917
در 2,054 پست 22,229 بار تشکر شده
Points: 42,357, Level: 100 Points: 42,357, Level: 100 Points: 42,357, Level: 100
Activity: 80%
Activity: 80% Activity: 80% Activity: 80%

دوستان تقاضا می کنم به شخصیت افراد نپردازید. اگر آرگیومنت کسی ایراد دارد با آن برخورد کنید. حمله به شخصیتِ طرفِ بحث تمام استدلال متقابل شما را تحت الشعاع قرار می دهد.

اما صادق عزیز، هنوز این سئوال من بی جواب مانده. آیا اکثریت مردم ایران با سیاست خارجی که شما و حکومت از آن دفاع می کنند موافق اند؟ یا باید طبق تعریف آقای خامنه ای از ولایت مطلقه فقیه صدایشان در نیاید و الّا با داغ و درفش روبرو می شوند چون نظر ولی فقیه بر نظر آحاد ملت ارجح است؟ من علیرغم اینکه عمیقا اعتقاد دارم که حسن روحانی فرد غبرقابل اعتمادی است اما با نظر او در مورد رفراندوم در مورد مسئله هسته ای (که نهایتا دودمان حکومت و کشور را به باد خواهد داد) و رابطه با آمریکا موافقم. مشکل کجاست؟ چون نظر ولی فقیه بر نظر "آحاد ملت" ارجح است رفراندوم معنا ندارد. پس این قضیه میزان رای ملت است چی شد؟

در مورد بی بی سی، من تعجب می کنم چرا به نقش تعیین کننده بی بی سی در سرنگونی شاه و پیروزی انقلاب پرداخته نمی شود، موضوعی که در بالاترین سطوح شاه با آمریکائی ها مطرح کرد؟
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
10 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 01-30-2020, 12:45 AM   #28
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهیر نمایش پست ها
اما صادق عزیز، هنوز این سئوال من بی جواب مانده. آیا اکثریت مردم ایران با سیاست خارجی که شما و حکومت از آن دفاع می کنند موافق اند؟ یا باید طبق تعریف آقای خامنه ای از ولایت مطلقه فقیه صدایشان در نیاید و الّا با داغ و درفش روبرو می شوند چون نظر ولی فقیه بر نظر آحاد ملت ارجح است؟ من علیرغم اینکه عمیقا اعتقاد دارم که حسن روحانی فرد غبرقابل اعتمادی است اما با نظر او در مورد رفراندوم موافقم. مشکل کجاست؟ چون نظر ولی فقیه بر نظر "آحاد ملت" ارجح است رفراندوم معنا ندارد.
سلام آقا شهیر
قبلا جواب داده بودم و در یک سرنگار که خلاصه بندی سرنگار دیگری بود به تفصیل جواب دادم .متاسفانه دوستانی که میخواستند برخی پستهای ناجور را حذف کنند کل سرنگار را حذف کردند . مطالب خوبی داشت که اگر برگردانده شود به نظرم خوب است .
اما دوباره به این سئوالتان در باره سیاست خارجی و رفراندم پاسخ میدهم .
اول - سعی میکنم بعنوان یک تحلیلگر سیاست خارجی شرایط فعلی را بررسی کنم .
برای اینکار من ناظری هستم که در مریخ نشسته ام و با تلسکوپ اوضاع کشوری بنام ایران را در چند سال اخیر رصد میکنم و چون مریخی هستم کوچکترین نفع و ضرری از اوضاع ایران و کلا کره زمین برای من حاصل نمیشود .
حالا من کشوری بسیار قوی را میبینم بنام آمریکا که با قدرتی بسیار کوچکتر از خود بنام ایران درگیر شده است .
آمریکا بنا بر قدرتی که دارد بدنبال برتری (هژمونی ) هر چه بیشتر در تمام دنیا است و براساس قدرتی که سایر مناطق دنیا دارند در جهت اهداف خود اعمال قدرت میکند . این منطقه خاورمیانه باشد یا چین یا اروپا فرقی نمیکند ! فقط منافع و امکان اعمال قدرت در هر منطقه برایش اهمیت دارد و ضمنا هیچ قانون و تعهد بین المللی را در جهت رسیدن به اهدافش قبول ندارد و پایبند نیست .
آمریکا برای ایران شرایطی گذاشته که شامل خلع سلاح هسته ای و موشکی و بازوهای منطقه ای است و البته یک بندی هم گذاشته برای رعایت حقوق بشر .!
من میبینم که اگر ایران به تمام آن شرایط هم تن دهد بازهم از آمریکا بعید نیست که در آخر با استفاده از حقوق بشر و تجارب طولانی که در ایجاد جنگ و هرج و مرج و کودتا در کشورها دارد به تحریک و تسلیح قومیتها در ایران دست بزند و نهایتا موجب فروپاشی خونبار ایران شود .
برای اینگونه رفتار توسط آمریکا در 70 سال اخیر نمونه های متعددوجود دارد مضاف بر اینکه در منطقه ای که ایران واقع شده کشوری بنام اسراییل وجود دارد که مانند یک ویروس یعنی دقیقا مانند یک ویروس مراکز فرماندهی آمریکا را تسخیر کرده و سیاست خارجی و حتی داخلی آمریکا را در جهت منافع خود در اختیار دارد . یعنی دقیقا مثل یک ویروس که خودش نمیتواند زندگی مستقلی داشته باشد و ابتدا به هسته یک سلول وارد میشود و در آنجا فرمان ساخت مواد مورد نیاز خود از قبیل پروتیین و اسیدهای نوکلییک را برای تکثیر خود صادر میکند و ارگانلهای سلولی در خدمت آن ویروس درآمده و آن ویروس را تکثیر میکنند . اسراییل هم چنین نقشی در باره آمریکا دارد و از منافع و اهداف اسراییل گسترش طلبی جغرافیایی و نفوذ روز افزون منطقه ای است و اینکار با وجود کشورهای کوچک راحتتر قابل انجام است تا کشورهای بزرگ ! ولذا این انگیزه ای مضاعف بر فشار بر حکومت مرکزی ایران تا فروپاشی جغرافیای ایران خواهد بود .
آیا این احتمال زیاد است یا کم ؟!
نخیر زیاد نیست اما کم هم نیست !. احتمال فروپاشی ایران توسط افراد متعددی با دیدگاههای کاملا متضاد سیاسی گفته شده و موضوعی که برای ایرانیان مهم است اینکه اگر طبق خواسته های آمریکا خود را خلع سلاح کردند و آمریکا همچنان بدنبال فروپاشی ایران بود چه دفاعی در برابر آن میتوانند داشته باشند !؟
با خلع سلاح قبلی میشود گفت که هیچکاری از ایرانیان در این شرایط ساخته نیست !.
دوم -حالا با وجود این احتمال باید احتمالات دیگر را هم در نظر گرفت و آن اینکه در صورت ادامه وضعیت درگیری بین آمریکا و ایران و با توجه به تفاوت قدرتی که دارند احتمال زیادی داده میشود که با ادامه بحران اقتصادی فعلی شورشهای اجتماعی موجب فروپاشی ایران از درون شود و از طرفی ایجاد یاس مداوم در مردم که برخی ناشی از عملکرد حاکمان ایرانی و برخی ناشی از جنگ روانی غرب علیه ایران است میتواند به کاهش کارایی مردم و راحتتر شدن تهاجم به ایران شود .
حالا راه حل چیست و کدام دو راه مقاومت یا تسلیم را باید انتخاب کرد !؟
البته اگر واقعا راه سومی مثل مقاومت برنامه ریزی شده و مذاکرات محرمانه برای وزن کشی های چند باره با هدف تعدیل زورگویی آمریکا قابل انجام نباشد !
در این حالت بعنوان یک ساکن مریخ میگویم که بنا بر مطالعات اجتماعی بهترین راه استفاده از خرد جمعی است که البته نحوه استفاده از خرد جمعی برای حصول نتیجه بهتر اهمیت دارد یعنی هر رای گیری یا نظر سنجی را نمیتوان خرد جمعی دانست بلکه شرایطی مثل استقلال آرا یا عدم وجود آبشار اطلاعاتی مهم است .
اما برای استفاده از خرد جمعی میتوان از راهی غیر از رفراندم مثلا نظرسنجیهای متعدد در مناطق مختلف کشور و در بین طبقات مختلف اجتماعی اقتصادی بهره برد .
سوم - آیا رفراندم برای استفاده از خرد جمعی در این شرایط مناسب نیست ؟!
به چند دلیل انجام رفراندم با هر نتیجه ای که بدهد اصلا مناسب نیست و حتی زیان بخش است .
دلایل نامناسب بودن به این شرح است .
1- انتخابات ریاست جمهوری و حتی مجلس در سالهای گذشته نشان داده است که خود زمینه چینی برا ی انجام انتخابات با تنش شدیدی همراه است که اگر موضوع آن رفراندم برای سیاست خارجی باشد احتمال ایجاد تنشها غیر قابل کنترل و با مداخله خارجی بسیار زیاد است که خود میتواند بعنوان جرقه ای برای آشوب داخلی عمل کند .
2- به نتیجه چنین رفراندمی به عنوان محصول خرد جمعی نمیتوان مطمئن بود چون به دلیل تبلیغات بسیار شدید داخلی و خارجی شرایطی مثل آبشار اطلاعاتی یا استقلال آرا کمتر وجود خواهد داشت .قبلا خودتان بارها از manipulation افکار عمومی توسط تبلیغات سخن گفته اید !
3- نتیجه رفراندم هر چه که باشد دست مذاکره کنندگان ایرانی را در برابر طرفهای خارجی کاملا می بندد !
یعنی اگر رفراندم مذاکره با آمریکا را نفی کند اصلا مذاکره مشروعی نمیتواند شکل بگیرد و اگر نتیجه رفراندم مذاکره را تایید کند دیگر امکان گرفتن امتیاز از طرف ذاتا زورگوی آمریکایی نیست .
4- انجام رفراندم توسط چه کسی انجام شود ؟! اگر فقط دولت ایران اینکار را بکند و نتیجه نفی مذاکره باشد, این نتیجه توسط بوقهای تبلیغاتی غرب مورد اتهام تقلب و بی اعتباری قرار خواهدگرفت و اگر توسط نهادهای خارجی انجام شود نه تنها موجب نقض حاکمیت ملی و تضعیف حکومت ایران است بلکه از تقلب هم مصون نیست که مشابه چنین تقلبی را در دوره قبل ریاست جمهوری افغانستان شاهد بودیم که سازمان ملل در آن انتحابات دست اندرکار بود .
با این توصیفات گفتن از رفراندم صحیح نیست .
اما حالا از آقا شهیر میپرسم آیا در تاریخ دنیا سابقه داشته که طرحهایی مثل سیاست خارجی یا احداث تاسیسات بزرگ صنعتی به رفرندام گذاشته شده باشد ؟!
قدیمی 01-31-2020, 05:08 PM   #29
پرويز

تشکرها: 197
در 74 پست 168 بار تشکر شده
Points: 8,461, Level: 62 Points: 8,461, Level: 62 Points: 8,461, Level: 62
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

آقا صادق عزیز
شاید نباید بپرم وسط بحث شما اما از دید دیگری به این امر نگاه کنید. دید کمی علمی.
اول فرضیات را بنویسیم، بعد مدل بدهیم و بعد مدل را با مساله حل شده مطابقت بدهبم و فرضیات را چک کنیم. در صورتی که مدل با واقعیات خواند مدل برای پیش بینی مناسب است.

سناریوی 1
فرضیات:
1-1 حکومت وظیفه تامین امنیت را دارد
1-2 حکومت وظیفه دارد بستر مناسب برای رشد فرهنگ طبق تعاریف خود در جامعه را دارد.
1-3 کلیه ابزار در دست حکومت باید باشد، ابزار شامل قوه قهریه، دولت و اقتصاد است.
طبق این سناریو این نوع حکومت برای به کرسی نشاندن فرهنگ مورد نظر خود از تمام ابزارها در داخل و خارج از کشور استفاده می کند.
مردم نه صاحب کشور که رعایای مطیع حاکمان می بایست باشند.
حاکمان در صورت بروز شرایط مناسب و استقرار حکومت در داخل دیر یا زود چشمی به خارج مرزها خواهند دوخت.
مثالهای تاریخی از ولایت خودمان: ساسانیان، بنی امیه، بنی عباس،... صفویه،... پهلوی

سناریوی 2
2-1 حکومت وظیفه تامین امنیت را دارد.
2-2 حکومت وظیفه دارد بستر مناسب برای رشد اقتصادی طبق تعاریف علم اقتصاد در جامعه را دارد.
2-3 ابزارهای اعمال حاکمیت در ید اختیار حاکمیت: بودجه دولت و سیاست های بانک مرکزی. فرهنگ از روابط بین مردم شکل میگیرد.
در این مدل حاکمیت در صدد بهتر شدن اوضاع اقتصادی جامعه میباشد. نهادهای فرهنگ ساز از دل جامعه رشد کرده و فعالیت می کنند.
ابزارهای سیاست خارجی برای بهتر شدن اوضاع اقتصادی در داخل کشور بکار میرود.
تنها مثال تا حدی جدی در ولایت ما دهه 40 در زمان شاه به نظر من میرسد.

حال با در نظر گرفتن این دو حالت حدی وضعیت ما کجاست؟
بنظر من به حالت اول شبیه تریم! در بهترین حالت تبدیل به شوروی میشویم. آخر سر چه اتفاقی برایشان افتاد؟ و دلایلش: کاهش قیمت جهانی نفت، فشل بودن اولیگارشی و ... (شبیه حالت حال حاضر ما)

با این دو مدل به سوال شما بپردازیم. اگر مدل دوم را بخواهیم (موضوع واقعی رفراندوم) آیا درگیری های ما با غرب کمتر نخواهد بود؟ البته ما الی الابد با دوستان عرب همسایه مان در گیری خواهیم داشت!
در این صورت بخودی خود صورت مساله شما از انتخاب بین تسلیم یا مقاومت عوض نخواهد شد؟
پرويز آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از پرويز بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 02-01-2020, 11:46 AM   #30
شهیر

تشکرها: 6,917
در 2,054 پست 22,229 بار تشکر شده
Points: 42,357, Level: 100 Points: 42,357, Level: 100 Points: 42,357, Level: 100
Activity: 80%
Activity: 80% Activity: 80% Activity: 80%

نقل قول:
ما حالا از آقا شهیر میپرسم آیا در تاریخ دنیا سابقه داشته که طرحهایی مثل سیاست خارجی یا احداث تاسیسات بزرگ صنعتی به رفرندام گذاشته شده باشد ؟!

آقا صادق، من به طور مبسوط به این سئوال که سئوال مهمی هم هست (اما تعجب می کنم شما چطور جواب آنرا نمی دانید) خواهم پرداخت. اما نقدا، شما در جریان مهمترین حادثه این روز های اروپا یعنی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نیستید؟ در جریان نیستید که قضیه خروج انگلیس از EU به رفراندوم گذاشته شد؟
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
10 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 02-01-2020, 11:55 AM   #31
hiran

hiran's Avatar

تشکرها: 3,640
در 1,026 پست 3,087 بار تشکر شده
Points: 13,635, Level: 75 Points: 13,635, Level: 75 Points: 13,635, Level: 75
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

نقل قول:
نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
بله نقش دارند . اساسا همه مردم با شدت وضعف نه تنها در تعیین جهت کشور خودمان نقش دارند حتی در تعیین جهت حکومت آمریکا هم نقش دارند !
من چند شاهد خدمتتان ارائه میکنم
1-سالها پیش آقا شهیر در شهیر بلاگ مقاله ای آورده بودند با استناد از یک کارشناس بازنشسته سازمان سیا که میگفت بکی از منابع تحلیلی ما همین محاورات بین مردم است .
2- همین چند هفته قبل برایان هوک در توییتی آورده بود که مردم ایران علیرغم تحریمهای آمریکا علیه آن کشور نشوریده اند .
3- همبن چند روز پیش ترامپ به عدم لگد کردن پرچم آمریکا توسط برخی جوانان واکنش رضایتمندی نشان داد .
آقاسامان ، اگر شما به جای برایان هوک و ترامپ بودید و این صحنه ها را میدیدید به ادامه و تحکیم تحریمها مصممتر میشدید یا نه ؟!
4- همه میدانند که دیدن بی بی سی در خود انگلستان مستلزم پرداخت هزینه است !اما وزارت امور خارجه انگلستان هزینه استفاده از بی بی سی را برای مردمانی از جمله ایرانیان پرداخت میکند !
به نظر شما اگر فکر و رفتار ایرانیان یعنی من وشما اهمیت نداشت و تاثیر گذار نبود چرا باید دولت انگلستان برای تامین برنامه برای ما پول پرداخت میکرد ؟!
ارسال شده توسط تلفن همراه
ارسال شده توسط تلفن همراه
خیلی تاسف انگیز است که مدیریت افکار عمومی کشورم را بی بی سی (انگلیس)
و ترامپ و توییت ها با کنش و واکنش های اینچنینی مدیریت می کنند و یا حد اقل در تغییر رفتارشان در نظر می اورند

اما با این همه اعتراضات خیابانی و از دست دادن جان فرزندان این سرزمین و مشاهدات
وضعیت مشهود زندگی این مردم که نیازی به قلم فرسایی حول و حوش ان نیست
مدیریت کلان حکومت را در تغییر رویکرد و تصمیم سازی و تصمیم گیری های در جهت
تغییر ساختاری و اصلاحات اساسی و سیستمی هم در امورات داخلی و هم سیاست
خارجی تشویق و ترغیب نمی نماید .
قدیمی 02-01-2020, 12:25 PM   #32
Saman

Saman's Avatar

تشکرها: 1,715
در 623 پست 4,076 بار تشکر شده
Points: 13,948, Level: 76 Points: 13,948, Level: 76 Points: 13,948, Level: 76
Activity: 50%
Activity: 50% Activity: 50% Activity: 50%

نقل قول:
اما حالا از آقا شهیر میپرسم آیا در تاریخ دنیا سابقه داشته که طرحهایی مثل سیاست خارجی یا احداث تاسیسات بزرگ صنعتی به رفرندام گذاشته شده باشد ؟!
حتی با این فرض که برگزیت اتفاق نیفتاده باشد (فهرست بلندبالای بقیه‌ی رفراندوم‌های مرتبط با اتحادیه‌ی اروپا را اینجا ببینید) هم احتمالاً به این خاطر که حدود نیمی از کشورهای دنیا چیزی به اسم سازوکار دموکراتیک دارند و منتخبان غیر مادام‌العمر مردم درباره‌ی سیاست خارجی و احداث تأسیسات بزرگ صنعتی تصمیم می‌گیرند و نه چیزی که اینجا توصیف شده.
Saman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از Saman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 02-02-2020, 12:36 AM   #33
صادق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهیر نمایش پست ها

آقا صادق، من به طور مبسوط به این سئوال که سئوال مهمی هم هست (اما تعجب می کنم شما چطور جواب آنرا نمی دانید) خواهم پرداخت. اما نقدا، شما در جریان مهمترین حادثه این روز های اروپا یعنی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نیستید؟ در جریان نیستید که قضیه خروج انگلیس از EU به رفراندوم گذاشته شد؟
اولا باید اذعان کنم که هرچند سعی میکنم موقع نوشتن با تامل و تفکر بنویسم اما در موقع نوشتن آن چند جمله پرنگ که به رنگ آبی نوشتم به یاد برگزیت نبودم . شاید بدلیل خستگی ناشی از نوشتن سطور قبل بوده که با دقت زیادی نوشتم چرا که باید پاسخی جامع و مانع برای استاد شهیر مینوشتم .
حالا به برگزیت اضافه کنم مثالهایی از رفراندم برای سیاست داخلی مثل قانونی شدن همجنسگرایی در ایرلند با هم پرسی و یا نحوه ذخیر پول مازاد در سوییس و البته همه رفرندامها هم به مذاق دولت مرکزی خوش نیامده مثل رفراندم برای استقلال باسک از اسپانیا !
این فراموشی ناشی از خستگی من دو مشکل ایجاد کرد .
مشکل اول - آقا شهیر که کلا وقت کمی دارند تا به سئوالات کاربران فروم برسند با دیدن این یک سطر و نیم به راحتی از آن بیش از 40 سطر نوشته من میگذرند و به نقد و بررسی استدلالهای پیشین من نمیپردازند !
امیدوارم آقا شهیر وقت بگذارند و به نقد و بررسی سطور نوشته شده به رنگ سیاه هم در پست شماره 28 بپردازند .
مشکل دوم - اینکه من باید بسیار وقت و انرژی بگذارم تا نشان دهم هم برگزیت و هم همه پرسیهایی که در باره قانونی شدن همجنسگرایی و ذخیره پول اضافی بیشتر شد در واقع یک همه پرسی در باره سیاستهایی با پیامدهای اقتصادی و اجتماعی بود و اصلا پیامد امنیتی خاصی نداشت !
در حالیکه وضعیت ایران کاملا امنیتی و معطوف به موجودیت ایران است . یعنی هر کدام از راههای مقاومت یا تسلیم ( البته به نظر برخی نرمال شدن ) عواقب موجودیتی و امنیتی برای ایران میتواند داشته باشد .
الان اگر میخواستم آن عبارت آبی رنگ را بنویسم به اینگونه اصلاح میکردم .
اما حالا از آقا شهیر میپرسم آیا در تاریخ دنیا سابقه داشته که طرحهایی مثل سیاست خارجی یا احداث تاسیسات بزرگ صنعتی که پیامدهای بزرگ امنیتی خواهد داشت به رفرندام گذاشته شده باشد ؟!
برای مثال آیا شروع جنگ یا پایان جنگی با همه پرسی انجام شده ؟!

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Saman نمایش پست ها
حتی با این فرض که برگزیت اتفاق نیفتاده باشد (فهرست بلندبالای بقیه‌ی رفراندوم‌های مرتبط با اتحادیه‌ی اروپا را اینجا ببینید) هم احتمالاً به این خاطر که حدود نیمی از کشورهای دنیا چیزی به اسم سازوکار دموکراتیک دارند و منتخبان غیر مادام‌العمر مردم درباره‌ی سیاست خارجی و احداث تأسیسات بزرگ صنعتی تصمیم می‌گیرند و نه چیزی که اینجا توصیف شده.
آقا سامان گرامی و عزیز یادم هست در سال 88 یک عبارتی را آقا شهاب تکرار میکرد و به این بحث جالب ختم شد :
اگر قرار بود مردم از راه انتخابات به حقوق خود برسند مطمئن باشید حکومت ها آنرا غیر قانونی می کردند (مباحثه)
اگر وقت داشتید و خواستید میتوانید با مطالعه آن مباحثات نظرتان را بفرمایید .
اما یک سئوال دیگر هم اگر پاسخ دهید ممنون خواهم شد . به نظر شما چرا در چند دهه گذشته و با انتخاب هر منتخب غیر مادام العمر در آمریکا همواره جهت اصلی سیاست خارجی آمریکا در جهت تامین منافع اسراییل بوده است ؟! اسراییل چه نفعی برای مردم آمریکا دارد که این مردم مشتاقانه همیشه منتخب غیر مادام العمری را انتخاب میکنند که به نفع اسراییل کار کند و تا جایی این موضوع عمیق و گسترده شده است که جو بایدن (همان یکی از افراد آمریکای دوم ) خود را رسما صهیونیست میخواند ! نانسی پولوسی تعهد به امنیت اسراییل را حتی در صورتیکه موجب با خاک یکسان شدن کنگره آمریکا هم شود ادامه میدهد و ترامپ به دموکراتها ایراد میگیرد که در زمان قبل از دموکراتها اسراییل تاج سر کنگره بود و حالا به دلیل سوء رفتار دموکراتها تاج سر آمریکا نیست !
چون خیلی با جدیت از " منتخب غیر مادام العمر" فرمودید کنجکاو شدم بدانم این سیاست دائم آمریکا را چگونه توجیه میکنید ؟!

در پایان این پست مجددا از آقا شهیر عزیز میخواهم به نقد و بررسی آن بیش از 40 سطر نوشته شده به رنگ سیاه هم در پست شماره 28 بپردازند .
2 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 02-02-2020, 09:54 AM   #34
Saman

Saman's Avatar

تشکرها: 1,715
در 623 پست 4,076 بار تشکر شده
Points: 13,948, Level: 76 Points: 13,948, Level: 76 Points: 13,948, Level: 76
Activity: 50%
Activity: 50% Activity: 50% Activity: 50%

نقل قول:
آقا سامان گرامی و عزیز یادم هست در سال 88 یک عبارتی را آقا شهاب تکرار میکرد و به این بحث جالب ختم شد :
اگر قرار بود مردم از راه انتخابات به حقوق خود برسند مطمئن باشید حکومت ها آنرا غیر قانونی می کردند (مباحثه)
اگر وقت داشتید و خواستید میتوانید با مطالعه آن مباحثات نظرتان را بفرمایید .
اگر این جمله‌ که در اصل از مارک توین است صحت دارد، خب چرا جمهوری‌اسلامی و کلی حکومت دیگر با خیال راحت انتخابات آزاد برگزار نمی‌کنند؟

نقل قول:
اما یک سئوال دیگر هم اگر پاسخ دهید ممنون خواهم شد . به نظر شما چرا در چند دهه گذشته و با انتخاب هر منتخب غیر مادام العمر در آمریکا همواره جهت اصلی سیاست خارجی آمریکا در جهت تامین منافع اسراییل بوده است ؟! اسراییل چه نفعی برای مردم آمریکا دارد که این مردم مشتاقانه همیشه منتخب غیر مادام العمری را انتخاب میکنند که به نفع اسراییل کار کند و تا جایی این موضوع عمیق و گسترده شده است که جو بایدن (همان یکی از افراد آمریکای دوم ) خود را رسما صهیونیست میخواند ! نانسی پولوسی تعهد به امنیت اسراییل را حتی در صورتیکه موجب با خاک یکسان شدن کنگره آمریکا هم شود ادامه میدهد و ترامپ به دموکراتها ایراد میگیرد که در زمان قبل از دموکراتها اسراییل تاج سر کنگره بود و حالا به دلیل سوء رفتار دموکراتها تاج سر آمریکا نیست !
چون خیلی با جدیت از " منتخب غیر مادام العمر" فرمودید کنجکاو شدم بدانم این سیاست دائم آمریکا را چگونه توجیه میکنید ؟!
.:
این جمله که جهت اصلی سیاست خارجی آمریکا در راستای منافع اسرائيل است دیگر از کجا آمده؟‌ آمریکا ابرقدرتی است که در سراسر جهان حضور و نفوذ دارد. در قرن بیستم دو رقیب جدی جهانی یعنی آلمان نازی و متحدانش و سپس اتحاد شوروی را با کمک دیگران شکست داده است. مهم‌ترین اولویت سیاست خارجی آمریکا هم مانند هر کشور دیگری پیرامون خودش است. منتها از آنجا که مدت‌هاست چالشی جدی در برابر هژمونی جهانی آمریکا در نقاط دیگر بالفعل نشده، کسی که خاطره‌ای از جنگ سرد و ... ندارد ممکن است به این اشتباه بیفتد که تاریخ آمریکا از ۱۱ سپتامبر شروع شده و تمام تمرکز آمریکا روی خاورمیانه است. تازه این هم در شرایطی است که چالش جاری آمریکا با روسیه بر سر اوکراین و تأمین انرژی اروپا یا با چین بر مسائل تجاری و دریای جنوبی را فراموش کنیم.
رابطه‌‌ی ویژه‌ی آمریکا با اسرائیل به پایان دهه‌ی ۱۹۶۰ و مناسبات جنگ سرد بر می‌گردد. تا پیش از آن مهم‌ترین حامی خارجی اسرائیل که فناوری هسته‌ای خود را هم در اختیارش قرار داد فرانسه بود. در آن زمان احزاب چپ نقش اصلی را در صحنه‌ی سیاسی اسرائیل بازی می‌کردند. حتماً اسم دهکده‌های اشتراکی سوسیالیستی یا همان کیبوتص را شنیده‌اید. در دهه‌ی پنجاه میلادی وقتی پس از ملی شدن کانال سوئز توسط عبدالناصر، اسرائیل با کمک فرانسه و انگلستان دست به اقدام نظامی و اشغال شبه جزیره‌ی سینا زدند، دولت آیزنهاور با تهدید به تحریم آنها را وادار به عقب‌نشینی کرد. در جریان جنگ شش روزه‌ی ۱۹۶۷ هواپیماهای جنگنده‌ی اسرائیل ساخت فرانسه بود. در جریان همان جنگ یک کشتی تجسسی نیروی دریایی آمریکا (یو اس اس لیبرتی) توسط اسرائيل غرق شد که علی‌رغم روایت رسمی بسیاری بر این باورند به عمد مورد هدف قرار گرفت. پس از اینکه اسرائیل در جنگ شش روزه قابلیت نظامی خیره‌کننده‌ای از خود به نمایش گذاشت از یک سو آمریکا به این نتیجه رسید شریکی قابل در برابر کشورهای عربی متحد شوروی مانند مصر و سوریه پیدا کرده و از طرف دیگر یهودیان آمریکا که تا پیش از آن اهمیت چندانی به اسرائیل نمی‌دادند (اگر به مطبوعات یهودی دست راستی آمریکا مانند کامنتری مراجعه کنید تا قبل از جنگ شش روزه به ندرت به اسم کشور اسرائیل هم بر می‌خورید) ناگهان با دولتی یهودی مواجه شدند که امکان شکست خیره‌کننده‌ی ارتش چندین کشور متحد عربی را دارد و همین مسأله در کنار خاطره‌ی جمعی هلوکاست سبب شکل‌گیری پایگاهی جدی برای حمایت از اسرائیل در بین آنها شد. پس از فروپاشی شوروی دولت اسرائیل اهمیت سابق را در مناسبات جنگ سرد از دست داده و یکی از دلایل تلاش فراوانش برای بزرگنمایی تهدید ایران همین است. از سوی دیگر در سال‌های اخیر جریان چپ در اسرائیل به شدت تضعیف شده و دست راستی‌ها سیاست آن را قبضه کرده‌اند و همین بر مناسبات یهودیان اکثراً لیبرال آمریکا با اسرائیل تأثیری منفی داشته است.
نفوذ غیرعادی امروز اسرائیل در سیاست واشنگتن در خاورمیانه بیشتر ناشی از اشکالات سازوکار دموکراتیک آمریکاست که پول در آن نقشی اساسی بازی می‌کند. دادگاه عالی آمریکا کمک مالی به نامزدها را بخشی از حق آزادی بیان در متمم اول قانون اساسی می‌داند. (رجوع کنید به رأی اف‌ای‌سی در برابر سیتیزنز یونایتد) از آنجا که آنچه هزاران کیلومتر آنطرف دنیا در خاورمیانه رخ می‌دهد اهمیت زیادی برای مردم آمریکا که مثل مردم ایران سرگرم زندگی روزمره‌اند ندارد (خود شما چقدر اخبار آمریکای جنوبی یا جنوب‌شرق آسیا را دنبال می‌کنید؟) تعداد انگشت‌شماری یهودی ثروتمند راستگرا مانند شلدون ادلسون و برنارد مارکوس توانسته‌اند با هدایت منابع مالی هنگفتشان روی جهت سیاست آمریکا در خاورمیانه اثر بگذارند. مسیحیان تبشیری (اونجلیست) پایه‌ی دیگر حمایت امروز آمریکا از اسرائیل هستند. آنها با وجود جمعیت تقریباً ۱۵درصدی (مشابه پایگاه رأی اصولگرایان مذهبی ایران)‌ همیشه در انتخابات مشارکت بسیار بالایی دارند و تقریباً ۲۵٪ کل آرا مربوط به آنهاست. اعمال نفوذ آنها از طریق صندوق رأی و سازوکار دموکراتیک است. با همه‌ی این حرف‌ها حتماً خاطرتان هست دولت پیشین آمریکا بر خلاف میل اسرائیل به سمت مذاکره با ایران و برجام رفت و پیش‌بینی من این است که در سال‌های آینده شکاف بین حزب دموکرات و اسرائيل جدی‌تر هم خواهد شد.
در نهایت اینکه مقایسه‌ی سیاست آمریکا در خاورمیانه با سیاست ایران در قبال آمریکا و اسرائیل که روی زندگی روزمره‌ی مردم اثر مستقیم داشته (یک دهه رشد اقتصادی منفی و تورم بالا شوخی نیست) و تغییر در آن تبعات چشمگیر سیاسی و اقتصادی خواهد داشت درست نیست. یکی از اهداف سیاست تنش مدیریت‌شده‌ی حکومت ایران که از ماه می سال قبل شروع شد همین است که با تغییر معادله به انتخاب بین جنگ و صلح، افکار عمومی آمریکا و کنگره را که در جریان فشار حداکثری دولت ترامپ کناری نشسته بودند در گرماگرم انتخابات ۲۰۲۰ متوجه مسأله‌ی ایران کند.
Saman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
9 کاربر از Saman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 02-02-2020, 08:34 PM   #35
صادق

نقل قول:
اگر این جمله‌ که در اصل از مارک توین است صحت دارد، خب چرا جمهوری‌اسلامی و کلی حکومت دیگر با خیال راحت انتخابات آزاد برگزار نمی‌کنند؟
.
سامان گرامی مثل این است که گفته شود سیل موجب نابودی انسان است و در جواب گفته شود پس چرا از بی آبی ناراحتید !
من گفتم بنا به نظر برخی مانند آقا شهاب انتخابات راهی کاملا مطمئن برای رسیدن به حق ملتها نیست اما نگفتم انتخاب کاملا بی خطر هست یا توانایی دستکاری در انتخابات در همه گروهها یکسان است .
برای گم نشدن موضوع بحث یادآوری میکنم که آقا شهیر فرمودند چرا با نظر روحانی مبنی بر رفراندوم موافقت نمیشود و من ضمن شرح نسبتا مفصل مشکلات پیش روی رفراندوم در پست شماره 28 همین سرنگار جمله معترضه ای آوردم که حتی در شرایط عادی و نه امنیتی گفته شده که انتخابات راه مطمئنی برای رسیدن مردم به حقشان نیست .
شخصا تاکید میکنم در اینگونه امور استفاده از خرد جمعی راهگشا است اما این لزوما به معنی رفراندوم نیست بلکه میتواند با استفاده از چندین نظر سنجی طبق شرایط علمی از خرد جمعی استفاده شود .
نقل قول:
این جمله که جهت اصلی سیاست خارجی آمریکا در راستای منافع اسرائيل است دیگر از کجا آمده؟‌
در کلام نانسی پلوسی ، در کلام جو بایدن ، در کلام ترامپ ، در رفتار بوش پسر آمده و این علاوه بر تحقیقات اساتید علوم سیاسی مانند والت است .
البته ما در باره سیاست خارجی آمریکا در منطقه خاورمیانه حرف میزنیم و نیاز به تذکر ندارد که شاید در مورد سیاست آمریکا و چین نظر اسراییل اهمیتی ندارد زیرا اساسا اسراییل نظر خاصی در این مورد ندارد..
سئوال این بود که اگر انتخابات با منتخبین غیر مادام العمر راهگشا و پیوسته به سوی راه بهتر است پس چرا در چند دهه اخیر همه سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه براساس منافع اسراییل جهت دهی شده ؟!
در اینباره حتی خودتان هم گفتید که بعد از جنگ سرد هیچ نقشی برای اسراییل در جهت منافع آمریکا نمیتوان در نظر گرفت و همچنین خودتان فرمودید که در انتخابات آمریکا پول نقش مهمی ایفا میکند .
خب عزیز دل برادر من هم همین را میگویم .
میگویم وقتی بتوان برای چندین دهه افکار عمومی کشوری 360 میلیونی را که بقول خودتان "سرگرم زندگی روزمره‌اند" و مشکل امنیتی خاصی هم ندارند دستکاری کرد ! پس خیلی راحتتر میتوان با رسانه قویتر و با استفاده از نابسامانی های موجود افکار عمومی ایران را دستکاری کرد .
اینکه میگویم پیشنهاد حسن روحانی نه تنها راهگشا نیست که حتی خطرناک هم هست به همین دلیل است .
نقل قول:
در نهایت اینکه مقایسه‌ی سیاست آمریکا در خاورمیانه با سیاست ایران در قبال آمریکا و اسرائیل که روی زندگی روزمره‌ی مردم اثر مستقیم داشته (یک دهه رشد اقتصادی منفی و تورم بالا شوخی نیست) و تغییر در آن تبعات چشمگیر سیاسی و اقتصادی خواهد داشت درست نیست. .
من نمیدانم از کدام کلام من به این برداشت رسیدید که سیاست ایران و آمریکا در خاورمیانه را باهم مقایسه میکنم ؟!
مسلما این دو قابل مقایسه نیستند چون طرف ضعیفتر یعنی ایران برای حفظ موجودیت خود میجنگد و طرف قوی تر یعنی آمریکا برای زیاده خواهی ها و زور گویی های خود فعالیت میکند . زورگویی هایی که حد یقفی برای آن متصور نیست .
ضمنا در نظر داشته باشید مردم عراق و لیبی هم دوستدار رشد اقتصادی بودند و تورم بالا را نمیخواستند. !
همین الان هم هیچکدام دوست ندارند که کشورهای خارجی اعم از ایران یا عربستان یا آمریکا در آنجا دخالت داشته باشند اما متاسفانه می بینیم که کار چندانی از دست آنها ساخته نیست .
تمام حرف من هم همین است که به فرض به طمع مهار تورم و ایجاد رشد اقتصادی تسلیم شرایط آمریکا شدیم ! خب چه تضمینی است که بتوان جلوی فتنه گری های بعدی آمریکا که میتواند موجب فروپاشی ایران شود را گرفت ؟! خصوصا که وجود کشورهای کوچک در حال جنگ با یکدیگر برای منافع اسراییل انطباق بیشتری دارد !
در پایان یک نکته به یادم آمد که بسیار برایم جالب و عجیب است و با شما در میان میگذارم .
سالها قبل آقا شهیر در شهیر بلاگ و در سالهای ابتدای همین فروم یک تاکیدی آقا شهیر داشتند که حکومت ایران بدنبال گرفتن تضمین امنیتی از آمریکا است و اگر آمریکا چنین تضمینی بدهد اغلب مشکلات حل شده است ! اما نمیدانم چرا اخیرا کسی این خواسته حکومت ایران یعنی داشتن تضمین امنیتی را مورد نظر قرار نمیدهد !؟
3 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 02-06-2020, 12:49 PM   #36
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,190
در 2,507 پست 13,718 بار تشکر شده
Points: 30,079, Level: 100 Points: 30,079, Level: 100 Points: 30,079, Level: 100
Activity: 70%
Activity: 70% Activity: 70% Activity: 70%

پاسخ ندادن به آقا صادق نباید این تلقی را ایجاد کند که پاسخی برای وی وجود نداشته است، کافی است خواننده به سلسله پستهای گذشته و پاسخهای قبلی داده شده به ایشان رجوع کند تا خودش به واقعیت قضیه پی ببرد. هیچکس وقت و حوصله ی این را ندارد که هزاران بار موارد و موضوعات ساده را برای کسی شرح و توضیح دهد (که در این مورد خاص به تاتی تاتی هم رسیده است). اگر موضوعی را کسی متوجه نمی شود وظیفه ی دوستان دیگر نیست که او را شیرفهم کنند. آدمهای باطل وقتهای بینهایت دارند و هرگونه اتلاف ثانیه روی بطلان فکری یعنی اسراف...توصیه من به دوستان این است: اسراف کار نباشیم.

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 11:23 PM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.