آخرین ارسالات تالار

 
 

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > بین الملل > تحلیل سیاسی

پاسخ
    نمایش ها: 405 - پاسخ ها: 14  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-01-2019, 06:15 PM   #1
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,230
تشکرها: 327
در 4,073 پست 12,118 بار تشکر شده
Points: 50,585, Level: 100
Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض افول هژمونی امریکا

وقتی از تزلزل هژمونی غرب حرف می‌زنیم دقیقاً از چه چیز حرف میزنیم؟
قدرت نظامی، قدرت اقتصادی و قدرت نرم سه ستونی هستند که هژمونی آمریکا و به تبع آن جهان غرب بر آنها استوار بوده‌‌اند؛ آمارهای موثق نشان می‌دهد که هر سه این ستونها در حال فروپاشی هستند.
۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۲ بین الملل آمریکا نظرات

گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم- اواخر تابستان 2008 (شهریورماه 1387) دو رویداد متوالی، نخستین نشانه‌های پایان نظام نوین جهانی را البته از سال‌ها قبل آغاز شده بود به نمایش گذاشتند. شهریورماه همان سال، دولت وابسته به آمریکای گرجستان پس از حمله به نیروهای روسیه در سرزمین تحت مناقشه اوستیای جنوبی، در جنگی مختصر اما خونین متحمل شکستی سنگین و سخت شد.

گرجستان به عنوان یک جمهوریِ استقلال‌یافته از شوروی، محبوب نومحافظه‌کاران آمریکایی بود. رئیس‌جمهور این کشور، سرسختانه برای الحاق به ناتو در راستای گسترش ناتو به سمت شرق لابی می‌کرد. در آن زمان، «دیک چنی»، معاون وقت رئیس‌جمهور آمریکا با قلب واقعیت‌ها واکنش روسیه را تجاوزی توصیف کرد که «نباید آن را بی‌پاسخ گذاشت.» «جورج دبلیو بوش»، رئیس‌جمهور وقت هم که مدت زیادی از حمله فاجعه‌بارش به عراق نمی‌گذاشت، اقدام روسیه را «تهاجم به کشوری مستقل» توصیف کرد که در قرن بیست و یکم، پذیرفتنی نیست.

وقتی که جنگ به پایان رسید، بوش از روسیه خواست اوستیای جنوبی را به رسمیت نشناسد. در حالی که مأموریت ناوهای جنگی آمریکا به گشت‌‌زنی حول دریای سیاه محدود شده بود، روسیه، دقیقاً به خلاف این خواسته آمریکا اوستیای جنوبی را به رسمیت شناخت.

بیشتر بخوانید
سازمان ملل یا ساختار سلطه؟/ ضرورت اصلاح سازمان ملل پس از پایان هژمونی غرب

این درگیری برای بسیاری از ناظران و کارشناسان به منزله نقطه عطفی در روابط بین‌الملل به حساب می‌‌آید. لاف‌های نظامی آمریکا پس از تضعیف ارتش این کشور در جنگ‌های نامشروع عراق و افغانستان اکنون گزاف از آب درمی‌آمد و اینطور می‌نمود که سالیانی که آمریکا خودش را قدرت بلامنازع دنیا می‌دانست رو به پایان است.تنها سه هفته بعد، اتفاق دیگری به وقوع پیوست که قلب سلطه آمریکا بر نظام مالی دنیا را هدف گرفت. 25 شهریورماه 1387، چهارمین بانک سرمایه‌گذاری در ایالات متحده آمریکا اعلام ورشکستگی کرد. فروپاشی بانک «لیمن برادرز»، که بزرگترین ورشکستگی در تاریخ ایالات متحده محسوب می‌شود دنیای غرب را درگیر بزرگترین بحران اقتصادی خود از دهه 1930 کرد.

نخستین دهه قرن 20 میلادی شاهد زلزله‌هایی بود که لرزه بر جان نظم بین‌‌المللی انداخت و نظریه‌های تئوری‌پردازان غرب درباره سیر تحولات بین‌الملل را به شدت زیر سوال برد. پس از پایان جنگ سرد، گفته می‌شد که همه مسائل بزرگ سیاسی و اقتصادی دنیا حل شده‌اند، لیبرال دموکراسی و سرمایه‌داری بازار آزاد پیروز شده‌اند و همه نظام‌های فکری رقیب دنیا به حاشیه رانده شده‌اند.

سال 1990، جورج بوش پدر از آغاز نظم نوین جهانی بر پایه برتری نظامی آمریکا و سلطه اقتصادی غرب سخن می‌راند و آینده دنیا را بر اساس نظامی تک قطبی ترسیم می‌کرد که در آن قدرت‌های منطقه‌ای همه در برابر امپراطوری جدید دنیا سر خم خواهند کرد. خود تاریخ- آن طور که «میشل فوکویاما» می‌گفت- به پایان رسیده بود.

اما بین سال‌هایی که حمله به برج‌های دو قلوی تجارت جهانی اتفاق افتاد (سال 2001) تا اعلام ورشکستگی بانک «لیمن برادرز»، فروپاشی نظم جهانی به معنای واقعی اتفاق افتاده بود. دو عامل در این مسئله نقش داشت: یک دهه جنگ مداوم در عراق و افغانستان، بیش از آنکه نمایانگر قدرت نظامی آمریکا باشد، نقائص ارتش این کشور را در مقابل دیدگان جهانیان به نمایش گذاشت. عامل دوم، اضمحلال الگوی سرمایه‌داری نئولیبرال بود که سال‌ها نظام برتر اقتصادی تصور می‌شد.پاسخ آمریکا به همراه انگلیس به حملات 11 سپتامبر وهم شکست‌ناپذیری ارتش آمریکا را شکست. جنگ‌های عراق و افغانستان از یک سو به گسترش تروریسم در سراسر دنیا منجر شد و از سوی دیگر با نمایش عمومی وحشی‌گری‌ها، شکنجه‌ها و آدم‌ربایی‌های آمریکا ادعاهای غرب درباره پاسداری از حقوق بشر را کاملاً از اعتبار خالی کرد. علاوه بر این، این جنگ‌ها ناتوانی غرب در تحمیل اراده خود به ملت‌ها، زمانی که آنها تصمیم به ایستادگی گرفته باشند را بیش از پیش در منظر انظار عموم قرار داد و این یکی از راهبردی‌ترین شکست‌ها برای آمریکا و متحدان این کشور بود.

این، البته روالی بود که از قبل آغاز شده بود و در آن سال‌ها تنها به نمایش گذارده می‌شد. قبل از آن سال‌ها وقوع انقلاب اسلامی با ایجاد تزلزل در پایه‌های فکری غرب، جهان را متوجه بدیلی جدید برای نظام‌های سیاسی دنیا کرده و قدرت اسلام به عنوان منبع الهام‌بخش برای ملل مستضعف را شناسانده بود. به عنوان مثال، پیروزی ایران در جنگ تحمیلی هشت ساله علیرغم تمام حمایت‌های لجستیکی، نظامی و اطلاعاتی غرب و آمریکا از رژیم صدام، پیروزی حز‌ب الله لبنان در بیرون کردن اشغالگران از جنوب لبنان (2000) و حوادثی دیگر از این قبیل، نخستین نشانه‌هایی بودند که آغاز روند رو به زوال قدرت غرب را نوید می‌دادند.

در سال‌های معاصر تحولات سوریه، یمن، لبنان، مسئله هسته‌ای ایران و ... زوایای جدیدی از فروپاشی نظم تحت سلطه آمریکا را به نمایش گذاشته‌اند. هژمونی آمریکا و به تبع آن جهان غرب بر سه ستون استوار بوده است: قدرت اقتصادی، توان نظامی و قدرت نرم. چنانکه در این گزارش خواهیم دید هر سه این ستون‌ها در حال فروریزی هستند.

♦️ «یک کمربند، یک جاده»: پایان سلطه اقتصادی

آمریکا بعد از پایان جنگ جهانی دوم با تشکیل «صندوق بین‌المللی پول» و «بانک جهانی» قدم در راه تعیین ساختار اقتصاد جهانی بر اساس نظم نوین جهانی گذاشت. هر دوی این نهادها به گونه‌ای ساختاربندی شده بود که اطمینان حاصل شود واشنگتن از حق وتو بر تصمیم‌های دیگران برخوردار است. اما چین در سال‌های گذشته، گام‌های مهمی برای پایان دادن به ساختارهای اقتصادی و رها کردن دنیا از استیلای آمریکا بر آنها برداشته است.

ماه مه سال 2016، سران 29 کشور و نمایندگان 80 کشور دیگر برای بحث درباره طرح بلندپروازانه چین موسوم به «یک کمربند، یک جاده» که عده‌ای به آن طرح «راه ابریشم جدید» هم می‌گویند گرد هم آمدند. این طرح در ادامه پیشنهاد چین برای تأسیس «بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا» است که رقیبی جدی برای موسسه‌های تحت سلطه آمریکا و کشورهای غربی مانند بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و بانک توسعه آسیا به شمار می‌رود.

«یک کمربند، یک جاده» از ابتکارات رئیس‌جمهور چین است که از دو بخش اصلی تشکیل شده است: 1) کمربند اقتصادی راه ابریشم و 2) راه ابریشم دریایی. کمربند اقتصادی از چین شروع می‌شود و به قاره اروپا ختم می‌شود و کشورهای قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، ایران، ترکیه، اوکراین، لهستان، بلژیک، فرانسه و در نهایت ایتالیا را در‌بر می‌گیرد.

کشورهای مذکور سرمایه‌گذاری زیادی برای توسعه زیرساخت‌های صنعتی و شهری خواهند کرد و ساخت جاده‌، پل‌، بزرگراه و مسیرهای حمل‌ونقل ریلی پرسرعت بخشی از این طرح خواهد بود. بخش دوم این طرح را می‌توان راه ابریشم دریایی دانست که باز هم از بنادر چین شروع می‌شود و به بنادر ایتالیا ختم می‌شود و محصولات تولیدشده در چین و کشورهای واقع در این مسیر را به بازار اروپا می‌رساند.

کشورهایی که در مسیر این راه آبی قرار دارند عبارتند از کشورهای ویتنام و مالزی و اندونزی و سریلانکا و پاکستان و کنیا و ترکیه و یونان و ایتالیا. در واقع از طریق این مسیر آبی محصولات تولیدشده در آسیا به اروپا و آفریقا صادر می‌شود که بازار بسیار بزرگی است و ارزش اقتصادی بسیار بالایی خواهد داشت.

کشورهایی که در مسیر این طرح قرار دارند 65 درصد از جمعیت دنیا را در خود جای داده‌اند و به همین دلیل بازار بسیار بزرگی برای محصولات تولیدشده در چین محسوب می‌شوند و اجرا شدن این طرح می‌تواند بازار بسیار بزرگ‌تری را در اختیار تولیدکنندگان چینی قرار دهد و به قدرت چین به عنوان یک اقتصاد بزرگ و یک کشور بزرگ صادرکننده در دنیا بیفزاید. از سوی دیگر منافع اقتصادی ناشی از اجرای این طرح باعث می‌شود کشورهای واقع در این مسیر با هم رابطه سیاسی بهتری برقرار کنند و این رابطه گرم‌تر برای کشورهای قاره آسیا بسیار مطلوب است.طرح «یک کمربند یک جاده» و تشکیل «بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا» شاخص‌های کاهش قدرت اقتصادی آمریکا و غرب و تغییر در نظم جهانی لیبرال محسوب می‌شوند. این طرح‌ها هم از منظر ژئوپولتیک تحولات مهمی محسوب می‌شوند و هم سلطه اقتصادی آمریکا بر اقتصاد و نهادهای مالی را به چالش می‌کشند.

در بحث رقابت‌ میان چین و آمریکا، معمولاً به این موضوعات توجه کمتری می‌شود تا به توازن نظامی میان دو کشور یا کانون‌های درگیری احتمالی بین پکن و واشنگتن، مانند دریای چین جنوبی، دریای چین شرقی، تایوان، شبه‌جزیره کره. اما به واقع، رقابت بر سر رهبری اقتصادی و مالی و تغییر ساختار نهادهای بین‌المللی تأثیر بسزایی در روابط واشنگتن و پکن خواهد داشت و سرنوشت هژمونی غرب را هم تعیین خواهد کرد.

ناتوانی آمریکا در جلوگیری از برنامه‌های چین برای تشکیل بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا خود یکی از نشانه‌های زوال نفوذ آمریکا و به پایان رسیدن هژمونی این کشور دانسته می‌شود. «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا بعد از آنکه پکن طرح خودش برای تشکیل این بانک را اعلام کرد، تلاش‌های دیپلماتیک زیادی برای جلوگیری از آن انجام داد. روزنامه نیویورک‌تایمز در آن زمان گزارش داده بود اوباما با «عزمی غیرمنتظره» وارد تعاملات دیپلماتیک شد تا متحدان مهمش را به جلوگیری از پیشبرد این طرح پکن راضی کند. اما تلاش او به شکست منجر شد، یا به عبارت دیگر، آمریکا به دلیل رشد قدرت چین نتوانست متحدانش را با خودش همراه کند.

اوج تحولات مربوط به این ماجرا مارس 2015 بود که انگلیس اعلام کرد قصد دارد به عضویت «بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا» درآید. بعد از آن، کشورهای دیگر هم با عجله به صف درخواست‌کنندگان برای عضویت در این مؤسسه مالی بین‌المللی پیوستند. کشورهایی که تا کنون به عضویت این بانک درآمده‌اند برخی از متحدان سنتی آمریکا مانند استرالیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و کره جنوبی را شامل می‌شوند.

«لورانس سامرز»، وزیر خزانه‌داری اسبق آمریکا در آن زمان در یادداشتی در روزنامه فایننشال‌تایمز نوشت تصمیم لندن برای پیوستن به بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا در آینده «به عنوان لحظه‌ای در یادها خواهد ماند که ایالات متحده نقش خود به عنوان ضامن نظام اقتصادی جهان از دست داد.» به واقع، توان دیپلماتیک چین در مجاب کردن متحدان آمریکا برای عضویت در این نهاد توسعه چندجانبه، نمایشی ملموس از نفوذ مالی و اقتصادی چین بود.

آمارهای اقتصادی هم از کاهش سهم آمریکا از ثروت دنیا از زمان بعد از جنگ جهانی دوم حکایت دارند. در سال 1945، بعد از پایان جنگ جهانی دوم، آمریکا نزدیک به نیمی از ثروت جهان را در اختیار داشت. این رقم در سال 1970 به 25 درصد نزول پیدا کرد و از آن با روالی کند، اما پایدار رو به کاهش است. در حال حاضر، سهم آمریکا از ثروت جهان 20 درصد است.

«جفری ساکس»، اقتصاددان بین‌المللی هم در گزارشی گفته سهم آمریکا از درآمدهای جهانی در سال 1980 برابر با 24.6 درصد بوده که این رقم در سال 2011 به 19.1 درصد تنزل پیدا کرده است. نظرسنجی که موسسه پیو اخیراً (سال 2019) انجام داده نشان می‌دهد اکثر مردم آمریکا پیش‌بینی می‌کنند اقتصاد آمریکا در سال 2050 در وضعیت ضعیف‌تری قرار داشته باشد. در این نظرسنجی همچنین چنین عنوان شده که اکثریت مردم آمریکا فکر می‌کنند آمریکا در آن سال کشوری با بدهی سنگین و شکاف گسترده‌تر بین فقرا و اغنیا باشد.

بسیاری از محققان بر این باورند شعار انتخاباتی «دونالد ترامپ» در سال 2016 مبنی بر اینکه «بیایید دوباره آمریکا را با عظمت کنیم» در واقع برآمده از همین درک است که آمریکا دیگر باعظمت نیست.

♦️ آمریکا در دام بن‌لادن: کاهش قدرت نظامیآمریکا تا کنون طبق موثق‌ترین برآوردها برای جنگ در عراق و افغانستان 4.4 تریلیون دلار هزینه کرده است. «پاول کندی»، تاریخدان آمریکایی این مسئله را بزرگترین پیروزی برای «اسامه بن‌لادن»، سرکرده گروه تروریستی القاعده می‌داند که هدفش از حمله به برج‌های دوقلو را ورشکسته کردن آمریکا از طریق گرفتار کردنش در یک دام قرار داده بود.

از طرف دیگر، «کمیسیون راهبرد دفاع ملی» آمریکا در گزارشی به تازگی اذعان کرده که «برتری‌های دیرینه آمریکا از بین رفته‌اند» و توانایی این کشور برای مهار مخالفان یا در صورت لزوم شکست آنها دچار اضمحلال شده است. این گزارش، «کژکاری‌های سیاسی» و «محدودیت‌های بودجه» را به عنوان عواملی ذکر کرده که مانع از آن شده‌اند که آمریکا بتواند همگام با تهدیدهای پیش روی خود پیش برود.

کمیسیون راهبرد دفاع ملی آمریکا نوشته چین و روسیه برای خنثی کردن قدرت آمریکا به دنبال دستیابی به «هژمونی منطقه‌ای» هستند و در حال تقویت بخش نظامی خودشان هستند. در سال 2018، «فرانک گورنک»، ژنرال نیروی هوایی آمریکا گفت که برتری نیروی هوایی آمریکا در برابر روسیه و چین رو به کاهش گذارده است.

به تازگی نشریه فارن‌پالیسی هم به کاهش قدرت مانور نیروی دریایی آمریکا در چالش‌های منطقه‌ای پرداخته و تضعیف این بخش از ارتش آمریکا را یکی از دلایل دوری‌گزینی آمریکا از هر گونه تنش با ایران عنوان کرده است. در بخشی از این گزارش آمده است: «علت بی ارادگی و بی تصمیمی تیم ترامپ در پاسخ دادن به حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی که آن را به ایران نسبت می دهند، هرچه که باشد، یک واقعیت کاملاً مسلم است و آن، این است که توانایی ایالات متحده برای اعمال قدرت در خلیج فارس از طریق ناوشکن های تهاجمی، دیگر آن چیزی نیست که در طول چندین دهه قبل بود.»

نویسنده در این خصوص، نمونه هایی از قدرت‌نمایی هایی نیروی دریایی آمریکا را علیه «معمر قذافی» در سال 1981، «سازمان آزادی بخش فلسطین»، علیه چین در غائله تایوان و چند نمونه دیگر را مرور می کند و سپس می نویسد: «با این حال، چنین آرایش مشابهی از نیروی دریایی آمریکا دیگر نمی تواند همان پاسخ را در دشمن بالقوه برانگیزد. در واقع، این تغییر نشان دهنده آن است که مزیتی که نیروی دریایی آمریکا برای چندین دهه از آن در مقابل رقبای واقعی خود از آن بهره می برد، دیگر وجود ندارد. در واقع، کلاس های جدید زیردریایی های بی صدای دیزل و تحولات جدید در فناوری مین و اژدر باعث شده که امروزه رشته عملیات نزدیک به ساحل ها، بسیار خطرناک تر از گذشته باشند. در نتیجه، ناوهای هواپیمابر آمریکایی زمانی که وارد آب های نیروهای دشمن می شوند، دیگر در امان نیستند.»

♦️قدرت نرم: غرب غیرجذاب

یکی از بزرگترین تأثیرات دوران رکود اقتصادی بزرگ، اثراتی بود که روی ادراک‌های عمومی در جهان از قدرت نرم آمریکا ایجاد کرد. همان‌طور که «مارتین ولف»، روزنامه‌نگار و تحلیلگر ارشد روزنامه فایننشال‌تایمز عنوان می‌کند فروپاشی نظام مالی آمریکا به منزله «پایانی ذلت‌بار برای نظام تک‌قطبی در دنیا» بود.

مارتین ژاک، تحلیلگر مسائل بین‌المللی هم می‌گوید این واقعیت که نظام مالی تحت سلطه آمریکا به دلیل بحرانی که در خود آمریکا ایجاد شده بود دچار تشویش شد حیثیت و قدرت این کشور را لکه‌دار کرد و این ادعاهای جهان غرب مبنی بر اینکه اقتصاد بازار آزاد، دموکراسی و جهانی شدن تنها مسیرهای تحقق توسعه سیاسی و اقتصادی هستند را به شدت بی‌اعتبار کرد.

«جورف نای»، نظریه‌پرداز مقوله قدرت نرم، در مقاله‌ای در پایگاه «Project Syndicate» اذعان کرده که قدرت نرم آمریکا با افول قابل توجهی مواجه شده است. گفته می‌شود تنها 30 درصد از افراد 134 کشور که در نظرسنجی گالوپ شرکت کرده‌اند گفته‌اند که نظر مطلوبی نسبت به ایالات متحده آمریکا دارند.

«ویلیام بنت»، نظریه‌پرداز سیاسی در آمریکا، سقوط مسائل فرهنگی در آمریکا را از جمله عوامل دخیل در قدرت نرم این کشور دانسته است. آمارها نشان می‌دهد، نرخ مرگ و میر مادران در آمریکا از اواخر دهه 1980 بیش از دو برابر شده است. (اینجا ببنید). ویلیام بنت در یک پژوهش تحقیقی در سال 1993 به بررسی شاخص‌های اخلاقی، اجتماعی و رفتاری جامعه مدرن آمریکا پرداخت و به این نتیجه رسید که وضعیت فرهنگی آمریکا نسبت به 30 سال پیش دچار افت شده است. شاخص‌های این تحقیق نشان می‌داد جرائم خشونت‌بار در آمریکا 6 برابر، تولد نوازدان نامشروع 5 برابر، نرخ طلاق 5 برابر، نرخ زندگی کودکان در خانه‌های تک‌والدی 4 برابر و نرخ خودکشی نوجوانان 3 برابر شده‌اند. او در یک تحقیق دیگر در سال 2015 نشان داد نزدیک به نیمی از کودکان از مادری که ازدواج نکرده متولد شده است.

مجموعه این عوامل موجب شده‌اند قدرت نرمی که آمریکا و جهان غرب بعد از پایان جنگ جهانی دوم از آن برخوردار شده بود وارد سراشیبی سقوط شود.

انتهای پیام/
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 10-01-2019, 10:10 PM   #2
شهیر
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 2,059
تشکرها: 6,714
در 2,027 پست 22,002 بار تشکر شده
Points: 40,915, Level: 100
Points: 40,915, Level: 100 Points: 40,915, Level: 100 Points: 40,915, Level: 100
Activity: 50%
Activity: 50% Activity: 50% Activity: 50%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

البته مهمترین عامل افول آمریکا را نابغه ناشناخته مانده آقای حسین سلامی کشف کرده است. او گفته است "بزرگ‌ترین ضعف آمریکا فقدان رهبری فردی روحانی است".
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-01-2019, 10:16 PM   #3
فرزاد
 
فرزاد's Avatar
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
محل سکونت: جزیره کیش
پست ها: 5,072
تشکرها: 31,035
در 4,953 پست 27,251 بار تشکر شده
Points: 57,674, Level: 100
Points: 57,674, Level: 100 Points: 57,674, Level: 100 Points: 57,674, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

ایکاش نویسنده های عوام فریب تسنیم کمی برای مخاطب خود شعور قائل بودند.
نقل قول:
«جورف نای»، نظریه‌پرداز مقوله قدرت نرم، در مقاله‌ای در پایگاه «Project Syndicate» اذعان کرده که قدرت نرم آمریکا با افول قابل توجهی مواجه شده است. گفته می‌شود تنها 30 درصد از افراد 134 کشور که در نظرسنجی گالوپ شرکت کرده‌اند گفته‌اند که نظر مطلوبی نسبت به ایالات متحده آمریکا دارند.
از اسم یک نظریه پرداز(که از میزان اعتبارش هم بی اطلاع هستم) سوء استفاده کرده و در ادامه با عبارت"گفته میشود" و بدون سند داستانسرایی خودش را ادامه داده.

درحالی که فحوای کلام نظریه پرداز صرفا انتقاد از روش ارتباط توئیتری ترامپ و ضعفهای وی بوده که به زعم نویسنده تاثیر منفی برقدرت نرم امریکا داشته است.آنهم در یک متن 10 ،15 خطی و نه یک تحلیل جامع نویسنده مقاله آنرا به نظرپردازی درخصوص افول قدرت نرم ایالات متحده آنهم از منظر یک نظریه پرداز امریکایی تیتر و بزرگ نمایی کرده.
عین عبارت را ملاحظه بفرمائید:


( x........show that American soft power has declined since the beginning of Trump’s term. Tweets can help to set the global agenda, but they do not produce soft power if they are not attractive to others.)
یا درجای دیگر آمار مرگ و میر مادران درهنگام زایمان را با رفرنس و با آب و تاب دلیلی بر افول شاخص های بهداشتی آورده که وقتی به لینک مراجعه میکنید میبینید که طی 28 سال از7 مورد در هر یکصد هزار زایمان به 17 مورد رسیده که میتواند متاثر از عوامل بسیار از جمله تغذیه نامناسب و فست فودی و استرسهای فزایده زندگی شهری و هر عامل دیگری باشد که هیچ ربطی به " افول "ایالت متحده نداشته باشد و کل جهان درگیرش باشند.
جالب اینکه آمار مربوطه در ایران 20 است و مسلما ربطی به افول جمهوری اسلامی نمیتواند داشته باشد

مخلص کلام اینکه: چه امریکا از نظر شاخص های متعدد دچار پسرفت شده باشد و چه نشده باشد. این مقاله ی پر فریب و یکسویه نمیتواند اطلاعات واقعی و مستند ارائه دهد.
فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 10-01-2019, 10:30 PM   #4
فرزاد
 
فرزاد's Avatar
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
محل سکونت: جزیره کیش
پست ها: 5,072
تشکرها: 31,035
در 4,953 پست 27,251 بار تشکر شده
Points: 57,674, Level: 100
Points: 57,674, Level: 100 Points: 57,674, Level: 100 Points: 57,674, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهیر نمایش پست ها
البته مهمترین عامل افول آمریکا را نابغه ناشناخته مانده آقای حسین سلامی کشف کرده است. او گفته است "بزرگ‌ترین ضعف آمریکا فقدان رهبری فردی روحانی است".
شهیر عزیز
به نظرم آقای سلامی با همه ی نبوغی که داره الان داره اشتباه میکنه

مثال عینی که ادعای آقای سلامی رو نقض میکنه جرج بوش پدر بود که فقط یک لباس کشیشی از کشیشهای رسمی کمتر داشت و از جنس حضرات روحانیون بود و دیدیم که نتونست کاری از پیش ببرد.
فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-09-2019, 06:26 PM   #5
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,230
تشکرها: 327
در 4,073 پست 12,118 بار تشکر شده
Points: 50,585, Level: 100
Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

ترامپ
«ایالات متحده ۸ تریلیون دلار برای جنگ و حفاظت از خاورمیانه خرج کرد. هزاران نفر از سربازان فوق‌العاده ما کشته یا به شدت زخمی شده‌اند. میلیون‌ها نفر هم از سوی دیگر کشته شدند.»
«رفتن به خاورمیانه بدترین تصمیمی بود که تاکنون در تاریخ کشور ما گرفته شده است! ما با فرضی غلط و اکنون ردشده، یعنی تسلیحات کشتار جمعی، به جنگ رفتیم. [تسلیحات کشتار جمعی] در کار نبود! حالا داریم به آرامی و با دقت سربازان بزرگ و ارتش خود را به خانه می‌آوریم. تمرکز ما بر تصویر بزرگ است! ایالات متحده عظیم‌تر از هر زمان دیگری است.»
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-10-2019, 12:07 PM   #6
mehdi
 
تاریخ عضویت: Sep 2008
محل سکونت: ایران
پست ها: 1,970
تشکرها: 2,769
در 1,789 پست 8,069 بار تشکر شده
Points: 19,539, Level: 88
Points: 19,539, Level: 88 Points: 19,539, Level: 88 Points: 19,539, Level: 88
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Azad نمایش پست ها
ترامپ
«ایالات متحده ۸ تریلیون دلار برای جنگ و حفاظت از خاورمیانه خرج کرد. هزاران نفر از سربازان فوق‌العاده ما کشته یا به شدت زخمی شده‌اند. میلیون‌ها نفر هم از سوی دیگر کشته شدند.»
«رفتن به خاورمیانه بدترین تصمیمی بود که تاکنون در تاریخ کشور ما گرفته شده است! ما با فرضی غلط و اکنون ردشده، یعنی تسلیحات کشتار جمعی، به جنگ رفتیم. [تسلیحات کشتار جمعی] در کار نبود! حالا داریم به آرامی و با دقت سربازان بزرگ و ارتش خود را به خانه می‌آوریم. تمرکز ما بر تصویر بزرگ است! ایالات متحده عظیم‌تر از هر زمان دیگری است.»
آمریکا یک زمانی گرفتار سندرم ویتنام بود. امروز هم گرفتار سندرم خاورمیانه شده است.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 10-13-2019, 10:42 AM   #7
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,230
تشکرها: 327
در 4,073 پست 12,118 بار تشکر شده
Points: 50,585, Level: 100
Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

ترامپ دستور بازگشت سربازان آمریکایی از افغانستان را صادر کرد
يکشنبه 21 مهر 1398 - 09:16

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا بامداد یکشنبه گفت: به فرماندهان نظامی اطلاع دادم باید نیروهای ما که ۱۹ سال است در افغانستان باقی ماندند، بازگردند.
العالم - آمریکا

به گزارش الجزیره، ترامپ افزود: امنیت و ثبات در خاورمیانه اکنون نسبت به پیش از دخالت آمریکا در عراق به بهانه تسلیحات کشتار جمعی کمتر است.

ترامپ اضافه کرد: بسیاری از سربازان خود را بی هیچ فایده ای در عراق از دست دادیم و آنجا تریلیاردها دلار هزینه کردیم.

وی درخصوص تصمیمش برای خروج نیروهای آمریکا از خاک سوریه نیز گفت: ما باید سربازان خود را از جنگ هایی که پایانی ندارد، خارج کنیم. ما ۱۰ سال در سوریه باقی ماندیم.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: از ما خواستند تا در کنار کُردها بجنگیم و من گفتم که از هیچ طرفی طرفداری نمی کنیم.

ترامپ گفت: در صورتی که ترکیه به اقلیت ها در شمال شرق سوریه آسیب برساند، تحریم های شدیدی را علیه ترکیه اعمال خواهم کرد.

وی همچنین اظهار کرد که بسیاری از عناصر داعش از کشورهای اروپایی آمده اند و مقامات این کشورها حاضر نیستند که آن ها به موطن‌شان بازگردند.

رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد: کُردها قصد دارند نوار مرزی که ترکیه به دنبال تأمین امنیت آن در امتداد مرزهایش است را خالی کنند.

ترامپ افزود: بگذاریم ترک ها خودشان تدبیری برای مرزهایشان بیندیشند و من گمان نمی کنم که سربازان ما باید آن جا می بودند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: ۵۰ میلیون دلار برای حمایت از اقلیت های نژادی و دینی در سوریه اختصاص خواهیم داد.

ایرنا
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-14-2019, 11:09 AM   #8
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,230
تشکرها: 327
در 4,073 پست 12,118 بار تشکر شده
Points: 50,585, Level: 100
Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

دلایل هفتگانه پایان ابرقدرتی آمریکا

دوشنبه 22 مهر 1398 - 09:14

هیئت حاکمه آمریکا متوجه این موضوع شده است که این کشور امروز به هر دلیلی، لوازم ابرقدرتی را در اختیار ندارد و بازگشت به دوران اوج، امری محال و دوراز دسترس است.
العالم ـ یادداشت

دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در یادداشتی کوتاه نوشت:
۱- سه اظهار نظر صریح از سوی مقامات عالی آمریکا طی دو ماه گذشته نشان دهنده مکشوف شدن حقایقی است که پیش از این ساختار حاکمیت در این کشور شجاعت پذیرش و ابراز آن را نداشته است.
۲- پس از حمله پهپادی انصارالله یمن به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی و در واکنش به فشارهای دربار سعودی برای برخورد با عاملین این حمله، دولت مردان امریکا به صراحت بر عدم اجابت درخواست عربستان تاکید کردند و اعلام شد که عربستان سعودی مورد حمله قرارگرفته نه امریکا.
۲- بدنبال شکست های پی در پی سیاسی و نظامی در منطقه، از هزینه ۸ بیلیون دلاری حضور نظامی امریکا در منطقه رونمایی گردید و اعلام شد که حضور آمریکا در خاورمیانه هیچ حاصلی نداشته، واقدامی حماقت بار بوده است.
۳-اخیرا و پس از تجاوز ترکیه به شمال سوریه و پشت کردن امریکا به متحدان کرد خود مقامات امریکا ضمن اعتراف به ایجاد جنگی خونبار در عراق با ادعای دروغ وجود تسلیحات کشتار جمعی در این کشور اعلام کردند که ورود به دام خاورمیانه بدترین تصمیمی است که تاکنون در تاریخ آمریکا گرفته شده است.
۴- به نظر می رسد هیئت حاکمه آمریکا بر اساس تجربیات عینی به این جمع بندی رسیده است که معادله قدرت و هندسه سیاسی جهان، به ویژه در قلب آن یعنی خاورمیانه تغییر کرده و ایالات متحده آمریکا بر خلاف تمام تبلیغات پر حجم خود، دیگر نمی تواند ادعای سروری مطلق بر امورات نظام بین الملل را داشته باشد.
۵-آمریکا به این واقعیت پی برده که تنها دو راه پیش رو دارد، یا باید با تحمل هزینه های فراوان، تنها به داشتن صورتکی توخالی از یک ابرقدرت جهانی دلخوش کند و یا با رویکردی واقع گرایانه، حقیقت حال حاضر جهان را بپذیرد و خود را از زیر بار هزینه های هنگفت این نمایش لو رفته، رهایی بخشد.
۶-به عبارت بهتر؛ هیئت حاکمه امریکا متوجه این موضوع شده است که این کشور امروز به هر دلیلی، لوازم ابرقدرتی را در اختیار ندارد و بازگشت به دوران اوج، امری محال و دور از دسترس است، چه، ناتوانی او در اجرای پروژه های راهبردی «تجزیه خاورمیانه»، «معامله قرن»، «تغییر رژیم در ایران»، «ژاندارمی عربستان در منطقه»، «جنگ یمن»، «صلح افغانستان»، «بحران سوریه» و... بر همگان اثبات شده است.
۷- بیان اعترافات تلخ اما عبرت آموز از سوی هیئت حاکمه آمریکا، موجب شده که بسیاری از کشورهای حوزه غرب آسیا، حتی آن گروهی که سالها زمینه ساز و میزبان حضور آمریکا در منطقه بوده اند به این واقعیت اعتراف کنند که "خاورمیانه بدون آمریکا جای امن تری است".


علی شمخانی

دبیر شورای عالی امنیت ملی
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 10-14-2019, 09:28 PM   #9
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,230
تشکرها: 327
در 4,073 پست 12,118 بار تشکر شده
Points: 50,585, Level: 100
Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

فرانسه خروج از ائتلاف ضد داعش را بررسی می‌کند

دوشنبه 22 مهر 1398 - 20:21

پاریس به دنبال خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، قصد دارد که از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش خارج شود.
العالم - اروپا

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که فرانسه در حال بررسی بازگرداندن نیروهای خود از ائتلاف ضد داعش است و این تصمیم پس از اقدام آمریکا برای خروج نیروهای خود از شمال سوریه اتخاذ می‌شود.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که منابع خبری دوشنبه گزارش داده‌اند نیروهای ویژه انگلیس در حال آماده شدن برای ترک سوریه هستند.

«لوسی فیشر»، خبرنگار دفاعی روزنامه انگلیسی تایمز در توئیترش نوشته که هیچ چارچوب زمانی برای خروج نیروهای انگلیس مشخص نشده و این مسئله ممکن است ظرف ۲۴ ساعت یا چند هفته آینده انجام شود.

از سوی دیگر امروز دوشنبه خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام آمریکایی خبر داد که نیروهای آمریکایی مستقر در شمال سوریه فرمان خروج از این کشور را دریافت کرده‌اند.

این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود،‌گفت که طبق این فرمان، «به همه نیروهایی آمریکایی که در شمال سوریه حضور دارند، دستور داده شده که خاک این کشور را ترک کنند».

خبرگزاری فرانسه نوشته ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی مستقر در شمال سوریه این کشور را ترک می‌کنند و ۱۵۰ سرباز آمریکایی در پایگاه «التنف» واقع در جنوب سوریه باقی می‌مانند.

فارس
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 10-15-2019, 09:25 AM   #10
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,230
تشکرها: 327
در 4,073 پست 12,118 بار تشکر شده
Points: 50,585, Level: 100
Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

اعلام «وضعیت اضطراری ملی» در آمریکا به دلیل عملیات ترکیه

سه شنبه 23 مهر 1398 - 05:14

رئیس‌جمهور آمریکا از اعلام وضعیت اضطراری ملی در این کشور به دلیل عملیات نظامی ترکیه در سوریه و بلوکه کردن اموال مسئولان این عملیات خبر داد.
العالم-آمریکا

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بامداد سه‌شنبه به دلیل عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه، وضعیت اضطراری ملی در ایالات متحده اعلام کرد.

طبق بیانیه کاخ سفید، ترامپ در نامه‌ای که به کنگره برای اعلام تحریم‌های ترکیه ارسال کرده، نوشته است: «من به دلیل وضعیت کنونی در سوریه و مخصوصا اقدامات اخیر دولت ترکیه در اجرای عملیات نظامی در شمال شرقی سوریه، وضعیت اضطراری ملی اعلام می‌کنم».

در ادامه این نامه آمده است: «من این اقدام را انجام می‌دهم زیرا اقدامات اخیر دولت ترکیه، ماموریت شکست داعش در عراق و سوریه را تضعیف کرده، غیرنظامیان را به خطر انداخته و صلح، ثبات و امنیت در منطقه را تهدید می‌کند. به همین دلیل تهدید غیرمعمول و غیرعادی برای امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا به حساب می‌آید».

ترامپ سپس از مصادره برخی اموال ترکیه خبر داد: «برای مقابله با این تهدید، طبق این دستور، تمام اموال و دارایی‌های افراد مشخصی که مسئول یا شریک اقدامات یا سیاست‌هایی هستند که این تهدید [را برای امنیت آمریکا] ایجاد کردند، در خاک ایالات متحده را بلوکه می‌کند».

وی سپس ورود مهاجران و غیرمهاجران را به ایالات متحده، که شامل تحریم‌های اخیر علیه ترکیه می‌شوند، تعلیق کرد.

پیشتر «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در نشست خبری مقابل کاخ سفید از تحریم «سلیمان سویلو» وزیر کشور، «حلوسی آکار» وزیر دفاع و «فاتح دونماز» وزیر انرژی ترکیه و دو وزارتخانه دفاع و انرژی این کشور خبر داد.

آنکارا عملیات نظامی در شمال سوریه با اسم رمز «چشمه صلح» را به بهانه مقابله با شبه نظامیان کرد و ایجاد یک «منطقه امن» برای اسکان آوارگان سوری، از هفدهم مهر آغاز کرده است. دولت سوریه از این تجاوز نظامی ترکیه به شدت انتقاد کرده و آن را اشغالگری جدید خوانده است. ایران و روسیه نیز در باره تبعات این عملیات ترکیه هشدار داده‌اند به ویژه اینکه می‌تواند فرآیند راه‌حل سیاسی در ادلب را تحت‌الشعاع قرار دهد.

فارس
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 10-15-2019, 09:39 PM   #11
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,230
تشکرها: 327
در 4,073 پست 12,118 بار تشکر شده
Points: 50,585, Level: 100
Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

گاردین: ترامپ بدترین هفته سیاست خارجی آمریکا بعد از حمله به عراق را رقم زد

سه شنبه 23 مهر 1398 - 19:48

یک روزنامه انگلیسی در تحلیلی با اشاره به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا درباره سوریه نوشته این تصمیم بدترین هفته سیاست خارجی آمریکا از زمان جنگ عراق را رقم زد.
العالم - آمریکا

یک رسانه انگلیسی در تحلیلی روز دوشنبه، با اشاره به تصمیم اخیر «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در سوریه، هفته گذشته را «بدترین هفته برای سیاست خارجی آمریکا از زمان حمله به عراق» توصیف کرده است.

روزنامه گاردین درباره تصمیم ترامپ نوشته در یک هفته‌ای که از گفت‌وگوی تلفنی او با «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه می‌گذرد، آمریکا کاملاً شبه‌نظامیان کُرد و به همراه آن راهبرد کشورش در سوریه را رها کرده است.

روزنامه انگلیسی، در توضیح نوشته است: «پرچم گروه تروریستی داعش بار دیگر برافراشته شده و آنچه از اعتبار آمریکا به عنوان شریکی قابل‌اتکا باقی مانده زیر تانک‌های ترکیه له شده‌اند. طبق استدلال می‌توان گفت که روزهای گذشته، بدترین ۷ روز از زمان حمله به عراق بوده‌اند.»

به مقام‌های دولت ترامپ دستور داده شده چراغ سبز او به اردوغان برای حمله به شمال سوریه را، علی‌رغم شواهدی در نقض آن، تکذیب کنند.

گاردین درباره رفتار ترامپ با شبه‌نظامیان کرد در سوریه که متحدان آمریکا بوده‌اند نوشته‌ است: «ترامپ، رابطه با کُردها را به رابطه‌ای کاملاً مبادلاتی فروکاسته است. او گفته که به آنها پول و تجهیزات زیادی داده شده؛ اما برای سربازانی که شانه به شانه هم جنگیدند و غیرنظامیانی که در نتیجه تفاهم ترامپ و اردوغان جانشان را از دست دادند، معامله‌ای در کار نیست. آمریکا قبلاً پشت کردها را خالی کرده، اما سنگدلی محض ترامپ تصور بخشیده شدن این خیانت در آینده‌ قابل پیش‌بینی را دشوار می‌کند.»

گاردین تأکید کرده است: «دفعه بعد که نظامیان آمریکایی دنبال شریکان محلی بگردند که به عنوان نیروی زمینی آنها عمل کنند، کار برایشان بسیار سخت‌تر خواهد بود. حالا چه کسی برای آمریکا خواهد جنگید؟»

فارس
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-17-2019, 04:25 PM   #12
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,230
تشکرها: 327
در 4,073 پست 12,118 بار تشکر شده
Points: 50,585, Level: 100
Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

نامه توهین آمیز ترامپ به اردوغان + سند

پنج‌شنبه 25 مهر 1398 - 00:35


رئیس‌جمهور آمریکا در نامه‌ای که ادبیاتی به شدت خلاف عرف دیپلماتیک و در مواردی توهین آمیز دارد، به اردوغان نوشته است که نباید «احمق» باشد و در سوریه دست به کشتار بزند، چراکه در غیراینصورت آمریکا اقتصاد ترکیه را نابود می‌کند.
العالم - ترکیه

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در نامه‌ای با ادبیاتی به شدت غیرمحترمانه و دور از آداب دیپلماتیک، به «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه توصیه کرده است که از کشتار در سوریه خودداری کند.

این نامه را «تریش ریگان» خبرنگار شبکه «فاکس نیوز» منتشر کرده است. تاریخ این نامه به ۹ اکتبر (۱۷ مهر) یعنی همزمان با آغاز عملیات ارتش ترکیه در مناطق تحت کنترل شبه نظامیان کرد در شمال سوریه بازمی‌گردد.

ترامپ در این نامه نوشته است:

«آقای رئیس‌جمهور گرامی:

بیا با هم یک معامله خوب کنیم! تو نمی‌خواهی مسئول کشتار هزاران نفر باشی و من هم نمی‌خواهم مسئول نابود کردن اقتصاد ترکیه باشم - [لازم باشد] این کار را می‌کنم. قبلا قدری از طعمش را در ارتباط با کشیش [اندرو] برانسون چشیده‌ای.

من سخت کار کرده‌ام تا بعضی از مشکلات شما را حل کنم. دنیا را ناامید نکن. می‌توانی معامله فوق‌العاده‌ای کنی. ژنرال مظلوم [کوبانی، فرمانده شبه نظامیان کرد] آماده مذاکره با توست و آماده است تا امتیازاتی بدهد که تابحال نداده است. نسخه‌ای از نامه‌اش را که همین به تازگی دریافت کرده‌ام، به صورت محرمانه [برایت] ارسال می‌کنم.

اگر این کار را به طرز درست و انسانی انجام دهی، تاریخ نگاه خوبی به تو خواهد داشت. اما اگر چیزهای خوبی اتفاق نیافتد، تا همیشه به تو به چشم یک شیطان نگاه می‌کند. سرسخت نباش. احمق نباش.

بعدا با تو تماس می‌گیرم.

ارادت»

مقام‌های ترکیه‌ای هنوز به انتشار متن این نامه واکنشی نشان نداده‌اند، اما به نظر می‌رسد این نامه از سوی کاخ سفید با هدف کاستن از انتقادات از ترامپ منتشر شده است. منتقدان می‌گویند تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیروهای نظامی آمریکا از شمال سوریه «چراغ سبزی» به عملیات ترکیه در این منطقه بوده است.

ترامپ چهارشنبه شب در یک نشست خبری این اتهام را رد کرد و گفت اخیرا نامه‌ای تند به اردوغان نوشته و قصد دارد به زودی متن آن را منتشر کند.

ادبیات نامه ترامپ به حدی غیرمعمول و دور از آداب است که بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی ابتدا در اصالت آن شک کردند. با این وجود ساعتی بعد یک سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به رسانه‌ها، صحت این نامه را تأیید کرده است.
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی دیروز, 10:09 AM   #13
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,230
تشکرها: 327
در 4,073 پست 12,118 بار تشکر شده
Points: 50,585, Level: 100
Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

گاف جدید ترامپ: ترکیه همسایه ما است
به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بعد از اعلام خبر توافق آنکارا و واشنگتن برای برقراری آتش‌بس در شمال سوریه در یک کنفرانس خبری درباره آن اظهار نظر کرد.

او گفت: «ما یک آتش‌بس ۵ روزه داریم. طی این ۵ روز، کُردها و برخی افراد دیگر از منطقه امن خارج می‌شوند. این همان چیزی است که ترکیه همیشه خواستار آن بوده است. پیکارجویان داعش که آنها را دستگیر کرده‌ایم، تحت کنترل شدید خواهند بود.»

ترامپ همچنین مدعی شد که آمریکا در این توافق به تمام آنچه آرزو داشته دست پیدا کرده است. او گفت: «به تمام چیزهایی که می‌توانستیم آرزوی آن را داشته باشیم، دست پیدا کرده‌ایم و می‌توانیم افرادمان را هم به کشور برگردانیم.»

او گفت: «روز بزرگی برای آمریکا است. روز بزرگی برای ترکیه است. روز بزرگی برای شریکان ما است که به سختی تلاش کرده‌اند. کردها عالی بودند. روز بزرگی برای کردها است. روز بزرگی برای تمدن است. بنابراین می‌خواهم از همه تشکر کنم.»

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره تحریم ترکیه گفت: «دیگر به تحریم نیازی نیست، چون ترکیه کاری که لازم بوده را انجام داده است. برای تحریم نیازی به کنگره ندارم، چون می‌توانم تحریم‌هایی اعمال کنم که شدیدتر از تحریم‌های کنگره هستند.»

رئیس‌جمهور آمریکا در بخشی از این کنفرانس خبری، یک گاف جدید داد و ترکیه را همسایه کشورش خواند. او گفت: «ترکیه قدرت نظامی بالایی دارد. ترکیه جزو دوستان ما، جزو همسایه‌های ما است و آنها عضو ناتو هستند؛ و چیزی که الان ترکیه به دست می‌آورد این است که آنها مجبور نخواهند بود میلیون‌ها نفر را بکشند و میلیون‌ها نفر آدم هم مجبور نخواهند بود آنها را بکشند.»

ترامپ از «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه هم تشکر کرد. او گفت: «می‌خواهم از رئیس‌جمهور اردوغان هم تشکر کنم و به او تبریک بگویم. او دوست من است و خوشحالم که هیچ‌گاه مشکل نداشتیم، چون صادقانه بگویم او رهبر بسیار خوبی است و آدمی بسیار سرسخت و قوی است. او کار درستی انجام داد و آن را تحسین می‌کنم.»

ساعاتی قبل‌تر «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در یک کنفرانس خبری در ترکیه از توافق با آنکارا بر سر برقراری آتش‌بس موقت در شمال سوریه خبر داد.

طبق توافق آمریکا و ترکیه، آنکارا عملیات در شمال سوریه را برای ۱۲۰ ساعت متوقف خواهد کرد تا به شبه‌نظامیان ی.پ.گ اجازه دهد ۲۰ مایل از مرزهای ترکیه عقب‌نشینی کند.

انتهای پیام/
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی دیروز, 05:46 PM   #14
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,230
تشکرها: 327
در 4,073 پست 12,118 بار تشکر شده
Points: 50,585, Level: 100
Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

البناء: آمریکا می‌داند تعلل در خروج از منطقه فروپاشی آن را نزدیک‌تر می‌کند

روزنامه لبنانی البناء خروج آمریکا از سوریه و کل منطقه را نشانه شکست آمریکا در غرب آسیا دانست و تاکید کرد آمریکا می‌داند هرچقدر در این امر تعلل کند فروپاشی خود را نزدیک‌تر کرده است.

به گزارش مشرق، «محمد صادق الحسینی» نویسنده و تحلیلگر برجسته لبنانی و ستون نویس روزنامه البناء این کشور یادداشتی را درباره علل اقدام آمریکا برای خروج از سوریه با عنوان «تحریم‌های ترامپ موازنه‌ها را هرگز تغییر نخواهد داد و آمریکا سلطه جهانی خود را از دست می‌دهد» منتشر کرد.

بیشتر بخوانید:
آیا واشنگتن مجددا به داعش قدرت خواهد داد؟
نویسنده در مقدمه این یادداشت آمده است: همه شاخص‌های میدانی در عالم جغرافیا نظیر عالم سیاست حاکی است که آمریکا به آرامی در حال از دست دادن کنترل نظام جهانی است و آغاز این روند از دریاها و خشکی‌های ما شروع شده است.

الحسینی با تاکید بر اینکه اعمال تحریم‌های رئیس جمهور آمریکا علیه بسیاری از کشورهای جهان ، شکست استراتژیک قاطع آمریکا در غرب آسیا را تغییر نخواهد داد سه دلیل را در اثبات این ادعای خود بیان داشت:

۱-- صحنه‌ای که در شمال شرقی سوریه شاهد آن هستیم نتیجه تجاوز اردوغان به سوریه و بازی او روی طناب نیست؛ بلکه بخشی از نشانه‌های شکست محور صهیونیستی و آمریکایی در توطئه‌هایش برای خاورمیانه است که اردوغان هم بخشی از آن محسوب می‌شود. فراموش نکنید که ارتش اردوغان و مزدورانش از تانک‌های M۶۰ آمریکا که در اسرائیل مدرنیزه شده‌اند، استفاده می‌کنند که در کل ۴۶۰ تانک بوده است.
۲- عقب نشینی آمریکا از شرق سوریه نیز نتیجه تصمیم‌گیری سلیقه‌ای رئیس جمهور آمریکا نبود، بلکه تصمیمی آگاهانه و بازتاب همان شکست استراتژیک بود که در بالا به آن اشاره شد و در چارچوب دستورات ترامپ برای کاهش هزینه‌های ارتش آمریکا در جهان قرار می‌گیرد.

نویسنده افزود: این بدان معناست که خروج از سوریه اولین گام برای تکمیل عقب نشینی از کلیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در کل منطقه از جمله برچیدن یا رها کردن پایگاه نظامی در سرزمین فلسطین به نام «اسرائیل» است به گونه‌ای که اگر این رژیم در معرض حمله‌ای ویرانگر قرار بگیرد آمریکا پشت آن را خالی می‌کند.

الحسینی با بیان اینکه طرف آمریکایی به ویژه پس از همه تحولات دراماتیک در شمال شرقی سوریه تضمین‌های جدیدی را به اسرائیل نمی‌دهد، تاکید کرد تحولات جدید منطقه آغازگر یک دوره جدید غیر از دوره آمریکایی و بر پایه جهان چند قطبی است.

نویسنده ادامه داد: بهترین گواه شکست استراتژیک آمریکا در غرب آسیا گزارش روزنامه ایندیپندنت انگلیس مبنی بر این است که ایالات متحده ۵۰ بمب هسته‌ای B۶۱ را از پایگاه اینجرلیک ترکیه خارج کرده و به پایگاه پوییدز در لهستان، ۲۰۰ کیلومتری غرب ورشو و پایگاه رومانیایی میشائیل کنگانینیکو در حدود ۳۰ کیلومتری شمال بندر کنستانس رومانی در سواحل غربی دریای سیاه برده است.

الحسینی همچنین دلایل این عجله آمریکا برای خروج نیروهای خود از غرب آسیا و کاهش هزینه‌های نظامی آن در این منطقه از جهان را ناشی از معضل واقعی استراتژیک آمریکا در روبرو شدن با چالش سیاسی اقتصادی و نظامی چین و روسیه خواند که هند هم به زودی به آنها خواهد پیوست و افزود: نه تنها رشد اقتصادی چین بلکه پیشرفت وحشتناک صنعت تسلیحات چین و روسیه و هند هم آمریکارا به چالش کشیده زیرا این پیشرفت‌های آنها که براساس یک قاعده علمی و فناوری است که ایالات متحده فاقد آن است.

نویسنده تصریح کرد: آمریکا منابع مالی خود را در کوه‌های «تورا بورا » افغانستان و ماسه‌های کویت و عراق و در جنگ‌های پوچ هدر داده است و در حالی که سه گانه فوق منابع مالی خود را در توسعه دانش و فن آوری علمی سرمایه گذاری کرده‌اند که پایه و اساس صنعت مدرن و جهان آینده است. ایران هم نمونه‌ای از موفقیت این استراتژی ،علم و دانش است که کشور را تنها در مدت ۴۰ سال به یک کشور مهم صنعتی و غول منطقه‌ای تبدیل کرده است.

البناء نوشت: همچنین باید در این زمینه به یاد داشته باشید که دلایل نگرانی آمریکا از مواجهه با غول اقتصادی چین و به همراه آن روسیه و هند در آینده تنها به مظاهر قدرت اقتصادی فعلی چین و روسیه و هند محدود نمی‌شود بلکه از ترس از امکانات آینده و عدم وجود هرگونه فرصت برای ایالات متحده و اتحادیه اروپا به منظور حفظ سیاست سلطه خود بر جهان مانند گذشته است. روسیه ۴۰ مورد از ذخایر جهان از همه چیز اعم از نفت، گاز، مواد معدنی یا سایر منابع طبیعی مانند چوب را در اختیار دارد.

نویسنده اظهار داشت: اگر ایالات متحده بخواهد همچنان شکست را انکار و به حضور نظامی خود در جهان ادامه بدهد، ایالات متحده را با یک ضربه کاری حذف خواهد کرد و نه با فروپاشی تدریجی و پیش بینی شده توسط مجله نشنال اینتر که چند روز پیش در وب سایت خود پیش بینی کرد و گفت چنین اتفاقی تا سال ۲۰۴۵ رخ خواهد داد.

الحسینی تاکید کرد: این بحران عمیق‌تر از این است که معاون رئیس جمهور آمریکا در سفری گذرا به ترکیه بتواند آن را حل کند و یا با حمله اردوغان به شمال سوریه قابل حل باشد که البته از مهم‌ترین دلایل عملیات نظامی ترکیه در سوریه تلاش اردوغان برای درگیر کردن ژنرال‌های ارتش ترکیه در مشکلات مرزی برای سرپوش گذاشتن بر بازداشت صدها نفر از همکارانشان و به زندان افکندن آنها طی سه سال گذشته است.

نویسنده بر این باور است که بن بست آمریکا یک بن بست ساختاری است که در سلسله شکست‌های آن از ابتدای قرن جاری تا امروز منعکس می‌شود .ماهیت بحران ریشه‌ای‌تر از این است که یک مسئله یا بحث و جدال در مورد یک موضوع خاص مانند تجاوز اردوغان به سوریه و خرید سامانه‌های موشکی روسیه یا موارد دیگر باشد.

البناء نوشت: این بحران گزینه‌هاست که نشان می‌دهد ترکیه ممکن است برای زنده ماندن و تأمین آینده خود به دور از پایان تاریک اردوگاهی که به آن تعلق دارد استراتژی جدیدی را آغاز کند. ترکیه دیگر مورد اعتماد آمریکا نیست زیرا ترکیه به توافقاتی با روسیه و ایران درباره سوریه و گاز روسیه و خرید سامانه‌های موشکی از روسیه رسیده است. شواهد و قرائن نشان می‌دهد که ترکیه دیگر مورد اعتماد نیست و باید نابود شود و همین امر جاری شدن سیل تهدیدهای آمریکا درباره اعمال شدیدترین تحریم‌ها علیه ترکیه را تشریح می‌کند.

منبع: فارس
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی دیروز, 08:26 PM   #15
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,230
تشکرها: 327
در 4,073 پست 12,118 بار تشکر شده
Points: 50,585, Level: 100
Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100 Points: 50,585, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

ماکرون: از طریق توئیتر متوجه خروج آمریکا از سوریه شدم
امانوئل ماکرون
رئیس‌جمهور فرانسه روز جمعه گفت از طریق توئیتر متوجه تصمیم دولت آمریکا برای خارج کردن نظامیان این کشور از سوریه شده است.

به گزارش مشرق، «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه امروز جمعه گفت که از طریق توئیتر متوجه تصمیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از سوریه شده است.

کاخ سفید چهارشنبه هفته گذشته (۱۷ مهرماه) بعد از گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که نیروهای آمریکایی از مناطق نزدیک به نوار مرزی سوریه و ترکیه عقب‌نشینی می‌کنند. بسیاری، این اقدام را چراغ سبز واشنگتن به آنکارا برای انجام عملیات علیه شبه‌نظامیان کرد در این مناطق تفسیر کردند.

نیروهای آمریکایی تا به حال از این چند شهرسوریه از جمله «رقه»، «منبج»، «عین عیسی»، «عین العرب» (کوبانی) و «رأس العین» خارج شده‌اند.

منبع: فارس
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع


ساعت جاری 12:49 PM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd

Persian Language Powered by Mihan IT