آخرین ارسالات تالار

 
 

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > بین الملل > تحلیل سیاسی

پاسخ
    نمایش ها: 1464 - پاسخ ها: 42  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-01-2019, 06:15 PM   #1
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض افول هژمونی امریکا

وقتی از تزلزل هژمونی غرب حرف می‌زنیم دقیقاً از چه چیز حرف میزنیم؟
قدرت نظامی، قدرت اقتصادی و قدرت نرم سه ستونی هستند که هژمونی آمریکا و به تبع آن جهان غرب بر آنها استوار بوده‌‌اند؛ آمارهای موثق نشان می‌دهد که هر سه این ستونها در حال فروپاشی هستند.
۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۲ بین الملل آمریکا نظرات

گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم- اواخر تابستان 2008 (شهریورماه 1387) دو رویداد متوالی، نخستین نشانه‌های پایان نظام نوین جهانی را البته از سال‌ها قبل آغاز شده بود به نمایش گذاشتند. شهریورماه همان سال، دولت وابسته به آمریکای گرجستان پس از حمله به نیروهای روسیه در سرزمین تحت مناقشه اوستیای جنوبی، در جنگی مختصر اما خونین متحمل شکستی سنگین و سخت شد.

گرجستان به عنوان یک جمهوریِ استقلال‌یافته از شوروی، محبوب نومحافظه‌کاران آمریکایی بود. رئیس‌جمهور این کشور، سرسختانه برای الحاق به ناتو در راستای گسترش ناتو به سمت شرق لابی می‌کرد. در آن زمان، «دیک چنی»، معاون وقت رئیس‌جمهور آمریکا با قلب واقعیت‌ها واکنش روسیه را تجاوزی توصیف کرد که «نباید آن را بی‌پاسخ گذاشت.» «جورج دبلیو بوش»، رئیس‌جمهور وقت هم که مدت زیادی از حمله فاجعه‌بارش به عراق نمی‌گذاشت، اقدام روسیه را «تهاجم به کشوری مستقل» توصیف کرد که در قرن بیست و یکم، پذیرفتنی نیست.

وقتی که جنگ به پایان رسید، بوش از روسیه خواست اوستیای جنوبی را به رسمیت نشناسد. در حالی که مأموریت ناوهای جنگی آمریکا به گشت‌‌زنی حول دریای سیاه محدود شده بود، روسیه، دقیقاً به خلاف این خواسته آمریکا اوستیای جنوبی را به رسمیت شناخت.

بیشتر بخوانید
سازمان ملل یا ساختار سلطه؟/ ضرورت اصلاح سازمان ملل پس از پایان هژمونی غرب

این درگیری برای بسیاری از ناظران و کارشناسان به منزله نقطه عطفی در روابط بین‌الملل به حساب می‌‌آید. لاف‌های نظامی آمریکا پس از تضعیف ارتش این کشور در جنگ‌های نامشروع عراق و افغانستان اکنون گزاف از آب درمی‌آمد و اینطور می‌نمود که سالیانی که آمریکا خودش را قدرت بلامنازع دنیا می‌دانست رو به پایان است.تنها سه هفته بعد، اتفاق دیگری به وقوع پیوست که قلب سلطه آمریکا بر نظام مالی دنیا را هدف گرفت. 25 شهریورماه 1387، چهارمین بانک سرمایه‌گذاری در ایالات متحده آمریکا اعلام ورشکستگی کرد. فروپاشی بانک «لیمن برادرز»، که بزرگترین ورشکستگی در تاریخ ایالات متحده محسوب می‌شود دنیای غرب را درگیر بزرگترین بحران اقتصادی خود از دهه 1930 کرد.

نخستین دهه قرن 20 میلادی شاهد زلزله‌هایی بود که لرزه بر جان نظم بین‌‌المللی انداخت و نظریه‌های تئوری‌پردازان غرب درباره سیر تحولات بین‌الملل را به شدت زیر سوال برد. پس از پایان جنگ سرد، گفته می‌شد که همه مسائل بزرگ سیاسی و اقتصادی دنیا حل شده‌اند، لیبرال دموکراسی و سرمایه‌داری بازار آزاد پیروز شده‌اند و همه نظام‌های فکری رقیب دنیا به حاشیه رانده شده‌اند.

سال 1990، جورج بوش پدر از آغاز نظم نوین جهانی بر پایه برتری نظامی آمریکا و سلطه اقتصادی غرب سخن می‌راند و آینده دنیا را بر اساس نظامی تک قطبی ترسیم می‌کرد که در آن قدرت‌های منطقه‌ای همه در برابر امپراطوری جدید دنیا سر خم خواهند کرد. خود تاریخ- آن طور که «میشل فوکویاما» می‌گفت- به پایان رسیده بود.

اما بین سال‌هایی که حمله به برج‌های دو قلوی تجارت جهانی اتفاق افتاد (سال 2001) تا اعلام ورشکستگی بانک «لیمن برادرز»، فروپاشی نظم جهانی به معنای واقعی اتفاق افتاده بود. دو عامل در این مسئله نقش داشت: یک دهه جنگ مداوم در عراق و افغانستان، بیش از آنکه نمایانگر قدرت نظامی آمریکا باشد، نقائص ارتش این کشور را در مقابل دیدگان جهانیان به نمایش گذاشت. عامل دوم، اضمحلال الگوی سرمایه‌داری نئولیبرال بود که سال‌ها نظام برتر اقتصادی تصور می‌شد.پاسخ آمریکا به همراه انگلیس به حملات 11 سپتامبر وهم شکست‌ناپذیری ارتش آمریکا را شکست. جنگ‌های عراق و افغانستان از یک سو به گسترش تروریسم در سراسر دنیا منجر شد و از سوی دیگر با نمایش عمومی وحشی‌گری‌ها، شکنجه‌ها و آدم‌ربایی‌های آمریکا ادعاهای غرب درباره پاسداری از حقوق بشر را کاملاً از اعتبار خالی کرد. علاوه بر این، این جنگ‌ها ناتوانی غرب در تحمیل اراده خود به ملت‌ها، زمانی که آنها تصمیم به ایستادگی گرفته باشند را بیش از پیش در منظر انظار عموم قرار داد و این یکی از راهبردی‌ترین شکست‌ها برای آمریکا و متحدان این کشور بود.

این، البته روالی بود که از قبل آغاز شده بود و در آن سال‌ها تنها به نمایش گذارده می‌شد. قبل از آن سال‌ها وقوع انقلاب اسلامی با ایجاد تزلزل در پایه‌های فکری غرب، جهان را متوجه بدیلی جدید برای نظام‌های سیاسی دنیا کرده و قدرت اسلام به عنوان منبع الهام‌بخش برای ملل مستضعف را شناسانده بود. به عنوان مثال، پیروزی ایران در جنگ تحمیلی هشت ساله علیرغم تمام حمایت‌های لجستیکی، نظامی و اطلاعاتی غرب و آمریکا از رژیم صدام، پیروزی حز‌ب الله لبنان در بیرون کردن اشغالگران از جنوب لبنان (2000) و حوادثی دیگر از این قبیل، نخستین نشانه‌هایی بودند که آغاز روند رو به زوال قدرت غرب را نوید می‌دادند.

در سال‌های معاصر تحولات سوریه، یمن، لبنان، مسئله هسته‌ای ایران و ... زوایای جدیدی از فروپاشی نظم تحت سلطه آمریکا را به نمایش گذاشته‌اند. هژمونی آمریکا و به تبع آن جهان غرب بر سه ستون استوار بوده است: قدرت اقتصادی، توان نظامی و قدرت نرم. چنانکه در این گزارش خواهیم دید هر سه این ستون‌ها در حال فروریزی هستند.

♦️ «یک کمربند، یک جاده»: پایان سلطه اقتصادی

آمریکا بعد از پایان جنگ جهانی دوم با تشکیل «صندوق بین‌المللی پول» و «بانک جهانی» قدم در راه تعیین ساختار اقتصاد جهانی بر اساس نظم نوین جهانی گذاشت. هر دوی این نهادها به گونه‌ای ساختاربندی شده بود که اطمینان حاصل شود واشنگتن از حق وتو بر تصمیم‌های دیگران برخوردار است. اما چین در سال‌های گذشته، گام‌های مهمی برای پایان دادن به ساختارهای اقتصادی و رها کردن دنیا از استیلای آمریکا بر آنها برداشته است.

ماه مه سال 2016، سران 29 کشور و نمایندگان 80 کشور دیگر برای بحث درباره طرح بلندپروازانه چین موسوم به «یک کمربند، یک جاده» که عده‌ای به آن طرح «راه ابریشم جدید» هم می‌گویند گرد هم آمدند. این طرح در ادامه پیشنهاد چین برای تأسیس «بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا» است که رقیبی جدی برای موسسه‌های تحت سلطه آمریکا و کشورهای غربی مانند بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و بانک توسعه آسیا به شمار می‌رود.

«یک کمربند، یک جاده» از ابتکارات رئیس‌جمهور چین است که از دو بخش اصلی تشکیل شده است: 1) کمربند اقتصادی راه ابریشم و 2) راه ابریشم دریایی. کمربند اقتصادی از چین شروع می‌شود و به قاره اروپا ختم می‌شود و کشورهای قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، ایران، ترکیه، اوکراین، لهستان، بلژیک، فرانسه و در نهایت ایتالیا را در‌بر می‌گیرد.

کشورهای مذکور سرمایه‌گذاری زیادی برای توسعه زیرساخت‌های صنعتی و شهری خواهند کرد و ساخت جاده‌، پل‌، بزرگراه و مسیرهای حمل‌ونقل ریلی پرسرعت بخشی از این طرح خواهد بود. بخش دوم این طرح را می‌توان راه ابریشم دریایی دانست که باز هم از بنادر چین شروع می‌شود و به بنادر ایتالیا ختم می‌شود و محصولات تولیدشده در چین و کشورهای واقع در این مسیر را به بازار اروپا می‌رساند.

کشورهایی که در مسیر این راه آبی قرار دارند عبارتند از کشورهای ویتنام و مالزی و اندونزی و سریلانکا و پاکستان و کنیا و ترکیه و یونان و ایتالیا. در واقع از طریق این مسیر آبی محصولات تولیدشده در آسیا به اروپا و آفریقا صادر می‌شود که بازار بسیار بزرگی است و ارزش اقتصادی بسیار بالایی خواهد داشت.

کشورهایی که در مسیر این طرح قرار دارند 65 درصد از جمعیت دنیا را در خود جای داده‌اند و به همین دلیل بازار بسیار بزرگی برای محصولات تولیدشده در چین محسوب می‌شوند و اجرا شدن این طرح می‌تواند بازار بسیار بزرگ‌تری را در اختیار تولیدکنندگان چینی قرار دهد و به قدرت چین به عنوان یک اقتصاد بزرگ و یک کشور بزرگ صادرکننده در دنیا بیفزاید. از سوی دیگر منافع اقتصادی ناشی از اجرای این طرح باعث می‌شود کشورهای واقع در این مسیر با هم رابطه سیاسی بهتری برقرار کنند و این رابطه گرم‌تر برای کشورهای قاره آسیا بسیار مطلوب است.طرح «یک کمربند یک جاده» و تشکیل «بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا» شاخص‌های کاهش قدرت اقتصادی آمریکا و غرب و تغییر در نظم جهانی لیبرال محسوب می‌شوند. این طرح‌ها هم از منظر ژئوپولتیک تحولات مهمی محسوب می‌شوند و هم سلطه اقتصادی آمریکا بر اقتصاد و نهادهای مالی را به چالش می‌کشند.

در بحث رقابت‌ میان چین و آمریکا، معمولاً به این موضوعات توجه کمتری می‌شود تا به توازن نظامی میان دو کشور یا کانون‌های درگیری احتمالی بین پکن و واشنگتن، مانند دریای چین جنوبی، دریای چین شرقی، تایوان، شبه‌جزیره کره. اما به واقع، رقابت بر سر رهبری اقتصادی و مالی و تغییر ساختار نهادهای بین‌المللی تأثیر بسزایی در روابط واشنگتن و پکن خواهد داشت و سرنوشت هژمونی غرب را هم تعیین خواهد کرد.

ناتوانی آمریکا در جلوگیری از برنامه‌های چین برای تشکیل بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا خود یکی از نشانه‌های زوال نفوذ آمریکا و به پایان رسیدن هژمونی این کشور دانسته می‌شود. «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا بعد از آنکه پکن طرح خودش برای تشکیل این بانک را اعلام کرد، تلاش‌های دیپلماتیک زیادی برای جلوگیری از آن انجام داد. روزنامه نیویورک‌تایمز در آن زمان گزارش داده بود اوباما با «عزمی غیرمنتظره» وارد تعاملات دیپلماتیک شد تا متحدان مهمش را به جلوگیری از پیشبرد این طرح پکن راضی کند. اما تلاش او به شکست منجر شد، یا به عبارت دیگر، آمریکا به دلیل رشد قدرت چین نتوانست متحدانش را با خودش همراه کند.

اوج تحولات مربوط به این ماجرا مارس 2015 بود که انگلیس اعلام کرد قصد دارد به عضویت «بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا» درآید. بعد از آن، کشورهای دیگر هم با عجله به صف درخواست‌کنندگان برای عضویت در این مؤسسه مالی بین‌المللی پیوستند. کشورهایی که تا کنون به عضویت این بانک درآمده‌اند برخی از متحدان سنتی آمریکا مانند استرالیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و کره جنوبی را شامل می‌شوند.

«لورانس سامرز»، وزیر خزانه‌داری اسبق آمریکا در آن زمان در یادداشتی در روزنامه فایننشال‌تایمز نوشت تصمیم لندن برای پیوستن به بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا در آینده «به عنوان لحظه‌ای در یادها خواهد ماند که ایالات متحده نقش خود به عنوان ضامن نظام اقتصادی جهان از دست داد.» به واقع، توان دیپلماتیک چین در مجاب کردن متحدان آمریکا برای عضویت در این نهاد توسعه چندجانبه، نمایشی ملموس از نفوذ مالی و اقتصادی چین بود.

آمارهای اقتصادی هم از کاهش سهم آمریکا از ثروت دنیا از زمان بعد از جنگ جهانی دوم حکایت دارند. در سال 1945، بعد از پایان جنگ جهانی دوم، آمریکا نزدیک به نیمی از ثروت جهان را در اختیار داشت. این رقم در سال 1970 به 25 درصد نزول پیدا کرد و از آن با روالی کند، اما پایدار رو به کاهش است. در حال حاضر، سهم آمریکا از ثروت جهان 20 درصد است.

«جفری ساکس»، اقتصاددان بین‌المللی هم در گزارشی گفته سهم آمریکا از درآمدهای جهانی در سال 1980 برابر با 24.6 درصد بوده که این رقم در سال 2011 به 19.1 درصد تنزل پیدا کرده است. نظرسنجی که موسسه پیو اخیراً (سال 2019) انجام داده نشان می‌دهد اکثر مردم آمریکا پیش‌بینی می‌کنند اقتصاد آمریکا در سال 2050 در وضعیت ضعیف‌تری قرار داشته باشد. در این نظرسنجی همچنین چنین عنوان شده که اکثریت مردم آمریکا فکر می‌کنند آمریکا در آن سال کشوری با بدهی سنگین و شکاف گسترده‌تر بین فقرا و اغنیا باشد.

بسیاری از محققان بر این باورند شعار انتخاباتی «دونالد ترامپ» در سال 2016 مبنی بر اینکه «بیایید دوباره آمریکا را با عظمت کنیم» در واقع برآمده از همین درک است که آمریکا دیگر باعظمت نیست.

♦️ آمریکا در دام بن‌لادن: کاهش قدرت نظامیآمریکا تا کنون طبق موثق‌ترین برآوردها برای جنگ در عراق و افغانستان 4.4 تریلیون دلار هزینه کرده است. «پاول کندی»، تاریخدان آمریکایی این مسئله را بزرگترین پیروزی برای «اسامه بن‌لادن»، سرکرده گروه تروریستی القاعده می‌داند که هدفش از حمله به برج‌های دوقلو را ورشکسته کردن آمریکا از طریق گرفتار کردنش در یک دام قرار داده بود.

از طرف دیگر، «کمیسیون راهبرد دفاع ملی» آمریکا در گزارشی به تازگی اذعان کرده که «برتری‌های دیرینه آمریکا از بین رفته‌اند» و توانایی این کشور برای مهار مخالفان یا در صورت لزوم شکست آنها دچار اضمحلال شده است. این گزارش، «کژکاری‌های سیاسی» و «محدودیت‌های بودجه» را به عنوان عواملی ذکر کرده که مانع از آن شده‌اند که آمریکا بتواند همگام با تهدیدهای پیش روی خود پیش برود.

کمیسیون راهبرد دفاع ملی آمریکا نوشته چین و روسیه برای خنثی کردن قدرت آمریکا به دنبال دستیابی به «هژمونی منطقه‌ای» هستند و در حال تقویت بخش نظامی خودشان هستند. در سال 2018، «فرانک گورنک»، ژنرال نیروی هوایی آمریکا گفت که برتری نیروی هوایی آمریکا در برابر روسیه و چین رو به کاهش گذارده است.

به تازگی نشریه فارن‌پالیسی هم به کاهش قدرت مانور نیروی دریایی آمریکا در چالش‌های منطقه‌ای پرداخته و تضعیف این بخش از ارتش آمریکا را یکی از دلایل دوری‌گزینی آمریکا از هر گونه تنش با ایران عنوان کرده است. در بخشی از این گزارش آمده است: «علت بی ارادگی و بی تصمیمی تیم ترامپ در پاسخ دادن به حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی که آن را به ایران نسبت می دهند، هرچه که باشد، یک واقعیت کاملاً مسلم است و آن، این است که توانایی ایالات متحده برای اعمال قدرت در خلیج فارس از طریق ناوشکن های تهاجمی، دیگر آن چیزی نیست که در طول چندین دهه قبل بود.»

نویسنده در این خصوص، نمونه هایی از قدرت‌نمایی هایی نیروی دریایی آمریکا را علیه «معمر قذافی» در سال 1981، «سازمان آزادی بخش فلسطین»، علیه چین در غائله تایوان و چند نمونه دیگر را مرور می کند و سپس می نویسد: «با این حال، چنین آرایش مشابهی از نیروی دریایی آمریکا دیگر نمی تواند همان پاسخ را در دشمن بالقوه برانگیزد. در واقع، این تغییر نشان دهنده آن است که مزیتی که نیروی دریایی آمریکا برای چندین دهه از آن در مقابل رقبای واقعی خود از آن بهره می برد، دیگر وجود ندارد. در واقع، کلاس های جدید زیردریایی های بی صدای دیزل و تحولات جدید در فناوری مین و اژدر باعث شده که امروزه رشته عملیات نزدیک به ساحل ها، بسیار خطرناک تر از گذشته باشند. در نتیجه، ناوهای هواپیمابر آمریکایی زمانی که وارد آب های نیروهای دشمن می شوند، دیگر در امان نیستند.»

♦️قدرت نرم: غرب غیرجذاب

یکی از بزرگترین تأثیرات دوران رکود اقتصادی بزرگ، اثراتی بود که روی ادراک‌های عمومی در جهان از قدرت نرم آمریکا ایجاد کرد. همان‌طور که «مارتین ولف»، روزنامه‌نگار و تحلیلگر ارشد روزنامه فایننشال‌تایمز عنوان می‌کند فروپاشی نظام مالی آمریکا به منزله «پایانی ذلت‌بار برای نظام تک‌قطبی در دنیا» بود.

مارتین ژاک، تحلیلگر مسائل بین‌المللی هم می‌گوید این واقعیت که نظام مالی تحت سلطه آمریکا به دلیل بحرانی که در خود آمریکا ایجاد شده بود دچار تشویش شد حیثیت و قدرت این کشور را لکه‌دار کرد و این ادعاهای جهان غرب مبنی بر اینکه اقتصاد بازار آزاد، دموکراسی و جهانی شدن تنها مسیرهای تحقق توسعه سیاسی و اقتصادی هستند را به شدت بی‌اعتبار کرد.

«جورف نای»، نظریه‌پرداز مقوله قدرت نرم، در مقاله‌ای در پایگاه «Project Syndicate» اذعان کرده که قدرت نرم آمریکا با افول قابل توجهی مواجه شده است. گفته می‌شود تنها 30 درصد از افراد 134 کشور که در نظرسنجی گالوپ شرکت کرده‌اند گفته‌اند که نظر مطلوبی نسبت به ایالات متحده آمریکا دارند.

«ویلیام بنت»، نظریه‌پرداز سیاسی در آمریکا، سقوط مسائل فرهنگی در آمریکا را از جمله عوامل دخیل در قدرت نرم این کشور دانسته است. آمارها نشان می‌دهد، نرخ مرگ و میر مادران در آمریکا از اواخر دهه 1980 بیش از دو برابر شده است. (اینجا ببنید). ویلیام بنت در یک پژوهش تحقیقی در سال 1993 به بررسی شاخص‌های اخلاقی، اجتماعی و رفتاری جامعه مدرن آمریکا پرداخت و به این نتیجه رسید که وضعیت فرهنگی آمریکا نسبت به 30 سال پیش دچار افت شده است. شاخص‌های این تحقیق نشان می‌داد جرائم خشونت‌بار در آمریکا 6 برابر، تولد نوازدان نامشروع 5 برابر، نرخ طلاق 5 برابر، نرخ زندگی کودکان در خانه‌های تک‌والدی 4 برابر و نرخ خودکشی نوجوانان 3 برابر شده‌اند. او در یک تحقیق دیگر در سال 2015 نشان داد نزدیک به نیمی از کودکان از مادری که ازدواج نکرده متولد شده است.

مجموعه این عوامل موجب شده‌اند قدرت نرمی که آمریکا و جهان غرب بعد از پایان جنگ جهانی دوم از آن برخوردار شده بود وارد سراشیبی سقوط شود.

انتهای پیام/
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 10-01-2019, 10:10 PM   #2
شهیر
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 2,114
تشکرها: 7,013
در 2,080 پست 22,380 بار تشکر شده
Points: 43,555, Level: 100
Points: 43,555, Level: 100 Points: 43,555, Level: 100 Points: 43,555, Level: 100
Activity: 60%
Activity: 60% Activity: 60% Activity: 60%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

البته مهمترین عامل افول آمریکا را نابغه ناشناخته مانده آقای حسین سلامی کشف کرده است. او گفته است "بزرگ‌ترین ضعف آمریکا فقدان رهبری فردی روحانی است".
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-01-2019, 10:16 PM   #3
فرزاد
 
فرزاد's Avatar
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
محل سکونت: جزیره کیش
پست ها: 5,075
تشکرها: 31,100
در 4,957 پست 27,267 بار تشکر شده
Points: 58,634, Level: 100
Points: 58,634, Level: 100 Points: 58,634, Level: 100 Points: 58,634, Level: 100
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

ایکاش نویسنده های عوام فریب تسنیم کمی برای مخاطب خود شعور قائل بودند.
نقل قول:
«جورف نای»، نظریه‌پرداز مقوله قدرت نرم، در مقاله‌ای در پایگاه «Project Syndicate» اذعان کرده که قدرت نرم آمریکا با افول قابل توجهی مواجه شده است. گفته می‌شود تنها 30 درصد از افراد 134 کشور که در نظرسنجی گالوپ شرکت کرده‌اند گفته‌اند که نظر مطلوبی نسبت به ایالات متحده آمریکا دارند.
از اسم یک نظریه پرداز(که از میزان اعتبارش هم بی اطلاع هستم) سوء استفاده کرده و در ادامه با عبارت"گفته میشود" و بدون سند داستانسرایی خودش را ادامه داده.

درحالی که فحوای کلام نظریه پرداز صرفا انتقاد از روش ارتباط توئیتری ترامپ و ضعفهای وی بوده که به زعم نویسنده تاثیر منفی برقدرت نرم امریکا داشته است.آنهم در یک متن 10 ،15 خطی و نه یک تحلیل جامع نویسنده مقاله آنرا به نظرپردازی درخصوص افول قدرت نرم ایالات متحده آنهم از منظر یک نظریه پرداز امریکایی تیتر و بزرگ نمایی کرده.
عین عبارت را ملاحظه بفرمائید:


( x........show that American soft power has declined since the beginning of Trump’s term. Tweets can help to set the global agenda, but they do not produce soft power if they are not attractive to others.)
یا درجای دیگر آمار مرگ و میر مادران درهنگام زایمان را با رفرنس و با آب و تاب دلیلی بر افول شاخص های بهداشتی آورده که وقتی به لینک مراجعه میکنید میبینید که طی 28 سال از7 مورد در هر یکصد هزار زایمان به 17 مورد رسیده که میتواند متاثر از عوامل بسیار از جمله تغذیه نامناسب و فست فودی و استرسهای فزایده زندگی شهری و هر عامل دیگری باشد که هیچ ربطی به " افول "ایالت متحده نداشته باشد و کل جهان درگیرش باشند.
جالب اینکه آمار مربوطه در ایران 20 است و مسلما ربطی به افول جمهوری اسلامی نمیتواند داشته باشد

مخلص کلام اینکه: چه امریکا از نظر شاخص های متعدد دچار پسرفت شده باشد و چه نشده باشد. این مقاله ی پر فریب و یکسویه نمیتواند اطلاعات واقعی و مستند ارائه دهد.
فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 10-01-2019, 10:30 PM   #4
فرزاد
 
فرزاد's Avatar
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
محل سکونت: جزیره کیش
پست ها: 5,075
تشکرها: 31,100
در 4,957 پست 27,267 بار تشکر شده
Points: 58,634, Level: 100
Points: 58,634, Level: 100 Points: 58,634, Level: 100 Points: 58,634, Level: 100
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهیر نمایش پست ها
البته مهمترین عامل افول آمریکا را نابغه ناشناخته مانده آقای حسین سلامی کشف کرده است. او گفته است "بزرگ‌ترین ضعف آمریکا فقدان رهبری فردی روحانی است".
شهیر عزیز
به نظرم آقای سلامی با همه ی نبوغی که داره الان داره اشتباه میکنه

مثال عینی که ادعای آقای سلامی رو نقض میکنه جرج بوش پدر بود که فقط یک لباس کشیشی از کشیشهای رسمی کمتر داشت و از جنس حضرات روحانیون بود و دیدیم که نتونست کاری از پیش ببرد.
فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-09-2019, 06:26 PM   #5
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

ترامپ
«ایالات متحده ۸ تریلیون دلار برای جنگ و حفاظت از خاورمیانه خرج کرد. هزاران نفر از سربازان فوق‌العاده ما کشته یا به شدت زخمی شده‌اند. میلیون‌ها نفر هم از سوی دیگر کشته شدند.»
«رفتن به خاورمیانه بدترین تصمیمی بود که تاکنون در تاریخ کشور ما گرفته شده است! ما با فرضی غلط و اکنون ردشده، یعنی تسلیحات کشتار جمعی، به جنگ رفتیم. [تسلیحات کشتار جمعی] در کار نبود! حالا داریم به آرامی و با دقت سربازان بزرگ و ارتش خود را به خانه می‌آوریم. تمرکز ما بر تصویر بزرگ است! ایالات متحده عظیم‌تر از هر زمان دیگری است.»
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-10-2019, 12:07 PM   #6
mehdi
 
تاریخ عضویت: Sep 2008
محل سکونت: ایران
پست ها: 2,192
تشکرها: 2,860
در 1,969 پست 8,505 بار تشکر شده
Points: 20,416, Level: 90
Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Azad نمایش پست ها
ترامپ
«ایالات متحده ۸ تریلیون دلار برای جنگ و حفاظت از خاورمیانه خرج کرد. هزاران نفر از سربازان فوق‌العاده ما کشته یا به شدت زخمی شده‌اند. میلیون‌ها نفر هم از سوی دیگر کشته شدند.»
«رفتن به خاورمیانه بدترین تصمیمی بود که تاکنون در تاریخ کشور ما گرفته شده است! ما با فرضی غلط و اکنون ردشده، یعنی تسلیحات کشتار جمعی، به جنگ رفتیم. [تسلیحات کشتار جمعی] در کار نبود! حالا داریم به آرامی و با دقت سربازان بزرگ و ارتش خود را به خانه می‌آوریم. تمرکز ما بر تصویر بزرگ است! ایالات متحده عظیم‌تر از هر زمان دیگری است.»
آمریکا یک زمانی گرفتار سندرم ویتنام بود. امروز هم گرفتار سندرم خاورمیانه شده است.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 10-13-2019, 10:42 AM   #7
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

ترامپ دستور بازگشت سربازان آمریکایی از افغانستان را صادر کرد
يکشنبه 21 مهر 1398 - 09:16

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا بامداد یکشنبه گفت: به فرماندهان نظامی اطلاع دادم باید نیروهای ما که ۱۹ سال است در افغانستان باقی ماندند، بازگردند.
العالم - آمریکا

به گزارش الجزیره، ترامپ افزود: امنیت و ثبات در خاورمیانه اکنون نسبت به پیش از دخالت آمریکا در عراق به بهانه تسلیحات کشتار جمعی کمتر است.

ترامپ اضافه کرد: بسیاری از سربازان خود را بی هیچ فایده ای در عراق از دست دادیم و آنجا تریلیاردها دلار هزینه کردیم.

وی درخصوص تصمیمش برای خروج نیروهای آمریکا از خاک سوریه نیز گفت: ما باید سربازان خود را از جنگ هایی که پایانی ندارد، خارج کنیم. ما ۱۰ سال در سوریه باقی ماندیم.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: از ما خواستند تا در کنار کُردها بجنگیم و من گفتم که از هیچ طرفی طرفداری نمی کنیم.

ترامپ گفت: در صورتی که ترکیه به اقلیت ها در شمال شرق سوریه آسیب برساند، تحریم های شدیدی را علیه ترکیه اعمال خواهم کرد.

وی همچنین اظهار کرد که بسیاری از عناصر داعش از کشورهای اروپایی آمده اند و مقامات این کشورها حاضر نیستند که آن ها به موطن‌شان بازگردند.

رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد: کُردها قصد دارند نوار مرزی که ترکیه به دنبال تأمین امنیت آن در امتداد مرزهایش است را خالی کنند.

ترامپ افزود: بگذاریم ترک ها خودشان تدبیری برای مرزهایشان بیندیشند و من گمان نمی کنم که سربازان ما باید آن جا می بودند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت: ۵۰ میلیون دلار برای حمایت از اقلیت های نژادی و دینی در سوریه اختصاص خواهیم داد.

ایرنا
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-14-2019, 11:09 AM   #8
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

دلایل هفتگانه پایان ابرقدرتی آمریکا

دوشنبه 22 مهر 1398 - 09:14

هیئت حاکمه آمریکا متوجه این موضوع شده است که این کشور امروز به هر دلیلی، لوازم ابرقدرتی را در اختیار ندارد و بازگشت به دوران اوج، امری محال و دوراز دسترس است.
العالم ـ یادداشت

دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در یادداشتی کوتاه نوشت:
۱- سه اظهار نظر صریح از سوی مقامات عالی آمریکا طی دو ماه گذشته نشان دهنده مکشوف شدن حقایقی است که پیش از این ساختار حاکمیت در این کشور شجاعت پذیرش و ابراز آن را نداشته است.
۲- پس از حمله پهپادی انصارالله یمن به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی و در واکنش به فشارهای دربار سعودی برای برخورد با عاملین این حمله، دولت مردان امریکا به صراحت بر عدم اجابت درخواست عربستان تاکید کردند و اعلام شد که عربستان سعودی مورد حمله قرارگرفته نه امریکا.
۲- بدنبال شکست های پی در پی سیاسی و نظامی در منطقه، از هزینه ۸ بیلیون دلاری حضور نظامی امریکا در منطقه رونمایی گردید و اعلام شد که حضور آمریکا در خاورمیانه هیچ حاصلی نداشته، واقدامی حماقت بار بوده است.
۳-اخیرا و پس از تجاوز ترکیه به شمال سوریه و پشت کردن امریکا به متحدان کرد خود مقامات امریکا ضمن اعتراف به ایجاد جنگی خونبار در عراق با ادعای دروغ وجود تسلیحات کشتار جمعی در این کشور اعلام کردند که ورود به دام خاورمیانه بدترین تصمیمی است که تاکنون در تاریخ آمریکا گرفته شده است.
۴- به نظر می رسد هیئت حاکمه آمریکا بر اساس تجربیات عینی به این جمع بندی رسیده است که معادله قدرت و هندسه سیاسی جهان، به ویژه در قلب آن یعنی خاورمیانه تغییر کرده و ایالات متحده آمریکا بر خلاف تمام تبلیغات پر حجم خود، دیگر نمی تواند ادعای سروری مطلق بر امورات نظام بین الملل را داشته باشد.
۵-آمریکا به این واقعیت پی برده که تنها دو راه پیش رو دارد، یا باید با تحمل هزینه های فراوان، تنها به داشتن صورتکی توخالی از یک ابرقدرت جهانی دلخوش کند و یا با رویکردی واقع گرایانه، حقیقت حال حاضر جهان را بپذیرد و خود را از زیر بار هزینه های هنگفت این نمایش لو رفته، رهایی بخشد.
۶-به عبارت بهتر؛ هیئت حاکمه امریکا متوجه این موضوع شده است که این کشور امروز به هر دلیلی، لوازم ابرقدرتی را در اختیار ندارد و بازگشت به دوران اوج، امری محال و دور از دسترس است، چه، ناتوانی او در اجرای پروژه های راهبردی «تجزیه خاورمیانه»، «معامله قرن»، «تغییر رژیم در ایران»، «ژاندارمی عربستان در منطقه»، «جنگ یمن»، «صلح افغانستان»، «بحران سوریه» و... بر همگان اثبات شده است.
۷- بیان اعترافات تلخ اما عبرت آموز از سوی هیئت حاکمه آمریکا، موجب شده که بسیاری از کشورهای حوزه غرب آسیا، حتی آن گروهی که سالها زمینه ساز و میزبان حضور آمریکا در منطقه بوده اند به این واقعیت اعتراف کنند که "خاورمیانه بدون آمریکا جای امن تری است".


علی شمخانی

دبیر شورای عالی امنیت ملی
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 10-14-2019, 09:28 PM   #9
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

فرانسه خروج از ائتلاف ضد داعش را بررسی می‌کند

دوشنبه 22 مهر 1398 - 20:21

پاریس به دنبال خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، قصد دارد که از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش خارج شود.
العالم - اروپا

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که فرانسه در حال بررسی بازگرداندن نیروهای خود از ائتلاف ضد داعش است و این تصمیم پس از اقدام آمریکا برای خروج نیروهای خود از شمال سوریه اتخاذ می‌شود.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که منابع خبری دوشنبه گزارش داده‌اند نیروهای ویژه انگلیس در حال آماده شدن برای ترک سوریه هستند.

«لوسی فیشر»، خبرنگار دفاعی روزنامه انگلیسی تایمز در توئیترش نوشته که هیچ چارچوب زمانی برای خروج نیروهای انگلیس مشخص نشده و این مسئله ممکن است ظرف ۲۴ ساعت یا چند هفته آینده انجام شود.

از سوی دیگر امروز دوشنبه خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام آمریکایی خبر داد که نیروهای آمریکایی مستقر در شمال سوریه فرمان خروج از این کشور را دریافت کرده‌اند.

این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود،‌گفت که طبق این فرمان، «به همه نیروهایی آمریکایی که در شمال سوریه حضور دارند، دستور داده شده که خاک این کشور را ترک کنند».

خبرگزاری فرانسه نوشته ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی مستقر در شمال سوریه این کشور را ترک می‌کنند و ۱۵۰ سرباز آمریکایی در پایگاه «التنف» واقع در جنوب سوریه باقی می‌مانند.

فارس
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 10-15-2019, 09:25 AM   #10
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

اعلام «وضعیت اضطراری ملی» در آمریکا به دلیل عملیات ترکیه

سه شنبه 23 مهر 1398 - 05:14

رئیس‌جمهور آمریکا از اعلام وضعیت اضطراری ملی در این کشور به دلیل عملیات نظامی ترکیه در سوریه و بلوکه کردن اموال مسئولان این عملیات خبر داد.
العالم-آمریکا

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بامداد سه‌شنبه به دلیل عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه، وضعیت اضطراری ملی در ایالات متحده اعلام کرد.

طبق بیانیه کاخ سفید، ترامپ در نامه‌ای که به کنگره برای اعلام تحریم‌های ترکیه ارسال کرده، نوشته است: «من به دلیل وضعیت کنونی در سوریه و مخصوصا اقدامات اخیر دولت ترکیه در اجرای عملیات نظامی در شمال شرقی سوریه، وضعیت اضطراری ملی اعلام می‌کنم».

در ادامه این نامه آمده است: «من این اقدام را انجام می‌دهم زیرا اقدامات اخیر دولت ترکیه، ماموریت شکست داعش در عراق و سوریه را تضعیف کرده، غیرنظامیان را به خطر انداخته و صلح، ثبات و امنیت در منطقه را تهدید می‌کند. به همین دلیل تهدید غیرمعمول و غیرعادی برای امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا به حساب می‌آید».

ترامپ سپس از مصادره برخی اموال ترکیه خبر داد: «برای مقابله با این تهدید، طبق این دستور، تمام اموال و دارایی‌های افراد مشخصی که مسئول یا شریک اقدامات یا سیاست‌هایی هستند که این تهدید [را برای امنیت آمریکا] ایجاد کردند، در خاک ایالات متحده را بلوکه می‌کند».

وی سپس ورود مهاجران و غیرمهاجران را به ایالات متحده، که شامل تحریم‌های اخیر علیه ترکیه می‌شوند، تعلیق کرد.

پیشتر «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در نشست خبری مقابل کاخ سفید از تحریم «سلیمان سویلو» وزیر کشور، «حلوسی آکار» وزیر دفاع و «فاتح دونماز» وزیر انرژی ترکیه و دو وزارتخانه دفاع و انرژی این کشور خبر داد.

آنکارا عملیات نظامی در شمال سوریه با اسم رمز «چشمه صلح» را به بهانه مقابله با شبه نظامیان کرد و ایجاد یک «منطقه امن» برای اسکان آوارگان سوری، از هفدهم مهر آغاز کرده است. دولت سوریه از این تجاوز نظامی ترکیه به شدت انتقاد کرده و آن را اشغالگری جدید خوانده است. ایران و روسیه نیز در باره تبعات این عملیات ترکیه هشدار داده‌اند به ویژه اینکه می‌تواند فرآیند راه‌حل سیاسی در ادلب را تحت‌الشعاع قرار دهد.

فارس
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 10-15-2019, 09:39 PM   #11
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

گاردین: ترامپ بدترین هفته سیاست خارجی آمریکا بعد از حمله به عراق را رقم زد

سه شنبه 23 مهر 1398 - 19:48

یک روزنامه انگلیسی در تحلیلی با اشاره به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا درباره سوریه نوشته این تصمیم بدترین هفته سیاست خارجی آمریکا از زمان جنگ عراق را رقم زد.
العالم - آمریکا

یک رسانه انگلیسی در تحلیلی روز دوشنبه، با اشاره به تصمیم اخیر «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در سوریه، هفته گذشته را «بدترین هفته برای سیاست خارجی آمریکا از زمان حمله به عراق» توصیف کرده است.

روزنامه گاردین درباره تصمیم ترامپ نوشته در یک هفته‌ای که از گفت‌وگوی تلفنی او با «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه می‌گذرد، آمریکا کاملاً شبه‌نظامیان کُرد و به همراه آن راهبرد کشورش در سوریه را رها کرده است.

روزنامه انگلیسی، در توضیح نوشته است: «پرچم گروه تروریستی داعش بار دیگر برافراشته شده و آنچه از اعتبار آمریکا به عنوان شریکی قابل‌اتکا باقی مانده زیر تانک‌های ترکیه له شده‌اند. طبق استدلال می‌توان گفت که روزهای گذشته، بدترین ۷ روز از زمان حمله به عراق بوده‌اند.»

به مقام‌های دولت ترامپ دستور داده شده چراغ سبز او به اردوغان برای حمله به شمال سوریه را، علی‌رغم شواهدی در نقض آن، تکذیب کنند.

گاردین درباره رفتار ترامپ با شبه‌نظامیان کرد در سوریه که متحدان آمریکا بوده‌اند نوشته‌ است: «ترامپ، رابطه با کُردها را به رابطه‌ای کاملاً مبادلاتی فروکاسته است. او گفته که به آنها پول و تجهیزات زیادی داده شده؛ اما برای سربازانی که شانه به شانه هم جنگیدند و غیرنظامیانی که در نتیجه تفاهم ترامپ و اردوغان جانشان را از دست دادند، معامله‌ای در کار نیست. آمریکا قبلاً پشت کردها را خالی کرده، اما سنگدلی محض ترامپ تصور بخشیده شدن این خیانت در آینده‌ قابل پیش‌بینی را دشوار می‌کند.»

گاردین تأکید کرده است: «دفعه بعد که نظامیان آمریکایی دنبال شریکان محلی بگردند که به عنوان نیروی زمینی آنها عمل کنند، کار برایشان بسیار سخت‌تر خواهد بود. حالا چه کسی برای آمریکا خواهد جنگید؟»

فارس
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-17-2019, 04:25 PM   #12
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

نامه توهین آمیز ترامپ به اردوغان + سند

پنج‌شنبه 25 مهر 1398 - 00:35


رئیس‌جمهور آمریکا در نامه‌ای که ادبیاتی به شدت خلاف عرف دیپلماتیک و در مواردی توهین آمیز دارد، به اردوغان نوشته است که نباید «احمق» باشد و در سوریه دست به کشتار بزند، چراکه در غیراینصورت آمریکا اقتصاد ترکیه را نابود می‌کند.
العالم - ترکیه

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در نامه‌ای با ادبیاتی به شدت غیرمحترمانه و دور از آداب دیپلماتیک، به «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه توصیه کرده است که از کشتار در سوریه خودداری کند.

این نامه را «تریش ریگان» خبرنگار شبکه «فاکس نیوز» منتشر کرده است. تاریخ این نامه به ۹ اکتبر (۱۷ مهر) یعنی همزمان با آغاز عملیات ارتش ترکیه در مناطق تحت کنترل شبه نظامیان کرد در شمال سوریه بازمی‌گردد.

ترامپ در این نامه نوشته است:

«آقای رئیس‌جمهور گرامی:

بیا با هم یک معامله خوب کنیم! تو نمی‌خواهی مسئول کشتار هزاران نفر باشی و من هم نمی‌خواهم مسئول نابود کردن اقتصاد ترکیه باشم - [لازم باشد] این کار را می‌کنم. قبلا قدری از طعمش را در ارتباط با کشیش [اندرو] برانسون چشیده‌ای.

من سخت کار کرده‌ام تا بعضی از مشکلات شما را حل کنم. دنیا را ناامید نکن. می‌توانی معامله فوق‌العاده‌ای کنی. ژنرال مظلوم [کوبانی، فرمانده شبه نظامیان کرد] آماده مذاکره با توست و آماده است تا امتیازاتی بدهد که تابحال نداده است. نسخه‌ای از نامه‌اش را که همین به تازگی دریافت کرده‌ام، به صورت محرمانه [برایت] ارسال می‌کنم.

اگر این کار را به طرز درست و انسانی انجام دهی، تاریخ نگاه خوبی به تو خواهد داشت. اما اگر چیزهای خوبی اتفاق نیافتد، تا همیشه به تو به چشم یک شیطان نگاه می‌کند. سرسخت نباش. احمق نباش.

بعدا با تو تماس می‌گیرم.

ارادت»

مقام‌های ترکیه‌ای هنوز به انتشار متن این نامه واکنشی نشان نداده‌اند، اما به نظر می‌رسد این نامه از سوی کاخ سفید با هدف کاستن از انتقادات از ترامپ منتشر شده است. منتقدان می‌گویند تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیروهای نظامی آمریکا از شمال سوریه «چراغ سبزی» به عملیات ترکیه در این منطقه بوده است.

ترامپ چهارشنبه شب در یک نشست خبری این اتهام را رد کرد و گفت اخیرا نامه‌ای تند به اردوغان نوشته و قصد دارد به زودی متن آن را منتشر کند.

ادبیات نامه ترامپ به حدی غیرمعمول و دور از آداب است که بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی ابتدا در اصالت آن شک کردند. با این وجود ساعتی بعد یک سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به رسانه‌ها، صحت این نامه را تأیید کرده است.
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 10-18-2019, 10:09 AM   #13
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

گاف جدید ترامپ: ترکیه همسایه ما است
به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بعد از اعلام خبر توافق آنکارا و واشنگتن برای برقراری آتش‌بس در شمال سوریه در یک کنفرانس خبری درباره آن اظهار نظر کرد.

او گفت: «ما یک آتش‌بس ۵ روزه داریم. طی این ۵ روز، کُردها و برخی افراد دیگر از منطقه امن خارج می‌شوند. این همان چیزی است که ترکیه همیشه خواستار آن بوده است. پیکارجویان داعش که آنها را دستگیر کرده‌ایم، تحت کنترل شدید خواهند بود.»

ترامپ همچنین مدعی شد که آمریکا در این توافق به تمام آنچه آرزو داشته دست پیدا کرده است. او گفت: «به تمام چیزهایی که می‌توانستیم آرزوی آن را داشته باشیم، دست پیدا کرده‌ایم و می‌توانیم افرادمان را هم به کشور برگردانیم.»

او گفت: «روز بزرگی برای آمریکا است. روز بزرگی برای ترکیه است. روز بزرگی برای شریکان ما است که به سختی تلاش کرده‌اند. کردها عالی بودند. روز بزرگی برای کردها است. روز بزرگی برای تمدن است. بنابراین می‌خواهم از همه تشکر کنم.»

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره تحریم ترکیه گفت: «دیگر به تحریم نیازی نیست، چون ترکیه کاری که لازم بوده را انجام داده است. برای تحریم نیازی به کنگره ندارم، چون می‌توانم تحریم‌هایی اعمال کنم که شدیدتر از تحریم‌های کنگره هستند.»

رئیس‌جمهور آمریکا در بخشی از این کنفرانس خبری، یک گاف جدید داد و ترکیه را همسایه کشورش خواند. او گفت: «ترکیه قدرت نظامی بالایی دارد. ترکیه جزو دوستان ما، جزو همسایه‌های ما است و آنها عضو ناتو هستند؛ و چیزی که الان ترکیه به دست می‌آورد این است که آنها مجبور نخواهند بود میلیون‌ها نفر را بکشند و میلیون‌ها نفر آدم هم مجبور نخواهند بود آنها را بکشند.»

ترامپ از «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه هم تشکر کرد. او گفت: «می‌خواهم از رئیس‌جمهور اردوغان هم تشکر کنم و به او تبریک بگویم. او دوست من است و خوشحالم که هیچ‌گاه مشکل نداشتیم، چون صادقانه بگویم او رهبر بسیار خوبی است و آدمی بسیار سرسخت و قوی است. او کار درستی انجام داد و آن را تحسین می‌کنم.»

ساعاتی قبل‌تر «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در یک کنفرانس خبری در ترکیه از توافق با آنکارا بر سر برقراری آتش‌بس موقت در شمال سوریه خبر داد.

طبق توافق آمریکا و ترکیه، آنکارا عملیات در شمال سوریه را برای ۱۲۰ ساعت متوقف خواهد کرد تا به شبه‌نظامیان ی.پ.گ اجازه دهد ۲۰ مایل از مرزهای ترکیه عقب‌نشینی کند.

انتهای پیام/
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 10-18-2019, 05:46 PM   #14
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

البناء: آمریکا می‌داند تعلل در خروج از منطقه فروپاشی آن را نزدیک‌تر می‌کند

روزنامه لبنانی البناء خروج آمریکا از سوریه و کل منطقه را نشانه شکست آمریکا در غرب آسیا دانست و تاکید کرد آمریکا می‌داند هرچقدر در این امر تعلل کند فروپاشی خود را نزدیک‌تر کرده است.

به گزارش مشرق، «محمد صادق الحسینی» نویسنده و تحلیلگر برجسته لبنانی و ستون نویس روزنامه البناء این کشور یادداشتی را درباره علل اقدام آمریکا برای خروج از سوریه با عنوان «تحریم‌های ترامپ موازنه‌ها را هرگز تغییر نخواهد داد و آمریکا سلطه جهانی خود را از دست می‌دهد» منتشر کرد.

بیشتر بخوانید:
آیا واشنگتن مجددا به داعش قدرت خواهد داد؟
نویسنده در مقدمه این یادداشت آمده است: همه شاخص‌های میدانی در عالم جغرافیا نظیر عالم سیاست حاکی است که آمریکا به آرامی در حال از دست دادن کنترل نظام جهانی است و آغاز این روند از دریاها و خشکی‌های ما شروع شده است.

الحسینی با تاکید بر اینکه اعمال تحریم‌های رئیس جمهور آمریکا علیه بسیاری از کشورهای جهان ، شکست استراتژیک قاطع آمریکا در غرب آسیا را تغییر نخواهد داد سه دلیل را در اثبات این ادعای خود بیان داشت:

۱-- صحنه‌ای که در شمال شرقی سوریه شاهد آن هستیم نتیجه تجاوز اردوغان به سوریه و بازی او روی طناب نیست؛ بلکه بخشی از نشانه‌های شکست محور صهیونیستی و آمریکایی در توطئه‌هایش برای خاورمیانه است که اردوغان هم بخشی از آن محسوب می‌شود. فراموش نکنید که ارتش اردوغان و مزدورانش از تانک‌های M۶۰ آمریکا که در اسرائیل مدرنیزه شده‌اند، استفاده می‌کنند که در کل ۴۶۰ تانک بوده است.
۲- عقب نشینی آمریکا از شرق سوریه نیز نتیجه تصمیم‌گیری سلیقه‌ای رئیس جمهور آمریکا نبود، بلکه تصمیمی آگاهانه و بازتاب همان شکست استراتژیک بود که در بالا به آن اشاره شد و در چارچوب دستورات ترامپ برای کاهش هزینه‌های ارتش آمریکا در جهان قرار می‌گیرد.

نویسنده افزود: این بدان معناست که خروج از سوریه اولین گام برای تکمیل عقب نشینی از کلیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در کل منطقه از جمله برچیدن یا رها کردن پایگاه نظامی در سرزمین فلسطین به نام «اسرائیل» است به گونه‌ای که اگر این رژیم در معرض حمله‌ای ویرانگر قرار بگیرد آمریکا پشت آن را خالی می‌کند.

الحسینی با بیان اینکه طرف آمریکایی به ویژه پس از همه تحولات دراماتیک در شمال شرقی سوریه تضمین‌های جدیدی را به اسرائیل نمی‌دهد، تاکید کرد تحولات جدید منطقه آغازگر یک دوره جدید غیر از دوره آمریکایی و بر پایه جهان چند قطبی است.

نویسنده ادامه داد: بهترین گواه شکست استراتژیک آمریکا در غرب آسیا گزارش روزنامه ایندیپندنت انگلیس مبنی بر این است که ایالات متحده ۵۰ بمب هسته‌ای B۶۱ را از پایگاه اینجرلیک ترکیه خارج کرده و به پایگاه پوییدز در لهستان، ۲۰۰ کیلومتری غرب ورشو و پایگاه رومانیایی میشائیل کنگانینیکو در حدود ۳۰ کیلومتری شمال بندر کنستانس رومانی در سواحل غربی دریای سیاه برده است.

الحسینی همچنین دلایل این عجله آمریکا برای خروج نیروهای خود از غرب آسیا و کاهش هزینه‌های نظامی آن در این منطقه از جهان را ناشی از معضل واقعی استراتژیک آمریکا در روبرو شدن با چالش سیاسی اقتصادی و نظامی چین و روسیه خواند که هند هم به زودی به آنها خواهد پیوست و افزود: نه تنها رشد اقتصادی چین بلکه پیشرفت وحشتناک صنعت تسلیحات چین و روسیه و هند هم آمریکارا به چالش کشیده زیرا این پیشرفت‌های آنها که براساس یک قاعده علمی و فناوری است که ایالات متحده فاقد آن است.

نویسنده تصریح کرد: آمریکا منابع مالی خود را در کوه‌های «تورا بورا » افغانستان و ماسه‌های کویت و عراق و در جنگ‌های پوچ هدر داده است و در حالی که سه گانه فوق منابع مالی خود را در توسعه دانش و فن آوری علمی سرمایه گذاری کرده‌اند که پایه و اساس صنعت مدرن و جهان آینده است. ایران هم نمونه‌ای از موفقیت این استراتژی ،علم و دانش است که کشور را تنها در مدت ۴۰ سال به یک کشور مهم صنعتی و غول منطقه‌ای تبدیل کرده است.

البناء نوشت: همچنین باید در این زمینه به یاد داشته باشید که دلایل نگرانی آمریکا از مواجهه با غول اقتصادی چین و به همراه آن روسیه و هند در آینده تنها به مظاهر قدرت اقتصادی فعلی چین و روسیه و هند محدود نمی‌شود بلکه از ترس از امکانات آینده و عدم وجود هرگونه فرصت برای ایالات متحده و اتحادیه اروپا به منظور حفظ سیاست سلطه خود بر جهان مانند گذشته است. روسیه ۴۰ مورد از ذخایر جهان از همه چیز اعم از نفت، گاز، مواد معدنی یا سایر منابع طبیعی مانند چوب را در اختیار دارد.

نویسنده اظهار داشت: اگر ایالات متحده بخواهد همچنان شکست را انکار و به حضور نظامی خود در جهان ادامه بدهد، ایالات متحده را با یک ضربه کاری حذف خواهد کرد و نه با فروپاشی تدریجی و پیش بینی شده توسط مجله نشنال اینتر که چند روز پیش در وب سایت خود پیش بینی کرد و گفت چنین اتفاقی تا سال ۲۰۴۵ رخ خواهد داد.

الحسینی تاکید کرد: این بحران عمیق‌تر از این است که معاون رئیس جمهور آمریکا در سفری گذرا به ترکیه بتواند آن را حل کند و یا با حمله اردوغان به شمال سوریه قابل حل باشد که البته از مهم‌ترین دلایل عملیات نظامی ترکیه در سوریه تلاش اردوغان برای درگیر کردن ژنرال‌های ارتش ترکیه در مشکلات مرزی برای سرپوش گذاشتن بر بازداشت صدها نفر از همکارانشان و به زندان افکندن آنها طی سه سال گذشته است.

نویسنده بر این باور است که بن بست آمریکا یک بن بست ساختاری است که در سلسله شکست‌های آن از ابتدای قرن جاری تا امروز منعکس می‌شود .ماهیت بحران ریشه‌ای‌تر از این است که یک مسئله یا بحث و جدال در مورد یک موضوع خاص مانند تجاوز اردوغان به سوریه و خرید سامانه‌های موشکی روسیه یا موارد دیگر باشد.

البناء نوشت: این بحران گزینه‌هاست که نشان می‌دهد ترکیه ممکن است برای زنده ماندن و تأمین آینده خود به دور از پایان تاریک اردوگاهی که به آن تعلق دارد استراتژی جدیدی را آغاز کند. ترکیه دیگر مورد اعتماد آمریکا نیست زیرا ترکیه به توافقاتی با روسیه و ایران درباره سوریه و گاز روسیه و خرید سامانه‌های موشکی از روسیه رسیده است. شواهد و قرائن نشان می‌دهد که ترکیه دیگر مورد اعتماد نیست و باید نابود شود و همین امر جاری شدن سیل تهدیدهای آمریکا درباره اعمال شدیدترین تحریم‌ها علیه ترکیه را تشریح می‌کند.

منبع: فارس
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 10-18-2019, 08:26 PM   #15
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

ماکرون: از طریق توئیتر متوجه خروج آمریکا از سوریه شدم
امانوئل ماکرون
رئیس‌جمهور فرانسه روز جمعه گفت از طریق توئیتر متوجه تصمیم دولت آمریکا برای خارج کردن نظامیان این کشور از سوریه شده است.

به گزارش مشرق، «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه امروز جمعه گفت که از طریق توئیتر متوجه تصمیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از سوریه شده است.

کاخ سفید چهارشنبه هفته گذشته (۱۷ مهرماه) بعد از گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که نیروهای آمریکایی از مناطق نزدیک به نوار مرزی سوریه و ترکیه عقب‌نشینی می‌کنند. بسیاری، این اقدام را چراغ سبز واشنگتن به آنکارا برای انجام عملیات علیه شبه‌نظامیان کرد در این مناطق تفسیر کردند.

نیروهای آمریکایی تا به حال از این چند شهرسوریه از جمله «رقه»، «منبج»، «عین عیسی»، «عین العرب» (کوبانی) و «رأس العین» خارج شده‌اند.

منبع: فارس
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 10-19-2019, 02:44 PM   #16
محمد صادق
 
محمد صادق's Avatar
 
تاریخ عضویت: Mar 2009
محل سکونت: فعلا کهکشان راه شیری-ایران
پست ها: 1,482
تشکرها: 1,267
در 1,025 پست 3,409 بار تشکر شده
Points: 20,417, Level: 90
Points: 20,417, Level: 90 Points: 20,417, Level: 90 Points: 20,417, Level: 90
Activity: 20%
Activity: 20% Activity: 20% Activity: 20%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

به نام خدا
با درود
البته من فکر نمیکنم که خروج آمریکا از سوریه چراغ سبزی به ترکیه برای حمله به سوریه باشد.
چرا که آمریکا در سوریه به مشکل برخورده است و همچنین ترامپ اعلام کرده بود که از جنگ در خاورمیانه خارج خواهد شد.
این را قبلا گفته بوده است که آمریکا قبلا تریلیونها دلار صرف جنگ در خاورمیانه کرده بدون اینکه به نتیجه خاصی برسد، فلذا تصمیم گرفتند که از خاورمیانه خارج شوند.
با سپاس از تایید این مطلب.
بدرود و خدا نگهدار.
ارسال شده توسط تلفن همراه
ارسال شده توسط تلفن همراه
ارسال شده توسط تلفن همراه
ارسال شده توسط تلفن همراه
__________________
۱-زمان تحقق آرمان نور در جامعه کهکشانی ما و فراتر از آن فرا رسیده است.
۲-به زودی به دوستانم در سایر کرات و کهکشانها میپیوندم ( انسانم آرزوست ).
۳-عمرمان پر برکت باد و همیشه شاد ، صحیح و سالم باشیم.
۴-آرامش و خیر و برکت و پر آبی در ایران و مناطق دیگر موج می زند.
۵-تنها در روشنایی است که صلح و رشد و توسعه متوازن و پایدار به دست می آید.
۶-کشور واحد جهانی در زمین به فرمان سرچشمه مقدس نور و به مرکزیت ایران به زودی تشکیل میشود.
۷-خیر پیروز است و نور همچنان جاری است.
محمد صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 10-21-2019, 05:45 PM   #17
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

فیلم/ بدرقه باشکوه آمریکایی‌ها با سیب زمینی!


ویدیو: اسکورت نیروهای آمریکایی توسط ارتش سوریه
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-21-2019, 11:39 PM   #18
پرويز
 
تاریخ عضویت: Nov 2008
محل سکونت: Tehran
پست ها: 102
تشکرها: 198
در 76 پست 180 بار تشکر شده
Points: 8,502, Level: 62
Points: 8,502, Level: 62 Points: 8,502, Level: 62 Points: 8,502, Level: 62
Activity: 20%
Activity: 20% Activity: 20% Activity: 20%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

به دو شکل این صحنه ها رو میشه دید.
1- خوشحالی مردم و بدرقه با سنگ
2- مخالفت مردم با خروج آنها

کدام درسته؟؟؟؟؟؟
پرويز آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از پرويز بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-22-2019, 08:51 AM   #19
namira
 
namira's Avatar
 
تاریخ عضویت: Jan 2009
محل سکونت: Tehran
پست ها: 4,924
تشکرها: 23,442
در 4,567 پست 26,646 بار تشکر شده
Points: 65,411, Level: 100
Points: 65,411, Level: 100 Points: 65,411, Level: 100 Points: 65,411, Level: 100
Activity: 60%
Activity: 60% Activity: 60% Activity: 60%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

نقل قول:
نوشته اصلی توسط پرويز نمایش پست ها
به دو شکل این صحنه ها رو میشه دید.
1- خوشحالی مردم و بدرقه با سنگ
2- مخالفت مردم با خروج آنها

کدام درسته؟؟؟؟؟؟
اين قيافه ها به نظر نميرسيد خوشحال باشد
3- "خشم" كردها از عدم حمايت آمريكايي ها از انها در برابر حملات ترك ها و خالي كردن پشت آنها ، يه جور احساس خيانت و دروغ
namira آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 10-22-2019, 11:36 AM   #20
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

ترامپ: سعودی‌ها به‌جز پول، چیز دیگری ندارند
رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز بار دیگر با لحطنی تحقیرآمیز خطاب به عربستان سعودی گفت: «آنها به‌جز پول، چیز دیگری ندارند».

ترامپ: سعودی‌ها به‌جز پول، چیز دیگری ندارند
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در یک مصاحبه تازه ضمن تکرار ادعای دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، با افتخار از دستاورد دولتش در زمینه گرفتن پول از سعودی‌ها سخن گفته است.

رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز که بامداد امروز سه شنبه به وقت تهران پخش شده است، به سوالات «شان هنیتی» مجری محبوب خود درباره مسائل مختلف داخلی و خارجی پاسخ داده است.

شان هنیتی مجری سرشناس فاکس نیوز در بخشی از این مصاحبه که بخش اعظم آن به صحبت درباره جنجال‌های داخلی در آمریکا بر سر رسوایی «اوکراین‌گیت» گذشت، از ترامپ درباره تنش‌ها بین واشنگتن و تهران و اختلافات در منطقه غرب آسیا سوال کرد.

هانیتی پرسید: «به من اجازه بدهید از شما درباره ایران سوال کنم. ایران یک پهپاد (آمریکایی) را در هوا هدف قرار داد. آنها نفتکش‌ها را توقیف کرده‌اند. شما درباره استقلال انرژی آمریکا و تنگه هرمز صحبت کردید».

رئیس‌جمهور آمریکا با پریدن در سوال این مجری سرشناس فاکس نیوز گفت: «خوب اول از همه باید بگویم که آنها (ایرانی‌ها) نفتکش‌های ما را نگرفته‌اند و آن نفتکش‌ها مال ما نبودند اما درباره تنگه هرمز باید بگویم که این تنگه از منظر ژئواستراتژیکی برای ما اهمیت کمتری دارد».

ترامپ ادامه داد: «ما «در تنگه هرمز) کشتی‌های خیلی کمی داریم چرا که از زمان حضور من (در مقام ریاست جمهوری آمریکا)، ما دیگر از نظر انرژی، مستقل شده‌ایم در نتیجه ما در آنجا کشتی‌های کمی داریم».

هانیتی با اشاره به سرنگونی پهپاد گران قیمت و جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا توسط ایران، خطاب به رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «من از اینکه شما به ایران حمله نکردید، شکفت شده شدم».

سی‌ام خردادماه بود که روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد: در نخستین ساعات بامداد امروز(پنجشنبه ۳۰ خرداد) یک فروند پهپاد جاسوسی "گلوبال هاوک "امریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد (جزئیات بیشتر).

ترامپ در پاسخ به ابراز شگفتی مجری فاکس نیوز درباره «حمله نکردن به ایران» در پاسخ به سرنگونی گلوبال هاوک اینطور جواب داد: «ما (با حمله نکردن به ایران) حسن نیت زیادی (برای آمریکا) درست کرده‌ایم. آنها (ایرانی‌ها) یک پهپاد را که کسی در آن نبود، ساقط کردند. حسن نیت زیادی درست شده است. آنها عربستان سعودی را هدف قرار دادند. ما (آمریکا) به عربستان سعودی نظامیانمان را فرستادیم».
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 10-27-2019, 01:48 PM   #21
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

تروریست ها چقدر به موقع می میرند!/ بازی ترامپ با جسد بغدادی

يکشنبه 5 آبان 1398 - 12:44

افکار عمومی باید باور کنند که "بغدادی" در یک "عملیات پیچیده" و به صورت اتفاقی در فاصله "یکسال تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا"،آن هم بر اثر "پیگیری های جدی کاخ سفید" به قتل رسیده است!
العالم _ آمریکا

منابع آمریکایی از مرگ «ابوبکر البغدادی» رهبر گروه تکفیری- تروریستی داعش خبر می دهند!

«نیوزویک» به نقل از یک مقام نظامی آمریکایی از عملیات بالگردی نیروهای ویژه ارتش این کشور در استان «ادلب» سوریه علیه «ابوبکر البغدادی» سرکرده گروه تروریستی «داعش» خبر داده و نوشته است که واشنگتن «با اطمینان بالا» معتقد است که بغدادی در این حمله کشته شده است.

نیوزویک به نقل از منابع مطلع نوشته است که تیمی از نیروهای ویژه ارتش آمریکا روز شنبه و بعد از دریافت اطلاعات محل حضور البغدادی، این عملیات را انجام داده‌اند. بنا بر این گزارش، محلی که هدف این حمله قرار گرفته، از مدتی پیش تحت نظر قرار داشته است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز در توئیتی که به تازگی منتشر کرده، نوشته است : “همین الان یک اتفاق بزرگ رخ داد!”.منظور احتمالی رئیس جمهور آمریکا، کشته شدن “بغدادی” است.

بهتر است به گذشته ای نه چندان دور باز گردیم!حدود هشت سال قبل و در تاریخ ۱ مهٔ ۲۰۱۱ ساعت ۱۷ به وقت گرینویچ، با دستور باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده توسط نیروهای نظامی آمریکایی در ایبت‌آباد و در جریان تیراندازی در تأسیساتی در داخل خاک پاکستان کشته شد.

باراک اوباما رییس‌جمهوری آمریکا، در کاخ سفید و در شامگاه ۱ مه ۲۰۱۱ اعلام کرد که اسامه بن‌لادن، توسط ارتش آمریکا کشته شده‌است.

او پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تحت تعقیب بود. اوباما همچنین گفت: «کسب اطلاعات در رابطه با بن لادن در ماه اوت گذشته افزایش یافت و نهایتاً هفته گذشته ما اطلاعات کافی را در مورد محل پنهانی اسامه بن لادن به دست آوردیم و نیروهای آمریکایی حمله‌ای را در پاکستان انجام دادند و باعث کشته شدن بن لادن شدند. ما هم الان جسد بن لادن را در اختیار داریم. »

هم اکنون مقامات آمریکایی، سخن از «کشته شدن بغدادی» در یک عملیات ویژه خبر می دهند! به راستی چرا دو “تروریست مارکدار “همگی درست یکسال قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، آن هم در یک عملیات ویژه و توسط نیروهای نظامی این کشور از پای در آمده اند؟!

زمانی که بن لادن کشته شد، موقعیت اوباما در نظرسنجی های عمومی در آمریکا به چالش کشیده شده بود. رئیس جمهور سابق آمریکا سعی کرد از مرگ بن لادن، به عنوان دستمایه ای جهت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ استفاده کند. البته اوباما در این مسیر موفق شد!

او در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲، از مرگ بن لادن به عنوان یکی از دستاوردهای حوزه امنیت و سیاست خارجی ایالات متحده یاد کرد!

هم اکنون در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی قرار داریم. ترامپ طی روزهای آتی، از مرگ “ابوبکر البغدادی” و انتشار تصاویر احتمالی جسد چند تکه شده وی، به عنوان یکی از دستاوردهای بزرگ خود در حوزه امنیت و سیاست خارجی ایالات متحده یاد خواهد کرد!

بدیهی است که دموکراتها نیز علی رغم آگاهی نسبت به آنچه در پشت پرده می گذرد، اعتراضی نسبت به این شوی مضحکانه ترامپ نخواهند کرد! در هر حال، دموکراتها باید بدهی خود را به جمهوریخواهان بابت سکوت در قبال کشته شدن بن لادن در سال ۲۰۱۱ تسویه کنند!

سوء استفاده ابزاری مقامات آمریکایی از تروریستهای وابسته به کاخ سفید، موضوع تازه ای نیست! با این حال تمام شدن تاریح مصرف بن لادن و بغدادی برای آمریکا در فاصله یکسال باقیمانده تا انتخابات ریاست جمهوری سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۲۰، این داستان را جذاب تر می سازد!

هم اکنون ترامپ در حال بستری سازی برای مانور بر روی مرگ بغدادی است!

در هر حال افکار عمومی آمریکا و جهان باید باور کنند که “بغدادی” در یک “عملیات پیچیده” و به صورت اتفاقی در فاصله “یکسال تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا”،آن هم بر اثر “پیگیری های جدی کاخ سفید” به قتل رسیده است!

نورنیوز
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 11-02-2019, 01:21 PM   #22
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

آمریکا در مارپیچ تنزل قرار گرفته است/ بیش از حد نیاز موشک ذخیره کرده‌ایم
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آمریکا در فرسایش قدرت قرار گرفته است، گفت: ما فقط به موشک‌ها تکیه نداریم، هرچند به اندازه کافی و بیش از حد نیاز آنها را ذخیره کرده‌ایم و هدفمان هم مشخص است و نیروهایمان هم کاملا آماده هستند.


به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در آیین رونمایی از دیوارنگاره‌های لانه جاسوسی سابق آمریکا، اظهار داشت: حقیقت این است که می‌توان آمریکا را هویتی متضاد و متناقض توصیف کرد و یک شخصیت سیاسی کاملا تضادگونه است. در تمام جنگ‌های بزرگ جهان و در جنگ های چهل سال گذشته در منطقه ای که آن را جهان اسلام میدانیم، آمریکا یا مستقیم یا با واسطه نقش اول را ایفا کرده است.

وی افزود: در طول حیات آمریکا بیش از 8.5 میلیون کشته حاصل مداخلات آمریکا در شرق و غرب عالم است که از جنگ مکزیک گرفته تا جنگ در خاور دور و جنگ‌های جهانی اول و دوم. در حالی که آمریکا بزرگترین صادرکننده سلاح در جهان و اصلی ترین طرف در جنگ های کوچک و بزرگ است، اما روی کاغذ و در گفته های مقامات آمریکایی از امن شدن جهان سخن می‌گویند.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه در واقعیت های درون ذهن مقامات آمریکایی چیزی جز ایجاد ظرفیت برای انهدام سیاره زمین وجود ندارد، تصریح کرد: در حالی که آمریکایی ها از مقابله با سلاح های کشتار جمعی سخن می گویند اما اولین رژیمی هستند که به سلاح‌های هسته ای دست یافتند و تنها کشوری هستند که از این سلاح 2 بار استفاده کرد و صدها هزار نفر را در کسری از ثانیه کشت.

فرمانده کل سپاه تاکید کرد: آیا چنین کشوری که قدرت انهدام چندین بار کره زمین را به سلاح های هسته ای در اختیار دارد، می تواند مقابله کننده با سلاح هسته ای باشد؟

وی ادامه داد: آمریکا در حالی از حقوق بشر سخن می‌گوید که در همه نقاط دنیا این حقوق را نادیده می‌گیرد و به آن حمله می‌کند، مانند حمله به عروسی ها در افغانستان و یا هجوم شبانه به خانه های مردم در عراق. زندان های مخوف گوانتانامو و ابوغریب و زندان های دیگر در اروپا و آمریکا آیا حقوق بشر است؟

سرلشکر سلامی با بیان اینکه همه دستگاه های شکنجه توسط آمریکایی ها ساخته می شود و به رژیم های مستبد صادر می‌شود، عنوان کرد: رژیم آمریکا در حالی از آزادی و دموکراسی سخن می گویند که همه دیکتاتورهای عالم مهره های شطرنج آمریکا هستند. آیا رژیمی که پرچمدار براندازی نظام های مردم سالار در دنیا است، میتواند ادعای آزادی را داشته باشد؟

فرمانده کل سپاه با اشاره به ادعای آمریکایی ها مبنی بر مبارزه با تروریسم، گفت: این ادعا در حالی است که رئیس جمهور فعلی آمریکا می‌گوید Obama Is Founder of ISIS یعنی اوباما رئیس جمهور قبلی خالق و موسس داعش است. آیا آواره کردن ملت سوریه در کشورهای دیگر، حمله به کارخانه سرم سازی در سودان، اسقاط هواپیمای ایرانی با 290 مسافر آیا نشانه‌های هویت آمریکا در جهان نیست؟

وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آمریکا در فرسایش قدرت قرار گرفته است چراکه مجبور شده است از سطوح راهبردی به سطح عملیاتی تنزل موقعیت داشته باشد. آمریکایی‌ها در اقصی نقاط عالم منافع حیاتی برای خود تعریف کرده اند، اما آگاه شدن ملت‌ها و خیزش فراجغرافیایی علیه آنها باعث شده تا مستقیما گسترش بیش از حد قدرت نظامی بدهند.

سرلشکر سلامی تاکید کرد: سال‌هاست که آمریکایی‌ها نمی‌توانند بین هزینه اقداماتشان و دستاوردهای آن حتی در حوزه اقتصادی موازنه برقرار کند. آنها در مارپیچ تنزل قرار گرفته‌اند و دهه‌ها و سال‌هاست که جهان شاهد ثبت پیروزی سیاسی برای آنها نیست.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه مقاومت امروز سیال و در حال حرکت است و مرزهای خود را گسترش می دهد، خاطرنشان کرد: امروز قدرت تولید مخاطرات ناشناخته علیه آمریکایی ها بالا رفته است و آمریکا دیگر نمی‌تواند فقط یک طرفه به دیگران هزینه تحمیل کند که این به فلسفه سیاسی آمریکا و نبود عقل سیاسی در آنها بر‌می‌گردد.

وی گفت: ساز و کارهای وجود یک تدبیر برای استفاده از عناصر فیزیکی قدرت برای تبدیل به موفقیت‌های فراتر از قدرت، از دست آنها رفته است و به همین دلیل امروز آمریکایی‌ها با فقدان استراتژی برای حرکت هستند.

سرلشکر سلامی با اشاره به اینکه آمریکا به این درجه رسیده که دارای قدرت است اما تدبیری برای این قدرت ندارد، عنوان کرد: آنها با این پدیده مواجه هستند که وقتی گسترش بیش از حد پیدا می‌کنند، با مشکل گردش نیرو مواجه هستند و کند و افسرده و ناامید می‌شوند. این همه میدان باز در این منطقه برای فعالیت هست، اما آنها مجبور می شوند هرچه را خود می سازند آن را ویران کنند.

فرمانده کل سپاه اظهار داشت: در افغانستان گروه‌های تروریستی را به وجود آوردند، اما مجبور شدند با آنها مقابله کنند. سرکرده داعش را خود پرورش دادند و مجبور شدند آن را نابود کنند. این نیست که آنها قدرتمند نباشند، آنها تفکر و منطق به حرکت درآوردن قدرت را ندارند و به همین دلیل قدرت علیه آنها می‌شود.

وی با بیان اینکه در طرف مقابل ما از یک میدان تدبیر مرکزی برخورداریم که می تواند مانند میدان مغناطیسی قوی تمام نیروهایی که علیه استکبار بسیج شده اند را جذب کند، تصریح کرد: فلسفه قدرت ما عدالت، کرامت انسان، آزادی، آگاهی و شرف برای همه ملت‌ها است. این فلسفه دوست ایجاد می‌کند و برای همین است که انسانی در هزاران مایل دورتر از ما مثل ما می اندیشد و حاضر است در راه این اندیشه و فکر عمل کند و حتی کشته شود.

سرلشکر سلامی گفت: ما جماعتی از آماده بودن‌ها برای کشته شدن در راه آرمان‌هایمان هستیم و این جماعت هرگز تهدید، تطمیع و ارعاب را نمی پذیرد و در دل و قلب خود به بازدارندگی رسیده است. بازدارندگی ما معنوی است زیرا از کشته شدن در راه ایمانمان نمی‌ترسیم در حالی که در جوامع استکبار این نیرو وجود ندارد.

فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه آمریکا باید بازنگری و بازتعریفی در فلسفه سیاسی خود به عمل آورد، افزود: جهان بسیار بزرگتر از آمریکا شده است و آمریکا دیگر در هیچ چیزی اولین نیست و اولین ها را از دست داده است. قدرت، سیاست، منطق و جغرافیا توزیع شده است و جهان امروز دیگر جهان سلسله مراتبی از قدرت نیست که در راس آن یک دولت حکمرانی کند.

وی تاکید کرد: علاوه بر دشمنان آمریکا، دوستان سنتی و دیرینه او نیز دیگر بر اساس اولویت ها و ترجیحات سیاسی او عمل نمی کنند.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه ملت ایران امروز در زیباترین و طلایی ترین دوران حیات خود ظرف صدها سال گذشته است، خاطرنشان کرد: ایران به هیچ نقطه ای از جهان چشم داشت ندارد، اما قلمرو قدرتش را تا آنجا گسترش می‌دهد که دشمن هر مبدائی را برای اقدام خود قرار دهد، آن مبدا نابود را نابود خواهد کرد و آنقدر میدان قدرتمان را گسترش دهیم تا هر نقطه ای که دشمن بخواهد اقدامی انجام دهد آن نقطه را نابود کنیم.

فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه توانمندی فنی را داریم و این رشد را همه دیده اند، اظهار داشت: هم صاحب قدرتیم و هم اراده اعمال این قدرت را در اختیار داریم و هم ظرفیت تحمل هر منازعه‌ای را داریم. همه دیدند که اقتصاد این جامعه در اثر تحریم های جهانی نه تنها فرو نپاشید بلکه جان گرفت.

وی افزود: امروز با حیات مجددی از یک قدرت اقتصادی در حال ظهور که متکی به نفت و قدرت های بزرگ نیست مواجهیم که این شاکله جدید ایران بزرگ است و می توان به آن افتخار کرد. قدرت سیاسی، اقتصادی و نظامی ما به هم پیوند خورده است و ما امروز می توانیم از ظهور یک قدرت جدید در جهان به نام ایران یاد کنیم با شاخص های ظاهری که برای قدرت تعریف می کنند.

سرلشکر سلامی تاکید کرد: اما علاوه بر شاخص های ظاهری از یک تفاضل جدی برخورداریم که آن ایمان حقیقی به قله هایی است که این ملت باید آنها رافتح کند.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ملت ایران ثابت کرده که مسیرهای سخت را ساده تر می پیمایند و هدف بزرگ را زودتر محقق می‌کنند، بیان کرد: ایرانی ها مردمان فتح قله های دست نیافتنی و غلبه بر بحران های به ظاهر سخت هستند. ما امروز برای جهان مبشر رحمت و آزادی هستیم و پناهگاه مظلومان هستیم.

وی در پایان با تاکید بر اینکه منطق، دین، ملت، رهبر ما عناصر قدرت ماست، گفت: ما فقط به موشک‌ها تکیه نداریم، هرچند به اندازه کافی و بیش از حد نیاز آنها را ذخیره کرده‌ایم و هدفمان هم مشخص است و نیروهایمان هم کاملا آماده هستند.

انتهای پیام/
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 11-03-2019, 06:02 AM   #23
رضا
 
تاریخ عضویت: Nov 2008
پست ها: 1,203
تشکرها: 3,434
در 960 پست 2,906 بار تشکر شده
Points: 13,943, Level: 76
Points: 13,943, Level: 76 Points: 13,943, Level: 76 Points: 13,943, Level: 76
Activity: 40%
Activity: 40% Activity: 40% Activity: 40%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

فرازهایی با مزه از سخنان آن جناب:
نقل قول:
تصریح کرد: فلسفه قدرت ما عدالت، کرامت انسان، آزادی، آگاهی و شرف برای همه ملت‌ها است.
نقل قول:
وی افزود: امروز با حیات مجددی از یک قدرت اقتصادی در حال ظهور که متکی به نفت و قدرت های بزرگ نیست مواجهیم که این شاکله جدید ایران بزرگ است و می توان به آن افتخار کرد.
نقل قول:
ما امروز برای جهان مبشر رحمت و آزادی هستیم و پناهگاه مظلومان هستیم.
نقل قول:
همه دیدند که اقتصاد این جامعه در اثر تحریم های جهانی نه تنها فرو نپاشید بلکه جان گرفت.
نقل قول:
وی در پایان با تاکید بر اینکه منطق، دین، ملت، رهبر ما عناصر قدرت ماست،
رضا آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 11-03-2019, 09:26 AM   #24
mehdi
 
تاریخ عضویت: Sep 2008
محل سکونت: ایران
پست ها: 2,192
تشکرها: 2,860
در 1,969 پست 8,505 بار تشکر شده
Points: 20,416, Level: 90
Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

برای من اینجایش جالب بود، باید عمیقاً مطالعه کنم ببینم توزیع این عوامل به خصوص توزیع جغرافیا یعنی چه؟
نقل قول:
نوشته اصلی توسط Azad نمایش پست ها
قدرت، سیاست، منطق و جغرافیا توزیع شده است و جهان امروز دیگر جهان سلسله مراتبی از قدرت نیست که در راس آن یک دولت حکمرانی کند.
/
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 11-03-2019, 10:04 AM   #25
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : افول هژمونی امریکا

آخرین امید آمریکا در ایران و منطقه
راهبرد فشار حداکثری شکست خورده اما از میدان به در نشده است. آمریکا اکنون در اندیشه است تا هر چه زودتر نسخه جدیدی از این راهبرد را به اجرا بگذارد.

آخرین امید آمریکا در ایران و منطقه
به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی محمدی طی یادداشتی در روزنامه وطن امروز نوشت: تحولات در محیط راهبردی مرتبط با ایران عموما بی‌پایان است؛ به این معنا که نمی‌توان برای آنها یک نقطه انتهایی در نظر گرفت. درست زمانی که تصور می‌کنید موضوعی به پایان رسیده و پرونده آن بسته شده، به‌روشی غیرمترقبه و عموما پیش‌بینی نشده، دوباره زنده می‌شود و به صحنه بازمی‌گردد. به این معنا، ما با توالی ظاهرا بی‌پایانی از رویدادها روبه‌رو هستیم که ایجاب می‌کند برای یک نبرد طولانی‌مدت آماده باشیم و از تصورات ساده‌دلانه درباره «نتیجه‌گیری‌های نهایی زودهنگام» پرهیز کنیم. در عین بی‌پایان بودن رویدادها، روندهای کلانی که رویدادها را تولید می‌کند بی‌پایان نیست و در واقع تعداد معدودی روند اصلی وجود دارد که دائما در حال بازتولید است و عمده تلاش بازیگران مختلف صرف آن می‌شود که یا روندهای موجود را کنترل کنند یا آنها را چنان تغییر شکل دهند که بتواند رویدادهای مدنظر آنها را تولید کند.

آمریکا از حدود 2 سال قبل یک راهبرد بزرگ برای تغییر دادن معادلات سیاسی و ژئوپلیتیک منطقه خاورمیانه به نحو بنیادین طراحی کرده است. ظهور همزمان 4 ضلع مربعی متشکل از محمد بن‌سلمان در سعودی، محمد بن‌زاید در امارات، بنیامین نتانیاهو در اسرائیل و دونالد ترامپ در آمریکا، به همراه ظهور لولایی به نام جرد کوشنر که تمام این اضلاع را به هم مرتبط و روابط میان آنها را سازماندهی می‌کند، این تصور را برای آمریکا ایجاد کرد که فرصتی تاریخی و شاید تکرارنشدنی در اختیار دارد برای اینکه نظم منطقه‌ای خاورمیانه را یکبار برای همیشه چنان شکل بدهد که اولا ایران به طور کامل مهار و بلکه برانداخته شود، ثانیا ائتلافی منطقه‌ای به رهبری اسرائیل- که اعراب فعالانه در آن مشارکت داشته باشند- در حوزه‌های نظامی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی شکل بگیرد که بار مداخله آمریکا در منطقه را سبک کند، ثالثا مسأله مزمن فلسطین را با همراهی و کارسازی کامل اعراب به نفع اسرائیل فیصله بدهد (چیزی که بعدها معامله قرن نامیده شد)، رابعا مرزهای جغرافیایی و مشخصات دموگرافیک را چنان تغییر بدهد که گروه‌های مقاومت دیگر هرگز نتوانند به میزانی که برای آمریکا و اسرائیل تهدید باشد قدرتمند شوند و خامسا تحولات مرتبط با چگونگی توزیع سلاح و تولید انرژی در منطقه را چنان مدیریت کند که در میان‌مدت بتواند از طریق آن رقبای کلیدی خود یعنی روسیه و چین را که در آخرین سند امنیت ملی آمریکا به‌عنوان رقبای راهبردی این کشور تعریف شده‌اند، کنترل کند.

سیاست فشار حداکثری علیه ایران که از اردیبهشت 1397 آغاز شد، یکی از ارکان اصلی این راهبرد بزرگ و بلکه قلب آن بوده است. آمریکا این راهبرد را با این تصور کلید زد که شکاف میان جامعه و حکومت در ایران پر نشدنی است، فشار اقتصادی بیشتر به عبور مردم از نظام منجر خواهد شد، و ایران تحت فشار تحریمی که موجودیت آن را به خطر بیندازد امتیازهای راهبردی در حوزه‌های رقابت با آمریکا بویژه زمینه‌های موشکی و منطقه‌ای واگذار خواهد کرد و در نهایت، شرایط برای یک گذار فرجامین در ایران چنان آماده خواهد شد که نیروهای غرب گرا در قوی‌ترین موقعیت و انقلابیون و نهادهایی مانند سپاه در ضعیف‌ترین وضعیت باشند.

تاریخچه تحولات مرتبط با چگونگی پیشبرد راهبرد فشار حداکثری علیه ایران مفصل و پیچیده است. با اینکه آمریکا موفق شد فشار اقتصادی قابل توجهی بر ایران وارد کند اما محاسبات آن درباره محیط سیاست داخلی در ایران عموما نادرست از آب درآمد و لذا فشار اقتصادی منجر به هیچ تغییر بنیادینی در مناسبات قدرت درون ایران چنان که سودی برای آمریکا داشته باشد نشد؛ بلکه برعکس برای مدتی کم‌وبیش طولانی جریان غرب گرا و هوادار

مذاکره در ایران را از حیث اجتماعی و سیاسی تضعیف کرد و الگویی را که آنها قصد داشتند به‌عنوان یگانه راه نجات ایران به مردم معرفی کنند، به‌سرعت به شکست کشاند. همچنین این سیاست، چسبندگی جامعه به نظام را افزایش داد، چرا که مردم ایران به این درک رسیدند که نظام جمهوری اسلامی نگهبان آنها در مقابل دشمنی است که اگر بتواند به غذا و داروی آنها هم رحم نخواهد کرد. بنابراین از منظر تحولات سیاست داخلی ایران، راهبرد فشار حداکثری نه‌تنها به بی‌ثباتی در ایران منجر نشد، بلکه ساخت داخلی نظام را مستحکم‌تر کرد.

از حیث منطقه‌ای هم راهبرد فشار حداکثری آمریکا تقریبا به یک فاجعه برای واشنگتن ختم شده است. به یاد بیاورید که در ابتدای این نوشته گفتیم یک راهبرد بزرگ برای مفصل‌بندی مجدد معادلات راهبردی در منطقه وجود داشت که استراتژی فشار حداکثری بر ایران بنا بود آن راهبرد بزرگ را تسهیل و تقویت کند. اما اکنون از یک فاصله حدودا یک‌ونیم ساله که به نتایج می‌نگریم، تقریبا همه روندها به‌عکس آنچه آمریکا می‌خواست در حال حرکت است. بنا بود ایران مهار شود اما نه‌تنها این اتفاق نیفتاده بلکه نوعی جسارت و خلاقیت عملیاتی در ایران و جنبش‌های مرتبط با آن ایجاد شده که آمریکا روزی که فشار حداکثری را با قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی و عدم تمدید معافیت‌های مربوط به خرید نفت به اوج رساند، اساسا فکر آن را هم نمی‌توانست بکند.

ایران به نحوی کاملا موثر به فشار‌های آمریکا پاسخ داده و این پاسخ را چنان توزیع و مدیریت کرده که شرکای آمریکا در پروژه فشار به ایران اکنون یک به یک به دنبال راهی برای تماس با ایران و فرار از تبعات همراهی با آمریکا در این پروژه می‌گردند. به تعبیر دقیق‌تر، فکر می‌کردند ایران دوام نمی‌آورد اما ایران نه‌تنها دوام آورده، بلکه شروع به نشان دادن واکنش‌های موثر کرده و این واکنش‌ها چنان است که تمام فرض‌های نظامی و عملیاتی آمریکا و متحدانش در منطقه را به هم ریخته و نظامی از بازدارندگی را که دهه‌هاست آنها در منطقه ایجاد کرده بودند و به کارایی آن اطمینان داشتند، از بین برده است. هدف دوم شکل دادن به یک زیرساخت فشار و مهار منطقه‌ای علیه ایران بود که اسرائیل و اعراب را در یک پلتفرم واحد علیه ایران یکپارچه کند. اگرچه آمریکا سعی می‌کند ائتلاف‌هایی مانند «سنتیل» و «ورشو» یا حتی «TFTC» (مرکز مقابله با تامین مالی تروریسم) را زنده و فعال نشان بدهد اما آنچه پس پرده این نشست‌ها و ظاهرسازی‌ها می‌گذرد، اندیشه جدی متحدان آمریکاست به اینکه آیا اساسا صلاح است وارد بحران‌هایی شوند که آمریکا برای آنها ایجاد می‌کند اما در میانه راه آنها را رها می‌کند و- چنانکه ترامپ به کردها گفت- می‌گوید ما تعهدی نداده‌ایم که 300 سال از شما دفاع کنیم؟! رفتار راهبردی آمریکا به گونه‌ای بوده که امکان شکل‌گیری ائتلاف‌های موثر را از بین برده و اعتبار واشنگتن را به‌عنوان کشوری که بتوان در روزهای سخت به آن تکیه کرد، کاملا مخدوش کرده است.

به همین دلیل این ائتلاف‌ها عمدتا یا روش‌هایی جدید برای دوشیدن اعراب است یا بهانه‌سازی‌های جدید برای کاهش هر چه بیشتر حمایت راهبردی از آنها با این ادعا که آنها باید یاد بگیرند خودشان از خودشان دفاع کنند و آمریکا از آنها پشتیبانی خواهد کرد! از این جنبه، پیش‌بینی تاریخی ایران که دهه‌هاست آن را با همسایگان عرب و غیرعرب خود در میان گذاشته مبنی بر اینکه نباید به آمریکا تکیه کنند و آمریکا روزی- دیر یا زود- از این منطقه خواهد رفت و آن روز آنها می‌مانند و ایران، کاملا و به نحو عجیبی زودهنگام درست از آب درآمده است. هدف سوم این بود که با معامله قرن تکلیف مسأله فلسطین به نفع اسرائیل یکسره شود اما اکنون نه دیگر نتانیاهو توان سیاست داخلی لازم برای پیشبرد این معامله را دارد و نه مهم‌تر از آن محمد بن‌سلمان می‌تواند آنطور که یکی، دو سال قبل فکر می‌کرد به آمریکا تکیه کند. عجله آمریکا در تولید فشار بر ایران و تقاضا برای گرفتن نتایج زودهنگام به فعل و انفعالاتی انجامید که خروجی آن کاهش ضریب اعتمادپذیری آمریکا برای بازیگران منطقه‌ای بود؛ در حالی که اجرای پروژه‌ای مانند معامله قرن به میزان بالایی از اعتماد میان آمریکا و متحدان منطقه ای‌اش نیاز دارد. هدف‌های چهارم و پنجم مدیریت سلاح و انرژی در منطقه و تغییرات جغرافیایی و جمعیت‌شناختی به گونه‌ای بود که به آمریکا اجازه بدهد با عبور از مسأله ایران به مسأله بزرگ‌تر خود با چین و روسیه بپردازد. در اینجا هم آمریکا نتایجی معکوس گرفته است. ایران جبهه‌های عملیاتی فعال خود علیه سعودی و اسرائیل را توسعه داده و به توافق‌هایی با روسیه و چین برای حضور نظامی آنها در منطقه رسیده که خارج از همه پیش‌بینی‌هاست.

با این حال ـ چنانکه در ابتدای این نوشته گفتم ـ داستان‌های منطقه ما بی‌پایان است. راهبرد فشار حداکثری شکست خورده اما از میدان به در نشده است. آمریکا اکنون در اندیشه است تا هر چه زودتر نسخه جدیدی از این راهبرد را به اجرا بگذارد. زمانی دیگر درباره مشخصات این نسخه جدید سخن خواهیم گفت، لیکن این مقدار را در همین جا باید گفت که نسخه تجدیدنظر شده و دوباره سازمان‌یافته راهبرد فشار حداکثری بر 2 پایه استوار است: آغاز دوباره شکاف سیاست داخلی و اجتماعی در ایران در آستانه انتخابات مجلس و ایجاد به‌هم‌ریختگی اجتماعی ظاهرا طبیعی و سپس کنترل و هدایت آن در کشورهای منطقه. آمریکا شکست می‌خورد اما بیکار نمی‌نشیند و ما نیز اگر پیروزی‌های قبلی را بدل به پیروزی‌های جدید نکنیم، ناگهان غافلگیر خواهیم شد. اکنون آمریکا دوباره به الگوی 5 سال قبل برگشته و بیشتر از هر چیز روی توان تنش‌آفرینی، بی‌ثبات‌سازی و ساختارشکنی نیروهای غرب گرا در ایران و منطقه حساب کرده است. تحولات لبنان و عراق را اگر در کنار سخنان عجیب آقای روحانی در 3 هفته گذشته بگذارید، می‌توان نشانه‌هایی از آنچه برای آینده پخت و پز کرده‌اند را دید. در اینجا هوشیاری مردم اگر نگوییم بیشتر، حداقل به همان اندازه هوشیاری حکومت‌ها مهم است.

انتهای پیام/
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع


ساعت جاری 05:22 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd

Persian Language Powered by Mihan IT