آخرین ارسالات تالار

 
 

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > بین الملل > خبر سیاسی

پاسخ
    نمایش ها: 53012 - پاسخ ها: 318  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-29-2018, 02:52 PM   #226
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

یک پایگاه خبری عراقی از طرح تازه آمریکا برای ایجاد کشمکش داخلی و در نهایت تجزیه عراق در پوشش حمایت از تغییر با روی کار آوردن حکومتی سکولار در این کشور پرده برداشت.
العالم ـ یادداشت

پایگاه خبری النبأ در یادداشتی با عنوان «رفتار آمریکا در قبال عراق در مرحله پساداعش... بازگشت به سوی تغییر»، نوشت که آمریکا برنامه‌های جدیدی برای دامن زدن به درگیری‌های فرقه‌ای در عراق و استفاده از این اوضاع برای یهودی‌سازی قدس شریف دارد.

نویسنده آورده است: این یادداشت موضوع «رفتار آمریکا با عراق را برای مرحله پیش رو تا سال 2022 » مورد بررسی قرار می‌دهد و در واقع ما نمی‌توانیم کاملا مطمئن باشیم که در مرحله کنونی شاهد پایان داعش خواهیم بود. همه احتمالات وجود دارد، این نبرد ممکن است سال‌ها ادامه یابد یا ممکن است سرکوب داعش تا سال آینده نهایی شود یا از بقایای داعش یا گروه‌های تندرو یک سازمان جدید با نام و وظایف جدید بیرون آید و هر کدام از این احتمال‌ها دلایل و عواقب خاص خود را دارد.

النبأ افزود: اما در تعامل با چشمانداز پایان نبرد با داعش در سال آینده، رفتار آمریکا با عراق و بخصوص در روند سیاسی چگونه خواهد بود؟

در این یادداشت بر سه نکته تمرکز شده؛ نخست، رفتار آمریکا در روند سیاسی در عراق از سال 2003 تاکنون؛ دوم، مطالعه پروژه‌های مطرح آمریکا برای تعامل با وضعیت سیاسی در عراق و سوم، نگاهی به اهداف رفتار آمریکا و نحوه برخورد با وضعیت سیاسی پیش رو خواهد بود.

نویسنده معتقد است: در بحث رفتار سیاسی آمریکا باید گفت که این کشور در گرایش خود به سمت خاورمیانه و از جمله عراق تغییر رژیم‌های به اصطلاح مستبد و برپایی دموکراسی را اساس کار خود توصیف می‌کند، این دو اصطلاح از رایج‌ترین و پرآوازه‌ترین اصطلاحات در گفتمان آمریکایی است اما با این وجود اشغال عراق ارتباطی با دموکراسی نداشت؛ دو بهانه‌ای که آمریکا برای اشغال عراق آورده بود یکی ادعای در اختیار داشتن سلاح کشتار جمعی و دومی مربوط به رابطه ادعایی بین رژیم حاکم در عراق و سازمان القاعده بود.

النبأ آورده است: اما شروع مقاومت عراق در برابر اشغالگر آمریکایی باعث شد که این اشغالگری مسیر جدیدی در پیش بگیرد؛ همانطور که به ترسیم مجدد نقشه‌های آمریکا منجر شد نیروهای آمریکایی دستور ماندن در عراق گرفتند و مداخله آمریکا در امور داخلی عراق افزایش یافت و برای همه اینها می‌بایست توجیهی وجود داشته باشد.

نویسنده گفت: در خصوص موضوع گسترش دموکراسی و بهانه آزادی و حقوق بشر باید گفت آمریکا برای تسلط بر جایی به دنبال ابزارهای دیگری غیر از ابزارهای سنتی اشغالگری امپریالیسم بود به گونه ای که در واقع به دنبال تسلط نظامی، سیاسی و اقتصادی بر عراق و منطقه و گسترش نفوذ خود بوده است اما از تلاش برای سرکوب تروریسم و ایجاد تغییرات دموکراتیک سخن می‌گفت.

وی افزود: در همین راستا ما دریافتیم که به عنوان مثال جورج بوش پسر بنای استراتژی موسوم به آزادی و پیشرفت را گذاشت و از صندوق ملی دموکراسی (NED) درخواست کرد که 40 میلیون دلار از بودجه خود را به خاورمیانه اختصاص دهد همان مبلغی که در طول سالهای تغییر در صربستان هزینه کرد.

«کالین پاول» وزیر امور خارجه وقت آمریکا همچنین چیزی را که «ابتکار عمل آمریکایی برای دموکراسی در جهان عرب» نامیده بود، ترویج کرد و دولت ایالات متحده 29 میلیون دلار برای اجرای آن اختصاص داد و این هزینه‌ها ادامه داشت اما هدف واقعی از آن بیشتر از اینکه تحول دموکراتیک باشد ایجاد فضایی در داخل عراق و کشورهای خاورمیانه برای پذیرش پروژه‌های ایالات متحده در منطقه بود.

«به منظور دستیابی به این اهداف، مطالعات زیادی انجام شده است که مسیرهای حرکت آمریکا را ترسیم می‌کند در اینجا به یکی از مهم‌ترین این تحقیقات به رغم قدیمی بودن آنها اشاره می‌کنیم که در سال 2003 منتشر شد و می‌گوییم این مهم‌‌ترینش است چون آن را واقعی و طی سال‌های آتی در عراق قابل اجرا می‌بینیم.»

این تحقیق که به درخواست آژانس اطلاعات آمریکا تهیه شد و «اسلام مدنی دموکراتیک شرکا، منابع و راهبردها» نام دارد از این جهت حائز اهمیت است که به مثابه «بررسی ژئولوژیک مختصات جامعه اسلامی از درون» است آن هم در جستجوی شریکی برای آینده که مقاصد آمریکا را محقق کند.

این تحقیق گروه‌های اسلامی فعال را به چهار دسته تقسیم می‌کند؛ گروه نخست بنیادگرایان یا رادیکال‌هایی که مخالف ارزش‌های دموکراسی و فرهنگ غربی معاصر هستند.

دوم؛ سنت گرایانی که به دنبال یک جامعه محافظه کار هستند و به دعوت‌ها برای تمدن و نوآوری تردید دارند (از جمله اسلام سیاسی جاری)

سوم؛ مدرنیست‌هایی که می‌خواهند جهان اسلام بخشی از دنیای مدرن باشد و به دنبال مدرن‌سازی اسلام هستند (از جمله فتح الله گولن در ترکیه)

چهارم؛ سکولارها؛ این تحقیق می‌گوید که آنها بهتر از هر کسی می‌توانند شریک اصلی آمریکا در دنیای مسلمانان باشند، در عین حال این مطالعه به تصمیم سازان آمریکایی توصیه کرده است ترجیحا به دو دلیل با آنها ائتلاف نکنند، نخست اینکه اکثریت آنها ضد آمریکایی و ملی‌گرا یا چپ‌گرا هستند و دوم این که شمار آنها اندک است و در این جوامع اقلیت هستند.

بنابراین، این مطالعه ترجیح می‌دهد که با اسلام‌گرایان تعامل شود اما آنچه در مطالعه نیامده و دولت آمریکا آن را متوجه شده، این است که باید زمینه را برای پذیرش صعود سکولارها به قدرت آماده کند و به نظر ما این کاری است که آمریکا انجام داد. عراق هم اینک آماده پذیرش صعود سکولارهاست چون آمریکا به طور عمدی تجربه اسلام سیاسی را ناکام گذاشت و از هیچ کارشکنی برای ایجاد کشور پیشرفته عراق دست برنداشت تا مردم متقاعد شوند که تغییر لازم است و جریان‌های اسلام سیاسی قادر به شکوفا کردن عراق نیستند در اینجا این سوال مطرح می‌شود که پس از گذشت پانزده سال از این تحقیق آیا آمریکا از طریق همپیمانی با کسانی که گفته می‌شود مناسبت‌ترین گزینه برای سیاست آمریکایی هستند برای ایجاد تغییر در عراق اقدام خواهد کرد.

نویسنده آورده است: ماهیت رفتار سیاسی آمریکا در قبال عراق نخست با اوضاع داخلی این کشور ارتباط دارد بخصوص با موضوع منطقه کردستان و آینده‌ای که نتیجه همه پرسی 25 سپتامبر 2017 در این منطقه را محدود می‌کند، کمیساریای انتخابات منطقه کردستان عراق اعلام کرد که بیش از 92 درصد از شرکت کنندگان در همه پرسی جدایی آری گفتند و اوضاع جدید بر فرایند سیاسی در عراق و اوضاع امنیتی آن هرگز تاثیر مثبتی نخواهد داشت.

« آمریکا هم آشکارا اعلام کرد که با همه پرسی موافق نیست و نتایج آن را به رسمیت نمی‌شناسد چیزی که سفارت آمریکا در عراق در 29 سپتامبر اعلام کرد اما آنچه در پشت پرده جریان داشت نشان از موافقت آمریکا با موضوع همه پرسی دارد اما با بارزانی در خصوص زمان و مکان‌های مشمول همه پرسی اختلاف داشت چون آمریکا با برگزاری همه پرسی در حال حاضر موافق نبود و مناطق مورد مناقشه مورد توافق بین بارزانی و آمریکا نبوده است.»

در همین راستا «زلمای خلیل زاد»، سفیر اسبق آمریکا در عراق روز بیست و پنجم سپتامبر در مقاله‌ای در روزنامه واشنگتن پست با عنوان «کُردها رای دادند اکنون آمریکا چه باید بکند»، گفت: آمریکا باید وضعیت کنونی را پذیرفته و تعامل واقعی با آن داشته باشد و برای ممانعت از وقوع هر گونه درگیری مسلحانه در منطقه کردستان عراق تلاش کند چون کُردها بهترین متحد آمریکایی‌ها هستند.

ژنرال «جوزف دانفورد» هم در جلسه رای اعتماد سنا به وی به عنوان رئیس کنونی ستاد مشترک ارتش آمریکا در نهم ژوئن 2015 گفته بود کُردها بزرگ ترین قدرت زمینی فعال در سوریه و عراق هستند و ما کار تسلیح و آموزش آنها را آغاز کردیم در اینجا باید یادآور موضع آمریکا در مخالفت با تصمیم دولت آمریکا برای بستن حریم هوایی در شمال عراق باشیم.

در همین راستا بارزانی در هفدهم فوریه 2017 نیز در کنفرانس امنیت و سیاست‌های دفاعی مونیخ با هیاتی جدا از العبادی حاضر شد گویی او رئیس کشوری آتی است و اینگونه از وی استقبال شد بارزانی همان زمان در توئیتی گفت: «ما به منظور تحکیم روابط منطقه کردستان با شرکای خود در ائتلاف بین المللی در کنفرانس مونیخ حاضر شدم»؛ آمریکا نیز به همه این‌ها راضی بود و با کردستان به عنوان بخشی جدا از عراق تعامل کرد.

«آمریکا از همه تحولات آگاه است و آنچه اتفاق افتاد با رفتار پیش روی آمریکا در قبال عراق ارتباط دارد که ما معتقدیم طبق معادله‌ای که در ادامه شرح می‌دهیم خواهد بود؛(راضی کردن کُردها در ازای ایجاد تغییراتی گسترده در بغداد که به نفع منافع آمریکا و پروژه آمریکاست) که نخستین آن تغییر در سطح فرآیند سیاسی است که بارزانی پس از توافق با آمریکایی‌ها به آن اشاره داشت و گفت: از حالا با دولتی طائفه‌ای و دینی کار نخواهم کرد یعنی اینکه بازگشت کُردها به طرح آمریکایی‌ها به معنای ایجاد تغییراتی سیاسی و پایان دادن به سلطه اسلام سیاسی است.

نویسنده تاکید کرد: رفتار پیش روی آمریکا در قبال عراق بر از سرگیری مداخلات گسترده در مسائل عراق آن هم پس از سال‌ها عقب‌نشینی به خواست دولت آمریکا بود به گونه‌ای که رفتار جدید مبتنی بر مداخله در امور سیاسی، نظامی و اقتصادی است و کاری که کمیته آمریکایی مبارزه با فساد در عراق انجام می‌دهد آغازگر افشای پرونده‌های بزرگی است که بر روند واقعیت سیاسی در عراق تاثیر خواهد گذاشت و آمریکا عرصه را برای نقش آفرینی آتی خود آماده می‌کند آن هم در کشور چند پاره‌ای که هر لحظه قابل انفجار است به گونه‌ای که کشورهای عربی را برای مداخله در عراق و جستجوی نقش‌هایی برانگیخته که از سال 2003 برایشان ممنوع بوده است و دوم اینکه برای کاهش نقش ایران در عراق تلاش شود و سوم اینکه نقش ترکیه نیز کنترل شده و شرکت‌های امنیتی آمریکایی با پوشش و در قالب ماموریت‌های جدیدی به عراق بازگردند.

پایگاه النبأ آورده است: بنابراین رفتار آمریکا در قبال عراق رویکرد تغییر را با یکی از این دو راه در پیش می‌گیرد نخست بر گروهی جدید در حکومت عراق اعتماد خواهد کرد که نقش گمشده آمریکا در عراق را بازخواهد گرداند و مورد رضایت سیاسی ترکیه و حمایت امنیتی آمریکا و مالی کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار دارد اما راه دوم اینکه آمریکا به تجزیه عراق به دو منطقه متوسل می‌شود چیزی که مورد تایید دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکاست، او گفت:« عراق جز به دو کشور شایسته تقسیم شدن نیست یکی کشور شیعیان و دیگری کشور کُردها اما اهل تسنن قادر به ایجاد اقلیم یا کشوری برای خودشان نیستند و اگر چنین اتفاقی افتاد بنا به اعتقاد ما اهل تسنن به کشور کردستان ملحق خواهند شد» و برخی هم از این نظریه دفاع می‌کنند.

«اما راه سوم این است که آمریکایی‌ها به طرح جوزف بایدن و تجزیه عراق به سه اقلیم بازگردند. در همه حال اقلیم‌های جدید با مشکلات زیربنایی جدی به سر خواهند بود اما ما هرگز نقش اسرائیل را از یاد نمی‌بریم که کُردها علنا با آن موافقت کرده و این رژیم را حامی بزرگ‌تر خود خواندند، مساله ای که از تغییرات گسترده‌ای خبر می‌دهد که بیش‌تر از اینکه به نفع عراق تمام شود به نفع پروژه آتی آمریکا در عراق و منطقه است».

به گزارش فارس، نویسنده آورده است: ما معتقدیم که دولت عراق از همه تهدیدهایی که وحدت این کشور را هدف گرفته آگاه است. این تهدیدها گرایش‌های زمانی و مکانی مختلف دارد، برخی داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی است؛ حیدر العبادی، نخست وزیر عراق به صراحت در بیست و هفتم سپتامبر 2017 طی سخنانی در پارلمان عراق به بخشی از آن اشاره کرد و گفت که کشمکش‌های داخلی عاملی مخالف قدرت گرفتن کشور است این را در حرف‌های خود درباره اقدام گروه‌های مسلح در مخالفت با بازگشت اهالی جرف الصخر بیان داشت.

نویسنده در پایان آورده است: چالش‌های عراق داخلی و خارجی خواهد بود دولت بغداد باید برای مقابله با آنها تلاش کند و همچنین باید با رفتار آتی آمریکا در راستای منافع عراق مقابله کند و این امر ایجاد راهبردهای فرعی فراگیر و چند بعدی و چند مقصودی را لازم می‌کند علاوه بر اینکه باید پروژه‌ای ملی و داخلی آغاز شود که عراقی‌ها را برای رویارویی با نقشه‌های آمریکا و اسرائیل گرد هم آورد چون این دو کشور می‌خواهند عراق را به عرصه کشمکش جدیدی مبدل کند که نگاه‌ها را به سمت خود معطوف دارد به گونه‌ای که بتوانند از غفلت مسلمانان برای ادامه طرح صهیونیستی خود در یهودی سازی قدس شریف استفاده کنند.
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 02-10-2018, 08:47 PM   #227
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

ترامپ دوباره به عراقی ها توهین کرد

شنبه 21 بهمن 1396 - 19:56
سایت های خبری عراق روز شنبه خبر دادند، رییس جمهور آمریکا یک باردیگر به مسوولان عراقی اهانت کرده و گفته است 'آنها مجموعه ای دزد هستند'.
العالم ـ آمریکا

این سایت های خبری به نقل از نشریه 'واشنگتن پست' آمریکا آورده اند که دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا بعد از آخرین دیدار با هیات عراقی در کاخ سفید آنها را به عنوان 'مجموعه ای از دزدان زبردست' توصیف کرده که 'قبلا هم با آنها دیدار کرده است.'
سایت های خبری عراق نوشته اند که بعید است که افشاگری های جدید درباره اظهار نظرهای ترامپ پیرامون مسوولان عراقی بتواند باعث آرام شدن روابط بین بغداد و واشنگتن شود، به ویژه اینکه آمریکا قبلا عراق را در زمره شش کشوری قرار داده بود که اتباع آنها از سفر به آمریکا منع شده بودند، هرچند بعدها تحت فشارهای عراق، نام این کشور از این لیست برداشته شد.
به گزارش روزنامه واشنگتن پست که مجله نیوزویک نیز آن را منتشر کرده است، مسوول آمریکایی که این اظهار نظر ترامپ را درباره مسوولان عراقی برملا کرده، آورده است'ترامپ از باب مزاح این سخنان را گفته'، با اینحال سایت های خبری عراق نوشته اند که به نظر می رسد ترامپ در این سخنانش جدی بوده است.
به نوشته سایت های عراقی، ترامپ قبلا در اظهارنظری عراقی ها را به سرقت یک میلیارد و 700 میلیون دلار کمک های امریکا به عراق متهم کرده بود؛ کمک هایی که آمریکایی ها می گویند، برای سازندگی اقتصادی و زیرساخت های این کشور از سال 2014 میلادی پرداخت کرده اند.
این سایت ها افزوده اند که دونالد ترامپ اولین بار نیست که عراقی ها را متهم به سرقت می کند، بطوری که وی اولین بار در جریان تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری امریکا در 2016 در برابر جمعی از مردم گفته بود که 'عراقی ها کاملا فاسد هستند، چه بر سر میلیون ها دلار که تحویل آنها شد، آمده است، نمی دانم کدام نیروها متولی این مسوولیت بوده اند زیرا معتقدم آنها (عراقی ها) از زندگی مرفهی در حال حاضر برخوردارند.'
به گزارش ایرنا به نقل از واشنگتن پست، این سایت های خبری خاطر نشان ساخته اند از ژانویه 2017 که آمریکا عراق را در فهرست منع سفر به آمریکا قرار داد، این روابط متشنج شد هرچند ترامپ در مارس همان سال براثر اعتراضات دولت عراق از تصمیم خود صرف نظر کرد.
این سایت های خبری اضافه کرده اند که بغداد نسبت به دولت دونالد ترامپ احساس می کند که مورد خیانت قرار گرفته است، بویژه اینکه آمریکا قبلا در جنگ با داعش، متحد بغداد بود.
روابط عراق و آمریکا در دوره دونالد ترامپ شاهد فراز و نشیب هایی بوده است و بسیاری از مسئولان و رهبران سیاسی عراق از تصمیم اخیر ترامپ درباره قدس به خشم آمده و علیه آن موضع گرفته اند.
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 02-15-2018, 06:54 PM   #228
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

ناگفته‌های یک رفراندوم / در واپسین روزهای مانده به رفراندوم بارزانی چه گذشت؟

به گزارش گروه دفاتر خارجی خبرگزاری تسنیم، یکی از نویسندگان کرد عراقی در نوشتاری به زوایای پنهان رفراندوم برگزار شده مسعود بارزانی پرداخته است. بیستون قشقه ای در نوشتار خود چنین آورده است:

رفراندوم اشتباه مهلک تاریخی بود، بخشی از مشکلات و بحران‌های کنونی اقلیم کردستان عراق زاده رفراندوم شوم بارزانی و یاران وی است که در این میان نام چندین شخصیت به اصطلاح سیاسی، آکادمیست و فرهنگی دیده می‌شود. لذا اگر میلیون ها بار دیگر به تجزیه و تحلیل و چرایی انجام این پروسه بپردازیم شاید نتوان به ابعاد واقعی و دلایل غیر منطقی آن رسید، دلایلی که سران رفراندوم آن را بهانه برگزاری قرار داده و اینک شانه از زیر بار مسئولیت‌های خود نیز خالی کرده‌اند.

واقعیاتی تاریخی از رفراندوم برگزار شده اقلیم کردستان عراق:

* تنها چندین ساعت مانده به برگزاری رفراندوم، سید عمار حکیم رهبر کنونی جریان حکمت ملی عراق که کردها مدام از وی به عنوان دوست خود یاد می‌کنند در تماس تلفنی با علی باپیر امیر جماعت اسلامی کردستان پیامی را به سران سیاسی کرد منتقل کرد و آنها را به سبب عواقب این رفراندوم از برگزاری آن بر حذر داشت. عمار حکیم در پیام خود بسیار جدی بوده است، شاید نگرانی این شخصیت شناخته شده سیاسی عراق را تنها به دلیل نزدیکی به کردها تفسیر کرد. اما بارزانی در آن مقطع توجهی به پیام حکیم نداشت و حتی به انتقاد از موضعگیری سید عمار حکیم پرداخته است و این سخنان بارزانی هم به هر طریق به وی رسیده است.* روز 24 سپتامبر 2017، یعنی یک روز مانده به برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان، آسو مامند مسئول شاخه کرکوک اتحادیه میهنی کردستان و عضو دفتر سیاسی این حزب به مدت 6 ساعت بازداشت شده است. وی که با هدف شرکت در نشست رفراندومی بارزانی و سرانی از حزب دموکرات و اتحادیه میهنی در اربیل بود به دستور مستقیم بارزانی و سرانی از اتحادیه میهنی بازداشت شده بود. آنان معتقد بودند در صورت بازگشت آسو مامند به کرکوک، وی از طریق ضبط صندوق‌های جمع آوری آراء از برگزاری رفراندوم در این شهر مورد منازعه جلوگیری به عمل می‌آورد.

* در اربیل و دو روز مانده به برگزاری رفراندوم، تنی چند از بزرگان اتحادیه میهنی کردستان به بارزانی اعلام می کنند که ممکن است مردم استقبال آنچنانی از رفراندوم نداشته باشند و این به زیان کردها خواهد بود. بارزانی در جواب گفته است: تقلب کنید، واهمه ای نداشته باشید.*برنارد هنری لوی، نویسنده و سناریست فرانسه‌ای که به تحریک بارزانی در برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان عراق متهم شده است، پس از برگزاری رفراندوم بارها به مسئولینی از کردستان عراق گفته است که قصد تحریک بارزانی را نداشته‌امکه رفراندوم را برگزار کند بلکه چندین مشاور آمریکایی در ازای دریافت مبالغ زیاد و از طریق مسرور بارزانی، رئیس سابق اقلیم کردستان را به این کار تحریک کرده بودند، آنها به فرزند بارزانی گفته بودند که واشنگتن از اقدام کردها در جدایی از عراق حمایت خواهد کرد.

* پیش از برگزاری رفراندوم، دو شخصیت سیاسی مشهور کرد، خارج از حزب دموکرات کردستان عراق حمایت مالی شدند: یکی 800 هزار دلار و دیگری دو میلیون دلار.

انتهای پیام/.
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 02-15-2018, 06:54 PM   #229
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

ناگفته‌های یک رفراندوم / در واپسین روزهای مانده به رفراندوم بارزانی چه گذشت؟

به گزارش گروه دفاتر خارجی خبرگزاری تسنیم، یکی از نویسندگان کرد عراقی در نوشتاری به زوایای پنهان رفراندوم برگزار شده مسعود بارزانی پرداخته است. بیستون قشقه ای در نوشتار خود چنین آورده است:

رفراندوم اشتباه مهلک تاریخی بود، بخشی از مشکلات و بحران‌های کنونی اقلیم کردستان عراق زاده رفراندوم شوم بارزانی و یاران وی است که در این میان نام چندین شخصیت به اصطلاح سیاسی، آکادمیست و فرهنگی دیده می‌شود. لذا اگر میلیون ها بار دیگر به تجزیه و تحلیل و چرایی انجام این پروسه بپردازیم شاید نتوان به ابعاد واقعی و دلایل غیر منطقی آن رسید، دلایلی که سران رفراندوم آن را بهانه برگزاری قرار داده و اینک شانه از زیر بار مسئولیت‌های خود نیز خالی کرده‌اند.

واقعیاتی تاریخی از رفراندوم برگزار شده اقلیم کردستان عراق:

* تنها چندین ساعت مانده به برگزاری رفراندوم، سید عمار حکیم رهبر کنونی جریان حکمت ملی عراق که کردها مدام از وی به عنوان دوست خود یاد می‌کنند در تماس تلفنی با علی باپیر امیر جماعت اسلامی کردستان پیامی را به سران سیاسی کرد منتقل کرد و آنها را به سبب عواقب این رفراندوم از برگزاری آن بر حذر داشت. عمار حکیم در پیام خود بسیار جدی بوده است، شاید نگرانی این شخصیت شناخته شده سیاسی عراق را تنها به دلیل نزدیکی به کردها تفسیر کرد. اما بارزانی در آن مقطع توجهی به پیام حکیم نداشت و حتی به انتقاد از موضعگیری سید عمار حکیم پرداخته است و این سخنان بارزانی هم به هر طریق به وی رسیده است.* روز 24 سپتامبر 2017، یعنی یک روز مانده به برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان، آسو مامند مسئول شاخه کرکوک اتحادیه میهنی کردستان و عضو دفتر سیاسی این حزب به مدت 6 ساعت بازداشت شده است. وی که با هدف شرکت در نشست رفراندومی بارزانی و سرانی از حزب دموکرات و اتحادیه میهنی در اربیل بود به دستور مستقیم بارزانی و سرانی از اتحادیه میهنی بازداشت شده بود. آنان معتقد بودند در صورت بازگشت آسو مامند به کرکوک، وی از طریق ضبط صندوق‌های جمع آوری آراء از برگزاری رفراندوم در این شهر مورد منازعه جلوگیری به عمل می‌آورد.

* در اربیل و دو روز مانده به برگزاری رفراندوم، تنی چند از بزرگان اتحادیه میهنی کردستان به بارزانی اعلام می کنند که ممکن است مردم استقبال آنچنانی از رفراندوم نداشته باشند و این به زیان کردها خواهد بود. بارزانی در جواب گفته است: تقلب کنید، واهمه ای نداشته باشید.*برنارد هنری لوی، نویسنده و سناریست فرانسه‌ای که به تحریک بارزانی در برگزاری رفراندوم اقلیم کردستان عراق متهم شده است، پس از برگزاری رفراندوم بارها به مسئولینی از کردستان عراق گفته است که قصد تحریک بارزانی را نداشته‌امکه رفراندوم را برگزار کند بلکه چندین مشاور آمریکایی در ازای دریافت مبالغ زیاد و از طریق مسرور بارزانی، رئیس سابق اقلیم کردستان را به این کار تحریک کرده بودند، آنها به فرزند بارزانی گفته بودند که واشنگتن از اقدام کردها در جدایی از عراق حمایت خواهد کرد.

* پیش از برگزاری رفراندوم، دو شخصیت سیاسی مشهور کرد، خارج از حزب دموکرات کردستان عراق حمایت مالی شدند: یکی 800 هزار دلار و دیگری دو میلیون دلار.

انتهای پیام/.
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 02-15-2018, 08:10 PM   #230
محمد صادق
 
محمد صادق's Avatar
 
تاریخ عضویت: Mar 2009
محل سکونت: فعلا کهکشان راه شیری-ایران
پست ها: 1,482
تشکرها: 1,267
در 1,025 پست 3,409 بار تشکر شده
Points: 20,417, Level: 90
Points: 20,417, Level: 90 Points: 20,417, Level: 90 Points: 20,417, Level: 90
Activity: 20%
Activity: 20% Activity: 20% Activity: 20%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

مشخص است که برگزاری همه پرسی به قصد استقلال اشتباه است و نبایستی این اقدام دوباره در هر جایی صورت گیرد.
باید شرایطی پیش بیاید که تمامی کشورها به سوی یکپارچه شدن و متحد شدن حرکت کنند و مرزها بین کشورها برداشته شود و هیچ مانعی در برابر یکپارچه شدن وجود نداشته باشد.
حرکت به سوی تشکیل ائتلاف های منطقه ای و بین المللی یک راهکار خوب است که باید کشورها آن را دنبال کنند، چرا که این کار کمک می کند که تضادها کمتر شده و فقر و جنگ از بین برود.
__________________
۱-زمان تحقق آرمان نور در جامعه کهکشانی ما و فراتر از آن فرا رسیده است.
۲-به زودی به دوستانم در سایر کرات و کهکشانها میپیوندم ( انسانم آرزوست ).
۳-عمرمان پر برکت باد و همیشه شاد ، صحیح و سالم باشیم.
۴-آرامش و خیر و برکت و پر آبی در ایران و مناطق دیگر موج می زند.
۵-تنها در روشنایی است که صلح و رشد و توسعه متوازن و پایدار به دست می آید.
۶-کشور واحد جهانی در زمین به فرمان سرچشمه مقدس نور و به مرکزیت ایران به زودی تشکیل میشود.
۷-خیر پیروز است و نور همچنان جاری است.
محمد صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از محمد صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 03-02-2018, 10:02 PM   #231
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

مخالفت بغداد با پایگاه دائمی آمریکا در عراق: حاکمیت خط قرمز ماست
وزیر امور خارجه عراق حاکمیت کشورش را خط قرمز توصیف و تاکید کرد که آمریکا نباید حضوری دائمی در عراق داشته باشد.
۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۱ بین الملل آسیای غربی نظرات
مخالفت بغداد با پایگاه دائمی آمریکا در عراق: حاکمیت خط قرمز ماست
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خارجه عراق در بیانیه ای به نقل از ابراهیم الجعفری وزیر خارجه این کشور در پایان سفرش به مسکو اعلام کرد: دولت عراق امانتدار و پایبند به حاکمیت عراق است و ما در بحث حاکمیت با کسی تعارف نداریم.

وی حضور پایگاههای نظامی آمریکایی را ناقض حاکمیت کشورش دانست و تصریح کرد: وقتی درخواست کمک کردیم، در سال 2014 میلادی در شورای امنیت سخنرانی کردم و گفتم که این کمک نباید به ایجاد پایگاهها منجر شود بلکه باید به گونه ای کمک کند که حاکمیت و استقلال عراق را حفظ کند و دائمی نباشد.

وی تاکید کرد: حاکمیت عراق خط قرمز است که نمی توان از آن عبور کرد و در این زمینه هیچ سازشی در کار نیست. این امر مربوط به کشور عراق است.

الجعفری در پاسخ به سوالی درخصوص وجود میانجیگری عراق برای نزدیک کردن دیدگاهها بین ایران و آمریکا گفت: اگر هر دو طرفی دچار خصومت شوند و عراق خود را در جایگایی ببیند که می تواند کمکی بکند، از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد و در این تعلل به خرج نخواهد داد.
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Azad بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 03-03-2018, 08:37 AM   #232
KamRan
 
KamRan's Avatar
 
تاریخ عضویت: Mar 2009
محل سکونت: ایالات متحده امریکا
پست ها: 834
تشکرها: 1,043
در 636 پست 2,022 بار تشکر شده
Points: 13,978, Level: 76
Points: 13,978, Level: 76 Points: 13,978, Level: 76 Points: 13,978, Level: 76
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

آنچه در عراق گذشت توطئه های دولت انگلستان بود تا با حذف صدام حسین سیطره ی خودش را بر چاه های نفت عراق تکرار کند و در این راه از توان دولت نفتی بوش (امریکا) استفاده کرد و بقیه فقط حواشی این برنامه ریزی هست و در این میان مثل همیشه انگلستان از تعصبات مذهبی استفاده کرد و سوار بر قضیه شد. سال قبل هم جنبش کردستان را پنچر و قرارداد نفت کرکوک را با دولت مرکزی امضاء کرد
KamRan آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از KamRan بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 03-05-2018, 12:04 PM   #233
شمشیری
 
شمشیری's Avatar
 
تاریخ عضویت: Dec 2008
پست ها: 2,712
تشکرها: 14,190
در 2,507 پست 13,726 بار تشکر شده
Points: 30,079, Level: 100
Points: 30,079, Level: 100 Points: 30,079, Level: 100 Points: 30,079, Level: 100
Activity: 70%
Activity: 70% Activity: 70% Activity: 70%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Azad نمایش پست ها
مخالفت بغداد با پایگاه دائمی آمریکا در عراق: حاکمیت خط قرمز ماست
وزیر امور خارجه عراق حاکمیت کشورش را خط قرمز توصیف و تاکید کرد که آمریکا نباید حضوری دائمی در عراق داشته باشد.
۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۱ بین الملل آسیای غربی نظرات
مخالفت بغداد با پایگاه دائمی آمریکا در عراق: حاکمیت خط قرمز ماست
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خارجه عراق در بیانیه ای به نقل از ابراهیم الجعفری وزیر خارجه این کشور در پایان سفرش به مسکو اعلام کرد: دولت عراق امانتدار و پایبند به حاکمیت عراق است و ما در بحث حاکمیت با کسی تعارف نداریم.

وی حضور پایگاههای نظامی آمریکایی را ناقض حاکمیت کشورش دانست و تصریح کرد: وقتی درخواست کمک کردیم، در سال 2014 میلادی در شورای امنیت سخنرانی کردم و گفتم که این کمک نباید به ایجاد پایگاهها منجر شود بلکه باید به گونه ای کمک کند که حاکمیت و استقلال عراق را حفظ کند و دائمی نباشد.

وی تاکید کرد: حاکمیت عراق خط قرمز است که نمی توان از آن عبور کرد و در این زمینه هیچ سازشی در کار نیست. این امر مربوط به کشور عراق است.

الجعفری در پاسخ به سوالی درخصوص وجود میانجیگری عراق برای نزدیک کردن دیدگاهها بین ایران و آمریکا گفت: اگر هر دو طرفی دچار خصومت شوند و عراق خود را در جایگایی ببیند که می تواند کمکی بکند، از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد و در این تعلل به خرج نخواهد داد.
دولت بیچاره ی عراق یجوری مخالفت می کنه که آدم فکر می کنه طرفش یه کشور احمقانه مثل کردستان یا بحرینه.
خیر برادر! شما گزینه ای برای انتخاب ندارید. آنهم شمایی که برای دفاع از خود آویزان ایران و آمریکایید. آیا می توانید خود را طوری مدیریت کنید که کثافت های همیشگی مثل داعش و امثالهم درتان ایجاد نشود؟ کارنامه تان که این را نمی گوید.
__________________
خدا
میهن

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 03-10-2018, 09:35 AM   #234
alisosho
 
alisosho's Avatar
 
تاریخ عضویت: Mar 2009
پست ها: 13,668
تشکرها: 18,692
در 10,512 پست 33,366 بار تشکر شده
Points: 151,472, Level: 100
Points: 151,472, Level: 100 Points: 151,472, Level: 100 Points: 151,472, Level: 100
Activity: 100%
Activity: 100% Activity: 100% Activity: 100%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

نخست وزیر عراق رسما حکمی را مبنی بر ادغام حشدالشعبی با نیروهای امنیتی عراق و پرداخت حقوقی برابر با نیروهای ارتش برای آنها صادر کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از سایت النشره، حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق به منظور برخورداری نیروهای بسیج مردمی یا حشدالشعبی از حقوق نیروهای ارتش، دستور ادغام این گروه با نیروهای امنیتی را صادر کرد.
بر اساس این حکم، نیروهای حشدالشعبی از حقوق و مزایایی برابر با نیروهای ارتشی برخوردار و قوانین خدمت نظامی بر آنها اعمال خواهد شد و همچنین نیروهای آن نیز در دانشکده‌ها و موسسات نظامی پذیرفته می‌شوند.
این حکم از چند وقت پیش امضا شده بود و اکنون دو ماه قبل از انتخابات آتی مجلس عراق ارائه شد.
العبادی روز سه‌شنبه نیز تاکید کرده بود که بغداد متعهد به پرداخت حقوق نیروهای حشد شعبی است.
حشد الشعبی مورد حمایت اکثریت مردم شیعه در عراق است و انتظار می‌رود که در آرای انتخابات نیز تاثیر گذار باشد.
پارلمان عراق در سال ۲۰۱۶ قانونی را تصویب کرد که به واسطه آن حشد الشعبی به یکی از ارگان‌های رسمی دولت تبدیل شود و مستقیما از نخست وزیر دستور بگیرد.
رکس تیلرسون، وزیر خارجه به آمریکا در ماه اکتبر در اظهاراتی مداخله جویانه گفته بود، وقت آن فرا رسیده که با آرام شدن اوضاع و کاهش درگیری‌ها با داعش، "نیروها و جناح‌هایی که از سوی ایران حمایت می‌شوند" به کشورشان باز گردند.
__________________
یک نماینده مجلس در جلسه عمومی به استاندار ... اعتراض کرد که دو سال است اینهمه فساد، فساد می‌کنی، یک دانه هم اسم بگو... استاندار بلافاصله در جواب این نماینده گفت: خودت...
alisosho آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از alisosho بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 03-11-2018, 10:56 AM   #235
شمشیری
 
شمشیری's Avatar
 
تاریخ عضویت: Dec 2008
پست ها: 2,712
تشکرها: 14,190
در 2,507 پست 13,726 بار تشکر شده
Points: 30,079, Level: 100
Points: 30,079, Level: 100 Points: 30,079, Level: 100 Points: 30,079, Level: 100
Activity: 70%
Activity: 70% Activity: 70% Activity: 70%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

اتفاقا با این کارشان لطمه ی بزرگی به نیروهای حشد وارد می شود. همه ی رمز حشد شعبی نا متوازن بودن و نا متمرکز بودن است. اینها مثلا چریکند، دیگر قرار دادنشان در بوروکراسی اداری و دولتی چه صیغه ایست؟
__________________
خدا
میهن

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-09-2018, 06:58 PM   #236
mehdi
 
تاریخ عضویت: Sep 2008
محل سکونت: ایران
پست ها: 2,192
تشکرها: 2,860
در 1,969 پست 8,505 بار تشکر شده
Points: 20,416, Level: 90
Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

اگر پرونده عراق در اختیار وزارت امور خارجه بود، امروز با این وضعیت عراق و تخریب کنسولگری ایران در بصره ظریف را در مجلس دار زده بودند.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-18-2018, 07:45 AM   #237
namira
 
namira's Avatar
 
تاریخ عضویت: Jan 2009
محل سکونت: Tehran
پست ها: 4,924
تشکرها: 23,442
در 4,567 پست 26,646 بار تشکر شده
Points: 65,411, Level: 100
Points: 65,411, Level: 100 Points: 65,411, Level: 100 Points: 65,411, Level: 100
Activity: 60%
Activity: 60% Activity: 60% Activity: 60%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
اگر پرونده عراق در اختیار وزارت امور خارجه بود، امروز با این وضعیت عراق و تخریب کنسولگری ایران در بصره ظریف را در مجلس دار زده بودند.

اگر پرونده عراق در اختیار وزارت امور خارجه بود، احتمالا مثل چين و مثل هند ، دو كشوري كه بايد در اين اوضاع و احوال بيشترين ارتباط سياسي و تجاري را با انها داشته باشيم اما حتي سفير مشخصي هم در اين دو كشور نداريم و سفير انتخابي هم يا جابجا ميشود يا قابل نميداند ، در عراق هم سفيري نداشتيم !

حملات دومينو وار به سفارت هاي ايران در پاريس و يونان و .... منجر به سوال از وزارت خارجه كه پرونده تمام و كمال در اختيارشان هست هم نشد (اعدام؟؟؟)


اگر ناداناني مثل جنابان يونسي و اعوان و انصار و تيم رسانه يي توطئه و تفرقه كنندگانشان مثل روزنامه شرق ايران(دنباله روي روزنامه الشرق عربستان) و ساير غرب پرستان ايراني بگذارند همين بيش از 1ميليون 800 هزار توريست در سال به ايران بيايند و بيشتر از 2 ميليارد دلار ارز با خود وارد كنند و مراودات چند ميليارد دلاري تجاري ما با عراق تداوم يابد ، همان بهتر كه پرونده عراق بقول شما ، در اختيار وزارت خارجه آويزان به غرب نباشد.
namira آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 09-18-2018, 07:51 AM   #238
namira
 
namira's Avatar
 
تاریخ عضویت: Jan 2009
محل سکونت: Tehran
پست ها: 4,924
تشکرها: 23,442
در 4,567 پست 26,646 بار تشکر شده
Points: 65,411, Level: 100
Points: 65,411, Level: 100 Points: 65,411, Level: 100 Points: 65,411, Level: 100
Activity: 60%
Activity: 60% Activity: 60% Activity: 60%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

عادل عبدالمهدی، گزینه‌ای که این روزها از نزدیک شدن وی به سمت نخست وزیری عراق از او یاد می‌شود.اخبار, چندرسانه ای, عراق, غرب آسیا ۲۷ شهریور ۱۳۹۷خبر دیدار عبدالمهدی با مراجع تقلید در این راستا توسط وی تکذیب شد.

از روز گذشته تا کنون خبرهای زیادی در مورد به توافق رسیدن فراکسیون‌های بزرگ عراق بر سر کاندیداتوری عادل عبدالمهدی برای سمت نخست وزیری این کشور منتشر می‌شود، خبری که اگر صحت داشته باشد می‌تواند مشکل چند ماه عراق برای انتخاب نخست وزیر و غیره را حل کند.
در حالیکه خبرگزاری‌ها خبر از انتخاب عبدالمهدی به عنوان گزینه مورد توافق فراکسیون‌ها برای سمت نخست وزیری عراق می‌دهند، امروز (دوشنبه) خبر دیدار عبدالمهدی با مراجع تقلید در این راستا توسط وی تکذیب شد.
لازم به ذکر است در روزهای گذشته بعد از انتخاب محمد الحلبوسی به عنوان رئیس پارلمان، حسن الکعبی نیز از ائتلاف سائرون به عنوان معاون اول و همچنین بشیر حداد از حزب دیمکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی به عنوان معاون دوم وی انتخاب شدند که خود بیانگر وجود توافقات پشت پرده می‌باشد.
و اما عبدالمهدی کیست؟
عادل عبدالمهدی المنتفکی سال ۱۹۴۲ در منطقه «البتاوین» در بغداد پایتخت عراق به دنیا آمد . وی از اشراف‌زادگان عراق محسوب می‌شود. پدرش در زمان پادشاهی ملک فیصل اول وزیر بود و در دوره‌ای نیز نماینده مجلس اعیان عراق شد.وی یکی از سیاستمداران و اقتصادانان شیعه عراق به شمار می رود.
عبدالمهدی یکی از مقامات «مجلس اعلای اسلامی عراق» و معاون دبیرکل کنونی این سازمان است. عبدالمهدی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ یکی از دو معاون رئیس‌جمهور عراق بود و در دولت موقت عراق پس از سقوط صدام حسین رئیس جمهور معدوم عراق وزیر دارایی بود. در این زمان بود که با دولت آمریکا در مذاکرات مخصوص به لغو بدهی های خارجی عراق شرکت کرد و شماری از کشورهای کمک کننده بین المللی را برای لغو بخش عمده ای از بدهی ها قانع کرد.وی یکی از کاندیداهای تصدی پست نخست‌وزیری پس از انتخابات مجلس نمایندگان عراق ۲۰۰۵ به شمار می‌رفت که در رأی‌گیری داخلی «ائتلاف ملی عراق» با یک رأی مغلوب نوری مالکی شد.
وی در سال ۱۹۶۹ به فرانسه رفت و با گروه‌های فکری این کشور و نشریات عربی و فرانسوی همکاری داشت. عبدالمهدی در سال ۱۹۷۰ از اعضای برجستهٔ حزب کمونیست عراق بود. عبدالمهدی در سال ۱۹۷۲ به سوریه و از آن جا به لبنان رفت و تا زمان حمله رژیم اسرائیل به این کشور در آن جا ماند پس از آن بار دیگر به فرانسه رفت و در سال ۲۰۰۳ به عراق بازگشت. وی برخلاف شایعه هایی که شده در ایران اقامت نداشته است. عبدالمهدی در دههٔ ۱۹۸۰ دیدگاه‌های اسلام‌گرایانه پیدا کرده و از طرفداران انقلاب اسلامی ایران شد و به گروه نوبنیاد مجلس اعلای انقلاب اسلامی پیوست. عبدالمهدی از کودکی با «احمد چلبی» و «ایاد علاوی» دوستی داشت.
عبدالمهدی در سال ۲۰۰۷ از یک ترور جان سالم به در برد، در این انفجار ۱۰ نفر کشته شدند.
namira آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از namira بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 09-19-2018, 01:03 PM   #239
mehdi
 
تاریخ عضویت: Sep 2008
محل سکونت: ایران
پست ها: 2,192
تشکرها: 2,860
در 1,969 پست 8,505 بار تشکر شده
Points: 20,416, Level: 90
Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط namira نمایش پست ها
اگر پرونده عراق در اختیار وزارت امور خارجه بود، احتمالا مثل چين و مثل هند ، دو كشوري كه بايد در اين اوضاع و احوال بيشترين ارتباط سياسي و تجاري را با انها داشته باشيم اما حتي سفير مشخصي هم در اين دو كشور نداريم و سفير انتخابي هم يا جابجا ميشود يا قابل نميداند ، در عراق هم سفيري نداشتيم !
حملات دومينو وار به سفارت هاي ايران در پاريس و يونان و .... منجر به سوال از وزارت خارجه كه پرونده تمام و كمال در اختيارشان هست هم نشد (اعدام؟؟؟)
اگر ناداناني مثل جنابان يونسي و اعوان و انصار و تيم رسانه يي توطئه و تفرقه كنندگانشان مثل روزنامه شرق ايران(دنباله روي روزنامه الشرق عربستان) و ساير غرب پرستان ايراني بگذارند همين بيش از 1ميليون 800 هزار توريست در سال به ايران بيايند و بيشتر از 2 ميليارد دلار ارز با خود وارد كنند و مراودات چند ميليارد دلاري تجاري ما با عراق تداوم يابد ، همان بهتر كه پرونده عراق بقول شما ، در اختيار وزارت خارجه آويزان به غرب نباشد.
خوشبختانه با ریختن نخود و آش و سبزی و چهار تا ناسزای غرب پرستی در قابلمه تحلیل پخته نمی شود.
عراقی ها اگر 2 میلیارد دلار داشتند که با خودشان به ایران بیاورند همان را می دادند چهار تا نیروگاه می ساختند که در گرمای خرماپزان عراق بدون کولر نمانند و چشمشان به سمت ایرانی نباشد که خودش در مدیریت برق و آبش مانده.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 09-22-2018, 09:27 AM   #240
namira
 
namira's Avatar
 
تاریخ عضویت: Jan 2009
محل سکونت: Tehran
پست ها: 4,924
تشکرها: 23,442
در 4,567 پست 26,646 بار تشکر شده
Points: 65,411, Level: 100
Points: 65,411, Level: 100 Points: 65,411, Level: 100 Points: 65,411, Level: 100
Activity: 60%
Activity: 60% Activity: 60% Activity: 60%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
عراقی ها اگر 2 میلیارد دلار داشتند که با خودشان به ایران بیاورند همان را می دادند چهار تا نیروگاه می ساختند که در گرمای خرماپزان عراق بدون کولر نمانند و چشمشان به سمت ایرانی نباشد که خودش در مدیریت برق و آبش مانده.
عجب است كه شما آمار تك تك توريست هاي عراقي را هم داري!
جهت اطلاع جنابعالي ورود توريست هاي عراقي در 6 ماهه نخست امسال حدود 1.300.000نفر شده است و به لطف گندكاري هاي دلاري دولت فخيمه ، توريست هاي عراقي خرج نكن ، حالا ديگر دلار 14000توماني را با فخر در ايران خرج ميكنند!


نقل قول:
اگر ناداناني مثل جنابان يونسي و اعوان و انصار و تيم رسانه يي توطئه و تفرقه كنندگانشان مثل روزنامه شرق ايران(دنباله روي روزنامه الشرق عربستان) و ساير غرب پرستان ايراني بگذارند همين بيش از 1ميليون 800 هزار توريست در سال به ايران بيايند و بيشتر از 2 ميليارد دلار ارز با خود وارد كنند و مراودات چند ميليارد دلاري تجاري ما با عراق تداوم يابد ، همان بهتر كه پرونده عراق بقول شما ، در اختيار وزارت خارجه آويزان به غرب نباشد.

جواب نخود و آش و سبزي هايت را به احترام دوستان فوروم نميدهم فقط جهت اطلاع نوشته بالا اسمش نظر است نه تحليل!


تحليل ناب(!) به نوشته ذيل شما ميگويند فقط حيف تحليل مشعشع شما مال زماني بود كه مجلس دست همين امثال روحاني و بالا روندگان از سفارت بود كه خواستار اعدام مخالفان در نماز جمعه بودند!

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi
اگر پرونده عراق در اختیار وزارت امور خارجه بود، امروز با این وضعیت عراق و تخریب کنسولگری ایران در بصره ظریف را در مجلس دار زده بودند.
namira آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از namira بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 09-23-2018, 09:35 PM   #241
mehdi
 
تاریخ عضویت: Sep 2008
محل سکونت: ایران
پست ها: 2,192
تشکرها: 2,860
در 1,969 پست 8,505 بار تشکر شده
Points: 20,416, Level: 90
Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط namira نمایش پست ها
عجب است كه شما آمار تك تك توريست هاي عراقي را هم داري!
جهت اطلاع جنابعالي ورود توريست هاي عراقي در 6 ماهه نخست امسال حدود 1.300.000نفر شده است و به لطف گندكاري هاي دلاري دولت فخيمه ، توريست هاي عراقي خرج نكن ، حالا ديگر دلار 14000توماني را با فخر در ايران خرج ميكنند!

جواب نخود و آش و سبزي هايت را به احترام دوستان فوروم نميدهم فقط جهت اطلاع نوشته بالا اسمش نظر است نه تحليل!
[/URL]
تاپیک در مورد عراق است شما در مورد هند و چین و یونان و فرانسه حرف می زنید. آخر کدامش به این داستان ربط دارد؟
مگر انتخاب سفیر در ایران به این راحتی است و همه چیزش دست دولت است؟ برای رئیس گروه یک اداره در یک شهر کوچک دورافتاده چند ماه استعلام طول می کشد. مطمئناً افراد مختلفی پیشنهاد شده اند و نهادهای مختلف نپذیرفته اند حالا بازوهای رسانه ای همان نهادها در حال فشار بر دولت اند که چرا سفیر تعیین نشده است!
در فرانسه یک عده از اکراد در اعتراض به اعدام دوستانشان و حمله به مقرشان به سفارت حمله کرده اند بدون آنکه بتوانند آسیب جدی وارد کنند. در یونان عده ای آنارشیست که به چند سفارتخانه دیگر و نمایندگی های خارجی حمله کرده اند به سفارت ایران هم حمله کرده اند. ربط اینها به عراق چیست؟
مگر ما در یونان و فرانسه میلیاردها دلار هزینه کرده ایم که انتظاری داشته باشیم؟
مایی که صدر را وقتی در حال تعقیب بود در ایران پناه دادیم و هزینه هایش را پرداختیم چرا باید امروز چوب او را بخوریم؟ آن همه هزینه برای امثال حکیم کردیم که امروز برود با نیروهای مخالف ایران متحد بشود؟
مشکل عراق اینجا است.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 10-03-2018, 09:16 AM   #242
namira
 
namira's Avatar
 
تاریخ عضویت: Jan 2009
محل سکونت: Tehran
پست ها: 4,924
تشکرها: 23,442
در 4,567 پست 26,646 بار تشکر شده
Points: 65,411, Level: 100
Points: 65,411, Level: 100 Points: 65,411, Level: 100 Points: 65,411, Level: 100
Activity: 60%
Activity: 60% Activity: 60% Activity: 60%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

برهم صالح رییس جمهور عراق شدسه شنبه 10 مهر 1397 - 18:09

برهم صالح در دور دوم رای گیری برای انتخاب رئیس جمهوری عراق توانست با کسب اکثریت آرا رئیس جمهور کشور شود.


العالم - عراق
جلسه پارلمان عراق با حضور 254 نماینده تشکیل شد، دستورکار جلسه انتخاب رئیس جمهوری این کشور است.
21 نامزد برای کسب پست ریاست جمهوری ثبت نام کردند که فرایند انتخاب از مابین آنها از لحظاتی قبل آغاز شد.


از سوی برهم صالح:

عادل عبدالمهدی رسما مکلف به تشکیل دولت جدید عراق شدسه شنبه 10 مهر 1397 - 23:00

خبرنگار العالم: برهم صالح رییس جمهور عراق رسما عادل عبدالمهدی را به تشکیل دولت مکلف کرد


العالم - عراق
ساعتی پس از انتخاب برهم صالح به سمت ریاست جمهوری عراق، خبرنگار العالم گزارش داد: رئیس جمهوری عراق رسما عادل عبدالمهدی را مکلف به تشکیل دولت کرد.
عبدالمهدی در سال ۱۹۴۲ در بغداد به دنیا آمده و مدرک لیسانس را از دانشگاه بغداد در سال ۱۹۶۳ گرفت. مدرک ارشد علوم سیاسی را در سال ۱۹۷۰ از دانشگاهی در فرانسه و مدرک ارشد اقتصاد را نیز در سال ۱۹۷۲ از دانشگاه دیگری در همین کشور گرفت.
عبدالمهدی در مرکز پژوهش اقتصادی منطقه‌ای در فرانسه کار می‌کرد و بعد به سوریه و لبنان منتقل شد و به عنوان رئیس بخش اقتصاد در مرکز ملی توسعه عرب فعالیت داشت. وی مدتی از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۶۹ در وزارت خارجه عراق فعالیت داشت و از ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ به عنوان وزیر دارایی در دولت ایاد علاوی مشغول به کار شد.
namira آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از namira بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-03-2018, 01:38 PM   #243
فرزاد
 
فرزاد's Avatar
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
محل سکونت: جزیره کیش
پست ها: 5,075
تشکرها: 31,100
در 4,957 پست 27,267 بار تشکر شده
Points: 58,634, Level: 100
Points: 58,634, Level: 100 Points: 58,634, Level: 100 Points: 58,634, Level: 100
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

انتصاب رئیس جمهور و نخست وزیر عراق موجب استمرار و حتی بهبودروابط با جمهوری اسلامی میشه که در این روزگار تحریم برای ما مغتنم هست
فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-05-2019, 10:33 AM   #244
namira
 
namira's Avatar
 
تاریخ عضویت: Jan 2009
محل سکونت: Tehran
پست ها: 4,924
تشکرها: 23,442
در 4,567 پست 26,646 بار تشکر شده
Points: 65,411, Level: 100
Points: 65,411, Level: 100 Points: 65,411, Level: 100 Points: 65,411, Level: 100
Activity: 60%
Activity: 60% Activity: 60% Activity: 60%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

دو تصمیم جنجالی امروز مقتدی صدر!
بعد از اینکه محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق جلسه فردای این پارلمان را برای رسیدگی به اتفاقات چند روز اخیر اختصاص داد و از نمایندگان معترضان خواست در آن شرکت کنند، مقتدی صدر در پیامی به اعضای فراکسیون پارلمانی خود (سائرون) در پارلمان که از ۵۴ نفر تشکیل می‌شود دستور داد فورا حضور خود در پارلمان را به تعلیق در آورند تا زمانیکه دولت یک برنامه جامع برای اصلاحات ارائه کند!

ساعاتی بعد از این پیام، صدر در پیامی دیگر خواستار استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور شد!


namira آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از namira بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-06-2019, 02:37 PM   #245
namira
 
namira's Avatar
 
تاریخ عضویت: Jan 2009
محل سکونت: Tehran
پست ها: 4,924
تشکرها: 23,442
در 4,567 پست 26,646 بار تشکر شده
Points: 65,411, Level: 100
Points: 65,411, Level: 100 Points: 65,411, Level: 100 Points: 65,411, Level: 100
Activity: 60%
Activity: 60% Activity: 60% Activity: 60%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط namira نمایش پست ها
دو تصمیم جنجالی امروز مقتدی صدر!
بعد از اینکه محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق جلسه فردای این پارلمان را برای رسیدگی به اتفاقات چند روز اخیر اختصاص داد و از نمایندگان معترضان خواست در آن شرکت کنند، مقتدی صدر در پیامی به اعضای فراکسیون پارلمانی خود (سائرون) در پارلمان که از ۵۴ نفر تشکیل می‌شود دستور داد فورا حضور خود در پارلمان را به تعلیق در آورند تا زمانیکه دولت یک برنامه جامع برای اصلاحات ارائه کند!

ساعاتی بعد از این پیام، صدر در پیامی دیگر خواستار استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور شد!
تشکیک در دستخط منسوب به مقتدی صدر
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” پس از خبرهای جنجال برانگیز در خصوص اظهارات مقتدی صدر در مورد حضور نمایندگان ائتلاف سائرون در پارلمان عراق و همچنین درخواست استفعای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق توسط مقتدی، برخی از جعلی بودن این موضوعات سخن می گویند.

برخی بررسی‌ها نشان می‌دهد که دستخط منسوب به مقتدی صدر مشکوک است و امضا و حتی نوع نوشتن نام در زیر امضا با نمونه های رایج نامه های مقتدی صدر متفاوت است. همچنین تاکنون هیچ یک از صفحات رسمی مقتدی صدر در شبکه های اجتماعی این عکس را منتشر نکرده‌اند.
namira آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از namira بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 10-07-2019, 09:48 AM   #246
mehdi
 
تاریخ عضویت: Sep 2008
محل سکونت: ایران
پست ها: 2,192
تشکرها: 2,860
در 1,969 پست 8,505 بار تشکر شده
Points: 20,416, Level: 90
Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

متاسفانه سطح خشونت ها بسیار بالا است و این برای جامعه عشیره ای و مسلح عراق اصلاً خوب نیست. گفته می شود تاکنون 104 نفر کشته و بیش از 6100 نفر زخمی شده اند. شلیک مستقیم، تک تیرانداز و حتی شلیک راکت هم مشاهده شده است.
چند ماه طول کشید تا سوریه به مشابه چنین وضعیتی برسد.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 10-20-2019, 01:15 PM   #247
namira
 
namira's Avatar
 
تاریخ عضویت: Jan 2009
محل سکونت: Tehran
پست ها: 4,924
تشکرها: 23,442
در 4,567 پست 26,646 بار تشکر شده
Points: 65,411, Level: 100
Points: 65,411, Level: 100 Points: 65,411, Level: 100 Points: 65,411, Level: 100
Activity: 60%
Activity: 60% Activity: 60% Activity: 60%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

درنگی در خصوص بیانیه جدید سیدمقتدی صدر در خصوص تظاهرات ۲۵ اکتبر


اخبار, عراق, غرب آسیا, یادداشت ۲۸ مهر ۱۳۹۸بند بند این بیانیه، نوعی اعلان صریح کودتا علیه فرایند سیاسی و دموکراتیک در عراق با توسل به زورآزمایی خیابانی است… فرایندی که خلال سال های گذشته، جریان صدر خود یکی از سازندگان و منتفعان آن بوده است.

تحولات پیش رو در عراق رو به وخامت بیشتری خواهد گذاشت و در نهایت، خاسر اول آن بیت شیعی خواهد بود.
حالا بعدا سعی می کنم بنویسم که چطور مفهوم #فساد به کلیدواژه حذف مخالفان تبدیل شده است.

با وجود ساختارهای سیاسی و اجتماعی موجود، عراق هیچگاه روی ثبات و توسعه و فسادزدایی را نخواهد دید. ادل الدلیل بر آن فساد گسترده در درون خود جریان صدر که سال ها مدعی پرچمداری مبارزه با فساد بوده است.

استعفای دکتر علا العلوان وزیر بهداشت عراق به دلیل فشار جریان صدر برای تحمیل قرارداد سنگین واکسیناسیون و معرفی دکتر جعفر العلاوی به عنوان نامزد پست وزارت، از سوی نمایندگان سائرون و سکوت صدر در قبال تمامی این اتفاقات، متاخرترین نمونه است.

صدر به جای آن که همچون برهم صالح و قیس الخزعلی و بسیاری دیگر خواستار اصلاح ساختار سیاسی فعلی باشد، زیرکانه از آتش فشان خشم مردم به دنبال واژگون کردن میز قدرت بر روی رقیبان قدیمی است.

اصلاح ساختار قدرت در عراق، دو حربه مهم جریان صدر را از آن خواهد گرفت:
۱_ توان بالای این جریان برمانور سیاسی در الگوی پارلمانی و کاهش قدرت مانور این جریان در هر الگوی ریاستی
۲_ سوار شدن بر موج نارضایتی محرومان و به حاشیه رانده شدگان

پ.ن۱: این رویکرد کودتاگرانه، همان چیزی است که در چند پست قبل از آن به (یا حتی…) تعبیر کرده اما نخواستم صراحتا به آن اشاره کنم. از همین رو ذوق زدگی بسیاری از دیدار مقتدی با رهبری را بی مورد خواندم.

پ.ن۲: فساد، اصلی ترین شاخصه تمامی احزاب و جریان های سیاسی در عراق جدید است. شیعی، سنی و کردی. الا ما رحم ربی…
سخن از مشروعیت فساد نیست، از مشروعیت رهبری مبارزه با فساد است. صدر اگر صادق است، ابتدا فساد گسترده جریان صدر و به طور معین همین نمونه متاخر وزارت بهداشت را دنبال کند و گزارشی از آن به مردم عراق و هواداران محروم و مخلص خود بدهد.

پ.ن۳: قابل تامل آنکه امروز دبیرکل حزب الله لبنان، از استمرار دولت سعد حریری که این سال ها در اوج دشمنی با حزب الله بوده ، حمایت می کند و می گوید که فساد امروز نتیجه صرفا این دولت نیست و ناشی از تراکمی چنددهه ای است اما سیدمقتدی در برابر دولتی که خود نقش اصلی در روی کارآمدنش داشته و هم اینک پست های مهم وزارتی و وکالتی در آن دارد، نقش معارضه بازی می کند. بی آن که پاسخگو باشد. این جا خاورمیانه است.

پ.ن۴: هفته های قبل در سفری بودم و نشد چیزی در خصوص تحولات پیشین قلمی کنم. حالا عمری باشد روزهای پیش رو در خصوص مختصات تحولات چند هفته گذشته و هفته های پیش روی عراق خواهم نوشت. باذنه.


یادداشت: هادی معصومی زارع
تصاویر پیوست شده
نوع فایل: jpg مقتدی-صدر-رهبر-1024x683.jpg (96.3 کیلو بایت, 21 نمایش)
namira آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از namira بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 10-26-2019, 10:49 AM   #248
mehdi
 
تاریخ عضویت: Sep 2008
محل سکونت: ایران
پست ها: 2,192
تشکرها: 2,860
در 1,969 پست 8,505 بار تشکر شده
Points: 20,416, Level: 90
Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
متاسفانه سطح خشونت ها بسیار بالا است و این برای جامعه عشیره ای و مسلح عراق اصلاً خوب نیست. گفته می شود تاکنون 104 نفر کشته و بیش از 6100 نفر زخمی شده اند. شلیک مستقیم، تک تیرانداز و حتی شلیک راکت هم مشاهده شده است.
چند ماه طول کشید تا سوریه به مشابه چنین وضعیتی برسد.
در دور جدید که از دیروز شروع شده، باز سطح خشونت بالا است و تعداد زیادی کشته شده اند. گفته می شود معترضان در پاسخ به ترورهای دور قبل معترضان تعدادی از فرماندهان حشدالشعبی (مانند وسام العلیاوی) را در شهرهای مختلف ترور کرده اند. وضعیت اصلاً مشخص نیست. نه مشخص است معترضان را چه کسی ترور کرده و نه مشخص است فرماندهان حشدالشعبی را چه کسی ترور کرده است.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 10-26-2019, 01:08 PM   #249
mehdi
 
تاریخ عضویت: Sep 2008
محل سکونت: ایران
پست ها: 2,192
تشکرها: 2,860
در 1,969 پست 8,505 بار تشکر شده
Points: 20,416, Level: 90
Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90 Points: 20,416, Level: 90
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
معترضان تعدادی از فرماندهان حشدالشعبی (مانند وسام العلیاوی) را در شهرهای مختلف ترور کرده اند.
من فکر می کردم این آقای العلیاوی را ترور کرده اند، امّا کلیپی منتشر شده است که نشان می دهد شورشیان به آمبولانس حامل او حمله کرده اند و او و برادرش را به قتل رسانده اند.
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 10-26-2019, 02:54 PM   #250
Azad
 
Azad's Avatar
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 5,354
تشکرها: 327
در 4,134 پست 12,225 بار تشکر شده
Points: 52,854, Level: 100
Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100 Points: 52,854, Level: 100
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : تحولات عراق

آشوبگری که به دام دوربین‌ها افتاد!
Azad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برجسب ها
داعش, عراق


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع


ساعت جاری 04:57 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd

Persian Language Powered by Mihan IT