آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار بحث هفته > موضوعات مورد بحث

پاسخ
    نمایش ها: 107 - پاسخ ها: 1  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 08-04-2019, 11:32 PM   #1
صادق

تشکرها: 5,533
در 2,172 پست 10,092 بار تشکر شده
Points: 23,773, Level: 94 Points: 23,773, Level: 94 Points: 23,773, Level: 94
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض برنی سندرز یا آمریکای خیلی دوم در باره برجام چه میگوید ؟!

قبلا در اینجا استاد گرامی آقا شهیر عزیز ضمن وارد نمودن اتهام نادانی به برخی که آمریکای دوم را نمی شناسند اینگونه فرمودند :
نقل قول:
در ارتباط با ایران دو آمریکا وجود دارد نه یک آمریکا. آیا یکی خیرخواه ایران است و دیگری نیست؟ خیر. یکی طالب از میان بردن ایران حتی به قیمت برخورد نظامی است و دیگری سخت از این تز دوری می کند و در پی تعامل و یافتن راه های دیپلماتیک است
هرچند در همان سرنگار و دو پست بعد تر گفتم که اگرچه تاکتیک دو جناح در باره نحوه برخورد با ایران ممکن است متفاوت باشد اما شواهدی وجود ندارد که نشان دهد اهداف این دو جناح تفاوت داشته باشد .
اما با اینحال بسیار دوست داشتم نظر برنی سندرز را در باره برجام و نحوه تعامل او با ایران را بدانم .
برنی سندرز از چپ روترین های حزب دموکرات آمریکا است .یعنی اگر دموکرات ها را به سبک آقا شهیر عزیز آمریکای دوم بنامیم آنگاه میتوان بزنی سندرز را نماینده آمریکای خیلی دوم دانست .
حالا ببینیم نظر ایشان در باره تعامل با ایران چیست و چه تفاوت ذاتی بین اهداف ایشان از تعامل با شروط 12 گانه پمپئو ( نماینده جناح آمریکای خیلی اول !) دارد .
ایشان در پاسخ به این سوال "«آیا به برجام بازمی‌گردید؟ بازگشت به این توافق را به تغییراتی در توافق کنونی مشروط می‌کنید؟ چه تغییراتی؟»"
گفته اند :
بله. این توافق که توسط ایالات متحده، اروپا، روسیه و چین با ایران به دست آمد، یکی از قدرتمندترین توافقنامه‌های ضدهسته‌ای است که تاکنون مذاکره شده است. این توافق از جنگ جلوگیری کرده و راه‌های ایران به سوی سلاح هسته‌ای را مسدود می‌کند. من همان روز نخست ریاست‌جمهوری‌ام به این توافق بازمی‌گردم و سپس با ۱+۵ و ایران روی اقدامات بیشتری کار می‌کنم که بیش از پیش هرگونه مسیری به سوی سلاح هسته‌ای را بسته، اقدامات تهاجمی ایران در آن منطقه را محدود کرده و موازنه تازه‌ای در خاورمیانه شکل دهد.

سرنگار مرتبط :رکورد تازه ترامپ؛ سه دروغ درباره ایران در یک توییت(به بند سوم توجه فرمایید)
پی نوشت :
میشود از گفته سندرز برداشت خوشبینانه ای کرد اما احتمالا مدرکی در تایید آن خوش بینی نمیتوان ارائه نمود !
ارسال شده توسط تلفن همراه
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 08-05-2019, 11:30 AM   #2
فرزاد

فرزاد's Avatar

تشکرها: 30,888
در 4,915 پست 27,177 بار تشکر شده
Points: 56,630, Level: 100 Points: 56,630, Level: 100 Points: 56,630, Level: 100
Activity: 33%
Activity: 33% Activity: 33% Activity: 33%
پیش فرض پاسخ : برنی سندرز یا آمریکای خیلی دوم در باره برجام چه میگوید ؟!

صادق جان به نظرم باز هم گرفتار سیاه و سفید دیدن ماجرا شده ایم و نباید زود حکم صادر کرد.

سناتور رندپال بعد از نشستی که با دکتر ظریف داشت در مصاحبه ای با خبرنگار نیویورکر مطالبی گفت که قابل تامل است و میرساند که نباید راه مذاکره را سد کرد.(حداقل برای رفع موقت تحریمها و خرید زمان و تنفس دوباره)
سناتور رندپال خطاب به خبرنگار تیویورکر گفت:
«من به طور کلی درباره این موضوع که اهداف ما در رابطه با دیپلماسی چیست و اینکه ما باید درباره چه چیزی حرف بزنیم، صحبت می‌کنم. به نظر من، همانطوری که توافق (هسته‌ای) ایران که ما قبلا داشتیم نشان داد، ایرانی‌ها به محدود کردن برنامه غنی‌سازی هسته‌ای‌شان تمایل دارند و واقعا آماده صحبت کردن درباره این موضوع هستند که آن‌ها هرگز سلاح هسته‌ای نداشته باشند، به نظر من آن‌ها واقعا در این نقطه قرار دارند و می‌تواند امکان یک توافق دیگری وجود داشته باشد. موضوع سخت‌تر (توافق با ایران)، توافق بر سر موشک بالستیک است و این موضوع بخشی از توافق هسته‌ای ایران نبود و رئیس‌جمهور و بسیاری دیگر از افراد گفته بودند که این یک نقص بزرگ در توافق (برجام) بود و آن‌ها (ترامپ و اطرافیان او) خواهان یک معاهده درباره موشک بالستیک هستند، اما مشکل این است که شما باید به نقطه نظر ایران و اینکه چرا آن‌ها موشک‌های بالستیک تولید می‌کنند هم توجه کنید، آن‌ها این کار را می‌کنند چرا که آن‌ها رقبای منطقه‌ای دارند، عربستان سعودی و اسرائیل عملا تا دندان مسلح هستند و ایران هر دوی آن‌ها را رقبای خودش می‌داند و از نظر ایران (کنار گذاشتن موشک بالستیک) شبیه به تسلیم شدن بی قید و شرط است و شبیه به این است که ما نیروی هوایی نداشته باشیم و اینکه موشک‌ها را به عنوان نیروی بازدارنده در اختیار نداشته باشیم.

وی افزود: در مجموع به نظر من فرصتی وجود دارد، اما ما باید این موضوع را بفهمیم که ایران فقط در شرایطی درباره موشک‌های بالستیک مذاکره می‌کند که عربستان سعودی هم به میز مذاکره بیاید و بگوید: "می‌دانید موضوع چیست؟ تسلیحات بسیار زیادی در سراسر خاورمیانه وجود دارد، چرا ما درباره کم کردن همه این سلاح‌ها حرف نزنیم"».

رند پال افزود: «من فکر می‌کنم که ما (آمریکا) آماده صحبت کردن در این باره نیستیم و مطمئن نیستم که عربستان سعودی هم آمادگی انجام چنین کاری را داشته باشد البته احتمالا عربستان سعودی بدون اعمال برخی فشار‌ها حاضر به پذیرش این موضوع نباشد. به نظر من بخشی از اشتباهی که ما هم اکنون در حال مرتکب شدن هستیم، هم این است که ما به صدور تسلیحات به عربستان سعودی ادامه می‌دهیم و بعد از اینکه آن‌ها (جمال) خاشقچی را کشتند، بدون اختلال و وقفه ارسال سلاح به عربستان سعودی را ادامه دادیم. ما می‌توانستیم به عربستان سعودی بگوییم که ما فقط در صورتی به شما سلاح می‌فروشیم و به کمک به شما در توانمندی‌‎های دفاعی و نظامی ادامه می‌دهیم که اگر شما مایل به نشستن بر سر میز مذاکره با ایران باشید، ما می‌توانستیم از اهرم خودمان در زمینه تجارت تسلیحاتی استفاده کنیم و عربستان سعودی را به سمت (مذاکره با ایران) سوق دهیم ما هنوز هم می‌توانیم، اما این کار به معنای آن است که ما باید در سیاست کنونی‌مان تغییر ایجاد کنیم و به نظر من، این تنها راهی است که حصول به معاهده درباره موشک بالستیک (با ایران) عملی خواهد شد.

وی در ادامه این مصاحبه گفت: «اگر موضع ما این بماند که (ایران) باید همه غنی سازی را کنار بگذارد و باید درباره موشک بالستیک یک معاهده را بپذیرد و باید در برابر آمریکای پر قدرت زانو بزند، در آن صورت هرگز یک توافق حاصل نخواهد شد. اگرچه ما در هر درگیری نظامی می‌توانیم ایران را شکست دهیم، اما آن‌ها منتظر خواهند شد که ما از صحنه خارج شویم و در اینجا و آنجا مخاطراتی برای ما رقم بزنند و تلاش کنند که به عنوان یک کشور از غرورشان دفاع کنند. من امیدوارم که یک راه جایگزین در مقابل درگیری بیشتر و بیشتر با ایران وجود داشته باشد».

مجری آمریکایی از سناتور میهمان خود سوال کرد، «شما هم از دولت باراک اوباما به دلیل توافق برجام انتقاد کردید و هم از خروج دولت ترامپ از آن. این موضوع را توضیح دهید».

رند پال گفت: «رئیس‌جمهور (ترامپ) هر وقت که حرف می‌زند می‌گوید که او بسیار بسیار از اینکه ما همان ابتدای کار، پول (اموال بلوکه شده ایران) را در همان چند سال اول توافق واگذار کردیم انتقاد داشت، این پول می‌توانست در یک مدت طولانی و با سرعتی کمتر داده شود، این پول، هویجی بود که می‌توانستید در صورت عدم پایبندی به توافق، دوباره از آن استفاده کنید. البته این را هم بگویم که همه نهاد‌های بین‌المللی که غنی سازی و سلاح‌های هسته‌ای را بررسی می‌کنند گفته‌اند که ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده است. نکته طنز ماجرا این است که ما از توافق خارج شدیم و ما حالا به خاطر اینکه ایران بالاتر از سقف (مجاز) توافق غنی‌سازی می‌کنند، عصبانی هستیم ما دیگر جزوی از توافق نیستیم و ما این توافق را نقض کردیم. همچنین آن‌ها تشدید تحریم‌های ما را واقعا یک جنگ اقتصادی می‌بینند».

وی افزود: «تحریم‌های قبلی اجازه می‌داد که مقداری نفت از ایران به چین، هند، ژاپن و کره جنوبی برود، اما تحریم‌های جدید می‌خواهد صادرات نفت را با فشار به صفر برساند. من یک یا دو سال قبل فکر می‌کردم که تحریم نفتی آن قدر‌ها هم موثر نخواهد بود و ایران قادر به فروش نفت خواهد بود، اما تحریم‌ها موثر بوده است، اما از نظر من، این موضوع اثر معکوس خواهد داشت و به جای آنکه آن‌ها را به سمت مذاکره سوق دهد، ما شاید آن‌ها را به سمت درگیری نظامی سوق دهیم. در حال حاضر تک تک نشانه‌ها حاکی از ان است که تحریم‌ها در حال سوق دادن ما به سمت درگیری نظامی بیشتر است. باید از سمت ما نوعی توانایی فهم این موضوع باشد که ما باید چیزی برای ارائه دادن داشته باشیم، ما برای اینکه شاهد برخی تغییر رفتار‌ها (از سوی ایران) بشویم، باید برخی از تحریم‌ها را رفع کنیم. رفع تحریم‌ها هویج ما است، اما اگر ما بگوییم تا زمانی که آن‌ها همه آن چیزی که ما خواهانش هستیم را انجام ندهند، هیچ تحریمی را برنخواهیم داشت، این یک درخواست غیرواقعبینانه است و ما هرگز به هیچ پیشرفتی دست نخواهیم یافت».
فرزاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از فرزاد بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 04:23 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.