آخرین ارسالات تالار

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار اقتصادی > بخش اقتصادی

پاسخ
    نمایش ها: 1275 - پاسخ ها: 16  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 07-24-2019, 11:08 AM   #1
mehdi

تشکرها: 2,769
در 1,784 پست 8,060 بار تشکر شده
Points: 19,463, Level: 88 Points: 19,463, Level: 88 Points: 19,463, Level: 88
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض ایرانی‌ها به کردستان عراق می‌روند تا کارگری کنند

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشته که کردستان عراق، میزبان موج گسترده‌ای از کارگران ایرانی است.
بیش‌تر این ایرانی‌ها در کارگاه‌های «ساخت‌و ساز» کردستان عراق مشغول می‌شوند.
یکی‌دو کارگران ایرانی در کردستان عراق به این خبرگزاری گفته‌اند: «با حقوق یک‌روز در ایران تنها می‌توانند یک مرغ بخرند و این کفاف خانواده‌‌شان را نمی‌دهد.»بنابر این گزارش دست‌مزد روزانه هر کارگر در اربیل بین ۲۵تا۳۰هزار دینار عراقی، حدود ۲۵دلار(تقریبا ۳۰۰هزارتومان) و سه‌برابر دستمزدشان در ایران است.
در میان کارگران ایرانی، دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها نیز حضور دارند که به‌سبب ناامیدی از یافتن کار در ایران، در کردستان عراق کارگری می‌کنند.
بیش‌تر کارگران ایرانی با ویزای یک‌ماهه گردش‌گری به کردستان عراق می‌روند و پس‌از ۲۸روز به خانه بازمی‌گردند و پس از یک هفته استراحت این چرخه تکرار می‌شود.
اتاق‌های محل سکونت این کارگران ۹متری است و چهار کارگر در هر اتاق ساکن می‌شوند و هریک برای آب، برق و تخت، شبی سه‌دلار می‌پردازند.کارفرماهای کرد عراقی گفته‌اند کارگران ایرانی به اندازه مردم کردستان عراق هزینه می‌کنند و با مهندسان و مالک‌های پروژه رابطه بهتری دارند.
منبع
این را بگذارید در کنار این خبر: موج خروج افغان‌ها از ایران
حالا سوال اینجا است: کسانی که با یک جمله مجری الجزیره گرمی شان می شود و از عزت ایران سخن می گویند، در این باره چه نظری دارند؟
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-24-2019, 11:45 AM   #2
ilia786

تشکرها: 1,967
در 1,357 پست 5,420 بار تشکر شده
Points: 21,144, Level: 91 Points: 21,144, Level: 91 Points: 21,144, Level: 91
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%
پیش فرض پاسخ : ایرانی‌ها به کردستان عراق می‌روند تا کارگری کنند

این مسئله به خاطر کاهش ارزش پول است که کارگر ایرانی را ارزان تر از کشورهای همسایه کرده است و اتفاقا برای اقتصاد، اگر سیاستگذاری درستی شود، موجب رونق تولید شده و بسیار اتفاق مبارکی است.

شاهد سوم از بهار تولید
ilia786 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-24-2019, 01:38 PM   #3
mehdi

نقل قول:
نوشته اصلی توسط ilia786 نمایش پست ها
این مسئله به خاطر کاهش ارزش پول است که کارگر ایرانی را ارزان تر از کشورهای همسایه کرده است و اتفاقا برای اقتصاد، اگر سیاستگذاری درستی شود، موجب رونق تولید شده و بسیار اتفاق مبارکی است.

شاهد سوم از بهار تولید
خروج نیروی کار از کشور آن وقتی برای اقتصاد مفید است، که با خودش ارز خارجی یا دانش فنی به کشور بازگرداند. آن طور که در این گزارش گفته شده است، این کارگرانی که از کشور خارج شده اند، درآمدشان را همان جا هزینه می کنند یعنی کالا و خدمات می خرند.
نمی دانم ربط خروج نیروی کار با رونق تولید چیست؟ اگر بیشتر توضیح بدهید ممنون خواهم شد. خروج نیروی کار بیشتر نشان دهنده ضعف تولید یک کشور است که نمی تواند برای نیروی انسانی خودش کار ایجاد کند. کاهش ارزش پول ملی زمانی مفید است که کشور بتواند صادرات بکند. آن قدر موانع در برابر صادرات وجود دارد که هر تاجر ایرانی و خارجی را از تجارت دوجانبه بیزار میکند
این کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 07-24-2019, 10:49 PM   #4
صادق

تشکرها: 5,554
در 2,219 پست 10,199 بار تشکر شده
Points: 24,389, Level: 95 Points: 24,389, Level: 95 Points: 24,389, Level: 95

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mehdi نمایش پست ها
خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشته که کردستان عراق، میزبان موج گسترده‌ای از کارگران ایرانی است.
بیش‌تر این ایرانی‌ها در کارگاه‌های «ساخت‌و ساز» کردستان عراق مشغول می‌شوند.
یکی‌دو کارگران ایرانی در کردستان عراق به این خبرگزاری گفته‌اند: «با حقوق یک‌روز در ایران تنها می‌توانند یک مرغ بخرند و این کفاف خانواده‌‌شان را نمی‌دهد.»بنابر این گزارش دست‌مزد روزانه هر کارگر در اربیل بین ۲۵تا۳۰هزار دینار عراقی، حدود ۲۵دلار(تقریبا ۳۰۰هزارتومان) و سه‌برابر دستمزدشان در ایران است.
در میان کارگران ایرانی، دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها نیز حضور دارند که به‌سبب ناامیدی از یافتن کار در ایران، در کردستان عراق کارگری می‌کنند.
بیش‌تر کارگران ایرانی با ویزای یک‌ماهه گردش‌گری به کردستان عراق می‌روند و پس‌از ۲۸روز به خانه بازمی‌گردند و پس از یک هفته استراحت این چرخه تکرار می‌شود.
اتاق‌های محل سکونت این کارگران ۹متری است و چهار کارگر در هر اتاق ساکن می‌شوند و هریک برای آب، برق و تخت، شبی سه‌دلار می‌پردازند.کارفرماهای کرد عراقی گفته‌اند کارگران ایرانی به اندازه مردم کردستان عراق هزینه می‌کنند و با مهندسان و مالک‌های پروژه رابطه بهتری دارند.
منبع
این را بگذارید در کنار این خبر: موج خروج افغان‌ها از ایران
حالا سوال اینجا است: کسانی که با یک جمله مجری الجزیره گرمی شان می شود و از عزت ایران سخن می گویند، در این باره چه نظری دارند؟
1ول - در باره عزتمندی ایران فقط مجری الجزیره نیست همین اخیرا معاون رییس پلیس دبی هم از عزتمندی ایران گفته اند لینک
و البته گفته های دیگری هم وجود دارد .
لینک
و این فقط یکی دو گفته همین دو سه روز اخیر است .
دوم - کسانی که از اخبار عزتمندی ایران گرمی شان میشود هیچگاه وجود مشکلات داخلی را انکار نکرده اند .
فقط میگویند فرق است بین دیدن یک مشکل و تلاش برای حل آن و یا دیدن و احیانا بزرگنمایی یک مشکل و استفاده از آن در جهت خود تحقیری و حرکت در جهت جنگ روانی آمریکا!
آنها معتقدند با اصلاح قوانین داخلی و اجرای قانون بسیاری از مشکلات قابل حل است .
آنها میگویند کسانی که در داخل حکومت سعی بر نشان دادن ناکارایی حکومت میکنند و راهکار را در دوستی با کدخدا میدانند همان کسانی هستند که عامل نسبت زیادی از مشکلات امروز هستند .
آنها میگویند البته مقداری از مشکلات که ناشی از تحریمهای آمریکا هست در واقع هزینه ای هست که ایران برای استقلال خود میدهد
بطور خلاصه اختلاف دو دیدگاه ما این است و امیدوارم بعد از چندین بار گفتن و بازگفتن موضوع روشن شود . فکر نمیکنم هیچکدام از ما دو تا اهل کرکری خواندن به سبک هواداران تیمهای فوتبال باشیم
من میگویم مذاکره علنی با آمریکا یک دام است . رفتن در این دام یعنی کمک به جنگ روانی تبلیغاتی دشمن .
من میگویم با عدم به رسمیت شناختن منافع ایران و خلع سلاح شدن اعتماد به کسی کرده ایم که بارها نشان داده قابل اعتماد نیست و این راه را برای فروپاشی ایران تسهیل میکند .
ابهامات من از مذاکره را چند بار گفته ام و دوباره میگویم .
درخواست آمریکا از زمان بوش تا کنون قطع بازوهای منطقه ای ایران و خلع سلاح موشکی است .
من بارها از شما پرسیده ام که به فرض با آمریکا دوست شویم و تن به خلع سلاح خودمان بدهیم و آن موقع آمریکا برخوردی مثل لیبی و عراق با ایران داشت ! چه کنیم؟!
مشکل اصلی دیدگاه شما نداشتن پاسخ به این سئوال است .

شما به نتیجه مقابله ایران با آمریکا بدبین هستید اما من با نشان دادن جنگ 33 روزه و جنگ 22 روزه و ادامه حکومت بشار اسد و عدم پیروزی عربستان در یمن میگویم دست ایران خالی نیست .

کدام از ما درست میگوییم ؟!
من نمیتوام قطعی بگویم اما این عدم پاسخ به سئوالی که به رنگ قرمز علامت زدم ببشتر نشان میدهد که دیدگاه شما پاسخی حتی در سطح نظری به این سئوال ندارد در حالیکه دیدگاه من ابهامات بیشتری را پاسخ میدهد .
در آخر آقا مهدی عزیز شما در این لینک حتی وجود مشکل در قوه قضاییه را به آمریکا نسبت دادید اما توضیحی که من خواستم را ندادید! شما به کدام دلایل و شواهدی آمریکا را عامل فساد قوه قضاییه ایران میدانید ؟! لطفا به دو سیوال مطرح شده در لینک پاسخ دهید .
پی نوشت :
آقا مهدی به نظر شما این جمله "کسانی که با یک جمله مجری الجزیره گرمی شان می شود"
طعنه نیست ؟! و با قوانین فروم سازگار است ؟!
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-24-2019, 11:32 PM   #5
ilia786

تشکرها: 1,967
در 1,357 پست 5,420 بار تشکر شده
Points: 21,144, Level: 91 Points: 21,144, Level: 91 Points: 21,144, Level: 91
Activity: 10%
Activity: 10% Activity: 10% Activity: 10%

نقل قول:
خروج نیروی کار از کشور آن وقتی برای اقتصاد مفید است، که با خودش ارز خارجی یا دانش فنی به کشور بازگرداند. آن طور که در این گزارش گفته شده است، این کارگرانی که از کشور خارج شده اند، درآمدشان را همان جا هزینه می کنند یعنی کالا و خدمات می خرند.
نمی دانم ربط خروج نیروی کار با رونق تولید چیست؟ اگر بیشتر توضیح بدهید ممنون خواهم شد. خروج نیروی کار بیشتر نشان دهنده ضعف تولید یک کشور است که نمی تواند برای نیروی انسانی خودش کار ایجاد کند. کاهش ارزش پول ملی زمانی مفید است که کشور بتواند صادرات بکند. آن قدر موانع در برابر صادرات وجود دارد که هر تاجر ایرانی و خارجی را از تجارت دوجانبه بیزار میکند
به لینککی که گذاشته ام مراجعه کنید. شاهد سوم از بهار تولید
خروج کارگر غیر ماهر خیلی مسئله نیست، مگر اینکه رونق عجیبی در کشور اتفاق بیوفتد و دچار کمبود کارگر شویم. مشکل اصلی و تقریبا غیر قابل پیشگیری در کشورهای در حال توسعه، مهاجرت کارگر ماهر و افراد تحصیکرده و نخبه است.

ارزان شدن نیروی انسانی، مخصوصا برای کشورهای در حال توسعه، شرط لازم برای رونق و رشد اقتصادی است ولی خب بدون شک شرط کافی نیست.
ilia786 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از ilia786 بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-25-2019, 09:17 AM   #6
mehdi

نقل قول:
نوشته اصلی توسط ilia786 نمایش پست ها
به لینککی که گذاشته ام مراجعه کنید. شاهد سوم از بهار تولید
خروج کارگر غیر ماهر خیلی مسئله نیست، مگر اینکه رونق عجیبی در کشور اتفاق بیوفتد و دچار کمبود کارگر شویم. مشکل اصلی و تقریبا غیر قابل پیشگیری در کشورهای در حال توسعه، مهاجرت کارگر ماهر و افراد تحصیکرده و نخبه است.

ارزان شدن نیروی انسانی، مخصوصا برای کشورهای در حال توسعه، شرط لازم برای رونق و رشد اقتصادی است ولی خب بدون شک شرط کافی نیست.
ممنونم ایلیا جان، من رابطه کاهش ارزش پول ملی با افزایش تولید را به شرط صادرات محوری و سطوح پایین بیکاری قبول دارم و بارها قبلاً اشاره کرده ام. اما خروج نیروی کار ربط خاصی به رونق تولید ندارد و اتفاقاً نشانه مشکلات تولید است. اینجا مساله خاص خروج نیروی کار به این شکل خاص است. نتایج ضد امنیت ملی چنین مهاجرتی نیز به زودی ظاهر خواهد شد.
اما مساله اصلی من این است. دوستان مدام مساله عزت ایران را مطرح می کنند. به شخصه مفهوم عزت را در سطوح بالاتر از فردیت یک نفر نمی توانم بپذیرم. مگر اینکه یک جامعه شناس یا متخصص روابط بین الملل پیدا بشود و بیاید مساله را به صورت جامع و مانع تعریف بکند. اشاره مدام به این موضوع را هم تنها نشانه آن می دانم که کسانی در حوزه فردی متخصص یا مطلع هستند و می خواهند قوانین و تعاریف حاکم بر آن را در سطح جامعه یا روابط بین الملل که سطوح بالاتری است پیاده کنند. مانند اینکه بخواهیم قوانین حاکم بر فیزیک اتمی را بر واکنش های شیمیایی حاکم کنیم.
حالا سوالم اینجا است، کسانی که مساله عزت را به عنوان توجیهی برای سیاست خارجی آشفته کشور مطرح می کنند (1) چرا هیچ واکنشی به از بین رفتن عزت کارگر و کارمند و بیکار و فقیر ایرانی ندارند؟ در حالی که عزت نفس در سطح فردی به صورت گسترده مطالعه، مدون و مکتوب شده است؟

(1)منظورم آقا صادق نیست چون ایشان هم از منابع دیگر نقل می کنند و این خط تبلیغی خاصی است که مساله بی معنا و بی مفهوم عزت را مطرح و بزرگ می کنند.
قدیمی 07-25-2019, 10:40 AM   #7
mehdi

نقل قول:
نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
من بارها از شما پرسیده ام که به فرض با آمریکا دوست شویم و تن به خلع سلاح خودمان بدهیم و آن موقع آمریکا برخوردی مثل لیبی و عراق با ایران داشت ! چه کنیم؟!

شما به نتیجه مقابله ایران با آمریکا بدبین هستید اما من با نشان دادن جنگ 33 روزه و جنگ 22 روزه و ادامه حکومت بشار اسد و عدم پیروزی عربستان در یمن میگویم دست ایران خالی نیست .
و من بارها توضیح داده ام چنین گزاره ای یعنی خلع سلاح ایران در برابر مذاکره تنها ساخته و پرداخته اتاق های جنگ روانی است و در واقعیت امکان رخ دادن چنین چیزی نزدیک صفر است.
در مذاکرات هسته ای منجر به برجام، ایران بعد از تحریم های شدید که به دلیل تحلیل های اشتباه دولت قبل حتی پیش بینی کافی برای آن نشده بود وارد مذاکره شد و به نظر من نتیجه خوبی گرفت. هم غنی سازی ماند، هم راکتور آب سنگین و بسیاری مزیت های دیگر به دست آمد.
عراق تنها در اثر شکست ناشی از جنگ 1990 تن به خلع سلاح داد و همان طور که قبلاً توضیح داده ام سقوط قذافی در نتیجه حمله سال 2011 ربطی به قضیه مذاکرات آن کشور در سال 2004 با آمریکا و برچیدن برنامه هسته ای لیبی ندارد.
من چند سال پیش با فکت و تحلیل گفتم که نیروی دریایی آمریکا در حال حاضر و آینده نزدیک قادر به عملیات هم زمان در چند نقطه جهان نیست، برتری هوایی این کشور در شرق آسیا در بعضی نقاط مانند تایوان از دست رفته و در جزایر غرب دریای چین و ژاپن در معرض تهدید جدی است. در نتیجه این کشور برای حفظ شرق آسیا بایستی حضورش در خاورمیانه را کاهش بدهد.
واکنش به این تحلیل می تواند به دو صورت باشد. یکی می گوید خوب حالا فرصت خوبی است که ما با آمریکا و غرب درگیر شویم و آنها را بیرون کنیم و شکست های چند صد ساله را جبران کنیم. این تفکر احتمال به دنبال افتخار است. نتیجه چنین تفکری شکست است. راه دوم این است که همانطور که اوباما گفت، آمریکا منطقه را به کشورهای آن بسپارد و برود و این نتیجه جز با مذاکره با آمریکا و تفاهم با کشورهای منطقه حاصل نخواهد شد.
2 کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 07-25-2019, 10:24 PM   #8
صادق

نقل قول:
و من بارها توضیح داده ام چنین گزاره ای یعنی خلع سلاح ایران در برابر مذاکره تنها ساخته و پرداخته اتاق های جنگ روانی است و در واقعیت امکان رخ دادن چنین چیزی نزدیک صفر است.
آقا مهدی لطفا بیشتر توضیح بدهید .
خلع سلاح ایران در واقعیت امکان ندارد یعنی چه ؟!
ضمنا سوالات این لینک هم فراموش نشود .ممنون
قدیمی 07-26-2019, 12:43 PM   #9
mehdi

نقل قول:
آقا مهدی لطفا بیشتر توضیح بدهید .
خلع سلاح ایران در واقعیت امکان ندارد یعنی چه ؟!
ضمنا سوالات این لینک هم فراموش نشود .ممنون
شما ادعا می کنید ما در جنگ 33 روزه و 22 روزه و سوریه پیروز شده ایم و توان نظامی شکست آمریکا را هم داریم. من می گویم کشوری که تا این حد قدرتمند است، و در جنگ پیروز می شود. امکان ندارد در جریان مذاکره توان نظامی اش را معامله کند. تجربه قبلی کشور یعنی برجام نیز همین را نشان می دهد. تجربه کشورهای دیگر مانند عراق و آلمان و ژاپن نیز همین را نشان می دهد. یک کشور تنها پس از شکست در جنگ خلع سلاح خواهد شد. پس شما اگر نگران خلع سلاح و عواقب بعد از آن هستید، بیشتر از ما باید نگران جنگ با آمریکا و غرب باشید.
پاسخ سوال آن لینک را زمینه بحران آب قبلاً در فروم نوشته ام.
در مورد قوه قضائیه هم اگر مورد مفهوم قدرت سیاسی کارهای کسانی مانند استیون لوکس یا آنتونیو گرامشی مطالعه داشته اید، بسم الله بفرمایید تا بحث را باز کنیم.
نقل قول:
در مواردی از اعمال قدرت قربانیان آن حتی موفق به درک این مساله نمی شوند که منافع واقعی شان در خطر است و از طریق نفوذ در افکار و امیال آنها اراده ی آنها در جهت نیات و و اهداف قدرتمندان سمت و سو یافته است. به تعبیر روشن تر، صاحبان قدرت با القای این نظر که تابعان، فهم غلطی از منافع واقعی شان دارند، یا ناتوان از درک آن می باشند، سلطه خود را بر افکار و رفتار آنان اعمال می نمایند.
قدیمی 07-26-2019, 04:01 PM   #10
صادق

نقل قول:
شما ادعا می کنید ما در جنگ 33 روزه و 22 روزه و سوریه پیروز شده ایم و توان نظامی شکست آمریکا را هم داریم. من می گویم کشوری که تا این حد قدرتمند است، و در جنگ پیروز می شود. امکان ندارد در جریان مذاکره توان نظامی اش را معامله کند. تجربه قبلی کشور یعنی برجام نیز همین را نشان می دهد. تجربه کشورهای دیگر مانند عراق و آلمان و ژاپن نیز همین را نشان می دهد. یک کشور تنها پس از شکست در جنگ خلع سلاح خواهد شد. پس شما اگر نگران خلع سلاح و عواقب بعد از آن هستید، بیشتر از ما باید نگران جنگ با آمریکا و غرب باشید.
پاسخ سوال آن لینک را زمینه بحران آب قبلاً در فروم نوشته ام.
در مورد قوه قضائیه هم اگر مورد مفهوم قدرت سیاسی کارهای کسانی مانند استیون لوکس یا آنتونیو گرامشی مطالعه داشته اید، بسم الله بفرمایید تا بحث را باز کنیم.
آقا مهدی عزیز من اصلا ادعا نمیکنم که در اثر مذاکره علنی مجبور به خلع سلاح میشویم !
لطفا دقت بفرمایید که ادعای من این است .
" مذاکره علنی با آمریکا در این شرایط فقط فراهم کردن ابزار تبلیغاتی برای آمریکا و رسانه های همسو است تا با تشدید جنگ روانی جامعه ایرانی را خسته تر کنند . در حالیکه که این مذاکرات کوچکترین نفعی برای ایران نخواهد داشت "
قبلا در این سرنگار خصوصا بند اول و سوم به این موضوع به خوبی پرداخته شده بود .
چرا‌با‌آمریکا‌مذاکره‌نم ی‌کنیم؟ این سؤالی کلیدی است
در مورد قوه قضائیه و نقش آمریکا در فساد آن که شما میفرمایید واقعا متوجه نیستم .
لطفا شما که آن کتب را خوانده آید چگونگی نقش آمریکا در فساد قوه قضائیه ایران را بفرمایید .
ارسال شده توسط تلفن همراه
قدیمی 07-26-2019, 08:19 PM   #11
mehdi

نقل قول:
آقا مهدی عزیز من اصلا ادعا نمیکنم که در اثر مذاکره علنی مجبور به خلع سلاح میشویم !
لطفا دقت بفرمایید که ادعای من این است .
" مذاکره علنی با آمریکا در این شرایط فقط فراهم کردن ابزار تبلیغاتی برای آمریکا و رسانه های همسو است تا با تشدید جنگ روانی جامعه ایرانی را خسته تر کنند . در حالیکه که این مذاکرات کوچکترین نفعی برای ایران نخواهد داشت "
قبلا در این سرنگار خصوصا بند اول و سوم به این موضوع به خوبی پرداخته شده بود .
چرا‌با‌آمریکا‌مذاکره‌نم ی‌کنیم؟ این سؤالی کلیدی است
صادق جان من را دست انداخته ای؟ این نوشته شما در پست 4 این سرنگار است. بعد چند ساعت می آیی و می نویسی، من چنین ادعایی نکردم.
نقل قول:
ادعای جدیدتان هم کاملاً بدون فکت است:
نقل قول:
مذاکره علنی با آمریکا در این شرایط فقط فراهم کردن ابزار تبلیغاتی برای آمریکا و رسانه های همسو است تا با تشدید جنگ روانی جامعه ایرانی را خسته تر کنند . در حالیکه که این مذاکرات کوچکترین نفعی برای ایران نخواهد داشت
مردم زیر بار گرانی و تورم و فقر و بیکاری خسته نمی شوند و با مذاکره خسته می شوند.
ضمناً پست های همان سرنگار که معرفی فرموده اید به خصوص پست های شهیر را دوباره بخوانید. نمی دانم چه اصراری دارید که با وجود تاکید ده ها باره باز مساله مذاکره با ترامپ را مطرخ می کنید.

نقل قول:
در مورد قوه قضائیه و نقش آمریکا در فساد آن که شما میفرمایید واقعا متوجه نیستم .
لطفا شما که آن کتب را خوانده آید چگونگی نقش آمریکا در فساد قوه قضائیه ایران را بفرمایید .
البته من این طور نگفتم. گفتم بحران در سیاست خارجی بر بحران های داخلی از جمله حتی بحران آب و ناکارآمدی قوه قضائیه موثر است.
آن چیزی که نقل کردم ساده و مشخص است، قدرتمندان با طرح و برجسته سازی مسائل فرعی توجه مردم را از مسائل و منافع اصلی شان منحرف می کنند و به این ترتیب منافع خودشان را پیش می برند. گرامشی می گوید در غرب با برجسته سازی مسائل فرهنگی مردم اختلاف طبقاتی را تحمل می کنند. اینجا هم با برجسته سازی مساله عزت توجه مردم را از بحران های داخلی منحرف می کنند.
ولی وقتی اهل کتاب خواندن نیستید، باید بحث داخل تاکسی بکنیم دیگر.
لطفاً به این سوالات پاسخ بدهید:
ریشه مساله خودی-ناخودی-نخودی کچاست؟ و چه مساله ای این وضعیت را تقویت می کند؟
آیا برخورد قضایی با خودی ها و ناخودی ها یکسان است؟ چرا سلطان بدبخت سکه اعدام شد ولی مسئولین بانک مرکزی که آن سکه ها را توزیع کردند و آن وضعیت دلار را ساختند، ول می چرخند؟
آیا سیستمی که این قدر به تبلیغات و جنگ روانی و حرف دسمن حساس است، می تواند خودی ها را محاکمه کند؟ یا آنها پشت آبروی نظام مخفی خواهند شد؟
با چه مجوزی و به دلیل چه فوریتی برخلاف قانون دادگاه های تجدیدنظر در موارد رسیدگی های اخیر حذف شد؟ آیا اگر بحران در سیاست خارجی نبود، این مساله امکان داشت؟
آیا قبول دارید یک سیستم حد مشخصی از توجه، زمان و انرژی برای رسیدگی به بحران هایش دارد؟ آیا وقتی 40 سال در بحران سیاست خارجی باشی، توجه، زمان و انرژی برای اصلاح باقی می ماند؟
بحران در روابط با کانادا و قطع رابطه برد-برد ایران و کانادا منافع چه کسانی را تامین می کند؟
قدیمی 07-27-2019, 08:53 AM   #12
صادق

نقل قول:
لطفاً به این سوالات پاسخ بدهید:

1-ریشه مساله خودی-ناخودی-نخودی کچاست؟ و چه مساله ای این وضعیت را تقویت می کند؟
2-آیا برخورد قضایی با خودی ها و ناخودی ها یکسان است؟ چرا سلطان بدبخت سکه اعدام شد ولی مسئولین بانک مرکزی که آن سکه ها را توزیع کردند و آن وضعیت دلار را ساختند، ول می چرخند؟
3-آیا سیستمی که این قدر به تبلیغات و جنگ روانی و حرف دسمن حساس است، می تواند خودی ها را محاکمه کند؟ یا آنها پشت آبروی نظام مخفی خواهند شد؟
4-با چه مجوزی و به دلیل چه فوریتی برخلاف قانون دادگاه های تجدیدنظر در موارد رسیدگی های اخیر حذف شد؟ آیا اگر بحران در سیاست خارجی نبود، این مساله امکان داشت؟
5-آیا قبول دارید یک سیستم حد مشخصی از توجه، زمان و انرژی برای رسیدگی به بحران هایش دارد؟ آیا وقتی 40 سال در بحران سیاست خارجی باشی، توجه، زمان و انرژی برای اصلاح باقی می ماند؟
6-بحران در روابط با کانادا و قطع رابطه برد-برد ایران و کانادا منافع چه کسانی را تامین می کند؟
چون تمرکز مان کم میشود آن قسمت از سئوالات را شماره بندی کردم تا بعد از جمع بندی مقدمه گونه به سئوالات بپردازم .
اول - بین مذاکره و ایجاد روابط سیاسی با آمریکا خلط مبحث انجام شده که این دو را جدا میکنم .
در یک محل به مفید بودن یا نیودن مذاکره علنی پرداخته میشود و من به مفید نبودن و حتی مضر بودن مذاکره علنی تاکید دارم به دلیل قدرت تبلیغاتی آمریکا و تشدید جنگ روانی علیه ایران که قبلا در اینجا هم گفته شد هرچند مذاکره غیر علنی را رد نمیکنم .
اما در محل دیگر فرض میکنم که ایران خواست با تنش زدایی رابطه معقول سیاسی با آمریکا داشته باشد و به عبارتی بخواهد آنطور که تبلیغ میشود راه کره جنوبی یا ویتنام یا چین را در پیش بگیرد . در این حالت است که با توجه به اینکه بدون خلع سلاح ایران چه از نظر بازوهای منطقه ای و چه از نظر موشکی چنین تنش زدایی امکان بروز نخواهد داشت و آقا شهیر هم به آن اشاره داشتند(لینک - همان خط اول که میگویند باید مشکل سیاسی ایران و آمریکا قبل از فعالیت اقتصادی حل شود ) پس اینطور فرض میکینم که ایران تن به خلع سلاح برای راضی کردن آمریکا و در پیش گرفتن راه کره جنوبی را داد آنگاه چه تضمینی وجود دارد که آمریکا و اسراییل بدنیال فروپاشی ایران نروند .این همان حرفی هست که در پارگراف یکی مانده به آخر از لینک تکرای پررنگ کرده ام .
یادآوری میشود درخواست برای عدم حمایت از تروریست و بعدتر عدم فعالیت موشکی خواسته آمریکا از زمان کلینتون یعنی بیش از 20 سال قبل بوده که دائما تکرار شده و بدون این خلع سلاح موفقیتی حداقل در کوتاه مدت در تنش زدایی نمی بینم و فقط یا به رسمیت شناختن منافع ایران بعنوان قدرت منطقه ای احتمال تنش زدایی وجود خواهد داشت .
سوم - حرف جالبی زدید . گفتید
"مردم زیر بار گرانی و تورم و فقر و بیکاری خسته نمی شوند و با مذاکره خسته می شوند."
نخیر آقا مهدی با مذاکره خسته تر (آنظور که من گفتم ) نمیشوند بلکه در صورت مذاکره علنی و استفاده تبلیغاتی حریف و تشدید جنگ روانی خسته تر میشوند .
موضوع جنگ روانی و طرز فکر مردم خیلی مهم است که شاید در حد معیشت باشد .
کتابی هست بنام" رهبر عزیز" که نوشته یکی از فراریان از کره شمالی هست . در این کتاب میزان فقر و مشقت مردم کره شمالی را بیان میکند . در یک صحنه راوی به شهر کوچک زادگاهش برمیگردد تا دوستان قدیمی را ببیند . در میدان شهر جنازه های مردمی را می بیند که از گرسنگی مرده اند و بسیاری از آشنایانش هم مرده اند . آنگاه دوستان باقیمانده که مدتهاست غذای کافی نخورده اند با راوی شروع به گفت و شنود میکنند . آن مردم گرسنه میپرسند که رهبر عزیز چه غذایی میخورد و هنگامی که میشنوند رهبر هم فقط میتواند روزانه یک کوفته برنجی بخورد احساس رضایت میکنند و برای سلامتی رهبر ابراز نگرانی میکنند (در حالیکه رهبر بستنی تزیین شده با آتش بعنوان دسر میخورد ) . این نکته را گفتم تا نشان دهم نقش مسائل روانی تا چه حد هست .
حالا فرض کنید یک دوره مذاکره علنی انجام شد و بوقهای تبلیغاتی علاوه بر تحقیر مداوم ایران و تهدید و تطمیع جامعه ایران را مقصر عدم به نتیجه رسانیدن مذاکرات معرفی کنند !
چهارم - در باره تاثیر تنش با آمریکا و چگونگی تاثیر آن در مشکلات قوه قضاییه ایران برایم چیز تازه ای نگفتید . من که اینقدر اصرار میکردم که صریح بفرمایید به این دلیل بود که فکر میکردم نکته نغزی دارید وگرنه اینگونه تاثیر را که من قبلا تاثیر غیر مستقیم نامیده ام را میدانستم و در بحث با آقا رضا مطرح نکردم چون قابل اثبات نیست و نهایتا خود کسی که با آمریکا (قلدر محل ) در می افتد باید زرنگی کنترل این موضوعات را هم داشته باشد .
حالا به پاسخ به سئوالات میرسم .
1-ریشه مساله خودی-ناخودی-نخودی کچاست؟ و چه مساله ای این وضعیت را تقویت می کند؟
پاسخ : ریشه مسئله خودی و ناخودی وجود منافع جناحی هست که از ابتدای انقلاب وجود داشت و من در این پست خلاصه گفته ام و البته تهدیدات امنیتی موجب تشدید آن شده .
اما این لزوم هوشیاری بیشتر را میرساند نه اینکه برای کنترل داخل به دشمن خارجی اجازه دخالت بدهیم .

2-آیا برخورد قضایی با خودی ها و ناخودی ها یکسان است؟ چرا سلطان بدبخت سکه اعدام شد ولی مسئولین بانک مرکزی که آن سکه ها را توزیع کردند و آن وضعیت دلار را ساختند، ول می چرخند؟
پاسخ : نخیر متاسفانه یکسان نیست و همان کسانی که سکه به سلطان سکه میدادند و راحت میچرخند که در جهت منافع خود تسلیم به آمریکا را از درون خود حکومت تبلیغ و ترویج میکنند .
حتی موقعی که دلار جهانگیری اعلام شد آقا شهیر صریحا گفت که این سیاست موجب فساد است و شکست میخورد ! به نظر شما چرا کسی مثل روحانی و جهانگیری که در 40 سال گذشته همیشه در داخل حوادث و رویدادها بوده اند از حداقل تجربه خود استفاده نکردند !؟
از نظر من آنها نخواستند از تجربیات خود استفاده کنند چون دل در گرو کدخدا دارند ! علتش فقط همین است .
3-آیا سیستمی که این قدر به تبلیغات و جنگ روانی و حرف دسمن حساس است، می تواند خودی ها را محاکمه کند؟ یا آنها پشت آبروی نظام مخفی خواهند شد؟
پاسخ : بله میتواند . اگر روشی تدریجی همراه با اصلاح قوانین و نظارت بر اجرا اما ممتد در اجرا را در پیش بگیرد با حداقل نابسامانی میتواند خودیها را حتی اعدام کند . مشابه اینکار با عناوین دیگر در کشورهایی مثل چین همین دهه گذشته انجام شده . پشت آبروی نظام هم نمیشود پنهان شد .
4-با چه مجوزی و به دلیل چه فوریتی برخلاف قانون دادگاه های تجدیدنظر در موارد رسیدگی های اخیر حذف شد؟ آیا اگر بحران در سیاست خارجی نبود، این مساله امکان داشت؟
پاسخ :مجورز را که خود نهاد قضایی دارد و بله درست میفرمایید اگر بحران نبود نیاز به چنین کاری هم نبود .اما شرایط اضطراری قوانین خودش را میخواهد و این دلیلی بر کوتاه آمدن در برابر دشمن نمیشود .
5-آیا قبول دارید یک سیستم حد مشخصی از توجه، زمان و انرژی برای رسیدگی به بحران هایش دارد؟ آیا وقتی 40 سال در بحران سیاست خارجی باشی، توجه، زمان و انرژی برای اصلاح باقی می ماند؟
پاسخ : بله قبول دارم اما با تقسیم وظایف و نظارت برای عدم تداخل وظایف و اشتراک هدف میتوان توجه به هر بحرانی به حد کافی انجام داد . مشکل این است که برخی مسئولین دل به کدخدا دارند و برخی واقع بینان را دلواپس خطاب میکنند !
6-بحران در روابط با کانادا و قطع رابطه برد-برد ایران و کانادا منافع چه کسانی را تامین می کند؟
پاسخ : بحران با کانادا از قتل زهرا کاظمی شروع شد که برخی مرتضوی را مقضر میدانند و برخی افراد دیگر را . اما علت ادامه بحران را من بطور دقیق نمیدانم .
امیدوارم دیگر متهم به عدم پاسخگویی به سئوالات نباشم .
این کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 08-06-2019, 12:54 AM   #13
mehdi

نقل قول:
[COLOR="Red"]
من چند سال پیش با فکت و تحلیل گفتم که نیروی دریایی آمریکا در حال حاضر و آینده نزدیک قادر به عملیات هم زمان در چند نقطه جهان نیست، برتری هوایی این کشور در شرق آسیا در بعضی نقاط مانند تایوان از دست رفته و در جزایر غرب دریای چین و ژاپن در معرض تهدید جدی است. در نتیجه این کشور برای حفظ شرق آسیا بایستی حضورش در خاورمیانه را کاهش بدهد.
واکنش به این تحلیل می تواند به دو صورت باشد. یکی می گوید خوب حالا فرصت خوبی است که ما با آمریکا و غرب درگیر شویم و آنها را بیرون کنیم و شکست های چند صد ساله را جبران کنیم. این تفکر احتمال به دنبال افتخار است. نتیجه چنین تفکری شکست است. راه دوم این است که همانطور که اوباما گفت، آمریکا منطقه را به کشورهای آن بسپارد و برود و این نتیجه جز با مذاکره با آمریکا و تفاهم با کشورهای منطقه حاصل نخواهد شد.
این نوشته Foreign Policy در این زمینه جالب است:
نقل قول:
The United States is leaving the Persian Gulf. Not this year or next, but there is no doubt that the United States is on its way out. Aside from the president’s tweet, the best evidence of the coming American departure from the region is Washington’s inaction in the face of Iran’s provocations. Officials and analysts will often counter this, conjuring the number of personnel, planes, and ships the United States maintains in and around the Gulf, but leaders in Riyadh, Abu Dhabi, Doha, Manama, and Muscat understand what is happening. They have been worrying about the U.S. commitment to their security for some time and have been hedging against an American departure in a variety of ways, including by making overtures to China, Russia, Iran, and Turkey. On Wednesday, the Emiratis and Iranians met for the first time in six years to discuss maritime security in the Gulf. That is a positive development. And while both sides insist the meeting was routine and low-level, there is no doubt that American inaction has officials in Abu Dhabi rethinking how to deal with the Iranian challenge, which may run counter to U.S. efforts to isolate Tehran.
قدیمی 08-07-2019, 04:21 AM   #14
شهیر

تشکرها: 6,699
در 2,027 پست 22,002 بار تشکر شده
Points: 40,915, Level: 100 Points: 40,915, Level: 100 Points: 40,915, Level: 100
Activity: 50%
Activity: 50% Activity: 50% Activity: 50%

نه امسال، نه سال دیگر و نه در آینده قابل پیش بینی، آمریکا منطقه خلیج فارس را ترک نخواهد کرد.
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 08-31-2019, 07:06 PM   #15
mehdi

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهیر نمایش پست ها
نه امسال، نه سال دیگر و نه در آینده قابل پیش بینی، آمریکا منطقه خلیج فارس را ترک نخواهد کرد.
شهیر جان، من با شما مخالفم. آمریکا در آینده قابل پیش بینی خلیج فارس را ترک خواهد کرد. و این اتفاق به دلیل دو روند قدرتمند صورت می گیرد:
اول. نفت هر چه بیشتر به یک کالای خام (Commodity) مانند سایر مواد خام دیگر تبدیل می شود، در یک روند طولانی به دلایلی مانند افزایش تنوع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نقش ژئوپلتیک در تعیین قیمت نفت کاهش می یابد. عدم تاثیر بحران های متعدد سال های اخیر بر روی قیمت نفت تایید کننده این نظر است.
در همین خلیج فارس کشورهای منطقه حتی ایران در حال احداث خطوط لوله ای هستند یا برنامه احداث آن را مدنظر دارند که نفت کمتری از تنگه هرمز عبور کند.
دوم. روند مهم بعدی ظهور خودروهای الکتریکی و مزیت نسبی این خودروها از نظر آلودگی هوا و صوت در محیط شهری و حتی مصرف بهینه انرژی است. بخش بزرگی از نفت وارداتی کشورهای مختلف در بخش حمل و نقل استفاده می شود (نزدیک 70 درصد ظرفیت پالایشگاه ها). با رشد خودروهای الکتریکی این خودروها دیگر نیازی به این نفت نخواهند داشت و انرژی مورد نیاز خود را از نیروگاه ها تامین خواهند کرد. ماده اولیه مصرفی نیروگاه ها عمدتاً ذغال سنگ و گاز طبیعی است و رده بعدی نیروگاه های هسته ای و انرژی های نو قرار دارند. بعضی برآوردها نشان می دهند با 25 درصد افزایش ظرفیت تولید برق نسبت به ظرفیت فعلی جهان می تواند انرژی مایع را از سبد تامین انرژی حمل و نقل حذف کرد.
حدس خود من این است تا حداکثر 20 سال آینده خودروهای الکتریکی بخش عمده خودروها را تشکیل خواهند داد. به طور مثال می توان به برنامه دولت انگلیس برای ممنوعیت تردد خودروهای دیزلی و بنزینی جدید از سال 2040 به بعد اشاره کرد.
قدیمی 09-07-2019, 10:27 PM   #16
mehdi

نقل قول:
[COLOR="Red"]
من چند سال پیش با فکت و تحلیل گفتم که نیروی دریایی آمریکا در حال حاضر و آینده نزدیک قادر به عملیات هم زمان در چند نقطه جهان نیست.
ناوگروه هواپیمابر هری ترومن که قرار بود به خلیج فارس بیاید، دچار مشکل جدی الکتریکی شده و احتمالاً استقرارش در منطقه دچار مشکل خواهد شد. تنها ناوگروهی که می تواند جایگزین شود ناوگروه هواپیمابر آیزنهاور است که تا ابتدای سال 2020 آماده ماموریت نیست.
این کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 09-17-2019, 10:31 PM   #17
mehdi

نقل قول:
اول. نفت هر چه بیشتر به یک کالای خام (Commodity) مانند سایر مواد خام دیگر تبدیل می شود، در یک روند طولانی به دلایلی مانند افزایش تنوع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نقش ژئوپلتیک در تعیین قیمت نفت کاهش می یابد. عدم تاثیر بحران های متعدد سال های اخیر بر روی قیمت نفت تایید کننده این نظر است..
در واقعه اخیر نصف نفت عربستان (نزدیک 5.5 میلیون بشکه) از بازار حذف شد و قیمت نفت رشد عجیبی نکرد.

نقل قول:
ناوگروه هواپیمابر هری ترومن که قرار بود به خلیج فارس بیاید، دچار مشکل جدی الکتریکی شده و احتمالاً استقرارش در منطقه دچار مشکل خواهد شد. تنها ناوگروهی که می تواند جایگزین شود ناوگروه هواپیمابر آیزنهاور است که تا ابتدای سال 2020 آماده ماموریت نیست.
بعد از حوادث اخیر ناو اصلی تشریف نمی آورد، امّا باقی ناوهای ناوگروه ترومن در حال اعزام به منطقه خلیج فارس اند. ضمن اینکه یک ناو هلیکوپتر بر هم به منطقه اعزام خواهد شد.
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

ساعت جاری 02:05 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.