آخرین ارسالات تالار

 
 

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > ایران

پاسخ
    نمایش ها: 711 - پاسخ ها: 21  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 05-29-2019, 11:03 AM   #1
صادق
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 2,730
تشکرها: 5,549
در 2,204 پست 10,155 بار تشکر شده
Points: 24,156, Level: 94
Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

در واقع ضد انقلاب به بولتون و پمپئو اطمینان داده بودند که می توانند در ایران تغییرات جدی را موجب شوند، در مقابل فقط لازم است آمریکا فشارهای خود را با قدرت هرچه بیشتر اضافه و سپس حفظ کند. در این مسیر رفتار و صحبت های ترامپ و اطرافیانش در همان ۱۰ ماه مذکور نشان می دهد آن ها قصد فشار حداکثری به منظور زمینه سازی برای این اغتشاشات را داشته و در کاخ سفید نشسته اند تا روز موعود یعنی فروپاشی داخلی در ایران اتفاق بیفتد اما چند واقعیت صحنه سیاسی را تغییر داد.

اولا مقاومت ملی در ایران برخلاف انتظار ضدانقلاب و آمریکایی ها هرگونه درگیری درونی را خنثی و راهبرد فروپاشی از درون را عقیم ساخت. ثانیا ایران راهبرد سکوت استراتژیک را کنار گذاشت و به‌رو کردن برگ های برنده خود در منطقه روی آورد. این تغییر تاکتیک موجب شد راهبرد فشار حداکثری ترامپ که تا دو ماه پیش عموما بدون پاسخ می ماند، ناگهان با سدی مستحکم مواجه شود. سدی که اتفاقا وقتی حرف از جنگ در آن مطرح شد، طرف آمریکایی در موضع تدافعی قرار گرفت و حرف از «پاسخ» در صورت حمله به نیروهایش زد. حتی ناوهواپیمابری که قرار بود بار روانی مسئله را به سمت آمریکایی ها سنگین کند خود مایه شرمساری شد و حالا جایی در میانه خلیج عدن و اقیانوس هند سرگردان است. در کنار این ها، برخی تحرکات دیگر مانند فعال کردن بازوهای منطقه ای نیز طرف مقابل را وحشت زده کرد.

به نظر می رسد این دو واقعیت یعنی مقاومت ملی و پاسخ مقتدرانه، ترامپ را از دنیای فانتزی بولتون خارج ساخته و 12 شرط پمپئو -که حقیقتا خواسته های احمقانه ای بود- را از درون متلاشی ساخته است. حالا او حتی از قدرت منطقه ای و موشک های بالستیک ایران نیز سخن نمی گوید و تنها مسئله جلوگیری از سلاح هسته ای را مطرح می سازد. این به معنای گذر ترامپ از آرزوی تغییر حکومت و پایان امیدش به ضدانقلاب نیز هست. در واقع دو واقعیتی که ایران به صحنه بین المللی به ویژه آمریکا تحمیل کرده موجب شده است خواسته و ایده آل آمریکایی ها از تغییر حکومت در ایران به صرفا توافق هسته ای جدید تقلیل یابد.

اما واکنش بعدی ما در مقابل آمریکایی ها بسیار مهم و اساسی است. ترامپ گفته است که می خواهد توافقی برای جلوگیری از بمب هسته ای با ایران داشته باشد و حاضر است سر این موضوع مذاکره کند اما هرگونه پالس مذاکره از طرف ایران می تواند نشانه ضعف ایران برداشت شود. تصور کنید اگر شش ماه پیش این پیشنهاد را ایران داده بود، آمریکایی ها به کمتر از خروج ایران از تمام کشورهای منطقه و نابودی قدرت موشکی رضایت نمی دادند. اما حالا و فقط پس از شش ماه آن قدر عقب نشسته اند که فقط یک توافق مکمل را طلب می کنند. به ویژه آن که باید بدانیم آمریکا تقریبا تمامی کارت هایش در فشار حداکثری به ایران را روکرده و دیگر کارتی برای بازی ندارد، در حالی که ابتکار عمل در دست ایران است.

ایران کارت های متعددی دارد که یک به یک می تواند با آن فشار خود به طرف مقابل را افزایش دهد و او را مجبور به عقب نشینی کند؛ فعال کردن بازوهای منطقه ای، دیپلماسی فعال منطقه ای و بین المللی، عقیم سازی طرح تحریم و به شکست کشاندن آن به عنوان ابزار اساسی دیپلماسی آمریکایی و کارت بسیار مهمِ مخالفت با معامله قرن؛ معامله قرن که قرار است پس از ماه رمضان رونمایی شود به زعم آمریکایی ها مسئله فلسطین-اسرائیل را برای همیشه حل می کند و در این مسیر ایران بزرگ ترین مانع است. به همین دلیل است که برخی تحلیل گران احتمال داده اند فشارها بر ایران به علت عقب زدن آن از بازیگری در برهم زدن این معامله است. حال ایران می تواند با توجه به شکست گزینه «ترس از جنگ» که قرار بود ایران را عقب بزند، بازیگری فعال تری در این زمینه داشته باشد.

همه این کارت های ایران در یک موضوع جمع می شود؛ انتخابات 2020 آمریکا. ترامپ مجبور خواهد بود در مقابل بایدن -که توافق هسته ای دوران اوباما را در چنته دارد- توافقی با ایران داشته باشد. حال این که نه توافقی دارد و نه به حداقل های اهدافش رسیده است و آمریکا را نیز به لبه جنگ دیگری در منطقه غرب آسیا برده است و اقتصاد ایران برخلاف تصورها نه فروپاشیده و نه با قحطی مواجه شده است. این ها یعنی امروز روز مذاکره نیست. باید منتظر ماند و اقتصاد ملی را تقویت کرد تا هم راهبرد طرف مقابل به صورت کامل شکست بخورد و هم قدرت ملی و به تبع آن چانه زنی افزایش یابد. بعد از آن است که ترامپ خیلی بیشتر از این ها عقب خواهد نشست.

https://www.alef.ir/news/3980308039.html
ارسال شده توسط تلفن همراه
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-29-2019, 12:47 PM   #2
Warrior
 
تاریخ عضویت: Jan 2010
پست ها: 3,619
تشکرها: 9,449
در 3,299 پست 16,076 بار تشکر شده
Points: 47,648, Level: 100
Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100 Points: 47,648, Level: 100
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

نقل قول:
ایران کارت های متعددی دارد که یک به یک می تواند با آن فشار خود به طرف مقابل را افزایش دهد و او را مجبور به عقب نشینی کند؛ فعال کردن بازوهای منطقه ای، دیپلماسی فعال منطقه ای و بین المللی، عقیم سازی طرح تحریم و به شکست کشاندن آن به عنوان ابزار اساسی دیپلماسی آمریکایی
هند خرید نفت از ایران را متوقف کرده حتی ترکیه که در دوران اوباما نقش مهمی در دور زدن تحریم داشت اعلام کرده که خرید نفت از ایران را متوقف کرده است.
نقل قول:
اقتصاد ایران برخلاف تصورها نه فروپاشیده و نه با قحطی مواجه شده است.
خب طبیعی است که فشار تحریم ها بخصوص در حوزه نفت به تدریج افزایش پیدا کند. ایران در طی یکسال اخیر هنوز نفت می فروخته، باید دید با عدم خرید نفت توسط امثال ترکیه اقتصاد ایران در آینده نزدیک و کمی دور به کدام سو خواهد رفت.
Warrior آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
4 کاربر از Warrior بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-29-2019, 10:19 PM   #3
صادق
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 2,730
تشکرها: 5,549
در 2,204 پست 10,155 بار تشکر شده
Points: 24,156, Level: 94
Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Warrior نمایش پست ها
هند خرید نفت از ایران را متوقف کرده حتی ترکیه که در دوران اوباما نقش مهمی در دور زدن تحریم داشت اعلام کرده که خرید نفت از ایران را متوقف کرده است.

خب طبیعی است که فشار تحریم ها بخصوص در حوزه نفت به تدریج افزایش پیدا کند. ایران در طی یکسال اخیر هنوز نفت می فروخته، باید دید با عدم خرید نفت توسط امثال ترکیه اقتصاد ایران در آینده نزدیک و کمی دور به کدام سو خواهد رفت.
اگر انفجار فجیره و حملات پهپادی حوثی ها ناشی از دستورات ایران بوده باشد و با توجه به لحن ملایم ترامپ در توکیو میتوان حدس زد یا تحریمها کمی سست میشوند یا اینکه توافقی در راه است .
اما اگر همچنان تحریمها با شدت ادامه پیدا کند اصلا امکان حملات ایذایی و بدنبال آن جنگ کم نیست . در این شرایط تنها بازدارنده آمریکا به خطر افتادن جدی اسراییل هست .یعنی اگر واقعا ایران توانایی زدن ضربه مهلک به اسراییل را داشته باشد و این توانایی را به آمریکا ثابت کند حتما حداقل حلقه تحریمها سست تر خواهد شد
ارسال شده توسط تلفن همراه
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 05-30-2019, 06:48 AM   #4
رضا
 
تاریخ عضویت: Nov 2008
پست ها: 1,023
تشکرها: 3,107
در 812 پست 2,488 بار تشکر شده
Points: 12,668, Level: 73
Points: 12,668, Level: 73 Points: 12,668, Level: 73 Points: 12,668, Level: 73
Activity: 20%
Activity: 20% Activity: 20% Activity: 20%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

بحران ایران و آمریکا؛ اختلاف میان ترامپ و بولتون؟
فرشته پزشک
کارشناس ارشد روابط بین‌الملل
29 مهٔ 2019 - 08 خرداد 1398

فرشته پزشک، تحلیلگر روابط بین الملل در یادداشتی برای صفحه ناظران درباره افکار عمومی آمریکا درباره جنگ با ایران و اختلاات مقام های دولتی آمریکا نوشته است.


گزارش‌هایی که اخیرا در رسانه‌های آمریکایی منتشر شده از نارضایتی دونالد ترامپ از سیاست‌‌های جان بولتون نه تنها در قبال ایران، که کره شمالی و ونزوئلا پرده برمی‌دارد. ترامپ در روزهای اخیر، هم در جمع خبرنگاران و هم با بلندگوی همیشه در دسترسش یعنی توئیتر، در مورد کره شمالی و ایران مواضعی کاملا متفاوت از مشاور امنیت ملی‌اش را اعلام کرده است که نشان از نارضایتی او از عدم نتیجه سیاست‌های آمریکا در مقابل ونزوئلا، کره شمالی و ایران دارد
در هفته‌‌های اخیر، با بالا رفتن تنش‌ها میان ایالات متحده و ایران، بسیاری از ناظران و کارشناسان نسبت به احتمال وقوع یک درگیری نظامی میان ایران و ایالات متحده هشدار دادند. در مورد دلایل بالارفتن تنش‌ها و احتمال وقوع درگیری نظامی میان این دو کشور بحث‌های زیادی شده است، اما در چه شرایطی ممکن است دونالد ترامپ ‌بخواهد وارد یک درگیری نظامی تازه در خاورمیانه شود؟ آیا نزدیک‌تر شدن موسم انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ سبب کاهش تنش‌ها می‌شود و یا احتمال درگیری را بالاتر می‌برد؟‌ چقدر افکار عمومی آمریکا آماده یک جنگ جدید در خاورمیانه است؟

ترامپ و سیاست «اول آمریکا»
دونالد ترامپ با شعار «اول آمریکا» و وعده خروج نیروهای این کشور از خاورمیانه و کنار گذاشتن سیاست‌‌های مداخله‌جویانه ایالات متحده به کاخ سفید راه پیدا کرد. اما یکی دیگر از مهمترین وعده‌های انتخاباتی‌اش «پاره کردن» برجام بود. با خروج یک‌جانبه ایالات متحده از برجام، علیرغم پایبندی ایران به تعهداتش، تایید آژانس هسته‌ای و مخالفت سایر هم‌پیمانان سنتی آمریکا که آنها‌ هم طرف قرارداد بودند (آلمان، فرانسه و انگلستان) سطح تنش‌ها افزایش پیدا کرد. اما ترامپ که خود را به عنوان مذاکره‌گری قهار که به سادگی می‌تواند با سرسخت‌ترین رهبران جهان توافق کند معرفی‌ کرده، باور داشت که با فشار ناشی از خروج از برجام می‌تواند ایران را یک‌بار دیگر به پای میز مذاکره آورد و در صحنه بین‌الملل ستاره یک مذاکرات جدید باشد.

اما خروج از برجام و اخراج رکس تیلرسون و ژنرال مک‌مستر (وزیر امورخارجه و مشاور امنیت ملی پیشین) از کابینه و جایگزینی آن‌ها با مایک پمپئو (وزیر امور خارجه) و جان بولتون (مشاور امنیت ملی) شرایط جدیدی را پدید آورد و سطح تنش‌ها را وارد مرحله تازه‌ای کرد.

نقش جان بولتون و مایک پمپئو
جان بولتون که پیش از دولت ترامپ، در دولت‌های رونالد ریگان، جورج هربرت واکر بوش (بوش پدر) و جورج دبلیو بوش نیز حضور داشت، یکی از افراطی‌ترین محافظه‌کاران آمریکایی و از معماران جنگ عراق شناخته می شود. منابع مختلفی نقل کرده‌اند که بولتون، در زمان حمله آمریکا به عراق، "به مقامات اسرائیلی وعده داده بود که ایالات متحده پس از شکست عراق به سراغ ایران خواهد رفت." او در سال ۲۰۱۵ و تنها چند ماه پیش از توافق برجام در مقاله‌ای در نیویورک‌تایمز راه‌حل مقابله با برنامه هسته‌ای ایران را بمباران ایران دانست و همواره مخالف هرگونه مذاکره با ایران بوده است.

بیشتر بخوانید:


عاقبت مذاکره؛ نتایج توافق های اتمی با ایران چه بوده است؟
از سوی دیگر مایک پومپئو نیز از زمانی که در کنگره حضور داشت از مدافعان سیاست‌های سخت‌گیرانه در قبال ایران و از مخالفان جدی برجام بود. او که هیچ ‌سابقه‌ای در حوزه دیپلماسی نداشت، تنها پس از چند ماه حضور در دولت ترامپ به عنوان رئیس سازمان سیا، پس از اخراج رکس‌ تیلرسون توسط ترامپ، جایگزین او شد. یکی از مهمترین اختلافات دونالد ترامپ و رکس تیلرسون، پافشاری تیلرسون بر ادامه حضور ایالات متحده در برجام بود. بنابراین، دور از انتظار نبود که اخراج وی و جایگزینی‌اش با یکی از مخالفان سرسخت برجام، نگرانی‌هایی ایجاد کند.

وزارت‌خانه بی‌وزیر
از این‌ها گذشته، تنها چند ماه پیش، جیمز متیس (وزیر دفاع پیشین)، ژنرال باسابقه، در پی اختلافات با دونالد ترامپ از سمت خود استعفا کرد. او آخرین دولتمرد با وزن و سابقه سیاسی بود که احتمال می‌رفت بتواند سیاست‌های مورد نظر جان بولتون و مایک‌ پمپئو را تعدیل کند. اکنون، سرپرستی این دستگاه عریض و طویل بدون وزیر، بر عهده پاتریک شاناهان است که نه سابقه نظامی دارد و نه دولتی.

جنگ برای انحراف افکار عمومی؟
اگر در دو سال گذشته اخبار ایالات متحده را دنبال کرده باشید، احتمالا نام رابرت مولر برایتان آشنا است و ماجراهای پرونده اتهام تبانی کمپین دونالد ترامپ و روسیه را هم شنیده‌اید. پرونده‌ای که بسیاری از مخالفان ترامپ امیدوار بودند تا اگر به استیضاح منجر نشود، حداقل تضمین‌کننده شکست ترامپ در دور دوم ریاست جمهوری‌ باشد. در آن زمان یکی از نگرانی‌های ناظران این بود که چنانچه نتیجه این پرونده دوران ریاست جمهوری ترامپ را با خطر جدی مواجه کند، ترامپ برای انحراف افکار عمومی و نجات ریاست‌جمهوری‌اش به سراغ انجام یک عملیات نظامی - هر چند محدود - با ایران برود.

اما گزارش منتشر شده رابرت مولر ترامپ را از هرگونه جرمی که بتوان در دادگاه محکومش کرد، مبرا ساخت. فعلا هم به نظر نمی‌رسد که ماجرای شروع مراحل رسمی استیضاح در کنگره دموکرات - علیرغم تحقیق و تفحص جدی برای دستیابی به اسناد مالی دونالد ترامپ و اتهامات فساد مالی او - چندان جدی باشد. بنابراین، شاید در حال حاضر، استفاده از گزینه نظامی، چندان به نفع او و ریاست‌جمهوری‌اش نباشد.


نباید فراموش کرد که نظر افکار عمومی به سرعت قابل تغییر است. در همین نظرسنجی ۷۹ درصد معتقدند که چنانچه ایران حمله‌ای صورت دهد، ایالات متحده باید تلافی کند و ۳۹ درصد هم موافق حمله تمام عیار بوده‌اند. بنابراین چنانچه چنین اتهامی علیه ایران مطرح باشد، بعید است افکار عمومی به دنبال ادله محکم برای اثبات اتهام بروند. یک کمپین رسانه‌ای و تبلیغاتی گسترده به سادگی می‌تواند منجر به تغییر سریع افکار عمومی شود. شاید بتوان گفت که تاثیر تبلیغات و مواضع رسانه‌ها بر دونالد ترامپ شدیدتر نیز باشد
شکاف میان ترامپ و بولتون
گزارش‌هایی که اخیرا در رسانه‌های آمریکایی منتشر شده از نارضایتی دونالد ترامپ از سیاست‌‌های جان بولتون نه تنها در قبال ایران، که کره شمالی و ونزوئلا پرده برمی‌دارد. ترامپ در روزهای اخیر، هم در جمع خبرنگاران و هم با بلندگوی همیشه در دسترسش یعنی توئیتر، در مورد کره شمالی و ایران مواضعی کاملا متفاوت از مشاور امنیت ملی‌اش را اعلام کرده است که نشان از نارضایتی او از عدم نتیجه سیاست‌های آمریکا در مقابل ونزوئلا، کره شمالی و ایران دارد. از آنجایی که شکیبایی از خصلت‌‌های دونالد ترامپ به حساب نمی‌آید، می‌توان انتظار داشت بی‌سرانجام بودن سیاست‌های تیم فعلی سیاست خارجی و امنیت ملی منجر به عمیق‌تر شدن شکاف میان دونالد ترامپ و آنها شود.

از این‌ها گذشته، خاطره جنگ‌های عراق و افغانستان هنوز در ذهن مردم آمریکا زنده است و آخرین نظرسنجی‌ها هم نشان می‌دهد که تقریبا نیمی از مردم آمریکا (۴۹٪) از شیوه فعلی روابط ایالات متحده با ایران ناراضی هستند و ۶۰ درصد نیز مخالف حمله پیشگیرانه ایالات متحده به ایرانند.

رسانه‌ها، افکار عمومی و ترامپ
اما نباید فراموش کرد که نظر افکار عمومی به سرعت قابل تغییر است. در همین نظرسنجی ۷۹ درصد معتقدند که چنانچه ایران حمله‌ای صورت دهد، ایالات متحده باید تلافی کند و ۳۹ درصد هم موافق حمله تمام عیار بوده‌اند. بنابراین چنانچه چنین اتهامی علیه ایران مطرح باشد، بعید است افکار عمومی به دنبال ادله محکم برای اثبات اتهام بروند. یک کمپین رسانه‌ای و تبلیغاتی گسترده به سادگی می‌تواند منجر به تغییر سریع افکار عمومی شود. شاید بتوان گفت که تاثیر تبلیغات و مواضع رسانه‌ها بر دونالد ترامپ شدیدتر نیز باشد.

همین چند ماه پیش، در حالی که دونالد ترامپ با سران سنا و کنگره برای بودجه موقت به تفاهم رسیده بود، راستگرایان مدافع دیوار و مخالف مهاجرت او را در فاکس‌نیوز (رسانه محافظه‌کار و مورد علاقه‌اش) به باد انتقاد گرفتند و تصمیمش برای مذاکره و باز نگاه داشتن دولت را نشانه ضعف او دانستند. همین انتقادات سبب شد که علیرغم تصمیمات و تعهدات قبلی، او دولت را به تعطیلی ۳۵ روزه بکشاند. از این رو، می‌توان انتظار داشت چنانچه کوچک‌ترین درگیری در خاورمیانه رخ‌ دهد، تبلیغات رسانه‌ای سبب شود تا دونالد ترامپ به یک عملیات نظامی - حتی تمام عیار - تن دهد.

کنگره دموکرات و اسناد مالی رئیس‌جمهور
اما سوی دیگر ماجرا، تحقیقات فعلی کنگره است. چنانچه کنگره دموکرات، بتواند به اسناد مالی دونالد ترامپ دست پیدا کند و نتیجه آن شروع رسمی استیضاح با احتمال رای موافق در سنا و یا سقوط ترامپ در نظرسنجی‌ها باشد، دور از انتظار نیست که دونالد ترامپ در جعبه ابزارش به سراغ گزینه - هر چند محدود - نظامی برود. از این‌ها گذشته، بعید است که جان بولتون و مایک پمپئو و لابی‌های همسو با آنها به سادگی دست از عملی کردن سیاست‌های مورد نظرشان، که فشار بیشتر بر ایران است، بردارند.

گرچه، چند روز اخیر از شدت تنش‌ها کاسته شده است و دونالد ترامپ نیز در ژاپن بار دیگر و با صراحت تاکید کرد که نه به دنبال جنگ با ایران است و نه تغییر رژیم، اما شرایط کنونی به شدت شکننده و غیرقابل پیش‌بینی است.

به نظر می‌رسد که دونالد ترامپ دریافته‌ که شدت تنش‌های اخیر نتیجه سیاست‌های جان بولتون و مایک پمپئو است و در صورت ادامه می‌تواند از کنترل خارج شود. او که به نظر نمی‌رسد، حداقل فعلا و در شرایط عادی، بخواهد از جنگ، جز به عنوان ابزاری برای به پای میز مذاکره کشاندن ایران، استفاده کند، به دنبال راهی است تا بتواند با دست‌یافتن به توافقی با ایران تاریخ‌ساز شود. اما تعداد بازیگران این بازی زیاد و احتمال خطا هم بالا است.

کوچک‌ترین جرقه‌ای در خاورمیانه، می‌تواند به روشن‌ شدن شعله‌های جنگی بینجامد که پایانش به سادگی قابل پیش‌بینی نیست.
رضا آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از رضا بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 05-30-2019, 07:10 AM   #5
رضا
 
تاریخ عضویت: Nov 2008
پست ها: 1,023
تشکرها: 3,107
در 812 پست 2,488 بار تشکر شده
Points: 12,668, Level: 73
Points: 12,668, Level: 73 Points: 12,668, Level: 73 Points: 12,668, Level: 73
Activity: 20%
Activity: 20% Activity: 20% Activity: 20%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

نقل از صادق
نقل قول:
اگر انفجار فجیره و حملات پهپادی حوثی ها ناشی از دستورات ایران بوده باشد و با توجه به لحن ملایم ترامپ در توکیو میتوان حدس زد یا تحریمها کمی سست میشوند یا اینکه توافقی در راه است .
اما اگر همچنان تحریمها با شدت ادامه پیدا کند اصلا امکان حملات ایذایی و بدنبال آن جنگ کم نیست . در این شرایط تنها بازدارنده آمریکا به خطر افتادن جدی اسراییل هست .یعنی اگر واقعا ایران توانایی زدن ضربه مهلک به اسراییل را داشته باشد و این توانایی را به آمریکا ثابت کند حتما حداقل حلقه تحریمها سست تر خواهد شد
فکر نمیکنم ایران توان موشکی چندانی داشته باشد که بتواند در طولانی مدت حریف شود . هرگونه حمله ای هم به اسراییل یعنی آخر خط. در شرایطی که مردم هم چندان از دولت راضی نیستند ، درگیری شدید احتمال فروپاشی دارد و هزینه های سنگین غیر قابل پیش بینی.
رضا آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 05-30-2019, 09:14 AM   #6
صادق
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 2,730
تشکرها: 5,549
در 2,204 پست 10,155 بار تشکر شده
Points: 24,156, Level: 94
Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

نقل قول:
نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
نقل از صادق

فکر نمیکنم ایران توان موشکی چندانی داشته باشد که بتواند در طولانی مدت حریف شود . هرگونه حمله ای هم به اسراییل یعنی آخر خط. در شرایطی که مردم هم چندان از دولت راضی نیستند ، درگیری شدید احتمال فروپاشی دارد و هزینه های سنگین غیر قابل پیش بینی.
نیاز به توان موشکی طولانی مدت نیست . همین که توانایی داشته باشد که مراکز هسته ای اسرائیل را بطور جدی مورد هدف قرار دهد کافی است و بله این حمله یعنی تیر آخر .
حالا فرض کنید تحریمها به حدی برسند که بنا بر انتظار آمریکا آشوبهای داخلی راه بیفتد .
خب پس در هر حالت احتمال فروپاشی زیاد هست پس منطقی هست که نشان داده شود ادامه روند تحریمها یعنی اسراییل هم زیان جدی خواهد دید در حد غیر قابل سکونت شدن مناطق گسترده آن .
ارسال شده توسط تلفن همراه
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 05-30-2019, 12:00 PM   #7
رضا
 
تاریخ عضویت: Nov 2008
پست ها: 1,023
تشکرها: 3,107
در 812 پست 2,488 بار تشکر شده
Points: 12,668, Level: 73
Points: 12,668, Level: 73 Points: 12,668, Level: 73 Points: 12,668, Level: 73
Activity: 20%
Activity: 20% Activity: 20% Activity: 20%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

نقل قول:
همین که توانایی داشته باشد که مراکز هسته ای اسرائیل را بطور جدی مورد هدف قرار دهد کافی است و بله این حمله یعنی تیر آخر
یعنی اگر توانایی نداشت و اسراییل سپر هوایی نداشت و این سناریوهای تخیلی اتفاق نیافتد میشود تیر آخر به ملت و مملکت ایران.
رضا آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از رضا بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-30-2019, 01:05 PM   #8
صادق
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 2,730
تشکرها: 5,549
در 2,204 پست 10,155 بار تشکر شده
Points: 24,156, Level: 94
Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

نقل قول:
نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
یعنی اگر توانایی نداشت و اسراییل سپر هوایی نداشت و این سناریوهای تخیلی اتفاق نیافتد میشود تیر آخر به ملت و مملکت ایران.
در هر حالت یعنی اگر ایران توانایی داشته باشد یا نداشته باشد این مهلکه ای هست که اگر حکومت فعلی ایران نتواند آنرا مهار کند برای ملت و مملکت ایران تیر آخر خواهد بود .
در باره تجزیه ایران سالها حرف زده شده و افراد مختلف شامل برخی سناتورهای آمریکایی هم با نظر مثبت نظر داده اند . از طرفی ایران تجزیه شده با منافع اسراییل هماهنگ هست . کلا کشورهای کوچک برای آمریکا و اسراییل راحتتر قابل کنترل هستند .
یادتان باشد در باره استقلال کردستان عراق این اسراییل بود که علنا حمایت کرد .
پس سناریو مورد نظر آمریکا اینگونه خواهد بود .
اول -ایران شروط 12 گانه پمپئو را قبول میکند
دوم - ایران در اثر قبول آن شروط کاملا خلع سلاح میشود
سوم -آمریکا جنبشهای تجزیه طلب را فعال خواهد کرد
چهارم - واکنش ایران به فعالیت تجزیه طلبآن بعنوان نسل کشی یا استفاده از سلاح شیمیایی تبلیغ خواهد شد
پنجم - حمله نظامی مستقیم به ایران و فروپاشی کشور .

نتیجه : تقسیم خونبار تاکید میکنم خونبار تمام کشورهای منطقه به کشورهایی کوچک نیازمند که همگی حاضرند برای قوت لایموت و حفاظت در برابر یکدیگر منت اسراییل را بکشند .

سناریو آمریکا و اسرائیل این است .
راه حل 1-از نظر اقتصادی داشتن برنامه اقتصادی مبتنی بر تولید داخلی و توزیع عادلانه
2-از نظر نظامی هم فقط داشتن و اثبات توانایی تهدید موجودیتی اسراییل.
یعنی اگر این راه حل دو بندی را به هر دلیل اجرا نکنیم شاهد تیر آخر به خودمان خواهیم بود
ارسال شده توسط تلفن همراه
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 05-31-2019, 12:52 PM   #9
Photon
 
تاریخ عضویت: Jul 2010
محل سکونت: اروپا
پست ها: 456
تشکرها: 950
در 423 پست 2,038 بار تشکر شده
Points: 8,311, Level: 61
Points: 8,311, Level: 61 Points: 8,311, Level: 61 Points: 8,311, Level: 61
Activity: 50%
Activity: 50% Activity: 50% Activity: 50%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

صادق جان، شما این سناریو را چندین بار است در جاهای دیگر فروم تکرار میکنید ولی خوب است اگر بررسی هم کنید که چه شد بعد چهل سال کشور به اینجا رسید؟
Photon آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
3 کاربر از Photon بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 05-31-2019, 02:20 PM   #10
صادق
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 2,730
تشکرها: 5,549
در 2,204 پست 10,155 بار تشکر شده
Points: 24,156, Level: 94
Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Photon نمایش پست ها
صادق جان، شما این سناریو را چندین بار است در جاهای دیگر فروم تکرار میکنید ولی خوب است اگر بررسی هم کنید که چه شد بعد چهل سال کشور به اینجا رسید؟
اول لطف کرده بفرمایید چه ایرادی به این سناریو میتوان گرفت ؟! آیا این سناریو چقدر با واقعیات جاری مطابقت دارد .؟!
دوم در رسانه های با گرایش به غرب دلایلی بطور مداوم تبليغ میشود که خلاصه آن این است که اگر ما دوست یا بعبارت واضحتر فرمانبر آمریکا بودیم الان نه تنها مشکلاتی اینچنینی نداشتیم که بسیار هم وضعیت مرفه و خوبی داشتیم ! آیا شما هم به این دلیل باور دارید ؟!


پی نوشت :
من برای پرزيدنت ترامپ احترام بسیاری قائلم
چون
آمریکا را آنطور که هست نشان میدهد

ارسال شده توسط تلفن همراه
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 05-31-2019, 03:20 PM   #11
Photon
 
تاریخ عضویت: Jul 2010
محل سکونت: اروپا
پست ها: 456
تشکرها: 950
در 423 پست 2,038 بار تشکر شده
Points: 8,311, Level: 61
Points: 8,311, Level: 61 Points: 8,311, Level: 61 Points: 8,311, Level: 61
Activity: 50%
Activity: 50% Activity: 50% Activity: 50%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

مشکل اینجاست که با سیاست های (به خصوص سیاست خارجی) اشتباه، کشور به به جایی رسیده که باید سناریوهای راز بقا را باید تجربه کرد. البته در اینکه در نقطه فعلی، آیا باید با آمریکا مذاکره کرد یا نه، شاید عدم مذاکره تا رییس جمهور دمکرات بعدی آمریکا چاره کار باشد (به عنوان استراتژی) ولی عدم مذاکره به عنوان یک سیاست اشتباهی است که شرایط کشور را روز به روز بغرنج تر می کند. از گروگان گیری اول انقلاب تا فرصت سوزی که در زمان اوباما شد و شاید حتی دوران رکس تیلرسون.

دو سال دیگر هم ممکن است:

1. تمام زیرساخت های کشور زیر بمباران های شدید نابود شده است.
2. سواحل جنوبی کشور تحت اشغال آمریکا و کشورهای جنوب خلیج فارس است
3. کنترل کردستان، آذربایجان و سیستان و بلوچستان از دست حکومت مرکزی خارج شده است
4. شورش و غارت در شهرها
.
.
.

در چنین شرایطی می توانیم بیاییم و صحبت از ادامه مقاومت و مبارزه با آمریکا و عدم مذاکره تا زمانی که آمریکا به اشغال سواحل جنوبی کشور پایان دهد.

درباره‌ی مسائل ناموسی انقلاب مذاکره نمیکنیم؛ درباره‌ی استقلال کشور و تمامیت ارضی کشور مذاکره نمیکنیم. معنی مذاکره در این مسئله، معامله است؛ یعنی از استقلال کشور کوتاه بیایید.
مذاکره درباره‌ی این‌جور مسائل، دو کلمه است: آنها میگویند این را میخواهیم، ما میگوییم نه!
مثل قضیه‌ی آن خواستگاری که از او پرسیدند چه شد؟ گفت همه چیز پیش رفته غیر از دو چیز: ما میگوییم دختر شما را میخواهیم و آنها میگویند غلط میکنید!
پس منظور اینها از مذاکره،‌ مذاکره با آمریکا است که درباره‌ی این هم گفتیم که مذاکره نمیکنیم؛ علتش این است که مذاکره هیچ فایده‌ای ندارد و ضرر هم دارد.
* آمریکایی‌ها وقتی میخواهند با جنگ، چیزی را در کشوری هدف قرار بدهند و مقصود خود را به دست آورند، «جنگ» در اینجا برایشان راهبرد است؛ یک تاکتیک هم دارند به اسم مذاکره.
جنگمی‌آورند تا طرف خسته شود و بعد میگویند حالا مذاکره کنیم...
Photon آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از Photon بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 05-31-2019, 06:51 PM   #12
صادق
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 2,730
تشکرها: 5,549
در 2,204 پست 10,155 بار تشکر شده
Points: 24,156, Level: 94
Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Photon نمایش پست ها
مشکل اینجاست که با سیاست های (به خصوص سیاست خارجی) اشتباه، کشور به به جایی رسیده که باید سناریوهای راز بقا را باید تجربه کرد. البته در اینکه در نقطه فعلی، آیا باید با آمریکا مذاکره کرد یا نه، شاید عدم مذاکره تا رییس جمهور دمکرات بعدی آمریکا چاره کار باشد (به عنوان استراتژی) ولی عدم مذاکره به عنوان یک سیاست اشتباهی است که شرایط کشور را روز به روز بغرنج تر می کند. از گروگان گیری اول انقلاب تا فرصت سوزی که در زمان اوباما شد و شاید حتی دوران رکس تیلرسون.

دو سال دیگر هم ممکن است:

1. تمام زیرساخت های کشور زیر بمباران های شدید نابود شده است.
2. سواحل جنوبی کشور تحت اشغال آمریکا و کشورهای جنوب خلیج فارس است
3. کنترل کردستان، آذربایجان و سیستان و بلوچستان از دست حکومت مرکزی خارج شده است
4. شورش و غارت در شهرها
.
.
.

در چنین شرایطی می توانیم بیاییم و صحبت از ادامه مقاومت و مبارزه با آمریکا و عدم مذاکره تا زمانی که آمریکا به اشغال سواحل جنوبی کشور پایان دهد.

درباره‌ی مسائل ناموسی انقلاب مذاکره نمیکنیم؛ درباره‌ی استقلال کشور و تمامیت ارضی کشور مذاکره نمیکنیم. معنی مذاکره در این مسئله، معامله است؛ یعنی از استقلال کشور کوتاه بیایید.
مذاکره درباره‌ی این‌جور مسائل، دو کلمه است: آنها میگویند این را میخواهیم، ما میگوییم نه!
مثل قضیه‌ی آن خواستگاری که از او پرسیدند چه شد؟ گفت همه چیز پیش رفته غیر از دو چیز: ما میگوییم دختر شما را میخواهیم و آنها میگویند غلط میکنید!
پس منظور اینها از مذاکره،‌ مذاکره با آمریکا است که درباره‌ی این هم گفتیم که مذاکره نمیکنیم؛ علتش این است که مذاکره هیچ فایده‌ای ندارد و ضرر هم دارد.
* آمریکایی‌ها وقتی میخواهند با جنگ، چیزی را در کشوری هدف قرار بدهند و مقصود خود را به دست آورند، «جنگ» در اینجا برایشان راهبرد است؛ یک تاکتیک هم دارند به اسم مذاکره.
جنگمی‌آورند تا طرف خسته شود و بعد میگویند حالا مذاکره کنیم...
فوتون جان من در پست شماره 10 دو تا سئوال صریح پرسیدم .
صرفا برای اینکه حاشیه نرویم اگر میشود به همان دوسوآل پاسخ صریح و به شماره دهید احتمال رسیدن به نتیجه بیشتر است .
در باره فرمایشات شما مبنی بر آثار ویرانگر برخورد نظامی برای ایران نه اینکه بخواهم رد کنم و اتفاقا تمام آن آثار را ممکن میدانم فقط دو ایراد دارد اول اینکه تمام این اتفاقات ناگوار میتواند با خواست و بهانه گیری آمریکا با ایران بی دفاع هم اتفاق بیفتد همانطور که با بهانه گیری بر سر صدام و قذافی آمد یعنی ما دو نمونه تاریخی نزدیک داریم که همین بلاها توسط آمریکا بر سرشان آمد و هردو هم پس از خلع سلاح و بی دفاع شدن !!!! و ایراد دوم عدم توجه به روی دیگر سکه هست .به روی دیگر سکه هم میشود اشاره کرد .
مثلا نابودی پایگاههای هسته ای اسراییل که وسعت زیادی از اسراییل را غیر قابل سکونت میکند.
مین گذاری تمام خلیج فارس که پاکسازی آن چندین ماه وقت لازم دارد و در این مدت هیچ کشتی قابلیت گذر کردن از تنگه هرمز را ندارد .
مین گذاری دریای سرخ و انفجار پایانه های نفتی عربستان در این دریا بطوری که چند ماه هیچ کشتی امکان عبور از باب المندب و حتی کانال سوئز را نداشته باشد .
و شایعه ای که بود مبنی بر پرتاب سلاح EMP از عرشه یک کشتی باربری از ساحل نیویورک بر روی شهر نیویورک !!!
این آخرین که گفتم در حد شایعه بود و واقعا نمیدانم امکان عملیاتی دارد یا نه اما اون قبلی ها امکان عملیاتی هم دارد
البته همانطور که ابتدای مطلب گفتم بهتر است به همان دو سئوال پاسخ صریحی بدهید
ارسال شده توسط تلفن همراه
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 06-01-2019, 05:42 AM   #13
Photon
 
تاریخ عضویت: Jul 2010
محل سکونت: اروپا
پست ها: 456
تشکرها: 950
در 423 پست 2,038 بار تشکر شده
Points: 8,311, Level: 61
Points: 8,311, Level: 61 Points: 8,311, Level: 61 Points: 8,311, Level: 61
Activity: 50%
Activity: 50% Activity: 50% Activity: 50%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

صادق عزیز، تقریبا در پست های قبلی پاسخ سوال اولتان رادادم. در خصوص خود سناریو بحثی نیست و به طوردقیقتر من هم با روح سناریو (به یاد خدابیامرز برجام) شما هم نظرم(بدین معنا که به نظرم آمریکا به دنبال رام کردن ایران است تا کنترل از طریق اشغال نظامی)
بلکه سوال اصلی باید این باشد که صفحه شطرنج را چگونه در این چهل سال چیده ایم که امروز به اینجا رسیده ایم؟ شما شرایط ۱۲ گانه پمپئو را جلوی من می گذارید، که ما را در وضعیت کیش قرار داده است و برای رهایی از این وضعیت حرکت عدم مذاکره و مقاومت را تجویز میکنید و من هم میگویم در شرایط فعلی “شاید” تنها حرکتی است که ایران را از مات شدن نجات می دهد ولی این حرکت عدم مذاکره به عنوان “سیاست کلی و استراتژی کل” بازی شطرنج جوابگو نیست!

در قبال سوال دوم تان، برای داشتن اقتصادی پیشرفته و پویا، نیاز به رابطه با آمریکا است ولی تنها داشتن رابطه با آمریکا منتهی به رفاه و پیشرفت اقتصادی نمی شود.
ارسال شده توسط تلفن همراه
Photon آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Photon بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-02-2019, 12:43 AM   #14
صادق
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 2,730
تشکرها: 5,549
در 2,204 پست 10,155 بار تشکر شده
Points: 24,156, Level: 94
Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Photon نمایش پست ها
صادق عزیز، تقریبا در پست های قبلی پاسخ سوال اولتان رادادم. در خصوص خود سناریو بحثی نیست و به طوردقیقتر من هم با روح سناریو (به یاد خدابیامرز برجام) شما هم نظرم(بدین معنا که به نظرم آمریکا به دنبال رام کردن ایران است تا کنترل از طریق اشغال نظامی)
بلکه سوال اصلی باید این باشد که صفحه شطرنج را چگونه در این چهل سال چیده ایم که امروز به اینجا رسیده ایم؟ شما شرایط ۱۲ گانه پمپئو را جلوی من می گذارید، که ما را در وضعیت کیش قرار داده است و برای رهایی از این وضعیت حرکت عدم مذاکره و مقاومت را تجویز میکنید و من هم میگویم در شرایط فعلی “شاید” تنها حرکتی است که ایران را از مات شدن نجات می دهد ولی این حرکت عدم مذاکره به عنوان “سیاست کلی و استراتژی کل” بازی شطرنج جوابگو نیست!

در قبال سوال دوم تان، برای داشتن اقتصادی پیشرفته و پویا، نیاز به رابطه با آمریکا است ولی تنها داشتن رابطه با آمریکا منتهی به رفاه و پیشرفت اقتصادی نمی شود.
ارسال شده توسط تلفن همراه
فوتون گرامی اگر شما هم با روح سناریویی که من گفتم و منجر به فروپاشی خونبار کشور میشود موافقید که دیگر صحبتی باقی نمانده و ظاهرا خودتان هم در برابر شرایط 12 گانه پمپئو فعلا راهی جز عدم مذاکره نمی بینید اما معتقدید:
" ولی این حرکت عدم مذاکره به عنوان “سیاست کلی و استراتژی کل” بازی شطرنج جوابگو نیست! "
خب من هم بعنوان سیاست کلی نمگویم و منتظر تغییر شرایط هستم . مثلا همانطور که زمانی بوش حتی وجود 20 سانتریفوز در ایران را نمیپذیرفت و نهایتا رسیدیم به اوباما که وجود غنی سازی 4% را قبول کرد همین الان هم از پارس کردن بولتون در جشن منافقین رسیدیم به بیانات ترامپ که با همین رهبران فعلی ایران هم میشود کار کرد . !!!
بنابراین سیاست فعلی عدم مذاکره فقط سیاست فعلی هست و میتواند با تغییر خواسته های آمریکا تغییر کند به عبارتی "گر صبر کنی زغوره حلوا سازی "
در باره پاسخ به سیوال دومتان هم من موافقم فقط یک قید به آن اضافه میکنم و آن وجود رابطه ای با احترام متقابل هست نه اینکه بگویند با یک تلفن 500 میلیون دلار از بن سلمان گرفتم .! این رابطه ارباب رعیتی هم نیست بیشتر برده دار و برده است و بدیهی هست که برده در رابطه با ارباب خود چندان پیشرفتی نمیکند
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 06-03-2019, 11:50 AM   #15
Photon
 
تاریخ عضویت: Jul 2010
محل سکونت: اروپا
پست ها: 456
تشکرها: 950
در 423 پست 2,038 بار تشکر شده
Points: 8,311, Level: 61
Points: 8,311, Level: 61 Points: 8,311, Level: 61 Points: 8,311, Level: 61
Activity: 50%
Activity: 50% Activity: 50% Activity: 50%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

نقل قول:
خب من هم بعنوان سیاست کلی نمگویم و منتظر تغییر شرایط هستم . مثلا همانطور که زمانی بوش حتی وجود 20 سانتریفوز در ایران را نمیپذیرفت و نهایتا رسیدیم به اوباما که وجود غنی سازی 4% را قبول کرد همین الان هم از پارس کردن بولتون در جشن منافقین رسیدیم به بیانات ترامپ که با همین رهبران فعلی ایران هم میشود کار کرد . !!!
خب اینجا میرسیم به اینکه که 15 سال درگیری در خصوص غنی سازی چه چیزی عایدمان شد؟...
ولی برای اینکه زیاد از بحث مذاکره دور نشویم... عدم مذاکره جزو سیاست های کشور است! به کلمه نفوذ توجه کنید.
Photon آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Photon بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-04-2019, 12:53 PM   #16
صادق
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 2,730
تشکرها: 5,549
در 2,204 پست 10,155 بار تشکر شده
Points: 24,156, Level: 94
Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Photon نمایش پست ها
خب اینجا میرسیم به اینکه که 15 سال درگیری در خصوص غنی سازی چه چیزی عایدمان شد؟...
ولی برای اینکه زیاد از بحث مذاکره دور نشویم... عدم مذاکره جزو سیاست های کشور است! به کلمه نفوذ توجه کنید.
من هم فکر میکنم اینجا برای پرهیز از حاشیه روی در باره فایده غنی سازی برای کشور حرفی نزنم فقط کوتاه اشاره ای میکنم به نقلی منسوب به میرزا آقا خان نوری صدر اعظم ناصرالدين شاه که گفته " خاطر شیرین دوست را به مشتی آب شور مکدر نمیتوان کرد "
اما اگر واقعا فکر میکنید عدم مذاکره جزء سیاستهای کشور هست پس مذاکره و حتی همکاری ایران در موضوعات قبلی از گروگانگیری حدود 40 سال پیش لبنان گرفته تا سرکوب طالبان در افغانستان و پیشنهاد احتمالی grand bargain در زمان خاتمی و مذاکرات دوجانبه عمان در زمان اوباما را چطوری توجیه میکنید ؟!
ارسال شده توسط تلفن همراه
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-05-2019, 05:58 PM   #17
Photon
 
تاریخ عضویت: Jul 2010
محل سکونت: اروپا
پست ها: 456
تشکرها: 950
در 423 پست 2,038 بار تشکر شده
Points: 8,311, Level: 61
Points: 8,311, Level: 61 Points: 8,311, Level: 61 Points: 8,311, Level: 61
Activity: 50%
Activity: 50% Activity: 50% Activity: 50%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

نقل قول:
اما اگر واقعا فکر میکنید عدم مذاکره جزء سیاستهای کشور هست پس مذاکره و حتی همکاری ایران در موضوعات قبلی از گروگانگیری حدود 40 سال پیش لبنان گرفته تا سرکوب طالبان در افغانستان و پیشنهاد احتمالی grand bargain در زمان خاتمی و مذاکرات دوجانبه عمان در زمان اوباما را چطوری توجیه میکنید ؟!
سوال سختیه برای همین یه کم خواستم بیشتر در این مورد فکر کنم... اگر بررسی را به دوران رهبری آیت الله خامنه ای محدود کنیم فکر کنم بتوانیم با نظریه دوگانگی نظام موارد بالا را توضیح داد. بدین صورت که آیت الله خامنه ای و دولت در سایه وی مخالف مذاکره با آمریکا با دید عدم امکان اعتماد به آمریکا و رییس جمهور های این دوران (هاشمی، خاتمی و روحانی، در مورد احمدی نژاد کمی پیچیده تر است) خواهان مذاکره با نگاه تنش زدایی با آمریکا. یعنی مذاکرات با ابتکار رییس جمهورها آغاز ولی رسیدن به نتایج فراگیر با محدودیت از سمت رهبری درگیر هستند. البته، به طور یقین، طرف آمریکایی هم معصوم نیستند.
Photon آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 06-05-2019, 09:26 PM   #18
صادق
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 2,730
تشکرها: 5,549
در 2,204 پست 10,155 بار تشکر شده
Points: 24,156, Level: 94
Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Photon نمایش پست ها
سوال سختیه برای همین یه کم خواستم بیشتر در این مورد فکر کنم... اگر بررسی را به دوران رهبری آیت الله خامنه ای محدود کنیم فکر کنم بتوانیم با نظریه دوگانگی نظام موارد بالا را توضیح داد. بدین صورت که آیت الله خامنه ای و دولت در سایه وی مخالف مذاکره با آمریکا با دید عدم امکان اعتماد به آمریکا و رییس جمهور های این دوران (هاشمی، خاتمی و روحانی، در مورد احمدی نژاد کمی پیچیده تر است) خواهان مذاکره با نگاه تنش زدایی با آمریکا. یعنی مذاکرات با ابتکار رییس جمهورها آغاز ولی رسیدن به نتایج فراگیر با محدودیت از سمت رهبری درگیر هستند. البته، به طور یقین، طرف آمریکایی هم معصوم نیستند.
این تصور یعنی امکان عمل دوگانه (نه وجود فکر دوگانه ) را حداقل در مذاکره آخرین بین ایران و اوباما را که میتوان رد کرد .
مذاکرات محرمانه عمان بطور مستقیم بدون حضور احمدی نژاد و بین نمایندگان رهبر و اوباما بود . حتی روحانی دبیر وقت شورای امنیت ملی هم اطلاع نداشت و فقط در تبلیغات انتخاباتی از مذاکره با آمریکا گفت و وقتی بعد از انتخابات متوجه شد که از چند ماه قبل مذاکره در جریان بوده تعجب کرده بود .
بقیه مذاکرات خارجی هم همینطور است . در واقع مجموعه کادر رهبری به نتیجه ای میرسد و نهایتا رهبر تایید میکند . حتی قبل قطعنامه 598 هم همینطور بود و امام را به پذیرش قطعنامه رساندند .
بعد که حسن روحانی رییس جمهور شد در واقع با پروژه ای در جریان روبرو شد و البته نتوانست تمام خطوط قرمز رهبر را اجرا کند اما جو روانی جامعه نه در ایران و نه در آمریکا آماده مخالفت با توافق نبود برای همین نه در ایران کسی مخالفت عملی و موثر کرد و نه در آمریکا حتی کنگره جرات رد کردن اما نکته بسیار قابل تامل تاکید میکنم نکته بسیار قابل تامل جواب رهبر به پیام تبریک فیروز آبادی بود .وقتی فیروز آبادی برای تصویب برجام تبریک گفت رهبر در جواب گفت هنوز طوری نشده و باید دید در عمل طرفین چقدر به امضای خود متعهدند و دیده شد که در همان زمان اوباما هم طرف آمریکایی به تمام تعهدات خود عمل نکرد و موانع بانکی بطور کامل برطرف نشد .
بقول رهبر آمریکایی ها نقد میگیرند و وعده نسیه میدهند .
خلاصه : رفتارهای سیاست خارجی ایران در گذشته نشان نمیدهد که خوب یا بد دولت در سیاست خارجی مستقل از رهبر میتواند عمل کند
و عدم اعتماد رهبر به آمریکا هم چیز عجیب و خاصی نیست . به نظرم هر کدام از ما که 40 سال در معرض اطلاعات دقیق از ساکنین محله خودمان باشیم میتوانیم رفتار ساکنین قلدر و زورگوی محل را پیش بینی کنیم .
ارسال شده توسط تلفن همراه
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 06-06-2019, 12:42 AM   #19
Photon
 
تاریخ عضویت: Jul 2010
محل سکونت: اروپا
پست ها: 456
تشکرها: 950
در 423 پست 2,038 بار تشکر شده
Points: 8,311, Level: 61
Points: 8,311, Level: 61 Points: 8,311, Level: 61 Points: 8,311, Level: 61
Activity: 50%
Activity: 50% Activity: 50% Activity: 50%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

حداقل خاطرات صالحی و گفته های سفیر سابق ایران در عمان خلاف گفته های شماست...

سفیر اسبق ایران در عمان افزود: موضوع مذاکرات هسته‌ای در مسقط به 2 سال آخر دولت احمدی‌نژاد مربوط می‌شود که شاید شروع آن در سال 90 با سفر معاون کنسولی و پارلمانی وزارت امور خارجه و مذاکره غیررسمی با مشاور سلطان قابوس بود که در حاشیه صحبت‌ها از سوی طرف عمانی مسئله آمادگی آمریکایی‌ها برای مذاکرات هسته‌ای با میزبانی عمانی‌ها مطرح شد که این پیام به مقامات داخل کشور و وزیر وقت امور خارجه جناب آقای دکتر صالحی منعکس شد که ظاهراً متعاقب آن پیامی از سوی پادشاه عمان برای مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی در خصوص آمادگی عمانی‌ها برای میزبانی مذاکرات هسته‌ای و واسطه‌گری برای حل مشکلات بین ایران و آمریکا ارسال می‌شود که در همان ابتدا، رهبری معظم انقلاب با تأکید بر اینکه آمریکا قابل‌اعتماد نیست با مذاکره مستقیم مخالفت کردند.

موضوع مذاکرات هسته‌ای در مسقط به 2 سال آخر دولت احمدی‌نژاد مربوط می‌شود که با پیام سلطان قابوس شروع شد و همان ابتدا حضرت آقا مخالفت کردند.

وی تصریح کرد: همان‌طور که شخص جناب آقای صالحی مطرح کرده‌اند، با پیگیری و ملاقاتی که با مقام معظم رهبری داشتند، معظم‌له به‌صورت مشروط با این پیشنهاد موافقت فرمودند و شرایطی گذاشتند، مانند اینکه مذاکرات در سطح پایین‌تر از وزیر و صرفاً در حوزه مسائل هسته‌ای و نه روابط سیاسی و اینکه مذاکره برای مذاکره نباشد.

نوش‌آبادی از نامه یادداشت رسمی دولت محمود احمدی‌نژاد به مقامات عمان درباره آمادگی برای مذاکره با آمریکا در سال 90 خبر داد و خاطرنشان کرد: در اواسط سال 90 بود که یادداشت رسمی دولت احمدی‌نژاد به مقامات بلندپایه دولت عمان ارسال و اعلام آمادگی ایران برای مذاکره مشروط با آمریکا در عمان، اعلام شد. این یادداشت، مذاکرات ایران و آمریکا را کلید زد.

در اواسط سال 90 یادداشتی از طرف دولت احمدی‌نژاد به مقامات عمانی ارسال و آمادگی جمهوری اسلامی برای مذاکره مشروط با آمریکا در عمان اعلام و کلید مذاکره با آمریکا زده شد
ارسال شده توسط تلفن همراه
Photon آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از Photon بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-06-2019, 01:08 AM   #20
صادق
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 2,730
تشکرها: 5,549
در 2,204 پست 10,155 بار تشکر شده
Points: 24,156, Level: 94
Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Photon نمایش پست ها
حداقل خاطرات صالحی و گفته های سفیر سابق ایران در عمان خلاف گفته های شماست...
ارسال شده توسط تلفن همراه
فوتون جان اینکه احمدی نژاد در آن مذاکرات کنار کشید را من از دو منبع میگویم .
یکی حرف خودش و دیگری حرف صالحی که با رهبری حرف زده بود و ایشان را قانع به مذاکره کرده بود . در واقع روحانی سر سفره آماده نشسته بود اما ظاهرا از هول حلیم تضمین کافی نگرفت متاسفانه .
من نقل قول خود احمدی نژاد و صالحی را به ترتیب می آورم
""""""""""
او (احمدی نژاد) افزود: وقتی از موضع ضعف به مذاکره برویم، باید امتیاز بدهیم. گفتم شما 6 ماه به من فرصت دهید تا فشار تحریم را برداریم. گفتند نه. من گفتم بعدا پشیمان می شوید و دولت مسلط است. https://www.khabaronline.ir/news/781...اشتند-٦
"""""""""""""
متاسفانه آقای رئیس جمهور کنار کشید و ما باید با دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی وقت هماهنگی می کردیم.چرا آقای رئیس جمهور کنار کشید؟

بنده هم غافلگیر شدم. چون می دانستم که می توانم این پرونده را حل کنم. شرایط آماده حل شدن پرونده به بهترین نحو بود. مقام معظم رهبری اجازه داده بودند و ما هم کاملا به مطلب اشراف داشتیم. آمریکا هم از حیث انتخابات در شرایط بغرنجی بود.
https://www.jamaran.ir/بخش-سیاست-12/...-با-فیلم
^^^^^&&&&&&&&&&&&^^^^^^^
همینطور که از دو نقل قول بالا می بینید آن مذاکرات با اجازه رهبر و با عدم همراهی احمدی نژاد انجام شد .
اما رهبری بدلیل سوابق و خاطراتی که از آمریکا داشتند از ابتدا بی اعتماد بودند و در ادامه هم گفتند صبر کنید ببینیم آمریکا به تمام تعهدات خود در برجام عمل میکند یا نه !!
ارسال شده توسط تلفن همراه
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 06-06-2019, 12:36 PM   #21
Photon
 
تاریخ عضویت: Jul 2010
محل سکونت: اروپا
پست ها: 456
تشکرها: 950
در 423 پست 2,038 بار تشکر شده
Points: 8,311, Level: 61
Points: 8,311, Level: 61 Points: 8,311, Level: 61 Points: 8,311, Level: 61
Activity: 50%
Activity: 50% Activity: 50% Activity: 50%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

تاکیدم بر نگاه رهبر ایران نسبت به مذاکره با امربکا بود که اینجا هم با پافشاری وزارت خارجه میسر شد. همانطور که در پست 17 هم تاکید کردم مورد احمدی نژاد کمی پیجیده تر است، ار جمله اینکه دو سال آخر احمدی نژاد از خیلی موارد کنار گذاشته شد و از طرفی هم به شدت علاقه داشت که گره ایران آمریکا را خودش حل کند...
Photon آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از Photon بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 06-06-2019, 04:32 PM   #22
صادق
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 2,730
تشکرها: 5,549
در 2,204 پست 10,155 بار تشکر شده
Points: 24,156, Level: 94
Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94 Points: 24,156, Level: 94
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : چرا ترامپ مجبور به عقب نشینی در مقابل ایران است؟

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Photon نمایش پست ها
تاکیدم بر نگاه رهبر ایران نسبت به مذاکره با امربکا بود که اینجا هم با پافشاری وزارت خارجه میسر شد. همانطور که در پست 17 هم تاکید کردم مورد احمدی نژاد کمی پیجیده تر است، ار جمله اینکه دو سال آخر احمدی نژاد از خیلی موارد کنار گذاشته شد و از طرفی هم به شدت علاقه داشت که گره ایران آمریکا را خودش حل کند...
نگاه رهبر ایران نفی هر گونه مذاکره ای بطور مطلق نیست و دلیل آن هم قبلا گفتم : وجود مذاکرات متعدد در 40 سال گذشته هست .
اما نگاه رهبر ایران بی اعتمادی شدید به مذاکره با آمریکا هست و دلیل آن هم وجود سوابق طولانی بدعهدی آمریکا هست .
نتیجه :
رهبر ساکن یک ساختمان 40 ساله هست که بدلیل درگیری ممتد با برخی ساکنین ساختمان روحیه تمام ساکنان را به خوبی میداند اما برخی ساکنین اجاره نشین هستند و به مدت موقت به این ساختمان می آیند . اینها هم چیزهایی از بدقولی آن ساکن گنده لات ساختمان شنیده اند اما هم جزییات را نمیدانند و هم آن احساس ناراحت کننده فریب خوردگی یا کلاه بر سر رفتن را ندارند . پس این ساکنین جدید به زعم خودشان شروع میکنند سیاست ورزی و تعامل با آن گنده لات .
اما آن ساکن 40 ساله میداند راه روبرو شدن با گنده لات ساختمان لبخند نیست بلکه اخم و قدرت است .
پس هر بار آن مستاجران با اصرار میخواهند شانس خودشان را امتحان کنند و هربار هم پیش بینی رهبر در باره بدعهدی گنده لات اتفاق می افتد .
اما تبلیغات شدید و گسترده آن گنده لات همیشه موضوع را اینطوری جلوه میدهد که میخواستیم تعامل داشته باشیم اما رهبر نگذاشت و با تبلیغات بدعهدی و سست پیمانی خود را با هیاهو پنهان میکند .
خوشبختانه اینبار ترامپ هوش و استعداد پنهان کاری را نداشت و پیمان شکنی خود را در بوق و کرنا کرد .
پی نوشت :
من برای پرزيدنت ترامپ احترام بسیاری قائلم چون آمریکا را آنطور که هست نشان میدهد
ارسال شده توسط تلفن همراه
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع


ساعت جاری 09:05 AM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd

Persian Language Powered by Mihan IT