آخرین ارسالات تالار

 
 

بازگشت   فوروم ایران آمریکا > ورود به تالار سیاسی > بین الملل > تحلیل سیاسی

پاسخ
    نمایش ها: 3561 - پاسخ ها: 3  
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 03-03-2009, 08:17 PM   #1
شهیر
 
تاریخ عضویت: Oct 2008
پست ها: 2,122
تشکرها: 7,045
در 2,089 پست 22,406 بار تشکر شده
Points: 43,933, Level: 100
Points: 43,933, Level: 100 Points: 43,933, Level: 100 Points: 43,933, Level: 100
Activity: 80%
Activity: 80% Activity: 80% Activity: 80%
پیش فرض احتمال فروپاشی اتحادیه اروپا بیست سال پس ازسقوط دیوار برلین

ضرورت تشکیل جوامع بزرگ برای نیل به وحدت نوع بشر از دورانهای دور مورد توجه فلاسفه ، ادیان و جهان گشایان بوده و اینک همین اندیشه در قالب پست مدرنیسم و جهانی شدن جلوه نموده است .
اتحادیه اروپا یکی ازبزرگترین این تشکل ها است که درقرن بیستم بوجود آمد وامسال دردهه اول هزاره 21 با خطر جدی فروپاشی روبروشده است. با درنظرداشت واقعیتهای موجود دراروپای امروز ،این سئوال اساسی مطرح است که آیا اتحادیه اروپا به دلیل مشکلات اقتصادی جهان سرمایه داری در حال فروپاشی است ؟ یعنی به دلیل رکود عظیم گسترده جهانی که در هر گوشه دنیا در حال گسترش است ،کشورهای عضو اتحادیه اروپا مجبور خواهند شد تن به جدایی داوطلبانه ازیکدیگر بدهند؟
در چند ماه اخیر کشورهای اروپا و آسیا و امریکا مرتب بسته های اقتصادی جدید ارائه می دهند . ازسیاست‌های ضربتی مثل تزریق نقدینگی و کاهش نرخ بهره گرفته تا بسته‌های حمایتی همه مشکلات را نه تنها کاهش نمی دهد بلکه به قول مولوی روغن بادام خشکی می فزود . اگر توجه کرده باشیم در عرض یکسال گذشته مدام بسته ای درست می کنند و بعد می گویند که مشکلات اقتصادی برطرف می شود.
آقای برننکی رییس بانک مرکزی امریکا٬ در این هفته گفت که تا آخر سال شرایط بهبود پیدا میکند. او خوب می داند که مشکل کار کجاست و راه حلی هم وجود ندارد ولی از روی استیصال وبناچارمی خواهد خوش بینی واعتماد بنفس درمصرف کننده گان آمریکایی بوجود آورد. روشن است که احتمالا وضع بدترهم خواهد شد. جهانی بودن این پدیده٬ موج بیکاری و کم کاری و نتیجتا کاهش درآمدها٬ فقدان اعتبارات و تسهیلات٬ ناتوانی بازپرداخت بدهی ها٬ تورم منفی٬ سقوط بورسهای بازار سهام٬ بیم از آینده از جمله دلایل عمیق تر شدن این بحران جهانی به شمار می رود.
مشکل اساسی بزرگان اقتصاد جهان سرمایه سالاری این نیست که نمی دانند کجای کار خراب است. بلکه مشکل این است که آنها نمی دانند چگونه راه حل های سنتی علم اقتصاد را با شرایط پیچیده کنونی تطبیق دهند . شرایطی که به دلیل سوء استفاده میلیاردی سرمایه داران سوداگر بوجود آمده است .
صدها تریلیون دلار بدهی هایی که وصول نشده یکی از این نمونه ها محسوب می شوند. این عامل ابعاد رکود اقتصادی را به جایی رسانده است که راه حل برون رفت از آن در کوتاه مدت ناممکن ودر بلند مدت سخت و دشوار شده است . بانکهای بزرگ در ازا هر یک دلار سپرده تا ده دلار و یا بیشتر وام دادند واکنون که وامها پس داده نمی شوند ورشکسته و به ضرب کمک دولتی روی پا ایستاده اند. این کمکها یک نوع حمایت ازسرمایه داخلی و یک نوع دولتی کردن موسسات مالی و صنایع کشوربه شمار می روند که در تعارض آشکار با فلسفه وجودی نظام سرمایه داری است که دخالت دولتدر اقتصاد را سم مهلک می داند و معتقد است که دولت فقط باید نظاره گر و سیاست گذار باشد.
اخیرا نماینده فرانسه در کنفرانس داووس به راحتی گفت که دو ریسک بزرگ وجود دارد. اول نارضایتی عمومی و شورش مردمی و دوم حمایت از سرمایه و صنایع داخلی.. جالب است که او نگران شکم های گرسنه مردم کم درآمد نبود. زیرا او و همکارنش فقط به فکر نجات نظام سرمایه داری موجود هستند . این نگرانی ناشی از واقعیت روزه که همه کشورها به حمایت از سرمایه های داخلی رو آوردند و در عین حال شاهد تظاهرات و زد و خورد در لاتویا و یونان و دیگراعضای اتحادیه اروپا هستیم که این تازه اول کاراست.
دولتهای اروپای غربی حدود چهار تریلیون به کشورهای شرق اروپا و غیره وام دادند که قابل وصول نیستند. هفته گذشته دیدیم که از یکطرف کشورهایی نظیر ژاپن و چین و کره جنوبی یک بسته مالی صندوق ارزی مشترک راه‌اندازی کردند تا جلوی فروپاشی اقتصادی کشورهای عضو آسه آن مانند تایلند و مالزی رو بگیرند زیرا به دلیل پیوستگی بازارهای پولی و مالی در جهان سرمایه داری فرو پاشی اقتصادی آسه آن موجب بروزمشکلات گسترده برای ژاپن ،چین و کره جنوبی خواهد شد
با نگاهی به آمارهای موجود به خوبی می توان عمق این واقعیت را دریافت . به عنوان نمونه صادرات ژاپن در ماه ژانویه 45 درصد کاهش داشته است . صادرات چین نیز افت چشمگیری داشته و همچنان در حال کاهش است. واردات مواد خام کشورهایی که مبنای اقتصادیشون صادرات است (از جمله چین و تا حدود زیادی ژاپن و کره) از کشورهای اروپای شرقی و روسیه و استرالیا و برزیل و ... افت شدیدی داشته است . این افت منجر به عمیق تر شدن رکود کشورهای اروپای شرقی و در نتیجه ناتوانی بازپرداخت بدهی های این کشورها به کشورهای وام دهنده از جمله اتریش و سویس و انگلیس و ... می شود. در نتیجه این شرایط کشورهای بلغارستان٬ چک٬ استونیا٬ مجارستان٬ لتونی٬ لیتوانی ٬ لهستان٬ رومانی٬ کرواسی٬ اسلواکی٬ و اسلوونی هم اکنون نیاز به منابع مالی برای جلوگیری از سقوط اقتصاد کشورشان دارند.
در این میان به احتمال زیاد در آینده مسئله حمایت از سرمایه های (صنایع) داخلی و مشکلات عدیده مالی اعضاء اتحادیه اروپا از کشورهای بالکان گرفته تا ایرلند و اسپانیا موجب خواهد شد تا کشورهایی مثل آلمان که فعلا درموقعیت برتری بسر می برد از کشیدن بار کشورهای دیگر سرباز زند بطور قطع اتخاذ سیاستهایی که تنها هدف آنها نجات اقتصاد داخلی کشورهایی نظیر آلمان و فرانسه وانگلیس است،موجب تفرقه بیشتر بین اعضاء اتحادیه اروپا خواهد شد زیرا این سه کشور به عنوان موتوراصلی اتحادیه اروپا محسوب می شوند ، این موضوع انگیزه کشورها ی عضو را برای خروج ازاتحادیه برای نجات اقتصاد کشورشان،بیشترمی کند در صورت تحقق چنین وضعیتی می توان گفت این همان شروع فروپاشی اتحادیه اروپا خواهد بود.
کارشناسان معتقدند اروپا در حال پير شدن است. اتحاديه اروپا در 50 سال گذشته همه انرژي خود را صرف ايجاد بازارمشترك وهماهنگي قوانين وروندها در سراسر اين قاره كرده‌است. اكنون اما اين اتحاديه با چالش‌هاي جديدي اقتصادی رو‌به‌رو شده‌است، که قبلا پیش بینی آنرا نکرده است . از جمله اين چالش‌ها، بازار جهاني است كه بيش از گذشته شلوغ و پرتراكم شده؛ رقابت‌هايي كه شديدتر شده، جامعه‌اي كه در اثر فشارتكثر بيشتري پيدا كرده و تهديدها و خطرات جديدي كه مرزها را درهم شكسته و جهاني شده‌اند. در چنين شرايط جديدي، اروپا براي بقا و كاميابي درقرن 21 بايد مشكلات خود راازمنظري جهاني بررسي و حل كند.
توسعه اتحاديه اروپا كه بيشتر به سوي شرق صورت گرفت . بر مشکلات موجود افزود بطوریکه اتحادیه اروپا هیچگاه تا این اندازه ناهمگن از لحاظ سیاسی و اقتصادی و فرهنگی نبوده است .
كميسيون اروپا ازنهادهاي اجرايي اتحاديه اروپاست كه به نوعي كابينه دولت اروپا به حساب مي‌آيد. اما این کمسیون برای اعمال سیاستهای اجرایی خود در کشورهای عضو با چالش های جدی روبرو است
در اين كابينه، وزرا با نام كميسر در حوزه‌هاي مختلفي مانند بهداشت، اقتصاد، سياست خارجي، بودجه و محيط زيست و حوزه‌هاي ديگر كه در دولت‌ها وجود دارد، به كار بررسي سياست‌ها در اين حوزه‌ها مي‌پردازند. اما در عمل اکثر تصمیم گیری های آنها با مقاومت های جدی برای اجرا روبرو می شود این مساله بوِیژه در داخل کشورهای شرق اروپا بیشتر مشهود است .
نتیجه گیری و جمع بندی
اتحادیه اروپا در وضعیت بسیار حساس و تعین کننده ای قرار دارد که حتی روزنامه چپگرای گاردین در لندن نیز در باره فروپاشی اتحادیه اروپا هشدار داده است . به نظر می رسد پس از گذشت 20 سال از زمان فروپاشی دیوار برلین در 1989 که این خود آغازی برای فروپاشی نظام های توتالیتری در شرق اروپا شد،امروزغرب و شرق اروپا پس از 20 سال دلدادگی برای ساخت قدرتی جدید درعرصه بین المللی با این واقعیت تلخ روبرو گشته اند که برای نجات خود لازم است از خیر اتحاد بگذرند و به فکر بازسازی اقتصاد داخلی خود باشند. ظاهرا رهبران اروپا باید تصمیمی مهم، مانند آنچه که روس ها درسال 1991 اتخاذ کردند ،درپیش بگیرند در این سال گورباچف و یارانش برای نجات منافع روس ها قید شعارهای همبستگی خلق ها را زدند و با امضاء سند فروپاشی اتحاد ساختگی جمهوری های شوروی،مسیر جدیدی را در پیش گرفتند. با این تفاوت که اتحاد جمهوری های شوروی با زور بود و اما اتحاد کشورهای اتحادیه اروپا داوطلبانه وبر اساس منافع متقابل انجام گرفت .
ظاهرا امریکا تصمیم گرفته است برای آنکه تنها ابرقدرت جهان باقی بماند با به راه انداختن بحرانی جهانی یورو و پوند را از گردونه رقابت با دلار خارج کند اتحادیه اروپا به همراه ژاپن ،چین و روسیه این امکان را داشت تا جهانی چند قطبی را رقم بزند اما بحران فعلی بوجود آمد تا این اولین رقیب از صحنه خارج شود تا کی نوبت به چین ، روسیه و ژاپن فرا برسد؟

گاه شمار تکوین اتحادیه اروپا
19سپتامبر 1946
نطق وینستون چرچیل در شهر زوریخ و پیشنهاد وی برای ایجاد ایالات متحد اروپائی
17 مارس 1948
امضای پیمان بروکسل بین فرانسه و انگلستان که به پیدایش اتحادیه غربی انجامید
4 آوریل و 5 مه 1949
امضای پیمان اتلانتیک شمالی و اساسنامه شورای اروپا
18 آوریل 1951
امضای پیمان تاسیس جامعه ذغال و فولاد بین شش کشور اروپائی
27 مه 1952
امضای پیمان جامعه اروپائی دفاع، در پاریس
30 اوت 1954
رد طرح ارتش اروپائی در پارلمان فرانسه و تبدیل اتحادیه غربی با الحاق آلمان و ایتالیا
25 مارس 1957
امضای پیمان رم و تاسیس جامعه اقتصادی اروپا
4ژانویه 1960
امضای کنوانسیون استکهلم و ایجاد جامعه مبادله آزاد اروپا مرکب از هفت کشور
2نوامبر 1961
طرح فوشه برای وحدت سیاسی اروپا
14 ژانویه 1963
مخالفت دوگل با ورود انگلستان به بازار مشترک
10 سپتامبر 1968
گزارش ورنر در مورد چگونگی وحدت پولی اروپا
28 ژوئیه 1977
تقاضای اسپانیا برای ورود به جامعه اروپائی
اول ژانویه 1981
ورود یونان به بازار مشترک
14 ژوئن 1984
انتخابات پارلمان اروپا
14 آوریل 1987
تقاضای ترکیه برای ورود به بازار مشترک
19 ژوئن 1990
امضای پیمان شنگن
اول ژوئیه 1991
تقاضای سوئد برای ورود به جامعه اروپا
7فوریه 1992
امضای پیمان وحدت در ماستریخ
اول ژانویه 1998
یورو بعنوان پول رسمی اتحادیه اروپا به گردش در آمد
ژوئیه 2003
پذیرش صورت نهائی طرح قانون اساسی اروپا
سال 2004
افزایش شمار اعضا از 15 به 27 و تصویب قانون اساسی اروپائی
اول ژانویه ۲۰۰۷ کشورهای رومانی و بلغارستان به اتحادیه اروپا پیوستند و جمعیت این اتحادیه را به نیم میلیارد نفر افزایش دادند.
سال 2009
فروپاشی اتحادیه اروپا ؟؟


نویسنده : حسین بیات

منبع : www.digpress.blogfa.com
شهیر آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از شهیر بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 03-06-2009, 11:24 AM   #2
arman
 
تاریخ عضویت: Sep 2008
پست ها: 476
تشکرها: 15,311
در 451 پست 2,400 بار تشکر شده
Points: 14,066, Level: 77
Points: 14,066, Level: 77 Points: 14,066, Level: 77 Points: 14,066, Level: 77
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : احتمال فروپاشی اتحادیه اروپا بیست سال پس ازسقوط دیوار برلین

"ظاهرا امریکا تصمیم گرفته است برای آنکه تنها ابرقدرت جهان باقی بماند با به راه انداختن بحرانی جهانی یورو و پوند را از گردونه رقابت با دلار خارج کند اتحادیه اروپا به همراه ژاپن ،چین و روسیه این امکان را داشت تا جهانی چند قطبی را رقم بزند اما بحران فعلی بوجود آمد تا این اولین رقیب از صحنه خارج شود تا کی نوبت به چین ، روسیه و ژاپن فرا برسد؟"
دوستان به نظر شما این جمله ممکن است درست باشد؟ یعنی آمریکا از اول چنین تصمیمی داشته؟
arman آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
این کاربر از arman بخاطر ارسال این پست تشکر کرده است :
قدیمی 03-06-2009, 12:40 PM   #3
youme
 
youme's Avatar
 
تاریخ عضویت: Sep 2008
پست ها: 854
تشکرها: 1,288
در 551 پست 1,418 بار تشکر شده
Points: 9,086, Level: 64
Points: 9,086, Level: 64 Points: 9,086, Level: 64 Points: 9,086, Level: 64
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : احتمال فروپاشی اتحادیه اروپا بیست سال پس ازسقوط دیوار برلین

آرمان عزیز
به نظر من نقد شما وارد است و البته این، بخشی از نتیجه گیری های نویسنده بوده که کمی خارج از مطلب درج شده و در راستای کلیات یادداشتش قرار ندارد.
__________________
آنانکه با کلام و نوشتار در صدد توجیه ظالم بر می آیند در ظلم او و خون بی گناهان شریکند.
فروختن آخرت خود، به دنیای دیگران؟!
youme آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از youme بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند:
قدیمی 03-06-2009, 02:17 PM   #4
فابیان
 
فابیان's Avatar
 
تاریخ عضویت: Sep 2008
پست ها: 3,972
تشکرها: 29,330
در 3,403 پست 14,833 بار تشکر شده
Points: 19,354, Level: 88
Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88 Points: 19,354, Level: 88
Activity: 0%
Activity: 0% Activity: 0% Activity: 0%
پیش فرض پاسخ : احتمال فروپاشی اتحادیه اروپا بیست سال پس ازسقوط دیوار برلین

اروپا سرزمین نخبگان و اندیشمندان دور اندیش از این مهلکه نیز به هر نرخی که باشد نیز بیرون میرود. روزی نیست که در فوروم ها و برنامه های تلویزیونی به این مباحث نپردازند. راهبردهای مختلفی تا بحال ارائه شده و سقوط سهام و ارزش یورو و پوند هم برای اغلب مردم باعث افزایش قدرت خرید شده. قیمتها به شدت پائین آمده خصوصا مسکن و لوازم خانه و برقی. توقعات مردم نیز بیشتر شده که دولتها مجبور ند بر آورده کنند. رویهم رفته از این بد تر میتونست باشه . جای شکرش باقیه. منتظر فروپاشی اتحادیه اروپا نباشید. تغییراتی در راه است و لی فروپاشی در کار نیست.
فابیان آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

قوانین ارسال
شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید.
شما نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید.
شما نمی توانید فایل پیوست کنید.
شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید.

BB code فعال
شکلک ها فعال
کد [IMG] فعال
کد HTML غیر فعال

مراجعه سریع

موضوعات مشابه
موضوع آغازگر موضوع انجمن پاسخ ها آخرین ارسال
اروپای وارونه : مقاله ای از یوشکا فیشر درباره شرایط اروپا شهاب تحلیل سیاسی 0 03-03-2009 08:12 AM
سولانا از تغيير نگاه اروپا به ايران خبر داد شهاب تحلیل سیاسی 1 02-24-2009 10:39 AM
آینده ایران و دیپلماسی اروپایی حاجی جفرسون تحلیل سیاسی 0 01-06-2009 09:01 PM
اروپا دروازه‌ها را به سوی نیروی کار متخصص می‌گشاید alihallo بخش اجتماعی 0 10-24-2008 01:56 PM
‌رازهای‌ نهفته‌ مار سُرخ‌ سمک عیار تالار فرهنگ 0 10-19-2008 09:49 PM


ساعت جاری 01:37 PM با تنظیم GMT +4.5 می باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd

Persian Language Powered by Mihan IT