نمایش پست تنها
قدیمی 12-24-2012, 12:51 AM   #4
KamRan

KamRan's Avatar

تشکرها: 1,043
در 636 پست 2,022 بار تشکر شده
Points: 13,978, Level: 76 Points: 13,978, Level: 76 Points: 13,978, Level: 76
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%
پیش فرض پاسخ : جشن تولد مسیح و سال نو میلادی بر همگان مبارک باد

نقل قول:
جشن کریسمس بر همه مسیحیان ایران نشین و خارج نشین تبریک میگم....و سال نو میلادی رو هم تبریک ...
جناب کامران حالا که شما آغاز کننده این تاپیک هستید و تغییر سال نو میلادی رو نسبت به ما اینور آبی ها بیشتر حس می کنید چه تفاوتی رو در تغییر سال نو خودمان عید نوروز با سال نو میلادی وجود داره....دعای تحویل سال در آن لحظه برای شما اونور آبی ها تداعی میشه؟ حاجی فیروز سیاه میشه و پول میگیره....بابا نوءل سفید میشه و هدایا میده...چرا؟
مجددا تبریک با هزاران آرزوی صلح و صفا و صمیمیت برای جهانیان بویژه مسلمانان
هزار چهره ی عزیز

من تمام اعیاد را دوست دارم و هم به مسجد میروم و هم کلیسا و هم کنیسا و اگر جنگ طلبان و زیادت طلب ها بگذارند همه جای دنیا قشنگ و تمام آدمیان هم ،بجز عده ی معدودی فاشیست مسلک ، خوب و نازنین هستند.

با اینکه تماد اعیاد زیبا هستند اما به سلیقه شخصی من هیچ عیدی حال و هوا و شکوه و زیبائی نوروز را ندارد. البته من قبلا تصور میکردم نوروز فقط مختص ایران است . البته نوروز یک ابداع و جشن ایرانیست اما بیش از 20 کشور دنیا آنرا جشن میگیرند. دروغ به شما نگویم این تعلق خاطر به آن حد است که اعیاد دیگر را فقط نمایشی از عید می بینم و نهایتا اکثر آنها در شکمبارگی خلاصه میشوند.

اما نوروز چیز دیگریست. نوروز یک جشن کامل است که با بهار طبیعت شروع شده و تا سیزده بدر ادامه دارد. من در تمام زندگی حتی یکبار بی هفت سین نبوده ام. گاهی در اعیاد بمدت 15 روز تمام کار و زندگی را تعطیل و به انزلی می رفتم. انزلی را دوست دارم چون اهالی اش در زندگی شما سرک نمی کشند. وقتیکه به مسافرت نمی رفتم دید و باز دید با دوستان را با تنظیم انجام میدادم (میدادیم). بجای اینکه یکروز بعنوان وظیفه 8 جا برو (یم) جدول تهیه میکردیم. شب عید همه در یکجا بعد هم روزهای بعدی تا هر وقت طول میکشید، ظهر در منزل یکی و عصر در منزل دیگری. به مرور که اقلام غذائی گران میشد ترتیبی دادیم که هر خانواده غذای خودش را بیاورد. با این عمل فشار بر اقشار کم درآمد فامیل کمتر و بعلاوه بعلت تنوع غذائی سفره رنگین تر میشد.

بطور خلاصه عرض کنم هیچ عیدی نوروز نمیشود. زیرا تمام اعیاد خاستگاه مذهبی انسانی دارند و تنها این نوروز است که تعلق به خداوند دارد . یعنی سایر اعیاد را آدمیان ترتیب میدهند اما متولی نوروز خداوند است

اگر از من بپرسند در مهاجرت چه چیزی از دست داده ای، به ترتیب: رفقای خوب و یکدل از هر مذهب و فرقه و رنگی (به غیر از کمونیست ها که ذاتا حسود و دنبال مال مفت در جیب دیگران میگردند). مراسم تجمع ماه محرم (که برای گروه دوستان من تا نزدیک صبح ادامه داشت). نوروز و کوه نوردی های شمال تهران..... به غیر از مواردیکه بر شمردم همه چیز در اینجا راحت تر است اما تا در ایران هستید آن چهارگانه را از دست ندهید که هیچ کجا مشابه آنهم گیرتان نمی آید!
KamRan آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر از KamRan بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند: