نمایش پست تنها
قدیمی 08-09-2019, 11:01 PM   #6
mehdi

تشکرها: 2,766
در 1,753 پست 7,994 بار تشکر شده
Points: 19,138, Level: 87 Points: 19,138, Level: 87 Points: 19,138, Level: 87
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : تیم مذاکره کننده بعد از تجربه مذاکر ه با آمریکا چه می گویند؟

نقل قول:
نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
=============
جورج بوش پدر، رئیس جمهور وقت آمریکا در مراسم تحلیف ریاست جمهوری­ اش از ایران خواسته بود که به آزاد کردن گروگان های آمریکایی در لبنان کمک کند و وعده داده بود که «حسن نیت ایران باعث حسن نیت آمریکا» می شود. با این حال ایران با میانجیگری سازمان ملل و با نفوذی که در لبنان (از طریق حزب الله) داشت خواسته رئیس جمهور آمریکا را در کمک به آزاد سازی گروگان های آمریکایی اجابت کرد، اما به گفته آقای هاشمی رفسنجانی، بعد از آن آمریکا به تهران پیام داد که برخلاف قول و قرارها، قادر به عمل کردن به وعده هایش نیست. این مذاکرات که در بعد از مک فارلین صورت گرفت فقط به حزب الله فشار آورد که از درخواست های استراتژیک خود مبتنی بر خروج اسرائیل از بلندی های جولان دست بردارد.
=======================
ارسال شده توسط تلفن همراه
من می خواستم یک نقلی را از آقای هاشمی به نوشته شهیر اضافه کنم. مناسب دیدم قبلش این سوال را از شما بپرسم تا دیدگاه شما درباره این خلف وعده های متعدد روشن تر شود. اما نقل آقای هاشمی (تاکیدها از من است):
نقل قول:
گفتگوی چالشی هاشمی و رهبری درباره تعامل با آمریکا/ بخش ششم از مصاحبه منتشر نشده با آیت الله هاشمی
هاشمی رفسنجانی
آیت الله هاشمی رفسنجانیپس از توضیح نوع روابط خود با رهبری)...هیچ‌وقت بی‌اختلاف نظر نبودیم. یکی مسأله آمریکا بود...آقای روحانی مشاور من و رئیس شورای عالی امنیت بود. نظر ایشان هم مثل من است که ما باید مسأله‌مان را با آمریکا حل کنیم. آقای روحانی برای منافع و ضررهای این کار دو ستون درست کرده بود.
شیرعلی نیا:این موضوع در زمان ریاست ‌جمهوری شما بود؟ اواخر بود یا اوایل؟
● بله، اواسط دولت و در بحبوبه‌ی کارها بود. الان من آن دو ستون را در اینجا دارم. من برآن اساس و نظر و ضمن اینکه خودم هم نظراتی داشتم و اضافه کردم، رفتم و با آقا صحبت کردم. خیلی بحث کردیم. یکی، دو ساعت بحث کردیم و به نتیجه نرسیدیم. معمولاً وقتی با ایشان اختلاف داشته باشم، نهایتاً نظر ایشان را برای خودم حجت می‌دانم. چون ایشان رهبر هستند و حق اظهارنظر قاطع دارند. همین الان هم همینطور است. من گفتم: نمی‌توانیم حرف دیگری به شما بزنیم و فقط مسأله ما و خداست. بالاخره در روز قیامت از من و شما می‌پرسند که چرا این همه ضرر و مشکلات برای نظام و مسلمانان ایجاد شد، اگر اینها را بر عهده می‌گیرید، من دیگر حرفی ندارم. ایشان گفت بله، جواب خدا با من باشد.
○ پرونده هم در آنجا بسته شد؟
● مذاکره من با ایشان سر این قضیه بسته شد.
○ آیا در مورد گروگان‌های آمریکا هم بحث می‌کردید؟
در این موارد همیشه مذاکره می‌کردیم.
○ نظر شما روی رابطه بود؟
● من می‌گفتم که باید مسایل‌مان را حل کنیم. چون دلیلی ندارد. با این همه کشورهای غربی کار می‌کنیم و فقط با آمریکا کار نمی‌کنیم. چرا این‌گونه است؟ در حالی که آمریکا عملاً رئیس همه‌ی این‌هاست و چرا ما آنجا را رها کنیم؟ دلایل زیادی داشتیم که گفتم و ایشان هم دلیل‌هایشان را گفتند. ولی به توافق نرسیدیم. در زمان امام(ره) هم همین اتفاق افتاد. منتها در آنجا مذاکره نبود. من به امام نوشتم و گفتم که اینها معضلاتی هستند که در زمان شماست و غیر از شما کسی نمی‌تواند اینها را حل کند و بعد از شما برای ملت ارث حساب می‌شود. لذا خودتان باید حل کنید که بعضی‌ها را حل کردند و بعضی‌ها را حل نکردند.
○ ظاهراً امام(ره) هم جریان آمریکا را نپذیرفت.
• در قضیه مک فارلین که ما احتیاج به خرید سلاح داشتیم، ایشان موافقت کردند و ما زیرنظر امام(ره) ماجرای مک فارلین را اداره ‌کردیم.
○ یعنی امام(ره) از هر جلسه شما و از جزئیات ماجرای مک فارلین مطلع بود؟
• بله. احمد آقا در جلسات ما بوده و رابط بین ما و امام بود و هر چه را که لازم بود، بعد از جلسه به امام می‌گفت و اگر امام نظری داشتند، به ما اطلاع می‌داد.
همان طور که می بینید، مساله مخالفت رهبری با مذاکره قدیم تر از برجام و مذاکره درباره افغانستان و عراق است و حتی احتمالاً قبل از مذاکره درباره گروگان های آمریکایی در لبنان است. چون آقای هاشمی در پاراگراف بعدی مساله گروگان ها را مطرح می کند.
از آن گذشته هر چیز را باید در ظرف زمانی اش و در چارچوب منطقی اش بررسی کرد. شما انتظار دارید آمریکا در برابر گروگانگیری در زمانه ای که شوروی سقوط کرده است و عراق را در جنگ 1990 له کرده است، به ایران جنگ زده با اقتصاد بحران زده امتیاز بدهد؟ من بعید می بینم. آزادی گروگان ها در لبنان بعد از سقوط شوروی و جنگ 1990 و همکاری در زمینه افغانستان و عراق بعد از یازده سپتامبر تنها از سر ترس شاخ به شاخ شدن با آمریکا و تاکتیکی برای کاهش تنش ها و فرار از روبه رو شدن با آن کشور بود نه تلاشی برای حل مساله.

البته آمریکایی ها قبل از موضوع گروگان های لبنان آن تجربه شکست مذاکرات مک فارلین توسط رقابت نیروهای داخل ایران را داشتند و هزینه های آن را تحمل کردند. دیگر از این بالاتر که مشاور امنیت ملی آمریکا را به تهران بکشانند و از مذاکره با او طفره بروند؟ آقای هاشمی در این باره می نویسد:
نقل قول:
«پنج روز اين‌ها اين‌جا به‌صورت توقیف در هتل ماندند و وحشت اين‌ها را گرفته بود.»
هاشمی در توضیح دلیل عدم مذاکره با آمریکایی‌ها گفت: «مگر ما یادمان رفته که برژینسکی با دولت موقت ما در الجزایر دیدار کرد و دولت موقت را آب برد.»
mehdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از mehdi بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند: