نمایش پست تنها
قدیمی 05-20-2010, 10:44 PM   #25
صادق

تشکرها: 5,518
در 2,130 پست 10,016 بار تشکر شده
Points: 23,310, Level: 93 Points: 23,310, Level: 93 Points: 23,310, Level: 93
Activity: 99%
Activity: 99% Activity: 99% Activity: 99%
پیش فرض پاسخ : جان ليمبرت: نشستن پشت ميز مذاکره تنها راه است

نقل قول:
نوشته اصلی توسط faramarz نمایش پست ها
فرضیاتی که ما در اینجا میکنیم از اینکه در صورت پیشنهاد مذاکره آمریکا موضعش چنین و چنان خواهد بود وقتی ارزش دارد که آلترناتیو و جایگزین بهتری معرفی کنیم. یعنی بگوئیم بجای اینکه پیشنهاد مذاکره صلح بدهیم و با فلان عکس العمل روبرو شویم بگوئیم بهتر است اینکار را بکنیم که نهایتا فلان نتیجه را بگیریم. بقول علیرضا راه حل چه دارید؟ با این فرض کردن ها کار سیاسی نمیشود کرد. باید پیشنهاد داد عکس العمل را دید بعد نظر داد و فکر کرد و باز هم راه حل پیدا کرد. چه ما دوست داشته باشیم چه نداشته باشیم در یک دنیای unipolar که یک کشور با ارز خود دنیا را به گروگان گرفته نمیتوان تا ابد در حالت دشمنی با آن بسر برد. آخرش یا جنگ میشود و یا باید صلح شود. وضعیت بی ثبات را هیچ سیستمی تحمل نمیکند حتی سیستم فیزیکی.
در طی مسیر و لزوم مذاکره که کسی مخالفتی نکرده بلکه اینجا بحث بر سر نحوه مذاکره بود !
من فقط گفتم مذاکره علنی و با اعلام قبلی به ضرر ایران تمام میشود و مذاکره مخفیانه هم به احتمال زیاد صورت گرفته اما علت به سرانجلم نرسیدن آن "عدم مذاکره " یا "مذاکره بد " نبوده است بلکه ایجاد این احساس در آمریکاست که میتوان با ادامه فشار حکومت ایران را بر زمین زد ! حال اینکه چگونه باید این احساس دولتمردان آمریکایی را تغییر داد ؟! به زمان همراه با هوشمندی نیاز است .یادمان باشد در شروع اعلان داشتن چرخه سوخت توسط آقای خاتمی آمریکا اساسا به وجود راکتور اتمی در ایران معترض بود اما گذشت 7 سال به جایی رسیده که فعلا اعتراض آمریکا به غنی سازی 20% است و نه 5% ! و از طرفی در این سالها چندین مذاکره با اروپاییها صورت گرفت و بنا بر گفته آقای البرداعی دوبار به موفقیت کامل نزدیک شد اما آمریکای دوران بوش با این فکر که ایران در موضع ضعف است با آن توافق مخالفت کرد .! آیا مذاکره مستقیم میتواند این فکر آمریکا را تغییر دهد ؟ به نظر من خیر بلکه به داشتن برگه های برنده نیاز است ! برگه هایی که بعضا در طول زمان نصیب خواهد شد .
صادق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از صادق بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند: