نمایش پست تنها
قدیمی 04-22-2018, 12:26 PM   #5
شمشیری

شمشیری's Avatar

تشکرها: 14,149
در 2,494 پست 13,681 بار تشکر شده
Points: 29,132, Level: 99 Points: 29,132, Level: 99 Points: 29,132, Level: 99
Activity: 80%
Activity: 80% Activity: 80% Activity: 80%
پیش فرض پاسخ : کوسه ها

یادداشت سوم

لازمه ی یک راننده ی خوب بودن، یک مکانیک خوب بودن نیست...یا هست؟!

نمی دانم با چند راننده ی فرمول 1 برخورد نزدیک داشته اید. آیا درک یک قهرمان اتوموبیل رانی از مهندسی خودرو به اندازه ی یک مکانیک است؟ مطمئنم زیاد شنیده ایم برای اینکه از چیزی استفاده کنیم نیاز نیست کاملا درکش کنیم، یک جمله ی آرمانی و شیک که در بیشتر کتابهای موفقیت یافت می شود! اما چقدر این جمله در قالب بازار قابل اتکاست؟

واقعیت این است که شخصا با این جمله چندان موافق نیستم. یعنی اصولا بعید می دانم این "جهل انتخابی" زمینه ساز پیشرفت و موفقیت در بازارهایی با این شدت از نوسان و تحرک باشد. گفتم جهل انتخابی چون فرد بطور آزادانه این نوع جهل را انتخاب می کند! مثل اینکه چیزی جلوی چشم انسان باشد ولی خود شخص چشمانش را بر آن ببندد! بله باورش سخت است اما بسیاری از فعالان بازار اینگونه اند و البته بسیاری هم مدام سرمایه هایشان را در جیب broker ها یا کوسه های بازار می ریزند. دردآورتر اما اینجاست که این انتخاب را خودشان انجام می دهند!

مکانیزم ها و شناخت آنها
به اعتقاد من برای موفقیت در بازار باید مکانیزمها را بدرستی شناخت. مکانیزمها عواملی هستند که منجر به تغییرات قیمت می شوند. مثلا شناخت و فهم اینکه "که چه کسی، چکاری میکند" بنظر من بسیار مهم تر از مثلا صرف زمان با ارزش برای خواندن موبموی گزارش فدرال رزرو در مورد افزایش نرخ بهره است. نه اینکه این مهم نباشد ولی زمانی که شما صرفش می کنید می تواند صرف چیز بسیار مهم تری بشود!
این اخبار نیستند که قیمتها را می سازند، بلکه قضاوت بازیگردانان بازار از اخبار است که بازار را می سازد. پس اشتباه نکنید! جای غرق شدن در اخبار بلومبرگ، به میدان بازار نگاه کنید. ببینید بازیگردانان چه می کنند (یادداشت اول یادتان باشد..."دید وسیع") چون بازار را اینها حرکت می دهند نه من و شما و نه تحلیل های ما! بازیگردانان یا همان کوسه های بازار...نگفتم نهنگ چون نهنگ کند حرکت می کند، گفتم کوسه چون کوسه است که هم تند حرکت می کند هم یک درنده ی بتمام معناست!

چه کسی پشت دخل نشسته است (who am I trading with)؟

این موضوع مهمی است، خیلی مهم! من دارم از چه کسی خرید می کنم؟ فروشنده کیست؟ اصولا شما در بازار سه حالت انتخابی دارید (position)، یا خریدارید، یا فروشنده یا معامله نمی کنید. اصولا غیر از این 3 حالت که انتخابش با شماست، حالت دیگری وجود ندارد.
بازار را مانند صفحه ی شطرنجی در نظر بگیرید که بازیگران حالتهای معامله ای خود را براساس دانش و منابعشان انتخاب می کنند. در یک تایم فریم time frame خاص معمولا این شطرنج یک طرف بازنده و متقابلا یک طرف برنده دارد، شک نکنید. بازار بازی برد - برد نیست، یعنی در یک "time frame خاص" این بازی به هیچ عنوان برد برد نیست. همیشه یکی می برد و یکی می بازد. مثالش موضوع ارز بود. کسی که 6000 فروخت در تایم فریم حاضر برد کرد. اما این کسی که 6000 فروخت به یک طرف دیگر فروخت! درست؟! پس این طرف خریدار اینجا بازنده بوده است البته حداقل در تایم فریم حاضر بازنده بوده است (دقت کنید بازنده, نه مغبون! چون قاعدتا انتخاب با خودش بوده است...).

پس، خیلی دقت کنید که با چه کسی دارید این شطرنج را بازی می کنید. اگر طرف مقابلتان (یعنی کسیکه از او دارید می خرید یا می فروشید) یک "کوسه" است، از خودتان بپرسید، چرا این کوسه در این شرایط، حالت معامله ای متضادی با شما انتخاب کرده است؟! این واقعا سوال بسیار مهمی است که شاید 10 درصد معامله گران هم به آن اهمیت ندهند. واقعا منابع و امکانات او چطور او را به این نتیجه رسانیده است که مثلا موقعیت فروش را انتخاب کند و شما دارید با امکانات و منابع محدودتان با اعتماد بنفس تمام موقعیتی متضاد با او انتخاب می کنید(یعنی خرید)؟

بنابراین، همیشه بجای گوش دادن به شایعه ها و اخبار توی تاکسی و اینکه ملت کجا صف کشیده اند و ...جای اتلاف وقت روی این موضوعها ببینید چه کسی پشت دخل نشسته است و از خودتان بپرسید چرا؟ به امید موفقیت

The selective elimiNATION
of prominent rival figures
شمشیری آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
7 کاربر از شمشیری بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند: