نمایش پست تنها
قدیمی 06-17-2010, 04:43 PM   #22
سلام

تشکرها: 319
در 440 پست 1,252 بار تشکر شده
Points: 7,392, Level: 57 Points: 7,392, Level: 57 Points: 7,392, Level: 57
Activity: 5%
Activity: 5% Activity: 5% Activity: 5%
پیش فرض پاسخ : گپ و گفتگو با شهیر (3)

نقل قول:
نوشته اصلی توسط شهیر نمایش پست ها
.
. در آن چنان حالتی حکومت ایران با این پارادوکس روبرو خواهد شد که تا کجا می توان در تئوری و در عمل سیستم حاکمیت اکثریت را که شالوده سیستم لیبرال دموکراسی و منبعث از افکار جان لاک است پذیرا بود چیزی که هم اکنون نیز از سوی تئوریسین پرنفوذ، آقای مصباح یزدی زیر سئوال است. چگونه می توان یک حکومت دینی را بر پایه نظر اکثریت تداوم بخشید اگر نظر اکثریت با حکومت دینی در تضاد و تقابل قرار گیرد؟
سلام.
بنده نمی گویم که اکثریت مخالف اقتدار حکومت را تضعیف می کند یا نه .
ولی عرض انست که هرگز حاکمیت اکثریت یا اقلیت در جمهوری اسلامی پذیرفته شده نیست .
انچه پذیرفته شده است حق حاکمیت اسلامی است که اکثریت ملت درچارچوب اسلام مجریانش را انتخاب می کنند (لطفا به لغات به کار گرفته شده دقت کنیم).

یک وقت من نوعی ممکن است برداشتم این باشد که جمهوری اسلامی یعنی نظامی که رای اکثریت ملاک است و در عین حال به دین هم بها می دهد .
اگر اینگونه برداشت کنم می شود (جمهوری اسلامی =دموکراسی اسلامی)که این به هیچ وجه پذیرفته نیست.
اما برداشت صحیح که متاسفانه بدلایلی گاهی مورد غفلت قرار می گیرد انست که جمهوری اسلامی یعنی جمهوری در چارچوب اسلام با محتوای اسلام.

این دو با هم فرق دارند .
اگر شما دیدگاهتان در مورد جمهوری اسلامی ان توضیحی باشد که در ابتدا عرض شد انوقت کلا برداشتتان از این سیستم نادرست می شود .انوقت از یک برداشت نادرست به وفور می توان نتایج نادرست گرفت.
اما برداشت درست:
جمهوری در چارچوب اسلام با محتوای اسلام (همان معنای حقیقی جمهوری اسلامی)تضادی در خود ندارد .
چون جمهور اولا در چارچوب اسلام معتبر است .
ثانیا همان جمهور در چارچوب اسلام معتبر هم محتوایش باید اسلامی باشد .
به عبارتی مردم در چارچوب اسلام حق انتخاب دارند .
همچنین انهایی هم که درچارچوب اسلام انتخاب می شوند باید محتوای حکومت را اسلامی حفظ کنند .(البته سازو کار اجرایی این حفظ محتوا هم در وجود شورای نگهبان و سپاه و رهبری و امثال ان امده است که فعلا خارج از بحث است .)همچنین ما اصول الی الابد لایتغیر در قانون اساسی داریم که با رای مردم هم قابل تغییر نیست .که گواهی دیگر بر انچه عرض شد می باشد .
به خدا سوگند اگر شب تا صبح، بیدار بر خار سعدان به سر برم، يا مرا در غل و زنجير به روي زمين كشند نزد من محبوبتر از آن است كه خدا و رسول را در قیامت در حالي ديدار كنم كه بنده ای از بندگان را ستم نموده يا چيزي از متاع دنيا براي خود غصب كرده باشم. والله اگر هفت اقليم را با همه آنچه در زير آسمان آنهاست به من دهند تا با گرفتن پوست جوي از دهان مورچه اي خدا را نافرمانی کنم هرگز چنین نخواهم كرد.
سلام آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر از سلام بخاطر ارسال این پست تشکر کرده اند: